Dýky v zádech, přeběhlíci, rudo-zelené koalice - Jak hlasují zastupitelé Prahy a Brna

10. 10. 2014 | 09:11
Přečteno 3259 krát
Komunální volby začínají už za pár hodin, pojďme se proto při té příležitosti podívat, jak se během posledních několika let hlasovalo na zastupitelstvu Prahy a Brna. Existují mezi českou a moravskou metropolí nějaké rozdíly? Jaké hlasovací koalice se vytvářely? A jaká byla docházka městských zastupitelů ve srovnání s celostátními poslanci?

Hlasovací koalice

Nejprve se podívejme, kdo s kým nejčastěji hlasoval. Ke zobrazení hlasovacích koalic používám statistickou metodu nazývanou multidimenzionální škálování (konkrétně model vytvořený matematikem Michalem Škopem). Jejím výstupem je dvourozměrný graf, v němž je každý zastupitel zobrazen jako jeden bod. Vzájemná vzdálenost dvou bodů odpovídá tomu, jak často dva zastupitelé hlasovali společně. Tzn. kdyby dva zastupitelé hlasovali pokaždé úplně stejně, byli by v grafu na stejném místě. Čím dál od sebe dva zastupitelé jsou, tím častěji hlasovali právě opačně (např. jeden "pro" a druhý "proti").

Graf dole ukazuje hlasovací koalice v Praze v končícím volebním období (2010-2014). Graf je pohyblivý – animaci můžete spustit kliknutím na ikonu trojúhelníčku (>) vlevo dole. Změny v poloze zastupitelů ukazují, jak se během volebního období měnilo jejich hlasovací chování, tedy to, kdo s kým hlasoval. Podobné analýzy jsme s Michalem Škopem v minulosti publikovali např. pro Poslaneckou sněmovnu a pro Senát, ale i třeba pro hlasování států v Radě bezpečnosti OSN.Jak je vidět, zastupitelé v grafu vytváří shluky odpovídající jednotlivým stranám, což není překvapivé – zastupitelé z jedné strany často hlasují shodně, takže se pak v grafu shlukují na jednom místě. V průběhu času se ale k sobě přibližují a naopak se od sebe oddalují celé strany, což je mnohem zajímavější. Více o této metodě se můžete dozvědět na webu KohoVolit.eu nebo v tomto videu:Dimenze grafu odpovídají dvěma nejčastěji vznikajícím hlasovacím koalicím. V případě Prahy se jedná o dvě vládní koalice, jež se vystřídaly u moci během volebního období. Vodorovná osa odděluje vládní koalici ODS a ČSSD, která existovala do listopadu 2011, od opoziční TOP 09. KSČM se přitom zpočátku nachází někde uprostřed, což znamená, že její zastupitelé občas hlasovali s vládou a občas s opozicí.

Svislá osa vymezuje vládní koalici TOP 09 a ODS, jež existovala od listopadu 2011 do května 2013. V té době ČSSD přešla do opozice a začala hlasovat společně s KSČM. Vůbec nezajímavější je ale dění po rozpadu této druhé vládní koalice v květnu 2013. Od té doby vládne Praze „menšinová“ vláda TOP 09 Tomáše Hudečka. Z grafu vyplývá, že TOP 09 se v zastupitelstvu reálně opírá o hlasy ČSSD. V Praze se tedy za poslední čtyři roky vystřídali všechny tři možné kombinace hlasovacích koalic ČSSD, ODS a TOP 09:

- ODS+ČSSD od listopadu 2010 do listopadu 2011
- ODS+TOP 09 od listopadu 2011 do května 2013
- TOP 09+ČSSD od května 2013 do září 2014

Nyní se pojďme podívat na Brno. Tam nedocházelo v končícím volebním období k žádným dramatickým změnám ve vedení města – po celou dobu tu vládla velká koalice ČSSD a ODS. Graf dole ukazuje, kdo s kým v té době hlasoval. Vodorovná osa odděluje vládní koalici vpravo (ČSSD+ODS) od opozice vlevo (TOP 09, KDU-ČSL, KSČM, Strana zelených). Pozice stran na této dimenzi se po celé volební období moc nemění, což odpovídá skutečnosti, že velká koalice vydržela v Brně celé čtyři roky. Z opozičních stran s koalicí nejčastěji hlasovali lidovci.Svislá osa ukazuje druhotnou, méně často se objevující hlasovací koalici, která už neodpovídá dělení na vládu a opozici. Vymezuje zejména hlasování, kdy proti sobě stály na jedné straně TOP 09 a na straně druhé společně KSČM a Strana zelených. Zbývající strany (ČSSD, ODS, KDU-ČSL) se při takových hlasování zpočátku někdy klonily na jednu a jindy na druhou stranu, v závěru volebního období ale ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vytvořily při takových hlasováních společný blok, který stál proti "rudo-zelené" koalici KSČM a Strany zelených.

V Brně můžeme sledovat i změnu hlasovacího chování dvou přeběhlíků – Jana Levíčka, starosty Ořešína a jednoho ze zakladatelů TOP 09 (nyní kandiduje za STAN), a Petry Vítkové, která založila hnutí "A co Brno?" kandidující v letošních volbách. Oba odešli z TOP 09 a stali se nezařazenými zastupiteli (v grafu jsou označeni světle zeleně. Levíček po svém odchodu z TOP 09 v listopadu 2011 rychle přešel k opozici – v grafu se přesunul od shluku zastupitelů TOP 09 ke shluku zastupitelů ČSSD a ODS. Jeho přeběhnutí je pěkně vidět v následujícím grafu, kde je Levíček zvýrazněn:Podobně jako Levíček přebíhali mezi vládou a opozicí i někteří nezařazení poslanci ve volebním období 2010-2013, hlavně Josef Dobeš. O tom si můžete více přečíst v mém starším článku. O hlasování v brněnském zastupitelstvu se více dozvíte v následujícím videu. V něm vystupuje Honza Boček, datový žurnalista, který nedávno spoluzaložil datově-analytickou sekci v České rozhlase a podobně zaměřený web SAMI Z DAT. V prezentaci ukazuje grafy založené na stejným datech, ale vytvořené za použití odlišného statistického modelu.Pro zajímavost se ještě podívejte na hlasovací koalice v předchozím volebním období (2006-2010). V té době v Brně existovala vládní koalice ČSSD+KDU-ČSL+Strana zelených+Brno 2006 (kandidátku Brno 2006 vedl bývalý rektor Masarykovy univerzity a dnešní poslanec Jiří Zlatuška). V grafu ji od opozičních stran odděluje opět vodorovná osa.

Je zajímavé, že opoziční KSČM zpočátku hlasovala společně s koaličními stranami, takže v opozici reálně stála jen ODS. Komunisté i později někdy hlasovali s vládní koalicí a někdy s ODS, což odpovídá skutečnosti, že se na vodorovné ose grafu nachází zhruba uprostřed.I ve volebním období 2007-2010 existoval menší počet hlasování, kdy dělení na vládu a opozici přestávalo platit. Zejména ke konci volebního období proti sobě stály na jedné straně ČSSD, KDU-ČSL a ODS a na druhé straně KSČM, Strana zelených a Brno 2006.

Účast zastupitelů na hlasování

Ještě se můžeme podívat na to, jak si pražští a brněnští zastupitelé vedli, co se týče docházky na hlasování v zastupitelstvu. Grafy dole ukazují všechny strany v obou zastupitelstvech (mezi oběma grafy můžete přepínat pomocí záložek „Praha“ a „Brno“ v horní části grafu).V případě Prahy je zajímavé sledovat pokles docházky poslanců ODS poté, co odešli z vládní koalice. Zřejmě si řekli, že chodit na hlasování „už nemá cenu“. Stejné trend pozorujeme ostatně i v Poslanecké sněmovně – po odchodu z vlády do opozice se docházka poslanců ODS výrazně zhoršila.

Následující série grafů srovnává docházku zástupců jednotlivých stran v Praze, v Brně a v Poslanecké sněmovně. Mezi stranami můžete opět přepínat pomocí záložek v horní části grafu.Jak je vidět, celková průměrná docházka ve všech třech komorách má během volebního období tendenci klesat. Z ostatních trendů stojí za povšimnutí, že ČSSD je relativně nejvíce disciplinovaná v Brně. U dalších stran je docházka ve všech třech zastupitelských sborech skoro stejná.

Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30 Kč, z toho 27 Kč pro KohoVolit.eu).

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy