Pandemie „prasečí chřipky“ u konce?
Ten na ni 18. února odpoledne sice vyhlásil, že situace kolem chřipkového onemocnění vyvolávaného virem A(H1N1) se v celosvětovém měřítku v zásadě nemění, byť mezi jednotlivými regiony určité rozdíly existují (vysoká aktivita viru je zaznamenávána v některých oblastech východní Evropy, severní Afriky a některých částech Asie), současně však oznámil výsledky čtyřdenního zasedání speciální skupiny expertů, která připravila doporučení pro přípravu protichřipkové vakcíny na podzimní a zimní období letošního roku pro severní hemisféru.
A jejím překvapivým závěrem je, že se nadále již nedoporučuje připravovat a vyrábět pro letošní podzim a zimu monovalentní vakcínu proti A(H1N1); ta by měla být naopak zakomponována do třívalentní vakcíny zaměřené dále proti virům A(H3N2) a B.
Toto doporučení expertní skupiny logicky vyvolalo otázku novinářů: znamená to, že tolik diskutovaná pandemie tzv. „prasečí chřipky“ je definitivně za námi?“
Dr. Fukuda odpověděl jen poněkud vyhýbavě:
„Doporučení zahrnout pandemický virus do třívalentní protichřipkové vakcíny na letošní podzim a zimu automaticky neznamená, že jsme pandemickou chřipku překonali. Virus způsobující toto chřipkové onemocnění považujeme za dominantní, a proto jej doporučujeme do vakcíny zařadit. Žádná pandemie také nekončí naráz, přes noc, protože také její začátek nastával v různých částech světa v různých etapách. Nicméně doufáme, že to nejhorší již máme za sebou a že výskyt nových případů bude nadále klesat. Ovšem to, že jsme za vrcholem, ještě neznamená, že je situace zcela normální. Proto lze i nadále očkovat rizikové skupiny osob, jako těhotné ženy nebo osoby mladšího věku s chronickými onemocněními.
Zajímavá byla také odpověď na otázku agentury Reuters: Lze obrovské zásoby vakcín, které vyrobilo a skladuje několik farmaceutických firem, a které nakoupily desítky vlád na celém světě, využít při výrobě třívalentní vakcíny? Dr. Fukuda vysvětlil, že pokud již byla připravena v aplikaci (naředěna do lékovek nebo dokonce natažena do injekčních stříkaček), lze s ní udělat jen jednu ze dvou věcí – buď aplikovat nebo vyhodit. Nicméně samotná komponenta H1N1 vakcíny, která zatím není ve finální aplikační formě, použita být může.
Zdá se tedy, že jedna velká celosvětová pandemie, či spíše jedna velká celosvětová aféra, končí.
Zbývá ještě vyčkat, jak dopadne audit objednaný Světovou zdravotnickou organizací na základě obvinění ze strany šéfa zdravotní sekce Rady Evropy Wolfganga Wodarga, který označil loňské vyhlášení pandemie prasečí chřipky za "jeden z největších zdravotnických skandálů století".