Díra v kontrolním systému: Státní firma ČEPRO nakoupila od Agrofertu biopaliva za 3,5 mld. Kč bez veřejné zakázky
Zatímco dotace a zakázky pro Agrofert v řádu stamilionů pravidelně budí ostré reakce, stranou pozornosti protékají násobně větší prostředky. S Rekonstrukcí státu upozorňujeme na rozsáhlé porušení zákona.
Tenhle blog nechcete číst
Třetí vlna COVIDU startuje. To riziko bylo evidentní už minulý týden. Lidé, kteří ta čísla sledují, opatrně varovali. A zbytek národa je opět nechtěl slyšet. A pořád nechce. Vždyť jsme právě otevřeli, zasloužíme si klidné Vánoce. Jenže svátky jsou viru úplně buřt. Kvůli malému rozvolnění docela přestal ustupovat. Co asi udělá po rozvolnění velkém?
Ten virus šíříme my lidi
Naučme se chovat bezpečně. Vláda žádný virus neporazí, my můžeme. Zní to pateticky, ale je to pravda.
V Česku to nezvládli
Když na jaře říkal Andrej Babiš, že v Itálii to nezvládli, bylo tam 1500 potvrzených nakažených. Česko jich dnes má více než desetkrát tolik. "V Česku to nezvládli", říkají si dnes nejspíš ve zbytku Evropy. Jenže zatímco Italové měli spíš smůlu, my jsme si opravdu nadrobili sami. Co teď? Kolem naší situace se šíří hromada nesmyslů, proto stojí za to si nahlas říkat základní věci. O těch je tento článek, žádné revoluční myšlenky nečekejte. Nejsem epidemiolog, hygienik ani lékař. Pouze kriticky myslící čtenář médií a názorů odborníků zmíněných profesí.
Zakázky místním dodavatelům
Necelou polovinu veřejných zakázek v ČR dostanou místní firmy. Města i kraje tak investují a současně podporují lokální ekonomiku. To je důležité zejména dnes, kdy nezaměstnanost rapidně roste a soukromé investice přinejlepším stagnují. Odhadujeme, že veřejné zakázky loni zaměstnaly 485.000 lidí. Bude to letos více? Na jaké sektory se zaměřit, aby byl efekt nejvyšší?
Čas přestat rozdávat
Ekonomika postižená koronavirem je na kapačkách, štědře sanovaná vládou. Stav byl v pořádku první měsíce krize, je to ale neudržitelné dlouhodobě. Krize může trvat dlouhé měsíce, některá odvětví se možná na původní stav nedostanou roky - například cestovní ruch. Držet je uměle nad vodou z peněz daňových poplatníků je nejen velmi nehospodárné, přináší to také značná korupční rizika. Řekněme rozdávání dost. Ekonomice se přece dá pomáhat i jinak, než sypáním peněz podle na koleni ušitých pravidel.
Stát si zakazuje centrálně nakupovat roušky
Rakouský stát nakoupil miliony roušek, přeprodává je městům i školám. U nás to nejde, máme špatný zákon.
Hladová zeď proti COVID-19
Karel IV. za krize nechal nezaměstnané stavět zeď. Buďme jako Karel IV., nedržme firmy a živnostníky na dávkách. Dejme jim práci.