Zápisky z archeologické cesty do Mexika (4)

15. 09. 2015 | 12:30
Přečteno 4703 krát
Zdravím vás všechny doma,
teď už z egyptského Abusíru, kde jsem do 20. listopadu na expedici Českého egyptologického ústavu. Dříve než budu vyprávět o naší práci a životě tady v okolí Káhiry, chci dokončit slíbený příběh z mé mexické přednáškové cesty.

Tak tedy minulý čtvrtek 3. září jsem se studenty fakulty antropologie v Xalapě vyrazil na uvítací párty pro studenty prvních ročníků. Nejprve jsme se sešli v nedalekém baru/hospodě, kde mi kluci stále objednávali laciné sladké panáky s citronovou příchutí a pilo se pivo.

Pak jsme se přesunuli do tanečního klubu, kde ale nebylo k hnutí, takže se ani moc netančilo, jen se na sebe všichni mačkali a pili pivo ve velkém. Byl jsem zvědav, zda mají mexičtí studenti také nějaké pasovací/iniciační rituály. Nebylo toho mnoho, jen při vstupu do klubu byla každému návštěvníkovi z velké stříkací pistole do úst vstříknuta sladká alkoholická tekutina nedefinovatelné chuti, brrr. Všichni se ale náramně bavili a ještě po půlnoci, kdy mne přítel Paris přijel vysvobodit, byla zábava v plném proudu.

Zaujalo mne, kolik líbajících se chlapeckých párů jsem viděl. Tedy asi jenom tři, ale nevím, zda je to u nás také tak samozřejmé. Možná ano, jen o tom nevím. Je to ukázka ambivalentního vztahu Mexičanů k homosexualitě. Registrované partnerství je tady už několik let uzákoněno, ale většina úřadů v regionech takové svazky odmítá sezdávat. Takže je to asi jako s mexickou demokracií.

Podle vyprávění některých kolegů je Mexiko téměř ve válečném stavu. Narkomafie v některých oblastech krutě vládne a všudypřítomná po zuby ozbrojená policie a státní správa s gangstery bojuje jen naoko a nechává se jimi prorůstat. Stalo se už i to, že v rámci boje s „narkomafií“ byli postříleni nekonformní studenti, nebo protestující zástupci rolníků. Archeologové museli zrušit už celou řadu terénních projektů, protože jejich expedice byly okradeny, lidé byli uneseni a pak s výhrůžkami smrtí propuštěni. Jeden archeolog už takto přišel o život.

Vládám jednotlivých mexických států i vládě federální prý už ani moc nesejde na názorech vlastních občanů, vědí, že jsou nenáviděni, a stačí jim, že se jich lidé bojí. Více jim jde o mezinárodní pověst Mexika a tu chtějí politici udržet v intencích demokratické země s pluralitním politickým systémem. Příkladem může být studentská aktivistka Nadia Vera, která byla se svým kolegou novinářem Rubénem Espinosou a dalšími třemi děvčaty mučena a nakonec zavražděna v Mexico City, kam se z Xalapy přestěhovala v obavách z výhrůžek místní policie (viz http://www.newyorker.com/news/news-desk/who-killed-ruben-espinosa-and-nadia-vera). Vyšetřování zločinu bylo uzavřeno jako hromadná loupežná vražda spáchaná neznámým pachatelem. Není to zjevně jediný případ, ale mne se dotknul především proto, že to byla přítelkyně mého kolegy Parida a že, vzhledem k nedávnému datu spáchání zločinu, byla jejích portrétů plná fakulta v Xalapě.

16. září slaví Mexiko 205. výročí vyhlášení nezávislosti. Prezident a vláda svolala slavnostní shromáždění na Zocalo, náměstí před katedrálou a prezidentským palácem, na místo, kudy už od předkoloniálních dob kráčela historie. Zkušenosti mexických kolegů z posledních let ale jsou takové, že na tyto oficiální oslavy nikdo slušný nepřijde. To ale politikům nevadí, v minulých letech nabídli „zájemcům“ za účast 200 pesos, tacos/torta k jídlu a jednu limonádu. Celé náměstí pak většinou úspěšně naplnili.

Je pravda, že jsem se celou dobu v Mexiku pohyboval hlavně mezi intelektuály, takže tím může být můj pocit z místního politického klimatu ovlivněn, ale mám pocit, jako by občané byli připraveni na „revoluci“, ale mocní politici mají díky policejnímu státu vše pevně v rukou.

Na hlavním náměstí to před mým odjezdem vypadalo skoro jako v Káhiře. Armádní náklaďáky plné ozbrojených vojáků v neprůstřelných vestách a všude přítomné policejní pickupy s otevřenou korbou a policisty s těžkým kulometem na ocelové konstrukci. V sousední Guatemale se právě protestujícím podařilo svrhnout prezidenta a dostat ho za rozsáhlé korupční spiknutí do vězení. Na to jsou ale mocní v Mexiku lépe připraveni, takže se asi něco podobného nedá očekávat.

V pátek, po studentské párty, jsme s Paridem opustili Xalapu a vydali se na sever podél Atlantského pobřeží. Sjeli jsme poprvé z kopců do přímořské nížiny a začalo tropické vedro. Teploty kolem 40 ˚C a vysoká vlhkost. Cestou jsme navštívili výšinnou svatyni Totonaků Quiahuiztlan. Jsou zde chrámy a malá mauzolea s ostatky dětí obětovaných božstvu deště (kterému Aztékové říkali Tlaloc). Z tohoto posvátného místa také Totonakové poprvé zahlédli Cortézovy lodě, jak se v roce 1521 blíží k pobřeží. Co si asi o těch blížících se kolosech mysleli a tušili, jakou zkázu jim příchod nových lidí přinese? Kromě genocidy to byly hlavně plané neštovice, které hubily původní obyvatelstvo po tisících.

Dále jsme navštívili předkeramickou lokalitu (z 9. tisíciletí před Kristem), kterou Paris před pár lety v dunách u oceánu zkoumal. Kromě drobnotvarých úštěpů zde dodnes leží sekáče a další hrubé nástroje vyrobené z valounů, které sem za tím účelem byly přineseny. Spali jsme v hotelu v nedaleké vesnici. Pláže jsou tu úžasné, oceán teplý a mírný, ale je to oblast s jadernou elektrárnou a nikdo sem k moři nejezdí. Všechny státem zbudované únikové cesty směřují do hor. U oceánu se asi, v případě katastrofy, počítá s největším zamořením.

Pokračovali jsme pak přes koloniální městečko Papantla, kde potomci původních obyvatel (Nahuů, Huasteků a Otomiů) stále provádí rituál Danza de los Valadores, při kterém jsou čtyři krojovaní muži zavěšeni na stožáru hlavou dolů a jako na kolotoči se točí, rotací ovíjejí lana, až po 364 obratech dosáhnou země. Tento rituál je dnes možné vidět na různých historických místech Mexika, ale Papantla je místo jeho původu. Také jsme zde nakoupili vanilku, která se zde hojně pěstuje. Naše auto tak získalo ke kávovému i vanilkový odér.

Pak už nás čekala rezervace UNESCO Tajín. Překrásné místo se spoustou malých i velkých pyramid, včetně úžasně zachované výklenkové pyramidy a jedenácti hřišť peloty (rituální míčové hry, která končila obětí vítězného týmu).

Pak už jsme se vydali na cestu zpět do Mexico City. Zde mne v neděli ještě čekal kolega Gerardo z Museo de las Culturas, který je správcem zdejší egyptologické sbírky. Asi dvě třetiny exponátů jsou originály, zbytek odlitky slavných artefaktů. Originály jsou většinou ze stoleté zápůjčky Smithsonian Musea ve Washingtonu DC. Pozoruhodný byl zájem Mexičanů o expozici, bylo tam stále plno a tato dávná kultura z druhého konce světa je i zde populární.

Moje návštěva Mexika byla od počátku do konce doslova nabitá poznáváním, prací, zážitky a vjemy všeho druhu. Program byl skvělý a naplněný do poslední minuty.

Nezbývá mi, než velmi poděkovat Paridu Ferrandovi, za jeho přátelskou péči a organizaci mého pobytu. Snad to není naposled…

Quiahuiztlan
Quiahuiztlan


Žlutá kudlanka v Quiahuiztlan
Žlutá kudlanka v Quiahuiztlan


Zavražděná aktivistka a novinář
Zavražděná aktivistka a novinář


Valounové hrubotvaré nástroje
Valounové hrubotvaré nástroje


Papantla: Danza de los Valadores
Papantla: Danza de los Valadores


Tajín, výklenková pyramida
Tajín, výklenková pyramida

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy