Jak výhodné je být kompletátorem
Dětská neuroložka dr. Dernerová nedávno získala od Lékařského odborového klubu Cenu za statečnost, protože nahlas upozornila na to, o čem se jinak jen šeptalo. Totiž že v posledních letech počet zakázek ve zdravotnictví, které získávají tzv. kompletátorské firmy (už ten název zní podezřele), výrazně vzrostl. Tyto firmy nakupují zdravotnickou techniku od přímých výrobců a dodávají je do nemocnic nejméně s 35procentní přirážkou oproti nákupu od přímých výrobců. Tak např. magnetická rezonance v ceně 28 milionů může být dodána až za 48 milionů!
Na tuto praxi již delší dobu upozorňují poslanci z kontrolního výboru parlamentu, kteří také vyzvali ministerstvo zdravotnictví k provedení kontroly nákupů. Jenže všechny dosavadní kontroly se zaměřily jen na formální stránku věci, nikoli na to, zda jsou zakázky skutečně hospodárné, a vše tedy končí vždy do ztracena. Přitom – jak říká v rozhovoru s I. Bezděkovou dr. Dernerová, už nyní existují důkazy, které tuto souvislost jasně prokazují. Teď nařídil ministra financí Janota kontrolu v severočeské Krajské zdravotní akciové společnosti (mimochodem užívání zkráceného názvu „Krajská zdravotní“ je dokladem naivního napodobování amerických vzorů), kde byly nakoupeny přístroje za 420 milionů korun.
Redaktorka Bezděková z Medical Tribune získala rovněž stanovisko poslance PSP Libora Ježka (ODS), místopředsedy kontrolního výboru parlamentu. Ten uvádí, že případ Ústí n.L. téměř mapuje systém, jakým se ve zdravotnictví nakupuje zdravotnická technika - nákup od kompletátorských firem s předražením minimálně o 30 procent podle něj zvolilo ministerstvo zdravotnictví při rozdělování peněz z integrovaného operačního programu, který je v jeho gesci – takto se postupuje při nákupech lékařské techniky ve všech traumacentrech, onkocentrech či kardiocentrech. A nikdo neví, kam oněch minimálně třicet procent navíc směřuje.
Pan poslanec uvádí, že od roku 2008 výrazně vzrostl počet soutěží na nákup lékařské techniky, kterých se účastnil pouze jeden účastník, přičemž podmínky výběrového řízení byly napsány tak, že je mohla splnit jen kompletátorská firma. Když si ale výbor vyžádal dokumentaci od ministerstva zdravotnictví a začal porovnávat podmínky výběrových řízení a konečné ceny, dospěl k velmi závažným závěrům a obviněním.
A co na to ministerstvo? Když zjistilo, do čeho se poslanci pustili a jaké jsou výsledky jejich pátrání, přestalo jim materiály posílat. Takové jednání ministerstva je ovšem v rozporu se zákonem, podobně jako jednání prezidenta NKÚ, který také neposkytuje informace a je za to na něj podáno trestní oznámení.
Více na www.tribune.cz.