Zeman, malé strany a kouzlo moci

22. 10. 2009 | 18:44
Přečteno 12069 krát
V sobotu 17. října 2009 byly v Praze v Národním domě na Vinohradech učiněny první kroky k založení nového politického subjektu s názvem Strana práv občanů SPO, která se transformuje z bývalého sdružení Přátelé Miloše Zemana. Srazu sdružení se zúčastnilo kolem 400 delegátů, mezi nimiž byla značná část členů jeho bývalého kabinetu, ale i lidé jako např. Šlouf, Melčák či Bobošíková, která nesmí chybět nikde, kde jsou média. Sešlost se pokusila absurdně vrátit čas o jedenáct let zpátky, kdy jsme tyto tváře vídávali skoro denně na obrazovkách.

Pro založení nového politického subjektu je zapotřebí 1000 podpisů a na srazu jich dali zatím dohromady jenom 300. V čele strany by měl být Miloš Zeman a cílem je se dostat v příštích volbách do parlamentu. Shromáždění bylo poněkud zvláštní nejen proto, že chtělo obrátit chod času, ale také proto, že sice Miloš Zeman tvrdil: nechci strašit lidi z billboardů, ale předsednictví strany neodmítl. Podobně absurdně zněla slova volající po mladých lidech v politice, když v sále bylo většině lidí kolem sedmdesáti let. Rovněž absurdně zní i podpora Václava Klause v jeho postoji k Lisabonské smlouvě, když se na schůzi mluvilo o proevropské orientaci budoucí strany.

Analytici se více méně shodují, že šance uspět má tato strana velmi malé, ale může ubrat řádově asi dvě až tři procenta hlasů sociálním demokratům. I když některé osobnosti mohou přitáhnout víc než Jana Wolfová se svou stranou důchodců, kterou při minulých volbách podporoval Miloš Zeman. Ta totiž dostala jen 0,6 procenta hlasů. Ale podobně nové politické subjekty v pravé části politického spektra pánů Petra Macha (Svobodní) a Petra Havlíka (Občané.cz), mají mizivé šance, pokud vůbec budou kandidovat. Větší šanci má snad jen strana Věci veřejné, která si jako identifikační ikonu vybrala novináře Radka Johna. Za úspěšný nový politický subjekt lze v tuto chvíli považovat jedině TOP 09 starých matadorů Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska.

Absurdní na tomto výčtu je, že všechny tyto subjekty až na Věci veřejné mají v čele osobnosti, které jsou v politice dlouho nebo představují jen klony starých politiků, ale volají po změně politiky. Připomeňme si: Miloš Zeman z politiky utekl zadním vchodem v roce 2003 při volbě prezidenta, bývalá poslankyně Jana Wolfová opustila ČSSD, Petr Havlík spoluzakládal ODS a Petr Mach Václavu Klausovi řediteluje Centrum pro ekonomiku a politiku: hlásá výhradně jeho názory. Miroslav Kalousek opustil lidovce a Karel Schwarzenberg zelené a přidal se k němu a ke straně TOP 09. Skoro všechny tedy pojí jedna věc: nostalgie po moci! Rádi by ji znovu získali nebo alespoň si s ní zakoketovali. Síla moci je opojná, jako síla alkoholu, drog a sexu.

V němčině se moc, die Macht, odvozuje od starého gótského kořene magan: dokazovat a tento kořen není vůbec příbuzný se slovem machen - dělat, tedy něco vytvářet. Vlastní korpus moci je tvořen nadějí, dozorem a zájmem na ničení, kterým si mocní dokazují svou sílu, která je opájí. Proto také symboly moci jsou většinou dravá zvířata: Říká se, že předkem Džingischána byl vlk.

A nejsilnější tyranie je vždy ta, která si dovoluje nejsilnější otázky. Za každou otázkou, kterou politik něco zpochybňuje, vězí přesný záměr majitele moci, který je za ní ale skrytý. Cíl není nikdy identický s tím, o čem mocný hovoří. Tajemství takové situace je nejvnitřnějším jádrem moci. V tomto stavu se mocný tvor vyznačuje zvláštní směsí netrpělivosti a trpělivosti. Čím déle v tomto stavu setrvává, tím silnější je naděje na náhlý úspěch. Tyto moudrosti, které jsou popsané v mnoha knihách, ale platí jen tehdy, když dotyčný skutečně nějakou faktickou mocí ještě disponuje. Poslední absurdita se týká Miloše Zemana, který chtěl ještě jednou předvést svou sílu, jenže protože o ní jen nostalgicky sní a obklopuje se podobnými nostalgiky, stal se pouze směšným. Proto se také mezi lidmi nové straně SPO začalo hned přezdívat SPAM - nevyžádané sdělení, které se hází do koše.

(Psáno pro ČRo6)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

TOP 09 ("tradice" o níž nikdo neví, "odpovědnost" tzv. nejlepších ministrů, "prosperita" pro koho?) a SPO = strany politických zkrachovalců, přeběhlíků, zběhů a podivných existencí.

Jeden za 18 druhý bez 2 za 20.
22. 10. 2009 | 18:57

Tupelo napsal(a):

I kdyz nektere prvky programu SPO jsou mi sympaticke (duraz na evropskou integraci ci posileni prime demokracie), seznam lidi kteri se kolem motaji (Slouf, Bobosikova, Gregr) je mi nesympaticky. To uz radeji Veci verejne.
22. 10. 2009 | 19:27

veverka napsal(a):

Je velmi úsměvné,kterak Hvížďala kritizuje všechny nové malé strany.Všechny krom TOP 09, partaje těch největších bezcharakterů a přeběhlíků,kteří bez jakýchkoliv výčitek svědomí uprostřed volebního období prostě řeknou,že už je ta KDU-ČSL za kterou jsou ve sněmovně nebaví a založí si stranu jinou a za tu v té sněmovně zůstanou.Naprostý výsměch demokracii!Představte si,že by např. v Británii půlka konzervativních poslanců prohlásila,že ta strana za kterou je tam voliči šoupli už je prostě nabaví a tak si založí novou,s jiným programem(v případě TOP 09 dokonce pro jistotu s vůbec žádným) a za ní v té sněmovně tak nějak zůstanou a zneužijí tak své přítomnosti v parlamentu a v médiích k propagaci své "nové" strany.Že si to představit nelze? No jistě že ne,protože v Británii tu Tradici a Odpovědnost skutečně mají,zatímco v naší pseudodemokracii si můžou poslanci dovolit i takovéto do nebe volající prasárny.Navíc za peníze Bakaly a bůhvíkoho ještě,za které visí rádobymoudře se tvářící ksicht knížete v každé polorozpadlé vesničce.Hnus fialovej.Co je ještě v této zemi všechno možné,to ví jen pánbůh.
22. 10. 2009 | 19:58

Vico napsal(a):

Tak konečně jsem se dozvěděl, kdo je předkem našeho vlka - sám Džingischán :))

Bohužel má autor s charakteristikou Zemanovy strany "SPAM" pravdu.

Zemanovy bonmoty jaksi získaly vlastnosti bumerangu, kdežto dříve měly vlastnosti vystřeleného šípu.

Zeman poučuje, že politik může být všechno, jen nesmí být směšný--Bonmot vhozen ale obloukem se vrací a práskne Zemana do jeho vysokého čela prakticky vzápětí.

Mistr světa v supertěžké váze se po deseti letech rozhodl vrátit do ringu. No to bude nadělení!

Na bilboardech tedy nebude. Tak kdo? Fotogenický Melčák?

Šlouf jako symbol nové neklientelistické politiky. Další nechtěný bonmot s vlastností bumerangu.

Největším triumfem by mohla být Bobošíková. Ta by hlasy přitáhla. Opravdu ztělesnění vskutku proevropské politiky, jak žertuje Zeman. Zase bonmot se zpětnou dráhou letu.

Jak to tak ten Schvarzenberg vlastně dělá, že má bezmála 14%?

Oba nosí hlavu podivně bokem, oba vypadají, že spí, oba mají pevnost. Jeden Orlík, druhý tvrz na Vysočině, oba mají rádi becherovku - jeden ji pije, druhý vyrábí.

Jako mušketýr po dvaceti a dalších deseti letech však vypadá jen jeden z nich.
Mušketýr však není to správné slovo.

Spíš Zoro mstitel, kterému zůstala černá maska pomsty, ale místo meče už drží jen starý čakan.
22. 10. 2009 | 20:10

Vilém napsal(a):

V naší politice by návrat zpět rozhodně nebyl tak špatný jako pokračování stávajícího kurzu. Levice navíc nutně potřebuje nové strany, protože KSČM je svým tíhnutím k minulosti nepřijatelná pro většinu umírněných (nebo řekněme přihlouple konformních) voličů a ČSSD snad už ani nemá atributy levicové strany, což může nyní maskovat lacinými opozičními hesly, ale po vstupu do vlády se to zákonitě projeví bezzásadovou, kapitulantskou a zmatenou politikou. SPO se v této chvíli asi nepodaří průlom do parlamentu, ale objektivně zde existuje prostor pro nekompromisní demokratickou levici, kterou naše politické spektrum těžce postrádá ke škodě celé země. Logicky se kolem nového seskupení objeví také momentálně neangažované osoby se zkušeností z jiných stran, odsuzovat stranu předem kvůli několika členům bez vyhodnocení programu je ukvapené a prozrazuje zaujatost. Miloš Zeman má jistě nedostatky a nectnosti, ale jako premiér odvedl nejlepší práci v českých dějinách, zemi převzal v poměrně závažné situaci a dovedl ji k stabilnímu ekonomickému růstu a zdárné integraci do Evropy, za jeho nástupců se naproti tomu ČR neustále vzdaluje standardům evropských zemí a vnitřně se rozkládá.
22. 10. 2009 | 20:47

znalec napsal(a):

Možná, že je to jen sympatická snaha odebrat body Paroubkovi a probudit ČSSD ke změnám. Jinak doba pro zakládání nových stran je nazralá, protože většinu národa už nebaví pitomé tahanice velkých stran a patová situace na politické scéně.
22. 10. 2009 | 20:58

hovorka11 napsal(a):

Zeman udělal méně škod, než ostatní lídři ČSSD, je nejlepší ze špatných.
22. 10. 2009 | 20:59

Hurá napsal(a):

Tak to bylo přesné a vtipné. Gratuluji !
22. 10. 2009 | 21:11

Béda napsal(a):

hovorka11,

souhlasím, že proti Klausovi a Kalouskovi byl Zeman vrcholem osobní morálky a ekonomickým géniem.

Ale jinak to jeho slovní buranství a politická závěť v ČSSD - Altnerova kauza, to byly slušné kaňky na jeho politickém bryndáčku.
22. 10. 2009 | 21:19

Al Jouda napsal(a):

Ani TOP 09 ani SPO, ale VV - to je naše naděje ! Děkuji panu Hvížďalovi, že se o této straně zmínil.
22. 10. 2009 | 22:18

Béda napsal(a):

Al Jouda,

na základě dosavadních zkušeností bych byl spíš pesimistou. Za cca 20 let samostatnosti se v české politice neobjevila jediná křišťálově "čistá" strana. Nebyla jí ani ODA, ani US...

Všechno je to na jedno brdo. Nejdřív velké sliby, velká očekávání a pak probuzení do černé reality.

Obávám se, že téměř stejné to bude s "TOP" 09 i s VV.
22. 10. 2009 | 22:45

Shaw napsal(a):

Germanismus "stát se směšným" se správně česky řekne "zesměšnit se". Je to krásný svižný jazyk ta čeština někdy. A vůbec to není, jak někteří Čechoněmci rádi říkají, přeložená němčina.
22. 10. 2009 | 22:51

kormoran napsal(a):

....Znalec , prvni veta bingoooo!
Zeman tezce prekusuje nynejsi smer strany (pod vedenim "roznasece gulasu " z vysekoveho masa) a tehdejsi, kterou on sam zakladal . Je to logicke.
22. 10. 2009 | 23:16

:) napsal(a):

Ja se jen bojim, ze pokud bych se nekdy chtel zucastnit verejneho zivota, dostanu se do sparu takovych sravnych a dobrych lidi, jako jsou komentatori. tomu ja rikam profese.
23. 10. 2009 | 00:05

Al Jouda napsal(a):

To Béda : Jisté je, že se potřebujeme zbavit starých politických bafuňářů, kteří ve straně VV nejsou. Jsou tam většinou mladší lidé, kteří nejsou zkorumpovaní. Alespoň nějaký čas by mohli činit dobro pro republiku.
23. 10. 2009 | 00:51

zástupce lidu napsal(a):

za akci Čisté ruce patří tento soudruh do lochu. nabádal justici k potlačování určité skupině obyvatel a to dokonce bylo v tisku z úst soudružky Benešové.další zločiny napáchal v ekonomické oblasti D 47 atd. tyto národohospodářské škody nejsou v milionech ale miliardách. nechápu , že to nikdo neřeší a pouze ho mají za becherova.
23. 10. 2009 | 01:16

kormoran napsal(a):

Casto slychavam citat ,ze "ryba smrdi od hlavy" . Mohu oponovat citatem , ze "tlaky vznikaji od spodu."A to zcela prirozene , jelikoz jsem jeste nevidel mrtvou rybu se " priposrat" a zde je ten markant!
Pred malou chvili jsem poslouchal radiozurnal s tematem "hovinka" nasich ctyrnohych milacku.
Jake ma spolecnost prijmout zakony, aby donutila uklizet hovna po haf haf. Tvrde ?
Nebo ma davat"chytrym" obcanum do schranek , krome letaku , jeste navic pytliky s ponaucenim?
Nebo ke kazdemu stromu v parku pribit poldu?

Dopr... le , co ty Technicke sluzby delaji ? FFFcera jsem byl se synkem F parku a on upadl do hovna! Ja platim dane! Aliku ! K noze ! Tys to urcite nebyl vid? Ty chodis az tam za ten druhy strom!

Z hoven se tezko narod vymota pokud se bude drzet citatem o rozkladu mozku "mrtve"ryby.))
23. 10. 2009 | 01:29

optimista napsal(a):

Spousta inteligentnich, zasvecenych nazoru. Ted jeste co si o tom bude myslet volic.
23. 10. 2009 | 04:42

Béda napsal(a):

p. Hvížďala,

o "nejlepším" ministru financí z netradičního soudku:
"Kellner a Tykač dotahují obří obchod, stát svou šanci propásl.
"PPF koupila akcie ostravských oceláren za 850 milionů korun. Brzy tento balík prodá Mittalovi až za sedm miliard"
http://finweb.ihned.cz/c1-3...
Pro K.Mueller: patří do knížky "Naše slavné prohry"
23. 10. 2009 | 05:08

schlimbach napsal(a):

kormoran:

s tou rybou máte pravdu, jenže s těmi tlaky zdola to máte těžké, buď je musíte vyvolat sám nebo se k někomu přidat a vyvolat je společně ...
23. 10. 2009 | 06:02

Petr napsal(a):

Pane Hvížďala jste pro mne seriózní a přemýšlivý novinář. Ale tentokrát se Vám blog nepovedl. Ne, že by jste neměl v ničem pravdu. Strana "důchodců" rozhodně není trvalou spásou pro tuto zemi. Ale kdo je dnes lepší? Do země zadupaný a Zelenými ustrašený Topolánek? Veliký a sebestředný "JÁ" a "JÁ" Paroubek v Nových šatech? StalinskoLeninský kostlivec Filip? Či snad všeuměl a všemurozuměl, všeministr Svoboda? Nebo snad dokonce diktátor a despota Bursík?
Strana SPO je možná stranou na jedno použití. Ale alespoň zamíchá kartami. Jsou v ní vzdělaní a přemýšliví lidé. Je faktem, že hlavně průměrný věk je mínusem této partaje. Ale přesto přemýšlím, že možná dostane můj hlas.
Přeji hezký den
23. 10. 2009 | 07:55

Otázka napsal(a):

pro Petr,
prosím,kolik Vám je roků pane Přemýšlivý,aspoň devadesát ???
23. 10. 2009 | 08:18

zdesta napsal(a):

Al Jouda.Neopodstatněný optimismus.Čestný politik je něco jako čestný vrah.Radek John není tak hloupý aby nevěděl, že zvrátit současný stav a manýry politické scény se mu nepodaří.Pak tu samozřejmě vzniká otázka,proč do ni vstupuje.
23. 10. 2009 | 08:28

slavwin napsal(a):

Já bohužel než špatně česky neumím, k tomu bych přidal takový ten slang nadávající spodiny. Lezete mi slovani na nervy. Myslím že Vás nikdo více neokrade nebo nepřiškrtí než nějaký jiný slovan, a nikdo vás spolehlivěji nedovede k úpadku než ta široká strana na východě. Jestli na tomto území žili slované a germané dohromady i když se škorpili mělo to tak zůstat a pokud to k tomu zase spěje, souhlasím urovnávat ale nebránit, myslím že žáden bolševicky polorus tomu nezabrání, jen to zkomplikuje. Třeba mu v tom zabránit ať se ta závora jmenuje vlastizrada nebo nějak jinak.
23. 10. 2009 | 08:41

diminish napsal(a):

Česká politika je mediální záležitost.V tom smyslu do ní Zeman dobře zapadá.Důvodem mediality je asi oprávněný strach ze zkompromitovaných administrativních metod.
Krize politické scény se týká i protagonistů jako ODS a ČSSD.Kombinace pasívní ekonomické politiky ODS s aktivní (pseudoaktivní) sociální politikou ČSSD má za výsledek stagnaci v lepším,krizi v horším případě.Na "rozvoj" společnosti v pravém slova smyslu oba dominantní politické subjekty nemají.ČSSD se od začátku svého působení vymezuje patologickou sebeizolací místo zdravou sebeoriginalitou.Její hybridizace s ostatním spektrem politiky nenese dobré výsledky:tichá s KSČM, otevřená spolupráce střídaná opozicí s ODS.
Je to nepsaná "třetí cesta" mezi socialismem a kapitalismem.V málo rozvinutých asijských a afrických zemích je považována za zdroj a příčinu terorismu. Pokud to není přeceňováno.
23. 10. 2009 | 08:58

Terry napsal(a):

...a kouzlo moci.

A být u lizu.

A vo vo vo tom to je.
23. 10. 2009 | 09:21

Terry napsal(a):

Zemanovy bonmoty...

Který jiný (i cizí) předseda vlády byl tak mnohokrát vláčen po soudech, jako svého času premiér Zeman právě kvůli svému "pouštění si huby na špacír".

Takové "vejšplechty" si může klidně dovolovat jako soukromá osoba, ale jako vrcholný reprezentant státu by měl mít jinou úroveň.

Ale to se týká i jiných našich vrcholných představitelů státu se slovníkem a chováním zaplivané hospody nejnižší kategorie. Nemusím jmenovat, jen použiji velice případný (a stále aktuálnější) citát:

"Ať jdou do prdele všichni."
23. 10. 2009 | 09:32

Terry napsal(a):

Projev Olivera Cromwella vůči Sněmovně reprezentantů při rozpuštění Dlouhého parlamentu

20.4.1653

„Je nejvyšší čas, abych ukončil toto vaše zasedání, jež jste zostudili svým opovrhováním všeho dobrého a poskvrnili svými neřestmi; jste než sebranka a nepřátelé schopné vlády; jste než prodejní ničemové. Jako Ezau byste prodali svou zemi za kus bídného žvance a jako Jidáš zradili svého Boha pro pár drobných.
Je ve vás vůbec kousek dobrého? Existuje nějaká neřest, jež by vám nebyla vlastní? Nejste o nic více věřící nežli můj kůň; zlato je vaším Bohem; kdo z vás neprodal své svědomí za úplatky? Je mezi vámi jediný muž, který alespoň nepatrně hájí zájmy Commonwealthu?
Vy mrzké děvky, což jste svými nemorálními taktikami a podlými činy neznesvětili toto posvátné místo a neučinili z Božího stánku doupě zlodějů? Jste nechutně odporní celému národu; pověřili vás sem, abyste napravovali křivdy! Tak tedy! Seberte si své cetky a zamkněte za sebou. Ve jménu Boha, jděte!“
23. 10. 2009 | 09:33

slavwin napsal(a):

Potřeba nové politiky je velká, ale ne přes Šloufa. Nejperspektivněji se mi jeví VV - JOHN. Nemělo by se to utopit problémy s Němci a Komunisty, neboť ty ani nejsou jsou umělé vyvolávané. Problém je kde patříme. Do Evropy do Asie. Je úsměvné když korupčníci a všemožné pijavice se bojí zadlužování.
23. 10. 2009 | 09:35

slavwin napsal(a):

Terry
Ono ty silné řeči vždy někdo zneužije a je z tohoho větší bordel než byl. Lepší je lumpárnám stavět hráze a ne likvidovat jejich strůjce. Cromwella vykopali z hrobu a nějak posmrtně popravili, bolševici taky něco radikálně napravovali, sudeťaky jsme vysídlili a žereme se mezi sebou.
23. 10. 2009 | 09:45

Zdenek Mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, který byl v rozporu se záměry těchto stránek - tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů a diskusí
23. 10. 2009 | 09:54

diminish napsal(a):

K dnešní mezinárodní situaci přívlastku "socialistický" v politice:

osobně bych spíše dnes viděl větší analogii mezi Evropou a Latinskou Amerikou,než mezi Evropou a Asií,Afrikou.
Evropa: pravicový Sarkozy nedávno zvítězil ve volbách ve Francii nejtěsnějším rozdílem nad levicovými socialisty.Úplně stejným nejtěsnějším rozdílem v českém referendu o EU zvítězili čeští europaunionisté nad českými izolacionisty.
V Latinské Americe podobné téměř rovnováhy:Nicaragua,Kolumbie,Venezuela
Shrnutím:klasická koncepce dvacátého století "o třídním boji a třídním smíru" je v obou těchto kontinentech nyní spíše nahrazována vztahem socialistů k multikulturalismu a kontinentálnímu unionismu na dvou různých kontinentech:evropském a latinskoamerickém
23. 10. 2009 | 10:20

Vico napsal(a):

Vilém : Jestli si od SPO slibujete nějakou lepší alternativu levicové politiky, budete zklamán.

Zeman samozřejmě měl své hvězdné chvíle a vedle Klause a svým způsobem i Havla patřil k nejvýraznějším postavám polistopadové éry.

To bejvávalo. Zeman je dnes svým vlastním stínem. Dalo by se říci, že zrazuje sám sebe.

Trochu jsem to nahoře připepřil a přisolil, ale myslím, že mám pravdu. Radost však nemám.
23. 10. 2009 | 13:42

Vilém napsal(a):

Vico
Pokud jde o cíle této strany, jsou prozatím nejasné, přítomnost Melčáka je ovšem negativním signálem, pokud jeho podpora pravicovým reformám svědčí o programu SPO. Ovšem horší alternativu levicové politiky SPO sotva může představovat, protože ČSSD je v tomto směru prakticky nepřekonatelná.

Podle všeho dokonce starší politikové jsou určitou výhodou proti mladší generaci, protože jejich smýšlení není rozvráceno povrchním obdivem k všemu tržnímu, přepjatým individualismem a celkovou nevzdělaností, které jsou naopak typické pro současné socialisty z Grossovy generace. Bylo by samozřejmě skvělé mít levicové osobnosti ve věku kolem 40 let s perspektivou dalšího růstu, ale prakticky neexistují.

Dříve nebo později musí dojít k založení nové levicové strany, protože oživení ČSSD je málo pravděpodobné a potenciálně levicové voličstvo naopak poroste, a SPO je mi z toho důvodu vcelku sympatická jako první pokus po mnoha letech nesmyslného čekání na zlepšení ČSSD.
23. 10. 2009 | 14:25

milop napsal(a):

To: autor

Víte pane, mladí osli nehýkají lépe.Ona téze, že čerstvá mladá krev, kdosi nový, přinese to, po čem všichni volají je možná naivnější než se vám zdá. Proč by proboha měli ?

Uvedu proti ní toto :
a) s postupujícím časem bude mládí ceněno, ale nebude převládat, nastoupí k věku citlivější kultura. Prostá demografická matematika.

b)poslední období, kdy vaše téze platila, byla léta těsně po založení republiky. najmě v kultuře bylo to vzeptěí, které přinesla mladá generace, fantastické.

c)zamyslete se, prosím, co vnesla generace dnešních čtyřicátníků jako vklad do této doby. Pragmatismus ?

Napište to někdy. Stereotyopy jsou únavné. nemyslel bych si, že "staří osli" nemohou vyhýkat změnu.
23. 10. 2009 | 14:26

Vico napsal(a):

Vilém : Já zase, na rozdíl od vás, nejsem k současné ČSSD tolik kritický a rovněž zdaleka nejsem tak kritický k současné podobě sociálně tržního kapitalismu,jak se vytvořil v Evropě po II. WW. Na rozdíl od vás, jakýkoliv pokus přejít od tohoto modelu k jinému "spravedlnějšímu" považuji za cestu, která by mohla skončit i ustanovením nového Výboru pro obecné blaho.

Nakonec si přeregulovaná řeka stejně najde své původní koryto. Smete však předtím všechny, kteří si nastavěli své vzdušné zámky tam, kde neměli.

Proto jsem názoru, že nepříliš radostný stav v levém spektru je možno napravit změnou v nejsilnější levicové straně ČSSD. A to pokud možno tak, že se zde najde nová charismatická osobnost, jakou byl svého času Zeman.

To, co dělá Zeman nyní, je už jen záškodnická práce ve prospěch svého dřívějšího soka a dnešního přítele Klause.

Pohanka a Melčák sami otevřeně přiznávali, že Zeman je jejich velkým a maximálně respektovaným rádcem. Jak jim radil, to lze zjistit ze zápisů jednání PS.

Kromě toho nemá nová strana žádné pořádné zázemí. Exministři nebudou dělat tu potřebnou práci nosičů vody. A bez nich to nepůjde. To by se Zemanovi muselo podařit přetáhnout na svou stranu infrastrukturu ČSSD. To se však nepodaří.

ČSSD, ať už si o ní myslíte cokoliv, není v krizi. Ovládla všechny kraje, má tolik senátorů, jako nikdy předtím a reálnou šanci na volební vítězství.

Tudy pro Zemana cesta nevede a jinou nevidím.

Od Zemana je to těžký diletantismus, že vůbec do něčeho takového šel. Hvížďala má tentokrát pravdu.
23. 10. 2009 | 15:02

Vilém napsal(a):

Vico
První odstavec je zajímavý, ale jako popis svých názorů ho nemohu přijmout. Stručně řečeno nemám nic proti sociálně tržnímu kapitalismu, jenže striktně vzato je to protimluv. Kapitalismus je třeba korigovat sociální politikou, a pak dostaneme tzv. sociálně tržní ekonomiku, která v sobě obsahuje tendenci ke zhroucení a přechodu k čistě tržní ekonomice, a úspěšně sloučit tržní a sociální principy může jen v době stabilního ekonomického růstu. V době krize nebo nestability se konflikt tendencí vyhrotí a je třeba velké snahy levice, aby nedošlo k reformám a vystupňování "realistických", "nezbytných", "reformních", "modernizačních" apod. tlaků a zničení sociálních institucí.
Z toho také plyne moje hodnocení ČSSD a modernizované levice všeobecně - tyto politické síly nejsou schopny tržní tendence vyvažovat ani tlumit, zčásti proto, že jejich politikové jsou sami úplně oslnění tržní ekonomikou a podplacení výsadami. Zkušenost řadového občana na rozdíl od svých předchůdců nemají, proto u nich levicové myšlení nemá živé zdroje, nesytí se každodenní zkušeností, znají ho jen z teorie (která je nezajímá), hlásají ho čistě instrumentálně.
Zajisté není nutné hladovět a nemít na nájem, aby někdo smýšlel levicově, ale na tlupě celkem primitivních podnikavců a kariéristů formátu Grosse, Paroubka (toho v praxi znáte z předvolebního roku, kdy se i ODS měnila v náramně sociální stranu) a jemu podobných (podívejte se na další i mladší, třeba Drobka) zkrátka nic levicového není. Proto od nich nelze čekat nic, tudíž jakýkoli pokus odjinud je třeba uvítat, i když uznávám, že nemá velkou šanci uspět nyní, kdy si voliči o ČSSD mohou dělat iluze. Podle mě naopak Vy budete na obrodu ČSSD čekat do soudného dne.
23. 10. 2009 | 15:23

Vico napsal(a):

Vilém : Možná budu čekat na obrodu ČSSD do soudného dne, ale nijak zvláště to ani nebudu prožívat :)

Jinak považuji za zajímavé vaše konstatování, že sociálně tržní ekonomika v sobě obsahuje tendenci ke zhroucení. Vida, jak lze něco takového říci a přesto nebýt modrým bolševikem :)

Pak se však i vy se svou vizí dostáváte do věčné smyčky, ze které se nakonec nelze dostat jiným způsobem, než osekáním sociálního státu, protože ten ve zhroucené ekonomice existovat ani nemůže.

Tím jako kdyby jste podporoval slova Pocestného, který onehdá psal, že po socanském mejdanu vždy přichází pravicová odmašťovna.
23. 10. 2009 | 15:38

Vilém napsal(a):

Vico
Sociální stát jako řada jiných institucí má tendenci k poměrně výrazné expanzi, na konstatování takového faktu nevidím nic pravicového. Historicky je tato tendence nepopiratelná a logická, protože sociální hodnoty se objevují v nových a nových kontextech a pokud jsou ve veřejné debatě legitimní a daří se je politicky prosazovat, vznikají další a další programy - například dříve vznikly programy pro staré a nemocné lidi, později pro nezaměstnané, menšiny atd., a nakonec se v některých oblastech ukáže sociální politika jako neúměrně nákladná. To neznamená, že to nelze vidět také opačně - po pravičáckém běsnění musí přijít stát a zcivilizovat džungli, kterou za sebou nechávají tržní interakce - ve smyčce se tedy nachází vývoj společnosti. V současnosti zašly naopak příliš daleko pravicové tendence a je třeba angažované a příčetné levicové politiky, aby se podařilo obrátit asociální vývoj. Zeman už prokázal, že je schopen úspěšně čelit převažujícímu duchu doby, naopak Špidla, Gross a Paroubek předvedli, že ani z pozice mocenské převahy nejsou schopni levicové hodnoty obhájit, poslední dva zřejmě vinou nezájmu o ně.
23. 10. 2009 | 15:51

Vico napsal(a):

Vilém : Smajlíkem jsem chtěl dát najevo, že vás rozhodně z modrobolševismu nepodezírám.Naopak souhlasím, že sociální stát k takovéto expanzi tendence má.Okrajově tyto tendence tu kritizuje P.Ř.viz "džendrtety", kdy vynakládané prostředky na různé sociální programy už spíše slouží těm, kdo tyto někdy až obskurní programy realizují, než konečným adresátům.

Jako prioritní vidím zachování nějaké formy sociálního smíru. Sociální mír nebude nikdy, vždy jenom smír. Extrémy v obou směrech pak vedou k sociální válce anebo ke stavu všeobecné branné pohotovosti.

Ľze to vyjádřit krátce, nejsem revolucionář.

Abych se přiznal, chtěl jsem vás tak trochu vyprovokovat k diskuzi a nelituji. Z levicově orientovaných účastníků diskuze patří vaše příspěvky k zdaleka nejpodnětnějším.Mějte se.
23. 10. 2009 | 17:00

Vilém napsal(a):

Vico
Osobně by mi Výbor veřejného blaha v umírněné podobě docela vyhovoval, zřejmě tedy budu revolucionář nehledě na to, že takové výbory zpravidla umírněnost velmi rychle ztratí. ;-).

Ovšem Vy patříte mezi nerevolučními diskutéry k zdaleka nejotevřenějším, proto mě těší s Vámi debatovat, obohacuje mě to a nechci Vás zahánět do tábora elitářskotržní kontrarevoluce po bok Pocestného ;-).

Taky přeji hezký den
23. 10. 2009 | 17:09

dej2 napsal(a):

Jenom stručně k"nové straně".Prý se sešlo asi 400 hlav.Já si myslím,že není vůbec vhodné vstoupit do místnosti,pokud zjistím že jsou tam lidé jako Grégr,Bobo a Šlouf.Slušný člověk by se měl pohybovat od takovýchto takylidí minimálně pět stanic metrem.Jinak je to s naším národem hodně špatné.
24. 10. 2009 | 12:58

Béda napsal(a):

dej2,

o favorizované malé "straně" (TOP 09) p. Hvížďaly:

v této straně jak známo se sešli "nejlepší" čeští exministři
- ZV K. Schwarzenberg
- financí M.Kalousek a
- MO V.Parkanová

M. Kalousek založil stranu (doposud bez programu)
K.Schwarzenberg se stal jejím maskotem
V. Parkanová se stala "Předsedkyní TOP 09 na jihu Čech" viz http://www.novinky.cz/domac...

Řekl bych, že "odbornost" a "morálka" jsou určujícími znaky nové strany. Jak se říká, ryba smrdí od hlavy.
24. 10. 2009 | 16:26

babča napsal(a):

Bobošíková použitelná ke všemu a Šlouf to jsou ti co nebudí záruky solidarnosti,otevřevosti.
24. 10. 2009 | 22:04

es2f napsal(a):

Copak ted asi dela Dalik?
24. 10. 2009 | 22:50

Krákora napsal(a):

Vážený pane, napiště , jak to bylo s Mladou frontou po převratu.Určitě to bude občany zajímat.
24. 10. 2009 | 22:51

milo napsal(a):

To: autor

Pane, může být, že se vám ten člověk jeví jako směšný. Může být, že celá ta operace je odsouzena k těžkému neúspěchu. Porovnám-li však míru integrity tohoto konstruktu a toho druhého ( však víte), řekl bych, že ten zemanův je ryzejší. Nemoralizuji, jen míním, že není odnoží nepěkného kartelu za nějž, obávám se, namáháte své pero.
24. 10. 2009 | 23:30

Vidoucí napsal(a):

1) Ti z diskutujících, kteří zde chválí Zemana a novou stranu, je nikdy volit nebudou. Je to proto, jsou to pravičáci a přejí si jen, aby ta nová strana odebrala procenta ČSSD.
2) Naštěstí těch procent moc neodebere. Autor K. Hvížďala odhaduje tak 2 až 3 %. Já jsem toho názoru, že to může být maximálně tak 0,2% až 0,3%. A to proto, že i když některá jména v této straně mohou být přitažlivá, tak alespoň 2 jména jsou absolutně odpudivá a jsou symbolem bezcharakternosti - Melčák (zrádce a přeběhlík), Šlouf (intrikán, osnovatel akce olovo). Navíc hlavním motivem Miloše Zemana je pomstychtivost a na té se budovat nic nedá.
3) Proč zrovna TOP 09 je autorem preferována, když je to strana starých tváří a většinou přeběhlíků z jiných stran? Je zřejmé, že ODS je v krizi, tak novinářští pravicoví poskoci místo ní začli preferovat TOP 09, v níž skutečný hybatel, člověk "ryzího charakteru" Kalousek, nastrčil do popředí svým způsobem charismatického knížete pána. Novináři jaksi zamlčují, že TOP 09 je sešlost lidí, kteří by ve svých rodných stran spadli na nevolitelná místa a ona moc těm lidem jaksi zachutnala. 4) Jestli může obyčejný volič z nových stran někomu fandit, pak jsou to Věci veřejné, kde jak se zdá, převažuje snaha o nápravu věcí nad snahou o dobré bydlo.
25. 10. 2009 | 04:44

Rada napsal(a):

Trapný Zeman? A pan Hvížďala svým vytrvalým blogováním na jedno téma trapný není?
Zeman se postavil proti Lisabonské smlouvě, a to židovský internacionalista Hvížďala prostě nesnese. Podává s obvyklou omáčkou.
25. 10. 2009 | 05:29

Katz napsal(a):

Je příliš průhledné, za koho tento pravdoláskový "kindrštůbe" s velkým nasazením kope.....
25. 10. 2009 | 06:35

NEMO napsal(a):

Bože koho chce tahle sešlost oslovit?? Pomatené a zbloudilé komunisty, dementní starce nebo snad ty co se po létech probudili z kómatu? Zeman buď stratil rozum a nebo ho prostě nikdy neměl..! Zeman dříve v politice na nás působil jakž takž normálně zřejmě proto, že jeho kroky vedl někdo v pozadí. Skoro to vypadá, že všichni politici pokud stratí moc a tím pádem podporu a vedení jejich kroků lobisty vypadají jako pomatenci, kteří nemají tušení, kde se nachází naše realita a co je a co není ještě v normě.
25. 10. 2009 | 07:03

advista napsal(a):

Vytratila se moudrost, zůstala vyčůraná ješitnost v kombinaci s hrabivostí. Smutné, velmi smutné.
25. 10. 2009 | 08:22

jana napsal(a):

Zeman s jeho senior týmem a Bobošíkvou,která se neštítí pod světly kamer ničeho tak těm svůj hlas rozhodně nedám
25. 10. 2009 | 08:23

mkubesa napsal(a):

Pane Hvížďalo, ano, Zeman se stále jen zesměšňuje a je již trapný. Je to vypsaná fixa - utekl od politiky jako malý kluk a to si lidé pamatují. Kromě toho dělá vše proti ČSSD i když by měl zpytovat svědomí za svou špatnou personální prací. A jak je vidět, nezměnil se a pokračuje ve své neschonosti mít kolem sebe ty správné lidi. Neměl čuch na lidi (Gross byl jeho korunní princ, Špidlu doporučil jako svého nástupce). Nemá čuch na lidi i dnes (Šlouf, Bobo, Melčák). Pan Špidla je jeden z neslušnějších politiků které znám a Zeman se o něm velmi nevkusně až odporně vyjadřoval a vyjadřuje. Prostě je za zenitem, návrat do politiky je jen teorie.
A Vaše mínění o TOP 09 mne skutečně udivuje.Myslím si, že tato "strana přeběhlíků" nemá šanci ve volbách. Lidé vědí, kdo je belzebub-křesťan Kalousek, trapná zpěvačka Parkanová, vypočítavý "analytik" kníže Schwanzerberg atd. Myšlenky možná nemají špatné, ale ty mají i jiné strany. TOP 09 je stranou, která bude do voleb lidmi "prokouknutá".
ODS je v rozkladu, KSČM je strana, která je brzdou pokroku a, bohužel, velmi škodí levici. KDU-ČSL má dlouhý název, ale její pravicovo-levicové směřování na čele se všeumělem Svobodou lidi jen dezorientuje. I když nejsem členem žádné strany, nemohu si pomoci, ale nejblíže mému cítění je ČSSD, která také dělá chyby ve své personální práci, ale přesto se to dá strávit.
Sleduji, jak se lidé (a možná i Vy - pane Hvížďalo) nechávají ovlivňovat ze všech možných stran a této straně ubližují. Nemluvím o těch křiklounech (i na tomto servru ), kteří bez argumentů ČSSD bezostyšně pomlouvají. Myslím na lidi, kteří se nechají těmito křiklouny zmást a kteří si neuvědomují, že jsou sami proti sobě.
25. 10. 2009 | 08:49

mkubesa napsal(a):

Vico

Mluvíte mi(tedy skoro)z duše.
Přeji hezkou neděli.
25. 10. 2009 | 08:59

Jag napsal(a):

Mám obavu,že dnes žijeme něco,co nikdo z nás nechtěl.Demokracii institucí,kterou založil Havel,Zeman a Klaus.A mám obavu,že nějaké úpravy kosmetické to nezmění.Když je shnilý základ,střechu na něm nepostavíte.Na začátku se to špatně založilo a už chápu,proč tuto byrokratickou hydru musela odstranit v minulosti jen revoluce.Ona se totiž při jakémkoli útoku na ni,brání demokratickou cestou práv institucí.A ty už se zrušit ani omezit legální cestou nepodaří.Možnosti jsou jen dvě.Dojdou prachy a zkrachují,nebo je prostě násilně zrušit a lidi z nich vyházet pro nadbytečnost,neschopnost a brzdu skutečné demokracii.Bohužel strana práv občanů je nutná,ale měla být na začátku než se tento systém zakládal.Dnes už hzo tento zbyrokratizovaný systém nehoru nepustí a nic mu změnit nedovolí.Politika je příliš propojení se státními penězi a přebujelou byrokratickou hydrou úředníkú,která si zákony pojišťuje svoje žití a nemožnost ji zničit a zrušit.Tedy žijeme demokracii institucí a občan je jen obtížný hmyz,co jim komplikuje život.Tady sklízíme obdobé sametové revoluce.Tady se zaselo semeno zkázy a našeho předlužení a státního rozvratu financí.
25. 10. 2009 | 09:14

Evžen napsal(a):

Je pravda že Zeman ve své době, byl dobrý, ale ta doba již pominula, dnes by si uřízl pouze ostudu, ujel mu vlak a tito staří politici nemají co pohledávat u nové vlády a nemají zakládat už žádné politické strany, zrovna tak nějaký přiblblo Kalousek a další zkrachovalci a přeběhlíci no prostě takoví politický póvl, v této republice je potřebné všechen takzvaný politický póvl posílat mimo politické dění, nebo jednou a to tak daleko neni že v této zemi bude každý politik a ti pracovat nebudou a kdo vlastně tady bude pracovat a nebude zdarma žrát jenom z ruky toho druhého, především pracujícího, to bude zanedlouho vzácná sorta lidí kterou budeme muset před těmito darmožráči chránit, jednoduché schrnutí, každý politik který odejde do důchodu, každý který zběhne a každý který bude zvolen do určité strany a potom bude chtít založit jinou stranu a nebo bude chtít přejít do jiné strany do které zvolen nebyl bude muset ze hry politika odstoupit a jít poctivě pracovat jako každý jiný, je to stejné jako když někdo nastoupí do zaměstnání jako dělník a po nástupu by chtěl dělat ředitele, tak ho zaměstnavatel okamžitě propustí, nebo kdyby nově nastoupený zaměstnanec chtěl měnit zaběhlost podniku úplně jiným směrem, tak bude také na hodinu vyhozen, a tak by to mělo fungovat i u všech politiků, jednou si byl zvolen do této strany, tak pro tuto stranu a lidi kteří tě zvolili poctivě pracuj, a pokud ne, tak máš padáka a u politiky se víckrát nechytneš, jasné !!!!!
Já když to tak všechno pozoruji, v tomto státě jsme především zlodějové, lumpové, prospěcháři, je to samá apsurdita a hnus, a ten politický póvl je třeba důkladně vyměnit a vyházet, prostě pořádně vyčistit, asanovat před těmito politickýmy parazity, pokud se toto neprovede tak půjde tato republika dohoven !!!!!!!
25. 10. 2009 | 09:24

Honza z Čech napsal(a):

Je zajímavé číst příspěvky, škoda, že větší počet občynů / bez internetu/ toto nečtě, aby si udělali úsudek o politickém klimatu v naší republice. Prosím ale, pro alespoň pro ty, kdo to může číst sdělujte raději jak z toho marazmu ven. Podle mě je začátek u voleb. Lidi volí podle názoru známého, nebo stranu levou nebo pravou, ale mají velmi málo informací koho, t.j.jakou osobnost. Zde vidím potřebu tlaku na potřebu, aby volič dostal co nejvíc informací a odpovědí na soubor otázek na kandidáta na př.: - byl již v nšjaké straně, přešel do jiné,co pro občany pomohl zajistit,- popis charakteru a pracovních aktivit, zda pracoval pro veřejnost v zastupitelstvu města,-jak je ekonomicky zajištěn,jaká má přání a potřeby,v čem vidí budoucnost,-zda je pro odvolání z funkce / ikdyž dnes ze zákona je to nemožné/,-zda je pro referendum v závažných otázkách týkajících se státu,- zda je podnikatel a jak získal majetek, zda prací nebo lobizmem, politikařením a pod.,-
těch otázek, které by alespoň částečně odhalili budoucí možné činění kandidáta by odborník měl sestavit tolik, aby odkryly charakter, cíle, i když se musí počítat s tím, že nebudou plně nikdy naplněny, nechci být idealista. I já fandím vzniku nové strany a může být nalevo nebo napravo, ale měla by mít znovu důvěru, že členové a budoucí zvolení poslanci nebo senátoři budou skutečně pracovat pro občany a ne jen pro sebe a svůj zisk. Nová strana VV možná, ale jsou tam též již členové kteří přešli z pravé nebo z levé strany. V západních demokraciích mohou být jino straníci přátelé, pak spolu vytvářejí hodnoty pokroku pro národy, dle výsledku voleb jednou z pravicovou,jindy z levicovou ideou.
Prosím vzdělané, úctyhodné osobnosti z našeho života, pomozte obyčejným lidem, ať se naučí využít síly volby, ať nejdou jako ovečky, nebo "on mi kamarád poradil".
P.s. líbí se mi ten proslov Cronwela.
25. 10. 2009 | 09:25

Jag napsal(a):

VOLBY dnes už nic změnit nemohou.Vzpomeňte na výrok Topolánka o sttání správě a její redukci na polovinu.......po návštěvě jedné instituce prohlásil,že to nebude rychlý proces a nakonec neudělal NIC.Demokracie institucí mu prostě ukázala,že je vedle.Základem pro zrušení institucí je nedostatek peněz a zrušení bez náhrady.Dokud budou prachy u státu,bude i počet institucí a byrokracie růst.VOLBY nezmění NIC,znova opakuji.Politika je už dnes ve vleku demokracie institucí a nemí na její chod zádný vliv.Tato mašinerie jede už bez voleb občana.Už dnes chápu,proč jsou mizerné zíkony,proč musely úroky na vkladech najednou skoro na nulu.Demokracie institucí potřebovala prachy na svůj rozvoj a tak okradla a okrádá občany,kde může.Občan je jen divěk v něčem na co už nemá žádný vliv.Zeman to pochopil pozdě,už nemůže zhola nic změnit a stal sejen skutečně směšným......nevstoupíš dvakrát do téže řeky.Zeman nakonec odejde s velkým posměchem pobaveného diváctva.MUSI na DEMOKRACII INSTITUCI DOJIT PRACHY,aby nemohla dojit občany.
25. 10. 2009 | 09:40

Peprník napsal(a):

Řekni mi, co čteš,lépe s kým se stýkáš,a já ti řeknu jaký jsi.Vždycky sedá vrána k vráně a rovný si hledá rovného.Není tím míněněno spravedlivého. Z tohoto pohledu všechna nám předkládaná uskupení potenciálních charakterůvolitelných k o brodě zemské politiky jsou si rovna.Především proto,že se dokonale zabarikádovala a zaštítila ve svých bludech sobě rovnými.Občanstvo je nezajímá,někteří chějí exhibovat,jiní dobře žít na cizí účet.A nezmění se to, dokud nebude možné delegovat zastupitele skutečně zdola bez stranických aparátů,které společnost svírají v nerozbitném krunýři.Zřejmě to nepůjde bez nějaké drastické očistné kúry,protože pravidla si tito solitéři uměli nastavit pro sebe výhodně.Jedno je jasné.Trvale spoléhají na naši nechuť myslet a hlavně dobře vzpomínat.Vždyť se podívejme na šéfstva všech státem provozovaných institucí.Jsou tam zabetonované struktury,které dovedně znásilní k páchání lumpáren podřízené, které vydírají vyhazovy a mrzkými odměnami k nepřežití,nedočkají-li se své podpory a hlavně beztrestnosti.To přenechají těm podřízeným chudákům.Za loď ale vždy odpovídá kapitán a ten má být k zodpovědnosti donucen, je-li s máslem na hlavě. Všichni to víme a nebráníme se dost razantně.A novináři jen hloupě tlachají,místo aby řezali do shnilého dřeva.
25. 10. 2009 | 10:32

bambi napsal(a):

IQ TEST je zločinec a určitě bude chtít nějaký prachy, divím se, že ho sem administrátor pouští...ale teď k tématu: založení této nové strany vítám, protože je východiskem pro ty potenciální levicové voliče, kteří z jakýchkoliv důvodů nechtějí volid ČSSD nebo KSČM. Je prakticky jedno, kdo stojí u jejího zrodu, pokud se bude budovat sdola, jak deklaruje. Měla by ale směřovat k volebnímu vítězství levice jako takové, neboť jinak to není k ničemu. Vždyť komunisté už nejsou žádní komunisté, ať si říkají jak chtějí a stávající sociální demokracie nikdy sama pravici neporazí, jak bychom mohli za posledních 20 let historicky zjistit. Zbavme se těchto archaismů, pokud chceme budovat občanskou a sociální společnost.
25. 10. 2009 | 10:49

lenox napsal(a):

Zakládání nových politických stran souvisí s planými ambicemi jejich zakladatelů. Tato situace vnáší do řad voličů pouze zmatek a deformuje tak šanci na racionálnější řešení, protože po volbách opět vznikne plichta. Pokud má kdokoliv dobrý úmysl a alespoň navenek dělat politiku ve prospěch toho státu, měl by mít především dostatek trpělivosti a hlavně schopnosti prosadit se uvnitř stávající strany. Dle mého názoru nám tak plně postačí 2 silné politické strany tak, aby vznikla jednobarevná vláda, která by nemohla vymlouvat na neplnění svých voleních slibů.
Pokud jde o Zemana, toho je mi opravdu líto, kam až dospěl ten úžasný rétorik z federálního parlamentu. Asi mu chybí sebereflexe a možná i něco jiného.
25. 10. 2009 | 10:56

mkubesa@seynam.cy napsal(a):

bambi

Je to od Vás milé, ale tato "strana" ubírá voliče ČSSD, což může ovlivnit to, že vyhraje pravice. Co Vy na to?
25. 10. 2009 | 10:59

bambi napsal(a):

Opravuji" zdola. A dodávám: pracující lid vybojoval v r. 1989 kapitalismus, za 20 let ho dobudoval a teď si s tím musí nějak poradit!
25. 10. 2009 | 11:28

bambi napsal(a):

mkubesa: pravice vyhrát nemůže, protože tyto tři levicové strany dají určitě dohromady přes 50% a jsou schopny vytvořit vládu, bez ohledu kolik která strana dostane hlasů, nesmí tam být ale ideologické brzdy typu Špidla aj.
25. 10. 2009 | 11:32

Lotras napsal(a):

Hvíždala...kydač modrého hnoje, ze stáje iHeute , nemí smysl nad jeho žvásty se rozčilovat
25. 10. 2009 | 11:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane bambi,

admini sem nikoho nepouští, může sem psát každý, dko dokáže vyplnít reCAPTCHU. Jedná-li se o spamového robota (který Vámi zmiňovaný příspěvek bezpochyby vkládá a reCAPTCHU už umí prolomit), nemůžeme zatím dělat prakticky nic jiného, než jej mazat dodatečně (mění neustále IP adresy, používá proxy server či anonymizér). Naši IT programátoři se snaží najít nějaké řešení, snad se jim to podaří brzy.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 10. 2009 | 12:46

Občan007 napsal(a):

Pan Zeman byl směšný vždy i když si myslel (pardon-čím asi), že je zábavný nebo dokonce geniální.
25. 10. 2009 | 13:31

NEMO napsal(a):

Jen dotaz, pan Hvížďala nás informuje o dění kolem Zemana a dalších malých stran nebo tak trochu a skrytě lobuje za některé z nich? Budiž, chce nám vypovědět svůj názor na malé strany, ale dělá to tak, že některé zatracuje a jiné tak trochu vynáší. Nevím jaká jsou pravidla pro možnost blogování, ale pokud protiváhou názorů pana Hvížďali máme být my čtenáři tak myslím, že poctivé by bylo nás informovat ke kterému politickému subjektu pan bloger tíhne aby jsme mohli reagovat na jeho skutečný názor.
26. 10. 2009 | 06:05

Midori napsal(a):

Pan Hvížďala sliní prst a zjišťuje, jestli vítr vanoucí odjinud nehrozí jeho Madame Tussaud STOPce.
A víte, pane Hvížďalo, že ano ?
26. 10. 2009 | 09:38

Stanley napsal(a):

Pan Zeman již něco dokázal, přisluhovači "kdo ví čeho" jenom plivají jedy a tlačí "tupé stádo" na dojení či porážku.
26. 10. 2009 | 10:26

Apofis napsal(a):

Nemá to smysl až tak po vystřídání2-3generací.Všichni jsou navzájem příliš propojeni.Každý něco druhému závidí a něco na někoho ví a proto to tak dopadá.
26. 10. 2009 | 14:41

Jiří Machek napsal(a):

Překvapuje mne,že i tak zkušený a chytrý člověk jako je pan Hvížďala pouze papouškuje to
co si přeje pan Bakala.
26. 10. 2009 | 22:28

F.Srbek napsal(a):

Jeden z nejhorších blogů od autora, jehož si nomálně rád přečtu. Přání je otcem myšlenky. Chybí mi trochu nadhledu. Pokud jde o šance nových politických stran byl bych opatrný, neboť v české společnosti "index všeobecné nespokojenosti a nas......ti" povážlivě stoupá. Snad zase přijdou lepší články.
27. 10. 2009 | 13:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy