Zaměstnanost je klíč k prosperitě

10. 08. 2010 | 10:02
Přečteno 4810 krát
Statistický úřad Evropské unie EUROSTAT před několika dny publikoval čerstvá data (za rok 2009) o zaměstnanosti ve 27 členských zemích, zemích EHP a přidružených zemích EU. Zde jsou ke stažení: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/3-04082010-BP/EN/3-04082010-BP-EN.PDF

Domnívám se, že zaměstnanost je natolik klíčový a komplexní ukazatel stavu ekonomiky a vůbec společnosti, že rozhodně stojí za to se na tuto sestavu čísel podívat podrobněji. Vybízí to k různým srovnáním mezi členskými i nečlenskými státy. Pokusím se pouze stručně zmínit o několika málo z nich.
Je pro dnešní EU docela signifikantní, že nejlépe se co do míry celkové zaměstnanosti ve věkových skupinách 15 – 64 let umístily na prvních čtyřech místech 3 nečlenské země EU. Na pomyslnou medaili se dostalo pouze Nizozemí na 3 místě.
ČR rozhodně patří mezi lepší průměr členských zemí a spolu se Slovinskem je zdaleka nejlepší v tomto ohledu mezi novými členy EU. V žádném případě však není důvod k uspokojení. Dlouhodobě naše míra zaměstnanosti spíše stagnuje či dokonce mírně klesá. Máme poměrně vysokou zaměstnanost můžů u žen jsme všaj již pod průměrem EU27.
Stejně tak jsme jen průměrní pokud jde zaměstnanost osob ve věku 55 -64 let. O zkrácených pracovních úvazcích ani nemluvě, zde mám ovšem jistou pochybnost o srovnatelnosti mezi jednotlivými zeměmi.
Pořadí zemí dle míry zaměstnanosti 15 - 64 let
Hned při pohledu na pořadí zemí podle míry zaměstnanosti se nabízí myšlenka porovnat tento ukazatel se zadlužeností zemí měřenou veřejným dluhem jako % HDP. S použitím dat EUROSTATu za rok 2009 jsem tak učinil a výsledek můžete vidět v tomto grafu.
Mira zaměstnanosti a veřejný dluh jako % HDP
Je myslím zřejmé i z tohoto jednoduchého srovnání, že mezi schopností zemí maximálně využít svůj lidský potenciál a tím jak si tyto země vedou z hlediska zadlužování svých budoucích generací je poměrně silná spojitost.
Budiž na to nezapomínáno při řešení složitých národohospodářských dilemat dnešní doby. Maximální zaměstnanost práceschopného obyvatelstva je klíč k dnešní i budoucí prosperitě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karel napsal(a):

Autor :

Jak pomůže vyvádění milird ze státních rozpočtů a kapes střádalů na účty majitelů penzijních fondů zvýšit zaměstnanost?
10. 08. 2010 | 10:17

Duroy napsal(a):

Nu pane Rusnoku, již se těším na to nezadlužování příštích generací povinným odvodem části sociálního pojištění do soukromých kapes.
Ale prý je to efektivní, uvidíme, těším se.
10. 08. 2010 | 10:19

Ládik!!! napsal(a):

Klíč k prosperitě je prodej výrobků. Zaměstnanec, který dělá věci do skladu, je zbytečný. Klíčem k prosperitě je kvalita a cena vyráběného zboží a nabízených služeb.
10. 08. 2010 | 10:20

Suchec napsal(a):

Karel:
No přece jeho příjmu, ne?

Stačí se podívat, jak zhodnocují dodnes, jak dopadla značnáčást penzijních fondů v USA.

Pro ty, co ještě nemuseli začít čerpat, to ještě může být šul nul.

ALe pro ty, co museli začít čerpat v posledních 3 letech je to katastrofa.

A tomu může bránit jen průběžný systém, neboť tyto vlivy je schopen podstatně lépe utlumit.
10. 08. 2010 | 10:22

Suchec napsal(a):

Ládík:
Firma , která vyrábí zboží do skladu, a její majitel jsou zbyteční, ne ten zaměstnanec. Ten je oběť toho, kdo takovou výrobu organizuje.

Zbytečný je ten, kdo nevyrábí, jen se živí lichou a výrobou virtuálních peněz.
10. 08. 2010 | 10:26

Josef K. napsal(a):

Jednoduchost úvah pana Rusnoka je vhodná pro polpotovský režim. Světu, zdá se, stále více vládnou hlupáci. K těmto blogům nic jinho říci nejde, diskuse zbytečná, snad jen o hlupství. Včera jsem si v tv poslechl nového šefa ODS v Praze: normalizační slovník husákovského funkcionáře. Ty české elity, tp je "luzoidní" výkvět.
10. 08. 2010 | 10:29

Ládik!!! napsal(a):

Suchec:
Zaměstnanec dělá na sklad jen ve státním podniku. Máš pravdu - stát je zbytečný. Zaměstnanec je oběť státu. Nečekal jsem od tebe takový správný názor.
10. 08. 2010 | 10:34

gaia napsal(a):

"Je myslím zřejmé i z tohoto jednoduchého srovnání, že mezi schopností zemí maximálně využít svůj lidský potenciál a tím jak si tyto země vedou z hlediska zadlužování svých budoucích generací je poměrně silná spojitost."

ženská logika
pokud nechci zadlužovat budoucí generace udělám nejlépe když si žádné děti nepořídím. Žádná budoucí generace nebude takže nebude moci být ani zadlužená.

Pokud zůstanu svobodná a bezdětná budu dle Kalouskovy složenky dlužit státu (i když nevím za co) 200 tisíc to možná jsem schopná splatit když se uskrovním já totiž nerada někomu něco dlužím připadám si pak závislá.

Pokud si pořídím 3 děti bude moje rodina (5 lidí) dlužit dle Kalouska již 1 milion.
A to již zcela jistě při 3 dětech nesplatím. Protože jsem zodpovědná a vím že dělat dluhy není dobré radši tu budoucí generaci rodit nebudu dlužila bych potom moc.

A když nebudou lidi nebude ani nezaměstnanost ani problémy s důchody.Vše se vyřeší samo. Takže zvesela dál šířit teorii o zadlužování budoucích generací.
10. 08. 2010 | 10:35

Suchec napsal(a):

Ládíku:
Plácáš a překrucuješ :-))))))
10. 08. 2010 | 10:35

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ano, zejména pak zaměstnanost ve finančních institucích, na úřadech a v poradenských firmách je jistě klíčem k zářné budoucnosti a dlouhodobě udržitelné prosperitě.

Jen si nejsem tak zcela jist k čí prosperitě.
10. 08. 2010 | 10:38

jo napsal(a):

Lobista penzijních fondů promluvil. To se zase napakujete...hezky se lobuje v NERVu.
10. 08. 2010 | 10:42

hoven napsal(a):

souhlasim, že zaměstnanost je nejduležitější ukazatel. pro světovou ekonomiku a konec krize je nejduležitější ukazatel zaměstnanost v USA. až tam se začně nezaměstnanost snižovat, tak bude krize u konce. problem je v tom, že ekonomika USA prochází nejenom krizí ale i transformací. původní ztracená pracovní místa se už nikdy neobnoví, musí se vytvořit uplně nový v nových oborech, který tady před krizí nebyly. a to bude trvat minimalně 5 let. spíš déle a čeká nás ještě dost bankrotů , protože ekonomika se bude zbavovat starých podniků navzdory socialistovi obamovi, který si myslí, že může dalšíma dluhama porazit krizi.
10. 08. 2010 | 10:44

franťýk napsal(a):

Ládik!!!
"Zaměstnanec dělá na sklad jen ve státním podniku". Chtěl bych navštívit takový sklad ve státním , tedy ještě národním podniku Budvar.Tam to podle vás musí vypadat.
10. 08. 2010 | 10:48

student napsal(a):

Tencokida Hnuj: Správně.
Těch obyčejných co umí něco dělat je dost. Poradenské firmy jim ale poradí, co a jak mají dělat. Finanční instituce nějakým kouzlem (které ti obyčejní nedovedou pochopit), zajistí, že vydělané peníze se rozmnoží.
A úřady ty zajistí pořádek a spravedlnost v rozdělení těch velkých peněz.
Copak to tak nefunguje už dnes ???
10. 08. 2010 | 10:49

Tencokida Hnuj napsal(a):

student
Jistě. Ale až poté co si dáte šest piv a dva rumy.

Mějte se.
10. 08. 2010 | 10:58

Ládik!!! napsal(a):

franťýk -
chlast šel v ČR vždy na odbyt, to není ten správný příklad. Tam má hospodář největší "vývar"; vedlejším produktem Budvaru jsou alkoholici, léčení z daní nevinných.
10. 08. 2010 | 11:01

lada napsal(a):

holandsko ma sice bronz a nejnizsi nezamestnanost v eu, ale jen diky tomu, ze tam spousta lidi dela na castecny uvazek. kdyz mate nezamestnanost 10 procent, peti procentum zamestnanych seberete pulku hodin a date ji nezamestnanym, razem vam vyjde 5 procentni nezamestnanost... k tomu dodavam, ze v holandsku je takovy danovy system, ze kdyz si k praci na castecny uvazek priberete druhou takovou, bude vam druhe zamestnani zdaneno az nekde okolo 50 procent!!! cili je jasne videt, ze holandska vlada ani nechce aby lide meli dve prace na castecny uvazek a danemi od toho lidi odrazuje!
a ze by byla nejaka umera mezi nezamestnanosti a zadluzenosti, to se mi nezda - v te tabulce je nekolik zemi, ktere z teto interpretace vybocuji (litva, lotyssko, belgie, slovensko...)
ta tabulka je ovsem prinosna v tom, ze vidime, jak nesmyslne bylo straseni reckem... francie, nemecko, rakousko, uk, nizozemi - dvakrat vetsi zadluzenost nez cr. francie, belgie - trojnasobek, recko a italie ctyrnasobek..
kalouskova cesta rychlym autem do recka je podvod dvacetileti!!!!!!
10. 08. 2010 | 11:20

blue jay napsal(a):

Jen tak na okraj...
Setril jsem si do soukromeho fondu v Kanade skoro 30 let. A dnes mam vice nez 2x vetsi penzi nez jakou bych mel kdybych se jen spolehal na tu garantovanou statem.

A v CR se za to da zit fantasticky. Navic je tu zabava. Ty myší války mezi levici a pravici jsou k nezaplaceni.
10. 08. 2010 | 11:35

franťýk napsal(a):

Ládik!!!
Dobře, tak lepší. Posledními známými firmami. které vyráněly na sklad byly sklírny a porcelánky. Soukromé sklárny a soukromé porcelánky.
Takhle už je to lepší příklad?
10. 08. 2010 | 11:36

vlk napsal(a):

zajímavý graf. alespoň ten první. pro naše zdejší modré Khmery.
Kupodivu ve špici zemí s největší zaměstnaností najdeme státy typu Norsko, Dánsko, Švédsko, Finsko, ted y země s velkou daňovou kvotou a rozsáhlým sociálním systémem....zajímavé.

Kuzpodivu stejn é je to na druhím grafu. kd e tyto země mají velmi nákladný sociální systém , ale přesto realtivně malý veřejný dluh.

Jo a ještě něco pro místní armádu modrých Khmerů - až zas e budete blábolit o řecké cestě , vzpomeňte si na tento graf a na pozici ČR a Řecka.
LNic nedemonstruje druhý Rusnokův graf lépe než onu gigantickou volební lež , kterou famiglia 118 vyhrála letos volby.
10. 08. 2010 | 11:52

Sims. napsal(a):

To student
Jste naivní nebo jste si ve svém příspěvku dělal legraci, jinak to nevidím.
10. 08. 2010 | 11:56

franťýk napsal(a):

blue jay
Ale tady je možné do soukromého penziního fondu šetřit také. Sice ještě ne 30 let, ale už dost dlouho. Akorát ty zkušenosti se soukromými fondy jsou tu jaksi špatné. Proto je obecný strach z povinného šetření k soukromníkům. A pokud někdo šetří do soukromých fondů, tak jen opatrně, protože ten strach z jejich vytunelování je zatímvelký a odůvodněný
10. 08. 2010 | 11:59

blue jay napsal(a):

civava co si rika vlk,
nasla novej termin "modry khmer". Takze to uz nebude "famiglia 118". Cim nas tu ten ustekanej vzteklej pejsek jeste neobohati. Nevi nekdo z jakeho utulku utekl?
10. 08. 2010 | 12:00

Ládik!!! napsal(a):

franťýk -
tak dobře. Podíval jsem se na Sklárny Bohemia http://www.sklarny-bohemia.cz/, našel jsem si obchodní rejstřík http://www.justice.cz/xqw/x..., v něm je šéfem např. ing. Jaroslav Seifrt. Pak jsem se podíval so Svazků http://www.svazky.cz/test/s... a ejhle, evidovaný StB. "Podnikatel" - už mě nic jiného nezajímá, je jasno.
10. 08. 2010 | 12:04

hovorka11 napsal(a):

Jiří Rusnok:
To se nám vysmíváte?
Netvoříte žádné hodnoty, jen je zabavujete pro sebe !
Vždyť složení NERVU které je plno lobbystů penzijních fondů a bank nás jen bude vyssávat a ještě si to máme platit z daní !!!
Každá lež, každý podvod jde uplatňovat dokud je tolerován- doufám, že i na vás dojde !
To co chce zavést Bezděkova komise je tunelování daní drtivé části obyvatel v prospěch podporovaných. Celý systém vyvrací základy trhu a odměňuje ty, kteří si vymohou od státu dotaci do své kapsy !!!
10. 08. 2010 | 12:06

blue jay napsal(a):

frantyk,
na to jsou potrebne efektivni regulace a zakony. A take zaruka statu. Doufam ze se to v CR podari. Bude to jen k dobru tem co vazne premysleji o sve budoucnosti.
10. 08. 2010 | 12:06

schlimbach napsal(a):

Myslím, že ám známí ekonomičtí odborníci každým dnem stále více a více ukazují, že by měli vzít do ruky lopatu a jít něco pořádného dělat a přestat škodit této zemi. Co je to zase za bludy v tomto blogu?? Je nezaměstnanost nebo přezaměstnanost? Souvisí s tím i nějak délka pracovní doby? Co odchody do penze. Lidé po 40. špatně shánějí práci a tento odborník s bezděkovou komisí nabízí odchod do penze v 70 letech, jen aby systém na papíru se ještě chcíli udržel, aby si zainteresovní namastili kapsu a občané? Co s nimi - mohou zdechnout třeba, že? Jsou to tvorové minulostí nepoučitelní, kteří nás zase ženou do nějaké revoluce, až to přestane většinu národa bavit a vezme právo do svých vlastních rukou.
10. 08. 2010 | 12:13

franťýk napsal(a):

Ládik!!!
Chyba.Právě to by nás všechny mělo zajímat a hodně. Jenže dokud budeme tu svoloč, která to chrání a netrestá pořád podporovat, nedojdeme nikam.
V podstatě totéž i pro blue jaye
10. 08. 2010 | 12:16

blue jay napsal(a):

schlimbach?
muzes nam zdelit jake ekonomicke odborniky ma CSSD? A nepocitej do toho davu pravnika/eleva Bohuse Sobotku.
10. 08. 2010 | 12:18

schlimbach napsal(a):

blue jaj

v čem vidíte tu záruku státu? V tom že až bude nejhůře, půjčí si zase od jiých pijavic někde v zahraničí a zasanuje to, co naše pijavice podělají? Nebo spoléháte, že se potom už peníze budou moci v pohodě natisknout? Přemýšlel jste, kde se vzaly ty tisíce bilionů dolarů na "záchranu" finančního sektoru při zvládáí stávající krize? proč byly nality do bank a ne prostřednictvím obyvatel. Chápete vůbec, že pokud by byly tyto finance (kde se vzaly??) nality do systému skrze účty obyvatel, zmizely by dluhy a bankéři by začínali zase od nuly? Zástavy reálných majetků v bankách by byly vyplaceny? Lidem by se žilo fain? Bohužel, evidentní je, že toto nebylo účelem. Rád si ale v každém případě přečtu vaši odpověď, kde se vzaly ty peníze na sanaci systému (byly poskytnuty státy). A když jsme již u těch otázek - kde se vzalo 440 miliard eur do garančního systému EU u centrálí banky EU ? Díky za odpověď.
10. 08. 2010 | 12:19

schlimbach napsal(a):

blue jaj

proč odborníky ČSSD ?? Mě je jedno v jké jsou straně, pokud zastávají ty bludy - vůbec to není otázka stranické příslušnosti. okud vám jde o příslušnost, právě pan Rusnok je v ČSSD, pokud se nemýlim, ne?
10. 08. 2010 | 12:20

David napsal(a):

S aktivitou NERVu se roztrhl pytel. Včera Münich věštil nezaměstnanost a dnes Rusnok „řeší“ zaměstnanost. Asi nás čekají velké problémy.

Srovnávání s ostatními státy má jen ukázat veřejnosti, že se máme vlastně ještě moc dobře a stále řežeme jen do sádla.

Hodně se zapomnělo na to, že ODS před volbami slibovala, že vytvoří 170 000 nových pracovních míst. Teď se o tom mlčí.

Zrušit pracovní místa nebo snížit mzdy o 10% to dokáže každý blbec, ale vytvořit nová pracovní místa to je velký problém.

Opatření vládní koalice mi připadají jako když pejsek a kočička pekli dort a současně v celém systému se chovají jako slon v porcelánu.

To co předvádí je jen psychické týrání občanů. Ve vytvořeném chaosu se pak nejlépe krade.

Slavní experti by se měli občanům nalít čistého vína:

Prostě nás čeká katastrofa a na ni se musíte pomalu a jistě připravovat.

Víme, že dluhy státu jsou už nesplatitelné a proto je nutné se připravit na hyperinflaci a velkou nezaměstnanost.
10. 08. 2010 | 12:23

blue jay napsal(a):

Souhlasim Frantyku,
Kdyz se podivam jak na zapade trestaji podvodniky (viz kauza Enron), tak si pripadam ze zde ziju v jakesi hre od Kafky. Nikdo neni potrestan, snad az na bejvaleho ministra financi Ivo Svobodu. Nic se nedotahne do konce. Ruzni Krejciri, Pitrove a jim podobni si z CR delaji ze zahranici srandu. A to se deje za jakekoliv vlady. Jak je to vubec mozne?
10. 08. 2010 | 12:29

blue jay napsal(a):

Davide,
Jste nam tu zdelil sve dojmy. Co tedy navrhujete Vy? Mate nejake reseni?
10. 08. 2010 | 12:33

Tencokida Hnuj napsal(a):

ad blue jay či co to má dnes za nick

http://cs.wikipedia.org/wik...

http://cs.wikipedia.org/wik...

http://www.kurzy.cz/penzijn...

či dále např.

http://www.nasipolitici.cz/...

http://www.lupa.cz/clanky/j...

etc, etc.... prý NERV a ono zatím penzijní fondy a GS

Čest.
10. 08. 2010 | 12:38

franťýk napsal(a):

blue jay
To je přece naprosto jasné. Prostě když někdo 20let podvádí a krade a pak se schová za knížete s tím že už nebude krást a lidi mu věří. Když si někdo může koupit volitelné místo na kandidátce a lidi mu věří. Když někdo pomáhá tiskem předražené kuchařky rozkrádat státní peníze a lidi mu věří.
Divíte se?
A proč jediný potrestaný ministr byl z ČSSD?
Je něco shnilého ve státě Dán--- českém
10. 08. 2010 | 12:39

blue jay napsal(a):

@schlimbach,
zil jsem drtivou vetsinu zivota ve state kde existuji civilizovana pravidla ktere si utvorili civilizovani lide. Vy se me ptate co delat s bordelem v CR? Ja si myslim ze za to muzou lide kteri tu ziji. A 40 let socialistickeho realismu tomu rozhodne moc nepridalo. Je to v moralce naroda milej schlimbachu. Jen se podivej jak do sebe bez milosti rezete i kdyz nekdy jde o uplnou pitomost. Tridni boj v CR je stale v plnem proudu. Az se naucite se mezi sebou dohodnout, tak mozna, mozna mate sanci.
10. 08. 2010 | 12:45

Antonín Hrbek napsal(a):

Pane Rusnoku,

a co takhle zavést povinnou zaměstnanost! Kdo nebude pracovat je příživník, bude zavřen a bude pracovat pro stát zadarmo.

A co takové "špatné" ukazatele jako je produktivita práce, jakost a technická úroveň výrobků i služeb.

Všeobecnou zaměstnanost jsme již tady za komunismu měli. Po roce se společnost rozdělila na dvě vrstvy - jednu, která chce pracovat a druhou, která se chce nechat od státu živit. Stačilo by rasantně snížit neoprávněné sociální výhody všeho druhu a rázem by tu byl enormní zájem o jakoukoliv práci. Jenomže současným "ekonomům" a "poradcům" se poctivě dělat moc nechce.Tak nám raději "radí".
10. 08. 2010 | 12:50

blue jay napsal(a):

frantyku,
asi byl Ivo Svoboda blbej a nechal se chytit. Jini jsou chytrejsi. Pouzivaji metod "Pet na stole ceskych" ci loveji "kapriky". Na ty CR nestaci. Me dodnes zajima jak se Krejcirovi podarilo pri policejnim zatahu v klidu odejit z jeho vily. Pokud se nemylim tak hlavni nacelnik vnitra byl tehdy jakysi Bublan. Mas na to nejake vysvetleni?
10. 08. 2010 | 12:58

blue jay napsal(a):

Antoníne Hrbku,
Mate pravdu. LuftJarda Tvrdik uz take radil. Nejdrive armade, pak CSA a nakonec Paroubkovi. Poradci nemaji cenu zlamane gresle. Nejlepsi je si poradit sam a vzit zodpovednost sam za sebe.
10. 08. 2010 | 13:04

franťýk napsal(a):

blue jay
nevím nakolik mohl Bublan ovlivnit útěk Krejčíře, jako Langer mohl ovlivnit útěk Pitra. A kdo nechal utéct Koženého a jeho parťáky. Tam asi ti ministři jen čuměli. To kapesné šlo podle mého názoru do zcela jiných kapsiček.
Ale tyhle kapsičky se nikdy nenajdou, protože se naše současná (i nedávno minulá) vrchnost řídí heslem vrchního soudce Kučery, že když jde o vládu, tak jde spravedlnost stranou.
Prostě jsme to tenkrát v listopadu sežrali i s navijákem. Pustili jsme k moci vexláky, zapšklé ale pomstychtivé stařečky a lumpenproletariát. Vždyť co může být lepším příkladem pro naši blbost než to co se stalo mně. Na otázku zda jsou bývalí komunisté horší než ti co tam zůstali, mi bývalý komunista odpověděl že ano.
10. 08. 2010 | 13:17

schlimbach napsal(a):

blue jaj

myslím, že jste mi neodpověděl
10. 08. 2010 | 13:21

kristusek napsal(a):

Pane Rusnoku,
jsem rád, že vycházíte z informací Eurostatu, považujete jej tedy evidentně za solidní zdroj. V tom případě bych si dovolil pro příště o blog na téma "Jak se stát nejlepším ministrem financí aneb jak ze 100 mld dluhu udělat 17,5".
Tedy 17,5 podle p. Kalouska, 100 podle Eurostatu (a 67 podle výroční zprávy samotného Ministerstva financí:-p)

Děkuji a doufám, že toto téma pro vás bude, vzhledem k oblíbenosti tématu "Zadlužování státu", dostatečně zajímavé. To víte, jsem jen obyčejný pobíječ much, flájbój, tak nemůžu rozumět úplně všemu:-p
10. 08. 2010 | 13:32

Gerd napsal(a):

blue jay,
sice Vám již odpovídali i jiní, ale přesto neodolám. Je rozdíl spořit na penzi 30 let v Kanadě a 30 let v ČR. Zatímco v Kanadě z toho máte příjemné navýšení k důchodu, v ČR z toho budete mít leda ..... Ale řešení tu je, vykašlat se na české penzijní fondy a spořit v Kanadě. I když, britští penzisté také měli v oblibě Barclays, než jim jeden hravý manažer ze singapuru prachy prohnal asijským akciovým trhem. Zmizely, jak papír v ohni.
10. 08. 2010 | 13:38

David napsal(a):

blue jay:

Jedním z řešení je např. - stejně razantním způsobem, jak se postupuje proti obyčejným lidem postupovat i proti těm, kteří si nakradli nebo získali nezasloužené výhody.

Začít svírat ty pomyslné nůžky mezi chudými a bohatými.

Ve světě to už konečně někteří miliardáři pochopili a dávají polovinu svého majetku na charitu.

Myslíte si, že generální ředitel ČEZu si zaslouží půl miliardy za to, co pro ČEZ udělal? Myslíte si, že zdanění hazardu 20% je tak složité, že bude uplatňováno až od roku 2013? Přitom hned zdanit příspěvek stavebního spoření 50% není žádný problém. Myslíte si, že zrušení akcií na držitele není možné, jak se nás až po volbách snaží přesvědčit koalice? Nic jsem neslyšel o tom, že by naši poslanci také první 3 dny nemoci neměli placeny, tak jako my obyčejní smrtelníci.

Je potřeba, aby úsporná opatření byla vyváženým způsobem rozdělena a ne tak strašně nespravedlivě, jak to dělá ten brutální šílenec Kalousek.

Co se týká nezaměstnanosti, tak s dalším růstem produktivity práce bude logicky stoupat nezaměstnanost, a to až do bodu, kdy nastane doba, že bude nutné lidi spíše zaměstnat na méně hodin za méně peněz, než je držet na různých sociálních podporách.

Proto rušit plošně pracovní místa tím způsobem, že snížím PLOŠNĚ mzdy o 10% považuji za velmi špatné řešení. Taky z psychologického pohledu je lepší zmrazení mezd než jejich snižování.

Nyní se všichni ženeme za produktivitou práce.

Možná přijde doba, kdy nám už tolik na té produktivitě nebude záležet, protože z psychologického hlediska bude důležitější dát lidem alespoň nějakou práci, než je držet na sociálních podporách.
10. 08. 2010 | 13:46

Jedla napsal(a):

Všimněte si, prosím, vysoké zaměstnanosti na Islandu. (A to tam má mnoho lidí práce dvě, a obě legální a z obou platí daně). Přitom mají také "nákladný" sociální stát a vysoké přímé daně, podobně jako ve skandinávských zemích.

Ono to totiž funguje. Delegovat veřejné služby na neziskové, nekomerční instituce obcí, státu nebo komunit, je očividně funkčnější nežli individualisticky vše zprivatizovat a předhodit komerční sféře.
Řeči o tom, že sociální stát demotivuje, postihuje pracovité, zvyšuje náklady práce a tím zvyšuje nezaměstnanost - jaksi nejsou pravdivé, pohlédneme-li na ty grafy.

Pokud stát či obce plní své role (podmínkou nikoliv postačující, avšak nutnou je, že jejich instituce nejsou přiškrcené a proškrtané), vrátí se to ve výkonu a funkčnosti celé společnosti.

Jistě, pravý horní roh grafu je prázdný, vysokou zaměstnanost nenajdeme v předlužených státech. Ale pozor: Pravý dolní roh je prázdný také. Země, které se bojí investovat, pracovat s úvěrem, panicky se bojí zadlužení, ty také nejsou schopny prosperity s vysokým výkonem a slušnou zaměstnaností.
Podfinancovaná, nefunkční veřejná sféra, mizerná infrastruktura a "vnitřní", skrytý dluh nejsou cestou kterou by bylo záhodno jít, přesto jsme nyní právě na ní.

Asi potřebujeme "tvrdší" přírodní podmínky (jako ve zméněné Skandinávii či Islandu), abychom pochopili, že společenství má své přednosti a individualismus své slabiny. A možná, že povodně nám to jen trošku připomínají. Pochopíme při povodni, že individuálně si hasiče nezaplatíme, jen společně jejich pomoc můžeme mít k dispozici? Či bychom to pochopili po zemětřesení, nebo výbuch sopky?
10. 08. 2010 | 15:09

Rumcajs napsal(a):

Zaměstnanost pane Rusnoku ?

S čím to na socany chodíte ? Práce na ně působí, jako krucifix na čerta.

Dávky chtějí !!!
10. 08. 2010 | 15:46

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

myslím, že byste zasloužil mít svoji parafínovou bustu v nějakém muzeu zvláštních exotů, aby si mohli lidé neustále připomínat, kam člověka dožene přehnaná ideologická závislost.
10. 08. 2010 | 15:58

IQ napsal(a):

Vidíte pane Rusnoku, všechno jde. Posledně jsem vám říkal, abyste si našel jiné zaměstnání než psát o soukromých penzijních fondech.
Našel jste - klíč.
A dál?
10. 08. 2010 | 17:06

Josef K. napsal(a):

K soudruhovi Rusnokovi, kolik že poskytla nizozemská vláda ING...35 miliard euro? Tak jo, hochu. ING zkrachovala a existuje jen díky své vládě. Docela má co dělat, aby splatila....
10. 08. 2010 | 20:00

Al Jouda napsal(a):

To gaia :
Ženskou logiku tedy ovládáte perfektně! Jenže už Vaše první tvrzení se nezakládá na pravdě : "pokud nechci zadlužovat budoucí generace udělám nejlépe když si žádné děti nepořídím. Žádná budoucí generace nebude takže nebude moci být ani zadlužená."
Dluhy totiž budou existovat objektivně a nezávisle na Vašich dětech a naopak, čím bude méně dětí, které by vyrostly a staly se z nich tvůrci hodnot, tím větší dluh na hlavu bude.
10. 08. 2010 | 21:35

gaia napsal(a):

Al Jouda
když nebudou lidi nebudou ani dluhy.Cožpak příroda potřebuje nějaké peníze?Nebo zvířátka?
A kytičkám stačí Slunce ty jsou úplně nezávislé.

Ale psala jsem ironicky Kalouskovu logiku. Čím početnější rodina tím víc dluží.
A nejvíce žena zchudne na porodním sále když jde tam dluží 200 tisíc a s dvojčaty domů už 600 tisíc.
10. 08. 2010 | 21:53

Alex napsal(a):

Jen bych rád věděl, pane Rusnoku, co jste chtěl vlastně říci? Účast v NERVu II jste přijal. U vlády, která se chová jako amatér utržený ze řetězu a které se nejspíše té zaměstnanosti podaří svými chaotickými opatřeními tu pomyslnou stoličku úspěšně podtrhnout, nezabrání-li tomu vnitřní "soudržnost" koalice či veřejné mínění.
Zase příklad - stavební spoření. Nestačí blbej připodělanej způsob snížení státní podpory, kdy samo snížení podpory tak, aby bylo pořád výhodné není nic špatného. Ovšem kalousův plán na omezení použití stavebního spoření jen na bytovou otázku, to je už z ranku toho amatérismu. Balík, z něhož lze půjčovat tak dramaticky klesne.
Ach ty knížecí rady českých ekonomů, to je kapitola sama pro sebe.
11. 08. 2010 | 07:37

Levičák napsal(a):

Ono je to trochu o tom,na jakém průmyslu stát svoje hospodářství založí.Když se uměle nechá většina průmyslu zkrachovat,protože prý byl nekonkurenceschopný,celé hospodářství se založí na výrobě automobilů a dílů do nich,dále elektrotechnice,potom se dá těžko čekat zaměstnanost,tím i odvody daní státu a prosperita.Opuštění východních trhů díky ministru hospodářství panu Dlouhému,který je mimochodem dnes také členem NERVU II, a následné obsazení těchto trhů zeměmi bývalého západního bloku,dnes státy EU bylo geniální.Výroba například podzvukových letadel,které již léta nikdo nechce koupit také přispívá k prosperitě.Převedení hutí do rukou cizího kapitálu také a rovněž tak prosperujících pivovarů.Zlikvidování zbrojního průmyslu humanistou panem Václavem Havlem také prospívá hospodářství.Dnes jsme vděční,že se u nás budou opravovat ruské vrtulníky,které mají ve výzbroji státy NATO.Ano za to skutečně můžeme my řadoví občané a my jsme tutop zemi tak hrozně zadlužili.
11. 08. 2010 | 09:01

jogín napsal(a):

Modrá sojko, moje diplomantka se vrátila po řadě let z USA a z penzijního fondu dostala zpátky 40% vloženého. A to fond nebyl vytunelovaný. V půměru spadly peníze penzijních fondů o 30%.
11. 08. 2010 | 11:59

Tencokida Hnuj napsal(a):

jogín
To je daň z luxusu, že se o Vaši penzi nebudete starat sám, ale svěříte to penzijním fondům.
11. 08. 2010 | 21:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy