Pravda o Zámečnictví Šejvl s.r.o.
Zpráva o výsledcích auditu přidělování dotací z prostředků evropských fondů vyvolala přirozený zájem, ale také snahu její obsah využít k válce proti Babišovi. To by bylo OK, pokud by média psala o obsahu této zprávy pravdu. Tak tomu ale bohužel není. V úterý přišly Hospodářské noviny se skandálním odhalením Dotaci pro malé firmy chtěl Agrofert získat přes vesnického zámečníka. Ten o ničem nevěděl. Tuto lež okamžitě šířilo dále Echo24 s podobným titulkem Agrofert žádal o dotaci pro malé firmy přes malé zámečnictví. To nic netušilo. V článku se praví
Auditní zpráva Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše mimo jiné odhalila i podivné praktiky, jakým se holding Agrofert snažil domáhat dotací pro malé firmy. Jako spolužadatele o dotaci uvedla třeba malé rodinné zámečnictví manželů Šejvlových na Pardubicku. Ti ovšem o ničem nevěděli, napsaly Hospodářské noviny.
Společnost z koncernu Agrofert si tím měla zvýšit šanci na získání dotace určené pro malé a střední firmy. Jelikož ale Synthesia patří k největším zaměstnavatelům na Pardubicku, takovou podmínku jednoduše nesplňuje, uvedly Hospodářské noviny.
Toto tvrzení obsahuje dvě lži. Tou první je skutečnost, že o dotaci nežádal Agrofert, ale Synthesia, a.s., která patří do koncernu Agrofert, ale je samostatnou právnickou osobou. To považují Babišoví odpůrci za nepodstatný detail, ale ono tvrzení je typickým příkladem lži, jejímž jediným cílem je vnucovat čtenářům představu, že za vším je ten zloduch Babiš, i když každému, kdo aspoň trochu přemýšlí, musí být jasné, že člověk, který chce řídit zeměkouli, o nějaké žádosti Synthesie či Kosteleckých uzenin ani neví. Kdyby šlo jen o tuto standardní lež, nic bych nepsal, ale lží a to jako věž, je tvrzení, že Synthesia chtěla získat „dotaci pro malé firmy“, resp. že dotace byla „určena pro malé a střední firmy“. A tady už jde legrace stranou, to je stejný nesmysl, jako kdybych napsal, že Hospodářské noviny platí Kreml.
Kdyby si autor článku v HN a redakce Echa24 dali tu minimální práci a přečetli si stránku 60 z oné zprávy, kde začíná nález 22 o projektu CZ.03.1.5210.0/0.0/16 043/0004636, v němž vystupuje i ono Zámečnictví Šejvl s.r.o., museli by napsat toto
Společnost Synthesia, a. s., patřící do holdingu Agrofert, podala žádost do výzvy 43 Podnikové vzdělávání zaměstnanců Operačního programu zaměstnanost, jehož Řídícím orgánem je Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tato výzva byla určena malým, střední a výslovně i velkým podnikům. To je patrné i přímo ze zprávy auditorů. Jediný rozdíl mezi těmito typy podniků je v maximální povolené míře podpory z veřejných prostředků, která je 70 % u malých, 60 % u středních a 50 % způsobilých nákladů u velkých podniků. Synthesia, a. s., získala v souladu s tímto pravidlem podporu ve výši 50 % způsobilých nákladů.
Zpráva stručně rekapituluje cíle Výzvy 43, projektový tým a finanční stránku projektu a všímá si skutečnosti, že podle kritérií hodnocení přinesla účast firmy Zámečnictví Šejvl s.r.o., deset bodů do celkového bodového hodnocení, jehož maximální výška byla 100. Ve zprávě je uvedeno
Projekt získal 10 bodů za kritérium „velikost podniku“ v důsledku zapojení malé firmy jako partnera, i když se tento partner podílel na projektu jen velmi málo (0,53 %). Auditoři konstatují, že Synthesia, a.s. by grant získala i kdyby do projektu nebyl zapojen partner.
Auditoři v návaznosti na tento případ dále konstatují, že
jsou si vědomi, že pro budoucí Výzvy na vzdělávání zaměstnanců Řídící výbor zvažuje možnost, že projekty velkých podniků nebudou moci zahrnovat partnery, případně partnerství nebude vůbec povoleno. Pro Výzvu 97 zveřejněnou 15. 3. 2019, Řídící výbor rozhodl „velikost podniku“ z kritérií výběru projektů zcela vypustit, takže žádosti zahrnující malé a střední podniky nejsou dále zvýhodněny.
Rozdíl ve formulaci Výzev 43 a 97 byl dále v tom, že v té první bylo možné, aby se partner na rozdíl od žadatele na financování projektu nepodílel, zatímco ve Výzvě 97 to již možné nebylo. To zřejmě umožnilo, že v žádosti o dotaci Synthesie bylo uvedeno i ono zámečnictví, aniž prý o tom vědělo. Jak k tomu došlo nevím, ale Auditoři se otázkou, zda firma Zámečnictví Šejvl s.r.o., o svém zapojení věděla, přirozeně nezabývali. Podíváme-li se na rozsah aktivit a zařízení, které tato firma nabízí
• Vrata
• Brány
• Ploty
• Přístřešky
• Městský mobiliář
• Zábradlí
• Bezpečnostní mříže
lze jen těžko uvěřit tvrzení uvedenému v Echu24, že „Společně se svou manželkou jsou navíc jedinými zaměstnanci, není proto zřejmé, koho by vůbec měli školit za evropské peníze.“
Auditoři tedy nenašli v žádosti ani udělení dotace žádné pochybení, jen v doporučení v reakci na tento případ uvedli:
Řídícímu výboru se doporučuje, aby při formulaci výzev, které by preferovali malé a střední podniky, bylo zajištěno, že podíl malých a středních podniků je podstatný.
Tohle je tedy pravda o Zámečnictví Šejvl s.r.o. Pokud se Hospodářské noviny a Echo24 považují za seriózní média, měly by se Babišovi i čtenářům za šíření lživého obvinění omluvit. Uvidíme.