Před padesáti lety zemřel Ernest Hemingway: Muž který miloval smrt jako kurvu

03. 07. 2011 | 21:52
Přečteno 14532 krát
Dne 2. července 1961, tedy před padesáti lety, se zastřelil ve Spojených státech ve městě Ketchum, ve státě Idaho, v necelých dvaašedesáti letech, spisovatel Ernest Hemingway. Napsal šest románů, mnoho povídek, nekonečně reportáží a v roce 1954 dostal Nobelovu cenu za kratičkou prózu Stařec a moře. V této dvacetistránkové povídce je popsán boj muže s rybou. Jako předloha k figuře Santiaga mu posloužil rybář Gregorio Fuentes. Ten zemřel o čtyřicet let později v roce 2002 ve věku 104 let na Kubě, kde rovněž Hemingway žil a psal od roku 1939 do druhé půlky padesátých let jihovýchodně od Havany ve Finca La Vigia. A jak znalci místního prostředí napsali: možná takovou rybu, o které povídka pojednává, Fuentes nikdy neulovil.

Hemingwayova rada novinářům a spisovatelům zněla: "Všechno, co musíš učinit, je napsat nejopravdovější větu, kterou znáš." Posedlost vášní psát ho chránila před jeho chmurami, které ho pronásledovaly celý život. Psal denně od mládí, kdy se živil jako novinář nejprve v USA a pak v Paříži, kterou tak nezapomenutelně popsal v knize, která se našla v jeho pařížských kufrech a vyšla pod názvem Pohyblivý svátek až po jeho smrti.

Sám později říkal, že novinařina ho naučila dvěma věcem: používat slang a pauzy. Říkal, že pauzy jsou stejně důležité jako to, co bylo vyřčeno. A dodával: Často jsou ještě důležitější než slova. Zdůvodňoval to tím, že devadesát procent pocitů nebývá vysloveno, jako většina ledovce je neviditelná. Proto zdůrazňoval, že napsané věty musí být opravdové. Zbytek, tedy to nejpodstatnější, musí být tušeno. Z tohoto přesvědčení dvacátých let minulého století se zrodil moderní žurnalismus i próza. Jako spisovatel bývá řazen k tzv. Lost Generation, Ztracené generaci.

Ale protože byl Ernest Hemingway posedlý psaním, měl paniku z pohledu na čistý bílý papír. Uklidnilo ho jen to, když se mu podařila jedna opravdová věta. Každý den před spaním si říkal: Doteď jsi pořád psal a zítra budeš moci určitě taky psát. A když ho jednoho dne ráno nic nenapadlo, vyšel v županu bosky do předsíně, nabil dvouhlavňovou pušku a ustřelil si kus hlavy. Před mnoha lety se podobně zabil jeho otec a po něm další členové rodiny.

Hemingway byl považován za zakladatele tzv. New Journalism, v němž sám vystupoval jako jedna z jednajících figur. Typické pro jeho články bylo ukvapené tempo a telegrafický styl, který přenesl i do literatury. Literární kritik Mathias Matussek nedávno napsal: "Měli bychom si každý den přečíst alespoň jednu jeho stránku, abychom do sebe nasáli čistotu a styl."

Jako novinář začal po škole pracovat v Kansas City Star jako policejní zpravodaj. Tam se toho zřejmě moc nenaučil, protože tehdejší hlavní příkaz jeho editora zněl: Buď pozitivní a ne negativní! Jinou větu prý od něj neslyšel. K perfekcionismu ho zřejmě později přivedla až estetika: čistá a jasná struktura textů a studium klasické, zejména řecké literatury a dramatu. V jeho knihovně na Kubě jsou všechny tyto knihy bedlivě podtrhané a opoznámkované, jak mi nedávno ještě vyprávěl Arnošt Lustig.

Lásku k lovu, o kterém tak rád psal, zdědil po otci, který byl lékař, od matky, která byla zpěvačkou, zase získal obdiv k velkým výstupům a cit pro melodii jazyka. Od devatenácti jako voják prošel první světovou válkou, v které byl těžce zraněn. Po roce 1918 žil ve Spojených státech jen krátce, vrátil se do Evropy a sice do již jednou zmíněné Paříže, kde se tenkrát stýkal s John Dos Passosem, Scottem Fitzgeraldem, Ezra Poundem, Gertrude Steinovou a mnoha dalšími umělci, kteří tehdy tam žili, včetně Pabla Picassa. Z tohoto období, kdy potkával v Paříži hodně amerických exulantů plných deziluzí, se vypsal v prvním románu Fiesta, který vyšel v roce 1926. Někdy v této době napsal: "Chci být jenom spisovatelem a jen jako takový chci, abych byl posuzován."

V roce 1935 vyšly Zelené pahorky africké, což byl pokus napsat román jako reportáž podle skutečných zážitků. Kritika ho za to sepsula. Zapsal si: "Cítím se neskutečně prázdný a k ničemu, jako kdybych nikdy nemohl šoustat, bojovat nebo psát a cítím se prakticky jako mrtvý."

Smrt je něco, čeho se tento spisovatel dotýká i ve svých nejslavnějších románech Sbohem armádo, Komu zvoní hrana: první se odehrává v první světové válce a druhá ve španělské občanské válce, které se rovněž zúčastnil jako válečný reportér.

A zřejmě smrtí, jak píši skoro všichni jeho životopisci, byl Ernst Hemingway fascinován celý život. Miloval smrt a mluvil o ní vždy jako o kurvě. Asi zřejmě proto miloval i válku. Jeho americký nakladatel vzpomínal, že Hemingwaye mu řekl: "Ve válce existuje každý den a každou noc velká pravděpodobnost, že člověk bude zabit a nebude muset už psát." Zřejmě právě tato dichotomie mezi náruživou činností: psaním a fascinací smrtí, která představuje absolutní klid, byla jeho hlavním motorem a z ní i vyvěraly jeho opravdové věty. Před padesáti lety už toto napětí Ernest Hemingway nevydržel.
______

Dodatečně jsem v textu opravil chybné křestní jméno. -stk-

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Hanuš Karlach napsal(a):

Zajímavé; až na to, že se jmenoval Ernest.
03. 07. 2011 | 22:06

Acid ass napsal(a):

klidně to překládejte jako Arnošt, už jsem taky slyšel jméno Karel Chaplin.
03. 07. 2011 | 22:14

Maximus napsal(a):

Někde jsem četl´ jak Jan Werich, který ve stáří jako by E.H. z oka vypadl, byl tuším v Itálii několikrát požádán o autogram v domnění, že jde o samotného Hemingwaye. Poté když si dotyčný žadatel podpis prohlédl, tak se Werich bavil překvapením dotyčného pána nebo paní. Faktem ovšem je, že oba tito pánové byli obdarováni jednou vzácností,
moudrostí. Navíc oba uměli žít naplno! Kdyby J.Werich
odtud vypadl stejně jako Voskovec, určitě by byl v Americe
"pan někdo" a E.Hemingway by měl známého dvojníka a my bysme ovšem přišli o spoustu pěkných rolí v umění.
Pěkný večer!
03. 07. 2011 | 22:18

Miroslav Pivoda napsal(a):

Nikdy jsem nesouhlasil se sebevraždou tohoto spisovatele. Proč? Tak špatně na tom Hemingway určitě nebyl, aby to tady musel zabalit. Takový čin považuji spíše za osobní zbabělost - to je úplný opak vytrvalého lidského charakteru, který popsal v knize "Stařec a moře".

Navštívil jsem na Kubě Hemingwayův dům i jeho oblíbenou hospodu v roce 1986.
03. 07. 2011 | 22:18

Radkin Honzák napsal(a):

Hemingway na tom špatně byl, protože trpěl těžkou depresí, o níž se vědělo. Rodina ho dokonce dovezla do psychiatrického sanatoria, kde on odmítl podepsat dobrovolný vstup a oni ho tedy zase odmítli přijmout (u nás by v takovém případě dle zákona byla možná "detence" bez souhlasu pacienta, protože ten "je nebezpečný sobě nebo svému okolí" - v tomto případě sobě). Kdo nepoznal depresi (ne "depku", opravdovou depresi), neví, o čem mluví, když jeho čin hodnotí skrze svoji zkušenost.

Já, krom jiného, miluju jeho návod, jak psát: "Nejlepší přívlastek je žádný přívlastek."
03. 07. 2011 | 22:43

Aleš Krotký napsal(a):

Neříkejte?
Vždycky měl rád velká gesta a výstupy po své matce herečce.
Ať trpěl depresemi jakkoli, jeho smrt byla jen velkým gestem a pózou, jako celý jeho život. Byl afektovaný.
To nic nemění na tom, že si ho velice vážím.
03. 07. 2011 | 22:53

voroshilov napsal(a):

To same ctyricet let pred Hemingwayem udelal Jack London (pichnul sobe smrtelnou injekci)a predem takovy zpusob odchodu ze zivota popsal ve svem zivotopisnem romanu"Martin Iden",a London zadnou depkou netrpel protoze byl presvedceny darvinista.
03. 07. 2011 | 23:02

Radkin Honzák napsal(a):

Totéž udělal Jesenin a po něm Majakovskij, když to byl předtím odsoudil. Mně se líbí slet psychologů-amatérů.
Pánové přeřečníci, deprese může potkat kohokoliv a kdykoliv. Umělci k ní mají blíž.
03. 07. 2011 | 23:15

honolulu napsal(a):

Pane Doktore Honzaku,
dalsi clenove jeho rodiny udelali sebevrazdu take. I nejaka hezka pani v NYC pomerne mlada.
Pamatuji si, ze jsem se tomu divil, proc asi ? Rozhodne netrpela nouzi...To je zahada, ta nemoc...
03. 07. 2011 | 23:23

JenTak napsal(a):

Kdo netrpěl nikdy depresí, měl by se zdržet hodnocení, protože ví kulový. Neléčená deprese podporovaná alkoholem je nezvládnutelná. Opravdu "mám rád" pitomé kecy o zbabělosti či pózách od laiků.
Já se také nevyjadřuji k věcem o kterých nemám páru. Asi nejsem správný Čech.
03. 07. 2011 | 23:49

Cestovatel napsal(a):

Abych doplnil autora

Gregorio Fuentes dlouholetý kuřák zemřel na rakovinu v roce 2002 ve věku 104 let.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gregorio_Fuentes

A to jsem si myslel že kuřáci žijí maximálně 60 let. Kolika by se asi dožil kdyby nekouřil?
03. 07. 2011 | 23:55

Jáchym napsal(a):

U každé své činnosti,ať děláme cokoliv, dokážeme a obvykle i jsme ochotni jakž-takž odpovědět na otázku, proč to děláme.
Existuje ale výjimka - sám život.

Spousta lidí žije, i když v tom nespatřuje žádný smysl, život je bolí, nevědí o nikom a o ničem, komu by byli prospěšní. Takových lidí přibývá - a dnes nejde jen o endogenní deprese.

Paradoxně jim možnost sebevraždy,možnost kdykoli "vystoupit z vlaku",ve kterém se jim nelíbí, dodává vůli přečkat další den či týden a navenek normálně fungovat. Samotná existence "záchranné brzdy" ve formě sebevraždy je někdy desítky let drží při životě.Jinak by je deprese a stres už dávno zabily.
03. 07. 2011 | 23:56

stále rebel napsal(a):

Cituji:
„v roce 1954 dostal Nobelovu cenu za kratičkou prózu Stařec a moře.“

To je zjednodušené a asi zavádějící z pohledu toho, jak se cena uděluje.

"for his mastery of the art of narrative, most recently demonstrated in The Old Man and the Sea, and for the influence that he has exerted on contemporary style".
http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/1954/index.html
04. 07. 2011 | 03:16

Kvakin napsal(a):

Z řádky blogů, které zde exponujete, jsem již rozpoznal charakteristiky Vašeho projevu, s nímž pácháte příspěvky pro rozhlas. Setrvale Vás podezřívám, že velmi pilně využíváte cizí prameny, a to metodou poslepování porůznu sebraných odstavců cizích autorů. které nějak uvodíte, pospojujete a - a to zejména - lajdácky zakončíte. O dnešním Vašem příspěvku si dovoluji tvrdit, že je opsán z nějakého zdroje slovníkového či encyklopedického rázu. Kdyby pan Stejskal nebděl i o dovolené, napsal bych Vám toto: jděte se vysrat! Takhle si to jenom myslím.
04. 07. 2011 | 07:03

im napsal(a):

@autor

Trochu si musím rejpnout, naladil mě příspěvek nicku Kvakin, viz výše. Ty překlady vytrhaných odstavečků ze Spieglu slepujete k sobě opravdu lajdácky a ve spěchu, trochu pečlivosti by jim jistě slušelo. Když skloňovat, tak skloňovat pořádně, děláte to moc polovičatě, pane autore - jednou ne, jednou jo....

"...se tenkrát stýkal s John Dos Passosem, Scottem Fitzgeraldem, Ezra Poundem, Gertrude Steinovou..."

Třeba takhle je to správně "se tenkrát stýkal s Johnem Dos Passosem, Scottem Fitzgeraldem, Ezrou Poundem, Gertrudou Steinovou..."
04. 07. 2011 | 09:23

Viola napsal(a):

Jíst ryby je zdravé, obsahují rybí tuk - vitamín D a ten prodlužuje život, to je jasné. Jestlipak Ernt Hemingvej jedl dostatek ryb? Jo a ryby nejsou stresované, tak jako slepice pěstované v klecích, z toho pak můžou být ty deprese.
04. 07. 2011 | 09:25

Stavař napsal(a):

U pana Wericha jsme, bohužel, o spoustu pěkných rolí i tak přišli.
04. 07. 2011 | 09:33

im napsal(a):

Violko,

jako správný macho byl EH masožrout, ryby jedl taky, viz různé zmínky v jeho biografii od Hotchnera.

A údajně, chudák malej,jako dítě musel sníst dikobraza:

"Například americký spisovatel Ernest Hemingway během svého života jedl spoustu nezvyklých jídel," říká Matthew Jacob. "Když mu bylo třináct let, potrestal ho jeho otec za to, že zabil dikobraza, tím, že ho donutil zvíře uvařit a sníst."

http://hobby.idnes.cz/hemingway-jedl-dikobraza-kosmonaut-young-pasoval-do-vesmiru-sendvic-1jt-/hobby-domov.aspx?c=A100715_140838_hobby-domov_bma
04. 07. 2011 | 09:58

im napsal(a):

Violo,

ještě rizoto s krevetami a kachna na zázvoru a medu :-)

http://kultura.idnes.cz/krevety-kachna-se-zazvorem-a-italske-vino-tak-se-lecil-hemingway-p8m-/literatura.aspx?c=A110507_162214_literatura_ob
04. 07. 2011 | 10:08

suchánek napsal(a):

Hodně mi utkvělo v paměti, jak na konci filmu SEDM cituje detektiv Somerset(hrál ho Morgan Freeman) Hamingwaye: "Svět je nádherné místo a stojí za to za něj bojovat" a suše k tomu dodává: "s tím druhým bych souhlasil."
04. 07. 2011 | 10:09

Viola napsal(a):

im,

to je zajímavé, to jsem nevěděla. Takže ne stresovaná kuřata, ale stresovaného dikobraze, tak to se opravdu není čemu divit a ty kachny to také moc nepřidalo, krevety ano, ale bez kachen, víno ano.
04. 07. 2011 | 10:18

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...Ernest Hemingway, první román, který jsem četla byl,..Komu zvoní hrana,...byla jsem nadšena. V literárních novinách vycházely kusy jeho reportáží psaných z Afriky. Z nich jsem pochopila, že byl názuživý lovec, posedlý zabíjením těch nejkrásnějších zvířat. V jedné z reportáží napsal, že navzdory zranění, běžel, aby tu nádhernou antilopu viděl umírat,...udělalo se mi špatně na duši, mnoho let jsem pak od něho nic nečetla. Až později, mám přečteno hodně, ale, mám k jeho psychice své veliké ALE,...Znovu bych už nic, co napsal, nečetla. Tužka
04. 07. 2011 | 10:22

skeptický napsal(a):

Že byl komunista a rudý špion jsem taky někde četl.Za to by mu dneska Nobelovku vzali,kdyby žil.Kdyby měli novináři dnes psát jen pravdu umřeli by hlady.Nicht Wahr?
04. 07. 2011 | 11:45

Grandmaster napsal(a):

Cestoval,
je docela mozne, ze Fuentes mohl umrit v 70i nebo v 80i. Bez koureni.
You never known.
04. 07. 2011 | 11:58

xyzy napsal(a):

to Kvakin:
Další z řady těch, kdo sami neoplývajíce znalostmi nabyli jistoty, že ti, kteří - na rozdíl od nich - znalostmi získanými vlastním vzděláním a přičiněním oplývají, vlastně neoplývají, neboť vše opisují a kopírují z jiných pramenů.
Jak dětinské a prostoduché myšlení, odvozené zřejmě z vlastního jednání.

Kvakin napsal(a):
Z řádky blogů, které zde exponujete, jsem již rozpoznal charakteristiky Vašeho projevu, s nímž pácháte příspěvky pro rozhlas. Setrvale Vás podezřívám, že velmi pilně využíváte cizí prameny, a to metodou poslepování porůznu sebraných odstavců cizích autorů. které nějak uvodíte, pospojujete a - a to zejména - lajdácky zakončíte. O dnešním Vašem příspěvku si dovoluji tvrdit, že je opsán z nějakého zdroje slovníkového či encyklopedického rázu. Kdyby pan Stejskal nebděl i o dovolené, napsal bych Vám toto: jděte se vysrat! Takhle si to jenom myslím.
04. 07. 2011 | 13:21

xyzy napsal(a):

Díky, pane Hvížďalo, za připomenutí!
Hemingway a Scott Fitzgerald, mé dvě literární lásky.
04. 07. 2011 | 13:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane xyzy.

Znáte divadelní hru Poslední záblesk od Jamese Aldridge (kdysi dávno jsem jí viděl na Vinohradech s Janou Štěpánkovou coby Zeldou, "Scottyho" manželkou)? Vztah těchto tří lidí byl hodně zvláštní a mnohé vypovídal o rozporuplnosti jejich osobností. Doporučuji, pokud na tu hru někde narazíte.

Libor Stejskal

P.S. Také mne vzpomínka pana Hvížďaly potěšila.
04. 07. 2011 | 14:47

Betty08 napsal(a):

Minulý týden jsem četla knihu P. Johnsona Intelektuálové. Píše v ní i o E. Hemingwayovi. Dle P. Johnsona tento spisovatel jako člověk zcela selhal. Doporučuji k přečtení.
04. 07. 2011 | 14:58

im napsal(a):

Milá Tužko, zdravím srdečně,
Zelené pahorky africké, taky tam píše o snaze skolit zvíře čistě, jedinou ranou, aby netrpělo.
Určitě s Vámi souhlasím v tom, že některá zákoutí Hemingwayovy duše byla velmi temná, jistě měl velmi složitý a nejednoznačný vztah k svému otci, který se svého prvního syna (druhé dítě, první dítě měli dceru)snažil zformovat dle svých představ.

Pane Skeptický,
"publish or perish", při prodeji knih je každá senzace dobrá, není-liž pravda, že, i známý autor coby údajný špion. Tahle kachna tady plula tak před třema čtyřmi roky, už se za ní dávno zavřela voda, jen naši novináři z nedostatku nápadů ke psaní ji ještě přežvykují. Opravdu doložené je jen EH hlídkování v Karibiku za 2.sv.v., kdy vyhlížel německé ponorky, ale i to nejspíš měl jen jako možné téma k psaní (viz Ostrovy v proudu). Vasiljev není Mitrochin, který opravdu riskoval.

Tedy, Vy ale máte dnes rozjímavou náladu, že Vám chybí kofein?Takový nápad brát někomu Nobelovku, když ji nesebrali Hamsunovi za obdiv k německému nacismu......
04. 07. 2011 | 15:19

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Im, díky za vzpomínku, zdravím Vás rovněž. Když rozkryju některé své "ideální postavy", někdy si říkám zpětně, jak to, že jsi na to nepřišla dřív, "čouhalo to z nich jako sláma z venkovských bot", ale ideální brýle halt dělají divy. Dnes už jsem v nadšení i odsudku pomalejší, vyčkávám na "další příliv náhodných a podprahových informací". Ty někdy řeknou víc, ...Ač mne opustilo nadšení k EH, tak jsem procházela při svém první návštěvě Paříže místa, kde žil, kde chodil on. Čekala jsem, že bude mít na domech paměťní desky, nebyly tam. Ale v několika kavárnách byly různé vzpomínky na něho. Sloh jeho děl je takový, jak to mám ráda. Tužka.
04. 07. 2011 | 16:03

im napsal(a):

Tužko,

vždycky jsem obdivovala, nejvíc v jeho povídkách, jak dokáže text osekat až na kost, věcně, bez líbivých opisů, popisů a kudrlinek,jak emoce leží pod hladinou, jako těch příslovečných šest sedmin ledovce, jak čtenář ty skryté napohled neznatelné proudy objevuje. "-)
04. 07. 2011 | 16:38

Zacheus napsal(a):

""Cítím se neskutečně prázdný a k ničemu, jako kdybych nikdy nemohl šoustat, bojovat nebo psát a cítím se prakticky jako mrtvý."

Miloval smrt a mluvil o ní vždy jako o kurvě ".

To jsou skutečně hluboké myšlenky, které nám Mistr zanechal. Neinspirovala se jim při jedné příležitosti při hledání výrazových prostředků také známá poslankyně Věcí veřejných:-?
04. 07. 2011 | 17:23

gaia napsal(a):

Hemingwayův syn byl drogově závislý a spisoatel zemřel po telefonátu s ním. Děti dokáží někdy své rodiče pěkně deptat.
04. 07. 2011 | 18:17

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Im, díky, vystihla jste to naprosto přesně. Když jsem si přinesla jeho první knihu a neznala jsem nic od něho, pamatuji si přesně. Mám zvyk, možná ne příliš vhodný, nejprve přečtu sem tam, nějaký ten odstavec. Komu zvoní hrana,...byl podzim,...nesvlékla jsem na privátu kabát, nezatopila, stála u okna a začala číst,...dlouho do rána. Byla jsem okouzlena,...a začala Komu zvoní hrana číst znovu a pomalu. Je málo knih, které bych četla dvakrát za sebou. Mne odradila jeho lovecká vášeň a touha zabíjet. Ještě jednou díky, přeji krásné a šťastné dny. Tužka.
04. 07. 2011 | 18:49

im napsal(a):

@Tužka
:-) To je zajímavé, kolik lidí má tenhle zvyk knihu jen tak polehoučku prolistovat, "ochutnat" sem tam větu, sem tam odstavec a pak se teprve pořádně ponořit a nechat se strhnout autorovými myšlenkami. Já taky.
Děkuju za přání, toho štěstí jsou malinkaté střípky, ale jsou.

@Zacheus
Nadpis tohoto blogu mi přijde zbytečně laciný a až bulvárně křiklavý. Citát z textu je ze soukromého dopisu, nebyl jistě prvotně určen dalším čtenářům, i když je obecně známo, že dopisy, které psal kamarádům, byly často šťavnaté....
Pěknou sbírku zajímavých EH citátů najdete třeba na anglické wikipedii.

P.S. Takovou žumpu, kterou předvedla dotyčná poslankyně, by jistě EH žádné své ženské postavě nepřipsal....
04. 07. 2011 | 19:45

Zacheus napsal(a):

To im. Děkuji za odpověď:-).
04. 07. 2011 | 19:48

Tenco napsal(a):

Jeho povídky....co se děje v duši člověka i při takových zdánlivě banálních záležitostech jako je rybaření...
Jeho romány...co se děje v duši člověka při tak závažných věcech, jako je zabíjení jiných lidí....

Pohrdání smrtí, napsal zde někdo...a úcta k životu - jedinečnénu, ale přesto vždy v souvislostech...

Ironizovat se dá vše.
Ale zažít a pak ironizovat...to naštěstí H. neuměl.
05. 07. 2011 | 00:55

Ap. napsal(a):

to "Kvakin":
mohl byste mi prosím připomenout nějaký váš článeček, či glosu, kde bych si oživil vzpomínku na vašeho genia? nebo aspoň loci?
dík
05. 07. 2011 | 01:21

skeptický napsal(a):

Imča

Drahá,

Jako každý fundovaný reterát mám svou drogu.Poslední inspirovanou ejakulaci ducha jsem zplodil po prvním kafču,jsa bez sebe radostí že žijete.To jsou ty probádané noci a rozházené spaní.Kdysi jste si mne tipla na nočního hlídače.Noci mám rád,je klid od všech slušných lidí.Ti spí.

Obsahově celkem bezvýznamné,i po letmém ohledání napadnutelné,jen abych se vmísil do debaty.I když mezi literárními mlsouty Vašeho kalibru jsem zcela mimo svoji hloubku.

Kachny se pohybují jen tam co je vody po pás.

Někde jsem tuším četl,že nobelovku někdo musel vracet za nějaké rouhání.Možná se mýlím.

Každopádně zdravím,jste studánka vody živé.
05. 07. 2011 | 04:13

skeptický napsal(a):

P.S.
Kdybyste v tom něco hledala,usnadním Vám to : pH H2O2 je 6.2,což spadá pod slabé kyseliny. :)
05. 07. 2011 | 07:39

xyzy napsal(a):

Pane Stejskale,
děkuji za doporučení, tuhle hru neznám. Ohlídám si :-).
Bouřlivé vztahy a osobnost Zeldy (a nejen to) Fitzgerald přece tak nádherně zachytil v románě Něžná je noc.
05. 07. 2011 | 11:09

skeptický napsal(a):

P.P.S.
I read a book once.It was red.
05. 07. 2011 | 13:56

im napsal(a):

Zdravím, pane Skeptický, držíte noční hlídku? Kola nebo kafe? :-)

Vy už zase škádlíte, co má společného peroxid s živou vodou, netuším ani náhodou, peroxidem se, tuším, dřív odbarvovaly vlasy na blond.....

Nasadil jste mi brouka do hlavy s tou vrácenou nobelovkou, jestli byla za literaturu,a byla autorem po telefonu potvrzená/přijatá, a pak (na pokyn vrchnosti) nuceně odmítnutá, tak to mohl být Boris Pasternak. Solženicyn ji o pár let později taky přijal, ale nejel si pro ni, bál se, že by ho pak s cenou nepustili domů. Pamatuju se, že se mi Živago poprvé dostal do rukou ve slovenštině, byla to putovní kniha, notně ohmataná, stejně jako Sever proti Jihu.:-)

P.S. Read/red je slovní hříčka nebo Mao?
06. 07. 2011 | 00:08

im napsal(a):

Dobrá zpráva pro xyzy a ostatní zájemce o hru J. Aldridge Poslední záblesk o vztahu EH a FSF a Zeldy (viz příspěvek pana editora výše). Pokud není hra k vidění, může být ke čtení.

Hra v překladu Luboše Trávníčka v Dilii 1979 je k vypůjčení v knihovně pražského Divadelního ústavu (nyní Institut umění), viz www.divadlo.cz
Takže je možné, že bude i v divadelních odděleních mimopražských knihoven.
06. 07. 2011 | 00:36

skeptický napsal(a):

Imča

Kafe.

Všecko.A to kdybyste věděla,kdo byl Ježíš,tak byste se asi zvencla.

Jednou jí jeden pohrdl,pak si to rozmyslel kvůli penězům,a oni mu...
Buďte ráda,že to není naopak a Živágo to nepíše o Vás.

Hříčka.
06. 07. 2011 | 02:12

Karel Matoušek napsal(a):

A Moveable Feast, tj. kniha o životě EH v Paříži v 20. letech, je fakt vynikající. Četl jsem ji před pár lety. Doporučuji.
06. 07. 2011 | 12:04

Karel Matoušek napsal(a):

xyzy, stejskal
Pokud jste to nečetli, Hemingway tam velmi detailně popisuje i vztah, výlety atd. s Fitzgeraldem a Zeldou. :)
06. 07. 2011 | 12:09

stejskal napsal(a):

Četli, pane Matoušku,

mám tu knihu rád (i když nejraději mám od Hemingwaye jeho povídky, které tu už někdo výše zmiňoval). Pohyblivý svátek nabízí Hemingwayův pohled, Aldridge ten svůj (umělecký, zdramatizovaný), Woody Allen zase načrtl Vedlejší příznaky. Každý k tomu přidává kus sebe, ale i tak to musel být vcelku dost "bizard" ;-)

Mimochodem Hemingwayův oblíbený drink "mother's milk" jste si na Key West dal ;-)

Hezký den

Libor Stejskal
06. 07. 2011 | 12:37

nostalgik napsal(a):

Posledni zablesk, joj, to bylo predstaveni! Brzobohaty, Hanicinec, Stepankova. Stejne skvele jako Kral Krysa se jmenovanymi pany.....Kdeze lonske snehy jsou, drahe Vinohradske divadlo!
06. 07. 2011 | 15:41

stejskal napsal(a):

Jo, Král krysa byl také fajn. Už si sice ne na vše úplně vzpomínám, ale Ilja Racek coby japonský voják stižený střevním katarem se zapomenout nedá ;-)

Hezký večer.

Libor Stejskal
06. 07. 2011 | 20:11

im napsal(a):

@Skeptický

Sartre 1964
07. 07. 2011 | 00:34

skeptický napsal(a):

IM

To auto neznám.
07. 07. 2011 | 01:00

im napsal(a):

@S.
:-)
Špičková odpověď! Jak z Krampolovy soutěže!

Rozumím. Už se nebudu šťourat v různých literárních nobelistech a okolnostech jejich rozhodnutí. Tohle je blog o EH.

Je zajímavé, jak macerace kubánským rumem ovlivnila k stáru jeho psaní. Zřejmě se poněkud nudil, nebo mu docházela inspirace, tak vynalezl tuplované daiquiri bez cukru (Papa Doble) a dle očitých svědků(Hotchner)jich zvládl denně i dvanáct. Možná to palivo zbystřilo jeho mysl u krátkých próz (Stařec a moře), ale u dlouhých "Ostrovů v proudu" se mu ta nit poněkud ztrácela....
07. 07. 2011 | 12:40

skeptický napsal(a):

London se také nechal někde slyšet o alkoholu beroucího syny nejlepší.Nevím,zda nějaký vynalezl.

Patentovat se to nedá,alespoň to oslavil.
Naštěstí nemívám inklinace procházet duševními stavy druhých,jsa z důvodu svojí perfekce soběstačný i bez alkoholu.

Na nudu jsem nikdy čas neměl,to je nedostatek představivosti.
Bohužel mi to kazí vychutnání lenosti do dna.

Házet tituly děl před Krampolovy děti je na mně asi tak ztracené,jako vyprávět vtipy z důvodů časové úspory očíslované.Psaní není nikdy konec.

Vidím,že jste buď povýšila,anebo na odpočinku.Dostáváte se sem i přes den.
07. 07. 2011 | 17:03

im napsal(a):

@S.

Vážený pane S.,:-)

za cé) je správně. Závodka má dovolenou, úředníci tráví polední pauzu různě, třeba si něco donesou, a polední paauzu tráví brouzdáním v pavučině. Koukám na hodinky, dnes je pauza pozdní, anžto bylo třeba pracovati i v hodině dvanácté i jedné.

Lenost je skvělá vlastnost, matka mnoha objevů i vynálezů.
Třeba takhle jednou jeden horlivý křesťan, unavený zkoumáním chronologie bible, si lehl pod jabloń a odpočíval, a hle, spadlo mu jablko na hlavu, zatřepalo mu mozkovými závity, a gravitační zákon a jiné zákony o pohybu byly na světě....
Takže vychutnávejte chvíle lenosti...
08. 07. 2011 | 13:57

skeptický napsal(a):

Imčátko,tedy Ctěná dámo,

Uff.
Takže ne denní hlídačka.Uvažoval jsem dokonce o tom,že by to nebyl špatný nápad.Oddával jsem se i snění,že v jiném životě by to z nás udělalo šťastný pár,potkávali se akorát ve dveřích.

Minulý týden jsem ležel pod jablůňkou,a takové mrňavé japko mi spadlo asi metr od hlavy.Musím tam ležet častěji.Je z nich krásně kyselej štrůdl.Jak padalo skrz listí,nadělalo dost kraválu.

Zkoumáním bible jsem se zabýval pře 35 lety.Zajímavé je,že my duševní velikáni máme podobné spády,tím myslím Ícu.
Já ovšem zachovávám incokgnito.

Víte jistě co to je ,když se řekne,že má někdo fertile mind.To je můj případ.
08. 07. 2011 | 16:29

im napsal(a):

Máte vskutku obdivuhodně vynalézavou mysl, jedno slovo stačí....
Bylo mi potěšením si s Vámi popovídat.
im
09. 07. 2011 | 21:40

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 10:22

freerelax napsal(a):

Just the right double twist on swimwear <a href="http://plus-size-swimwear.webnode.com/">modest swimwear</a> Atypical piece of content provide you with the leading points of swimwear which experts state just one or two visitors know of. <a href="http://modest-swimwear.webnode.com/">speedo swimwear</a> Unbiased brief article unveils Unique fresh stuff concerning swimwear that no one is bringing up. <a href="http://spanx-swimwear.webnode.com/">designer swimwear</a> For what reason everyone seems to be dead wrong of swimwear and also the reason why you must check out this analysis. <a href="http://vitamin-a-swimwear.webnode.com/">betsey johnson swimwear</a> The actual reason why all kinds of things you may have discovered about swimwear is undoubtedly completely wrong and what you should learn.
Upcoming swimwear Guide Disclose Simple Methods To Dominate The swimwear World <a href="http://girls-swimwear.webnode.com/">girls swimwear</a> Different questions on swimwear replied to and consequently reasons why you will need take a look at each and every phrase within this document. <a href="http://freya-swimwear.webnode.com/">waisted swimwear</a> Those things that all others is doing regarding swimwear and consequently the things youhas to do completely different. <a href="http://victoria-secret-swimwear.webnode.com/">victoria secret swimwear</a> Hot swimwear Publication Shows Ways To Dominate The swimwear World <a href="http://cheap-swimwear.webnode.com/">swimwear sale</a> Amazing guideline disclose the low down regarding swimwear in addition to the reasons you will need to take action right now.<a href="http://women-swimwear.webnode.com/">women swimwear</a> Exceptional review will give you the simple truth around swimwear which experts claim only a couple of people are conscious of.
07. 05. 2013 | 14:48

freerelax napsal(a):

A double change on swimwear <a href="http://plus-size-swimwear.webnode.com/">modest swimwear</a> Rare piece of content supplies the truth over bikini which experts state only a few guys are conscious of. <a href="http://modest-swimwear.webnode.com/">speedo swimwear</a> Honest guide shows 4 fresh stuff of swimwear that absolutely no one is mentioning. <a href="http://spanx-swimwear.webnode.com/">vintage swimwear</a> As to the reasons people are extremely wrong over swimwear and consequently the reasons why you ought to check out this story. <a href="http://vitamin-a-swimwear.webnode.com/">betsey johnson swimwear</a> Why a lot of stuff you may have heard of bikini is truly false and what you must be aware of.
Advanced swimwear E book Uncovers Best Ways To Dominate The swimwear Scene <a href="http://girls-swimwear.webnode.com/">womens swimwear</a> Different questions regarding swimwear have been answered in addition to why you will want to read carefully every single phrase in this article. <a href="http://freya-swimwear.webnode.com/">waisted swimwear</a> Precisely what other people is doing in the matter of swimwear and furthermore the thing you'll need to handle completely different. <a href="http://victoria-secret-swimwear.webnode.com/">victoria secret swimwear</a> Creative swimwear Publication Unveils Ideas On How To Dominate The swimwear Arena <a href="http://cheap-swimwear.webnode.com/">discount swimwear</a> Innovative site presents you with the know-how over swimwear and in addition the reasons why you must take action straight away.<a href="http://women-swimwear.webnode.com/">thong swimwear</a> Abnormal editorial delivers the most crucial points around swimwear which experts claim just one or two buyers know.
09. 05. 2013 | 20:20

obphetcr napsal(a):

What he said to her was <a href="http://facebookadvertisingoft1x.info/">how to advertise on facebook</a> <a href=http://facebookadscew4jo.info>how to advertise on facebook</a> facebook pages http://facebookbusinesspagesqgptjm.info head that wheeled it half around and.
25. 02. 2014 | 23:48

vvurdvvu napsal(a):

He does not mindpaying a good price if he knows <a href="http://facebookadscew4jo.info">facebook advertising</a> <a href=http://facebookbusinesspagesqgptjm.info>facebook for business</a> facebook advertising http://facebookadvertisingqtnddc.info be assailed by birds.
26. 02. 2014 | 00:34

zuquwvja napsal(a):

Strangely able brains in it, here and <a href="http://wakeupnow3.info/">wakeupnow3.info</a> srzjyrprw <a href=http://wakeupnow3.info/>wakeupnow3.info</a> wake up now http://wakeupnow3.info/ indicating a huge chair of green.
26. 02. 2014 | 01:12

nbuvavev napsal(a):

Then the soldier did not know how to earn a living,went away greatly <a href="http://wakeupnow2.info">wakeupnow</a> wsebeptvwf <a href=http://wakeupnow2.info>wakeupnow2.info</a> wakeupnow2.info http://wakeupnow2.info/ is impossible.
26. 02. 2014 | 01:17

tlgspbug napsal(a):

Every pore inside the boys cheeks became a spoutingfountain they could scarcely bail out the cellars under their tonguesfast enough to <a href="http://wakeupnow3.info">wakeupnow</a> eqjkmdergw <a href=http://wakeupnow3.info/>wake up now</a> wake up now http://wakeupnow3.info/ valley in which he had spent the.
26. 02. 2014 | 02:09

xwryndkp napsal(a):

To distinguish what <a href="http://facebookads7qpox.info/">facebook ppc cost</a> <a href=http://facebookads7qpox.info/>facebook advertising tips</a> facebook ppc cost http://facebookadvertisingor2khy.info to raise the healIngenieur
26. 02. 2014 | 02:10

cazhmjnn napsal(a):

They'd have endorsed your <a href="http://wakeupnow2.info/">wakeupnow</a> mvszfjuaq <a href=http://wakeupnow2.info>wakeupnow2.info</a> wakeupnow2.info http://wakeupnow2.info life had ceased.
26. 02. 2014 | 02:32

sonbvrpf napsal(a):

Here you are, <a href="http://facebookads7qpox.info/">facebook advertising tips</a> <a href=http://facebookads1gtbl.info/>facebook ppc training</a> advertise on facebook http://facebookads7qpox.info/ was as nearly as possible nothIngenieur
26. 02. 2014 | 03:08

gjhemzmf napsal(a):

The reason back of the Muscularsenthusiasm <a href="http://createfacebookbusinesspage.info/">create facebook page online</a> <a href=http://facebookbusinesspagezedfe.info/>facebook business account login</a> create business facebook page http://facebookbusinesspagezedfe.info/ a dash of spray in his face,.
26. 02. 2014 | 03:10

bfomawek napsal(a):

They got aposse together, and went off to guard the river bank, and as soon <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-hca/garcinia-cambogia-hca-first-class/special-examines-reported/1504-customers.php">garcinia cambogia fruit look like a pumpkin</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia/garcinia-cambogia-extract-premium/catalogue-facilities-interacted/1511-clients.php>does garcinia cambogia fruit extract work for weight loss</a> garcinia cambogia fruit extract http://garciniacambogiastores.net/garcinia/buy-garcinia-cambogia/garcinia-cambogia-benefits-best/select-assistances-conveyed/2701-clients.php of man, as did the floor.
26. 02. 2014 | 07:33

jnqhicdd napsal(a):

Then the little man <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/buy-garcinia-cambogia/garcinia-cambogia-finest/range-once-overs-told/1427-everyone.php">garcinia cambogia fruit side effects</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-fruit-extract-first-rate/catalog-repairs-told/717-customers.php>garcinia cambogia health benefits</a> find garcinia cambogia http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-hca/garcinia-cambogia-pills-superior/preference-amenities-associated/1192-prospects.php then began his descent.
26. 02. 2014 | 11:40

dusgadrr napsal(a):

Then look round and thou wilt see a griffin, wingedlike bird, sitting by the Red Sea jump on to <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia/garcinia-cambogia-exceptional/pick-benefits-transmitted/1966-prospects.php">garcinia cambogia extract</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-pills-first-rate/first-rate-militaries-more/834-everyone.php>garcinia cambogia weight loss real customers</a> get garcinia cambogia http://garciniacambogiastores.net/garcinia/buy-garcinia-cambogia/garcinia-cambogia-for-weight-loss-quality/catalog-facilities-cooperated/673-customers.php looked upon, and they couldnot take their fascinated eyes from his face.
26. 02. 2014 | 12:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy