Nejlepší investice do budoucna...

12. 03. 2014 | 15:35
Přečteno 17419 krát
Radí Filip Šumbera, muž, který sází stromy.

Koncem ledna jsem na blogu zveřejnil dopis pana Filipa Šumbery (Vydal jsem se na cestu změny. Je a bude nás mnohem víc. 25.1. 2014). Autor se v něm zamýšlí nad příčinami nemoci naší společnosti a možnostmi jejího uzdravení prostřednictvím každého z nás. Z dopisu jsem citoval na besedě v Českých Budějovicích. Pan Šumbera přijal pozvání a vystoupil na další besedě v Brně. Před týdnem mi poslal mail s názvem „Nejlepší investice do budoucna“. Při jeho čtení jsem si vzpomněl na knížku Jeana Giona „Muž , který sázel stromy“. Je to příběh pastevce Elzéarda Bouffiera, který ztratil jediného syna i manželku. Žil opuštěný v kamenném domě, v pustině a každý den sázel stromy. Buky, duby a břízy. Každým rokem jich vzešlo asi deset tisíc. V sázení pokračoval i když se kolem přehnaly dvě světové války. Les se postupně rozrostl do několika desítek kilometrů.Díky úsilí jediného muže se kraj změnil k nepoznání. Příroda se obnovila, vrátili se tam lidé a začali opět normálně žít. Příběh dokazuje, že skromností a vytrvalou a neúnavnou pílí dokáže člověk velké věci . Dosáhne užitečného naplnění svého života: pomoci přírodě a ostatním lidem. Sázení stromů je nejlepší investicí do budoucna. Filip Šumbera je mužem, který sází stromy. Mám od něj slíbené sazenice jedlých kaštanů a mandloní. Chcete –li být zdraví, sázejte stromy!

Nejlepší investice do budoucna...

Často se k odůvodnění některých rozhodnutí používají zajímavé argumenty: „děláme to pro naše děti“, „aby naše děti“, „je to nejlepší investice do budoucna“ atd. atd. Troufnu si směle přispět svojí troškou do mlýnku a pravím – nejlepší investicí do budoucna je zasadit strom. Vysazením stromu nejlépe zhodnotíme svou práci. Proč?
Když cokoli hmotného vytvoříme, postavíme dům, vyrobíme auto, počítač, zhotovíme nábytek, vypěstujeme jahody, rajčata nebo zelí, něco z toho použijeme jednou, něco používáme delší dobu, kdy do toho musíme investovat čas a peníze.
Vysázíme-li stromy, po celý svůj život nám budou „vydělávat“, použijeme-li výraz z ekonomické branže. Co všechno nám přinesou?

1. Budou vyrábět kyslík, který potřebujeme k životu, budou čistit vzduch od prachu a jedovatých zplodin.

2. Budou vytvářet účinnou bariéru větru, pohlcovat hluk, poutat CO2, kterého se tak bojíme.

3. Budou odpařovat vodu, zvlhčovat vzduch, zároveň udržovat vodu v půdě, budou nás chránit před povodněmi.

4. Budou živit hmyz, včely, bez kterých nemůžeme žít a které nám dávají (nejen) med, budou živit ptáky, kteří nás zbavují „škůdců“, jsou krásní a svým zpěvem nám zpříjemňují život, budou živit zvířata a zvěř, kteří jsou našimi kamarády na planetě, některé z nich můžeme i „kamarádsky“ sníst 

5. Budou nám poskytovat stín v horkém létě, léčivé květy a chutné plody, budou léčit nemoci našeho těla i duše, budeme pod nimi sbírat houby.

6. Z jejich dřeva si postavíme dům, vyrobíme nábytek, hračky, kolébky i rakve.

7. Jejich dřevo nás bude v zimě hřát.

Vysadit strom je nejlepší investice do budoucna. Jaderná elektrárna, kanál Dunaj-Odra-Labe nebo Amazon mu nesahají ani po spící pupen 

Filip Šumbera


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

resl napsal(a):

řek bych, že nejlepší investicí do budoucnosti dětí, je utáhnout smyčku ruskému mužikovi, až ho ty výboje na sto let přejdou. strom vám vyvrátí ruská obluda, nazývající se tank, nebo jiný výrobek made in russia.
12. 03. 2014 | 16:11

Petr napsal(a):

cool:-)
12. 03. 2014 | 16:17

Petr napsal(a):

já taky budu sázet, teďka v sobotu - švestičky. to je taky investice do budoucna, za pár let z nich budu pálit slivovičku :-)
12. 03. 2014 | 16:19

strýc virus HxNx napsal(a):

resl

i v článku o sázení stromů drkotáte zpěněnou dásní své obvyklé agonální chropoty? Váš mozek je patrně pokročile atrofován.
12. 03. 2014 | 16:19

Baba Jaga napsal(a):

To: autor
Čítám, že pan Šumbera bude brzy slavnější než Vy - těmito pravdami skutečně nikoho neurazí a třeba chlapec přemýšlivý a jistěi šikovný i vymyslí nějaký dřevěný počítač.
Takže každý ať si rychle pořídí svůj vlastní pozemek či se na výsadbě dohodne na obecním. My na lontu (asi včetně pana Šumbery) to tak většinou máme.
12. 03. 2014 | 16:25

Qin napsal(a):

Je to fakt,budu taky už jen sázet.Diskutovat na blogu už nejde,jsou tam samí strýcové virusové ,a podobná pakáž,která vyje stále stejnou ostpísničku.-tj hlavně nadávat autorovi
12. 03. 2014 | 16:25

resl napsal(a):

promiňte strejčku, já psal o nejlepší investici, znáte lepší, mimo zabodnout mi krumpáč do hlavy ?
12. 03. 2014 | 16:27

zemedelec napsal(a):

Pane Hnízdil.
V tomhle Vás nehodlám kritizovat,spíš to vítám,ale ještě tomu něco chybí.
Zkuste někde vykopat jámu a zasadit strom,to byste mohl přijít k úrazu.
Chtělo by to obrátit se na MZem v LČR snad leží 16mld ladem.Já si dokáži představit,jenom 1mld,kolik by to dalo lidem práce.Ono to má ještě další neznámou,kde vzít vhodné sazenice.
12. 03. 2014 | 16:28

Jana Pechová napsal(a):

Těch Gionových knížeček jsem koupila už dobře pět, a už si ji zas musím opatřit, zas ji nemám: vždycky se totiž najde někdo, komu je potřeba tohle dílko darovat.
Skvostné čtení s úžasným dopadem.
Všem doporučuji.
12. 03. 2014 | 17:01

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, no to se opravdu povedlo.
Neuvěřitelé.
Vážení velmi informovaní tu, kolipak stromečků už jste zasadili za posledních dejmetomu 50 roků, ha ?
Já už se pomalu blížím ke čtvrté nule.
Že bych též dal nějakou plamennou výzvu ?
Dám.
Stromy jsou básně, které země píše do nebe ....
Veselé krizování.
Jinak jeden obrázek je prý lepčejší než desetitisíce slov ...

http://wbgarden.com/wbgarden%20ornamental%20garden%204.JPG
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20-%20autumn%202009/album/slides/wbgarden%20autumn%2031.html
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20jak%20se%20vede%20sousede/album/slides/jak%20se%20vede%20sousede%2028.html
http://wbgarden.com/wbgarden%20seniors%20news.jpg
http://www.pinterest.com/pin/555209460284086381/
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4873971655586&set=a.1723088245470.99907.1486265823&type=1&theater
http://wbgarden.com/wbgarden%20ornamental%20garden%201.JPG
12. 03. 2014 | 17:09

aga napsal(a):

Chtělo by to něco odolného proti jadernému spadu. Třeba už v Monsantu něco vymysleli. Pak by to bylo teprve pěkné - všude samý strom, nikde žádný člověk.
12. 03. 2014 | 17:09

Ládik!!! napsal(a):

Tak to já sázím stromy furt, mám příhodu z minulého čtvrtku. Jedu mezi pasekami, na nich výstavky borovic, pod nimi nálet, tak 0,5-1m, nepěstěný, hustý, blízko cesty. Neměl jsem v autě wehrmachťáckou lopatku, natož rýč. Vyřídil jsem si tedy své věci ve vzdáleném městě, koupil tam rýč Fiskars (doma mám už hodně jetý) a jel vyrýt vyhlédnuté sazenice. Poslouchám 1-2 minuty, jestli neuslyším podezřelý zvuk - nic. Vykopal jsem 3 hejhuly zkraje, stejně by je pojezdil lakatoš - šup s nimi do kufru a hajdy pro další. V tom slyším traktor. Přikrčím se, zvuk zmizel. Po chvíli opět. Tak jsem to vzdal a jel domů jen s 3 kousky. Čumím na mobil - nepřijatý hovor. V to jsem si vzpomněl - změnil jsem si vyzváněcí melodii na startování traktoru. Vyplašil jsem sám sebe a nasadil ve čtvrtek jen 3 borovice.
12. 03. 2014 | 17:15

Ládik!!! napsal(a):

Ke čtení bych doporučil knížku BORN TO RUN, taky je hodně motivující.
12. 03. 2014 | 17:17

strýc virus HxNx napsal(a):

resl 16:27

spíš než zabodávat Vám krumpáč do kebule, bych chtěl, abyste se usadil v chrámu přírody a koukal třeba na ty stromy. pak by Vás třeba přešel ten raptus a věčný strach nebo co z ruských bestií...
12. 03. 2014 | 17:36

míla napsal(a):

bravo pane doktore...jen nechápu,proč jste tady v te diskuzi všichni tak naježení )))
12. 03. 2014 | 18:00

Maximus napsal(a):

Moc pěkný blog.
P.S.
Nedávno mi od kamaráda přistálo na e-mailu pár fotek pořízených někdy na začátku minulého století. Na fotkách byli vyfoceni dřevorubci, kteří pokáceli obrovské sekvoje někde v Kalifirnii. Ty stromy rostly několik století a měly v průměru kmeny odhadem cca 1,5-2 metry, soudě podle postav tehdejších tam postávajících maníků, kteří hrdě dmuli prsa po těžké práci. E-mail byl uveden textem "to tenkrát ještě byli chlapi"! Odepsal jsem kamarádovi, že to nebyli chlapi, ale obyčejní deb.lové, kteří jen ničili krásnou přírodu. Pak se mi neozval, mám za to, že mě tehdy moc nepochopil.
12. 03. 2014 | 18:10

strýc virus HxNx napsal(a):

Maximus

to je problém. my a příroda. náš obdiv a respekt vůči přírodě.
její oddémonizování, nacházení krásy v ní... co je to krása?
proč to píšu? protože by mne do určité doby nenapadlo, že by s těmito věcmi někdo mohl mít problém. od mládí jsem byl nejprve nadšený chodec a potom botanik. no a vida, zjistil jsem, že třeba právě mnozí američtí dobyvatelé - a nejen přímo Západu - viděli v přírodě dílo satanské, ďábelské, bylo třeba klučití, dobývati životní prostor, vytvářet půdu zemědělskou, a to ten přirozený les, ten původní prales nijak neumožňuje. tak se nedivte, že když ty sekvojovce skáceli, tak se dmuli. já má stromy i další rostliny moc rád, nejsem schopen se na ně asi dívat objektivně, co je pro mne zajímavé a krásné, je pro jiného sprostý plevel. ale na druhé straně ty klučitele chápu.
12. 03. 2014 | 18:40

olga napsal(a):

Taky sázím stromy. Moc ráda. Nerada kácím. Před rokem mi vykáceli na zahradě nádherný velký ořešák. Zasahoval do ochranného pásma VN vedení. Bylo mi ho moc líto. Pařez se nade mnou slitoval. Roste z něj asi 8 výhonů. Začnu pěstovat ořešák jako keř. Už se těším na to, jak ho budu šlechtit...
12. 03. 2014 | 18:51

Jana Pechová napsal(a):

Maximus
Když vy se na všechno díváte moc černě, i kácet je třeba - a to se musí opravdu umět a dřina to je. (ti chlapi z té fotky nejspíš o tom, co budou kácet, nerozhodovali)
Jen s tím souvisí, že když se kácí, je třeba taky sázet, a počítat s dobou, po kterou to roste. U nás v okolí pozoruji nejen dobré hospodaření v lesích, ale čím dál víc občanských iniciativ sází různá stromořadí a sady. Mám z toho dobrý pocit.
My jsme zrovna teď museli nechat pokácet několik starých ovocných stromů (vzrostlé, stály v těsném sousedství sousedových plotů). Přišli na to zkušení chlapíci, co zároveň dělají stromolékařství - skvělé spojení. Dokážou říct, co je nezbytné pokácet a co by se ještě dalo spravit. Tahle specializace by snad měla být předepsaná zákonem :-)
No - a že za ta pokácené stromy vysázíme náhradu, o tom žádná :-)
12. 03. 2014 | 18:57

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Je pravda, že jsem dosud zasadil snad jen takových ..no, kolem stovky stromků či keřů.
Je co dohánět. O tom žádná.
Ale všem těm, co nezasadili dosud ani jeden stromek, bych doporučoval jedno - ať si nemyslí, že když někam zahrabou žalud, pecku nebo kaštan - že vyroste stromek který se udrží při životě až do vzrostlého stavu. Není tomu tak, každý strom či keř vyžadují svoje, dokonce je třeba mnohé keře či stromy kácet, uřezávat...aby jiné keře či stromy přežily.
Velmi efektivním je proto i organizované sázení. To už ale mnohdy potřebujete i to auto, naftu, elektřinu, dopravní infrastrukturu atd.
Takže bych nezatracoval ani ten Temelín......a možná ani ten průplav / i když v tom letošním suchu nevím, nevím...možná leda tak na vorech že by se proplavovalo, přehlady toho moc neodpouštějí.../.

resl
Resle, nemáte vy ruského mužika náhodou i u vás pod posteli nebo ve skříni?
12. 03. 2014 | 19:00

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Sakra - tím organizovaným sázením jsem měl na mysli výsadbu, ne že budete pořádat hromadné výlety do kasína...
12. 03. 2014 | 19:02

skeptický napsal(a):

Záměrná mystifikace.Ten pán se jmenoval Jonatán,podle jablkoní,které sázel.
12. 03. 2014 | 19:21

skeptický napsal(a):

V deseti jsem zasadil kaštan.V osmnáci byl 4 metry vysoký.V pětačtyřiceti tam byl zimí stadion.
12. 03. 2014 | 19:25

Marie S. napsal(a):

Vděčné téma.

Stromy umí občas i překvapit.
Kdysi, je to hodně let, jsme koupili v zahradnictví prý zaručeně půdokryvný jehličnatý hybrid - aby se pěkně plazil po nevzledné zídce a zakryl ji. Zelenáč si ale nějak pletl světové strany a místo vodorovně si to stále mířil výš a výš... dnes je z něj patnáctimetrový solitér, pěkně souměrný - pořád nemáme to srdce ho seříznout v růstu.
Aby toho překvapení nebylo málo, líbí se na něm ptactvu všeho druhu. Hnízda už ani nepočítám, neustále něco přelétává sem a tam... Brzy ráno se nedá dospat, ten zpěv a křik si žádá špuntovku - ale asi to zase vyřeším spíš špunty do uší. ...
12. 03. 2014 | 19:27

Maximus napsal(a):

Jana Pechová

Kdepak Janičko, situace naší flóry na planetě je moc vážná. Skoro 50% původní plochy pralesů je pokáceno a motorové pily jedou na plné obrátky
v Jižní Americe a byznys je byznys. Čeká nás osud bývalých obyvatel Velikonočního ostrova (dlouhouší a krátkouší), kteří si vykácely všechny stromy natolik, že už neměli z čeho stavět lodě potřebné pro lov ryb atd.
Navíc Homo sapiens se přemnožil na 7 mld. jedinců a končí veškerá legrace! Rozumný počet lidí na planetě je 2,5 mld. lidí. Moře a oceány jsou plné odpadků a např. v Tichém oceánu plave ostrov z plastových odpadků velký plochou jako Francie! Mimochodem k těm pralesům, tam je ještě spousta tajemství v rostlinné říši a jsou tam rostliny, které by mohly velmi pomoci v lékařství, bohužel to všechno zničíme a spálíme a když to jde sežereme. Ale tohle všechno je na jinou diskuzi, politici, tedy ti nejmocnější se zajímají spíše o kraviny a mají opravdu "jiné" starosti než aby yse zajímali o skutečně důležití věci!
Mějte se.
12. 03. 2014 | 19:32

Maximus napsal(a):

Pardon...vykáceli.
12. 03. 2014 | 19:33

Ewa napsal(a):

"Nejlepší investice do budoucna... "
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podle mě nejlepší investice do budoucna je vzdělání. Co člověk získá za znalosti, naučí se zručnostem, pojme za moudrosti... to mu nikdo vzít nemůže. Potom vychovává dobře své děti, je-li v jeho možnostech sází stromy...

Stromy https://www.youtube.com/watch?v=KUqk9RGxTYA
12. 03. 2014 | 19:36

mb napsal(a):

ne že bych vás chtěl demotivovat, ale psal nějaký ekolog že na uzemi čr je nejvice stromu v historii ... a že správně by se mělo ( řízeně ) žďářit ...

ale vítejak, proti gustu ...
12. 03. 2014 | 19:42

Martin1 napsal(a):

Největší bijec komoušů, ruských mužíků, větrolam východních větrů, vyškrabávač značek "V" a "O" u všech kompasů světa, překreslovač nouzových východů na nouzové západy, ničitel ruských vajec v supermarketech, nepřítel ruského kola ve Vídni, popírač teorie, že Slunce vychází na východě zase spatřen v našich krajích a vyfotografován před akcí - kdo to je? Stále záhada. Nejmenovat!
http://triumvirat.cz/wp-content/uploads/2013/09/skret.jpg
12. 03. 2014 | 20:03

Ewa napsal(a):

Jonatán
Byl vazoun děsný síly, co sto šedesát mílí
se proti proudu dřel,
proti proudu dřel,
kam šel, ho všude chválej',
že jabloňovou alej
pro všechny vysázel,
pro všechny vysázel.

Až jednou nebudete na světě,
lidi ať tu po vás maj'
třeba jabka nebo písničku,
co si rádi zazpívaj',
třeba jabka nebo písničku,
co si rádi zazpívaj'.
https://www.youtube.com/watch?v=jyocNv5kxcM
12. 03. 2014 | 20:30

Richard napsal(a):

ano pane Hnízdile, strom je dokonce samotným symbolem života, vždyť se říká "strom života".
Stromy jsou krásné, symbolické, pohádkové i skutečné, zatím jsem začal u chilli papriček v květináči.
Les je symbol původního života, instinktů, nevědomí, sepjetí člověka s jeho kořeny a jediné místo, kam se lze před člověkem a civilizací schovat. Je symbolem ochrany, života, mateřství.
13. 03. 2014 | 00:25

Richard napsal(a):

kdybych se vrátil ke zdejšímu článku K. Hvížďaly s V. Bělohradským, cesta do lesa je jako návrat do "bezvýznamné" mateřské náruče a když k tomu zasvítí ještě sluníčko, bude přítomný i tatínek.
13. 03. 2014 | 00:29

honolulu napsal(a):

Moc pekny bloq.
Provolavam slavu dr. Hnizdilovi.
Panove ja jsem zasadil blizko Johannesburgu v JAR 20 -30 stromu, ale nevedel jsem proc. Asi z nudy a zvedavosti. Dnes jsou videt na Google map, kdyz se na tu ulici podivam. Mam z toho radost, ale nevim proc.

Za nekrasnejsi stormy v USA povazuji DUBY. Je jich nekolik druhu.

V Californii severne od San Francisca jsem si koupil v lese plnem Sequoiu seminka. To, ze tyto stormy rostou 1-2 tisice let me neodradilo.... Seminka jsem zasadil v Pennsylvanii a kde nic tu nic. Nevyrosto zatim nic.

V Ohiu rostou nejkrasnejsi a nejvetsi kastany. Ty kastany maji mekke drevo a kdyz prijde k bouri, tak padaji lidem vetve na hlavy a zabiji je. Mnoho pripadu....

Tomuto statu se rika Buckeye State (Kastanovy stat.) Cim blize k brehum jezera Erie, tim vetsi kastany....Zde na Floride rostou stormy, ktere maji cervene kvety cely rok a jsou zelene cely rok..Nevim jak se jmenuji.

Johnny Appleseed byl tulak, ktery sasadil 10 tisic jabloni v nekolika statech. Umrel 1845. America na neho nikdy nezapomela. Deti se o nem uci ve skole.
13. 03. 2014 | 01:16

honolulu napsal(a):

Naklepejte na klavesnici OAK TREES IMAGE RESULTS podivejte se na tu krasu !
Nazbirejte u nekolika Dubu zaludy (Acorn v anglictine) staci 100. Namocte je a potom zasadte 1 cm pod povrch compostu (tmave zeme. ) Za 8 mesicu mate 30 cm velky stromek.

Na YouTube naklepejte - How to plant trees - (Jak se sadi stormy.) a mate o zabavu postarano.
Ovocne stromy se jmenuji - Fruit trees. Zasadit stromky je jednoduche a nestoji to nic.
Za jednu hod. se da zasadit 20 malych stromku...
Nasi farmari jsou nejlepsi na svete a delaji prednasky, ktere najdete na YouTube.

Daleko horsi bude, az vase deti budou kacet 100 lety Dub... To ani nejde bez narikani a techniky.
13. 03. 2014 | 02:04

honolulu napsal(a):

Doporucuji k nahlednuti !... (Naklepejte na klavesnici.)

Gardeners supply images
a nebo
Garden equipment images
a samozrejme
Garden tractors images
Sears garden tractors images, atd. atd.

To je velmi oblibene hobby zde v USA a nekolik kamaradu a kolegu z prace si koupilo Hobby farm... (2-3 acres)
1 hectar se rovna 2.4711 acres, t.zn., ze 1 acre je 4047 metru ctverecnich nebo-li 63,6 x 63.6 metru. Ja jim tam chodil na moji oblibenou zeleninu...

To neslo snist, kolik toho bylo...Sam jsem si to koupit nemohl, protoze me honili po cele Americe jako financ kozu.... Ale kdyz jsem prijel, tak jsem si sedl za stul na jejich zahrade a zacal hulakat.
"Zadam pohosteni - tak hybejte vasemi zadnicemi !....."
Panove, dobre je tam, kde jsou zahrady a farmari, opravdu dobre.
13. 03. 2014 | 04:25

honolulu napsal(a):

Nahlednete , budete potrebovat !
Garden tools images...
Koncim panove pro dnesek, dekuji za pobaveni dr. Hnizdile
13. 03. 2014 | 04:44

Ládik!!! napsal(a):

Nejlepší investice do budoucna je - nic nekupovat.
13. 03. 2014 | 06:47

Terry Fox napsal(a):

Někde jsem kdysi četl o anketě "Co by bylo možné udělat mpro zlepšení životního prostředí na celém světě". A jediné, co mě napadlo bylo "sázet stromy, co nejvíce, všude kde to je možné, na každém kousečku. Postupně s rozmyslel zalesňovat celou planetu". Proč se to nedělá, proč taková akce už dávno celosvětově neprobíhá, to mě překvapuje. Vždyť tak by se snad postupně daly oživit různé dosud pusté oblasti, snad bychom si nakonec mohli za několik generací poradit i s pouštěmi. Viděl jsem jednou reportáž, jak izraelští vědci na tomhle problému pracují, a ty výsledky které tam byly prezentovány, byly docela slibné. Postupné rozšiřování stromy hustě osázených oblastí /nemusely by to být hned zrovna souvislé lesy) by celkem jistě pomohlo i kloimatu, a je celkem reálné a ani by nemuselo být tak drahé.
13. 03. 2014 | 07:04

Jana Pechová napsal(a):

Maximus
O tom, jak to s přístupem k přírodě na světě vypadá, jsem poměrně informovaná. Kácení pralesů přitom není zdaleka jediným zlem.
Jen se mi nechce být pesimistou, pane Maxime.
Sleduji lidi, kteří se snaží a dělají. Ti ve mě vzbuzují naději.
Kdybyste si přečetl tu knížku, kterou zmiňuje pan Hnízdil, pochopil byste víc. Tedy, pokud byste chtěl.
13. 03. 2014 | 08:21

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!! 6:47
"Nic nekupovat" - jak asi dlouho Vaše domácnost a podnikání bez čehokoliv koupeného vydrží? Už si Vás živě představuji opékat maso na ohništi oděného v kůži z berana.
Ale že jste až takový hračička, co si mění vyzváněcí tóny v mobilu... Pokud jste si ovšem tuhle story o "přemisťování" stromků z cizích pozemků pro naše pobavení nevymyslel. Stíháte hodně.
13. 03. 2014 | 08:40

Ládik!!! napsal(a):

Babo Jago,
to jsem si nemohl vymyslet, to by mě nenapadlo... Hadry si kupovat nemusím, to mi vozí obchodní zástupci jako reklamí zboží. Vesty, trička, montérky, kšiltovky, i zimní bunda se našla. Jako bezďákovi. Kdysi vozili tužky, bloky, metry, svítilny. Před vánoci vozí víno a dokonce i trvanlivé žrádlo - tvrdé sýry a klobásy.
13. 03. 2014 | 08:54

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!!
Nic proti Vašemu gustu a osobnímu užívání reklamních předmětů. Však si je vlastně s objednávkami kupujete, jaký pak že slogan o "nicnekupování".
Také u Vás neprší? To se přesazuje špatně.
13. 03. 2014 | 09:04

Maximus napsal(a):

Jana Pechová

Zdravím po ránu. Něco takového jsem kdysi četl a děj se odehrával tuším ve Francii a tam jistý starý pán sázel po dlouhá léta stromy a větrná krajina se z pusté nepříznivé velmi změnila a ve finále tam přijeli novináři a sbor chytrých vládních úředníků a tvrdili, že je to zásluha přírody nebo tak nějak. Ale už je to hodně dávno, takže si už nepamatuji celý obsah útlé knížečky. Byla to krásná povídka s tak trochu smutným koncem. Já nejsem pesimista, ani náhodou, ale spíše realista a tak na to upozorňuji, lidé se přemnožili a exploatace nejen pevniny, ale i oceánů překročila rozumnou a únosnou mez
a i náznaková bagatelizace tohoto stavu je špína. Vezměte si např. Madagaskar kde zlikvidovali tamní hlupáci velkou část vzácných lesů kvůli pastvinám. Vezměte si střední Afriku, kde vykáceli černouškové vzácné ohromné stromy Baobaby, které dělaly zásadní vodní a tepelnou stabilitu lokální flóry. Následkem toho je pokračování a rozšiřování ohromné pouště Sahary. Zajímavé v této souvislosti bylo činění diktátora Kaddáfího, který na druhé straně Sahary se snažil velmi agresívně poušť zkultivovat a dělal v tom velmi zajímavé věci a dopravoval tam speciálními kanály ve velkém množství vodu! Jak dopadl víme. Třeba excesy počasí bude mít na svědomí člověk, pravděpodobně chybí potřebná retence vody právě v pralesech a pak ty statisíce tun vody jsou navíc v ovzduší Země a pak to někde vždy naráz spadne (u nás v r.1997 a 2002 a přijde to zase). Naštěstí z tohoto hlediska je pevnina planety jen část povrchu země a většinu tvoří oceány a moře, takže by to bylo daleko horší. No a světoví politikové se zajímají spíše o harašení zbraní a zisky elit, kterými jsou vystrčený na trůny a placeny. Už i ten náš Bimbo zblbnul a mele něco o společné armádě EU. Ale co chcete na ekonomovi a politikovi, oni jsou z hlediska ekologického myšlení primitivové. Představte si třeba, že kdyby se jen polovina financí vydávaných na zbrojení ve světě dala na výstavbu vyčleněných atomových elektráren a ty protože jde o energeticky velmi náročnou záležitost, by dopravovaly kvanta vody na místa jako je Sahara, ale i např. ve Španělsku nebo v USA. Zrovna třeba v USA mají v jistých státech /Colorado/ velmi nedobré vyhlídky co se týče zásobování vody, dám sem posléze kopii článku. Spešl USA by si měli změnit priority, ale jak,když vše obládají elity od financí a ty mají raději zisk ze zbrojení a jak se ukázalo s "Narkosovem" i z drog.
Mějte se.
13. 03. 2014 | 09:05

Maximus napsal(a):

Zde je zmíněný článek:

Největší nádrži USA dochází voda, několika státům hrozí přídělový systém
Vzhledem k současnému počasí v celých USA to může znít absurdně, hned několika státům federace ale hrozí nedostatek vody. Colorado, jediná větší řeka na jihovýchodě země, má totiž každým rokem méně vody. Během několika let hrozí zavedení přídělového systému. 6.1.2014
|
Colorado a kaskádu přehrad na jejím toku zasáhlo sucho trvající už 14 let, které nemá obdoby v poslední 1250 letech, píše deník The New York Times. Některé rezervoáry zadržují méně než polovinu své kapacity. Místní úřady zavádějí dotace na úspornější myčky nádobí či sprchové hlavice.
Federální úřady poprvé v historii snížily množství vody, které letos z přehrad výše proti proudu přiteče do Lake Mead, největšího zdroje pitné vody v USA. To ještě více sníží hladinu vody v rezervoáru, na kterém závisí města jako Los Angeles či Las Vegas a miliony hektarů zemědělské půdy. Vodohospodáři připouštějí, že státy dále po proudu od Lake Mead by mohly přídělový systém částečně okusit už v roce 2015. Pravděpodobnost je 50 na 50.
„Pokud hladina Lake Mead klesne pod tisíc stop (305 metrů) nad mořem, nebudeme moci čerpat vodu pro sedm z deseti obyvatel Nevady,“ řekl listu John Entsminger, zástupce šéfa vodohospodářského úřadu Jižní Nevady. Dva tunely, kterými proudí voda z nádrže k obyvatelům, totiž leží tak vysoko, že by se během několika let mohly octnout na suchu.

Nevada proto nyní pracuje na tunelu pod Lake Mead, který by zaručil dodávky vody i při nízké hladině. Hladina přehrady nyní leží v nadmořské výšce 337 metrů a podle expertů letos klesne o sedm metrů. Když hladina klesne na 328 metrů, úřady zavedou přídělový systém, pokud klesne o dalších 7,5 metru, nejvýše položený tunel dodávající vodu do Las Vegas zcela vyschne. Na 305 metrech přestane proudit voda i druhým tunelem do pouštního města.

Celkem na vodě z Lake Mead závisí 40 milionů lidí, více než desetina obyvatel USA, a také zemědělci od Kalifornie po Wyoming, kteří produkují 15 procent všech potravin ve Spojených státech. „Nemáme žádné plány pro případ pokračujícího sucha,“ uvedl nejmenovaný odborník.
Kromě vody působí sucho i potíže s elektřinou. Pokud v Lake Powell, asi 290 kilometrů proti proudu od Lake Mead, klesne hladina o více než 30 metrů, vyřadí to z provozu místní elektrárnu zásobující 350 tisíc domácností.

Lake Powell.
Studie přitom ukazují, že 20. století bylo pro Colorado jedním z nejvlhčích za posledních 1300 let. Průměrný průtok Colorada za tuto dobu byl o 15 procent menší než v uplynulém století. Řada předpovědí předpokládá, že rostoucí teploty sníží průtok do rok u32050 o 35 procent, i kdyby nedošlo k poklesu srážek. Stejné předpovědi ale očekávají méně dešťů.
Sucho nejvíce ohrožuje státy jako Kalifornie, Arizona a Nevada, které zavádějí řadu novátorských opatření. Arizonští farmáři používají lasery, aby se ujistili, že jejich pole budou zcela rovná a voda z nich nebude stékat. Město San Diego buduje desalinizační stanici na pobřeží Tichého oceánu. Všechna voda z nevadských domácností míří do čističek a odtud zpět do Lake Mead.
Ačkoli federální úřady volají po ještě větším objemu recyklace, místní tvrdí, že moc možností už nevidí. „Budeme zkrátka muset používat méně vody,“ uzavřel Entsminger.
13. 03. 2014 | 09:08

Jana Pechová napsal(a):

Maximus
Není to dlouho, co na ČT proběhla série dokumentů Yanna-Arthuse Bertranda.
Z pohledů na svět z "balónové" výšky člověku opravdu je smutno.
Obdobně jsem se kdysi zděsila při pohledu na letecké záběry zabetonovaných kusů země v případě severoamerických velkoměst.
Ale dobře si pamatuji na pochmurné obrázky, které jsem absolvovala v roli obyčejného pěšáka, a to ve své vlasti: páchnoucí řeky plné nepořádku, skládky odpadků před či za každým městem, vysílené smrkové monokultury, melioracemi zlikvidované přirozené biotopy a řadu dalších scén, navždy uložených v paměti. Ty už naštestí zmizely.
Netvrdím, že je všechno v pořádku, ono taky nikdy nebude - lidé už jsou takoví. Je třeba je hlídat, a to je boj nafurt.
A na těch hezkých příkladech je vidět, že to jde, když se chce.
A naději mám i pro případ, že se nebude chtít dostatečně: my to bez přírody nedáme, ona bez nás s přehledem. Koneckonců, vzpomeňte na Pripjať. Přírodě se tam poměrně daří. No, a protože přece jen předpokládám jistou evoluci u člověka i v oblasti duševní, uchovávám si doufání, že to přece jen dopadne lépe. Rozhodně toho ale zvládnou víc ti lidé, kteří budou dělat a držet se přesvědčení, že to má smysl.
13. 03. 2014 | 09:52

Jana Pechová napsal(a):

Maximus
oprava: ty záběry USA byly satelitní
13. 03. 2014 | 09:54

Ládik!!! napsal(a):

Babo Jago,
žádné objednávky nepíšu, nic nekupuju. Mým zbožím je duševní práce. Kdyby mi za ni nedávali prachy, klidně bych se uživil výměnným obchodem.
13. 03. 2014 | 10:24

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):
Maximus
O tom, jak to s přístupem k přírodě na světě vypadá, jsem poměrně informovaná. Kácení pralesů přitom není zdaleka jediným zlem.
Jen se mi nechce být pesimistou, pane Maxime.
Sleduji lidi, kteří se snaží a dělají. Ti ve mě vzbuzují naději.
Kdybyste si přečetl tu knížku, kterou zmiňuje pan Hnízdil, pochopil byste víc. Tedy, pokud byste chtěl.
13. 03. 2014 | 08:21
-------------
Internet je velkým konzumentem energie, potřebny hardware pak konzumentem nerostných surovin, obojí velmi poškozuje přírodu. /ale i pomáhá, může pomoci např. koordinovat nějakou prospěšnou akci/
A tak i vy jste spolupachatelkou. Konzumujete řadu věcí, které poškozují přírodu.
Nesnažte se tedy tady opět vystupovat v roli moralistky. Je to směšné.
13. 03. 2014 | 10:34

Jan Toman napsal(a):

"Vysadit strom je nejlepší investice do budoucna. Jaderná elektrárna, kanál Dunaj-Odra-Labe nebo Amazon mu nesahají ani po spící pupen." Tahle věta mě opravdu pobavila - nemá chybu. Děkuji Vám, Pane Hnízdile i Panu Šumberovi za zlepšení nálady. Někdy musím zajít na nějakou Vaší besedu a poslechnout si Vás naživo. Pěkný den a dobrou náladu přeji.
13. 03. 2014 | 12:00

Jirka N. napsal(a):

Dobrý den,
v některých komentářích tady čtu, že je potřeba sázet stromy, ale nějak organizovaně. Že nejde jen zasadit žalud a čekat, až vyroste strom a podobné komentáře. S tím ale nesouhlasím. Nějak jsem si totiž nevšiml, že by to miliony let před zásahy člověka příroda nějak nezvládala. To jen lidé si myslí, že mají patent na rozum a že jen člověk ví co je dobře a co špatně. A to je právě špatně. Příroda je dalece chytřejší než my. Přesně ví, co má dělat, co má kde a kdy růst. Říká se tomu sukcese. Jako jediný udržitelný systém se mi zatím jeví permakultura.
13. 03. 2014 | 12:03

honolulu napsal(a):

Maximus (09:08),
kdyz bude nejhure pro jihozapad USA, tak se bude brat voda z velkych jezer.
Oni uz maji vypracovane plany, jak tam tu vodu dostat, ale hadaji se kvuli hloupostem.

Ty "jezera" nejsou ani jako jezera, ale MORE sladke vody. To nejde vycerpat.
Superior (jezero) je nejvetsi a nejhlubsi..V lete je tam moc pekne, ale v zime je to nevlidny depresivni, melancholicky kraj. Je tam hodne lesu. Na jare tam plavou 2-3 metry tluste ledy. Lidi tam zije malo.

To je velka zeme ta Amerika a kazdy kraj ma nejaky problem. Nekde je to vody moc a nekde malo. Nekde ultra moderni a jinde je videt zaostalost...V prumeru, cim vice bilych lidi, tim vetsi prosperita

Cim mene bude bilych lidi tim vetsi devastace nastane. Napr. Rhodesie v Africe. Ta zeme byla zemedelska velmoc. Po vybiti bilych farmaru tam maji hladomor.
Kralovna priroda, to tam ted necha pochcipat vsechno...
13. 03. 2014 | 14:08

skeptický napsal(a):

Více bílých lidí je na úkor těch druhých.Užírají jim dávky.
13. 03. 2014 | 14:26

Kybic napsal(a):

Mělo by být uzákoněno, že když někdo pokácí strom, je povinnen vysadit tři jiné. Pokud by to někdo nechtěl mít stromy na svém pozemku, povinnost by mohl splnit peněžně, tj. zaplatil by určitý poplatek a stát by vysazení stromů zajistil na pozemcích patřících státu. Za pár desítek let by tu bylo lesů jako za Přemyslovců.
13. 03. 2014 | 14:58

Baba Jaga napsal(a):

To: Kybic 14:58
Kolik ha plnohodnotného lesa už vlastníte Vy? Já tedy žádný a zda v naší vísce za Přemyslovců nějaký byl - věru nevím.
13. 03. 2014 | 15:44

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!! 10:24
Nu, Vy byste si jistě poradil i bez peněz a možná by Vám za užívání reklamních předmětů měli dárci dočista platit. Ale to dle mého všichni výrobci, jejichž loga na sobě lidičky dobrovolně viditelně nosí.
Přesazované stromky zaléváte důkladně?
13. 03. 2014 | 15:54

Ládik!!! napsal(a):

Zalívám poctivě. Zrovna mám ale mínusové body - vykopal jsem starý černý jeřáb, už zasychal. Nevěděl jsem, že má tolik kořenů dolů. 2 hodiny těžké dřiny. Zhutněno, drny na místě - jako by tam nikdy nebyl. Divný pohled z okna. Na podzim měl tmavě červené listy...
13. 03. 2014 | 16:58

Platan napsal(a):

No tak konečně díky panu Šumberovi vím, k čemu jsou nám dobré stromy. Dobrý pan Šumbera ale ještě pár věcí opomenul (např. slivovici...).
13. 03. 2014 | 17:12

honolulu napsal(a):

Ho, ho, copak svestky panove....!
To v Africe roste zazracny strom ! Ovoce vypada jako Papaya...Kdyz zacne zloutnou, tak spadne na zem a na zemi zacne kvasit...
To kvaseni zapricini chemickou reakci a vsichni, (vcetne me), kdo si "zobnou" - jsou STRASE OZRALI.

Vsechny zvirata, ktera se vzajemne zerou se zacnou ignorovat a spadle ovoce zrat....Videli jste nekdy OZRALEHO slona, nebo Babuna ? Plakali by jste smichy...

Dale tam roste strom , ktery vystreluje semena ...Pannng.... Pannng...
To me velmi vydesilo... Ja myslel, ze nejaky druh opic se naucil strilet sprndou....Ano panove, tezky zivot jsem mel v te Africe....

Take je tam strom , ze kdyby jste si sedli k jeho kmeni, tak usnete. Po urcitych hodinach vas uz nikdo neprobudi. (Ale kdo by si sedal pod strom v Africe ? Jedine osel !)

A jiny strom z ktereho tece bile mleko, ale je to uplna kyselina, silne neprijemna pri styku s pokozkou a lepkava....

A zmineny BOAB tree in Africa, vam zarucuje setkani s Cobrou.. Hadi se tam zdrzuji, asi kvuli dutinam...Green Mamba, Black Mamba a samozrejme nejhorsi had na svete Boomslang uprednostnuji koruny stromu...Kdyz kdokoliv pracuje v takovem nadhernem prostredi, tak je na zbytek zivota JINY, protoze bude jednou andelem...

A ve state Vermon (USA) roste zajimavy strom. Farmari ho navrtaji a vsunou do neho TRUBICKU. Z trubicky kape nejaka stava a farmari z ni udelaji "syrup".
Syrupem si rano poliju vaflu a s kafou je to lahodna pochoutka na zacatek dne.
13. 03. 2014 | 21:07

T.Paine napsal(a):

Sázet stromy. Kdo by byl proti? Seznam uvedených důvodů by mnozí ještě rozšířili.

Dobrovolně, vlastní iniciativou a s dlouhodobým efektem to může dělat jen majitel dané půdy. Kolik je takových občanů v ČR a kolik hektarů půdy vlastní? Sázet divoce, kdekoliv a jakýkoliv druh stromu je hypoteticky možné, ovšem majitel půdy, jeho motorová pila, křovinořez a sekačka Mountfield budou mít u soudu vždy navrch.

Ochrání nás stromy před povodněmi? Podle bývalého ministra zemědělství Fuksy (kvazi-rebel ODS) rozloha lesů v ČR je v posledních letech největší od dob Marie Terezie. Frekvence a síla povodní to potvrzuje? Možná, kdybychom osázeli původními dřevinami celou Českou republiku, měli obydlí v lese, dostatečně daleko od vodních toků a existovaly by pouze lesní pěšiny pro pohyb osob.

Povodně v přírodě byly, jsou a budou. Frekvence a škody z povodní jsou ovšem umocňovány (ne)lidskými zásahy do krajiny. Zejména zrychlování odtoku vody z krajiny. Jak rychle odteče dešťová voda a tající sníh z lesů s původními listnatými stromy a z polí, luk, na kterých jsou meze s dřevinami a travnatými příkopy? Z krajiny, ve které jsou, malé nebo větší, rybníky, jezera, nádrže či přehrady? Pomaleji a přirozeněji.

Jak rychle odteče dešťová voda a tající sníh ze střech, ze silnic, z chodníků, z parkovišť, z ulic, z náměstí? Mnohonásobně rychleji. Člověk chce být v suchu a proto ji rychle odvádí pryč. „Přebytečnou“ vodu tu nechceme, ať se s ní poperou ti níže položení, jak umí. Nám je to fuk.

Když lidé odvádí vodu pryč, proč nezpomalí její odtok, jako to dělá příroda? Má každá vesnice alespoň jeden rybník či vodní nádrž pro zpomalení odtoku vody? Má každé město rybníky, vodní nádrže či (leso)parky pro zpomalení odtoku vody z města?

Každý ale chce vodovod do bytu či domu, kanalizaci pro odpadní vodu, silnice, chodníky, ulice, parkoviště, ... sucho pod nohama a kolama. To vše levně a spolehlivě. Odkud se to bere a co se děje potom, ho nezajímá. A už vůbec se mu za to nechce platit více. Příroda to vrací člověku i s úroky.
13. 03. 2014 | 23:53

T.Paine napsal(a):

Žijeme ve zlatých konzumních a mejdanových časech (na dluh s úroky). Rychle a zběsile na pokračování s doslovným bonusem - Po nás potopa. Krásná měsíční krajina a čistý, svěží vzduch jako v Alpách. Byť tu s přívaly vod, tu bez vody. Lány řepky a solárních panelů, větrníky na obzorech a pole zabetonované hangáry, (dočasnými) montovnami a haciendami, vše chráněné UNESCO. Zemský ráj to na odhled. Karel IV., Jakub Krčín a mnozí další předkové by uznale přikyvovali.

Vodní dílo, koridor, průplav či kanál (podle chuti a znalostí) Dunaj-Odra-Labe nebude, protože to chce Zeman. Po Zemanovi to také nebude, protože to chtěl Zeman.

Povodně, jako ta z roku 1997 na řekách Bečva, Morava a Odra, která shodou okolností přesně dopadla na oblast gigalomanského projektu Dunaj-Odra-Labe, se určitě nebudou opakovat. Viz mapa: http://povodne.charita.cz/1997/kniha-povodne-1997/

114 mrtvých je přijatelné a stejně je to jejich chyba, že se nenaučili plavat. Odhadované škody jen z této povodně cca 3.8 miliard eur je pro české, polské a německé občany maličkost. Postavil by se za to onen šílený a zbytečný projekt v těch nejpostiženějších oblastech, ale ztráty na životech a škody na majetku a infrastruktuře (v roce 1997 26 strhnutých mostů v ČR) byly a budou při povodních stejně. Když povodně, tak ať už jsou pořádné, se vším všudy. Tradice je tradice.

Slováci, Poláci a Němci na dolních tocích to nějak budou zvládat. Suchý rok bez vody žádné velké ztráty zemědělství, průmyslu ani obyvatelům nikdy nezpůsobil a nikdy působit nebude. V nejhorším si levně dovezeme vodu kamiony.

Památku devíti mrtvým, jejich pozůstalým a ostatním obětem povodně z roku 1997 v obci Troubky u soutoku Bečvy a Moravy (první písemná zmínka z roku 1348) vyjádříme nejlépe tím, že jim humanitárně vysázíme okolo obce stromy. Je to levná, efektivní a povodním zabraňující investice.

Rozšíření či prodloužení životnosti dvou jaderných elektráren nebude (nová už vůbec ne), protože na Ostravsku a v severních Čechách se pořád ještě dá dýchat, 50 % elektřiny z uhlí je udržitelné a obnovitelné, musíme rozšířit limity pro český Grand Canyon (turistický magnet světového formátu) a solární panely s větrníky musíme dotovat navěky věků.

A Amazon? Terno. Radost a potěšení tam pracovat. A ty platy, zaměstnanecké smlouvy a výhody, podíl ze zisku. No, pohádka. Kam se hrabe Costco.
14. 03. 2014 | 00:03

Ládik!!! napsal(a):

Mám dole na pozemku močál, asi 0,3ha. Zpočátku jsem kolem něj sázel břízy, ale nevydržely - ve vodě uschly. Letos zasadím pokusně olše, alespoň 20 ks. Nejdůležitější je ochrana proti srncům, ti už mi zničili snad 100 stromků za těch 15 let, co bydlím v přírodě. Obeženu to ovčím pletivem, už žádné opatření kolem jednotlivého stromku.
14. 03. 2014 | 05:35

buldatra napsal(a):

Ano, sázejme stromy.
Těch není nikdy dost.

Čiňte tak zejména tam, kde je to legální, kde smíte sázet, abyste z toho neměli malér.
Když sázet jinde, nesmí vás u toho chytit.
Nebo změňte systém, aby se dalo sázet kdekoliv.
Jsme totiž svázáni provazem, který jsme si na sebe upletli. I příroda smí jen tam, kam ji ten náš provaz pustí. Říkáme tomu civilizace.
Dilema, že.

K páně Šumberovým bodům jeden drobný podotek
2. Budou vytvářet účinnou bariéru větru, pohlcovat hluk, poutat CO2, kterého se tak bojíme.
Bojí-li se pan Šumbera CO2, bojí se poplatně době a neinformovaně.
Stromy se kysličníku uhličitého nebojí, neboť je to pro ně potrava, stejně jako je potravou pro všechny zelené rostliny, které mají schopnost, které se říká fotosyntéza.
Ta probíhá za světla a v té době stromy a všechny ostatní rostliny s fotosyntézou přijímají kysličník uhličitý a do ovzduší odevzdávají kyslík.
No a v noci naopak odevzdávají kysličník.

Když je ve vzduchu koncentrace kysličníku uhličitého větší, rostliny lépe rostou, CO2 je tedy pro ně prospěšný. V minulosti byla koncentrace CO2 násobně vyšší a násobně vyšší bylo také množství rostlin.

Pane Šumbera, kysličníku uhličitého se bojí klimaalarmisté a lidé neinformovaní.
Nebojte se a sázejte.
14. 03. 2014 | 07:55

Kybic napsal(a):

To, jak je porost v krajině důležitý, hlavně na průdkých svazích, ukazuje známý zával nové dálnice v Českém středohoří. I mně jako laikovi je jasné, že chyba není v geologickém průzkumu, ale v bezohledné lidské činnosti. Kamenolom, který se nachází nad sesuvem je obrovská obnažená kamenná plocha bez půdy a porostu. Dešťovou vodu z této obrovské plochy i z ploch nad lomem nemá co zadržet, rychle zteče do půdy pod lomem, erozí oddělí vrstvu půdy od kamenného podloží a pak způsobí zmíněný zával. Když k tomu ještě připočteme otřesy z odstřelů v kamenolomu, je nabíledni, proč k tomu došlo. Takový kamenolom by měl být povinně vybaven systém drenáží a odvodňovacích potrubí. Za přívalového deště budou ale i taková opatření k ničemu. Kdyby tam byl například bukový porost, k něčemu takovému do mohlo dojít jen obtížně.
14. 03. 2014 | 09:27

Filip Šumbera napsal(a):

K příspěvkům: celý článek jsem napsal z důvodu potřeby trochu popularizovat přírodu a stromy, napsal-li jsem, že strom je nejlepší investice do budoucna, neměl jsem iluzi o tom, že najednou se vzedme nějaká sázecí mánie. Uvedl jsem zběžně několik příkladů, co dobrého pro nás stromy dělají a že jsou hodnotou samy o sobě, bez ohledu na jejich ekonomické využití. Bylo by dobré, aby si tyto věci uvědomily obce a města, která často nechají skácet zdravé stromy jen proto, že překážejí nějaké "důležité" výstavbě. Co se týká CO2, já z něj strach nemám a i kdybych strach měl, nic by mi to asi nepomohlo. Je pravda, že lesů je dnes u nás více, než dříve. Ovšem kvantita neznamená ještě kvalitu, pokud jsou lesy pěstovány s cílem maximalizovat produkci dřeva, je pohodlné pěstovat monokultury, ve kterých je navíc stromů mnohem více, než v přirozeném lese. Přirozený les je řidší, je v něm více světla, stromy jsou lépe zavětveny, v lese je bohatý podrost, na zemi je spousta zbytků padlých tlejících stromů. Půda je zdravá, bohatá na živiny, které les potřebuje, lépe zadržuje vodu. Pokud v takovém lese těžíme dřevo, musíme tak činit probírkou, bez holosečí, nepoužívat těžkou techniku ve strmých svazích, nechat les zmladit přirozeně nebo podsazovat, nikoli však systémem kukuřičných řádků, musíme v lese nechat dostatečné množství padlých kmenů k přirozenému rozpadu. Pokud přirozený les vykácíme najednou a vysázíme nahusto nové sazenice lesa, v první generaci získáme ohromné množství dřevní hmoty, půda je prozatím plná živin, příroda tvoří vždy dostatečné rezervy. Tento už vysázený les pokácíme, všechno dřevo odvezeme a vysázíme další stromy. V další generaci už budou přírustky nižší, rezervy živin se zmenšují, půda se vyčerpává. Les je hustý, zavětvený jen v horních partiích, v lese je méně světla a podrostu. V další generaci je situace zase o něco horší. Je to stejné, jakoby jste na poli několik let pěstovali to samé a přitom pole nehnojili. Půda se vyčerpá. V lese tento proces trvá mnohem déle, proto se důsledky dostavují pozvolna. Klesá rovněž kvalita dřeva, je řidší, méně pevné a pružné, dříve podléhá zkáze, snáze praská a bortí se. Zkuste si vyrobit housle ze smrku, který pokácíte ve třetí generaci intenzivně pěstované smrkové monokultury, myslím, že si moc nezahrajete. V lese je půda čím dál víc vyčerpaná, hůře zadržuje vodu, která při dešti steče rychleji dolů. Navíc je v lesích spousta cest, vyježděných těžkou technikou, které jsou pro vodu ideálním korytem. Vzniku povodně pak nic nestojí v cestě.
14. 03. 2014 | 10:17

pan Sedlak napsal(a):

Ladik!!! > vyborna prihoda s traktorem! Dekuji :) Kam jste ty male zapichal?

Ja uz mam splneno. Barak postaven, strom zasazen, dite splozeno. Ovsem neni nic krasnejsiho, nez si ted stromky ostrihat, pres leto k nim chodit a tesit se z jejich stinu a na podzim se nechat obstastnit jejich plody a ty pak v prubehu zimy konzumovat.
14. 03. 2014 | 11:14

Petr napsal(a):

Po stromech druhou investicí je člověk. Měli bychom se věnovat nastupující generaci - děti a mládež. Totiž podobně jako ty stromy, i ony ponesou odkaz našeho života dál. No a jak naše školství přispívá po roce 1990 k jejich kultivací? Proč se například více nevěnujeme odkazu J.A.Komenského? Náprava je ještě možná, stačí použít zdravý rozum. Více na www.stranazdravehorozumu.cz. Kdo chce pomoci na dobrém díle, přihlaste se panu Petru Hannigovi. Nevěřte mně, ověřte si to.
21. 04. 2014 | 22:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy