Poučení z ruských dějin aneb Rusko po Putinovi

01. 04. 2022 | 13:02
Přečteno 2720 krát
Podíváme-li se na ruské dějiny za posledních dvě století, zjistíme zajímavou věc: když Rusko prohrálo nějakou válku, vyvolalo to uvnitř země pozitivní změny. Pokud válku vyhrálo, pak sice zpravidla získalo nová území a posilnilo svoje pozice na mezinárodním poli, ale obyčejný ruský člověk z toho kromě pocitu, že patří k velkému národu, nikdy žádný prospěch neměl. Právě naopak: vítězství vždy upevnilo dominantní postavení vládnoucího autokrata, a to vedlo jen k dalšímu utažení šroubů. Uvedená poučka platí nejen pro Rusko, ale i pro pozdější Sovětský svaz.

Několik ilustrativních příkladů: v letech 1853-1856 Rusko válku s cílem zmocnit se kontroly nad Černým mořem zahájilo válku proti Osmanské říši, které ale oproti ruskému očekávání přišla na pomoc Velká Británie a Francie, jejíchž jednotky se vylodily na Krymu. Tuto Krymskou válku Rusku v roce 1856 prohrálo. Podmínky mírové smlouvy, uzavřené v Paříži, byly pro Rusku velmi potupné, protože muselo zcela demilitarizovat své černomořské přístavy a ztratilo svou pozici ochranné mocnosti nad Srbskem a pravoslavnými věřícími Osmanské říše. Car Mikuláš I., který válku zahájil, se jejího konce nedočkal, ale jeho syn Alexandr II. po válce provedl zásadní reformy: v roce 1861 zrušil nevolnictví, reformoval soudní systém podle evropského vzoru, uvolnil cenzuru, umožnil ruským poddaným cestovat do ciziny, reformoval armádu a dokonce připravoval zavedení omezené ústavy, v čemž mu ale zabránil atentát, který na něj v roce 1881 spáchali teroristé z revoluční organizace „Narodnaja volja“ (Svoboda lidu).
V únoru 1904 se na Dálném východě stalo Rusko terčem útoku Japonska. Tuto válku Rusko následující rok prohrálo a muselo do značné míry vyklidit své pozice v Tichomoří ve prospěch Japonska. Vnitropoliticky byla ale tato porážka pro ruský národ blahodárná, protože vedla k první ruské revoluci, po níž se Rusko poprvé v dějinách stalo alespoň částečně ústavním státem s garantovanými základními občanskými právy a voleným parlamentem (státní dumou) s omezenými pravomocemi. A byť byla revoluce poražena a ruský parlamentarismus pak až do vypuknutí světové války v roce 1914 kulhal na obě nohy, nepochybně šlo o změny posouvající Rusko směrem k Západu.
Vnímáme-li Sovětský svaz jako pokračování Ruska, pak bude vhodné připomenout si důsledky sovětské porážky ve válce v Afganistánu v letech 1979-1989. Sovětský svaz se válkou ekonomicky vyčerpal, proti účasti sovětské armády ve válce vznikl odpor především u neruských národů. Armáda se nakonec musela z Afganistánu stáhnout, což destabilizovalo samotný Sovětský svaz. Komunistický režim padl, odtrhly se pobaltské státy a Sovětský svaz koncem roku 1991 zanikl. I když dost lidí v Rusku dnes vzpomíná na velký Sovětský svaz s nostalgií, jeho zánik, restaurace kapitalismu a nastolení demokratických svobod v devadesátých letech bylo nepochybně pozitivem nejen pro neruské národy, ale i pro Rusy.
Vezmeme-li naproti tomu ruská vítězství, je bilance tristní. Vítězství Ruska ve válkách proti Napoleonově Francii na přelomu 18. a 19. století sice nakonec přivedlo ruská vojska v roce 1814 až do Paříže, ale doma přineslo zemi jen utužení samoděržaví a ještě větší izolaci od zbytku Evropy. Tak například nevolnictví, o jehož zrušení uvažovala už Kateřina II. a potom i její syn Pavel I., se za vlády vítězného Alexandra I. a pak jeho nástupce Mikuláše I. udrželo ještě téměř půl století. Vítězství SSSR nad nacistickým Německem znamenalo vyhnání cizích okupantů jak ze sovětského území, tak ze zemí střední Evropy a rozšířilo sovětskou sféru vlivu až po Labe; ruskému národu (a tím méně jiným národům SSSR) ale nepřineslo vnitropoliticky pozitivního nic: upevnilo naopak Stalinův kult, který vyrostl do nadlidských rozměrů, obnovilo represe, které na počátku padesátých dosáhly téměř intenzity velkého teroru z let 1937-1938 a uvrhlo svět do studené války. Vítězství Ruska v krátké válce s Gruzií v roce 2008 ve svých důsledcích jen akcelerovalo upevňování osobní moci Vladimíra Putina a demontáž svobody a demokracie, kterou ruský národ získal na počátku devadesátých let během prezidentského období Borise Jelcina.
Ani v současné válce to zřejmě nedopadne jinak. Zvítězí-li Rusko, bude to znamenat nejen reálný konec samostatnosti Ukrajiny (ať už její formální postavení v „ruském světě“ bude jakékoliv), bude to znamenat nejen přímé ohrožení pobaltských států a zemí střední Evropy, které budou mít ruská vojska na svých východních hranicích, ale bude to neštěstím i pro Rusko samotné. Putin se stane v očích většiny Rusů nedotknutelným idolem, jakým se stal po druhé světové válce Stalin. Jeho zlé činy budou vítězstvím v myslích ruského lidu zapomenuty. Naopak porážka ruské armády dává šanci na Putinovo odstavení od moci, což je základní předpoklad jednak pro obnovu jakýchkoliv smysluplných vztahů mezi Západem a Ruskem a jednak – což je důležité pro samotné Rusy – pro budování nového, svobodného a demokratického Ruska.
Jakým způsobem byl mohl Putin odejít, o tom nechci spekulovat. Bylo by jistě žádoucí, kdyby byl buď tlakem veřejnosti anebo armádních špiček donucen k abdikaci. V Rusku se nicméně v minulosti často stávalo, že panovníci, kteří se znelíbili vládnoucí věrchušce anebo vyvolali svou neschopností vnitřní krizi státu, dopadli špatně: car Petr III. poté, co svou politikou spojenectví s Pruskem ztratil všechna území vybojovaná na Prusku ruskou armádou v sedmileté válce, byl v roce 1762 svržen vlastní manželkou Kateřinou Alexejevnou a spiknutím důstojníků gardy. Svržený Petr byl potom s tichým souhlasem své manželky, pozdější carevny Kateřina II. Veliké, na zámku v Ropši zavražděn. Jejího syna Pavla I. Petroviče potkal podobný osud: bez ohledu na enormní vojenské úspěchy ruské armády ve válce proti Francii uzavřel náhle v roce 1800 spojenectví s Napoleonem, s nímž si chtěl rozdělit svět. V noci z 11. na 12. března 1801 (z 23. na 24. března podle dnešního kalendáře) jej v jeho vlastním paláci uškrtili důstojníci palácové gardy, a to s tichým souhlasem jeho nejstaršího syna, příštího cara Alexandra I. Poslední ruský car Mikuláš II., politicky zcela neschopný, který svými neodbornými zásahy způsobil faktickou porážku Ruska ve světové válce a nepřímo tak vyvolal v roce 1917 únorovou revoluci, byl 17. července 1918 zabit bolševiky v Jekatěrinburku i s celou svou rodinou, zřejmě na přímý Leninův příkaz anebo alespoň s jeho souhlasem. A ani v Sovětském svazu to nebylo jiné. Když Stalina v noci na 1. března 1953 ranila mrtvice, postaral se jeho obávaný náčelník státní bezpečnosti Lavrentij Berija, aby k němu nikdo nepřišel a nedostal včas lékařskou pomoc; lékaře zavolal teprve když si byl jist, že už Stalinovi nepomohou. Berija se snažil zaujmout Stalinovo místo, ale už po třech měsících byl za pomocí špiček armády sesazen a pak v prosinci 1953 zastřelen. Pro ruský národ to bylo samozřejmě jen dobře.
Na závěr ještě několik slov o česko-ruských vztazích. Jeden ruský historik mně nedávno napsal, že Česká republika je nyní Rusy vnímána jako nepřátelský stát a vzájemné vztahy jsou na bodu mrazu. Odepsal jsem mu, že my nemůžeme za to, jak nás Čechy v Rusku kdo vnímá, ale že na tom nezáleží; to, že naše vztahy s Putinovým Ruskem jsou na nule, také nijak nevadí, protože s dnešním Ruskem žádné vztahy nad rámec těch opravdu nezbytných nepotřebujeme a ani mít nechceme. Ale současně jsem napsal, že naše odmítání Putinova režimu není odmítáním Ruska jako státu či výrazem nepřátelství k ruskému národu. Ruský národ byl vlastně první obětí Putinova režimu, byť si to částečně způsobil sám, protože včas Putina nezastavil. Proto pokud se ruský národ od tohoto režimu osvobodí, zaslouží si pomoc Evropy i celého svobodného světa, tak jako se této pomoci po druhé světové válce dostalo Spolkové republice Německo. Putin tu naštěstí nebude věčně – ať už z Kremlu odejde jakýmkoliv způsobem. S novým, lepším Ruskem, Ruskem bez Putina, jistě Česká republika opět naváže nové vztahy a obapolně prospěšnou spolupráci.

(Právo, 29. 3. 2022, s. 6)

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy