Návrat čuníků

04. 12. 2012 | 11:32
Přečteno 3293 krát
Odlehčená ukázka toho jak je dobře, když na výstupy veřejných projektů je vidět

Nedávno na mou žádost zveřejnilo Ministerstvo Zemědělství propagační video Trable s čuníky, kde vcelku komicky vystupuje tehdejší ministr, dnes odpadlík a skoropředseda ODS Ivan Fuksa. Video svého času sklidilo trochu pozornosti, dokonce bylo předmětem poslaneckých interpelací - jaké blbosti že Ministerstvo produkuje. Ostatně podívejte se sami:Video bylo potichu odklizeno z internetu, zřejmě právě v reakci na kritiku či výsměch. Ještě že tu (stále) máme funkční zákon 106, podle kterého šlo opětovné zveřejnění požadovat, čest patří i MZe - prostě proto, že s tím nedělalo obštrukce a video na mou žádost poskytlo.

Žádost jsem nepsal, protože nemám co lepšího na práci než opruzovat ministerské úředníky, ale protože si myslím, že je škoda, aby taková videa mizela. Že si z pana exministra bude lid moci dělat srandu i nadále, je speciálně v našem národě dobrá věc. Jen více zakázek, které si samy postaví takový pomníček jako je youtube video - ať už v dobrém či špatném slova smyslu. Viditelně vyplýtvané peníze jsou stále desetkrát lepší než ty vyhozené potajmu (kterých je pohříchu mnohem víc - čuníci stáli jen asi 40.000 Kč). Aspoň si líp uvědomíme, kde nás tlačí bota .. a nebo se aspoň za ty naše daně dobře zasmějem.

P.S. Zcela vážně, solidní prezentace výstupů směrem k veřejnosti je tradičně těžce podceněná a podfinancovaná položka spousty projektů veřejné správy. Spekulujme si o tom, že někdo raději utrácí veřejné peníze potichu, jinému výdaje na informování neschválí peníze EU. Tak jako tak vzniká přítmí které pro nakládání s našimi penězi není ideální, a v důsledku na něj můžou dojet i jinak dobře zvládnuté projekty.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Soudružská stálost napsal(a):

TV NOVA vyhodí za jednu svou duchaprázdnou estrádu miliony korun, ministerstvo něco podobného zvládne natočit za 40 tisíc. Kde je tedy ta "cost-effectivity" soukromého sektoru????
Alespoň však vidíme, že pan Fuksa bude v Českém aeroholdingu výborným manažerem.
04. 12. 2012 | 11:49

TomášL napsal(a):

:-)

Náhodou je to sympatické video a srozumitelné pro všechny lidi různé inteligence...
04. 12. 2012 | 12:41

Jihočech napsal(a):

Přepošlu kamarádovi, soukromému zemědělci. Myslím že vezme bič do ruky...
04. 12. 2012 | 12:50

český maloměšťák napsal(a):

" ....a nám nezbývá než chovat a živit si naše prasata - i když jsou drahá..." /parafráze/
:))
" ...chov prasat je ale dost věda..."
" ...potřebujeme tak i kvalitní selata..."
"....po určitou dobu poskytneme chovatelům i finanční podporu..."

" Jezte česká prsata ! "
" Dobrou chuť! "

Pen Skuhrovec - dneska jsem díky Vám ušetřil tak tři stovky /desetkrát třicet/...a ze dva dny života k tomu navrch.
04. 12. 2012 | 13:28

český maloměšťák napsal(a):

" ...plot , za kterým byla naše prasata moc dobře schovaná, jsme zbořili naším vstupem do Evropské Unie..."

To nemá chybu. :)))
Fuksa by s tím měl jít do Bolkovy Manéže.
04. 12. 2012 | 13:32

gaia napsal(a):

tuhle psal Veleba v Právu, že Němci už taky nepěstují žádná prasata, že nakoupí ta naše, pak dostanou dotaci na chov prasat a ta naše prodají do řetězců o 3Kč dražší na kile. Řetězce je pak prodají našemu občanu jako německé vepřové, ale o mnoho dražší, než kdyby je český zemědělec prodal rovnou doma.

A německému chovateli prasat, který vlastně žádná prasta nechová, zůstane ta dotace plus ty 3 Kč navrch za kilo jako zisk.

Myslíte, že je to možné?
04. 12. 2012 | 13:44

gaia napsal(a):

a nemusí vlastně vůbec nic dělat ani vlastně ta prasata někam převážet. Vůbec nic jen papírovat.

ještě dodám
04. 12. 2012 | 13:46

JenTak napsal(a):

Česká prasata prý nebyla připravena na konkurenci, a proto jsou drahá. Tak proč ty politiky nedovážíme z unie, kde (se) ty prasata chovají jinak, lépe?
04. 12. 2012 | 13:57

aj ja napsal(a):

No, když to psali v Právu a navíc Veleba, tak určitě.
04. 12. 2012 | 13:58

gaia napsal(a):

aj ja

kdo myslíte, že je věrohodnější, Fuksa na klipu nebo Veleba v Právu?
04. 12. 2012 | 14:03

TomášL napsal(a):

Jinak toto video bych byl schopný udělat s kamarádem (profesionálním kameramanem) za flašku Slivovice.

Škoda, že člověk nevěděl, za kde se dá přihlásit do výběrového řízení. Za 40tis., to by bylo chlastu! I s bezdomovci bych se podělil a na Vánoce nakoupil... :-)
04. 12. 2012 | 15:24

Yosif K napsal(a):

gaia napsal(a):
tuhle psal Veleba v Právu, že Němci už taky nepěstují žádná prasata, že nakoupí ta naše, pak dostanou dotaci na chov prasat a ta naše prodají do řetězců o 3Kč dražší na kile. Řetězce je pak prodají našemu občanu jako německé vepřové, ale o mnoho dražší, než kdyby je český zemědělec prodal rovnou doma.

A německému chovateli prasat, který vlastně žádná prasta nechová, zůstane ta dotace plus ty 3 Kč navrch za kilo jako zisk.

Myslíte, že je to možné?
04. 12. 2012 | 13:44
V EU se deji ruzne veci a Veleba je velky myslitel, ale v SRN, Dansku a ve Spanelsku je take povetsinou mensi zima (primorske staty) takze prasata ze stejneho krmiva mene propali na teplo a vice rostou. V teple Australii je naklad na kilo prasete jeste nizsi nez ve Spanelsku.

Krome vetsi pracovni a technologicke discipliny pomahaji Dansku, Spanelsku a casti SRN take klimaticke podminky.
04. 12. 2012 | 15:41

Yosif K napsal(a):

Samozrejme - pokud Veleba si mysli ze v SRN a Dansku NENI vyssi technologicka kazen nez v ceskych prasecacich, tak nejaky jiny duvod si najit musi......
04. 12. 2012 | 15:44

SuP napsal(a):

gaia -
(04. 12. 2012 | 13:44) ....
To by mohli ekoteroristi proudem za 3,- roztáčet větrník a vydávat to za proud za 12,-, taky by jim to hodilo 9,- za nic.
Jenže je to zelený, tak je to v pořádku.
Nebo si myslíš, že to nejde? Dneska? Při elektrotechnický revoluci?
Tohle je přesně ten důvod, proč je potřeba zrušit všechny dotace, včetně těch "na dobrý účel". Protože každý dobrý účel lze zneužít dřív, než je definován.....
04. 12. 2012 | 16:19

Josef K. napsal(a):

Nuž, není nad české mirgorodské plemeno. Problém není vyšší nákladovost, problém je, že při vyšší nákladovosti jsou nikolivěk přiměřeně masitá, ale přetučnělá a tuk překryl i šedou kůru mozkovou. Tedy obecně řečeno. Navíc průmysl jede již šedesát let na tuky syntetické. I likvidace odpadu, obecně řečeno, něco stojí, což soudruh Fuksa pozapomněl. Stačí podívat se na náklady všech "zákonodárných smrští", které prošly parlamentem...
A pak, že téma mirgorodských není žhavé.
04. 12. 2012 | 17:06

Petr Havelka napsal(a):

Pane Skuhrovče,

copak o to, ono video je humorné, ale co víc informačně slabé. Problematiku chovu prasat zjednodušuje do "pravicových" pouček a jak je vidět v diskusi jedodušších pravičáku jako máku, zato přispěvků, které by to ubohé video obsahově rozvinuly jako prasat v českých vepřínech.
Kritéria: náročnost výroby a užitek

Právě ta spolu s Potravinářskou komorou i Svazem měst a obcí s ministerstvem pracuje na nové koncepci. V současnosti se peníze vyplácí podle zemědělské plochy. Živočišná výroba tak nedostává skoro nic. To by se mělo změnit. Nově by se dotace měly rozdělovat podle náročnosti výroby a také jejího užitku.

Znamenalo by to méně peněz například pro pěstování plodin na biomasu a více pro živočišnou výrobu. To je přitom běžné v západní Evropě. „Jde o lepší systém, který zemědělce motivuje, aby provozovali výrobu, která bude pro stát užitečnější. A bude tedy vytvářet více pracovních míst,“ říká agrární analytik Petr Havel.

Záviset vše bude na jednání v unii. Zemědělská politika se bude od roku 2014 totiž měnit v celé EU. Kromě větší možnosti pomoci vybraným sektorům zemědělství se budou Češi snažit získat i více peněz.

"Češi to levně neumějí"

Jenže nejde jen o dotace. Podle mnohých je výroba prostě nevýhodná kvůli nízké produktivitě práce. „Samotné dotace nejsou to nejdůležitější. Třeba v Německu nebo Dánsku totiž i tak vyrábí vepřové levněji. Češi to prostě levně neumějí. Jenže pokud se živočišná výroba u nás zlikviduje, budeme se brzy divit, jaké zahraničí nasadí ceny,“ říká Pavel Štochl, obchodní ředitel firmy ZŘUD-Masokombinát Písek.
Podle Havla nefunguje třeba cenová politika. V zahraničí je totiž mnohem větší rozpětí v ceně dobrého a špatného masa než u nás. A tak třeba němečtí výrobci prodají nekvalitní maso levně v Česku, ale zahojí se na dražším dobrém mase v Německu.

Podle ministerstva i zemědělců je tak klíčová i podpora zájmu o kvalitní potraviny. I výstava Země živitelka se proto nesla také v duchu propagace potravin se známkou kvality – jako je třeba Klasa nebo Regionální potravina. Jenže i s těmito značkami je v Česku trochu problém. Je jich totiž příliš – v současnosti kolem 30 – a spotřebitelé se v nich ne vždy vyznají. „Určitě zpřehlednění by bylo na místě,“ říká Belada.

http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-57247350-cesko-zanedbalo-chov-prasat-zachranit-ho-ma-novy-system-dotaci

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/163951-prasat-se-v-cr-chova-nejmene-v-historii-veprove-se-dovazi/

Pane SuPe,

dotace zrušit, ale naráz a všude ve světě. Zrušit jen v ČR je békovina ne-li blbost, jak by pravila teta Katřina "Nasrat si do vlastního hnízda"
04. 12. 2012 | 17:11

Max napsal(a):

Dokud podnikatelé v Česku nepřistoupí na to, aby si sami vypláceli stejně mizerné platy jako svým zaměstnancům, nemohou být přeci konkurenceschopní,
pokud mantra tvrdí, že to jinak nejde.
Chovatel prasat, který dokáže žít z 12ti tisíc jistě v konkurenci obstojí
i proti vyšším dotacím.
04. 12. 2012 | 19:11

SuP napsal(a):

Petr Havelka -
Sice jsem to nezdůraznil a Vykydal mě tudíž zase znectí, ale skutečně jsem neměl na mysli jen české dotace. Vždyť 2/3 unijních nesmyslů mají na svědomí dotace tam. Jenže my si odpovídáme především za ty svoje ....
;-)
04. 12. 2012 | 19:44

SuP napsal(a):

P.s. Jen mi uniká, proč pěstovat vepřové, když ho nikdo nechce? (a podobně s dalšími obdobnými komoditami)
04. 12. 2012 | 19:46

modrý edvard napsal(a):

Video jsem zhlédnul a líbilo se mi. Dokonce jsem si zapamatoval, proč jsou dánská prasata levnější. Je to lepší, než obvyklé bezkrevné vzdělávací pořady.
04. 12. 2012 | 20:24

SuP napsal(a):

modrý edvard -
Taky bych řek.
04. 12. 2012 | 22:10

ben napsal(a):

Dřív bylo v každé vesnici JZD s prasečákem,lidé měli práci,my maso,a kvalitní české.Co to tady vedou šmejdi,to je likvidace národa!Sv.Václave,vévodo země české,blaničtí rytíři,volám vás:všem nepřátelům země české hlavy dolů!
05. 12. 2012 | 05:52

šašek z Jihlavy napsal(a):

To bylo od těch zápaďáků nezdvořilé, nutit pana Fuxu, aby se osprchoval a převlékl. Stačilo to naznačit jeho tlumočníkovi, aby mu to šetrně sdělil až po návratu. Teď bude mít v českých aeroliniích pokoj, osprchuje se až po skončení mise.
Česká prasata jsou stejně nejchytřejší, ale porážce neujdou.
05. 12. 2012 | 09:18

šašek z Jihlavy napsal(a):

ben napsal(a):
Dřív bylo v každé vesnici JZD s prasečákem,lidé měli práci,my maso,a kvalitní české.Co to tady vedou šmejdi,to je likvidace národa!Sv.Václave,vévodo země české,blaničtí rytíři,volám vás:všem nepřátelům země české hlavy dolů!
05. 12. 2012 | 05:52
xxxxxxx
A ta vůně, když praménky kejdy stékaly do místní struhy, která se roztomile vinula za humny a za veselého bublání posílila potok, zásobující obecní rybníček.
Aby si tu idilku užili i ostatní občané ČR, z rybníčků odtékaly obohacené a na živiny bohaté, zregulované vodoteče do říček a řek, čímž se prověřila rybí populace, přežily jen ty nejzdatnější. Ani naši sousedé nebyli ošizeni, dočkali se všichni, na severu i na jihu.
Jó, bývalo tu tak krásně v dobách vesniček střediskových.
05. 12. 2012 | 09:36

Luba napsal(a):

No jo ... čuníci!

Jejich "roh, roh, roh" se už ozývá jen na fotbalových stadiónech.
05. 12. 2012 | 09:55

český maloměšťák napsal(a):

SuP
Vepřové se nepěstuje, nýbržto se chová..
Možná že vás to překvapí....ale neroste na stromě - pobíhá v prasečáku.
A malá oprava - nechtějí jej převážně jen Židé a Arabové.

Otázkou pak je, zda vy jste " nikdo". Je to možné. Do talíře vám nevidím.
05. 12. 2012 | 11:11

SuP napsal(a):

"....Vepřové se nepěstuje, nýbržto se chová...."

Je to na tobě vidět.
05. 12. 2012 | 15:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy