Jak strany plnily svoje sliby? Pohled do Volební kalkulačky z roku 2010

05. 09. 2013 | 09:11
Přečteno 10208 krát
Abychom posoudili, zda politické strany plnily v minulých třech letech své sliby, nemusíme nutně pročítat jejich staré volební programy. V roce 2010 všechny sněmovní strany odpověděly na 41 otázek do tehdejší Volební kalkulačky. Dnes díky tomu máme v ruce detailní a přehledný seznam minulých slibů a můžeme se podívat, jak byly během funkčního období plněny.

Na 41 otázek v tehdejší Volební kalkulačce odpovědělo „ano“, „ne“, nebo „nemáme názor“ celkem 15 z 27 kandidujících stran. Důležité je, že svoje odpovědi poskytly všechny stran, které ve volbách překročily volební klauzuli, a měly tím pádem reálnou možnost svoje sliby plnit, i když v různé míře.

Řada témat, na něž se Volební kalkulačka dotazovala, vůbec nepřišla ve Sněmovně v letech 2010-2013 na pořad jednání. Mnohé se ale diskutovaly a bylo o nich v nějaké podobě hlasováno. Tady jsou odpovědi všech stran na všechny otázky (tabulku si můžete stáhnout zde):Rád bych se ve zbytku textu zaměřil zejména na Věci veřejné, protože jsem si hned na první pohled všiml několika do očí bijících nesouladů mezi odpověďmi a následným chováním ve Sněmovně. Budu ale velmi rád, pokud najdete podobné případy i u jiných stran a napíšete o nich do komentářů.

VV z hlediska plnění svých předvolebních slibů doplácely na účast ve vládní koalici. Nepodařilo se jim s koaličními partnery vyjednat řadu programových bodů, takže ve Sněmovně pak musely hlasovat proti opozičním návrhům, jejichž obsah se shodoval s jejich vlastními předvolebními sliby.

Například hned třikrát pomohli poslanci VV shodit ze stolu návrhy opozice na zavedení celostátního referenda. Ještě v roce 2010 zamítli návrh ČSSD, později návrh KSČM na konání referenda o církevních restitucích a nakonec opakovaný návrh ČSSD o obecném celostátním referendu. Přímá demokracie byla přitom jedním z pilířů programu VV.

Poslanci VV hned dvakrát hlasovali proti svému dalšímu zásadnímu programovému bodu. V březnu 2011 a v prosinci 2011 zamítli návrhy ČSSD na zavedení povinnosti přiznávat nabytý majetek v hodnotě překračující určitý limit. VV se rovněž ve Volební kalkulačce vyslovily pro zrušení zdravotnických regulačních poplatků. Když byl ovšem tento návrh předložen poslanci ČSSD, hlasovaly pro jeho zamítnutí.

VV rovněž jako jediná ze stran vládní koalice podpořila ve Volební kalkulačce zvýšení daňové progrese, ovšem pomohla shodit ze stolu návrh ČSSD na zavedení několika daňových pásem. V tomto případě je ovšem interpretace poněkud sporná, neboť VV souhlasily s vyšší daňovou progresí, než byl tehdejší stav, ovšem návrh ČSSD pro ně mohl představovat opačný extrém.

Josef Dobeš, ministr školství za VV, rovněž připravoval zavedení poplatků za studium na veřejných vysokých školách, ačkoli VV ve Volební kalkulačce jednoznačně odmítly zavedení školného. O jeho návrzích se ovšem ve Sněmovně nikdy nehlasovalo.

Všechny výše zmíněné případy nesouladu mezi sliby a realitou jsou vysvětlitelné z hlediska principů koaličního vyjednávání a následné vládní spolupráce. V případě celostátního referenda byl navíc předložen vládní návrh, který by nebýt rozpuštění Sněmovny možná prošel, podobně jako tomu bylo v případě přímé volby prezidenta.

I přesto je třeba podotknout, že Věci veřejné ve vládě očividně tahaly za kratší konec než ODS a TOP 09, protože ty ze svého programu ve výsledku tak výrazně ustupovat nemusely. Rozhodně tímto článkem nechci říci, že politická strana nemůže nikdy změnit svůj postoj a odchýlit se od předvolebního programu, jen poukazuji na situace, kdy k tomu došlo. Teď je na dané straně, aby tyto situace svým voličům vysvětlila.

Volební kalkulačku chystáme i pro letošní předčasné volby. Dozvíte se díky i to, jak se vaše názory shodují s novými stranami, jako je Ano, Úsvit přímé demokracie nebo LES. Jaké otázky by v ní neměly chybět? Pomozte nám je vybrat vyplněním jednoduchého formuláře:

Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

O našich dalších stejně zajímavých článcích se můžete dozvědět, když nás zalajkujete na Facebooku:


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

stejskal napsal(a):

Děláte velmi dobrou práci, řekl bych, pane Gregore. Díky za ni.

Hezký den Vám i ostatním.

Libor Stejskal
05. 09. 2013 | 09:35

kamilgregor napsal(a):

Děkuji. Taky přeji pěkný den.
05. 09. 2013 | 12:06

Martin napsal(a):

Volit se dá jen pouze z volebních slibů !Jinak nevím,jakou stranu bych měl volit!KDU-ČSL má na bilbordu napsáno,že dají tuto zem do pořádku!To nic neříká !Až bude napsáno:Zrušíme poplatky ve zdravotnictví to už něco znamená !Jsem rozhodnut,že budu volit stranu,která chce zrušit poplatky ve zdravotnictví !Pokud to bude více stran,mohu losovat !Obyčejní občané-to je obrovská volební základna.Ne milionáři,to je menšina.Kdo bude mít výhody pro obyčejné občany,toho je třeba volit !!!!!!!
05. 09. 2013 | 12:26

Bakalův nezvaný host napsal(a):

„Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat, co máme v plánu, nikdy ve volbách nevyhrajeme.“
Mirek Topolánek, předseda ODS , Lidové noviny, 15. 4. 2006

Topolánek, Nečas a spol.
By si měli dávat do volebního programu jen ty své reformy,
budeme dělat reformy, nepopulární leč nutné reformy.
Reformy, reformy, reformy.

Ty nutné reformy udělaly z ekonomického premianta v regionu zkorumpovaného outsidera,který v mezinárodním hodnocení WEF konkurenceschopnosti klesl někde z 31 místa na 45.
Nečas sliboval posunutí vpřed na 20. místo a místo toho nás poslal 15 dozadu mimo EU.
05. 09. 2013 | 13:02

zasMeňo napsal(a):

Dobrý den.
Teď na sesterském Seznamu (novinky) záznam kritiky paní Paroubkové u soudu s dr. Rathem - doporučuju přečíst, než to stáhnou : bylo to na titulním místě, a za pár minut dole mezi ostatním. Do novin to jistě nepřijde....(neboť noviny nejsou nezávislé).
Zdraví zasMeňo.
05. 09. 2013 | 14:52

karel napsal(a):

to Martin: Máte hezký populistický názor. Obyčejným občanům lze slíbit cokoliv - otázkou je, kde pak na to vzít peníze a myslíte, že to obyčejní lidé (mezi nimi nezaměstnaní) dají svými nulovýmidaněmi dohromady? Důležité je, aby zde byly prosperující podniky, vydělávající a tedy mající zisky, ze kterých můžou platit daně a ještě jejich majitelům něco zbyde. Oni ti majitelé, kterým většina v republice nemůže přijít na jméno, právě ty, kteří jim nemůžoupřijít na jméno, zaměstnávají. Pokud tady podnikatelé nebudou, nebudou zisky, nebudou zaměstnaní a obyčejným lidem bude možno slibovat opět ráj na zemi. Ono to však pak nebude bavit ani politiky, protože nebude ani na jejich platy. Než něco plácnu, je lépe se chvíli zamyslet, jakým způsobem získávám peníze pro sebe a pro svou rodinu a kdo na tom má větší zásluhu - já jako zaměstnanec nebo můj zaměstnavatel.
05. 09. 2013 | 15:10

Názor Jan napsal(a):

za ten "Cirkus Zeman" na Aktuálně stručné zprávy by měl už konečně někdo nést zodpovědnost (případně i trestní - nevím, jak dlouho si máme nechat líbit tyhle přitroublý urážky !)
05. 09. 2013 | 15:24

karel napsal(a):

to martin: ještě bych doplnil svůj předchozí příspěvek - včera v novinách bylo o tom, že jsme se podle mezinárodního srovnání propadli v konkurenceschopnosti o 7 míst - za hlavní problém je vydávána nízká úroveň státní správy (které chce dnešní vláda populisticky přidat, zatímco lidé ve firmách nemají šanci a dostávají mnohdy méně - důvodem je však snaha o přežití firem) a nestabilnost vlád. Populistická gesta nám v konkurenceschopnosti určitě nepomůžou a bez pokroku v této oblasti budeme přinejlepším jen přešlapovat na místě. Pokud populistické vlády budou pokračovat ve svých fantasmagoriích, pak bude jen hůř, obyčejní lidé se budou mít špatně, bohatí utečou. Bylo by dobré, abychom si všichni uvědomili, že se ve vzkvétajícím státě nemůže mít určitá vrstva dobře a jiná špatně. Všem nám musí jít o cestu vpřed nezávisle na tom, zda jsem dělník nebo majitel firmy nebo státní úředník. To se však zřejmě neděje, politikům vyhovuje, když se zmínění obyčejní lidé hádají mezi sebou. Pokud se díváte třeba na tripartitu, tak tam jsem nezaznamenal v posledním roce, že by zaměstnavatelé šli svým zaměstnancům po krku, spíš naopak: to spíš odboráři vyhrožují, jak to těm našim kapitalistům předvedou. Bylo by však opravdu dobré se podívat dál než na špičku nosu. Nikdo nám ve světě nepomůže, nikoho nezajímáme, musíme si sami vyhrnout rukávy, přestat se hádat a co nejvíce lidí musí začít táhnout za jeden provaz. Mějme se hezky.
05. 09. 2013 | 16:01

zasMeňo napsal(a):

Dobrý letní podvečer.
Vedle na Seznamu píšou, že "Útok na Syrii může skončit jadernou katastrofou" - to je to, co já říkám : agrese je agrese a obrana je obrana. K válce je vždy třeba záminka, a tu měl Hitler v "útoku" na rozhlas.stanici Gliwice.
Je toto třeba, když už 68 let nebyla (tady) válka ???
05. 09. 2013 | 17:27

Pravoslav Pravý napsal(a):

Hm, zajímavé. I z dnešního pohledu nastávajících voleb. Uvažoval jsem, že jako pravicově smýšlející člověk budu volit svobodné. No když vidím, že svobodní fandili solárníkům, byli proti tomu aby se zabavil majetek tomu kdo není schopen prokázat jak k němu přišel atd. tak jsem rázem procitl.
05. 09. 2013 | 19:13

Michal napsal(a):

p.Karel-k Vaší představě, pokud tady podnikatelé nebudou,
nebudou zisky, nebudou zaměstnaní.. Je fakt, že vlastnící velkých výrobních firem zaměstnávají, ale jak jinak by provozovali své podnikání, bez zaměstnanců. Snahou je dosáhnout
zisk, to je jasné, ale myslíte, že své peníze dále reinvestují
do dalšího vytváření pracovních míst? Nebo snad na zlepšení
životní úrovně ve společnosti?
Vždy je výběr, jak investovat: buď rozšířením produktu, či
skupování majetkových hodnot, či spekulace atp.
Podstatné pro velkého vlastníka je snaha o co největší finanční
moc, nikoliv sociální rozvoj společnosti. Současná realita, a takzvaná krize jen zcela jasně ukazuje tuto holou skutečnost.
Ono se docela dobře dá urvat s velkým kapitálem mnohem více
majetku na znehodnocených, či podhodnocených aktivech.
A na to téměř žádné zaměstnance nepotřebujete, v porovnání
s tím Vaším ideálním zaměstnavatelem.
Ano ani zaměstnanci nejsou ideální. Co se týče odvodu daní,
velký podnikatel dovede víc než dostatečně trhnout na různých
daňových úlevách, či využít daňový ráj.
A má jasnou výhodu. Kdykoliv chce, tak podnik prostě zavře, a
přesune se do jiného regionu, pokud nevydělává dost.
Zatímco nový nezaměstnaný může třeba jít spát pod most.
05. 09. 2013 | 19:24

Hroch napsal(a):

Nedávno jsem si četl předvolební leták z dílny ČSSD, kde důchodcům slibovali 13. platy, léky zdarma...

ČSSD vyhrála volby a ze svého programu nesplnila nic. Ani jediný bod! A to měli nejvíce poslanců, tedy největší šanci prosadit svůj program.

Jsem zvědavý, kolik lidí se nechá znovu nachytat tentokrát.
05. 09. 2013 | 20:15

karel napsal(a):

to Michal - samozřejmě, že to má mnoho aspektů a každá firma je jiná. Trochu se pohybuju po různých výrobních firmách (většinou menších či středních) a musím říct, že tam zaměstnanci ve většině případů si jsou vědomi, že jejich dobrá práce umožňuje prodej jejich výrobků, zisk pro majitele (a ten majitel pracuje ve většině případů víc než 8 hodin denně, mnohdy kvůli problémům třeba s financováním nebo odbytem nepříliš dobře spí) a vrací se to v tom, že mají práci a mzdu. Netroufl bych si tvrdit, že ty firmy (tedy majitelé), které se nezachovaly dobře ke svým zaměstnancům, jsou v převaze. Jsou víc viditelné, mediálně zajímavé pro televizní zprávy a dobře se pak nadává na všechny "podnikatele." Jak jsem již psal, když si všichni budou dělat dobře svou práci (a možná nejméně dobře ji dělali politici - vždyť když se 180 dní z roka mezi sebou hádají a scházejí se jen, aby vyřešili spory mezi sebou, jak pak mohou řešit problémy celého státu?), tak se budeme mít určitě lépe. Jsou dobří podnikatelé (a je jich většina) a špatní podnikatelé, jsou dobří zaměstnanci (a je jich většina) a špatní zaměstnanci.
05. 09. 2013 | 20:52

zasMeňo napsal(a):

Dobré poledne,
upozorňuji na první titulek sesterského Seznamu (Novinky), že KSČM chce v případě agrese proti Sýrii iniciovat vystoupení z NATO.
Souhlasím a dodávám, že to jsme měli udělat už dávno, a sice po útoku na Jugoslávii a "humanitárním" bombardování !
Zdraví zasMeňo.
06. 09. 2013 | 11:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy