Křoví ve veřejných zakázkách

08. 10. 2013 | 01:01
Přečteno 7332 krát
O soutěži a "soutěži" o veřejné zakázky

Firmy Hospimed, Cardion a několik dalších dodavatelů medicínských přístrojů se mohly dopustit kartelového jednání, nepřímo to ukazuje práce mé diplomantky Jany Marečkové. Tyto subjekty v několika případech "soutěžily" o zakázky jen a pouze se svými dceřinnými či sesterskými firmami. Našim zjištěním se dnes věnují Hospodářské noviny, sdružení Oživení na jejich základě podává podnět k antimonopolnímu úřadu.

Jak se dělá křoví?Zakázky bez soutěže jsou dneska vše od vážného problému po mediální klišé. Na problém obrovského podílu "jednohubek" (tedy zakázek s jedinou nabídkou) na celkovém objemu jsme s kolegy v rámci naší pilotní studie zIndex upozornili v roce 2010, od té doby se však mnohé změnilo. V řadě prvé byly poslední novelou jednohubky postaveny mimo zákon - zakázku s jedinou nabídkou musí zadavatel až na výjimky zrušit. V řadě druhé se mezi dodavateli celkem rozšířila praxe "dělání křoví" - kdy si domluvený vítěz sežene do party několik dalších firem, které cíleně podají nabídky horší než on, a vytvoří tak zdání soutěže.

Zakázka zvenčí vypadá v zásadě košer. Soutěžilo se, vyhrála nejlevnější a nejlepší firma ... jediný problém je s náklady zakázky, které takto zformovaný kartel umí výrazně vyšponovat. Podobná praxe se dokazuje jen velmi obtížně, u nás i v zahraničí. Nám se to podařilo.

Pokud jsou některé firmy s odpuštěním natolik neopatrné, aby předstíraly soutěž s vlastní dcerou, měli bychom se ptát, zda naše zjištění nejsou špičkou ledovce. Dohoda uchazečů o nutném křoví přeci může velmi dobře proběhnout i bez majetkového propojení, pak bude už samozřejmě dokládána obtížněji - což má ovšem být práce antimonopolního úřadu a policie, nikoliv diplomových prací a neziskového výzkumu.

Fiktivní konkurence v každém čtvrtém tendru?Jak taková koordinace funguje v praxi je velmi dobře vidět i na makro úrovni. V roce 2012 byly postaveny mimo zákon jednohubky, tedy bylo třeba aby v každé zakázce figurovali alespoň dva dodavatelé. V nepříliš konkurenčním prostředí, jakým jsou medicínské přístroje se to podařilo výborně - následující graf dokládá zlomové zvýšení "konkurence" v přímé návaznosti na novelu.

Jednohubky - efekt novely 2012
Jednohubky - efekt novely 2012


Zdroj: Marečková (2013), vlastní úpravy

Zatímco před novelou byla podána jediná nabídka v cca 25 % zakázek, po novele počet takových zakázek spadl prakticky na nulu, naopak prudce narostly zakázky s dvěma nabídkami (ty teď tvoří přes polovinu všech zakázek na zdravotnické přístroje). Vysvetlení jsou dvě možná - buď došlo ke skutečnému zvýšení konkurence - čirou náhodou současně s novelou, a nebo dochází na trhu ke koordinaci dodavatelů v míře výrazně větší, než co dokládá několik případů na něž jsme dnes upozornili.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Důchodce68r napsal(a):

" .... což má ovšem být práce antimonopolního úřadu a policie ...." No ovšem, má být, ale skřípalo to a skřípe to.
Pro zavedené strany by to asi nebyl problém. Například upravit název úřadu na "monopolní". A o policii se přece tak dobře staral Langer.

Věnujme teď volbám potřebnou pozornost, a doufejme, že se to podaří napravovat skutečně.
08. 10. 2013 | 04:02

Yfča napsal(a):

To AUTOR: Buďte ujištěn, že si nabízející společnosti našli křoví. Je to markantní hlavně nárůstem "druhých" nabídek do počtu. Cenu veřejné zakázky to nesnížilo, jen musí zbýt ještě pro druhého "soutěžícího" nějaká kompenzace.
08. 10. 2013 | 08:53

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Kolik výrobců a dodavatelů takových zdravotnický zařízení existuje?
Mám podezření, že jde o tržní kocourkov a hra na trh je jen alibismem pro zlodějinu.

Mnohem zajímavější by byla analýza srovnávající nákupní ceny a kvality přístrojů. Ekonom se sice sám nemůže pouštět do srovnávání kvalit, ale mohl by zjistit ceny obvyklé u výrobců a porovnat s cenami za jaké je nakoupily nemocnice.
Cíl, zmapovat to, jak ten trh funguje.
08. 10. 2013 | 09:29

Jaroslav napsal(a):

TOP 09 má na svém bilbordu,že :Víme kam jdeme.Já to osobně nevím,jedině,že by šli do poslanecké sněmovny pro lukrativní platy!ODS,ta už vůbec neví co na bilbordy napsat,(mají špatné svědomí ze spackané vlády koalice)a tak píší jen volte pravici !
08. 10. 2013 | 10:47

Já napsal(a):

Vypadá to že autor spadl z višně. Pro většinu takových to tendrů se nejedná ani tak o korupci, ale o nutné zlo při získávání zakázek. V případě existence jediného dodavatele bylo nutno naplnit literu zákona a doplnit křoví. V soukroné svéře objednatele nezajímá počet účastníků výběrového řízení, ale cena a kvalita. Jedinou cestou z tohoto proletence je minimalizace veřejného=korupčního prostoru, minimum veřejných zakázek. Investovat má soukroný sektor, stát má vybírat daně.
08. 10. 2013 | 11:40

Standa napsal(a):

Na tuto skutečnost jste i s tvůrci novely zákona byli upozorňováni a i přes to zákon nyní doposud neobsahuje to B které by mělo následovat po prvním kroku. Nikdo mi zatím nedokázal vysvětlit jak nakoupit v souladu se zákonem, pokud se mi více než jeden dodavatel nepřihlásí, přestože zcela jednoznačně jich existuje více. Tak proč se divíte, kdo zná zadávání VZ to ví již dávno bez diplomky.
08. 10. 2013 | 16:05

argun napsal(a):

Pane Skuhrovče,

dovolil bych si doporučit, abyste si dříve, než se začnete věnovat problematice korupce, pořídil živnostenský list, a skrze tento živnostencký list aby jste zkusil nějakou dobu živit. Pochopitelně v sektoru veřejných zakázak. Možná tomu nebudete věřit, ale záhy nabydete takových zkušeností, které Vaše současné psaní odkážou do říše bajek.

O tom, jak se dělá křoví, se obecně ví v tomto státě nejméně dvacet let. Vaše diplomantka objevila jen to, že voda teče z kopce.

Jinak - nick Já má pravdu. I v první větě.
08. 10. 2013 | 16:26

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Odvrácená tvář

„Stavební zakázky se vybírají jen podle ceny. V šizených domech může jít o život“
http://www.novinky.cz/finance/315475-stavebni-zakazky-se-vybiraji-jen-podle-ceny-v-sizenych-domech-muze-jit-o-zivot.html

Ukrajinci postaví, vyúčtují a zmizí, my se budeme bát byť jen kolem toho chodit.
08. 10. 2013 | 17:25

Dědeček napsal(a):

Začalo to mimo jiné rekonstrukcí Obecního domu v Praze.
Děti.
08. 10. 2013 | 17:26

Pavel napsal(a):

Myslím, že by Vaše diplomantka udělala nejlépe, kdyby si pár veřejných zakázek zkusila prakticky zadavat a pak se několika tendrů zůčastnila na straně dodavatele. To by byla diplomka :-)

Takhle jen mlátíte prázdnou slámu. Novela ZVZ znamenala zásadní poškození ekonomiky téhle země. Bohužel praktiky nikdo neposlouchal a novelu připravovali teoretici, kteří praktické zadávání VZ viděli maximálně z rychlíku.

Pokud se diplomky dělají na podobně pitomá témata, tak se nedivte, že nám rostou zástupy nezaměstnaných vysokoškoláků... Kdo by asi takový produkt někde zaměstnal?!
08. 10. 2013 | 21:17

IKAN napsal(a):

U většiny komplikovaných a náročných prací je nesmysl soutěžit jen o cenu. Kvalita se pak ztrácí. Někde jde o dodávku přístrojů, které nikdo jiný nedělá, někdo o složitý soubor odborných prací, kde je hrozně důležité, jestli je dělá někdo, kdo má zkušenosti, výsledky a zodpovědnost (třeba stavba mostu). Toto veřejné soutěže vůbec nezohledňují. Jedinou obranou je, aby výběr dodavatelů v takových případech dělali na straně zadavatele lidé, kteří problematice rozumění, dostanou pravomoc a podporu a také budou nějak kontrolování. Bezduše organizované soutěže o nejmenší cenu se stále složitějšími podmínkami ničemu nepomůžou.
09. 10. 2013 | 10:12

Michal napsal(a):

Pan Skuhrovec tu dělá záslužnou práci. Hloupým komentářům doporučující zkusit si podnikání bych rád vzkázal, běžte k šípku, o věci nevíte vůbec nic, jen to, že byste na veřejných zakázkách chtěli vydělávat víc.

1. Každý orgán veřejné správy co by zadavatel veřejné zakázky může postupovat tak, že v případě, že na trhu není než jeden výrobce/dodavatel předmětu zakázky, vyhlásí JŘBÚ. Tedy nadělí zakázku na přímo.

2. Tam - kde je vícero výrobců (nebo jeden výrobce a více dodavatelů) je možná soutěž, nechť tedy firmy soutěží.

3. To že se dělají krycí nabídky je stav, který tu byl i před novelou zákona. Typicky v jednacích řízeních s určeným počtem účastníků (v případě menších zakázek). Nárůst po novele zákona je logický, ve výsledku vlastně i úsměvný. Díky panu Skuhrovcovi se takové informace sdělují (když už to nedělá nějaký ze státních úřadů).
09. 10. 2013 | 13:12

argun napsal(a):

Michal

běžím k šípku, tedy k impozantnímu vydělávání na veřejných zakázkách, a ptám se - kolika tendrů - na jekékoliv straně - jste se osobně zúčastnil? Důvod otázky je prostý - o praktické stránce problematiky nemáte evidentně ánung. Stejně jako pan Skuhrovec.
09. 10. 2013 | 18:10

jiri.skuhrovec napsal(a):

argun: asi Vás zklamu, ale seděl jsem v komisích zakázek v součtu ke dvěma stovkám milionů (ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo kultury, statistický úřad). V EEIP, kde působím jako analytik, jsme i řadu zakázek dodávali a dodáváme. Nechci ze sebe dělat stařešinu všemi mastmi mazaného, ale úplného eléva ze mě děláte omylem.
10. 10. 2013 | 03:02

Michal napsal(a):

argun
Dělám tu práci 5 let. Převážně velké zakázky. Zrovna dnes mám na stole dvě nabídky, minulý týden jsem psal námitku proti rozhodnutí, oproti nápadu jednoho z ministerstev, které vymyslelo vlastní hodnotící systém. Jsem v několika pracovních skupinách zabývající se veřejnými zakázkami, ve kterých se snažím napravit hlouposti ZVZ.

K šípku rozhodně běžte. Nebudete tam sám. Podobných hospodských rozumbradů je hodně.
10. 10. 2013 | 09:34

22michal napsal(a):

Jako laik nechápu jednu věc (co jsem občas tyhle zakázky sledoval)- jak je možné že vždy vyhraje nějaká firma, která nemá s výrobou předmětného zařízení žádné zkušenosti, nemá na to ani lidi, je to většinou jen prázdná skořápka pro odvod peněz z veřejných zdrojů? Proč se tyhle zakázky nesoutěží tak, že přímo nemocnice (nebo jiný ústav, případně ministerstvo nebo zdravotní pojišťovna) osloví výrobce (jako třeba Siemens, Braun apod.) a nepožaduje po nich cenové nabídky pro dodání přístroje XYZ s parametry ABC?
10. 10. 2013 | 12:19

redoas napsal(a):

Nemyslim, si, ze je to mlaceni prazdne slamy a pitomost. Tohle funguje nejen u verejnych zakazke a v kazde firme maji zvladnute stinove nabidky a jsou dopredu dohodnuti. Dnes ty mne, zitra ja tobe. Je to jen jeden z dalsich pokusu na to upozornit, bohuzel zcela bezzuby a potencialni mozny efekt jsou zlomky promile.
Verejne zakazky jsou vetsinou fraska (90%). Politici se tvari, ze o nicem nevedi a vsechno je OK. Ze zucastnenych firem se obcas nekdo ozve, ze uz toho bylo dost a ze uz v takovem systemu necheji jet. Ale jedou dal, nic jineho jim nezbyva. Kdyz nahodou je nekdo obvinen a je evidentni ze byl hloupy a nechal se pristihnout, tak se dozvidame, ze casem dovidmae je absloutne cisty a vsichni okolo taky. A vsechny podobne pripady jsou casem odlozeny a vysumi do ztracena, protoze se objevi dalsi podobna afera, ktera tu predchozi prekryje a nase pamet je kratka. Vyjimkou je asi Rath, zrejme se to nekomu hodi jako exemplarni pripad. To co pobral Rath&Co jsou drobne v porovnani s penezovody dalsich politiku, lobbistu a s nimi spojenych firem bez ohledu na stranickou prislusnot.
10. 10. 2013 | 13:45

Jacques napsal(a):

Pane Skuhrovče,

domnívám se, že znám řešení toho jak čelit tomu, aby někdo dělal křoví. (i když, je to jen další papírování a zaměstnávání lidí nesmyslnými činnostmi - úřednické činnosti). Pohybuji se v této problematice delší dobu, a jde o to aby na těch úřadech kde vyhlašují veřejné soutěže seděli odborníci, případně by si nechali danou zakázku posoudit nezávislou organizací (případně měli již dopředu vyspecifikovanou cenu od projektantů) a poté by až dělali objednávky na zpracování stavby. Problém je však v tom, že někteří lidé na úřadech jsou líní a neumějí v tom co dělají chodit.
11. 10. 2013 | 10:42

Michal napsal(a):

redoas

Jo. Takhle to přesně je. 90 % veřejných zakázek má jasného dodavatele ještě před vyhlášením soutěže. Někdy se stane, že oproti všem opatřením nevyhraje ten správný dodavatel, ale pak se prostě soutěž zruší a soutěží se znova (nebo taky ne).

Jediným fungujícím opatřením je sebrat státu peníze, delegovat činnosti na soukromý sektor. Jenže k tomu tu není vůle mezi lidmi, ani mezi politiky.

Jen tak na doplnění. I v soukromém sektoru je minimálně 50 % zakázek zkorumpovaných. Firma má sice ve stanovách soutěž, ale nákupčí či přímo management dostává bokem od subdodavatelů. Běžná věc. Celý problém je o pokřivených hodnotách a cti, na kterou Češi prostě rezignovali.
11. 10. 2013 | 12:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy