Rok a půl prázdnin pro státní správu

13. 06. 2013 | 13:53
Přečteno 5055 krát
Když se pod ministrem houpe židle, lépe nedělat nic. Protože kdo nic nedělá, nic nezkazí.

Dnešním dnem kvůli zatýkání na úřadu vlády přestává fungovat státní správa. Jak to bývá, přepnula se do čekacího režimu. Náměstci a ředitelé s okamžitou platností přestávají dělat jakákoliv rozhodnutí a podepisovat cokoliv. Čekají. Na co? Až se dohoupou židle pod jejich ministry, a na ně buď dosednou, nebo nedosednou noví lidé. Ti kteří za nesprávná rozhodnutí mohou vyhazovat. Je to celkem rozumné - když čekáte zemětřesení, těžko si začnete stavět dům.

Na každý pád se teď bude čekat minimálně do prázdnin. A pak samozřejmě budou prázdniny. Nepřijou-li na podzim předčasné volby, do Vánoc se ještě bude vyvíjet činnost - ale pak už začne na plno kampaň. Tehdy o ministerstvo ztrácejí zájem i samotní ministři, chtějí jediné: žádné průšvihy, čili pokud možno opět žádná rozhodnutí. Po volbách se měsíc bude čekat na koalici, to se také nic nedělá (mimo malých domů od přesluhující vlády .. ale mluvíme tu o práci státního aparátu). Koalice dosedne, dostane sto dnů hájení kdy se budou "zpracovávat nové koncepce" a výstupy opět žádné .., a pokud (zdůrazňuji) se do té doby neobjeví nějaký skandálek, tak potom teprv resorty začnou reálně fungovat. Suma sumárum, za rok a půl ode dneška.

Tohle ví všichni, kdo mají se státní správou co do činění. Některým to vyhovuje (tak třeba těm ministrům..). Atrofie postihuje celou zemi typicky jednou za čtyři roky, nestabilní resorty mají samozřejmě prázdniny ještě častěji. Takové školství nebo kultura čekají výměnu ministra v posledních letech téměř neustále. Vážně se někdo diví, že v takovém prostředí není koncepce a kontinuita?

Kdyby platil zákon o státní službě (nikoliv jeho parodie, která včera prošla vládou), tak jak to doporučuje Rekonstrukce státu (ale abychom byli féroví třeba i ČSSD), personální zemětřesení by nehrozilo a ministerstva dnes mohla normálně pokračovat ve fungování. Škoda. Snad příště.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hovorka11 napsal(a):

Ona ta "západní demokracie" je vlastně jedna obludná totalita...
13. 06. 2013 | 14:52

Míla napsal(a):

Zajímavé je to,že paní Němcová se divila a odsoudila noční akci na úřadě vlády.A to,že sama pracovala v noci na vydání a zatčení p.Rátha jaksi pozapoměla.
13. 06. 2013 | 15:23

dříve čtenář napsal(a):

Pan kalousek taky nic neví! Policajti nic nemohou sdělit. Tož tedy naši chrabří policisté zakročujte!

Nejvíce se těším na blekotání gazdíka.
13. 06. 2013 | 15:44

Rudi9 Koutek napsal(a):

hovorka11 napsal(a):
"Ona ta "západní demokracie" je vlastně jedna obludná totalita...
13. 06. 2013 | 14:52"

Bydlim v Nemecku, jestli to co je v Nemecku povazujete za obludnou totalitu, tak uz Vam pane neni pomoci.
13. 06. 2013 | 16:05

vh napsal(a):

je to to trouba ten Hovorka ale...
13. 06. 2013 | 16:12

PavelH napsal(a):

Rudi9. No obludná totalita to možná ještě není. Ale obludnosti se tu dějí, to zase nemůžete popřít. Co třeba aférka ministerstva obrany? Kolik to zatím stály ty bezpilotní letadýlka? 300 mil EUR? Něco takového. A vědělo se dlouho, že to nefunguje jak má (to že pro přílet nad Evropu se musel vyklidit letecký prostor, to se ví, ale asi je to jen drobné nedopatření). A daňový poplatník jen platí a platí a ....
A ta drobná nepříjemnost s letištěm v Berlíně? Kolikrát se již otevíralo? A pořád nic, spíš to vypadá na zbourání a že se vše udělá z gruntu znovu. A je to tu opět, daňový poplatní platí a platí a ...
A ještě bych si dovolil připomenout Stuttgart 21, to je také hodně povedený projektík.
A dalo by se pokračovat. A jestli tohle nejsou obludnosti, tak tedy nevím.
13. 06. 2013 | 16:44

Karel napsal(a):

A řešení je tak jednoduché. Politikům prázdniny zrušit. Nepracuješ? Nemůžeš být unaven a tudíž můžeš pracovat.
13. 06. 2013 | 17:21

Blanický rytíř napsal(a):

Rudi9: Ty si opravdu myslíš, že v Německu je demokracie? Odkud si spadl? Německo provádí financování svého státu a blahobytu na korupční úrovni Evropy samotné... A je jedno jestli prodá ponorky Řecku, které pak zbankrotuje a nebo přerozdělovací systém dotací a dohledů MMF + EB díky řízení těchto institucí rozhodí na Evropu jako celek. Akorát mě udivuje, že když se těmi dotacemi inspirovali u systému RVHP, jestli si taky vzpomněli, že zbankrotoval. Ale lidi mají co žrat, tak si "zatím" moc nestěžují.
13. 06. 2013 | 17:55

Rudi Koutek napsal(a):

PavelH
Vami uvedene jsou samozrejme obludnosti, nejsou ale totalita a ani nemaji s totalitou nic spolecneho.
Blanicky rytir
To o cem pisete nema s demokracii jako takovou nic spolecneho. Pokud neni v Nemecku demokracie, tak kde ta demokracie podle Vas je? V kterych statech? A co si vlastne pod pojmem demokracie predstavujete?
13. 06. 2013 | 19:00

Sláma napsal(a):

Autor má naprosto pravdu, je třeba oddělit státní správu a její pracovníky (nejen "úředníky") od politiky. Ministerstva by měl řídit státní tajemník. Ovšem státní správa by se měla decentralizovat. Nejlepší by bylo se vrátit k zavedenému modelu: 1. stupeň státní správy na úrovni okresu, odvolací řízení na úrovni kraje, event. přezkum řízení + koncepční činnost na úrovni ministerstev. Nakonec by se ukázalo, že takový model by přinesl nemalé úspory pro daňové poplatníky a zefektivnil by celou státní správu.
13. 06. 2013 | 19:18

trtkos napsal(a):

Ve snemovne udajne v dobe zatykani zavladla panika..
No to jsem se musel zasmat..

Co to tam musi byt za mafianskou, zlodejskou a tunelarskou pakaz, ktera si schvali pomoci imunity dozivotni beztrestnost a presto ma takovy strach?!
Kdo nam to vubec vladne?

A hlavne, co si to tu lide porad voli za zumpu?
13. 06. 2013 | 20:47

denda napsal(a):

Zatím nebyl zatčen ani obviněn žádný skutečně aktivní vrcholný politik...
Poslanci s panikou pobíhali po sněmovně a zapomněli na imunitu...
Většina aktivních vrcholných politiků je poslancem....
Mají imunitu...
Kdyby policie požádala Němcovou ta by určitě souhlasila, vždyť už to předvedla....
Nebo je to tak, že pozbírali ty na které mohli a dávají dohromady podklady k vydání...
Nebo čekají který si nadělá a začne utíkat...
Nebo radši rovnou vypovídat...
13. 06. 2013 | 22:11

Občan napsal(a):

PROČ není možné seznámit se s alternativními zněními zákona o státní službě?
Podle zpráv v tisku a blogů by měla existovat nejméně dvě, ale ani jedno není dostupné.

Státní správa žádné prázdniny nemá. Tedy alespoň ne ta část, která doopravdy něco dělá; protože totální rozval státu, jenž zavinila současná vláda, jí brání ve výkonu práce.
Prázdniny má leda tak skupina frikulínů, pro něž je "práce" ve veřejné správě jen odrazovým můstkem do vysoké politiky nebo levným startem do soukromého podnikání. Ti skutečně momentálně zažívají nejistotu, protože nevědí, do kterého rekta se vrtnout.
Úředničtí děláci, již o politickou či soukromou kariéru neusilují, jsou akorát otrávení a dožraní, neboť nemohou dělat to, co podle platných právních norem dělat mají; politické a personální hrátky na nejvyšších postech jsou jim ukradené.

Miruna vod kombajnu reagovala znamenitě a její děs z toho, že by mohla bleskově přijít o lukrativní sesli a poslaneckou imunitu, je nefalšovaný a upřímný. Z čehopak (nebo z kohopak?) asi má ta persona takovou hrůzu? Musí to být něbo zásadního, o čemž svědčí i fakt, že Kalousek je už cca 14 dní permanentě naložený v lihu takovým způsobem, že blinká po redakcích a není mocen artikulovaného slova.
Catanka Bradáčová mlčí a snaží se být neviditelnou (přičemž nelze nevzpomenout její hlasitosti, když do médií vyřvávala, jak má jasno ohledně Ratha), SZ Jirát už se ani nesnaží předstírat, že v Rathově případu dochází k nějakému vývoji a kmot...pardon...ministr Blažek patrně emigroval na Mars.

Celá ta kmotrovská parta se něčeho HODNĚ bojí. To něco je zásadní a ohrožuje to stát jako takový; a nikdo neví, CO to je.
Napadá mě státní bankrot nebo ovládnutí státu osobou či skupinou(což je ještě horší než bankrot), protože Kalouskovo vyměšování dluhopisů se stalo již zcela nekontrolovaným a je možné, že velké objemy dluhopisů se dostaly do rukou někomu, nad nímž nemá žádnou moc.
14. 06. 2013 | 05:43

jiriskuhrovec napsal(a):

Občan: "alternativní" služební zákon najde kdo hledá. Schválila ho sněmovna už v roce 2002, je proto normálně součástí sbírky:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/sluzebni/
Jen se mu už přes deset let odkládá účinnost..
14. 06. 2013 | 09:34

DennisKr napsal(a):

Everything else is finally merely details -- important details, but variations on that theme. index.php is the control, the menu method determins what the "existing page" is, and a lot of occasions get fired along the way of building that page. Plugin modules can hook in to those events and modify the work flow/provide additional info/etc. That is also a part of the reason so many Drupal resources focus on making modules. Without modules, Drupal does maybe not really DO something other than say, 'Some one asked for a page! Does it exist? No? OK, I will serve up a 404.'

<a href="http://billysrereebiz.com">Corro</a>

http://billysrereebiz.com - lolz
25. 02. 2014 | 22:42

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
26. 02. 2014 | 15:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy