Tigrid, Kryl, já a 17. listopad 1989

16. 11. 2009 | 15:55
Přečteno 8854 krát
Dvě z nejčastějších otázek, které v těchto dnech dostávám, zní: Kdy ti došlo, že komunistický režim se zhroutí a překvapilo tě to? A jak jsi prožíval v Německu pád železné opony?

Na oba momenty si pamatuji velice přesně. První zřetelný signál, že se blíží velké změny, se dal odečíst z telefonického dotazu, který mi byl položen na začátku ledna roku 1989, hned po příjezdu do Bonnu z italských Alp, kde jsme pravidelně lyžovávali s Václavem Bělohradským, Jaroslavem Vejvodou, Jiřím Grušou, Sylvii Richterovou, Jindrou Tomanem a dalšími kamarády. Dotaz mi z Paříže položil Pavel Tigrid. Zeptal se mě: Co bys tomu říkal, kdyby byl prezidentem Václav Havel? Stál jsem v ten moment s telefonem v ruce u francouzského okna a díval se na zasněženou zahradu a odpověděl jsem: Počkej, na to si musím sednout. A řekl jsem něco v tom smyslu, že by to bylo dobře a že bychom se oba jistě vrátili.

Protože v té době v Německu bylo již na trhu nebo se právě připravovalo druhé vydání Dálkového výslechu Václava Havla, který jsme spolu pořídili v roce 1985 a který poprvé vyšel o rok později, bylo celkem logické, že se novináři dost často obraceli na mě. Ze zvyšující se frekvence dotazů bylo evidentně cítit, že zájem o tuto naši osobnost silně stoupá a s tímto zájmem se zvyšoval i počet mezinárodních ocenění, která mu v tomto roce byla udělena. Připomeňme: Francie Václavu Havlovi udělila Mezinárodní cenu Evropské kulturní společnosti, Dánsko Cenu Svobody pro Chartu 77, Švédsko Cenu svobody Olafa Palmeho, Rakousko Cenu dr.Karla Rennera a Německo Mírovou cenu západoněmeckého knižního velkoobchodu, která se uděluje každoročně v říjnu na Frankfurtském knižním veletrhu. Tam už jsem jel na slavnostní převzetí s básníkem Pavlem Šrutem, který mohl z Prahy volně vycestovat.

O měsíc později, 4. listopadu, se již konal v Polsku, ve Vratislavi, ve velkém městském divadle, koncert Karla Kryla a dalších českých písničkářů, na nějž z Čech, Moravy a Slovenska vycestovala či ilegálně přešla hranice celá řada mladých lidí, kteří odhadem mohli tvořit dvě třetiny publika. Ve foyer divadla jsme uspořádali výstavu kameramana Československé televize Vladimíra Douska, který zdokumentoval obležené pražské německé vyslanectví emigranty z NDR, kteří žádali o azyl v NSR.

V Polsku ale již byla úplně jiná nálada: Tam 4. června 1989 kvůli silné Solidaritě padnul komunistický totalitní systém ve svobodných volbách a opozice drtivě zvítězila: Z celkem 261 mandátů nezískala nekomunistická opozice jen jediný. Z atmosféry v Polsku, z obležené německé ambasády v Praze uprchlíky z NDR, kteří směli vycestovat do západního Německa, z protestů v NDR, které jsem denně viděl v televizi a po otevření maďarských hranic s Rakouskem a i ze zpráv z Československa, že tam protestní petici Několik vět podepsalo 10 000 lidí, bylo zřejmé, že Pavel Tigrid začátkem ledna položil dobrou otázku.

Druhá otázka, která mi bývá nejčastěji pokládána, zní: Jak jsem listopadové dny prožíval v zahraničí. I na to se pamatuji docela přesně, protože od 17.listopadu, kdy došlo k masakru na Národní třídě v Praze, mně do Bonnu volal hlavně kameraman Vladimír Dousek, jehož výstavu fotografií jsme instalovali ve Vratislavi. Informoval mě o tom, co se děje v Praze a já zase dál informoval německá média. Protože volal z telefonních budek, aby nebyl lehce identifikovatelný, hovory byly přerušované, jak mu docházely drobné mince. Od 20. listopadu takhle Vladimír Dousek komentoval jako v přímém přenosu i demonstrace na Václavském náměstí.

V noci jsem si pak pouštěl poprvé po dvanácti letech i Československý rozhlas, který však o událostech mlčel. Dne 21. listopadu se ozval z Mnichova Karel Kryl a sdělil mi, že mu zemřela rozrušením z revolučních událostí u televize v Československu matka, že Svobodná Evropa pro něj zažádala na československém konzulátu o vízum a jestli by mohl u nás přespat. O chvíli dřív se ozval Vladimír Kovařík s Ondřejem Neffem z Mladé fronty, jmenovali mě korespondentem v Bonnu a objednali si rozhovor s někým zajímavým. Nabídky jsem využil a okamžitě udělal rozhovor s Krylem, který v Praze v Mladé frontě vyšel 29. listopadu, kam ho zařadil tehdy Viliam Buchert, dnešní zástupce šéfredaktora. Bylo to ve stejný den, kdy Krylovi udělili v Bonnu vstupní vízum.

V kratičkém rozhovoru jsem se ho tehdy optal:
Co bys vzkázal svým posluchačům a divákům? Máš domluvený nějaký koncert?
Karel Kryl mi odpověděl: „Jedu na pohřeb matky. Nemám domluveno vůbec nic. Vzdor tomu doufám, že se to bez zpívání neobejde. Posluchače jsem poznal před pár dny ve Vratislavi poprvé po dvaceti letech, a trochu se chvěji, myslím-li na setkání s nimi v některých z míst v Československu. Dlužím ještě jeden koncert, který si zaplatili, přesně řečeno měl být 26. září 1968 v Bohumíně. Tam bych rád začal.“

Na letišti v Bonnu, kam jsem Kryla dovezl, mi skoro v pozoru a slavnostně řekl, jak jsem si pak poznamenal: „Už jsem měl strach, že můj život bude moc jednotvárný. Bál jsem se, že už znám průběh svých dní až do penze… Že umřu, aniž uvidím své publikum. Že vrahům už nikdo neřekne, že jsou vrazi. Že budou moci stále odhalovat pamětní desky svým obětem, jako nedávno Jiří Taufer Konstantinu Bieblovi.“

Po příletu Karla Kryla na ruzyňské letiště ho pasová kontrola zdržela asi hodinu a deset minut, ale po řadě telefonátů ho pustila a Vladimír Kovařík ho odvezl do redakce Mladé fronty v Panské ulici, kde s ním proběhla v jídelně první tisková konference, na které si poprvé po dvaceti letech doma zase zahrál. Trvala od 13 do 15,30, účastnilo se jí prý kolem 70 novinářů a zahraniční televizní štáby včetně několika amerických stanic. Dne 4. prosince již Karel Kryl zpíval národní hymnu společně s Karlem Gottem z balkónu Melantrichu na Václavském náměstí, kde ho poslouchalo okolo dvou set tisíc lidí.

Já sám jsem dorazil poprvé do Prahy 10. prosince s televizním štábem berlínské stanice Rias.

Později než u nás padla totalitní komunistická diktatura už jen v Rumunsku, Bulharsku a nakonec, až v létě 1990, v Albánii.

Napsáno pro ČRo6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Komanči padli na hubu tak, že po 20 letech jich 50% sedí (bohužel, ne za katrem) v parlamentu, v různých mundurech. Premiérem je komanč, který nebyl ani volen. Kryl v hrobě rotuje.
16. 11. 2009 | 16:27

free.j napsal(a):

Hmm.
16. 11. 2009 | 16:44

Pepa Řepa napsal(a):

A sakra.

Tady se pořádá celonárodní casting na blockbuster:
Jak jsem porazil komunismus.

Aktéři se střídají, jeden za druhým a přou se, kdože byl ten pašák, který nejvíc 17.11.1989 kýchnul.

A Vy přijdete s tvrzením, že už v lednu 89 vybíral Pavel Tigrid nového prezidenta.

Že to těm lidem kazíte.
16. 11. 2009 | 17:29

Gábor Laco napsal(a):

Kája Krylu si zakládal na tom, že nezpíval hymnu s Gottem. To by nikdy neudělal! To bylo trochu jinak. Gott honem otočil korouhvičku a zpíval s Karlem Krylem. Měl ho Karel Kryl z toho balkóna vyhnat?
16. 11. 2009 | 17:39

Vico napsal(a):

Kolegyně Hanah, zastánkyně konspirační teorie, mne upozornila na tu bombu, že o tom, že se Havel stane prezidentem, bylo už více méně rozhodnuto v lednu 1989. A je to tak! Když už nemám věřit Hvížďalovi, tak komu? Zbývá už v záloze jen Zelený Raul...

Inu co bylo, bylo. Mne by dnes více zajímalo, co bude. Pane Hvížďalo, nenechávejte si budoucnost pro sebe!

Tak se ptám : Bude Václav Klaus zvolen prezidentem i napotřetí?

Jaké bude nejčastější jméno v roce 2025.Hasan, Fritz nebo Lin?

Vznikne Čtvrtá říše?

Jak se bude jmenovat v roce 2030 Mladá fronta Dnes?

Děkuji.
16. 11. 2009 | 18:42

Hloupý Honza napsal(a):

S těmi oslavami, vzpomínáním atd. je to jak s dušičkami. Po celý rok nikdo na hřbitov ani nepáchne, ale v jeden den se tam všichni budou motat se svíčkami mezi hroby jen aby měli splněno. Vytrhat plevel, věnec na mramor, na popáté zapálit svíčku, rodina ani soused nás nepomluví a máme zase na rok klid.

Není nad to umět prodat slepci brýle, v našem případě snad ještě růžové. Dáme plebsu chléb a hry ať má pocit, že jde všechno správným směrem.

Hezký večer
16. 11. 2009 | 18:57

zdesta napsal(a):

Hloupý Honza.Na dušičky se další generace nebude s nějakou návštěvou hrobu unavovat.Pošlou SMSesku.
16. 11. 2009 | 19:10

Karel napsal(a):

Gábor Laco
A co Karel Gott za minulého režimu něco zlého někomu udělal? Jestli jsi byl v té době na světě, tak jsi se někdy možná dostal i k lékaři. To tě ten lékař měl zabít na protest proti bolševikům? Jak vidět to neudělal, tak dnes by nesměl léčit?
16. 11. 2009 | 19:44

Gábor Laco napsal(a):

Karlíku,
ten lékař, který mě jako dítě léčil už dnes určitě neléčí. Jen na tvou uklidněnou. S tím zabitím to je tak trošku autoskopie co? No ubránil by ses tím Alzheimerovi.
16. 11. 2009 | 20:00

ada napsal(a):

Pane Hvizdala ci jak se jmenuji spravne po vasem ,ono to vse bylo uplne jinak oni to vedi a zase dle tradice plemena lzou. Neni si lepsi precist na internetu "Analyza 17 listopadu" od p. Dolejse ktereho jste dohnali de facto k smrti a zemrel v bide ? Kdo si myslite ze vam veri ?? Par neznalych idiotu .A proc jste nechteli emigraci zpet ,aby vam do toho diletanstvi co jste s pomoci p.s.Calfy vypiplali a dodnes se v tom hrabete nemohl mluvit ale chudi lide ziji ve vetsima vetsim marastu a zase, jako Slinga a & ,vas vykopou do p.dele ci na spagat. A o tom Karlovi Krylovi jste to zapomnel dopsat ,nemyslite? Pamatujete jiste co o vas vsech pozdeji po "Hadru" rekl. A vyridte Chrochtavci ze za tuto ostudu a zradu co provedl by semel skvarit v pekle aspon 1000 let
16. 11. 2009 | 21:49

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:

:-)))

Typl bych to takto:

2020 - Fritz
2035 - Hasan
2050 - Lin
16. 11. 2009 | 22:19

Tunel napsal(a):

Timur a jeho parta

Ze sametové revoluce
zbyl vpravo mozek
- vlevo ruce.
Lid slaví nové svaté
a z miliónů líných kmánů
dva milióny partyzánů
v matičce stověžaté.

Vlastenci pijí pivo z holby
neb pomohla jim vyhrát volby
neposlankyně Marta
a kamarila levobočků
připíjí z Hradu na Patočku.
Timur a jeho parta.

Má nové dresy hradní garda
a pro šemíka Eduarda
nastala dolce vita
a do cinkání plných džbánů
čpí z velkých širých
rodných Lánů
půjčená identita.

Ve všeobecné servilitě
sní novináři o korytě
a okusují pero,
jiní už hrabou - rovní strace
vědouce - vzhledem
na lustrace -
že pod lustrem je šero.

Nechceš být Malý Černý
vzadu?
Věz: na ministra bez úřadu
lze dotáhnout to hbitě,
jen třeba vědět,
že je hlavní smlčet,
že imperativ mravní
umírá na úbytě.

Prý není doba na legraci.
Nuž - mnohý zvolil emigraci
než by se doma plazil.
Žít zase bez svobody slova?
Toť důvod zažádat si znova
o politický azyl...
Karel Kryl
16. 11. 2009 | 22:36

Jozef napsal(a):

S Risou zla bolo hrackou robit dobry biznis.

Gorbacov a spol vrucnym priatelom z Rise dobra ochotne prislubil,co len mohol/len vyslysat prosby zeleznej lady a Pariza a tankami zabranit zjednocovaniu Nemecka ap. - to proste nemohol/

Nasledujucim znicujucim prepadom Moskvy dopustili sa vsak sachisti Rimskej rise osudovej chyby.Ako Napoleon, ako Hitler -
podpisali rozsudok aj nad sebou samymi.

Ci nevidite,ako sa ruca risa "vitazov"?Ci nesledujete to domino,ten pad?
16. 11. 2009 | 22:49

george napsal(a):

What is new? ...vždy znovu a vždy poprvé prosíme s Petrem o naději,
jsme příliš slábi ve víře a svatou pravdu na kříž vlekou,
vždyť zabijí-li pastýře, jsme ovce, jež se rozutekou ...
Karel Kryl málo známé písně a verše na blogger.com -vyhledejte si.
.
http://niniveskal.blogspot.com
17. 11. 2009 | 06:49

Corranteng napsal(a):

Pan Hvížďala jen dokládá to, co jsme všichni již dávno tušili. Instalace presidenta Havla byla připravena v zahraničí a vůbec nebyla produktem vývoje událostí v Československu. Sametovou spontánnost si ponechte, pánové, pro dětičky v mateřské školce. Nejsme všichni tak intelektuálně nedostateční, jako vy jste chytří.
17. 11. 2009 | 07:39

zdesta napsal(a):

Když K.Kryl poznal kam to spěje,tak ho nutně musela klepnout pepka.Předseda vlády komunista Čalfa, a ekonomickou reformu prováděli komouši z prognosťáku.Byl to senzitivní typ člověka.Neměl tu předpokládanou hroší kůži a je velká škoda že zde není s námi.Chtěl bych slyšet jeho dnešní repertoár.
17. 11. 2009 | 09:02

chlodwig napsal(a):

To jsou nám záhady - kdypak se da lo tušit, že komunismus padne? Myslím, že nepochybná indicie byla, když byl zničeho nic odstraněný Husák z vedení partaje a nahrazený slabým a v podstatě neškodným Jaskešem. Od tohoto bodu je potřeba jít zpět a dostanete se do období po Reykjaviku.

Jen zcela neinformovaní lidé by mohli nevidět, že Havel byl narychlo "vyroben" behem posledního zhruba 1,5 roku, polit glazurou a předložen dezorientovanému davu.
17. 11. 2009 | 09:46

Oslýk napsal(a):

Corranteng/Chlodwig

ty samé kecy o zahraničních centrálách. Už asi šedesát let; možná, že je pomalu čas vyměnit vinylovou gramodesku - tahle je dost ohraná.
17. 11. 2009 | 10:07

ao napsal(a):

Pane Hvížďala,
proti Moskvě a Sovětskému impériu pracovali všechny západní centrály. bylo to od doby Rejkjaviku, tam Regan pochopil, že Gorbačov to myslí vážně a také toho patřičně využil. To, že padne střední Europa se upeklo dříve, nebylo to spontánní. Regan a spol potřebovali mít jistotu, že když západ spustí tady rebélii prostředníctvím disidentů, tak že moskva vojensky nezasáhne. To všechno tady po Rejkjavíku a Maltě byl jen velký humbuk na přečůrání českého človíčka, který to celé spolknul i s navijákem. Je nad slunce jasné, kdo bude prezidentem v Československu, rozhodl západ, né Češi. Západ příliš mnoho investoval do boje proti komunizmu, aby si nechal do takových důležitých věcí mluvit. HAVEL BYL JEJICH ČLOVĚK, né nějaký Dubček, takže to i tak dopadlo...
17. 11. 2009 | 13:53

Ivan Pěkný napsal(a):

Pane Hvížďala pokud je pravda jak jste vzdělaný potom mi nedává smysl použití následujícího"....I na to se pamatuji docela přesně, protože od 17.listopadu, kdy došlo k masakru na Národní třídě v Praze...."

stačí se podívat zde http://cs.wikipedia.org/wik...

a zjistíte že k žádnému masakru nedošlo, pouze několik spratků jenž nerespektovali daná pravidla dostalo přes hubu.
17. 11. 2009 | 14:23

pepa napsal(a):

Corranteng/Chlodwig/ao

docela me tyhle teorie stvou. Je jasne, kdyby Gorbacov chtel, mohl napodobit Brezneva, ale proc to neudelal? Nepokoje nebyly jen otazkou 1 zeme a SSSR bylo v te dobe vyrazne slabsi, nez napr. v roce 1968.

Termin instalace V.Havla je opravdu mimo misu. Mam pocit, ze zacatkem roku byly volby, nebo to tak nebylo? A kdo v tech volbach vyhral?
Vyrobeni Havla za 1,5 roku? Chlodwig, mazej do knihovny a dopln si znalosti.
"ao" - "Československu, rozhodl západ, né Češi. Západ příliš mnoho investoval do boje proti komunizmu, aby si nechal do takových důležitých věcí mluvit. HAVEL BYL JEJICH ČLOVĚK, né nějaký Dubček, takže to i tak dopadlo..." Co na to rict? Snad jen ti, kteri 1989 pamatuji jako dospeli vedi. Pokud byl Havel "jejich" clovek, tak proc jsme si ho zvolil? A na 3 funkcni obdobi (1x Ceskoslovensko a 2x Cesko). Dubceka si velice vazim, ale zjistete si, jakym zpusobem se podilel na startu normalizace, nez byl odejit, jak podepsal pendrekovy zakon. Bohuzel, ne vzdy se choval tak, jak jsme od neho ocekavali.
17. 11. 2009 | 14:29

Oslýk napsal(a):

Ivan Pěkný:
soudruhu, ještě po těch letech, a furt stejná písnička?

Pepa:
Jo, pane. Stále stejné pokusy o vymazání paměti. Havla furt ještě řídí zahraniční centrály.
17. 11. 2009 | 14:31

Jiri napsal(a):

Vzdyt taky Havel byl snad krome Masaryka jediny prezident, ktery za to stal! Jestli nam ho tam "dosadili" americani, je mi fuk, nakonec aspon byl od komunistu zavreny a ne jako vetsina jinych kolaborantu, vcetne dnesniho prezidenta. A Kryl podle mne musel hodne potlacovat davivy reflex, kdyz zpival s Gottem, moc mne to udivilo. Ale on byl slusny a bylo mu blbe ho hazet z balkonu...
17. 11. 2009 | 14:34

ao napsal(a):

to Pepa

tady nejde o Dubčeka, ten byl jaký byl, nebyl nejlepší a po startu normalizace také nebyl moc férový. Co se týče Havla, doporučuji přečíst jeho novoroční projevy a všechna vyhlášení k lidem. Pamatuji se na to velice dobře, jak spílal, že dětem na severu čech teče hnis z očí...a ono to zůstalo dodnes po starém, prvotní je zisk. Havla skutečně dosadili západní mocnosti prostředníctvím svých tajných služem, napojených na český disident. Ta mlátička studentů na Národní třídě bylo pěkné divadlo, komunistická policie pod taktovkov STB a tehdejšího náčelníka Lorenze se utkala s organizaci demonstrace pod taktovkou disidentu (tedy západních spravodajských struktur), Lorenz při tom prohrál, Moskva ho nepodpořila, odmítla zásah v střední Evropě, to domluvil Gorbačov na Maltě, Jaltské dohody již neplatí...takové jsou skutečnosti. Vy jděte do knihoven a nejen těch disidentských, to jsou troubové, kteří píšou samé nesmysly o vlastní velikosti, podstata jim ale uniká, ono vždy o malém rozhodují velcí...buď jak buď, na tom se po staletí nic nezměnilo...
přeji hezký den
17. 11. 2009 | 15:59

Chlodwig napsal(a):

Pepa

Nerad vám sahám na vaši modlu, ale že Havel byl vykonstruován a instalován, je skutečnost. Samozřejmě, že nešlo o žádnou "revoluci", taky to nebyla žádná tuzemská zásluha. Pouhý dominový efekt, a zdejší kostka zkrátka spadla 17. listopadu.
17. 11. 2009 | 16:10

Václav napsal(a):

Václav Havel nebyl v prosinci 89 zvolen prezidentem, ale byl poslanci FS kooptován do funkce prezidenta. V případě řádných voleb by zřejmě dopadl jinak. Při dalších volbách museli zavřít Sládka, protože jeho hlas byl rozhodující pro jeho nezvolení.
17. 11. 2009 | 16:36

valdštejn napsal(a):

Politická garnitura 90.let zavraždila Kryla a Vás bývalé emigranty budu především vinit jako spoluviníky .Václav Havel
není morální alternativa tohoto národa a zde citát Kryla :
..letí Váša v jumbo jetu , letí do Hradce, kancelář má na closetu ,kolem poradce...
Zabili jste ,pane Hvížďalo statečného člověka , jen pro politiku a udělali jste z něj blázna , jen proto , aby jste se mohli přiživit na zlodějinách
typu Mf dnes (konkrétně vy jste si za zprostředkování vydělal několik milionů). a to budu učit svoje děti a vnoučata . Jste odpad a hnus společnosti .
17. 11. 2009 | 18:03

jepice napsal(a):

Oslýku, tihleti pánové kreativitou zrovna neoplývají, ale jsou i po těch letech pozoruhodně agilní.
To, co se stalo, nám nikdy nezapomenou.
17. 11. 2009 | 18:49

trefifajxl napsal(a):

Je divné, že v lednu 1989 Tigrid mluvil o Havlovi jako prezidentovi. Kdo vlstně potom instalov Havlíka do funkce przidenta?
17. 11. 2009 | 20:19

Oslýk napsal(a):

Havla instaloval Hutka, vy neznalci, protože o něm složil písničku už v 70tých letech. A byl v zahraničí, abyste měli radost.
17. 11. 2009 | 20:35

Václav napsal(a):

To valdštejn , s tímto s dá jenom souhlasit. Je pozoruhodné a také to o něčem svědčí, že dnes Slováci na státní televizi věnovali hodinový pořad Karlu Krylovi. Česká televize se o Karlu Krylovi ani na jednom programu nezmínila. Je to vážně hnus a to neberu v potaz, že když Kryl vystupoval proti Rusům a komunistum,tak o Havlovi ještě minimálně dalších patnáct let nikdo nslyšel.Bohužel, dnes na mne kouká i z lednice.
17. 11. 2009 | 23:00

Dáša napsal(a):

Pan Hvížďalaje bezesporu velmi inteligentní člověk a nevěřím, že neprohlédl tuto velkou Hru. Vždy jsem byla přesvědčena, že pouze čeští intelektuálové jsou schopni tuto zemi pozvednout, ale mýlila jsem se.Selský rozum, schopnost kritického myšlení a ochota věnovat čas sbírání, třídění a vyhodnocení informací, nikoli jen pasivní přijímání inforamcí v médiích, činí obyčejné lidi silnějšími než se zdají. Jen doufám, že si tuto sílu uvědomíme.Nevěřím, že pan Hvížďala nezná pozadí Hry.
19. 11. 2009 | 10:50

Viktor Kraus napsal(a):

Je ostuda, ze tehdejsí vedoucí komunistické cinitelé nebyly dosud dostatecne potrestáni a dnes vetsina z nich podniká a okrádá dále obcany. Znal jsem Karla Kryla osobne z ruzných protikomunistických akcí ze Západní Evropy, kterých jsem se zúcastnoval. Byl to cestný protikomunistický bojovník. Ziji v Rakousku jiz 33 let a nikdy bych se do vlasti nevrátil, protoze tam dosud vládnou prevlecení komousi.
14. 01. 2010 | 16:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy