Co nám „tají“ vláda a čím Jan Hnízdil mate veřejnost i sám sebe
Blog Jana Hnízdila obsahuje bez komentáře „názory deseti „skutečných odborníků a lékařů“. Já ke třem z nich přidám svůj komentář a u ostatních uvedu jen jména a datum citovaného názoru. To datum hraje velmi důležitou roli. Při výběru názorů, které v blogu uvádí, se Jan Hnízdil řídil osvědčenou zásadou uvádět jen ty, které podporují jeho pohled na věc, přesně v duchu výroku, připisovanému Winstonu Churchillovi Věřím jen té statistice, kterou jsem sám zfalšoval. Přitom tím falšováním nemyslel falšování samotných dat, ale jejich vhodný výběr.
JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA, ředitel, Fakultní nemocnice Motol, (Magazín PLUS+, 20. 9. 2020):
„V pátek večer jsem se zúčastnil videokonference všech ředitelů velkých nemocnic. Bylo nás tam asi šestnáct z celé ČR a probírali jsme naši připravenost na příští dny. V rámci debaty se také mluvilo o kapacitách volných lůžek. Skoro každý z nás hlásil počet pacientů s Covidem-19. Bylo jich okolo 20 hospitalizovaných. Počet těch ve vážném stavu se pohyboval okolo 5. Přitom těchto 16 velkých nemocnic disponuje tisíci lůžky a všechny jsou připraveny brát covidové pacienty. Proč to píšu? Asi proto, že musí zaznívat také reálná čísla a ne jenom katastrofické dojmy, kterých je všude okolo nás plno. Znovu opakuji, a řekl bych, že mezi řediteli nemocnic je na tom shoda, české zdravotnictví je opravdu robustní, dobré a připravené...Nikdo z nás se Covidu nebojí, ale všichni před ním máme respekt...Nebojme se, ale chovejme se rozumně, užívejme si dnešních krásných slunečných dnů, vitamín D je dobrým pomocníkem v boji proti viru a hlavně věřme, že to zvládneme. Za české nemocnice Vám to mohu slíbit.“
JCh: jde o redakčně upravené vyjádření ředitele FN Motol v článku, příznačně nazvaném Experti se nemohou shodnout, jak vážná je situace s koronavirem , v němž jsou ovšem představeny i velmi odlišné názory jiných skutečných odborníků, například ředitele Bohumínské městské nemocnice a bývalého ministra zdravotnictví Svatopluk Němečka nebo Petra Smejkala, hlavního epidemiologa IKEM a parazitologa Jaroslava Flégra. Ty se ovšem Janu Hnízdilovi do krámu nehodily. Redakční úprava mi v zásadě nevadí, jenom upozorňuji čtenáře, že výroky ..Nikdo z nás se Covidu nebojí, ale všichni před ním máme respekt“ a „Za české nemocnice Vám to mohu slíbit.“ v tomto článku nenajdete. Kde je vyhrabal Jan Hnízdil nám řekne jistě on sám.
A nyní k meritu citace. Jsem si jist, že pan ředitel by dnes stav vážně nemocných takto nepopsal. Nevím, který pátek měl na mysli, jestli 18. 9. nebo 11.9. ale kolem poloviny září bylo denně cca 1300 nakažených a 65-70 pacientů na JIP a 40 na plicních ventilátorech. Dnes je denně 10-15 tisíc nakažených a na JIP a ventilátorech leží více než 1000, resp. 550 pacientů. Graf stavu naplňování kapacit jednotlivých kategorií lůžek, jak ho pravidelně vydává Ústav zdravotních informací a statistiky (UPV jsou lůžka s plicní ventilací, ECMO jsou lůžka s mimotělní podporou života) k 31. 10. je zde.
Rozdíl mezi stavem v polovině září a dneškem je dramaticky a není k němu třeba nic dodávat. Kdyby byl Jan Hnízdil férový bloger, tak by na tuto varovnou skutečnost sám upozornil. Ale to bych po něm chtěl příliš.
Prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a vedoucí Institutu biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita, Brno, (aktualne.cz, 26. 8. 2020):
„Nechci to bagatelizovat, ale je vlastně jedno, jestli máme každý den pozitivně diagnostikovaných 200, 500, nebo 600 lidí. A to proto, že drtivá většina nyní nově diagnostikovaných jsou lidé, kteří nemají žádné příznaky nebo mají jen velmi lehký průběh nemoci. Vlastně se o nich dá říct, že nejsou nemocní.“
JCh.: Ani pan ředitel Dušek by jistě takto dnešní stav necharakterizoval. Připomínám, že v srpnu byla ještě Havaj, denně jen cca 250 nakažených a 1,5 úmrtí. Za poslední týden přibylo denně v průměru 12 200 nakažených a denně zemřelo v průměru 145 osob. Jen za dva dny, 29. 10. a 29. 10. zemřelo více pacientů (319) než za celé první tři měsíce pandemie, tedy březen, duben a květen (317).
Jediný citát, který je z hlediska dnešní situace relevantní je citát z rozhovoru doc. MUDr. Jan Bláhy, Ph.D., MHA., přednosty, Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM), VFN Praha, (seznam.cz, 30. 10. 2020). Jan Hnízdil z něj ve svém blogu slepil řadu výroků, z nichž nejdůležitější je z hlediska posouzení dnešní situace (Jan Bláha má pravdu, když říká „Vláda situaci nezvládá, ale média neustálým rozdmýcháváním hysterie nesou stejnou vinu.“, ale to je na jiné téma) tento výrok docenta Bláhy
Hlavní problém českého zdravotnictví je, že celá ta diskuse o tom, jestli sem mají přijet doktoři z Ameriky nebo se mají koupit ventilátory, je absolutní nesmysl. Kapacita lůžková, monitorová a ventilátorová je v Čechách dostatečná. Háček je v tom, že není personál, konkrétně zkušené sestry. Chybí jich dlouhodobě stovky a nyní další stovky, protože jsou samy nemocné nebo jsou s dětmi, co nechodí do školy, doma.
Ano, počet lůžek není problém, i ta nejsofistikovanější dokáže LINET ve Slaném vyrobit v krátké době a monitory a ventilátory lze dokoupit, ze zahraničí nám jich posílají stovky. Ale ty vysoce kvalifikované sestry nelze v krátké době vyškolit ani nakoupit. V tom je „háček“, na který upozorňují všichni lékaři v první linii a Jan Bláha ho jen připomněl. A právě kvůli tomuto „háčku“ se může náš zdravotní systém zhroutit, pokud se nepodaří nárůst počtu těžkých případů a to nejen těch s Covidem, zastavit. O tom, že i Jan Bláha považuje situaci za vážnou, svědčí jeho další slova, která ovšem Jan Hnízdil necituje.
Doktorů je tady také relativně dost. Všechna ARO mají zavřená lůžka dlouhodobě, protože nemají kvalifikované sestřičky. V tuto chvíli jedeme na kapacitu, kterou jsme už dlouho neměli otevřenou, museli jsme udělat nějaké reorganizace, stáhli jsme sestry z anesteziologických oddělení, ze sálů do intenzivní péče. Sestry z jiných jednotek, těch mezioborových, jsme využili tam, kde nejsou tak těžcí pacienti, takže je teď zaučujeme u nás, aby pomohly na části našich oddělení.
Problém covidu-19 a jeho nejtěžšího průběhu, to znamená nutnosti připojení pacienta na umělou plicní ventilaci, je ten, a to se nijak neliší od chřipky, že takto těžké plicní poškození většina oborových JIP léčit neumí. Nedělají to. Tyto stavy vyžadují vysoce specializovanou péči anesteziologicko-resuscitačních oddělení a ani všechna ARO pracoviště tyto stavy běžně neléčí.
A opět ano, pracoviště ve VFN, které docent Bláha vede, je v naší zemi unikátní, to, co dokáží v jeho KARIM, ve většině jiných nemocnic nedokáží a KARIM na všechno stačit nebude. A mnoho nemocnic již dnes volá SOS a toto volání si média nevymýšlejí, to je realita. A nakonec bez komentáře jména autorů a data zbývajících sedmi citací, které jsou pro dnešní situaci irelevantní, poslední tři z doby předpotopní.
Doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze, ( DVTV, 17. 9. 2020)
Prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc., přednosta, Klinika infekčních nemocí 3. LF, Nemocnice Na Bulovce, (Reflex, 11. 9. 2020)
Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta, kardiocentrum IKEM, (eXtra, 18. 9. 2020)
MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí, Nemocnice Na Bulovce, (iDNES, 17. 9. 2020)
Prof. MUDr. Jan Žaloudík, DrSc., senátor, místopředseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu PČR, (facebook, 7. 8. 2020)
Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., rektor Karlovy univerzity v Praze, (Interview, 24. 8. 2020)
MUDr. Hana Zelená, Ph.D., viroložka, vedoucí oddělení mikrobiologie, Národní referenční laboratoř pro arboviry, SZÚ, Ostrava, (DVTV, 24. 8. 2020)