Radosti, hrdosti – jste doma?

11. 11. 2009 | 07:55
Přečteno 15248 krát
Lid této země může dvacet let volně dýchat.

Rok 2009 je prostě rok kulatých narozenin svobodného dechu. Ano. A jakpak jej lid slaví, co se řine z jeho úst? Jak se dnes lidu dýchá? Nekašle trochu, netrpí z té svobody záduchou? Mlčí-li, koktá-li, plive-li, či zpívá? A jakou píseň? Jaké zrcadlo nastavuje sobě i světu v těchto dnech a měsících?

Podle toho, co se dočítáme a doslýcháme, často se zdá, jako by byl spíše sužován kocovinou.

Slyšíme, píšeme, mluvíme už skoro jen o prodejných či do svých kokonů uzavřených činitelích, skuhráme nad nedostatkem peněz na vědu, kulturu či konání dobra, před Evropou se kroutíme stydlivostí za vlastního prezidenta, naše pozornost je postrkována směrem k jedovatým zplodinám mafiánských spiknutí typu žblebanců okolo almy mater v Plzni, rozlézají se nám tu bubliny frustrace z jakési nové normalizace....

Božena s Růženou se nedávno potkaly u kafe v přestávce mezi panely vznešeného a kosmopolitního Fóra 2000 a řekly si, že už je to nějak nebaví. Kydat ano – ale s mírou. Vyrovnaně, prosím! Aby se země pod množstvím vykydaného hnoje neudusila! Vždyť skutečnost normální a živoucí je většinou postavena na tom, co JE, co roste, co kvete, rodí a ukazuje cestu dál. Jakoby toho tu v zahradě české nebylo dost ?! Proč se o tom nemluví, copak je to v tom našem rybníku tabu? Proč se mluví pořád jen o těch flecích? Je pošetilé být s radostí v této zemi? Je kacířská či marná naše potřeba jí taky trochu zalichotit?

Jako ženy vědí, co s nimi udělá kvalitní kompliment. A jako ženy cítí narůstající úbytek komplimentů!
Jak ven z toho alibistického, nudného skučení o trapnostech jedinců, jak zatočit se skunkem této zemi škodící hlasem veskrze flagelantským? Přeci -

Kde se švec drží svého kopyta, tam země plodí a odkrývá své poklady.

Víme, že zdroje radosti a hrdosti tu určitě jsou! A tak nás napadlo hledat lidi, kterým v hlavě občas zazní podobná strunka. Kteří spolu s námi budou ochotni vydolovat z paměti a každodenní zkušenosti to, co skutečně dobrého či pozoruhodného se událo (nejen, však zvláště) za poslední dvě desetiletí v zahradě české. Čím si tato země rozhodně neuškodila ale čím si naopak prospěla? Co se pohnulo kupředu, co bylo obnoveno, na co bylo dobré navázat, co se změnilo k lepšímu, z čeho máme solidní radost, co nového vzniklo z otevřeném prostoru...

Zkrátka: na co jsme a můžeme být hrdí?

Božena s Růženou na to zatím nemají žádný grant, žádné občasné sdružení či firmu... jen se chtějí dívat, pátrat a cítit to, co je neoddiskutovatelné, co se táhne po dobré linii vedoucí odtud sem, k nám, ku prospěchu národa a lidu jeho.
(Růžu třeba napadla hrdost na to, že jsme se tu vyhnuli otevřeným bojům, a i když máme lidi ve válce, jsou tam dobrovolně, ne v rámci povinné vojenské... Božka má zas radost z mladých, vzdělaných lidí z měst, kteří obnovují krajinu, obce a život a zakládají farmy v opuštěných místech bývalých Sudet...)

Dárek k dvacetinám svobodné země – Česká radost, česká hrdost

Růžena s Boženou si umínily zkusit posbírat a poskládat názory, postřehy, informace od lidí, kteří jsou buď experty ve svém oboru a soudní v kontextu, nebo mají prostě dobrou zkušenost s úřady, učiteli dítek, doktory, ševci, staviteli, sedláky.... :

„ Jsme jen takovou malou zvědavou redakční radou, která se chce pokusit vyrobit malý dárek této zemi. Jakou formou – záleží na tom, kdo se přidá. V této fázi hledáme. V další to může být řada fejetonů, zpráv, esejů, postupně sebraných do Almanachu. Můžou to být webové stránky, které budou sloužit jako sběrna a prostor k debatě o radosti-hrdosti české. Filmový či foto seriál na pokračování...Anebo taky nic. Víme dobře, že - co člověk, to názor a zkušenost. Nechceme budovatelské kydy na křídovém papíře, ó nikoli. Chceme se pokusit o dárek milované zemi, chutný, šťavnatý a slušivý. Takový jasný, který nás bude hřát a zdobit uvnitř i venku.

Zdrojem naší radosti a hrdosti přece nejsou jen hašlerky, pivo, večerníčky, sport, kvalitní knižní produkce, systém remízků v jižních Čechách.....“

Čtenáři, krajane – pokud jsi dočetl až sem a pokud se zdařilo vyladit tvou myšlenkovou frekvenci tímto směrem, zamysli se, dej nám svůj „otvírák“ neboli tip v podobě odpovědi na otázku, kde hledat křišťálový studánky, kam laně chodí pít...
srdečně tvé sběračky
Božena a Růžena“

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Fanda napsal(a):

Milá paní Hradílková, chápu, je toho na Vás moc. Hlavní je však zdraví.
11. 11. 2009 | 08:05

Marcus Agrippa napsal(a):

Svoboda a demokracie bez práva je jen pojem. Jak to zpíval K. Kryl - demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů. Neházel bych ale flintu do žita. Lidé se holt musí naučit nést svůj díl zodpovědnosti za to jak vypadá jejich země ( minimálně u voleb ). Rozhodně je nejvyšší čas skončit s tím minulostním sebemrskačstvím. Bylo by například fajn konečně slušně ocenit naše hrdiny z RAF - takový Spitfire a socha s výložkami Czechoslovakia by určitě na Letné vypadala dobře.
11. 11. 2009 | 08:17

Merlin napsal(a):

Dobrý nápad Marcusi !
11. 11. 2009 | 08:25

vasja napsal(a):

"před Evropou se kroutíme stydlivostí za vlastního prezidenta..........."
Mluvte za sebe, paninko.
Kde berete tu drzost mluvit o nás, za nás?
11. 11. 2009 | 08:39

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý, paní Hradílková, Růža s Božkou se kroutí stydlivostí za prezidenta. Stydlivost je-u žen-cnost.
Jiný se kroutí stydlivostí za někoho jiného, ať si každý poslouží jak hrdlo ráčí.
Jen bych neřekl, že se kroutíme stejně.

Nikdy jsem se nestyděl za to, že jsem Čech, za některé Čechy ano. A nemusím chodit až na hrad.

Ale summa summárum, držkuju, nadávám, jsem občas nespokojen, ale s dobou před r. 89 bych nikdy neměnil.
Zaplať Pánbůh, že to ruplo, že je bolšebvik v hajzlu.

Ale je tam opravdu? Jednoho kovanýho posíláme zrovna do Bruselu.
Já vím, slušnej člověk.....blablabla.
Mějte se.
11. 11. 2009 | 09:01

Ládik napsal(a):

"Božka má zas radost z mladých, vzdělaných lidí z měst, kteří obnovují krajinu, obce a život a zakládají farmy v opuštěných místech bývalých Sudet..."
Jestli jste nespadla z Marsu, tak z Měsíce určitě ano. Promiňte.
11. 11. 2009 | 09:05

Ládik napsal(a):

Byl jsem svědkem příhody v kanclu u starosty v Bernarticích (u Vidnavy, Sudety): přišel cikán cca 50 let a hudruje: "Kupim chalupu!" Starosta: "Máte peníze?" Cikán: "Ne, ale na buřinku, na buřinku!"
Už vidím, jak by tam ten mladý vzdělaný člověk z města obnovil krajinu a založil farmu....
11. 11. 2009 | 09:13

Ládik napsal(a):

chyba, mělo být "buřynku"
11. 11. 2009 | 09:14

Michal Macek napsal(a):

jsem hrdy vlastenec a patriot - teda spis byl sem.pak se tu clovek ale v diskuzi dozvi ze vlastne zadny jeho narod neexistuje....tak vlastne neni na co byt hrdy...
11. 11. 2009 | 09:15

jahrad napsal(a):

Pepa Řepa (a vasja též)- to je trochu nedorozumění s tim prezidentem - Božka s Růžou se jím nezabývají a nechtějí zabývat! - účelem 3. poněkud hyperbolického odstavce bylo naopak poukázat na to, co vševhno se veřejnosti valí do hlavy (médii, v debatách, diskusích apod) a že právě od toho se Božka s Růžou distancují u kafe a dále pak úmyslem zaměřit se na jevy obecně dobře fungující, povznášející, radostné produktivní,....
S tím Blablabla jste mi ale připoměl jeden podivuhodný příběh. (Snad někdy později)
11. 11. 2009 | 09:24

Pípa napsal(a):

Tak nám paní autorko prosím dejte vědět, až na něco, na co můžeme být hrdí, narazíte. Budu vám vděčný.
11. 11. 2009 | 09:47

Margareta napsal(a):

Vážená autorko, myslím že nápad podělit se o hezké zkušenosti je dobrý. Než jsem se však dostala k této myšlence ve Vašem textu musela jsem se probrodit tolika negativy, že mně to málem odradilo. Proč musíte nato, aby jste inspirovala, nejdřív urazit příznivce prezidenta, bolestinsky vyjmenovat problémy...Tímhle způsobem se lidi pro nápady nezískávají.
Např. podporuji Akademii v jejich požadavku o finance, ale pak zjistím, že tam patří i Ústav práva a cítím, že mám problém. Rozhodně se ale nebudu stydět za stát, kterého jsem součástí.A tím ani za svého prezidenta. Moje pozitiní zkušenost, trochu trpká,děkuji ,že existují soukromné televize, kam můžu přepnout a tím uniknout tomu brutánímu oslavování na veřejnoprávné.Čeho je moc, toho je moc.
11. 11. 2009 | 09:51

Jarka napsal(a):

Vážená, jestli si myslíte, že je co oslavovat, počkejte si dalších dvacet let. Pak Vám Vaše dcera vynadá zato, jak jste v takovém zločineckém a prohnilém režimu mohla žít, věřit mu, oslavovat ho a kolaborovat. A bude zrovna tak sebejistá a bude stát za svou pravdou jako teď Vy. A bude Vás odsuzovat stejně, jako Vy odsuzujete předchozí generace.
11. 11. 2009 | 10:18

Aristofanes napsal(a):

...a to Vas pani Hradilkova napadlo,nebo se Vam to zdalo?
Davam prostor poslednimu nazoru od p.Jarky.
11. 11. 2009 | 10:36

žena napsal(a):

Dobrý den, paní Hradílková,

pro paní Boženu a Růženu mám pár lidí a hlavně jejich činností, na které můžeme být hrdí:

- začnu mladými vědci - pan Klán zná jejich jména i jejich úspěchy, kterých dosahují i v mezinárodních soutěžích.

- na Vás, paní Hradílková a ostatní lidi, kteří dobrovolně pomáhají i v oblastech, kde se válčí.

- na paní Zezulovou a ostatní, kteří si vezmou do pěstounství nebo adoptují děti z dětských domovů a starají se o ně jako o vlastní.

- na paní Špinkovou s její Cestou domů a na všechny, kteří pomáhají a s láskou se starají o umírající.

- na naše úspěšné vědce. Bohužel si nevzpomínám jména, ale v poslední době bylo v televizi zveřejněno několik našich vědců a jejich úspěchy.

- na onoho pana bezdomovce, který našel v kontejneru obálku asi s šedesáti tisíci a odevzdal je jako nález. Nemýlím-li se, dostal za to od obecního úřadu jako nálezné pár stravenek.

Paní Hradílková, vřelé díky za tento blog. Najednou mám pocit, že sice žiju v Kocourkově, ale dobří a schopní lidé tu stále jsou.

Zdraví, štěstí a pohodu všem přeju
žena
11. 11. 2009 | 11:04

jahrad napsal(a):

jarka - neodsuzuji předchozí generace, ba právě naopak - zajimá mne, co nám předaly a co my máme k dispozici k předání našim dětem. Každá generace má svůj kolík k předání, ne? Všude, nezávisle na režimu. Režim nerežim, Přece život nezastavíš...
(a hodnocení režimů a míry jejich prohnilosti s radostí přenechám jiným, však jich tu je, bylo a bude vždycky dost...)
11. 11. 2009 | 11:14

JC napsal(a):

ále do řili lidi!!!!
Nebudu psát, co jste dokázali, ale co vám evidentně chybí.
1.Každodení masáž z TV jak máte být vděční straně, že vás vede ke světlým zítřkům.
2.Každodení masáž z TV, jak se denně máte lépe a radostněji.
3.Každodení masáž z TV jak z pyonýrů jednou vyrostou vaši následovníci.
4.Každodení masáž z TV, že bojujeme o něco a za něco.
5.Každodení masáž z TV o jediné správné lásce k socialismu, CCCP a to navěky.
6.Každodení shánění čehokoliv.
7. Žena za pultem a 30 případů majora Zemana.
11. 11. 2009 | 11:34

siven napsal(a):

JC -

Body 2., 5., dnes už i 6. a 7. v kosmeticky pozměněné podobě platí i dnes. ;)
11. 11. 2009 | 11:44

Hradištko napsal(a):

Mařka zdraví Božku s Růžou! Ja už si to tady sbírám:-)
třeba:
http://www.podstraznym.cz/
11. 11. 2009 | 12:06

Pepa Řepa napsal(a):

To Pípa
něco Vám řeknu,
v osmdesátých letech, kdy už to bylo volnější a mohlo se pracovat venku bez toho, abyste udával nebo vlezl do KSČ, jsem se vracel z jedné arabské země.
Pořád jsem si říkal, jestli jsem neudělal chybu a neměl zůstat venku.Mám tam půl rodiny.Šedivé baráky, všude bolševické plakáty.

Když jsem potkal Jiřího Menzela, tak jsem si řekl, správná volba, už kvůli takovým lidem se stojí zato vrátit.
Jan Werich tomu říkal,s tím venku jsem nehrál kuličky. Já s Menzelem taky ne, je o hodně starší.

Copak, proboha, máte kolem sebe jenom politiky?
Tady je parádních lidí, kam se podíváte.Najděte si své menzly, marky, hajné, walburgy, lidi s rovnou páteří.

Copak nemáte na co být pyšný? Je jedno na co, na kus země, na stavbu (škoda chobotnice) na obrázky Šímy nebo Toyen v pařížských galeriích. Na Dvořáka, Smetanu, Janáčka a já nevím na co ještě.

Nenechte si vnutit pocit viny,
pocit, že se musíte někomu za cosi omluvit, za zločiny předků u kterých jste nebyl.

Uvědomte si jednu věc:
Lidé s chandrou v duši, s pociem viny se ovládají lépe, než sebevědomí a sebejistí jedinci. A o to jde především.
11. 11. 2009 | 12:19

R+B napsal(a):

pepa řepa:
jojój! díky za slovo do pranice!
11. 11. 2009 | 12:28

Pepa Řepa napsal(a):

Jo a pani Hradílková
přečetl jsem si to ještě jednou. Moc hezký blog.Bez pathosu -kterého teď bude okolo, bez naparování revolucionářů, že oni porazili komunismus a nikdo je neocenil,ale také bez sebemrskačství.

Je vidět, že žijete harmonický, klidný život v přírodě, kde člověk ledaccos vydejchá.

Hodně štěstí.
11. 11. 2009 | 12:29

žena napsal(a):

Díky, pane Pepo Řepo,

krásně a jasně jste to napsal. Naprosto s Vámi souhlasím. A protože opakování je matka moudrosti, vložím sem Vaše slova:

Uvědomte si jednu věc:
Lidé s chandrou v duši, s pociem viny se ovládají lépe, než sebevědomí a sebejistí jedinci. A o to jde především.
Ještě jednou díky. Hezký den
žena
11. 11. 2009 | 12:31

Tomáš napsal(a):

siven:
Bod 1 platí samozřejmě taky. Jen nejde o všemocnou dobrotivou stranu, ale všemocnou dobrotivou demokracii.
11. 11. 2009 | 12:35

R+B napsal(a):

Hradištko - jojo! A kdybys náhodou jela někdy okolo té farmy,stav se a nakup u nich sýr, chuťové pohárky stále drží paměť slasti a tady v Praze znám několik podniků, kde by je merboltický sýr eminentně zajímal...
11. 11. 2009 | 12:36

Jan napsal(a):

Jak hezké pokorně přijímat úděl a ještě se radovat.
Chce to holt náturu babičky od Němcové.
11. 11. 2009 | 12:49

žena napsal(a):

Paní Hradílková,
Váš výraz "žblebanců" mi připomněl blabanicový blebanec (Třináctery hodiny - J.Thurber, tam je i dotaz: Co se stane pak? Blebanec tě blabne.).

Tak mám dalšího, na jehož práci můžeme být hrdi - pan Jiří Žáček. Svými díly rozdává radost.

Mně se líbí a vždy mi udělá radost i knížka Kdo má smysl pro nesmysl od Jiřího Havla.

A co se týká zpěvu - slyším pana Nohavicu "dokud se zpívá, ještě se neumřelo" a asi je nás víc, kteří máme rádi píseň Pane prezidente.

Hezký den
žena
11. 11. 2009 | 12:56

žena napsal(a):

Pro ty, kteří píseň Pane presidente neznají:
Pane prezidente - ústavní činiteli
píšu Vám stížnost že moje děti na mě zapomněly
jde o syna Karla a mladší dceru Evu
rok už nenapsali rok už nepřijeli na návštěvu

Vy to pochopíte
vy totiž všechno víte
vy se poradíte vy to vyřešíte
vy mě zachráníte
pane prezidente
já žádám jen kousek štěstí
pro co jiného jsme přeci zvonili
klíčema na náměstí

Pane prezidente a ještě stěžuju si
že mi podražili pivo jogurty párky i trolejbusy
i poštovní známky i bločky na poznámky
i telecí plecko Řecko i Německo - prostě všecko

Vy to pochopíte
vy totiž všechno víte
vy se poradíte vy to vyřešíte
vy mě zachráníte
pane prezidente
já chci jen kousek štěstí
pro co jiného jsme přeci zvonili
klíčema na náměstí

Pane prezidente České republiky
oni mě propustili na hodinu z mý fabriky
celých třicet roků všecko bylo v cajku
teď přišli noví mladí a ti tu řádí jak na Klondiku

Vy to pochopíte
vy se mnou soucítíte
vy se poradíte vy to vyřešíte
vy mě zachráníte
pane prezidente
já chci jen kousek štěstí
pro co jiného jsme přeci zvonili
klíčema na náměstí

Pane prezidente - moje Anežka kdyby žila
ta by mě za ten dopis co tu teď píšu patrně přizabila
řekla by: Jaromíre chováš se jak malé děcko
víš co on má starostí s celú tu Evropu s vesmírem a vůbec všecko

Ale vy mě pochopíte
vy totiž všechno víte
vy se poradíte vy to vyřešíte
vy mě zachráníte
pane prezidente
já chci jen kousek štěstí
pro co jiného jsme přeci zvonili
klíčema na náměstí
pane prezidente
11. 11. 2009 | 13:02

vlk napsal(a):

Paní Hradílková

přiznám s e , že vašim dvěma ženuškám závidím.
Závidím jim schopnost přehlůédnout hromady hnoje všud e kolem, přehlédnout všemi mastmi mazané burany, kteří šmátrají v našich kapsách, přehlédnout, že to ,co s e před dvaceti lety začalo stavět je postaveno na základech uklohněných na útěku před právníky a vyměřovaných právě když se zhaslo.
ohle všechno jsou y dámy schopny nevnímat pro sem tam drobný kvítek za plotem. Obdivuhdná vlastnost. Závidí každému kdo ji má. V téhle míře.
Před dvaceti roky jsme začali budovat svobodnou a demorkatickou spoelčnost.
OK. řekněme si ,c o je základem takové společnosti:. Já bych to viděl akhle:
-poctivost
- úcta a respekt k zákonu
-nekorupce
-právo pro všechny
-střídmost a šetrnost k životnímu prostředí
-právo svobodně projevit svůj názor
-rovnost příležitostí
-svoboda cestovat
-nedotknutelnost vlastnictví
-rovnost před zákonem
Je to jen rychlý nástřel. Spoustu jsme toho zapomněl.
Nevím jak ten soubor vidíte vy a vaše dámy. Já tvrdím, že většina těchto základních věcí u nás dostáá těžce na frak.
Já ty fleky prostě neumím přehlédnout. A popravdě - ani nechci. Připadalo by mi, že lžu sám sobě.
11. 11. 2009 | 13:16

Pepa Řepa napsal(a):

Čtu to potřetí, už ten titulek:Radosti, hrdosti – jste doma?

Ťuky ťuk, je to jako z pohádky. Čtyři děti, asi jste jim četla před spaním. Má to poesii jakou tady mají Klán nebo Koubenec.

No nic, už toho nechám, abych nebyl za čípka.
11. 11. 2009 | 13:21

Jan Zura napsal(a):

Milá paní, snažíte se, snažíte, teď jde o to, zda to vidí stejně ostatní lidi. Já bych řekl, že slavíte pěkně zhudlařenou revoluci, kam oko pohlédne, tam nějaký šlendrián, nepoctivost, lhaní, nevšímavost. Vencovi se podařilo prstíkem porazit ten rozkymácený a rozpadávající se režim, všechno ostatní už byla jen jeho prohra. Hezký den, ať Vám sluníčko svítí, je ho v těchto kalnýách dnech zapotřebí jako sůl. Lidi už zase jen nadávají a nadávají. A mají na co.
11. 11. 2009 | 13:27

žena napsal(a):

Pane vlku,

četla jsem si v knížce Dala Carnegieho Úspěch jsi Ty (vřele doporučuji).

Píše se tam:
Ze všech knih a článků, jenž jsem za osm let přečetl o problematice strachu a starostí, snad nejvýstižnější radou, kterou bychom si všichni měli zapamatovat, se mi zdá modlitba Reinholda Niebuhra:

Bože, dej mi klidu, abych přijal to, co nemohu změnit, a dej mi odvahu změnit to, co změnit mohu a ještě mi dej moudrost, abych rozpoznal ten rozdíl.
A na jiném místě této knížky je:

Mřížemi věznice dva muži hleděli, jeden bláto viděl a druhý, jak hvězdy padaly.

Hezký den
žena
11. 11. 2009 | 13:43

Radovan napsal(a):

Jejejej to jsem z toho tedy na houpačce! Co člověk, to názor. Co člověk to osud! Nadávat a nic nedělat je zárukou toho, že nic nezkazíme. Mám a dávám tip na mojí zlatou mámu. Jejej ta toho umí a spousta lidí jí má rádo. My s bráchou jí ale milujem! Co z toho že děda měl pár políček a byl označen jako kulak a za protisocialistikou sabotáž byl zavřenej pár let v Jáchymově na uranu. Máma chtěla být modní návrhářkou, ale režim řekl: ne ne děvče,ty jsi dcera kulaka, ty musíš posílit socialistické zemědělství a jestli se ti to nelíbí, holt si najdi práci třeba u lopaty, když je Ti těch 14 let. A tak moje zlatá máma odmítla jít do drůbežářských závodů a skočila na 10 letna Poldovce v Kladně. Děda pak přišel domů a netrvalo dlouho a na ten s prominutím zas....j Jáchymov umřel. Ale kronika našeho rodu to tu není, tak promiňte, tedy k jádru věci. Takové mámy, co zvládnou vychovat (alespoň nám to vždy všichni říkali, že jsme slušně vychovaní) své děti, budou vždycky Ti nejlepší lidé na světě! Režim? Pro každého je to něco jiného. Život každého z nás je individualitou a ač to zní pro někoho zvláštně: Jen člověk, který si dovede vážit sám sebe a má rád sám sebe, může si potom stejně váži a mít rád ty ostatní, kteří jsou pro něho Ti skvělí,obyčejní, úspěšní, skromní, nadaní, pracovití, láskyplní a cojávím co ještě :) Nám čechům se podařilo moc věcí, sametovka? Jo, nestřílelo se a nevěšelo se! Demokracie? Jo, když chcete něčím být a máte na to hlavu, můžete být dnes čímkoli! A koukám, že by to mohlo někomu připomínat i takovou malou propagandu, tak raději končím psaní s úsměvem a konstatováním, že máme v naší zemi tolik pěknýho, podařenýho a máme se většinou strašně moc dobře máme-li střechu nad hlavou, jídlo v žaludku, hrst dobrých přátel, Ti šťastnější z nás i tu skvělou mámu s tátou a nejhlavnější je mít v sobě lásku a věřit v ní. Bradu vzhůru národe, máme stále víc toho na co můžeme být pyšní! Pěkné dny! Radovan
11. 11. 2009 | 13:55

JC napsal(a):

Radovan - hezký.

vlk - rovnost šancí je realitou.
Znám dva co vychodili 5 obecnou a oba skončili u krav.
11. 11. 2009 | 14:02

žena napsal(a):

Pane Radovane,

moc se mi líbí, jak jste napsal svůj příspěvek. Věřím, že ho paní Božena a Růžena zařadí do své sbírky.

Hezký den
žena
11. 11. 2009 | 14:07

ali napsal(a):

Pepa Řepa

Lidé s chandrou v duši, s pociem viny se ovládají lépe, než sebevědomí a sebejistí jedinci.

Zapsat, vytesat, zavést do historických dat (chtěla jsem napsat análů, ale nějak mi to nesedlo)..
jinak díky za vskutku pravdivá slova..
11. 11. 2009 | 14:21

jahrad napsal(a):

díky radovane, díky vlku, dík všem... ještě dodám,jo,p.ř., příroda je a vždycky byla spolehlivým pomocníkem a žijeme v zemi v tomto punktu bohatě disponované, ale není to všecko. Je to taky paměť a schopnost se koukat. Mám v posledních letech k dispozici tu kontrastní látku v podobě kontaktu s každodenností národa zcela poníženého (ad čečenská zkušenost). Na jedné straně je to šílené deja-vu, normalizace na entou, kdy v případě „chyby“ nejde jen o fyzickou svobodu, ale často o krk, na druhou stranu vidíte zblízka jak lidi řeší to, aby se nemuseli kurvit, kroutit, hrbit, jak hledají a nacházejí cesty k tomu podstatnému, co drží život nad vodou. A svěží paměť mi připomíná, že tady se to dělo taky, a nejsou to jen archetypy Babiček, Švejků, Sabinů, či statečných bardů svobody. S mírou alibismu, stádnosti, osobní arogance a vyžírkovství, přenesených do současnosti z doby před žel.oponou, (však i dnešní režim si vytváří dostatek svých metel, obírajících člověka o svobodu) je tu stejně tak míra dobrých ševců, kteří dokázali udržet svůj fortel a jejich rovná záda bez břemene absurdity získala sílu um rozvinout dál. Asi je přirozené, že se o nich tolik nemluví – jsou součástí normální každodennosti...
11. 11. 2009 | 14:36

JC napsal(a):

jahrad,
Můžete/jen pro mě/ jmenovat alespoň jednu tu metlu, která vás dnes připravuje o svobodu ?
11. 11. 2009 | 14:40

jahrad napsal(a):

Tak treba - penize.
Pro mne osobne zaplatpanbu nejsou metlou a nikdy nebyly, ale zda se mi, ze obecne se o nich mluvi a podminuje se jimi vsecko mozne - vsimnete si. Nekdy se mi zda, ze zijeme v totalite penez...
11. 11. 2009 | 14:46

Tomáš napsal(a):

žena:
"Úspěch jsi Ty" .. není to ten výplach mozku, co se doporučuje na všech MLM "seminářích" od Amway až po "prestižní" kluby "zaplať 20 tisíc za kartu a sežeň 5 dalších"?
11. 11. 2009 | 14:49

žena napsal(a):

JC:

nejsem paní Hradílková, ta Vám odpoví za sebe.

Podle mého názoru jednou metlou je NEZAMĚSTNANOST.
11. 11. 2009 | 14:49

mia napsal(a):

Dobrý den paní Hradílková,právě včera jsem si v duchu říkala, že by nebylo od věci mít "pozitivní televizní noviny" - to znamená, že např.by v nich co se týče školství nefigurovala Plzeň,ale nějaká úspěšná univerzita,nebo jednotlivci,apod. :-))) MOžná by byly pětiminutové,ale rozhodně by snad VYVAŽOVALY ty čistě negativní zprávy oficiální...tedy když uvažujeme o vyváženosti jistých pořadů:-)
Jinak - já jsem teď žena těhotná a musím říci, že opravdu oceňuji, jak se změnil přístup k tak zásadní věci pro každou matku jako je narození jejího dítěte. Můžu tam mít někoho s sebou, budu mít soukromí,můžu dokonce volit i z různých alternativ!!! :-))) Je to možná maličkost,ale pro mě v současné chvíli něco úúúúžasného!
Pepo Řepo, napsal jste to moc hezky.Díky
11. 11. 2009 | 14:52

J.P. napsal(a):

Může volně dýchat,ale složení toho vzduchu je jakési zvláštně zapáchající.Kdo má slabší žaludek,mohl by i zvracet.
11. 11. 2009 | 14:55

JC napsal(a):

jahrad,
Vidíte Vy - peníze, žena - ne-peníze :-)))
11. 11. 2009 | 14:59

žena napsal(a):

Tomáš:

Nejsem vhodný typ na výplachy mozků, takže jsem nikdy na žádném podobném "semináři" nebyla.

Citovala jsem z poměrně útlé knížky Úspěch jsi Ty, kde se na konci uvádí:
Vydalo Vydavatelstvo GENEZIS v Bratislave roku 1992 ako 31.publikáciu. Zostavil Juraj Kiška. Do češtiny preložila Dora Kulová
ISBN 80-85220-56-3

Zakoupila jsem ji tenkrát za 39 korun.

Na manipulaci jsem alergická.

Hezký den
žena
11. 11. 2009 | 15:00

žena napsal(a):

JC

NEZAMĚSTNANOST je sice o nedostatku peněz, ale i o ztrátě důstojnosti, radosti ze života, ponižování...

S paní Hradílkovou souhlasím, že bohužel jsou u nás peníze AŽ na prvním místě. Myslím, že tuto prioritu hlásal současný náš pan prezident.

Pro paní Boženu a Růženu: prosím dejte tam i pana Koubence s Za co děkuji Václavu Klausovi (je ten blog zde na Aktuálně).

Hezký den
žena
11. 11. 2009 | 15:10

žena napsal(a):

Vřele doporučuji knihu

Nenechte sebou manipulovat
Jak rozpoznat manipulaci a jak se jí ubránit
Isabelle Nazare-Aga

Snažím se co nejvíc obrňovat (to je ale slovo :-) ) proti manipulaci.

Tož nenechme sebou manipulovat.
žena
11. 11. 2009 | 15:22

vlk napsal(a):

jahrad +žena
milé dámy, oběma se hluboce klaním za vaše repliky!

U paní jahrad bych jen dodal, že ona replika mi přijd e ještě lepší a hutnější než původní blog, u ženy ? Tak to je ,pro mne dnes už obvyklá ,-)) jemnost a nádhera.

Skončím to asi takhle - máte obě slunce v duši.
Sem tam si přijdu trošku ukrást a trošku se ohřát.
11. 11. 2009 | 15:24

žena napsal(a):

Pane vlku,

mnohokrát děkuji za poklonu. Galantní muži nevymřeli a jak vidno, i dnes se nám ženám dostane pochvaly. A to vždy zahřeje na duši.

Ještě jednou díky.

Hezký den
žena
11. 11. 2009 | 15:32

JC napsal(a):

jahrad,
Fajn, tak to zkusíme ještě jednou. To že peníze nejsou pro vás osobně díky bohu "metlou" jste tedy nazačila a vaše mínění, že jsou metlou pro ostatní necháme zatím stranou.
Napište mi tedy co pro vás osobně je v součastnosti metlou vaší svobody.
11. 11. 2009 | 15:34

JC napsal(a):

žena,
Nepropadejte beznaději. Já bych vás třeba pochválil, že umíte báječné švestkové knedlíky.
11. 11. 2009 | 15:36

Pepa Řepa napsal(a):

To JC
pro mne třeba political correctness.
Snaží se Vám implantovat švába autocenzury do mozku.
Co můžete říct a co už ne, co není politicky korektní.To je metla svobody jako hrom.

S vulgaritou to nemá co dělat. Ona je to- v době internetu- mocná a možná jediná zbraň, jak najednou zmanipulovat co největší masu lidí.

Ale to je zase negativní.
Víte co je pro mne positivní? Projít se třeba přes hradní nádvoří. Nekoukám kde kdy kdo koho vyhodil z okna, ale ti, co byli před námi na Vás jukají za každým šutrem.
Ale už toho nechám, jsem jako Jirásek.

Positivním HIV sloužit nemohu. Naštěstí.
11. 11. 2009 | 15:44

žena napsal(a):

JC

Beznaději nepropadám. Vařím ráda, je to jeden z mých koníčků. A vařím i dobře, protože mě moje rodina za mé výtvory chválí.

Těší mě, že patříte k těm, kteří pochválí i švestkové knedlíky. Asi každého pochvala potěší. Takže díky

:-)
žena
11. 11. 2009 | 15:49

JC napsal(a):

Pepa Řepa nenapovídá že áno.
jahrad - political correctness.
to se vám nepočítá..:-))
Dejte něco takového obyčejného, aby tomu rozumněl i prostý lid
11. 11. 2009 | 15:49

JC napsal(a):

Pepa Řepa.
political correctness tě může sejřit/a nejen tebe/,ale na druhou stranu co ti brání, svobodně toho dotyčného poslat s jeho korektností někam.
11. 11. 2009 | 15:53

Pocestny napsal(a):

Zdravím osadu havranů,
Hezky napsáno!
Máme se, jak umíme, to je hlavní.
Odpadli ti, kdož nás nepustili ani do Bulhar, odpadli ti, kdož nám udělovali společenskou funkci, jdeme si po svých cestách a svobodně.

To, že na cestě je občas bláto, louže, že občas popadáme dech ve svahu a občas sjedeme mez po zadku, to nevadí, to je život.

Nemyslím, že by tu "byla špatná nálada" ony ty zlé věci se rychle zapomínají, když jsou překryty novými.

Ano, spousta lidí ňučí, nad tím či oním, kdekdo tu ještě porád hledá cizí viníky vlastních průserů, nojo no, co by člověk také po půlstoletí mental holidays čekal.

Jak bych to řekl....uběhli, neušli, ale uběhli jsme dvacet let, která se proti těm dvaceti před tím zdají neskutečné dlouhá tím všiím, co jsme stihli, ale i neskutečně krátká, ono to opravdu "jede", že se jeden nestačí kolikrát ani vzpamatovat z jednoho a už je tu druhé.

Jsou tu tací, kdož zaostávají, někoho bolí nohy, to se stává, zvláště, když mnhým nedochází, že byudou ťapat, dokud je zubatá nezkosí.

Nebojme se připustit, co jsme podělali, nikdo není bez chyb a lidé nejsou stroje. Stroje mají také své dny, proč by je neměl mít i člověk. Pak nám také zbude čas a prostor zahlédnout přes horizont našeho mantáctví to vše, co se povedlo.

Jen by to chtělo více snahy, aby se dařilo vespolek, ne jednomu proti druhému.

Do těch druhých, dospělejších dvaceti přeji každému pevný krok, dobrý bagán, méně kazimírů, kazišuků a méně zlostného štěkotu uvázaných u boudy, když tak jdete okolo.

Přeju méně starostí o to, co se stane s tak jako tak, více těch, kteří si ve správný moment uvědomí to staré a stále platné:
"Kdo jiný než my, kdy jindy než teď.

A hlavně všem přeji, aby vydrželo to, že přestože máme již pátou občanku v pátém státě našeho života, za těch dvacet let tu kvůli tomu nikdo na nikoho nevystřelil, nikdo nikoho nezavřel a ZATÍM nikdo nikoho nevyhnal.

To je proti těm osmdesátým, které tu někdo chlácholí a všemu co jimi končilo to největší vítězství.

To, že jsme vlastně vyhráli, nám asi dojde později, kéž by nám do té doby naše malomyslnost nepřipravila žádnou porážku.

Tuktá tuktá hek hek, pozdravujte Havranpírko..-)
11. 11. 2009 | 16:03

Pípa napsal(a):

Pro pana Pepu Řepu,
díky za názor. Také jsem ve svém životě řešil jestli zůstanu nebo emigruji. Nejvážněji v 68 a potom v 94. Rozhodl jsem se zůstat. Nelituji svých rozhodnutí. Mám rád Čechy a cítím se Čechem. O to víc mě ale mrzí, co se s námi Čechy děje. Proto ten skepticizmus. Ano máte pravdu, v Čechách bylo a snad i bude mnoho těch, na které můžeme být hrdi, ale celkově to jde do kopru. Chybí nám národní cítění a smysl konání. Přes ten smysl konání bychom se dostali časem i k tomu celkovému, jen pochopit, že tím smyslem nejsou jenom peníze.
11. 11. 2009 | 16:13

Pozorovatel napsal(a):

Zázraky kapitalismu :

Pražští radní v čele s Bémem staví tunel za mnoho miliard, má snížit automobilovou dopravu přes centrum.
To se může podařit ještě před jeho dokončením, protože dochází peníze na autobusy v MHD :)

Sazka slibovala, že postaví sportovní arénu kvalitou i rozpočtem hodnou našeho sportovního národa.
A skutečně se ji podařilo dotáhnout projekt do stavu, na který sportovní svazy jen tak nezapomenou, většina peněz na sport nyní končí v Sazka Aréně !
11. 11. 2009 | 16:25

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pane Pocestný, Vy mě překvapujete... díky za příspěvek. ZM
11. 11. 2009 | 16:36

Pepa Řepa napsal(a):

Mě taky. S ním to jde v sinusoidě. Duševní ovulace. Musí se vyškrtat jako jistá gymnastka, která si musela před cvičením vrznout, jinak spadla z kladiny.
11. 11. 2009 | 16:42

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pepa Řepa

co je pro Vás politická korektnost? Že Romové jsou Cikáni? Že muslimové se snaží zničit evropu? Neptám se útočně, ale vážně:

Co konkrétně považujete za auto-tabuizované téma v české společnosti nebo zde na blozích.

Vaše gendertety známe. Co dál?

Mně též některé věci vrtají hlavou. ono známé Eskymáci / Inuiti - jako by se tím něco změnilo... nebo když řeknu v hospodě mezi vrstevníky, že netřídím odpad - cítím, že mě chcou upálit. Říct že globální oteplování je vlastně vcelku přirozené... to už bych se ani neodvážil..
11. 11. 2009 | 17:24

jahrad napsal(a):

POCESTNÝ - JOJO, ráda vyřídím a dík za pokladená slova, opravdu ráda vás tu vidím.
Pro nápady Růženy a Boženy je aktuální zvlášť tohle - "Nebojme se připustit, co jsme podělali, nikdo není bez chyb a lidé nejsou stroje. Stroje mají také své dny, proč by je neměl mít i člověk. Pak nám také zbude čas a prostor zahlédnout přes horizont našeho mantáctví to vše, co se povedlo. "
to je princip kontrastu, jasně - pokud si něčeho ceníme, známe hodnotu opačnou... vrátím se tomu později
11. 11. 2009 | 17:45

Rada napsal(a):

Nejdůležitější v životě kromě zdraví je pravidelný finanční příjem,což u slušného člověka představuje zaměstnání .Bohužel toto není kapitalismus schopný zajistit ! Jak se asi cítí našich prakticky 700 000 tisíc nezaměstnaných a jejich rodiny ?Pravda,láska,svoboda to jsou nyní je kecy pro oblbnutí naivů ,kteří čtou režimní tisk !!
11. 11. 2009 | 17:46

Pepa Řepa napsal(a):

To Mihalco
ptáte se blbě a já nejsem Bigjirka, nenechám se vytočit.
11. 11. 2009 | 17:54

Zdenek Mihalco napsal(a):

Abych se vrátil k textu paní Hradilkové, nerad jsem rušil diskusi k tomuto tak důležitému tématu. Do almanachu za sebe nabízím:

Příběhy zdánlivě bezejmenných lidí, kteří zvelebují venkov a rozvíjejí kulturu a vzdělání na malých městech.

Příběhy (nejen) mladých lidí, kteří i přes mizerné mzdy nastupují do hospiců a ldn.

A abych to trochu odlehčil, příběhy našich každodenních kuchařek (a kuchařů), které uchovávají umění našich babiček a přispívají svým (nejen) štrůdlem ke kvalitě našeho života.
11. 11. 2009 | 18:04

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pepa Řepa

Ach jo, co blázníte? nechtěl jsem Vás vytočit, myslím to vážně, nabídněte, který bloger chybí. Ok, o tomhle někdy příště, byla by škoda rušit tím tuto diskusi.
11. 11. 2009 | 18:06

argun napsal(a):

No já nevím paní Hradílková...
já jen jestli jste nezaspala dobu.

"Chceme se pokusit o dárek milované zemi,..."

Pan Stejkal by vám vysvětlil, že na žádnou milovanou zemi nemáte nárok, páč tato země patří evropskému politickému lidu, který právě radostně budujeme. Země - to už smrdí národem. Tak bacha!

Možná jste dojala i Pocestnýho. Kdyby byl fit, nejspíš by Vám napsal, že si máte toho Smetanu a Tyla kam vám libo.

"zakládají farmy v opuštěných místech bývalých Sudet.." Ale jo, zakládají. Hlavně Holanďani. Přece jen tu kolonizaci mají v genech. Nemám s tím problém.

Ale jinak - moc hezký. A ten titulek je nádhernej. Díky a mějte se.
11. 11. 2009 | 18:27

Ládik napsal(a):

Křišťálově čisté studánky byly i za komanče v Rychlebských horách. Vesnice Hraničky měla za mých toulek 1 dům a 1 sesutý kříž. Po 20 letech od 89 se stalo jen tohle: http://www.rychleby.cz/inde...
Dnes tam jde chytit i křišťálově čistou depku.
11. 11. 2009 | 18:27

Admirál napsal(a):

V médiích to vypadá naemlich stejně, jako dřív před oslavou Vítězného února...

Volný přístup k informacím? Zde je to horší, než to bylo. Namísto jednoho Rudého práva jich tu máme hned několik mnohem sofistikovanějších.

Svoboda? Hezké slovo. Pro každého člověka jiný obsah. Svobodný člověk se musí narodit, pak je svobodný i za velmi omezujících okolností.

Demokracie? Nemám pocit, že bych měl větší vliv na Věci veřejné...

Budeme se muset hodně snažit, aby bylo v souvislosti s 17. listopadem co slavit.
11. 11. 2009 | 18:31

Pepa Řepa napsal(a):

To Mihalco
to není myšleno zle, nicméně-po jistých zdejších zkušenostech- jsem ve střehu.

Co Vám mám odpovědět?
Citovat autory teorii docházejících k závěru, že politická korektnost zpochybňuje všechny pravdy, kromě jediné, která tvrdí, že žádná pravda není?
Tato pravda je ovšem všeobecně platná a její popření je nepřijatelné.Relativismus všeho.
Nesmíte říct, kde je příčina a kde následek, kde je pravda a kde lež. Viz debaty o WW2 či odsunu, jaký může být lepší příklad.

Že hlavním nepřítelem politické korektnosti je identita, jakožto institucionalizační prvek pravdy. Bez identity totiž není ani pravda.
Proto to plánované odnárodňování, zbavování identity, flagelantské spartakiády.
Takovým lidem se nejlépe vládne.

Nebo citovat obskurní excesy PC (na internetu je jich dost) jako používání rodů, vyvážené použití ženských a mužských jmen, džendrování, či abslolutně nesmyslné přejmenovávání?

Cigán zůstane Cigánem a Eskymák Eskymákem, ať si vymyslíte jakýkoliv novotvar.Na tom není nic pejorativního.

Myslím, že bude lepší když Vám dám vědět na konkrétním případě, až se to tady objeví.
Bývá to-většinou- v přehnané snaze neurazit přecitlivělého jedince či skupinu (islám především), jejichž přecitlivělost hypertrofuje, tím posouvá laťku toho, co se nesluší říct, čím dál tím níž, až se bojíte ceknout, jen abyste někoho neurazil.Šváb na mozku metastázuje, aniž si to uvědomíte.

Nečekejte, že Vám někdo dá v redakci instrukci, či pozve na školení, jak vyžadovat PC.
Klima ve společnosti nastaví elity a media konají své, aby vyhověly trendu.

Píšu to blbě, zkratkovitě, nemám čas to hledat v knihách.To jen na vysvětlenou, abyste neměl pocit, že jsem Vás odbyl.
11. 11. 2009 | 18:58

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pepa Řepa

díky. ok, jasně, rozumím, mám představu, co to znamená a termíny si můžu najít... mě zajímá spíš Váš pohled na českou politickou korektnost, a tipy na potencionální blogery, kteří by šli proti tomu... kdyby Vás někdo napadl, nechte mi vzkaz na mém blogu, dík. ZM
11. 11. 2009 | 19:13

Yann napsal(a):

Hezkej článek!

A pozitivní diskuze!
Potlesk směřuje k Radovanovi, Pepovi, zkouřenýmu Pocestnýmu a dalším...
11. 11. 2009 | 19:37

Pepa Řepa napsal(a):

To Mihalco
Bohužel nikoho neznám. Možná by věděl Kuras.Scrutona sem z GB nedostanete, občas se kolem těchto témat motal Občanský institut, byly tam semináře nejen se členy ODS, účastnil se toho i Palouš.

Ale už bych to nechal, nechci rušit -jeden z mála- pozitivních blogů paní Jahrazád.

PC má v sobě-kromě kabelek Luis Vuiton a šatiček Armani pro ředitelské džendrtety- ještě jeden pozitivní prvek. Nutí vymýšlet novotvary, protože stará slova jsou nekorektní.

Co může být lepším důkazem, že je PC tady, než moje první reakce: Dávat si bacha na hubu, co před kým kecnu, abych nebyl vymazán.
Mějte se.
11. 11. 2009 | 19:44

Moravan napsal(a):

Pokud budeme chválit vše ,budeme demokraté. Když budeme míát výhrady, budeme komunisté.
Nevím jak Vy mnozí, ale já si pamatuji,že takto se chovali i komunisté. Tak nevím co bych měl říkat a tvrdit,že se změnilo. Tedy kromě více zboží a ,že si bohatí ,tuneláři, novodobí kapitalisté a politikové ,mohou jezdit kam chtějí. Je nás mnoho, kterým je fuk jestli mohli, či mohou, když nato opět nemají.
11. 11. 2009 | 19:58

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pepa Řepa

škoda. Boj proti politické korektnosti mi přijde jako proud, který by tu měl být zastoupen. Co lepšího by bylo proti tomu dělat, než najít někoho, kdo by o tom psal.. Pěkný večer.
11. 11. 2009 | 20:01

Monika napsal(a):

"V dnešních Čechách nemá nikdo úctu před ničím. Je to ten nejhorší stav. Země byla tak dlouho decimována a šla z jednoho do druhého, že vznikla - po odplynutí toho nejhoršího - chaotická tříšť. Kněz nebo básník - lidé neznají ani výrazy pro tyto významy. Žena je zcela zglajšaltována, považovaná buď za kurvu, anebo otrokyni u dětí v domácnosti. Nějaká vyslovená úcta - tu nenajdeš. V podstatě si jeden ze druhého neustále dělá zlovolný špás. Taky si nedovedu představit, jak a kdy by se tyto bazální hodnoty oživily. Nevážnost každého ke každému a ke všemu je parná, ano, evidentní. Zde nemá nikdo k nikomu, a dokonce k ničemu ani úctu, ani respekt. - Je to společnost v disoluci, společnost v hanbě!"

To napsal básník Ivan Diviš po návratu z exilu v roce 1991. Změnilo se to? Nevím, protože v Čechách už dlouho nežiji a podle těch pár dní, když jsem tam dvakrát do roka na návštěvě, odpovídat nemohu. Snad to ale už tak zlé není, po těch takřka dvaceti letech.
11. 11. 2009 | 20:09

vlk napsal(a):

Moniko

tohle myslíte vážně?

Žena je zcela zglajšaltována, považovaná buď za kurvu, anebo otrokyni u dětí v domácnosti.
11. 11. 2009 | 20:14

Erna napsal(a):

Jelikož také souhlasím s popisem vývoje naší "Svobodné země" skrze slova v písničce od Jaroslav Nohavici, nedá mi to, abych svůj názor takto nevyjádřila také, jako diskutující "žena"-
Pro ty, kteří píseň Pane presidente neznají:
Pane prezidente - ústavní činiteli
píšu Vám stížnost že moje děti na mě zapomněly
jde o syna Karla a mladší dceru Evu
rok už nenapsali rok už nepřijeli na návštěvu

Vy to pochopíte
vy totiž všechno víte
vy se poradíte vy to vyřešíte
vy mě zachráníte
pane prezidente
já žádám jen kousek štěstí
pro co jiného jsme přeci zvonili
klíčema na náměstí

Pane prezidente a ještě stěžuju si
že mi podražili pivo jogurty párky i trolejbusy
i poštovní známky i bločky na poznámky
i telecí plecko Řecko i Německo - prostě všecko

Vy to pochopíte
vy totiž všechno víte
vy se poradíte vy to vyřešíte
vy mě zachráníte
pane prezidente
já chci jen kousek štěstí
pro co jiného jsme přeci zvonili
klíčema na náměstí

Pane prezidente České republiky
oni mě propustili na hodinu z mý fabriky
celých třicet roků všecko bylo v cajku
teď přišli noví mladí a ti tu řádí jak na Klondiku

Vy to pochopíte
vy se mnou soucítíte
vy se poradíte vy to vyřešíte
vy mě zachráníte
pane prezidente
já chci jen kousek štěstí
pro co jiného jsme přeci zvonili
klíčema na náměstí

Pane prezidente - moje Anežka kdyby žila
ta by mě za ten dopis co tu teď píšu patrně přizabila
řekla by: Jaromíre chováš se jak malé děcko
víš co on má starostí s celú tu Evropu s vesmírem a vůbec všecko

Ale vy mě pochopíte
vy totiž všechno víte
vy se poradíte vy to vyřešíte
vy mě zachráníte
pane prezidente
já chci jen kousek štěstí
pro co jiného jsme přeci zvonili
klíčema na náměstí
pane prezidente
11. 11. 2009 | 20:23

Tomas napsal(a):

Muzeme byt hrdi na nasi svobodu, na osobni odpovednost kazdeho z nas za to, jestli jsme kazdy den jen porad a porad nasrani, nebo jestli jsme vpohode a optimisticti, zda na sobe pracujeme a jdeme za svymi idealy, ci chlastame a sedime u televize. Zda mame radost ze zivota nebo ne. Zda pomahame druhym nebo ne. A to je prece sakra NADHERA :) co vic si prat?
11. 11. 2009 | 20:24

Paveljan napsal(a):

Mě ten článek připadá zbytečný. Takový o ničem.
11. 11. 2009 | 20:25

Lotras napsal(a):

Na velké hovno prasečí soudružko
11. 11. 2009 | 20:35

vrichtt napsal(a):

z této země se stal za 20 let po revoluci třetí stát s největší korupcí,před námi je Mexiko a Nigérie,oblasti,které dobře,či velice dobře fungovaly,jsou v troskách(zemědělství,školství).lidé totálně ztratili úctu jeden k druhému,na prvním místě je zde boj o získání co nejvíce finančních prostředků at už cestou legální nebo tou druhou,mnozí lide kolem 50 let žijí na okraji společnosti s tím,že je nikdo nepotřebuje,jejich zkušenosti a znalosti jsou jen pro výsměch,příroda se neskutečně ničí v zájmu výstavby,naprosto nepotřebné,naši menší čeští obchodníci s hezkými a útulnými krámky byli zničeni dovozovým a mnohdy závadným a levným zbožím ted hlavně z Číny a Thajvanu,prostě naši malou zemičku potkalo to nejhorší,co mohlo potkat a někteří z nás se tím ještě chlubí...
11. 11. 2009 | 20:36

zekinth napsal(a):

Hrdost je u člověka hezká vlastnost ale musí k ní být důvod. Já v současné situaci žádný důvod k hrdosti nevidím. Vidím totiž kolem sebe denodeně pouze strach a obavy z budoucnosti a to je klima ve kterém se hrdosti příliš nedaří.
Vím, že je to značně negativistický pohled na svět avšak myslím, že v celku realistický.
11. 11. 2009 | 20:36

Blebla napsal(a):

Hlazení naší demokracie mi připomíná hlazení omítky pohrabáčem. Můžeme být hrdí na to, že lze beztrestně žvanit o všem. Ovšem s výjimkou holokaustu. To je ovšem ovšem jako pšouk na pšouk. Můžeme být hrdi na to, že ještě stát dotuje charitu veřejně prospěšných organizací. Ovšem převážně účelová dotace působí, že převážnou část sponzorování spotřebovávají mzdové náklady managerů veřejně prospěšných organizací. Zajímavé je jak málo těchto managerů páchá charitu nikoli z přesvěčení a záliby, nýbrž ze zištných důvodů. A tak bych mohl "hladit" až do Alelujá. Máme málo matek Terez, ale mnoho žvanilů ze zištných důvodů.
11. 11. 2009 | 20:56

argun napsal(a):

Lotrasi,
na to, které ti přistálo na hlavě?

vrichtt
To je pořád dokola milý pane. Je ta láhev poloprázdná nebo poloplná? Pokud jste byl před tím okresním tajemníkem, nedívím se Vám. Jinak ano.

zekinth
Včera jsem byl na křtu knížky Svědomí paměti. Napsal ji můj bývalý kolega o svém otci, arch. Jaroslavu Cuhrovi. Ten si odseděl jako katolický aktivista skoro 17 let v bolševických kriminálech. Docela hrdej člověk to byl, řekl bych.
11. 11. 2009 | 21:06

peon11 napsal(a):

Skoro na všechno vy pýčy komunistický. Je to k poswání, ale je to svoboda.
11. 11. 2009 | 21:06

Hrdý a spokojený občan ČSSR napsal(a):

Jsem hrdý na to, že máme zase horních deset tisíc. Hřele mě to v situaci, kdy po šedesátce musím hledat práci. Když ji najdu, musím si tam od některých nechat sprostě vynadat a držet hubu a dále pracova když mi sníží hodinovou mzdu o 15 korum.Protože jinou práci už těžko najdu.
11. 11. 2009 | 21:08

Pocestny napsal(a):

Mihalco
politická korektnost je cosi, co se zdejšího prostoru naprosto netýká, nebojte, místní paranoik, který si plete slušnost s PC, jen ztrácí půdu pod nohama, poněvádž si nejni jistej, jestli může dál gratulovat džendrtetám k orgáči, nadávat Pocestnýmu do kokotů, musí tu pracně a upocen kroutit slova do zlejch bičů, kterým mlátí ty, kdož se odvážili žít něčím, co jemu jeho povaha nedovoluje.
Je to jen to "dobromyslné třesení hrazdou kouzelníkovou" z Rozmarného léta, každý si tu scénu pamatuje.
Dříve občas někdo střílel na vlak, na letadla, trvalo to, ale lidé si zvykli.

Stejskal má v jednom pravdu, zde se nikdo neučí PC, zde se mnozí z nás odnaučujeme mluvit jako v lidové hospodě, na ulici, jako ta čunata.

Bohužel, nemůžeme nikoho donutit, aby tak nemyslel, proto lze jen občas některého z nich "oslovit klíčovými slovy jeho lidu" a pak jen čekat, až se z blazeovaného ksichtu vyleje senkrovna.
Je to hnus, že to dělám, ale tenhle druh generační hry "na slušný lidi" bylo to hlavní, proti čemu se to tenkrát sešlo.

Ono tu ani nejde o to, že se "už nesmí ani nadávat", ale hlavně o to, že se povoluje pochybovat, to se v této generaci od narození dodnes nesmí.
Proto pochybují o všem okolo, aby ani na minutu neměli čas pochybovat o sobě....

Člověk, který tu brojí proti PC kvůli Arabům, tu u jiných témat zesměšňuje cokoliv cizího, aby "posílil to naše", ale neuvědomuje si, že těmi přízemními předsudky cizího dehonestuje vše, co bychom mohli nabídnout my, kdo se baví s někým, kdo ho uráží?
Jen ten, kdo je ze socialismu zvyklý na to, že "nic není zadarmo" a pro každé povýšení se musíme nechat trochu ponížit.
Jen ten, kdo tím žil tak dlouho, až to chce naoplátku dnes od druhých.

Nenechte si nasadit bágl té hniloby, netahejte zlým dědkům jejich zbraně převlečené za umělou nohu chudáka...

Hledáte - li PC, čili political correctness, go England, they have just shxtload of it at every fcukin corner, naučíte se chápat, jak skotský bolševik předělává English na British, dle hesla "goes around, comes around"

Chtít v tomhle chlévě PC, to by byla zoufalost, ono jí je i doufání ve slušné chování, jsem vám poprvé k něčemu dobrý, protože pokud by tu ta česká edoduchá PC opravdu byla tak, jako do roku 89 bez vyjimky, prvním mazaným bych tu musel být já.....

Řekněte radši hráběti, ať vypustí zase "krakena", oni tu kluci už týden nemají co dělat..

Chraňte si své provazochodkyně před strýci se zmijovkou, kteří v dobrém úmyslu začnou cloumat jejich hrazdou, i kdyby to dědek myslel sebelíp, bolavá záda budou mít ony.
11. 11. 2009 | 21:09

Spokojený občan ... napsal(a):

Monika nemá pravdu!
Mám okolo sebe hodně lidí, kteří pracují , nekradou, nepodplácejí a.t.d. , ale to jsou jenom obyčejní lidé, takže nejsou vidět v televizi, v parlamentu, ve vládě. Protože jsou slušní, tak se dostanou akorát do práce. A necpou se ke korytům.
11. 11. 2009 | 21:14

Monika napsal(a):

Vážený a milý vlku,

to byste se byl musel zeptat Ivana Diviše, ten už ale, jak asi víte, nežije. Neřekla bych, že by o tak závažné věci žertoval, prostě to napsal tak, jak to viděl on. Ale těžko mohu odpovídat za něj, to jistě uznáte...

Spokojený občan

V čem nemám pravdu? Je to tedy podle Vás ještě horší, než jak to viděl v roce 1991 Ivan Diviš? - Doporučuji, abyste si znovu přečetl, co jsem napsala.
11. 11. 2009 | 21:32

Kritik napsal(a):

Autorčin povzdech a přání "dej nám svůj „otvírák“ neboli tip v podobě odpovědi na otázku, kde hledat křišťálový studánky, kam laně chodí pít", je vyjádřen jen ze zřejmé neznalosti. Tyhle "křišťálový studánky" jsou leckde kolem nich, ony je však nevidí. Nehledají totiž na správném místě. To skutečně dobré se nachází v některých lidských srdcích. Oproti názoru autorky to však nezávisí na čase, takže lze dobré nalézt v této době, před 20ti lety, před 100... atd..
11. 11. 2009 | 21:35

DaPa napsal(a):

Zajimave, jak clanek volajici po pomoci ukazat na veci, ktere se u nas v Cesku v posledni dobe povedly a na ktere jsme hrdi, vyvolal u mnohych opet touhu kritizovat. Jen si rikam, jestli vymyvani mozku medialnim negativismem nevede k manipulaci naseho videni sveta, snizene schopnosti umet ostatni ocenit a vubec...svet neni cernobily
11. 11. 2009 | 22:03

argun napsal(a):

Spokojený občane
Monika to dělá chytře. Za sebe nechala mluvit Ivana Diviše. Ráda se schovává za autority. A s ními se blbě diskutuje, zejména když už tu nejsou.
11. 11. 2009 | 22:06

george napsal(a):

Na Karla nedám dopustit...Vlasy tvé havraní...Dvacet to je objev písně a videa.
http://amicuswebsite.blogsp...
11. 11. 2009 | 22:56

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

no, řeknu Vám paní Hradilková, tohleto jste asi nečekala, viďte ?! To je ale úroveň. Od přiblblých článku Pepy Řepy, trapně spokojeného Radovana až po sexyzastydlou -ženu. To jsou ale výtvory. To jsou intelektuální splašky ! Vy výše uvedení chudáci, paní Hradilková Vám dává prostor se vyjádřit k 20leté pseudodemokracii a né aby jste se předháněli v tom, kdo vytlačí větší lejno. Mmch. ali opět správně-děkuji.
A teď k Vám paní Hradilková. Dle toho, co jste napsala soudím, že jste velmi, řekl bych až příliž opatrný člověk. V článku píšete o stavu demokracie po 20 letéch, ale místo jasného, přímého hodnocení kladete jen otázky. Tam, kde bych očekávál Vaše přímé vyjádření, leží otázka. Pokud chcete psát a chcete aby Vás lidé četli, aby Vás mohli citovat, aby jste jím byla příkladem v tvrdých diskusích, musíte být také vy tvrdší a přímější. Vaše psaní je tak nějak typicky české a také tak nějak typicky ženské(maloprostorové, bojácné a jednoduché). Dokonce jste místo sebe použila nějaké dvě dámy. No a jak to vidím já ?
V zásadě jsem rád, že vůbec mohu nyní takhle svobodně psát. Ale mám pocit, že je to asi tak vše. Ono těch 20 let je strašně dlouhá doba na přeměny v hospodářství,v ochraně majetku a společnosti, k přeměně ekonomiky bankovníctví aj., ale strašně krátká doba na změnu mentality českého národa. Máme tady socialistický kapitalismus. Jednou se naši prapravnoučci budou učit o tom, jak byl v Evropě zaveden zvláštní druh "socikapitalismus" a že vznikl v ČR. Díky tomu, že u nás existuje již zmíněný politickohospodářský kočkopes, mohou všichni bývalí komunističtí parchanti podnikat a soukromničit(najednou jím nic nevadí). Díky této zvláštní typicky české švejkovině mohou komunisté sedět v demokratickém parlamentu, mohou si tam dokonce otevírat držky na politické vězně a mohou být zadrápnutí ve všech strategických podnicích. To je ten obrovský paradox, kterým jsme ve světě ojedinělí a proto také méněcenní. Právě proto, že jsme se dosud nevyrovnali s komunismem, máme takovou podivnou demokracii s příchutí hořkosti a stoprocentně se nám to v budoucnu vymstí. Vymstí se nám to, že jsme komunismus místo zničení, likvidace a postavení mimo zákon nechali v tichosti jít vedle nás. Vymstí se nám to, že jsme komunisty nezničili ekonomicky, dodnes mají svá území, která měli i před revoluci a hlavně prachy na volby a svou činnost.Ptáte se paní Hradilková - čím si naše zem prospěla a čím si naopak ublížila ? Čím si prospěla ? No, nějak si kromě té svobody nemohu na nic vzpomenout. A čím si naopak ublížila ? To jsem z části už napsal, ale hlavně si ublížila tím, že po revoluci dala do čela pana Havla. Možná je dobrý dramatik, možná je dobrý kulisový myslitel, ale v žádném případě to není dobrý politik, či hlava státu. S komunisty se paktoval za totáče a ani po revoluci, kdy to od něj očekávalo 100% lidí se s nimi nevypořádal.
A ještě k -žena:
prosím Vás pěkně, najdětě si jiný blog, třeba na nějaký komiks, nebo na úbytek hnoje v zemědělství, ale hlavně už nepište žádné eseje o knížkách. My také pořád něco čteme(playboye ap.), ale nikoho tím neotravujeme. Podle toho, jak píšete nemáte svůj vlastní názor a jenom papouškujete. Máte vy vůbec občanku ? Neříkejte probůh, že jste učitelka. Učitelka není zaměstnání, ale diagnóza.

Tak a paní Hradilková, všiml jsem si, že jste zatím nikomu neodpověděla. Odpovídat na dotazy je v souladu se základy morální etiky. Zkuste to jednou a uvidíte, jak je slušnost jednoduchá.

s úctou s díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
11. 11. 2009 | 22:59

Mat napsal(a):

Za uplynulých 20 let jsme nedosáhli toho čeho bylo dosáhnout třeba, takže jsme nedosáhli ničeho. Nedokázali jsme se zbavit strašáka komunismu, který stále při vhodné příležitosti vyskočí. Nevyrovnali jsme se s vlastní minulostí a ani budoucností! Můžeme se radovat z maličkostí, ale ti co přijdou po nás budou soudit dobu, ne kolik se postavilo kilometrů dálnice. Svátek oslavující revoluci je vlastně tryznou našich snů a představ o této zemi.

Když si nasadím růžové brýle a vše špatné vypustím. Tak jsme dosáhli obrovských úspěchů co se týče rozmachu výpočetní techniky a telekomunikace. Obecně by se dalo mluvit o technické vyspělosti. V tomto ohledu jsme nepřekonatelní a mohou nám ji závidět po celém světě. I přes vešekeré rozkrádání se zde vybudovalo mnoho důležitých staveb mj. silnic a dálnic, železniční koridor a většina měst dostala "nový kabát". Naši vědci dosáhli světových úspěchů ve svých oborech (mj. přivývoj léků, nanotechnologie atd.). Díky zahraničním misím pak i naše armáda (byť počtem malá) dokázala, že jsme dobrým spojencem a ostatní s námi mohou počítat.
11. 11. 2009 | 23:01

Tarrpan napsal(a):

Záleží na úhlu pohledu.Je stůl,na něm sklenice naplněná vodou přesně do poloviny. Přisedne pesimista a začne lamentovat..já mám tak hroznou žízeň a tady je jen půl sklenice vody,to se pořádně nenapiju.Přisedne optimista a zajásá a s nadšením a úsměvem říká...sláva ,slávinečka,já mám takovou žízeň,a tady je tolik vody,až do půlky sklenice,to si pochutnám.Tarrpan
11. 11. 2009 | 23:04

jahrad napsal(a):

Kritik: Nepodceňujte Růžu a Božku, ony moc dobře vědí, kde studánky jsou...jen je zajímá, kde je vidíte třeba vy, vážený. A že zde byly i před 200 lety - nu však! A třeba jsou i místa, kde vydržely dodnes!
Argun: zdravím vás, dík, že jste zavítal! ani snad nezaspala, spíš možná tuhle mou optiku ovlivňuje má obliba doby z konce 19. století. A s těma Holanďanama - ty jsem tedy na mysli neměla zrovna - to, co vyvedli na Šumavě nad obcí Lipno, je dosti hrůza...
Zdenek Mihalco a Mia- R+B vřele děkují za tipy do Almanachu! Jo, schopnost solidarity tu určitě vždycky byla a je, solidní, neokázalá, efektivní. Obnova venkova - to souvisí s citem pro přírodu, ten bych řekla tu taky má svou tradici. I když by se dalo najít fůra příkladů totální necitlivosti a destrukce. Zdraví- porody - ano, to je velké téma, ve kterém se toho dosti odráží! Vůbec,česká medicína- např. pokrok v léčbě alergií, specielně astmatu. Astmatik, který by se ještě před 40 lety převážně dusil a trápil po špitálech, může (a je) dnes světovým šampiónem.
Co se týče debaty o svobodě a politické korektnosti - to je na samostané debaty skoro. Zaujala mne replika Admirála -svobodným se člověk buď narodí nebo nenarodí. Ano, je to velmi široký pojem. Ale mě šlo spíš o to, jaké dispozice mají komunity,skupiny, společnost, národ... vytvářet podmínky pro svobodu, kterou chápu jako možnost volby, schopnost rozlišení a komunikace nezasviněné strachem.S tím souvisí i tzv. politická korektnost, kterou já chápu spíš jako stav účelové autocenzury v důsledku obav neblahých následků vyřčeného. V malém to může být i takzvaně "tichá domácnost" neboli dusno, však to zná každý z nás, ne. Když to svedu zpět k zájmu BOžky a Růži, (pod jejichž dohledem teď úpím) tak se zdá, že ty dobré, vytrvalé udržitelné zdroje radosti a hrdosti vznikají právě tam, kde se sejdou a vydrží spolu lidé s citem pro svobodu ve smyslu odpovědnosti k sobě a okolí, neboli čestně a nikoli na úkor sebe či okolí.Lidé, kteří mají a znají svoje téma, a nenechají se vydírat potřebu stále šilhat jinam...
11. 11. 2009 | 23:13

im napsal(a):

Moniko, kdybyste ten vytržený citát zasadila do kontextu, byl by jeho zlostný tón pochopitelnější. Ivan Diviš byl ročník 24, do emigrace odešel roku 1969 v 45 letech věku jako hotový nakladatelský redaktor. Emigraci těžce nesl, neprosadil se jako umělec ač v exilu napsal asi osm básnických sbírek, živil se jako přispěvatel do mnichovské Svobodné Evropy. Po listopadu se vrátil, bylo mu už přes sedmdesát, ale ani po návratu se nedočkal slávy, po které toužil, i když dostal státní cenu za soubor deníkových záznamů a úvah, ze které Monika cituje. Zemřel 1999 po pádu ze schodů.

Jeho verše neměly širší publikum, čtenáře odrazovala mnohomluvnost až užvaněnost veršů vesměs dlouhých básní, žlučovitý, nenávistný tón věčného ublížence a nespokojence, katolíka, který nelítostně kritizoval morální úpadek, vadil jeho nadbytečný sarkasmus, vulgaritám se nevyhýbal. Jsou i tací, kdož jej považují za grafomana.

http://slovnikceskeliteratu...
11. 11. 2009 | 23:19

jahrad napsal(a):

pan Šalbot:
odpovídám v této diskusi pod nickem Jahrad. Omlouvám se, měla jsem za to, že je to jasně rozpoznatelné.
11. 11. 2009 | 23:26

konformista ovčan napsal(a):

Přece především na naše soudruhy politiky!

Na to, jací jsou lidé, které jsme si zvolili ve volbách, pravdomluvní a láskyplní, a jak demokraticky vítězí nad těmi prolhanými a nenávidějícími.

Kde jsme jen udělali, soudruzi ovčané, chybu?
11. 11. 2009 | 23:44

vlaďa napsal(a):

Jo paní,kdyby to bylo jenom o volném dýchání,tak ok...to šlo skorem vždycky,ale smát se moc dnes nejde.Snad jen chechtat se jak bestie :))) ...jak řekl kdysi jednou jeden germán.

https://www.youtube.com/watc...
12. 11. 2009 | 00:04

vlaďa napsal(a):

@ Erna:
...to je ta písnička(nevadí,že byla už za Havla)
https://www.youtube.com/watc...
A bonus :)
https://www.youtube.com/watc...
12. 11. 2009 | 00:25

jojo napsal(a):

Objevila jste se v MÉM mejlu, tak zareaguju - blbci mají potřebu někam lézt. Díkčau
12. 11. 2009 | 01:04

nitram.r napsal(a):

Na co že můžeme být po dvaceti letech hrdí? Leda tak na ....... no spisovně se tomu říká exkrement.
12. 11. 2009 | 01:50

vasja napsal(a):

Tulíte se ke špatné mamině, pane Pocestný.
Zuřivý a ostrý antisemitismus pana Pepy Řepy vůči arabskému atniku by tu nebyl, kdyby neodpovídal záměrům těchto stránek. Zamyslete se teda.
Právě tyto stránky jsou ukázkou co se stane, když se prokříží virus politické korektnosti s virem nekorektnosti novinářské. A to jsem do toho nezamotal H1N1.
12. 11. 2009 | 06:23

MARNOV napsal(a):

To Boženka s Růženkou:
1) dopřejte si růžové brýle mezi panely,
2) nebo si dopřejte farmaka,
3) ryba smrdí od hlavy - a že smrdí,
4) naučte se psát sami za sebe bez zprostředkovatelů,
5) podsouvají vám něco na co jste vůbec nepomyslely,
6) zaštiťují se vaším jménem,
7) křišťálové studánky jsou lidi obětavě myslící nejen na sebe,
8) Spočítejte je ?!
9) Ja nebo da ???
10) Stačí...
Šalom alejchem.
12. 11. 2009 | 07:34

Jirka napsal(a):

To je takové novodobé kupředu levá zpátky ni krok?? To jsem dvacet let bydlel jinde než autorka nebo má blogerka tyhle jásavý a pozitivní (pro režim samozřejmě) články v popisu práce? Nabádá nás ať přestaneme sledovat ten megabordel který tady máme a radši obdivujem kvítí na louce, sledujeme nebíčko atd. No príma a kdo mě vydělá na chleba? Další pošuk na louce? Neříkám, že se nemáme na svět dívat pozitivně to ano! Jinak to ani nejde, protože by se z toho co se děje jeden zbláznil, ale k jásání rozhodně žádný důvod není.
12. 11. 2009 | 07:41

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pocestný

No urážky jsou jedna věc, mazat se tu bude furt. Nicméně jeden blog k tématu politická korektnost bych uvítal - byť třeba blog čtenáře... a též tipy na nové blogery, pokud má někdo ze čtenářů pocit, že je zde některé téma tabuizováno. ZM
12. 11. 2009 | 08:09

ironik napsal(a):

Opakující se klišé vždy po určité časové prodlevě kdy to s morálkou a spravedlností ve společnosti začíná zavánět katastrofou pro určitou část obyvatelstva a začínají se obávat o své vydobytky,to souvisí s věkem kdy se autorky pokouší rekapitulovat svou minulost a hledat své pokud možno déle udržitelné místo ve t.zv. společnosti.Proto se snaží brnkat na osvětčenou strunu národní hrdosti.Shrnu to, snažíte se myslet, umíte žvanit a co ještě?.
12. 11. 2009 | 08:21

žena napsal(a):

Pane Šalbote,

napsal jste tu:
A ještě k -žena:
prosím Vás pěkně, najdětě si jiný blog, třeba na nějaký komiks, nebo na úbytek hnoje v zemědělství, ale hlavně už nepište žádné eseje o knížkách. My také pořád něco čteme(playboye ap.), ale nikoho tím neotravujeme. Podle toho, jak píšete nemáte svůj vlastní názor a jenom papouškujete. Máte vy vůbec občanku ? Neříkejte probůh, že jste učitelka. Učitelka není zaměstnání, ale diagnóza.
A ještě, že jsem sexyzastydlá.
Když se mě ptáte, tak odpovídám:
občanku mám, mám dvě dospělé dcery, povolání-programátor. Nevím, co si představujete pod pojmem sexyzastydlá. Jsem žena a tento nick jsem si zvolila, protože tu byl blog Potřebují ženy kvóty. Za soupisy knih v jiných blozích jsem se už omluvila. Svůj názor si umím vytvořit a taky to dělám a klidně je i říkám.
Nevím, proč mě posíláte na jiný blog. Tento blog končí takto:

Čtenáři, krajane – pokud jsi dočetl až sem a pokud se zdařilo vyladit tvou myšlenkovou frekvenci tímto směrem, zamysli se, dej nám svůj „otvírák“ neboli tip v podobě odpovědi na otázku, kde hledat křišťálový studánky, kam laně chodí pít...
srdečně tvé sběračky
Božena a Růžena“
Moje reakce byla takováto:
žena napsal(a):
Dobrý den, paní Hradílková,

pro paní Boženu a Růženu mám pár lidí a hlavně jejich činností, na které můžeme být hrdí:

- začnu mladými vědci - pan Klán zná jejich jména i jejich úspěchy, kterých dosahují i v mezinárodních soutěžích.

- na Vás, paní Hradílková a ostatní lidi, kteří dobrovolně pomáhají i v oblastech, kde se válčí.

- na paní Zezulovou a ostatní, kteří si vezmou do pěstounství nebo adoptují děti z dětských domovů a starají se o ně jako o vlastní.

- na paní Špinkovou s její Cestou domů a na všechny, kteří pomáhají a s láskou se starají o umírající.

- na naše úspěšné vědce. Bohužel si nevzpomínám jména, ale v poslední době bylo v televizi zveřejněno několik našich vědců a jejich úspěchy.

- na onoho pana bezdomovce, který našel v kontejneru obálku asi s šedesáti tisíci a odevzdal je jako nález. Nemýlím-li se, dostal za to od obecního úřadu jako nálezné pár stravenek.

Paní Hradílková, vřelé díky za tento blog. Najednou mám pocit, že sice žiju v Kocourkově, ale dobří a schopní lidé tu stále jsou.

Zdraví, štěstí a pohodu všem přeju
žena
11.11.2009 11:04:52

Tím jsem Vám snad odpověděla dostatečně.
S pozdravem
žena
12. 11. 2009 | 08:25

Pocestny napsal(a):

vasja, skočej se stulit podpupík panu Pukvojovi, tam jim je jak v tom lůně mateřskym.

Vědí, když v Praze odečteme poválečný náplavy do paneláků, je nás tu jak v Brně, zbytek utek za kopečky, no a v Brně, jako všude na vsi, zná každej každého.
A to platí i o Praze.

Vasjo, kdybyste nebyl trulant a jeliman, věděl byste, že tahle džendrteta je už dávno středem osady havranů, a kdybyste věděl, koho má doma, mnoho byste tu nevyskakoval.

Jinak , proti manželovi této paní je jejich voblíbenej Vashik Klausů takovym Zdenálem Škromachů...

...jak řikam, nejni nad tyhle kolchozní ousudky, když jeden ví prd...
..ale napsal to hezky, jako pokaždý, to se muší nechat...
Vašnosti, u nás v Jámrtálu se dycinky říkalo:
"Co mi nejni rovno, potom je mi h..."
12. 11. 2009 | 09:16

666-dˇabollo napsal(a):

Už v pohádkách dávám,JÁ,DˇÁBEL,úpis na dvacet let. Tady máš bohatství,slávu,úspěch,štěstí a za dvacet let si pžíjdu pro tvou duši. Ti chytří,dělají všechno pro to,aby jim to zůstalo a vyklouzli mi. Ti hloupí si jen užívají,válí se v blahobytu a pochrochtávají v úspěchu ,na dˇabluv úpis zapomenou a pak ,když příjde účtování,naříkají,pláčou,klejou..ale propadnou peklu. Že vám nečetli tuhle pohádku? Ale jděte,ta je odkoukaná od života,tak to chodí,nejnižší sazba,za dvacet let ..účet.666-dˇabollo
12. 11. 2009 | 09:22

Pocestny napsal(a):

žena
nic si z toho nedělejte, cokoliv tu vylepíte, najde někdo zhovadilým...jsme prostě takoví.

On blogger sice svým článkem podává ruku a nastavuje tvář (teda, kromě docenta Havla, ten nastavuje lidu za odměnu obě půlky vlastní brusele a Hořejšího, kterej zase "omylem" rád vrací někomu palec do oka), ale pro většinu trulantů zde v chlévě dišputujících je napřažená ruka znamením agrese, tak té tváři nad ní radši rovnou přišijou pecku pěstí.

K té básni....
No, pošlete to Vachonovi, on to jistě ocení a pozve vás ZDARMA na autogramiádu....
Ne, ženo, jste statečná občanka demokradické Čechie?
Tak nemrmlejte o tom, co by měl pan presidizident udělat pro vás a radši jako správná neosokolka dumejte nad tím, co uděláte pro Velkého Kormidelníka a Velitele Celostátního Sletu....-))

Si snad myslíte, že jen štát tady kvůlivá vám, osobo???

Občanu Šalbotovi popřejme, že když už nenašel celičkej život odvahu nadávat a vyrovnávat se s bolševikem ve vlastním životě, může aspoň nadávat Havlovi Vaškovi za to, že to neudělal za něj, to je také dobré.

Víte, bolševik to měl dobře promyšlený, on nic neponechal dobré vůli, on rovnou topil pod kotlem důchodové péče životy těch mladých, dobře si to pamatuju, život byl doživotní učňák, kde člověk procházel jen různými obdobími totaleinsatz pro potřeby společnosti, kdo se dožil stáří, mohl trochu benefitovat. Takto ta Klementova generace nastavila trend "dnes prožereme svým dětem jejich důchod, oni si na něj zase půjčí od svých dětí a tím zajistíme kontinuitu.

Dnes je kyvadlo na opačné straně, doba fetuje mládí...

Většině lidí je to prd platné, ale nedá se s tím nic dělat, doba je taková, jakou jí lidé činí...

Hlavu hore, občanko "ženo", co nás nezabije, to nás posílí!
12. 11. 2009 | 09:37

dagmar napsal(a):

Dobrý den, krásná myšlenka paní Hradílková. Bohužel ale tady vidím, že ůčastnit se debat na webu v této republice nemá smysl. Lidem chybí sebekontrola, neumí psát k věci, nejčastěji invektivně a arogantně reagují na to, když má někdo jiný názor. Ta možnost - napsat COKOLIV! Jaká to svoboda pro moje EGO!Zajímalo by mě, jestli to takhle funguje všude na světě.
Jsem hrdá, že jsem se narodila v téhle krásné zemi, můžu mluvit česky, můžu číst knihy, dívat se na filmy, sledovat TV a to všechno v krásném jazyce, který je jenom náš - Čechů a Moravanů. A je jenom na každém z nás co potřebujeme a chceme tímto bohatstvím, (které nám zanechali naši předkové)sdělit ostatním. Zdravím všechny hrdé Čechy a Moravany.
12. 11. 2009 | 09:38

Jana Hradilkova - alias Jahrad napsal(a):

Jirka, Ironik -
počítala jsem s tím, že slova radost a hrdost někdo odstřelí jako klišé. K jásání taky nikoho nenabádám. Sběračky a hledačky Růženu s Božkou jsem potkala (nebo animovala, chcete-li) v momentě, kdy jsem poprvé od konce osmdesátých let skutečně začala propadat depresi a vůbec poprvé jsem si dokonce začala představovat, že bych zkusila na delší dobu vyrazit do světa. Nádherné léto proputované po české krajině mne naštěstí postavilo na nohy...
Zarazilo mne ale to, že zdroj té deprese jsem viděla podobně, jako v těch osmdesátých letech – a možná ještě trochu silnější. Slabá chvilka, cítíte víc rozlezlost jakési pitvory, lži, účelovosti, lhostejnosti a cynismu mezi lidmi - . Jakoby se ztrácelo něco, co tu ještě po přelomu století bylo, jakoby se naše skutečnost začala nějak křivit, zanášet. Pozorování a zážitky ze situací, kdy lidé spolu nevedou rozhovor, ale nutí se poštěkávat a manipulovat své bližní do poloh, které jsou „praktické“. Fragmentace, „bizmarkizace“ společnosti, v jejíchž útrobách vřou emoce a vzteky českých furiantů, což se napovrch dostává v podobě těch jedovatých bublin, kterými jsme krmeni, když zapneme monitor nebo otevřeme noviny. Ale pozor – ne všude! (poukazuji na své oblíbené Radio Česko – tam se skutečně snaží o vyváženost, myslím) Prostě – úbytek čerstvého vzduchu.
Jinak s tím vším právě souvisí i vývoj českého jazyka. Na počátku všeho bylo slovo – je slovo. Téma politické korektnosti - ano, jazyk velmi citlivě reaguje na všechny jevy ve společnosti. V určitém stádiu vývoje společenství se může jazyk najednou stát příliš těsným škrtícím límečkem košile, dokonce někdy svěrací kazajkou ... měřítkem zdraví národa je pak jeho míra obranyschopnosti proti zamoření - biče novořeči (a to jak té totalitní, tak té, která je založena na totální dvojznačnosti, tudíž neurčitosti), která se stává mentálním kriminálem. V čem spočívá tato obranyschopnost? No přece v rozmanitosti možností! a o tu nám jde, jde nám o to ukázat tu mapu možností života vezdejšího, ve kterých naše řeč zůstává jasná, čistá, nezasviněná a bohatá. JE TO TU! a my to víme. A není to fakt jen květinka na rozkvetlý louce, kdo mi to tu stále podsouvá...
12. 11. 2009 | 09:50

Vladimír napsal(a):

Připadá mi poněkud nezdvořilé ptát se na důvody hrdosti národa, který ryje držkou v zemi, okradený, znesvéprávněný, existenčně ohrožený, masivně glajchšaltovaný médii, vedený zkorumpovanými postnormalizačními slaboproudými inženýry, kteří kličkují mezi zájmy několika velkopodnikatelů jejichž chleba jedí - a zájmy bruselských byrokratů. Omlouvá Vás snad jen, že to myslíte dobře.
12. 11. 2009 | 09:53

JC napsal(a):

Jo, pocestnej překvapil. Pěkně ve zkratce to napsal Tomas.
Měli bysme si zvyknout, že v každé době budou existovat lidé,pro které jediným řešením bude doporučení k prohlídce krematoria v Humpolci.
Demokracie je o "soutěži" myšlenek a svoboda/mimo jiné/ je možnost /pokud se mi na stavu něco zásadně nelíbí/,zvednout zadek a jít s tím něco udělat.
12. 11. 2009 | 10:03

Vysedlina pathologická napsal(a):

Vážená paní autorko, já myslím začnu také něco dělat veřejně. Už toho všeho mám dost. Nikdo o mně neví, a jsem tak nadaná!! Kvok!

Z Vašeho blogu mně však nejvíce vychází, že se jako národ neznáme, a měli bychom! Akorát mně napadlo,že jsme národ miminek. Ale to nic. Ňák se to vyřeší. To mi teď leží v hlavě.

No, ještě doladím tvrdé a měkké I a pak se pustím do psaní.
Kvok.
12. 11. 2009 | 10:10

Milan napsal(a):

Mou radost z demokracie kazí toto - kauza plzeňské fakulty: http://aktualne.centrum.cz/...
Dále kauza justiční mafie: http://domaci.ihned.cz/c1-2...
12. 11. 2009 | 10:11

Vysedlina pathologická napsal(a):

To Pocestny

Pardon, na těchto blozích se mi nejvíc líbí, že každý se snaží sdělit to nejpodstatnější, ale bohužel při tom vyzníme jako poloviční v ůl. Společně ale ono jádro pudla dáme dohromady.
A to je na Češích to nejkrásnější, že jsme kamarádi, že si pomáháme a že jsme takoví koumáci.
12. 11. 2009 | 10:18

JC napsal(a):

Milan,
Ale to přece s demokracií nemá absolutně nic společného.
Spíše se svobodou /tisku/.
Garantuji vám, že oněch dob by se o podobných aférách šuškalo jen na stranických sekretariátech.
12. 11. 2009 | 10:20

DODO napsal(a):

Vůbec nanic právě naopak, stydím se za celou ČR. To co se tady děje je na úrovni afrických diktátorských států. Omlouvám africkým státům.
D.D
12. 11. 2009 | 10:24

neon napsal(a):

Když to tady tak čtu, tak se ani nedivím, že jsme v análu, tolik intelktuálních blábolů se jen tak nenajde!
12. 11. 2009 | 10:25

žena napsal(a):

Dobrý den, pane Pocestný,

díky za podporu. Jsme s panem Šalbotem naštěstí úpně jiní. Jsem tomu moc ráda.

Samozřejmě umím nadávat na všecko možné a taky to někdy dělám. Tento blog mi dal šanci zapřemýšlet, na koho z Čechů a Moravanů můžu být hrdá.
A taky jsem si uvědomila, že mi spousta věcí dělá radost. A těch je opravdu spousta. Mně vždy udělá radost, když vidím, že někdo udělá svou práci dobře. I např. když je prodavačka vstřícná a ochotná. Udělá mi radost, když mě i cizí muž přidrží dveře a dá mi přednost. Mám radost, že i dnes se lidi scházejí, aby si zazpívali- trampíci a folkaři tu stále mezi námi jsou. Mezi mé koníčky patří pěší i vodní turistika.
Máme štěstí, že jsme se narodili v tak krásné zemi, kde většina lidí je přátelská, šikovná a muzikální.
Co více můžu si přát? :-)

Ještě jednou díky, pane Pocestný. A šťastnou cestu po naší malebné zemi.
Hezký den
žena
12. 11. 2009 | 10:26

MojeMama napsal(a):

stašné hovna tady píšete! a hlavně autorka:D
všeci serou, a všichni srát BUDOU!
S tím nikdo nic nenadělá, sere člověk- sere kůň... zakažte koňovi srát, a potom se obraťe na nás:D
12. 11. 2009 | 10:28

jahrad napsal(a):

vysedlino, zdravím, no už jsem si rikala, ze snad nedorazite... ano i/y jsou zaklad - logika proste shody podmetu s prisudkem je taky monitor obecne moralky naroda! Ze jsme narod miminek je porad jeste optimistictejsi konstatovani nez ze jsme narod debilu nebo otroku. Mejte se prima a zdar vasemu vysazovani!
12. 11. 2009 | 11:19

žena napsal(a):

Mám takový pocit, že inspirace pro svou práci naši politici hledají v

Jistě, pane ministře a navazující pokračování Jistě, pane premiére (je komediální seriál BBC z prostředí vysoké politiky natočený mezi léty 1980 a 1988.) Jeho autory jsou Antony Jay a Jonathan Lynn.
Vyšlo i u nás knižně.

a v knize Zákony profesora Parkinsona - autorem je C.Northcote Parkinson.

Podle mého názoru díky tomu to u nás takto vypadá.
12. 11. 2009 | 11:23

Robert napsal(a):

Jsem rád, že komunismus padl. Na co, ale můžeme múžeme být hrdí?- Nevím.
12. 11. 2009 | 11:35

OS Třeboradice napsal(a):

A myslíte, že i lid "hlavního města" této země může dvacet let volně dýchat??? A to víte, že:

1) současná pražská komunální politika kupř. v Čl. 5 kopíruje Košický vládní program? “NV si zřídí jen sobě podřízené úřední orgány…“
2) z celé ČR se jen gubernie Praha může chlubit tím, že od 2000 do 2006 vykonával dozor nad dodržováním zákonů v jednotlivých MČ – politický, neveřejně jednající orgán?
3) jen v Praze je možné, aby se zastupitelé jednotlivých MČ ve slibech (prvních právních úkonech, které jsou podmínkou ke vzniku mandátu) zavazovali jednat v zájmu jiných - než svých, místních, zákonem legitimovaných voličů?
4) právníci odboru kontroly OMK MHMP namísto rozhodnutí o stížnostech nabízejí různé právní názory. Soustavně odmítají o stížnostech rozhodnout, - vydat rozhodnutí, proti němuž by bylo možno se bránit u soudu?
5) dříve, když ještě osobně za rozhodnutí odpovědní právníci OMK MHMP rozhodnout o stížnosti uměli– vyšlo najevo, že vaří z kalné vody (ze lživých podkladů z MČ) a o cenzuru (jíž se stížnost týkala) je dnes veden správní soudní jednání v Hybernské?
6) existují právní názory, v nichž legislativci užívající svou hlavu dokládají, že současný stav, v němž Rady zastupitelstev rozhodují v zákonem jim vyjmenovaných pravomocí .- tak činí v rozporu s Ústavou ČR a Chartou Evropských měst? Rady, starostové coby orgány veřejné správy/samosprávy přece nevzešly z přímých voleb.
7) v roce 2000, spolu se Statutem města byly tzv. „slaďovány“ komunální zákony. A to tak, že od té doby už nebylo možno se navzájem na obecní či zákon o hl. m. Praze odkazovat? A, že kupř.novelou 145/2001 Sb. byli zastupitelé hl. m. Prahy ochráněni před hodnocením jejich případných střetech zájmů v kolektivu hlasováním? Prý drobná „slaďovací“ novela přinesla 149 prokazatelných změn, v žádném případě jen formulačních?
8) investice do nemovitostí za veřejné prostředky nemusí být v gubernii Praze dokládána znaleckými posudky? Radním stačí říci: „cena se nám zdá dobrá“ a stádo jim kývne?
Osadní sdružení ze severu Prahy
12. 11. 2009 | 11:37

žena napsal(a):

Myslím, že teď je ten pravý čas si přečíst knihu od Petra Husáka BUDOVÁNÍ KAPITALISMU V ČECHÁCH - rozhovory s Tomášem Ježkem (vydalo nakladatelství a vydavatelství Volvox Globator v roce 1997).
12. 11. 2009 | 12:03

jahrad napsal(a):

MojeMama - ano - pravidelna stolice je základ zdravi. K tomu take slouží jeden z téměř genialnich vynálezů doby a p. Stejskala - Blogy na Aktualne! Kolik lidi sem chodi skladat svoje "inertni vedlejsi produkty". Je to takový český kompost zde...Ale kompost je organicke hnojivo, takže tento náš blog-lokál skutečně lze pokládat za dobrý ekologicky projekt, ne?
OS Třeboradice: já vím. Ach jo, je to tak, a určitě je velmi třeba, aby se o tom, co jste sem přidal "k lepšímu" mluvilo a psalo. Přesně to jsou ty zdroje deprese, o kterém jsem se už zmínila. Smysl téhle naší akce vychází prostě z možná pošetilé myšlneky, že aby ta deprese nebyla bezvýchodná, je možné v rámci návratu k jakési rovnováze hledat i ty opačné "příběhy" - to jest ty, kde lidé konají JINAK, lépe. Mluvíme s R+B o tom, že na těch webovkách, které možná k RadostiHrdosti vzniknou,nakonec bude muset být prostor pro obě strany česko-moravské skutečnosti -tu světlou i tu temnou, o které píšete vy...
12. 11. 2009 | 12:22

JC napsal(a):

OS Třeboradice,
Text pod jedním z Renčínových vtipů praví " Ukliďte si tady ten bordel a nevymlouvejte se pořád na Bílou Horu, Mnichov a Vítězný Únor"

A "Samet" dodává já.
12. 11. 2009 | 12:33

Monika napsal(a):

im

To, co píšete o životě Ivana Diviše, jsou pravdivá fakta, které jsou mi známy. Na svůj názor na jeho dílo (že byl grafomanem) máte plné právo. - O slávu Divišovi nešlo, ostatně byl především osobitým básníkem, který neměl potřebu podbízet se. Myslíte si snad, že Holanova Noc s Hamletem (považovaná za vrchol Holanova díla) byla či je bestsellerem?

"vadil jeho nadbytečný sarkasmus" :))) To si musím zapamatovat. A propos, současníkům Ladislava Klímy vadilo totéž, Klíma upadl takřka v zapomnění. Dnes je považován za nejvýraznější osobnost české literatury první poloviny 20. století... Ale víte, ono o to vlastně vůbec nejde, zač je kdo považovaný a co si kdo o tom či onom autorovi myslí. Já pouze citovala Divišův pocit, jak viděl situaci v Čechách v roce 1991. Je to jeho pocit, nenutím Vás, abyste jej sdílel nebo přijal. Sama se ptám: jak moc Diviš přeháněl? Přeháněl, nebo se na rozdíl o jiných uměl podívat nepřikrášlené pravdě do očí? A pokud je v jeho pocitu něco, s čím se dá souhlasit, změnila se od té doby nějak výrazněji atmosféra v Čechách? Ano nebo ne?

Šlo mi pouze o toto. Hodnotit a soudit Diviše se na rozdíl od Vás necítím oprávněna.
12. 11. 2009 | 12:39

vasja napsal(a):

Pane Pocestný,
Až bude Matějská a budete v maskáčích kohoutit u střelnice povim Vám, koho mám doma já.:)
12. 11. 2009 | 12:59

Milda napsal(a):

Na co můžeme být po 20ti letech hrdi? Je toho vskutku málo. O demokracii tu nemůže být řeč. Zemi stále ovládá stejná hrstka bolševiků jako v roce 1989!
Jsme v EU. Nejsem euroskeptik jako soudruh Klaus, ale jediným důvodem proč nás tam vzali bylo rozšíření jejich trhů. Nám zlikvidovali výrobu všeho, co jsme uměli a musíme to dovážet. Je to snad úspěch??
Jsme členy NATO. Vzhledem k tomu, že VS neexistuje nač je to dobré? O všem důležitém rozhodují USA a EU by se spíše hodila vlastní bezpečnostní struktura. Jediným důvodem našeho přijetí ( a i zbytku VS) je rozšáíření NATO co nejblíže Rusku. Co má Gruzie společného s NATO a bude patrně též přijata.
Svobodné volby zde ještě nikdy nebyly. Musíme si vybrat z těch, které nám sem nadiktátoruje Praha ( pragocentrismus je ještě tužší než byl dříve). Je zajímavé, že vlastně neznám ani svého senátora ani poslance. Neunavují se cestou za těmi, kterými se pak ohání ve svých projevech. Jak vůbec může vědět, jaký mají názor jeho voliči?
Dokud v tomto státě budou působit vrahové z rudých baretů, tak jsme stále v diktatuře a rudé bestie tu stále cvičí a učí se lépe zabíjet za peníze daňových poplatníků!!!
12. 11. 2009 | 13:28

Libor z Kunic napsal(a):

Nemáme být na co hrdí,ekonomika 5,stav státních financí 5, morálka zejména politiků a lobbistů 5,stav spravedlnosti 5 - pozor pokud se to nezlepší čekají nás nepokoje,exekutoři 5,úroveň středního školství 5, zdraví 5,sex 0,počet vlasů 0. Zlatý socialismus sice jsme byli chudí,ale sex a vlasy byly,ostatní šlo vydržet.
12. 11. 2009 | 13:28

Jirka napsal(a):

Pane Mihalko, ptáte se co tu chybí? Každý bloger píše dejme tomu o nějakém šlendriánu který dnes panuje prakticky všude kam se podíváme. Každý ze svého pohledu a každý podle oblasti v které má buď skušenosti nebo vzdělání. Ale na všech do jednoho je vidět, že buď nepíší úplně všechno co by chtěli nebo je z jejích blogů zřejmé, že hlavně nechtějí do nikoho konkrétního zajet tvrdším způsobem a pokládat i nepříjemné otázky směrem k němu i k nám. Nemyslím sprostě, ale tvrdě a bez milosti pokud si to situace nebo dotyčný zaslouží. A že by si to někteří vykuci na veřejných postech, které jim voliči a tím i čtenáři platí, zasloužili. Politicky korektně tlachat snad není smyslem blogování, doufám? Většinou to jsou všeobecnosti, bez přidání vlastního názoru a tím i bez přidané hodnoty. Skoro by se dalo říct, že sice chtějí něco napsat a na něco poukázat, ale hlavně nikoho nenaštvat. Někdy je blog vlastně jen pozvánka na potlach bez nové nebo aspoň staré, ale aktuální myšlenky.
12. 11. 2009 | 13:36

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

od mého článku, přibyly další. Je to s podivem. Myslel jsem, že už je téma 20let svobody vyčerpáno a že už nikdo další nemůže napsat ještě větší sračku. No zmýlil jsem se. Česká psychopatická permamnentní imbecilita je nekonečná. Musím však upozornit na vyjímky. Jirka. Mat. Vladimír. Neon. To jsou myslíci bytosti a vážím si jich. No a když jinák nedáte, ještě krátce k té české pseudodemokracii. Ale ještě předtím znovu vyzývám paní Hradilkovou. Máte již dost odpovědí na to, aby jste se k nim vyjádřila. Pokud to alespoň ze slušnosti neuděláte, budu přesvědčen, že jste to napsala a šla od toho, jako zbabělec. To se vážená pisatelko nedělá. To je pohrdání společnosti ve které žijete. Tak, a ta "demokracie" ?! Já znám jinou demokracii. Znám dobře tu západní. Tu pravou. Mají tam fungující justici, zdravotníctví, zemědělství aj. Proč ? Protože si tu svou demokracii tvořili sami občané. Protože nedovolili, aby ji za ně tvořila hrstka dementních intelektuálů. Protože si do tvorby systému státu nenechali kecat od zkrachovalých komediantů. Teď už vidíte ten rozdíl, mezi tou naší a tou západní demokracii ?!! A proč to nikdo z Vás takhle výstižně nenapsal ? Protože jste slabí duchem a ta naše česká "demokracie" Vám právem patří! Vy si ani tu pravou západní nezasloužíte.Stále jen nadávejte, plivejte kolem sebe a plaťte za nekvalitní zboží, služby a na množící se byrokratickou hordu ještě více. Uznávejte a vzývejte ještě větší blbce, než co máme v zákonodárství nyní a věřte, že se té pravé demokracie nikdy nedožijete.
A k -žena- :
klidně si pište dál do čeho chcete a pište co nejvíce,čím více budete psát, tím více se jen potvrdí má slova, že prostě na to nemáte. -ženo-,ale když už budete psát, použijte mé dobré rady ! Pište hlavně to, co si myslíte. Nepište to, co jste někde četla, nebo Vám někdo řekl. Buďte zcela nezávislá. Pokud to ovšem půjde. Mám obavu, že pokud začnete psát opravdu jen to, co si myslíte a budou to pouze Vaše úvahy, obavám se , že to budou zase stejné sračky. Dělejte, jak umíte. Jinak si moc vážím toho, že se mě v článcích odvážně postavíte ! Ostatní jsou pšoukající padavky !

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
12. 11. 2009 | 13:47

Bilak napsal(a):

Vedle pana V. Klause dýchat volně nelze -jako vedle každého kdo má rád Rusko a jejich
impriální vládce! Je to pacholek,kreatura a světová hamba našeho státu dosahující "kvality" Dr. Husáka!!
12. 11. 2009 | 13:53

hradilkova napsal(a):

Pane Šalbote - opakuji tedy ještě znova: Všechny moje odpovědi v tomto blogu jsou pod nickem JAHRAD
neboli celym jmenem Jana Hradilkova - z diskuse jsem nabyla dojmu, ze tomu ucastnici rozumi...
Snazim se odpovidat tam, kde je na co odpovidat - tedy i vam jsem jiz jednou odpovedela, jen jste si toho nejak nevsiml asi.
12. 11. 2009 | 13:55

Vico napsal(a):

Šalbot : Ještě se naučte umění účinné zkratky. To bych vám doporučoval. Umí to každej traktorista, kterýmu jde o totéž, o co jde vám.

Prostě se zvedne od piva a řekne : "Pojď ven!"
12. 11. 2009 | 13:59

Jirka napsal(a):

Paní Hradílková. Píšete na můj vkus až moc vznešeně, květnatě a tím mě vyřazujete z této debaty. Tedy debaty s Vámi. I kdybych měl pravdu já bude mínění ostatních na Vaší straně. Jako lidé tíhnou k lidem s titulem (je pravda, že po aféře v Plzni už tolik ne) tak také tíhnou k tomu kdo je vznešenější a jeho mluva květnatější. Na které straně je pravda? No přece na straně toho vznešeného, protože tím pádem musí být určitě i vzdělanější přece. Podle mě na to hřešíte. Co skutečně píšete a jestli to co píšete má pro občana nějaký zásadní význam už tak moc neřeší. Pokud diskuse tak věcná, bez kudrlinek. Vaše psaní patří spíš do oblasti poezie.
12. 11. 2009 | 13:59

žena napsal(a):

Pane Šalbote,

mám pocit, že jste si pořádně nepřečetl tento blog a že nečtete pořádně ani reakce. Paní Hradílková Vám zcela jasně odpověděla, že používá nick jahrad. Myslím, že jste asi jediný, kdo to stále neví.

Děkuji Vám za radu, abych psala hlavně to, co si myslím a abych byla nezávislá.
Jsem jaká jsem. Myslím, že je ztráta času se zabývat Vašimi vstupy.

Máme každý možnost volby. Zdají-li se Vám moje vstupy k ničemu, pak je zbytečné je číst.

S pozdravem
žena
12. 11. 2009 | 14:05

honza napsal(a):

odporná doba zlodějů a lži právníků určitě byl režim před rokem 89 poctivější
12. 11. 2009 | 14:14

žena napsal(a):

Pane Jirko,
píšete paní Hradílkové:
Na které straně je pravda? No přece na straně toho vznešeného, protože tím pádem musí být určitě i vzdělanější přece. Podle mě na to hřešíte.

Nemyslím si, že by tak paní Hradílková činila.

K té pravdě. Když si představím strom z jedné strany porostlý lišejníkem a z každé strany tohoto stromu stát člověka.
Jeden říká: Ten strom je porostlý lišejníkem. Naproti stojící říká: Ten strom není porostlý lišejníkem. A stojící ze strany se nemůžou dohodnout, jestli z levé nebo pravé strany je strom porostlý.

Tak takhle je to i jinde s pravdou. Záleží na úhlu pohledu.

Mrzí mě, že se sám vyřazujete z debaty jen kvůli květnatosti a vznešenosti mluvy paní Hradílkové.

Hezký den
žena
12. 11. 2009 | 14:20

vachmajstr napsal(a):

já to vidím tak, že v 89 roce se tu do té doby stojící, hezky červeně natřený kýbl s odpadky, obrátil a vysypal dost bordelu. Jelikož jde o bordel lidský, tak bude pár desetiletí trvat, než se bordel obrodí /umře a narodí/ a lidi si zvyknou na demokracii. Dneska si z ní berou například jen tu svobodu být z principu proti všemu a všem.. a žvanit stále dokola, stěžovat si na všechno, krást když se zhasne. Mimochodem, předpokladem pořádku je nejdřív úklid bordelu, a abyste uklidili, musíte bordel najít. V tom celkem dobře pomáhají svobodná média a bordel odhalují. Jen bohužel bordel lidský má setrvačnost, a čest či hrdnost se v našich politických kruzích nenosí. Nicméně to, že se bordelu dozvíme, že nakonec o falešný tituly přijdou, že se bordel vyjeví, odhalí, že o něm víme: to je pozitivum. To je největší pozitivum, co tu máme a na tom se dá stavět. CO? Odpovědnost příští elity. Jak? Tuhle zabordelenou elitu je třeba smést, aby si ta příští už podobné neplechy nedovolila... Sakryš. To není výzva k revoluci, to je výzva k účasti na volbách a zvednutému prostředníku směrem ke stranám, které nám toho bordelu v posledních letech vyprodukovali nejvíce.
12. 11. 2009 | 14:28

Ostravak ostravski napsal(a):

Ano,dýchá se nám lépe.Třeba nám tady v Ostravě -Bartovicích!!! Kapitalista Mittal nám tady totiž pouští přímo ozón,který ani na Irian Jaya už dnes nemají!!! Ještě že ta revoluce byla..........
12. 11. 2009 | 14:29

vachmajstr napsal(a):

oprava: "vyprodukovaly"... češtině jsem dal na frak...
12. 11. 2009 | 14:31

noorange napsal(a):

chtěl jsem také přidat pár slov, ale omezím se na pouhé konstatování, že pokud si přečtete část zdejší diskuse, tak zjistíte, že jsme celonárodně rozhádaní mnozí již apatičtí a to vede jen k tomu, že budeme vždy ovládáni a manipulováni. Ostatně Alexander Tyler před dvěstě lety to formuloval dostatečně jasně.
12. 11. 2009 | 14:41

žena napsal(a):

Pane Jirko,
ještě k tomu, co jste napsal paní Hradílkové:

Pokud diskuse tak věcná, bez kudrlinek. Vaše psaní patří spíš do oblasti poezie.
12.11.2009 13:59:40

Diskuse ale probíhá, i když diskutující používají různé styly mluvy. Já třeba píšu pouze glosy. Jiní různě dlouhé úvahy...

Je dobře, když se diskutuje.

Hezký den
žena
12. 11. 2009 | 14:44

noorange napsal(a):

honza napsal(a):
odporná doba zlodějů a lži právníků určitě byl režim před rokem 89 poctivější
12.11.2009 14:14:11

Honzíku testík:

a) už jsi zapomněl

b) máš rád pohádky od dědečka
12. 11. 2009 | 15:06

žena napsal(a):

pro noorange

K té Vámi zmíněné manipulaci tu pan Pepa Řepa trefně napsal:

Uvědomte si jednu věc:
Lidé s chandrou v duši, s pociem viny se ovládají lépe, než sebevědomí a sebejistí jedinci. A o to jde především.
11.11.2009 12:19:53
12. 11. 2009 | 15:11

Jirka52 napsal(a):

Můžeme být hrdí na svoji historii. Historici o našich předcích tvrdili, že v těchto zeměpisných šířkách si národ neuměl vládnout sám. Až teprve pokud měl národ cizího panovníka, dokázal se semknout a
tak bylo v českých zemích dobře.
Dnes blbá nálada; mafiánský kapitalismus; zákon, platící jen pro někoho; nepokrytě "svého" režimu zneužívající politici; komouši a estébáci kam oko dohlédne.
Osobně hodlám a také chci věřit, že vláda Bruselu snad ani nemůže být horší, než naši vládci.
12. 11. 2009 | 15:24

Jirka napsal(a):

Asi jste p. ženo nečetla jednu z připomínek Jahrad na můj a neův příspěvek. Po tom příspěvku jsem se lekl, že jsem omylem zabrousil do literárního kroužku. Nic proti tomuto plamennému stylu, ale trochu mě to připomělo obracení lidí na víru.
12. 11. 2009 | 15:32

Pepa Řepa napsal(a):

To Jirka
bať,bať. Moje sousedka ma chalupě říká o kamarádce: Ta je ňáká divná, dala se na víru.
Za vším je Batikán.
12. 11. 2009 | 15:55

žena napsal(a):

Pane Jirko,

máte pravdu, nevšimla jsem si toho.
Taky nemám ráda, když se mě někdo snaží obrátit na vždy tu pravou víru.

Mějte se
žena
12. 11. 2009 | 15:57

Jirka napsal(a):

Objektivně posouzeno není psaní p. Jahrad na škodu. Otázka je, jestli to něčemu pomůže. Článek se snaží o probuzení toho lepšího, potitivního a lidského v myšlení v lidí. To není až tak špatný nápad. Možná je to dokonce cesta ke zlepšení stavu dnešních věcí, ale je to cesta zdlouhavá, která přinese ovoce až příštím generacím. Bohužel pro tuhle generaci by to znamenalo jen změnu myšlení, ale ne změnu kvality života. Problém je v neomalenosti dnešních mocných, protože i kdyby se lidé ve vztazích zlepšili tak si politici jen zamnou ruce a budou to brát jako získání dalšího času na svoje levoty. To, že se národ přerozuje by ani nezaregistrovali. Když sám nebudu mít žádnou morálku tak morálka ostatních pro mě bude jen prázdný pojem a nebudu na nikoho brát ohled kvítí, nekvítí.
12. 11. 2009 | 15:57

žena napsal(a):

Pane Jirko,

souhlasím s Vámi až na jedno. Uvádíte:

Bohužel pro tuhle generaci by to znamenalo jen změnu myšlení, ale ne změnu kvality života.

Podle mého názoru změním-li své myšlení, změní se radikálně kvalita mého života. Je přece velký rozdíl, když jsem naštvaná nebo když se bavím - to je pak život bezva.

Tento blog mě přiměl k zamyšlení, koho a za co nominovat do "síně slávy" či Almanachu nebo co to bude. A uvědomila jsem si, že mám přímo kolem sebe převážnou většinu slušných a pracovitých lidí. Tímto paní Hradílkové ještě jednou děkuji.

Politici na nás kašlou a kašlat budou, ať budeme v jakémkoliv rozpoložení. To, co si u nás dovolují politici je do nebe volající. My se můžem rozčilovat a co...

Mějte se co nejlíp
žena
12. 11. 2009 | 16:16

Blb Moravan napsal(a):

Velmi se stydím za nás Moravany kteří jsou tak otupělí a tvrdí že jsou češi Neznám čecha který je moravam.Hambím se za česko není to mé, je to jiných.Likvidují moji národnost a nahrazují ji cikány.Je mi smutno s této země vedené arci zlodějem a supr darebáky.Ta špína česko raději zanikne bude to tak lepší.
12. 11. 2009 | 17:00

Pepoun napsal(a):

Můžeme být hrdý a šťastný, že jsem těch 20 let po sametu nějak přežili. Zlatí komunisté. Zlatý socialismus.
12. 11. 2009 | 17:42

666-dˇabollo napsal(a):

Šakbote,Šalbote,a k tomu to svaté jméno Josef,dneska jste se nevyznamenal,hned musím jít zkontrolovat Černou knihu hříšníků,zda tam nejste zapsán,ale určitě ji o vaše jméno doplním,protože jste tímto ubližováním svým bližním ukázal,že nemáte dobré srdce a libujete si v mnoha ze sedmi smrtelných hříchů.Nebudu Vám říkat,aby jste se polepšil,naopak,jen tak dál,malé peklo nosíte v sobě a naše PEKLO se na VÁS TĚŠÍ.666-dˇabollo
12. 11. 2009 | 18:16

Komunista (převlečený) napsal(a):

17. listopad 1989 byl nejkrásnějším dnem v dějinách Československa. Nedokážu pochopit, proč můj otec v roce 1948 znárodňoval. Já jsem jeho prohřešek z mládí napravil tí, že jsem zprivatizoval. Žije se mi dobře a totéž říká můj kamarád Marek Dalík. Ať žije svoboda a demokracie!
12. 11. 2009 | 18:22

Tužka napsal(a):

Pro Blb Moravan.Vážený,8.listopadu byla bitva na Bílé Hoře 1620.Víte,kdo bojoval do posledního muže a do posledního vydechnutí.Český hrabě Šlik s Moravany.Vyšli před opevnění a jejich statečnost je připravila ,do jednoho ,o život.Svorní a stateční se zpívá v jedné středověké písni o této události.Tužka
12. 11. 2009 | 18:30

Karel napsal(a):

Jsem hrdý na to, co nám
vzniklo po roce 1989 miliardářů. Krásné.
12. 11. 2009 | 18:32

Duron napsal(a):

Muj nazor je asi tento:Hrdi a na co bycom meli byt na to ze sme vsechno prodali ze nas politici neposlouchaji nevi co se deje dole na to bychom meli byt hrdi to neni to prave orechove.Za poslednich 20 let se zmenila pouze jedna vec to co fungovalo a prispivalo do rozpoctu to se znicilo,nebo prodalo a to tak ze stat ma jen nepatrny podil viz Skoda Auto.Prodaly se fabriky ktere byly schopne konkurovat ale bohuzel nase povaha nei urcena k tomu aby si CECH branil to ze je CECH pokud nekdo zachrasti Eurama nebo dolarama vlastenectvi je razem pryc.Vstup do EU nebylo nic jineho nez to ze nasi politici chtelibyt hezci pred ostatnimi a nyni tepreve poznavame co to je byt ve spolecenstvi ktere neni nic jineho nez RVHP ale trosku jinak.LS dalsi vec a utok na nase Cestvi vse predejte do BRUSELU kde ani nevi ze nejaka CR existuje pletou si nas z AFRIKOU. Na tohle mame byt hrdy ja nevidim za poslednich 20let posun k lepsimu pro obycejne lidi kteri se musi skra otacet aby prezili.26 000 hrubeho to je pouze medialni bublina tento plat ma pouze hornich 10 000 vcetne politiku,nasinec ani zdaleka nema vplatu 26 000 ale tak o 10000 mene.
12. 11. 2009 | 19:55

Jahrad napsal(a):

Milý Jirko, Ženo a ostatní:
Tak jsem se dostala k odpovědi až teď.
Máte pravdu – já vím, že je to moje úchylka, i když že bych toužila po tom působit květnatě a vznešeně, to snad ne. Dám si na to pozor, a pokusím se změnit styl. Jenom prosím – ano, člověk se někdy nechá unést sám sebou - mohli byste mne upozornit na místo, kde zkouším někoho obracet na víru?
Nicméně úmyslem článku bylo probudit reakce. Probuzeny byly docela dost, a je to rozhodně přínosná směs. Nesplnilo se to, co bylo apelem článku tedy cílenější a zřetelnější sběr těch dobrých skutků. Možná za to může málo mé věcnosti, to připouštím.
Takže věcně:
Za článkem stojí skutečný úmysl dát dohromady jakési antidepresivum (už zase metafora, jé!) v podobě „modrého života“ (metafora pro pamětníky knih J. Foglara) české a moravské společnosti. Forma – příběhy, eseje, fejetony, analýzy...
Věcným mottem by mohlo být: život není o politice a společenském uplatnění, život je jinde, jde dál, a motorem naší každodennosti je přirozeně vytvářet mu co nejlepší podmínky.
Dobré příběhy hledáme v tematických okruzích typu – humor, noviny, investice, pohostinství, zdraví, krajina, solidarita a přátelství, úřady, služby, hudba, galerie, objevy, vzdělanost, stáří, děti...
Body, které jsou pro nás při identifikaci příběhů podstatné: kolika a jakých lidí se to týká, na co se navazuje (připravenost prostředí, novost přístupu...), součinnost v systému a skupině, nositelé myšlenek, nové a staré prvky, zvládnutí problematičnosti tématu neboli míra názorové polarity a posléze systémového dialogu, jaká zlepšení příběh přinesl, jeho horizont a obecné přijetí a reflexe, značka a identita příběhu.
Pár konkrétních příkladů uvnitř jednotlivých okruhů - Bílý kruh bezpečí (občanské sdružení, pomoc obětem násilné trestné činnosti), péče o umírající (sdružení Cesta domů, Klíček) Galerie (Medy Mládkové, Národní galerie), Porodnictví (rozšíření spektra služeb), Kozí farmy na Severu Čech (Nová víska, Merboltice,...)
Uvidíme, co nám z toho časem vyleze. Třeba řada už zpracovaných příběhů tady na blozích...
12. 11. 2009 | 20:22

Marcela Zahalkova kratce z Hradistka napsal(a):

Jano, krome meho zkoumani kozi farmy ted jeste s kamarady jdeme po stopach lidu, kulturniho dedictvi a historii vybydlenych vesnic v severnich Cechach. Tak to jen pro inspiraci, ackoliv ta jak je vidno ti rozhodne nechybi...
12. 11. 2009 | 20:42

vrichtt napsal(a):

ARGUN..Vážený pane,já jsem psal jen holá fakta o této zemičce..ono je hrozně jednoduché a přízemní vše ihned zabalit do komunistického hábitu..a tím se schová totalní prohnilost této doby..je to jen slabošství...pracujeme a ženou ve školství pane a tudíš tento stát vidím ve své podstatě v jiném světle,než,který může vycestovat třeba do Německa a nebo si může jít koupit banány bez fronty..jestli tohle jsou vaše životní cíle,tak je mi vás líto..jiní lidé mají trochu jiné své životní cíle,kde je slušnost,ohleduplnost,odpovědnost za svoje konání..ale tohle Vám je a bude celý život cizí..je mi Vás fakt líto a papejte ty banány bez fronty a užívejte si to
12. 11. 2009 | 21:03

Milan napsal(a):

Je škoda že jsem v roce 1989 neutekl do zahraničí . Bohužel dnes se musím koukat na tu sebranku co nám vládne a slovo demakracie znamená politické procesy viz. Dělnická strana.
12. 11. 2009 | 21:53

Milan napsal(a):

Je škoda že jsem v roce 1989 neutekl do zahraničí . Bohužel dnes se musím koukat na tu sebranku co nám vládne a slovo demakracie znamená politické procesy viz. Dělnická strana.
12. 11. 2009 | 21:53

jahrad napsal(a):

dovoluji si pretahnout sem upoutavku na prispevek Pocestneho, ktery se objevil u Standy Pence -(stoji za precteni!) "Tenhle svět nezlepší ani úsilí starců, ani emoce mas, ale to, že se do leading generation dostanou lidé, kteří dosáhli úspěchu bez partaje, korupce a socialistického řetězení.
Ti vymění mentalitu sekretariátu za mentalitu korporace a minimálně přitlačí výrazně na produktivitu a pravidla v eráru, tak jako tak činí každý "náhradní kabinet", jako je ten současný."

To, co popisuje Pocestny, se ale uz ledaskde skutecne deje, verte nebo neverte.
12. 11. 2009 | 22:17

Franta napsal(a):

Já si myslím, že vůbec na nic
12. 11. 2009 | 22:59

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

Vico :
vaši odpovědi jsem neporozuměl a ani nechci. Jste nějakej podivně nepřímej. Máte rád okliky ? A stolici máte v pořádku ? Dle mého soudu jste Vico příliž skromný(asi i duševně). Zbytečně to zadržujete. Buďte otevřenější. A "ven" s Váma Vico nepůjdu. Jsem totiž na rozdíl od Vás na ženský( a pořádně macatý).

666-dˇabollo :
chci Vám poděkovat za vtipnou odpověď. Ale máte smůlu, bojím se zubaře a né nějakého kašpárka loudílka. Hold, nezbývá Vám, než si umýt dlouhý červený jazyk, opláchnout kopýtko a jít na kutě. A nezlobit ! I ďábla může odnést ďábel !

žena :
děkuji za odpověď. Zase jsem měl pravdu. Prostě jste mě skočila na špek a autorka také. Proč ? Protože odpovědi autorky byť pod nickem JAHRAD prostě nebyly vůbec dostačující. Chtěl jsem, aby to autorku motivovalo k smysluplnějším odvetám. No, nepodařilo se. Zkrátka, asi od ženských se očekávát více nedá. Ještě jednou Vám -ženo- děkuji a vidíte, Váše odpověď z 12.11. v 14.06hod. je přesně taková, v jakou jsem doufal že bude. Je pouze Vaše, jde z nitra a moc se s tím nemazlíte. To je ono. Jste konečně svá a nikoho nekopírujete. Děkuji.

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
12. 11. 2009 | 23:57

občan napsal(a):

Po 20 letech považuji rok 1989 spíše za tragédii.....
Dovoluji si poznamenat, že jsem nebyl v KSČ, ani v SSM.
13. 11. 2009 | 01:25

Jirka napsal(a):

Paní Jahrad. Nepsal jsem, že obracíte na víru, ale že mě to připomíná obracení na víru. A stlále je vidět na stylu psaní, že se pohybujete ve velmi odlišném prostředí než my ostatní. Zaujal mě "modrý život" pro pamětníky Foglara. Mám obavu, že "modrý život" bude jednou pamětníkům připomínat dobu korupce a úplatků po roce 89 pod taktovkou ODS. Tím nechci říct, že ČSSD je jiná, taky ráda pouští daňovým poplatníkům žilou, ale na ODS a jejich satelitech je vidět, že systém korupce má vybroušenější a sofistikovanější a je doveden až za hranice normálna. Takhle servírovaná demokracie strácí body a mediální masáž aby jsme byli nadšený z nadcházejícího výročí se zcela míjí účinkem. jestli to občany přímo nedráždí. Váš apel při dnešním stavu společnosti může skutečně připomínat snahu na uchování věcí tak jak jsou. A tak jak to je a funguje si už skoro nikdo nepřeje.
13. 11. 2009 | 06:24

Jirka napsal(a):

Pocestného paní Jahrad raději přeložím. Měla jste to udělat sama, ale jak jsem psal, zřejmě žijete v jiném prostředí než my. "Situace se nezmění dokud se politická scéna nezmění, nezmizí staré struktury a nenahradí je nová generace politiků, kteří si místo vybojovali vlastními schopnostmi a ne pomocí protekce. Kteří budou pracovat aby uplatnili svoje schopnosti v náš prospěch a ne jen pro prospěch svůj, jako tomu je doposud. Naštvanost mas tomu může pomoci, ale není to rozhodující síla která by mohla sama o sobě situaci změnit."
13. 11. 2009 | 06:52

Vico napsal(a):

Šalbot : Vy jste zase podivně nechápavý. To vše vysvětluje. Od autorky žádáte dostatečné odpovědi. Nejste ve škole a autorka není učitelka.

Tam /ve škole/, když byla konstatována vaše nedostatečnost, měla vaše prosba o dostatečnou své opodstatnění.Tady je to zbytečné.
13. 11. 2009 | 07:02

Pepa Řepa napsal(a):

To Jahrazád
A není to, (také) o tom, že se na té werichské lávce přes ten náš potok, malý, český, střediskový, holt nesešly "Rozum a Štěstí", ale "Optimismus" s "Pesimismem"?

Zcela opomenu epileptické flagelanty.
Ti sice na lávku hbitě vyskočí, ale při prvním záchvatu spadnou.

Protože je tady více "Pesimismu", vypomůžu si citacemi význačnáho soudobého "Myslivce".
To abych potěšil oko pana Šabata, který mi připomíná reinkarnaci nudícído se Dr. Dablbý.
-------------
"Pesimismus je často kocovinou rychle vystřízivělých optimistů-vede často k cynismu.

Pesimismus zachvacuje často ty, kdo už poznali a pochopili tolik věcí, že jsou na krok od životní moudrosti- a tehdy je těsně před vrcholem strhne z cesty melancholie, únava a znechucení.

Ale není pesimismus "poledním démonem"?

Pokud člověk nepřijme výzvu skrytou v krizi životního poledne, může se pro zbytek proměnit v cynika.
A nakonec místo dosažení vyzrálé moudrosti životního podzimu upadnout do marasmu zlobné zahořklosti nesnesitelných starců.

Nestojí před podobným nebezpečím dnes celá civilizace?"
-----------------

Konec citace.
O "Optimistech" tedy lidech, kteří holt nemají dostatek informací a poroučí větrům (někdy ani ne , těm svým) a dešťům někdy jindy.

Třeba až spustí radio Pehe tu svou, eurohujerskou.
13. 11. 2009 | 11:12

žena napsal(a):

Paní Hradílková,

nemám a nikdy jsem neměla pocit, že byste se snažila převádět na víru. Byla to moje reakce na slova pana Jirky a ten už taky vysvětlil, že to tak nemyslel.

Navrhuji zařadit pana Svěráka a veškeré jeho veskrze lidské dílo, Cimrmanology, pana Uhlíře a písničku CHVÁLÍM TĚ, ZEMĚ MÁ

Hodně zdaru a pohodu
žena
13. 11. 2009 | 15:52

jahrad napsal(a):

Pepa řepa - aha! no to je velmi výstižná citace! Znamená to, že jsme v době, ohrožené Polednicí! Já věděla, že nakonec dojde na pohádky, resp. na českou klasiku. (tak už je jasné, proč jste ze mne udělal jahrazád - a to je mi milé, pane.)
TO jsem tedy zvědavá, jak s ní Božka s Růžou aspol. zatočejí...
13. 11. 2009 | 16:33

Pepa Řepa napsal(a):

Že neuhádnete od koho ta citace je?

Víte, kdo nás straší "Polednicí" (jak říkáte Vy)?
Já v tom žádné strašení nevidím.

Hádej, hádej hadači.
13. 11. 2009 | 16:42

jahrad napsal(a):

Pepo, tak vy na mne s hadankou? hmm spontanne mne napadlo neco jako Fromm, ale ten to nebude, ten mi k vam moc nesedi. Snad pozdeji, po praci, u plotny, se mi rozsviti...
13. 11. 2009 | 18:23

Pepa Řepa napsal(a):

Nápověda zní: Najdete ho u sv. Salvatora
Kniha: Zbývá naděje - a Vy o Polednici.
Esej: Ground zero
LN ISBN 978-80-6106 989-8

Doporučuje devět Řep z deseti.
13. 11. 2009 | 19:02

Pocestny napsal(a):

Ještě mne napadlo....
Radost..., hrdost...

Radost, to je svoboda si hrát. Hrát si a přitom něco tvořit, někomu sloužit, pomáhat, vytvářet hodnotu, která jest sdílena. Radost byla dělat převrat, radost je od něj žít. Jen si každej den ráno musíme vzpomenout na to, že to naše ráno, ať je jakkoliv kalné, je lepší než tisíce těch, která prožili naši předkové, když se probudili do těch děsných -ismů, kterými jsme prošli. Radost je to, že den, který začíná, skončí bez obav o to, jestli to nebude v kriminále, na fízlárně, na nějaké komisi, kde se vám průměrní snažili uříznout hlavu, abyste nečouhala z tlupy ven.

Hrdost, hrdost můžeme cítit stejně jako tehdá - na sebe, že jsme prošli bez toho, abychom se zachovali jako svině. Hrdost na to, že nebereme každou lákavou nabídku, která posléze vede stejně jen do pekla, že dokážeme odolat cinkání mincí a plyši nomenklaturních židlí, že osobní integrita je pro nás více, než tvář, kterou nám výměnou za službičku poskytne systém.

Hrdost není pýcha, proto bych jí vnímal ne jako "být hrdý na...", ale jako takovej kosmodisk - ona nám nedovoluje srolovat páteř jako koberec a zamknout svědomí do nevědomí.

Ale jak to vysvětlit "národu" konjunkturálních tatrmanů...?
13. 11. 2009 | 19:15

jahrad napsal(a):

Pepo a Pocestný, díky, fakt díky. Nejspíš jste pochopili,co mne vedlo k tomuhle článku. Mne zaráží to ovzduší, které tu teď je.Tuším,že pokus o názor a věcnou argumentaci o zdrojích a faktech pozitivních změn bude v této atmosféře nebude jednoduchý. Tahle populárně skeptická nálada sice teoreticky může být zdrojem a obrodného konfliktu, ale spíš připomíná zatím typ normalizace, který známe z 80tých let – „je to tu totálně na h..o, všichni to vědí, ale to není můj biznis“. Samozřejmě v novém koloritu: to, co lidé ventilují ve veřejném prostoru (to dobré totiž patří spíš do soukromé sféry) je pocit zrady, skepse, nedůvěry vůči těm, které si sami zvolili. Lidé se stahují z veřejného prostoru do soukromí, do osvědčených partiček, klanů, „soukromých mafií“... Možná je to přirozený proces, ale může mít svá rizika: Partičky, klany a mafie fungují v podstatě za každého režimu. Neztrácí se takhle náhodou obranyschopnost společnosti proti nové totalitě?

Snad je to neschopností rozlišovat. Ztráta důvery a potažmo citlivosti schopnost rozlišovat oslabuje. Je rozdíl mezi skepsí a kritickým myšlením, které je pro každou společnost zdravé. Nejsem si jistá, o co tu teď jde, ale kritika se mi zdá spíš destruktivní a omezená. Pro mne je to téma k dumání. Proč pod můj článek nepřipojí svůj pozitivní postřeh moji přátelé, kteří souhlasí s tím, že zde důvodů pro radost-hrdost je dostatek. Já jsem ráda, že mi napíšou mail, že mi to řeknou. Ale sem se zdráhají vstoupit. (Jako džendrteta přitom pozoruji, že jsou to převážně ženské. Ty, které si pečlivě vybírají lokál...)Je to strach z konfrontace? A to sem mohou napsat anonymně! Je to strach z odezvy ? A právě ten strach z odezvy považuji za nepříliš lichotivou vizitku komunikačního prostředí, které v této době jakoby začalo převládat. I mně nakonec trvalo dost dlouho, než jsem se odhodlala zase "vylézt". Každopádně viděno z hlediska obrozeneckých pokusů považuji Stejskala a Mihalca za skutečné novodobé i-obrozence. Nasazení,které oni dva do tohoto vkládají, je podle mne úctyhodné. Nejsem si jistá, jestli u nás existuje podobná otevřená, chráněná a do jisté míry moderovaná diskusní internetová platforma, kam si kdokoli – chráněn nickem – může dojít pro zpětnou vazbu...

Jako jeden z výdobytků doby já osobně totiž vnímám – nebo dosud jsem vnímala, že člověk může v součinnosti se svobodným myšlením i konat. A to se dá opravdu jen ve společnosti, která umí produkovat kvalitní zpětnou vazbu. A tu můžou skutečně kultivovat jenom lidé, kteří nerezignují na bytí ve veřejném (obecném) prostoru, něco dělají, a dělají to rpoto, že to mají rádi!. A to jsou ti, o které mi zde jde...
13. 11. 2009 | 20:29

Pocestny napsal(a):

JH
Lidi se bojí mluvit, a když mluví, neříkají většinou to, co si myslí, ale to, co si myslí většina.... je to tu vidět pod každým článkem.

Ono se to "nechalo koňovi" a po dvaceti letech se ocitáme ve stejných zákopech, jako jsme byli tehdá.

Ono je stále lákavé uvěřit ve svou dobrotu relativizací naší zločinnosti tím, že okolo řádili ještě hůř.

Nepanuje tu kodex, kterým si všichni sami sobě zakážeme myslet tak, že pokud něco poslouží nám, může to klidně ničit ty druhé. Naopak, funguje tu princip, že ti "nahoře" se okamžitě postaví nad zákon a ti ostaní je s výmluvou následují mimo zákon.

Prostě, místo toho, abychom se chovali nejlépe jak umíme, chováme se nejhůře jak to jde bez hrozby trestu.
13. 11. 2009 | 20:45

řádumilovný napsal(a):

V diskusi mnoho filosofie, osobních procítěností a vůbec mnoho bludů vyvolaných čímkoli, co nemůže objektivně hodnotit dané téma. Jediným kritériem pro hodnocení doby minulé a stávající a čehokoli jiného je nezávislá, nezaujatá - chladná kritika, a to záporná i kladná! Kdo v době tzv. totalitu nežil, ten by měl sbírat informace ze všech možných stran. Kdo v oné době žil a byl starší než ,,den staré mléko", by měl udělat to samé, a stěmi ostatními se určitě shodnu pokud nestáli v té době mimo zákon, nebo se v té době necítili dostatečně oceněni tehdejší politickou garniturou. Byla to doba ideologického boje jak na východě, tak také na západě. Byla to doba vymývání mozků jak východní, tak západní politikou. Vyhrála ta západní a já nejsem dnes přesvědčen, že by vyhrála proto, že je spravedlivější či lepší, spíš proto, že byla bohatší a v době před Sametové revoluce lákavější pro určitou skupinu lidí, které se to opravdu vyplatilo! A nakonec, s politickým zřízením je to jako slidmi, něco je na nich vždy dobré a něco vždy špatné. Vždy ale záleží na tom, co převládá! Vzhledem k ,,blbé náladě"
v zemi zdejší - je aspoň pro mě všechno jasné! Dřív se mi chtělo taky blinkat, dnes je to ale každý den a to nepiji!
14. 11. 2009 | 14:25

Pepa Řepa napsal(a):

řádumilovný
čas vyhledat specialistu, řekl bych.

Žaludeční nevolnost je prý záležitost mozku, tvrdí sousedka.
14. 11. 2009 | 22:20

Karel napsal(a):

Nikde jsem se nedočetl, že válku vyhrál sám jeden voják (Havel). Vždy velká, dobře vycvičená armáda.A tou velkou armádou se nestalo velké a hloupé české stádo. České stádo vyšlo ze zvědavosti do ulic, zazvonilo klíči, potom zalezlo do svých pelechů a čekalo, až jim sám voják v poli vybojuje kopku sena.Takže ten sám voják v poli se českému stádu znechutil.V lebečních bunkrech českého stáda je zafixováno: Delejte všichni kolem nás(českého stáda), my z toho budeme zadarmo žít. Nikoho neoslavíme, jen ty co nám tu kopku sena zadarmo do koryta přihodí.Co víc dodat: kdyby nebylo hloupého českého stáda, tak v českém státě bude dávno pořádek.
15. 11. 2009 | 08:52

MARTIN napsal(a):

Autor tohoto článku spadl z Měsíce,v této zemi dýchají svobodně jen členové Disidencké mafie,zloději,vrahové a kolaboranti tothoto režimu...
15. 11. 2009 | 20:40

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

Pepa Řepa:
móóóc hezký, sice krapánek zamotaný vy popleto(bohužel jako vždy), ale jinak fakt dobrý. Na tuto stránku si myslím až moc.

Vico :
děkuji za odpověď, ale myslím si, že má dostatečnost je dostatečně dostačujicí na to, abych si přál ve Vaši odpovědi více úrovně. Více úrovně Vico, více úrovně synku. Je mi líto, opět za čtyři mínus.

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
16. 11. 2009 | 10:09

žena napsal(a):

Paní Hradílková,

mám pro paní Růženu a Boženu tip na člověka, který může být maximálně hrdý na to, co dokázal.
Je jím pan Martin Němec,
manažer liniové části v RWE Transgas Net a dvojnásobný paralympijský vítěz v hodu diskem, manžel paní Alice Tejkalové.

Podle mě příběh pana Němce i ostatních handicapovaných, kteří to nevzdali a něčeho dosáhli, nás přiměje k zamyšlení, jak stále na něco nadáváme, hledáme viníky naší vlastní neschopnosti...

Hezký den
žena
16. 11. 2009 | 11:10

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

žena :

vážená paní, nezbývá, než s Vámi souhlasit. O panu Němcovi také vím a nesmírně si jej vážím. Akorát by možna v budoucnu mohl plnit ještě snysluplnější poslání jinde. Ono být spojen s tak záhadnou sestrou RWE Transgas Net není to pravé ořechové. Dám příklad. Čekal jsem ve fakultní nemocnici v Ostravě na rezumé primářky, zdali má tchýně znaménko zhoubné, či nikoli. Koukám v čekárně z okna a vidím to. Nová krásná zřejmě i perfektně vybavená sanitka. No a co ? Jenže na té sanitce byl namalován velký nápis - toto vozidlo zakoupilo pro Fakultu Ostrava casíno Kartáč-. No to mě teda poser ! To je rána do palice. To je už v naši republice možné úplně vše . To se už nezastavíme před ničím ? Jak je možné, že jeden z nejnemorálnějších pajzlů státu se zviditelňuje s nemocnici. Jak je možné, že takový kontroverzní klub, který denně vypere statisíce a zanechává další a další závisláky na automatech potažmo na drogách a je spojován s tou největší chátrou v zemi, jak je možné, že sponzoruje nemocnici ? Odpovím. Protože nám čechům peníze prostě nesmrdí. Je jedno od koho jsou, hlavně, když vůbec jsou. A to je už hodně i na mne. Proto jsem přesvědčen, že naše země v budoucnu nebude mít žádnou střední vrstvu obyvatel, ale budou už jen ti bohatí grázlové a my ti poctiví žebráci. Pokud budeme veřejně a legálně podporovat byznyshazard a spojovat ho s charitou, bude v naši zemi zle nedobře. Bůh s námi. Kam jsme to dopracovali ?
Ženo - oni ti viníci totiž existují ve stále větší míře a netřeba je hledat. Je třeba zavést pořádek a systém. Děkuji za Váš článek.

s úctou a díky
Šalbot josef
salbot@centrum.cz
16. 11. 2009 | 11:47

666-dˇabollo napsal(a):

Dˇabollo pro Šalbot.Svěřím Vám veřejné tajemství...víte,kde se víra v Boha nejtěsněji denně potkává s hříchy a s dˇáblem...v Itálii.Ctělo by to žít tam pár let a pak by některá Vaše tvrzení se zdála zcela nicotná.A když půjdete ještě trochu dál,potkáte kandidáty pekla,jak drží v jedné ruce Korán a v druhé kalašnikova a stačí udělat neopatrné gesto a máte na saku o pár dírek víc.Lídí je čím dál víc,je víc hříšníků,přikupujem kotle u nás je prosperita jinde nevídaná.666-dˇabollo
16. 11. 2009 | 14:04

jahrad napsal(a):

Pocestny - s tím kodexem: já osobně si myslím, že tu nějaký nepsaný kodex přece je, a že to není jen to "kdo neokrádá stát (apod., a druhé), okrádá rodinu"
Kdyby tomu tak bylo, takž jako národ dávno nejsme. Jenom ten narod má možná tradičně trochu nezdravé stravovací návyky, takže míra nakrknutosti je víc vidět a cítit, než míra radosti a velkorysosti, která obrací zrak tam, kde se daří.
ženo, pěkně zdravím a d ěkuji za tip!
16. 11. 2009 | 14:58

Ludmila Mesteková napsal(a):

Cítím rozdíl mezi slovem stydlivost, stud, hanba. Zjevně máte na mysli, že se stydíte nebo je vám hanba za vlastního prezidenta. Stydlivost je podobná spíš ostýchavosti, a tu jste evidentně neměla na mysli. Je zajímavé, že nikdo z blogistů, ba ani vy jste nepocítila ten rozdíl. Časem zřejmě zanikne. Podle toho, co je kolem nás vidět...

Těší mě, že jste i po dvaceti letech taková, jak jsem vás poznala. Držím vám palce.
16. 11. 2009 | 15:13

žena napsal(a):

Paní Hradílková,

své tipy jsem Vám už napsala. Teď chci jenom sdělit, co mě na tomto Vašem blogu zarazilo.

Píšete:

Zkrátka: na co jsme a můžeme být hrdí?

Božena s Růženou na to zatím nemají žádný grant, žádné občasné sdružení či firmu... jen se chtějí dívat, pátrat a cítit to, co je neoddiskutovatelné, co se táhne po dobré linii vedoucí odtud sem, k nám, ku prospěchu národa a lidu jeho.
----------------------------

To, co mě zaráží je, že po otázce na hrdost následuje sdělení, že Božena s Růženou na to ZATÍM nemají žádný grant..

Vím, že se granty dávají na různé akce. Proto mě to nepřekvapuje, ale zaráží a mrzí.

Hezký den
žena
16. 11. 2009 | 15:29

jahrad napsal(a):

Ludmilo, zdravím. Já jsem ohledně prezidena nepsala za sebe, je tam plurál. Je to souhrn toho, o čem se mluví, a můj blog byl o něčem jiném. Kdybych chtěla psát o svém názoru na prezidenta, musela bych napsat separátní článek - ale přijde mi to jako nošení dříví do lesa. Pro mne je to chytrý a vzdělaný člověk, ale to, že si ho Češi zvolili jako prezidenta, mne osobně zamrzelo. Nicméně - pozdě bycha honiti, že.
Ženo -
hm, to je zas ta moje chyba, že toho naflakám do textu vic, než je nutné. Nebylo asi moc srozumitelné,že to byla zpola narážka ironická. Mohla jsem si ji odpustit. A skutečně, pokud se teto akce rozjede, bude to akce, do které budou přispívat a investovat lidé, které tahle věc skutečně zajímá a budou chtít ji prosadit. Uvidíme...Otázka grantů a sdružení je téma samo sobě velké a rozhodně by nemělo být paušalizované. Mějte s e krásně
16. 11. 2009 | 16:24

žena napsal(a):

Paní Hradílková,

já jsem tuto svoji poznámku napsala až teď, protože uvést ji na počátku diskuse, debata by byla asi víc o grantech.

Na zajímavá a krásná místa a schopnosti našich lidí upozorňuje pořad České televize Toulavá kamera. Vychází i knižně (už asi 8 dílů). Doporučuji.

Mějte se krásně. Přeju zdraví a pohodu
žena
16. 11. 2009 | 16:36

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

666-d´abollo :
díky za odpověď.V itálii je možná největší prefer víry v boha, ale se všudy přítomnou mafii mě to jaksi neladí. Tam by jste asi měli dost napilno.No a to s tím koránem ? To jste přehnal. Vy, který docela inteligentně a s humorem spojujete realitu s vizí jste se nechal unést vloženým názorem !? Mám mnoho arabských kolegů a ani jeden z nich by Vám kalašnikova před nos nedával. Jsou to milí a úpřimní lidé. Samozřejmě, že na ty fundamentalistické blbce nadávají, ale co více mají dělat. Vy je dávate všechny do jednoho pytle. Pozor lucifere ! Za omyl, když vezmeš do pekla dobráka tvrdě zaplatíš! Tak klidnou noc kašpárku, hrej si a nezlob.

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
16. 11. 2009 | 22:47

666-dˇabollo napsal(a):

Vážená paní Hradílková,i já 666-dˇabollo bych rád něčím přispěl,ale já nesmím z pekelného zákona podporovat a upozorňovat na dobré skutky.Dostanu za to velký smolný puntik,ale řeknu Vám,že mnoho lidí dělá malé dobré skutky a téměř nehřeší.Připadá mi to,jako když lepí mozaiku,teprve na konci jejich života vidíte z jak malých úlomků vzniklo krásné dílo.Tak za tohle dostanu od VELKÉHO LUCI.dva horké smolné puntíky za ucho.Přispívám do tohoto blogu kvůli panu Šalbotovi,vůbec se sem jeho názory nepasují a říká mi kašpárku,Škrhola jeden.Už se těším,až propadne PEKLU.Pokud objevím někoho,kdo by se hodil do Vašeho almanachu ,dám vědět.Zatím sleduji Šalbota,to je NÁŠ kandidát.666-dˇabollo.
16. 11. 2009 | 23:55

jahrad napsal(a):

Milý čerte 666, za ty dva smolné puntíky dík. (jsou kraje, kde čerti prostě umějí uhodit hřebik na hlavičku) Takový sestavovač mozaiky totiž není žádný mazavka! To chce cit a fortel. No však! Kde bychom byli, nebýt jich.To ostatní je šum.Kdo se umí jen trochu koukat, vidí je a je za ně rád.
Karty jsou rozdány. A za to všem čertům, andělům, ševcům i myslivcům
dík
18. 11. 2009 | 00:18

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

666-d´abollo(kašpárek) :

jsem poctěn, že jsem Vašim kandidátem. Máte pravdu v tom, že mnoho lidí dělá dobré skutky, ale přesto je ty od těch zlých lidí převálcují. Naše společnost byla komunisty mnoho let degradovaná na tu nejnižší formu života. Jak společensky, materiálně, mentálně, tak hlavně psychicky. Komunismus to válcoval hlava nehlava. A výsledný produkt ? Vidíte sám kašpárku. Jen zbidačená zem, zdevastovaná ekologie, historický průmysl,lži, závist, nenávist, udávaní, vlezdoprdelizmus a komplexně vymyté mozky. Já se vůbec divím, že jsme my hloupé pologramotné stádo mohli provest něco, jako je revoluce. A tak milý kašpárku loudílku nezbývá přiznat, že to nebyla revoluce, ale dobře provedený převrat z KSČ do KSČ, tak nějak LEVORUČNĚ !
Dobrou noc, rolničky

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
18. 11. 2009 | 00:23

MZ napsal(a):

Vážený pane Šalbote,
svým posledním příspěvkem jste všechny lidi, kteří čtou tyto stránky a i ty, kteří je nečtou, zařadil do hloupého pologramotného stáda a mně to nedá na to nereagovat. Chápu Vaši skepsi a rozčarování, i já sama na nahlížím na některé střípky dění v naší zemi velmi kriticky, ale prosím, neházejte všechny do jednoho pytle.
Kdybyste i Vy byl dnes v ulicích Prahy, možná byste pocítil, že to ještě není tak zlé, jak se Vám to někdy může jevit.

Marcela Zahálková
18. 11. 2009 | 02:09

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

paní Zahálková, děkuji za reakci. Pokud jste si všimla, píší o pologramotném stádu v době revoluce. A to mě vyvrátit nemůžete. Komunisté se dobře postarali o to, abychom je poslouchali na povely a oni pak už toho moc dělat nemuseli. My jsme si navzájem hlídali tkz.životní úroveň(pokud se to tak dá nazvat) a udávali a udávali a udávali. Udávačství byla vstupenka k lepším zítřkům naších dětí. Jak už jsem někde napsal, záviděli jsme si kropenatější lejno. To přece byl jediný cíl komančů, zdevastovat občanskou mysl natolik, že jsme se stali polonegramotným stádem. To se přece mnohem lépe ovládá.Pohlížíte na špatné střípky nynějšího dění. Špatné střípky !!!??? Svatá prostoto ! Závidím Vám váš idealismus v zemi, která je skrz na skrz prošpikovaná korupcí a mafii. Země, kde absolutně neplatí právní ochrana občanů. Stát, kde nám naši politici denně dokazují, jak nás mají hluboko v zadnici. Země, kde vznikají pouze dvě vrstvy obyvatelstva- bohatá a ta žebrácká. Země, kde můžeme vidět od politiků tvrdou práci pouze na tom, jak urvat větší koryto a zamaskovat vedlejší miliónové příjmy. Ano paní Zahálková, právě taková je ta naše milovaná česká zemička. Právě takovou jsme si ji po dvacet let budovali. A právě takoví jsme my, kteří za takový stav společnosti odpovidáme. Politici budou vždy dělat pouze to, co jím společnost dovolí. Prostě jsme to za dvacet let nezvládli. Takže, vyhrnout si rukávy, vyházel politicky zprofanované odborové předáky, výměnit stávající poslanecké šikuly,vládní amatéry, zlatem obtěžkané šéfy strategických podniků a možná bude lépe. Ale hlavně už něco dělejme. Můžeme nadávat, klít, či bědovat nad stavem občanského žebříčku hodnot, ale tvoříme si jej my sami. Pouze systématickým, neúnavným připomínaním politikům, že oni jsou tam pro nás a ne naopak, docílíme zásadní změny. Bez naších daní by politici byli nahatí,vychrtlí, špinaví žebráci. Za naše peníze daňových poplatníků, jsou velmi dobře a draze oblékaní, velmi pěkně vypasení a hlavně velmi bohatí ! A výsledky jejích práce pro nás ? Bohužel - nula. Píši to jen tak od pasu. Omlouvám se za použitá silnější slova paní Zahálková, ale věřte, že ta mnohem srdečnější by tato stránka nezvládla.
Ještě jednou Vám děkuji za reakci a přeji hodně zdravíčka a štěstíčka.

s úctou a díky
Šalbot Jose
salbot@centrum.cz
18. 11. 2009 | 11:58

666-dˇabollo napsal(a):

Tak to byl kalibr od pana ŠALBOTA,paní Zahálková. Za to,že jste statisíce prostých a poctivých lidí urazil a tak odpudivě pošpinil,jste se opět přiblížil Peklu.Žár našich kotlů už začal učinkovat,protože tohle mohlo vypadnout jen z poněkud přehřáté hlavy.Nebo Vás Vaše ŠALebnáBOTA zanesla do mlhy zla.666-dˇabollo
18. 11. 2009 | 22:59

Marcela Zahalkova napsal(a):

jojo, certe, je to pravda odveka, "saty" delaj cloveka. To je prvni pohled. Ale co pod zavojem skryva, tam je teprve ta podstata, jako kdyz sloupnes banan:-). Treba ani pan Salbot to nemysli zle.
Ackoliv, komunisti to take nemyslili zle, puvodne, a jak to dopadlo, vsichni vime.
Je dobre, ze to tu sleduje nejkej vyssi princip, jen doufam, ze kouka i pod poklicku, ne jako cesky NKU... Protoze nikdo z nas neni uplne svatej, ja napriklad take mam veci (v malickostech), na ktery nejsem pysna, ale snazim se, to "vykoupit" skutkama, ktery verim, ze certi uvideji a tak se nakonec v tom pekle smazit nebudu. Jinak bychom se tam asi museli smazit vsichni.. a ja mam syce rada teplicko, ale odsud potud:-).
Ale jinak mam celkove certy rada! aspon se nam to tu hezky zprehlednuje...

dobrou

A k Vam pane Salbote, se jeste tez vratim, ale dne suz na to nemam energii
Marcela Zahalkova
18. 11. 2009 | 23:29

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

pro 666-d´abollo:

móóc pěkně jste to napsal. Tak nějak humorně. Máte pravdu v tom, že když si vzpomenu na léta totality a totální nesvobody, mám hlavu trochu přehřátou. Ostatně, kdo by neměl ?! Já jen, že jsme zanedbali 40 let života scháněním banánu a papíru na řiť. Kdyby se to mohlo vrátit zpět, asi by to bylo stejné. Česká mentalita totiž potřebuje osvědčený systém řízení. Cukr a bič. Tak dobrou kašpárku.

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
18. 11. 2009 | 23:36

MZ napsal(a):

Dobry den pane Salbote, dekuji za rozsahlou vysvetlivku. Co mne velmi drazdi je Vase neustale pausalizovani vsech, cimz se trefujete i do lidi, kteri to proste meli a maji jinak!

Konkretne mam na mysli Vase slova: „My jsme si............ a udavali a udavali...“. Kdyz to stavite takhle stavite se na roven vsech, kteri to meli takhle a stavite tak na stejnou uroven nas vsechny. Muzete priste treba napsat, ze napriklad Vy sam jste nekoho udal, nebo vas soused Jarda nekoho udal, ale psat „My“, to snad nemuzete myslet vazne.

Pisete, jak rikate, jen tak od pasu a nutno dodat, ze vyjadrujete sem tam nazory, pod ktere bych se mohla podepsat. Jste jiste chytry vzdelany clovek, ale mirite stale do jednoho bodu (tim je totalni negativismu) a z meho pohledu, chybi Vam trocha nadhledu a sirsi pokoukani kolem sebe.

Souhlasim s Vami v tom, ze „Politici budou vždy dělat pouze to, co jím společnost dovolí“ a ze je nutno s tim neco delat! Ale o to prave jde. V tom se spolu lisime v nasich pohledech, ze ja si na rozdil od Vas myslim, ze je tu spousta lidi, kteri se neco delat snazi, kazdy v ramci svych moznosti. Je potreba vyjit z toho dobreho, co tu mame, nebo, co nam tu „zbylo“. A o to si myslim, ze se napriklad snazi autorka blogu Jana Hradilkova.
Zkuste si pane Salbote predstavit, ze byste Vy osobne byl jaksi uplne v prcicich, tzv. na dne. Na to, abyste se znovu dostal do kondice, myslite, ze by vam pomohlo se neustale prehrabovat ve vlastnich srac....? Neni lepe navazat na to dobre, co zbylo ? A to ja vnimam, ze o tom je blog Jany Hradilkove, alespon ja to tak chapu. Zkratka kazdy po svem. Nekdo treba se muze postavit do cela novych opozicnich hnuti a stran a snazit se promenit politicke klima, nekdo jiny zas muze treba probouzet narodni povedomi obrozeneckymi skutky. Proste kazdy sam za sebe a pritom i ve prospech celku tak, abychom se tu vzajemne nepozrali...

Tak to je asi zhruba vse, co jsem Vam chtela rici.
Preji Vam zdravi a slunce v dusi !

Marcela Zahalkova
19. 11. 2009 | 11:24

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

paní Zahálková. Moc si vážím Vaši odpovědi. Je stručná a srozumitelná. Dávám všechny do jednoho pytle - říkáte. No, já mám smůlu(nebo štěstí) v tom, že mám rodinu ve Francii. Otec je francouz a já ještě větší.Chci jen zdůraznit, že mám mnoho pohledu na českou společnost zvenčí. Od nezávislých lidí a institucí. Paní Zahálková, není to tak růžové, jak by jste si přála aby to bylo. Každý den čtu Le Monde, Le Figaro, Senát 44, Politique de Loire Atlantique aj.- také do nich píší a všichni jsou zajedno. V Česku vládne mafie. V České republice se nedodržují občanská práva. Ve Strasbourgu máme nejvíce občanských žalob na český stát. Je špatně, když se koukáte pouze kolem sebe. Musíte se koukat také pomocí druhých a dobře jim naslouchat. Veřte mi, když piší, že je Česká republika ve sračkách, mám k tomu opodstatnění. I když je to absolutně neporovnatelné, zkuste si porovnat se západní demokracii pár věcí. Např. jaká tam mají práva občané v pracovních sporech, jaká v obchodních sporech, jaká ve sporech s médii, jaká práva mají ve sporech s represivními úřady ? Až to budete chtít vědět, napište. Do té doby, si hrajme na tom českém špinavém, zatuchlém, korupci prožraném písečku a tvařme se, že je všechno v pořádku. Brrrrrrrrrrrrrrr, jak duševně jednoduché !

Ještě jednou Vám paní Zahálková děkuji za odezvu a vážím si toho. Z Vašeho psaní je zřejmé, že jste velice inteligentní, přímočará dáma. To je dobře, jen trošičku poopravit úsudek na českou společnost a bude to na jedničku. Zatím dvojka paní Zahálková, dvojka, bohužel.

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot&centrum.cz
19. 11. 2009 | 12:17

jahrad napsal(a):

marcelo, diky za tve prispevky.pane Salbote, zde šlo nikoli o pokus vnucovat čtenářům a debatérům růžové brýle, ale nabídnout jim, aby se v rámci zachování rovnováhy a zdravé mysli nedívali jen tím směrem, na který poukazujete vy.
Slovy české klasičky - "kdo komu miloučký i nemyt hezoučký". Naše zem se dokázala dosti upatlat, to je pravda. Národ v ní trpí jistě četnými zhora často zmiňovanými nešvary. Ale též naopak, je zde hodně hezkého. A vnímat to dobré je prostě jako brát vitamíny. Člověk, který se snaží žít v jakémsi souladu, potřebuje spíš čerpat z těchto dobrých zdrojů. Leč to bych se už opakovala...
19. 11. 2009 | 13:50

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

paní Hradilková. Jsem rád, že jste na mne reagovala. Já mám také radost z drobných vlasteneckých úspěchů, mám radost z toho když vejdu do krámku a prodávačka mě pozdraví první. Mám radost z toho, že v čekárně lékaře už tak lidi(převážně ti starší) neciví na jiné. Mám radost z toho, když mě vydrží zakoupený chléb do druhého dne, aniž by byl jako žvejka.Mám radost z toho, když se některý politik splete a udělá něco pro lidi, líbí se mi, když se strany přou o to, která více pomůže voličům. Jenže paní Hradilková, toto je tak žalostně málo, že to z většího pohledu není vidět. A o tom já stále píší. V měřítku Evropské unie, ale i České republiky jsme na tom velmi špatně. Zatím. Ty Vaše jiskřičky na konci tunelu jsou velice motivující,ale stále malinké.
A směr, na který poukazují ? Paní Hradilková, já poukazují na tvrdou realitu. K čemu je mě krásná velká čokoláda, když je za sklem výlohy a já si ji nemohu koupit. Když nebudeme lhostejní ke stavu v jakém se nacházíme, můžeme něčeho dosáhnout. Pokud budeme spokojení s tím co máme a nebudeme chtít více, jsme mrtvá společnost. Já žiju a chci žít. Chci žít ve státě, kde budu mít svá nedoktnutelná občanská práva, budu rovnocenný Evropské unii, budu mít evropský průměrný plat, budu mít západní léčby nemocí,technologii, budu si moci zajistit na úrovni dostačující důchodové období,či si budu moci dovolit nesponzorovat své děti. To a mnoho dalšího bych mohl napsat, co a jak bychom měli mít , ale pokud o tom nebudeme hovořit, jen to oddálime a ono to ještě více nabyde. Je to, jako zhoubný nádor. Budeme si namlouvat, že je všechno v pořádku a zítra budeme "tuhý". Opravdu perspektivní se zdravou mysli !
s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centru.cz
19. 11. 2009 | 14:36

666-dˇabollo napsal(a):

Monsieuer Šalbot,že-re,pras-e,per-ly na ter-a-se a lo-pa-sije,pak-je -se-re,a jak -je -se-re,tak je že-re.Votre chaudiére est réparée.Au revoir dans notre enfer.Six cent soixanté-six-diable
19. 11. 2009 | 23:53

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

pro 666-d´abollo :

děkuji za básničku monsieur-hezká. Až na několik základních chyb , máte fráninu dobrou kašpárku.

C´est dommage, que nous sommes toujours seulement nous deux ?! C´est trée bizzare. D´autres prendre merde. N´ont pas de temps.Peut-etre.

Merci beaucoup et au revoir, guignol.

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
20. 11. 2009 | 08:40

SEO Services napsal(a):

Jana this is a fine article worthy of such a great venue to hold it.
19. 01. 2010 | 05:32

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 09:33

tiffany napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
03. 02. 2010 | 04:53

mz napsal(a):

Tak jsem to tam Jano povesila...
http://blog.aktualne.centru...
26. 02. 2010 | 16:04

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
08. 03. 2010 | 12:37

omega watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 13:49

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you so much
10. 03. 2010 | 09:05

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 07:25

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 07:29

breitling colt quartz napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 14:27

breitling colt watches napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 14:29

armani classic napsal(a):

I can't agree with you more.
13. 03. 2010 | 02:34

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 02:36

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
19. 03. 2010 | 04:11

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
20. 03. 2010 | 02:13

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 16:46

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 05:37

WoodwardJolene35 napsal(a):

freelance writer
18. 07. 2011 | 23:30

IngramBeth napsal(a):

A lot of specialists state that <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> aid a lot of people to live the way they want, because they can feel free to buy needed goods. Moreover, a lot of banks present bank loan for all people.
13. 10. 2011 | 12:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy