Čas občanské neposlušnosti

30. 04. 2021 | 18:08
Přečteno 12850 krát
Rozhovor pro Přítomnost, otázky MUDr. Martin Jan Stránský

Půjdu rovnou trošku do tvrdého. Jste kontroverzní. Baví Vás to? Proč si myslíte, že to tak je?

Nemyslím si, že jsem normální. Dokonce jsem kdysi pro jistotu navštívil psychiatra, paní Dr. Čechovou. Řekla mi, že trpím spasitelským komplexem, grafomanií, sklony k depresím a řadou dalších poruch a nemocí… že ale ráda čte moje články a nebude mě tlumit, abych v tom pokračoval. Vím, že se chovám nestandardně. V nestandardní situaci se ale standardně chovat nedá. Pokud narazím na nějaký problém, ať už v medicíně nebo ve společnosti, mám nutkavou potřebu se k němu vyjádřit. Snažím se ho pochopit, popsat. Dát lidem třeba informace, jak souvisí naše společenská situace s tím, že nám vládnou psychopati. Tímto způsobem se snažím lidi inspirovat, tu společenskou situaci měnit, problém řešit. Možná je to naivní, marné. Mám alespoň čisté svědomí, že jsem se o něco pokusil, že jsem nešel jako ovce, nenasadil si náhubek, nenechal se testovat, nenastavil paži na očkování, že jsem se tomu pokusil čelit. Ne že by mě to bavilo. Myslím si ale, že je to potřeba.

Mým hlavním cílem je otevřít diskuzi kolem těch věcí, který si myslím, jsou pro nás všechny důležité. Nyní jste vydal zajímavou knihu „Všichni jsou psychopati jenom já jsem letadlo“. Na obálce je Miloš Zeman, Václav Klaus a Andrej Babiš, knížka se dostala na černou listinu, což jí zřejmě strašně pomůže. Miloš Zeman je nemocný člověk, je buran, ožrala, je vulgární, ponižuje ženy a rozděluje společnost. Důvody jeho psychopatického chování jste popsal. Mě ale zajímá, proč jsme to my, kteří dovolujeme, aby nad námi vládli psychopati?

Označení psychopat odmítám používat jako diagnostickou nálepku. Nechci nikoho urážet. Psychopatie není nemoc. Nedá se operovat, nejsou na ni léky. Je to osobnostní porucha, zmrzačení charakteru. Stejně jako se může narodit člověk s nevyvinutou končetinou, tak se může narodit člověk, který má postižený charakter. Nemá stud, soucit, empatii, svědomí, smysl pro zodpovědnost, spolupráci. On to nemá a podle toho se chová.

Na TV Prima jsme viděli hulvátské chování pana prezidenta vůči kultivované, citlivé moderátorce Terezii Tománkové. My se divíme, že se nestydí, že se může tak chovat a on se diví, čemu se divíme. V důsledku svého mentálního postižení, v kombinaci s konzumací alkoholu a dalšími problémy, to není schopen pochopit. Když může lidi urážet, ponižovat, rozeštvávat, tak to prostě udělat musí. Je to jeho životní strategie. Otázka je, proč to tolerujeme.

No právě, to mě zajímá. Když dle průzkumu na Seznamu 70% lidí považuje Zemana a nereprezentativního presidenta, proč nevznikne společenský bojkot? Proč tolerujeme jeho zjevně proruskou politiku, deformaci národních zájmů, opilství a hulvátství, včetně osobních urážek moderátorky, která s ním vedla rozhovor?

Paní moderátorka Tománková je hendikepovaná tím, že je velmi citlivá a kultivovaná. Ona nemůže vzdorovat aroganci a agresivitě mentálně narušené osoby, která navíc zastává funkci prezidenta republiky. To musí udělat televizní nebo rozhlasové společnosti, svaz žurnalistů, instituce právního státu… Vedení TV Prima se mělo za moderátorku rázně postavit, dát Zemanovi červenou kartu, do vysílání ho už nikdy nepozvat. Největším trestem pro psychopata je, že si ho nikdo nevšimne, v médiích nedostane prostor.

To, co říkáte je sice zajímavé, senát se o něco takového pokusil, ale zatím to nevyšlo. Jinak, co se týče institucí, je ticho po pěšině.

Prezident Zeman, stejně jako premiér Babiš, nejsou v těch funkcích náhodou. Byli do nich zvoleni v řádných volbách, prezident Zeman dokonce ve volbě přímé. Je mi to líto, on je ale skutečně obrazem mentality velké části našich občanů. Jeho hulvátství, opilství a arogance jim imponuje. Prezident republiky je symbol, arbitr elegance. Svým chováním, noblesou, vzdělaností má být morálním vzorem. Pokud činí pravý opak, dává lidem povolení: „můžete chlastat, urážet, napadat, osočovat, mluvit prostě“ a oni si řeknou: „když může prezident, můžu já taky, tak je to správně“. To má obrovský dopad na kulturu, vzdělanost a noblesu národa. Prezident šíří nákazu negace. Vulgarizuje a debilizuje celou společnost.

Lidé volí psychopaty hlavně z lenosti. Nechtějí se o nic starat, nést zodpovědnost. Psychopat jim naslibuje, že vymýtí korupci, nepustí k nám migranty, zajistí zdravotní péči zadarmo, zvedne důchody, ujistí, že bude líp ...k tomu přidá koblihu. Kdo by ho nevolil? Tak mu to tam lidé hodí, odevzdají se mu a pak už jen čtyři roky bezmocně sledují, co provádí, diví se, jak si to může dovolit, vždyť to nám přece nesliboval. On jim jen vzkáže: „Zvolili jste mě, čtyři roky budete mlčet, uvidíme se u dalších voleb.“ No a u nich ten samým psychopat, nebo ještě nějaký horší, zase naslibuje modré z nebe a lidé ho zase zvolí. Pořád dokola...

Představte si, že by do voleb šel člověk, který by mluvil pravdu. Lidem pověděl: „Vážení spoluobčané, je nás mnoho, máme obrovskou spotřebu, energetické zdroje docházejí, je nedostatek pitné vody, zničili jsme životní prostředí… Tímto způsobem už dál žít nemůžeme, čeká nás zásadní společenská změna, líp už bylo, koblihy došly.“ Takový člověk je u voleb bez šance. Naprostá většina lidí upřednostní psychopata, který jim poví: „Vy nic měnit nemusíte, já se o vás postarám.“ To je klasická ukázka manipulace. A lidé chtějí být manipulováni, klamáni.

Takže president manipuluje. Ale taky uráží. Je společenská reakce adekvátní? Anebo jsme si na něj zvykli a řekli jsme si, že vydržíme do voleb, že přeci musí být líp?

Prezident Zeman na Primě urážel moderátorku. On z lidí vycítí slabost. Slabostí moderátorky je její slušnost. Jsme v situaci, kdy slušnost, pravda, láska jsou relativizovány, vysmívány, nálepkovány výrazy sluníčkáři, pravdoláskaři, vítači, chřipečkáři...... Slušnosti, ale také nedostatku sebevědomí, sebedůvěry, občanské statečnosti... dokáží psychopati mistrně využít ke svému prospěchu, lidi použít a zneužít. Přesto je lidé volí. Jako malé děti se upínají k otci, ke státu, který se o ně bude celý život starat, ochrání je před nástrahami světa.

Takže máme absenci sebejistoty a jsme ochotni volit lidi, kteří nás budou nadále ponižovat.

Je to vlastně „stockholmský syndrom“. Jako většinová společnost si v tom týrání, ponižování zneužívání a urážení libujeme. Svoje tyrany máme rádi.

Jak z toho ven?

Kdybychom se nenechali psychopaty vést a svést, nemuseli bychom řešit, jak z toho ven. Žasnu, jak disciplinovaně a pokojně se lidé vzdávají svobody, nechají se nahnat do kotců totalitní firmy zvířat velkofarmáře Babiše. To byl hlavní motiv proč jsme s Michalem Třískou napsali knížku o psychopatech v politice, o jejich zničujícím vlivu na společnost. V jejím závěru jsme stihli zmínit i téma koronahysterie. Jsem přesvědčený, že se primárně nejedná o medicínský problém. Psychopatům se díky obrovskému mediálnímu vlivu podařilo rozšířit epidemii strachu. Už v březnu 2020 jsem na blogu varoval před zneužitím viru k politickým a mocenským účelům, před omezením občanských práv a svobod. Občas si připadám jako Jules Verne...

Teď jste se dotkl důležitého téma koronaviru a světové společnosti. Než se k tomu dostaneme, musím se zdvořile ještě jednou zeptat: je z tohohle společného marasmu cesta ven?


Zdraví a spása nepřijde ze shora. Je naivní si myslet, že na podzim zvolíme nějakého spasitele. A ono se jich zase objeví. Neměli bychom volit toho, kdo slibuje, že udělá, zařídí, postará se, ale toho, kdo už něco udělal, za kým je vidět jednak kus profesní práce, ale také občanské angažovanosti. Ten rok ukázal, co v kom je. Kdo vystoupil proti těm šíleným vládním nařízením, naprosto nedůvodným lockdownům, respirátorům, testování, očkování… Pod záminkou ochrany zdraví stát zdraví občanů systematicky ničí. Nejvíc mě děsí dopad na děti. Zavření škol, rozpad sociální vztahů, návyků, přikování dětí k digitálnímu světu a tím i jejich snadné manipulovatelnosti.

Naprosto souhlasím. Vrhly děti do toxického prostředí izolovaného digitálního světa.

Rozbití mezilidských vztahů není vedlejší produkt koronahysterie, to je záměr. Psychopat je predátor, vlk. Vlk funguje tak, že rozežene stádo a vybere si nejslabšího jedince. Psychopati rozehnali lidi, izolovali je a poštvali proti sobě. Teď systematicky likvidují nejslabší kusy.

Skutečně bychom měli o sobě uvažovat tak, že můžeme situaci zlepšit na základě rozumných úvah a upřednostněním určitých věcí, o kterých jste mluvil. Čímž se dostáváme k posledním tématu - Covid a celosvětová situace. Každý život je samozřejmě cenný. Jenže dnes méně než 0,04 jednoho procenta celosvětové populace zemřelo na Covid, zatímco nepromyšlená opatření postihla každého, takže je tu značná disproporce. Všechno se vším souvisí, souvisí to s technologií naší doby, s globalizací, s komercializací, s upřednostnění falešného štěstí. Buďme ale pozitivní. Co byste radil lidem, aby si zlepšili kvalitu vlastního života? Pokud se necítí šťastní, co můžou udělat pro to, aby dali věci do perspektivy?

Naprostá většina pacientů ke mně přichází se zakázkou, ať už vědomou nebo podvědomou: „Pane doktore, udělejte něco, abych byl šťastný.“ V situaci, ve které se nacházíme, je ta zakázka nesplnitelná. Já jim nemůžu říct „nebojte se, bude líp,“ věšet jim bulíky na nos. To bych byl jako Babiš. Čím dál víc pacientů je těžce depresivních, vystresovaných z vládních opatření, přišli o práci, podnikání, o radost, o budoucnost. V ordinaci se mnou chtějí řešit společenskou krizi. To odmítám. Právě proto píši články, knihy, aby si to lidé přečetli a nečekali spásu od doktora.

Pro psychopaty ve vedení států je koronavirus darem z nebes. Neumějí řešit zásadní problémy civilizace: přelidnění, migraci, devastaci životního prostředí, korupci, zadluženost… Máme 3 biliony státního dluhu. To už nikdo nikdy nezaplatí. Protože si nevědí rady, aby odvedli pozornost, tak dokázali mistrně zneužít koronaviru ke změně civilizace. Část lidí to nepřežije, část zlomíme, neposlušné izolujeme, všechno svedeme na koronavirus. Změníme globální mocenské a politické poměry. To není konspirační teorie, to je konspirační praxe. Kdo za tím stojí? Ten, kdo z toho nejvíc profituje: farmaceutické firmy, výrobci testů, respirátorů, IT firmy, banky. To vše pod dohledem nadnárodních virtuálních médií, která se nikomu nezodpovídají, nikdo je nekontroluje. Rozhodují přitom, jaké informace lidem pustí, kdo je informátor, kdo dezinformátor, koho zablokují, koho vymažou. Takový Velký Bratr Covid. George Orwell by žasl.

Jak si tedy mohu pomoci?

Donedávna jsem věřil, že funguje parlamentní demokracie, právní stát. Na podzim jsme s kolegy dali dohromady petici proti nesmyslným opatřením vlády. Je, doložená přesvědčivými medicínskými argumenty. Uvádíme škodlivost roušek, mizivou výpovědní hodnotu testů, nevyzkoušenost vakcín, nedoloženost efektivity lockdownů a zavření škol. Podepsalo ji 77 000 lidí.
Petiční výbor sněmovny, pod vedením JUDr. Válkové, ji 30. března v on line režimu projednal a jednomyslně přijal. S kolegy jsem se radovali, že naši argumentaci poslanci okamžitě zapracují do svého rozhodování. Nestalo se vůbec nic. Tajemnice petičního výboru nám sdělila, že petice skončila v šuplíku. Sněmovna by o ní jednala, jen kdyby s ní nějaký člen petičního výboru interpeloval. I kdyby ji podepsal milión lidí je to fuk. Tak funguje petiční právo… Ještě než proběhlo slyšení před petičním výborem, udělali jsme s kolegy generálku prezentace, kterou režisér Igor Chaun natočil a pověsil na svůj kanál. Youtube mu kanál za 24 hodin zrušil, protože šíří zdravotní dezinformace. Když jsme se opakovaně dotazovali, v čem spočívá dezinformace, bylo nám opakovaně sděleno, že šíříme dezinformace, porušujeme pravidla komunity. Jako když hrajete tenis o betonovou zeď. Tak vypadá svoboda slova, tak funguje právní stát...

Podle mě nadešel čas na důraznou občanskou neposlušnost. Vláda nemůže občanům ukládat nařízení, která poškozují jejich zdraví. Nutit zdravé lidi, aby venku nosili respirátory, nechali se testovat, očkovat nevyzkoušenou vakcínou, o které nikdo neví, jaké může mít v dlouhodobém horizontu nežádoucí účinky. Celý život dělám medicínu a teď to mám všechno popřít, protože to nějaký psychopat nařizuje? To odmítám! Lidé se musí vzepřít, otevřít živnosti, obchody, divadla, sportovní centra... školy. Tak jako to udělal ředitel waldorfské školy v Semilech. Sice ho vyhodili, ale zachoval si čest, má čisté svědomí. Šel do toho. Takové lidi je potřeba podpořit, jít do toho s nimi. Někdo musí ten respirátor zahodit, poslat je do háje s testy a vakcínami, strhnout ostatní. Jinudy cesta nevede.

vyšlo na Přítomnosti 30. 4. 2021
podcast: https://www.pritomnost.cz/2021/04/28/mudr-jan-hnizdil/

null
null

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy