Jaromír Nohavica aneb až na dno duše i těla

16. 09. 2012 | 01:54
Přečteno 8774 krát
Nohavica je buď Bůh, nebo Ďábel, řekla mi přítelkyně. Má pravdu. Jeho poslední CD, které vydal po mnoha letech, vás totiž dostane až na samé dno vaší duše a vstupuje do vašeho těla všemi póry.

Tento obrat je zcela na místě. Pokud měl Jaromír v minulosti skvělé texty i melodie, toto CD si s nimi nezadá. Navíc je v něm jako nechtěný bonus mezi řádky jedna zkušenost, z níž mrazí. Že úspěch se neodpouští. Vyzrálý muž s vrásčitým obličejem a bez náznaku úsměvu na své fotografii umístěné na obalu tak sděluje světu – zas mne tu máš. Jaromíre, ještěže tak!

Když před nějakou dobou poctil naši hudební scénu Jaroslav Hutka svou „také“písní Udavač s Těšína, musel to být pro Jaromíra Nohavicu vpravdě šok. Ne z toho, že by bylo něco odhaleno (ostatně nemělo být co vyjma letitého ponižujícího přetahování s agenty Státní bezpečnosti), ale že něco takového se jemu, který rozhodně v minulosti nepatřil mezi protěžované umělce, zato měl co dělat, aby vůbec zpívat mohl, stalo. Lépe řečeno že to někomu stálo za to, aby se to stalo, a proč asi. Nemohl vědět, že většina lidí to identifikovala docela přesně.

Jaroslav Hutka, který kdysi emigroval, a nazpíval jeden známý song, se po revoluci vrátil, užil si pár měsíců světla revolučních lamp a své jedné revoluční písně, aby pak přišel na to, že jeho pěvecký talent skomírá, a stačí tak akorát na to, aby si své písničky sám lisoval a po desítkách kusů prodával. Že zkrátka emigrace v životopise nestačí na to, aby jej lid miloval jako písničkáře, a to stále. Jak velmi jinak na tom byl talentovaný Karel Kryl…a jak velmi jinak na tom byl a je talentovaný Jaromír Nohavica… Jaroslav Hutka zkrátka neunesl svůj profesní neúspěch vedle viditelného obrovského úspěchu Nohavicy, který navíc stále kulminoval. Domnívaje se, že jako emigrant nejlépe ví, jak se tu písničkářům žilo (přestože tu nebyl), a usuzujíc, že lidé by přece měli kupovat jeho CD, když má ty revoluční zásluhy, nikoli CD nějakého Nohavicy, který si tu za totality „klidně“ brnkal a zpíval, vtělil svou nenávist a frustraci do urážlivé písně. Touha být zase slyšen převážila nad vším jiným.

Ano, skutečně byl chvíli slyšet. Ne kvůli kvalitám té písně, ale kvůli skandálu, který vyvolala. To, že nám tady někdo káže totalitní vodu, když v zahraničí pil demokratické víno, bychom přežili. Co nebylo k přežití, byla ztráta Jaromíra Nohavicy, jakého jsme znali. Tato podlost ho viditelně ranila, nechápal ji, a vzala mu jeho největší dar – nadhled. Stáhl se do sebe, a dané období je této skeptické nálady plné.

V tu dobu jsem Jaromíra Nohavicu kontaktovala – ta Hutkova píseň mi přišla nehorázná a podlá. Frustrace z vlastního neúspěchu z ní čišela, nenávist rovněž tak. Nabídla jsem Jaromíru Nohavicovi, že to dáme společně k soudu, pro tu formu, která byla zvolena. Že to Hutka neustojí, že to překračuje vše, co se překročit dá, a že se mu bude muset omluvit. Ta píseň nebyl totiž názor, to byla snaha o to popravit úspěšnějšího kolegu.
Jaromír mi poděkoval za podporu, ale odmítl. Že to nevidí jako cestu, že se s tím musí vypořádat sám. V dalších letech se o to patrně snažil – a snadné to jistě nebylo, soudě podle výstupů navenek. Musel si ti protrpět, protože je to člověk s duší básníka. Občas jsem si s ním vyměnila pár vět, a stále si říkala – měl s ním zamést, měl to udělat… Nebo se té černé můry nezbaví…

Beru to zpět. Jaromír Nohavica se nám vrátil. O jednu zkušenost bohatší – a viditelně silnější. Tuto svou sílu a hloubku myšlenek nám předává na svém novém CD. Nepotřeboval k vyrovnání se s podlým útokem soud. Musel si najít zbraň v sobě sama – a našel. Trvalo to, ale stojí to za to.

A Jaroslav Hutka? Patrně z nového alba Jaromíra Nohavicy nebude mít radost. Nejen proto, že opět trhá rekordy v zájmu posluchačů, je opěvováno kritiky, ale hlavně proto, že při jejím poslechu, najde-li k němu odvahu, běhá mráz po zádech. Je totiž o životě, jaký opravdu je. S dobrým, špatným, trapným, veselým… A kde už neúspěšný písničkář Hutka nemá místo. Ale hlavně je celá o Jaromíru Nohavicovi – o jeho životní filozofii, kterou nejvíce vyjadřuje věta:
„Já chci poezii, jen trochu pochopení, ale tam kde žiju, nic z toho není…“

Musím říct přítelkyni, že se plete. Jaromír Nohavica není Bůh, a není ani Ďábel. Je to ČLOVĚK. A umí to zpívat.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pavel13 napsal(a):

A což teprve zlatem prošpikovaný slavík Gott. Vedle jeho úspěchů musí i Nohavica blednout závistí!
16. 09. 2012 | 03:30

Příznivec napsal(a):

Paní autorko, vystihla jste to přesně. Jaromír Nohavica je bezesporu vyjímečný bard.
16. 09. 2012 | 04:15

Maximus napsal(a):

Národ nemá co chlastat a paní autorka si vybrala zde odlehčené téma. (-: Bere si na paškál slabocha Nohavicu, který je ovšem velmi nadaný a schopný muzikant a pravdoláskaře Huťku, kterému ovšem na rozdíl od Nohavici došel muzikantský esprit.

Ale pojďme se vrátit k tomu šňapsu, to je mnohem zajímavější téma. Docela tady v této zemičce totiž bude hodně husto! Vláda totiž vydala bezprecedentní a zdánlivě logický příkaz, kterým se snažila zabránit umírání nevinných konzumentů tvrdého alkoholu, ale na každá akci existuje ihned totiž nějaká reakce a také nese nějaké důsledky.
Nabízí se totiž hned několik variant vývoje a z některých přímo mrazí.
1/Nepodaří se dohledat do důsledku mafii, která zde pančovala polskou kapalinu do ostřikovačů aut. Poláci totiž z ničeho nic (zřejmě kvůli ceně) začali bez varování dávat do této kapaliny místo hodného alkoholu ten zlý, jedovatý. Pančovací mafie zřejmě z vietnamské a slezské party si toho jaksi nevšimla a neštěstí se mohlo začít konat. Nabízí se kardinální otázka! Po uvolnění embarga na prodej pití s obsahem alk. nad 20% se uvolní také zásoby alkoholu nyní ve skladech a kde jsou zcela jistě také ještě některé zatoulané flašky s jedovatým metylem! Policie i kdyby to chtěla do důsledku vyšetřit, toto nemůže zcela na 100% odhalit. Prostě to není v jejích silách! Takže hrozí další otravy metylem.
2/Podaří se do důsledku odhalit pančovací mafii, ale platí závěr bodu 1/! Technicky není možné provést testování veškerého tohoto alkoholu nyní uloženého v zásobě ve skladech!
3/Vláda by mohla nařídit stejně jako vynalezl Kalousek plošné škrty v ekonomice, plošné a totální zničení tohoto alkoholu v celé ČR! Samozřejmě, že toto je blbost, ale bylo by to řešení. Ale pod to se nikdo nepodepíše. Ale stejným způsobem třeba komunisti vyhladili slintavku v tehdejší ČSR! Zkrátka vybili nemocné stáda. (-:

Další důsledky:
Protože spousta podnikatelů má v tom ušlý zisk, hrozí ČR arbitráže! Jen záleží na tom, zda má vláda pro svůj zákaz v pořádku legislativu, jinak to může zabalit a stát se nedoplatí a potažmo to odnesou občané.....

A možný rozumný vývoj?
Zřejmě neměla vláda sáhnout k plošnému zákazu v distibuci tohoto alkoholu a měla nechat velké dodavatele a distributory jako jsou třeba velké obchodní řetězce prostě být, jen je mohla dát pod větší kontrolu. Souběžně se měla soustředit na těch několik padělaných značek s falešnými etiketami a také a hlavně si měla vyšlápnout na malé distributory a prodejce tvrdého alkoholu a zejména se měla vrhnout na asijské šimooké dodavatele veškerého šmejdského zboží!
Tam je zakopaný pes všech problémů, vím o čem mluvím.
Je jich tady už přespříliž a jenom prodávat rajčata či pěstovat konopí je už všechny neuživí! Navíc Češi přestávají mít peníze a inklinují k levnému zboží a samozřejmě i chlastu! Dále zatím státní orgány co toto měly na starost byly bezzubé a také zkorumpované, tedy alespoň jejich šéfové!
No nic, s pozdravem ja neumět česki se loučím!
P.S.
Teď mě napadá, že si to my Češi vlastně stejně zasloužíme, většina z nás tady už po dvacet let volí pořád ty stejné či trochu obměněné politické chmatáky "zleva doprava" a tak jsme se všichni pasovali na osly!
16. 09. 2012 | 04:52

PK napsal(a):

Hutku moc neznám ale Jaromír Nohavica je jeden z největších českých umělců všech dob.
16. 09. 2012 | 05:06

karelgr napsal(a):

Byl-li Hutkův výtvor nenávistný, tento si s ním příliš nezadá.
16. 09. 2012 | 06:30

nežvaňte napsal(a):

Inu, manželka mlátičky z pohotovostního pluku SNB - - - jak asi mohl příspěvek dopadnout. Jinak krajská hejtmanská kandidátka - - - každý způsob ke korytu je dobrý.
16. 09. 2012 | 07:08

Pavel napsal(a):

Hutku neznam a Nohavicu taky ne, v tomto pripade je dulezita jen jedna jedina vec. Podpis spuluprace. Jestli tam neni je Hutka nenavistnik a ubozak. Jestli spolupraci podepsal nerozumim tomu, kde to bere odvahu objevovat se ve verejnem prostoru, k necemu se vyjadrovat apod a neprppadnout se hanbou. Zadny pravem, nepravem, dobry pisnickar spatny pisnickar, jde jen o ten podpis ....
16. 09. 2012 | 07:10

nežvaňte napsal(a):

Přispivateli PK - tak toho, fakt, moc neznáš.
16. 09. 2012 | 07:10

nežvaňte napsal(a):

Přispivateli Pavel - Jára/Mirek podepsal v kanceláři ve 3. patře budovy dnešního okresního oddělení Policie ČR v Karviné. Svědek aktu slouží u Policie ČR, jako estébák měl hodnost poručíka a jmenuje se Liberda.
16. 09. 2012 | 07:14

Normální 1 napsal(a):

Jasně Nohavica umí!!
A pan Hutka se užírá závistí...

Ono víc lidí, kteří omigrovali, získalo dojem že s návratem do matičky vlasti dostalo patent na rozum...
16. 09. 2012 | 07:50

Pepa Řepa napsal(a):

karelgr
asi tak
Poslechnu si rád oba.
Jarda Hutka ztratil jiskru, inspiraci, ostatně i Kryl ji tady pomalu po návratu ztrácel.Každý není Bob Dylan, který vydal před pěti dny album Tempest-jako zamlada včetně textů,
Nohavicu mám rád, oslovuje všechny. Myslím, že se s tím vyrovnal po svém. Mám jizvu na rtu.....
16. 09. 2012 | 07:53

PK napsal(a):

Největší prča je ,že na vrata tluče Velká ekonomická krize a tady (v ČR) se hlavně řeší kdo spolupracoval s STB.
16. 09. 2012 | 07:55

Saltzman napsal(a):

Paní Hamplové mi nezbývá než poděkovat za článek. Je to jako úvod k novému CD J.Nohavicy to nejlepší z možného. Osobně je mi naprosto jedno, jestli Hutkova dehonestace Nohavicy byla oprávněná, či ne. Velmi mě ale mrzelo, že dal šanci tomu, aby básník a písničkář J.Nohavica byl lidmi zavrhnut. Jeho posluchači ale nebyli z těch, kteří bulvár raději než co jiné a tak J.Nohavica nepřišel snad o jediného stálého posluchače a příznivce. Patrně jen o ty, kteří se lepí na slavné hvězdy pro jejich zářivost a ne pro umění, které vytváří.
Jarka Nohavicy je mi líto, že si musel prožít takové peklo v duši. Hutka se degradoval z umělce sám a jako dřívější skoro disident se zachoval opačně, než by kdo očekával. Ono totiž dnes kázat o morálce minulé je tak snadné, že i když by právem napadl Hutka život J.Nohavicy, bude to jen obdoba dřívější práce STBáka. Ta jeho snaha znemožnit Nohavicu před jeho posluchači je stejná, jako byla snaha STB v dřívějších časech o izolaci disidenta před lidmi s pomocí pomluv v médiích a šířením ústně mezi lidmi skandální falešné informace, kterých se chytají drbny z pavlačí.
Kdo znal písničkáře J.Nohavicu z jeho koncertů v socialismu, ten zůstane jeho fanouškem a to hlavně proto, že je souvislý s časem minulým i dneškem. Jeho písničky z minulosti nejsou charakterem odlišné k těm dnešním. Jen jakoby vyzrály. Jak J,Nohavica stárne, dozrává jako víno a je stále lepší. Hutka měl snahu toto víno zhnusit, zlomit jej, aby už nezrálo, ale zkyslo. Nepovedlo se! Už se všichni těší, jaký krásný charakter toto víno bude mít příště. Nohavica Hutkou krizí vyvolanou prošel a udolal ji. Získal ještě krásnější projev myšlenek v písních a básních, než by se Hutka nadál. Jsem za to šťastný a svým způsobem jsem rád, že dal Hutka příležitost J.Nohavicovi, aby překonal jednu z nejtěžších chvílí v životě a dozrál svým posluchačům naprosto nečekaně.
Jarku Nohavico díky že jsi! :-)
16. 09. 2012 | 07:58

Saltzman napsal(a):

PK:

Největší prča je, že si kdo představuje s plným nažraným pupkem, že tohleto je nějaká Velká ekonomická krize. Je to krize morálky a nejen pracovní a skutečně Velká. Kdo prochází krizí své morálky, to se pozná snadno. Má totiž plnou hubu řečí o ekonomické krizi a přitom nemaká, ale žvaní jen o ni.

Toš makej synku, abys tu krizi SVÉ ekonomiky nějak přežil!
16. 09. 2012 | 08:05

Jarek Rukavica napsal(a):

Hlavně aby mu odpustili ti , které chodil práskat.
16. 09. 2012 | 08:08

Pepa Řepa napsal(a):

Saltzman
ponechal bych to těm dvěma, Hutka měl možnost nakouknout do svého svazku a zjistit, co tam konkrétního je.
On to ví, my ne.
16. 09. 2012 | 08:22

PK napsal(a):

to Saltzman

samozřejmě,že tato Velká krize je hlavně způsobena úpadkem morálky-bude asi třeba tvrdé lekce aby lidé opět ctili morální hodnoty.
16. 09. 2012 | 08:34

Pepa Řepa napsal(a):

Byl-li Hutkův výtvor nenávistný, tento si s ním příliš nezadá.
Moudrá glosa.
Na jednu stranu odsouzení Hutky-nesuďte abyste nebyli souzeni- a vzápětí dostane obdobný rozsudek Hutka, urazil milovaného barda, tu máš za uši....A kde už neúspěšný písničkář Hutka nemá místo....zmiz, ten dnešní svět už pro tebe "hu nás" není.
16. 09. 2012 | 08:36

Karel napsal(a):

Případ Nohavica ukazuje jak část této společnosti je vyšinutá, morálně, lidsky.

Nohavicův um nemůže nidko zpochybňovat,
nicméně jeho lidské kvality jsou přikryty pod VELKÝM OTAZNÍKEM.

1) Normální člověk by se po převratu omluvil sám za sebe. Jako Pepa Nos a další. Nohavica zatloukal a zatloukal.

2) Nohavicova drzost jenom excelovala v jeho veřejných politických aktivitách ve prospěch ODS. "Kámoš" neuspěšného kandidáta KSČ Topolánka. Ostravský kal, který se prolil pěkně daleko.

Huťka asi Nohavicovi závidí jeho úspěch, nicméně bych si o něho takhle "ústa" neotíral jako tato potrefená osůbka.

Na adresu Nohavici musím souhlasit s REjžkem, kterého nemusím, že část české společnost je prostě v ......, když ji prostě nic nevadí, a toleruje cokoliv.
16. 09. 2012 | 08:41

Baba Jaga goternin mkr. napsal(a):

Nu, musím si nové CD pana Nohavici koupit.
A paní Hamplová, Vy jste kandidtku do krajských voleb stáhli? Máte tam načančané foto, ale kandidátka se nezobrazuje. Však za měsíc bude po všem.
16. 09. 2012 | 08:41

Důvěřuj, ale prověřuj napsal(a):

..obrací se mi kufr když si uvědomím , že mám kamaráda ,který se mnou chodí na pivo ,smějeme se spolu vtipům , věřím mu a on pak jako krysa plížící se kolem zdi , jde udávat .
16. 09. 2012 | 08:56

Baba Jaga napsal(a):

To: Karel
A Vy si ponecháte svou pravdu, CD si nekoupíte, nebudete pana Nohavicu poslouchat, ale pravděpodobně články o něm číst a poučovat ostatní ano. Každý holt dle svého gusta.
Hezkou neděli.
16. 09. 2012 | 09:01

Karel napsal(a):

Jsme prostě jedna z nejvíce ateistických, promiskuitních společností.

Na druhé straně 2. na světě ve spotřebě tvrdého alkoholu a 1. v pití piva.

Zde bych viděl souvislost z velice tristním stavem této společnosti.

PS.
Aby bylo jasno, tato společnost má samozřejmě i hodně pozitiv, a některých velmi velkých.
16. 09. 2012 | 09:02

Drzá zrzka napsal(a):

Neoslovují Nohavicovy písně spoustu lidí právě proto, že se v nich objevuje ona rozervanost ducha a některých činů? Vždyť přece každý udělal něco, na co být pyšný nemůže; něco, co by nějraděj zakopal 100 sáhů pod zem. Vyrovnávat se svými hříchy není nic jednoduchého... zvláště pod tlakem médií, tedy i veřejného mínění.

Těžko soudit druhé, když nechodíme v jejich botách, po jejich cestách.
16. 09. 2012 | 09:02

Scarabeus napsal(a):

Jana Zwyrtek Hamplová:

Nevím jak to bylo s tím agenstvím, mám informace pouze z médií.

Od psycholožky Laury Janáčkové jsem četl, že muž je pro ženy atraktivní podle přístupu ke zdrojům, tzn. přeloženo v dnešní době k penězům.

Jaromír Nohavica vydělává peněz víc než Jaroslav Hutka.

Co z to vyplývá? To si nejsem jistý.

Co vím, tak tvrzení psycholožky se nemusí (až tak úplně) týkat všech žen.

Pokud by advokátka zastupovala Jaromíra Nohavicu, tak by vydělala v každém případě, ať by u soudu vyhrála nebo prohrála ..... u soudu se platí poplatky předem, např. podání žaloby, na tento poplatek Jaromír Nohavica má. Jaromír Nohavica odmítl "tahat se po soudech", ale i tak (do budoucna-nikdo neví zda nebude potřebovat advokáta) zůstává perspektivním klientem.

Možná je vše jinak, moje "teorie"/hypotéza je chybná/nepřesná ..... někdo nabídne lepší.
16. 09. 2012 | 09:06

Karel napsal(a):

To Baba Jaga :

Mi je úplně jedno, že si kupujete jeho CD, že chodíte na jeho koncerty.
Já si jeho CD nekupuji, nechodím na koncerty.
No a ?

Pokud si to děláte bokem, tak mi do toho nic není.

Nicméně nechtějte po mě, když Nohavica vystoupí po boku normalizační figury Topolánka, že budu chrochtat blahem.

Vadí mi, když evidentně schizofrenní situaci a postoje si nemohu dovolit ani komemntovat, proteče CDčkáři a Jarkova děcka vyšlou jedno velké varovné PŠŠŠŠT !
16. 09. 2012 | 09:09

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Paní autorko,

nevím toho mnoho o obou dotyčných pánech ani o Vás. Nicméně logika Vašeho článku je pro mě opravdu podivuhodná.

Pan Hutka zřejmě odsuzuje pana Nohavicu. Podle nějakých jeho kritérií.
A Vy odsuzujete pana Hutku, že si dovolil tento krok. Sama děláte principiálně naprosto totéž. Odsuzujete pana Hutku podle Vašich kritérií. Navíc znáte vnitřní motivaci pana Hutky - neúspěch - (?!?!), proč jednal tak, jak jednal. To je opravdu příliš.

Sešla jste se s panem Nohavicou a byl Vám sympatický. Jeho poslední CD Vás emocionálně zasáhlo. A na tom postavíte tento blog.

Tedy bez znalosti faktů, jen z logiky vazeb děl Vašich a pana Hutky: byl-li by postoj pana Hutky hnusný (ovšem jeho motivaci a informace, které má, neznáme), je mi Váš postup odporný ještě mnohem víc. Pana Nohavicu nehodnotím.

Bůh nás ochraňuj před takovými, jako jste Vy.
A naučte se český pravopis, paní advokátko. ("udavač s Těšína")
16. 09. 2012 | 09:19

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

ještě pro kolegy:
za koho kandiduje paní autorka? V profilu to cudně neuvádí. Abych věděl, čemu se vyhnout... Díky
16. 09. 2012 | 09:28

Bavor V. napsal(a):

Takových tady bylo. A pokud to byli opravdoví machři ve svém oboru, dokázali se i nějak vykrucovat. Hlavně ale dělali práci, která lidem přínášela a přináší potěšení. Můžu klidně jmenovat další "postižené" - Václav Chaloupek a jeho Méďové, nebo dávno zesnulý Luděk Nekuda a jeho Sešlost ...
16. 09. 2012 | 09:34

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat ...
https://www.youtube.com/watch?v=6xcMs9k8I0s&feature=related
Veselé krizování ...
16. 09. 2012 | 09:41

osvěta napsal(a):

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jana-hamplova.php?itemid=17186
16. 09. 2012 | 09:42

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Spolupráce Nohavici s ODS je pro mne dostatečným důkazem toho, jaký je jeho postoj k mocným, a na základě toho taky pochyboval o upřímnosti jeho písní.

Připomenu ještě jiného autora, tím je Jan Nedvěd, na jehož koncerty Brontosaurů a Spirituálů jsem před rokem 89 často chodil a jejich hudbu poslouchal. Když začal Honza Nedvěd na začátku devadesátých let propagovat ODS, tak jsem tomu nerozuměl, postupem času vyšly najevo některé osobní věci a tak jsme zjistili, že to jak zpívá nebo o čem zpívá je trochu jiné než to, jak skutečně myslí nebo cítí. V televizi jsme pak taky mohli vidět záběr z nějaké porty, kdy Honza dopil kávu a prázdný kelímek hází vedle do trávy. Pro majoritní společnost možná drobný prohřešek, ale pro jeho dnes již bývalé sympatizanty, to drobný prohřešek nebyl.
Nevím, jestli dnes ještě koncertuje, ale Strahov by již určitě nevyprodal.
16. 09. 2012 | 09:45

Admirál napsal(a):

Nohavica je ve svém žánru bezkonkurenční, poslouchám ho od 80. let, mám rád spoustu jeho písniček od překladů ruských autorů po jeho balady.

Hudku velebím za jeho zhudebnění Nerudových balad. To je podle mne velký, neprávem opomíjený počin.

Rozhodně si nenechám vmontovat spor, kdo má nebonená morální kredit, do svého vnímání hudby a poezie.

Hudkovi mohu poradit: Bylo v dějinách spousty velkých básníků, zpěváků, umělců s různě velkými škraloupy v morálním profilu. Bylo mnoho karatelů, kteří možná správně jejich poklesky kárali.

Kdo si myslíte, že přetrval v povědomí pokolení a po kom ani pes neštěkne?
16. 09. 2012 | 09:47

Pavel13 napsal(a):

:drzá zrzka
To jste mi promluvila z duše. Taky bych se neodvážil soudit ty, které StB zlomila ke spolupráci. Mně vadí ti z nich, kteří se dnes tlačí do mocenských postů.

Nohavica dělá co dovede, skládá písničky, koncertuje a obojí skvěle. Každý umělec má nějaký osobní život, který se promítá do jeho tvorby. Máme výhodu (nebo i nevýhodu), že o těch současných dost známe a můžeme nad souvislostmi přemýšlet. Umění nezná žádných hranic. Co my leckdy víme o autorovi staré básně, která nás zaujala? Možná to byl člověk velice pochybného charakteru. Nakonec je to téma k zamyšlení pro nás, kteří jsme třeba před převratem měli Nohavicu za boha jen podle jeho projevu.

Možná to nakonec mají nejjednodušší lidé jako paní Hamplová. Ti mají své jednoduché závěry a následně čistou hlavu. Má štěstí, že Nohavica je asi taky slušný člověk, když jí za nabídku spolupráce u soudu zdvořile poděkoval. Taky jí mohl vynadat do advokátských hyen, které se snaží přiživit na lidském neštěstí.
16. 09. 2012 | 09:53

marxík napsal(a):

Pepa Řepa a spol.
Kolegové , a od kdy vy věříte slovům a záznamům komunistů? To datum by mě opravdu zajímalo.

Jinak věta , kterou autorka článku s rozechvěním vypíchla: „Já chci poezii, jen trochu pochopení, ale tam kde žiju, nic z toho není…“, není příliš vhodně zvolená. Každému realisticky uvažujícímu posluchači musí být jasné, že v kapital. systému se pochopení ani poezie nedočká.
Z tohoto úhlu pohledu se Nohavica svými požadavky stává opět nepřítelem systému, a měl by se umlčet. Proto přišla na pořad dne akce Hutka.
16. 09. 2012 | 10:03

Targus napsal(a):

To svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče

Myslím, že jste autorku příliš nepochopil.
Nejde o to, CO provedl Mistr Hutka, nýbrž, KDY a JAKÝM ZPŮSOBEM.

Kdyby se ozval v době, kdy přišel z emigrace, asi by nikdo nic nenamítal.
Jelikož to udělal v čase, kdy se mu na rozdíl od Nohavici příliš profesně nedařilo, potažmo hezkých pár let po změně režimu, automaticky vyvstane podezření, že se mu nejednalo o obhajobu jakési morální čistoty, nýbrž o prachsprostý komerční efekt. V tom je ten zakopaný pes.

Jinak nevidím naprosto žádnou spojitost profesní kvality s morální výší osobnosti. Existují spousty nejrůznějších umělců, jejichž morální profil je značně problematický. Jsou to bohužel obyčejní lidé, stejně jako ti nenadaní.

K tzv. stykům s StB asi tolik. Každý, kdo za komančů vyjížděl služebně do nesocialistických zemí, chodil "zpívat". Kdo tvrdí, že ne, tak lže. V mnohých podnicích byly dokonce zamřížované kanceláře s pověřenými pracovníky, kteří zpracovávali "hlášení". A každý si zatraceně dobře rozmyslel, co tam řekne.
16. 09. 2012 | 10:17

Hloupý Honza napsal(a):

Autorka, specialistka na státní správu, se nyní specializuje na PR, ... když nevyšla ta ochrana osobnosti.

Nezapomeňte Jarkovi poslat odkaz na článek. Akorát nevím zda ho nerozhodí ta diskuse pod ním, to ještě zvažte.

Jinak jeden aktuální (i k tématu oslavné ódy na Jarka)

Přijede chlapík z Česka do Los Angeles a hned vleze do hospody,
sedne na bar a všimne si, že za barem je robot a ten ho vítá:
"Dobrý den, jsme moderní restaurace, vítám vás, jsem robot
Charlie a budu vás obsluhovat. Prosím sdělte výši vašeho IQ."
Borec se zamyslí a řekne, že má IQ 150. Robot naleje whisky
a začne bavit hosta řečmi z astronomie, matematiky, historie,
zeměpisu.
Chlapík poněkud nezvládá debatu a rozhodne se navštívit bar
příští den zase s tím, že robotovi sdělil, že má IQ 100.
Robot nalije whisky a začne debatu o autech, sexu a celebritách.
"Fajn" řekne si chlapík a přijde třetí den a robot za barem se
zase ptá na jeho IQ a chlapík odpoví, že má IQ 50.
Robot se zamyslí, naleje vodku a zeptá se: "Tak co, zase
budem volit ODS, že jo?
16. 09. 2012 | 10:18

Ranní ptáče napsal(a):

Sledujte v kolik hodin vylejzají líní levičáci ze svých doupat:-))
16. 09. 2012 | 10:23

Baba Jaga napsal(a):

To: Karel i další
Je zvláštní, že tolika lidem stojí za to, odsuzovat jiné (asi jim skutečně nejsou lhostejní). Nebo je zase tak z ničeho nic vychválit jako autorka.
Paní advokátka kandiduje v Olomouckém kraji co šéfka Nezávislých, bůhví s kým dalším.
Jó, "Kupte si hřebeny"...
16. 09. 2012 | 10:23

Baba Jaga napsal(a):

To: Ranní ptáče
Vy tedy daleko nedoskáčete, možná pilné ptáče.
16. 09. 2012 | 10:25

Stařeček napsal(a):

Hutka-Jarek rukavice. Už nepokračujte, je to příliš průhledné.
16. 09. 2012 | 10:26

ld napsal(a):

Nohavica nebyl jediný udavač http://www.cibulka.com/cgi-bin/osoby.exe?code=W u tohoto okruhu lidí. I ti, kteří se tvářili coby disidenti, práskali o 106.
Myslím, že po 1/4 století to může být problém jen pro jejich oběti. My ostatní si maximálně odplivneme, "dílo" nekoupíme, Hamplová napíše pitomoučký blog, a to je tak si všechno.

P.S. Hutkův vzdor skončil převratem, což je škoda. Protože teď má matroše srovnatelně.
16. 09. 2012 | 10:29

Major Práskal napsal(a):

To se dalo očekávat že místní Estébáci se svého donašeče zastanou.
16. 09. 2012 | 10:35

marxík napsal(a):

Targus
Protože jste byl ve svém posledním odstavci neodolatelně přesvědčivý, zároveň jste mě přesvědčil, že jste byl buď součástí stb.
Jak byste jinak mohl tyto dosud nezveřejněné informace znát.
16. 09. 2012 | 10:36

Da.Rock napsal(a):

Čím to je, že blogy paní Hamplové tak často přetékají doslova pubertální naivitou, která jí přikazuje vidět vše černobíle a milovat i nenávidět vždy na 150%. Jakoby je psala hormony rozblázněná čtrnáctka a ne zralá žena, od níž by člověk očekával moudrý nadhled.
Není to tak dávno, co si zde ona dáma "rvala rodidla" z Tomáše Kluse a postavila mu pomník z ód, za jejichž trapnost by se musela stydět i průměrně inteligentní žákyně osmé třídy ZŠ.
A teď to samé aplikovala na Nohavicu. A nejen to, navíc ještě nádavkem a s gustem trhovkyně vychrlila kýbl hořící síry na arcilotra Hutku.
Umělci třeste se, aby si vás p. Hamplová nevšimla. Nebo vás taky znemožní svým infantilním vzdychavým obdivem, případně něčím horším.
16. 09. 2012 | 10:36

marxík napsal(a):

Buď jak buď.
16. 09. 2012 | 10:40

... napsal(a):

http://hutka.cz/new/html/nohavica2.html

Doporučuji! Nejlepší je to přímo od zdroje = od STB.

http://hutka.cz/new/html/noha.html
16. 09. 2012 | 10:42

... napsal(a):

Musím ale uznat, že onen agent měl tehdy výborné krytí. Asi by to do něj nikdo neřekl. Proto byl pro STB tak efektivním zdrojem.
16. 09. 2012 | 10:47

... napsal(a):

Nějak nechápu ty řeči o lámání apod. Vždyť si dnes můžeme každodenně ověřit, že onen agent spolupracuje s mocnými rád a přeochotně. Ten charakter se nemění. Jednou sluha, pořád sluha.
16. 09. 2012 | 10:52

marxík napsal(a):

Major Práskal
Kolego, doufám, že na mě neprásknete, že nejdu s dobou a propaguju zde minulý režim?
16. 09. 2012 | 10:52

Petula napsal(a):

Díky, paní Hamplová,

napsala jste to moc pěkně. Nohavicovy písničky mám moc ráda. Nové CD jsem ještě neslyšela, ale už se těším, až si ho při cestě do Česka koupím.
Je mi však smutno z diskuse pod Vaším článkem, je to přesný obraz toho, o čem J. Nohavica zpívá. Je mi smutno z těch 'bez viny', co hází kamenem.
16. 09. 2012 | 10:52

Josef K. napsal(a):

Překvapivé zjištění, že "Hutka nazpíval jeden známký song". Milá autorko, postavení Hutky do jeho vynucené emigrace nebylo jiné než postavení Nohavici dnes. Je dobrým tuzemským zvykem neříkat pravdu, psát žvásty.
To, že Hutku dnes většina obyvatel nezná, je pouze důsledek normalizace, a Váš blog je typická ukázka Vašeho podílu na normalizačním Zapomínání.
Hutka má právo, nehledě na populatiru Nohavici a nesporné kvality jeho osobnosti umělecké, mravního soudu Nohavici a udělal to. Je Nohavicovou věcí, jak se s tím srovná, Třešňák, Hutka neudávali, prožili mnoho let v emigraci, byť zrovn a Hutkovi neseděla.
Je zajímavé, jak se adorují ti, kdo selhali. Z druhé strany, Nohavice by také nebyl známý, kdyby nějak neselhal. Těch, kdo nesměli bylo mnoho. Všechny to stálo profesní kariéru a všichni zaplatili bezvýznamností, byť uměli více než ti, kdo jsou známí.
Vaše naivní posuzování věcí vede ke zjednodušování historie a osobních příběhů. Lidí, kteří umí a selhali je ve všech zemích mnoho. Musí se s tím naučit žít. Nohavice žil se svým alkoholismem a svou "slávou", podobně jako Ladislav Fuks a mnoho dalších.
Ale v Česko se nedivím, zde i Karel Gott a Václacv Klaus byli disidenty a soudruh Weigel, Nedčas, Jakl roznášeli protirežimní letáky. Kdo vlastně tvořil ten režim?
Odpověď není jednoduchá, ale lze říci, že lidé jako Vy byli také a dodnes jsou jeho spolutvůrci svou morální pomateností.
16. 09. 2012 | 10:53

napsal(a):

Kříže se nemění,
jen příjmení a jména,
když letí kamení,
jde kolem huby pěna.
Potom se omluvíme,
pomníky postavíme
a hlavy ozdobíme.
16. 09. 2012 | 10:58

Martin L napsal(a):

sametová židle v PČR do smrti, napsal(a):

Jestli tato soudružka pracuje také takto odborně pro veřejnou správu, tak se vůbec nedivím, že celá státní správa stojí za hovno !

SOUHLAS
16. 09. 2012 | 11:03

Karel Mueller napsal(a):

Major práskal:

Vidíte to úplně blbě. Na toto téma jsme měli debaty na nekolika blozích.

Mimořádný talent Nohavica bezesporu je. Umí se dokonale vcítit do nálad a tužeb davu a tyto pocity ve svých písních mistrně vyjádřit.

Není náhodou, že tento blog napsala žena.

Má dokonalý hlas pro ženské ucho. Roztoužený, melancholický, zpívá v molu. Ani největší playboyové :-) nedokáží v prípadě žen (tedy jejich značné části, ne-li většiny, nikdo se nemůže zavděčit každému) tak dokonale zahrát na ty správné struny. To je prostě fakt.
16. 09. 2012 | 11:13

marxík napsal(a):

Z diskuse jsem vyrozuměl, že kdo pomáhal minulému režimu je bezcharakterní . Znamená to tedy že ten, kdo pomáhá režimu současnému je charakternější?

Pokud ano, budu radši bezcharakterní.
16. 09. 2012 | 11:14

Drzá zrzka napsal(a):

Zazpíváme siii

Některým ctěným přispěvatelům doporučuji píseň Michala Davida: My jsme ten správnej tým, oho-ho uou ouuuu :-)))
16. 09. 2012 | 11:20

český maloměšťák napsal(a):

Docela zajímavě pojatá reklama na nové cedlo pana Nohavici. To určitě zabere.

Z historie ale není známo, že by se dala Mafie uzpívat.
Ani není jisté, zda kvalitu písniček by měly - ve vztahu k veřejnému prostoru v masmédiích - posuzovat právničky lokálního významu. /ale ani například okresní tajemnící strany/. Měli by to asi dělat odborníci - hudební kritici.

Dokonce ani ty prodeje nesvědčí o kvalitě díla. Pomněme jen např. MJ - na(není známo ale , že by například kapela King Crimson byla nějakou právničkou lokálního významu - třeba ze Seattlu - nařknuta z toho, že závidí MJ -onovi úspěch...je ale pravda také to, že MJ nikdy neudal Belewa či Frippa CIA - že oba na podiu svou strnulostí kazí mládež a zavádějí nudu...a je pravda i to, že na oplátku zase Levin nikdy nenapsal o MJ -onovi článek do Haló Novin , že byl udavač...to je svatá pravda...).

No tak se v tom tady hezky pobabrejte /mimo pí Hamplovou - ta na vaše babrání stejně reagovat nebude/...a já si zatím pustím něco, co se sice moc neprodává (ono se to vpravdě neprodává vůbec) a je to za zenitem...ale co je hudebně i kvalitou svého sdělení přeci jen na jiné úrovni než zhusta poťouchlé - ale právě že tím více v Kraďákově populární písničky.
Upozorňuji že to nebudou ani čuníci - ani vajglíci.

Bude to píseň " Nejsme jako oni - jsme pouze jejich kloni".
Údernost /a jistě i prodejnost/promo klipu této písně ja pak založena na tom, že se podařilo angažovat jednu starou bábu, co kdysi dělala prokurátorku. Tančí nahá na stole, kolem kterého vesele poskakují Jakeš, Bilak, Janeček, David, Gott a Vondráčková (ty všechny však hraje kompars - zaangažovat se je naopak nepodařilo - sdělili nám, že na todle teda serou, že to není zábavné a že nás udají OSA- e ....kvůli poškozování dobrých jmen).
16. 09. 2012 | 11:24

ld napsal(a):

Drzá zrzka,

sem se spíš hodí Kainar & Mišík:
...v podzemí žijí s krysami
zdvižemi jedou do poschodí...
16. 09. 2012 | 11:26

Rosťa napsal(a):

Nohavicovy příjmy neohrozil a svou taképísničkou si nijak nepomohl. Posluchače prostě nemá a neměl, ani když mu pomáhal kytarový mág Hladík. Na těch disidentech z povolání je cítit nějaká divná pachuť. Byli dobří na destrukci, ale když měli tvořit pro blaho lidu obecného, výsledek byl tragický. Slovo disident je pomalu sprosté slovo. Bohužel.
16. 09. 2012 | 11:27

zdenekb napsal(a):

Jak už napsali mnozí, váš útok na "neúspěšného emigranta" Hutku mi nepříjde o nic férovější než Hutkův na Nohavicu. Spíš naopak.

Ale k větě:
"...lid miloval písničkáře, a to stále. Jak velmi jinak na tom byl talentovaný Karel Kryl…"

Kryl na tom byl jinak, dokud se držel starého repertoáru, který plná náměstí chtěla slyšet "naživo" - s názory na novou dobu (se staronovými představiteli a starými zvyky) u části "lidu" velmi brzy a velmi tvrdě narazil. Buď jej označili (jako vy Hutku) za zklamaného, zhrzeného, zapšklého a neúspěšného... nebo jen utrousili, že "ztrácel inspiraci a jiskru" (jako Pepa Řepa 16. 09. 2012 | 07:53 ).
16. 09. 2012 | 11:29

Rosťa napsal(a):

zdenekb
K. Kryl psal o tom, co se právě děje. Takže se nemůžeme divit, že se to lidem u kormidla(koryta) nelíbilo. Ani za bolševika, ani teď. To už tak v životě chodí, že někdo umí jít s kůží na trh. Já mu za to děkuji, Pepa Řepa to vidí jinak.
16. 09. 2012 | 11:45

Karel Mueller napsal(a):

zdenekb:

Trochu Vás doplním:

Kryl byl bezesporu fenomén, ale v Husákově už jeho písně nebyly realistické, většinou nevyjadřovaly ducha doby.

Po návratu se Kryl rychle rozkoukal a dostal do obrazu. A jeho tvorba začla bý tvrdě realistická. Zatímco v Rakovině cítíte bolest, tak v poslední tvorbě ironii a znechucení. " ... proč by si jeden nepokrad, jó v tom je Pepa demokrat ..."
16. 09. 2012 | 11:46

LUF napsal(a):

Zastáváme se bývalých STBáků, za prezidenta si zvolíme bývalého člena KSČ, bezpáteřního kariéristu, to se potom nemůžeme divit např. úrovni naší politiky. Ti zloději tam nahoře jsou právě důsledkem naší "tolerance".
16. 09. 2012 | 11:54

J K napsal(a):

"To, že nám tady někdo káže totalitní vodu, když v zahraničí pil demokratické víno, bychom přežili." -- Tohle může napsat jedině ten, kdo o Hutkovi neví vůbec nic.

Jádro sporu: Hutka byl po nátlaku vyštván estébáky do emigrace, Nohavica s nimi po nátlaku začal spolupracovat. To přece lze Nohavicovi odpustit, co je však horší: Nohavica spolupráci sám ani dobrovolně nepřiznal, ani nevysvětlil, ani se za ni neomluvil. Mlčel a mlčí, jen místo toho "chce poezii a trochu pochopení". Ano, jako básník.
16. 09. 2012 | 11:54

Drzá zrzka napsal(a):

Id,

neřekla bych.

Písničky jsou jako lidé, lidé jsou jako písničky. Některé se líbí víc, některé míň. Vždy si najdou svůj okruh obdivovatelů i okruh, těch, kterým se líbit nebudou. Spoustě lidí to bude jedno...
protože je zajímá příroda, fotografování, sport nebo umění, politika, zahrádka, kutilství, vaření, štrikování ponožek... a hudbu berou pouze jako doplněk... Život je přece pestrý, jak barvy podzimu. :-)
16. 09. 2012 | 11:57

ld napsal(a):

Drzá zrzka,

ačkoli jsem psal o něčem jiném, ty ponožky si od vás nechám rád uštrikovat.
:-)
16. 09. 2012 | 12:05

Petr186 napsal(a):

Zajímavé, že Hutkovi nevadí ta spousta estébáků z řad zpěváků, herců, atd. Pamatuji si též, jak si Hutka dělal srandu z Kryla a jeho Bratříčka. Bylo to na koncertě asi v r. 1971, v Uherském Brodě. Na Kryla se ovšem nezapomělo, i když emigroval daleko dřív, Hutka téměř nikoho nezajímal a nezajímá ani dnes.
16. 09. 2012 | 12:09

Drzá zrzka napsal(a):

Id

Když vezmu samostatný verš

...raketový start z podzemí na světlo, nemusí nutně znamenat dlouhodobé oslnění davů. Lepší chodit po schodech. Prospívá to zdraví i charakteru. :-)
16. 09. 2012 | 12:15

český maloměšťák napsal(a):

zdenekb
Dobře napsáno. Právě takto - pokud jsou takové "hodnotící soudy"(spíše tedy pomluvy) opakovány často, pomocí masmédií - tedy plošně...vytvoří se v duši davu /zhusta množině bolševických řepných pepíků/ přesvědčení, že Hutka Nohavicovi závidí a svou zapšklost a frustraci pak dává najevo publikováním onoho článku.
Ostatně toto byly i metody nacistů či komunistů /rozuměj komunisty manifestní/ - jak podnítit dav k tomu, aby uvažoval právě že tak...jednoduše se prostě s protivníkem vypořádat tak, že se z něj vyrobí tu zpátečník, tu židobolševik, tu zfrustrovaná, neúspěšná troska.

Škoda že fakt nedošlo k tomu soudu.
Možná by pak JuDr. Hamplová napsala ten blog v opačném gardu.
16. 09. 2012 | 12:24

dříve čtenář napsal(a):

Nežvaňte, major práskal, pepa řepa a podobní. V době tuhého totáče jsem Nohavicu na kolejích v Brně vystupovat neviděl. Zato hutka tam vyhrával před emigrací vícekrát. No a třešňák taky...
Bylo tenkrát v "krčku" kolejí vždy narváno. Jako ostatně na všechny, kteří měli jakoby zákaz vystupování a před studenty na kolejích to jaksi neplatilo...
Když už jsme u těch folkařů, tak hutka s třešňákem nesahají paní Voňkové ni po kotníky! Ale ta asi nemá to správné píjár.
16. 09. 2012 | 12:30

Al Jouda napsal(a):

Je zajímavé, že každý obžalovaný, když se ho novinář zeptá, tvrdí,že je nevinen. Stejným syndromem trpí asi Jarek Nohavica.
16. 09. 2012 | 12:31

dříve čtenář napsal(a):

A nepamatuji se, že by třeba JK reagoval na vybrání bývalého komunisty do čela ČT!
16. 09. 2012 | 12:32

mazano napsal(a):

Pro Maxima - Nohavica a slaboch ? Až budete Vy umět co on a budete tak známý, takjej suďte. Zatím můžete akorát chodit čichat tam, kam Nohavica chodí kálet.A na okraj - proč do článku o Nohavicovi pletete problémy s chlastem?
16. 09. 2012 | 12:33

Lila napsal(a):

Blog považuji za mimořádně odporný. Autorka se v něm sama usvědčuje z totální neznalosti a nepřehlédnutelné omezenosti (o pravopisných hrubkách nemluvě!).

Jak to bylo s Hutkou, přesně popsal Josef K. Mimochodem, fotografie písničkáře Hutky na Karlově mostě obletěla celý svět a stala se jedním ze symbolů srpnové okupace Československa roku 1968.
Jaroslav Hutka rozhodně není člověkem, který zrádně emigroval a nazpíval jeden známý song.

Hutka nesporně patří mezi legendy českého písničkářství, které významně ovlivnily několik generací posluchačů. V roce 1972 spolu s Vladimírem Mertou a Vlastimilem Třešňákem založili volné sdružení Šafrán, k němuž se hlásila třeba Dáša Voňková, Jan Burian a Jiří Dědeček a mnozí další. Šafrán skončil někdy okolo roku 1978 a Hutka, Třešňák, Veit a Pallas byli v souvislosti s Chartou 77 donuceni emigrovat; přesněji byli ze země vyštváni, podobně jako Karel Kryl nebo Pavel Landovský.

Hutka a spol. neupadli v zapomnění, jak se autorka domnívá, dodnes mají své publikum. Neplní obří stadiony, ale spíše kluby. Například loni v prosinci se v pražském Divadle Archa konal koncert, v němž účinkovaly všechny klíčové osobnosti někdejšího Šafránu včetně Jaroslava Hutky. Hudební publicista Pavel Klusák o tomto koncertu napsal, že byl jedinečnou příležitostí pro všechny, kdo se chtějí vrátit k momentům, v nichž se formovaly jejich životní hodnoty: k atmosféře konfrontačních koncertů, ilegálních nahrávek, pašovaných alb, opisovaných samizdatů, hledání osobní svobody...

A s takovým člověkem jste chtěla jít do soudního sporu, na němž byste vydělala asi jedině vy. Zaplať Bůh, že Nohavica projevil dostatek soudnosti a do trapného bratrovražedného sporu nešel.
16. 09. 2012 | 12:37

Rudi Koutek napsal(a):

Tak uz je to tady zase. Buh Nohavica, ktery nam vyrobil svobodu a Hutka, ktery nema uspech a jenom zavidi. Nedelam si iluze, myslim si, ze drtiva vetsina lidi nema vubec poneti o cem spor byl a je.
Pani autorka hned na zacatku prozradila, ze o Hutkovi nic nevi("...nazpival jeden znamy song..."), ale vi, ze za vsim byla zavist. Vypada to na ceskou klasiku - dovolis si nekoho kritizovat = zavidis.
Nohavicu znam od jeho prvniho vystoupeni v roce 1982, jeho pozdejsi popularitu jsem nechapal, stejne jako popularitu Prazskeho Vyberu, Kotvalda a Hlozka, Davida atd. Znal jsem se s nim i osobne...
Uz jsem se smiril s tim, ze ma sve slepe obdivovatele, kteri ho budou omlouvat a i kdyby byl Nohavica masovym vrahem, tak jim to vadit nebude. VZDYT ON PISE TAK PEKNE BASNICKY(PISNICKY).
16. 09. 2012 | 12:40

dennis napsal(a):

Ano, je to pro nezaujateho divaka, (ktery se snazi videt vse lidske z hlediska lidskeho), usmevne sledovat, jak z cistymi umysly mravokarce kara jineho mravokarce s cistymi umysly. Neni v tom nic mravokarneho. Kdo ma pravo soudit? A predevsim, kdo ma pravo soudit mravnost svych bliznich? A kdo ma potrebu hledat duvod "podat zalobu" ve sluzbach "obhajoby"?

Buh nikoho nesoudi, je milosrdny a miluje bezpodminecne. A Priroda? Te jsou vsechny civilizacni, humanitarni, antropologicke a vubec lidske kategorie, zasady a meritka s'uma fuk. To jenom clovek, ktery si nemuze pomoci a musi svuj temperament ventilovat, siri sve nazory. Siri sve mravni normy, podle nichz si osobuje pravo soudit. (Jeste stesti, ze ne vsichni z techto soudcu jsou pripraveni hned taky trestat.)

Jak uz nekolik diskuteru pripomelo, ze teprve cas oddeli umelecke zrno od plevu charakterovych nedostatku, tak jsem si vzpomnel na Paula, Gaugina, prosluleho francouzskeho malire. Vzpomnel jsem si, jak se mnou otraslo jakesi svedectvi, ze pry to byl pedofil tvrdeho zrna. At uz byl nebo nebyl, vzdy si existencni otazky "Kdo jsme, odkud prichazime a kam jdeme?" budu spojovat s jeho slavnym obrazem a tato asociace me nikdy neopousti. Kdo tedy jsme a jak to s nami bude? Budou nase zabomysi spory nekdo nekdy soudit? Zaslouzi si Hutka spolu s Nohavicou stejnou porci odpusteni? V mych ocich rozhodne. Jsem Nohavicuv fanousek a pritom nikdy nezapomenu, jak se mi jezily chlupy v malem salku loutkoveho divadla, kdyz jsme vsichni zpivali refreny s Hutkou... Kazdy jsme zpevakem sve doby. Nekomu talent vystaci na cely dlouhy zivot, nekdo prezije svuj zenit, nekdo se ho nedozije. Nekdy doba basnikum preje a nekdy ne. Jirimu Volkerovi stacilo 24 let, ale jeho odkazu kazda doba nepreje. Atd. atd. atd. Z dob prelomu byvaleho rezimu v rezim soucasny je napr. opravdu velikou lidskou a umeleckou postavou Waldemar Matuska. A prece casteji si lide berou do ust Karla Gotta a Helenku Vondrackovou. Jsme prece lide. A historii tvorime pro nase dedice.
16. 09. 2012 | 12:50

aga napsal(a):

"Zastáváme se bývalých STBáků, za prezidenta si zvolíme bývalého člena KSČ, bezpáteřního kariéristu, to se potom nemůžeme divit např. úrovni naší politiky. Ti zloději tam nahoře jsou právě důsledkem naší "tolerance"."

Viděl bych to z trochu jiného úhlu. Zatímco o minulosti a osobnosti těch komunistických a kariéristických funkcionářů a kandidátů se nedozvíme nic, i když mají na naši každodenní realitu daleko větší vliv než písničkáři, davu je předhozen umělec a básník, ať se na něm dav vyvzteká a upustí páru.

Neuvědomuji si snad ani jednoho génia, který by byl morálně bezúhonnou osobností s integritou. Pro umělce - básníky, muzikanty, herce - to platí dvojnásob. Za genialitu se prostě platí, a nejlepší díla vyvěrají pouze z rozervané duše. Syndrom formanovského génia Mózarta a příštipkáře Sallieriho jde zřejmě dějinami, jen se přizpůsobuje aktuálním okolnostem.

Považuji také za příznačné, že davu byl předhozen bard, který nezakrývá - ba zdůrazňuje - své slovanství. Zatímco kritika jiných etnicit se stále silněji ztotožňuje s ideozločinem, do Slovanů se smí kopat s rozběhem, to je znamení doby.
16. 09. 2012 | 12:57

LUF napsal(a):

aga
Nějak nerozumím té formulaci že "davu byl předhozen". Jak předhozen a kým?
16. 09. 2012 | 13:09

,passant napsal(a):

Převážná část diskutujících se vyjadřuje, podepsal či nepodepsal?. A záleží dnes na tom?
Michelangelo i Leonardo da Vinci, byli skoro jistě buci. Snižuje to jejich genialitu a heroičnost jejich díla?
Francois Villon byl ochlasta,buřič,zloděj a možná i vrah. Přestaneme uznávat jeho poezii,jen proto jaký byl?
Jarek Nohavica je básník,velkou část z nás to oslovuje,. Nezajímá mne jaký kdysi byl. Zajímá mne, jestli jeho texty ve mně rezonují a to áno.
Apropó,,kdo to je ten Jaroslav Huťka?
16. 09. 2012 | 13:14

aga napsal(a):

LUF

No, já taky neznám přesné cestičky, kterými se řídí to, že například o korupci Ratha se můžeme dočíst vše do nejmenších podrobností včetně protizákonných úniků ze spisů, zatímco o řádově horších kauzách je ticho po pěšině. Někdo nám předhodil Ratha - nevíte kdo a proč?

Rudi Koutek

Když na to jdete tak osobně - já Hutku taky osobně znám, a je pro mne prototypem zneuznaného génia a následného věčného kverulanta, který byl zjevně zaskočen a uražen tím, že po jeho návratu z emigrace tu nebyla připravena slavobrána, byt dle jeho výběru a doživotní renta. I když chápu, že ho mohlo právem rozhodit vědomí, kolik na disidentsví někteří na rozdíl od něj vydělali. Pokud vím, Nohavica na zásluhy nikdy nespoléhal, a vydělá si svou vlastní tvorbou.
16. 09. 2012 | 13:17

Alena Vrbová napsal(a):

Karel Mueller

:-) Zdravím, Karle Muellere.

No, s trochou sebezapření své ženské " duše ", musím uznat, že jste se s přesností velmi trefně přiblížil k jakési skutečnosti, kterou jste popsal ve své reakci Majoru práskalovi. Míním tak dle svého.

Toto téma je, pro mě osobně, velmi citlivé, a raději udržím své komentáře na uzdě. Důvod je zcela prostý. Jsem si totiž vědoma z povahy věci svou nazíranou zaujatost na věc.

Jen jednu věc, zcela pro mě zásadní, si neodpustím. K popisu svého vztahu mezi J.H a J.N, spíše symbolicky a intuitivně, než-li mírou objektivní.:-)
Co se týče J. Hutky a J. Nohavici, mám, bez vší pochybnosti, jasno, komu s důvěrou svěřím klíče od svého domu - zcela jednoznačně Jaroslavu Hutkovi.

Přeji hodně zdraví. S přátelským pozdravem A.V.

Všem krásné poobědí.
16. 09. 2012 | 13:18

svatebni a pohřební orchestr G B napsal(a):

Targus 10:17:

to je možné, že jsem autorku nepochopil, ani si na to nedělám příliš ambice. Co je mi ale jasné, je to, že použila v tomto blogu stejný, resp. ještě špinavější postup, jaký odsuzuje u jiného.

"nevidím naprosto žádnou spojitost profesní kvality s morální výší osobnosti" ... v tom případě si nikdy neporozumíme. Škoda. Některé Vaše texty byly hodně zajímavé.

Je-li pravda, co zde píší někteří kolegové (že p. Nohavica prokázanou spolupráci nepriznal, naopak zapíral, natožpak aby se omluvil), pak se tedy jedná o vědomého lháře, kterému bych vykázal místo hned vedle splachovací toalety.

I s jeho "profesní kvalitou". Neb ha.zl zůstane u mě ha.zlem, byť by byl třeba prezidentem.

Je ovšem pravda, že obratný lhář a podvodník je v Cesku dnešních dnů spíše obdivován než odsuzován.

Holt jsem staromódní.
16. 09. 2012 | 13:20

LUF napsal(a):

aga napsal(a):
O každé kauze se píše to, co se redaktoři zrovna dovědí a pídí se po tom co je zrovna aktuální. Jakou znáš horší kauzu než Rath? Jak víš jak veliké škody tenhle socan za svou kariéru způsobil? Tuhle kauzu nám "předhodili" noviny když ho policie chytila při činu, co je divného na tom že se o tom píše?
16. 09. 2012 | 13:22

aga napsal(a):

LUF

Pokud vám nepřijde divné srovnání ticha okolo dřívějšího a dražšího Promopra, CASA, Pandurů atd., ve srovnání s mediální smrští kolem Ratha, nemám, o čem bych s vámi dále debatoval.
16. 09. 2012 | 13:31

Anuszka napsal(a):

Dobrý den, kdyby to bylo tak jednoduché dělit na bohy a ďábly, na správňáky a křiváky, kdybychom tak věděli všechny pohnutky toho kterého jednání. Obzvlášť advokátka by měla mít nějaké potuchy o tom, jak složitá je pravda, jak jednoduše se člověk jediným rozhodnutím stane zavrženíhodným a jak jednoduše člověk zareaguje neadekvátně, ač to v něm kvasí roky...

A pak je tu skupina mých oblíbených ctihodných občanů, kteří mají naprosto jasno. Přečtou si článek v novinách, poslechnou si písničku a ví, že ti, co byli za hrdiny /i když to třeba postihlo celou jejich rodinu/ jsou hrdinové a ti, co se po...li jsou poserové...život je přece takto jednoduchý. Většinou jsou to soudci, kteří sami v takové situaci nikdy nebyli...

Snad funguje onen neprokázaný /ale pane B.že, doufám, že je/poslední soud, kde se snad život člověka posuzuje podle toho, co skutečně dokázal, komu skutečně pomohl a kolika lidem SKUTEČNĚ ublížil...
16. 09. 2012 | 13:31

Jo, jo, Járo, bejvaly to tenkrát časy: napsal(a):

Zwyrtek by nás zmlátil před výslechem oba, Liberdu jsme jako řídícího důstojníka měli společného, ty ses s ním kvůli hlášením scházel v Piastu (kdyby o to šlo, řekl bych ti přesně, které to byly dny), zatímco já mu vázací protokol nepodepsal, a to už na mě měli v 86. nachystaných 6 roků za § 100 – agenta Španěla, tedy Pepu Streichela, blúzmena, jsme taky měli společného, ty ještě1 jiného a já jiné 2 na hrbu, vyslýchali mě na tebe, a já ti hned nazítří mazal hlásit, co jsem jim řekl, pamatuješ, v Těšíně než se jde na 1. perón zleva za nádražím, bylo po desáte dopoledne a tys šel na pražský rychlík, velkoalkoholovým bossům vyhráváš každé v/Vánoce, jo, i tomu Hutkovi jsem s jedním malým výslechem estébáky přikryl ten jeho poslední koncert, co měl na Moravě před emigrací, co o tom vědí ti č....i, se se tu teďka roztahujou pod článkem, kolaborují tak s tím i minulým režimem. Seš prostě svině, Járo, že neřekneš, a přitom jsem ti předloni slíbil, že i s tímto ti pomůžu. 22 roků tě nezdravím, předloni jsem se kvůli této pomoci dal s tebou na 5 minut do řeči. A od té doby jsi mi opět nestál za slovo.
16. 09. 2012 | 13:32

argun napsal(a):

Blog je hlavně mimořádně hloupý. Milostivá nám bezelstně dává najevo, jak hledá tu správnou klientelu.

Pravdu ná Josef K.:
"postavení Hutky do jeho vynucené emigrace nebylo jiné než postavení Nohavici dnes."

Pravdu má též Da.Rock:
"Čím to je, že blogy paní Hamplové tak často přetékají doslova pubertální naivitou, která jí přikazuje vidět vše černobíle a milovat i nenávidět vždy na 150%. Jakoby je psala hormony rozblázněná čtrnáctka a ne zralá žena."

Nohavica? Je to fenomén, jako Karel Gott. Taky patří všem. Veršotepec. Luskni prstem, je tu báseň. Nškdy bídná, často exelentní. Budou se jistě o něm psát dizertace. Ukáže šas.

V té písní zpívá - Co že mám ze života? Jen samé přízemnosti. Mé srdce Don Quijota tím trpí dosti... Hm. Nemyslím, že to s tím trpěním bude tak horké.
16. 09. 2012 | 13:33

Jo, jo, Járo, bejvaly to tenkrát časy: napsal(a):

Kdo by ze zdejších třeba uvěřil, že na úplně tvém prvním koncertu jsi pískal na flétničku, kolik nás tam bylo 10, 20? A teď tě takové mraky kupují... Po desáté -- přispívám touto vzpomínkou, abych opravil předešlý překlep.
16. 09. 2012 | 13:39

LUF napsal(a):

aga
Srovnání ticha mi divné nepřijde, protože mi připadá celkem pochopitelné že přísun nových informací u CASA, Pandurů, Gripenů... není takový. Kauzy jsou staré, odposlechy žádné, stopy zametené, zúčastnění nebyli chycení při činu tak jsou na svobodě.
16. 09. 2012 | 13:39

aga napsal(a):

argun

V mnohém s vámi souhlasím, až na ty pochyby o autenticitě toho Jarkova utrpení.

jak říkám, je to široká duše slovanská, plná chandry, lehce hysterická, lehce vypitá a těžce sentimentální. Jeho utrpení je subjektivně upřímné a autentické, a z něj pramení excelentost i bída jeho díla. Lidový slovanský bard se vším všudy, proto blízký SVÉMU lidu. Rezonance prostě funguje i podvědomě. Jiné geny si zase váží jiných charakterových i uměleckých rysů. I když neznám geny, které by se vyznačovaly tím, že by jako své vůdce adorovaly osobnosti kvůlivá jejich neposkvrněné morálce a spravedlnosti. Jste-li jného názoru, jmenujte národ nebo náboženství, které tak činí.
16. 09. 2012 | 13:44

Targus napsal(a):

To marxík:

Ten poslední odstavec jsem napsal podle toho, co jsem viděl na svém pracovišti. Podnik ČSAD s velkým množstvím jízdních pracovníků pravidelně vyjíždějících do zahraničí. Bohužel tenkrát jsem jaksi neměl nárok, ale kolem těch mříží jsem chodil denně do šatny.
Zůstávejte dál v blaženém přesvědčení, že jste morální autoritou pro Střední Evropu a blízké okolí.

To svatebni a pohřební orchestr G B :

v předešlé diskuzi byl zmíněn Francois Villon. Říká vám to jméno něco? Zkuste přečíst pár jeho básní a zkuste jeho životopis. Totéž třeba Arthur Rimbaud, Paul Verlaine.
Anebo Hašek. Jeho Švejk je jedním z mála českých děl uznávaných ve světě. Opilec, nezodpovědný flamendr zadlužený až po uši, kam se podíval. Kdo dnes ví, co všechno musel udělat, aby přežil a sehnal prachy na chlast. Jeho dílo se špicly jen hemží. Víte najisto, že třeba právě on nikdy nikoho nepráskl, když c. k. mocnářství práskání dobře platilo?
16. 09. 2012 | 13:45

aga napsal(a):

LUF

To je trošku jak s kozou na ledě - proč u všech ostatních není přísun nových informací, proč jsou všude jinde stopy zameteny, proč nebyly nařízeny masivní odposlechy - čili opakuji, kdo a proč nám předhodil ausgerechnet Ratha?
16. 09. 2012 | 13:46

Targus napsal(a):

To Anuszka:

Přesně vystiženo.
Sedím za pecí a kydám špínu na všechny okolo. Hleďte, vy špinaví, chodíte po světě celí umazaní, zatímco já jsem stále ve své zápecnické běloskvoucí nádheře neposkvrněný. Nevadí, že jsem nikdy nic neudělal, ani se o nic nikdy nepokusil. Jsem čistý a mohu soudit.

Tihleti jsou nejhorší.
16. 09. 2012 | 13:55

LUF napsal(a):

aga
Mám jen informace z novin. Na Ratha narazila policie náhodou při vyšetřování korupce. To už měla soudní povolení k odposlechům, proto ho mohli odposlouchávat. Jedna možnost je, že velká zvířata mají (měla) pod kontrolou aby na ně policie nemohla, jenom Rath měl prostě smůlu že se na něj policie dostala přes jiné lidi. Druhá možnost je, že policie začala být akční až v poslední době. Proč? Jeden názor byl, že odchází od policie a soudů staré struktury, kvůli stáří nebo kvůli změnám které udělali VV. Další je možný vliv EU která sama odhaluje netransparentní zakázky takže vlivní začínají mít strach nekonat. (prozatím končím)
16. 09. 2012 | 13:56

Targus napsal(a):

To aga:

dovolím si doplnit. Kdo a proč předhodil Ratha, a to tak blbě, že po 4 měsících vyšetřování na něj pořád nic nemají? Peníze, které přepočítával, bez otisků, krabice s penězi bez otisků, peníze v jeho trezoru bez jeho otisků, Buštěhrad bez adekvátního navýšení ceny, za kterou měl Rath dostat úplatek. Kdo mohl tuto kauzu tak strašlivě zfušovat?
Troufám si říci, že by to líp zkoulel kdejaký okrskář.
16. 09. 2012 | 14:03

Kanalnik napsal(a):

Divim se autorce, jak si je jista motivacemi Hutky a jak je tu pekne a vasnive rozebira, totez pak plati o Nohavicovi s opacnych znamenkem.

Tuhle schopnost prokazala i v minulosti v jinych blozich - pise velmi emocne a bez prokazani svych pocitovych zaveru, ktere pak vydava za realitu.

Docela zajimave... Pro mne ma tenhle clanek docela silnou prichut zabsklosti.
16. 09. 2012 | 14:07

Targus napsal(a):

To LUF:

Spokojme se s vysvětlením, že Rath začal vadit mnoha lidem nejen ze stran vládní koalice.
V žádném případě netvrdím, že je nevinný a že se neuměl postarat o svou kapsu. Ale Buštěhrad prostě dělali totální fušeři.
Že by v řadách policie začal foukat svěží vítr, to nehrozí, o tom nás přesvědčil Soudruh Kubice okamžitým vyhazovem policejního ředitele, za trestný čin, který se stal v Praze zrovna v době, kdy policejní ředitel prodléval ve Frýdku-Místku.
16. 09. 2012 | 14:10

Kanalnik napsal(a):

... pani autroka velmi dobre odhaluje sve provincni mysleni nasledujicim vyrokem: "To, že nám tady někdo káže totalitní vodu, když v zahraničí pil demokratické víno, bychom přežili."

autorko, jak jste to myslela? nejste zase jen jeden z normalizaci postizenych jedincu, ktery si mysli, ze odejit do zahranici v dobe totality, bylo neco asi strasne jednoducheho, jak vzhledem k okolnostem, tak zejmena v tom, jak se to vnitrne odrazilo na danem cloveku - to vsechno proste byla brnkacka, co?

a dnes tyhle lidi jsou nekteri schopni povazovat za zradce naroda... jak komunisti z 50. let
16. 09. 2012 | 14:14

Targus napsal(a):

To kanálník:

Ale to je klasický projev ženského myšlení, nevím, čemu se divíte.
Muži analyzují, vyhodnocují, ženy řeší věci z emoční - pocitové stránky.
16. 09. 2012 | 14:15

Halelujá napsal(a):

Předvčírem mi přišlo psaní
Poslané nebeskou poštou
Prý ať se moc neoháním
Že už mi to v nebi spočtou
No jen si klidně spočtete
Já se vás nelekám
Víte, co mi můžete
A hádejte kam
16. 09. 2012 | 14:19

mb napsal(a):

nové cd nohavici neznám, těším se více na plíhalovo cd ...

ve sporu hutka nohavica nestraním nohavicovi ...

nohavica říkal, že s tou děvkou byl na hotelu ale na pokoj s ní nešel ...

to lhal ... nohavica s tou děvkou na pokoj šel a práskal mj na kryla ...

nikdy nenašel dost síly ( nebo důvodu nebo chtění ) aby se za to omluvil ...

njn, stane se , hezký den ...
16. 09. 2012 | 14:36

Anuszka napsal(a):

mb
Komu se měl omluvit?
16. 09. 2012 | 14:41

mb napsal(a):

jz hamplová ... kdyby se nohavica normálně omluvil za své práskání ( spolupráci s stb ) ... tak by nikdo ani necekl, jenže jaromír to nikdy neudělal ... škoda ...
16. 09. 2012 | 14:43

Karel napsal(a):

To Anuszka :

- poškozeným
- fandům, kteří očekávají integritu umělce a díla (evidentně mnozí ne, ale to je jiný příběh)
- te části veřejnosti, které vadí, že ji obtěžuje svými společenskými a politickými pravdami
16. 09. 2012 | 14:45

mb napsal(a):

anuška ...že by svému publiku (ale třeba i krylovi, když ještě žil) ... třeba formou tiskového prohlášení ... nebo v rozhovoru třeba s j. rauwolfem nebo s kýmkoli jiným ... prostě přestat kličkovat ... ale to by zas přišel o svůj inspirační zdroj ... njn ... stane se ... zatím, zdravím
16. 09. 2012 | 14:45

xyzy napsal(a):

Jj, právě v tyto chvíle není nic podstatnjěší, že někdo vydává nové cédéčko a co kterej zpěvák závidí jinému. Svatá prostoto!
16. 09. 2012 | 14:56

Anuszka napsal(a):

Karel, mb

Takže říkáte, že omluva by vše napravila?
Pak by už jeho chování bylo pro ctihodné občany v pořádku? Pak už by zase mohl své pravdy hlásat?
Zajímavé je, že chceme omluvu o oběti STB praktik. Ještě jsem tu ve fóru nezaznamenala požadavek, aby se bývalí estébáci omluvili jemu - asi dělali jen svou práci:-)
16. 09. 2012 | 14:59

marxík napsal(a):

Targus
" K tzv. stykům s StB asi tolik. Každý, kdo za komančů vyjížděl služebně do nesocialistických zemí, chodil "zpívat". Kdo tvrdí, že ne, tak lže."

Takto situaci vyhodnotil a zanalyzoval, prý muž, Targus na základě této své osobní zkušenosti.
" Ten poslední odstavec jsem napsal podle toho, co jsem viděl na svém pracovišti. Podnik ČSAD s velkým množstvím jízdních pracovníků pravidelně vyjíždějících do zahraničí. Bohužel tenkrát jsem jaksi neměl nárok, ale kolem těch mříží jsem chodil denně do šatny."

Kolego, nechtěl bych být závislý na vašich analýzách a rozborech. Na základě jiného vašeho zasvěceného rozboru by se dalo pochybovat o vašem mužství.
16. 09. 2012 | 15:03

mb napsal(a):

anuško ... pro mě určitě ... víte nohavica je dobrej ( umí být i populistickej čti populární ) ... ale ve svých nejlepších písních je fakt dobrej ... kdyby to udělal ( omluvil se ) tak bych si jej mohl vážit jako člověka ... /// to totiž byl dříve folk víte, že folkař osobně ručil ( tak jako kdokoli veřejně činný) /// .... a nemusel bych jej uznávat ´jen´ jako muzikanta ....

jo mimochodem v reakci na hutku složil naprosto debilní píseň ( ´Já si to pamatuju´ ) ... kde samozřejmě svou vinu naprosto nereflektoval, ale to je jedno ....

ad: Ještě jsem tu ve fóru nezaznamenala požadavek, aby se bývalí estébáci omluvili jemu - asi dělali jen svou práci:-)
16. 09. 2012 | 14:59

... stbáci nebyli folkovým zpěvákem,- a nemobilizovali masy ( stadiony ) ...

ale to je jedno ... hezký den
16. 09. 2012 | 15:04

Karel napsal(a):

To Anuszka :

Bavíme se o naprosto elementární věci ve vztazích mezi lidmi a ve společnosti.

Je to o vkusu a a určité míře soudnosti. Kdyby se omluvil, možná by si odpustil následné aktivistické kousky, které poukazují jeho potřebu být v análu mocných.

Určitě by mu to neubralo na příznivcích, a další veřejné výtky vůči jeho osobě by se staly, dle mého názoru irelevantní. Spíše, dle mého názoru, podlé.

PS.
Nedošlu tu vůbec k vyrovnání s minulosti. Až budou ti STBáci vylézat z nor a kázat svoje aktivistické pravdy, tak to bude k zblití.
16. 09. 2012 | 15:12

mb napsal(a):

J Z Hamplová si popletla nadpis, chtěla napsat: Jaromír Nohavica - až na dno zrady ... :-/ ...
16. 09. 2012 | 15:12

zmatený napsal(a):

Pánové, a směl bych spolupracovat s BIS?
16. 09. 2012 | 15:16

Anuszka napsal(a):

mb

".. stbáci nebyli folkovým zpěvákem,- a nemobilizovali masy ( stadiony ) ...

ale to je jedno ... hezký den "

...estébáci jen ničili lidem život - to na omluvu nestačí...

jedno mi to není...hezký den:-)

Karel:

Myslíte si, že jsou estébáci v norách? No pak se nedivím, že je důležitější sledovat integritu umělce a díla, když si myslíme, že estébáci teprve vylezou, nebo snad dokonce, že vůbec nejsou důležití...
16. 09. 2012 | 15:21

akademik napsal(a):

Dovolím si kacířskou myšlenku. Nohavica dělá pop-music a není písničkář ve smyslu protestních zpěváků shromážděných v Šafránu za normalizace. A navíc je podprahový viz ta protiromská píseň,atd. a společnosti moc pozitivního dnes nepřináší,ale jen svému kontu. Moc se mi dnes líbí příspěvky PŘ a mb !
16. 09. 2012 | 15:21

Karel napsal(a):

To Anuszko :

Nechme toho.

Vy máte tu svou pravdu, já zase tu svou.
16. 09. 2012 | 15:25

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Někteří píší, že Nohavica je geniální básník, tak to ani náhodou, možná dnes na Ostravsku. Poslouchával jsem sej sice taky, ale především před Listopadem, nepatřil k oficiálním. Dnes jsem si zkusil pár jeho skladeb pustit a opakovat to nebudu, protože je to hodně slabé.

Dříve jsem poslouchal českou folk a písničkáře často, dnes již méně a co se mi z mých posledních návštěv knihovny s touto hudbou líbilo bylo Javory, Žalman a z takového trochu do popu i něco od Kubišové. Tam se mohu vracet.
16. 09. 2012 | 15:27

Anuszka napsal(a):

Karel: máte pravdu - v tom se shodneme:-)
16. 09. 2012 | 15:28

pamětník napsal(a):

Co vlastně ten Nohavice udělal, čím se konkrétně provinil?
"Odborníci se nicméně shodují, že písničkář nepodal StB žádné informace, které by nevěděla, nebo které by kohokoli mohly poškodit.
Zdroj: http://kultura.idnes.cz/nohavica-priznal-spolupraci-s-stb-drl-/hudba.aspx?c=A060529_171608_show_aktual_ob"
http://kultura.idnes.cz/nohavica-priznal-spolupraci-s-stb-drl-/hudba.aspx?c=A060529_171608_show_aktual_ob

Diskuze moralistů na pavlači.
16. 09. 2012 | 15:28

mb napsal(a):

...estébáci jen ničili lidem život - to na omluvu nestačí...

já s tim anuško nepolemizuji, a vadí mi to rovněž ...

ale kladu vyšší nároky na nohavicu (folkového barda)

než na řadového stbáka ...

tak mi promiňte ...
16. 09. 2012 | 15:32

Anuszka napsal(a):

mb: já kladu podobné nároky na každého - aby neubližovali druhým - zbytek je pro mě směsice charakterů, mezi kterými mi některé nevyhovují a některé vyhovují - podle toho si vybírám přátele. Je totiž možné být spolupracovníkem STB a neublížit nikomu a být ctihodným občanem a mít na svědomí neštěstí druhých - mnohdy ve jménu morálky...
16. 09. 2012 | 15:44

mb napsal(a):

anuška ... já nechci nohavicu za kámoše ... nároky na osobu veřejně činnou jsou vyšší než na jakéhokoli no namea ... jo, můžete být spolupracovníkem stb a ublížit méně, než být ´ctihodným občanem´ a mít na svědomí neštěstí druhých, mnohdy ve jménu morálky ...

to ale není není nohavicův případ ... nohavica s stb spolupracoval, a o své spolupráci s stb mlžil ... a až teprve pod tlakem ´připouštěl´ ...

to je jedno ... mějte se ... / prostě nohavica by mohl být ´větší formát´ kdyby chtěl ...

a samozřejmě to celé je (signifikantní pro) naše (NE)vyrovná(vá)ní (se) s minulostí ...

... zatim ...
16. 09. 2012 | 15:57

pamětník napsal(a):

mb:
Václav Havel chlastal, Bill Clinton z Oválné pracovny udělal orální - a vy peskujete jednoho písničkáře. Jak vy jste se vyrovna s minulostí V.H.?
16. 09. 2012 | 16:06

Karel Mueller napsal(a):

Alena Vrbová:

Srdečně zdravím též a díky za přání.

Víte, lidé kteří mě dobře znají se vždy podivovali nad jednou věcí: Neosobním hodnocením kohokoliv zcela nazávisle na mém vztahu němu či obráceně jeho ke mě. Jinými slovy emoce nevyhrávaly, i když to bývalo někdy hodně náročné.

Jsem zvyklý vážit a zvážit. V případě hodnocení lidí, režimů či čehokoliv jiného. Proto neváhám říct, že Nohavica asi škodil bývalému režimu (či alespoň konzervativcům) mnohem víc, než všichni jeho kritici dohromady. co např. přispívají do debaty. To, co případně donesl, je zcela marginální.

Morálku neřeším. To bych u toho Chocholouška vzhledem k poměrům v Česku skončil opravdu.
16. 09. 2012 | 16:08

mb napsal(a):

pamětník ... 16:06 .... nerozumím ...

/ani nohavicu nějak extra nepeskuju ... jen to laudatio jzh je podle mě trapné, tak jako urážení hutky ... /

zatím ...
16. 09. 2012 | 16:16

Anuszka napsal(a):

pro mb: a paradoxně jste se pustil víc do barda, než do autorky... jak říkáte - stane se njn:-)))

Mějte se.
16. 09. 2012 | 16:26

mb napsal(a):

anuszka ... zasloužili/zasluhovali (by) oba ... :-)

mějte se ...
16. 09. 2012 | 16:30

pamětník napsal(a):

mb:
Zato laudatio V.H. je v pořádku, že. Tak vypadá licoměrnost.
Hutkova píseň o udavači je opravdu kus:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jarom%C3%ADr_Nohavica#cite_note-3
16. 09. 2012 | 16:43

mb napsal(a):

pamětník, já pořád nevím, co myslíte, míníte ...

nemáte rád václava havla ? nebo jak ?

zatím ...
16. 09. 2012 | 16:49

Targus napsal(a):

To marxík:

Kolego, nechtěl bych být závislý na vašich analýzách a rozborech. Na základě jiného vašeho zasvěceného rozboru by se dalo pochybovat o vašem mužství.

Nenazývejte mne kolegou, uráží mne to.
Nic jsem neanalyzoval a nic jsem nerozebíral, ale to asi vaše inteligence není schopna postihnout.

Btw. vaše maličkost za komančů podepírala lopatu nebo dělala podrždráta nějakému soudruhovi na okrese? Anebo jste ještě tahal kačera okolo pískoviště a na psí hovínko volal "papat"?
16. 09. 2012 | 16:52

Bolitus satanas napsal(a):

Paní autorko Nohavice je Bůh coby písničkář a Satan coby člověk .
16. 09. 2012 | 17:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
16. 09. 2012 | 18:23

Petr Havelka napsal(a):

Pane/í Bolitus satanas,

Nohavica je především člověk.

Diskutuje se tu, že by se Nohavica měl omluvit, nejlíp tak všem kdo se na tu omluvu cítí. Cítí se jich tady opravdu hodně. A tu slavnou omluvu si zaslouží jen zlomek. Jenže víte od koho, od tehdejší většiny co se nechala ovládat tehdejší stranou a vládou.

Všichni tady najednou káží o morálce. Ó ano. Zkusili si někdy nátlak od STB. Nohavica bezpochyby ano. A proč? Inu proto, že byl pro režim v opozici. To se tehdejším přizdisráčům (včetně mne) a mnohým nynějším odsuzovačům nemohlo stát. Nohavica zkusil hrát s STB hru, což se mu moc nepovedlo a ani povést nemohlo, poněvadž STB velmi dobře věděla, jak člověka ušpinit a zavázat si. Zřejmě si myslel, že nějakými povšednimi informacemi nic neskazí. Skazil.

Mám ho za to odsuzovat a pohoršovat se nad tím. Já ne. Vím totiž kulový co je to zažít nátlak STB, třeba bych dopadl daleko hůře než Nohavica. Mnozí si tu hrají na hrdiny, ale při prvním problému s STB by měli hnědé trenky.

Hutka na Nohavicu napsal písničku. Podle mého si ji mohl odpustit. Jedna věc je ovšem jistá. Měl na tu písničku jistý "nárok", díky svým postojům a životním zkušenostem. Málo lidí má "nárok" na to odsuzovat Nohavicu nebo Hutku.
16. 09. 2012 | 18:43

marxík napsal(a):

Targus
Však já vím, že jen tak plácáte, urážlivý kolego.
16. 09. 2012 | 20:04

vasja napsal(a):

Petr Havelka napsal(a):
Pane/í Bolitus satanas,

Nohavica je především člověk.
Všichni tady najednou káží o morálce. Ó ano. Zkusili si někdy nátlak od STB. Nohavica bezpochyby ano.
---------------
Jo, je tu určitě hafo "hrdinů", co by se podělalo při prvnim bububu:-))
Kdo to neprožil, neměl by moc kecat.
Řeší se stb a Nohavica, ale kdyby nebylo komoušů, jako třebas zdejší "celebrity" Fischer, Hnízdil, Štech a jiný, nebylo by ani stb a Nohavica by problém neměl.
16. 09. 2012 | 20:21

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

marxík:

sice s Vámi celkově nesouhlasím, ale napadlo mě to samé:
targus projevil mnohem víc nervozity, než bych si byl myslel...

targus:

nechápu, jak souvisí moje (ne)znalost Villona s tématem. Byl-li Villon nebo třeba i papež grázl (?), tak byl grázl. Jestli ho někdo oceňuje za to nebo ono, je to jeho věc. Ne moje. Máte-li na mysli, že společnost v mnohých případech oceňuje grázly a lemply mnohem víc než lidi, které lze nazvat slušnými, tak v tom se shodneme - napsal jsem to i zde. Ale já to rozhodně nepovažuju za nic, co by bylo pozitivní. Dokonce mně to značně vadí.
16. 09. 2012 | 20:27

Paul napsal(a):

"Až obuju si černe papirove boty"...Závěrečná "Nohavicova" píseň na veleúspěšném albu "Divné století". Jako spoluautor uveden Pavel Dobeš. Skutečnost? Autor je Pavel Dobeš a svému tehdy kamarádovi Jarkovi N. ji přinesl ukázat. Odpovědí byla kritika. Tak ji Pavel založil a znovu se s ní setkal až na tom albu. Alespoň spoluautorství mu Jarek nechal...Odpustil bych, že se Jarek pos..l z STB, že práskal kamarády, nebylo lehké odolat. Ale nemohu mu odpustit, že již po revoluci, když už nemuse být svině, neunesl, že někdo udělal momentálně lepší písničku než od a sprostě ji ukradll... je vůbec někomu zda tato skutčnost známa ??
16. 09. 2012 | 20:52

Jarek Slivovica napsal(a):

Paul , aneb krysa zůstane krysou!!!
16. 09. 2012 | 21:30

mb napsal(a):

Jarek Slivovica napsal(a):
Paul , aneb krysa zůstane krysou!!!

... ale zpívá hezky ...
16. 09. 2012 | 21:42

kormoran napsal(a):

Tlaku STB jsem si zazil taky a muzu rici , ze ten ktery veril v neco , nemuze byt nikdy zlomen! Naopak posilil , takove kecy , jako :' ze byla tezka doba ' naprosto odmitam .
Lide , aby byli lidmi tvori i male drobnosti , jako je uprimny pohled do oci kamaradu a i spolecnosti !

Pravdou je , ze se clovek i neumyslne stane soukolim spatnosti , k tomu je vsak obdaren usty , aby se k te ci jine veci vyjadril ke vlastni ociste.

Dle meho autorka semlela mnoho veci dohromady pouze za jednim ucelem :'Ocistit Nohavicu' aniz o teto kauze vice vi a nazobat body.

V mych ocich je pan Nohavica sprosty praskac i kdyz zpiva jako andel! No a votom to je!
16. 09. 2012 | 22:21

kormoran napsal(a):

P.S. Nashledanou Soudruzi ! Cas od casu si opet rypnu do toho Vaseho zaprdeneho stale komunisticke hnizda!))))
16. 09. 2012 | 22:26

argun napsal(a):

aga

Asi máte pravdu, i s těmi geny. Zřejmě se stal archetypem, který tady - nejen na scéně - chyběl. Dobře mu tak. Ale Darmoděšje si poslechnu rád, už řadu let.
16. 09. 2012 | 22:40

Jan Vaculík napsal(a):

Autorka nese jisté znaky Zdeňka Nejedlého: ten taky nedokázal vyzdvihnouit Smetanu jinak, než že současně potápěl Dvořáka.

Petr Havelka
"Hutka na Nohavicu napsal písničku. Podle mého si ji mohl odpustit. Jedna věc je ovšem jistá. Měl na tu písničku jistý "nárok", díky svým postojům a životním zkušenostem. Málo lidí má "nárok" na to odsuzovat Nohavicu nebo Hutku."
Ano, to je přesné.
16. 09. 2012 | 22:53

kormoran napsal(a):

P.S.P.S.
V CR stale "ziji" i jini zpevaci . Drive opevovali Stalina a nyni TGM. Ze? Zde je videt jaka sorta "charakteru" vladne ceskemu lidu.

A cesky lid s vlastni ideologii(nebo absenci vedomosti historickych) - s prislusnosti k davu a s prazdnou hlavou hyka a hyka . Jak jinak.
16. 09. 2012 | 22:57

Ondřej Šmerda napsal(a):

Paní autorko, je pravda, že Nohavica je vynikající písničkář a snad i charakterní člověk. Ale není pravda, že Hutka nazpíval jednu revoluční píseň a víc nic. Nazpíval desítky vynikajících písniček už v 70. letech a ta "revoluční" (Náměšť) je právě už z této doby. Rezonovala u lidí právě proto, že ji znali od Hutky z jeho předemigračních koncertů. Jeho alba s moravskými lidovými baladami ze sbírek Sušila a Bartoše, to byla velká objevitelská a tvůrčí práce. Autentický historický folklór byla jediná oblast, kterou mu soudruzi tolerovali, ale na koncertech hrál své skvělé autorské písně, které nikdy na deskách vyjít nesměly. Nevím, kde jste byla v letech 74-77 a co jste dělala, ale já na Hutku chodil - na jeho polooficiální a často zakazované koncerty v Čáslavské a byl pro mne v té době nejdůležitějším písničkářem v Čechách - ještě spolu s Vl. Mertou. Když musel nuceně po Chartě emigrovat, měl i venku potíže, po konfliktu s žárlivým Krylem byly jeho písničky tabu i ve Svobodné Evropě, jen Hlas Ameriky občas něco zahrál - např. jeho geniální písničku Havlíčku, Havle. Je pravda, že Hutka po svém návratu neměl velký úspěch, ale on nikdy nehrál na stadionech, ale v malých klubech a tak to i zůstalo. Je možné, že v něm vyklíčila jistá hořkost, možná, to i s některými výroky přehnal, ale to nesnižuje jeho kvality vynikajícího písničkáře. Nohavica udělal mnoho kompromisů s komercí a masovým popem, Hutka neudělal nikdy žádný. Nohavica měl snad jisté potíže s STB, Hutku estébáci prostě zmlátili a vyhnali. Takže: odpusťte si veřejné odsudky a pomluvy člověka, o kterém nic, ale vůbec nic nevíte. A měla byste vědět a mohla byste, kdybyste se zeptala.
16. 09. 2012 | 23:27

pamětník napsal(a):

Jako obvykle nakonec káleči. Takový kormoran nezpíval a hrdě odešel z komunistického zaprděného hnízda prdět jinam. Nezlomen StB, před kterou utekl, hrdě se vztyčenou hlavou povýšeně nadává těm, kteří zůstali. Je však třeba přiznat, že patří k té lepší sortě emigrantů, kteří se nevrátili sem, aby pomáhali rozkrádat stát místním velkozlodějům. Stačí nafrněná huba.
16. 09. 2012 | 23:31

Targus napsal(a):

To Petr Havelka:

souhlas až na poslední větu. Pokud by opravdu platila, měl by Nohavica stejné právo urážet Hutku za to, že tlak ze strany StB nevydržel, pos××l se a emigroval.
Není to všechno trochu zbytečné?

To svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče:

Neporozuměl jste. jedna věc jsou morální kvality umělce, druhá věc je vytvořené dílo. Myslím si, že to je potřeba od sebe kapánek oddělovat.
Viděl jste někdy nějakou sochu od Rodina? Je neuvěřitelné, co dokázal vykřesat z kamene. Přitom to byl děvkař a ochlasta, plodič nemanželských dětí, o něž se nestaral.
Rozbijete kvůli jeho charakteru všechny jeho sochy?
Ano, společnost většinou oceňuje bezcharakterní hovada, která umějí šplhat po zádech těch druhých, povětšině a pohříchu čestnějších. Hutka s Nohavicou si však nemají co vyčítat, kromě toho, že jeden maká a má výsledky, kdežto druhý má pocit, že má nárok na doživotní slávu jen proto, že vzdal boj se systémem a zdrhnul za kopečky. Ale oba byli na stejné startovní čáře a mohli si vybrat, za jakou cenu budou moci hrát a zpívat.

Co se týká marxíka, nemám pocit, že jsem hysterický. Vadí mi lidi, kteří namísto věcné diskuze volí urážky a provokují.
16. 09. 2012 | 23:49

kormoran napsal(a):

Pametnik , dokonale vas to sebralo , jak vidno upadla vam vase hlava jeste vice do rozkroku.)))

Bud zdrav Vladimire Pametnikovici)))
16. 09. 2012 | 23:56

kormoran napsal(a):

Pametnik a vy se zlobite na me ? Proc?)))
17. 09. 2012 | 00:01

kormoran napsal(a):

Pametnik , odejit ze zeme , kde zitra znamena fcera , jsem mel v planu delsi dobu . Mozna v tu dobu kdy jste vy maval mavatkem opicim schvalenych UV vyborem USSR!
Ja vim jsem zradce a zradil jsem socialisticky uderny lid.

Vy byste sel taky , ale kdo by se tady soudruhu o Vas staral?)))
17. 09. 2012 | 00:10

dennis napsal(a):

Kdyz uz jsme tu vzpomneli celou radu pevcu, bardu, minisengru a pisnickaru, nemeli bychom zapomenout na nasi slavnou modrou penici Parkanovou. Asi se na ni mezi vsemi mravne i umelecky pokleslymi zpevaky zapomina z duvodu jeji mravni bezuhonnosti. Presto jsem pevne presvedcen, ze i ji ceka stejna posmrtna slava jedine pisne jako napr autora svetozname Svate noci... Cistemu vse ciste :-)
17. 09. 2012 | 00:18

kormoran napsal(a):

Dennis , tak je to spravne a tak to a byt.
Jin- Parkanova a Jang -Rath , neni nad vyvazenost !))))
17. 09. 2012 | 00:31

Pavel Rychetsky napsal(a):

Re: autorka
"nám tady někdo káže totalitní vodu, když v zahraničí pil demokratické víno"

To jsou tedy blble reci. Pani autorka by se mohla zamyslet, jake to asi je, kdyz vas vyzenou z vlastni zeme, a to bez moznosti, ze byste se tam nekdy vratil ci ze by vas pribuzni nekdy navstivili. A navic kdyz jste mistrem ceskeho slova, delate to dobre a jste slavny a oblibeny. Nejednou jste v Holandsku, neumite ani kvaknout a na nejakou zajimavou tvorbu ci obzivu, nemluve o slave, muzete zapomenout.

Dedictvi bolsevismu je nestastne, a otazkou je, co se melo idealne stat,kdyz ten humus skoncil. Meli byt nahaneni StBaci a vedeni KSC, a ne zoufali Nohavicove, ktere ti smejdi dusili. Kdyz uz Nohavicu semleli, tak by Nohavicu nezabilo, kdyby popsal mechanismy jak ho dostali. Rozumni lidi by to pochopili, a jeste by mikropomohl k osvetleni jejich svinskych metod. Take se omluvit tem, ktere udal-neudal a kterym uskodil-neuskodil, kdyz uz ho dostali. Hutka si mohl rejpani do zoufalce usetrit, ale jeho vyjadrovacim naradim je pisen, tak jej pouzil. Ja jsem mel Nohavicovy i Hutkovy pisnicky rad, a to tak, ze velmi. Velka cast Nohavicovy oblibenosti ale bylo v tom, ze je my a tem oni (bolsevikovi) zatapi. Kdyz se ale bolsevikovi pod natlakem zaprodal, tak mohl po skonceni hnoje doibrovolne vylezt s tim, ze takhle ho dostali, on vymek a je mu to lito. Malokdo normalni by si ho dovolil soudit.

Toliko jak to mohlo byt idealne. I s tim, ze idealne ja jsem mel byt ve vezeni s Havlem a ne se jako pasivni clen SSM dozit bolsevikova kolapsu.

Pani Hamplova vyrobila flusanec.
17. 09. 2012 | 02:14

MIlan Lahoda napsal(a):

Narozdíl od Nohavici Kryl nikdy neklesl k tomu, aby ve snaze vydávat další alba psal lehce kýčovité variace na své předchozí písně (u Nohavici to neplatí u pár výjimek). Psal pouze, když musel na něco reagovat a nebál se rýpnout do zdejšího hnojiště i po roce 1989. Jako jediný ze tří zde jmenovaných byl rovněž charakterově na výši. Hutka je za zenitem a udělal ze sebe ublíženého a kolem sebe kopajícího nepochopence, Nohavica je především pouze populární a Kryl bude autorita i za padesát let.
17. 09. 2012 | 07:57

Anna napsal(a):

Nohavicu ráda poslouchám, ale tento blog považuji za ubohý.

Opravdu velká škoda, že Kryl zemřel tak brzy. Nohavica ani Hutka po "sametu" podle mě svojí tvorbou "nedosáhli" na Krylovu Demokracii:
Demokracie rozkvétá byť s kosmetickou vadou
Ti, kteří kradli po léta dnes dvojnásobně kradou
Ti, kdo nás léta týrali nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali dnes nadělali zrádce
Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali dnes nadělali zrádce

Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky
Brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky
Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
My nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky
Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
My nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky

Demokracie zavládla zpívá nám Gott a Walda
Zbaštíme sóju bez sádla u strejdy Mcdonalda
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou velký partaje se u koryta sejdem
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou jedný partaje se u koryta sejdem

Demokracie pánuje od Aše po Humenné
Samet i něha v pánu je a zuby vylomenné
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje místo abychom stáli
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje místo abychom stáli

Demokracie dozrává do žaludečních vředů
Bez poctivosti bez práva a hlavně bez ohledů
A je to mýlka soukromá snad optického klamu
Že místo srdce břicho má
A místo duše tlamu
http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/kryl-karel/demokracie-220832

Kryl, přestože na něj údajně Nohavica donášel, nenapsal proti němu píseň, jako Hutka:
Udavač z Těšína, koncert mu začíná
vtíravým hlasem svým bude nám zpívat
v sále se zhasíná, dám si sklenku vína
s publikem budu se na něj též dívat

Refrén:
Jak je ten udavač krásný
jak velký je umělec
výraz má zřetelně jasný
dnes nám zpívá zbabělec

Zasněné obrazy, láska z nich vychází
básnické obraty, půvabné rýmy
Dívky jsou raněné, ženy jsou zmámené
a muži ztrácejí pod sebou zem

Kritik si notuje, na písních hoduje
sál zpívá chytlavý, radostný refrén
Poslouchám pozorně, už je mi odporně
odněkud slyším zpěv homérských Sirén

Na cestě do Vídně zachoval se bídně
písničkáře Kryla jidášsky objal
Klíče mu věnoval, pak ho fízlům udal
zatlouká zatlouká a tím mě dojal

Tam za bolševiků zpíval všem morálku
hrdina před všemi prvního řádu
Kritikou oceněn, anděly odměněn
bohatě co blíží se ke svému pádu
http://mp3s.cz/mp3-ke-stazeni-zdarma/186-jaroslav_hutka/text/2100-udavac_z_tesina_(nohavica)/
17. 09. 2012 | 10:06

argun napsal(a):

Targus

"....má nárok na doživotní slávu jen proto, že vzdal boj se systémem a zdrhnul za kopečky. Ale oba byli na stejné startovní čáře a mohli si vybrat, za jakou cenu budou moci hrát a zpívat."

Píšete příšerný hovadiny.

Hutka "nezdrhl za kopečky" proto, že by zdrhnout chtěl, nýbrž proto, že byl jako signatář Charty 77 v rámci estábácké akce Asanace v roce 1977, tedy v době nejhorší normalizace, vystěhován. Bylo mu 31 a byl mezi těmi, které bolševik štval jako zvěř. Aby ne, jeho koncerty suplovaly bohoslužby. Chcrchlavé nahrávky jeho písní na magnetofonových páscích se šířily republikou jako tsunami. Moc toho na výběr neměl, resp. měl - mezi emigrací a kriminálem. Nemyslím si, že by zrovna podpis Charty 77 bylo gesto "vzdání boje se systémem".

Nohavica? Ano, ten na výběr opravdu měl. A vybral si - chlast, holky a StB Tím neříkám, že je Nohavica špatný autor. Naopak, je výjimečný. Stejně jako Karel Gott.

Tu blbbost, že byli oba na srejné startovní čáře, raději pomíjím. Hutka je o šest let starší než Nohavica, V době, kdy Hutka emigroval, sepisoval Nohavica veršovánky pto ostravské popíkové kapely.

Než příště zase napíšete nějaké moudro, zkuste chvíli dejchat do břicha a přemejšlet. Pomáhá to.
17. 09. 2012 | 10:45

Targus napsal(a):

To argun:

Až se vydýcháte, zkuste si vygooglit, jak dlouho nemohl Nohavica před lidi, nedá to moc práce, jeho CV si najdete poměrně lehce. I proto psal pro jiné kapely, aby se nějak uživil.

K tvorbě obou asi tolik - vy a Ondřej Šmerda chápete jako zradu cokoli, co nejede v protestsongové lajně.
Já se zeptám proč?
Co je závadného na tom, když si někdo vydělává psaním textů na předem dané téma? Vždyť to je kapitalizmus v té nejryzejší podobě!
Kydal jste taky hnůj na Michala Pavlíčka, když v době rozpuštění Pražského výběru hrál s Karlem Gottem?

K tzv. vystěhovávací akci signatářů Chrty 77 jen tolik. Proč neodešli ti ostatní? Proč oni zůstali a Hutka "musel" odejít, když byl podle vás takový borec? Mohl se přeci nechat zavřít a být tím nejryzejším a nejzasloužilejším bojovníkem v ČSSR, bojovníkem, který se nenechal porazit. Pak by měl možná morální právo spisovat pokleslé popěvky na své konkurenty mající na rozdíl od něj talent a píli. On neoplývá ani jedním, ani druhým.
17. 09. 2012 | 11:41

argun napsal(a):

Targus

"Mohl se přeci nechat zavřít a být tím nejryzejším a nejzasloužilejším bojovníkem v ČSSR, bojovníkem, který se nenechal porazit."

Myslel jsem, že máte víc soudnosti. A méně drzosti a arogance. Plácáte o věcech, o kterých nemáte ponětí. Jedna věc je nemožnost veřejně hrát, jiná věc je hrát o svůj život. V takové chvíli člověk moc neuvažuje o tom, zda stojí o to, aby mu po smrti postavili pomník. V té době jste byl zřejmě ještě natolik mlád, že nemáte ponětí, o co šlo. Je ubohost vyčítat někomu, že místo basy zvolil emigraci. To byla Sophiina volba. Ta basa u někoho byla snesitelnější, než emigrace. U jiného zase naopak.

Hutka byl v první lize nepřátel režimu. Atmosféru jeho tehdejších koncertů už nelze zažít. Nesměl hrát, ale kašlal na to a křižoval republiku a hrál na ilegálních koncertech až do posledních týdnů před emigrací. Stejně jako třeba Třešňák. Byl symbolem, tlampačem, hlásnou troubou odporu. To se Nohavicovi nikdy nepovedlo. Ano, také měl zákaz hrát, stejně jako desítky, možná stovky jiných. Mišík, Merta, později Kocáb.. Jenže nikdo z nich se z toho zákazu neposral. Nohavica ano. Tím nic nesoudím, prostě to tak bylo.

V rámci Asanace, která byla reakci režimu na Chartu 77, byly vybráni ti, kterých se režim chtěl prioritně zbavit. Které pokládal za nositele vadných myšlenek. A na ty cíleně útočil. Na ty ostatní zdaleka ne tolik. Proto ti první - v drtivé většině - odešli - a ti druzí v drtivé většině - zůstali.

Psaní pro popíkové kapely Nohavicovi nevyčítám. Konstatuji. Jeho cesta byla úplně jiná než Hutkova, etabloval se přes trempířské Porty, nikoli přes Šafrán, Jirousovu druhou kulturu, resp. underground, jako Hutka. Do konfliktu s režimem se dotal až mnohem později a zdaleka nešlo o čelní střet jako u Hutky, který byl mezi prvními signatáři Charty 77.

Nejde o zradu protestsongové lajny. To by byla naivita. Jde o to, že u Rodina vnímáte jiný druh prožitku, než u písničkáře. U Rodina je fuk, že se nestaral o děti. Člověk padne na zadek před něčím, co lze možná nazvat absolutní krásou. U písníčkáře je to jiné, neboť ten sděluje cosi o naší každodennosti. Oslovuje nejen emoce, ale i mozek. Ten za své sdělení z logiky věci dává též jisté osobní ručení, musí být autentický. Dávali je třeba i Nohavicovi oblíbenci - ostatně vynikající - Vladimir Vysockij či Bulat Okudžava. Pokud to ručení chybí, nastává problém. Ta obecně pravdivá teze o oddělení osobnosti autora tvůrce a autora člověka neplatí absolutně. Ostatně jako žádná teze.

Ta dáma, která napsala ten blog, hmm, je vskutku neobyčejně... hmm. Husa je chytřejší.
17. 09. 2012 | 12:59

argun napsal(a):

P.S.

To se Nohavicovi nikdy nepovedlo. Nevyčítám mu to. Je jiný. To aby nebyla mejlka.
17. 09. 2012 | 13:09

magor napsal(a):

Tak trochu kulhá, ten Nejedlej. Nohavica je, marná sláva, přeci jen větší talent.

Tragické, v této Germánií podělané části světa, že postoj jednotlivce je hodnotnější, než dílo samotné.

Pravda, i postoj samotný může být dílem.

Když Miloš Forman natočil Amadea, byl částí emigrace považován za kolaboranta.

Zatracený ženský
https://www.youtube.com/watch?v=H_jT5TfAvZQ

Pro nejmenovaného českého šlechtice byl posledním signálem, kterak odejít raději spravovat své dědictví jím natáčený klip s bablgam.

A Švankmajer to vzal rovnou od podlahy.

O čem je tento spor?
17. 09. 2012 | 13:24

Jan Vaculík napsal(a):

Targus
"K tzv. vystěhovávací akci signatářů Chrty 77 jen tolik. Proč neodešli ti ostatní? Proč oni zůstali a Hutka "musel" odejít, když byl podle vás takový borec? Mohl se přeci nechat zavřít a být tím nejryzejším a nejzasloužilejším bojovníkem v ČSSR, bojovníkem, který se nenechal porazit. Pak by měl možná morální právo spisovat pokleslé popěvky na své konkurenty mající na rozdíl od něj talent a píli. On neoplývá ani jedním, ani druhým."

Targusi, vy tedy dneska perlíte!
Rozhodovat se mezi emigrací a vězením (tehdy) bylo asi jako rozhodovat se, jestli člověku uřežou nohu nad kolenem nebo pod kolenem. Tím spíš, že profese "český folkový písničkář" nepředstavuje v zahraničí žádnou zajištěnou existenci, a věk 31 let už taky není ideální k tomu, aby do vás někdo investoval a umožnil vám vystudovat nějaký atraktivnější obor.
Nepochybujte o tom, že tu třetí možnost -donášet na kamarády- měl Hutka taky.
Tolik tedy k té "shodné startovní lajně".
17. 09. 2012 | 13:28

Targus napsal(a):

To argun:

Hezky rozebráno. V base jsem byl. Ne v té civilní, ve vojenské. Myslím, že na rozdíl od jiných mám co srovnávat.
Ano jsem drzý, arogantní a možná i nesoudný. Ale děláte z Hutky Nejvyšší autoritu. A Nejvyšší Autority nesnáším. Ani zelené, ani červené, ani emigrované, tím tuplem recyklované.
Myslím, že cokoli dále rozebírat je zbytečné.

Vy si pěstujete iluzi, že autor a hlasatel protestsongů musí pěstovat jednotu slov a činů, použiju-li oblíbené fráze Nejvyšších Autorit. Já jsem už dávno dospěl k poznání, že to je tak obtížný úkol, že je pro lidského jedince téměř nesplnitelný.
Mimochodem Vysockij taky není ideálem morálky, když už je tu o něm řeč.

V názoru na autorku blogu se shodnem, pokud na ni budu hledět pohledem muže. Vsadila na pocity a emoce, jako drtivá většina žen. Nezkoušejte porozumět ženám, pokud jste to doposud nedokázal, je to zbytečné, už to nezvládnete.

To Jan Vaculík:

Odpovím slovy nicku "magor":
Tragické, v této Germánií podělané části světa, že postoj jednotlivce je hodnotnější, než dílo samotné

Myslím, že toto souvětí vystihuje podstatu alergických reakcí na tento blog.
Jinak znám lidi, kteří změnili profesi i po čtyřicítce. Jeden dokonce získal v sedmačtyřiceti titul MUDr., klobouk dolů.
A konečně, jak známo, práce šlechtí. Pan Hutka mohl započít pracovat rukama. Třeba tak, jak jsem činil já. Kopalny na západě tenkrát ještě fungovaly.
17. 09. 2012 | 14:34

mb napsal(a):

ve sporu argun - targus, stojím jednoznačně na straně arguna ...

Mohl se přeci nechat zavřít a být tím nejryzejším a nejzasloužilejším bojovníkem v ČSSR, bojovníkem, který se nenechal porazit. Pak by měl možná morální právo spisovat pokleslé popěvky na své konkurenty mající na rozdíl od něj talent a píli. On neoplývá ani jedním, ani druhým.

to je hroznej nesmysl ... naopak hutka měl morální právo říci o nohavicovi, že je udavač / práskač, když to je (byla) pravda ...

nemusel jít ještě sedět, aby mohl zpívat o tom, že nohavica donášel / práskal ...

myslím že pravdu má argun i tehdy, kdy(ž) píše o osobním ručení (protestního / folkového ) zpěváka ...

zatím ...
17. 09. 2012 | 14:46

magor napsal(a):

"Nezkoušejte porozumět ženám, pokud jste to doposud nedokázal, je to zbytečné, už to nezvládnete".

Svět patří kůrovcům, Targusi.
Temnej věk mužského principu.
Anima mundi a Goethe, (ten to aspoň prokouk).
V ranym věku nás tu za emoce naučili se stydět.
Československo.
Krásná země.

p.s. Nejsem nick, jsem magor, skutečnej.
17. 09. 2012 | 15:06

Targus napsal(a):

To mb:

Já přeci netvrdím, že Hutka NESMĚL zpívat o Nohavicovi, že práskal.
Nohavica zas o něm mohl zpívat, že se po××al a zdrhnul, že ano. (Neudělal to, vykašlal se na to. Udělal dobře.)

Já pouze tvrdím, že z Hutkova rádobysongu čiší prvoplánově pokus o zviditelnění sebe samého, potažmo poslední šance, jak něco málo vyrýžovat z minulosti.
Proto mi poněkud vadí, jak se jej všichni snaží obléci do kabátu Nejspravedlivěšího ze spravedlivých.
A proto jsem zde napsal, že by mi tenhle pokus o písničku vadil mnohem méně, kdyby jej Hutka zplodil ihned po svém návratu.

Výplodem této nechutnosti se Hutka snížil na úroveň těch, kteří své chování za reálného socializmu omlouvali "těžkou dobou", "strašnými poměry" a podobnými kydanci.
Šlo jim tenkrát o lehký chleba, o nic jiného. Hutkovi šlo o totéž, nebuďme tak farizejští a nenamlouvejme si, že mu šlo o něco jiného.

To magor:

A kdo z nás magorem není?
Jinak souhlas. Se vším.
17. 09. 2012 | 15:30

Jan Vaculík napsal(a):

Targusi, trochu jste si naběhl, když jste mi odpověděl slovy "magora", který si plete dojmy a pojmy:
"Tragické, v této Germánií podělané části světa, že postoj jednotlivce je hodnotnější, než dílo samotné".
Magorovi uniklo, že udávání není postoj, ale čin.

Umělců, kteří za sebou kromě vynikajícího díla nechali mravně pochybnou (a jen velmi těžko omluvitelnou) stopu, a to ne v osobním, ale přímo ve veřejném životě, je víc: Salvador Dali, Ezra Pound...
Jejich umělecká velikost není omluvou pro jejich mravní selhání, stejně jako jejich selhání nesnižuje uměleckou velikost.
17. 09. 2012 | 15:53

mb napsal(a):

targue ... formulačně se rozcházíme ...

čistá pravda je: nohavica práskal ( donášel, spolupracoval )

ale asi nemůžete formulovat: Hutka se POSRAL a zdrhnul ...

třeba emigroval hutka po úvaze, ne po posrání ...

hutkuv protestsong ( na nohavicu ) je slabej, ale pravdivej a mozna v tom slabej ( silnejsi text, slaba (primitivní) melodie )

víte ono se to prolátlo az pozde a proto jej hutka zplodil tak pozde ...

jestli si dobre vzpomenete ... tak nohavica o sve spolupraci s stb mlžil, řek že byl s děvkou v kavárně ale na pokoj si jí netahal, ale to lhal ...

a v tom 2007 nebo kolik ... se prolátlo ze spisu že práskal, donášel na kryla ve vídni apod ...

no tak asi proto a tehdy ten song hutka ´zplodil´...

nohavica se měl přiznat sám dřív, a postavit se k tomu jako chlap ( ale to je to, co po něm chci já, či chceme mi, podstatné ovšem je, co chce od sebe nohavica sám a jak se k tomu on sám postaví ) ....

a tehdy ještě - jak citoval pamětník - řekl, že o tom promluví a že se otevře ( nohavica o okolnostech své spolupráce s stb ) a že to vysvětlí všem, kteří o to stojí a kteří ho mají rádi ...

nikdy to (nohavica) neučinil a tedy tehdy rovněž také lhal ...

je to škoda / asi nejvíc pro nohavicu samotného /

ale ( spekuluji, viz, výše ) ... třeba by tím nohavica přišel o jeden ze svých inspiračních zdrojů ... třeba si nohavica svou vinu / provinění hýčká ... a tuto zpeněžuje ....

zdravím vás targue ...
17. 09. 2012 | 15:58

mb napsal(a):

oprava: je slabej, ale pravdivej a mozna v tom slabej (

opravuji na: je slabej, ale pravdivej a v tom možná silnej ...
17. 09. 2012 | 15:59

Karel napsal(a):

To Argun :
17. 09. 2012 | 12:59

Taky se mi nelíbí Nohavicovo chování,
ale jeho utlumenost v 80. letech lze chápat taky tak, že žil mimo komunitu pražských umělců, daleko v ČT. Sám, samotinky. To musí být strašně těžké, to nelze vyčítat.
17. 09. 2012 | 16:25

Targus napsal(a):

To Jan Vaculík:

Já si naběhl a vy srovnáváte něco jiného, než magor a Targus, víme?
V tomto případě je třeba porovnávat postoje a díla obou pánů, nikoli jen jednoho.

Ale budiž, posuďme, co vlastně Nohavica naprášil.
Pokud budeme věřit oficiálním a ve zdejší diskuzi citovaným zdrojům, nebonznul nic, co by soudruzi nevěděli.
Zbývá ten Kryl...
Kdypak nám Kryl zdrhnul? Kdypak o něm Nohavica referoval?
Co a jak mohlo ublížit Krylovi v Nohavicově hlášení? Že spolu dali řeč ve Vídni..., nenacházím na tom nic příšerného, ať se v tom babrám, jak chci. Jak jsem uvedl výše, bylo to běžné hlášení, které musel sesmolit každý, kdo byl služebně v zahraničí na západ od Aše a na jih od Dunaje. Takových hlášení dostávali StBáci na stoly tisíce denně.
Nohavica mohl tu schůzku zatlouct, ale nevěděl, jestli třeba nepráská Kryl, že ano..., anebo jestli je nehlídá někdo třetí...
Co vy o tom víte? Práskal jste někdy? Byl jste někdy tlačen ke spolupráci? Viděl jste Nohavicův svazek? Na kolik lidí se vedly svazky, aniž o tom oni věděli?

Odsoudit někoho je velice jednoduchá věc. Očistit jeho neprávem pokálenou čest je věc nemožná. Snad právě proto, že jsem byl mimořádně tvrdohlavý a vzpurný v tomto reálně socialistickém čase, přistupuju dnes k jednostranným soudům s velikou opatrností.
17. 09. 2012 | 16:56

Targus napsal(a):

To mb:

ale asi nemůžete formulovat: Hutka se POSRAL a zdrhnul ...

třeba emigroval hutka po úvaze, ne po posrání ...

A proč ne?

Nohavica možná taky spolupracoval po úvaze a ne proto, že se posral.

My dva posuzujeme dvě velké životní tragédie.
Jeden nadaný člověk musel dělat něco, co by v normálnbích podmínkách nikdy nedělal, odměnou mu měla být - snad - možnost dělat práci, kterou měl rád, která jej naplňovala. V žádném případě o něm ale nelze tvrdit, že by měl umetenou cestu ke slávě.
Druhý člověk musel pro svou zásadovost zvolit buď tvrdou šikanu státní moci nebo vyhnanství, byť v té době relativně dobře honorované (co by za to tenkrát druzí dali, kdyby mohli pryč).

Jelikož jsem nebyl v pozici ani jednoho z nich, nedovolím si - při své dnešní životní zkušenosti - jednoho či druhého ani odsuzovat, ani velebit. Pouze si dovolím tvrdit, že Hutkovi schází či tenkrát scházelo více nadhledu.
17. 09. 2012 | 17:09

magor napsal(a):

Jene,

kdyby jen uniklo, vlak mi ujel. A další až v osm.
Dojmy plodí pojmy, nebo se pletu? To já často a rád, heč.
Takže Jaro mír chodil udávat. A Jaro slav se mu pomstil.

Zasraný Gestapo.

Přes vodopády řeky plynou dál, svět se točí, točí a voda padá...
17. 09. 2012 | 17:44

pamětník napsal(a):

kormoran:
Nic mě nesebralo. To vy nadáváte těm, jejichž situaci svým útěkem jste se vyhnul.
17. 09. 2012 | 19:05

pamětník napsal(a):

kormoran:
"Vy byste sel taky , ale kdo by se tady soudruhu o Vas staral?)))" Jste trapný.
17. 09. 2012 | 19:10

argun napsal(a):

Targus

Že k jednostranným soudům přistupujete s velkou opatrností? Kéž by.

"...nebo vyhnanství, byť v té době relativně dobře honorované (co by za to tenkrát druzí dali, kdyby mohli pryč)."

Zdá se, že deficit soudnosti se s časem výrazně prohlubuje. Máte nějaký nápad za co asi tak mohl být "dobře honorovaný" jednatřicetiletý kluk v Nizozemí v r.1978, bez zpeněžitelného vzdělání, který neuměl nic jiného než blbě brnkat na kytaru? A k tomu tak deset anglických slov? Ty roky v utečeneckých lágrech bych vám nepřál, ani život poté. Druzí možná pryč chtěli, věřili si, že něco umí. On ne.

Nejde o to, co Nohavica naprášil, ale o to, že naprášil.

"Očistit jeho neprávem pokálenou čest je věc nemožná."

Ale básníku... nechte té dramatické ublíženosti. Jaká "neprávem pokálená čest"? On nějakou měl? Pavel Kohout v mládí zblbnul - stejně jako mnoho jiných - a psal naprosto šílené básničky. Ale postavil se k tomu férově - a píše dál a lidi jeho prozření vzali. Není v tom faleš. Nohavica? Jo, zapěl, že prý má jizvu na rtu... Dobrá píseň. Ale na metafory mu prdím. Někdy je třeba jednoduše přiznat barvu.

magor

O míře talentu ve prospěch Nohavici tady asi nikdo nepochybuje. Jenže... Magor by vás myslím nepochválil.

mb

"..třeba by tím nohavica přišel o jeden ze svých inspiračních zdrojů."

Vidím to stejně.
17. 09. 2012 | 20:14

Targus napsal(a):

To argun:

Ale, ale, copak tady brečíte? Kdybych měl čas a chuť, našel bych tak dvacet vašich příspěvků blijících na československé poměry a velebících život na západ od Aše.
A teď tu brečíte ned jedním zoufalcem, který nebyl schopen popadnout příležitost za pačesy, nadělat škváru a ukázat nám, kteří jsme zůstali v zaprděném Vidlákově, jak se v praxi naplňují slova z jeho písní.
Není vám stydno? On neměl zdravé ruce, chytrou hlavu a silnou vůli něco pořádného dokázat? To snad ne! Vždyť to byl přece váš idol!

"Nejde o to, co Nohavica naprášil, ale o to, že naprášil."

Vidíte, já si myslím pravý opak. Jedna paní tady psala, že byl určitě lepší StB-ák, který nikomu neublížil, než ctihodný nepráskající občan, za nímž zůstávala spoušť. Sdílím její názor, pár takových duševních hovad jsem potkal, buďte rád, že vás osud ušetřil.Existovali a existují lidé, kteří programově s radostí ničí životy druhým. A ani nemusejí kolaborovat. S kýmkoli.

Jaká "neprávem pokálená čest"? On nějakou měl?

A vy nějakou máte?
Jste si tím opravdu jist, že ji máte? Neřadíte se k těm duševním hovadům, po nichž zůstává morální spoušť ve stomerovém pásmu smrti?
Co vás opravňuje soudit druhého?
Životní zkušenost?
Zásady?
Nikdy - opravdu nikdy - neporušené zásady?
Odmítnutá spolupráce s StB?
Kdo tu spolupráci nabízel a kdo ji odmítl? StB-áci nebrali každého.
Máte odvahu se vždy podívat do zrcadla?

Odsouzení Nohavici, resp. toho, co dělal, beru jen od toho, kdo musel projít stejnou zkouškou, jakou prošel on, od nikoho jiného.
Kdokoli jiný má nárok pouze držet hubu a šoupat nohama.

Kolik takových mezi námi chodí?
17. 09. 2012 | 20:51

mb napsal(a):

ad targus 16 56 ... vůbec nejblbší je že se nohavica ke krylovi stavěl jako kámoš ... a pak na něj práskal ... nepamatuju si to ale sděloval stbakum take to, co kryla trápí ...

třeba emigroval hutka po úvaze, ne po posrání ...

A proč ne?

Nohavica možná taky spolupracoval po úvaze a ne proto, že se posral.

podle me je to targue nesrovnatelné ... ale to je můj názor, vy můžete mít ( máte ) názor jiný, rozdílný ...

Jelikož jsem nebyl v pozici ani jednoho z nich, nedovolím si - při své dnešní životní zkušenosti - jednoho či druhého ani odsuzovat, ani velebit.

já odsuzuju Nohavicu ... ale to jen proto, že si myslím, že má navíc, a že nemá zapotřebí lhát ... / můj názor /
17. 09. 2012 | 21:24

Targus napsal(a):

To mb:

"že se nohavica ke krylovi stavěl jako kámoš ... a pak na něj práskal ... nepamatuju si to ale sděloval stbakum take to, co kryla trápí ..."

Znova se zeptám. Vy máte nezvratné důkazy, že Nohavica v něčem lhal?
Nebo jen kopírujete převzaté názory z druhé, třetí, čtvrté ruky?
Máte jistotu, že Krylovi nějak nenaznačil, že bude muset o jejich setkání referovat?
Opravdu si myslíte, že byl Kryl takový hlupák a myslel si, že se StB nedozví o jeho setkání s Nohavicou, i kdyby Nohavica nešel k povinné zpovědi?
Opravdu si myslíte, že informace o setkání Kryla s Nohavicou předaná StB mohla Krylovi v r. 89 nějak ublížit?
Agenturní síť české rozvědky byla na takové úrovni, že znali snad i Krylovu spotřebu toaletního papíru.

Kromě několika nepříjemných setkání s chlapem, který spisoval protokoly s mými spolupracovníky, jsem něco málo naposlouchal i od lidí pracujících v klasické kriminální službě a ve vojenské kontrarozvědce (na vojně coby panský kočí). Civilové, jako my dva, nemají ani ponětí o této sféře života.
Jak jsem napsal, Nohavica nemohl mít ani tušení, jestli třeba Kryl nedělá s StB nebo s KGB, popřípadě s jinou službou, odkud by ta informace mohla prosáknout, anebo jestli jejich setkání není monitorováno někým třetím včetně případného odposlechu.

Ještě maličkost. Pár nepopulárních čísel, o kterých se dnes cudně mlčí.
Asi 50 % emigrantů nějakou formou spolupracovalo s StB.
Asi dvě třetiny tzv. disidentů nějakou formou spolupracovalo s StB.
Asi 70% duchovenstva v ČSSR nějakou formou spolupracovalo s StB.

Těch opravdu odolných, kteří byli ochotní se nechat zavřít bez nároku na jakoukoli podporu ze zahraničí, bylo setsakra málo.
Nechce se vám z toho zvracet?
17. 09. 2012 | 23:08

Rukavica napsal(a):

Omlouvám se všem. Už to víckrát neudělám. Jste spokojeni? Cítíte se lépe. Mají vaše dušičky pokoj? Vlezte mně na záda. Koho chcete soudit? Jste snad Bozi?
17. 09. 2012 | 23:33

mb napsal(a):

pro targua:

lži nohavici: spolupráce s stb
: že řekl že o tom promluví a vysvětlí ( a neudělal )
bonus ... stavěl se ke krylovi jako kamos ... a pak ( přitom ) na něj donášel ...

to je prostě blbý ...

Nechce se vám z toho zvracet?

nechce ... dobrou noc ...
18. 09. 2012 | 00:15

Jan Vaculík napsal(a):

Magore (17:44),
konečně rozumná řeč!
:--)
18. 09. 2012 | 00:56

magor napsal(a):

Argun

Pravda, v každý zemi nějaká forma diktatury. A co na světě originální, že.

p.s. JÁ JSEM, né že né.
18. 09. 2012 | 07:38

Targus napsal(a):

To mb:

...stavěl se Krylovi jako kámoš...

A vy jste u toho byl, že si dovolujete posoudit, kdo se stavěl jako kámoš a kdo ne, že jo..., aha, už to chápu.

Spíš se mi chce zvracet z těch chytrých, kteří vědí úplně všecko a šmahem soudí úplně všecky, aniž by kdy vystrčili nos zpod maminčiných necek, pod kterými byli po celý čas schováni.

Nohavicu si dovolím soudit, až budu mít za sebou totéž, co on. Stejně tak všechny ostatní.
18. 09. 2012 | 09:18

Jan Vaculík napsal(a):

Targusi,
jedna věc je, jestli budeme někoho soudit, a druhá věc je, jestli budeme věci nazývat pravými jmény: tedy například donášení donášením. Kdo tady ovšem soudí, a to sice poněkud , je autorka blogu: mám na mysli způsob, jakým se pustila do Hutky.

Mimochodem: troufám si pochybovat o věrohodnosti čísel, které jste tu včera (23:08) uvedl:
"Asi 50 % emigrantů nějakou formou spolupracovalo s StB.
Asi dvě třetiny tzv. disidentů nějakou formou spolupracovalo s StB.
Asi 70% duchovenstva v ČSSR nějakou formou spolupracovalo s StB."

Řekl bych, že tato čísla vypovídají víc o vašem vidění světa, než o skutečnosti jako takové. Z každé z uvedených skupin znám vždy několik lidí. Zkoušel jsem je najít v Cibulkových seznamech, ale podíl "spolupracovníků" byl podstatně menší; rozhodně výrazně nižší než 50%.
18. 09. 2012 | 12:43

Jan Vaculík napsal(a):

Omlouvám se za vynechané slovo: "...soudí poněkud nepřípadně..."
18. 09. 2012 | 12:45

argun napsal(a):

Targus který dozajista nikdy nebyl pod maminčinými neckami...

Pane kolego s vámi je někdy vážně sranda. Přiznám se, že vaše kovbojsko - drsoňsko - šoférsko = světácko - postbolševicko - lampasácká dikce střižená lehkou paranoiou má v sobě jisté kouzlo. Ale pro pochopení je to někdy problém. Hlava mi to nebere. Víte vono být v opozici vůči všem a všemu je možná literárně efektní, ale v životě tak nějak naprd, řekl bych.

"Agenturní síť české rozvědky byla na takové úrovni, že znali snad i Krylovu spotřebu toaletního papíru."

To je ovšem vskutku kolosální hovadina! Došla vám antidepresiva? To nenapsal ani Josef Frolík a to byl nějakej mistr fabulátor...

Jestli tady někdo někoho soudí, pak je to soudružka autorka tohoto blogu a to Jaroslava Hutku. Nikdo jiný si tu na soudce nehraje. Připouštím, že ve vašich paranoidních představách to asi možné je.

"Asi 50 % emigrantů nějakou formou spolupracovalo s StB.
Asi dvě třetiny tzv. disidentů nějakou formou spolupracovalo s StB.
Asi 70% duchovenstva v ČSSR nějakou formou spolupracovalo s StB."

Abych vás citoval - kde máte důkazy pro kolosální hovadinu number two?

Nikdy jsem tu nepsal, že na západ od Aše se rozkládá Nirvána. Jestli se mýlím, doložte to.

"A teď tu brečíte ned jedním zoufalcem, který nebyl schopen popadnout příležitost za pačesy, nadělat škváru a ukázat nám, kteří jsme zůstali v zaprděném Vidlákově, jak se v praxi naplňují slova z jeho písní. Není vám stydno? On neměl zdravé ruce, chytrou hlavu a silnou vůli něco pořádného dokázat?"

Ne, není mi stydno. Nevidím důvod. Ba ani nebrečím. Nadělat škváru je možná cílem vaším. Hutkovým cílem bylo hrát a zpívat. Česky, páč jinak to neuměl. Ostatně český folklór se v holandštině zpívá dost blbě. Vo tem, že to tady byl tehdy zaprděný, zadrátovaný a nesvobodný Vidlákov, asi žádná. Mnoha lidem dělalo dobře po duši, když tuto permanentně žitou zkušenost našli v Hutkových písních. Mě též. Byl tu jeden velkej všeobjímající humus. Tím netvrdím, že tu tehdy nevznkly i dobré věci. Vznikly. A tím netvrdím, že je tu dnes Nirvána. Není. Nikdy nebude. Něco pořádného dokázat zajisté chtěl - v tom, co uměl. Místo toho se realizoval jako přidavač na stavbě. Talentem dobýt Holywood či Wall Street nedisponoval a ani o to nestál. Jak ho znám, myslím, že toho nijak nelituje.

O mé cti nerozhoduji já. Stejně jako o Nohavicově nerozhoduje Nohavica.

"Neřadíte se k těm duševním hovadům, po nichž zůstává morální spoušť ve stomerovém pásmu smrti?"

Ani nevím. Kurňa, budu asi budu muset to pásmo přeměřit... Jste Bohem obdařený básník a navíc génius, kovboji! Už mi to konečně docvaklo!

Ta ctihodná paní, která vás inspirovala k té kruciální otázce nahoře. Nejde vůbec o to, kdo je lepší a kdo horší. Všcichni máme svého ďábla. Už zase spolu s tou milou paní soudíte, kovboji? Jde ale o to nebýt sračkoidní. Jde o to, co hraje Sváťa a Londýn. Račte prosím věnovat pozornost i tomu neumělému a chraplavému slovu úvodem.

https://www.youtube.com/watch?v=fvcDCXjFSb0&feature=fvwrel

Pánové, páč debata nabývá poněkud pavlačoidních obrysů, loučím se. Bylo mi ctí a potěšením.

jo magore,

víte von Magor vo sobě nikdy neřekl, že vopravdu je. A přesto to všichni věděli. Sakra, čím to? Inu, možná tím, že není magor jako Magor.
18. 09. 2012 | 14:13

magor napsal(a):

argune

človíčku, tohle pro mne moc nóbl společnost.

A neberte se tak vážně, bez jednoho náfuky se to tu skutečně neposere.
18. 09. 2012 | 14:25

mb napsal(a):

A vy jste u toho byl, že si dovolujete posoudit, kdo se stavěl jako kámoš a kdo ne, že jo..., aha, už to chápu.

samozřejmě že ano ... je to zmapované dost podrobně ... i zpívali spolu písničky apod ... jeden druhého zval na podium aby si společně zanotovali a zazpívali ... pak taky nohavica dělal koncert s krylovými písničkami, když kryl zemřel ...

(ten koncert tehdy na mě působil falešně, nyní již patrně vím proč ...)

Nohavicu si dovolím soudit, až budu mít za sebou totéž, co on. Stejně tak všechny ostatní.

... tak to právě nefunguje ... to byste pak nemohl odsoudit ani Hitlera, ani Klause ...

ale z křesťanského hlediska máte pravdu ... nesuďte, neboť sami budete souzeni ... anebo ... jakým soudem soudíte, takovým soudem vy sami budete souzeni / ale to zas svádí k utilitarismu .../

... tak zatím ...

/ještě jinými slovy ... nohavica na tom koncertu lezl krylovi do zadku a(by) pak na něj práskal ... /
18. 09. 2012 | 14:31

argun napsal(a):

magor

Tak v tomto punktu s vámi ouplně a bezvýhradně souhlasím.
18. 09. 2012 | 20:38

pamětník napsal(a):

Jan Vaculík:
Co donášel Nohavica StB? Co konkrétně na Kryla?
"Odborníci se nicméně shodují, že písničkář nepodal StB žádné informace, které by nevěděla, nebo které by kohokoli mohly poškodit.
Zdroj: http://kultura.idnes.cz/nohavica-priznal-spolupraci-s-stb-drl-/hudba.aspx?c=A060529_171608_show_aktual_ob"
18. 09. 2012 | 20:51

magor napsal(a):

argune,

já věděl, že to půjde, hlavně, že to neodnesly děti. Dyť, panu Stejskalovi pomník postavit.

JÁ JSEM je právo (dávno zapomenuté) každého z nás. Mylně jsem se domníval, že máte našlápnuto, občas jste na to vypadal.

Fše dobré, sokole, ale příště se hojte na někom jiném, při zmínce o andrgaundu nestojím v pozoru, bo každej máme svůj osud a svoji zkušenost. Tedy, co by řekl nějaký nimrous je mi u zadele.

Na světě miliardy utrápenejch, po kterejch pes neštěkne, nějaký slavný jména mě vážně nezajímají. Co hůř, většinou je ani neznám. Když nevím, zeptám se ženy, ta bejvá v obraze.

A poslední věc, či spíše prosba, mé plky nečtěte a pokud, prostě je "demokraticky" akceptujte. Já se do vás taky neseru. A ani v budoucnu nehodlám.
18. 09. 2012 | 22:22

magor napsal(a):

p.s. A teď koukám, že asi jó "17. 09. 2012 | 15:06", nechtěně, bral jsem to univerzálně, i na sebe.
p.s.s. Co jsme si, to jsme si, z toho se nestřílí, dobrou.
18. 09. 2012 | 23:04

Targus napsal(a):

To argun:

Výjimečně jste trefil desítku, nebyla ani máma, ani necky, to jen na okraj.

Vy máte lepší info o tom, jak na sebe (ne)práskali čeští auslendři? Nepovídejte, povídejte! Od nás bylo v Říši půl dědiny, to víte volkslista byla mocná čarodějka a konta plná bonů a marek ještě víc.
Těch vandráků, co somrovali o pomoc, když vyběhli do terénu z lágru! Ti řekli na počkání i to, co nevěděli.

A co páteříčci? Kolik že jich znáte? Já bych jich dal dohromady minimálně třicet, pocházím ze zbožného kraje. S fízlama byli jedna ruka jeden vedle druhého. Nejeden si dokonce smočil i na stranických prověrkách, když účel světil prostředky. Mafie za každého počasí, jedno, kdo je červený a kdo černý, když je třeba držet basu. O tom víte vy z Prahy kulové s přehazovačkou.

S pavlačí máte bohužel pravdu, k ničemu vyššímu jste opravdu prozatím nedospěl. Je vás škoda, co se dá dělat. Příště zkuste aspoň Google a wikinu, ať svá pavlačová moudra alespoň o něco málo vylepšíte.

To Jan Vaculík:

Pokud jsou vaší Biblí Cibulkovy seznamy, končí veškerá diskuze. Přes ně prostě nejede vlak.
Něco jako Starý Zákon.
Amen.

To mb:

Smontovat dohromady Nohavicu a Hitlera, to je teda fakt umění. Teď ještě přejmenovat Ostravu na Nürnberg a zahájit soud. Anebo ho rovnou zabalit do tébichu, polít benzínem a zapálit. Vlastně benál je drahý, za chvíli bude v policejních skladech dost metanolu.
Jste lepší, než Vaculík s Argunem dohromady, smekám.

A z polsko-česko-německo-kovbojsko-bolševicko-drsoňsko-světácké pozice jmenuji vás tímto králem této debaty.
Howgh.
18. 09. 2012 | 23:48

argun napsal(a):

magor

Nejen právo, ba přímo princip. Ten nejdůležitější. To víte, klamu tělem. Já a našlápnuto? Kdepak, možná sem tam na Růřek...

Hlavně nestát v pozoru, tím méně před Magorem. To by bylo to poslední, co by si přál. Nemám rád stylizaci - asi jsem se spletl. Omlouvám se.

Slavný jména těm utrápenejm nepomůžou ani neublíží. A hojit se na komkoli nemám potřebu, v tom si bohužel vystačím sám.

Serte se do koho se vám zahce. Já taky budu. Tohle je svobodnej prostor, alespoň zatím. Vaše plky jsou moc zajímavý - proč tu duši neprozkooumat? Bavím se, zkuste to taky. No jasně že nestřílí.

Mějte se moc fajn.
19. 09. 2012 | 00:07

magor napsal(a):

Na mě moc sofistikovaný, argune, s obtížemi zvládám bežnej život, zábava už téměř slovem bez významu. A vím, že víte, proto jsem tak plknul (a proto mě překvapil překlad).

Tušil jsem, že bude nějaká mejlka. A upřímně, váš street smart eprouč mi nevadí. Jo, čtu, jasňačka.

So far, so good, https://www.youtube.com/watch?v=Iz3LkSXA-Ts&feature=g-vrec
Muzika dobrá, ne?

Mějte se moc fajn - nápodobně, to dycánko rád.

p.s.Spory raději v houbách.
19. 09. 2012 | 08:06

mb napsal(a):

to targus ... nemontoval jsem dohromady nohavicu a hitlera ... montoval jsem dohromady Hitlera a Klause ...

a to proto, abych vám ( ze svého hlediska ) předestřel, že přestože křesŤanská věrouka učí, že nemáme mravně soudit ( a odsuzovat ), tak ovšem z praktického hlediska /a potvrdí vám to aj autority) a z hlediska běžného provozu ... SE MORÁLNÍM SOUDŮM nevyhneme / ete ...

tudíž k tomu abyste odsoudil Hitlera ... NEPOTŘEBUJETE PROŽÍT TO, co prožil hitler / analogicky nohavica /

stejně tak k mravnímu odsouzení KLAUSE stačí dlouhodobě sledovat jeho činy, jeho lži, případně rozpor slov a činů ...

takže abyste mohl kohokoli mravně odsoudit, nepotřebujete prožít to, co on ...

jinak byste vlastně nemohl mravně odsoudit nikoho ...

ale, už jsem uvedl před závorkou, z hlediska písma děláte dobře, že nikoho nesoudít, neodsuzujete ....

tak se mějte hezky ...
19. 09. 2012 | 15:21

pamětník napsal(a):

mb:
Chápu, že lidem jako vy stačí kdejaká pomluva k odsouzení bez znalosti faktů. Tak tedy kokrétně: Co donášel Nohavica StB? Co konkrétně na Kryla?
"Odborníci se nicméně shodují, že písničkář nepodal StB žádné informace, které by nevěděla, nebo které by kohokoli mohly poškodit.
Zdroj: http://kultura.idnes.cz/nohavica-priznal-spolupraci-s-stb-drl-/hudba.aspx?c=A060529_171608_show_aktual_ob"
19. 09. 2012 | 18:40

pamětník napsal(a):

Mimochodem, mb, vy osobně nemáte žádné právo kohokoliv morálně odsuzovat.
19. 09. 2012 | 18:43

Targus napsal(a):

To mb:

Vy chcete soudit činy jiných. Co to povídám, vy nechcete, vy se bráníte, ale musíte. Fajn, budem soudit.
V tom případě se seznamte s termínem "skutková podstata (trestného) činu". Možná - až jednou dospějete - pochopíte, co je to spravedlivý soud, může být i morální, nemusí to být rovnou trestňák.
Prozatím, co tady předvádíte se svými soukmenovci, nemá s morálním soudem nic společného. Pouhá sbírka keců, dojmů a smyšlenek z třetí, čtvrté ruky.
A pokus o dehonestaci člověka, o jeho znemožnění. Říká se tomu ostrakizace, je to první stupeň k v systémovém členění šikany končící zhusta vyloučením z komunity, psychickou a posléze fyzickou likvidací jedince nesplňujícího parametry diktované vedoucími jedinci či elitou komunity nebo sociální skupiny, v níž šikana probíhá.

Do kterého stupně spolupráce byl Nohavica zařazen?
Viděl jste vázací protokol s jeho originálním podpisem?
Pokud ano, kdo byl jeho řídící pracovník?
Viděl jste nějaké protokoly s jeho výpověďmi, hlášeními nebo tak něco?
Viděl jste kulové. Přečetl jste si snůšku plků v Blesku, urychleně zakoupil a přehrál Hutkovo cedlo, dvakrát zašel na pivo se zastydlými trampy a děláte tu ze sebe borce.
Jste mnohem ubožejší, než autorka tohoto blogu.
Jinými slovy - typuju vás na zasloužilého komouše, který v roce 9O jako poslední v ulici zahodil červenou knížku a teď se tu prsí, jaký je z něj demokrat a pravičák.
19. 09. 2012 | 19:13

pamětník napsal(a):

Targus:
Tentokrát se mýlíte, mb je brýlatý mladík pokoušející se studovat jakousi humanitní pseudovědu, který přesně ví, jak měla starší generace řešit problémy, které mladí nemají.
19. 09. 2012 | 19:32

Targus napsal(a):

To pamětník:

Ono to vyjde skoro nastejno. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet.
A oba chytří jak rádio Jerevan.
19. 09. 2012 | 19:38

pamětník napsal(a):

Ano, dnešní svazák je stejný jako tehdejší.
19. 09. 2012 | 20:17

mb napsal(a):

pamětník ... :-))

targus ... :-))

zdravím vás oba hoši ... že nohavica práskal na kryla je zdokumentované ...

že se k tomu nepostavil jako chlap je 1. pochopitelné

a 2. je to škoda ...

tim bych to asi uzavřel ...

nehodlám nohavicu šikanovat ( jak mi podsouvá targus ), ale tenhle blog hamplové je trapný, tak se to snažim vybalancovat ve prospěch pravdy ( a j. hutky )

stejně tím nic nezměním a vás dva nepřesvědčím kluci ...

ale můžu vám popřát hezký večer ... :-))

pamětníku, proč myslíte, že nemám morální právo soudit ???

mějte se hezky ... :-)
19. 09. 2012 | 20:38

pamětník napsal(a):

mb:
Jste lhář.
Anebo podejte důkaz, svazáku.
19. 09. 2012 | 21:14

pamětník napsal(a):

mb:
"pamětníku, proč myslíte, že nemám morální právo soudit ???" Protože vaše etická úroveň je pod psa.
19. 09. 2012 | 21:15

mb napsal(a):

já jsem to hledal už v minulých diskuzích ...

... bylo o tom několik pořadů a článků ...

z paměti ... nohavica referoval o krylovi i o tom, co ho ( kryla ) trápí, z čeho je smutný a tak ...

no a záznamy ukazují jak se k nemu staví ( nohavica ke krylovi ) přátelsky ...

zpívají spolu písničky ... nejprv krylovo, pak nohavicovo ...

prostě je to falešné přátelství ...

já tedy nevím, zda nohavica krylovi přímo řekl, že na něj donáší, že je na něj nasazenej ...

předpokládám, že to krylovi neřekl ...

a že se k němu stavěl jako kámoš ... ale donášel na něj ...

a předpokládám, že hutka měl morální právo, to nohavicovi vytknout, což udělal ...

chcete to uzavřít tímhle, nebo si ještě chcete o něčem povídat ?
19. 09. 2012 | 21:58

mb napsal(a):

když se vám bude chtít, tak můžete rozvést, proč myslíte, že má ethická úroveň jest pod psa ... :-)
19. 09. 2012 | 21:59

Targus napsal(a):

To mb:

Nikoli, vážené embéčko. Trapně působíte pouze vy. Chcete si hrát na Pána Boha a nejde vám to.
Co chcete balancovat? Skutečnost, že Hutka se považuje za zneuznaného génia a nedosahuje ani úrovně barového hráče?
Taková věc se vybalancovat nedá.
Z té jeho kalamajky tryská zášť a závist jako gejzír na Islandu.

Zkuste to s Čapkem. V jedné jeho povídce soudí na posledním soudu profesionální soudce a Bůh je pouze v dresu svědka podávajícího opravdu nezkreslené a objektivní informace.
Teda jestli víte, co ta slova vůbec znamenají.
19. 09. 2012 | 22:06

Targus napsal(a):

To mb:

Pokud chcete vynášet soudy, nemůžete vycházet z nějakých dojmů, doměnek a předpokladů, jinak budete navždy za hlupáka. Nebo za šikanistu.

Můžete pouze hodnotit podložená fakta, nic jiného, jinak pomlouváte, urážíte, lžete, překrucujete.

Máte ještě něco, kromě svých dojmů a průjmů? Předpokládám, že vůbec nic.
Sklapněte a zalezte do nory.
19. 09. 2012 | 22:14

mb napsal(a):

targus, nechci si hrát na pánaboha ... jen mi neupírejte právo na (morální) soud, souzení ...

proč myslíte, že se hutka považuje za zneuznaného génia, nekřivdíte mu ?

Můžete pouze hodnotit podložená fakta, nic jiného, jinak pomlouváte, urážíte, lžete, překrucujete.

Máte ještě něco, kromě svých dojmů a průjmů? Předpokládám, že vůbec nic.
Sklapněte a zalezte do nory.

... v noře jsem pořád ...

já sem línej to hledat targue ... snažil jsem se to zdrojovat v minulých diskuzích ...

takže mi musíte věřit ...

zdravím ...
19. 09. 2012 | 22:36

pamětník napsal(a):

mb:
" ... je to prokázané ... zeptejte se třeba j. h." Lež.
20. 09. 2012 | 09:04

pamětník napsal(a):

mb:
"jen mi neupírejte právo na (morální) soud" Nic takového nemáte, uzurpujete si právo na něco, k čemu vás nikdo nepověřil. Ja,k jsem řekl, vaše etická úroveň je pod psa.
20. 09. 2012 | 09:07

mb napsal(a):

to pamětník ... nebyl váš původní nicky ZM nebo zbyněk (zdeněk?) matyáš ... ???

pak by mi bylo jasněji ... protože já se tady na blozích ( pod blogy ) s nikým nehádám ( dokonce ani s vasjou (už) ne )

akorát s panem matyášem jsme neustále byli vepři ...

kdybyste byl ZM tak bych měl o něco jasněji ... :-))

já jsem línej to hledat ... ale z tech info je to jasné to co jsem uvedl /předstírané/ kamarádství ke krylovi a s krylem,a následné práskání, udávání, donášení na něj ...

mějte se ...
20. 09. 2012 | 09:38

JOSEF PEPA NOS napsal(a):

Ono už teď nejde ani tak moc o pomluvy, závist, zapšklost, sebelítost a všechny ostatní nízké charakterové znaky nedomrlců. Ono už jde přímo o trestné činy křivé výpovědi, křivé přísahy u soudu, spolčování za účelem páchání trestné činnosti.
U nás jsou za to tři roky, ve Švédsku až osm. Hoši se z toho nevyhrabou do konce života. Znamená to totální konec něčeho, co mělo kdysi dávno význam.
20. 09. 2012 | 13:39

pamětník napsal(a):

mb:
Přestaňte se hádat o osobách a zkuste to věcně: osočil jste J. N. z donašečství a souhlasil s osočením od J. Hutky, aniž byste se pokusil to prokázat. Já jsem zde uvedl zdroj, podle kterého odborníci se shodli na tom, že J.N. neuvedl StB nic, co by už nevěděli a co by někomu mohlo ublížit. Jestli se vám podaří toto tvrzení vyvrátit, přestanu vás považovat za lháře.
20. 09. 2012 | 15:14

mb napsal(a):

Pro pana pamětníka ... :

http://zpravy.idnes.cz/nahravka-nohavica-v-cizine-kryla-velebil-doma-donasel-p0w-/domaci.aspx?c=A071114_122224_domaci_adb
https://www.youtube.com/watch?v=Rpciza4lmnw

je celkem ironické že spolu zpívají ´protistátní/protikomunistické´ mávátko ...

jestli vam to stačí takto ...

zatím se mějte ...
20. 09. 2012 | 15:52

pamětník napsal(a):

mb:
Děkuji, nestačí. Proto dodávám první dva komentáře z vámi uvedeného zdroje:
"ste vymazane stado...nevim jestli jste dosli zakladku, kdyz si myslite, ze se STB da rict ne...ne znamena konec, pro vas, pro vasi rodinu, vasi karieru pro vasi svobodu...nohavica nerekl nic noveho, reknete mi jedine jmeno ktere nohavica zlikvidoval, zabil snad nohavica kryla, jedine jmeno komu opravdu ublizil...kdo jsi bez viny hod kamenem, kamenem hodit po hutkovi a dalsich lidech kteri kritizuji a odesli do exilu, to ze nekdo odesel je v poradku, to ze byl bezvyznamny je to same...
klobasometpřed 2 lety 31
Nohavka nabonzoval, ze Kryl je male postavy a nema auto. Tomu rikate spoluprace? Uz se lidi konecne proberte!!!"
Vaši snahu však oceňuji, příště výsledek jistě bude lepší. :))
20. 09. 2012 | 18:44

mb napsal(a):

Pamětníku, já nejsem svědomí(m) J. Nohavici ...

ať si to udělá on jak chce sám ...

ve sporu Hutka Nohavica věřím Hutkovi ...

ruku na srdce ... vy myslíte, že ve Vídni Jarek řekl, Karle kamaráde já o tobě budu mluvit se svým řídícím důstojníkem ?

myslim že mu to neřekl, že na něj bude po příjezdu do republiky práskat ...

ale to je jedno ... rozsoudit by to mohl Kryl ... kterému by to mohlo či nemělo nejvíce z nás vadit ...

mě vadí že Nohavica o své spolupráci s stb mlžil (lhal)

ale to je nakonec taky jedno ...

a to že jako protirežimní zpěvák si s režimem zadal, ale to je nakonec taky jedno ....

tak já už bych tu diskuzi uzavřel, jste pro ?

nebo chcete ještě něco / cokoli dopovídat ?

mějte se ... (hezky) ...
20. 09. 2012 | 19:11

Targus napsal(a):

To mb:

Uvést jako zdroj idnes, vy si z nás tady normálně děláte kozy.

Prý přepisy. Vy jste je osobně viděl o mohl potvrdit, že je třeba nenapsal te slavný Liberda, aby měl čárku?

Kromě toho, podle toho článku šlo o předem naplánovanou akci. Kdybyste měl alespoň tušení o práci StB, věděl byste, že se takové akce sichrovaly odposlechem nebo přítomností třetí osoby.
Dále vás znovu upozorňuji, že krajanské spolky, potažmo jakékoli spolky emigrantů byly promořené opravdovými špicly a StB věděla , co se kde šustlo, dřív, než dotyční.

Ergo kladívko neřící cokoli z obsahu pokecu u piva, by znamenalo pro Nohavicu utrum úplně se vším. Což v jeho případě nebyla žádná prdel, zaracha měl docela dost dlouho.

V případě takto organizovaného vystoupení by musel mít Kryl naprosto vymytý mozek, aby nevěděl, že se to StB všechno dozví. Zvlášť po tom, co jim Minařík zatápěl přímo ve Svobodné Evropě.
Ale o tom zas víte kulové vy, že ano.
20. 09. 2012 | 20:52

Targus napsal(a):

To mb:

Případné kecy o tom, že nemám pravdu , si odpusťte, teď mne napadá, že v popřevratové době o tom hovořil ve svých televizních představeních Donutil. Vyprávěl několik příhod o estébácích, kteří jezdili s divadelními soubory na zahraniční zájezdy.
Vy si myslíte, že na vídeňském představení pro krajanský spolek bylo takových placených lidiček málo? Člověče, proberte se. Estébáků tam bylo víc, než normálních platících.
20. 09. 2012 | 21:00

Targus napsal(a):

To mb:

Uvést jako zdroj idnes, vy si z nás tady normálně děláte kozy.

Prý přepisy. Vy jste je osobně viděl o mohl potvrdit, že je třeba nenapsal te slavný Liberda, aby měl čárku?

Kromě toho, podle toho článku šlo o předem naplánovanou akci. Kdybyste měl alespoň tušení o práci StB, věděl byste, že se takové akce sichrovaly odposlechem nebo přítomností třetí osoby.
Dále vás znovu upozorňuji, že krajanské spolky, potažmo jakékoli spolky emigrantů byly promořené opravdovými špicly a StB věděla , co se kde šustlo, dřív, než dotyční.

Ergo kladívko neřící cokoli z obsahu pokecu u piva, by znamenalo pro Nohavicu utrum úplně se vším. Což v jeho případě nebyla žádná prdel, zaracha měl docela dost dlouho.

V případě takto organizovaného vystoupení by musel mít Kryl naprosto vymytý mozek, aby nevěděl, že se to StB všechno dozví. Zvlášť po tom, co jim Minařík zatápěl přímo ve Svobodné Evropě.
Ale o tom zas víte kulové vy, že ano.
20. 09. 2012 | 21:01

mb napsal(a):

targue, ted jsem jako ten voják v bílém ... vidím všechno dvakrát ... hezký večer ...
20. 09. 2012 | 21:44

Targus napsal(a):

To mb:

Tak nechlastejte metylovici!!!

:-)))

A jestli to přežijete a nebudete potřebovat znalost Braillova písma, můžete si za dlouhých zimních večerů číst o Minaříkovi.

Dobrou.
20. 09. 2012 | 22:57

mb napsal(a):

brou ...
20. 09. 2012 | 23:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy