Česká onkologie trpí vážnou nemocí
Nevěda co dodat k přestřelkám mezi novým ministrem zdravotnictví a starými zdravotnickými odbory jsem se na čas odmlčel – dnes však cítím potřebu a povinnost vás upozornit na vynikající článek v Medical Tribune.
Přestaňme regulovat pacienty – regulujme systém
Prezident Václav Klaus kdysi ještě jako předseda vlády prohlásil, že stát nedá do zdravotnictví navíc ani korunu, dokud nebudou ucpány četné černé díry, jimž peníze ze systému odtékají. Nuže – stát se toho dodnes drží, přesto však o to více navzdory neucpaným děrám žádá stále znovu od občanů. Zde jsou dva důkazy, které nedávno na jednom diskusním fóru o zdravotnictví uvedl RNDr. Ing. Jiří Němec, CSc., který byl v letech 1992-8 prvním ředitelem VZP, poté pracoval na vývoji informačních systému pro komerční pojištění a nyní je expertem EU a Světové banky.
Za to máme veřejnoprávní televizi platit?
Zběsilost a hloupost, které čiší z paní Daniely Drtinové v České televizi při jejích rozhovorech s politiky, dostaly konečně příležitost naplno vytrysknout - do pořadu ČT Před půlnocí ve středu 14. dubna si pozvala chiropraktika a léčitele Erica Pearla, který se vydává za objevitele tzv. rekonekčního (reconnection) či reintegračního léčení, a předvedla s ním děsivou seanci.
Časopisy Science a Nature se spojily v elektronické verzi
Dlouholetí konkurenti ve světě vědeckého časopisectva, vydavatelé žurnálů Science a Nature, se rozhodli ukončit svou historickou bitvu o pozici nejlepšího světového titulu píšícího o vědě, zastavit vydávání obou časopisů a místo toho společně začít vydávat pouze online verzi společného titulu s volným přístupem a revolučním systémem recenzního řízení.
Budou nás očkovat komáři?
Ptačí chřipka je zapomenuta, po chřipce prasečí zůstaly jen problémy s miliony vakcín, které nikdo nechce, Světová zdravotnická organizace počítá ztráty na prestiži a farmaceutické firmy dolary na svých kontech. Je tedy čas na oddychová témata – např. zda vám budou místo sličných sestřiček píchat injekce komáři.
Neptej se a plať!
V pátek 12. března jsem zde ve svém blogu uvedl, že v roce 2009 dosáhly náklady na léky u nás téměř 80 miliard korun, což bylo o 7 miliard (9,62 %) více, než v roce předchozím. Velkou část z toho přitom nezaplatily pojišťovny, nýbrž my z vlastních kapes. A bude hůř.
Trefil jsem se: léky za 80 miliard
Již 19. ledna 2010 jsem na této stránce v blogu nazvaném „Léky? Ne 50, ale 80 miliard“ uveřejnil svůj odhad výdajů na léky u nás v roce 2009 – a jak se nyní ukazuje, vůbec jsem se nespletl. Odhadl jsem je na necelých 80 (přesně 79,50) miliard korun, skutečnost je 79,75 miliard.
Jak výhodné je být kompletátorem
Na trhu se zdravotnickými přístroji a technikou u nás funguje několik tzv. kompletátorských firem, jejich dodávky jsou předražené nejméně o 30 - 40 %, přesto je nemocnice hojně využívají, a je všeobecně známo, že některé z nich mají úzký vztah k vysokým úředníkům ministerstva zdravotnictví, říká v rozhovoru na webu časopisu Medical Tribune MUDr. Alena Dernerová.
MDŽ – Mé Drahé Ženy
MDŽ - „Mé Drahé Ženy“. Takhle jsem si to vždy překládal sám pro sebe. Protože chci tvrdit, že ženy nejsou slabší, nýbrž naopak silnější pohlaví než muži. Že mužští by se bez žen potáceli světem jak těla bez duše a tvorové bez užitku, neb v zásadě jsou – na rozdíl od žen – postradatelní, zbytní až zbyteční. Synonymem ženy je zodpovědnost, synonymem muže ješitnost.
Kdo volí ty děti a psí dečky?
Významný český psychiatr prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc. ve svém pravidelném sloupku v Reflexu tento týden zajímavě komentuje některé jevy současné české politické scény.