Kostlivci George W. Bushe

08. 12. 2007 | 22:46
Přečteno 19959 krát
George W. Bushovi padají ze skříní jeden kostlívec za druhým. Člověku už je skoro líto toho jednoduchého Texasana, který věří, že ho při rozhodování vede sám Ježíš. Místo boží milosti však dostává Jobovy rány.

Ještě z medií nevymizely otázky o tom, kdy prezident věděl o zprávě zpravodajských služeb, že Írán skončil s jaderným programem v roce 2003, odmítli v Londýně jako odpudivou ideu práva na unášení cizích státních příslušníků do USA. A právě vypukl skandál kolem smazaných videonahrávek, které si CIA pořizovala po 11. září při výsleších podezřelých z terorismu v tajných vězeních v Pákistánu a Thajsku. O zničení záznamů rozhodl šéf tajných operací CIA Jose A. Rodriguez Jr., který letos z organizace odešel.

Z Bílého domu i z Kongresu se zaklínají, že všichni informovaní „doporučovali“ nahrávky neničit, protože by to mohlo být z právního hlediska riskantní. Bushův mluvčí sdělil, že prezident si „nevzpomíná, že by byl informován o nahrávkách nebo o jejich zničení před včerejším dnem“, a nynější ředitel CIA Michael V. Hayden v Kongresu tento týden řekl, že rozhodnutí „bylo učiněno uvnitř samotné CIA“. Málokdo však věří, že Rodrigues jednal bez souhlasu z náhlého pohnutí mysli.

Tím spíše, že už v únoru 2003 právník CIA konzultoval vybrané zákonodárce o záměru nahrávky smazat. Komentátoři novin a jejich blogeři se ptají, proč kongresmani pouze varovali, že je to „bad idea“, proč už nejsou tiskové konference a slyšení v Kongresu, proč nebylo zahájeno stíhání pro maření vyšetřování, které postihuje kdejakého Američana při banálních případech. Soudí, že „je to spíše o zničení důkazů než o posilování bezpečnosti“, na něž se administrativa při kdejakém přehmatu odvolává. Kritika se zaměřuje také na načasování, které „páchne“. Videonáhrávky ležely v šuplatech dva roky bez obav z vyzrazení, podle komentátorů zřejmě proto, že Bushova administrativa tvrdila, že výslechy neporušují zákon. Když však začal Kongres debatovat o technikách výslechů, stovky hodin záznamů byly zničeny. Doplňkový šok plyne z nám známé domácí skutečnosti, že aféra tajných služeb byla vyzrazena a probírá se v mediích. Senátor McCain, někdejší dlouholetý vězeň ve Vietnamu, to okomentoval prostě: „Jsem udiven. Ale jsem překvapen? Ne.“

Media, demokratičtí zákonodárci a organizace na obranu lidských práv požadují zahájit vyšetřování. Většina Američanů má chování Bushovy administrativy dost. Nepravdivé argumenty pro vpád do Iráku a jeho zoufalé důsledky vedly k tomu, že místo demokratizace Středního východu se prohloubil jeho rozvrat. Zahynulo přitom už více lidí než kolik jich dokázal zavraždit odporný režim Saddáma Husajna a Američané nevidí perspektivu svého odchodu. Abu Graib, Guantanámo a maskování vlastních činů zpochybnilo hodnoty americké civilizace doma i ve světě. Obnova důvěry v USA může podle Fukuyamy trvat jednu až dvě generace. Dostane-li důvěra šanci.

Česká politika by z toho měla vyvodit vlastní závěry. Už dnes zmátne vládní představitele, když se na tiskové konferenci s americkým ministrem obrany dovědí, jak o ní jednají USA s Ruskem. Když američtí odborníci píší, že štít má být také komponentou strategie amerického jaderného úderu nebo, že rakety z Polska mohou ničit i ruské mezikontinentální rakety, rostou pochybnosti, zda nám současná americká administrativa říká opravdu všechno. Poláci už to chápou. Ani česká politika by neměla spěchat. Ve střednědobém horizontu nebezpečí nehrozí a neuškodí počkat si na novou americkou vládu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JC napsal(a):

A to má být co ? Předvlolební projev pro příznivce ČSSD a KSČM ?
08. 12. 2007 | 22:58

ujo napsal(a):

pro JC:
já bych řekl, že spíše než předvolební projev ( do voleb je zřejmě díky tomu,že uskupení M+P je panem D. saturováno ještě nějaký čas) je to zoufalý pokus. Zoufalý pokus přimět naše radarové nadšence ( obávám se ale že , vzhledem k jejich charakteru, marný)aby začali myslet racionálně a ve prospěch občanů tohoto státu,ne především na sebe.
08. 12. 2007 | 23:22

kočka šklíba napsal(a):

Ujo, přesně, lépe bych to nevyjádřila, ale stejně jako vy si myslím, že to stejně není nic platné, že se lidé jako JC ani nesnaží zamyslet, oni prostě věří, bohužel. Neposlouchají, protože nechtějí. A hlavně, ať má kodokoliv jakýkoliv názor, o výstavbě radaru na našem území by rozhodovat referendum, a pokud by schválilo vybudování radaru, byl by to jediný legitimní důvod. Jinak ne.
08. 12. 2007 | 23:33

LEVAK napsal(a):

Ad kočka šklíba:fanatici nepřemýšlejí hlavou,všimněte si takového JC,jeho vyjádření u všech problematik je naprosto stejné,heslovité!Zřejmě čte jenom stranické předvolební modré brožurky!
Dovolím si pro názornost k příspěvku uvézt :část znění důvěrné směrnice George Buse,která byla používaná a uplatňovaná v roce 2002 CIA vůči lidem zadrženým zejména v Afganistánu v protiteroristickém tažení:
Topení na prkně-vyslýchaný leží s hlavou zakratou celofánem připoután nohama nahoru k desce a do úst je mu litá voda-vzniká strach z utopení;
Chladná cela-vyslýchaný je nucen stát nahý v nevytápěné cele a je poléván studenou vodou-týrání chladem;
Stání-vyslýchaný musí stát na spoutaných nohou 40 i více hodin-fyzické i psachické vyčerpání;
Plácání do břicha-vyslýchaný je bit otevřenou dlaní do oblasti žaludku-velmi citlivé,ale nezraňuje a nenechává stopy!
Důvěrná směrnice George Buse používaná v roce 2002 CIA vůči lidem zadrženým zejména v Afganistánu v protiteroristickém tažení:
Topení na prkně-vyslýchaný leží s hlavou zakratou celofánem připoután nohama nahoru k desce a do úst je mu litá voda-vzniká strach z utopení;
Chladná cela-vyslýchaný je nucen stát nahý v nevytápěné cele a je poléván studenou vodou-týrání chladem;
Stání-vyslýchaný musí stát na spoutaných nohou 40 i více hodin-fyzické i psychické vyčerpání;
Plácání do břicha-vyslýchaný je bit otevřenou dlaní do oblasti žaludku-velmi citlivé,ale nezraňuje a nenechává stopy!
JC to je přímo od Velkého bratra!Co kdybyste si z lásky k němu vyzkoušel tyto zpúsoby aby jste byl vytrénovaný až nám tu přijde US-Army!Ti se s nikým párat nebudou jak je z tohoto vidno!Potom se můžete odvolávat na demokracii,moc Vám to pomůže jako těm Afgáncům!
08. 12. 2007 | 23:47

Tupelo napsal(a):

@pan Dientsbier: Dobry den, to co se deje v USA je opravdu zle a mohlo by to mit fatalni nasledky. Preji lidem v USA aby se jejich zeme co nejdriv vzpamatovala, zrejme prvni prilezitost budou mit, pokud se nestane neco nepredvidatelneho, za rok (dovedl bych si ale predstavit i impeachment); je to nakonec v zajmu i evropanu, jsme na jedne lodi a bez USA to budeme mit tezke - presto to vsak neznamena na vse USA kyvnout, ale prave naopak, zacit je upozornovat durazneji na chyby - i to patri k projevum pratelstvi. Budouci americka vlada nebude ve svete automaticky brana jako spasitel, ale bude mit pred sebou cisty stul a tim i velikou moznost zacit s napravou skod a opetovnym ziskavanim duvery ve svete (totiz rekl bych ze nejen vetsina americanu, ale i vetsina obyvatel celeho sveta ma Bushovy administrativy dost)

Diky Vam za clanek.
08. 12. 2007 | 23:50

JC napsal(a):

Takže přece ..:-))
08. 12. 2007 | 23:54

J. Švorčík napsal(a):

Pana Jiřího Dienstbiera nemusím, ale s tou naší servilnosti vůči USA je to opravdu ostudné. Včera (tedy v pátek 7. 12.
byla o této věci diskuse na Událostech (ČT 2. 21.00). Americký odborník české národnosti, zabývající se bezpečnostními službami jednoznačně odsuzoval praktiky při vyslýchání vězňů ve své zemi a časký odborník české národnosti se to snažil bagatelizovat a omlouvat. Je mi jasné, že bych si měl zjistit jejich jména, pokud bych publikoval, tak to jistě udělám, v tomto případě jsem na to líný. (Na archívu ČT na interenetu by se to jistě našlo)
09. 12. 2007 | 00:04

panu Švorčíkovi napsal(a):

Panu Švorčíkovi:Igor Lukeš, profesor bostonské univerzity, kdysi absolvent FF UK , versus Andor Šándor, bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby ČR
09. 12. 2007 | 00:40

kočka šklíba napsal(a):

Dej2: a proč? seškrtejte?, urazil někoho, nebo co vám tak vadí? Pokud nemá pravdu nebo s něčím nesouhlasíte, tak přece máte možnost reagovat. Jsem zvědavá co konkrétního na jeho argumenty napíšete, třeba máte relevantní informace a vyvrátíte to co napsal. Mě by to moc zajímalo, přece diskuzí se člověk může dozvědět hodně nového nebo zajímavého a taky přemýšlet.....Nebo že by ne? Že by argumenty nebyly? Seškrtejte, to nesvědčí o tom, že byste chtěl diskutovat, spíš to vypadá na cenzuru :D, ale přece to vy určitě tak nemyslíte, že ne?
09. 12. 2007 | 03:47

car napsal(a):

to mi neda Polaci už to chapou vy jste komanč jak poleno snad si nemyslíte že v demokraciji je slyšet jen váš hlas to by vam vyhovovalo byt mluvčí všech muj teda nejste připadate mi malomocny stylem sveho projevu volební kampan si dělejte komu chcete.To je vaš problem ne muj ale prymityvní jste vy bohužel nebo najivní nebo moci chtivy tak se vyjadřijí ti cose cití mluvit za všechny,demokracie vypada jinak ta vas nebude poslouchat není to jideal je to jen cesta s chybama. Je potstatně lepší než vaš najivní populismus.Valky nikdo nevyhrava toje vždy prohra pro lidstvo ale příčiny jsou proč vznikají jsou v nas a v lidech vašeho ražení je podstatně větší ryziko.Pro mne je Pinočet svym spusobem hrdina.Zastavil zloděje zločince peostě rospínaní komunystu ti mrtví ti za to nemužou že naletěli populismu ktery se ozyva aji ste vaši tlamy to vite kytky se nosí jinym nebojte se vy sejich dočkate jako marx a lenin a ostatní populisté vy jste jejich plemě.
09. 12. 2007 | 07:46

fuj napsal(a):

Někoho řídí Ježíš, někoho KGB (FSB,NKVD, ...), že, soudruhu Dienstbiere?
09. 12. 2007 | 08:17

Petr napsal(a):

tebe řídí kdo, Dalík?
09. 12. 2007 | 08:22

Ládik napsal(a):

Není mi líto jednoduchého Texasana, ani dvojduchého Kladeňáka - který se tetelí blahem nad průšvihem velmoci. Oba pánové mají hodně společného, markantní je například senilita.
09. 12. 2007 | 08:31

fuj napsal(a):

to Petr
a) Neuvědomuji se, že bych Vám dovolil tykání.
b) Pana Dalíka neznám, myslím, že ze všech mých známých je pouze jeden v ODS, a toho jsem přes deset let neviděl.
c) Vizitka soudruha Dienstbiera zde je velmi stručná, zcela se z ní vytratila jeho činnost z konce padesátých a první poloviny šedesátách let. Cibulkovy seznamy jsou slabým odvarem toho, co je v archívech seznamech starší sestry STB. Bohužel současný vyvoj v Rusku znovu zmenšil naděje, že se české veřejnosti prokazatelným způsobem dostanou informace o tom, kdo, co, komu a na koho donášel a donáší a kdo koho úkoluje.
09. 12. 2007 | 08:55

RUMCAJS napsal(a):

Taky Manka říkala, že jste museli mít nějakou agitku v hotelu Esplanade v Mariánských Lázních. Venku fičel vítr,padal sníh , Dvořák vám tam roznášel aperitivy a Paroubek zas diktoval, co sem máte všichni socani napsat.
Prostě idyla !
09. 12. 2007 | 09:02

sonny napsal(a):

Explicitní příklad kultivované a argumentačně vyvážené diskuze.
Chutná, Stejskale, chutná?
09. 12. 2007 | 09:43

Český synek Nguyen napsal(a):

To je jak z pera pana Škapíka /jeho fantastické dohady a objevy mi tady prostě chybí/.
Ještě by to chtělo podotknout že si američané ty baráky zhodili sami a je to kompletní.
Pane Dienstbir jako agitka ČSSD to není zlé , ale ptám se , co když se kola osudu otočí a vy zase budete muset v zájmu sebezachrany přijmout proamerický postoj? Myslím ale ,že s otáčením kabátů nemáte problém...
09. 12. 2007 | 09:48

Petr napsal(a):

to fuj

I beg you pardon, your Royal Highness
09. 12. 2007 | 09:56

kritik napsal(a):

USA jsou založeny na násilí a lži.....už od samotného počátku....řeči o demokracii a rovností šancí jsou jenom zástěrkou......a důkazu je spousta
09. 12. 2007 | 10:28

Tupelo napsal(a):

@Cesky synek Nguyen: tady nejde o pro/proti americky postoj, ale o postoj k soucasne americke administrative. Muzeme schovavat hlavu do pisku a byt vice ci mene slepym obdivovatelem toho, co z Ameriky dnes vychazi a nebo muzeme zaujmout postoj kriticky a na nepravosti poukazovat, coz prave p. Dienstbier ucinil. Podle me je to spravna cesta a pokud napsal ve svem vlanku neco spatne ci nejakou nepravdu, tak na to upozornete.
09. 12. 2007 | 10:37

Charlie napsal(a):

Pan Dinstbier - chytrá česká horákyně - s chutí kritizuje USA (nyní Bushovskou část) a jako vždy nenavrhuje žádná rozumná řešení.
V US probíhá právě velmi rozsáhlá diskuse o tom, do jaké míry mají práva zadržených - vyšetřování bez použití násilí - přednost před právem ostatních lidí na ochranu svého života.
V diskusi momentálně vítězí názor, který připouští jistou míru násílí (mučení) pokud může takto získaná informace od vyslíchaného pomoci zachránit životy většího množství nevinných lidí.
Snadno se to kecá, když Česko ještě nebylo napadeno takovým zbabělým způsobem jako USA a takovéto problémy patrně nebude muset řešit.
Jak statečně by se asi většina národa zachovala při napadení lze si představit z té připodělanosti z budování obranného!! radaru.
09. 12. 2007 | 10:40

car napsal(a):

To teda vedle tebe by si rad sedl petr asi ne ja si myslim že mam pravdu jestli někdo napíše polaci oslovuje všechny polaky a stím nikdy nebudu souhlasit i kdyby měl byt sam a proboha říkam taky a nebojím se ho u spovědi jsem byl jednou stačilo anikdo mě k jine nedostal a ty si píš co chceš ajestli mě vhceš oslovovat neboj ja senebojím nevadími to ale sere mě že v 47 jsme neměli někoho jako měla čile bohužel pana dinzbira je mi spíš lito tebe ne ty mě nerazíš. coje a není primitivní je poznat po přečtení jednoho řadky pohled na svět je složitější Solženicin neš take rusko tak radši žadne a strašit někoho s vlajku s titanu ze dne oceanu dovolo tan by bylo lepší kdyby se nevracel.
09. 12. 2007 | 11:10

Zacheus napsal(a):

Nechci se vést na vlně laciného a zřejmě i trochu modního antiamerikanismu, jehož jsme svědky v současné Evropě. Věci v životě bývají složitější, než se na první pohled zdá. Na druhé straně ale je podle mne pravda, že současný americký prezident vtáhl svoji zemi do válečného konfliktu s Irákem v rozporu s mezinárodním právem, protože tato země nikoho nenapadla a dokonce neměla k dispozici ani zbraně hromadného ničení, což byla nepravdivá záminka k vojenskému úderu. Pokud by se prokázálo, že G.W. Bush ml. hovořil nyní o možnosti vzniku III. světové války kvůli íránskému vojenskému jadernému programu v době, kdy měl na stole zprávu tajných služeb, že tento program měl být zastaven už v roce 2003, pak by to podle mého názoru už byl důvod k podání ústavní žaloby Kongresu USA vůči prezidentovi.
09. 12. 2007 | 11:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých textů, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

A panu sonnymu: nechutná, nechutná, ale dost dobře nevím, co bych s tím mohl dělat.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 12. 2007 | 12:26

JC napsal(a):

Stejskal,
Nedělat nic, nechat lidi v rámci pravidel vykecat.
09. 12. 2007 | 12:31

stejskal napsal(a):

Souhlasím, pane JC, to jsem měl svou odpovědí víceméně na mysli ;-)

Libor Stejskal
09. 12. 2007 | 12:40

JC napsal(a):

Zacheus, stran toho podání žaloby na Bushe...Gore nemá čas právě řeší oblevu.
09. 12. 2007 | 12:41

dej2 napsal(a):

kočka šklíba.Je zajímavé,že na mojí poznámku reagujete Vy a ne levak.Nebo máte obě značky?Pro lidi jako je levak by asi jediným argumentem bylo,že ve dvojčatech by mu zůstal někdo z rodiny.Ale myslím,ani to by mu nestačilo.Píše o praktikách výslechů na Guantanamu.Tam nebyli zadržováni nějací rolníci z afg.horských vesniček.Tam byli lidé,kteří se sami rozhodli pro členství v Talibanu.Víte Vy vůbec,co se dělo před tím v Afg.?Tušíte aspoň vzdáleně,co je to právo šaríja?Proti těmto zrůdám je přípustná jakákoliv forma nátlaku a vyslýchání.Nebo snad chlapci z Al Kajdy při navádění letadel na New York dodržovali Ženevskou konvenci????Takže prosím teď máte argumenty.A co se týče Iráku,když ten blb Husajn 11.září veřejně blahopřál Bin Ládinovy k úspěchu,měl to vlastně už dopředu spočítáno.Takže dámo/pane,otevřít oči a uši a uvažovat v reálném čase.A co se týče těch hrozných Američanů,podívejte se,kde jsou dnes státy které přistoupily na jejich poválečnou hospodářskou pomoc.Paradox je,že mezi nimi bylo i "poražené"Německo.Ach jo,kdyby jsme tu válku prohráli(ekonomicky)jako oni,kde jsme už dneska mohli být.
09. 12. 2007 | 12:44

J. Švorčík napsal(a):

Podíval jsem se, jak diskuze pokračuje a k politování zjišťuji, že se nevede o problémech, ale o autorech.
I když s panem Dientsberem zpravidla nesouhlasím, nic mi nebrání se k němu připojit.

Pane Stejskale, četl jsem rozsáhlou diskusi k Vašemu příspěvku, jak zlepšit komunikaci na blogu. Nevěděl jsem, co by se tak dalo změnit. Teď ale vidím, že snad jenom diskutující, ale v tom nic nenaděláte.
09. 12. 2007 | 12:47

SuP napsal(a):

kočko šklíbo -
kolikrát je účinnější věřit, než se zamýšlet na kravinami někoho jiného, jen protže má víc příležitostí je ventilovat....
09. 12. 2007 | 12:51

dej2 napsal(a):

A o p.Dienstbierovi se nemusíme dohadovat vůbec.Černoch se narodí jaký je,nemohl si vybírat,ale komunistou se člověk stává dobrovolně.Takže termín"bývalý komunista"je holý nesmysl.Ten pán se choval relativně slušně pár dní po listopadu.To se rozdělovala korýtka.Ale od problémů v Jugoslávii je opět na "správné"straně politického spektra tj.tam kde se nemusí makat.A jeho nostalgie po narudlé minulosti se dá vysledovat z jeho nynějšího vystupování.To ovšem nic nezmění na tom,že jako politik je vyčpělý asi jako Laufer zpěvák.
09. 12. 2007 | 12:58

dej2 napsal(a):

P.Stejskal.Smažte mi to všechno,je to na mojí žádost.Nechci už být u této debaty přítomen.Děkuji.
09. 12. 2007 | 13:21

SuP napsal(a):

dej2 -
jste tu dobře! To spíš pan Dienstbier je tu jakoby navíc.....
09. 12. 2007 | 13:24

Jarda napsal(a):

Proč takhle přesvědčivě až po ukončených primárkách na presidenta. V Česku zvítězí president s antiamerickým programem. Američani se svým vražděním, genocídou, mučením zajatců a studenoválečnictvím serou lidi celé Evrapy - nejen v Česku. Tady je má ráda mini menšina z vedení ODS, fašistlidovci a Havlovy zelenáči.
09. 12. 2007 | 14:22

ujo napsal(a):

pro dej 2 (ale možná už je pozdě, z debaty ,nevím proč vystoupil), ale přeci:Práo šarija se uplatňuje v Saudské Arabii spojenci to USA, kde o volbách si musí nechat jen zdát (většina lidí z 11.9.byla odtud). Pokud jde o to, že jak říkáte, p. Dienstbier je na straně kde se nemusí makat - mám pocit, že se (např. na rozdíl od p. Klvani, propagátora cigár a radaru, p. Vondry, Žantovského a dalších) živí docela poctivě bez cizích pozorností
09. 12. 2007 | 14:32

zdesta napsal(a):

car. prymytyvní-primitivní, jideál-idealní,najivní-naivní.Doporučuji nezadržovat větry.Ty zadržované tlaky vletí do páteře,a míchou do mozku.Všechny nápady pak stojí za ho...!
09. 12. 2007 | 14:35

VK-Can. napsal(a):

Vazeni prispivajici.
Pro mnoho z Vas, kteri znate a nebo jste zazili komunismus, je velmi tezke si priznat a nebo aspon brat v uvahu fakt, ze predstavitele USA by meli jednat VEDOME spatne! Dokonce tak, ze osobni zajmy, ci zajmy jinych statu prevazi nad zajmy USA! O to horsi poznani je to pro nas, kteri jsme z komunismu utekli a zacinali zde s prazdnyma rukama v pevne vire, ze USA je a vzdy bude zastitou prava, spravedlnosti a hlavne demokracie.
Nikdo nemel zadne ruzove bryle na ocich, ale vsichni jsme verili, ze PRINCIPY techto slov budou vzdy v USA nedotknutelne! A kdyz budou nedotknutelne v USA, tak jsme verili, ze i jinde bude nadeje na jejich ochranu.
O to težší je pro nas zde, at uz v Kanade ci USA a tim i pro Vas v Evrope poznani, ze to, co se deje v soucasne USA poslapava vsechny tyto principy pravdy a demokracie, ktere jsou pro nas temer posvatne!
Je to svinstvo, ktere je sokojuci, ale to, ze tyto veci se dostavaji na povrch je aspon castecnou zarukou, ze USA jsou na dobre ceste se dostat zpatky!

Mam jednu zadost. I pres zretelna svinstva, ktera byla a dosud jsou touto administrativou USA páchána, prosim nezatracujte cele USA.
Je stale vice jasne, ze tato administrativa byla "zvolena" do tohoto nejvyssiho uradu podvodem, jen se jeste nevi, jak velkym!
Protiamericka nalada nejen nic nevyresi, ale muze nam vsem jedine hodne uskodit, protoze skutecny nepritel nejsme jeden druhemu (USA a Evropa), ale ti kterym se o zivotni urovni zap. civilisace zatim jen zda!!
Jsou to oni, kteri rozdmychvaji a rozestvavaji Evropu proti USA a opacne. Bohuzel soucasna administrativa USA a i nekterych evropskych zemi jim v tom nahrava.
Nenechme se ztrhnout do neceho, co nam muze VSEM hodne uskodit.
09. 12. 2007 | 15:06

Jura napsal(a):

Pro pana Dienstbiera je Bush jednoduchý Texasan... Ale kdyby se kapacita jeho mozku měla náhle zvětšit na kapacitu mozku George W. Bushe, vybuchla by mu palice jako cukrový meloun.
09. 12. 2007 | 16:20

Klimeš napsal(a):

Dienstbier je stejný případ jako Zaorálek: bytostně nemá, jako správný komouš, rád USA.
09. 12. 2007 | 16:21

VK-Can. napsal(a):

Juro, dovolim se zeptat : Ktereho Bushe mas na mysli ? Urcite ne G.W. Bush pres. USA ?!
09. 12. 2007 | 16:27

Jirka napsal(a):

Tomu jednoduchému Texasanovi jsem vděčen za to, že svými komandy chytá ty nejvěší zločince světy. Jednou možna dojde na komunisty a rozvraceče typu Diensbiera. A toho se oni bojí.
09. 12. 2007 | 16:53

Tribun napsal(a):

Vážený pane Dienstbiere,

díky za vaše zamyšlení. Díky za to, že jste nerezignoval na samostatné a kritické myšlení, že se za své názory nestydíte a že máte dost kuráže na to, abyste s nimi vyšel na veřejnost i když vám musí být jasné, kolik zloby a nenávisti budete muset snášet ze strany těch, kteří s okázalou pýchou vystavují na odiv svoji ignoranci.

Jsem stále více přesvědčen o tom, že byste byl důstojným prezidentem republiky. Pokud by v sobě čeští politici našli tu odvahu a ustanovili přímou volbu prezidenta, můžete počítat s mým hlasem.
09. 12. 2007 | 17:41

Matů napsal(a):

Vr.1966 jsem vsoupil do KSČ.Vr.1968 jsem mohl být delegátVysočanského sjezdu,chybělo mi 600 hlasů.Vr.1970 jsem bylvyloučen sKSČ(silně se angažoval na straně pravice,v posudku).Vr1970 jsem byl odejit,ne propuštěn.1972 jsem byl odejit.1975 jsem byl odejit.V r.1982jsem nastoupil v HM Ostr.,doufal jsem,že to skončilo (měl jsem 3 děti).V hospodě u piva se mě ptali,cos to dělal na NH Ostr.odpověděl jsem,4 zabil a7 utopil,zasmáli jsme se a pivo pili dál.Proč to píšů?I dnes s některými komunisty zajdu na pivo,ale stále si pamatuji jmena,které se na mě podepsala.p.Diensbire s váma bych šel na pivo kdykoliv,ale sněkterými modrými straníky(bývalými kom.)ani kdyby za mne platili.Takto hodnotím lidi já.
09. 12. 2007 | 17:43

Tribun napsal(a):

Omyl Jirko. Tomu "jednoduchemu Texasanovi" (protože on je ten, který podepisuje, ne ten který rozhoduje) vděčíte tak akorát za to, že stále více lidí považuje za nezbyzné zničit naši civilizaci, pokud nechtějí sami zahynout. Američané bojují s nepřítelem, kterého sami stvořili a udržují při životě. Doktrína permanentní války. Nic vám to nepřipomíná?
09. 12. 2007 | 17:45

citizen napsal(a):

Že těch 3000 centrifug je na mírový program, mírového Ahmadínežáda... Věří tomu někdo?
09. 12. 2007 | 17:45

VK-Can. napsal(a):

Pro citizen.
Jakmile rozlisite pricinu a nasledky a propagandisticke lzi, tak jste na spravne ceste se zeptat sam sebe: "Cemu mam verit ja?"
Lze Bush i Ahmadinezad ! Kdo zacal prvni ? Je to dulezite, kdo zacal prvni? Je nase spolecnost zalozena na principu :" Kdo vic a kdo driv lze?"
Odpoved ma tyto otazky verim Vam da odpoved na Vasi otazku.
09. 12. 2007 | 18:05

Kaktus napsal(a):

car> :-))))) Sto bodov! Tvůj projev je konsistentní ve formě i obsahu a jednoznačně tě zařazuje. Neprozradím ti kam, ostatní vědí.

;-DDDDD
09. 12. 2007 | 18:18

richard napsal(a):

Když se oháníte pane Dienstbiere Bushovou "naivní" vírou v Ježíše Krista tak i já vám zacituji něco z Bible a když vám budou říkat pokoj, pokoj /tedy je mír, ve středně-dlouhém horizontu/tehdy na ně přijde zpustošení. Váš optimismus nezsílím pane : Žijeme totiž v Evropě, která je celá od krve /a to jak ve středně- tak dlouhodébém horizontu. No a rus je nedaleko takže radar určitě. To víte prevence je prevence. A lidi jsou hovada a neradno jim věřit.
09. 12. 2007 | 18:45

Eva napsal(a):

Dobrý den,
pane Dinsbiere děkuji za komentář. Ta agresivita od některých pisatelů zoufale čiší. Někdy si říkám, co tyto lidi potkalo za tak zlého, že se takto projevují. Já sama jsem nemohla na vysokou školu, protože jsem nehodlala vstoupit kvůli tomu do tehdejší KSČ. Bylo mi o líto, ale člověk se naučil dívat více kolem sebe. A také číst mezi řádky. A rozhodně teď nesrším nenávistí. Vy jste si také musel prožít svoje v kotelně. Život dokáže být krkolomný. A k těm nadávajícím bytostem, kteří nedovedou věcně a kultivovaně posuzovat stav věci a souhlasit, nebo oponovat, ja nedůvěřuji.
Zdraví Eva
09. 12. 2007 | 19:11

Charlie napsal(a):

Pokud se týká pana Dinstbiera - nikdy jsem jej neslyšel, že by se zastal lidských práv srbskými komandy vražděných bosňanů. Právě kvůli těmhle evropským Chamberlainům/Dinstbierům jsme se museli 50let po válce dívat na to, jak jsou masově vržděni a zahrabáváni civilisté.
Co se týče Iráku - Saddám v roce 1990 zaútočil na Kuvajt a anektoval jej (+ několik menších území). Když v roce 1991 spojenci Saddáma porazili, jednou z podmínek příměří byla stálá kontrola zbrojních komisařů. K tomu se Saddám zavázal.
Pak se rozhodl komisaře vyhnat a začal zase dělat svaly.
Tím ovšem poskytl američanům zámiňku k jeho svržení. Pravým cílem mělo být vytvoření dalšího demokratického státu na středním východě. Jenže podcenily mnoho faktorů a dostali se do defenzivy.
Nejvíce Iráčanů zabili Iráčané. V těch zemích má větší cenu život osla než člověka.
A panu VK-CAN doporučuji se přistěhovat zpět do čech a pomoci budovat svou vlast (protože mám dojem, že se mu ta Can. zajídá).
Jasně, od útoku na Dvojčata už uplynulo 6let. Příliž snadno se zapomíná zvláště když se nás to nijak soukromě nedotklo, a teď nás to stojí takové peníze. Že?
09. 12. 2007 | 19:12

Jirka napsal(a):

pro Tribun :

Jestli někdo demokraticky zvoleného amerického prezidenta označí za jednoduchého Texasana, tak tím samozřejmě uraží milony "jednoduchých" amerických voličů, nevěřte tomu že by hlupák mohl vyhrát americké volby.
Projít primárkami a clou kampaní nemůže hlupák. Diensbier svými názory zpochybňuje základy demokracie - demokratické volby a začíná se řadit mezi extremisty.
09. 12. 2007 | 19:22

Marek napsal(a):

To je tedy vrchol arogance nazyvat Bushe jednoduchym Texasanem. Co jste potom Vy pane Dienstbiere? Jeste jednodussi Cech? Myslite ze prezidentem USA se muze stat nejaky omezenec? Vy nejste ani schopen kandidovat uspesne na Ceskeho prezidenta, a urazite cloveka ktery byl schopen uspet v daleko vetsi konkurenci. Padaji z Vas perly jako "Zahynulo přitom už více lidí než kolik jich dokázal zavraždit odporný režim Saddáma Husajna"; na to jste prisel kde? Take by jste mohl uvest ze senator McCain podporuje nynejsi Bushovu strategii v Iraku, a ze i opozicni Demokrate v USA uznavaji ze nynejsi strategie zacala prinaset uspechy, ale to se Vam nehodi do kramu, ze?
09. 12. 2007 | 19:28

Marek napsal(a):

Pro Evu:

Z pana Dienstbiera nesrsi nenavist k Bushovi? Mozna ze by to chtelo "cist mezi radky" jak rikate.
09. 12. 2007 | 19:31

Miki napsal(a):

Marku o jaké konkurenci to mluvíš? Volby vyhrál pouze proto, že měl bráchu na Floridě. Kdyby se skutečně nechaly přepočítat hlasy, vyhrál by demokratický kandidát. Bush je skutečně omezenec - ten se také lépe ovládá. Bush má jistě také svého sira Humphreyho, který tahá za nitky. Podívejte se na seriál jistě pane ministře a ujistíte, že politici jsou většinou pouze panáci dirigováni ze zákulisí.
09. 12. 2007 | 20:07

Eva napsal(a):

Pro Marka:
Pan Dienstbier nesrší nenávisti. On přímo prezidenta Bushe kritizuje. Ale ta pozice jednoduchého Texasana byla a je image. A ty údaje o tom, že zahynulo více lidí teď při konfliktu v Iráku, než za Sadáma Husajna jsem také slyšela a sice na Radiožurnálu. Ale zdroj, z kterého to udávali nevím. Nicméně i já si myslím, v budoucnu se bude třeba strategicky chránit proti různým nevyzpytatelným režimům. Ale jsem přesvědčená, že toto se má přenést na půdu NATO a EU a též komunikovat se sousedy, jak uvádí dnešní prezident Polska, včetně komunikace s Ruskem. Je to složité, ale podle mne má být tento postup. Poláci to tak dnes chápou. No ten bezmyšlenkový úprk do nějaké pozice, která se ukazuje postupně jiná, než na záčátku to se mi nezdá moudré. To potom se ani nedivím, že se říká třeba, že jde vlastně hlavně o zakázky pro armádu, za současného amer. prezidenta.
09. 12. 2007 | 20:44

vlk napsal(a):

Je zajímavé, jak někteří pravověrní srší nenávistí, pokud p. dienstbier vyjádří svůjsvobodný názor na určité skutečnosti.
Jejich reakce je stejná jako reakce muslimských fanatiků například na karikatury Mohameda.
Zbývá pouze , aby začali pro něj požadovat stejný tvrdý trest jako teď jejich muslimské ekvivalenty v sudánu pro nebohou učitelku, co dovolila, aby děti pojmenovali plyšáka jméne Mohamed.
Jaký je mezi fanatikem a fanatikem rozdíl? Žádný.
09. 12. 2007 | 20:54

VK-Can. napsal(a):

Pro Charlie.
Rad bych se zeptal z ceho usuzujete, ze se mne to v Kanade zajida ?
09. 12. 2007 | 20:57

Eva napsal(a):

Omluva:mělo být napsáno: nový polský premier, ne prezident.
09. 12. 2007 | 21:04

Charlie napsal(a):

VK-Can - podáváte svědectví o tom jaký je Bush idiot a jak by USA nebýt jeho vše dělaly opačně. Je to nepravda ( lež). Už s blížícími se volbami obrací i takový protiválečník, jako je Obama.
Politici USA jsi jsou na rozdíl od Vás dobře vědomi, že když strčí hlavu do písku nic to nepomůže a riskují další 11té září.
Na Vás je vidět, že jste si sebou do ciziny vzal osvědčené české vlastnosti - kibicování a opatrnost (jinak zbabělost).
Ta švejkovina vydávaná za moudrost, nevyprchá ani za sto let.
Důkaz: zatím jsem od Vás nezaznamenal ani jedno rozumné řešení problémů - ale jen spílání bushově administrativě. A to je žalostně málo.
09. 12. 2007 | 21:29

Jirka napsal(a):

To není pravicový fanatismus ale jasné logické pochopení že pokud začnete zpochynovat demokraticky zvolené vúdce a srovnávat je s diktátory tak je to jasný exzremismus a mla by se o vás začít zajímat plicie. Včetně Diensbiera.
09. 12. 2007 | 21:45

Charlie napsal(a):

A k těm plačícím nad zavražděnými v Iráku.
Tam svých arabských bratrů mnohonásobně víc zabila protiamerická Al-Kaida než sami Amíci.
Pro ilustraci - v Čečensku zmizelo během války s Ruskem 25% obyvatel a nezaznamenal jsem tklivý pláč evropských zastánců lidských práv.
Zato nad zlými Američany, kteří nám protiprávně mučí (na Quantanámu) chudáky arabské bojovníky jsme už zlomili hůl.
09. 12. 2007 | 21:47

ok napsal(a):

Jednoduchý Texasan věří, že ho vede Ježíš a vševědoucí Paroubek je pověřen, dle vlastnho prohlášení, vyšší bytostí. Zaplať bohu, zařídila vyšší bytost, že on už není premiérem a vy se nikdy nestanete presidentem. K vyšemu článku nelze nic dodat, pokud vás někdo nechce urazit. Proč si ale namísto psaní nejdete občas popovídat s panem Jiřím Havlem? Myslím, že byste si dobře rozuměli.
09. 12. 2007 | 22:11

VK-Can. napsal(a):

Pro Charlie.
Za prve neodpovidate na moji otazku, z ceho usuzujete, ze se mne to v Kanade zajida?!
Musite byt mojim vernym ctenarem, ze jste tak podrobne seznamen s tim co pisi. Dokonce lepe, nez ja sam. Mam velmi kriticky nazor na pres. Bushe, ale nepamatuji se, ze bych ho nazval idiotem, ale je mozne, ze jsem byl prilis shovivavy.

Stejne tak si nepamatuji, ze bych nekde psal, ze kdyby nebylo Bushe, tak USA by delaly vse OPACNE. Osvezte prosim moji pamet, KDE jsem to psal. Vim jiste, ze jsem psal, ze nebyt Bushe, tak by USA delaly asi vse CHYTREJI ! Doufam je Vam jiste znamo, ze ve vyznamu techto slov je znacny rozdil!
Oznacujete to, co pisi za "Svejkovinu vydavanou za moudrost". Prosim, je to Vas nazor.
Co myslite, ze je to, co pisete Vy?! Pisete o americkych politicich a jejich nazorech a nevite o cem pisete! Sdelte mi JEDNOHO americkeho politika, ktery SCHVALUJE invasi do Iraku?!
Kazdy americky politik se jen zabyva, JAK SE DOSTAT VEN z toho madlajsu, ktery pres. Bush a jeho administrativa nadelaly !! To neni strkani hlavy do pisku, to je hledani nejmensiho zla, jak to ukoncit, protoze dobre reseni na situaci v Iraku NEEXISTUJE!!
Pokud Vam unikla ta podrobnost, tak pres. Bush a jeho politika ma podporu 30% obyvatel USA ! O jeho inteligenci uz se dokonce prestaly delat vtipy.

Mozna to na tu dalku vidite lepe, nez obcane a politici USA. Mel by jste uvazovat o tom se sem vypravit a Americanum vysvetlit, ze to videji spatne.
Pokud to, co delam nazyvate "kibicovani", tak jak by jste nazval to, co delate Vy?
Jo take jsem nejak nepostrehl v tom co pisete nejake reseni, ktere navrhujete Vy?! V tom pripade i to Vase, je zalostne malo.
09. 12. 2007 | 22:24

Pepa napsal(a):

Kultivovaný komentář pánů Dienstbiera a Zaorálka si přečtu vždycky s chutí .
09. 12. 2007 | 22:41

Charlie napsal(a):

VK-Can. napsal(a):
Pro nemammozek.
Mandrake, po dlouhe dobe jsi si nasel vhodny nick.
10.10.2007 19:44:54
VK-Can. napsal(a):
Pro pana Stejskala.
Vazeny pane Stejskal, pokud mate zajem udrzet slusnou uroven techto blogu, tak pozor na tohoto mentalniho trpaslika (nemammozek), ktery se omezi jen na urazeni, pomluvy, lzi a vulgarity.
Bohuzel je to mentalne znacne omezene individuum, ktere ma vsak dost fantasie na vymysleni ruznych "nicku".
Doufam, ze se Vam to podari.
10.10.2007 19:51:55
09. 12. 2007 | 22:48

Charlie napsal(a):

VK-Can. napsal(a):
Pro Al Jouda.
Co pise pani Clair o volebnich pristrojich je pravda.
V presidentskych volbach USA v roce 2000 doslo k neprijemnemu prepocitavani děrkovacich volebnich listku ve state Florida, kdy bylo mnoho spornych pripadu, protoze nektere dirky ve volebnim listku nebyly zcela prorazeny a muselo se rucne prohlizet a urcovat, zda to je platny listek.
Aby se to neopakovalo v roce 2004, tak se preslo na dotekove volebni pocitace, kdy dotekem prstu na monitoru volite sveho kandidata. Az potud na tom nebylo nic spatneho, naopak se to zdalo jako velky krok dopredu. Bylo to udelano vse ve "spechu", aby se to stacilo. Az PO VOLBACH se zjistilo, ze vlastne tyto volebni pocitace nenechavaji ZADNY papirovy doklad o volbe !! Tedy to, co Vam da kazda obycejna pokladna v kazdem krame, papirovou potvrzenku, tak tyto "chytre masinky" nedelaly!! NEBYL A NENI ZADNY DOKLAD KDO CO VOLIL !!!! Ve state Ohio, ktery byl ve volbach rozhodujici, vlastnil vsechny tyto volebni masiny dobre pritel pres. Bushe ! Jeho zamestnanec take tyto volebni pocitace programoval !! Po volbach navic bylo zjisteno, ze vsechny tyto masiny mohly mit zmenem program behem 3 MINUT a NEBYLY ZAPECETENY!!!
Byla to hruba chyba Demokratu a take za to zaplatili. Na tyto veci se prislo az PO VOLBACH, kdy uz "bylo pozde bycha honiti"!! Proc?
Protoze Republikani "vlastnili" celou statni administrativu (kongres, senat a B.D.)az do voleb v minulem roce, tak nejake vysetrovani neprichazelo v uvahu ! Ted uz to nema cenu .
Jen kazdy doufa, ze tentokrat uz budou volebni pocitace v poradku.
11.10.2007 19:02:34
09. 12. 2007 | 22:51

Karel Mueller napsal(a):

Pan VK Can. :
Zdavím Vás pane VK na této diskuzi :-). Pan Diensbier napsal jen to (a to velmi decentně a jen částečně), co nám zde už měsíce prezentujete o stavu v USA. Máte možnost to vidět zblízka a tak nikdo z nás pro Vás v tomto směru nemůže být partner. Daleko otevřeněji o tom mluví Jiří Havel v blogu kousek níž, pokud budete mít čas, tak doporučuji.
Základní otázka zní jednoznačně: Co dál? A tady je třeba říct, že celková koncepce, která byla vypracována v 90. letech se jeví jako neživotaschopná a je nutné ji podstatně korigovat, pokud ne opustit. Z rozumných lidí nikdo nechce žádné nepřátelství s USA, jsme na jedné lodi. Právě tak jako hledají dohodu a partnerství s Ruskem. Ale to všechno jsme v nespočtu debat probírali.
09. 12. 2007 | 22:52

Charlie napsal(a):

VK-Can. napsal(a):
Pane Tomasek kladete otazky, ktere si klade mnoho lidi na svete.
Otazka prvni : Jak muze president vest valku proti vuli lidu? Sam odpovidate jeho pravomocemi, kterou jsou mu dane Ustavou. Otcove Ustavy zrejme nepredpokladali, ze se cednikem volebniho procesu dostane na presidentsky urad clovek tak neschopny a tak tvrdohlavy jako je soucasny pres. Bush.
Podivujete se nad jeho "houzevnatosti"? To neni houzevnatost, ale mezkovska tvrdohlavost nasobena omezenou mozkovou potenci!
Rika se, ze chytry clovek prizna chybu, protoze vi, ze priznava chybu a ne hloupost. Naopak hlupak chybu nikdy neprizna, protoze mysli ze by tim priznal hloupost a ne chybu!
A posledni otazka: Proc s tim neco neudela kongres ? Odpoved: Strach kombinovany s politickym manevrovanim!
Neokonske kridlo Republikanu velmi mazane zabalilo strach do americke vlajky a Demokrate nevedi, jak to rozbalit!
Kdyby to nebylo tak vazne pro cely svet, clovek by rekl, ze by to mohly byt docela zajimave volby. Ve skutecnosti jsou z nich obavy!
15.09.2007 15:25:33
09. 12. 2007 | 22:53

VK-Can. napsal(a):

Pro Charlie, mandrake, thinker, moucha na zdi a dalsi nicky jednoho dusevniho trpaslika.
Jak jsi napsal, ze se mam vratit, tak jsem vedel, ze jsi to ty, i kdyz jsi pouzil nove IP, ale kvuli jinym, kteri te jeste neznaji jsem to nemohl napsat, ovsem vedel jsem, ze te dozenu do rohu, protoze nebudes vedet co napsat dal. Jsem rad, ze jsem se nemylil.
Kdy uz jednou dostanes dost odvahy psat pod stejnym nickem?!
Mozna az se naucis co mas psat? To uz aby jsi se zacal ucit!!
Chlapce zatim jses na techto strankach bran jen jako tajtrlik ! Trapny tajtrlik.
09. 12. 2007 | 23:05

Charlie napsal(a):

pro VK-Can.
Mohl bych s Vašimi rozumbradovskými články polemizovat do nekonečna.
Nakonec byste se stejně ohradil, že jste kousek od Států a tím pádem nutně chytřejším a tím by to skončilo.
Stejně to dáváte co chvíli na odiv a trochu se tím vytahujete. Já vám to v důsledku několika Vašich příspěvků nebaštím.
A těch 30% Bushových procent je na takový průšvih dost. Na začátku invaze mu fandilo 75% a když se to podělalo, tak se odvrátili a nechtějí s tím(Irákem) mít nic společného. Na svůj původní souhlas rádi zapoměli. V případě úspěchu by se k němu hlásilo 90%. Tak už to mezi lidmi chodí.
09. 12. 2007 | 23:06

Tupelo napsal(a):

@Charlie,moucho na zdi,mandraku: dekuji Vam za citaty pana VK-Can, jen dokazuji ze jeho nazory jsou konzistentni a ma dar nad vecmi premyslet. Osobne jsem velmi rad ze zde pise, jeho postrehy ze zamori byly a jsou velmi zajimave.
09. 12. 2007 | 23:07

Andy napsal(a):

USA dělá bezesporu jednu hrubou chybu za druhou. Nicméně žádného jiného relevantního spojence nemáme. EU je a bude rozhádaná a neschopná díky dost odlišným zahraničním prioritám každého člena. Hrozby jsou a budou. Z rétoriky Ruska by nám měl běhat mráz po zádech a ačkoliv Bush pojem "války proti terorismu" dost znehodnotil islámský extrémismus máme hned za dveřmi. Takže pokud někdo nepříjde s nějakou reálnou alternativou, tak bychom se měli držet našeho spojence a doufat že nadcházející volby dostanou do prezidentského křesla někoho, kdo nebude pokračovat v Bushových omylech.
09. 12. 2007 | 23:12

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Mueller.
Odpoved na otazku "Co dal" by zajimala mnoho lidi.
Jakekoliv zavery s predvolebnich boju v USA jsou predcasne.
Nova koncepce bude nutna, protoze myslim, ze udalosti vezmou rychlejsi prubeh, nez se predvida. Putin vi velmi dobre, proc zacina vydatne zbrojit! Stejne jako vi velmi dobre, ze to nebudou USA, kterym se bude muset branit!
Nutno brat v potaz rapidni oslabeni dolaru! To muze byt jeste horsi a urychlit agresivnost vyvoje!
Na ten blog se podivam pozdeji, ted jdu na veceri.
09. 12. 2007 | 23:21

VK-Can. napsal(a):

Pro Tupelo.
Jsem rad, ze si mame co rici. Dekuji.
09. 12. 2007 | 23:25

ulianov napsal(a):

Pana Dientsbiera znám s jeho přednášek na FF UK (aktuální otázky globální politiky) a můžu říct že jeho pohled na mezinárodní vztahy je mnohem realističtější než naši současné zahraničně-politické administrativy (vondra, švarcenberk a jejich poskoci). Dientsbier totiž neptrpí paranoickou rusofobií, která řídí myšlení této "elity" a jejich prostřednictvím i naši zahraniční politiku. Oni totiž za každým rohem vidí ruského agenta, současné Rusko si pletou s SSSR a v Putinovy vidí Stalina, který chce zachvátit střední evropu. Tedy podobný postoj, který prezentovala komunistická nomenklatura do r. 89 vůči USA. Tito pánové se nejspíš inspirovali touto studenoválečnickou mentalitou a prezentují ji nyní s opačným znaménkem - proti Rusku. Toto myšlení stojí v pozadí všech jejich zahraničně-politckých aktivit včetně stavby radaru a vzorového kopírování politiky USA, ve které jsou iniciativnější než sami jejich "nadřízení" v USA. Že tím můžou dlouhodobě poškodit pozici této země je příliš nezajímá, protože jsou přesvědčeni o své pravdě, bez ohledu na skutečné zájmy ČR. Současné Rusko at se to komu líbí či ne neznamená sebemenší ohrožení střední evropy, natož ČR a jeho zájem o tuto oblast je z naší strany často přecenován. Pro Rusko je mnohem prioritnější oblast jeho vlastních životních zájmů - blízké zahraničí (bývalé země SSSR). Dientsbier rozumně říká stavbu radaru odložit a počkat na novou americkou vládu. Toho se však právě nejvíce bojí zastánci radaru - kteří v něm vidí "ochranu před Ruskem". Nová americká administrativa totiž může začít vůči Rusku namísto politiky tlaku (podpora kritiky Putinovy vlády, podpora antiruských vlád v zemích okolo Ruska-například Gruzii, pobaltí)uplatnovat politiku spolupráce, což by mohlo celý projekt radaru "odložit k ledu",k čemuž by mohlo napomoci i zjištění amrických tajných služeb o Íránském jaderném programu. Teze pouze o potenciálním - nikoli však reálném nebezpečí ze strany těchto zemí by nemusela být dostačujícím argumentem aby příští americká vláda podporovala stavbu radaru. Postoj naší současné zahraničně-politické administrativy by tak na americké půdě ztratil podporu. Pánové Švarcenberk, Vondra aj. asi již správně tuší, že jim tak možná "zvoní hrana".
09. 12. 2007 | 23:32

Charlie napsal(a):

Vladímíre Iljiči
máte pravdu - Rusko opět náš (některých) vzor.
09. 12. 2007 | 23:40

Andy napsal(a):

ulianov: tvrdit, že současné Rusko neznamená sebemenší ohrožení je stejný nesmysl, jako vidět v Putinovi Stalina a v Rusku SSSR. Rusko je jiné než dřiv, ale představuje potenciální hrozbu. Je to nedemokratická (ono demokraticky se tam ani vládnout nedá) země s velkými ambicemi a velkým zbrojním arzenálem na které je většina Evropy stále zavíslejší v energetické oblasti. Navíc jsme jen velmi nedávno opustili jeho sféru vlivu. To samotné je dostatečný důvod minimálně k obezřetnosti.
09. 12. 2007 | 23:42

ulianov napsal(a):

Přirozeně, že má Rusko ambice jako každá velmoc podobného významu. Nicméně Rusko po staletí bylo a je aktérem evropské politiky. Nikdy však neohrožovalo střední evropu. Dominance SSSR ve střední evropě byla dána anomálií blokového uspořádání světa a studené války. Po ní se Rusko vrátilo do svého přirozeného prostoru a svých zájmů, které určovaly jeho reálnou politiku po staletí (být aktérem evropské politiky a hájit své zájmy v blízkém zahraničí). Jestliže Rusko v současnosti zbrojí je to nic víc a nic méně než reakce Ruska na unilaterální a stále dominantnější politikou USA - to však nelze interpretovat jako důkaz toho, že Rusko chce znovu získat pozici SSSR. Naopak větší hrozbou je nyní americký unilateralismus, který velmi pragmaticky a tvrdě prosazuje vlastní zájmy v euroasisjském prostoru (ve stylu rozděl a panuj - viz. například zcela účelové dělení režimů na demokratické a nedemokratické podle toho jak vyhovují americkým mocenským zájmům)včetně využívání univerzalistického ideologického arzenálu "globální demokracie", jež má opět podpořit americkou mocenskou pozici. Výsledkem snahy vytlačit Rusko tak může být nová železná opona(třebaže dál na východě), nové závody ve zbrojení apod. Ostatně k pochopení strategie americké globální dominance v euroasii je nejlépe přečíst knihu Z.Brzezinského: Velká šachovnice - kde Brzezinski tvrdí že euroasie je klíčový prostor pro zachování americké globální dominance, přístupu k nerostným zdrojům a kontrole všech tří hlavních světových civilizací - a právě v tomto prostoru jsou klíčové pro ameriku Rusko a přilehlé země.
10. 12. 2007 | 00:20

Honza Korbelík, Vídeň napsal(a):

teda pane Anonyme "ulianove", mně je z vás špatně:
1. "Rusko ... Nikdy však neohrožovalo střední evropu." (naučte se česky, používají se velká písmena)- COŽE?
Obsadilo, vyplundrovalo, zničilo, z rozvinutých zemí udělalo na desetiletí země rozvojové!!! - ani po 17 letech bez Ruska není třeba Česko na úrovni sousedů ...
2. "Dominance SSSR ve střední evropě byla dána anomálií"... NE - ti tu neměli co dělat - byla to stalinská komunacistická agrese, že jsme tu Rusáky léta měli...
3. musím se chechtat, už se to zlepšuje, ale to slavné Rusko mělo ještě před dvěma lety GDP asi jako maličké Holandsko nebo dvakrát Rakousko (jsem Rakušan)... co ti Rusové celý den dělají??? Kongo s raketami, říkalo se již v šedesátých letech ... ....
10. 12. 2007 | 00:50

Johny napsal(a):

1. - i přesto, že je to v U.S.A. tak zlé, jak tu všichni tvrdíte, kupte mi prosím letenku a zařiďte vízim, jel bych tam hned, protože to bude pořád miliónkrát lepší, než poslouchat vaše bezduché blábolení.
2. - kéž by sem už konečně ta zlá U. S. Army vtrhla, jak se někteří obávají, aspoň by tu udělala konec tomu bolševickému bordelu. Ale to je bohužel ve skutečnosti nereálné:(
3. - co se týče Iráku, není chyba že tam U.S.A. vtrhli, pouze že tam vtrhli tak pozdě.
4. - co se týče hrozby útoku raketami s dlouhou dráhou letu, je přeci úplně jedno, jestli si Irán vyvíjí atomovu bombu. Jednak takové rakety mohou nést i konvenční nálože a za druhé nebezpečný není jen Irán. Sýrie, Lybie, Libanon, Sev. Korea atd. taky nejsou zrovna vzory všech ctností.
10. 12. 2007 | 02:11

Otazka napsal(a):

Copak jste delal soudruhu Dienstbiere, kedyz statisice lidi protestovali proti vrazdeni irackych civilistu? Ted se trsete na novou zidli, tak zvedate prapor mirneho pokroku v mezich zakona?
Ujizdi vam vlak, jako Bilakovi a Jakesovi.
Co takhle 11 zari 2001? Je to kostlivec?
Mohla podle vas spadnout budova cislo 7 WTC jen tak sama od sebe? Proc nemuzete rici, co si myslite a rikate to, co se hodi rikat?
Proc o kostlivcich USA az ted, kdyz v USA spustili glasnost?
Drive jste to nevedel?
At zije KSC, at zije nerozbornme pratelstvi SSSR a CSSR, at zije CIA at zije nerozborne pratelstvi USA a CR....
Vsichni komuniste z ruskeho zadku vylezli a do americkeho vlezli. Rozdily mezi nimi jsou pouze v nacasovani techto jejich ukonu......
10. 12. 2007 | 07:03

Charlie napsal(a):

pro pana VK-Can
Nikdy jsem zde nepsal pod nějakými jinými nicky než Charlie.
Tohle jste také napsal Vy:
VK-Can. napsal(a):
Pani Clair.
Bude to znit mozna absurdne, ale po nejakou dobu jsem se dival s urcitym podezrenim na kroky z posledni doby pres. Putina. Myslim, ze je zacinam chapat. Moje domnenka: pres. Putin vidi, ze americka politika bude potrebovat vice casu na vyreseni sve politicke krise! Ujima se proto v mezich svych moznosti urcite iniciativy ve vedeni nasi civilisace. Nikdo jiny zde totiz momentalne NENI !!! Mame mu byt vdecni a nebo se obavat ? Rad bych veril, ze by jsme mu meli byt vdecni!
Jak se casy meni ! Kdyby mne nekdo pred 20 lety rekl, ze toto napisi, tak jsem v mezich svych fysickych moznosti ho vyzval na zapas!
Dnes vidim, ze by stalo za to s nim sdilet nazory a nikoliv fysickou zdatnost!
16.09.2007 19:10:24

KDO JE TAJTRLÍK ??
Ten komu demokratická cizina poskytla nový domov a on se ji ve zralém věku odměnil tím, že se těší až se opět na scéně objeví autoritativí a nedemokratická východní velmoc.
Opravdu čecháčkovský tajtrlík.
Hnací silou antiamerikanismu je závist. A jak dobře víme - závist má domov uprostřed Evropy.
10. 12. 2007 | 11:18

vanoce3000 napsal(a):

Chtěl bych si občas přečíst komentář zastánce Bushovy administrativy, který argumentuje věcně a nebere si do úst americkou vlajku, demokracii, svobodu, nebo jinou hodnotu či symbol. :-(((((((((
10. 12. 2007 | 12:21

Tribun napsal(a):

Ad jirka: Předně bych vám chtěl poděkovat, že jste svůj názor dokázal vyjádřit kultivovaně, bez urážek. To je dnes vzácnost.

K meritu věci: v jádru máte zajisté pravdu, problém je v tom, že dnešní demokracie je stále více a více formální. A nejde jen o USA, u nás to není o mnoho lepší. Ano, současná americká administrativa byla zvolena formálně demokratickým procesem, ale znamená to, že je sama demokratická a demokracii jako princip uznává? Volby již dávno nejsou o souboji politických koncepcí, ale o souboji marketingových strategií, jejichž cílem je mimo jiné skutečné polické koncepce před voliči zastřít. Volby již dávno nejsou o racionální úvaze dobré vs. špatné (respektive lepší vs. horší), ale o emocionální volbě líbí vs. nelíbí, či bojím vs. nebojím. Z formálně demokratického procesu voleb tedy nejde dovozovat demokratickou legitimitu zvolených institucí.

Ani legalita, ani legitimita zvolených vůdců nezaručuje jejich demokratické cítění a chování. A to je bohužel případ současné americké administrativy: ač demokraticky zvolena, vládne pseudodemokraticky. Z naší vlastní zkušenosti víme, že demokratická cesta k moci ještě neznamená demokratickou cestu moci.

Nemohu než trvat na tom, že současná americká administrativa je tím nejnebezpečnějším a nejvíce destabilizujícím prvkem nejenom současného světa, ale především euro-atlantického prostoru, protože relativizuje a odvrhuje základní koncepce, na kterých je naše osvícenská civilizace založena. A o USA, které byly jako osvícenská republika přímo konstituovány, to platí dvojnásob.

Přání často bývá otcem myšlenky a zamilovanost dokáže úspěšně zatemnit rozum, ale s tím bychom se měli umět vypořádat. Neměli bychom činy USA považovat za dobré jenom proto, že jsou to činy USA, neměli bychom jejich zločiny omlouvat s tím, že přinesly i mnoho dobrého - to je jako prominout vraždu lékaři, jenom proto, že léči.

Neměli bychom USA nahlížet prizmatem svých potřeb a tužeb, vidět je takové, jaké je chceme vidět, a nacházet v nich to, co v nich chceme najít. Nechceme-li se sami na sobě dopouštět klamu a podvodu, musíme vidět USA takové, jaké skutečně jsou. Řada Američanů sama vidí, že si vybrali špatnou cestu. Proč bychom před tím my měli zavírat oči? Ne, my je zavírat nesmíme, my se musíme pozorně dívat a říkat jim - tudy ne, tady šlapete vedle. Máme-li být jejich přátelé, musíme jim umět říct, co dělají špatně, a dát jim jasně najevo, že my je v tom následovat nebudeme. Pokud se nezmůžeme na víc, než na pochlebování a posluhování, jsme jejich pádem vinni stejně, jako oni, ale především – nejsme přátelé, ale pokrytci.

Je jedno, kolik dobrého USA vykonaly. To dobré nás neohrožuje, ohrožuje nás to špatné.
10. 12. 2007 | 15:34

VK-Can. napsal(a):

Pro Charlie.
Ze nejste ten vymyslec nicku mandrake ?
Je zajimave, ze jste vybral prave tento muj stary prispevek v 9.12.2007 22.48.13 (!?):

Charlie napsal(a):
VK-Can. napsal(a):
Pro nemammozek.
Mandrake, po dlouhe dobe jsi si nasel vhodny nick.
10.10.2007 19:44:54

Mandrake jsi nejen spatny pisatel, ale i spatny lhar.
Nebudu uz reagovat na zadne tve provokace.
10. 12. 2007 | 16:27

Charlie napsal(a):

Pane VK
Ty Vaše staré příspěvky proti jiným diskutujícím (např. mandrake-mu) jsem použil jen pro příklad kam až Vy (jinak jazyka vytříbeného) jste ochoten ve svém napadání zajít. Poněkud jste se demaskoval. Byly tam i další Vaše úpěnlivé prosby na pana webmastera, aby zasáhl ....
Já nechci zacházet do velkých podrobností - nemám tolik času.
Jen mi nepřipadlo mravné, aby se v tomto blogu opíral pan Dinstbier (i Vy) o Bushe, aniž by neřekli celou pravdu - viz. mé ůvodní příspěvky o balkáně atd.
Co umí Evropa je teď krásně vidět v Darfuru, kde jí nechali američané prostor k předvedení se.... a o to mě v podstatě jde - nejen o to planě řečnit!! Ale hledat řešení a hlavně konat!! A to i s rizikem, že se věc (akce) nepovede a lid mě bude proklínat. To je odvaha politika na sebe toto riziko vzít.
10. 12. 2007 | 18:57

Jenda napsal(a):

Krize okolo Busche není v jeho činech ale "lžích". Příklad. Nikdo nevyčítá válku v Iráku, ale to, že se strapnili tím, jak v Radě bezpečnosti ukazovali obrázky zařízení vyrábějících tyto zbraně. Proč tato lež? Mohli uvézt pravé důvody a nikdo by neřekl ani popel, ale takováto lež se přejít nedá. Otázka je potom /Dinsbír/ lžou i nám? A lžou také sami sobě? Máme je v tom podporovat? Máme takové lži přebírat a říkat, že je to pravda? Babo raď.
10. 12. 2007 | 21:58

Charlie napsal(a):

Pane Jendo
asi narážíte na mne jako nějakého fanatického Bushova zastánce.
Já jen tvrdím, že po 11.září by byli všichni vyrazili na Araby. Teď když se příliž nedaří tak jsou zase všichni chytří jak to bylo špatně vymyšleno atd atd.
Je to známá písnička ať jde o fotbal, hokej nebo vojenské tažení.
Hledá se viník (na sebe se obvykle zapomíná).
Jak už jsem v jednom předešlém příspěvku napsal - Saddám neměl vyhazovat zbrojní komisaře, (se kterými musel jako prohrávající agresor v 1991 souhlasit) a nemohl být právní důvod proti němu zasáhnout.
Bez komisařů se nedalo zjistit pravý stav věci a tak došlo na "místní šetření"
Přece jen tvrdit "jdeme svrhnout nehodného diktátora a nastolit demokracii" by bylo z mezinárodního práva poněkud silnější kafe.
Jenže demokracie v Iráku, (ke které doufám stejně dojde), by hlavně vadila především krutým diktaturám v okolí (sousedům). Proto dělají vše možné aby se to nezdařilo.
Pokus o nastolení dmokracie v téměř středověké společnosti je ale časově i materiálně mnohem náročnější než si autoři naivně mysleli. To však ještě neznamená, že Irák musíme přenechat napospas superfanatikům z okolí.
Z naivní představy na rychlé řešení už střízlivějí i kandidáti na prezidenta USA.
G.W.Bush není typ (dnes módního) vysokoškolského intelektuála, ale myslím, že za svým cílem poctivě stojí - jako správný Texasan.
A toho si, na rozdíl od evropských žvanilů typu Dinstbier, cením.
10. 12. 2007 | 23:50

Netoliko, nýbrž... napsal(a):

Topení na prkně-vyslýchaný leží s hlavou zakratou celofánem připoután nohama nahoru k desce a do úst je mu litá voda-vzniká strach z utopení;
Chladná cela-vyslýchaný je nucen stát nahý v nevytápěné cele a je poléván studenou vodou-týrání chladem;
Stání-vyslýchaný musí stát na spoutaných nohou 40 i více hodin-fyzické i psachické vyčerpání;
Plácání do břicha-vyslýchaný je bit otevřenou dlaní do oblasti žaludku-velmi citlivé,ale nezraňuje a nenechává stopy! Děkuji soudruhu Levákovi za citace z příručky StB (sám jsem tyto metody zažil)
11. 12. 2007 | 09:56

Alex Jones www.infowars.com napsal(a):

Pane Dienstbiere, kdyz jste opravdovy politik, proc nepisete o opravdove politice a ne o loutkovem divadel, ktere hraji parlmanety vsech narodu. Sam dobre vite, ze suverenita vsech demokratickych statu ma byt odstranena a nastolen tzv. New World Order. Proc nepisete o Bilderberg group a jejich cilum k ovladnuti celeho sveta a nastoleni jednoho svetoveho parlamentu. Proc nemluvite o depopulizaci sveta, o ockovani, o chemtrails, o.....PRAVDE!? Je mi lito, ze Vam ty vase blogy nekdo cte, protoze i kdyz Bush je jednoduchy texasan, tak vy tim vasim lhanim se jim stavate taky. Vite, jako vyskoky politik o cem svet je a kdo ho ovlada...prosim napiste neco o tom.
11. 12. 2007 | 13:09

deja vu napsal(a):

Charliemu

Pan Dientsbier se zastal masakrovaných Bosňanů (pravoslavných Srbů, katolických Chorvatů i muslimských Srbů a Chorvatů). Vždy vystupoval proti těm, kteří si přáli válku. Že to nevíte, je vaše věc.

Bohužel pro vás, "srbská komanda v Bosně Bosňáky" masakrovat nemohla, protože Srbsko jako stát se tamní občanské války neúčastnilo. Na rozdíl od Chorvatska, které mělo v Bosně svou pravidelnou armádu a bojovníků Al Kaidy, která tehdy ještě v Bosně s USA spolupracovala - USA poskytovaly logistické zázemí, finance, poradce a využívaly je na špinavou práci (vraždění bosenských křestanů). Že neměli Usámovo hoši servítky a masakrovali za nejhorších zvěrstev všechny křesťany a všude, je jasné, zvláště, když za všechno mohli... Usáma Ládín, i tisíce jeho bojovníků, dostali bosenský pas, byl to osobní přítel Izetbegoviče. Ve svém boji Usáma vychází přímo z Izetbegovičovy "Islámská deklarace", která myšlenkově předběhla Usámu v boji proti nemuslimům do konečného vítězství islámu o 20 let. Pokud víme, občanská válka v Bosně začala účelovými vraždami stovek srbských (a chorvatských) civilistů muslimy.
Pokud ovšem máte jiné informace, jste povinen s nimi seznámit světovou veřejnost !
Bohužel nemůžeme brát v úvahu takové věci, jako inscenovaný snímek tuberkulózního Fikreta Aliće, který se svobodně pohyboval a později se léčil ve Švédsku(snímek měl dokazovat koncentrační tábory, později se u soudu prokázala manipulace), výbuchy na tržišti (s tehdejší technikou nafilmované v přímém přenosu pro západní veřejnost), u nichž bylo vyloučeno, že šly z bosenko-srbských (neměli techniku, co střílí za roh) pozic (z jakých tedy ??), nebo tzv. Srebrenica, pokud nebereme v úvahu tamní nekolikaleté řádění fanatického muslima Nasera Oriće a jeho 10 000ové jednotky místních i zahraničních muslimů (včetně členů Al Kaidy), kteří dělali vpády do křesťanských vesnic, pobili několik tisíc žen a dětí, včetně kojenců, poté se vždy stáhli do enklávy chráněné OSN a žili z potravinové pomoci tamním civilistům. Nějak toto "chvályhodné" počínání novináři nerozmazávali. Najednou Orič odletěl US vrtulníkem (= bosenským vládním), jeho muži prchli (přes srbské pozice) a 3 600 bosenských Srbů nechráněné město "dobylo". Prostě tam vstoupili. Masakr se bohužel (pro někoho) nekonal, přesto, že Orič a jeho muži v předchozích letech pilně vraždili. Pomsta za mrtvé byla vykonána na zadržených zbytcích Oričova mužstva. Část vojáků, prchajících přes bosensko-srbské, avšak řídce obsazené, pozice, padla, větší část se probila do střední Bosny. Civilistů se, (na rozdíl od předchozího řádění Oriče a jeho fanatických muslimů ) nikdo nedotkl. Bosenská vláda poté vydala zprávu o "masakru". Ten se později, jako jinde, nepotvrdil. Osoby (vojáci, probivši se do střední Bosny) započítané se objevovaly živy a zdrávy. Ale číslo je na světě. Nikým nepotvrzené. 6000 nebo 8000 musí být proto, aby převýšilo počet obětí Oričových muslimů v předchozích letech, o nichž se v Bosně (ale už ne u nás) dobře ví. Jeho hodnota je tudíž pouze propagandistická, číslo, nikým nepotvrzené, je z propagandistických důvodů stále opisované.

Takžem, pokud máte skutečně převratná fakta, informujete světovou veřejnost !
Anebo se zkuste zamyslet, co vítězné tažení islámu v Evropě za územím, které nebylo utnuto hned v zárodku a tisíce usazených profesionálních muslimských teroristů v Bosně a Kosovu v kombinaci s usazenými muslimy na Západě, znamenají pro budoucnost Evropy, nás nevyjímaje.... Třeba vás přejdou hysterické výkřiky.
11. 12. 2007 | 15:07

Dreadz napsal(a):

To je neskutečný svinstvo co jste vyplodil(nick deja vu)...něco tak lživého o Bosně jsem ještě nečetl. Hnus první kategorie!
11. 12. 2007 | 16:22

Ginantonic napsal(a):

Dreadz: místo všeobecných slintů zkuste DOKÁZAT, že něco není tak, jak píše. Například přítomnost Usámy v Bosně i to, že byl na výplatní pásce CIA už v Afghánistánu, se dnes bere prostě jako fakt. Ze řetězu se utrhl až později. Umíte trochu anglicky, máte přístup k analýzám renomovaných historiků na netu ??
Obávám se, že propaganda, kterou jste léta konzumoval, byla ještě neskutečnější, lživější a hnusnější.
11. 12. 2007 | 16:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Václavku,

smazal jsem Váš urážlivý text, neboť byl v rozporu s Kodexem diskutujících. Na těchto stránkách se snažíme pokud možno věcně a korektně diskutovat, ne si nadávat.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
11. 12. 2007 | 17:11

giantonic napsal(a):

Hnus první kategorie, neskutečné svinstvo, něco tak lživého -
to jsme čítávali také o Iráku před invazí. I bombardýr Havel si přisadil. Po invazi ZHN a rakety, schopné do 45 minut ohrozit Londýn, nikde. Takže invaze pro nic, za nic. Tisíce mrtvých Američanů, statisíce mrtvých Iráčanů pro nic. Ropná pole, jakoby mimochodem, zprivatizovaly US firmy, na které je napojen Bush. A Havel se za falešná obvinění, vedoucí k statisícům mrtvých Iráčanů, nikdy neomluvil.

To samé jsme čítávali o Iránu. Nový Hitler, 3 světová, říše zla a tak. Pořád a pořád dokola. Mediální masáž............. Bush vydal tajné služby "hledat" důkazy. Tlačil na ně, ať si "důkazy obstarají". Neúspěch nepřipadal v úvahu. Najednou jsme se před pár dny dověděli, že Irán jaderné zbraně nevyvíjí. Někdo v tajných službách dostal odvahu se šílenému fanatikovi vzepřít a říct pravdu.

To jsou 2 příklady dnešní propagandy. Na Balkáně se démonizovalo stejně. Jedni byli dobří, druzí špatní. Ti dobří mohli páchat zvěrstva a čistky, to jsme omluvili, u těch špatných stačilo pouhé podezření, které stačilo, že byli z toho obviňováni. Většina z obvinění se následně ukázala být falešná. Později byly lži odhaleny. Nachlup stejné, jako později u Iráku a Iránu. Ale už to nebylo aktuální.

http://aktualne.centrum.cz/...

lže se i v jiných sférách, třeba o počasí. V demokracii působí finančně silné zájmové skupiny, za peníze najímají PR agentury, aby ovlivňovaly veřejné mínění v jejich prospěch. Když chtějí něco prosadit, co by bylo proti vůli obyvatelstva. Když je potřeba, třeba u počasí. Když chtějí válčit, tak taky. Musí se démonizovat, odlidštit ta "zlá" strana. PR agentury pak dodávají přes své novináře "zaručené" informace. Odlišné názory a fakta v TV, rádiu, nebo v tisku nezazní. Ne v tom, který kontroluje stát, nebo vládnoucí skupina. Nezávislý tisk existuje, ale čte ho málo lidí. Zároveň je tlak z vedení redakcí na nositele "nesprávných" názorů. Nejen v socialismu se vyhazovalo a vyhazuje z práce za nedodržení momentálně správné ideové linie ... Bohužel to tak je. Proto nelze číst noviny, nebo poslouchat projevy vládnoucí politiků (natož US prezidenta ! :-)jako evangelium.

Konzumovat pasivně propagandu je méně namáhavé. Na získání nezávislých informací se musí vynaložit námaha. Nejsou naservírovány na podnose jako "informace" , mající za úkol manipulovat. Apak, je známo, že myšlení bolí. Třeba to, že mocnosti na BAlkáně v 90tých letech sledovaly do puntíku politiku Hitlerovského Německa, že smlouva, pro kterou se svobodně rozhoduje, není diktát, který někdo bezpodmínečně diktuje, nebo že causa Kosovo nápadně připomíná Mnichov. Včetně vyhnání původního obyvatelstva. Tehdy byli pro Evropu teroristé Češi, co utlačovali německou menšinu, že se jí musel zastat Ochránce, který tím sledoval své vlastní zájmy. Tehdy, jako dnes. Ale myšlení bolí....
11. 12. 2007 | 17:25

Fanda napsal(a):

Pane Jiří Dienstbiere, jsem rád, že se patříte mezi ty z mála, které neovládá servilita tradovaná již od Bílé hory a kteří používají zdravý rozum.

Nicméně, s Ježíšem nikdo neprohraje, tedy s Ježíšem v srdci, ne v ústech.
11. 12. 2007 | 17:37

Transmutátor napsal(a):

Ad: Strategie globální války asi ne,Amíci proti všem to by mohlo dopadnout zle navíc pro veškerenstvo jako takové. Nic méně fakt, že se válka stala legitimním nástrojem státní administrativy svědčí jako ostatně mnoho dalších přímých důkazů o tom, že celá poválečná ekonomika spojených států je ekonomikou válečnou. Nedej Pán Bůh aby byl na celé planetě náhodou mír. U.S.A. by se staly největším světovým žebrákem. Pokud není po ruce nepřítel skutečný, tak si ho vytvoří. Konec konců Saddám byl jejich dítě stejně jako Bín Aladín. Málo se ví, že rodina Ládínů založila Jirkovi z křoví postupně šest obchodních firem, které nechal vést časem k řízenému úpadku ve svůj prospěch. Málo se ví, že 2 hodiny po pádu dvojčat širší Ládinova rodina opustila U.S.A. ze starého Kennedyho letiště, za milého a starostlivého porozumění tajných služeb a odletěla do svých destinací. U.S.A. si v poválečných dějinách vyprodukovaly tolik nepřátel, že je dnes nespočítají.Tak proč český Honza a chudák Jacel musí tahat za ně jejich kaštany z ohýnku na našem území. Ostatně Amíci nám nepomohli nikdy. V Teheránu si vyklejmovali prostor svého zájmu a nesmyslná demarkační čára byla darem Stalinovi. Proto tady mohl být komunista celých 41 let. I v 68 jako jediná velmoc nezvedla ani obočí, když nás Sověti okupovali. Tak prosím jakýpak vděk. Vemte už tu českou palici a rozum do hrsti.
11. 12. 2007 | 22:59

Frank napsal(a):

Příslušníci modré chřipky dostanou pupínky. Takový článek se jim nebude ani trochu líbit. Tak jako bolševici měli svoji modlu, tak ji mají modří ptáci. Že Bush je největší idiot ze všech americký presidentů, nevadí.
12. 12. 2007 | 08:33

Jarek napsal(a):

Dobry den.
Ja jsem zaprisahly oponent ODS a jejich "reform",ale´soucasne bych pokladal za dulezite upozornit tento portal ze svou bezhlavou(bezmyslenkovitou) zaprodanosti CSSD odrazuje potencionalni volice kterych bude hodne treba pri predcasnych volbach.
Panove nezlobte se na me,ale vase psani tak nejak neni na urovni konkurence.Viz treba venuse-dvojce zeme apod.
Vas verny ctenar.
PS:A uz vubec me nenadchne opisovanin anglickych slov.Zas dalsi minus.
12. 12. 2007 | 09:22

Věžák napsal(a):

deja vu :
Máte kuráž a zajímavé informace. Rozbití Jugoslávie a následující očanská válka padají jednoznačně na vrub Německa a USA. Zatímco u Němců (i těch dnešních "hodných") to bylo logické pokračování jejich tradiční balkánské politiky (i když je obtížné si odpovědět na otázku, co tím oni sami získali), pro USA to byl bezprecedentní zásah do dalšího vývoje v Evropě a nechce se mi věřit, že by Němci přiměli Američany tahat za ně kaštany z ohně v SFRJ. V případě neočekávaně masivního zapojení US Air Force na straně protisrbské, ale i místy i protichorvatské, lze zřejmě hovořit o jiné, "vyšší" motivaci. Stačí si přečíst noviny z doby před útokem NATO na Srbsko. Jeden útok islámských teroristů, hlavně Al-Kaidy, na US ambasády, civilní i vojenské objekty USA všude možně - v Jemenu, Somálsku, Kataru. A pak najednou NIC. Bez žádných překážek při vstupu na území Evropy se objevují, a to ve velkých počtech, mudžahedini, Al-Kajďáci v Bosně, disponují takovou materiální podporou, že jsou společně s bosenskými muslimy a albánskými muslimy schopni vzdorovat nejen pravidelným jednotkám srbské, ale i chorvatské armády. Americké letectvo jim poskytuje palebnou podporu a diplomacie NATO jim poskytuje politickou legitimitu a podporu propagandistickou válkou pro všemu srbskému. Islámští teroristé vraždí na zemi, NATO ze vzduchu, nesmiřitelní nepřátelé spolupracují při vytváření základny pro infiltraci radikálního islamismu do Evropy. A náš velký morální myslitel aplauduje humanitárnímu bombardování! Protože činy hovoří jasněji než slova, lze se domnívat, že si USA koupily mír od Al-Kaidy, zato, že ty jim umožnily vytvořit na Balkáně svoji vojenskou (výcvikové základny), politickou (vládnou tam chlapci z UČK a jim podobní) i ekonomickou (drogová cesta) základnu pro rozvinutí jejich operací v Evropě. Evropa má o jeden velký problém více, má na svém území nekontrolovatelné území, kterému vládne militantní islamistická mafie, a USA dosáhly toho, že Evropa je vtažena do protiteroristických "preemptive" válek v Iráku, Afganistánu a zřejmě brzy i na Balkáně. V kontextu hrátek kolem US radaru v ČR, nepřipdá Vám též trochu nekamádské od USA, že se snaží Evropu oslabit a politicky rozštěpit již delší dobu? Ego, Evropa je nyní na cestě k novému Ahtisariho Mnichovu. Co a kdo ji vede na cestu k sebedestrukci, v vytvoření precedentu, který může přinést řadě evropských multietnických zemí rozvrat a destabilizaci? Co to vlastně dnes ve skutečnosti je to Euro-atlantické spojenectví? Komu slouží? Může někdo z Vás odpovědět na otázku, proč Evropa bojuje v Afganistánu? Pro instalaci demokracie do rodového systému? Kvůli likvidaci výrobní základny drog? Kvůli Al-Kaidě? Nenechte se vysmát. Je to kvůli potřebě vojenského obklíčení Ruska, je to pro strategickou pozici tam postavených vojenských základen mezi Ruskem, Čínou, Indií, a ropnými poli na jih a západ od Afganistánu. Za to stojí Američanům Afgánce i vyhubit, bude-li to potřeba. Ale oni vyhnali ze stejných důvodů Brity, Sověty a nakonec uteče i NATO se svou pseudodemokracií. Kam tu naši nesvornou Evropu, neschopnou se dohodnout i na věcech životně důležitých, ti neokonzervativci a jejich sionističtí páni nakonec dovedou .....kde budeme pro cizí zisky válčit příště?
12. 12. 2007 | 16:19

kkk napsal(a):

AP 4.2.2005 Na podnět mluvčího Pentagonu Larryho Di Rity začal hlavní vyšetřovatel amerického ministerstva obrany Joseph Schmitz vyšetřovat okolnosti, které se týkají novinářů, které armáda USA platí za články a komentáře., které mají na internetu ovlivňovat veřejné mínění na Balkáně. Rita vydal tento podnět v souvislosti s nedávnou aféru, kdy jisté novináře platila americká ministerstva pro svou propagandu.
Americká stránka Pentagonu pro Balkán má název Southeast Europen Time a podporuje jí americké velitelství v Evropě. První zmínku o tom, že Pentagon tuto stránku finančně podporuje se objevila na stanici CNN 3.2.2005. Stránka přitom vznikla už v roce 1999 během vzdušné války proti Jugoslávii.
Pro stránku pracuje na 50 novinářů, které americké velitelství v Německu platí prostřednictvím soukromé společnosti Anteon Corp.
Stránka podle agentury AP představuje přesně to, co nese ve vojenském jazyce označení "informační operace". Slouží k ovlivňování veřejného mínění a "vyvracení lží" a "dezinformací" kolujících v mezinárodních médiích. Jenomže skutečnost, že Pentagon využívá tuto webovou stránku přirozeně vyvolává dohady, že se Američané snaží zastřít vztah mezi opravdovými zprávami a tím, co by se dalo označit za vládní propagandu.
12. 12. 2007 | 23:12

benda napsal(a):

Dobrý den,
dovolte mně několik připomínek.
P. Dienstbier - když jsem poslouchal předvolební projevy kandidátů na úřad presidenta, nedomnívám se, že by byl Busch jednoduchý. To se naopak domnívám o jeho protikandidátovi.
Jarek - máte pravdu, server Aktuálně i podle mých kolegů je hlásnou troubou ČSSD.
Netoliko nýbrž - jak to, že pacifistům a humanistům nevadilo mučení politických odpůrců za Husajnova režimu?
Aniž bych toužil být nazýván fanatikem, domnívám se, že pouze silné USA může zajistit obranu ne sice ideální, ale přeci jenom jakž takž civilizované části světa. Bohužel, ochraňuje také i část jeho obyvatel,např. Tupelo, Frank, Dienstbier a další.
13. 12. 2007 | 09:25

F.K. napsal(a):

Takže po přečtení blogu taky přispěji do mlýna. Levicové smýšlení p. Diensbiera mě nepřekvapilo, ostatně svůj levicový postoj avizuje praktici již od dob revoluce s mírnými úpravami, tak jak je různě potřeba pro získání toho a ono křesla či postu. Jen to ve mě potvrzuje pocit, že do politiky mají jít lidé, kteří něčeho v životě dosáhli a politiku berou jako službu a né jako vrchol své kariéry.
p. Diensbier jako politik velice dobře ví, že rozhodnutí G.Bushe nejsou z velké části jeho vlastní, ale výsledkem celého týmu, proto personifikace rozhodování USA do rukou jednoho muže smrdí předvolebním populismem od kosti.
To že celý svět znovu zbrojí a že Čína sype miliardy a miliardy dolarů do vlastního vyzbrojování si člověk může přečíst nejen v zahraničním tisku, ale i v českých novinách. Otázkou je, zda průměrný český občan je schopen si uvědomit, že tento fakt nás opravdu citelně ohrožuje. A zda se nenechá strhnout předvolebním populismem několika politiků, kterým je vlastní ego přednější, než osud této republiky a občanů.
13. 12. 2007 | 10:32

Tupelo napsal(a):

@benda: kdyz jste me zminil, tak se take vyjadrim k Vasemu prispevku.
Domnivam se ze predvolebni projevy jsou produktem celych tymu, peclive konstruovane, kde je kazde slovo zvazovano, takze zkoumat jednoduchost kandidatu podle predvolebnich projevu podle me nedava smysl (to se samozrejme tyka obo kandidatu). Soucasny prezident ovsem obohatil anglictinu o termin 'bushism', staci zadat do google.
Muzete nejak dolozit, ze humanistum a pacifistum nevadilo muceni odpurcu S. Husajna? To ze nekdo neschvaluje soucasnou politiku USA preci neznamena ze schvaluje konani jejich nepratel ci oponentu. Kdyz jste me nasledne uvedl ve Vasem prispevku, tak za sebe mohu rict ze mi vadilo, tak jak mi vadi muceni v Egypte, Pakistanu ci Saudske Arabii. Je nutne rovnez pripomenout ze tento duvod agrese do Iraku prisel az ex-post, pred ni se mluvilo o ZHN.
A k USA nemam vic co dodat, nez to co jsem napsal 08.12.2007 23:50:26, pripadne Vas mohu odkazat na blogy pana profesora Horejsiho o antiamerikanismu ( http://blog.aktualne.centru... ) ci pana docenta Havla o Ceskem hlasku ve svete ( http://blog.aktualne.centru... ). Velmi se mi libily. I ja si preji silne USA, ktere ovsem budou mit ve svete (nebo alespon v Evrope) respekt, jejich soucasne vlade se ho jiz ziskat nepodari.
13. 12. 2007 | 11:02

Vanek napsal(a):

Kostlivec:

Místopředseda PS-PČR Jan Kasal byl dne 12.10.1988 vázán jako vlivový agent ruskou GRU. Typování bylo provedeno při jeho služebních cestách do SSSR. Při vázání bylo použito kompromitujících materiálů. Byla mu nabídnuta finanční motivace a podpora v jeho budoucí profesní a politické kariéře. Podepsal spontánně a ochotně a že rád bude spolupracovat i při případné změně politického systému v zemi. Respektoval skutečnost, že se jedná o závazek celoživotní. Kvalita jeho informací z minulosti byla velmi dobrá. Informace se nacházejí ve svazku „VOR".

Výtah z Hlavní správy rozvědky ze dne 14.10.1988 a přísně tajných dokumentů FBIS

Kopie originalniho dokumentu:
http://kocourkov.fortunecit...
13. 12. 2007 | 23:36

pje napsal(a):

Tak toto Dienstbierovi podepisuji. A to se ještě vyjádřil dost diplomaticky. Přítele poznáte podle toho, že se vám nebojí říci pravdu a nelže vám. Vláda USA naším přítelem není, to je mrazivá jistota. Musíme se umět postavit na vlastní nohy a opírat se o Evropu, kam snad opravdu patříme, třebaže to ještě ne všichni víme...
13. 12. 2007 | 23:41

Romann napsal(a):

Vyšetřování BBC Radio 4 odhalilo nové informace v tématu, kterému bylo věnováno minimum pozornosti historiků, konspiraci ve prospěch skupiny vlivných finančníků vedených Prescottem Bushem, která měla svrhnout vládu a zavést v USA fašistickou diktaturu založenou na ideologii Mussoliniho a Hitlera. Ďalej na: Národný Inštitút Francois Marie Voltaire, ikona USA, téma: BBC: Bushův děd plánoval fašistický převrat v Americe
14. 12. 2007 | 09:44

samuraj napsal(a):

Moc se mě líbí že pan D. nazývá Busche jednoduchým Texasanem. Jak by pak nazval sám sebe -třeba komplikovaným nortonem nebo zakukleným komančem.
14. 12. 2007 | 14:17

Jackilla napsal(a):

Uvedomte si, o cem tu celou dobu hovorime. Americane nebyli 11/9 napadeni ... oni si to udelali sami, to je zakladni FAKT. Existuje jiz bezpocet studii zaznamu a vypovedi svedku o rizenych exlozich. Americene nebyli napadeni, sami si zpusobili ztraty na civilech a by mohli terorizovat svet.

Padaj bomby na lidi, esli budem mlcet, budou je hazet i na nas.
14. 12. 2007 | 14:36

lister david napsal(a):

No, pro mě je to jasný. Bolševik zůstane bolševikem, blb blbem. Jiřík už nemůže reportovat o "zvěrstvech" imperialistů z USA ve Vietnamu, tak bude aspoň kopat do "primitiva z Texasu." Možná by mohl vysvětlit zeťovi Bursíkovi, že daně se platit mají a že "o%jebávat" finančák a manželku, to není taky zrovna košer.
14. 12. 2007 | 15:01

kompi napsal(a):

Jiřino, ty dilino. Ty jsi byl odborník na USA už v 68 roce, kdy jsi působil jako dopisovatel Rudého Práva ze Států. A toto stigma ti zůstalo. Můj názor je jasný: Už aby tady ti Amíci měli svůj radar, a bude to tím pádem území se specifickým americkým zájmem a postavením. Pak už se nebudu budit v noci s otázkou, kdy sem ta smečka ze stepi vtrhne tak jo v 68. Dilina Jiřina si nic nepamatuje, a netuší, jaké svinstvo dokáží Rusové s Němci udělat v zájmu svých společných cílů - ovládnutí Evropy. Raději bude s Němcem střihat dráty a tlačit se řitním otvorem do Schroderova břicha. Jiřino, ty slintale, až bude celá ČR mít statut Americká Základna No. 1, tak tato zemička přestane být malým zrnkem mezi ruským a německým mlýnským kolem. Good luck, trotle.
15. 12. 2007 | 15:57

Právník napsal(a):

Mučení, únosy a vraždy jsou prostředky bohulibé politiky, protože ten, kdo nařizuje mučit, unášet a vraždit je humanista a demokrat. Nemůže to být přece sadistický zločinec a vrah, když je to prezident Spojených států. Zločinec musí být naopak Dienstbier, kterému se ty únosy, mučení a vraždy zjevně nelíbí.
15. 12. 2007 | 16:16

danny66 napsal(a):

dvakrat jsem se musel presvedcit, jestli to opravdu nepsal pan Martin Skapik, pane Dienstbiere nazvat nekoho jednoduchym, nekoho kdo vystudoval Yale a Harvard Business School, jedny z nejlepsich skol na svete je dosti trapne, nevim co jte vystudoval vy????? A pro ostatni, jestli si opravdu myslite, ze s novym prezidentem at to bude Barak nebo Hillary, vy v Evrope zadny rozdil nepoznate, a jsem prevedcen, ze ani my tady. A o nejakem rychlem stahovani vojaku z Iraku muze uvazovat jedine idiot, ktery si nevidi na spicku nosu. Jak rekla Madeleine, z Iraku se nemuze odejit, je treba to tam dodelat. A nemyslim si ze tato dama, nevi o cem mluvi. Proto tento clanek pana kandidata povazuji za predvolebni blabol, prihrat si polivcicku na momentalni modni vlne antiamerikanismu za kazdou cenu.Jak se kdysi priznal pan Dlouhy, byval jsem nejoblibenejsim politikem, protoze jsem lidem rikal to, co chteli slysel!!!!!!! Jak vystizne!!!!!
16. 12. 2007 | 06:37

Pavel napsal(a):

Jděte prosím do zaslouženého důchodu a neotravujte vduch v mediích ČR prosím!!!!
16. 12. 2007 | 07:12

pravda napsal(a):

Pokud Cesi "odsouhlasi" k umisteni radaru, odstartuji tak "katastrofalni" planovanou hru, ktera postihne miliony lidi!!!! Otevrete oci!!!
16. 12. 2007 | 16:07

Charlie napsal(a):

to Dany
perfekt - není co dodat... :-))
16. 12. 2007 | 17:48

pawell napsal(a):

Kam směřuje nejen Amerika od dob zavraždění J.F.Kennediho ??

"dokument" ZEITGEIST" pro lidi

zadejte ve vyhledávačích, nebo You Tube....

a vlastně jak je to u nás?? v ČR pane Dienstbiere. :)
16. 12. 2007 | 20:43

Jarda napsal(a):

Tohle mne u Dienstbiera vzdycky stvalo - neschopnost objektivity. A nejhorsi na tom, ze ze cim je clovek starsi, tim hur pripusti, ze se muze mylit. Viz Jugoslavie a Milosevic. 10ti lety konflikt si vyzadal 100tisice mrtvych, miliony na uteku. Kdyby Francie nezablokovala vojenske reseni (tedy utok NATO), mohlo byt vse ukonceno o 4 roky drive. Bombardovani Jugoslavie si vyzadalo - podle NATO 1500 mrtvych civlistu, podle Milosevice - 3000. I kdyz vezmu Milosevicova cisla, tak jde o mnohem mensi zlo, nez pokracovani genocidy v Jugoslavii. Tedy - Diensbier se spletl. Priznal to - NE.
Irak. V cervnu se vratili Senatori za demokratickou stranu zpet do Statu - a konstatovali jak je prekvapilo, jak tendence informuji americka media o situaci v Iraku. Pri nedavnem jednani v Senatu i demokrate podporili setrvani v Iraku - proc asi ? Proc o tomto Dienstbier mlci ... protoze jeneumi informovat nezaujate. Doporucuji JD pravidelne sledovani BBC ...
16. 12. 2007 | 22:41

Aramis napsal(a):

Jenom, aby nezačali vypadávat kostlivci Jirky D. Třeba, jak byl ožralý jak prase, když byla rozspuštěna Varšavská smlouva. Co, Juro?! Nebo jsi byl v takovém deliriu, že ani nevíš, že jsi byl nalitý jak hovado?? A to chceš být prezident?!
16. 12. 2007 | 22:58

Kodl napsal(a):

Prozřete, vy slepí uctívači USA :-)
17. 12. 2007 | 02:56

Mirek napsal(a):

Jarouši, jak tě to napadlo? Každý národ, každé etnikum, každý stát, musí mít možnost vyřešit si svoje problémy a vnitřní vztahy sám - bez zasahování druhých bez jejich vměšování. Jugoslávie, Irák ani jiné země (třeba ČSSR v roce 68) neřešili jiné problémy než svoje. Ale vždycky nějaký osvoboditel a policajt, bohužel v posledních letech USA ser snaží někomu vnucovat svoji morálku a demokracii. Je to to nejbídnější z bídných. Silný má mít převahu především a výhradně morální. Každý, kdo do takových agresivních vztahů vstupuje na straně toho silnějšího si zaslouží stejné opovržení. A jedno známé heslo také říká "Ještě nikdy a nikomu strom do nebe nevyrost.
17. 12. 2007 | 08:29

Ivan Dorica napsal(a):

Díky za poutavý článek o katolíkovi George Buschovi,a americké cochcácké moci,můžeme dál pokračovat o československo socialistickém cochcáctví,o Putinovském,komunistickém,a českém cochcáctví.
Vítejte na válečné planetě zemi.Člověk si úspěšně zamiloval hřích a polopravdu!
S pozdravem Jesus Lives !
zůstává Ivan Dorica
17. 12. 2007 | 19:57

Josef napsal(a):

Dobrý den. Tahle planeta není určena k vytvoření ráje. Mnozí říkají: Make this a better world...(udělejme tento svět lepším), to ovšem není možné. Lidé pravdu nechtějí, protože by se museli podřídit,to se ovšem za tohoto času nestane. USA si útoky 9/11 nachystalo samo a použilo je jako záminku aby mohli vtrhnout kam chtěli a odstranit z cesty toho,kdo se jim nehodil.Ano,mnoho lidí bylo ušetřeno budoucí smrti,která je mohla potkat,ale pouze a jenom to ukazuje na jedno:BIBLICKÁ PROROCTVÍ SE NAPLŇUJÍ A JEŽÍŠŮV PŘÍCHOD JE BLÍZKO!Proto probuď se ty kdo spíš a zazáří ti Kristus!Kéž by jsi jím byl i ty, čtenáři. Ti kdo se dnes smějí těm,kteří vzívají Hospodina budou potrestáni,zničeni,ikdyž tomu teď možná nevěří.Bůh má možnost a hlavně právo si vybrat ty,které spasí a budou to jen ti,kteří jsou mu poslušni v tomto hříšném světě.Proto vzdejme chválu a čest Hospodinu a každý sedmý den, sobotu, jej chvalme a vzívejme Jeho jméno.Halelujah! Amen
17. 12. 2007 | 21:06

DEKUJMEmirumilov.USA napsal(a):

Dienstbiere, ty ses vybarvil.
Jses odporny komunista podporujici komunistickou agresy a Islamsky terorismus. Mel by ses stydet spinit mirumilovne USA, ktere je jedinou vaznou prekazkou komunistu a fanatickymu islamskymu terorismu!!!!
19. 12. 2007 | 16:25

Tomáš napsal(a):

Všichni dělají chyby, i USA. Nicméně bych se raději dostal do rukou CIA než KGB. Proto nechápu, proč se někteří lidé pořád tak obrací směrem k východu, jakoby je tam čekalo něco krásného.
Holt historie se opakuje. Před druhou světovou jsme mělo skoro hotový ten nejlepší obranný systém v Evropě - nestihli jsme to. Teď můžeme mít ten nejlepší obranný systém nejen v Evropě. Obávám se, že vzhledem k situaci v Rusku to opět nestihneme. Kéž bych se mýlil...
19. 12. 2007 | 22:58

anna napsal(a):

muj nazor je, ze nas stat nepotrebuje raket.zakladnu, jelikoz tak se vystavujeme nebezpeci utoku, islam.staty maji miliardy obyvatel, take zbrane a mozna i jaderne,..takze drazdeme je a skoncime spatne...nepotrebujeme stale nekomu lezt do zadku, ani Rusku, ani Americe..zalozme neutralni stat s politikou nestrannosti, to bude dobre i pro dalsi generace..chranme prirodu, a vychovavejme nase deti ne jako sobce a urvi co muzes..to je ma skromna rada..zdravim Vas z Anglie,..ta si nenecha nacpat zbrane na sve uzemi a odpadky jak my...i kdyz v mnoha oblastech je tu neporadek vetsi jak v nasi vlasti..
20. 12. 2007 | 03:35

anna napsal(a):

a jeste jsem vam chtela napsat, ze Bush nema sympatie amer.obcanu..za jeho vlady klesl dolar o polovinu, cirka,..vede valky a schovava se za nabozenstvi..ano on bojuje proti interupci..o jak chvalihodne..ale klidne posle povrazdit bombami deti v Libanonu, co udelaly, ze se jen narodily na tomto uzemi? ze mu nezni v usich jejich krik, kdyz umirali? on prece neni vrah,jen ma spinave moc spinave ruce od krve nevinnych obeti..Snazim se byt nestranna, ja nemam rada ani velke Rusko, protoze okupovali nasi zemi..jen tak potichu, ale okupovali..nas narod nema temer cest a sebevedomi..slouzi cizincum, ale proc?pro trochu penez?my muzeme prece spojit svuj potencial a trochu min sobectvi a nekrast jeden druhemu..pak muzem sami si ridit svou zemi bez cizich vlivu..
20. 12. 2007 | 03:48

anna napsal(a):

pouzila jsem Libanon jako priklad...vim, ze tam vtrhl Izrael, ale bez zbrani z Ameriky, ci podpory by nebyl nicim...i to je svinstvo, protoze vybagrovat vesnice a Saron napr.i nektere dle dostup.info vyhladil..na to nema nikdo pravo. Navic dle jejich viry ma mesias teprve prijit a zide se teprv pak maji pravo vratit do zeme zaslibene..takze pokud by buh byl a je li ma kazdy svuj nazor...tak pak prijdou nove pogromy..protoze vina se nejak smazat musi...a sami vidite teroriste..ano, nejsou v pravu, ale nezene je nekdy zoufalstvi? co kdyby vam nekdo vyvrazdil rodinu a zbagroval dum?.. politika je spina..lzou nam, lhali za komunistu, lzou zase pratele..ale myslete a reknete si..jak by bylo me?
20. 12. 2007 | 03:56

karel napsal(a):

Když je někdo chytrý(viz autor), je jedno, jestli je levičák, nebo pravičák!Je prostě chytrý a tudíž přijatelný!
20. 12. 2007 | 06:32

vanoce3000 napsal(a):

Představitelé státu by měli jít svým občanům příkladem. Když prezident používá sílu a lež k prosazení cílů své země ve světě, nemůžeme se divit když řadový občan vezme zbraň a jde s ní řešit své problémy ve škole nebo u sousedů.
20. 12. 2007 | 16:35

ego napsal(a):

Můžete Diensbierovi nadávat jak chcete, do komunistů, levičáků a všeho možného, jak to úderný fašista umí. Ale jedno mu nevezmete, že má skoro 100% pravdu. S tím idiotem z WH to určitě ve světě USA vyhrají.
20. 12. 2007 | 19:36

Tomáš napsal(a):

2anna: Problém je, že islám má přímo ve své svaté knize psáno, že mají konvertovat nevěřící silou. To, že se teď neprojevují tak silně, je jen díky tomu, že zatím nemají navrch. Až dojde k tomu, že budou mít dostatek prostředků, ať už to budou jaderné zbraně či něco jiného, tak začnou islamizovat celý svět silou, protože to je cíl jejich víry.
21. 12. 2007 | 08:31

neodstrčený napsal(a):

Můželi odmítnutý prezident, zkrachovalý politik a známý notorický alkoholik říci o prezidentovi USA, že je jednoduchý, mohu i já se vší zodpovědností říci že,J.D. je velkohubý, šišlající a nevyléčitelný komunista. Už by měl dostat nějakou funkci (jednoduchou),aby neobtěžoval svými stále ještě rudými názory.
Čest soudruhu. Zkuste kandidovat na funkci prezidenta pokud se uvolní na ŽELIVU !!!
21. 12. 2007 | 11:17

Kateřina Amiourová napsal(a):

A to ještě není moc známo, co udělala Bush během epidemie SARS - jakmile vyšla na jev riskantnost, tak, začátkem března nebo dubna, využil svého prezidenstkého práva a přirazil ke schalovanému zákonu prezidenstkou doložku - nějaké úsproné okleštění zdravotnického pojištěneckého systému.
Jinak:o Poslku nevím, že by se zvapamatovali - byl to právě polský prezident, který pů hodiny po svém zvolení prohlásil, že odpalovací rampu nedá Američanům tak levně - a bude chtít ještě útočné hlavice navíc!
Ono - řekla bych, že v kauze zradar nejsou Američané jedinými morálně zkorumúpovanými aktéry - jak mne o tom přesvědčuje jak polští tak čeští politici....
21. 12. 2007 | 13:33

masha napsal(a):

vazeny kandidate na prezidenta,byt vami tak bych se na toho jednoducheho Bushe vy...l;vy slovutny politiku,oproti vam je prezidentem,vy jste podelal co jste mohl.
21. 12. 2007 | 19:26

sony napsal(a):

važeny masha - nikdo neni svaty, nikdo bily, ani cerny. Racte nam sdeliti, co pan Dientsbier podle vas udelal spatne, plane nalepkovani je na nic. Mam dojem, ze je to jen vykrik z vasi pozice nuly.
21. 12. 2007 | 23:24

neodstrčený napsal(a):

Nemohu, než reagovat na příspěvek ,,sonyho" ač za pana ,,mashu" Tento profláknutý politik, novinář a.p. ať dělal cokoli, nic nedokončil a nedokázal nikdy ani umýt tu svoji rudou značku. Moc pěkně se nyní ty jeho blogy čtou. On by totiž dělal všechno jinak než všichni ostatní. Škoda že to nedokázal navrhovat a prosazovat jako ministr. Jeho předností byly dříve lepé děvy a chlast. Je to dnes jinak? Bohužel je to taková politická nula, že ani o toto téma už dnes není zájem.
22. 12. 2007 | 16:56

ktp.Dabac napsal(a):

Americká asministrativa by si měla uvědomit, pokud chce zde mít vojenskou základnu, tak pouze na základě referenda. Jinak hrozí nebezpečí, pokud jiná vláda ČR vyhlásí dodatečné refererebdum, tak by si mohli stěhovat radar do 24 hodin.
22. 12. 2007 | 17:09

Canuck napsal(a):

Mili souputnici,America neni Bush a Bush neni America.A pro vsechny ty dusicky co se modli aby padla America.Tim padne civilisace.So think twice,SVP.
23. 12. 2007 | 04:48

Serik napsal(a):

PAN BUSH JE NOVODOBÝ HITLER A NE JEDNODUCHÝ TEXASAN!
23. 12. 2007 | 07:54

PAUL napsal(a):

Venku mrzne jako kráva . chtělo by to nekecat a přiložit v kotelně , kotelníku makat!
23. 12. 2007 | 22:01

Venca napsal(a):

Proc nemame primou volbu prezidenta, proc nemame referenda o dulezitych otazkach ktere se nas tykaji? Na Hrade mame karikaturu ktera si za komancu jezdila po svete studovat, aby se v listopadu 89 zjevila znicehonic z prognostickeho ustavu a delala nam premiera a znovuzavadela kapitalismus. Nakonec byl pomoci hlasu poslancu KSCM zvolen za prezidenta. Jeho chorobna posedlost sebou samym uz prekrocila hranici normality a mel by byt presunut radeji do Bohnic, kde mu mohou odborne pomoci.

Chceme demokracii, ne demo-demokracii!
24. 12. 2007 | 14:33

Jarmila napsal(a):

Vy vsichni, kdoz tady nadavate odpurcum planu "docasneho" rozmisteni strategickych zbrani urcite jaderne mocnosti, do bolseviku, levicaku, komousu a pod. a to vcetne p. Dienstbiera, by si meli odzit v teto zemi rok 1984, kdy nam strana a vlada CCCP vnutila docasne rozmisteni sovetskych atomovych raket stredniho doletu na Libave, v Brdech i jinde. A ja se ptam, kdo z vas mel odvahu se tomu tenkrat postavit? Kdo z vas razitkoval jako ja prazske metro napisem "zadna raketa neni mirova"? Kdo z vas vi, co tenkrat delal p. Dienstbier proti tehle zlovuli moci? Dnesni vlada, ktera nerespektuje nazor vetsiny ceske verejnosti, je stejne nelegitimni jako vlada Husakova. Souhlasit dnes s pozadavkem na rozmisteni strategickych zbrani USA namirenych proti Rusku je totez, jako si dobrovolne na krk natahnout opratku. Hlupci, kteri to jeste nepochopili.
25. 12. 2007 | 02:14

martin.jr napsal(a):

Pane Dienstbiere! Že v Iráku zahynulo více lidí po svržení Saddáma Husseina než za jeho vlády? Prosím? Buď neznáte fakta a pak je Váš výystup zcela nekompetentní, nebo je znáte a pak záměrně lžete. V obou případech jsem rád, že Vaše jméno mezi kandidáty na prezidenta ČR už nefiguruje. Genocidy Saddáma Husseina, které proběhly za použití chemických zbraní si v severním Iráku vyžádali 100.000 až 200.000 mrtvých Kurdů. Je legitimní se ptát, kde byly USA během genocidy ve Rwandě. Je legitimní se ptát, kde byly během genocidy v Angole (stejně tak je legitimní se ptát, kde v tu dobu byla Evropa...), ale obviňovat Američany ze svržení diktátora hitlerovského kalibru za použití lži je podlé. Zavání to totiž bulvární žurnalistikou. A všichni slušní lidé vědí o co jde bulvárním žurnalistům - o senzace, které se dobře čtou... Snad jsem se u Vás spletl...
.
26. 12. 2007 | 13:41

seriozne prosim napsal(a):

ale martine, napr. OSN uvadi pocet obeti v iraku od vpadu usa na cca 700 000 mrtvych, bristske organizace a noviny cituji odhady odborniku, rovnez kolem teto vyse...
26. 12. 2007 | 16:44

klid napsal(a):

musím říci že mě pan Dienstbier příjeměn překvapil !
Je to jedno z velice mála obkjektivních hodnocení celé situace, které přes svou stručnost dokázalo obsáhnout většinu z celého problému.
Z komentářů je pak zřetelně cítit nevyspělost mnoha přispěvovatelů, kterým pro spokojený život stačí stupidní a jednoduché uvažování, podle kterého je vše protiamerické prostě komunistické. Tito chudáci, kteří si nevidí na špičku svého nosu si prostě nedokáží uvědomit, že okolo nás existují takové hrozby, proti kterým je jejich představa komunismu naprosto banální.
Nesmí platit, že cokoliv přichází z USA je automaticky něco úžasného. USA již dávno nejsou tou svobodnou zemí, za kterou jsou považovány a jak se sami snaží - po vzoru Goebelsova propagandistického schématu - přesvědčovat své okolí.
Ale tento fakt vidí jen Ti kdo mají otevřené oči.
27. 12. 2007 | 09:26

kesagatame napsal(a):

Pro car. Ta vaše čeština nevypadá , že je česká. Tečky, čárky, Y a I. A ta souvětí! Čert aby se ve vašem psaní vyznal. Vůbec jsem nepochopil co jste chtěl vlastě říci.
27. 12. 2007 | 11:34

Anijednou napsal(a):

Zajímala by mne motivace s jakou se pouštíte do Bushe a do jeho údajných kostlivců? Zvláště, když tam zamatláte to jednání s Ruskem. Používáte polopravdy a lži, jako správně kovaný bolševický novinář. Což ve skutečnosti také jste. Nechci vám brát právo na názor, ale myslím, že je potřebné říct hlupákovi, že je hloupý. Představa Bushe, který kontroluje každý krok tjných služeb a tají nějakou zprávu je směšná. Jen díky tvrdému postupu Bushovi administrativy rezignovala Libye na svůj program zbraní hromadného ničení a Írán zastavil program jaderný - což zpráva sice neříká, ale časová souslednost je zřejmá. Mohl bych pokračovat v rozebírání Dienstbierových lží dál, ale teď už jsem vyčerpal sv= naštvání po přečtení dalšího blouznivého příspěvku tohoto tragikomického staříka.
27. 12. 2007 | 12:15

adorable napsal(a):

Anijednou: budis se v noci hruzou, kdyz zhruba polovina tohodle naroda jsme my levicovi (moderne bolsevicky) hlupaci ??? *LOL* Skoro mi te je lito *S*
27. 12. 2007 | 15:30

martin.jr napsal(a):

to seriozneprosim:
Dobrá, rád se poučím, pošlete prosím, odkaz na zmíněné stránky OSN. Já jsem to na jejich stránkách nenašel. Díky
29. 12. 2007 | 18:31

Antonín Pokorný napsal(a):

Milý Jirko:-)
je mi líto, ale vždy jsem Tě podezíral z jisté nostalgie po dobách minulých. Nakonec to i potvrzuje stanovisko Tvých kamarádů z ČSSD od kterého se nesditancuješ.
Bohužel, Tvé názory nejsou pouze tragikomické, ale jsou to názory zhrzeného člověka, který prostě tím monarchou na hradě nebude:-)
Až budeš mít opět chuť něco hanit, zahoď pero a přijď mi pomoci na zahradu.
30. 12. 2007 | 09:07

Vanek napsal(a):

Nevidim zadny rozdil mezi Dienstbierem a Pepkem Vyskocem.
10. 01. 2008 | 10:28

DeAbajo napsal(a):

Jak se dalo cekat, u lidi jako je p. A. Pokorny nebo p.Vanek se asi vdeku, za pojmenovani nekterych veci spravnym jmenem, nedockate. Nejsou totiz pres svuj hloupe jednostrany pohled schopni alespon trochu smyslu pro rozmer a pravdu.
Panu Martinovi jr. bych chtel jen pripomenout, ze pokud pouziju lzi proti jakkoliv zrudnemu rezimu, sam pak rezu sam sobe vetev, neb hledat hranice kdy je nebo neni lez ospravedlinitelna je vice nez problematicke, a o tom p. Dienstbier pise. Oficialni cislo mrtvy zverejnene vcera na zaklade pruzkumu je 150 000 civilistu za posledni tri roky, jestli je to vic, nebo min nez ma na svedomi Saddam Husajn je naprosto irrelevantni.
11. 01. 2008 | 14:34

DeAbajo napsal(a):

Pro Anijednou:
Nikoliv, pouzivani lzi a polopravd jest vlastni jak pravici, tak levici, situace na nasi politicke scene to jen dotvrzuje. O situaci v USA, co se tohoto problemu tyce, mluvi prave p. Dienstbier. Nechtit tomu rozumet je samozrejme mozna, nicmene to samotnou situaci nijak neovlivni.
No a myslet si, ze Libie ustoupila tlaku Bushovi administrativi je opravdu hodne naivni a je videt, ze nevite nic o tom, co se v tomto smyslu deje napr. v EU.
11. 01. 2008 | 14:40

DeAbajo napsal(a):

A nakonec pro vas pane Dienstbiere,
dnes rano jsem si procetl nektere reakce na skutecnost uvadenou STEM, ze p. Svejnar predstihl p. Klause v pomyslnem klani o prizen obyvatelstva. Objevila se tam tez otazka, zda by se nenasel nekdo, kdo neni arogantni byt inteligentni a do sebe zahledeny clovek ani inteligentni emigrant se dvema pasy... odpoved nikdo nenasel. Osonbne si ale myslim, ze vy byste tou osobou byt mohl.
11. 01. 2008 | 14:47

dolfa napsal(a):

Vankovi
mýlite se Vanku, Pepek Vyskoč měl charakter Tento J.Dienstbier nikoliv
24. 07. 2008 | 14:42

citizen eco drive napsal(a):

Panove nezlobte se na me,ale vase psani tak nejak neni na urovni konkurence.Viz treba venuse-dvojce zeme apod.
13. 08. 2009 | 09:31

Jmeno napsal(a):

čas ukázal pane Dienstbiere, že jste se nemýlil a modří soudruzi pukají vzteky.

čest jejich radarové památce.
29. 12. 2009 | 18:28

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 01:08

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 10:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy