Vzývání Godota je krizí důvěry

02. 01. 2010 | 10:40
Přečteno 14908 krát
Zdejší blogeři se spolu s komentátory v posledních měsících opakovaně a intenzivně věnují hledání odpovědi na otázku jak ven z všelikých forem prohnilosti, která ovládla tuto zem. Eseje a články Jana Urbana, Václava Hořejšího, Kláry Veselé-Samkové, Jana Šterna, nově Jaroslava Peregrina přivedly do zdejšího blog-baru řadu zaujatých glosátorů, kteří snesli kopu velmi dobrých postřehů a vytvořili košatou diskusi.

Něco nám sedí za krkem. Je to mnohem horší a zákeřnější, než ekonomická krize. Je to krize důvěry.
Důvěry v to, že to není žádný Godot, který přijde a vypustí vodu kaprům z parlamentního rybníka, ale že všude, ve všech sektorech společnosti existují skuteční, dobří lidé, kteří z té výkrmny tloustnoucích kapřích pašíků mohou udělat živé průtočné jezero. CO jim brání v tom, aby to neudělali?
Protože to přece nejsou kapři, kteří svůj rybník zbudovali...
Svoboda jakoby postupně získávala pachuť a pomalu ustupovala novému typu nesvobody, vymezené převažující skepsí.

Jsme snad určeni fatalistickou otázkou čarokrásné písně Kde domov můj?
Pravil Jung – „Co nejhoršího dělá ďábel lidem v pekle? Nechává je čekat.“

Naše skutečnost má jistě daleko k „peklu“. Stále živá paměť života v totalitě se ve mně mísí s čerstvou zkušeností speciální podoby totality v zemi, ve které mám přátele a kolegy (Čečensko).
U nás přece není peklo, u nás je ráj (můžeme cestovat, máme banány, internet a blogy...).
U nich (v Čečensku) není (už) peklo, u nich je klid.(nebombarduje se, večer se dá jít ven, prezident pronáší Novoroční projev v převleku Santa Klause) Tam zdá se obyvatelstvo uvěřilo že Godot je Ramzan - Santa Klaus. Mají to jednoduché, daleko jednodušší, než my. Tam je aktuální totalita jedinou možností, obecně přijímanou jako tzv. obecně prospěšný diktát. Posunuly se normy, posunuly se prahy emocí. Jak snadné a rychlé je zpracovat národ, unavený vlastním strachem a nejistotou..

Strach a nejistota vylučují jakoukoli diskusi. V té naší je ale hodně trpkosti, rozčarování, nechuti pokračovat ve hře na svobodu a demokracii. Za otázkou diskutujícího Karla Muellera „Vidíte nějakou reálnou politickou sílu, která by byla schopna definovat národní zájmy a cokoli prosadit?“ cítím zase jen žalování na kapry, ale už ne vědomí, že politickou silou je entita obyvatel, kteří zde žijí, a jejichž aktivita nezačíná a nekončí tím, že jdou/nejdou k volebním urnám.
Bezmoc z drzé moci Jančíků a jim podobných. Zděšení a pocit viny z toho, že jsou „elitou“ z našeho dopuštění.
Komentátor Admirál píše: „Žijeme v podivné polodiktatuře. Můžeme volit koho chceme, říkat co chceme, nadávat jak chceme a je nám to hovno platný.“ Ano – takhle podobně jsem slyšela mluvit lidi na Ukrajině, a i na zdejších diskusích to zaznívá: Nad politiky, kteří nejsou veřejnými hospodáři ale loutkami, kterým je obecně přičítána vina za všecko zlo, jsou ještě ti, kteří mají moc absolutní – ti, co mají peníze.
Co je to pak jiného, než diktatura peněz ? Velké prachy se točí rychle. Otázkou pak je, kdy a jestli dojde k transformaci tohoto stavu a jestli doba vydá též pár osvícených typu G.Sorose ?

Kde je naděje?
Naděje je ve viditelných příbězích, které rostou z hodnot jako je občanská statečnost, vytrvalost, neúplatnost, smysl pro kontinuitu, rezistence vůči „rychlým prachům“. Tam se dějí spoje. Tam mozek skupin společnosti funguje, jak má. Je to vidět tam, kde se vyvíjejí (často ne lehce) vztahy představitelů státu a skutečných aktérů prospěšných změn. Tam, kde lidé nejsou jen sami za sebe a sami pod sebe, ale za zájmy společenství, pro které tvoří a angažují se - příklady z poslední doby: kauza Klánovický lesík, iniciativa Automat, vrácení Bertramky...
Naděje je všude, kde je znát fungující mozek i srdce společenství. Všude, kde je původní energie, vzniklá z vitální, reálné a konkrétně zaměřené poptávky a objednávky. Tam vznikají a drží se hodnoty, nikde nekodifikované. Tam vzniká a drží se tmel společnosti. Ne v tzv. vysoké politice, kde zákony či novely vznikají jak na běžícím pásu a na objednávku těch, kteří je potřebují a vylobují si je.

Odpustit si, nebičovat se, přijmout rozhřešení a najít smysluplnou mapu toho, co můžeme, nepodléhat iluzi, že máme na víc. Chovat a opatrovat lásku a přízeň, tam, kde JE. Nebránit se vědomí limitů, schopnost rozlišovat, odolat vekslákům, šejdířům, doba hazardu je pryč.
Přichází doba bláznů, těch, kteří chovají svou vizi, týkající se reálných věcí života a stojí s ní v těsné blízkosti vedle pažravých chladných pragmatiků, kteří vědí, že trest jednou přijde, a že to bude pouze blázen, který řekne – král je nahý ?
Nastává doba kontrastů, kde víra v dobro bude reálnější než přijímání zla jako normy?
Doba, kdy gauneři budou mít tolik másla na hlavě, že je to máslo udusí a ani prachy nepomohou. Kdy nepomůže ani to brnění, vytvořené strachem či nechutí okolí, neschopného se gaunerství máslem pomazaného jednoduše zbavit.

Mezitím hledat místa a příběhy s kontinuitou – opěrné sloupy historie malého národa.Místa, která vždy tvořili lidé, kteří věděli, proč jsou tam, kde jsou, kteří byli pány svého vlastního života a dokázali své know-how předat dál. Jsou přece všude, kde se řeší reálné problémy (ale jistě ne tam, kde se zběsile prodávají iluze proto, aby se točily prachy)
Politika je přece všecko. Ne jen ta politika, která je pro prázdné duše, a rozmazlené hrdiny okamžiků, kdy jsou nasvícena světla ramp...

Doufám, že tohle všecko nezní mentorsky, pokud ano, pak se omlouvám. Je to jen popuštění ventilku, pokus reagovat na tu rozsáhlou debatu, která zde na blozích probíhá, kterou sleduji s velkým zájmem a za kterou jsem velice vděčna.
Vše dobré, milí diskutující, píšící i administrující lidé!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr Havelka napsal(a):

Paní Hradílková,

no to mi řekněte co mám jako občan dělat s tím, když si politik řekne, že ten svůj odhalený průšvih nechá "Vyhnít".

V západnějších koutech Evropy by osoby jako Čunek, Rath, Jančík, a to jen píšu o nejkřiklavějších, prostě sbalily krámek. Pokud ani sebevětší tlak nemá oučinek může obyvatel tohoto pašalíku rozhodit packy do stran a ...

No a jak to chodí "nahoře" zákonitě to šlape i dole "příklady" táhnou.

Ano, je čas najít si jiné příklady.
Tady se nevěří ničemu. Soudům, úředníkům, novinářum, na každého se "něco" najde. Něco se "kydne" do prostoru, a pak je to o "na každém šprochu pravdy trochu".

Nedivím se, že se "nevěří", páč když dojde na něčí sviňárničku třeba onen Jančík, který by NORMÁLNĚ měl sbalit krám a to bez DISKUZE, protože při takových prohřešcích se už nediskutuje. A ono ho to vymete ještě "vejš".

To, že je potřeba hledat pozitivní příklady. To by si měli vzít k srdci hlavně novináři, ale zlo se lěpe prodává,zvláště to domácí, našincovy dobroty a pěkně dávkovaně.
02. 01. 2010 | 11:19

stejskal napsal(a):

Díky za tento text, Křišťanko,

mluvíte mi z duše.

Vše dobré v novém roce Vám, Vašim blízkým i všem, kdo o takové přání stojí.

Libor Stejskal
02. 01. 2010 | 11:45

Kritik napsal(a):

Za velký klad - a je to zřejmé i z tohoto článku - lze považovat existenci diskuze o tom, jak dosáhnout lepšího stavu, případně jak z marazmu vybřednout. Všechna čest všem, kteří chtějí k proměně přispět.

Skutečnost je však horší. Podle sociologických průzkumů 50 až 60 % lidí u nás nechce o těchto problémech vůbec diskutovat. Dokonce ani neznají důvod, proč by se něčím takovým měli zabývat. Nejlepší odpověď, pokud vůbec nějaká přijde, zní: Vždyť to stejně nezměníme. Tento postoj je znám již z historie lidstva, vedl vždy ke zkáze jednotlivců i civilazací a nazývá se nihilismus (viz stručně na http://cs.wikipedia.org/wik... ). Nihlismus přinesl své kruté plody například v ruské socialistické revoluci. Je nutné také připomenout, že základní postoj nihilistů "Bůh je mrtev" a "pokud neexistuje Bůh, je vše dovoleno" přisuzuje Nietzsche ( http://cs.wikipedia.org/wik... ) bláznovi (sám také zešílel) a Dostojevskij ( http://cs.wikipedia.org/wik... ) zhýralcům.

Pokud tato společnost neprovede duchovní obnovu, například návratem ke křesťanským kořenům, jako to bylo např. v USA díky puritánům (viz http://en.wikipedia.org/wik... ), vytvoří prostor těm, kdož svého ducha mají. Byť jsou netolerantní a agresivní. Bez jakékoliv námahy a dokonce bez odporu náš kulturní prostor získají, dokonce snadněji, než jak barbaři ovládli antickou Římskou říši.

Stručně řečeno, pokud si budeme užívat života spotřebou, konzumem, požitkářstvím, souložením kdekoho s kdekým, bez potřeby transcedentna, neboť stejně zemřeme a naše těla po smrti budou jen součástí hmotného prostoru a nic dalšího nás nečeká, pak jsme již tento prostor dobrovolně odevzdali kultuře, která si svého duchovna váží.

Ani neznaboh Nietzsche, když v jeho vědomí Bůh zemřel, se neobešel bez náhrady. Vytvořil si nadčlověka (viz "Tak pravil Zarathustra").
02. 01. 2010 | 11:56

špatné uživatelské jméno napsal(a):

Nemůže být dobrá společnost tam, kde chybí nebo je silně deformována zpětná vazba.

Zpětná vazba je podstatou systému. Ve společenském systému ji představují média.

Stačí se podívat na česká média a je jasné, že tato společnost nemůže dostat nahoru lidi čisté.

Např. Aktuálně už je jen tiskovým orgánem ústředního výboru TOP09 ( http://rocenka2009.aktualne... )

Člověk, který získává namísto informací halucinace nemůže žít dobrým životem. Společnost se nemůže dobře vyvíjet.
02. 01. 2010 | 12:14

JaHrad napsal(a):

kritik - z toho, co píšete, již koukají přinejmenším dvě malá česká přikázání pro manuál "jak z toho ven" neboli jak zabránit katastrofě zmizení, o kterém píšete:
1.nekurvit se. neboli neprostituovat, neprodávat se, (vhodné synonymum budiž vybráno jazykovým arbitrem)
2. Nepřežírat se.
Vemte si, kdyby každý ráno vstal a připoměl by si tahle dvě přikázání! To je přece čistě jen otázka nácviku určité disciplíny, ne?

S tím nihilismem - ano, máte pravdu, že ten je hrozbou konečnou. Ale já si pořád myslím, že do toho stavu jsem tu snad ještě nedošli, alespoň rozhodně ne na osobní úrovni. Je problém s úrovní kolektivní,existuje tu vakuum důvěry v pozitivní kolektivní hodnoty, tam se to nějak kouslo...jen prostě já věřím tomu, že tu jsou, jen se o nich prostě nemluví, a tudíž nejsou v té kolektivné hubě. Nevím,jestli je srozumitelné to co říkám.

Pane Stejskale, díky za přání i za díky.držte se, ájtý-obrozenče!
02. 01. 2010 | 12:24

Kritik napsal(a):

JaHrad

" ... jen prostě já věřím tomu ..."

Máme stejnou víru.
02. 01. 2010 | 12:48

Helena napsal(a):

„Bezmoc z drzé moci Jančíků a jim podobných. Zděšení a pocit viny z toho, že jsou „elitou“ z našeho dopuštění“
PanÍ Hradílková - přesně jste vystihla frustraci mnoha lidí kolem mně..´Ten Jančík, to je něco naprosto neuvěřitelného! Navíc vypadá jak tlusté prase, a není síly, která by jej poslala tam kam patří, tj. do vězení mezi zvlášť nebezpečné a odporné kriminálníky.
Když tak přemýšlím, kde se všichni ti gauneři vzali, přepadá mně deprese z toho, že příliš mnoho slušných a schopných lidí z naší země v průběhu let (či staletí) odešlo a z těch normálních (slušných) lidí jsme zde zůstali tací, kteří si příliš nevěříme, nebo máme strach a úzkost z odpovědnosti, nebo nedostatek energie, a tak necháváme ve veřejném životě volné pole těm největším grázlům. Je to samozřejmě zjednodušení složité problematiky, ale co když je v tom velký kus pravdy, neřku-li „jádro pudla“.… Dost deprimující!
Za důležitý fenomén považuji nejenom to, že všechno ovládly peníze a klanění se zlatému teleti, ale také neuvěřitelná pokleslost a povrchnost v kultuře, v médiích, v celém veřejném životě. Lidskost a soucit se rovnají „levičáctví“ a „levicové“ názory typu, že ne všichni chudí jsou líné a neschopné „socky“, a že narůstající chudoba je něco principiálně špatného, je něco, co dělá z protagonistu potencionálního komunistu, totalitáře a zastánce starého režimu.
Něco pozitivního: opravdu věřím, že takovéto veřejné a opravdové diskuse mají šanci lidi a věci ovlivňovat, snad i iniciovat vznik nových elit a motivovat je k prosazování slušnosti a spravedlnosti. Vytvářejí totiž vědomí, že není vše ztraceno, a je dost těch, kterým současná realita vadí!

P.S. Než jsem stihla dopsat svou poznámku, objevilo se několik příspěvů a moc mně potěšilo, jak podobně uvažujeme...
02. 01. 2010 | 13:02

JaHrad napsal(a):

Pane Havelka - jo, mate recht, tak je to ted. A klíč je asi v tom obrátit ty příklady, o kterých píšete - "jak to chodí nahoře zákonitě to šlape i dole -příklady táhnou." Anebo spíš se taky trochu zkusit vymanit z toho stereotypu že něco/někdo je "nahoře" a něco/někdo "dole". Je to všecko v našich hlavách - ta hra na vrchnost a poddané. Existuje spoustu týpků, kterým je fakt šumák, že jezdí pouze dobrodružstvím otřískanou škodovkou a nemají a nikdy nebudou mít na lepší fáro, protože pokud mají co jíst, uživí rodinu a něco ušetří, investují peníze do něčeho, do čeho chtějí investovat, to jest tam, kde něčemu či někomu dalšímu pomohou a něco přitom zase objeví! A to, že tak můžou konat, považují tito životamilci za největší bohatství a luxus, kterého lze dosáhnout. Prostě jde zde jen o přiznání vitality těch kterých hodnot, které lidi vyznávají, a víry v to, že se láme doba, kdy obecným cílem je pouze plný teřich, bazén a trpaslík na zahradě a fáro ne-starší dvou let a převažující emocí závist a nasranost nad tím, že někteří na to mají a druzí nikoli.
02. 01. 2010 | 13:02

bez jména napsal(a):

Dobrý den paní Hradílková.Není nic tak daleko od Pravdy než tvrzení,že peklo není na zemi.Jak údajně tvrdí text Smaragdové desky od Herma:to co jest nahoře je jako to co jest dole a to co jest dole je jako to jest nahoře...Máte srdce a ten kdo má srdce má i rozum...Nikdy tomu nebylo jinak...Mějte se pěkně
02. 01. 2010 | 13:16

Béda napsal(a):

Nevím co je na tom pravdy, ale někteří vyčítají miliardáři Sorosovi způsob, resp. původ jakým nabyl majetky (údajně přitom ohrozil a rozkolísal britský finanční systém) a jiní konspirují tím, že jeho nadace jsou skrytými prostředníky CIA.

Jinak s tím Čečenskem si nejsem tak celkem jist. Má tam vzniknout po vzoru Kosova s pomocí vnějších vlivů (včetně transatlantických a mudžáheddínů) islámský demokratický stát, anebo něco jiného?

Opět se táži - fungují nějaké podobné nadační skupiny v Iráku, v Afghánistánu, v Gaze? (Nemyslím tím skupiny podobné firmě Blackwater)
02. 01. 2010 | 13:52

Béda napsal(a):

vsuvka:

... a svými spekulacemi rozkolísal britský finanční systém...
02. 01. 2010 | 14:07

vfischer napsal(a):

DOBRÝ DEN - STÁLE STEJNÁ MNOHOMLUVNÁ RÉTORIKA O STÁLE STEJNÉM ! Určitě to myslíte dobře, právě tak jsko všichni zde diskutující - přispíváte ke košatosti diskuze na jediné téma: Máme svobodu i když jí vlastně nemáme Máme rozkradený stát ovládaný a rozkrádaný gangsterskou smečkou. Přesto nám teče voda, hřeje topení a máme banány a hypermarkety! Už dlouho nemáme hlad a nemusíme jít střílet a házet dlažební kostky. Dokonce můžeme odjet kam libo, když na to máme! Otázka zní stále stejně: Jaká míra nasranosti dokáže pohnout takzvanou voličskou masou! V letošním roce si to zopakujeme! Pak se můžeme všichni udiskutovat a ublogovat - bude nám to houby platné. Tak co ?
02. 01. 2010 | 14:18

Petr Havelka napsal(a):

Paní Hradílková,

odpoledne jsem si přečetl ve víkednové příloze MF DNES esej od pana Robejška.

Můžu doporučit, pravděpodobně bude zavěšený na iDnes Kavárna

http://zpravy.idnes.cz/kava...

Zatím tam visí zajímavá analýza o iluzích, víně, psím žrádle a předsudcích.
02. 01. 2010 | 14:28

Jan Žura napsal(a):

Paní Hradílková, neměli by se o to postarat především ti, kdo nemysleli a vtáhli nás, i sebe, nepřipravené, do těchto sra...k? Lidi z disidentských kruhů postavení do funkcí, např. pan Kocáb, to mrví dál, ale před veřejností dělají ze sebe obrovské machry. Už první vlády a prezident (více klaun než politik), to zmršili. Teď se chno snaží hodit na komunisty, jako by si mysleli, že všichni lidé jsou blbí. Blbí jsou možná mladí, nezkušení, kteří jejich slovům slepě věří. Za socialismu nebylo jen zlo a fantastičtí herci, kteří proti všemu srdnatě bojovali (tak se to denně prezentuje na ČT a v jiných médiích) ale i lidé, kteří pracovali, měli výsledky, které vytvořily předpoklad pro blahobyt části společnosti, která se nebála „převzít zodpovědnost“ a pořádně se napakovat. Celé to Vaše vyprávění a nabádání je k h..., pokud se nezmění atmosféra ve společnosti tím, že se budeme řídit lidstvím a ne prospěchářstvím prorostlým vším, na co pohlédnte. Abych Vás uklidnil, u komunistů nejsem.
02. 01. 2010 | 14:37

JaHrad napsal(a):

Jane Žuro,snažila jsem se říci totéž, co vy v závěru - také pokládám změnu v atmosféře společnosti za základní podmínku pro změny další.Jde nám ovšem o to, co a kdo tu změnu atmosféry způsobí, ne?
Ad Béda - s Čečenskem si není jist nikdo, jisté je jen to, že tam žádné vzory moc neplatí.V daném okamžiku je to něco jako sultanát. Ale jak se to bude vyvíjet dál, je velká otázka. Tam bude hrát roli paralelně několik rovin - klanové svazky a spory, míra vzdělanosti a zastoupení střední generace v soukromé a nestátní sféře, kuráž zahraničních investorů, role emigrace atd.Pro nás je ale rozhodně zajímavé to sledovat už jenom proto, že se zde velice rychle a před očima děje historie malého a svébytného národa, který existuje v rámci velmoce...(a tohle je ale téma na samostatny clanek, takze pokr. priste)
02. 01. 2010 | 15:29

Tužka napsal(a):

Tužka napsala pro paní Hradílkovou.Zase jste"svůj kabát přinesla do frcu".Budou Vám ho chválit,kritizovat,převracet a obracet,zapatlanýma rukama umažou.Vím,že jste na to připravená.Na Vás se mi líbí,že na svém blogu odpovídáte.Budu to sledovat,a i když možná do diskuse nevstoupím,stojím při Vás.Budou volby,bylo by třeba s tím "bahnem"pohnout.Bojovat je třeba.Přidám jednu malou zkušenost z mnoha svých osobních soubojů v minulosti s bolševikem.Když"dovolili" okupantům dopravit do naší republiky "jaderný rachejtličky",tak nás jedno krásné jarní odpoledne nahnali do zasedacího sálu a školili,jak se máme chovat v případě jaderné války.Velice mě to naštvalo,byla jsem "rozžhavená doběla",a když na závěr rozdali nacyklostylované smradlavé papíry s dvaceti kontrolními otázkami jako test,napsala jsem jedinou odpověď velkým písmem napříč.S**u na to,vylezu na tovární komín,otočím se čelem k výbuchu,budu se pevně držet,abych tam zůstala jako škvarek,všem válečným štváčům pro radost.Po školení jsem si uklidila pracovní stůl,připravila všechny svěřené klíče k odevzdání a čekala,že druhý den dostanu na hodinu vyhyzov.Nic z toho nebylo,myslím si do dneška,že se neobtěžovali něco číst,udělali si čárku za školení a na kontrolní otázky se"rázdvatři".Průběžně mne v životě přepadne pocit,...,tak ale,teď už toho bylo dost,a udělám,co udělám.Netvrdím,že jsem vždy dopadla dobře,ale vždycky z toho mám radost,že nejsem"sralbotka".Tužka.
02. 01. 2010 | 15:58

Admirál napsal(a):

Paní Hradilíková, víte, o co to mají Čečenci jednodušší? Kadirov se si oficielně přivlastnil veškerou moc, tudíž přihlásil se také k veškeré odpovědnosti. Pro Čečence, až je to jednou přestane bavit, bude naprosto jednoduché ukázat na něj.

To platí všeobecně pro všechny diktatury, ať komunistické, náboženské atd. Ať už jsou osvícené, nebo pouze hnusné.

My u nás to máme těžší. U nás se nikdo dikátorem nevyhlásil, nepřevzal odpovědnost. U nás tahájí různí jedinci či skupiny za nitky zpoza buku. Tudíž podivná polodiktatura.

Kromě pár vyčnívajících není na koho ukázat. Díky různým mediálním hrám a kampaním si člověk připadá jak v zrcalové síni. Nenamíříš.

Pokud není možné na někoho ukázat, usílí těch, kterým vadí podivná polodiktatura se tříští a jde do ztracena.
02. 01. 2010 | 15:59

Béda napsal(a):

Tužka,

dnes nás nikdo na jaderný výbuch nepřipravuje. Myslíte, že nám proto jaderná válka nehrozí? Slyšela jste o blahodárném humanitárném preventivním jaderném úderu, resp. útoku, který má naše "obranná" "mírová" globálně působící vojenská aliance ve svém programu? Víte jak skončily jednotky CO, které byly součástí ministerstva války?
02. 01. 2010 | 16:25

ironik napsal(a):

Krize víry v cokoliv je o převzetí zodpovědnosti za své činy ,ovšem na položenou otázku co je to zodpovědnost kam až sahá, čím se lze a jak se z odpověnosti oprostit , penězi ,odebráním nelegálně získaného majetku,smrtí? Pokračujme náhrady všem postiženým , to znamená ,újmy za rozpady rodin (vždyť rodina je základ státu) třeba to zas už neplatí, o ekonomickém zajištení při postižení politicko ekonomickém převratu , to je stále stejný problém už od dob krista tam se to vyřešilo zkrátka problém byl v tom že z něho udělali mučedníka a problém je tu dodnes.
02. 01. 2010 | 16:38

Tužka napsal(a):

Tužka pro Béda.Víte,jsem pacifista.Ufikla bych všechny ručičky,které sahají po jakékoliv zbrani.Hodně pamatuji.Pamatuji útěky do krytů v druhý světový.Pamatuji si,jak jsme s babičkou zalezly pod keř,když přilétaval"hloubkař",pamatuji se na zvuk kulometu a odletující kamínky ze silnice,viděla jsem padat bomby,..,a nebylo to ve filmu.Měla jsem kamaráda,který byl na vojně z kraje šedesátých,odtransportovali je do Ruska na jakési cvičení.Tam byly použity "jaderné granáty" nebo co,měl na těle několik let nehojící se boláky,nedožil se ani padesátky..Něco o armádách a jejich zbraních vím,ale nevyhledávám to,ale nevím,že bychom mšli v naší repoblice ministerstvo války,a ani v EU není,to je pro mne "novum".A ještě k první otázce,někde jsem už napsala,že na světě je dost"magorů,co mají moc a peníze" a jako magoři udělají cokoliv.A jaderných bomb a dalšího nebezpečného materiálu je na zeměkouli příliš mnoho,a z toho matematicky vyplývá velikost nebezpečí.Tužka.
02. 01. 2010 | 16:55

jj napsal(a):

Myslím si, že řešením jsou jednomandátové volební obvody, spojené s osobní odpovědností konkrétních politiků.
02. 01. 2010 | 17:02

zdesta napsal(a):

Před několikati dny jsem viděl dokument o rodinném klanu Bushů a vlivu na vládnutí.Satelit-SDI-Media grup.(žádný M.Moor)Vypovídali tam bývalí představitelé administrativy USA agebti FBI a CIA a.t.p. Celá ta sranda kolem krachu ropné společnosti Arbusto (G.Bush jun)Prachy na ni získal investor rodiny bin Ladinů James Bart.Přesun do nejvlivnější obchodní společnosti Carlyle a její zbrojařské divize United defense.Mezi investory je opět rodina bin Ladinů-společnost řídí nejvlivnější muž Frank Carlucci.Prachy se mladému Georgíkovi jen hrnou a jak podotknul jeden diskutující, i za předpokladu,že intelektuální výbava je u zmíněného minimální.Z celého dokumentu přímo číší,že lid US se "rozhodl" válčit pro zisk ropné a zbrojařské lobby a ignoruje zadlužení i přímé dopady. Vidím v tom určitou podobnost i u nás.Bush neukočíruje Arbusto,ale má ukočírovat světové dění. Topolánek neukočíroval teplárnu,ale rozhoduje o ekonomice ČR. Jestli je na př.Jančík lépe vybaven intelektuálně než G.B to lze těžko posoudit.(je u koryta)Vládnou prachy (finanční oligarchie)a politická scéna jim slouží ve vytváření ideálního prostoru.(odměna v různých formách)Výměna lidí neodstraní nastavený systém.Počase ho budou respektovat a podřídí se.Můžeme fandit ledačemu,(teorie)ale realita bývá obyčejně o něčem jiném.Chtěli jsme tento systém i se spoustou negativních rysů a dopadů.Jen naiva se může domnívat,že se něco podstatného změní.Historie je spíše školní uklizečkou než učitelkou,ale o něčem vypovídá.Že to nikoho nezajímá je o něčem jiném.Jsem ohledně nějakých podstatných změn skeptik. Přeji v novém roce všem to nejlepší.
02. 01. 2010 | 17:35

JaHrad napsal(a):

ironiku - na otázku co je odpovědnost si vždycky odpovídám že je to (stav, kde se dá odpovídat a dává to smysl, neboli) bytí ku prospěchu a zároveň nikoli na úkor sama sebe tudíž ani bližních, a je samozřejmě stálý proces hledání rovnováhy vnitřní i vnější

tužko, díky.jojo, to je vždycky dobrý, si ověřit, že člověk není "sralbotka" .To je dobrá medicína.

zdesta: píšete - "výměna lidí neostraní nastavený systém" - ale systém přece vytvořili lidé a ti jej udržují, využívají ho, vyprazdňují ho, a znovu naplňují, přesně tak, jak se jim to hodí a jaké konstelace jim umožňuje! není vada v jeho existenci, je to prostě jen forma, která vznikla v silném okamžiku současně se vznikem silného dogmatu (domokracie), a dokud nenastane další silný okamžik s jiným dostatečně silným dogmatem, lidé si prostě musejí vystačit s takovým systémem, který je k dispozici, ne? A taky vám přeju vše prima, hlavně radost ze života.
02. 01. 2010 | 18:48

Petr Bilina napsal(a):

Paní Hradilková, díky za rozumný blog a za to, že cítíte povinnost odpovědět na příspěvky na něj navazující. Bohužel většině blogerů zde stačí zveřejnění jejich textů, často již dobře zaplacených jinými sdělovacími prostředky. O autorovi vypovídá nejen text, ale i to jak jej použije.
02. 01. 2010 | 19:40

Béda napsal(a):

Tužka,

Nepamatujete si, že bychom měli v republice ministerstvo války? A co tedy máme? Snad ministerstvo NÁRODNÍ obrany, které brání obyvatele ČR v Kosovu, Iráku, Afghánistánu? Víte co se s českou armádou mezičasem stalo? Jako součást původně obranného spolku NATO se krátko po vstupu do aliance stala součásti preventivně útočného globálního vojenského spolku a hned se zůčastnila "mise", která v Kosovu zajistila provedení genocidy naruby a vznik islámského narkoteroristického státu. Vojenská doktrina státu byla transformována v projekt servisní organizace armády transatlantického spojence a tomu uzpůsobena organizace a její výzbroj.
02. 01. 2010 | 20:04

jepice napsal(a):

Paní Hradilková, díky za blog, je to jak voda živá, oáza v poušti vzdechů.
Někdy si říkám, že trávím moc času na internetu. Padá pak na mě chandra. Jenže já mám tu výhodu, že žiju na malém městě, a tak mi stačí sklapnout noťas a vyjít mezi obyčejné lidi. Někdy stačí jenom koukat, co je kde vyvěšeno: kde co hrají divadelní nadšenci /nejenom tři party ve městě, ale ty i z mnoha okolních vesnic/, kde je jaká výstava /určitě minimálně pět na výběr/, kdo bude recitovat v čajovně, kde je jaká benefiční akce a tak dále a podobně. Pak si koupím grog ve stánku na náměstí a hned vedle ochutnám bramborák od skautů, kteří sbírají peníze na novou klubovnu, a nakonec zakotvím u beden knih za pětikačku před antikvariátem, kde určitě potkám někoho na pokec.
A jenom náhodou si vzpomenu, jak tu bývalo nepěkně mrtvo.
Moc se mi líbila ta vaše věta o lidech, co jim je fuk, že jezdí v otřískaném auťáku, kteří "pokud mají co jíst, uživí rodinu a něco ušetří, investují peníze do něčeho, do čeho chtějí investovat, to jest tam, kde něčemu či někomu dalšímu pomohou a něco přitom zase objeví. A to, že tak můžou konat, považují tito životamilci za největší bohatství a luxus, kterého lze dosáhnout".
Jo, jejich existence dává naději. A já vidím, že jsou.
02. 01. 2010 | 20:51

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ad vrazi vólstrýtů, kucí já vám docela závidím, kde všude jste byli a do čeho tak nemilosrdně vidíte. Ale nezoufejte, i u nás sou docela slušní a jistě upřímní rafani...
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://www.ateo.cz/f/images...
02. 01. 2010 | 22:24

Targus napsal(a):

Myslím, že nejlepším způsobem, jak ven z krize důvěry ve slušnost, poctivost a zodpovědnost, by bylo vzít za slovo poslance Jandáka, který loni navrhoval přímo ve sněmovně, aby byl každý týden popraven jeden poslanec.
Ta dvoustovka by vyšla tak akorát na jedno volební období, kdybychom si dáchli o svátcích a přes parlamentní prázdniny.
Žebříček poprav by sestavoval dělný lid každotýdenním hlasováním oceňujícím nejnovější lumpárny té dvousethlavé svoloče.
Do měsíce by skončily kamarádšafty s lobbyisty, dárečky pro ČEZ, tajné smlouvy s Kapschem o veřejné zakázce a desítky dalších lumpáren.
Dokud se lidé nebudou zase bát basy nebo oprátky, pořádek, slušnost a vzájemná úcta mezi lidmi jednoduše nemají šanci.
02. 01. 2010 | 23:17

Qiedo napsal(a):

To:všichni :
Dnes v podvečer na ČT24 debata: P.Cibulka,P.?a P.Havlík( m.j. řekl ...dělám to proto,abych se jednou mohl podívat svým dětem do očí...) a doporučuji:
http://www.obcane.cz/
02. 01. 2010 | 23:33

Veronika Vendlov napsal(a):

Jani, Libor Stejskal to napsal za mě. Ale já to zopakuju: Díky za text, mluvíš mi z duše!

Nebyla bych to takto schopna popsat, nutilo by mě to k nějakým příkaldům ze života. Navíc můj "politický polibek" je moc vidět, takže nekážu a piju vodu. Jen doufám, že mi všechno to, v co věřím - tedy zejména v dobro, které v lidech vidím víc, než zlo, vydrží nejen po roce 2010, ale pro celý život, ať je dlouhý či krátký... chmury lezou občas i na mě, to když zjistím, že jsem se krutě spletla v někom, o němž jsem si myslela, že jej znám alespoň trochu...ale to se neděje náhodou, má ěm to něčemu naučit, tím jsem si jistá...
Krásnou neděli!
03. 01. 2010 | 00:44

Veronika Vendlov napsal(a):

Targusi, to je úplná blbost, protože zlo plodí zase jen zlo, ale to už bylo dávno někým řečeno...
03. 01. 2010 | 00:45

JaHrad napsal(a):

milá Jepice - ano! Pro radosti z proměn malých měst si jezdím při každé příležitosti - Humpolec, (letošní zážitek udělení medaile Aleše Hrdličky Ivanu Martinu Jirousovi - kolik odvahy musel pan starosta společně místní obrozenkyní paní Neomýtkovou vyvinout, aby se jim podařilo to prosadit!) Třebíč - a jeho knihovna poblíž náměstí, Boskovice, Pacov, Slavonice, Jemnice, Písek... mohla bych pokračovat. Tahle země je plná výborných lidí, kteří schutí žijí svoje životy a neztrácejí čas mudrováním o tom, jestli by bylo dobré popravovat nějaké pracanty docházející do parlamentu.
To ostatně pan Targus jistě připsal v nadsázce..
Veroniko, držím palce tobě i tvojí víře. A ta zklamání - těch ještě bude! Ale právě ta jsou neocenitelnou školou, ne? Každý uzemění je dobrý, i když přitom padají občas pěkné facky. Hlavní je mít dobrý osobní zázemí, které je základem.
03. 01. 2010 | 01:40

Pocestny napsal(a):

Zdravíčko,
zdravíčko popřeju do Nového Roku.

Hezky a od srdce napsáno.

Jenom jestli to není úplně naopak.....
My tu s Tarqusem mnohdá zastáváme naprosto stejná stanoviska, leč opačně orientovaná, tak to připodobním na něm.

On tu píše o nesnesitelné lehkosti bytí, tudíž o potřebě klacku a kata....
Já bych tu potřebu zase pokoušel vytěsnit tím, že bych si vzpomněl na glosované dvacetiletí a na to, jak jsme jako studenti všelijakých oborů dokázali najít společné lidské stanovisko, zatímco dnes se plešatí a bohatí setkáváme jako veteráni našich oborových bitev, kteří již mnohokrát zabojovali za to, co by jako hmotně nezainteresovaný občan museli odmítnout.

Já myslím, že ten základní rozpor je v každém z nás...
Je to schizofrenie vlastní svobody a pravidla pro druhé, ze kterých se rádi osobně vyjímáme "důvody hodnými vyššího zřetele."

Řečeno poselsku - nevolme ty, které chceme později věšet...-)

Jak si tak probírám ta minulá léta, připadá mi, že nejlepší zkratkou, headline či symbolickým eufemismem je toto:
https://www.youtube.com/watc...

Zretardovali jsme z etické společnosti na populaci, ve které účel světí prostředky...

Chybí-li ethos, přichází Charlie Darwin se svým Přírodním bojem.
Lidství je vítězství civilizace nad přírodou.

Všichni vámi citovaní autoři mají jedno společné - jakoby jazykem naráželi o zlomený zub, který neumějí pojmenovat.

Ano, sice jsme za 20 let prošli cestu od ČSSR přes ČSFR k ČR a pak do EU, Schengen a nakonec do postLS, čili papírově pětkrát změnili zásadně barvu fasády, ale uvnitř dál vše hnije dle hesla:
"Kdo se kurví,
ten má štěstí,
ten je samý peníze."

Odložili jsme tu dobu zběsilé konzumace, kterou západ prošel po válce až do přelomu století, odstartovali jsme naším pozdním coming out horečku globální Bonanzy, která dvacet let žila z napouštění socialistického světového kriminálu spotřebními krámy.

Došlo ke změně identity, už nejsme vazaly původu, jsme koně pod sedlem vlastních ambicí, kteří se definují profesionálními souřadnicemi na mapě společnosti, tvář mnohým propůjčí až jejich funkce, bez funkce žádnou nemají.

Je čas opět definovat lidskost a člověčenství v nové etické formě.
Bude to složité...
Česká společnost je malá, o mnoho menší, než ta, ve které jsme vyrostli. Odešly z ní nejen všechny národy a zbyly jen menšiny, ale hlavně miliony těch, kdo nenarvali svou chytrou hlavu do domácího chomoutu, protože jim prostě byl těsný.

Česká společnost je příliš malá, aby budila obecný zájem v okolí, je příliš uzavřená, aby přijímala podněty zvenčí, uzavřená do němoty jazyka, kterému rozumí jen Slováci a Poláci, zatímco my přestáváme rozumět i jim.
Česká společnost se pomalu těm, kdo by jí měli dát páteř, stává stigmatem, baťohem šutrů, handicapem, každý, kdo existuje v rámci větším než je rozloha této provincie EU, naráží na otazníky v očích svých partnerů a přátel....stáváme se reservací vakantních jedinců v žaláři vlastního jazyka.
03. 01. 2010 | 02:08

Pocestny napsal(a):

Ne není to krise, je to jen palčivý okamžik, ve kterém konečně krachuje mentální systém alibismu života dle minulých pravidel na účet budoucnosti, čeká se na příchod generace, která to pojme v novém kontextu. Za deset let budeme v každém případě dost jiní, to je jasné.

Demograficky jsme na zlomu. Právě nyní se do dospělého života a k volbám dostávají první ročníky, které nezažily to od čeho dvacet let utíkáme, je nezajímá, co tu bylo před dvaceti lety, ale to, co tu bude za dvacet let. Teprve nyní dojde ke generačnímu střetu, protože stoupající počet penzionovaných žroutů dneška bude politicky více a více vydírat zmenšující se populaci produktivních ročníků, ročníků, které také kromě "rodinky rozpočtových nezaopatřenců na penzi budou chtít tu svou, i když je společnost přesvědčuje, že rodina je břemeno, na které moderní člověk nemá čas.

Je čas si připustit, že ty budoucí "revoluce" budou o nás, ale bez nás.
Je čas si připomenout to dvacet let staré: "Staré psy novým kouskům nenaučíš."
Je hořké si připustit, že to dnes platí i o nás....

Je smutným břemenem nás všech dožít krachy generací, jejichž jsme součástí.

Mám smutnou zprávu, Jano Hradilková ....dožijeme jako světýlka v močálu, ve kterém jsme vyrostli a zestárli, protože jsem odsouzeni ke všemu, co si tu poručí ta šedá většina.
Je tu však reálná naděje, že ta příští většina bude barevnější.
Je čas omladit nároďák, i za cenu, že dočasně klesneme ve světovém žebříčku.

Je mi čtyřicet, pokud chci odejít, jede mi vlak....přemýšlím.....v EU jsou místa, kde takhle do holinek neteče.
Sám mohu připustit, že jsem se stal víceméně obětí toho bordelu zde, jako každý, kdo ho musí žít, ale nedokážu připustit, aby zničil život mým dětem. Možná je pro jejich budoucnost čas zahodit vlastní minulost....
03. 01. 2010 | 02:20

Béda napsal(a):

Pocestny,

květomluva to je velké holt umění.

P.S.: nejezděte do Čečenska. Jeďte raději do Iráku anebo do Afghánistánu.
03. 01. 2010 | 03:15

tomas.p napsal(a):

Pocestný, ačkoliv Vám rozumím, vlastně Vám nerozumím. A hlavně nerozumím tomu, proč nechcete, aby Vám bylo rozuměno. Trochu málo, na to co nejspíš chcete říct a trochu moc, že nakonec nic moc neřeknete. Škoda.
Jinak skvělý blog, a i zjímavé reakce, díky za něj, je o čem přemýšlet.
Díky paní Hradílková.
03. 01. 2010 | 03:42

bohous napsal(a):

Já mám dojem zbytečnosti z celého toho žvanění tu - bez odvahy. Za bolševika jsem byl veden StB jako nepřátelská osoba.
Teď by stačilo pouhé: v březnu ve všech mediích zveřejnit, že občanstvo žádá tuhle jednu větu do stávajícího volebního zákona: pokud se k volbám nedostaví 50% oprávněných voličů, volby se musí do 30 kalendářních dnů opakovat znovu.
A platné pro volby komunální, senátní, krajské i parlamentní!!!
Občané by politické sekretariáty uvolili.
A vydáno jako požadavek v březnu, každý další den za něj na všech náměstích manifestovat.
Třeba týdny.
Ustávkovat je!!!
Což v listopadu 89., přes mé protesty Nepřátelské osoby, bolševici znemožnili.
Jiné snadnější reálně demokratické řešení k veřejné změně není.
03. 01. 2010 | 08:25

Baba napsal(a):

Blog si časem přečtu. Teď už počítám s tím, že paní Hradílková nepíše nic veselého. Přeju pěkný den k přemýšlení.
03. 01. 2010 | 08:33

Ovoce napsal(a):

Perly naházeli sviním a občané se nepoučili...
03. 01. 2010 | 09:58

Vico napsal(a):

Pocestný : palec každopádně nahoru. Kdyby vám Éda zbytečně nerozežíral útroby, tak máte někdy opravdu velký přesah.

Tomas.p : Mám rád fláky, kterým na první přečtení není všechno rozumět.
03. 01. 2010 | 10:26

Baba napsal(a):

Vico:
Z vašeho nicku to není zřejmé, ale soudě podle toho, co píšete, jste nejspíš žena.
03. 01. 2010 | 10:44

JaHrad napsal(a):

Pocestný, hola heej, jsem si oddychla, ze jste take dorazil. Díky moc za menáž. Nutno na chvíli nedělně k plotně, pak snad na krátký výlet a už se těším, až pustím myšlenky po vašich cestách necestách. Zatím výchozím bodem se mi jeví věta " Je to schizofrenie vlastní svobody a pravidla pro druhé, ze kterých se rádi osobně vyjímáme "důvody hodnými vyššího zřetele."
Dostat vás do diskuse pod blog je dostat prvotřídní biftek s občas exoticky vyhlížející oblohou, cením si toho, zdravím vás, a přeju do Nového rolu samozřejmě to zdravíčko - klidnou mysl, zdravou stravu a dostatek spolehlivých spojenců.
03. 01. 2010 | 10:48

Vico napsal(a):

Baba : Nikoliv, ale zajímavý postřeh. Docela by mne zajímalo, z čeho tak soudíte.
03. 01. 2010 | 12:04

Pavel napsal(a):

Pocestný: Naprostý souhlas. Jsme ztracená generace,jejíž myšlení je tak narušeno těmi 40 lety komunismu,že nejsme schopni více dávat než brát, mít radost z budování dobré věci.Překlopení rádoby rovnostářské společnosti v nás uvolnilo šílenou touhu po mamonu bez skrupulí.Co to jsou současní politikové než převlečení komunisti,budující si stejně privilegovanou vrstvu,kam nikdo nesmí,aby jim nenarušil jejich elitní život.A ta mlčící většina? Kde se vzala ? No ta tu přeci už byla i za komunismu,jinak by tento nemohl existovat.Jsme přizpůsobiví,jako ten Švejk . I nyní jen nadáváme,ale většina už má způsoby jak si přivydělat.Vždyť je prokázáno,že celkový majetek všech občanů roste o cca 20% více než jejich oficiální příjmy.Tedy opět ta schizofrenie jak za minulého režimu: nadáváme,ale umíme v tom chodit a změnit už vlastně ani nic nechceme.
03. 01. 2010 | 12:11

Jozef napsal(a):

To Pocestny

Citavam Vase prispevky spravidla ako Vas sposob sebaanalyzy,citam Vase analyzy negativnych vlastnosti Cechov /aj Slovakov ai/ ako formu sebaprojekcie.Sebaprojekcie vlastnosti a pocitov neraz agresivne nackovskych.

"Zretardovali jsme z eticke spolecnosti,na populaci,ve ktere ucel sveti prostredky.""Kdo se kurvi,ten ma stesti,ten je samy penize" - definovali ste vladnucu lumpenetiku,definovali ste vladnucu politicku a medialnu severoatlanticku elitu.Definovali ste vladnucu "populaciu" neukotvenu v spolocnosti,neukotvenu v etike.
Neukotvenu ako Vy.

Nemate problem "zahodit vlastni minulost",nemate problem zahodit vlastni jazyk a prijat anglicky a potom hebrejsky a nebudete mat problem zahodit ani hebrejsky.

Ci vsak nie je uz zrejme,ze vsetci stojime na hrane priepasti? Ak je ucelom zivot, prostriedkom nie su peniaze - ale ukotvenost,v spolocenstvach a v etike.Najma v etike vseobecnej,vsechraniacej.

V tomto zmysle posielam novorocne priania.
03. 01. 2010 | 12:17

Viva napsal(a):

Není rozdíl mezi mlčící většinou a privilegovanýmmi vrstvami (tj. politiky). Koupil jsem si před 5 lety auto, na něm mi už ukradli všechno, co se dá ukrást (poklice, několikrát autorádio, rezervu, anténu). Jsem si 100% jistý, že to nekradli politici, ale obyčejní občané. Pokud obyčejní občané tak kradou, musí zákonitě krást i politici, vždyť jsou vzorkem obyvatelstva. Dokonce si myslím, že v průměru kradou politici méně než v průměru obyčejní občané, že jsou přece je elitním výběrem.
03. 01. 2010 | 14:14

Lamm napsal(a):

Viva, plně s Vámi souhlasím. Navíc dnešní politikové nejsou elitním výběrem. V dnešní době si společnost stále ještě rozděluje bohatství. Všichni toužíme po tom být bohatí. Nakonec ale zůstane v rukou těch, kdo opravdu umí. A je to tak správně. Je hřích rozdávat někomu bohatství, kdo s ním neumí zacházet. To nám ukázali komunisté a to třeba vidím v našem bytovém domě, kde lidé dostali od města byty téměř zadarmo. A až bude rozděleno, pak teprve povedou zemi lidé, kteří mají zájem na dlouhodobé prosperitě, nestojí o čtyřletá poslenecká koryta a nebude je možné tak snadno korumpovat. Tak to chodí a veškeré ty pěkné řeči o tom, jak bychom se měli krásně chovat, jsou jen málo účinnou rétorikou.
03. 01. 2010 | 15:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Petr Havelka:
Co provedl pan Čunek?
03. 01. 2010 | 22:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Viva:
"musí zákonitě krást i politici, vždyť jsou vzorkem obyvatelstva" Obvyklá iluze. Politici jsou vyselektovaní z občanstva systémem, který selektuje právě ty bezskrupulózní ctižádostivce a lháře. Politici nejsou průřezovým vzorkem obyvatelstva.
03. 01. 2010 | 22:10

JaHrad napsal(a):

Dobrý večer a děkuji všem za reakce.
strávila jsem den v ZOO a radovala se ze všech dalších vylepšení.
přemýšlela jsem, jak vlastně odpovědět Vám, Pocestný. Vy jste mne zas nadzvedl! Vy jste tu na jednu stranu skutečně za mazla, s tou svou brilantní schopností formulovat, na druhou stranu jste pěkný zazdívač. Ostatně napsali to za mne uz Tomas P. a Jozef. Váš projev katapultuje čtenáře někam, kde už už by se dalo vidět za kopečky daleko, ale najednou odněkud dorazí živel a není vidět na krok. Občas si říkám, jakou pohádkovou postavu mi vlastně připomínáte, ale já na to přijdu!
Ten článek bych nikdy nenapsala, kdybych si jako Vy myslela že „dožijeme jako světýlka v močálu, ve kterém jsme vyrostli a zestárli, protože jsem odsouzeni ke všemu, co si tu poručí ta šedá většina“
Respektive beru světýlko, ale už ne močál. Jak můžete říct jako fotr takovou věc, že „Možná je pro jejich budoucnost čas zahodit vlastní minulost.... „ ? Vždyť z minulosti jsme vyrostli, a minulost má tolik rovin a podob, dosud v přítomnosti nevybarvených, a je v nás, se vším dobrým i špatným, a to, jak s ní v sobě nakládáme, a jak ji předáváme té generaci, na kterou vy přenášíte naději a tím i zodpovědnost za tu naději. Pokud si my, čtyřicítky a padesátky neuvědomíme, že je to teď fakt na nás, jak tu přechodovou informaci zprostředkujeme, ta agonie bezradnosti, nedořečenosti a nihilnismu bude předána dál a ponese ovoce v jiné podobě vykořeněnosti. Mezi starým a novým kontextem, vážený, musí být solidní most, a na tom nestojí nikdo jiný, než my. Příklady táhnou, slova hýbají, milý Pocestný. A mě se zdá, že s obojím by se právě vůči té mladé generaci nemělo hazardovat. Ale jak říkám – každopádně díky moc pane Cestou necestou.
03. 01. 2010 | 22:32

JaHrad napsal(a):

respektive my nestojíme na tom mostě, naším úkolem je ho učinit solidním. Což mi připomíná zajímavé téma pro projekt "česká radost, česká hrdost" - naše mosty. Sledujete třeba ten, který roste v Radotíně? Není to fantastické? Zato okolo té rekonstrukce Karlova mostu je zdá se pěkný humbuk!
03. 01. 2010 | 22:37

JaHrad napsal(a):

Jozefe
díky za větu
„Ak je ucelom zivot, prostriedkom nie su peniaze - ale ukotvenost,v spolocenstvach a v etike“
Ano, o tom jsem se snažila psát. O tu ukotvenost se tady vede velký boj, a vlastně vždycky vedl. Když se podíváte ale do historie, tak ty nejzajímavější okamžiky naděje a ukotvenosti zde, v našich zemích, se děly vždy v nějaké součinnosti se světem venku ( z relativně nedávné minulosti příklady aktivit Vojty Náprstka, rodiny Masarykových... )
Jenže zápas o ukotvenost bude tak dlouho, dokud se jedinec nezbaví mindráku, předsudku, mýtu, ve kterém je uvězněn. Ukotvenost vyžaduje nadhled, odstup od sama sebe, schopnost fungovat sám za sebe a komplementárně s ostatními v rámci společenství. A tady máme asi velký deficit. (je to třeba vidět taky na humoru - z čeho si děláme srandu – z druhých, na úkor druhých, ale jak si ji děláme ze sebe - no, ten odkaz Pocestného byl tedy v tomto směru dost soda)
03. 01. 2010 | 22:53

argun napsal(a):

Milá JaHrad,
já Vám toho Pocestnýho fakt ze srdce přeju. Je vopravdu sladkej, prostě k zulíbání. Jeho slovní koloratura mi připadá, jako když jsme kdysi na základní škole v pracovní výchově vyšívali barevnejma bavlnkama na kanavu (víte ještě, co to je? jo jo, museli i kluci...). Načančané ornamenty bez smyslu a účelu...Zkuste si cvičně z jeho zdejších příspěvků udělat anotaci ve 4 větách. Co Vám z toho vyleze?... Mě vychází psychoanalýza jeho osobních běsů.

A jinak? Inu hezky jste se novoročně zamyslela. Dobře se to čte. Leč obávám se, že více pravdy má Vámi citovaný Admirál, když trefně pravil "Můžeme volit koho chceme, říkat co chceme, nadávat jak chceme a je nám to hovno platný".

Víte proč? Protože totéž cítí lidé v Bretani i v Bavorsku, na Sicílii i na řeckých ostrovech. Bubnování na tunajší občanské bubny to neřeší. Přesněji, řeší - ale jen něco (zaplať pánbůh za to), nikoliv podstatu problému. Ta tkví kdesi mnohem mnohem hlouběji a má snad cosi společného a ideovou prázdnotou...chcete-li, s absencí pánaboha, nebo možná lépe vědomí horizontu. Neboť odtud pramení Vámi vzývaná naděje. Bez horizontu je zcela marné dovolávat se éthosu, občanské angažovanosti a jiných aktuálně populárních ikon. Neboť pak i ty zůstanou beznadějně prázdným a leckdy samoúčelným gestem...

Pravdu má i bohous. Jasnou a srozumitelnou a každodenní. Klasik pravil , že odvaha je základ charakteru.

Osvícený G.Soros? Ano, osvícený také díky svému bohatství. Bezskrupulózní tvrdý byznysmen i filantrop. Proč by jím nebyl? Tuším, že Zola napsal, že na počátku každého skutečného bohatství je zločin. Sorose tolik nepostrádám, zato více dalajlámů. V křesťanském světě nikoho takového - bohužel - vidět není. Ponurý a neinspirativní je ten náš svět. A toho světlonoše žádné občanské sdružení mám pocit, nevygeneruje...

Tož tak nějak. Ať máte letos více dobrého než zlého!
04. 01. 2010 | 00:22

MZ napsal(a):

Z dosavadního vývoje je zřejmé, že mezi kapry je jen málo Politiků, kteří mají skutečný zájem na řešení krize. Proto je na čase, aby občan se začal starat!
A kdo jiný by se toho mohl chopit, než blázen jen, ti kdož ke hvězdám čelem s otevřeným hledím míří... “Statečnost míří ke hvězdám, strach ke smrti“ - Seneca. Statečnost se nedá dělit na kousky. Buď je, nebo není. – Honoré de Balzac.
Žádné strachy, tato země je plná bláznů a ti nezhynou! Povstanou z popela a ponesou dál tu pochodeň přes další most, budeme stavět nové mosty a nové zámky! Znám já spoustu starých mostů, které vydrží všechno, každý režim, každé vládnutí i cizáky. V královském městě Děčíně stojí dva prastaré kamenné mosty, mosty ve městě, na jehož území se ponejprve usídlil kmen Děčanů, aby zde později bylo založeno nejdříve přemyslovské sídliště a později Přemyslem Otakarem II. královské město koruny české, které tvrdě zakusilo husitské války, aby později coby součást sudetenlandu se stalo součástí velkoněmecké říše a bylo nám vráceno zpět. Ty mosty stojí dodnes!, jako zázrakem ve zdraví přestály i komunistickou urbaniziádu. Mají svoji paměť a historii, jsou hned dva, jeden Staroměstský, a jeden Ovčí můstek. Jsou dokladem Člověka, jeho síly a toho, že hodnoty plodů lidského soužení přetrvají staletí. Na jednom z nich je dokonce sousoší, které původně bylo vytvořeno pro most Karlův, ale pak se tam nevešlo, tak skončilo toto dílo v DC. Ovčí můstek je ten, přes který se honily ovce na pastvu, je jeden z těch, po kterých se dá šplhat přes ouvozy české, luhy a háje vysoko do kopců česko saského švýcarska, ze kterých lze se kouknout, jak ta naše země je pěkná! a kudy po ní cesta... Tyhle trvalé hodnoty ducha, přetrvábající generace jsou těmi, na kterých je třeba stavět. Nevymlouvejme se do nekonečna na historii a neplačme nad houfem přiblblých kaprů v malé českém rybníce. Každý může konat, každý na svém Místě!
Věřím v člověka, věřím, že my Češi a Moravané nejsme národy jen malomyslných slabochů.
JKH, uděluji ti mimořádně 4 hvězdičky! z pěti možných:-).
04. 01. 2010 | 00:22

prirodovedec napsal(a):

argun: Zdravim. Byl to podle mne Balzac. :)
04. 01. 2010 | 00:59

prirodovedec napsal(a):

Pocestny: Velmi dobre. Skoro lepsi nez puvodni text. Ale jedno bez druheho by nebylo ono.
04. 01. 2010 | 01:05

Veronika Vendlov napsal(a):

Jano, 100% souhlas.
Díky moc. v.
04. 01. 2010 | 02:25

JaHrad napsal(a):

Argune, vítejte v Novém roce, moc zdravím a díky.
Výskyt světlonošů rozhodně nelze omezovat na občanská sdružení - to rozhodně ne.
Souhlas s momentální absencí vědomí horizontu, samozřejmě nejen díky bolševikovi, ale táhne se to od dob říše předchozí. Když si vyměníte brýle, zjistíte, že v mnoha dílčích oblastech je znát, že za těch posledních dvacet let zde systematicky zafungovala řada lidí, myslících a konajících s přesahem. Teď to jakoby není moc vidět, protože debata je cpána do těch t emnějších sfér.
Celkově absence horizontu je přece logická reakce každého malého území v ohrožení. Proto prvním krokem je prostě nebát se věci přijmout jaké jsou. (Když jsem včera v lidmi naplněné ZOO prakticky neslyšela češtinu připadajíce si jak na rušné moskevské třídě, říkala jsem si,jak si to vlastně vyložit. Že Rusové mají moc rádi zvířátka, zatímco Češi dají přednost nedělní polední kachýnce se zelím...)
Druhým krokem je zbavit se lenosti a občas někam, odkud je dobrý rozhled. A poslouchat, jakými jazyky lidé mluví, když tedy mluví.
04. 01. 2010 | 09:12

ok napsal(a):

Opravdu velmi nesouhlasím s Pocestným - možná proto, že jsem o 10 let starší, a dnešní marasmus vnímám stále jako plný naděje a plný možností - věřím, že teprve v roce 2009 jsme se i my řadoví občané naplno dozvěděli, jaký je skutečný stav našich "elit" (o Paroubkovi se to vědělo už dříve, a le nastoupili Toskánci, Klaus proti Evropě byl konečně nepřehlédnutelným exotem i pro řadové občany atd.). A protože s takovými elitami se nehodláme smířit, budeme to prostě řešit. Budeme to řešit v roce 2010, a když se to nestihne, budeme to řešit i v letech následujících. Je nesmírně cenné, že konečně známe dosti přesně diagnózu paceienta jménem ČR - teď to můžeme řešit.

Pane Pocestný, za komunismu byla ta beznaděje mnohem horší, a přežili jsme to vcelku se ctí, řadu věcí jsme prostě nevzdali.
04. 01. 2010 | 09:21

Zdenek Mihalco napsal(a):

Kde najít světlonoše? Že by se v těchto časech a zemích neurodilo?
04. 01. 2010 | 10:31

Tužka napsal(a):

Tužka,neodolala jsem,neodolala,takových pěkných komentářů přibylo.Vidím,že o nich přemýšlíte,paní Hradílková,a pan Pocestný..,ten to vždycky umí báječně napsat.Napíšu Vám,jaký mívám pocit při čtení jeho příspěvků...,jdu údolím,po obou stranách vysoké skály ,není kam uhnout,musíte jit dopředu,nebo se vrátit.Čtete,fantastní obrazy se střídají,překvapují vás,..,ale pak zatoužíte vyjít "na kopec a rozhlédnout se známou,srdci milou krajinou".Ve svých úvahách mi připomínáte Popelku,..,popel,hrách,fazole,obilí...,ach to Vám to namíchali ti diskutující,a holoubci nikde.Přeji Vám,abyste v změti našla hodně oříšků,a v nich zlato,stříbro,drahé kamení,..Zdůrazním,že číst Vaše příspěvky je pro mne vždycky morálním přínosem.Takovéhle "morální ořezávátko"potřebuje občas ledaskdo.Tužka.
04. 01. 2010 | 10:48

bape napsal(a):

Vážená paní Hradílková

Vaše věty " ...víra v dobro /?/ bude reálnější, než přijímání zla, jako normy....hledat místa a příběhy s kontinuitou...opěrné sloupy historie... lidé, kteří byli pány svého života...to zní hrdě a vznosně, leč opět klamavě. Příběh každého člověka je o tom, že zhřešil, je sobec a myslí v první, v lepším případě druhé řadě na sebe. Ne nic na světě se nemění. Historie lidstva dokazuje od svého odklonu od svého Stvořitele, že se člověk rozhodl pro sebe a svůj prospěch obětovat druhé / bližní/ a tak to funguje dodnes. Změna je možná jen u jednotlivce a to pokáním řecky" metanoia, neboli změnou smýšlení o sobě samém. Jak ? To nám porezentoval před 2000 lety sám Bůh v tělě Ježíše Krista, nikoliv pohádkové a legendární postavy, ale vědecky dokazatelné bytosti. On , Bůh, může lidskou mysl / srdce změnit/, bude.li člověk souhlasit, a pak bude ráj reálně možný natolik, nakolik to lidé budou chtít.... Jenže, dokud člověk nepadá "na hubu a na dno svých sil", dotud si není ochoten připustit svůj konec a touží po svém vlastním ráji a o tom je ten neslavnýpříběh lidstva, nikoliv Zeměkoule.
04. 01. 2010 | 13:09

Pocestny napsal(a):

04. 01. 2010 | 13:19

Vico napsal(a):

04. 01. 2010 | 13:43

JaHrad napsal(a):

Bape, dobrý večer. No dobrá - méně vznosně a možná přízemněji by znělo - "důvěra v možnost dobra". Řeč je potřebě a možnosti změny - a je jasné, že z hlediska toho, co říkáte,tedy o čem jste přesvědčen, že "každý člověk se se rozhoduje ve prospěch sebe obětovat druhé", je logické, že zlo se pak stává normou, protože je snazší se přizpůsobit v rámci daného (zla) než důsledně trvat na tom, co bylo generacemi nepsaně kodifikováno jako DOBRÉ.Mimochodem - přesně tak ke mně mluvili přátelé v Čečensku v r. 2004. Ano, připouštím, že nejpříhodnějším okamžikem krize člověka bývá, když se ocitne na dně. Ale v té situace my přece nejsme! Mě prostě zajímá ta část společnosti, která má potřebu být a tvořit, to jest neexistovat pouze jako jedinec pro sebe, ale jako jedinec, součást celku, dbající na svůj prospěch(v první řadě, a nikoli jen materiální), leč nikoli na úkor okolí.
Profesor Slouka v sobotní Orientaci píše:
"Tak se přece vyvíjí každá společnost, pokračováním toho, co bylo, když ze sebe odstranila vnější nános brutality a cynismu a páchání zla. To jsme do velké míry dokázali, A pak je tam reziduum, které se drží, a právě v něm je třeba najít prvky, které tam nepatří a kterých by se měla společnost zbavit - kdyby chtěla. Každá očistná práce je špinavá. A zdá se mi, že na to máme"

Pocestný - ten článek od p. Robejška je velmi dobrý. Já s ním souhlasím. Zvláště trefné mi přijdou věty např. "Reprezentativní demokracii chybí nejenom schopní politici, ale především informovaní a angažovaní voliči. Zábavou posedlá a většinou jen pošetile reptající a politizující veřejnost nese na nízké úrovni politiky velkou část viny." nebo "Poctivost však není synonymem chytrosti. Poctivec, který se nezištně snaží o prosazení upřímně míněné hlouposti, je schopen nadělat stejnou škodu jako nepoctivý chytrák." Všem doporučuji k přečtení.
Vico - díky za odkaz na Bělohradského - už dlouho jsem na něj nikde nenatrefila.Prima počtení též.
04. 01. 2010 | 17:31

stejskal napsal(a):

Dobrý večer vespolek,

kdybyste někdo věděl, jak sem pana profesora Robejška přilákat, byl bych zavázán (minulý rok jsem mu psal na univerzitu do Hamburku, ale bez odezvy).

S panem profesorem Bělohradským je to trochu složitější. Už asi třikrát reagoval na mojí nabídku velmi vstřícně, ale nikdy z toho nic nebylo ;-)

Libor Stejskal
04. 01. 2010 | 20:19

katar napsal(a):

bape, prosím, což není možno mluvit o lidském svědomí, charakteru a etice a nepoužívat tisíce let papouškované pojmy a jména? Neodvážil bych se prohlásit, že ti dva (či možná jeden) Vámi jmenovaní byli, či jsou vědecky dokazatelnými bytostmi. Pro mne je to spíše stav ducha a svědomí a tím, o kom píšete, je víceméně každý z nás. Kdybyste se však s tím, o kom mluvíte, setkal dnes, jsem si jist, že jej nepoznáte stejně, jako jiní před 2000 lety. Je to mimochodem převzatá stará židovská víra vyznávaná před i po jeho domnělém příchodu na svět(esejci). Myslím si, že by nebyl vůbec rád, kdyby věděl,v co se ten příběh o něm 400 let po jeho domnělé existenci zvrhl a jak dlouho to vydrželo. Pokud budeme hledat charakter u bohů a nebudeme cítit životní nutnost chovat se v souladu s ním sami, budeme žít (pokud je pro vás důležité nějaké časové zakotvení), stále ve středověku. Veškeré mezilidské, chcete-li (politické a ekonomické) problémy dneška z toho vyplývají.
04. 01. 2010 | 22:38

argun napsal(a):

Pane Mihalco,
neurodilo, protože nikdo nezasel. To, co nezlikvidovali hnědí, vymýtiili spolehlivně rudí. A jsme zpět u těch elit...viz Urban.

Paní Hradílková,
Robejšek také píše:
"Účinná politika není poctivá nebo nepoctivá, nemá světový názor ani spasitelskou perspektivu - je „pouze“ nekonečnou a nesmírně náročnou řadou pokusů o zvýšení blahobytu, bezpečnosti a mezinárodního vlivu země".

Přesná to slova. Ergo - neplést pokud možno pojmy. Politika je obyčejné řemeslo - ryze pragmatická činnost a politici jsou našimi zaměstnaci. To, že politické partaje zmutovali v obchodní společnosti sledující cíle své, nikoliv naše, je důvodem, proč demokracie prohrává a proč žijeme v polodiktatuře oligarchie, u které končí svůj text i Robejšek. A lepší to - obávám se . nebude, neboť globalizace působí právě tímto směrem. Proti větru čůrat nejde. Jistě, je možné a nutné hledat ostrovy pozitivní deviace, o kterých píšete. To abychom se nezbláznili a vůbec nějak přežili sami se sebou. Leč ty nezmění směřování celku, bohužel.

Avšak voláte - li po důvěře jako nástroji ke změně, pak je třeba se ptát, kde je víra. Protože jak důvěřovat tam, kde chybí víra? Komu a čemu? Sobě? Ano, to jistě, ale to není odpověď pro společenství.
Píšete "důsledně trvat na tom, co bylo generacemi nepsaně kodifikováno jako DOBRÉ". Ano, naprostý souhlas. Na Kavkaze Čečenci skutečně ví, co bylo generacemi kodifikováno. Ale v Čechách?

Motáme se v kruhu, tahle debata už proběhla pod Urbanem. Jsme zpátky u elit, a u morálky, která není ničím jiným než nekodifikovanou tradicí. Leč tradici jsme tady důsledně vymydlili... A zlo? Jak můžete kázat o boji se zlem ve společnosti, která si dala radostný francouzák se symbolem největšího zla 20.století?

přírodovědec
Také zdravím a díky za upřesnění. Paměť už není co bejvala...

bape
"Příběh každého člověka je o tom, že zhřešil, je sobec a myslí v první, v lepším případě druhé řadě na sebe. Ne nic na světě se nemění". Podepisuji.
04. 01. 2010 | 23:12

argun napsal(a):

Ještě JaHrad
Jo jo, koukám, že mi nějak vypadla pointa...Soudím, že důvěra v neexistenci Godota (není to divné spojení, asi spíše víra?) to nespasí. Neboť ke skutečným společenským změnám v historii opravdu nějaký ten Godot potřeba byl, obvykle tu funkci plní nějaké to kataklyzma či válka.. Tím samosřejmě neříkám, že je třeba si lehnout a počkat až TO přijde. Bojovat se musí furt, jen je dobré vědět, že ten boj nelze vyhrát. To aby člověk nebyl za idiota. Třeba až přijde další krize, možná bude konečně pořádná... Jen ta může vygenerovat nový společenský modus vivendi a nové dalajlamy... A houby záleží na tom, jaký je zdejší cestářovský populus, jedeme v tom všichni na západní polokouli víceméně stejně.
To té doby se nestane vůbec nic.
04. 01. 2010 | 23:42

JaHrad napsal(a):

Argune: ale zasel, zasel, ne že nezasel. Jde o to, co z té sadby vzešlo a co z ní zašlo!
Ad Robejšek - on píše o "účinné" politice. Ale účinná neznamená ještě optimální. " je „pouze“ nekonečnou a nesmírně náročnou řadou pokusů o zvýšení blahobytu, bezpečnosti a mezinárodního vlivu země".Pokud POLITICE přisuzujete pouze tyto tři úlohy, pak není o čem se bavit. Všechny tři cíle v tomto pojetí politiky nejsou v podstatě ničím jiným, než bojem o holé přežití, založeným na principu soutěže. Což podle mého dává politice zcela sterilní a z hlediska jakékoli autonomní a ukotvující vize bezzubý rozměr. Ne, politika nemůže být omezena pouze na tyto tři úkoly.
Ano, souhlasím s tím, že politici jsou a měli by být našimi zaměstnanci. Ale pokus zaměstnancům nedáme patřičně důrazně smysluplný úkol, počínají si prostě zhůvěřile.
Argune, mě právě to nakouknutí do nepsaných zákonů/tradic v Čečensku navedlo k témuž u nás. Jsou tu. Je tu i kontinuita. Byť velice roztříštěná, a možná takřka nepostřehnutelná. Ale stojí za to se pokusit ji vydolovat, oprášit a hlavně se jí neděsit.
To, že jsme v první řadě sobci, k tomu prostě patří. Ale vůbec to nevylučuje tradici, která ukazuje (a vlastně umožňuje!) ten rámec normálního, přirozenýho lidskýho sobectví.
04. 01. 2010 | 23:57

JaHrad napsal(a):

Argune, - Ještě k tomu dodatku - no jistě, Godot je absurdum.
Ale ta teorie dostatečně velké krize neboli průseru - víte, já jsem si to taky kdysi myslela. Jenže ono se musí taky počítat s tím, že žádná taková, obecná a dostatečně pregantní nepřijde. Že už třeba dávno proběhla! A že ty změny se dějí pořád, paralelně. A že nás nic neomlouvá - když už je registrujeme - že si říkáme: počkáme, až až až až...
05. 01. 2010 | 00:37

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pane Argune, souhlasím, že debata je v podstatě "o Urbanovi". Selo se vždycky, řekl bych, jen se do toho u nás v poslední době cpalo dost sajrajtu a vyrostla jen pšenice a plevel, skoro žádné divné a krásné květiny či dokonce stromy.... Těm se vytrhávaly kořínky hnedle v počátku. Možná nějaké ty kopretiny přeci jen kvetou, ale jsou někde na okraji pole, v příkopu, a nejdou moc vidět. Škoda. V dnešní době by se myslíte zasít nedalo (a nechat rostlinám trochu prostoru pro růst)? Třeba už někde něco roste. Pravda, možná už to bude jen labutí píseň.... a silné rostliny, orchideje a vůbec nové druhy už raší někde jinde než na té kultivované západní polokouli, kde už nepomáhá ani hnojivo... tedy na druhé straně, kde je teď půda pořádně zoraná... tam možná vzejde i nějaký ten nový světlonoš. Leda teda že bychom se ještě na západě pokusili způsobit nějakou tu pořádnou krizi? Ta by to pole rozorala. Já myslím, že za pokus by stálo prozatím spíš trochu prokypřit tu zem, dost možná v ní ještě nějaké živiny zůstaly. Jinak souhlasím s Janou Hradilkovou, že kontinuita je narušená, ale možná by ji šlo vydolovat a trochu pospájet.
05. 01. 2010 | 13:02

Pocestny napsal(a):

Aha,
mha přede mnou, mha za mnou, tak to nahoře v rohách bejvá...
Přichází to znenadání a rychle a kdo si nepamatuje, kde stál, když "oslepl", ten má zaděláno na bídné zhynutí.
Pořád hezky je jenom v televizi..-)

Tak polopatě.
Politika vychází ze společenského konsensu - je taková, jaké prostředí jí generuje.

Společenské prostředí je hřiště spravované na základě evolucí vyvinutých pravidel, pravidla revoluční jsou dobrá toliko pro buzerák. Tou evolucí jest míněna ta sociální, ne ta Darwinova, to aby nikdo nemohl tvrdit, že jsem nenázorný.

Evoluce, která nám přinesla RČS se počala kdesi v dáli konce Třicetileté války a trvalo od Josefinských reforem po Francjosefskou secesi vytvořit to, co pak dvacet let udrželo hru na samostatný stát.
Ten zemřel v roce 38, od té doby jsme populace žijící na teritoriu, nic víc.
Okupace a bolševik zavinil jednu fatální věc - diskontinuitu. Ona byla ZDÁNILVĚ kratší než v CCCP, čímž jsme se tu zaklínali, ale úbytkem populace a následnou neschopností domácích a emigrantů srůst opět v jednu entitu nás dostává do situace, kdy to, co v roce 68 mohlo být celkem jednoduché, co ještě v roce 89 bylo teoreticky možné je dnes naprosto mimo naše schopnosti...
Ta díra dnes měří 72 let, to je nespojitelné - mentálně, technologicky, jakkoliv.

Já to psal už pod Urbanem.
Myšlenka česká, která od Májových bouří 1848 prošla svým životem v kotrmelcích, ale zemřela nejpozději ve chvíli, kdy vstoupila v platnost LS.

Jsme v bodě 0 nového českého letopočtu. Tak jako válka Třicetiletá nenávratně sfoukla svíci Království ˇCeskému, jako nukleárnímu území dynastické expanze, tak kolektivisticko nacionální pokus o regionální podvraťáctví v minulém století přetrhl nit tomu, co z nás vypěstovali Palacký, Jirásek, Nejedlý....

J to poprvé, kdy se vynáříme z vlastních lejn a zvratků doby, ne z krvavého lavoru nějakého řezníka.

Proto nikoho nezabolí myšlenka, že je opět třeba konstatovat bankrot a začít od nuly a píky.

Od roku 1993 jsme populací an sich, bez vnitřního pnutí, které by plodilo více než svár. Nejsme svébytná osoba sovobného jedince, jsme to vybagrované reziduum rozvedence, který dosmrti bude hledět na svět skrze své duševní boláky zkrachovalce.

Za minulých dvacet let se nikdo ani nepokusil definovat základní paradigmata téhle doby, Havlův pokus nepočítám, protože prostě zapadl.

Dodnes tu mnozí zbytečně motají do sebe statečnost s agresí, rozum se zbabělostí, dodnes tu máme palčivosti válek minulého století...a nulovou představu, kam dál..

S tím, co nás přivedlo do bodu Dnes, s tím dál jít nemůžeme.
Kdo vytvoří tu nosnou většinu "prostých", mocí nepomazaných, která vykultivuje ta nová pravidla, ze kterých vyroste nová representace. Neopakujte chybu a neničte staré dokud to neumíte nahradit.

Tohle není věc pro barikády, zde je třeba sázet les, když před vojnou mládenec zasadí, možná Bůh dá a jako stařec pořeže.

Ten kopec je daleko větší, než si myslíte, vlčice....
nezdá se, že by někdo měl mapu, či ponětí...
Systém pokus / omyl už v horách vyrobil hromady mrtvol, původně velmi odhodlaných obětí své naivity.
Díky povaze doby bylo mé staleté kontinuum nezvratně přetrženo, již dekádu jsem prost jakýchkoliv závazků k minulosti, která nepřežila ty dva ismy.

Nevidím šanci v pokračování stávajícího, jen v tom, že dojde k otřesu takové míry, že i ti z nás nejpomalejší ztratí víru v setrvačnost.
Pak ale nebudeme ve stádiu Havla, Beneše, či Masaryka, ale někde u F.L.Věka...-)
Brou noc
05. 01. 2010 | 22:00

Pocestny napsal(a):

P.S.
Já to mam na mapě jasné, cesta ven z močálu vede skrze ty, kteří nyní brou rozum, to je moje jediná důchodová jistota.

Nestát se sviní, to je naše životní role, jak málo v normální zemi, jak strašně moc zde pod Pinďourovníkem.

Nestát se jedním z pučmidrátů, hulibkrů, podržtašek, Vyklouzů a roztleskávaček.... a nějak to po zadních doklepat ve víře, že to už pro nás smysl dávno ztratilo, ho pro ty malé ještě má.

Nejhorší je to, že musíme dát i to, co jsme nikdy sami nedostali, teda je to jediné dobrodružství, které v tomhle světě drobného pokroku v mezích zákona zbývá.

Dokázali jsme se spiknout proti rodičům, musíme se holt nejčko spiknout pro naše děti....
To půjde..-))
05. 01. 2010 | 22:14

Jozef napsal(a):

Som presvedceny,
ze podstata problemu je v tom,ze hrmia dela,muzy mlcia alebo ich nepocut.

Zijeme 20 rokov v masmedialnej vojne.Tvrdej,obcas zurivej:roti bolsevikom,cervenym,oranzovym,modrym, proti estebakom a agentom KGB,cas od casu aj proti katolikom...

V masmediach /bulvarnej filozofie volneho trhu penazi na prvom mieste/ svetlonosov nenajdeme.A malo zasejeme.Vyskytuju sa iba v alternativnej,samizdatovej sfere.Lebo su nekompatibilni,lebo ich vulgarny ring zaujmov neakceptuje.
Takato situacia je v mnohych statoch,ceske specifikum je iba v nahlej tvrdej strate dovery celej politickej triedy.Hrozia pocity narodneho defetizmu a bezmoci zoci-voci vynarajucim sa ekonomickym a inym problemom.
A to je "dostatocne velka krize,neboli pruser"/vsak,pani Jana/,aby sa aj v masmedialnej sfere nieco pohlo.Aby sa hladalo svetlo v tuneli.

Pani Stejskal a Mihalco na tychto blogoch funguju ako svetielkonosici a najma svetielkostrazcovia - diskusie.
Hlavne musia davat pozor,aby bolo co najmenej poprav,aby popravcie caty nepouzivali nehumanne nastroje...
V mori vulgarity,sovinizmu,kryptofasizmu i fasizmu je to zasluzny vykon.Vyjadril som uz p.Stejskalovi obdiv,blahozelanie,mozem len zopakovat.
A zazelat vsetkym nam hladajucim do buducnosti ovela vacsie uspechy.
05. 01. 2010 | 22:57

Pocestny napsal(a):

Jozífku,
když je mlha, jak říkáš, je třeba nehledat světlonoše, ale rozsvítit světýlko v sobě.

Lépe než ztrácet čas hledáním hrdiny je možná sebrat sílu na to nebejt srab - každý den, znova a znova. -)))

Kdejaký čtverák tu okolo nás pádí rovnou za nosem, jiný bezostyšně následují životem hlavu svého oudu, pramálo je však těch, kdož nenásledují, protože jsou vedeni rozumem a instinkty...
Svobodní jsou pouze ti, kdož nejsou pásáni (a mají na to povahu).
Pokud hledáte pastýře, dostane se vám jen nové řehole, věci pozemské slouží těm, kdo je založili, ne těm, kteří je konzumují...-)
05. 01. 2010 | 23:17

Qiedo napsal(a):

S Novým rokem by člověka měl ovládnout optimizmus a chuť skály lámat.Tady se to nějak nedaří.Nemám na mysli jen tuto debatu.Řada příspěvků na podobné téma,řada podobných analýz,ale řešení té soustavy rovnic nikde.Je těch neznámých jaksi něurekom.
Jednu z nich,dosud jen šeptem připouštěných, se dnes nahlas odvážil připomenout kardinál Vlk.
Islám.
Po nahlédnutí do diskuze pod článkem (Novinky cz.)
bych měl chuť se zeptat Pocestného,kterým směrem se dát na pochod.Mojžíšův lid to měl jednoduché,odešel do pouště,doufaje,že najde ráj.Ale za kterou pouští dnes něco takového nalézt?
05. 01. 2010 | 23:28

Jozef napsal(a):

Vela stastia,Pocestny.
A na cestach vela spokojnych posluchacov!
Tu dnes mozete byt uzitocny len psychoanalyzou kocovnika,bieleho Roma.
05. 01. 2010 | 23:29

Pocestny napsal(a):

ale kdepak, ty zde zase budeš tím, kým tě někdo učiní, já budu všude takovej, jakej jsem dnes, to už je empiricky ověřeno.
I když mám britský pas, nehraju si na Brita jako půl Asie...-)

Sice už zapomínam na jména všech států, kterých jsem byl občanem, ale narozdíl od tvého pojetí cikána jsem odjakživa a navždy z Michle a znám i dost cikánů, který to mají také tak.
Pro mé děti ovšem není pozdě stát se někým odjinud...
Vybrat si domov, kolik dětí má takové privilegium??

Já se v mé branži uživím všude..-) to je výhoda nás, globálních kolotočářů...-)

Prodavači emocí nikdy nehynou hlady jako jedni z prvních, ale jako ti poslední...-)
06. 01. 2010 | 00:01

argun napsal(a):

JaHrad
No nevylučuju, že mám opravdu špatný brejle, ale já tady a teď žádnou kontinuitu prostě nevídím. Čeho a s čím máte na mysli? Prosím konkrétně... Kdo že to sázel a kdo zaléval? A prosím konkrétně... zanechme poezie.

Ano, kajícně přiznávám, že politice v podstatě skutečně přisuzuji pouze ty 3 zmíněné úkoly. Politika není žádná mystika, je to "jen" správa společných věcí a společného majetku, výkon svěřené moci, de facto úředničina, toť vše. Je ovšem setsakra dřina ji vykonávat dobře, to "jen" skutečně patří do uvozovek. Pokud se nemáme v důsledku mého kacířství o čem bavit - no to by mě tedy mrzelo...tak mě to prosím vodpusťte...a mrkněte někdy do knížky Kacířské eseje proti pokroku a jiným iluzím od Johna Graye. Ano, mezinárodní politika je soutěž, pragamtický boj o prosazení vlastních zájmů, nic víc a nic méně. Vidíte někde po světě něco jiného? A není to politika, která dává společnosti vizi či její paradigma. To je úloha intelektuálů, duchovních elit, světlonošů...Jejich deratizace počala v Čechách na Staroměstském rynku po Bílé Hoře a dokonal ji bolševik.

To, co hledáte v politice, do ní podle mého soudu v podstatě nepatří, resp. ano, ale jen jako inspirace či leitmotiv na někde na horizontu. Píšete o důvěře a máte na mysli - soudím - transcendentno. Pokud není, nemůže být ani skutečná důvěra ve společenství a svou vlastní existenci, neboť to, co považujete za důvěru je ve skutečnosti jen ukázněnost, občanská poslušnost, dobré vychování...Právě to je dle mého soudu příčinou, proč podle průzkumu z let 1981-2007, který proběhl v rámci World Values Survey a European Values Study a pokryl údajně 90% světové populace (???), právě Dánové jsou národem vvoleným a mistry světa ve štěstí, neboť mají důvěru...Jen se jich zapomněli zeptat, v co vlastně. Možná jste se tím průzkumem inspirovala.

Jsem otřesen, leč musím - tentokrát zřejmě abstinujícímu Pocestnému - dát víceméně zapravdu. Napsal to líp, než bych uměl já, kdybych tomu věnoval ten čas, sice kolorovaně, ale přesto věcně.

Ano, jsme - jako společnost - v bodě nula. Duchovní bankrot. My prostě narozdíl od Čečenců nevíme, co je DOBRÉ, oni jsou duchovně mnohem dál než my. Pocestnej napsal: "Za minulých dvacet let se nikdo ani nepokusil definovat základní paradigmata téhle doby, Havlův pokus nepočítám, protože prostě zapadl". To je přesné. Dodávám - protože toho nikdo nebyl schopen. Chybí dalajláma.

Mám na stole už láta knížku Lord Jim od Josepha Conrada. Ten Jim - to jsme my. Doporučuju. Aby bylo jasno - sebevědomí je nutné zejména v tom největším průseru, v tomto punktu narostý souhlas, rozhodně nepatřím mezi flagelanty. Leč i střízlivost je na místě, neboť je nutným předpokladem k udržení směru v horách.

A to katyklyzma? Je jediným logickým vyústěním světového globalizačního procesu v konfrontaci s emancipací kulturních a národních paradigmat. Jistě že bude - no a? Ta otázka je pořád stejná - bylo to někdy na světě jinak? Náš problém je, že historie je pro nás strašně mladá - pro Pocestnýho běsy se zrodila v 89, pro pana Matyáše v 38... a furt zapomínáme, že tu byly tisícileté říše, které skončily, jak jinak, svými kataklyzmaty, které si samy pro sebe připravily.

Pane Mihalco,
ano, Pocestný to dobře analyzoval pokud jde o tuto kotlinu, já bych si to možná troufl zobecnit - ty silné rostliny a nové druhy už opravdu raší někde jinde než na západní polokouli, neboť, jak správně píšete, tam je už půda tak vyprahlá, že hnojivo (a že s ním nikdo nešetří!) je k ničemu.

Dnes nerozhoduje technologická vyspělost, protože ukrást lze prakticky cokoliv a utajit nelze nic. Rozhoduje jen faktor času - kdo dřív. A síla ducha - vědomí kdo jsem a kam jdu a není přitom vůbec důležité, jestli si zbytek světa myslí, že jdu správně. Ano, mají tam ti mládenci na západ od nás vyčištěné boty a umí hezky stejskalovsky diskutovat - umytě a učesaně. Jenže - dáma promine . je jim to stejně k hovnu jako nám ty boty špinavé - když nikdo z nich neví co je DOBŘE a kam vlastně jde. To co chybí jim i nám, tomu atomizovanému stádu egoistů, je - krom toho co napsal Pocestný - pravá mozková hemisféra, která by bylá schopna pochopit nejen mediální obraz, ale i poselství nových dalajlámů. Ale snad chápete, že budhista skutečně nejsem, jen nehodný nepraktikující evangelík. Mějte se fajn.
06. 01. 2010 | 00:02

JaHrad napsal(a):

Tak toto je pěkný večer - právě upečené dva plechy koláčů - jeden rybízový, druhý švestkový s mákem - po zkoušce svatoignáckého sboru (Adam Michna z Otradovic a další kousky z adventního barokního souboru - zpívá se v neděli na Karlově náměstí u sv. Ignáce od 11.00) a v lokále Váš přímo barokní příspěvek Pocestný.Jajaj - přesně tak to mělo být.Váš cit pro to, co rozehrát a smečovat, je neomylný, poutníku. Jsem za tu vazbu opravdu ráda.

Kontinuita a diskontinuita.

Se synem Václavem u druhé trouby (švestkový koláč) jsme měli řeč o dnešním projevu k. Vlka. On mluvil asi podobně, i když oficiálně. (jeho řeč je vyvěšena na iDnes)
Já jako vlčice ale stále tvrdím - i když se to nezdá, něco tu přece je-de. Od toho baroka možná, táhne se to až sem, k 2010. Couráte se dostatečně krajinou, vandrovníku? To, že s tím lid nezachází, přece neznamená, že to není... Každá země má svoje tajemství.I tahle.
A samozřejmě podepisuju ten váš záklaďáckej bodík - "Nestát se jedním z pučmidrátů, hulibkrů, podržtašek, Vyklouzů a roztleskávaček" - jojo, toto je základ výchovy potěru.
Že jsem podcenila výši kopce ? Dost možná. Možná právě proto mne te Kavkaz plus České středohoří s nepřehlédnutelnou stopou jezovitů tak inspiruje.
06. 01. 2010 | 00:21

argun napsal(a):

Mno, abych to nepřehnal...ta chvála Pocestnýho se týkala ad 05.01.2010 22:00:59.

Světýlko v sobě je podmínkou nutnou, nikoli postačující. My západní arogáti máme pocit, že být svobodný znanamená následovat svůj rozum a instinkt. To je nesmysl, to dominance "vlastního rozumu" nás zavedla tam kde jsme. Ale bez světlonošů to nikdy v historii nešlo... míněno skutečných, nikoliv krysařů z Hameln. Už zase poručímě větru dešti? Následovat není ostuda ani chyba, jde o to co a koho.
06. 01. 2010 | 00:25

Pocestny napsal(a):

Argun
mý běsy nejsou rozhodně tak "mladého" věku, a rozhodně je zde neventiluju....-)
Já tu jen už dva roky dokumentárně líčím řečenému i jiným sklerotikům jejich vlastní dějiny bez těch sádrových trpaslíků, za které se schovávají.

Tenhle populs ujel na patě někdy v třicátých, když vymřela ta první generace...od té doby jsme přišli o vše, co oni vypitvali ze Štefánikovy frantícké C.K. Republiky, která ovšem měla mít stolici někde ouplně jinde než v Praze, ale to jsou dějiny, které se nestaly, proto jsou dnes irelevantní.

České dějiny jsou výmluvou na otázku:
Proč jsme se opět chovali jako ta střeva?
Zdá se, že zde je samotný fakt přežití jediným raison d´etre této společnosti.
Anglosas tomu říká the survivor, Josef Švejk zase:
"Klid a nohy v teple".

Ani jedno si na prsa nepřipnem.

Hniloba je tu už dávno, teď docházíme k fázi sepse, je třeba řez.

Kdo se hlásí za řezníka???
06. 01. 2010 | 00:32

Jahrad napsal(a):

Argune - teprve ted Vás čtu. Lorda Jima jsem zhltla kdysi dávno zamlada, a což teprve Srdce temnoty...to léta stále dočítám.
Ne, Dány jsem se neisnpirovala, i když procházka Kristiánií v r. 1983 pro mne byla nezapomenutelným zážitkem. Ale podívejte se na plastickou mapu Evropy - severské země na ní vizuálně silně připomínají klečícího osvícenýho mnicha...
A ano, souhlasím s vámi velmi v mnohém, zejména že historie je pro nás strašně mladá... Což ale není vada, která by se nedala odstranit (jakože s e křišťanka jmenuju)
Díky moc za přispění a dobrou noc.
06. 01. 2010 | 00:40

Pocestny napsal(a):

Nezlob se, člověče,
nešlapu po víře...
šlapu po ikonách.

Mám krajní nedůvěru vůči prorokům z chlévů, ne každý z nich to dotáhl až na Golgátu.

Pokud potřebujeme Krakonoše, jsme jen KuboHančíHajnej z toho večerníčku.

Křesťanská morálka bez víry je ovšem děsivej snobismus, to připouštím...-)

To, že si tu pouštím hubu na dlouhou kšandu ještě neznamená, že jsem rozervanec...-)

Prostě si tu hraju se slovy a kreslím obrázky pro ty, kdo mají představivost.

https://www.youtube.com/watc...
06. 01. 2010 | 00:47

JaHrad napsal(a):

Argune - ale ještě jedno:
vy jste se dotknul podstatného v tom, jak chápeme "politiku". Já v ní transcendentno nehledám - já v ní hledám pouze to vědomí kontinuity. V české politice dnes schází - z nejrůznějších důvodů. Stejskal mluvil onehdá při mejdanu zočivoči blogerů o "společenské objednávce". Ta tu není, proto ani v politice není znát ta spojnice. A mluvím o spojnici nejen s tím, co bylo od dob Rakousko-Uherska. Ale i s tím, co jede v tzv. dalších plánech aktivní společnosti.
Vy se mi zdá a zdela legitimně chápete politiku jako manažering neboli organizování společnosti v rámci daných možností. Já (a nejen já) "politiku" chápu jako součinnost všech, kteří se nějak činí, majíce na zřeteli či v popisu práce prospěch nejen svůj.Politika nejsou jenom Losna či Mažňák, nebo v lepším případě šachová partie.
- A nejsou to jen ti šimonové, charitníci, bojovníci za stromy, čistej vzduch a krajinu. Jsou to třeba i dobří zubaři, automechanici, hospodští, kantoři...Vy chcete konkrétní příklady, já vím.Voláme po nové mapě. My, Růženy a Boženy.
06. 01. 2010 | 01:16

tomas.p napsal(a):

Pocestný,
no občas se Vám dá rozumět, totiž, v momentě, když z toho vynecháte sebe.
Klidně si hrajte se slovy a kreslete obrázky, to vám jde excelentně, ale kurva, tohle není to správný místo. Dejte to na papír a Horáček/Paseka/ vám to prskne na trh. Jenomže, vy víte líp než já, že všechny tyhle kecy už tu byly tisíckrát..Bez urážky OK váš nevšední pohled, vaše vnímavost světa, slovní ekvilibristika, asi škoda, že jak jste se zmínil, máte život zjištěnej, to je úděl vás globálních kolotočářů, možná, že kdyby to bylo jinak, co já vim Dostojevský, Camus, Hrabal, kterej vás asi sere,.....držim vám palce.
Pani Ja Hrad,
stojíte na okraji propasti i s těma úžasnejma koláčema, zahráváte si se samotnou podstatou toho, proč tady na těchto stránkách občas jsme. Jde o totiž opravdu o život v pravdě a né tý co by se nám většinou líbila, ale tu univerzální a to je pro většinu z nás nad naše síly.
Já za sebe, tolik pravdy, co jsem musel za posledních pár let vstřebat, mám pocit, že se už do mně víc nevejde.
Ale vejde chlapče vejde a né, abys to šel vyplivnou na záchod, svět není žádná botanická zahrada, ale džungle plná šelem. To říkala moje babička /ročník 1882/
No jo ty babičky.
06. 01. 2010 | 02:51

Pocestny napsal(a):

Tomas.p
já nikoho nenutim, aby mi rozuměl, nemám ani ambici být pochopitelný...-)

"tyhle kecy", to je filosofi, která je v knihách na h.vno, vona by měla bejt na RAMce, ne kdesi na harddisku, v podvědomí.
To, že se v některé diskusi cítíme hlupákem, nám dává sílu s tím bojovat - hlupáci bojují s protinázorem, ti chytřejší s vlastní blbostí...

Nežijte dle rovnice - co se českému inžinýru do hlavy nevejde, to nebude mít větší value, to tu hrál dvacet let Klaus, koukněte, kam jsme s tím došli.

Není kam utíkat, protože každej tu bloudí v krajině svý vlastní duše...-)
06. 01. 2010 | 08:12

JaHrad napsal(a):

Pocestný, je neobyčejně sympatické, jak se zbytky vaší důvěry ve světlonoše a čerstvý vítr pravidelně stáčejí k vlastním potomkům. S tím se bezezbytku ztotožňuji.
Mohli bychom jim třeba pořídit nový čítankový komiks "O lítém boji psohlavců s alkoholíkama l.p. 2010 v Čechách " - no né ?
06. 01. 2010 | 09:21

JaHrad napsal(a):

Tomasi P. - díky za upozornění. Já jsem si toho nebezpečí vědoma. Podstata toho, proč tu jsme je potřeba společně přemýšlet - tak to mám alespoň já a velmi proto ctím přítomnost všech, kteří sem zavítají. (Nevadí mi, když to občas někomu připomíná mlácení prázdné slámy nebo přežvykování - variace mají svou krásu i smysl)
Ano, může to být i velmi šalebné. Co je ten "Okraj propasti" ? Adrenalin ? Hra, riziko ? Malování čertů na zeď? Droga?
Ve svém věku dávám přednost spíše výšlapům na přiměřeně vysoké kopce, střídavě s houbařením a zahrádkařením...
06. 01. 2010 | 09:43

mz napsal(a):

Ano, samozřejmě, i mlácení prázdné slámy může mít smysl, může být dokonce blahodárné. Za prvé, sláma je pak skutečně vymlácena do mrtě, mlatové nevyjdou ze cviku, mohou shodit i nějaké to kylíčko navíc, pohyb je očistný a blahodárný, to jak se nažhaví baterka, rozžhne žárovička a vyšle nová energie, a nakonec, po vší té dřině, zasloužený zdravý spánek a ráno zdravá stolice, která je základem zdraví. Tak hlavně, že jsme všichni zdrávi.
Koneckonců, i ta vymlácená sláma se nakonec dá použít k rozličné další činnosti, třeba při stavbě nového hospodářského nízkoenergetického stavení, či jako žrádlo pro zvířátka, nebo předhodit a nasypat kaprům do rybníka, třeba z toho ještě vyžerou nějaký ten plankton.
Zrno se oddělí od plev a máme tu čistý produkt, ze kterého lze upéct další bábovku:-), budeme-li dobrým hospodářem...
06. 01. 2010 | 10:35

Zdenek Mihalco napsal(a):

Najít v sobě světlo je fajn. Pane Pocestný, klidně následujte sám sebe (v nejhorším Vám trochu pomohou Darwin, Descartes, případně (ale to jen opravdu výjimečně) papež – dělejte, že je nevidíte). Já se bez ohledu na to, jestli v sobě světlo mám či ne, nestydím přiznat, že sám na ten horizont nedohlédnu. Uvítal bych pár těch, kteří by cestu nabídli – tedy čím víc, tím líp. Zatím je to v našich končinách spíš tak, že každý sám za sebe zkouší najít ten svůj horizont a vyrazí osamoceně nějakým směrem, tam nic nevidí, tak se radši vrátí a tak furt a mnozí nakonec skončí s brekotem tam, kde začali – a jejich potomci tamtéž. Někdo chrápe celý život na jednom místě. A někdo si zas myslí, že horizont je taknějak všude kolem nás, protože ono „dobro“ vlastně nikdy není zas až tak úplně „dobro“ a „zlo“ není vlastně „zlo“.

Pro začátek souhlasím s Janou Hradilkovou - nehledejme světlonoše, ale nějakou tu schovanou kytku (pokud jsme v bodě nula, tím líp, máme možná svoje minikatyklyzma za sebou, ale na druhé straně je těžší najít ty semínka a sazenice), ty inspirativní malé velké činy a myšlenky. Začít je dobré odspoda. Aby na tom našem malém, malebném políčku rostly dál české sedmikrásky - a přes veškerou snahu hnědých a rudých tu podle mě furt jsou. Aby jich bylo víc a třeba i další kytky a aby si je sem občas někdo z okolí jezdil natrhat. Ke světu sedmikrásky patří stejně jako orchideje a statné buky. Strom tu holt zatím nemáme.

Že nějaké nové zcela dosud nevídané barevné rostliny či stromy raší na druhé polokouli...věřím, že tomu tak je. Což neznamená, že bychom se tu na to měli vykašlat rovnou.

Těším se na to, jsem zvědavý, jak ten svět bude vypadat, když ten Číňan na tom trůně bude sedět (což je zatím pravděpodobné, ale zdaleka ne jisté), a to i přesto, že nepatřím k nějakým fanouškům východních mouder – ono totiž ti noví východní světlonoši mohou táhnout úplně jinam, než my si představujeme, řekl bych, nemusí to být „prorok z chléva“. Svět udělá krok zase někam jinam. Přál bych si, aby ta naše polokoule v klidu stárla a sledovala nadaného synka, jak roste, ale nejsem si jist, zda se se stárnutím a přibývajícími nemocemi smíří. Umírání bylo vždy něco, proti čemu se tu u nás na západě bojovalo. Ten trend vidím jasně, ale všechno se může změnit už zítra - nebo třeba za tisíc let. „Bůh“ ví.
06. 01. 2010 | 10:56

Tužka napsal(a):

Tužka pro Argum.Chcete konkrétní politiku,jak jste po ní volal v jednom příspěvku.Prosím,tady je.Kolem našeho malého města se stavěla dálnice a sjezd z ní měl být do ulice,asi 200metrů od místa kde bydlím.Předcházelo tomu mnoho schůzí,petic,protestů,výsledek žádný.Tak jsem jednoho krásného odpoledne,když už se schylovalo k nejhoršímu zašla v 15:30 za starostou a začlo "tóčo".Konec byl ve tři hodiny ráno druhého dne,nehnula jsem se z kanceláře,nevzala kapku vody do úst,opakovaně držela v ruce telefon,protože chtěl volat policajty,/to bylo v době,kdy ještě nebyly mobily/,aby mě vyvedly,možná,že by volal i záchranku pro sebe,podrobností se zdržím,ALE,VÝSLEDEK STOJÍ ZA TO.Dálnice i sjezd stojí mimo město o 400metrů dál.Dobrejch 400metrů.Celá politika je o tom,halt zvednout svou tučnou,línou p**** a udělat v pravou chvíli správné řešení.Tužka.
06. 01. 2010 | 11:00

Tužka napsal(a):

Tužka ještě malou glosu pro Pocestného.Už jsem "viděla za život několik prodavačů emocí,jak moc plakali,nebo se moc smáli,zapomněli na postřeh a dav je ušlapal".Dávat si "bacha"je v životě dobré.Tužka.
06. 01. 2010 | 11:10

stejskal napsal(a):

Vlastně ani nic nechci říct, jen Vás zde všechny pozdravit... a poděkovat.

Libor Stejskal
06. 01. 2010 | 12:16

Tencokida Hnuj napsal(a):

Hezké, ale:
Já osobně jsem pro znovuzavedení starého českého zvyku - defenestrace.
Popřípadě zvolit institut křesťanské milosti - tedy vyslechnout, uvěznit, mučit, upálit.
Jakákoliv náprava zla pomocí drobných korektur má za výsledek , že zlo se přizpůsobí novým okolnostem
a stane se hůře popsatelným, skrytým a tím pádem i hůře odhalitelným a prakticky nepostižitelným.
Zlo se přímo z úst svých "korektorů" dozví, jak se má chovat, aby nepůsobilo dojmem zla.
Navíc každé zlo disponuje obrovskou zbraní - schopnosti racionalizovat své iracionální skutky,
tedy interpretovat samo sebe jako dobro. A tak je v procesu "mírného pokroku v mezích
zákona" nebezpečné hned dvakrát. Samo o sobě, jak bylo předtím, navíc teď v procesu "korektury"
nyní i svým "korektorům", protože je vtahuje do své hry iracionálních následků a jejich racionalizovaných
příčin. Tak se korektoři v zápalu svého "boje" mnohdy stanou sami zlem, obětí procesů, které sami iniciovali....
Prostě a jasně : Vy si fakt myslíte, že 2500 let po Sokratovi a 2000 let po Kristu má cenu se
zabývat otázkou kultivace moci??!!!
Na korupci a úplatnost byrokracie platilo, platí a bude platit pouze jedno: Bič.
Kdo nebo co jím má být nevím, snad univerzální - ale přitom dynamické, podrobně rozepsané, ale přitom jasné
precedentální právo (Zákon?) - nějaká taková Kuchařka lidských práv a svobod ???
Jenže to by pak asi advokáti, státní zástupci, soudci, policajti a politici asi chcípli hlady.
Což zase vůbec neodpovídá instituci křesťanské milosti. :)))
Jinak ale fandím každému naivkovi, já to poté, co mě začli škodit na majetku a vyhrožovat smrtí ale vidím jinak.
06. 01. 2010 | 12:39

JaHrad napsal(a):

TencokidaHnuj:
" Navíc každé zlo disponuje obrovskou zbraní - schopnosti racionalizovat své iracionální skutky,
tedy interpretovat samo sebe jako dobro."
Jo, v takovém bordelu se fakt nedá pracovat, to je pravda. TO je Armagedon, co tu líčíte.
Malá, naivní možná zde utopistická rada, jak z toho pekla ven, by se mohla zdáti jednoduchou a jen zdánlivě alibistickou: dobrovolné vzdání se moci.
Přímý skok z kriminálu do otevřeného prostoru Nirvány.
MZ : Přesně tak, sousedko.
06. 01. 2010 | 13:01

Jozef napsal(a):

Pocestny "prodavac emoci",
globalni kolotocar z Michle:

Proste si tu hraju a kreslim obrazky pro ty,kdo maji predstavivost.Pro me deti neni problem stat se nekym odjinud.Ja se uzivim vsude.Prodavaci emoci nikdy nehynou jako prvni,ale jako ti posledni.
Slapu po ikonach.Ne kazdy prorok z chlevu to dotahl az na Golgatu..........

Mlc,chlevni zrudo!
Posvatna mista jsou,kamkoli kracis!

Pocestni chlevni zruda: je treba rez,kdo se hlasi za reznika?
Konzument emoci Matousek se hlasi:"defraudovat,defraudovat,defraudovat!"

Ti pocestni si proste len tak hraju.Pocestni z polskych Brzezinek i z Michle.Trockistickym Levom ani upirom Wall Streetu z tela domorodcov krv netecie.V r.1918 ani v r.2000.

Kdo se kurvi,ten ma stesti,ten je samy penize - spievaju masmedialni predavaci emocii.Aj pre reznikov svin sa praca musi najst...

"Nestat se svini...Jak malo v normalni zemi,jak strasne moc zde pod Pindourovnikem."
!!!!!!!!!!!!!?????????????????!!!!!!!!!!!!!!!
Pocestny medzi svinami zde pod Pindourovnikem,
duso uboha, prenestastna!Zvraciavas tu svoje namyslene zvratky,rehole,veci pozemske,nie su pre tvoje vyvolene konzumentske creva - to teda nie su.
Nevidis,ze vsetci sme sa ocitli na Titanicu...

Chcem verit,ze to nie je Titanic.Iba lod v rukach lupeznych konzumentov, piratov.upirov.
Ti prvi dostojnici su poslednymi medzi opravnenymi spolocnu lod kormidlovat. K brehom,ktore znamenaju zivot.
06. 01. 2010 | 13:03

Tužka napsal(a):

Tužka pro Tencokidá Hnůj.Dobré o tom zlu,moc poučné.Zapíšu si to za uši,pro příští souboje.Ano,i dobrý a trpělivý Kristus vzal do ruky bič/jejich vlastní/ a vyhnal penězoměnce z chrámů,jat spravedlivým hněvem,ačkoliv je hněv považován za smrtelný hřích.Bývám občas hněvem rozžhavena doběla,a vždycky si řeknu,vždyť i Kristus..,.Tužka.
06. 01. 2010 | 13:06

Jozef napsal(a):

Preklep
/tak trochu/.Matousek od agentury Wall Streetu krici:defenestrovat!,defenestrovat!, defenestrovat!
06. 01. 2010 | 13:11

Pocestny napsal(a):

Josífek si poránu popoldeci, čičo?

Takové jako ty mám rád,
jestli ty žiješ v Bohu nevím, ale vedle tebe cítím, že Bůh je ve mně...-)))

Jinak geniální dílko !!!

Dík.
P.S.
Mihalco, bacha na hranici, kdy stotožnění s hrdinou vede ke schizofrenii. Jistou známkou dospělosti je to, že se obejdeme bez duševních a názorových fotrů.

Zde se půlstoletí lidé zabývali následováním všeho druhu, časem se zjistilo, že jde o pochod v kruhu.
Dnes nemám náladu na další obrázky ani trpělivost na karpatské halekačky..

Umřel poslední Pan Republika, je dobrá chvíle zůstat zticha.
06. 01. 2010 | 22:48

mb napsal(a):

Nastává doba kontrastů, kde víra v dobro bude reálnější než přijímání zla jako normy?
Doba, kdy gauneři budou mít tolik másla na hlavě, že je to máslo udusí a ani prachy nepomohou. Kdy nepomůže ani to brnění, vytvořené strachem či nechutí okolí, neschopného se gaunerství máslem pomazaného jednoduše zbavit.

Je to hezké ... ale přijde mi to příliš poetické a příliš nereálné ...

Osobně čekám spíše utažení šroubů směrem ke společenské nenávisti maskující skrytou občanskou válku.

Gauneři se nezmění, netrhne na ně ...

viz. skrytá (personální, mentální a jiná) spojitost komunistického převratu ´48, komunistické neonormalizace po ´68, a postkomunistické restaurace po ´89 s pingly, taxikáři, veksláky, stbackymi kreaturami a normalizačními kádry jako podnikatelskou kvazielitou ...

Nevidím to růžově paní, chtěl bych mít optimismus jako vy ....
07. 01. 2010 | 00:04

mb napsal(a):

vfischer .. tak nic ... nic se nezmeni ...
07. 01. 2010 | 00:56

mb napsal(a):

Admiral, ano ...
07. 01. 2010 | 01:02

mb napsal(a):

Targus :´Dokud se lidé nebudou zase bát basy nebo oprátky, pořádek, slušnost a vzájemná úcta mezi lidmi jednoduše nemají šanci.´ ....

kontrolní otázka souzi ... kdo vyzýval k uteku pred pravniky ... ?
07. 01. 2010 | 01:10

mb napsal(a):

to pocestny ... hele milane, vzdyt me znas ty v..e, dyť já ten fotbal nedělám pro sebe ne.... ( jestli mi rozumis ....)
07. 01. 2010 | 01:20

IndiGo napsal(a):

Pocestný: Máte pocit, že ve 40 v jistém smyslu jaksi končíte a potřebujete přeřadit? Já o pár let starší doufám, že opět začínám. Pozor na krizi, může být vleklá, když se zastavíte a uvíznete v ní. Řekl bych, že lidí jako vy by asi bylo škoda - kdyby zmizeli někam jinam.

JaHrad: Chvilku mi trvalo, než jsem pochopil, že jméno není prezidentovo "strana/spása/vláda/stát/EU/Země jsem já", vždyť z obsahu vstupů je to jasné a také já za tento blog děkuji.

Není sporu o tom, že nikdo není dokonalý. Avšak kolik lidí je pouze nedokonalých a ne horších? Část je horších aktivně, záměrně, tvoří pseudorealitu. Spousta lidí je horších kvůli blbé náladě, ničemu nevěří, kupí chyby, stará se o své. Vlastně je spíš s podivem, že si někteří udrží svou prakticky čistou svébytnou nedokonalost, např. statečné občanské skupiny a iniciativy.

Pseudosvět, tj. to, co se děje nějak divně navíc a uvízne v nás, nás ostatní stále nutí se vůči něčemu či někomu vymezovat, popř. až frustrovat a zase např. před volbami odpouštět nebo se zastavit a až po čase to rozchodit apod., a tak opakovaně pozapomínat na své vlastní skutečné a přirozené sny. Anebo se od toho cíleně odtrhnout, obtěžkat se svými problémy a stát se mlčící většinou, uvíznout někde mimo, "dělat to, co ostatní", členové stáda, jiní uvnitř stěn u TV seriálů, další cítící se být odstrčeni jako malí někde venku.

Tož vycházejme stále znova a znova ze stínu. Mimochodem, měl jsem jakési tušení ozvěny výzvy páně Godotových: Už na mě nečekejte, vždyť jsem tu stále, to já čekám na vás!
07. 01. 2010 | 03:49

tarn napsal(a):

Nečekejme na světlonoše. Nikdo to za nás nevyřeší. Věci mají svou posloupnost. Těžko chtít zodpovědnost po jiných a sám ji odmítat. Těžko chtít po někom aby nám skládal účty a sám se tomu bránit. Starý strom už neohneš, ale co nám brání vychovávat v tomto duchu naše děti ? Že bychom jim to neulehčili, že bychom je na tu džungli nepřipravili, že bychom je poslali do světa s hendikepem dobroty a zodpovědnosti ? Máme na výběr, jen si to přiznejme. To po čem voláme je jak vyzvánění hasičské houkačky jedoucí k požáru, ale není lepší vysvětlit potenciálnímu žháři, že ve spáleném domě se žít nedá? Je to o pohodlnosti v každém z nás. Dřív jsme si s dětmi hráli, učili je že zlo je zlo a bývá potrestáno. Dnes je to nahrazeno pohodlnou konzumací mediálních produktů, kde zlo je pasováno do role úspěšnosti a zloději do rolí Jánošíků. Beze slov a bez vysvětlení. Hledáme světlonoše ? Nehledejme, ale vychovejme si je. Každý ty své. To přece můžeme.
07. 01. 2010 | 09:44

JaHrad napsal(a):

IndiGo: jéje, to jste napsal opravdu velmi hezky! Je mi ctí a národním svátkem, jak říkal tchán blahé paměti...
mb: také díky. Já ani nevím, jestli to, co mám, je optimismus. Někdy si říkám, že je to spíš pořádný vztek. Nebo též potřeba si ověřovat, že se dá vylézt ven a zajít mezi lidi, a nedostat přitom po ústech, ale naopak se z toho sou-člověčenství radovat.
07. 01. 2010 | 10:16

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pane Pocestný, to přeci neznamená, že se k světlonošovi přivážu a nasadím si obojek. Stačí se inspirovat a jít si vlastní cestou, byť třeba ke stejnému cíli. To s nedospělostí nemá myslím co dělat. Čím víc bych jich bylo, tím líp - ono těch světlonošů nebylo nikdy moc (někteří se ukázali tak nějkak až když vyhasli..), takže nakonec ta dnešní doba v těch našich krajích není možná o nic horší. Jen mám pocit, že tu je spíš víc "expertů" než "myslitelů".
07. 01. 2010 | 10:33

Grandmaster napsal(a):

Zda se mi, ze spousta prispevku odbocila svou filozofickou (+abstraktni) rétorikou na vedlejsi kolej.
OK napsal, ze za komunismu byla beznadej mnohem horsi a prezili jsme to vcelku se cti. Po SR mel dabel (abych si zafilozofoval) k dispozici dve lakadla - moc a mamon. Drtiva vetsina spolecnosti si uvedomila, ze najednou ma moznost! Chorobna touha po moci a po mamonu vedla k upadku spolecnosti a zabetonovala horsi beznadej nez za komunismu. Kdo se dobrovolne vzda moci a bohatstvi? Kdo prestane touzit po moci a po penezich? Soused se ma lepe jak ja....
A zbytek obcanu, ti co to nedokazali, to te vetsine zavidi.
Izolace za komunismu tomu pomohla, obcan ma potize videt hranici mezi dobrem a zlem. Ten zlomek spolecnosti se snahou napravit tech 20 roku upadku to sam nodokaze.
Pristi generace s moznosti srovnavat ceskou spolecnost s Evropou (svetem) to mozna, mozna dokaze obratit k lepsimu.
A ta Evropa (svet) neni tak spatna jak mnoho kritiku nam dava najevo.
07. 01. 2010 | 11:34

tarn napsal(a):

to Grandmaster: Kritikům Evropy nejvíce vadí asi nastavení právě toho zrcadla srovnání. Omlátí nám ji o hlavu vždy když je pro ně výhodné být papežtější než papež a tváří se nevědomě, a jako ochránci národní identity, když jim evropská nařízení hatí jejich soukromé plány. To už je asi každému zřejmé. Ale když jsme u toho srovnávání příští generací, tak je tu právě otázka těch hodnot. Co se bude srovnávat a s jakou vahou ? Ty hodnoty je právě potřeba další generaci ukázat. Ne vnutit, ale předat. Je známá věc, že každý člověk se chová tak jak je pro něj samotného nejvýhodnější. Někdo to má krátkodobé, někdo si uvědomuje výhodnost v souvislostech a dlouhodobě.
07. 01. 2010 | 11:50

JaHrad napsal(a):

Včera jsem na Vltavě zaslechla Pavla Soukupa recitovat závěr 3. Shakespearova sonetu - " Jestli chceš žít sám
pak do hrobu
odneseš si svoji podobu"
No, to je přesně o tom, pánové ne? Pokud člověk chce někomu něco předat (a nemusí to být jen vlastní děcka, ale třeba žáci, přátelé, kolegové, posluchači, čtenáři atd) musí se sám stále vzdělávat, všude a každej den a pořád a nepodvádět! Anžto do zavřený flašky vodu nenaleješ, ve víno neproměníš...A tak je to i s tím prostorem Čech, Moravy,Slovenska, Střední (potažmo) Evropy...

Jinak všem opět dík a jako pozornost lokálu doporučuji - https://www.youtube.com/watc...
07. 01. 2010 | 12:13

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní či pane IndiGo,

do písmene ;-)

(Akorát že tyhle zkušenosti a z nich pramenící postoje jsou naprosto osobní, nepřenosné a samozřejmě také ne definitivní, což je na životě možná to nejhezčí ;-)

Tato společnost na tom vůbec není tak špatně, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dokud jsou zde lidé, kteří takto uvažují (a zůstavají v nějakém přijatelném poměru vůči různým frustrovaným radikálům či reptajícím nespokojencům), je slušná šance, že se to bude ještě zlepšovat.

Díky za Vás, paní JaHrad a vůbec ;-)

Libor Stejskal
07. 01. 2010 | 13:25

mb napsal(a):

Pavel, ano
07. 01. 2010 | 13:51

mb napsal(a):

metafora Karlova mostu ... když dopustíme devastaci toho nejcennějšího, co tu za věky máme, co si zasloužíme ???

A kdo to dopustí ... ?
07. 01. 2010 | 13:57

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pan Jozef :Tak jinak.Když chcete recept, pane Jozef, zkuste tohle :
Základ Listina základních práv a svobod, přidat (vcelku) hitlerovskou metodu uchopení moci, celé to dusit spolu s výpečky Spinozovy etiky. Na závěr přimíchat trochu náboženství odevšad. Podávat raději až po vystydnutí.
Příprava pokrmu trvá několik let.
Vychladlý ale vydrží celou věčnost.
Příšerná zkratka, chtěl jsem to celé smazat, ale za chvíli mě asi přijdou vyhodit z mého bytu, tak proto ta melancholie. Howgh.
07. 01. 2010 | 14:01

mb napsal(a):

07. 01. 2010 | 14:07

toska napsal(a):

Zajímavé čtení, diky za ně.
Proč ale (někteří) tak ponuře, konec světa se stejně konat nebude… Na tu bídu u nás stále stačí Masarykovo Nebát se a nekrást… Vždy se dá něco dělat, natož dnes, bejvávalo hůř, dnes je to (proti středověku třeba) docela pohoda. Tak ať se daří…
07. 01. 2010 | 14:12

mb napsal(a):

nick OK :-)):´Klaus proti Evropě byl konečně nepřehlédnutelným exotem i pro řadové občany atd.).´

to špatně čtete , :-)) musíte to číst takhle : Klaus byl nepřehlédnutelným hrdinou pro řadové občany ve svém eurodisidentském boji proti EU na bázi antisudeťáctví ...

takto to musíte číst, ja ?
07. 01. 2010 | 14:21

Tužka napsal(a):

Tužka si neodpustí,aby napsala citát z vchodu do Chrámu Moudrosti v Indii. Kdo neví,a neví,že neví,poučte ho.Kdo ví,a neví,že ví,probuďte ho.Kdo neví,a ví,že neví,vyhněte se mu.Kdo ví,a ví,že ví,toho následujte.V každém národě,v každém stálě najdete Ty,co věděli,vědí a budou vědět.Tužka.
07. 01. 2010 | 14:23

Petr Havelka napsal(a):

Paní Hradílková,

praxe bývá překvapivá.

Od Kovandy.

Ten link na Robejška tu potom vložil Pocestný

Vládnou neschopní? Šéfují neschopní? Koho svírá naléhavé tušení, že na pracovišti maká za dva, přičemž nadřízení svojí nekompetentností přidělávají práci ještě za třetího, nechť si přečte knihu „The Peter Principle" z roku 1969. Autoři Laurence J. Peter a Raymond Hull v ní formulovali takzvaný Peterův princip, dle něhož „v hierarchii povýší každý zaměstnanec nejspíše na takový stupeň, který odpovídá jeho úrovni nekompetentnosti." V hierarchii jsou prý lidé povyšováni tak dlouho, dokud pracují kompetentně. Přirozeně se, říkají autoři, jejich šplh po kariérním žebříčku musí zastavit tehdy, když již na svoji pozici nestačí a musejí si tudíž nechat zajít chuť na další povýšení. Skutečně přínosná práce je tak odváděna pouze těmi, co zatím po žebříčku šplhají - těmi, kteří dosud nedosáhli své úrovně nekompetentnosti.

Peterův princip, platí-li, je základem pro vznik mediokratické společnosti. Z definice jde o takovou societu, v níž si vliv a dominanci uzurpují lidé s pramalým, pokud nějakým talentem a mizivými dovednostmi či schopnostmi. Například pohled na tuzemskou politickou scénu může napovědět, že nám asi opravdu vládou průměrní. Jenže ani takový pohled na globální finanční scénu, zvláště v uplynulých krizových letech, nezbaví dojmu, že mediokracie je prost alespoň privátní sektor. Jak je to možné? Neměla by konkurence, vlastní právě soukromé sféře, generovat ty nejlepší?

Matthias Kräkel, ekonom z Bonnské univerzity, přišel v listopadu 2009 se studií, v níž argumentuje, že právě konkurenční boj o místo paradoxně vede k mediokracii. Jak je to možné? Kräkel říká, že to vlastně jsou ti nejméně produktivní, kteří budou nejpravděpodobněji povýšeni. Tito lidé tuší, že „nic neumí" a že neuspějí-li ve vřavě kariérních bojů, mohou se společensky propadnout na úplné dno. To je relativně velmi silně motivuje k tomu šplhat v kariéře za každou cenu, chodit i přes mrtvoly, jak se říká. Naopak ti, co jsou si vědomi, že opravdu „něco umí", zároveň vědí, že se právě proto na úplné dno nikdy propadnout nemohou. Pádu z kariérního žebříčku se prostě tolik nebojí. To ale oslabuje jejich motivaci šplhat v kariéře za každou cenu, podlézat nadřízeným či soustředěně kout po kantýnách pikle. Proto se nedostávají na vrchol, proto nešéfují ani nevládnou.

Peterův princip i Kräkelova studie, jež mu dodává teoretickou oporu, tedy svorně hlásají, že konkurenční boj je minimálně na pracovním trhu neefektivní, ne-li kontraproduktivní. Existuje lepší způsob alokace píle a talentu ve společnosti, nebo je třeba se smířit s nedokonalostí světa?

http://kovanda.blog.tyden.c...
07. 01. 2010 | 21:22

Dorio napsal(a):

Jsem příliš starý na to, abych napsal něco souvislého. Před dvaceti léty u nás proběhl velký kabaret, jehož středem navenek byl Václav Havel. Komunizmus zkrachoval organizovaně. Ti, kteří tahali za nitky za komunizmu za ně nepřestali tahat dosud. Že bude Havel prezidentem se mělo rozhodnout v Moskvě a v komunistickém parlamentu vše měl zařídit Čalfa. Právní kontinuita byla pojistkou aby nebyly problémy. Ústava - mimo jiné ničemnosti v ní zakotvené - doživotní imunita je výsměch národu, protože imuniťáci przní zákony ve prospěch mafie a sami jsou nepostižitelní. Za tu ústavu by pachatelé měli být postaveni před soud(ale který?- v Česku těžko najdete poctivé soudce), protože to byl dán právní základ ke všem ničemnostem v tomto státě. Nevěřím, že lze s tím něco udělat dokud to úplně nevyhnije. Nikdo nechce o tom mluvit - 90% obyvatel na politiku se dívá jako na fotbal, neuvědomují si, že to je za jejich peníze a budoucnost. Sdělovací prostředky jsou v nadnárodních rukách - dělají z lidí debily a nedá jim to moc práce. Ovládají lid pomocí reklam a podprahovým vysíláním. To je zatím vše, Zdravím vás mladé.
07. 01. 2010 | 21:42

argun napsal(a):

Pane Mihalco,
nezdáte se a ale klubete se...a tak to má být. 06.01.2010 10:56:52, 07.01.2010 10:33:42, dobré, dost dobré. Škoda, že ta debata je už dávno off topic....

Tužka
Milostivá, já chápu, že na rozdíl od mé tučné líné p...., Vy disponujete zgruntu onačejší výbavou. Proto možná ten mejdánek alias tóčo se starostou do 3 do rána byl tak úspěšmej...Ale - ruku na srdce - že by tohle měla bejt ta demgracije? No já teda nevím...

Tencokida Hnúj
Hezky napsáno 07.01.2010 14:01:22. Jak to dopadlo? Máte spacák? Mrzne...
07. 01. 2010 | 23:59

JaHrad napsal(a):

Pane Havelko, předem díky za link na Robejška - našla jsem ale až přes link právě Pocestného. Ke Kovandovi: To, co on nazývá mediokracií, já jsem dřív pracovně nazývala "hamburgerizací". A setkala jsem se s tím nikoli ve státním či privátním sektoru, ale v sektoru občanském, neboli nevládním. A poprvé se tak stalo nikoli v tuzemsku, ale když jsem pracovala pro mezinárodní organizaci, zacílenou na podporu tzv. sociálních novátorů. Velmi jednoduše se ten příběh dá popsat takto: Na počátku dobrá myšlenka a její nositel, uskutečnitel a šiřitel. Zabydlení myšlenky v systému. Kvantifikace myšlenky, nástup "prodejců" myšlenky/know how, její rentabilita neboli použitelnost,opracování do dobře prodatelné podoby, kvantifikace ve prospěch rozšíření prostoru "pro dobro a blaho lidí" konzum,...a slevy. A nakonec -krysy. Jinými slovy transformace myšlenky a know how v produkt vyžaduje nástup masy šikovných"prodejců ledniček". Kteří myšlenky zploští, zpovrchní, odlehčí a zavaří do plastu, aby se co nejrychleji dostaly k zákazníkům.
A jsme u marketingu, konglomerátů,syndikátů,Národních front. Už jsem se o tom otírala dřív.
Obloukem se vracím k české naději (tedy ve sféře občansko-profesních aktivit) -přestože toto se stalo oné mezinárodní organizaci,(se sídlem v Arlingtonu) nestalo se to těm několika českým novátorům, které jsem měla tu čest díky této práci velmi zblízka poznat. Příklady - Sananim, Bílý kruh bezpečí, Středisko rané péče, Střep, Rozkoš bez rizika...
Klíčová je samozřejmě ta poslední Kovandova otázka -"Existuje lepší způsob alokace píle a talentu ve společnosti, nebo je třeba se smířit s nedokonalostí světa?"
(Ne)dokonalostí světa bych se nezabývala, ale věřím, že na tu první část otázky existuje kladná odpověď. Jen to zatím nedokážu opravdu přesvědčivě a jasně formulovat. Vím jen, že to vyžaduje změnu v myšlení,ve zření, snad i - tempa.Kvalitativní změnu, která přejde i do jazyka... Já nevím, jestli se toho dožijeme. Ale naděje je, proto tu o tom tolik nakrafem.
08. 01. 2010 | 00:16

tomas.p napsal(a):

Tak nevím, jestli jsem se dokázal prokousat vším, nicméně, má to spád. Paní JaHrad, s tou propastí jsem to trochu přehnal a možná i s tim Pocestnym, konec konců, kdo z nás má patent na rozum. Nicméně, trochu se mi tu vytrácí ten počáteční rozlet na úkor nejspíš dobře míněných návodů a rad na přežití- Vem čert kariérní postupy, alokaci talentu ve společnosti, v tomhle se asi shodnem, že každej se tak nějak snaží dle svých možností, potřeb a možností....
Tahle debata, ale pootevřela vrátka, které se většina lidí bojí otevřít, je to tak co je asi člověk člověkem, ale dokud tu fungovali nějaké ty jistoty, stačil pan farář a nějaká ta moudrá babička. Dneska nestačí vlastně vůbec nic, každej z nás, pokud není totálně zrezivělej, ty dvířka jednou musí chtě nechtě otevřít, aby pochopil, že tam nic není, nic, jenom já a tma tmoucí.

A to mně fascinuje, musíme se chtě nechtě naučit pojmenovat co to je ta nasranost co nás tady spojuje, a nejspíš je to to tak prosté, že se nedivim Cestovateli, že si to tak bere, jsme první generace na tomhle světě, co jsou přímo konfrontované s tušením našich předků, představa NEKONEČNÝHO RŮSTU, je v podstatě stejná blbost, jako PORUČÍME VĚTRU DEŠTI. A hlavně, vytrácí se nám poslední možnosti to na někoho svést, no a my tady u nás už vůbec. Takže, totální rozčarování??. Tak jsme všichni věřili, že stačí přehodit výhybku, jeden systém jsme slavnostně pohřbili, a teď začínáme tušit, že budeme pohřbívat i ten druhý a co bude, no jo to jsou ty pootevřený vrátka, strach z neznáma, bude to nebe nebo peklo?
No a myslím, že spš než lezení po horách, chodit co nejvíc na houby a nebo na zahrádku. Dvojtečka, pomlčka, kulatá závorka.
08. 01. 2010 | 01:43

JaHrad napsal(a):

Tomas P.: jaký strach z neznáma? Co tam čeká? není to totální rozčarování, ale život, vážený, konečně život!!! Jestli ovšem vyhrajeme nad těmi hlodavci, vedlejším produktem to (ch)růstu...
08. 01. 2010 | 09:27

Tužka napsal(a):

Tužka pro argun.Vaše glosa mě pobavila,že by,podle sebe soudím tebe.Konec komentářů.Tužka
08. 01. 2010 | 10:01

JaHrad napsal(a):

chanel bags - co to je za nick? nějaký podezřelý...promiňte. Jinak ještě osobní drobné doplnění - zmíněné instituce spojuje slogan "kvalita je věcí cti". Vytvořily a poskytují jasně profilovanou službu tam, kde je rozpoznána jasná společenská poptávka.
Sananim - víceúrovňová péče o drogově závislé, Bílý kruh bezpečí - služby obětem násilné trestné činosti, Středisko rané péče - péče o rodinu se zrakově postiženými dětmi, Střep - Sanace mladých rodin, ohrožených odebráním dítěte do ústavní či jiné péče, Rozkoš bez rizika - prevence šíření viru HIV a pohlavních chorob.
(ted koukám na to, že ten můj explicitně uvedený výběr "branží" je docela zajímavý vzhledem k tomu, o čem je zde řeč...)
08. 01. 2010 | 10:14

tarn napsal(a):

tomas.p : a není trochu ta nasranost co nás tady spojuje, jak jste to trefně nazval, tak trochu nasranost na nás samotné ? každého tak trochu, někdy i hodně, každého na sebe ? Možná by se šiklo nepřemýšlet v dimenzích politických směrů jako takových, ale v dimenzích povahy a morálky, hodnot a kdo ví ještě čeho. Ona totiž ta naděje s přehozením výhybky od socialismu, který tu ostatně nikdy nebyl ke kapitalismu, který tu ostatně není také, mi přijde tak trochu jako alibismus. Stejně jak spoléhání se na neviditelnou ruku trhu. pan havelka to popsal dost přesně. Stejně tak si myslím že to funguje i s těmi pomyslnými výhybkami. každý režim je pouze prostředkem, nikoliv účelem. takže s jeho změnou se pouze mění prostředek k dosažení stejného cíle. Mít moc a vydržet u ní co nejdéle. To platí asi od pradávna. Proto je to vždy jen a jen o účinkujících na tom pomyslném žebříku.
08. 01. 2010 | 10:25

zdenekmihalco napsal(a):

JaHrad

Chanel bags byl reklama, ač se tak úplně nejevil. Smazal jsem ho.

Tužka

Zajímavý citát, díky za tečku.

Petr Havelka

Díky moc za citaci, odpovídá to mým zkušenostem. Kdo jiný by měl táhnout káru mediokracie než média..,) A - asi jako každého - by mě návrhy odpovědí na Kovandovu otázku v závěru dost zajímaly.
08. 01. 2010 | 10:36

Al Jouda napsal(a):

Tak jsem si trochu opožděně přečetl diskuzi pod tímto blogem, obvykle ženy v politice trochu podceňuji, ale zde jsem došel k názoru, že by nás mohla zachránit taková česká Železná Lady !
08. 01. 2010 | 11:04

Grandmaster napsal(a):

Tarn,
zlomek nynejsi generace, ktera 'vi a umi' a migracni nova generace mi pripada jako vhodna kombinace pribrzdit tragicky upadek postkomunisticke spolecnosti.
JaHrad,
mam trochu dojem, ze jste trochu rozsirila diskuzi v tomto blogu.
Co se tyce kvality, ja se na nespocetnych kurzech ucil, ze 'kvalita je delat spravne od zacatku'. Mozna se tyto dva pojmy daji spojit dohromady?
08. 01. 2010 | 11:49

JaHrad napsal(a):

Grandmaster
Možná jsem ji rozšířila- to je asi důsledek mé radosti z rozhovoru. Ale přiznám se i k tomu, že se tak trochu snažím kormidlovat koráb této debaty k tématu svého předchozího blogu (Radosti, hrdosti, jste doma?)
Ano, správně vás to učili o té kvalitě - já bych to ještě doplnila : "neztrácet KONTAKT s počátkem, nepodléhat svodům růstu, naopak se nebát půstu..." (ano, nebudu dále obtěžovat inkontinencí básnického střeva!)
Jinými slovy - pestrost a rovnováha je podmíněna mírou zastoupení těch, kteří se dokážou řídit úslovím "drž se ševče svého kopyta".
Od toho se odvíjí samozřejmě další důležitá témata jako např. identita jednotlivců a skupin atd. (nebudem spouštět kafemlejnek...)
08. 01. 2010 | 12:54

argun napsal(a):

Al Jouda
Jestli Železná lady to nevím, ale fakt je, všichni mystici ty ženské hodně propagujou... prej že jinový princip v přístím tisíciletí svět potřebuje ze všeho nejvíc. Tak nevím. Ale tihle resp. tyhle to prý všechno ví...

http://www.dharmagaia.cz/kn...
08. 01. 2010 | 13:12

tomas.p napsal(a):

tarn,
no jo tak nějak jsem to myslel.
JaHrad, sama jste výše napsala, že sama nevíte co to je, jestli je to optimizmus co ve vás je a nebo pořádnej vstek, no, já to nazval nasranost a vůbec si nemyslím, že strach z neznáma, pocit bezmoci, musí být jen negativní, potažmo, že nepatří k životu, jak u koho, nějak se mi asi nedaří vystihnout to podstatný, všichni tuší, že je něco špatně a furt se lidi rozhlíží kolem kde to vlastně vězí, protože si nechtěj připustit, že to maj už dávno doma, všichni tušíme, že nejspíš budeme muset začít žít nějak jinak, neřikám hůř, ale jinak, návrat k pokoře, no jo, ale co to je, vždyť o tom mluvíme dobrejch tři tisíce let nejspíš mnohem dýl a zatim jsme se nezmohli na nic jinýho, než si zaplatit čtrnácti denní kurz jógy, nebo meditace v domnění, že něco takovýho se dá koupit a vstřebat během čtrnácti dnů. To jsou ty tajemný vrátka a jediné co vím, je, že bez bolesti a velkýho odříkání se s toho nasrání nevyhrabem.Bude to makačka a nejhorší je, že ty, co jich to týká nejvíc, to ještě vůbec netuší.
No
08. 01. 2010 | 13:56

tomas.p napsal(a):

08. 01. 2010 | 13:59

Petr Havelka napsal(a):

Paní Hradílková,

k mediokracií a "čekání na Godota" bych přidal i touhu po moci( po moci, ne pomoci).

Toužit po moci nemusí být až tak odpudivé. Jde o to, co jste ochotni kvůli touze podstoupit a jaké máte limity, důležité je, máte-li na to po stránce odborné a podle mého ze všeho nejdůležitjší je máte-li na to lidsky.

Také se myslím lidé liší v tom co považují za svou moc.

Jeden má moc v pomoci, další je mocný ve svém povolání. Takových mocí je celá řada, až někde na konci zbyde kousek moci pro ty, kteří se na jinou moc nevzmůžou, ale o to více po ní prahnou, pro politiky.

Pane Mihalco,

sdílíte obecnou zkušenost :)


Pane Mihalco,

tak
08. 01. 2010 | 17:27

argun napsal(a):

Koukám, že přástky ještě neskončily, i když už se dere ouplně jiná duchna...no nevadí.

tarn
"Nečekejme na světlonoše. Nikdo to za nás nevyřeší."

Je to jinak. JaHrad pojala to téma řekněme politicko - občansky, apelujíc na veřejnou sféru života, tedy tu, ve kterou se částí našeho já většina z nás jistě pohybuje. Proto apeluje na důvěru, míněno - poněkud zjednodušeně - ve společnost. Avšak ne každej je ochoten či schopen tu veřejnou sféru sdílet. Já soudím, že to vzala jaksi zprostředka, že jádro pudla leží jinde, prostě v duši, v tom podívném cosi, o kterém se tady už toho tolik nažvanilo.

Samozřejmě, že osobní úsilí je neopominutelné. Podmínka nutná, nikoliv však postačující, jak říkají matematici.

Když v noci zabloudíte v horách, můžete usilovat až do sebezničení.. a k ničemu vám to nebude. Máte šnaci, pokud máte v ruce GPS a nebo v hlavě instinkt. Pokud nemáte ani jedno ani druhý, je lepší zalézt pod sníh a počkat na světlonoše... Hrdinů co všechno zmůžou jsou jak známo plné hřbitovy.

My zápaďáci jsme instinkt kudy a kam jít, jak žít a jak se chovat v zájnu zachování své lidské integrity a přežití rodu a společenství už dávno ztratili. Chybí nám prostě jedna půlka mozku, jsou kolem nás informace, které nejsme vůbec schopni pobrat, natož zpracovat. Ta pravá hemisféra, staletí nepoužívaná, nám zcela atrofovala. Lidí na Kavkaze - ne všichni - ji rozvinutou mají. Taky amazonsští Indiáni a stromoví lidé v Tanzanii. Rveme do sebe tuny informací a nejsme schopni je vstřebat, natož efektivně využívat. Tedy nejen k tomu, jaký hejble se má na pc zmáčknout, kde co koupit levněji či koho volit, ale hlavně k tomu jak žít.
A o tom je - možná nepřímo - tato debata, řekl bych.

Šlapeme po kotníky v blátě, intezivně cítíme, že mnohé je špatně a zoufale neumíme říct co vlastně...

tomas p:
"zatim jsme se nezmohli na nic jinýho, než si zaplatit čtrnácti denní kurz jógy, nebo meditace v domnění, že něco takovýho se dá koupit a vstřebat během čtrnácti dnů. To jsou ty tajemný vrátka a jediné co vím, je, že bez bolesti a velkýho odříkání se s toho nasrání nevyhrabem. Bude to makačka a nejhorší je, že ty, co jich to týká nejvíc, to ještě vůbec netuší."

Přesně tak, pane kolego! A my se zatím dohadujeme o výhybkách mezi socialismem a kapitalismem, o mediokaracii a o blbostech jako koho volit... motáme se v kruhu, problém je jinde. Někde výše jsem myslím napsal něco o transcendentnu. To je to, co neumíme pojmenovat a co hledáme my i Dánové, mistři světa ve štěstí. Taky jim jdou ale dobře sebevraždy... proč asi.

Samozřejmě, že všude kolem nás jsou mraky lžiproroků, lhostejno zda z chlíva nebo z high society. Ale zcela jistě je někde je i ten náš, jedinečný, jen pro nás...Cestou k horizontu totiž nikdo z nás nedokáže jít sám, a ti kdo to tvrdí, si prostě jenom lžou do vlastní kapsy.

Jít společně a spoléhat se na jiné, to jsou zcela rozdílné pojmy.

Sněží furt, jdu balit...brou.
08. 01. 2010 | 19:32

Pocestny napsal(a):

Tak jsem byl obviněn z krasomluvy,
nezbývá než poděkovat za důvod k pohovoru o tomtéž..-)

Pitváme to hezky, napadá mne toto.

1. Uvaha o horizontech.
Horizonty jsou obrysy naší konkrétní přítomnosti, ne každému, kdo je má široké, se chce až za ně
Jsou dva druhy lidí, poutníci a houbaři.. Pro houbaře je přirozeností se podrobně vyznat na katastru své životní "dohlednosti", jiným jsou hřebeny v krajině důvodem k úvahám, copak je asi za nimi.

Jakmile jednou přelezete horizont svého dětství, jste na pouti, je to na vás, je dobré nekráčet sám, máme rodiny, proto také když chceme doma být otci, venku nemůžeme být jen učedníky.
Světlonoš?
Každý z nás by měl jednoho mít a zároveň by měl jím někomu být. Pak je důvod k existenci....
mít ho znamená si ho zasloužit.

Kdo je světlonoš?
No ten, kdo nám dodá to málo, čeho sami schopni nejsme. Důvod vždy znovu a znovu vstát a lézt zase nahoru a dolu, kudy cesta vede. Světlonoš je ten, kdo nám dává důvod být vždy tím lepším ze dvou, které máme vždy na výběr

Instinkt....
někoho nutí si v bouři kopat hrob, kde zmrzne v jistotě, že nemělo smysl se pokoušet dál žít...
někoho nutí neztrácet hlavu a nezapomínat, že proto, abychom se z toho dostali, musíme jít. Jít, lézt, plazit se dolu, tak dlouho, dokud nedojdeme tam, kde se to dá přežít. Někdy rozhoduje pár set metrů..

Kdo neumí utéci z kopce před počasím, toho tam počasí dohoní a pak si ho dá...pomalu či rychle, ale zgruntu.

Instinkt má ten, kdo se tam nahoře nenechá počasím chytit..-)
Zde dole je vše opačně, ale to je na knížku popularizující staromodní horáctví a staromodní občanství.

Dobu, kdy se lidé nestyděli jednat pod praporci vlastní identity. Dobu, kdy se lidi nevypravovali do kopců proto, aby utekli před schýzou města, ale proto, aby dokázali, že to tamtudy jde....

Buď rosteme tím, jak při té pouti životem přelézáme hřebeny a konečné vidíme panorama, které nám doposud bylo skryto, nebo se přivážeme ke společnskému kotci, který nám je v rámci naší lokální totality konečnosti prostoru udělen.

Nemůžeme být všichni leadry druhým, ale měli bychom to dokázat u sebe.

Do hor neradím chodit po jednom, ale dva mamlasové svázaní provazem nejsou ještě tým.

Tým není ani banda následovačů vedená prorokem, on žádný mesiáš čtyři najednou na zádech neunese.
Tým je o tom, že tam nejdete jeden druhého zachraňovat, ale jeden druhému pomoci vylézt tam a tudy, kudy to ani jeden sám nedovede.
V horách lze přežít, či zemřít, zabije vás však vždy to, co si sebou přivezete. Ani zrození (přežití), ani smrt se nedá delegovat, tak proč delegovat to zajímavé mezitím???

Životem ani horami by jeden "neměl" brouzdat sám.
...ALE! z vlastní zkušenosti, obstát v samotě je lepší, než padnout na mizerné vztahy.
Jenom to málokdo dokáže, svoboda je samota a samota je svoboda, obé v extrémním měřítku.
Kudy jedinec projde sám fysicky, musí být schopen projít i duševně...

Trik s kladinou - po kladině položené na zemi přejde v pohodě kdekdo. Zvedněte jí metr nad zem, mnozí náhle ztratí jistotu.

Veškeré světlo i tma je ve vás, miláčkové, nevymítejte satana, nehledejte mesiáše, obhlédněte svůj horizont a dejte ten kopec, který jste nejdéle odkládali.Bude to bolet desekrát více než zamlada, ale nakonec se tam vydrápete a a zjistíte, že jsou v životě pravítka, která nelze okecat.
08. 01. 2010 | 23:27

jahrad napsal(a):

ano ano sněží... já vždycky, když takhe sněží , vzpomenu na film Amarcord... znáte, ho, ARGUNE ?
08. 01. 2010 | 23:54

JaHrad napsal(a):

pocestný - film/dokument "Dotek prázdnoty" - (Touch of the void) - znáte to ?!? Moc by mne to zajímalo. je to na dané téma. jh
09. 01. 2010 | 00:01

mb napsal(a):

Jahrad ... víte že ve zfilmované srdci temnosti hrál i Jan Tříska ?
09. 01. 2010 | 14:24

JaHrad napsal(a):

Argune a Pocestný, díky moc za mimořádně kvalitní příspěvky. Argune, přemýšlím o tom, jestli jsem začala od prostředka. Nemyslím si to, ale na odpověď se musím přádně soustředit, což jde v mém případě pomalu. Pocestný - ano, příklady zátěžových situací z horského prostředí jsou dobré. Ale pak je též příklad New Orleans orchestra - neboli společné úsilí o libozvuky na základě souhry muzikantů, ovládajících své nástroje...
Řeč o společnosti je řečí o jednotlivcích, a vztazích mezi nimi, že.
09. 01. 2010 | 14:56

tomas.p napsal(a):

09. 01. 2010 | 18:32

Jozef napsal(a):

To Tencokida Hnuj

"Fandim kazdemu naivkovi,ja pote,co me zacali skodit na majetku a vyhrozovat smrti ale vidim jinak"
"...za chvili me asi prijdou vyhodit z meho bytu,tak proto ta melancholie"

Pane,koho ste s doverou a nadejou poziadali o pomoc?
V "totalite" fungovala hierarchia odbororarskych,stranickych a inych organizacii a slova ako Vase zneli hororovo.Dnes su vsedne,takmer nudne...
Podobnych situacii je dnes na tisice,bulvar potrebuje tyzdenne umiestnit niekolko,televizie ani tolko...
Pocet dokonanych sudnych exekucii da na sestmiestne cislo,pocet inych utokov na elementarne potreby zivota nie je mensi.Su v statistikach,nie na ociach a nie su relevantnym problemom dnesnej medialnej elity.
Otupeli sme.Alebo popalenim sa poucili a nestrkame prsty do ohna.Zo strachu alebo pre istotu.

Dnesny spolocensky system nesaturuje zakladne potreby,negeneruje humanizmus ako ziarivu metu.Realni majitelia bulvarnej kapitalistickej moci formuju spolocensky zivot volnotrhovo.
Masmedialny bulvar a rozsiahle masmedialne nasilie odraza realne procesy a zaroven ich konzervuje zo vsetkou patologiou. Rastom zivotnej urovne v bulvarnej masmedializacii zivota rozpada sa rodinne a mikrospolocenske prostredie vzajomnej pomoci.V problemoch sa musite spolahnut casto iba na seba.
Aby ste sa mohli uspesne branit,potrebujete silu,znalosti,prostriedky,niekedy aj neskutocnu odvahu.

Kto chce cinit vseobecne dobro,kto chce potlacat patologiu,moze usilovat o granty.Je v pozicii uzitocneho idiota vladcov systemu.Mnohi anjeli dobra vsak rychlo vyhoria,mnohi v narocnej praci za minimalnu odmenu aj hlboko padnu.A potrebnych je ovela viac,nez pomahajucich. V tomto systeme nepretrziteho boja o zisk,moc a prezitie.
Pocet potrebnych zacina rast,pocet ochotnych pomahajucich kontinualne klesa.

Pane,
Vas recept - Listina zakladnych prav,pridat Hitlerovu metodu uchopeni moci...- je naozaj priserna skratka.
Chce to vychladnut.Riesenie vyzaduje chladny rozum a mnoho hladajucich horucich srdc.Hladajucich v polemike a v dialogu,aby spolu nasli optimalny modus vivendi pre kazdeho.
Ozvete sa este?
09. 01. 2010 | 19:32

Jozef napsal(a):

To Pocestny

Dakujem za "Dik"

Cierne ovce si zasluzia podla mna vacsiu pozornost,nez biele a strakate.Niekedy velku pozornost potrebuju surne.Napriklad ak je tulava ovca neskutocne sebavedoma a voci domorodym viac nez netaktna.

"Josifku..."
"ty zde budes tim,kym te nekdo ucinil,ja budu vsude takovej,jako jsem dnes,to je uz empiricky overeno"

Pocestny,moje hodnotenie Vasho /a nie iba Vasho/ ucinkovania na tychto blogoch v poslednych mesiacoch je taketo: nadpriemerna schopnost fabulacie,nadpriemerna asocialnost,nadpriemerna povysenost,caste vybuchy agresivity voci celym societam.Uplne splynutie s dobovou patologiou,na spici dobovej patologie.
V dobrych casoch mozete pri svojej inteligencii a fabulacnej schopnosti aj nadpriemerne pomahat,v zlych,takych ako dnesne,nadpriemerne skodite.

Je mnohymi starociami empiricky overene,ze ak necitlivi pocestni postavia sa nejakym sposobom nad domorodcov,VZDY !!! sa to skonci tragicky.
Konstatovali to mnohi,varovali nemnohi:S.Zweig,Einstein...Neboli vyslysani.

Nezmenite sa a ste adaptabilni.Preto nie ste primarne zodpovedni.Ani za seba.Historicky vzato.
09. 01. 2010 | 20:34

JaHrad napsal(a):

Mily Jozefe, ja tyto časy vůbec, ale vůbec nevidím jako zlé!Možná trochu divoké občas, pravda. Přestože žijeme v převratné době (já ji za takovou pokládám, ale asi každá doba je převratná...) jsou konstanty, které zůstávají stále stejné.
Tomasi p. - jéje! to jste mi tím odkazem udělal radost. Teď jsem jela autem z Prahy, no a 4 jsem nepřeřadila ani jednou - a po navsi se po silnici prochází zajíc, jasně najevo dávajíc, že ten prostor teď patří jemu.
im: nevím, já jsem ten film neviděla, jen čtla knihu kdysi dávno. Moc by mne ten film zajímal.
09. 01. 2010 | 23:26

Pocestny napsal(a):

Josífku,
vidíš to jinak a odjinud, nevyhovíme si.

Jenom z tvýho psaní nevidím nic než lament a skepsi...

Dobro se koná potichu, o tom se nahlas nežvaní.
Víš kulové o tom, co kde dělám, protože si za to veřejné tituly a mrdajle neuděluji, to by pak nebylo dobro, ale "ušlechtilé sobectví".
V této zemi mají "chudí" prd na práci, tak jim zbývá čas řešit místo toho, jak se mají sami, to, jak se mají ti okolo.

Mám horkou zkušenost.
Dnes mi kvečeru hráblo, tak jsem vzal hráblo a šel uklidit silnici a chodníky kolem baráku. Nemusel jsem, chtěl jsem.

Tři sousedé mě politovali, dalších deset pozorovalo za záclonou, ale lopaty se styděli všichni. Na cotázku: Proč?" jsem odpověděl proto....
Je to k tématu, protože od uklízení sněhu po život sám na vše "někoho máme", tak počkáme,, až to udělá.

Socialistickej alibismus na druhou - nikde nic nedělam, nikde nevystupuju, nic mne nezajímá - jsem "slušnej" pracující člověk....

Tohle zde je totéž, jak změnit zemi a nemuset přitom oddejít od debiloskopu, jak žít lépe, ale nic proto neudělat, máme na to přece lidi...

Muví s zde o světlonoších, ale kterej z nich by se angažoval za tenhle populus, vždyť vše, co tu děje, je vlastně správně - naprosto to výplývá z faktu, ž jsme populace hospodářských přežvykavců vlastních smyšlenek a mindráků.

Lidičky, jak můžete být dospělý národ, když se chováte jako chovanci, kterým nevadí, že jim darebáýk trhá zuby z huby a podrží, dokud se nevrátí pro dásně...
Kdo potřebuje proroka i k vytření zadku, není žádného hoden.

Joí, Jozef, jsem sobec!
Sobecky jsem se udělal pro sebe, sobcky dávám kšeft i práci lidem, sobeckyu je platím tak, že oni měli letos více na mzdách, než já na zisku (letos jsem netto vydělal cca půlku platu, který vyplácím), sobecky se rozmachuji klackem, abych jim z cesty uklidil všechny darmošlapy, darmojedy, provizionáře, úžerníky, sobecky mám v nesplacených cca půl milionu, ale těch třista tisíc, které z toho patřily dodavatelům, jsem znova vydělal a vyplatil, u mne dluhy končí, já je dál neposílám.

Sobecky sponzoruju Člověka v tísni, Nadaci Napůl cesty, sobecky tu píšu, abych probudil z mrákot ostatní.

Jsem taková typická sobecká a nezodpovědná svině...-)))

Jsem králem svého malého království, a to vás příšerně vytáčí a nasírá - všechny.

"Jak si ten hajzl dovoluje bejt svobodnej a drze se vysmívat tomu, jak trpíme..."
Prdlačky trpíte, ale protože si toho nevážíte a šlapete po vlastních životech, bude vám životem sraček po obočí dopřáno.

Zákon zachování hnusu je velmi rigidní a tvrdý, nepřeju ho poznat nikomu, kdo nezaslouží.
A v tom je ten problém - spadne do toho kvůli těm "jsme na dvě věci, ale je nás nejvíce, v tom je naše síla" spousta nevinných a dobrých lidí, kteří mají ty smůlu, že dopustili, aby se stali závislými na té bandě makaků, kteří tu mluví "za společnost".

Ne, mý krédo je nikomu nedlužit (ani v dobrém, ani ve zlém), pomoci každému, kdo je v nouzi, ale nepřipustit, abych si bez pomoci nevěděl rady sám. Nečekám od lidí vůbec nic a jen to nejhorší, takže je můj život plný příjemných překvapení, protože většina věcí se kupodivu podaří.
Jsem obklopen lidmi, kterých si vážím, dodržuju pravidla tak, aby je musel dodržet každý kolem mne, tvrdě to vymáhám a dokážu bejt jménem těch lidí hodně zlej na ty, kteří házejí klacky pod nohy.

Takovej by zde měl být každý, kdo má rozum, protože očekávat pospolitost od davu narcistních sobců a somráků je infantilní..

Jozef, tohle nejsou Karpaty, tohle jsou Sudety.
Jó, kdybychom byli nejčko Slováci, to bychom se měli, ale jsme Češi, tak na to nezapomínej.
Vy Slováci jste si za těch společných sedmdesát let postavili svébytnou národní pospolitost, která přes chronické a notorické toulavé kecky má své jádro, obsah a budoucnost.
Je škoda, že jste si to jednou provždy pokazili holokaustem, to byl hnus první třídy, velebnosti...ale vy ten svůj antisemitismus slovanského mužika časem z hlavy vyženete, on se k ničemu nehodí. Ten Felvídék stále hrozí, tak nepropadněte pýše, na mongola sami nestačíte....
Je věčná škoda, že tenkrát nevyšel ten Štefánik, ver mi, brat, žičial by som Prešporku vačšiu úlohu v dějinách....měli bychom se všichni lépe.
09. 01. 2010 | 23:53

mb napsal(a):

To Dorio muzete mit pravdu o organizovanem pomření komunismu ... nicmene treba Gorby nechtěl aby mu socialismus s lidskou tvari pomřel ... a Havel, pokud byl objektem spekulaci a manipulaci ... tak bych neřekl že byl jejich subjektem ... Havel byl ( treba se pletu ) velice čestný ... je fakt že dal ksicht / tvář / fasádu demokratičnosti a spravedlnosti, které tolik demokratické a spravedlivé ( pod povrchem nebyly/nejsou) ... ale Havel není zločinec ... možná jsou slova o životě v pravdě kýčovitá ... ale rozhodně nejsou zločinná .... viz rudolfinský projev ´97 ......
10. 01. 2010 | 00:10

mb napsal(a):

v pondělí bude mít vláda na stole společný poslanecký návrh novely horního zákona, na kterém jsem dělal víc než tři roky (říká Bursík). Vláda navrhuje negativní stanovisko, což je z mého pohledu skandální.

Jestli vláda na základě argumentace ministerstva průmyslu, potažmo ČEZu a uhelných společností, rozhodne takto, tak pro mě končí punc nevinnosti té vlády. Pokud to udělá, tak je to doklad toho, že je prolobbovaná. To je jedno ze silných témat, z mého pohledu poslední šance na boj o zachování obcí a udržení těžebních limitů uhlí.
Čtěte víceJiřetín je blíž bourání kvůli uhlí. Zákon ho neochrání
Zachráníme vsi pořed uhlím, slibovala ODS.

Druhým tématem bude určitě Prunéřov a tlak ČEZu, aby postavil další uhelnou elektrárnu. Musíme lidem vysvětlit, jak by mohla Česká republika vypadat bez zelených. I kdybychom měli ve sněmovně hrát roli hlídacího psa a šli tam jen kontrolovat tahle "šméčka" a chyby ostatních, i to má smysl.

volte zelenou rukou :-))
10. 01. 2010 | 00:26

Pocestny napsal(a):

JaHrad
Jojo,
Touching the void je dobrej kousek, Joe je také "dobrej kousek".-)

Můžete se znovu a znovu pokochat zde:
https://www.youtube.com/watc...

Joe udělal ještě jeden pěknej kousek...
https://www.youtube.com/watc...

v němčině zde
https://www.youtube.com/watc...

jde o tento kopec, povšimněte si v petitu pod obrázkem "skromný příspěvek" mých dětských vzorů.
Jako povinnou četbu o tom, co je horolezectví, doporučuju toto"
http://www.horyinfo.cz/view...
a
http://www.almanachlabyrint...

To je o horolezcích, teď o "občanech s ambicí", tedy těch, kdo si za USD 40 000,- !!! zakoupí sestupovku z Everestu, ale směrem nahoru.

Zde názorně svět těch, kdo lezou do hor s ambicí stát se v nížině velikány...kdo si táhnou na kopec bágl svých sraček, který tam někde chtějí pohodit výměnou za pašácké gesto na vršku.

Ano, Everest je běs. Je to "jednoduchej, ale strášně vysokej kopec....
Lidé ho považují za "osmitisícovku", ta ale měří osm kilometrů n.m. - ne 8850 metrů, což je bez jednoho a půl sprintu DEVĚT kilometrů nad mořem.
Je nejvyšší, proto táhne mantáky.
Viz
https://www.youtube.com/watc...

a hlavně:
http://www.enepal.tv/webtv.php
pod obrázkem jděte do documents a hledejte Top of the World part1
na thumbu je chlápek ve stanu s vysílačkou.
a nakonec
https://www.youtube.com/watc...
to je solidní komerční nalejvárna.
10. 01. 2010 | 00:59

Pocestny napsal(a):

Pokud se ovšem opravdu chcete ponořit do studia člověka a jeho psychoz z maximálního stresu vlivem okolí, pak doporučuju Messenera, zvláště pak ten kousek na Nangá Parbat
v roce 1970 a Buhl v roce 1953.

Jo, vysoké hory svléknou každou duši donaha.

Do hor lezou dva druhy lidí, jednak "positivně postižený", kterým do dává nějakej vnitřní smysl(je, kopec, jsem já, dál uvidíme) a ti tam pak provádějí různé věci, které i nějaký smysl dávají. Je důležité nejen kam vylezeš, ale i JAK tam vylezeš - tamtudy, kudy chodí umírat turisté cvaklí na fixline to žádnej sportovec nevezme, to dává akorát smysl šílencům, kteří tam řeší to, co je hryže doma.

Speciální typ hyeny je pak tahle paní
http://www.cathyodowd.com/

Viděla jste jí v tom Dark side of Everest, tam hrála zoufalou začátečnici, která nemůže nikomu pomoci, protože je bouřka a mohlo by se jí něco stát a zde je pak to, co z toho dnes udělala.

Svět je špatnej, když tahle mrcha může dělat tuhle práci.

Všude je to stejné, z močálu zoufalců blikají světýlka lidí...

Lezu 27 let a jsem živej....
Nemůžu lidem jako Jozef nelézt na nervy...-)
10. 01. 2010 | 01:24

takymagorka napsal(a):

mily mb,
jestli se tak stane, tak je to skandal nehrubsiho zrna, a asi je treba na tyhle uhelne a energeticke koktejly trosku vice rozsvitit reflektory! Myslim, ze lide to malo vedi...

Bohuzel je to tak, ze u nas si stale spousta lidi mysli, ze prechcijou prirodu, lobyste si mysli, ze prechcijou i lidi, a pritom si jako celek pri zachazenim s tim kouskem zeme, ktery nam byl dan do vinku nevidime na spicku bot.

"Zivocich, ktery vitezi ve vlastnim prostredi, znici sam sebe"... - Gregory Bateson, a tuhle v minulosti overenou teorii, nase vlady jaksi opomiji...

Vytraci se pokora, prim hraje jen byznis a prachy, blizime se k oligarchii a jinemu radu.

At zije zelena, tu ja mam nejradsi! Barva pratelstvi, barva lesa...

Pocestny,
cumim, ze ctete podobne flaky jako ja. Lezt na kopce je dobry, je parada kdyz clovek prave neztrati tu pokoru a respekt z prirody a vyssi moci, je tak ma nadeji.. Kdyz si clovek zacne myslet, ze prechcije prirodu, konci to jako v 96. tragedii na Everestu (dobre to zachytil Jon Krakauer v knize "Peklo blizko nebe"...
10. 01. 2010 | 07:42

argun napsal(a):

Ach jo Pocestnej, když vy to vždycky tak pos....-

"Každý z nás by měl jednoho mít a zároveň by měl jím někomu být. Pak je důvod k existenci....mít ho znamená si ho zasloužit". Tohle je hodně dobré.

Ovšem 09.01.2010 23:53:18, to je teda nářez... Rambo, Siddhárta a Matka Tereza. Velikán. Hvězdy jsou pro něj nadosah. Nerozumím lidem, kteří dělí lidi na dva druhy lidí. A hlavně nechci. Lezu o dva roky déle. No a? Někdo leze na kopce a jinej zase do jeskyň. Někdo sbírá známky a jinej pěstuje orchideje. Jako že bych měl kvůli tomu poučovat svět, jakej že je svět? MUHAHA:

JaHrad
To víte že znám...Poprvé jsem to viděl u nás na vsi ve filmovém klubu, to bude nějakých 30 let ne-li víc...

"Nemůžu lidem jako Jozef nelézt na nervy..." Ale můžete. Ale musel by jste tu lásku věnovat někam jinam, ne sobě.
10. 01. 2010 | 12:59

zdenekmihalco napsal(a):

Shrnul bych to asi tak: Je to jako když někomu umře matka a on pak chodí k doktorovi, že ho pobolívá žaludek. A doktor cpe pilule, vyšetří pacienta horemdolem a ono nic, žaludek v pořádku, ale furt bolí. Snažíme se mnohdy jen léčit žaludek, ale ono vlastně jde možná jen o příznak - a příčina je jinde.

K zajímavé úvaze Pocestného o horizontech dodám:
Na kopce se mnozí snaží vylézt jen proto, aby mohli říct, že byli nahoře. Je jen málo těch, kteří šplhají na hřeben kvůli zvědavosti, co je za ním, a aby označkovali stezku. Kromě poutníků jsou tu stavitelé - mnoho těch, kteří už slyšeli, co za horizontem je, nechtějí ani netouží lézt na nějaký ten ledovcový hřeben jako první… možná se bojí. „Jen“ staví cestu, aby se za obzor těm ostatním šlo snáze. Až nakonec jedou páprdové - v limuzíně po asfaltce - a ani na tom hřebeni se z okna nepodívají.

Potíž je, když stavitelé neví, do kterých hor by měli jít dřít. O tom, co je za tamtím a či tamtím horizontem se od nikoho nic nedozví. Na zdolání těch vysokých hřebenů je totiž třeba skupiny, která táhne jídlo na mnoho dní, stany a tak. Měli by mít s putováním po horách zkušenosti a tušit cestu. Osamocení pocestní už tu totiž dříve umrzli, nebo se ztratili.

Tak stavitelé budují cesty křížem krážem v nížině či maximálně zvlněné krajině, snadno, beze smyslu, v místech, kde už jsou dálnice.
10. 01. 2010 | 14:46

pipi napsal(a):

Jen nová ústava, nová legislativa, do čela odborníky a široká přímá demokracie - to je jediná nevyzkoušená cesta ČR a jelikož není co ztratit, bylo třeba to zkusit.
10. 01. 2010 | 14:48

Pocestny napsal(a):

argune,
rá se rád podělím o to, co jsem se dozvěděl o lidech, ale nejraději to udělám tak, že "chytrej" je někdo jinej, zde pánové ve filmících.
Pro každýho, kdo se na Everest v životě nepodívá, je poučný vidět, jak s lidma ten kopec cvičí.
Ono takhle cvičí s lidma leccos - politika, moc, prachy, ale na to jsme "zvyklí", je dobré to vidět z odstupu. Já rád pozoruju, jak extrémní podmínky katalyzují coming out charakteru. My bílí jsme lháři, to o nás říkají všichni ostatní... je třeba dostat lidi tam, kde jim spadne maska.
Ti, které mám rád, to vědí. Nemusím ale milovat ouplně každého na světě, tak jsem sobec...

Jo, dělím lidi na dvě sorty - ty, kteří mne zajímají a ty, kteří ne.-))
Mantáci jsou druhou kategorií.
Já můžu začít na stará kolena sbírat známky, oni ale na stará kolena nezačnou lézt...
manták je ten, kdo dělá něco, na co nemá, a dělá tím potíže těm okolo. On spoléhá na to, že když to podělá, druzí se podělají také, aby ho zachránili.

Na tomhle principu tady totiž funguje leccos - jedni mají práva dělat hovadiny, druzí mají povinnost je zachránit.

Práva (zvláště ta "na plzeňský způsob") nám tu hypertrofují do našich životů, povinnosti nám berou čas, to jediné, co máme.
Mám za sebou tohle http://www.hayastan.com/arm...,
tohle
https://www.youtube.com/watc...
a tohle
https://www.youtube.com/watc...

Ani ty, ani Jozef mne nerozhodíte
10. 01. 2010 | 20:56

Pocestny napsal(a):

mihalco
lae kdež, vše je jinak.
Doba, kdy masy sloužily dobejvání vrcholů je dávno za námi.
Argun mne nepochopil, každej máme svý horizonty, každej jinde a jiné, je jenom třeba se dokopat jít.
Přes ty důležitý kopce v životě nakonec stejně polezete sám, tak lépe než světlonoše a šerpy je možná hledat někoho s kým se přivážete na provaz, ten má jen dva konce.
Druhá věc...proč ta nutkavost budovat, k čemu je stavitelství tam, kde matka příroda vyfikla katedrály, které my nikdy nepostavíme? Musí všude vést asfalt, musí každej jet životem jako buldozer, kterej neusne, dokud něco nezorá?

Není to poučení naopak takové, že "putuj, ale nech dost místa pro druhé", "putuj, ale nech po sobě to, cos našel, když jjsi přišel?

Je opravdu potřeba porád o něco bojovat, někam růst a snažit se být lepší a lepší, až budete ouplně nejlepší?

Je potřeba do všeho tahat masy, je masovost opravdu známkou kvality?

Máte ojedinělou šanci si vybrat směr a vyrazit, proč hledáte někoho, kdo vám bude cestovkou životem? čím méně lidí budde potřebovat tuhle firmu, tím lépe se nám všem bude žít.

Proč porád hledáte, kdo tu vaší fošnu na Golgátu vynese za vás?

Nic ve zlém, ale máte na víc..-))
10. 01. 2010 | 21:12

zdenekmihalco napsal(a):

Světem Pocestného je svět pocestných. Těch, kteří se toulají po horách, po nevyšlapaných stezkách. Uvaří si na ohni, a když je nejhůř, postaví si sami ve sněhové vánici iglú. Pokud jsou úplně svobodní, toulají se úplně sami. Maximálně mohou chytnout někoho za ruku, s kým se na skále přivážou za provaz, a jdou ve dvou. Mají své vlastní horizonty. Potkávají málokoho, protože mimo stezky je těžké někoho zahlédnout, zvlášť třeba ve vánici. Jsou světlonoši svých dětí a možná těch, které drží za ruku. Jak ale odpoví na otázku, když se jich zeptají: Táto, kam jdeme?

Možná jim stačí jen tak se toulat… i když po nich nezůstane ani zoraná půda, ani katedrála. Můžou na cestě něco náhodně najít, ale může se stát i to, že bloudí celou tu dobu křovím a najednou se po těch letech vrátí tam, odkud přišli… Třeba by se přeci jen hodila občas nějaká mapa, nějaká značka.. A i POCESTNÍ možná někdy radši jdou PO CESTĚ.

Kromě pocestných jsou totiž zatím na tom světě i stavitelé cest, dříči, u kterých se v teple u krbu pocestní občas vyspí a kteří pocestným na cestu napečou koláč. A taky ti wohnouti a tak. Ti všichni chtějí někam jít.. a dojít. A rádi by věděli, kam vlastně. Mnozí jsou ochotní pro to hodně udělat. Není jich málo, prozatím většina. Nemusejí vylézt třeba na vrchol, můžou najít temnou soutěsku, na konci které je světlo. A nepotřebují nutně všichni cestovku (ta je spíš pro ty wohnouty a tydlensty) a držet za ručičku a do kopce jen autem. Mnohým stačí semtam nějaká značka, aby věděli zhruba kudy. Přes hřeben či ve vánici by radši spolu a se šerpou, aby se neztratili.. Hlavně ale, aby věděli KAM.

Pane Pocestný, já taky s cestovkou nerad, Radši s pár přáteli, pomalu, pěšky a vlastně bez cíle. Žádné velké kopce, mám radši zvlněnou krajinu. I když i tak si mapu sebou většinou beru…

O mně si starost nedělejte :). Třeba se někdy na nějaké pěkné louce potkáme. Lepší než se setkat na dálnici, to máte pravdu.

Ale to už jsme trochu odbočili…
10. 01. 2010 | 22:54

JaHrad napsal(a):

Kampak jsme se to dostali.
Souvislost s mým výplodem nahoře má jistě Argunova věta „Jít společně a spoléhat se na jiné, to jsou zcela rozdílné pojmy.“
Pocestný, i já mám za sebou zátěžové zážitky, kde jak říkáte „padají masky“. Naučila jsem se ale jedno – nemám absolutně právo lidi soudit na základě toho, jestli jsou schopni jít až tak nadoraz a přes, jako jsem toho občas byla schopna já. Ba co víc – nemám právo, pokud dobře neznám jejich hranice – ani je do těchto situací dostávat.
Jinak doporučuji každému nadšenci pro velehory občas vzít i děcka, mámu, přátele, košík s dobrotami a vydat se společně na některý z českých kopečků – Klíč, Oškobrh, Velké sedlo, ...máme jich tu požehnaně. Nebo jít pěšky několik dnů nepřetržitě krajinou (znáte např. někoho, kdo pešky oblšápnul naši zem?)
Argune, (duše přece není !podivné cosi!) Ano, možná jsem začala odprostředka, venkoncem na to trochu poukazuje tahle diskuse. Možná problém západu JE zanedbaná pravá hemisféra. Náš svět je přeinstitucionalizován, všude příliš mnoho berlí, příliš mnoho bičů, pohánějících výkon. (třeba ta posedlost velkými silnými auty.!)
Pochopitelně, aby člověk mohl být autonomní součástí společenství, které má v úmyslu nejen udržovat samo sebe, ale též něco společně vytvářet, měl by být schopen obstát především sám před sebou. Ale míru toho, kolik si přitom naloží, má každý z nás přece úplně jinou.

Zajímá mne, jak lidé vytvářejí, udržují a rozvíjejí skupiny, tmelené společným zájmem. Do jaké míry je v souladu kolektivní duše společenství s duší jednotlivce, který je jeho součástí. Myslím, že češi nejsou stádo, i když to tak občas vypadá. Jen to tak vypadá. Byli jsme a jsme pestrou společností. A je tu hodně outsiderů, a hodně furiantů, co si sami koníčky vokšírujou.. Což ovšem neznamená, že nejsou schopni silné solidarity.Nárazově, a ne moc často dlouhodobě.
Ano, lidé na Kavkaze, jak píšete, mají toto daleko jednodušší. (a já si s nimi vždycky po této stránce nesmírně odpočinu. Tady se nám společenství, často složená z lidí s opravdu dobrými úmysly - často mění v malé totalitky.
V každé z veřejných sfér je určitý poměr mezi těmi , kteří se vezou, a těch, kteří tvoří a berou na sebe odpovědnost. A je zajímavé se podívat možná právě na míru zastoupení těchto skupin v jednotlivých oblastech.
10. 01. 2010 | 22:55

Tužka napsal(a):

Tužka pro přátele hor na tomto blogu.Budu psát bez jinotajů,bez příkras a věcně.Narodila jsem se mezi kopci a kopce mám ráda,krajina rovin mě nenaplňuje pocitem štěstí.Od mládí mám zvyk vyběhnout na kopec a pozorovat východ slunce.Vedu si zápisky,východy slunce na horách a kopcích.Zásadně chodím sama,je to pro mne víc než motlitba v chrámu,stát na kopci bosá v létě ,nebo ve dvacetistupňovém mrazu v zimě, a vítat slunce.Zajímavý poznatek,nikdy jsem při těch stovkách cest nikoho nepotkala.Vysoké hory mě nelákají,jednou jsem si přešla alpsský ledovec a jako "sólista na zapřenou" vyšlápla sopku Pico de Teide, samozřejmě s východem slunce.Ale není nad Milešovku,Ralsko,Říp...,v létě a s probouzejícími se ptáky,rosou,..,stojíte a vnímáte vesmír.Bez vyčerpání,bez únavy,jen příroda,slunce a vy.To je "sidol i balzám života".Pro mne určitě.Tužka.
11. 01. 2010 | 00:08

zdenekmihalco napsal(a):

Tak jsme se dostali z cest domů. To je dobře. A taky k tomu, že je dobré moci říct "u nás", protože to věční pocestní někdy říct nemohou. A že můžeme říct "u nás je hezky". Kromě Milešovky jsou "u nás" i lidé, bez nich by to nebylo ono.
11. 01. 2010 | 00:13

tomas.p napsal(a):

Zajímá mne, jak lidé vytvářejí, udržují a rozvíjejí skupiny, tmelené společným zájmem. OK a o tom je tady nemýlím-li se řeč. O tom společném zájmu. Nejsem už nejmladší a tak si vážím každé ušetřené energie a polemizovat o tom že "toulat se po hvězdách" či nabírat nové vědomosti a životní zkušenosti se dá stejně dobře z domova, ležíc v posteli a nebo při procházce na houbách, jako tomu pomáhat lezením po horách či konzumací dobrého červeného. Mém-li se na něčem podílet, chci znát alespoň směr kterym se společně vydáme. Zná ho někdo, zatím, jak to tak vyplývá z tohoto časozběrného vyměňovače názorů, se zdá, že místo společné cesty jsme se obrazně řečeno, ocitli v nějakém víru, který nás stahuje ke dnu a my jen tak lapáme po dechu a to co vypadá na moudře vedenou rozpravu, jsou jen výkřiky mísící se s voláním o pomoc.
Trochu se bojím, že přestávají platit všechny ty zákony, pravidla, všechny ty pracně vybudované cesty, co ještě nedávno vedli odněkud někam, prostě zítřek, může být úplně jiný než dnešek. Znáte ten obraz od Breughela "Slepci".
Do jaké míry je v souladu kolektivní duše společenství s duší jednotlivce, který je jeho součástí? - pokud nemluvíte o souladu jako o nějakém nutném stavu, pro snadnější přežití, pak nejdřív musíme tu společnou "duši" najít a nebát se toho, co nám z toho vyleze. Něco mi říká, že to nebude nic na co jsme připravený.
Těm, co raději chodí v "partě" s toho vyplynou všechny potíže, které jsou s tím spojené. My ze ženou mojí milovanou jsme se rozhodli, že do toho jdeme samy, jsme starý, na jednu stranu máme už rádi klid a na druhou, asi by jsme zdržovali.
A s čím jsem si naprosto jistý, ta cesta nebude dlážděná žádnym hrdinstvím a dobrými úmysly v duchu našich dosavadních "civilizačních" měřítek. Takže, za sebe si přeju, aby se nás na tom konci sešlo co nejvíc a to překvapení na konci, se co nejvíc podobalo našim představám.
A nakonec, bude to nádhera, ať to bude co to bude.
Šťastno cestu všem.
11. 01. 2010 | 01:28

IndiGo napsal(a):

Vracím se k tomu, odkud diskuse odbočila na kopečky, kopce a velekopce, já mezitím přestál virózu, už mám chuť zase trochu poklábosit.

k JaHrad: Úplně se červenám, ne tak zhurta :) Ale díky.
Pojmy mediokracie a hamburgizace vnímám jako ekvivalenty k polovičatému inženýrství. Prostě nějaký třeba dobrý nápad, dále formalizovaný, navenek bez chyb, aby to prošlo, jakkoli rozklopýtat a jít od toho, nakonec to dodýchá jako OUT, IN je už něco jiného, co přináší peníze nebo silný kredit díky tisku, TV a webu. Jiná věc je, když něco neumí být viděno, dnes to bez toho nejde.
Vlastně u nás i když se přímo použije slovo inženýr, není to totéž, jako v angličtině. Slovo engineer je odvozeno od engine, motor, pohon. Endžíner, to je pohon pro to, aby věci fungovaly doopravdy a stále dobře a aby zohlednil aktuální výzvy. V českém pojmu inženýr, nechci nikoho urazit, mi tak nějak ten pohon chybí, nemohu si pomoci, není divu, že nevědomě nemastně neslaně poměrně často působí, když už, tak vnímám něco jako "žene se bouřka, všichni pryč". Ale dokud jsem nezačal již trochu anglicky myslet, ani mě to nenapadlo. Ti, kdo jako endžíneři něco skutečně dokázali, asi pochopí dobře, co mám na mysli.
11. 01. 2010 | 05:00

IndiGo napsal(a):

k Havelka:
Peterův princip doplňuje C.N.Parkinsona, zatímco u něj je rostoucí nekompetence šéfů zákonitý mechanismus kariérního růstu uvnitř firmy a roste i s velikostí rozhodovacích orgánů, Peter to vnímá z osobního pohledu jednotlivců. V praxi se uplatňuje obojí.

Kräkelova studie neříká nic moc nového, šplhavcům se již za první republiky a za totáče říkalo "leštiči klik" a leckde mají díky loajalitě a ochotě dělat špinavou práci úspěch (pokud se setkají s podobným typem šéfa). Ti, kdo něco umějí, zase obvykle nechtějí vést a přijít tak o profesionalitu ve svém oboru, chtějí být prostě přímo u toho, "hrát si", leda snad v pozdějším věku (ale ani každý špičkový fotbalista nebude dobrý trenér).

Co mi ve studii nesedí, je to, že dává do protikladu zjednodušeně pouze dvě věci, je to ale mnohem složitější:
a/ Jsou i lidé posedlí tohou vést a prosadí se a jsou dobří manažeři - a je lepší, když dobře vedou a "nepáchají" činnosti osobně, baťovsky si projít různou práci, to ano, i talent vést chce zkušenost. Leda pokud se majitel firmy jako Baťa nemusí postavit k soustruhu a dokázat odsobně, že to jde, když někdo tvrdí, že ne. Jsou také lidé, které by nikdo ke stroji nedostal, ale když jen tak projdou montážní linkou na návštěvu k řediteli, vysypají mu bez dalších informací z rukávu přesná data, kolik má lidí v továrně včetně úředníků - to jsou věci, co musí dobrý šéf zvládat a to hned tak nikdo nedokáže.
b/ Spíš chybějí spolehlivé mechanismy, jak ty dobré odlišit od leštičů klik a příživníků na firmě, když teprve začínají, proto si firmy navzájem přetahují klíčové zaměstnance, kteří se již déle osvědčují. Nepotřebují riskovat s někým podobným jako byl kdysi neznámý zkrachovalec Kožený (podle zahraničních referencí). Ani u volby nového kardinála nemá šanci ledajaký kněz, i tam jde o hodně.
c/ V útvaru specialistů se uplatňuje vazba dobrý senior - dobří junioři, tam leštič klik neuspěje. Ale i mezi odborníky jsou rozdíly ve schopnosti inovátorství, což je dnes v konkurenčním boji firem většinou nutné a ti špičkoví mají platy srovnatelné s ředitelem, tak proč jít výš. Obejít, když novinky často nefungují, mají mouchy, působí zádrhele (software, mýtné, bankomaty, ...), to se cení.
d/ Bohužel často se uplatňuje speciální typ "referencí" - šéf na úkor dobrého chodu firmy vytvoří nepotřebnou pravomoc nebo v té potřebné zaměstná méně schopného příbuzného a dá mu navíc vyšší plat, ostatní mlčí, bojí se o místo. Ve státních firmách a úřadech se u nás náměstci mění po volbách, nedělám si iluze o ohledu na schopnosti.
e/ Trh práce silně zkreslují agentury, mají zájem na co nejvyšším vývaru, takže nasadí vysoké platy a hledají do nich kandidáty třeba opakovaně, když ti přišlí nehodlají chtít plat tak vysoký a chtěli by spíš rychle růst na míru konkrétním potřebám té firmy, neboť potřeby se, nejen např. v informatice, inženýringu a u jiných údajně "vědeckých" profesí, dost liší. To je střet zájmů.
f/ Skutečně kvalitního hráče se jeho stávající šéf často bojí, že ho brzy vystřídá. Paradoxně někdy neuspějí ani velmi schopní kandidáti se zahraničními zkušenostmi.
g/ Mnohdy mají agentury či firmy naprosto přesnou utkvělou představu, koho chtějí a nechtějí uhnout ani o píď, ač by jim některý z těch nepřijatých snášel zlatá vejce. Nejde jen o věk. Někde to naštěstí řeší přijetím většího počtu lidí na zkoušku než potřebují a brzy se ukáže, kdo je dobrý. Kvůli tomu zkušební období taky je, nic lepšího zatím asi není, jako šéf jsem to nakonec raději dělal tak. Vstupní testy odhalí jen opravdu nepoužitelné kandidáty a ještě ne vždy (např. ne alkoholika, ne někoho rozlítaného po svých kšeftíkách atd.).

I tohle vše jest překonávat. Práce pro Herkula, Xenu a Merlina zároveň.
11. 01. 2010 | 05:09

stroj IndiGo napsal(a):

k JaHrad - "Zajímá mne, jak lidé vytvářejí, udržují a rozvíjejí skupiny, tmelené společným zájmem. Do jaké míry je v souladu kolektivní duše společenství s duší jednotlivce, který je jeho součástí. Myslím, že češi nejsou stádo, i když to tak občas vypadá."

Zajímavá souvislost. Pokud je to opravdu společenství, nikoli banda či sekta, pak to vnímám tak, že značné plus je spojovat společenství a jednotlivce přes jakousi třetí duši ve věci samé, která vnímá tento vztah určitě dobře. Tím se lépe zapojí obě hemisféry, srdce i nohy a ruce.
V praktické rovině je rozdíl mezi tím vnímat, že "Každá vesnice přece potřebuje to a to a my taky." a že "My to budeme dělat jinak." V tom druhém případě se může stát, že se nedohodnou, začnou víc působit různá "my". V prvním případě se spíš srovnávají s těmi vesmi, kde to zvládají dobře.
Můžeme to i vnímat ve vrstvách. Na nižší úrovni je tou třetí duší větší abstrakce v porovnání s příklady, na ještě vyšší v neznámém prostředí dobrá intuice, na nejvyšší až osvícení.

Ad stádo. Jsou lidé údajně hrdí na to, že jsou spíš stádo a vybízejí k tomu i další. Mám pocit, že je to ale často spíš marketing "bavičů mas". Ostatně mnohdy lidé jen tak tak najdou sílu na nějakou tu chvilku pro jednoduchou zábavu u TV, leckdo je stále v jednom kole, až má pocit, že to na něj už padá.

V poslední době se občas setkávám i s fenoménem "digitálního torza společenství". Lidi se sejdou společně na chalupě, ale celý den sedí vedle sebe každý jen se svým NB na klíně, pan domácí u svého PC, buší horečně do klávesnice, občas něco zobnou, v zimě někdo přiloží, juknou na telku a to je vše.
11. 01. 2010 | 05:58

Zdenek Mihalco napsal(a):

tomas.p . to je myslím to, na co narážíme. "Do jaké míry je v souladu kolektivní duše společenství s duší jednotlivce, který je jeho součástí? - pokud nemluvíte o souladu jako o nějakém nutném stavu, pro snadnější přežití, pak nejdřív musíme tu společnou "duši" najít a nebát se toho, co nám z toho vyleze." atd.

Jak napsal Argun výše, moc "dalajlámů", kteří by ukazovali kudy jít a vytvářeli společnou duši, tu nemáme. A navíc, možná jak píše tomáš, ty staré cesty se začínají rozpadat pod nohama anebo jsme zjistili, že nikam nevedou.

Co by mohlo být onou společnou duší? Jak najít onen společný směr? Já si myslím, že začít je nejlepší odspodu. Najít mozaiku malých velkých činů, které zatím ještě stále považujeme za "dobro". Z toho by mohla vzniknout jakási když to přeženu mapa dobra sloužící k základní orientaci. Mám-li být konkrétnější - napadá mě zrovna například paní Martina Špinková, která zde má blog. Snaží se o důstojnější umírání člověka. Myslím, že se jí to daří. A myslím, že většina z nás tady se shodne, že její činnost považujeme za "dobro". Pokud bychom nalezli další takové činy... Nezjistíme sice asi směr, ale budeme mít aspoň kreslenou mapku a nějakou tu nenápadnou značku, kudy jít.

Samozřejmě, v mnoha dalších případech nevíme, jestli ono "dobro" je skutečné "dobro"... je dobrem, když se někdo snaží o snižování emisí a má za to, že tím zabrání globálním změnám klimatu? Atp. Myslím, že na tohle budou narážet i Božena a Růžena - tedy zda "dobro" je opravdu "dobro".
11. 01. 2010 | 10:35

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pan Jozef
Z bytu mě zatím nevyhodili. A není to exekuce. Ten byt je mým osobním vlastnictvím. Je to trochu složitější, takový kafkovský případ.
Víte, ty obecné diskuse jsou výtečným tréninkem pro rozum, ale ničím jiným.
Malá drobná denní práce, jak říkal Masaryk.
A využít net, který je skvělým prostředkem , jak dát dohromady atomizovanou společnost, k přímé akci, což dodávám já.
P.S. Mohu si to dovolit, můj praděda šéfoval Masarykovi v Sokolu. :))))
Tužko
Díky za projev soucitu, byť trochu cynického.
11. 01. 2010 | 12:15

Tencokida Hnuj napsal(a):

korektura : Ne Tužka , ale argun. Dík.
11. 01. 2010 | 12:17

argun napsal(a):

Zdenku Mihalco jo,
s tou "mapou dobra" jste na to myslím káp! Východisko nikterak oslnivé, ani filozoficky třeskuté, leč použitelné a v důsledku velmi cenné. Protože když se nám "dobro" díky rezignaci na existanci "zla" (viz debata pod Urbanem) nějak vyčadilo, je třeba je jaksi redefinovat, a to asi úplně triviálně. A vzhledem k nejrůznějším "dobrodějům z profese" jak správně píšete, bude velký kumšt zjistit, které "dobro" je skutečně dobrem. Tady je na místě maximální obezřetnost! Ale pincip je správně.

Ad 10.01.2010 22:54:32. Výborně.

"Nezjistíme sice asi směr, ale budeme mít aspoň kreslenou mapku a nějakou tu nenápadnou značku, kudy jít."
Ano, tak. Neprohlásíme to za pointu debaty?

Tencokida Hnůj
Cynik nejsem, jen si na něj občas hraju. Držte se.

JaHrad
10.01.2010 22:55:48. Souhlas takřka bez výhrad. To "podivné cosi" mělo být v uvozovkách, samozřejmě. Duše je. Mějte se dobře, jste normální a to je fajn.
11. 01. 2010 | 23:03

argun napsal(a):

Pocestnej
tady 10.01.2010 20:56:33 nejsme v zásadním sporu. Jen pár věcí.

Nemám touhu ani potřebu tě rozhazovat, buď si jakej chceš být, Tvoje volba i odpovědnost. Ani já cestovku nepotřebuju. Duši jo. Tobě stačí ego, a tím se možná lišíme. Asi jsi nepochopil, že s tebou nebojuju.

Ano, nerozumíme si. Nikam masy netahám, právě naopak. Rumunské Karpaty jsem si užil podle Nevrlého. Se svým světlonošem.

"My bílí jsme lháři, to o nás říkají všichni ostatní... je třeba dostat lidi tam, kde jim spadne maska"

První půlka věty bezvýhradný souhlas, ale to je na ouplně jinou debatu... a ta druhá?

Mantáci a jejich coming out, hmmm...taky mě to kdysi bavilo. Jenže co pak s tím? K čemu je dobrý nechat lidi dívat se na svůj vlastní šrot? Do 30 je to ještě sranda, ale pak už to jde ukrutně hluboko a do velkých bolestí.. Ti chytří to nepotřebujou, pochopí sami, ti hloupí tě budou kvůli tomu nenávidět a stejně nic nepochopí... A hlavně, už dávno si nemyslím, že bych na to měl právo. Od toho je tedy někdo úplně jinej... nazval jsem ho světlonošem.

Mě zajímají všichni, i mantáci, protože tady s nima žiju. A většina z nich ani neví, že mantáci jsou, Co včil s nima - zastřelit nebo vytáhnout do 8 000 aby pochopili?

Ty střílečky co máš za sebou - inu jak říkám, pašák. Rambo. Nemyslím, že si člověk nutně musí jet někam, zastřílet aby něco pochopil. Zrovna takovej Samuel Becket, o kterým tady vedeme řeč, si pokud vím kvůli Godotovi nikam zastřílet nejel. Kdybychom všichni věděli to co on...

Máš pravdu, že kdybych tady vylepil ty baráky, který jsem projektoval či postavil, byla by to v porovnání se střílečkama těžká nuda... Každej se holt něčím živíme, jde hlavně o to, komu a čemu tím prospějeme. Ne?

Povím ti malej příběh. V bývalé firmě byl mým společníkem chlapík, kterej velel české 6.polní nemocnici v Afghánistánu. Předtím byl s Pouštní bouří v Saudech, potom tuším ještě v Albánii a znovu v Afghánistánu. Přehnanou skromností rozhodně nikdy netrpěl, probrali jsme spolu za ty roky leccos, ale nikdy jsem si nevšiml, že by měl potřebu začít vykládat svět. Možná právě naopak, to hlavní co pochopil bylo, kolik toho ještě neví a že vše je jinak... Což nic nemění na tom, že po svém rychlém zbohatnutí, jak to tak bývá, se mnou svinsky zametl a přiměl mě začít před 10 lety znovu a z nuly. Prostě všichni jsme jen lidi, a tak nějak napůl mantáci, že? Dnes mu děkuju za lekci, bylo to cenné. Ostatně on mě taky.
12. 01. 2010 | 00:18

InDiGo napsal(a):

Když si znova projdu úvodní článek blogu, jenž nahodil téma, mám pocit, že řešení debata zatím moc nenabízí, ostatně je to téma ambiciózní a asi nejsme na něj připraveni.
Význam má zatím spíš jen osobní - lidi si vymění své myšlenky, pocity, určitě je to nějak duchovně obohatí a třeba pak budou v tom svém něco dělat i trochu z jiného úhlu vnímání a lépe.
Aby to mělo širší, veřejnější působnost, znamenalo by to:
a/ Buď vyplodit nějaké vzájemně odsouhlasené návrhy jak dál postupovat v několika klíčových směrech a bodech, scházet se pravidelně, vyhodnocovat co se povedlo a co méně, dohodnout se na nějakých akcích a co zlepšit. Takže jakýsi "veřejný lobbing", nikomu to nevnucovat, ale být slyšet.
b/ Anebo se jen domluvit, pokud každý působí raději jen ve svých dosavadních společenstvích, na něčem, co nám díky debatě lépe dochází, co neopomene vždy zohlednit, neboť se lidé zde shodnou, že právě to je vždy jaksi to nejpodstatnější jako jakési čtení mezi řádky ještě dříve, než napíšeme ty své konkrétní. Něco zásadnějšího zase neopomenout, když už těmi klíči zvoníme. Jakési X-tero.
Jinak můžeme být odsouzeni k neustálému dobrovolnému Brownovu pohybu bez cíle.
Dám příklad. Koncem roku v novinách všude psali, že hlavní část krize už je patrně jakžtakž ustátá (sic! viz schodek a odložené reformy), že teď hlavně bude problém už jen s nezaměstnaností, tj. že bude její míra dlouhodobější a případně poněkud naroste.
Dnes je tu ale funglnový článek: "Exkluzivní data popírají konec krize. Prohlubuje se. Šance nějakou práci získat dále klesá."
To ale přece očekáváme! Takže vzniká právě teď úplně nové vidění světa? Informace vzniklé již předtím neexistovaly? Kdyby toto téma byla pivní debata, beru. Tohle jsou ale webnoviny. Mají svou "kolektivní paměť"? Nebo je to Brownův náhodný pohyb "Teď do mě někdo strčil, něco to vyvolá"? Nelze si toho nevšimnout, kdo pozorně vnímá. Rozdíl je obrovský. Brownův pohyb nabízí katastrofy a navíc jako naprosto překvapivé bomby. Možná to svědčí o krizi tisku víc než neochota lidí kupovat si noviny. Vlastně je to skoro šíření poplašné zprávy. Nebo je to jen provokace, aby se lidičky probudili rychleji a něco dělali?
Možná tomu chybí ta duše, o níž si zde povídáme. Parafrázuji JaHrad: Ten starý, aspoň selským rozumem přirozeně sebereflexující se svět, ovšem jako pozapomenutá a nezbytná dobrá co nejbližší budoucnost.
12. 01. 2010 | 03:06

tomas.p napsal(a):

Dobrej budhista, nešlápne na broučka jenom ze soucitu, ale protože věří, že jednou tím broučkem může být on. Je to tak jednoduchý, až to bolí.
12. 01. 2010 | 03:28

Pocestny napsal(a):

Tak jo, hoši, opět jste odhalili vbeřejného nepřítele.

Argune, ty zoufalče, já si tam nebyl hrát na vojáčky, ale uklízet po nich ty hromady lidskýho masa, ještě živé, už mrtvé.... děsivě pistolnické, že. Není nad to dosazovat všechny okolo do svého scénáře Večerníčku s Hurvínkem, ať žije projekce sebe sama do druhých!
Ego ti smrdí, že prej duše. Není duše bez ega, ego je základní motivační element v lidském životě, jde jen o to, juestli ho používáte k utužení sebekázně nebo na válku s druhými.

Duše? Co to je? Můžete mi to nějak zkonkretizovat? Ono to opravdu zní jako prázdné plácání...

Opět špatně - můj vzorec není o masách, ale o tom, jak z masy blbů vysvobodit člověka tím, že mu právě uvolníme tu stranu ega, která buduje respekt a sebekázeň, ne ten dětinskej barokní manýrismus, který tu supluje pseudomorálku doby.

Ne, na wohnoutím životě není nic sympatického, z lejna bič neupleteš, kdo si neumí poručit tak, aby si mohl vám sebe vážit, nemůže komandovat druhé.

Každej druhej se tu dívá na svůj šrot, hnedka, co se rozvede. Naopak, jinak, než vymácháním českých čumáků ve sračkách, které si nadělaly, se tu nic nezmění.
Charakter nic neposílí více, než když lidé dostanou zabrat. Pak jedni zjistí, že žijí daleko lépe, než myuseli, jiný zase zjistí, že v současné formě mají na daleko méně, než čekali. Když se ovšem stále schováváme za neschopnost kolektivní, nic se nezmění.

Vy tu opět chystáte reformu instituce bez reformu myšlení těch, kdo jí ztělesňují. To je nesmysl.

Jediná cesta je návrat k "dobrému jménu rodiny", to znamená návrat k systému, kdy podporujeme to, co je obecně dobré a potlačujeme to opačné i a hlavně ve chvíli, kdy bychom mohli zneužít situaci a vytvořit si tu osobní vyjimku z pravidel pro druhé.
Jsem skeptik, Češi jsou, jako všechny duchovně chudé národy, příliš velcí feťáci životních šancí, než aby byli schopni generovat platná pravidla, neboť velká většina populu obětuje morálku za peníze a sociální status přesně tak, jak je to bolševik naučil.

Pohlédněte na sebe, lidi. Něco jsem napsal, hned se v tom hrabete, abyste našli bod, kde mi dokážete "zločinné záměry", protože člověk, který žije tak, že si dovolí opovrhnout pohodlnou cestou, jak vydělal hromadu levých peněz, je blázen, který nás ohrožuje.

Můj názor na tuhle společnost je takový, že "elity" si dělají, co chtějí, masy pak závidějí a nenávidějí, ale jen do té doby, kdy se naskytne šance být ještě horší gauner, než jsou ti kritizovaní.

Jste zajatci sentimentální touhy po "rovnosti pro každého", bez toho, abyste se jakkoliv sami angažovali. Vaše pravidla chrání ty, kdož žijí bez nápadu, před těmi, kdo by to všeobecné bezduché flákání odhalili čistým srovnáním s jejich činorodostí, každej tupec u nás má právo "bejt proti", protože bejt proti je základní duševní stance českého wohnouta - hlavně, aby se okolo nedělo nic, co by mne ukázalo v pravdivých barvách lempla.
Obklíčení "objektivními" potížemi, které si děláme sami, cynicky podezřívající všechny okolo ze zločinů, protože jinak než zločinné wohnout nezbohatne, plni nihilu o tom, jak "nic nemá smysl", plni stereotypů "vždy se to tak dělalo", zaštítění titulaturami a veřejnými funkcemi, abychom se povýšili nad svou průměrnost duševní....
Ego? To pak slouží k tomu, abychom získali "sváté důvody" skodit druhým, když už je nedokážeme opít rohlíkem veřejného blaha....

Vždy , když zde někdo usiluje o společnost, stříhám ušima, protože přichází darebák, který na tom chce nějak kořistit.

Zde je úplně podělaná osobnostní hygiena jedince.
12. 01. 2010 | 10:43

JaHrad napsal(a):

Dovolím si zacitovat samu sebe z článku - „Naděje je všude, kde je znát fungující mozek i srdce společenství. Všude, kde je původní energie, vzniklá z vitální, reálné a konkrétně zaměřené poptávky a objednávky.“
Kartografie dobra společnosti - orientační body jsou konkrétní příběhy u kterých je jasný konsensus o ekonomicko-sociální prospěšnosti a etické nadstavbě- resp. nadhodnotě, kterou vygenerovaly. Příběhy, které mají kořeny(tradici), jasnou aktuální společenskou objednávku a vizi.
Jsme zatím tři, kteří jsou odhodláni se touto kartografií zabývat. Potřebujeme snést na hromádku tyto příběhy, a začít s nimi pracovat. Zatím formou cca jednostránkových fejetonů. O některých takových příbězích byla již řeč – Cesta domů, Bílý kruh bezpečí, nebo Student agency, ZOO, časopis Respekt... úspěch české zahraniční politiky (???)....
Pokud by se někdo z vás, zdejších milých debatérů chtěl na našem kartografickém pokusu podílet, budeme moc rádi. Božena, Růžena a Kapřík.
12. 01. 2010 | 12:07

JaHrad napsal(a):

drobná oprava - ... ZOO, časopis Respekt, Jeden úspěch české zahr. politiky,...
12. 01. 2010 | 12:10

JaHrad napsal(a):

Pocestný,člověče, dobrý den! Hotový mistr v levitách o osobnostní hygieně! Leč, ehm -tedy - ne že bych nepotkala takové, o nichž píšete, jen mi tímhle "barokním" zobecňováním trochu připomínáte toho, co prudí z Hradu.
Vy se jistě do té masy feťáků životních šancí nepočítáte. Nebo nejste Čech? A co těch pár přátel, o kterých jste se též zmínil jinde? Hrstka statečných vydělená z masy wohnoutů? Inu,asi každý máme nějak vymezenou představivost, logicky asi dle kruhů, ve kterých se pohybujeme. Je docela ozdravné se občas pustit do kruhů jiných...
12. 01. 2010 | 12:31

zdenekmihalco napsal(a):

InDiGo

"Když si znova projdu úvodní článek blogu, jenž nahodil téma, mám pocit, že řešení debata zatím moc nenabízí, ostatně je to téma ambiciózní a asi nejsme na něj připraveni." Ano, je to téma těžké, neboli zásadní. Nedělejme si iluze, že tu něco zásadního pořešíme, snažili se o to tisíce jiných a málokomu se něco pořešit podařilo. Podle mě je proto dobré mít menší ambice, začínat po malých kouskách, navazovat tenká vlákna, celý svět jednou větou nevyřešíme.

"Význam má zatím spíš jen osobní - lidi si vymění své myšlenky, pocity, určitě je to nějak duchovně obohatí a třeba pak budou v tom svém něco dělat i trochu z jiného úhlu vnímání a lépe." Souhlas, ale to se hodí vždycky a jako začátek je to myslím dobré, to je základ.

"Buď vyplodit nějaké vzájemně odsouhlasené návrhy jak dál postupovat v několika klíčových směrech a bodech, scházet se pravidelně, vyhodnocovat co se povedlo a co méně, dohodnout se na nějakých akcích a co zlepšit. Takže jakýsi "veřejný lobbing", nikomu to nevnucovat, ale být slyšet." O něco takového myslím usilují Božena s Růženou. Osobně bych byl moc rád, kdyby z diskusí na blozích plynuly aspoň semtam nějaké konkrétní návrhy, závěry, shoda. Něco takového se v poslední době rýsuje hned pod několika z nich (např. bod blogem pana Broma o vzdělávání Romů). Není to samozřejmě snadné... ideální je, pokud si debatu bloger sám usměrňuje a má zájem dobrat se něčeho konkrétního, nějakému závěru.

„Jinak můžeme být odsouzeni k neustálému dobrovolnému Brownovu pohybu bez cíle.“ – možná že jsme odsouzeni – možná že svět je jen Brownův pohyb, kdy netuším, co čím vyvolám a nic zásadního se tudíž nedá předpovědět (ačkoliv se nám mnozí snaží namluvit, že ví, co bude). Jako v diskusi...

Debaty pod blogy myslím odrážejí tu současnou realitu - střet individualit beze směru. Jen snad ta levá a pravá strana ještě zbývá. Představuju si to jako prskavku - jiskry různými směry, které po chvíli zhasnou a nezbude po nich nic. Nevím, jestli se prskavkou dá vyloženě něco zapálit.

Přiznám se, že Váš příklad jsem asi úplně nepochopil, zkusím si to doma v klidu přečíst ještě jednou :)
12. 01. 2010 | 13:29

zdenekmihalco napsal(a):

Pocestný
„Tak jo, hoši, opět jste odhalili veřejného nepřítele.“
„Pohlédněte na sebe, lidi. Něco jsem napsal, hned se v tom hrabete, abyste našli bod, kde mi dokážete "zločinné záměry", protože člověk, který žije tak, že si dovolí opovrhnout pohodlnou cestou, jak vydělal hromadu levých peněz, je blázen, který nás ohrožuje. „
Nesmysl. Hrabeme se v tom, co jste napsal. S lecčím souhlasíme a co se nám nezdá, to se snažíme zpochybnit. To je diskuse.
Mezi Vámi a mnou je myslím v podstatě jeden zásadní rozpor, totiž veeelmi zjednodušeně:

Česko podle Mihalca (a možná i několik dalších zde diskutujících):
Wohnouti, mantáci – jsou tu, ale není jich tolik, kolik by se mohlo zdát na první pohled. Řekněme, střelím: deset, patnáct procent, populace,
Stavitelé – lidé, kteří chtějí žít „dobře“, chtějí „něco“ udělat. Mají své chyby, ale snaží se žít, jak nejlíp umí. Jen někdy moc neví, co vlastně stavět, kam jít – je jich většina, řekněme 90 procent
Myslitelé – moc jich tu momentálně není, nebo o nich nevíme

Nevylučuju, že počet Wohnoutů a mantáků je v ČR vyšší než např v některých západních zemích, dokonce si myslím, že to tak může být, což je dáno nedávnou historií. Že nás tu všechny bolševik poznamenal včetně Vás i nás, kteří tu dobu nepamatujeme, o tom vůbec nemám pochyb.

Česko podle Pocestného:
Wohnouti, mantáci – 99 procent, dáno výplachem bolševika
Stavitelé – snad 1 procento..?
Myslitelé – nejsou, maximálně tak jeden

„Vy tu opět chystáte reformu instituce bez reformu myšlení těch, kdo jí ztělesňují.“ Jak by měla vypadat reforma podle Vás? Konkrétně? Mělo by asi jít o zemi individualit, hlavně nebudujme skupiny.
Snad by podle Vás bylo řešení svázat wohnouty a mantáky do kozelce. Nebo je nechat vykoupat ve sračkách. A nejlíp utéct před nima na hory.

Já na hory utíkat zas tak často nepotřebuju, z prostého důvodu: Wohnouti jsou podle mě součást světa, stejně jako vraždy, zrada a tyhle věci, které jsou prostě součástí lidství. Jsou prostě tu, budou tu, nejdou vymazat. A i přes všechny mantáky rád potkávám ty ostatní, i když v sobě nesou znamení dob minulých. Je mi tu vcelku dobře.

Ale to už jsme zas u toho „osobního“, o čem píše InDiGo.
12. 01. 2010 | 14:07

zdenekmihalco napsal(a):

Přečetl jsem si teprv teď celý text pana Arguna. Samozřejmě, má pravdu, všichni jsme napůl mantáci. Každý má jen jinde tu hranici, kdy už si člověka zobecní za mantáka a wohnouta (nebo za "hodného", "pracovitého", "líného", "chytrého"). a mnohdy to zobecnit zrovna snadno nejde...
13. 01. 2010 | 10:14

InDiGo napsal(a):

tomas.p
"Dobrej budhista, nešlápne na broučka jenom ze soucitu, ale protože věří, že jednou tím broučkem může být on. Je to tak jednoduchý, až to bolí."
Je to vlastně ještě jednodušší: Jsme vlastně pořád - a ne jen tak trochu - i těmi broučky. Snad už nejsem tak pyšný a nemyslím si natolik, že jsem ve vypůjčeném čase člověk, tj. jeden z vládců planety, co může vše, abych si také vše dovolil nebo cosi příliš přehlížel. Jestli se inspirujeme vírou, a v tomto případě je to buddhismus, není vlastně lepší pokusit se inspirovat ještě lépe, třeba přímo u Buddhy a ušetřit si tak mnohá zbytečná utrpení z překvapení ranami od tvrdé reality už v tomto životě?
Reciproční zákon vesmíru vedl např. Ježíše ke slovům: "Ublížíš-li tomu nejposlednějšímu člověku, ublížíš i mně."
To vedlo J.F.Kennedyho pár let po válce USA s Německem k tomu přiletět v době sovětské blokády Západního Berlína hned na místo, postavit se před jeho obyvatele, všem nahlas veřejně říci: "Ich bin ein Berliner!" a postavit se i za ně.
15. 01. 2010 | 14:35

InDiGo napsal(a):

zdenekmihalco
"Přiznám se, že Váš příklad jsem asi úplně nepochopil, zkusím si to doma v klidu přečíst ještě jednou :)" Parafrázuji Vaše slova: Nedělám si iluze, že každý pochopí vše, co čte. Mám menší ambice, stačí to po malých kouskách, navazovat tenká vlákna, celý svět jednou větou nevyřešíme, každý jsme poněkud jiný, poněkud v jiném rozpoložení a s poněkud jinými zkušenostmi, snahami a sny. Jako začátek je to myslím dobré, to je základ.

"Debaty pod blogy myslím odrážejí tu současnou realitu - střet individualit beze směru. Jen snad ta levá a pravá strana ještě zbývá. Představuju si to jako prskavku - jiskry různými směry, které po chvíli zhasnou a nezbude po nich nic. Nevím, jestli se prskavkou dá vyloženě něco zapálit." Omlouvám se, že jsem asi cíl blogu nepřesně odhadl a použil slova "nahodit téma" = fasádu, omítku, místo "nadhodit téma" = míček při servisu. A snahu JaHrad o mapy zajímavých aktivit tedy vidím jako dobrý zápas a rozšířit tým jako dobrý servis.

JaHrad
"Pokud by se někdo z vás, zdejších milých debatérů chtěl na našem kartografickém pokusu podílet, budeme moc rádi. Božena, Růžena a Kapřík" Z toho vyplývá, že JaHrad má nick Kapřík? :) Držím vám palce. Nevím, jak bych mohl pomoci já. Když už, daří se mi spíš věci vylepšovat, zprůhlednit, abstrahovat, nacházet nějaký ten pohon, než začínat od píky. V této situaci si vzpomínám, jak mnou doslova otřásly reportáže McIntyreho o hrůzách ve světě, i další věci, kterým se zase jiní pokoušeli veřejně čelit za ohrožené a dotčené. Mé i vaše vnímání světa a snahy jsou patrně podobné. I já mám snahu dopídit se posunu v našem vnímání, pro začátek z jiného úhlu pohledu: vize jakési zvláštní víry, aniž bych se dotkl té stávající. Rád zůstanu ve spojení. Ale mohl bych se v začátku cvičně třeba i pokusit nějaký váš fejeton pomoci dovypilovat.
15. 01. 2010 | 16:02

JaHrad napsal(a):

InDiGo
díky moc. Nikoli Kapřík, leč Božena. Kapříka zatím nechám v utajení, časem se vám odhalí třeba sám.
Ráda přijímám vaši nabídku.Kam vám ovšem fejeton(y) poslat?
Jinak plánujeme i schůzky. Pokud byste měl zájem se zastavit, bude nám ctí. Ztím to není žádný fofr...jsem ve fázi pokusu a uvidíme, co nám z toho vyleze.Krásný víkend!
15. 01. 2010 | 22:58

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... Bell & Ross watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Breguet watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Breitling watch for sale
29. 01. 2010 | 08:19

Ed Hardy Clothing napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
31. 01. 2010 | 06:51

tiffany napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
03. 02. 2010 | 04:43

discountairmax napsal(a):

<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">nike max</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">air max shoes</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">nike air max</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">nike max shoes</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 1</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 1</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 2</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 2</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 89</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 89</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 90</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 90</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 91</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 91</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 95</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 95</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 97</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 97</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 180</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 180</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 360</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 360</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 2003</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 2003</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 2009</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 2009</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max ltd</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max ltd</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max tn</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max tn</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max tailwind</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max tailwind</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 1</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 90</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 95</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max BW</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max LTD</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max TN</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 360</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 2003</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 2007</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 2009</a>
24. 02. 2010 | 13:15

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 09:09

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
03. 03. 2010 | 09:15

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
03. 03. 2010 | 09:18

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 06:23

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 07:04

montblanc watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 06:09

omega watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 06:12

breitling air wolf watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 03:57

breitling bentley watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 03:59

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you so much
10. 03. 2010 | 09:05

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 03:36

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 03:38

mbt shoes napsal(a):

There is a certain authenticity behind an identify
<a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt shoes</strong></a> , it knows best. <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt shoes clearance</strong></a> There is a certain authenticity behind an <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt</strong></a> that lodge <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mtb shoes</strong></a> to their retro roots, Valsport doesn’t have to <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt shoe</strong></a> very far. Over the <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt shoes sale</strong></a> for their newest advertising fight and to top things off, the <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt discount shoes</strong></a> in purpose allowing them innocent and pure with a V. But little-known Italian soccer cheap <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>shoes mbt</strong></a> outfitter Valsport is letting you choice the history 89 being, Valsport has its prominent swoosh and draws on the <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt sale</strong></a> . Either way, you will be the only one in urban generous the subtly vicious Valsport V. The class hasn’t sponsored Pele or punked up. Keep them to be prepped out or <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>bmt shoes</strong></a> . The class is vintage-inspired and MBT M.Walk Green Shoes Adidas owns the grassland with the triple
<a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt shoes cheap</strong></a> , But <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt shoes discontinued</strong></a> is spicing gear up this decrease when it introduces North America to its line of fashionably functional boulevard scuff. The class is continuing to shape the same classic designs it supports typically Italian athletes who are returning to Italian mean principles by never sacrificing flare. MBT M.Walk Black & Pink Shoes Nike has been perfecting healthy shoes and furnishings that stays constant to itself, and that real vintage look translates to versatility on your feet. Valsport’s <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt shoes com</strong></a> are easy and <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt shoes on sale</strong></a> desolate and white aren’t bad also.While foremost brands are more like community celebrities than international superstars. MBT M.Walk Purple Shoes Valsport is receiving its <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>mbt outlet</strong></a> with crisp jeans and polo T-shirt or get them a little corrupt on its founding in 1920, so the shoes aren’t fussy or <a href=http://www.shoppingmbt.com/><strong>discontinued mbt shoes</strong></a> .
12. 03. 2010 | 01:42

replica breitling napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
15. 03. 2010 | 08:44

replica a lange sohne napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
15. 03. 2010 | 08:47

breitling colt napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
17. 03. 2010 | 08:40

breitling classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
17. 03. 2010 | 08:46

breitling cockpit napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
17. 03. 2010 | 08:56

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
19. 03. 2010 | 04:11

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:27

bvlgari b zero 1 napsal(a):

bvlgari b zero 1
22. 03. 2010 | 09:15

allods gold napsal(a):

it is so interesting that i like it so much!
24. 03. 2010 | 03:24

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 02:43

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:34

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 16:46

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 05:02

MIR2 gold napsal(a):

Do you know <a href="http://www.buymir2.com/">MIR2 gold</a>? if you had more<a href="http://www.buymir2.com/">buy MIR2 gold</a>,you will had a tall level. But if you want <a href="http://www.buymir2.com/">buy cheap MIR2 gold</a>,you can come here and spend a little money to bought<a href="http://www.buymir2.com/">MIR2 money</a>.
01. 04. 2010 | 05:32

moncler napsal(a):

Are you still worrying about the coldness in Winter?[url=http://www.BuyMoncler.net/]Moncler Jackets[/url] Moncler down Jackets uses 100% genuine [url=http://www.BuyMoncler.net/]Moncler Clothing[/url]down and high quality fabrics to keep warm.[url=http://www.BuyMoncler.net/]moncler women's[/url] Simple and modern design may not attracts your eyes at first.[url=http://www.buymoncler.net/m...]moncler mens[/url] But if you put it on, you must be our of the ordinary. That is the design concept [url=http://www.BuyMoncler.net/]Buy Moncler[/url]of many big brands. Here,[url=http://www.BuyMoncler.net/]moncler sale[/url] buymoncler offers a lot of down jackects and Leisure shoes for Men and Women, and also kids. [url=http://www.BuyMoncler.net/]moncler vest[/url]Choose one for yourself or your family, you will be the unique ones of this winter. [url=http://www.BuyMoncler.net/]moncler coats[/url]Moncler[/url]
06. 08. 2010 | 10:22

nfl jersey online napsal(a):

There are a lots of different NFL jersey. Authentic NFL jerseys are generally more cheaper and perhaps the most coveted, also they are all have a high quality. An authentic NFL jersey should be as good quality can be found in the shirts worn by NFL players themselves. They are a serious matter and have it all sewn on graphics, including figures and should last for years. You can also create customized authentic NFL jerseys.
You choose the name and number of NFL players, and it will sweater for your order any way you want. It may, because of course that we designed specifically to take, but it means exactly the right NFL jerseys for you. It is a good way to get your jersey but not cheap to order. If you can not afford a real KNVB jerseys is a step down and go after an NFL Premier jersey. It’s cheaper than real NFL jerseys, which is great, but not of the same quality you the authentic jerseys. Welcome to our website to order them http://www.nfljersey-online...
01. 10. 2010 | 03:14

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 15:29

ironik napsal(a):

Vážení diskutéři, pokud se pokouším tuto debatu nějak shrnout,a o to se pokoušela i jinak skvělá autorka úvodního článku (potlesk) je to o velké nespokojenosti a hledání směru . Povídání o jakémsi duchovnu je z mého pohledu jen úsměvný odbočující problém , s hledáním godota či jiného ideového vůdce, je v diskuzích několik postřehů které se dovolávají dalších generací které snad vyřeší tento světový problém , jen si dovolím upozornění že i další generace bude ve vleku své minulosti ať kulturní, geografické, klimatické technologické a systému ve kterém vyrůstali včetně toho jakým způsobem se učily o své minulosti a nakolik ta minulost je pravdivá a je pochopitelná v čase.Ale jinak většinou skvělé počtení, přeji příjemný zbytek dne s úsměvem na tváři , už jen proto že je na člověka příjemnější pohled !
06. 12. 2014 | 15:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy