Arnošt Lustig: Úsměvem proti utrpení

26. 02. 2011 | 11:49
Přečteno 13516 krát
* 21. prosince 1926 + 26. února 2011

Posledních jedenáct měsíců pětiletého těžkého zápasu s rakovinou jsem prožíval se spisovatelem Arnoštem Lustigem v jeho těsné blízkosti, protože jsme pracovali na knize Tachles, Lustig, rozhovoru, který minulý rok uvedlo v říjnu na trh nakladatelství Mladá fronta.

Na jeho pokračování jsme se scházeli až do půli ledna letošního roku. Profesor Michal Anděl, na jehož klinice v Nemocnici na Vinohradech Arnošt Lustig chvíli ležel, když se rekonstruovala onkologie, mi řekl: "Protože se Arnošt Lustig setkával se smrtí v Terezíně a v Osvětimi či Buchenwaldu od mládí a důvěrně ji znal, nebál se ji tolik jako jiní lidé a smrt v něm měla silného soupeře."

To mohu jen potvrdit. Do poslední chvíle s ní bojoval i humorem, to byla jeho největší zbraň, s kterou šel proti utrpení, jehož byl svědkem. Jako mnozí vzdělaní Židé cítil trochu vinu před těmi šesti miliony bratří a sester, kteří museli zemřít. Tento pocit viny byl zároveň ale hlavní motor, který ho hnal do práce: věděl, že přežil jen díky tomu, že místo něj zavraždili někoho jiného.

Nikdy nepochopil jak kulturní národ Immanuela Kanta, autora kategorického imperativu, který stojí na myšlence, že jen jednání z povinnosti, tedy založené na úctě k mravnímu zákonu, je správné, mohl poslouchat šílence, kteří vymysleli továrny na smrt a masové vraždění pojali jako průmyslový problém. Německé myšlení, v němž se uvažovalo o tom, že náklady na jednu kulku a vyškolení vraždícího personálu jsou příliš vysoké s ohledem na obrat, považoval za selhání celé civilizace. A stopy tohoto způsobu myšlení spatřoval i v současném upřednostňování ekonomiky nad kulturou, která jediná takovémuto myšlení by se mohla vzepřít.

Náhrobní kámen svého otce a ostatních šesti milionů Židů nosil v sobě. Ač původně po otci vyrostl v asimilované pražské židovské rodině, sionistu z něj učinili nacisté a antisemité: i čeští, kteří mu v roce 1968 hodili do okna bytu kámen se vzkazem, ať táhne do Izraele. Uvědomil si, že jestliže před Osvětimí bylo ještě možné se vymanit z osudového společenství Židů, je to po Osvětimi již nemožné. O tom intenzívně přemýšlel i v posledních dnech života, kdy Írán a jeho vůdci otevřeně zase hovoří o tom, že je třeba Izrael vymazat z mapy a Židy zahnat do moře.

Řekl mi: "Konečné řešení má pro jednu stranu tu výhodu, že po něm už nic nemůže následovat. Začali s tím Němci, ale opírali se o vývoj civilizace od řeckých a římských dob. Od Římanů si vzali nejenom pozdrav: zdviženou pravici, ale i všechno z římského práva, co se jim hodilo. A ukázalo se, že každé právo, které neslouží spravedlnosti, je jako z kaučuku nebo z formelíny a dá se překroutit v pravý opak. To ukazuje jen jedno, že v právu je třeba všechno měřit mravností..."

To je možné snad považovat za hlavní odkaz spisovatele Arnošta Lustiga, velkého vypravěče a důkladného svědka minulého století.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem řadu antisemtiských příspěvků, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 02. 2011 | 12:42

Samuel 1 napsal(a):

Strašně moc mě zajímá proč tito vykotlaní hlupáci nadávají. Komu z vás pan Lustig a nebo jiní ublížily to nedovedu pochopit. To jsou neomalení pánové kteří budou nadávat snad na všechny. Mě osobně Židi nevadí nikdo mě nneublížil a tak nevím proč se schováváš za 99% našeho národa.Ale to zřejmě nechápete dějiny jdou dál tak si přečtěte některé knihy tohoto národa. Nebo idea Fírera ještě přetrvává???
26. 02. 2011 | 12:48

Názor napsal(a):

Byl to dobrej chlap,kterej věděl hodně o životě.
26. 02. 2011 | 13:02

já1 napsal(a):

plně vás chápu pane Stejskal, jak si jen ti gojímové můžou vůbec dovolit do židy vlastněného média psát něco jiného než souhlasné příspěvky, možná by to už chtělo psát v jidiš a v židovských obcích rozdávat tajné hesla, která umožní zveřejňovat příspěvky - a teď vážený pane ukažte co je na tomto příspěvku antisemitického :-))
26. 02. 2011 | 13:05

Petr Havelka napsal(a):

Pane já1,

odpověď na otázku je: Vy.
26. 02. 2011 | 13:13

Emil napsal(a):

"A ukázalo se, že každé právo, které neslouží spravedlnosti, je jako z kaučuku nebo z formelíny a dá se překroutit v pravý opak."

Arnost Lustig je v dnesnim Cesku velmi aktualni. Vsudypritomny primitivni (pravni) formalismus, kterym je ceska spolecnost prosakla, je totiz obrovskou prekazkou rozvoji statu. Mimochodem, soucasny prezident tento upadek dobre reprezentuje.
26. 02. 2011 | 13:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Havelko,

doporučuji ignorovat. Nebudu pod tímto nekrologem trpět žádné antisemtiské úvahy (bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí a co se mi snaží podsunout).

Libor Stejskal
26. 02. 2011 | 13:31

Petr Havelka napsal(a):

Pane jájine,

dejte tu pod tímto blogem pokoj. Je věnovaný panu Lustigovi.
26. 02. 2011 | 13:32

Petr Havelka napsal(a):

Pane Stejskale,

souhlasím.
26. 02. 2011 | 13:34

Martin Simandl napsal(a):

Pro mě je(nechce se mi psát byl) Arnošt Lustig především člověk s velkým srdcem, až teprve potom vynikající spisovatel. Nikdy nezapomenu jeho vyprávění, které jsem ovšem zažil pouze v televizi. Nikdy nezapomenu jeho knihy. Mám ho ve svém srdci. Arnošte, díky vám za vše!
26. 02. 2011 | 13:43

kaligraf napsal(a):

Národy spojuje moudrost, rozděluje hloupost. A lidství je jednom jedno.
Čest panu Lustigovi!
26. 02. 2011 | 13:48

edgar napsal(a):

internetové debaty mají jednu výhodu, ukazují, jaký póvl mezi lidmi existuje. takoví, co vylezli třeba za druhé republiky, se svou sprostotou a arogancí, vylézají už teď a aspoň víme, na co se máme připravit. duševně nemocní a zakomplexovaní jedinci jako třeba já1 naštěstí zatím nemohou do ničeho moc mluvit. ostatně kolik je mezi nimi agentů stb by jistě stálo za zjištění. ale na tom nezáleží. pro vás si smrt taky přijde, já1, a nezakecá se. tam si užijete červů, antisemito.
26. 02. 2011 | 13:49

Jiné už to nebude napsal(a):

No ,ale co chcete dělat? Lidí, kterým na těch druhých něco vadí až do vyhlazení, a nemusí to být jen víra, těch jsou plné ulice. Jsem neschopný, nemám práci, pravda, je těžké prosadit se, ale proč bych se nemohl mít tak dobře jako támhleten? Ten se má, jak nespravedlivé! A ještě je z Tramtárie, Tramtařani pryč, to nejsou lidi. Nabančím Tramtařanovi a vezmu si co je jeho, a vůbec neměl mě štvát.....zasloužil si to. A v našem státě, zemi, JZD atd, Tramtařani nebudou a dost. Tramtařanem může být kdokoli, jakákoli vina se mu přičte. Může to Být Hutu, Žid, někdo slabší, nekdo lišící se.....všimli jste si, jak snadné je nenávidět někoho, kdo je slabší? Před vrchností se lidi plazí a cpou se jí, no až tam, ale slabší a lišící se? Zvláš%t když se nemáme dobře, tak si na nich smlsnem.
Měla Jsem ráda Arnošta Lustiga,ale pokud se znovu narodí, narodí se opět sem.
26. 02. 2011 | 13:54

mb napsal(a):

nikdy mne nepřestanou udivovat 2 věci ... hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně ...

... není divu / je jen přirozené .... že se světelným smogem mizí mravní zákon ...

... až zmizel zcela ...
26. 02. 2011 | 13:57

Zora napsal(a):

Jsem ráda, že jsem měla tu čest podat si s ním ruku. Pokoj jeho duši!
26. 02. 2011 | 14:03

liberál napsal(a):

To tady se muselo vyrojit horda antisemitský výroků když pan Stejskal píše že vyhodil řadu antisemitských výroku a je to první příspěvek.
26. 02. 2011 | 14:07

stejskal napsal(a):

Přesněji řečeno pět, pane liberále.

Ale osobně se domnívám, že je psal tentýž člověk (to je zpravidla daň za to, že blog vystavím na titulní straně Aktuálně.cz.

Libor Stejskal
26. 02. 2011 | 14:14

kverulant112011 napsal(a):

Emil:

P. Lustiga jsem sice nebral úplně na 100%, ale v zásadě ano. Jinak hodně souhlasím s tím, co píšeš.
26. 02. 2011 | 14:22

Pepan napsal(a):

O mrtvých jen dobře. Jeho podpis na žádosti o popravu Horákové pomíjím. Ale to, že se Lustig aktivně podílel na upevňování bolševické moci v šílených padesátých letech, prostě přejít nelze. To nemusel, kdyby opravdu nechtěl.
26. 02. 2011 | 14:25

mb napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?v=tXwVOrHoIAg
26. 02. 2011 | 14:36

mrwn napsal(a):

zemřel vyjimečný spisovatel - mel jsem moc rád jeho knihy - fascinoval mě jako člověk, se svými výhrami, omyly a tragédiemi. ale pro mě znamená jeho život a knihy které napsal, především triumf a oslavu svobodného tvůrčího života.
26. 02. 2011 | 14:51

Tenco napsal(a):

Škoda je každého dobrého člověka.
Odchod každého dobrého člověka totiž posouvá svět v jeho úporném běhu směrem do pekel zas o něco dál.
26. 02. 2011 | 14:52

Silvie napsal(a):

Pepan,

tak to mi ušlo, že se podepsal pod takové svinstvo. Bez ohledu na to, co měl za sebou, mi připadal jako člověk, který dokáže po všech stránkách těžit z minulosti.Jeho první knížky se mi líbily, pak už mně přestal bavit - bylo to stále stejné omílané téma - koncentráky. Jakoby se od toho nedokázal oprostit a napsat třeba něco současného. Singer je podobný případ - čím víc toho napsal, tím víc je to na jedno brdo, po pár knížkách už ho v rodině nikdo nechtěl číst. Já osobně si mnohem víc cením Ladislava Fukse.
26. 02. 2011 | 15:29

Silvie napsal(a):

Mb,

co máte všichni s tím Kantem - do voleb s tím šla ta Bártova blondýna, co sedí ve sněmovně místo Topolánkovy milenky a teď to omílají všichni dokola.
Kdyby ten "mravní zákon" měli všichni v duši, tak byla rodná strana neakceschopná.
26. 02. 2011 | 15:33

sosna napsal(a):

byly smazány moje příspěvky kde jsem shrnul dějinný problém většiny židů.Třeba u nás se vždy hlásili k Němcům,německy mluvili,chodili do deutz škol atd.A jak to dopadlo.MY Češi jim ted stavíme památníky a pietní místa i přez to že po staletí nás měli jako zdroj financí a obchodu ale k nám se nehlásili.V dějinách se vče opakuje v určitých intervalech a proto se to jednou opět vše svede na ně a bude to tu znova.Nikdo jim to nepřeje ale bohužel je to tak,stačí si pustit televizi,rádio,otevřít noviny.
26. 02. 2011 | 15:37

Silvie napsal(a):

Sosna,

aby to tady bylo zase znova, si snad , v kontextu dnešního dění v arabském světě, nikdo z nás nepřeje. Dojde-li k válečnému konfliktu mezi Izraelem a Egyptem ,nebo někým dalším, lítáme v tom všichni...
26. 02. 2011 | 15:41

mb napsal(a):

silvia ... to bylo osobní ... osobní postřeh ... byl jsem ted na horach = mimo svetelny smog ... a koukal jsem na hvezdy ... kdyz se divate na hvezdy ... tak vas jme ponekud zvlastni pocit ( od kteremu neni daleko k mravnimu zakonu) ... ale zije li vetsina lidi v (nejen) světelným smogem zamorenych mestech, skrz který na hvězdy nevidno ... neni snad ani divu ze mravni zakon mizi ... me to tak proste napadlo, ze je to přímá úměra ...

( a propos kdy jste naposled koukala na hvezdy ? )

jinak se mějte (moc) fajn ... (:-)
26. 02. 2011 | 16:06

Silvie napsal(a):

sosna,

teď nějak nechápu, jak to míníte. Já antisemita nejsem, naopak držím všechny pěsti Izraeli. Nerozlišuju lidi na židy a nežidy, vadí mi maximálně fanatičtí orthodoxní (ale to ostatně i křesťané nebo muslimové). Židé pro nás nepředstavují, na rozdíl od islamistů, žádnou hrozbu.
To, že jsou "rozlezlí" bude asi tím, že jsou schopní. Ale určitě máte částečně pravdu v tom, že tam funguje jistý nepotismus, to mi vadí taky, ale to je tak všechno, co s tím udělám.
Kdo z nás může s jistotou tvrdit, že nemá nějaké židovské předky. Mně by to konec konců vůbec nevadilo,vám jo?!
26. 02. 2011 | 16:11

Silvie napsal(a):

mb,

sakra, vy jste romantik...

Po pravdě, ve městě nejsou moc vidět. A u nás v Kocourkově, postavili hvězdárnu na sídlišti mezi paneláky. Hvězdopravci jsou z toho jurodiví.

Ale fakt je, že si v noci občas člověk tu velikost vesmíru a vlastní malost uvědomí. Jo, něco nád nami bude.
26. 02. 2011 | 16:14

Karas napsal(a):

Je smutný, co tu pan Stejskal píše, že smazal řadu antisemitických příspěvků.
Není to smutný proto, že někdo umřel, ale proto, že někdo se schová za pseudonym a hází špínu na člověka, kterého ani neznal, který mu neublížil.
Myslím, že tito lidé trpí stejnou nenávistí, nebo záští vůči komukoli, kdo je z Vietnamu nebo třeba arabské země.
A to nejsmutnější na věci je to, že tihle lidé píšou jen proto, aby dali průchod svojí zlobě, pro kterou momentálně nenacházejí jiný ventil.
A ještě jeden důvod: tragedie těhle příspěvků je do jisté míry následkem totality, kdy nebylo možno otevřeně dát najevo svůj názor a co horšího, je to tragedie, která plyne z toho, že si falešně vykládají demokracii a svobodu.
Tu svobodu vidí jako možnost, ukryti pod pseudnonymem, jako někdejší tajní policisté - být rasističtí a nenávistní. V podstatě jsou nesvobodní, protože nosí svěrací kazajku nějaké zloby.
Je to smutné, ale člověk takovej být může. Ale to neznamená, že si na to máme zvykat.
26. 02. 2011 | 16:30

Frik napsal(a):

Zemřel spisovatel, jeden z těch, co měli o čem psát, a své řemeslo zvládali dokonale. Takových je stále méně. Je to velká ztráta.
26. 02. 2011 | 16:31

Kalhous napsal(a):

Umím si představit, jak by mnozí z těchto lidí reagovali po válce, kdyby měli příležitost a byli v odpovídajícím věku. Dovedli by "hrdinně" napadat i nevinného Němce, jen aby ukázali svou statečnost, když už si to mohli dovolit. Mezi lidmi, kteří trpí touto nenávistí a mezi těmi, kdo se mstili na Němcích, jen proto, že mluvili jinou řečí - není velký rozdíl. Klan anonymů a ku-klux-klan. Terminologie je stená - žid, negr, rákosník, černá huba a tak podobně.
Malí, čeští, utajení rasisti. Nejprv nakoupí ve Večerce a pak sedne k počítači a píše jako Tulipán a ani si neuvědomí, že je nakažený Goebbelsem.
Sám za sebe bývá ale velice zbabělý.
26. 02. 2011 | 16:57

MA-FU napsal(a):

Pane Hvížďalo,
děkuji za vzpomínku na Arnošta Lustiga,pro mne milého pána,ve společnosti vítaného a také spisovatele,jehož knihy tu zůstanou jako doklad časů minulých.
26. 02. 2011 | 17:04

Lenka napsal(a):

STEJSKALE, jsi obyčejná špína - odpad planety !!!
26. 02. 2011 | 17:06

hoven napsal(a):

holokaust se pochopit dá. to nebylo nic nelidského, to byl čin hluboce lidský, protože vyvraždování příslušníků jineho kmene k lidem patřilo stejně jako vzduch a voda. vyvraždování a genocida byla po tisíce let součástí lidské kultury. je to dědictví z dob, kdy dvě tlupy bojovaly o loviště a potravu. pro obě tlupy by ta potrava nestačila, takže jedna musela povraždit druhou, aby lidstvo mohlo přežít. tuhle genetickou výbavu si bohužel v sobě nosíme do dnešních dnů. holokaust nabyl takových rozměrů, protože němci na to měli prostředky , příležitost a čas. turci povraždili milion armenu puškama, kdyby měli plynový komory, zavraždili by více lidí. to samé platí o černoších ve rwandě ,měli jenom mačety a za měsíc zvládli povraždit 800 000 lidí. a to se psal rok 1995. nesmíme zapomínat ani na komunistické genocidy lidí se špatným třídním původem. kdyby dostala příležitost alkajda, povraždí nás všechny. samozřejmě naše společnost je neska už někde jinde, nicmeně holokaust se muže kdykoliv zopakovat proti komukoliv. je to na každym znás. každej den v sobě musíme hledat ty lepší stránky. jde jen o to neztrácet víru v dobro a konat dobro.
26. 02. 2011 | 17:10

Lenka napsal(a):

V letech 1995-1997 byl šéfredaktorem české verze časopisu Playboy - to vypovídá mnohé o jeho charakteru ! Ale kritiku žida zde žid Stejskal - jak sám nepsal nestrpí ! On je přece VYVOLENÝ VLÁDCE světa a rozhodne, kdo má právo se vyjádřit a kdo ne !!!
26. 02. 2011 | 17:10

Ivan napsal(a):

Zemřel člověk,
který život znal,
který uměl žít
a tak ho dobře poznal,
z obou stran.
Jak z té zlé,
tak z té dobré.
Život neprožíval,
život žil
a uměl žít.
Nejenom pro sebe,
svým dílem i pro ostatní.
Jemu díky
a čest jeho památce !
26. 02. 2011 | 17:14

vajan napsal(a):

Už nikdy od něho neuslyším "ty bejku, polepši se". Odešel člověk, který jménu člověk neudělal nikdy ostudu.
26. 02. 2011 | 17:18

kacíř napsal(a):

Já jsem měl Arnošta rád, budeš mi chybět Arne, Ahoj!
26. 02. 2011 | 17:22

Ivoš napsal(a):

Osobně jsem ho neznal,ale z televizní obrazovky ano.Byl to,skvělý vypravěč,čerpal z toho,co sám v životě zažil.Pana Lustiga jsem velmi rád poslouchal,když vyprávěl své příběhy,zejména z války a koncentráku.Před několika dny jsem si nevím proč na něho vzpomenul a přál jsem si se s ním setkat,prostě ho na vlastní oči zblízka vidět a slyšet.Prý sedával v Kavárně Slávia.Tak,už se mi to, nikdy nepodaří.Budu na něj asi často vzpomínat,jako na velkého sympaťáka a frajera,člověka,který měl rád život a lidi,který opravdu něco v životě zažil,také hodně,hodně špatného,přesto nešel do kolen a žil svůj život naplno.Tak si alespoň opatřím nějaké knihy,které napsal a pokochám se jeho prací,přiblížím si ho alespoň tímto způsobem.Jak se to,říká ? Kdo pro lidi žil a tvořil,ten neumírá.
26. 02. 2011 | 17:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další antisemitský příspěvek, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu (ty od paní Lenky již tradičně nechávám, neboť se nesnaží urazit nějaký národ, ale mne osobně, což se zde může jakýmikoliv prostředky, třeba to někomu pomáhá).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 02. 2011 | 17:30

Čochtan napsal(a):

Pane stejskale,
proč jste proboha smazal můj ? Vždyť tam nebylo vůbec nic antisemitického ?
26. 02. 2011 | 17:52

Silvie napsal(a):

kalhous,

a vy se tomu divíte? Když profesor filozofie na VŠ (Brno) píše nechutné výhružné dopisy (s nacistickým podtextem) kolegovi a rektor ani neuvažuje o jeho okamžitém vyhazovu z fakulty. Něco to vypovídá o úrovni vysokých škol.
To se rovněž prokázalo v případě vyděračů v bílém... etika se nejspíš na školách nevyučuje.
A ještě horší příklad - Dobeš , ministr školství!!,si za náměstka vybral člověka spojeného s NS.
26. 02. 2011 | 18:01

sclain sanger napsal(a):

Stejskale, já se snažím urazit ten váš národ ale marná snaha ! Vás nemůže nikdo urazit, neboť nevíte co je stud a svědomí. Zato jste mistři ve lhaní, a manipulaci ! Pan Lustig byl v tomto směru velice dobrý ale ty jsi expert !
26. 02. 2011 | 18:02

Vlastenec napsal(a):

Ono se to stím mluvením o antisemitismu přehání.Není v pořádku že holocaust se popírat nesmí a když tak jen v okruhu slušných lidí co neudávaj.Pane Stejskale kolik je ve vás svobody a demokracie když mažete příspěvky?
Může se popírat český odboj,katin vše ale na jude nesmí nikdo šáhnout.

Věřím že příijde doba kdy slovo antisemitismus nebude hanlivé.
Nedostal náhodou Lustig té pozornosti trošku moc?
26. 02. 2011 | 18:05

Lenka napsal(a):

Polobůh Stejskal nebude trpět - polobůh Stejskal umí vybrat jen ty ideově správné příspěvky a myšlenky - o židech se musíte vyjadřovat pouze s úctou a láskou - mimochodem, prolhanče, mažeš všechno co napíšu, bez ohledu na jakási pravidla, které si sám sesmolil, či třeba ústavu, která v tomto státě cenzuru zakazuje !
26. 02. 2011 | 18:09

Pepa Řepa napsal(a):

Je mi to líto, moc líto.
Prošel peklem a nikdy se z něj nestal zakyslej dědek.
Vzpomínejte s úsměvem, bejci.
26. 02. 2011 | 18:10

stejskal napsal(a):

Nebylo, pane Čochtane, za to tam byla hrubá nadávka - "svině".

Mě je to jedno, že se mne snažíte urazit přes mou národnost, pane sclain sanger.

Jsem až do pátého kolena (dál svůj rodokmen neznám) čistokrevný Čech, ale klidně mé češství urážejte, já na sebe nejsem až tak háklivý (tedy vlastně možná nevím, co je stud a svědomí, jak říkáte).

Hezký den oběma, panu vlastenci též (ten výraz jude, který jste použil, o leččems vypovídá).

Libor Stejskal
26. 02. 2011 | 18:11

stejskal napsal(a):

Je to tak, pane Pepo Řepo. Arnošt Lustig byl vesele důstojným (důstojně veselým) člověkem, byla s ním sranda (navzdory tomu, čím prošel, nebo právě proto).

Libor Stejskal

P.S. Pépi si málem vzal mojí paní, (tedy předtím, než jsem ji poznal). Nakonec mu v tom zabránila tradice ;-)
26. 02. 2011 | 18:17

Jihočech napsal(a):

Po osvobození začal studovat obchodní akademii, na podzim 1945 však přešel rovnou na Vysokou školu politických a sociálních věd, kde studoval novinářství (abs. 1950, Ing. 1954). Souběžně se již od roku 1946 uplatnil jako novinář (Mladá fronta, Zemědělské noviny, Židovský věstník). Poprvé byl do Izraele vyslán Lidovými novinami, Židovským věstníkem a Zemědělskými novinami jako dopisovatel z bojů izraelsko-arabské války na tři měsíce 1948, podruhé na půl roku 1949 z pověření Čs. rozhlasu. Tehdy se zde také oženil s V. Weislitzovou, kterou znal z koncentračního tábora a která odjela bojovat do Izraele s brigádou mjr. Sochora. V letech 1950–58 pracoval v Čs. rozhlasu jako reportér. V letech 1959–1961 působil jako vedoucí kulturní redakce týdeníku Mladý svět.Roku 1968 odešel přes Itálii, Izrael (1968–1969) a Jugoslávii () do USA (1970).V letech 95–97 byl šéfredaktorem české mutace časopisu Playboy. Později působil v časopise VZP Pohoda pojištěnce. Přispíval do periodik Zemědělské noviny, LN, Mladá fronta, Věstník Židovských náb. obcí, Národní osvobození, Partyzán, Kulturní tvorba, Plamen, Rudé právo,

Prostě nomeklaturní kádt par exellence. Zn těch oslavných tyrád se mi dělá nevolno, pane Hvíždalo.
26. 02. 2011 | 18:18

n.o.s napsal(a):

opět jeden z groteskních blogů, napsat jej autor 1. dubna byl by to vcelku akceptovatelný žert, ovšem jinak? excelentní důkaz otrocké morálky, samozřejmě všichni nesou za jejich utrpení a oběti vinu tedy vlastně celá civilizace selhala (a nejen ta i ty předchozí) chtělo by se říct za tuto judeocide či snad deicide? "jejich krev na nás a na naše děti", jak dojemné!

možná bychom mohli začít počítat letopočet od onoho dies nefastus, když jsme ještě byli hříšní, protože oni zemřeli za nás (i my hříšníci).

Nicméně podívejme se na některá Lustigova tvrzení,

15. září 2009 Lidové Noviny uvedli tento citát

"„Tenkrát jsem se nemohl zbavit myšlenky, že když se z tatínka stalo mýdlo...“

smrt nejbližších je jistě tragédie ovšem na druhé straně

"Každý člověk by měl mít právo, aby se nelhalo o jeho smrti"

ve skutečnosti je Lustigovo tvrzení čiré fantazírování

We don't have any evidence that the Nazis actually manufactured soap with human bodies." Michael Berenbaum 1993 - 1997 Head of the United States Holocaust Memorial Museum

zdroj: The Soap Myth, http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Holocaust/soap.html

a pak se v tom všem vyznejte...

zbytek tj autorovo bláboly nemá smysl komentovat, nekrolog který viní všechny za něco tak obtížně dokazatelného
26. 02. 2011 | 18:20

ota napsal(a):

Ano, p. Lustig žil v pohodě, ale my kteří jsme dostávali jím redigovaný plátek "POHODA POJIŠTĚNCE" tištěný na křídovém papíře za drahý peníz pojištenců nikoli. Můj tatínek je mukl, a když na něj před týdnem spadl strom dostal Diclofenac za 25,- Kč na bolest, žádný roengen , nic.
26. 02. 2011 | 18:21

Lenka napsal(a):

STEJSKALE - PODÍVEJ SE do zrcadla - to co uvidíš není ČECH ale prachobyčejný žid - typický obličej farizeje - a to jak umíš lhát a překrucovat skutečnost - to je ti geneticky dáno ! Koho se snažíš obelhat teď ?
26. 02. 2011 | 18:25

vl napsal(a):

Lence:
proč děláte takovou hanbu tomu hezkému jménu? Ten, o kom napíšete něco hanlivého, to musí brát jako vyznamenání. Poslužte si.
26. 02. 2011 | 18:39

Jihočech napsal(a):

Pane Stejskale, je docela komické, že prvním zdejším příspěvkem je Váš text, kde oznamujete censuru a smazání takzvaně antisemitských příspěvků :-)
Touhle prožidovskou censurou zaděláváte na velký problém právě židům. Ján jsem z Jižních čech a u nás zejm. na vsích lidi židy opravdu rádi nemají (je to hodně Cimburů), protože je považují za protežované etnikum. Takže bych doporučoval trochu méně tlačit na pilu. Když se pořád mluví jen o Holcaustu, téma se stává únavným,obtěžujícím a zprofanovaným. Ale zdejší censura je ještě realtivně rozumná. Avšak to,co se děje na i.dnes už přesahuje všechny meze.
26. 02. 2011 | 18:42

vl napsal(a):

Vlastencovi: skoro totéž, jako Lence. Navíc: kdo užívá nick Vlastenec, měl by aspoň umět česky psát.
26. 02. 2011 | 18:44

Jihočech napsal(a):

Vlastenče, slušný člověk do hrobu (at´ machometánského, židovského) nečurá. Já vlastenc nejsem, nemám už důvod, ažbude sčítání napíšu si asi národnost polskou :-)

Tenhle zdegenerovaný stádní, ateistický a komunismem prokletý národ nemůže přežít to co nás v blízké době čeká.
26. 02. 2011 | 18:48

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Jihočechu,

všechno má své meze. Stejná odpověď i Vám, pane Vlastenče (tou mezí, za níž zde debaty nepůjdou je třeba i Vaše věta "v pohodě bych se mu šel vychcat do hrobu".

Hezký večer oběma.

Libor Stejskal

P.S. Nezlobte se, pane Jihočechu, ale je mi opravdu jedno, jestli Cimburové považují nějaké etnikum za protežované. Na těchto stránkách prostě příspěvky hanobící národnostní či etnické menšiny mažu (bez ohledu na to, zda to někdo považuje za protežování či proskribování kohokoliv).
26. 02. 2011 | 18:51

Drak napsal(a):

Mezi 12ti a 14ti letech věku v koncentráku, ja dost divné, že ho hned jako dítě nezplynovali. Nebo už byl nasazen na práci?
26. 02. 2011 | 18:55

Pepa Řepa napsal(a):

otíku
že jsem tak smělý, kde berete Difoclenac za 25.-Kč. Beru ho denně a platím mnohem víc. Která apotéka ho má za ten obnos?
26. 02. 2011 | 18:58

Colt napsal(a):

pane Hvížďalo,

díky za tento pomníček vzácnému a moudrému Člověku, Arnoštu Lustigovi.

Další, který mi bude moc chybět.
26. 02. 2011 | 18:58

xaire napsal(a):

Zbožnuju jeho knihy. Je škoda, že už nenapíše další. Čest jeho památce!!!
26. 02. 2011 | 19:03

Vlastenec napsal(a):

Cenzura zase mažete příspěvky.Kde jsem byl upřímný a slušný.
Nevím jak vy ale já jdu vědomě šířit antisemiismus.Jestli je neco co chci a budu hlásat tak je to ono.Dělejte lidi co je vaší poviností co je třeba.
26. 02. 2011 | 19:06

Daniel Veselý napsal(a):

O mrtvých jen dobře, to ano, ale...
Arnošt Lustig zaujal ke konfliktu v Gaze krajně vyhrocený postoj
http://www.blisty.cz/art/44932.html
26. 02. 2011 | 19:10

hovorka11 napsal(a):

Karel Hvížďala:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sionismus

Sionismus byl také v minulosti ze strany OSN označen za jednu z forem rasismu. Stalo se tak v roce 1975 převážně hlasy arabských a rozvojových zemí. Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 3379 tehdy označila sionismus za jednu z forem rasismu. Rezoluce byla anulována v r. 1991 rezolucí č. 4686.
--------------------------------------
Pana Lusstiga jsem si vážil do doby než jsem poznal, jak i jeho prožitá krutost dovedla deformovat snad v pocitu sebezáchovy tak, že byl schopen obhajovat i krutost vůči ostatním a ospravedlňovat ji prožitým holocaustem.
Holocaust je hrůza, která se neměla nikdy opakovat !
Jakékoliv zneužití holocastu, jako hrůzy, která ospravedlňuje určitou část obyvatel, páchat obdobná zvěrstva by mělo být pro pozůstalé nepřijatelné a tvrdě odsuzováno. Dnes vidím, že to tak není.
-------------
Výňatek:
"sionistu z něj učinili nacisté a antisemité: i čeští, kteří mu v roce 1968 hodili do okna bytu kámen se vzkazem, ať táhne do Izraele. Uvědomil si, že jestliže před Osvětimí bylo ještě možné se vymanit z osudového společenství Židů, je to po Osvětimi již nemožné. O tom intenzívně přemýšlel i v posledních dnech života, kdy Írán a jeho vůdci otevřeně zase hovoří o tom, že je třeba Izrael vymazat z mapy a Židy zahnat do moře."
-----------------------------------------------
To co píšete jen ukazuje postup přenášení zla z Evropy na místa skoro 1900 let obývaná lidmi, kteří neměli s vinou Říše římské při vyhnání nic společného. Pan Lustig se tak zastával zla, které bylo částečně podobno tomu jeho prožitému.
Vznik státu Izrael je provázen potoky krve a jednání Izraele ho nadále provází. Nyní se Izrael znovu rozšiřuje na okolní území, kde těžkými buldozery srovnal stavby místních obyvatel (v ČR to nedělali ani nacisté za okupace).
Jednání Izraele tak vytváří v arabském světě, kde diktátoři byli upláceni za nečinění nepřátelských kroků proti Izraeli při jakýchkoliv agresivních akcích otevřený odpor.
Nenávist obyvatel z arabských území je tak zcela v souladu s lidskou přirozeností a selským rozumem.
Írán jen sbírá body a opírá se za praktické agresivní činy Izraele.
Vznik Izraele považuji za velmi nešťastný, vzhledem k tomu, že dodnes nenašel sílu začít mírově žít se sousedy a udělat pro to maximum. Vzhledem ke gigantické výzbroji (především díky podpoře USA), kterou vlastní a neváhá ji použít pro další zábor území považuji nutné, aby mladí lidé z obou stran nalezli k sobě cestu. Možné by to teoreticky šlo, ale musela by to chtít USA, které to nevyhovuje díky ropným zájmům. Takové jednání jen vyvolává radikalismus na všech stranách a není z toho cesty.

Osobně bych byl rád, kdyba sionismus byl opět radou OSN označen za jednu z forem rasismu, protože takový skutečně je a neměli by jsme se třást strachy, že to nesmíme v "demokracii" říkat !!!
26. 02. 2011 | 19:14

P. napsal(a):

Byl to až do posledních dnů mimořádně usměvavý, pohodový člověk.
Tací lidé budou vždy chybět,protože i z této diskuze je jasné,že zapšklých lidí je kolem nás spousta.P
26. 02. 2011 | 19:22

Frante napsal(a):

n.o.s

"„Tenkrát jsem se nemohl zbavit myšlenky, že když se z tatínka stalo mýdlo...“

On to zřejmě nemyslel doslova. Chtěl tím říci "když byl tatínek zavražděn potupnou smrtí" nebo něco v tom smyslu. Umím si představit že to je nad tvé chápání ...
26. 02. 2011 | 19:26

pich napsal(a):

Přísahám zde panu Stejskalovi, že nemám nic proti arabům, cikánům, černochům, asiatům a ani židům.
Všichni jsme v podstatě stejní, jen geny nenávisti jsou u některých více v převaze.
Pan Lustig je pro mě jako každý jiný. Vytrpěl si svoje pro svůj původ za který ani nemůže. Trpělo na tomto světě mnoho lidí a mnozí se dožili jen svého narozeni. Žádné pozornosti ani holdu se nedočkali.

Jednou jsem ho ale slyšel na "vlastní oči", jak se hanebně vyslovoval o svých skoro příbuzných v zemi zaslíbené.
Něco v tom smyslu, že proč ONI někam neodejdou, všude v arabském světě je tolik místa !?
26. 02. 2011 | 19:26

Daniel Veselý napsal(a):

K. Hvizdala ovsem nevi zasadni vec. Iran nikdy nic takovyho neprohlasil. Preklad Ahmaidnezadova vyroku o udajnem "vymazani Izraele z mapy"
26. 02. 2011 | 19:28

Vlastenec napsal(a):

Pane Hvíždalo máte pravdu.Tak to bohužel je.Židům a jejich utrpení nelze dávat pozornost celý život.
26. 02. 2011 | 19:32

hoven napsal(a):

ačkoliv jsem katolík, tak jsem se v rámci pozitivní diskriminace menšin taky stal sionistou. ten druhej duvod je ten, že proti sionismu vždycky vystupovali komunisti, tak jsem si řekl, že to bude asi nějaká dobrá, rozumná a slušná věc.
26. 02. 2011 | 19:34

hovorka11 napsal(a):

Podstatná část avantgardy dvacátých a třicátých let byla levicová, komunisty byli Vančura, Václavek, Nezval, Seifert, ale komunisty byli i Kohout, Lustig, tudíž mnoho umělců slavných šedesátých i většina protagonistů Pražského jara.
26. 02. 2011 | 19:51

stejskal napsal(a):

No, s tím vztahem komunistů a sionistů to bude přeci jen složitější, pane hovene. l.s.
26. 02. 2011 | 19:52

Zdenek napsal(a):

Soudče Hovorko (skrývající se za pseudonym hovorka11), měl byste se zamýšlet především nad vlastní prací a tím, zda lze na Vaše rozhodování na Městském soudu v Praze aplikovat ty dvě věty o právu. Já vím, že nelze. Stačí si vzpomenout na kauzu Čepro, ve které jste se jako soudce dokonale znemožnil.

Takže tady přestaňte plkat o sionismu a potocích krve. Nepatří to sem
26. 02. 2011 | 19:55

kacíř napsal(a):

Měl jsem rád Arnošta Lustyka, nemám rád Hvížďalu.
26. 02. 2011 | 20:00

hovorka11 napsal(a):

Zdenek:
Nejsem soudce a nemám vysokoškolské vzdělání, asi mě považujete za někoho jiného. Jsem technického směru a ani se nejmenuji Hovorka.
Jinak chápu rozhořčení nad soudy, které mě svou neččinností oduzovat taky štvou.
26. 02. 2011 | 20:01

dusan napsal(a):

Arnošt Lustig mě vždy pobavil, zaujmul, poučil. Skvělý vypravěč, člověk s charizmatem a věřím, že i dobrý člověk. Díky Arnošte, že jste s námi pobyl.
26. 02. 2011 | 20:01

Johanna napsal(a):

Arnošt Lustig byl neuvěřitelný charakter a krušné chvíle, které prožil, by si zřejmě řada "podivných", co zde píší protižidovské hlášky, neuměla představit. Lidi, copak Židé nejsou lidé?
26. 02. 2011 | 20:03

já1 napsal(a):

proti sionismu vždycky vystupovali komunisti :-)))))))))), víte kolik % židů bylo v KSČ?, to jako židi komunisti vystupovali proti židům co tam nebyli i teď jsou ve všech stranách na vedoucích místech, asi je to nějaká jejich vlastnost :-)))
26. 02. 2011 | 20:05

Zdenek napsal(a):

hovorko11

sleduji Vaše příspěvky delší dobu a nemám o Vaší totožnosti pochyb. Mlžíte...
26. 02. 2011 | 20:07

Frante napsal(a):

já1

Židé jsou výjimeční svojí inteligencí- to je ta jejich vlastnost díky které obsazují posty kde je inteligence potřeba
26. 02. 2011 | 20:10

Zdenek napsal(a):

já1

doufejte, až skončí Vaše žalostná pozemská pouť antisemity, aby se našel alespoň jeden člověk, který o Vás napíše něco dobrého.

Zneuctit památku Arnošta Lustiga antisemitskými kydy může jenom hlupák...
26. 02. 2011 | 20:14

n.o.s napsal(a):

Frante

něco si zjistěte než začnete věřit, konstrukci "znamenalo to něco jiného než to znamená" znám příliš dobře

To save gasoline, the fats and oils necessary for cremations were partly derived
from the bodies of gassed people. Fats and oils for technical purposes and for the manufacture of soap were also obtained from the corpses."
174-175
8 Feb. 46
Nuremberg Trial Proceedings Vol. 7
In so saying I am not thinking of the prepared human skin, of the pieces of soap made out of human fat which were shown to us...
str.47
19 July 46
Nuremberg Trial Proceedings Vol. 19
26. 02. 2011 | 20:19

hoven napsal(a):

stejskal,
na danou problematiku nejsem odborník, ale pamatuju si, že komunistickej režim v ramci bratříčkování se s arabskejma teroristama proti sionismu hodně brojil. ale když necháme stranou sionismus, stb například vytvářela seznamy židů. každá totalita, at nacistická nebo komunistická , nenechala ty židy napokoji. je to nesrovnatelné, komunisti se samozřejmě nedopustili holokaustu. srovnávat to nechci.
26. 02. 2011 | 20:21

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Jihočech – Z Vašeho příspěvku 26. 02. 2011 | 18:18 přesto není jasné, zda byl A.Lustig členem Komunistické strany.

Podle www.brejle.net prý byl, a byl o tom ochoten otevřeně hovořit:

„Patřil k těm, kdo dokázali mluvit o své poválečné příslušnosti ke komunistické straně. ‚Největší naděje a nejhlubší zklamání‘, řekl agentu FBI počátkem 70. let při žádosti o občanství USA. Po válečné zkušenosti viděl v naději rasové a sociální rovnosti splnění svých snů. Dokázal přiznat, že hlasoval na schůzi pro smrt Milady Horákové i že mu tato statečná žena vstoupila do života, aby nikdy už nerozhodoval o lidech, o nichž nic nevěděl.“
Spolehlivý odkaz tam ale není.

Jinde se píše:

- Co jste cítil později, když přišel monstrproces s Miladou Horákovou?
- Pracoval jsem tenkrát v Československém rozhlase. Přišel soudruh z ústředního výboru KSČ a zeptal se, kdo souhlasí s popravou velezrádkyně Milady Horákové. Všichni včetně mě zvedli ruku. Od té doby už jsem nikdy nezvedl ruku pro nic. Na Washingtonské univerzitě se pak v 70. letech spikli proti děkance. Sepsali petici. Nechtěl jsem ji podepsat. Ptali se mě proč. Vyprávěl jsem o Miladě Horákové... A petice byla stažena.

Viz:
http://www.facebook.com/note.php?note_id=382757024671
26. 02. 2011 | 20:27

n.o.s napsal(a):

hoven

opravdu?
Terrorist Jews

There is no need to exaggerate the part played in the creation of Bolshevism and in the actual bringing about of the Russian Revolution by these international and for the most part atheistical Jews. It is certainly a very great one; it probably outweighs all others. With the notable exception of Lenin, the majority of the leading figures are Jews. Moreover, the principal inspiration and driving power comes from the Jewish leaders. Thus Tchitcherin, a pure Russian, is eclipsed by his nominal subordinate Litvinoff, and the influence of Russians like Bukharin or Lunacharski cannot be compared with the power of Trotsky, or of Zinovieff, the Dictator of the Red Citadel (Petrograd), or of Krassin or Radek – all Jews. In the Soviet institutions the predominance of Jews is even more astonishing. And the prominent, if not indeed the principal, part in the system of terrorism applied by the Extraordinary Commissions for Combating Counter-Revolution has been taken by Jews, and in some notable cases by Jewesses. The same evil prominence was obtained by Jews in the brief period of terror during which Bela Kun ruled in Hungary. The same phenomenon has been presented in Germany (especially in Bavaria), so far as this madness has been allowed to prey upon the temporary prostration of the German people. Although in all these countries there are many non-Jews every whit as bad as the worst of the Jewish revolutionaries, the part played by the latter in proportion to their numbers in the population is astonishing.

Zdroj: Zionism versus Bolshevism, Winston Churchill
26. 02. 2011 | 20:34

stejskal napsal(a):

Pane hovene,

do roku 1952 čs. komunisté plně podporovali stát Izrael (ČSR bylo mezi prvními, kdo Izrael uznal a stalo se tak už po únorovém puči), dodávali mu zbraně, podepsali dohodu o hospodářské pomoci (viz např. zde http://adamec.blog.respekt.ihned.cz/c1-45951410-my-myty-a-izrael). Teprve pak si to sověští komunisté rozmysleli a začali pro změnu podporovat Araby usilující o zničení Izraele. Od bezvýhradné podpory zpět k antisemitismu se všemi těmi projevy, o kterých jste psal.

Nicméně tímto můj historický exkurs zde končí, nemám chuť se podobnými věcmi zabývat v tuto chvíli. Je mi smutno ze smrti člověka, kterého jsem měl rád.

Libor Stejskal
26. 02. 2011 | 20:37

mia napsal(a):

Můj praděda umřel po válce na následky z koncentráku(Terezín), dožil se osvobození.. zachovaly se po něm básně a co mne překvapuje,že jsou fakt veselý,optimistický - asi jen tím se to dalo přežít. Myslím na všechny,kteří si tím prošli,na jejich rodiny a pana Lustiga...
Je strašné,že mezi námi chodí potencionální esesáci, estébáci, atp. Jak je to prostě možné? Zkušenost je nepřenosná,ale přece na základě informací si můžeme učinit představu a vyvodit z toho pro sebe určitý závěr. Nebo ne?
26. 02. 2011 | 20:38

František Dobrota napsal(a):

CAPTCHA znamená registraci a následnou likvidaci lidí,kterým pravda,morálka a skutečné historické události ještě něco říkají a jsou pro ně pravými hodnotami???
26. 02. 2011 | 20:51

stejskal napsal(a):

Nikoliv, pane Dobroto,

reCAPTCHA je nutnou ochranou před tím, aby zdejší debaty nezaplavily spamy tj. nevyžádané reklamy na levné zboží, které publikují tzv. spamoví roboti (zpravidla jde o výrobky z Asie či arabských zemí, ale občas se objeví i tuzemské). Jak taková zaplavená debata vypadá, se můžete podívat třeba zde http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/alexandr-vondra.php?itemid=434 od příspěvku 17. 8. 09 od wedding dresses. Tohle umí reCAPTCHA dost podstatně redukovat (před jejím zavedením byly pod každý aktuální text neustále přidávány spamy).

Hezký večer.

Libor Stejskal
26. 02. 2011 | 21:01

mb napsal(a):

to mia cit.: Je strašné,že mezi námi chodí potencionální esesáci, estébáci, atp. Jak je to prostě možné?

vás to překvapuje ?

nikdy to nebylo jiné, nikdy to mu nebylo jinak ...

a asi tomu nikdy jinak nebude ... křehké, příliš křehké ...
26. 02. 2011 | 21:06

mb napsal(a):

a ... lidské, příliš lidské ... (:-) (:-(
26. 02. 2011 | 21:07

Pavel napsal(a):

Pane tzv. demokratický cenzore,jak se vyjádříte k rituální židovské vraždě Anežky Hrůzové??
26. 02. 2011 | 21:09

mb napsal(a):

na nenávisti se dá celkem dobře žít / ujíždět ...

proč také ne, že ...
26. 02. 2011 | 21:09

hoven napsal(a):

p.stejskal,
tak to samozřejmě respektuju.
26. 02. 2011 | 21:14

Frante napsal(a):

Estherkhka - Najdi si když tak v encyklopedii význam toho slova
26. 02. 2011 | 21:14

hoven napsal(a):

esterkha,
ty dukazy o holokaustu jsou nepopiratelné, těžko by je mohl někdo vyrobit. to neni proveditelné. doporučuju na you tube shlednout par dokumentů natočených americkou armadou při osvobozování koncetračních táborů.
26. 02. 2011 | 21:18

n.o.s napsal(a):

mb

nevím jak komunisté ovšem přemýšlel jste někdy proč se předválečné Německo postavilo proti židům, kde se vzal ten fanatismus? a nebyli to žádní hlupáci (spíše naopak nejvzdělanější země Evropy, např.: první země se 100%ní gramotností).

přemýšlel jste někdy proč lidé volili Hitlera a nacisty, možná by jste měl, přemýšlejte.

Hitler's economic miracle
The Nazis came to power in Germany in 1933, at a time when its economy was in total collapse, with ruinous war-reparation obligations and zero prospects for foreign investment or credit. Yet through an independent monetary policy of sovereign credit and a full-employment public-works program, the Third Reich was able to turn a bankrupt Germany, stripped of overseas colonies it could exploit, into the strongest economy in Europe within four years, even before armament spending began. In fact, German economic recovery preceded and later enabled German rearmament, in contrast to the US economy, where constitutional roadblocks placed by the US Supreme Court on the New Deal delayed economic recovery until US entry to World War II put the US market economy on a war footing. While this observation is not an endorsement for Nazi philosophy, the effectiveness of German economic policy in this period, some of which had been started during the last phase of the Weimar Republic, is undeniable.

zdroj:Nazism and the German economic miracle, Henry C K Liu,
http://atimes.com/atimes/Global_Economy/GE24Dj01.html

přemýšlejte totálně zruinovaná země několika krizemi v nichž tisíce lidí páchalo týdně sebevraždu a až na pár jedinců :) všichni totálně zruinovaní se během pár let stane ekonomickým gigantem, Hitler těm lidem vrátil smysl života a celá země za nim šla...to není omluva to je fakt
26. 02. 2011 | 21:18

stejskal napsal(a):

Tak takovýto nával jsem zde dobře rok nezažil ;-)

Naposledy tuším 16. 7 2009, ale to jsem eliminoval ty nejhorší excesy z mnoha desítek tisíc návštěv jednoho konkrétního blogu.

Doposud jsem po tímto textem odstranil tak dvacet třicet ryze antisemitských výpadů. Docela by mne zajímalo, zda to píše jeden deviant, celá řada deviantů či si zde třeba "hraje" pubertální výrostek. Těžko říct...

Libor Stejskal

P.S. Také jsem už více než rok nestrávil prakticky celou sobotu u PC. Zajímavý zážitek.
26. 02. 2011 | 21:23

n.o.s napsal(a):

hoven

vy jste naprostý ignorant prakticky žádném táboře který osvobodila US Army nebyl Holocaust,

Holocaust byl na východě Auschwitz II Birkenau, tábory Einsatz Reinhard a akce Einsatzgruppen.

vše osvobozeno Red army
26. 02. 2011 | 21:23

Frante napsal(a):

saraha
"Židé jsou kastou defraudace a rozvratu.Je známým znakem zapovezeného národa jakákoliv negace rozdílného,byť pravdivého názoru.Totiž,nemají jej čím vyvrátit. "

Tak třeba začněme od těch obecně známých židů: Bavič Jan Kraus, premiér (nejoblíbenější) Jan Fischer - podle čeho je to na nich vidět? Dík za vysvětlení
26. 02. 2011 | 21:33

pepa napsal(a):

demokracie je o svobodě názorů,a pokud žádné nemáte,tak prosím nemažte příspěvky,oponující vžitému nucenému dogmatu.děkuji
26. 02. 2011 | 21:35

Frante napsal(a):

pepa - a pokud nějaké má?
26. 02. 2011 | 21:37

pepa napsal(a):

Frante:
pokud nějaké má,je to jen dobře,ale národ ,směřující do záhuby to asi nezachrání,....
26. 02. 2011 | 21:43

mb napsal(a):

to n.o.s. ... to presne nevim pac mein kampf jsem zatim docetl jen do pulky ... ale hitler byl kapanek pomateny ( ne mene ci vice jak jakl s hajkem ) ... no a protoze byla krize tak v ramci politickych reseni a rozvrzeni sil se dostal k moci ... se svou averzi vuci zidum a aplikací (leckdy) jednoduchých reseni i se svou teorií spiknutí atd. atp. ...

takhle nejak bych vám odpověděl ...

/ a jinak jo ... hitler skutečně vrátil nemcum dustojnost ... ovsem za jakou cenu že ... vemte si to treba na prikladu skřetů vůči hobitům a jiné havěti ... zdravím /
26. 02. 2011 | 21:46

stejskal napsal(a):

Tady to fakt žije, dalších deset. l.s.
26. 02. 2011 | 21:49

ab napsal(a):

Takže znova.Židům se nechce makat jsou jak cikáni jen okrádat lidi o peníze.
26. 02. 2011 | 21:53

stejskal napsal(a):

No, když na tom trváte, paní či pane ab. Nakonec proč tu zrovna tuto Vaší (nepodepsanou) vizitku nenechat. Výjimečně. l.s.
26. 02. 2011 | 21:55

pepa napsal(a):

nezastávám se Hitlera,ale byla to jen obrana Německa proti zotročení,mající svůj podnět ve zlodějském tzv. versaillském míru,jehož strůjci byli.....musím přemýšlet....Eskymáci,...a ti jsou strůji holocaustu. 30 tisíc mrtvých židů,skoro 200tisíc mrtvých civilistů jen v drážďanech,přes 700 tis mrtvých civilistů v berlíně,na konci války a související "spojenecké" a humanitární bombardování.Miliony mrtvých civilistů v bývalé jugoslávii. To všechno je ten pravý holocaust.
I kdyby bylo pravdou,že za 2 svet. války nalezlo smrt 6 mil. Židů,kde je dalších 49 milionů obětí???
26. 02. 2011 | 21:56

Ikena napsal(a):

Kristovanoho tady je ale fasounu.
Chudak pan Lustig, tak bajecny clovek. Takovych uz nebude.
26. 02. 2011 | 21:58

pepa napsal(a):

Pane Stejskal,jaký názor máte na prokázené židovské rituální vraždy a jaký názor máte na košre porážku zvířat?Tento rituál se skládá z podřezání zvířete a ponechání jej volně vykrvácet.Podotýkám,že tento způsob je všeobecně zapovězen mnoha delkaracemi jako nehumánní a v mnoha zemích,včetně ČR je trestným činem?Prosím odopvezte.
26. 02. 2011 | 22:01

pepa napsal(a):

Když nemá odpůrce a zastánce apokalypsy českého národa slova,nazve přispěvatele fašounem.Je to hezké,ale bezduché,....ne amorální,morálku si "vytvoří" sami zastánci,chjo
26. 02. 2011 | 22:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane pepo,

nemám sebemenší problém debatovat o rituálních vraždách páchaných kýmkoliv. A ani o jakémkoliv ritu jakéhokoliv náboženství. Nicméně en bloc hanobení rasy, národa a náboženského cítění zde tolerovat nemíním.

Potud coby editor těchto stránek.

A teď coby občasný diskutující Libor Stejskal: pod vzpomínkou na dnes zesnulého pana Arnošta Lustiga se nebudu zapojovat ani do debat o tématech, které jinak jistě k debatě jsou.

Tečka.

Libor Stejskal
26. 02. 2011 | 22:07

pepa napsal(a):

Pane Stejskal,četl jste někdy něco z necenzurované historie k tomuto tématu??Proč se vyhýbáte odpovědi?Žádnou nemáte?Pokud si za něčím člověk stojí,musí to mít podloženo.Fakticky,a vzhledem k tomuto tématu aktuální necenzurovanou historií ,a to obou stran.Nebo ji snad nemáte?
26. 02. 2011 | 22:09

Frante napsal(a):

n.o.s
"přemýšlel jste někdy proč se předválečné Německo postavilo proti židům, kde se vzal ten fanatismus?"

Myslel jsem že to je všeobecně známé: Možná byste si taky rád nechal namluvit, že jste nadřazená rasa, to se hezky poslouchá. V době krize, když se řekne že příčinou tvého neúspěchu je jiná rasa, lehce se tomu uvěří a navíc to bylo možné dokladovat ekonomickým úspěchem židů. Finanční úspěch souseda vzbuzuje závist a nenávist. Inteligence věděla že nebude všechno tak úplně pravda ale hodilo se jim do krámu odstranit konkurenci, později si ponechat zkonfiskovaný majetek ... Stačí jako odpověď?
26. 02. 2011 | 22:10

s... napsal(a):

pepa:

Pepo, zavři se radši na na záchodě a zhasni. Aby tě nenašli. Už si brousí košeráky... A vem s sebou pár vlastenců.
26. 02. 2011 | 22:10

pepa napsal(a):

Stejskal: Jaké hanobení národa,rasy atd. : skýtají historické události,jenž se staly a v necenzurované a pravdivé formě jsou nepopiratelné??Nechápu ten přístup.
26. 02. 2011 | 22:12

hoven napsal(a):

n.o.s
holokaust je výraz pro vyvraždování židů nacistama a probíhal všude, kde byli němci . nejenom ve vyhlazovacích táborech.
26. 02. 2011 | 22:13

n.o.s napsal(a):

stejskal

problém nebyl v zesnulém který byl jistě velmi inteligentní, problém byl v obsahu toho nekrologu, nic víc.

v tomto kontextu Vás mnohé komentáře nemohou překvapit, pokud ano tak jste ten nekrolog nečetl nebo nechápete jeho obsah, nebo opravdu nevím.
26. 02. 2011 | 22:14

s... napsal(a):

Mám dojem, že jakmile je v nějaké lži obsažena nenávist, nedá se jí zbavit a stále se vrací. Masaryk by se asi podivil, že více než sto let po Hilsneriádě jsou ve "vlastencích" zažity bludy, proti kterým bojoval. A nebo by se možná nepodivil...
Čest památce Arnošta Lustiga, autora mnoha dobrých knih.
26. 02. 2011 | 22:19

n.o.s napsal(a):

hoven

v oněch táborech na západě většina zemřela na konci války vlivem selhání logistiky, jak by jste nazval ty tisíce mrtvých za britské správy v Bergen-Belsenu v době těsně po válce? Holocaust?

většina obětí západních táborů byla obětí především katastrofální hygieny vzniklých na konci války, scény které viděli Američané a Britové, rudá armáda neviděla.
26. 02. 2011 | 22:24

pepa napsal(a):

Co Vám říká jméno Jan Neruda??
26. 02. 2011 | 22:24

Levandule napsal(a):

Byl to moudrý chlap a frajer - až do konce. Moc, moc líto!
26. 02. 2011 | 22:24

s... napsal(a):

pepa

To je hezké, že chováš prasata. Tím bych to uzavřel.
26. 02. 2011 | 22:25

mb napsal(a):

to s... ... masaryk by se nedivil ... obzvlaste po zkusenostech s ´komunismem´/ realnym socialismem ne ...
26. 02. 2011 | 22:25

hoven napsal(a):

s...
čast lidí bude vždycky nenormálních. když si vezmete, jak je mozek složitej orgán, tak proč když má minimalně 30% populace má nemocný srdce, proč by měla mít zdravej mozek. ??? to je nerealne očekávání, že všichni lidi budou duševně zdraví. vždycky tu bude část lidí tíhnoucí k extremum, vylevat si svuj antisemitismus dokonce i pod blogem o vzpomínce na arnošta lustiga. duležitý je, ten holokaust vysvětlit dětem ve školách. je velice lehký na to zapomenout. ta normální většina si z toho veme nějaký ponaučení ..
26. 02. 2011 | 22:27

hoven napsal(a):

n.o.s
a jo, , mě bylo vždycky divný, proč ti vězni v těch táborech umírali, když vypadali tak zdravě . a ono to bylo vlivem selhání logistiky. otevřel jste mi oči.
26. 02. 2011 | 22:29

n.o.s napsal(a):

Frante

věci které jsou všeobecně známé nemusí mít nic společného z historickou pravdou, váš názor je vcelku známý, to je ovšem jediné co lze konstatovat,

věci všeobecně známé jsou obvykle produkt propagandy nikoliv produkt kritického bádání.

dějepis, masová media, populární literatura vytváří to co je všeobecně známé, jen pár specialistů zná a publikuje poznatky kritického bádání
26. 02. 2011 | 22:38

mb napsal(a):

marto semelová nevim proč pouzivas prezdivku pepa ...
26. 02. 2011 | 22:39

hoven napsal(a):

pepa,
tatíček masaryk - rodlich sam vlastnoručně zastřelil nejmeně deset kojenců.
26. 02. 2011 | 22:41

Frante napsal(a):

pepa
"...Navzdory časovému odstupu je stále pravdivé,"

Tohle tvrzení bys bys těžko obhájil už jenom proto, že židé jsou "vidět" prakticky jen někteří, kteří se hlásí aktivně k židovské víře. Pokus si myslíš, že bys to obhájil tak schválně začni
26. 02. 2011 | 22:41

hoven napsal(a):

pepa,
co ti židi provedli ?
26. 02. 2011 | 22:43

mb napsal(a):

v ramci teorie židovského spiknutí bych řekl, že pepa je žid, který úmyslně provokuje, aby vzbudil lítost a obhajobu židů ...

je to dost sofistikované ?
26. 02. 2011 | 22:45

im napsal(a):

Vážení,

uvědomujeme si všichni, že toto je NEKROLOG? Tváří v tvář "majestátu smrti" bychom se snad mohli zdržet nevhodných štvavých poznámek. Zemřel člověk, vyjadřuji soustrast pozůstalé rodině, dětem, vnoučatům.
26. 02. 2011 | 22:47

hoven napsal(a):

mb,
nebo mu ve válce taky ustřelili jednu varli. všechno má nějaký vysvětlení.
26. 02. 2011 | 22:47

mb napsal(a):

hoven, aspon ze v necem se muzeme shodnout ... zdravim (:-)
26. 02. 2011 | 22:48

mb napsal(a):

akorat se obavam ... ze v podobnych teoriích spiknutí jedou i vaše vzory ... jakl, hajek et al ... (njn)
26. 02. 2011 | 22:50

hoven napsal(a):

pepa,
jo, ještě nas čeká dlouha cesta, než dosahneme urovně tvoho intelektu a všechno správně pochopíme. dodělal si alespoň základku???
26. 02. 2011 | 22:51

hoven napsal(a):

mb,
hajek je "zvláštní" i na mě.
26. 02. 2011 | 22:54

n.o.s napsal(a):

hoven

vůbec ne

Some 28,000 prisoners died of disease and other causes in the weeks AFTER the British army liberated the camp on April 15, 1945. The British were forced to bury thousands of corpses in mass graves hastily excavated on the site. Bergen-Belsen was the first major Nazi concentration camp to be liberated by the Western Allies, and its horrors gained instant notoriety.
zdroj: Michael Berenbaum, http://www.britannica.com/holocaust/article-9078750

Opakuji Otázku Britové spáchali Holocaust?
26. 02. 2011 | 22:56

mb napsal(a):

no to je co rict ... ... ted jeste se rozejit s jaklem a klausem ... a bude to nabeh na slusneho cloveka ...

/ zamerna drobna provokace / ... mějte se ...
26. 02. 2011 | 22:56

hap napsal(a):

často citoval známý židovský vtip: "Chlap dorazí k bráně pekelné a Lucifer ho provádí podsvětím. Přijdou do prvního sálu, kde se všichni milují. Tohle že je peklo, diví se nebožtík. Ve druhém sále je hostina, jídlo do stropu; chlapík je zase překvapený. Pak konečně otevřou dveře do místnosti, kde se v kotlích smaží hříšníci. Tohle jsem si myslel, že je peklo, povídá chlap. A Lucifer na to: To je ale jenom pro křesťany, oni to tak chtěj…"
- - - - - -
26. 02. 2011 | 22:57

n.o.s napsal(a):

pepa

to co zde předvádíte je šílenství
26. 02. 2011 | 22:58

Daniela Fischer napsal(a):

Proč nusi odejit člověk, který toho má tolik ještě co říct?
Proč se lidé nikdy nepoučí?
Proč lidé neustále tak rychle odsuzují?

Respektuji názor jiných!
A chovam se k lidem tak, jak chci, aby se oni chovali ke mně!

P.s. Uprimnou soustrast, a velke diky za dokument. Můj fotr a jeho nejoblibější koncentrák. Doufám, že se někdy poučíme. :-( versus :-)

ODPUSTIT, ALE NEZAPOMENOUT. Poučená, Daniela Fischer, díky za vše pane LUSTIGU.
26. 02. 2011 | 22:59

hoven napsal(a):

n.o.s.
ne, byla to hromadná sebevražda. ti židi přijeli o sve vlastní vuli do koncetračního tábora, pak se tam dobrovolně vyhladověli, navzájem se denně mlátili , podlomili si zdraví a nakazili se nejruznějšíma nemocema. pak čekali až je britové osvobodí a schválně týden potom umřeli, aby to bylo na ně.
26. 02. 2011 | 23:01

hoven napsal(a):

mb,
s klausem se už nazorově nerozejdu. leda, že by vstoupil do čssd nebo k zelenejm.......pak bych ho zavrhnul.
26. 02. 2011 | 23:03

mb napsal(a):

skoda hoven ... njn ... ( :-)
26. 02. 2011 | 23:04

Frante napsal(a):

pepa

"holocaust spachala tzv. spojenecká vojska bombardováním civilního obyvatelstva již obsazených měst Německa"

Odkud máš své informace?
26. 02. 2011 | 23:05

strejda pedro napsal(a):

znaval jsem arnosta lustiga osobne, znal jsem ho velice dobre, a ohromne jsem si ho vazil ... za jeho lidstvi, to v prvni rade, a take za to, jak sve lidstvi dokazal pretavit do sveho psani ... v rozhovoru s karlem hvizdalou (tachles, lustig)se arnost postavil otevrene k tomu, co udelal v minulosti tak, ze s tim dodnes nemuze souhlasit, a soucasne ho ani nenapadlo, aby si pripisoval zasluhy, ktere povazoval za samozrejme ... byl to neuveritelne zajimavy, slusny, inteligentni a mimoradne statceny clovek ... cest jeho pamatce ...
26. 02. 2011 | 23:06

n.o.s napsal(a):

hoven

koncentrační tábory existovali v historii téměř vždy v moderní době jsou jejich zakladateli Britové (pokud vím)

například Leopold II (katolík) založil takový stát který byl celý koncentrační tábor, možná dokonce vyhlazovací (prací) lidí zde zemřelých bylo několik milionů, za tyto lidi není žádná smuteční akce, žádný pamětní dny, nikde na západě nejsou muzea dokonce žádné nekrology žádné obviňování desítky generací zpět či dnešní,

Indiáni v severní a jižní americe vyhubeni, no prý měli smůlu neuměli makat či defektní imunitní systém, dodnes žijí v rezervacích.

a co další v Austrálii jinde v Africe atd.

kolik takových genocid, které se vlastně jakoby nestali, vlastně bylo, proč Vás netrápí ty ostatní?
26. 02. 2011 | 23:12

hoven napsal(a):

n.o.s.
mě trápí všechny genocidy
26. 02. 2011 | 23:14

n.o.s napsal(a):

hoven

proč? víte jejich organizace tzn. sionisté (tedy vlastně ideologie vám blízka-jak jste sám napsal) neměla o ty lidi vlastně ani zájem,

Jicchak Gruenbaum (ministr v Izraelské vládě) jeho syn byl brutální dozorce v koncentráku

"One cow in Palestine is worth more than all the Jews in Europe"

"I will not demand that the Jewish Agency allocate a sum of 300,000 or 100,000 pounds sterling to help European Jewry. And I think that whoever demands such things is performing an anti-Zionist act."

Henry Kissinger
“The emigration of Jews from the Soviet Union is not an objective of American foreign policy, and if they put Jews into gas chambers in the Soviet Union, it is not an American concern. Maybe a humanitarian concern.”
26. 02. 2011 | 23:23

hoven napsal(a):

n.o.s.
to je možný. nic to ale nemění na tom, že holokaust bylo masový vraždění milionů nevinných lidí nacistama. jestli něco někdy řekl kisinger nebo gruebaum, tim se nemam potřebu nijak zabývat. mezi židama jsou hlupáci, zloději a vrazi uplně stejně jako mezi čechama nebo v kterymkoliv jinym národě.. nebyl bych ale rád, kdyby někdo posuzoval český národ například podle činů a slov ivana roubala nebo stanislava grosse.. vždycky je potřeba rozlišovat.
26. 02. 2011 | 23:34

JF napsal(a):

Nemusíme chodit příliš daloko po příčinách, které vedly např. k holocaustu. Je znám původ T.G.Masarika - Redlicha? Je původ Masarika dostatečně ověřen?

Pravda vítězí!

... no když už jsme u té realtivity ...

Čí, prosím?

Myslím, že ani Židé nerozhodnou vztah či míru např. absolutna a relativity. I ta rychlost světla je absolutní. To je ten kontrast mravních hodnot či čehokoliv jiného a relativizování.

... nebo že by jsme se tvářili že to rozhodneme.

A není to potom "jenom" přetvářka? Zde na blozích ten pocit mám příliš často, právě když chybí upřímnost. To se však netýká většinou právě pana Hvížďali obecně - konkrétně např. zde "Uvědomil si, že jestliže před Osvětimí bylo ještě možné se vymanit z osudového společenství Židů, je to po Osvětimi již nemožné."

ps1: do jaké míry se naplnilo holocaustem nějaké židovské proroctví? - já jenom aby i ten holocaust se taky nehodil někomu do krámu.

ps2: zrovna poslední co jsem četl od pana Lustiga v časopisovém článku byla polemika lásky a spravedlnosti, posazené do polemiky křesťanství a židovství ... dle mého to je otázka toho co je snad lidsky dasažitelné
26. 02. 2011 | 23:37

mb napsal(a):

já bych nebyl rád aby někdo posuzoval český národ podle slov a činů václava klause ... člověk žp neničil a neničí a nikdo roz. ani nemůže říci že by k tomu kdekoli na světě docházelo, živočišných druhů přibývá ...

je potřeba rozlišovat ...

a už přestávám plevelit diskuzi - nekrolog ...

čest lustigovo pamatce a tomu lepšímu v něm ... (:-/
26. 02. 2011 | 23:40

n.o.s napsal(a):

hoven
Gruenbaum měl dost silné pravomoce, nejde jen o něj zcela jistě nerozhodoval sám
to je ten problém co skutečně bylo, co se skutečně stalo ví jen málo kdo, o holocaustu se nic nevědělo existoval jakýsi rumor ovšem ten existoval od počátku 20.stol. noviny jsou plné článků o vyvražďování židů (obvykle se psalo o 6 milionech).

prakticky žádné důkazy pro to neexistují, netvrdím že se to nestalo mohlo to být jinak, navíc pro to neexistují prakticky žádné fyzické důkazy, mnoho argumentů je zcela podivných, to by jste musel studovat, skutečnost že toto je na rozdíl od jiných genocid tabu (za které vás mohou zavřít) vypovídá o mnohém.
26. 02. 2011 | 23:46

hoven napsal(a):

n.o.s
ty zavražděný už nikdo nespočítá, jsou to pouze odhady. ale mimo to existují vyhlazovací tábory s plynovýma komorama, tisíce přeživších věznů (pokud už neumřeli)a tisíce svědectví , odkryté masové hroby, písemné záznamy nacistů o transportech, , o výrobě zyklonu B, zvukové nahravky nacistů, kde mluví o konečnem řešení, mein kampf jednovarlete, fotografie vraždění, dokumetarní filmy natočené po osvobození koncentráků. nenávist nacistů vuči židum byla realita a projevovala se mnoha zpusoby ještě před holokaustem. nacisti uloupili v roce 1938 židum bilion říškých marek a a tím zpusobem odvratili ekonomickej kolaps přehřátý ekonomiky. mimochodem, to samé navrhoval i david rath. řekl, že mame zanechat liberalních fantasmagorií a podívat se, jak tu krizi řešil hitler. ale to jsem jenom odbočil. těch dukazů je tolik, že se to zpochybnit nedá.
26. 02. 2011 | 23:58

n.o.s napsal(a):

hoven

většina argumentů které jste sesmolil jsou irelevantní a dost primitivní, nemohu zacházet do detailů ocitl bych se na hraně zákona, nicméně

Zyklon B
During the trials that were held after the war, the tons of Zyklon-B ordered by the camps were attributed to homicidal use without any verification. By far the greater part (over 95 percent) was destined for delousing (effects and buildings) while only a very small part (less than 5 percent) had been used for homicidal gassings.

Jean Claude Pressac, Technique and Operation of the Gas Chambers, str.15

Většina toho co jste popsal není důkazem holocaustu (jsou to nepřímé důkazy které je nutno správně interpretovat), to je mnohem složitější.
27. 02. 2011 | 00:11

Frante napsal(a):

n.o.s

Píše hoven:
"tisíce přeživších věznů (pokud už neumřeli)a tisíce svědectví , odkryté masové hroby, písemné záznamy nacistů o transportech, o výrobě zyklonu B, zvukové nahravky nacistů"

Jestli je tohle všechno irelevantní, co by podle tebe relevantní bylo?
27. 02. 2011 | 00:28

Občan napsal(a):

Milý pane Stejskale,
máte můj velký obdiv a úctu, že tak dlouho dokážete čelit a snášet tolik špíny a bláta. Člověk zírá, kolik vulgarity a nenávisti na vás háží všichni ti anonymové. Místo křičení o cenzuře by si mohli uvědomit, že jsou jednak na slušném blogu, a jednak vlastně u vás doma. "Aktuálně" není žádná nástěnka nebo zeď veřejného záchodku, kam si kdokoli cokoli pověsí a načmáře, ale na blogu, který jste dal dohromady a jemuž věnujete spoustu času. Člověk není nucen trpět na své půdě chátru.
Co se týče nejrozmanitějších protižidovských výkřiků, jež se tu objevily a které šokují svojí nepoučeností a primitivností, stálo by asi za úvahu obrátit se na ministerstvo školstí, aby se o vyvraždění šesti miliónů občanů nejrůznějších evropských zemí, kteří byli židovské národnosti, víc učilo, zřejmě to je nedostatečné. Z nenávistných výkřiků, které jste už ani nevymazal, běhá mráz po zádech. Ještě že přes internet nemohou rovnou vraždit.
27. 02. 2011 | 00:32

hoven napsal(a):

n.o.s
podle meho nazoru je zpochybnování holokaustu neslušné a nemravné, podle trestního zákoníku trestné.
27. 02. 2011 | 01:22

n.o.s napsal(a):

hoven

zpochybňování mučedníků, existence boha, Ježíše Krista, Donatio Constantini, Autority Papeže, legitimity katolické církve, písma "svatého", svaté trojice, pravého kříže atd.

to všechno bylo také neslušné, nemravné a trestné no jo 1500 let a přešlapujeme stále na místě akorát jsme si vytvořili jinou konstrukci.

Inu osvícenství skutečně další velké nadarmo...
27. 02. 2011 | 01:43

hoven napsal(a):

n.o.s.
to je teda srovnání. holokaust neni víra, ale zdokumentovaná skutečnost. těch dukazu je tolik, že zpochybnování holokaustu neni projev kritickeho myšlení, ale projev antisemitismu.
27. 02. 2011 | 03:01

Jiří napsal(a):

Společnost, která uctívá zloděje Kájinka, zákeřné zabijáky Mašíny a lékaře vyhrožující smrtí je totálně zkažená. Ten, kdo nebyl okraden, kdo neměl kudlu pod krkem nebo mu nebyla poskytnuta lékařská pomoc se toho může lehce dožít. Pan Lustig, tento vynikajicí člověk nás jen varoval, protože on si to oproti dnešní generaci prožil.
27. 02. 2011 | 08:46

Lenka Havlíčková Borovská napsal(a):

Je pro nás tragédií, že umírají lidé jako pan Lustig, nebo třeba pan Dienstbier st. - byli jedni z posledních, kdo chránili svědomí tohoto státu. Teď si s námi ta sebranka, co tu zbyla a o všem rozhoduje jen ve svůj prospěch (případně v něčí,kdo jim za to zaplatí), bude dělat, co chce.
Pana Lustiga jsem poznala osobně, byl to skvělý člověk, který nikomu neublížil a snažil se pomáhat, a přes to všechno, co strašného prožil, s ním byla vždy legrace. Nebál se říci pravdu třeba o Americe, o Němcích, nikdy nikomu nepoklonkoval, neházel všechny lidi do jednoho pytle, ať už byli z kterékoliv strany, měl na politiku, na lidi, na svět svůj názor, který nehodlal kvůli nikomu měnit.
Umírají-li takoví lidé, umírá s nimi svědomí našich národů.
27. 02. 2011 | 08:46

P. napsal(a):

Holokaust Japonců v USA - po útoku na Pearl Harbor, kdy se rozšířila protijaponská hysterie, Roosevelt válečné hysterii nepodlehl, ale přesto v únoru 1942 podepsal Executive Order 9066, který dal armádě moc zatknout na Západním pobřeží každého japonského Američana: 110 tisíc mužů, žen a dětí bylo odvedeno z domovů a deportováno do detenčních táborů, kde byli 3 roky vězněni. Většina z nich měla občanství USA.

Magazín Time v reportáži o bitvě Iwo Jima, uvedl: „Obyčejný nevinný Japončík je primitivní. Snad je člověk. Nic… tomu nenaznačuje.“

Wave of Islamophobia Sweeping U.S. Is Repeat of Anti-Japanese Hysteria After Pearl Harbor
http://www.readersupportednews.org/pm-section/125-125/2841-wave-of-islamophobia-sweeping-us-is-repeat-of-anti-japanese-hysteria-after-pearl-harbor
27. 02. 2011 | 09:00

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další antisemitské příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 02. 2011 | 10:00

jihočech napsal(a):

pro Jihočech
přisvojil jste si můj nicks. Určitě omylem.
I když za jiných okolností bych s vašim názorem
- váše poznámka 26. 02. 2011 | 18:18 mohl i souhlasit -
- teď se musím před majestátem smrti od vaši poznámky
plně distancovat.

Na A. Lustiga můžeme mít různé názory, rozhodně však AL
nezpůsobil přímo či nepřímo, nebo vědomě či nevědomě žádnému člověku
újmu nebo příkoří.

A proto Čest jeho památce.

jihočech ( s malým "j")

Jeden z nás si musí změnit nicks - pokud vím - jako "Jihočech" jste
zde po prvně, tak prosím, abyste si to změnil.
27. 02. 2011 | 10:05

Lenka napsal(a):

Stejskale, smazal jste příspěvky, kreré nijak neporušovaly vámi stanovený kodex, zákony ani ústavu ! Stejskale jste odporný lhář, zbabělec a farizej ! Jednou budete souzen a odsouzen !
27. 02. 2011 | 10:06

elf napsal(a):

Pan Stejkal asi nemá rád Borovského a Karla Hynka Máchu Lenko,s tím nic nenaděláš,také je za to placen a určitě lépe než my, co se živíme poctivou prací.
27. 02. 2011 | 10:21

elf napsal(a):

Můj syn mi řekl,že jeho dcera se musí ve škole učit písničku v romštině,povinně,také řekl,ať se jí neučí,ať z ní dostane pětku,já to schvaluji,v konečné fázi dostane vnučka nedostatečnou za odpor,ne za nevědomosti,jen proto,že dělá to co já na základní škole,když jsme se učili ruštinu,je mi z vás na blití pane Stejskale,ale věřím,že nezůztane jen u slov,toto je genocida českého slovanského národa,nic víc,FUJ.
27. 02. 2011 | 10:29

P. napsal(a):

Totální nasazení (Totaleinsatz) v protektorátu Čechy a Morava
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tot%C3%A1ln%C3%AD_nasazen%C3%AD

Odhaduje se, že z Protektorátu Čechy a Morava bylo nuceně nasazeno zhruba 640 tisíc lidí. Tomu, kdo odmítl pracovat, hrozila pokuta, vězení nebo deportace do koncentračního tábora. Z totálního nasazení se nevrátilo zhruba 6 000 Čechů, přibližně 60 000 českých občanů zemřelo do dvou let po návratu domů z nucených prací na následky vyčerpání či infekčních chorob.
27. 02. 2011 | 10:38

elf napsal(a):

P. napsal(a):Víte pane kdo započal tuto válku?Ten,kdo z ní má dodnes prospěch,ty oběti byl důsledek.
27. 02. 2011 | 10:49

P. napsal(a):

elf:
Já raději nebudu komentovat.

Nový film Johna Pilgera - The War You Don't See
http://911blog.yweb.sk/897/Novy-film-Johna-Pilgera-The-War-You-Dont-See.html
27. 02. 2011 | 11:01

Lenka napsal(a):

ZBABĚLOST A PODLOST ŽIDA STEJSKALA přesahuje všechny únosné meze ! Tato zrůda z plemene farizejů zablokovala mé příspěvky jako spam !!!
27. 02. 2011 | 11:12

Frante napsal(a):

Vůbec nemá smysl diskutovat s lidmi jako je n.o.s, Lenka … zpochybňujícími holocaust, případně oficiální verzi útoku na WTC z 11.9. , přistání Američanů na Měsíci a naopak věřící v návštěvu mimozemšťanů, … atp. Mají svojí pravdu, každý důkaz podporující oficiální verzi je podvrh vytvořený nějakou tajnou zájmovou skupinou (taková trochu paranoia). Je věcí každého v co se rozhodneme věřit z informací, které jsou všeobecně k dispozici a je věcí schopnosti úsudku zda se jeho verze shoduje s realitou. Proč věřím v oficiální verzi: Všiml jsem si že uvnitř společnosti funguje že „lež má krátké nohy“. Nejde utajit to, co ví velká skupina lidí. Začnou mluvit a ostatní poznají že jsou o své pravdě přesvědčeni. Dalo by se uvést spousta příkladů (případ Kulínký – skupina sboristek byla sexuálně zneužívána, každá z nich byla motivována mlčet, bály se že by jim ostatní nevěřili a taky šéfa a styděli se. Jakmile se o tom ale začalo mluvit, tak se ozvaly). Ve velké skupině je jenom otázkou času kdy někdo začne mluvit, v nějaké krizové situaci, v opilosti. Jak by bylo možné utajit případně zfalšované přistání na Měsíci na kterém se podílely tisíce odborníků za přítomnosti množství ruských špionů? …). WikiLeaks je mediální společnost, která zveřejňuje významné utajované vládní a korporátní dokumenty. Odhalilo se vraždění civilistů někde, odhalilo se co si myslí vládní činitelé a diplomati o politicích, jaké politické kroky se kde uvažovaly, ale nic , co by svědčilo ve prospěch „konspiračních“ teorií o Měsíci, WTC, holocaustu…., co by odporovalo „oficiálnímu“ světonázoru. (N.o.s by to vysvětlil, že WikiLeaks je židovská organizace která jenom jako zveřejňuje utajované skutečnosti).

Pravda je , že lidi, kterým to lépe myslí a správněji rozpoznají pravdu, dosáhnou na vyšší společenské funkce, vyšší platy. Tady by bylo zajímavé udělat průzkum, k jakým názorům se kloní například významní přírodovědci, úspěšní finančníci, významní literáti a naopak jakých pozic většinou dosáhli stoupenci konspiračních teorií. Nose, Lenko, jak jste na tom vy?
27. 02. 2011 | 11:19

D. napsal(a):

Frante:
L. bývala sboristka u Alexandrovců.
27. 02. 2011 | 11:36

Prokop Holohlavý napsal(a):

Pokud někomu vadí, že velmi mladý a naivní Lustig podepsal peitici proti Horákové -ať si uvěodmí, že by o tom nikdo nevěděl, kdyby sám o tom v tisku kdysi nemluvil a to nejen na americké univerzitě, když vysvětlil, proč už žádné petice v životě nepodepsal - ale zřejmě i s dcerou Horákové, s kterou byl spřátelen.
Řečeno jinak: kdo tady odsuzuje tak suvernéně čtyřiadvacetiletého člověka, který se vrátil z lágru a viděl tu noviny s háikovým křížem v pozadí a stoly plnými zbraní - /verze o činnosti Horákové pro český lid/, ten by si měl představit, zda by v tom věku a za těch okolností nenaletěl také.
Jihočech - milovník Cimburů - to je kraj, jemuž komunisté také stále říkali, že jsou dědici Žiźky a mnozí tomu asi uvěřili a věří dodnes. Stejně, jako politici chtějí pronajmout si Říp a namlouvají si, že to na lidi zapůsobí.
Až na to, že i naše pověsti kulhají a je už známo, že praotec prchal z dáli, protože se dopustil tresného činu.

Takže ta rasová nenávist, živená přes Cimbury a jiné mnohokrát různě vykládané dějiny je podobná té části polského obyvatelstva, kteří uctívají Ježíše, ale po válce přivítali osovobzené židovské vězně velmi krutě.
Náboženský fanatismus je stejně nekonečný jako nalhávaní si, že jsem duchovní dědic Žižky.
27. 02. 2011 | 11:44

Láska napsal(a):

Arnošt Lustig se uměl za své mladické omyly omluvit a pro dobro také něco udělat,napravit,
byl to obdivuhodný člověk,který mnoho trpěl a neztratil optimismus...
27. 02. 2011 | 11:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

na základě opakovaného hrubého porušování zákona posílám provozovateli internetové sítě O2 žádost o identifikaci pisatele publikujícího z IP adresy v rozsahu 90.181.73.0 - 90.181.73.255 a její zablokování.

Libor Stejskal
27. 02. 2011 | 12:02

Jihočech napsal(a):

Pro Jihočech
Jsem pravej Jihočech. Babička byla Cimburová, dědeček se jmenoval Trocnovský, ale říkali mu Šiška.
Nevím proč byste měl bej Jihočech - když jsem to už já.
Židy taky moc nemusím, ale na rozdíl od vás o tom nemluvím a nechávám si to pro sebe, abych nečeřil rybník, jak se u nás říká.
27. 02. 2011 | 12:02

Medikolog napsal(a):

Teda pane Stejskale, klobouk dolů.

Tuhle "šichtu" vám nezávidím. Netušil jsem, že zrovna úmrtí A. Lustiga vyvolá vypěnění tolika lidí, co ho jako spisovatele i jako emigranta alespoň zprostředkovaně museli znát. I když jsem s ním v mnohém nesouhlasil, po úmrtí zbývá přiložit už jen ten kamínek na náhrobek..
27. 02. 2011 | 13:39

Frante napsal(a):

Medikolog
"Netušil jsem, že zrovna úmrtí A. Lustiga vyvolá vypěnění tolika lidí"

Ono těch lidí není zas tolik. Je to několik antisemitů s přístupem na internet, kteří vlezou všude kde nějaká zmínka o židech a tam píšou pod různými nicky aby to vypadalo že jich je hodně
27. 02. 2011 | 13:52

!!!!!!!!!!!!!!!!! napsal(a):

JE NÁS VÍC NEŽ DOST - naše nicky však zablokuje farizej Stejskal jako SPAM a proto je musíme změnit . židovské lži a manipulace opravdu neznají mezí ani hranic !!!!
27. 02. 2011 | 13:59

elf napsal(a):

http://911blog.yweb.sk/897/Novy-film-Johna-Pilgera-The-War-You-Dont-See.html
Neví někdo proč tyto filmy neuvidíme v českých televizích a proč české programy nabízejí jen samá holyvůdská oskarová lejna?
27. 02. 2011 | 14:35

já1 napsal(a):

Neříkejte mé matce, že jsem ve...Svaté zemi
ať tady nedopadnem díky panu Stejskalovi jako ti palestinci :-(((
27. 02. 2011 | 14:43

hovorka11 napsal(a):

Ty nemazané rasistické výkřiky proti židům jsou nechutné a nevím, proč nejsou mazány (stejně tak proti arabům).
Jestli někdo chce postavit araby s židy proti sobě, tak to dělá i tímto způsobem !
Jde o nápravu pokroucených hodnot, které se u nás velmi radikálně projevují a o vyvážený život všem lidem. To nezavinilo křesťanství ani islám, pouze lidi (třeba i vysocí hodnostáři), kteří to politicky zneužívají.

hurááááááá, CHACHACHACHA:
Dost nechutné a vrcholně sprosté. Nevím, jestli vašim účelem není snaha o uzavření diskuzního fóra. Nic nezdělujete jen štvete.
27. 02. 2011 | 15:15

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Multiparagrafe a multivykřičníku,

já osobně velmi oceňuji, že je tady někdo ochoten se ujmout náročné a nevděčné úlohy administrátora a postarat se o to, aby byla dodržována určitá pravidla diskuse a aby slovní šarvátky probíhaly v mezích elementární slušnosti.

Není tomu tak zdaleka všude. Stačí podívat se na Neviditelného psa, na tu záplavu bezobsažného plácání, to v lepším případě, v horším nekonečné série vzájemného napadání a urážení diskutujících. Třeba za článkem http://neviditelnypes.lidovky.cz/rozslapane-babovicky-0ti-/p_cirkus.asp?c=A110224_234110_p_cirkus_wag
(Není nic platné, že k účasti je vyžadována registrace). Prodírat se spoustami takových výlevů je neskutečně úmorné a znechucující.
27. 02. 2011 | 15:37

n.o.s napsal(a):

hoven

jste na omylu, holocaust bezpochyby funkci náboženství plní, dokonce státního a vyžadovaného náboženství, předně společnost předpokládá že jej akceptujete jako pravdu, není zde volby, chcete-li být slušným občanem, pro Vás a pro naprosto drtivou část společnosti vírou je, akceptovala jej nekriticky jako fakt aniž by jej kdy kriticky zkoumala.

Ba co víc společnost předpokládá že i ti jež jej začnou zkoumat dospějí k předem definovanému závěru tedy že se stal, to je dogma.

Upravovat a měnit tedy určit co je a není pravdivé může jen úzká skupina osob to je věrouka navíc dogmatická.

má své svaté, hrdiny, mučedníky, svatostánky, zázraky, symboliku, významné dny, relikvie, obřady, posvátné texty to je náboženský kult.

společnost dělí jedince na dobré (věřící) tedy ty co jej nekriticky přejali a na ty zlé tedy co pochybují či jej nepřijali (heretiky, odpadlíky -zkrátka antisemity)
tedy ti dobří a ti zlí, funkci zla zde představuje nacismus, na jehož samotném vrcholu stojí Národní Socialismus s Hitlerem dále jsou jeho agenti nacisté či neo-nacisté a revizionisté jako jeho apologeti, pochybující tj. odpadlíci či posedlí, hříšníci

je nezpochybnitelný, neexistuje žádná diskuze, člověk si na něj nemůže udělat vlastní názor než jaký je oficiálně uznaný to je modla.

jedinec, skupina která o něm začne diskutovat jinak než společnost předpokládá je ostrakizován, lidé na jakékoliv pochyby reagují podrážděně, nechtějí žádnou jinou stranu debaty slyšet, mají k němu posvátnou úctu tedy plní funkci tabu.

vina za něj je součástí moderní západní identity

nehledě na jeho politickou funkci, ospravedlňuje existenci Izraele a politiku sionistů, dále předpokládá, že všichni lidé na světě jej přijmou tedy k němu konvertují, jen ti co jej přijmou jsou slušní, samozřejmě musí také akceptovat Izrael a sionisty tedy demokracii, jen země která akceptuje holocaust, existenci státu Izrael a politiku sionismu jen taková je demokratická atd.
27. 02. 2011 | 15:45

KMOTRA napsal(a):

STEJSKALE TY NEJSI jen žid - ty jsi zbabělý, prolhaný a křivý žid !
Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat,
jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem
[: modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat. :]
27. 02. 2011 | 16:08

mb napsal(a):

kryla si může brát do huby kdejakej fašoun a la landa ...
27. 02. 2011 | 16:30

n.o.s napsal(a):

Frante

http://en.wikipedia.org/wiki/Nicholas_Kollerstrom
He came to public attention in April 2008 when he lost his fellowship with UCL after posting what he described as "revisionist" material about Auschwitz on a website known for its Holocaust denial.

http://de.wikipedia.org/wiki/Walter_L%C3%BCftl
Lüftl, 59, is a court-recognized expert engineer and heads a large engineering firm in Vienna. On the basis of a well-established reputation as a particularly precise and exact specialist, he was chosen to serve as president of the Austrian Engineers Chamber (Bundes-Ingenieurkammer), a professional association of 4,000 members.

In spite of his reputation, he was obliged to resign as president of the engineers' association in the uproar that followed news reports about his iconoclastic report.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dariusz_Ratajczak
Dariusz Ratajczak was found dead in a car parked near the shopping centre in Opole on 11 June 2010. The body was in the car for nearly two weeks, but was in an advanced state of decay. Autopsy learnt that fatal alcohol poisoning was the cause of Ratajczak's death.

Vincent Reynouard
on November 8th 2007 the 38-year-old former teacher and chemical engineer Vincent Reynouard was sentenced to a year in prison.

M. Reynouard was also ordered to pay 10,000 euros in damages, after being convicted by a court in the eastern French city of Savernes.

Co by jste čekal, lidé se obvykle nechtějí vzdát své kariéry, za komunistů bylo v ČR tisíce kolaborantů (umělců, vědců, atd.) s režimem, těch proti režimu bylo mnohem méně.
27. 02. 2011 | 16:30

hoven napsal(a):

n.o.s
holokaust byl prozkoumán velice dukladně a doložen tisíci důkazy. historické bádání o holokaustu neustále pokračuje. takže se nejedná o žadné státní náboženství. ideologické popírání faktů z antisemitických a nacistických pozic není žádné kritické zkoumání holokaustu, ale popírání zločinů nacismu.
27. 02. 2011 | 16:42

n.o.s napsal(a):

hoven

Nicméně Vy jste jej nikdy nezkoumal tedy i kdyby byl prozkoumán sebe důkladněji, Vy jste nečetl z těch výzkumů ani stránku natož celou knihu, tudíž Vy jste pouhým věřícím který na základě tvrzení autority přejal Víru a náboženství stejně jako negramotný křesťan ve středověku.
27. 02. 2011 | 16:54

hoven napsal(a):

n.o.s
taky jsem nikdy nezkoumal chování hmotných těles a veřím , že F = m x a . to ještě neznamená, že fyzika je víra. holokaustu jsem uvěřil na základě mnoha objektivních důkazů a svědectví. zpochybnování holokaustu je pro mě zcela nevěrohodné, protože není ničím podloženo.
27. 02. 2011 | 17:12

Frante napsal(a):

n.o.s

"Víra" v holokaust se liší od náboženství tím, že příslušná tvrzení se dají doložit. Takže to vlastně není "víra" nýbrž realita. Zajímalo by mne jaké zázraky máte na mysli?
27. 02. 2011 | 17:23

n.o.s napsal(a):

hoven

historie není fyzika či matematika, klást rovnítko mezi fyziku či matematiku a historii to chce silný žaludek

"zpochybnování holokaustu je pro mě zcela nevěrohodné, protože není ničím podloženo."

ale jak to můžete vědět vždyť vy ty argumenty neznáte, mimochodem objektivní důkazy?
27. 02. 2011 | 17:24

n.o.s napsal(a):

Frante

realita a jaká je ta realita, navíc v historickém bádání mluvit o realitě, to je síla, vy jste nikdy nečetl pravděpodobně žádnou příslušnou literaturu.
27. 02. 2011 | 17:27

n.o.s napsal(a):

pouhá ztráta času končím, historie a fyzika či historie a realita, to je síla to je moc i na mne.
27. 02. 2011 | 17:30

n.o.s napsal(a):

Pokud umíte číst,

The fact that the history of the extermination rested essentially on eyewitness accounts gave rise in the West to a debate cased on comparison and confrontation of these testimonies, a critical attitude which led in the end towards some people purely and simply denying the existence of homicidal gas chambers....

...This study also demonstrates the complete bankruptcy of the traditional history (and hence also of the methods and criticisms of the revisionists), a history based for the most part on testimonies, assembled according to the mood of the moment, truncated to fit an arbitrary truth and sprinkled with a few German documents of uneven value and without any connection with one another. This new methodology is also a form of protection against the temptation to seek media success, as in films or television programs which, despite their success, disdain even the most elementary historical approach and cut themselves off from basic realities.

zdroj: Jean Claude Pressac, Auschwitz: Technique and Operation of the Gas Chambers, str. 264

Michel de Bouard, former “Nacht und Nebel” prisoner at Mauthausen, is of the opinion that the record (on the concentration camp system) is “rotten”. First of all, there is a premium on appeasing resentment and revenge. So memory is placed above history. Second, the seizure by the Communists of the principal administrative units in the camps, the formation after the liberation of associations under their establishment and control during fifty years of the “democratic proletarian” history of the camps have introduced the virus of a formalized antifascist language. Approximation, exaggeration, omissions and lies characterize the majority of writings of this period. The unanimous, unappealable discredit which the communist writings are struck with can only rub off on a concentration camp history tainted by their ideas and destroy it.

Can one correct the record? No, it is too late. A general correction is humanly and materially impossible. Any historical change involves the devaluing of this fixed memory already presented as being definitive. However, new documents will inevitably emerge and more and more upset the official certainty. The current form of the presentation of the universe of the camps, however triumphant, is doomed. What will one save? Few things. Indeed, glorifying the universe of the camps comes at a price, one has to solve the squaring of the circle, has to change black to white. The conscience of the people doesn’t like sad histories. The life of a zombie is not promising, all the more so as much of the pain experienced was then exploited into various currency: decorations, pensions, posts, political influence. One cannot be a victim and privileged at the same time, even taking a turn at being the executioner. Of all these facts, terrible for having caused the deaths of women, children and the elderly, only the facts that are firmly established will survive. The others are destined for the dustbin of history.

zdroj: Valerie Igounet, Histoire du négationnisme en France

Ninety-nine per cent of what we know we do not actually have the physical evidence to prove . . . it has become part of our inherited knowledge.

I don't think that the Holocaust is an exceptional case in that sense. We in the future – remembering the Holocaust – will operate in the same way that we remember most things from the past. We will know about it from literature and eyewitness testimony. . . . We are very successful in remembering the past in that manner. That's how we know that Cesar was killed on the Ides of March. To put the holocaust in some separate category and to demand that it be there – to demand that we have more material evidence – is actually us somehow giving in to the Holocaust deniers by providing some sort of special evidence.

zdroj:http://www.thestar.com/news/insight/article/742965--a-case-for-letting-nature-take-back-auschwitz
27. 02. 2011 | 17:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane medikologu,

pan Frante má pravdu. Od včerejšího poledne zde poměrně podrobně celui debatu sleduji a odhaduji, že ty výrazně antisemitské výroky sem píší tak tři, čtyři lidé (akorát že pořád a pod různými nicky, takže to vypadá, že je jich více, s čímž je v anonymní internetové debatě vždy třeba počítat). Člověk, který se podepisuje jako Lenka, tímto způsobem útočí na mne již asi půl roku. Další dva či tři se sem přesunuli poté, co jsme byli nuceni uzavřít diskusi pod zpravodajským oznámením o smrti pana Lustiga (pár šílencům se jí podařilo zcela zaplavit odpornými sprostotami, a znechutit tak ty, kteří vyjadřovali svoji soustrast či se naprosto korektně ke zprávě vyjadřovali).

Libor Stejskal
27. 02. 2011 | 17:53

hoven napsal(a):

n.o.s
ale vy nemáte nic relevantního. na jedné straně výpovědi tisíců očitých svědků, obrazové i zvukové záznamy plus tisice nepřímých důkazů a proti tomu tlachání několika nácků, kteří se nechtějí podívat pravdě do očí. . co vlastně tvrdíte? že nacisti nezabíjeli židy? nebo že je zabíjeli, ale v takovém počtu, jak se uvádí? popíráte existenci plynových komor ?? mužete se na ty komory jet podívat, polsko není tak daleko.
27. 02. 2011 | 17:55

n.o.s napsal(a):

hoven

prosím Vás nejprve si tento problém nastudujte než začnete něco psát, téměř každé slovo dokazuje že o tomto problému nic nevíte.

abych vás uklidnil jsem skeptik, myslím že na konci možná na počátku roku příštího se na jednu ze stran přikloním, zatím jsem skeptik.
27. 02. 2011 | 18:28

n.o.s napsal(a):

hoven

relevantní, ok já vám něco relevantního dám

http://www1.yadvashem.org/exhibitions/album_auschwitz/index.html
The Auschwitz Album is the only surviving visual evidence of the process of mass murder at Auschwitz-Birkenau.

můžete začít studovat, to je výborný začátek nebo ne?
27. 02. 2011 | 18:31

hoven napsal(a):

n.o.s.
ale to byste měl studovat spíš vy. já holokaust nepopírám.
27. 02. 2011 | 19:05

Peroutka napsal(a):

Lustig jsou pro mnedva světy,jeden ten s jakou pravdivostí vyprávěl o tom jak přežil koncentrační tábor a ta pravda oproti jiným byla maximálně upřímná a občas zarážející,jeho popis jak těžké bylo se prosadit v USA a vše ostatní.Ten druhý svět bylo jeho působení v Čechách ,kdy jakoby se neorientoval v místní politice a bulváru a dokázal křtít i chválit knihu např. Ladislava Štaidla aj.Čest jeho památce!
27. 02. 2011 | 19:05

Vlastenec napsal(a):

Libore Stejskale ty zbabělče.Mažeš nejen mé i další smutné komentáře.Nevíš co děláš.Já si narozdíl od tebe uvědomuju co dělám a chci dělat vědomě.Skuz porozumět mojí duši.

Nikdy jsem si Lustiga nevážil a nemám důvod si ho vážit.Na rozdíl od tebe si uvědomuji co říkám a co chci a budu hlásat a šířit zamysli se nad tím a věz že jsou dvě krásná slova VĚDOMNÝ A NA VŽDY!
27. 02. 2011 | 19:11

n.o.s napsal(a):

hoven

poznání lze dosáhnout jednak vírou či studiem, nebojte studuji jej velmi intenzivně.
27. 02. 2011 | 19:24

Vlastenka napsal(a):

Pro Vlastence

pokuste si vzpomenout, jak se lidem vyká. Nebo Ti máme taky tykat?
Jinak pokud jde o slovo zkus, píše se tak, jak to uvádím. Čili Zkus. Podobně se píše Zkouška, nikoli Skouška.
Takže pokud neovládtáte, nebo neovládáš češtinu, vynech raději svůj avarsky stylisovaný výpad vůči administrátorovi, protože jemu neublíží, ale Vy - nebo Ty se tu jen ztrapňuješ.
27. 02. 2011 | 20:04

ba napsal(a):

tak kdy má pohřeb?To bude v alejích nablito co?
27. 02. 2011 | 20:35

Kejha napsal(a):

Tolik rasistických a primitivních reakcí.
Na štěstí i názory slušných lidí, kteří člověku dávají naději, že nejsme pronárod, ale národ.
Přesto je tristní číst takové výlevy lidí, kteří se hlásí ke stoce.
27. 02. 2011 | 21:06

Jarda napsal(a):

Historicky doložená negativní pravda se nemá nikdy popírat nebo mazat- ať už se týká kohokoliv, i židů.
27. 02. 2011 | 21:22

Jarda napsal(a):

Já třeba nemám nic proti Vietnamcům jako národu- ale vadí mi že okrádají tento stát kde se dá.. Například provozováním falešných večerek,neboli praček peněz získaných z prodeje drog, falešného zboží- , dokupováním zboží po Kauflandech do svých obchodů, vše poté prodávají s nezdaněným ziskem mnohem dráž.. Je rozdíl posuzovat národ jako rasu a národ, který parazituje na jiném.. A toto se týkalo i židů- bohužel.
27. 02. 2011 | 21:32

Gabrielle H. napsal(a):

Odešel na věčnost člověk. Bůh ať je milostiv jeho duši...
Hmmm... Byl to žid, sionista, křesťan, muslim či ateista? Samé nálepky. Proč? Před Boží tváří na svém soukromém posledním soudu si budeme všichni rovni. Nikdo nebude vyvolenější více než ten druhý a všichni tam budeme nazí... Tak ať se můžeme podívat Bohu zpříma do tváře...
Arnošt Lustig nám svým životem zanechal jedno důležité poselství: "Lidi, vy bejci, nikdy se nepodepisujte a nevynášejte ortel smrti nad lidskou bytostí, a žádná bytost ho nevynese ani nad vámi". Dovolím si ho trochu rozšířit...
Lidi, vy bejci, stůjte rovně a nikdy neschvalujte žádné krveprolití a mordy, zbaběle schováni za nejrůznějšími rádoby ideologiemi. Arnošt Lustig už to teď ví...
27. 02. 2011 | 22:07

Milan Bukovecký napsal(a):

Karel Hvížďala
Jsem rád, že jste to napsal. Jednu dobu jsem s Arnoštem spolupracoval, bylo to po revoluci, vydávali jsme mu knihy. Říkal mi, sviňo, jak se máš, říkal jsem, sviňo, dobře. Přinesl do redakce něco nového, dobře se poslouchal. Měl rád vládnoucí panáky, jedno jaké. Pomalu a jistě se přesouval do jejich přízně. Ale vždycky, když jsme se potkali a počastovali se sviňou, bylo to příjemné, nikdy jsem neměl špatný pocit. Někam šel, s celou tou historií své rodiny a do budoucnosti. Chlápci a dívky, které ho jako bóje obklopovali, se hřáli na jeho slávě, odtáhli ho pryč. Slíbili jsme si, zavoláme. Naposledy jsem ho viděl na jedné podpisové akci v knihkupectví. Šel jsem s manželkou, nesla si to, Arnošt seděl ještě s editorem jeho knihy za pultíkem, lákali ke koupi. Já, nazdar, sviňo, on, nazdar, bejku. Já, jak to, že tu nemáš nikoho, bejku! On, sviňo, máš ňákej recept? Já, bejku, vem papír, piš! On, jo, sviňo, píšu. Já, moje knihy jsou tak levné, máš, bejku? On, jo, bejku! Já, čárka, že si s nimi můžete i zatopit. Chvíli strnul, jen chvíli. Pak se začal smát. On, dobrý, sviňo, dost dobrý a dobrá manželka. Já, tak jo, bejku, a už jsme se nikdy neviděli, jenom jsem ho dychtivě četl a koukal na to jeho trápení a mediální obraz.
Děkuji, pane Hvížďala, myslím, je v nebi.
Milan Bukovecký
27. 02. 2011 | 22:19

jihočech napsal(a):

pro Jihočech
jehož babička byla paní Cimburová a dědeček Trocnovský.
V žádném případě Vás nemíním urážet.

Pokud jde o Židy, tak mi nikdy nevadili.Tak nevím, co mi podsouváte ve vaši odpovědi.

Já jsi jenom přeji, abych můj nicks "jihočech" (s malým "j") nebyl slučován s nicks "Jihočech", s velkým "J".

(To jenom na vysvětlení pro nicks, které si vážím -Karel Mueller, Vorošilov, Vlk a další, a respektuji i p. Stejskala).

Doufám, že rozumíte oč mi jde.

Sbohem.
27. 02. 2011 | 22:25

poutník napsal(a):

Doporučuji román Miláček.
Najdete tam esenci toho, co autor také napsal. Pro mne bylo milé zjevení, číst tuto literaturu. Bylo mi přes tenkrát přes dvacet.

Arnošt Lustig byl svébytný, kvalitní představitel obyvatelů tohoto prostoru.
Jsem pyšný na to, že rodnou řečí A. Lustiga byla čeština.
<http://old.radio.cz/podcast-download/cz/zarchivu/070520-arnost-lustig-o-vztahu-k-cestine.mp3>

:)
27. 02. 2011 | 22:40

Peroutka napsal(a):

jen jako menší informaci pro TY se snaží psát a jakés podjatosti vírou pan Lustig po tom co prožil věřil jen v sebe v člověka.Myslím,že i z těch vulgárních připomínek by měl radost.
27. 02. 2011 | 22:41

neakademik napsal(a):

Od Lustiga jsem nikdy nic necetl a cist nebudu, protoze je to sama bolsevicka propaganda.

I zurivi bolsevici vymiraji. Milan Uhde napsal jednomu takovemu zlocinci basnicku. Ja zde tuto basen predavam jako milou vzpominku na to, jaci tihle bolsevici byli a nyni nas chteji poucovat.

Milan Uhde
Do bitev pujde pred radami
14. 3. 1953

Jedenact hodin s veze Vita
odletlo jako cerny ptak.
Je po nadeji, neprocita...
A opet slzou vlhne zrak.

Jak smutne zni ted cimbal poli,
neskripou kola ve viskach.
Slunce sve zlato skoupe droli,
klarinet vetru nepiska,

sestricka sedi naklonena...
Tu tihu chvile sotva znas.
Pri drahem zvuku jeho jmena
palcive boli detsky plac.

Jak bych sel nyni Prahou potme
a vecer voni po kviti.
Pohlednu na Hrad: v Jeho okne
uz zhasli, nesviti

a cerny vecer prelaskavy
bdi jako matka u syna.
Ovencen kvitim prvni slavy
hospodar tise usina,

jak leha otec ustarany.
A pevne stoji jeho lid.
Do bitev pujde Gottwald s nami,
vzbudi ho tezka vune lip.
28. 02. 2011 | 07:55

Luba napsal(a):

Frante,
napsal jste:

"Vůbec nemá smysl diskutovat s lidmi ... zpochybňujícími holocaust, případně oficiální verzi útoku na WTC z 11.9. , přistání Američanů na Měsíci a naopak věřící v návštěvu mimozemšťanů"

Tak já například holokaust/šoa nezpochybňuji, protože to nemůže udělat žádný slušný a historie znalý člověk.

Mám však mnoho důvodů nevěřit tzv. oficiální verzi o útoku na WTC a Pentagon z 11. září 2001.
Protože mám více informací, než by mi bylo milé a Američany mám rád. Ale také nejsem úplně na hlavu padlý.

Lidi, zpochybňující přistání Američanů na Měsíci, jsou hodni politování, a věřím, že astronauti programu Apollo by měli sto chutí je za to nařčení z podvodu ztrestat i fyzicky.

A na mimozemšťany mám názor podobný, jako Carl Sagan:
Neexistence důkazů není důkazem neexistence.
Nebo jinak ... pokud jsme v celém vesmíru či sumě vesmírů jedinými inteligentními bytostmi, bylo by to nesmírné plýtvání prostorem.

A co říct o panu Lustigovi?
Ten pán ze sebe vyzařoval velkou sílu a pozitivní energii. Myslím, že nám mohl být vzorem nezdolnosti, optimismu a umění stárnout. Nebo nestárnout? :)

S jeho názory na nacismus, komunismus, holokaust a sionismus se plně ztotožňuji.
28. 02. 2011 | 08:58

Míval napsal(a):

Ve světle (či spíše tmě) některých příspěvků by mi bylo ctí býti Židem a přiblížit se tak panu Lustigovi. Nicméně i bez toho mne s ním spojuje jedno - oba jsme lidé.
28. 02. 2011 | 12:34

Figaro.. napsal(a):

Prohlášení:

Je mi líto, že má odpověď v interview pro Hospodářské noviny může vyvolávat dojem, že se připojuji k nespravedlivému napadání Jiřího Paroubka. Je v mé povaze věci zlehčovat, v novinářském rozhovoru se tato vlastnost nevyplácí. Pokud jde o předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, nechtěl bych být zlý jako někteří, ještě lehkomyslnější, novináři. Jiří Paroubek je pro mě možným příštím předsedou vlády a dokonce prezidentem republiky. Takovým lidem a jejich funkcím mohu vzdát čest. Můj motiv klást otázky jako pánové Krampol a Kraus byl osobní, nikoliv finanční.

S pozdravem
Arnošt Lustig
24. 2. 2010
28. 02. 2011 | 13:33

729 napsal(a):

Antisemité jsou směšní. Proboha, proč pomlouvat židy, stačí jenom dát jim možnost vyjádřit se. Doporučuji knihu Golet v údolí, autorem byl sice komunista Olbracht, ale taky byl židovského původu. Takže svým rozuměl. A Lustig-jeho prohlášení o služkách a havířských dcerách se kterými si v mládí užíval, zatímco ctnostným židovským dívkám se dvořil, hovoří za vše. A mimochodem, všechny židovské paní a dívky rozhodně nebyly ctnostné.
28. 02. 2011 | 16:11

Frante napsal(a):

Luba

Ohledně WTC jsem stoupencem oficiální verze hlavně z důvodu jak jsem uvedl výše: "Lež má krátké nohy" a kdo je trochu při smyslech , netroufl by si udělat to co tvrdí konspirační teorie (stát se masovým vrahem svých spoluobčanů a verbovat desítky lidí aby do toho šli s ním, někdo z nich by to téměř jistě prásknul). Navíc je těžko představitelná dohoda s arabskými teroristy na jejich sebevraždách v zájmu amerických finančníků. Nejsem seznámen s veškerým obsahem co teorie tvrdí, ale pokud jsem se o ně zajímal, tak vyvrací to co oficiální verze netvrdí, řada údajných nesrovnalosti na kterých stojí byly objasněny v rámci verze oficiální ...

Mimozemšťani: Považuji za nesmysl, že s nimi lidi moderní doby (např. vláda USA) byli někdy v kontaktu. Jinak ano, jejich existenci někde ve vesmíru vyloučit nelze (ovšem nikoli z důvodu že by to bylo plýtvání prostoru - fyzikální zákony plýtvání dovolují a lidské cítění ve fyzice selhává) nýbrž proto, že vše co v přírodě známe existuje v mnoha exemplářích (hvězdy planety, chemické sloučeniny, tvorové každého druhu...) takže, kdyby lidstvo mělo být ve vesmíru jediné, nahrávalo by to nějakému zázraku (náboženským představám, jejichž jsem odpůrcem).

Lustiga neznám, protože beletrii prakticky nečtu. Howgh :)
28. 02. 2011 | 16:57

hovorka11 napsal(a):

Frante:
místo víry by jste si mohl sehnat videa, stavební plány konstrukcí budov, komentáře požárníků a jejich popis situace, vysílání zpravodajství z místa hořících budov od místních televizních zpravodajů, lidí, techniků, kteří byli vyhozeni z firmy dodávající ocelovou konstrukci na stavbu domů- vylučovali samovolný pád a následně byli propuštěni.
Značně velký tlak pozůstalých na započetí vyšetřování událostí, ty byli vyšetřováni následně vyšetřovány stylem: co řekneš, to buď potvrdíme, nebo nebudeme odpovídat,atd. atd. Dokumenty, fota a bližší záběry jsou známy z nezávislých zdrojů mimo americkou administrativu. My jsme viděli v televizi pouze nejasné a vzdálené záběry, neviděl jsem ani pád třetí budovy WTC7.
Zadejte si na youtube.com WTC7 a k jinak nepřístupným videím se dopátráte.
Lež má krátké nohy pouze pro toho, kdo chce vědět pravdu, pro toho, který věří z principu zjednodušení života poznání není nikdy přístupné.
28. 02. 2011 | 19:24

Frante napsal(a):

hovorka11

Je možné že např. tajné služby něco neurčitého předem věděly, oficiální kruhy to neřešily ale někdo si na to vsadil, zařídil se podle toho a reportéři to zjistili. Je možné že při záchranných akcích někdo významný pochybil a mlží aby se na to nepřišlo. Pád wtc7 není zcela vyjasněn ... Souhrnně je možné najít množství "podivností" které při tom nastaly (a ještě další si vyfantazírovat). To jde najít u každé události. Nic to nedokazuje ohledně platnosti oficiální verze, ale někdo z toho vyvozuje že všechno bylo jinak a Američani si zřejmě samy ty baráky shodili ...
28. 02. 2011 | 20:02

hovorka11 napsal(a):

Nikdo nemůže být důvěryhodnější, než pozůstalí po těch, kteří zahynuli v troskách. Tyto lidi museli bojovat o vyšetřování, které by pravděpodobně vůbec neproběhlo (přesto nestálo skoro za nic). To je pro mě zcela klíčové a nejdůvěryhodnější.
Šéf vyšetřování Henri Kisssinger, který po dotazu, jestli dělal právnické služby před útokem Bin Ládinovi okamžitě odstoupil z vyšetřovací komise(dělal pro Ládina).
Znáte teroristický útok, kde nebyl zájem o došetření a vše bylo překotně rychle vyšetřeno a uzavřeno? Já ne.
Je vůbec možné, aby obyvatelé nutili FBI a CIA pátrat po zločincích z tak obrovské akce?
http://zahranicni.ihned.cz/1-10030290-19244360-003300_d-70

WTC7 byl velký dům, ale nepoměrně menší oproti dvojčatům. Ocelová konstrukce zpevňující tento dům se nemohla !!! rozpadnout od základů (celý dům se rozpadal odspodu na horu- zcela opačně, než u dvojčat! Považuji za zcela nesmyslné a unikátní tvrdit, že to bylo požárem, nebo narušením základů (další budovy nespadli). Tento dům byl vyztužen krytem pro starostu, bylo tam uloženo zlato a důležité spisy pro vyšetřování trestné činnosti managerů bank. Byl to skutečný zázrak, který jistě zajistil všemohoucí, aby zachránil nejschopnější elitu finančnictví.

Osobně jsem přesvědčen, že útok udělala teroristická skupina (spíše pákistánská ISI než Ládin) a tajné služby o přípravě věděli, nezabránili tomu, ale řádně se na to připravili- do toho počítám WTC7- to je můj názor z mnoha shlédnutých dokumentů a vývoje americké politiky po 11. září. Výpovědi pozůstalých a svědků jsou v tomto dokumentu:

http://video.google.com/videoplay?docid=-2668063297344179304#
01. 03. 2011 | 08:56

antoninovy napsal(a):

Pane Hvížďalo,

díky za krásnou vzpomínku na Arnošta !

Je to zase další smrtonosná serie, jako na začátku loňského roku, tolik krásných lidí nás opouští a zanechává na tomto ostrově smutku. Arnošt, Věra Jirousová, teď Ota Mádr, elitní bytosti.

Arnošt Lustig patří pro mne mezi nejkrásnější, nejvtipnější lidi, se kterými jsem měl tu čest se setkat, hned jsme si potykali, nejdříve jsem byl ten - bejk, pak už jen Tonda Pulitzer, věděl o mé nominaci na tu cenu z roku 1968 za fotky z invaze.

Pak tu cenu nakonec sám dostal, tuším.

Musím naskenovat a poslat sem alespoň jednu jeho fotku, kterou měl rád, taková dosti kuriosní, žel byl jsem v posledních dnech hodně vytížený, nebyl dříve čas.

Naposledy jsme se viděli na Olšanech na pohřbu, tuším Zdeňka Urbánka.

Čest jeho památce a díky za vše, Arnošte...

an
01. 03. 2011 | 21:38

Vlastenec napsal(a):

Ta smrtonosná serie se mi líbí.Myslíte snad že si Český Národ váží té bídné chátry77?
Myslíte si že lidé z Havlovi žumpy tu budou vládnout na věčné časy?Proč se mulví hlavně o židech.Z prachobyčejného trestance a lháře Arnošta Lustiga udělali ikonu.Koho myslíte že vyberou.Co budou židíčkové dělat až nebudou žádní pamětníci jejich utrpení?????? Já vím co budou dělat neustále opakovat dokumenty a říkat lidem svojí část pravdy.
Čeští nacionalisté jsou uměle dáváni do negativního světla.Sládka zlikvidovali jen pro to že nazýval věci pravým jménem.
02. 03. 2011 | 13:17

Digi napsal(a):

No fuj vlastenče
02. 03. 2011 | 23:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy