Signály těla.

04. 03. 2014 | 10:40
Přečteno 49938 krát
Rozhovor pro Magazín C plus.


„Když se mne lidé ptají, kde najdou kvalitního psychosomatika, tak jim říkám: ‚Žádného nehledejte. Nejlepším psychosomatikem jste Vy sami. Když se objeví zdravotní problém, zastavte se a zamyslete, na jakou chybu Vás tělo nemocí upozorňuje. A když se Vám to nepodaří, hledejte lékaře, který bude zvědavý. A bude ho zajímat nejen Vaše nemoc, ale i životní příčiny, které k ní vedly.‘ “ říká MUDr. Jan Hnízdil.


Co je nejúčinnějším lékem celostní medicíny?

Samouzdravovací schopnosti. Snahou komplexní medicíny je pomoci tyto schopnosti pacientovi najít a naučit ho, jak s nimi pracovat. Teprve tehdy, když vlastní síly pacienta na zvládnutí nemoci nestačí, přicházejí na řadu léky. Ty ale předepisuji pokud možno jen dočasně, aby pomohly pacientovi odrazit se ode dna k potřebné životní změně.

Jak vyslyšet varování našeho těla ještě dřív, než se projeví fyzicky?

Naše tělo je, na rozdíl od nás, velice moudré. Má řadu důmyslných obranných mechanizmů, kterými nás chrání před námi samými. Uvedu příklad. Do ordinace se loni přibelhala asi třicetiletá žena. Nikdy vážněji nestonala. Dva roky si neúspěšně léčila bolesti kolen. Začalo to únavou. To byl první varovný signál. Překonala ji silou vůle a prolomila první obrannou linii těla. Pak začala kolena bolet. Na to už vůle nestačila, tak šla za ortopedem. Na kolenou nic nenašel a předepsal jí analgetika. Padla další obranná linie. Žena už bolest tak necítila a mohla pokračovat v chování, které ji vyvolalo. Tělo se nevzdávalo, kolena začala otékat. K práškům na bolest dostala prášky na otok. Posledním zoufalým pokusem těla ženu zastavit byl výpotek. Prodělala dvanáct punkcí, kdy jí byla do kolen vstřikována směs léků proti bolesti a zánětu. Všechno marné. Úlevu jí nepřinesla ani artroskopie. Všechny revmatologické testy byly negativní, přesto jí předepsali sulfasalazin, lék proti revmatu. Ten odmítla a přijela se poradit. Záhadu jsme objasnili během půl hodiny. Pracovala jako ředitelka velké firmy a před dvěma lety se jí narodila dvojčata. To byla obrovská životní změna: věčně na nohou, nevyspalá, vystresovaná, na vše sama, rodiče v nedohlednu, manžel na cestách. Jak říká přísloví: naložila si toho víc, než unesla, a šla z toho do kolen. Tělo jí to dva roky říkalo a ona tomu ne a ne rozumět. Bohužel se o to nesnažili ani ošetřující lékaři.

Pokud opomeneme prevenci, může být čekání na „hlas těla“ nesmírně rizikové. Máme preventivní prohlídky absolvovat, nebo se spoléhat na „řeč těla“?

Psychosomatika klade hlavní důraz na prevenci – přirozený pohyb, zdravou stravu, psychickou pohodu, dobré vztahy. To ale neznamená úplně odmítat vyšetření. Osobně si hlídám pravidelné kontroly u zubaře. Pro ženy jsou důležité kontroly u gynekologa, včasný záchyt rakoviny prsu. K ostatním vyšetřením jsem zdrženlivý. Pokud člověk zdravotní potíže nemá, cítí se dobře, neměl by to s návštěvami lékařů přehánět. Tlak na stanovování diagnóz je obrovský. Jen málokdy u lékaře uslyšíte: „Člověče, máte všechny výsledky v pořádku, nic Vám není, běžte v klidu domů.“ Když už nic jiného, tak Vám najdou alespoň zvýšený cholesterol. A z úplně zdravého člověka je rázem pacient s diagnózou hypercholesterolémie. Nasadí Vám léky, objednají Vás na další kontrolu, léky začnou vyvolávat nevolnosti, nespavost, únavu, musíte k dalším lékařům pro další léky a už se vezete. Doslova platí, že zdravý člověk je jen špatně vyšetřený pacient.

Svému zdraví a duševní pohodě bychom více prospěli, kdybychom nemuseli splácet hypotéku, sedět dlouho v práci nebo kdybychom vyměnili bydlení v rušném městě za příjemnější alternativu. U většiny z nás je však změna životního stylu v těchto směrech nemožná. Co s tím?

Nechali jsme se chytit do konzumní pasti, nevíme, jak z ní, jsme z toho nemocní, spoléháme na to, že nám pomohou lékaři. Marně. Léky na úzkosti a deprese dočasně uleví, umožní člověku, aby ve stresujících společenských podmínkách ještě nějaký čas přežíval, než se úplně zhroutí. Místo okamžitého předepisování prášků se snažím pacientům vysvětlit, jakou informaci jim tělo nemocí sděluje. Není nic pravdivějšího než nemoc. Je to nastavené zrcadlo, které říká: takový jsi, takovým způsobem a v takových podmínkách žiješ. Nemoc není voláním po užívání léků, ale pokynem k tomu, aby se člověk zastavil a zamyslel. Analogicky současná společenská krize není voláním po dalších penězích, nýbrž upozorněním, že takto stresujícím, energeticky náročným a dravým způsobem už dál žít nemůžeme. Povinností lékaře je tyto souvislosti zkoumat a upozorňovat na ně. Uzdravit se ale musí každý sám změnou chování. Působením na nejbližší okolí přispívat k uzdravení celé společnosti.
Slibům politiků, že se o nás postarají, nevěřím. Žádný spasitel nepřijde.

O pomoc celostní medicíny žádají také rodiče dětí, které se počurávají, trpí různými bolestmi atd. Na zdraví dítěte se často odráží disharmonie v rodině. Jaké je však vysvětlení častého stonání dítěte v harmonické rodině, například kvůli vcelku běžné zvětšené nosní mandli?

Každé dítě čas od času onemocní. Problém je, když je nemocné dlouhodobě nebo opakovaně. V takovém případě je nutné zaměřit pozornost na rodinné vztahy nebo problémy ve škole, vztahy s kamarády. Dítě ale může onemocnět i v harmonické rodině. Třeba když je matka přecitlivělá nebo úzkostná, dětem věnuje nadměrnou péči a pozornost, vše si moc bere. Úzkost a napětí matky děti intenzivně vnímají, negativními emocemi se „nakazí“ a snadno onemocní. Nejčastěji nějakou infekcí, do té doby třeba skrytou ve zvětšené mandli. Nemoc dítěte ještě zvýší úzkost matky a ta se zase přenáší na dítě. Obranyschopnost – imunita – je úzce spojená s psychikou. Pokud je člověk v dobré náladě, uvolněný, má dobrou imunitu. Pokud je v napětí, neklidu, úzkosti, nebo dokonce depresi, je imunita oslabená. Důležité je, aby matka, případně oba rodiče pochopili svoji roli ve stonání dítěte. Místo pocitu viny je potřeba pracovat na řešení příčiny. Ta ale nemusí být jen ve vztazích v rodině. O kvalitě imunity rozhoduje také strava, pravidelný pohyb, čisté životní prostředí…

Jak pohlížíte na plastické operace?

Obdivuji výkony, které plastická chirurgie předvádí u pacientů po úrazech, popáleninách, onkologických operacích nebo s vrozenými vývojovými vadami. U zamindrákované ženy toužící po fyzické kráse bych ale v první řadě řešil její mindrák. Operace je krajním řešením. Snaha vylepšovat přírodu se může zle vymstít. Ženy, jimž praskly vadné prsní implantáty, by mohly vyprávět. Dalším paradoxem současné doby je stárnutí. Lidé touží dožít se co nejvyššího věku, přitom se ale bojí
stárnout. Zoufale se snaží projevy stárnutí zakrýt: botoxem, plastickými operacemi, implantáty. Herečka Eva Vejmělková v jednom rozhovoru řekla, že by si vrásky nikdy vyhladit nedala. Každá vráska je vzpomínka, kus života. Jejím vyhlazením jako by si člověk nechal vymazat paměť.

Nejsou určité bolesti přece jen „normální“?

Podle kolegy Šavlíka je vědecká medicína jen složitým, zdlouhavým a nákladným potvrzováním pravdy lidových přísloví. Jedno takové říká, že člověk je zdravý, když ho pokaždé bolí někde jinde. Jakmile bolest trvá déle nebo se opakovaně objevuje na stejném místě, je potřeba ji řešit.

Lze psychosomatickým přístupem zabránit vzniku/rozvoji geneticky podmíněných chorob (cystické fibrózy, Huntingtonovy choroby, svalové dystrofie atd.) nebo jejich následky pomocí celostní medicíny alespoň mírnit?

Všechno to jsou těžké, geneticky podmíněné a život ohrožující nemoci. V prvním případě plic, ve druhém mozku, ve třetím svalstva. Jejich vzniku psychosomatika zabránit nemůže. Zásadní význam má specializovaná léčba. Komplexní přístup ale může pacientovi pomoci se s nemocí vyrovnat, ovlivnit související podmínky jeho života, poradit mu, jak se má v mezích možností udržovat v dobré fyzické kondici, jaký má mít stravovací režim, pomoci mu řešit vztahové problémy a zvládat stresující
situace, které nemoc provázejí.

Také se hodně doporučuje sportovat – běhat, jezdit na kole apod. Ale pokud si představíme např. Moravskoslezský kraj, kde je inverze 360 dní v roce, pak je nasnadě otázka, nakolik je takové běhání ještě prospěšné?

Pohyb je lék. Bez něj není ani zdraví ani život. Jde o to, aby pohyb člověka bavil, byl pestrý, pokud možno pravidelný, přiměřený a odehrával se v příjemném prostředí. To se o běhání v městském smogu rozhodně říci nedá. Spousta lidí bohužel jinou možnost nemá. A jsme zase u konzumní pasti. Chceme mít stále větší materiální komfort, více vyrábět, více spotřebovávat. Tím otravujeme životní prostředí. Přitom bychom chtěli pít křišťálově průzračnou vodu, dýchat čistý vzduch, být zdraví. Mít obojí současně ale nejde.

Mohu požádat svého praktického lékaře o vystavení doporučení na vyšetření psychosomatikem?

Náš zdravotnický systém kategorii psychosomatiky prakticky nezná. Pojišťovny ji ani nepodporují ani nehradí. Pan ministr Heger ji teprve loni v květnu zařadil mezi oficiální specializační obory. Pozval mne tehdy na ministerstvo a zajímal se, co vlastně psychosomatika je, jaký je její vztah k léčitelství, kdo by ji mohl vyučovat. Krátce poté byl odvolán. Jeho iniciativa ale úplně nezapadla. Koncem roku jsem z ministerstva dostal jmenovací dekret člena akreditační komise pro psychosomatiku. To je velký posun. K realizaci je ale pořád hodně daleko.

Doporučujete prevenci ve formě očkování?

Pokud by medicína neobjevila očkování proti tuberkulóze, záškrtu, neštovicím, obrně, černému kašli a dalším smrtícím chorobám, většina z nás by na tomto světě vůbec nebyla. Jako otec tří dětí bych na sebe nikdy nevzal tu zodpovědnost, že bych nenechal děti očkovat základním a ze zákona povinným očkováním. Ohrozil bych tím nejen vlastní děti, ale i všechny ostatní. Takové očkování má totiž smysl jedině tehdy, pokud je plošné. Mediálním kampaním vyzývajícím k očkování proti sezónním chřipkám nebo virózám, jako byla nemoc šílených krav, prasečí nebo ptačí chřipka, ale moc nevěřím. Je z nich příliš cítit tlak farmaceutických firem. O snížení důvěryhodnosti takového očkování se hodně zasloužili i představitelé zdravotnictví a politici. Nejvyšší hygienik ČR Vít, loni policií obviněný ze zneužití pravomoci úřední osoby, před třemi lety národ emotivně vyzýval k očkování proti prasečí chřipce. Pak se ukázalo, že sám se očkovat nenechal. Ministryně zdravotnictví Jurásková se to snažila napravit a nechala se očkovat za asistence televizních kamer. Prezident Klaus ostře vystoupil proti povinnému očkování vojáků. Několik set tisíc vakcín, které ministerstvo nakoupilo, nakonec přišlo vniveč. To je názorná ukázka, jak se to dělat nemá. Nikdo nemohl vědět, nakolik je hrozba prasečí chřipky reálná. Otázkou je, jak se lidé budou po takové zkušenosti chovat, pokud se nějaká opravdová hrozba objeví.

Uchování zdraví předpokládá málo stresu a negace. Zodpovědný přístup občana předpokládá jeho informovanost pro případ správného rozhodnutí u voleb. A informovanost v tomto směru bohužel nenahrává občanovu zdraví, protože přináší mnoho negace. Mohl byste prosím poradit našim čtenářům, jak být zdravým a současně zodpovědným občanem naší země?

Současný společenský systém, založený na individualizmu, dravosti, drancování životního prostředí a neustálém ekonomickém růstu, je těžce nemocný. Přitahuje arogantní, bezohledné, bezcitné a dravé jedince – psychopaty. Výsledkem je celá řada krizí: ekonomická, finanční, ekologická, sociální, s nimi spojená korupce, kriminalita, agresivita, alkoholizmus, toxikomanie. Všechny tyto krize mají společného jmenovatele: iluzi neomezeného růstu. Tvrdit, že na omezeném prostoru naší planety s jejími omezenými zdroji lze neustále více vyrábět a více spotřebovávat, může jen politik, ekonom nebo blázen. Krize je šancí na změnu. Je jen na nás, jestli se dál necháme manipulovat alkoholem a mocí opilými politiky, nebo zda vezmeme zodpovědnost do svých rukou a začneme stavět nový systém založený na spolupráci, ohleduplnosti, šetrnosti, ochraně přírodních zdrojů a pochopení života v souvislostech. Systém, v němž nadále neudržitelný růst nahradí pokojný nerůst, vnitřní sociální a kulturní rozvoj. Tak, jak se o to snaží komplexní medicína. Pacient (občan) může polykáním prášků (finančními injekcemi) potlačovat příznaky, léčit se až do úplného uléčení. Nebo může porozumět informační hodnotě nemoci (krize) a změnou chování vykročit na cestu k uzdravení. Rozhodnutí musí udělat každý sám.

Rozhovor pro Magazín C plus vedla Růžena Černíková (Cetelem ČR a.s.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Elena napsal(a):

Necitala som cely blog, ale istotne , nekde v nem bude zakonponovana ukrajina,

ano autore , som chodiaca smrtka, nejem , nedokazem zaspat, pred ocamimam stovky zastrelenzch a tazkozranenych mojich rodakov, nedokazem sa venovat prace, rodine, nezijem.
Ale ked som zbadala usmiateho Janecuka, ta jeho ejforia z vitazstav a podvodnicku Julinkunku na vysokych opatkach, vymalovanu , vyoblekanu na invalidnom voziku , radoby postihnutu, som pochopila ze som chora, som tazko chora , lebo estemam v sebe sucit, este ma trapia obeti a ponizovanie nevich,,

Dajte nam takym chorim nejaku medicinu, nech sme take predatory ako Julinka a jej copata nacionalisticka parta...

Niesom sama takych sprosto chotrych je vela, 90 percent planety Zem.

Vymyslite nieco, zarobite a momozete nam aby sme necitili fizicku a dusevnu bolest,

vychovajte z nas cinickzch frejinrichov
04. 03. 2014 | 10:57

Elena napsal(a):

oprava
usmiateho Jacenuka , Klicka , Tagniboka, bandu zaplatenu...
04. 03. 2014 | 10:59

ld napsal(a):

Třeba ideální počin pro léčbu jsou první tři dny neschopenky grátis. Pak následuje částka, se kterou se následující měsíc nedá vyjít, takže našinec chřipku vystoná z 2 dny dovolené+ víkend , za což mu bude v brzké době nemilosrdně vystaven účet ve formě zkrácení života.

Další srandou v již vyšším levelu je neustálé prodlužování věkové hranice pro odchod do penze. Takže se budeme moci dočkat pokrývače, který v 63 letech již nebude s to sám slézt ze střechy. Nebo lékaře operujícího zrak s roztřesenou rukou, který však musí ještě rok odkroutit, aby směl do důchodu.

Doktore, tyhle kecy si nechte pro zpěvačky či developery.
04. 03. 2014 | 11:01

Eva Stančíková napsal(a):

Asponˇ že je někdo,kdo problematiku života a zdraví vidí takto.Může naučit lidi(i mě)větší zodpovědnosti za sebe,za své blízké a tím pádem i za společnost a svět ve kterém žijeme.
Nic se nezmění,když jedinec nezačne u sebe.
A jedinec zpravidla nezačne,dokud ho něco tvrdě nepřinutí.
Nic jiného než nemoc na nás zpravidla neplatí.
A společnost si před svou těžkou nemocí zatím úspěšně zavírá oči...
04. 03. 2014 | 11:10

Ládik!!! napsal(a):

Tělo mi teď dává signál koštovat slivovici, jestli je už dost odvětraná. Ani nemůžu jezdit autem a musím posouvat termíny.
04. 03. 2014 | 11:10

Elena napsal(a):

Boh je spravodlivy, verim v to, diago istotne ma sto padesat hemoroidov od zlosti a nenavisti ku vsetkemu ruskemu tie nenavistne slinty nepise jeho dusa ale jeho bolave hemoroidy.
04. 03. 2014 | 11:18

Elena napsal(a):

želudočne vredy nektorych radoby novinarov su denne k dispozicie na tom to portali
04. 03. 2014 | 11:21

analytik napsal(a):

Klasická česká medicína je mafie lapiduchů, kteří uchvátí úplně zdravého člověka a pak si ho navzájem předávají a posílají na všechna možná vyšetření tak dlouho, až se u dotyčného nebožáka projeví příznaky všech dosud objevených chorob.
Až na pacienta jsou všichni účastníci tohoto procesu spokojeni.
Problém nastane v okamžiku, kdy pomoc lékařů vyhledá skutečně nemocný člověk. Opět následuje kolotoč všemožných vyšetření, ale diagnóza stále chybí - medicína je v koncích!
04. 03. 2014 | 11:41

Jarle HALSNES napsal(a):

No, jednou jsem zkusil homeopata. Nejprve jsme si povídali. Pak mi na palec u nohy a na ukazovák u ruky připojil nějaký přístroj a mrkl na ciferník. Pak mi ten přístroj odpojil od ukazováku (na noze to nechal) a uvolněný kablík připojil k hliníkové misce. Do ní vložil KRABIČKU s pilulkami v klasickém plastohliníkovém platíčku a při pohledu na ciferník spokojeně zamručel, že jsme to vybrali správně......
04. 03. 2014 | 13:01

SuP napsal(a):

Já mám taky signály. Když mě někdo nasere, hned jsem nemocnej.
04. 03. 2014 | 13:31

Filuta napsal(a):

Jak jsem se doslechl, u dr.Hnízdila vyplázne pacoš tisícovku a hnedle je uzdraven.

Kdo by tam lezl podruhé.
04. 03. 2014 | 13:42

Ládik!!! napsal(a):

Celostní medicína u psa:

"Podívejme se na tento příklad: psovod vydá psovi zvukový povel pro vyměšování psa se na povel, který ho naučil (!!!!!!), pes se tedy na povel začne vyměšovat a jedná se o podmíněný reflex, kdežto pokud se se Vám Alík vyměšuje na zahradu, jedná se o reflexl nepodmíněný."

To nemám ze sebe: http://www.vaspes.com/clanky/co-je-treba-vedet_.html
04. 03. 2014 | 13:52

santawizard napsal(a):

Pane léčteli:,
Myslíte si ,že by té ženě stačilo tenkrát si uvědomit ,že to má z těch dvojčat?
Kdyby ano ,tak to jenom potvrzuje ,že by se
taková psychosomatická léčba měla raději upřednostňovat před psychofarmatickou léčbou i při léčení psychozy a neurozy .Má se to kontrolovat silnou vůli+informacemi?.Nebo práškama+injekcama?
Nejsou náhodou psychiatričtí pacienti zavřeni dlouhodobě v ústavech u dr.Jarolímka např.právě proto ,že musí samé prášky a injekce ,ale žádná silná vůle a informace?
Trpí psychiatričtí pacienti tou nemocí a nebo tou léčbou.Pomohou jim prášky znovu pracovat a nebo dostat invalidní důchod .Např.odeberou schizofrenikovi řidičský průkaz protože si bere léky a nebo protože si léky nebere??
04. 03. 2014 | 14:48

honolulu napsal(a):

Pane doktore, to je velmi zajimave psani DEKUJI ! Je v tom hodne pravdy.
Lide by se nemeli, tak pracovne vycerpavat.
Doporucuj proto heslo tech nejuspesnych v USA.
EASY DOES IT !
Je v tom zdravi i penize.
04. 03. 2014 | 15:33

do kolen napsal(a):

A co se stalo po objasnění té záhady? Kolínka hned poslouchala, hned byla jako znovuzrozená? To už se tady nepíše., to by mě zajímalo, jak je pan doktor vyléčil. Tyhle příběhy jsou všechny na jedno brdo. Kam se poděly ty výpotky -doufám, že se nepřestěhovaly sem.
04. 03. 2014 | 15:35

ld napsal(a):

honolulu,

vy nejste na celosvětovém potlachu trampů v Austrálii? Můj brácha tam před chvílí zamířil ze Singapuru. Měl jsem zato, že tam nebudete chybět, a zatím zde přitakáváte obhájci dopinku ve sportu.
04. 03. 2014 | 16:08

honolulu napsal(a):

Pane doktore,
uz mi mnohokrat napadlo, proc lide jako Vy, ktery maji organizacni talent a profesionalni vedomosti, nepostavi ozdravovaci stredisko pro stare a nemocne lidi zde na Floride.... I kdyby se sem dostali pouze na mesic, tak by to melo vliv na jejich zdravi a tim by se pro Vasi republiku usetrilo mnoho penez za vselijake leky, ktere maji vedlejsi ucinky.

Kvuli zamestnani jsem byl nucen poskakovat po svete a proto vim, ze nektera mista uzdravuji dusi a telo... Florida je povestna tim, ze prodluzuje zivot. Lide sem jezdi z celeho sveta. Ten poloostrov uzdravuje kombinaci vitaminu "D", Folic Acidu, pocasi, Jodu ve vzduchu a mineralu z more...Zivotni styl koupani v bazenech a odpoledni siesta dela divy u starych ci nemocnych lidi....Stravovani je take daleko zdravejsi. Je zde hodne ovoce, zeleniny atd....

Mel by jste to prostudovat s pany kolegy !

20-30 mil od more je chraneno pred huricany. Nemocni a stari by byli usetreni soku a pojisteni na budouci nemovitost by byla daleko lacinejsi , nez hned u more, kde je nekdy narizena mandatory evacuation... Citim se zde skvele....Pripada mi nespravedlive, kdyz lide za cely zivot prace maji na stara kolena pouze pany doktory. ..
Zde je priklad zdraveho mista : "Cape Coral -- A Bird's eye view" na YouTube.
04. 03. 2014 | 16:37

Pavel Rychetsky napsal(a):

Re: SuP

Zkuste ho prastit, melo by se vam strasne ulevit. Radsi ne kolenem ani revmatickou pesti. Nejlepsi by asi bylo kladivko, rakoska by mohla vase symptomy jen zhorsit, protoze napadeny by zase mel nazory.
04. 03. 2014 | 16:43

honolulu napsal(a):

Id, (16:08)
gratuluji Vasemu bratrovi k potulce po Australii. To je dalsi fantasticka zeme...
Vratil jsem se nedavno se severu a lecim si namrzlou zadel. Nechci jet az do podzimu nikam. Jsem pozitkar, a lenoch. Toto leto na Floride, chci lezet u bazenu, chodit po plazi, krmit se pochoutkami a navstevovat knihkupectvi....
To stejne bude urcite delat Vas bratr v Australii...Az se vrati prosil bych o informaci v ktere casti byl.
A ted jdu k vode. Ahoj.
(Proc jste nejel s nim ?)
04. 03. 2014 | 16:48

santawizard napsal(a):

do kolen:
pan dr.Hnízdil věří na psychosomatický přístup, jak ve všeobecné medicíně tak v psychiatrické medicíně.Protože je psychosomatická medicína pořád ještě více méně neuznávaná skoro jako lidové léčitelství v psychiatrii ,tak se většina pacinetů musí spokojit s tradicí psychofarmatické léčby.Ta podle Dr.Hnízdila však vytváří obrovské množství zmetků ,jak v psyschiatrických ústavech ,tak ve všeobecném zdravotnictví.
Takové zmetky však už nejde vyléčit.
Kolena té ženy se už nedají vyléčit.
Už je pozdě!!!
Možná ,že by ještě pomohlo jedině,kdyby byl dr.Hnízdil léčitel jako Ježíš Kristus.
Jenomže potom by nevěřící dr.Hnízdila znovu ukřižovali !!!
Zdraví a finance,léčitelství a sport je pořád zakázané ovoce.
04. 03. 2014 | 16:53

ld napsal(a):

honolulu,

to je bráchův specifický okruh lidí. Tam já nepatřím. Ale pokud vím, po potlachu má v plánu Velký bariérový útes, pak je v centrální části kontinentu nějaká pahorkatina, kterou pojedou navštívit a potom ještě Tazmánii. Do toho nějaká improvizace. Dám vědět, až brácha za 5 týdnů dorazí.
04. 03. 2014 | 17:08

santawizard napsal(a):

Zdravím Elena:
.Nejlepší lékař je spánek a smích!!!!(např.ti kteří věří že konopí je všelék lidového léčitelství,tak se řehtají od rána do večera jako blázni)Pochopitelně když se lidé navzájem otravují ,tak se místo radosti šíří jenom vzteklina.To už není žádná sranda .s výjimkou těch, kteří to umí brát s humorem.Protože celý svět věří jenom ve vojenské kaplany ,ale nesmí věřit v hospodské kaplany je jenom přirozené,že lidstvo už dávno zakopalo dýmku míru a vykopalo válečnou sekeru.
Vy jste ukrajinka a máte tedka krušné časy.,podobně jako česko před Hitlerem.
V závěru pro obě strany ,kteří by si chtěli dávat pro svou pravdu i ruku do ohně ,zbývá otázka,kdo byl větší idiot u Mnichovské dohody?Dr.Beneš a nebo Francouzi a Britové.Já si myslím,že obě strany mají svoje výhody a nevýhody.Tehdejší Evropa však nepotřebovala žádnou 2.světovou válku.Klidně se mohla rozdělit na demokraticko- fašistický západ a komunisticko-demokratický východ i bez války..Češi mohli býti křižovatkou mezi východem a západem.Všechno se však posunulo o 60 let až do teďka co se děje např.na Ukrajině.Ukrajinci nebezpečně rozdělují Evropu na Evropskou unii a Ruskou federaci a nebo je to Evropská unie a Ruská federace ,která nebezpečně rozděluje Ukrajinu.??????
04. 03. 2014 | 17:34

santawizard napsal(a):

I když nemocnice nejsou hotely a realitky nejsou banky,něco společného určitě mají.Dr.Hnízdil je léčitel člověka a léčitel společnosti..On dobře ví ,že zablokovat nebo odblokovat informace fyzické osobě není totéž jako je zablokovat nebo odblokovat právnické osobě.
04. 03. 2014 | 21:44

Platan napsal(a):

"Podle kolegy Šavlíka je vědecká medicína jen složitým, zdlouhavým a nákladným potvrzováním pravdy lidových přísloví."
....................................................................................

No, tak to je váš kolega Šavlík magor (pokud by to tedy myslel váženě).
Jinak... Zase pár otáček klikou flašinetu pana doktora...
04. 03. 2014 | 23:52

Pepa Josef napsal(a):

A že ti všichni lidi takhle žijou, chtějí víc peněz, žerou a chlastají jako devítihlavá saň, i když mají jenom jednu hubu, stojí v autech v zácpě a mají z toho sezení zácpu (hele - není to psychsomatický postřeh - máš zácpu, protože na ni denodenně čumíš z auta?). Je to jako v tom vtipu - to je peklo pro křesťany, oni to tak chtěj. Idealismu, pokory a skromnosti je nám třeba, ale většina lidí chce zjevně asi něco jiného.

Nicméně mám asi štěstí na lékaře, nemám pocit, že by si u mě pěstovali choroby. Když jsem přišel k ortopédce s loktem, psychosomaticky mi vynadala, že jsem nechal ztuhnout ruku na myši a vedle dobrého slova skvostně píchla klasickou injekci, která zabrala.
06. 03. 2014 | 08:53

Daniela napsal(a):

Jestli si vezmete na základě doporučení ATB na 6 neděl, jak se to stává, buďte si jisti, že vám začnou zcela jistě jiné přidružené potíže. Dnešní klasická medicína nezná člověka, jen pacienta s kterým si neumí poradit při běžném onemocněním. Umí použít jen ATB.
To, co zde pane Dr. Hnízdile popisujete, je běžné u homeopatů, kteří hledají příčinu nemoci. V homeopatii se říká, že se nemá neléčit nemoc, ale člověk, který má důvod být nemocný. Přesně to jste převzal, jejich pohled na léčbu. Jen to je správná cesta k léčbě, kdy probudíme znovu samoléčbu, která je nám vlastní.
08. 03. 2014 | 21:32

Michal napsal(a):

Přirozeně nemoc je pozitivní věc, co vidíme, je prakticky uzdravování. Jen nevíme obvykle čeho. Čítankový příklad je významná osobnost Polska, který nejen si postavil před válkou letiště, alě měl i největší noviny a tuberkulozu, zoufalou.V koncentráku se plíce uzdravily, ač obvykle se na tuberu dává řádná krmě, odpočinek, což v koncentráku ani náhodou. Změna byla jinde, jeho kolega co přežil, opakoval jeho rčení z nástupu do lágru. "Cokoliv jsme dělali, bylo mlácení prázdné slámy, DNES a TADY ZAČÍNÁ ŽIVOT, dobře že tu jsme. A to byl Auschwitz, ne rekreace. Je tedy i sociální zdraví, kdy oligarcha vysávající a zbídačující miliony nakonec psychosomaticky ničí sebe. Příroda funguje. Jsme v komerčním mediu, jinak by se dala řešit i antikoncepce zejm. umělými technickými hormony...
08. 03. 2014 | 22:25

Pepa Josef napsal(a):

Michal:
"dobře, že tu jsme" - to myslíte opravdu Osvětim s plynovými komorami, nebo byla ještě nějaká jiná?..........
Propánakrále ještěže pravděpodobně nejste lékař, skoro bych se bál.......

Ježíšmarjá, tady se pořá kecá o "celostní" medicíně a přitom jsou to dva tábory, které pustit na sebe, tak se pobijou. Nemělo by se to spíš celostně doplňovat? Von dobrej chirurg s nožem je dobrej chirurg s nožem, ten je k nezaplacení:)))
09. 03. 2014 | 23:19

Katka napsal(a):

Děkuji za přínosný článek pane Hnízdile. Vaše práce je smysluplná a i když po přečtení komentářů výše na člověka padne ladasco .Diagnostika paní s koleny :...prostě jen měla víc odpočívat a starat se o dvojčata.Rozhodnout se kterou roli bude dělat pořádně, zda práci nebo matku.Oboje dělat na 100% a bez následku vyčerpání dělat nelze...kolena ji na to sama upozornila. Více odpočívat to byl možný začátek jejího odstranění bolesti kolen, kterým lékaři nedokázali právě proto najít příčinu. Takže řešení měla v rukách jen ona sama lidičky.
Pan doktor není léčitel ani šarlatán. Jen používá zdravý selský rozum a své letité zkušenosti.

Držím Vám palce ve Vaší práci !! :) Katka
10. 03. 2014 | 09:17

Dana B. napsal(a):

Myslím, že je v tom spoustu pravdy. Když jsem před více jak 10 lety šla za ortopedem, jak mě bolí záda, dával mi obstřiky a když nepomohly, zeptal se mě, jestli nemám problémy doma a že to může být psychomatického původu a že mám i určitý věk /tehdy mi bylo kolem 50 let/. Byla jsem hrozně naštvaná, co si to vůbec dovoluje.Pak jsem byla v jednom rehabil.ústavu a cvičila a cvičila. Spoustu věcí mi tam vysvětlili, jak mi ubývá svalová hmota, atd. Samozřejmě, člověk je líný tvor a s cvičením jsem přestala a jsem tam, kde jsem byla. A samozřejmě jsem si vysledovala, že když jsem v pohodě, ty záda mnohem míň bolí. Mám svůj věk, je mi skoro 6O let a když se pohybuju a doma je relativně pohoda, záda i míň bolí. Vůbec to není hloupost. Je velice jednoduché, vzít si prášek na bolest. Snažím se toho vyvarovat, ale každý má jiný práh bolesti. S myší jsem pracovala moc let a vím, co je bolest. Ale bohužel je opravdu spoustu věcí v psychu. Ale není to jednoduché, teď jsem rok v důchodu a jsou jiné problémy a snažím se se spoustou věcí vyrovnat, nejde to hned. Ale věřte, když jsem v pohodě i ta záda mnohem míň bolí.
10. 03. 2014 | 21:11

Jitka napsal(a):

Kdyz ono se to moc hezky rekne, ale hur udela. Clovek proste musi nekde bydlet, neco jist, koupit detem neco na sebe. A proto musi chodit do prace a vydelavat penize, bolest prerazit ibalginem, chripku prechodit... Jinak to nejde, situace je proste tak nastavena. Ach, jak mne by prospely alespon tri tydny volna na cerstvem vzduchu! Haha, utopie :)
10. 03. 2014 | 21:37

Bára B. napsal(a):

Dobrý den pane doktore, mohla bych se zeptat, co jste mamince ohledně kolen poradil? Mám totiž úplně totožný problém s tím rozdílem, že nemám dvojčata, ale jednoho tříletého a jednoho devítiměsíčního. Pracovní ambice jsem smířlivě odložila. Problém s výpotky v kolenu přišel náhle měsíc po porodu...Děkuji. Bára
11. 03. 2014 | 11:15

eva napsal(a):

Děkuji, pane doktore, za váš přístup obecně, vzala jsem si, po přečtení Vaší knihy Mým marodům...., spoustu myšlenek za své a hned je líp. Politiku nejlépe vynechat, pokud jde o zdraví, proto některým, výše uvedeným komentářům, poněkud nerozumím. Díky ještě jednou, všem negativcům doporučuji Vaše knihy alespoň k nahlédnutí.
12. 03. 2014 | 17:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy