„Masakr“ malých stran i ústavní většina ČSSD a ANO – výsledky voleb s různými volebními systémy

28. 10. 2013 | 18:11
Přečteno 7992 krát
Kdo by usedl do Sněmovny nebýt 5% klauzule? Jak by se výsledky voleb změnily, kdyby existoval pouze jediný volební obvod, nebo naopak mnoho velmi malých? Pojďme se podívat na možné způsoby, jak „přetavit“ hlasy voličů ve sněmovní mandáty.

Volební systém, tedy způsob, jakým se hlasy přepočítávají na parlamentní křesla, má na výsledek voleb zásadní vliv. Stejnou sadu hlasů odevzdaných pro strany či kandidáty lze rozdělit mnoha různými způsoby, a tím dosáhnout naprosto odlišného složení parlamentu.

Volební systém navíc ovlivňuje rozhodování voličů komu dát hlas. Příkladem může být efekt volební klauzule (u nás 5%), díky níž se řada voličů zdráhá hlasovat pro malé strany. Existuje ale mnoho jiných „psychologických efektů“ volebních systémů.

Pojďme se podívat, jak by i drobné úpravy současného volebního systému používaného pro volby do Poslanecké sněmovny změnily její složení. Nutno podotknout, že efekt takové změny se dá odhadnout jen přibližně, právě protože voliči by zřejmě nehlasovali úplně stejně. Kdybychom například odstranili 5% klauzuli, mnohem více lidí by dalo hlas malým stranám

Současný volební systém patří mezi tzv. poměrné. Hlavními parametry těchto systémů jsou velikost volebních obvodů, tedy počet mandátů, které se v obvodu rozdělují, volební formule, tedy matematický postup užívaný pro rozdělování mandátů, a volební klauzule, tedy určité množství hlasů, jež musí strana získat, aby byla zahrnuta do procesu rozdělování mandátů.

Zaměřím se zejména na velikost volebního obvodu a na výši klauzule. Nyní u nás existuje 14 obvodů totožných s kraji a používá se 5% celostátní klauzule. Jak by byly rozděleny sněmovní mandáty, kdybychom tyto dva parametry změnily? Tady je několik scénářů:

14 volebních obvodů, žádná volební klauzule

Graf dole ukazuje, jak by byly mandáty rozděleny, kdybychom odstranili volební klauzuli. Ve Sněmovně by usedlo hned 10 stran – oproti současnému stavu by přibyli zelení (2 mandáty), Piráti a Svobodní (po 1 mandátu).



Jeden celostátní obvod, 5% klauzule

Větší počet malých volebních obvodů nahrává velkým stranám. Na ty malé se totiž při rozdělování mandátů „nedostane“. Politologové uvádí, že velikost volebního obvodu je dokonce nejdůležitějším parametrem poměrných volebních systémů.

Zavedení jediného celostátního obvodu, v němž by se rozdělovalo všech 200 mandátů, by tedy výrazně pomohlo malým stranám, a to i při zachování 5% klauzule. Tato úprava funguje nyní na Slovensku. Tam každá strana předkládá pouze jedinou celostátní kandidátní listinu, kde je až 150 jmen a v níž se voliči jen těžko orientují. Protože poslanci nejsou voleni po krajích, usedá navíc ve slovenském parlamentu velmi mnoho poslanců pocházejících z Bratislavy.

Nutno podotknout, že i při zavedení celostátního obvodu mohou být zachovány krajské kandidátní listiny, z nichž voliči vybírají své favority. Mandáty se totiž mohou rozdělit mezi strany celostátně a pak v rámci stran do krajů.

Zavedení celostátního obvodu by pomohlo malým stranám, tedy ODS, KDU-ČSL a Úsvitu. Naopak by poškodilo velké strany, zejména ČSSD a KSČM. V letošních volbách jsme vlastně ani žádné opravdu velké strany neměli. Kdyby některá ze stran získala okolo 30% hlasů, změna v zisku mandátů by byla mnohem výraznější.



Jeden celostátní obvod, žádná volební klauzule

Při současném zavedení celostátního obvodu a zrušení 5% klauzule by rozdělení mandátů vůbec nejvíce odpovídalo rozdělení hlasů. Podobná úprava je používána například v Nizozemsku. Do Sněmovny by proniklo hned 13 stran včetně SPOZ, DSSS a Změny. ČSSD a ANO by oproti skutečnosti ztratily až 7 mandátů.



Skládání vlády by díky velkému množství stran bylo ještě složitější než v současnosti. Například koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, o níž se nyní nejvíce hovoří, by měla jen 97 mandátů.

35 volebních obvodů, 5% klauzule

Zatímco jediný velký obvod zvýhodňuje malé strany, velké množství malých obvodů je naopak výrazně poškozuje. Pojďme si to ukázat na případu 35 obvodů, které byly zavedeny opozičně smluvní novelou volebního zákona. Tu v roce 2000 schválily ČSSD a ODS a jejím cílem bylo vymazat malé strany. Reformu nakonec zrušil Ústavní soud, právě protože příliš zvýhodňovala velké strany.

Mapa dole ukazuje, jak by po reformě vypadaly volební obvody složené z několika okresů. V mapě nejsou zaznačeny čtyři obvody v Praze složené z městských částí.

35 malých volebních obvodů
35 malých volebních obvodů


Z grafu dole je vidět, jak by malé obvody zvýhodnily ČSSD, ANO a KSČM. Vítězná strana by si polepšila dokonce o 11 mandátů.



35 volebních obvodů, žádní volební klauzule

Za vůbec nejzajímavější scénář považuji osobně zavedení 35 malých obvodů a zrušení klauzule. Na něm je totiž vidět, že ani bez klauzule by se do Sněmovny nedostala žádná další strana. Ani v jednom malém obvodu by se totiž na zelené, Piráty či Svobodné nedostalo! Sněmovna by byla složena úplně stejně jako v předchozím případě.



Zrušená opozičně smluvní reforma volebního systému

Vůbec největší „masakr“ malých stran by nastal, kdyby byla zachována opozičně smluvní reforma volebního systému, kterou zrušil Ústavní soud. Ta totiž kromě zavedení 35 malých obvodů a zachování 5% klauzule upravila i d’Hondtův dělitel používaný pro přepočet hlasů na mandáty. Úprava by velmi zvýhodnila zejména stranu, jež ve volebním obvodu získala nejvíce hlasů.

Z grafu dole je vidět, že v takovém případě by Úsvit nezískal ani jeden mandát, ačkoli překročil 5% klauzuli! ODS a KDU-ČSL by získaly jen 4, respektive 3 mandáty. Naopak vítězná ČSSD by si polepšila o 16 křesel.



Dvojice levicových stran ČSSD a KSČM by v tomto scénáři získala pohodlnou většinu 105 mandátů. ČSSD s ANO by mohly měnit Ústavu, měly by totiž dohromady 128 mandátů.

Přehled všech modelových scénářů ukazuje tabulka dole. Barevně je označeno, zda by si strana oproti současnému stavu polepšila (zeleně), pohoršila (červeně), nebo na tom byla stejně (žlutě).



Většinové volební systémy

Kromě poměrných systémů existují i další zásadně odlišné způsoby rozdělování mandátů. V poslední době se hovoří zejména o možnosti zavedení nějaké verze většinového volebního systému. Je třeba zdůraznit, že různých variant většinových systémů je obrovské množství. Navíc neexistují dva reálně používané většinové systémy, které by měly stejný vliv na výsledky voleb.

Není možné simulovat, jak by volby dopadly, kdyby byl většinový systém použit u nás. Voliči totiž v takových systémech hlasují pro jednotlivé kandidáty, a velmi by tedy záleželo na tom, kdo konkrétně by kandidoval v jednotlivých obvodech.

V neposlední řadě by bylo důležité, jak přesně by byly volební obvody nakresleny. Kdyby bylo například Brno rozděleno na jeden centrální a mnoho příměstských obvodů, výsledky by byly jiné, než kdyby bylo centrum města rozděleno na více obvodů a ke každému by byla připojena část periferního osídlení.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy