Vrátí se do politiky havlovský étos? Šanci mu dává Demokracie 2.1

17. 11. 2014 | 19:04
Přečteno 11379 krát
Právě jsem v New Yorku a s radostí myslím na návštěvu Stanford University z minulého týdne. Je skvělé, jak světové kapacity v politologii, odborníci na volební systémy a algoritmické modelováni přijímají s otevřenou myslí a až s neskrývavým nadšením průlomové myšlenky a sílu mého projektu - Demokracie 2.1, ať již pro aplikaci politických voleb nebo jiného kolektivního rozhodování.

Měl jsem příležitost diskutovat se špičkovým vědcem, který mě silně překvapil až šokoval rychlostí, s jakou model teorie her vysvětlující sílu minusového hlasu pochopil, a to ještě před tím, než jsem vše vysvětlil. Konkrétní akademická a výzkumná spolupráce je domluvena.

V kontextu setkávání s progresivními a výjimečnými lidmi je o to smutnější přemýšlet nad vývojem po 17. listopadu 1989 u nás.

S blížícím se výročím rostl počet komentářů na téma „jak napravit, co se nám nepovedlo v politice za uplynulých 25 let“. Panuje široká shoda v tom, že se nám hodně nepovedli samotní politici, a ti, kteří se povedli, zůstali ve výrazné menšině. Je to logické. Moci v naší zemi se v minulých 25 letech chopili většinou zlojedi typu Václava Klause, v menší míře pak Pavla Béma, Miroslava Kalouska a dnes naši zemi reprezentuje ostudný ochlasta.

Je to smutné, ale dává to smysl. Tento vývoj byl způsoben špatným nastavením pravidel a snad nejhorším možným výběrem představitelů zákonodárné moci. Nutným krokem k nápravě je radikální změna volebního systému. Právě D21 umožní zvolit výrazně více schopných a slušných kandidátů a naopak zásadně ztíží cestu do politických funkcí populistům, extremistům a přinese pro většinu z nás těžko představitelnou očistu systému od korupce. D21 je klíčové aplikovat ve volbách parlamentních, nicméně zásadní zlepšení přinese i při volbě prezidenta.

Kdyby se loni volil prezident systémem D21 (samozřejmě ve variantě s dvěma plusovými a jedním minusovým hlasem), je jisté, že by výrazně vzrostl počet hlasů ve prospěch konsenzuálních kandidátů, jakým je například Zuzana Roithová. Polarizující a nekonsenzuální kandidát typu Miloše Zemana by naopak výrazně oslabil. Kdo konkrétně by byl zvolen, nelze nahlédnout z relevantních dat, protože jsme tehdy na toto zadání neprovedli volební experiment. Je nicméně velmi pravděpodobné, že by Zeman prohrál.

A spokojenost voličů s výsledkem by nemusela být jen krátkodobá, ale trvalá: měli bychom prezidenta, který nejezdí do komunistické Číny pro rady, jak se dělá politika, nehraje do karet nevyzpytatelnému Vladimiru Putinovi a nemění státní svátek 28. října v den odměňování servility. Ve školách by se nesundávaly ze stěn prezidentovy portréty a občané by nepodepisovali petice za jeho odstoupení. Hlava státu by společnost nerozdělovala, ale spíše sjednocovala.

Konkrétní data o fungování systému D21 přinesly dva volební experimenty, které náš tým zorganizoval - první proběhl během loňských sněmovních voleb, druhý letos během voleb do Senátu a zastupitelstev měst a obcí. Cenná jsou zejména data z letošního testu, který se uskutečnil ve vybraných 12 senátních obvodech a 15 městech a obcích na velmi reprezentativním vzorku 8 879 respondentů. Jednalo se o zřejmě největší výzkum provedený formou exit pollu v historii České republiky. Výsledky experimentu, jehož design byl konzultovaný s washingtonským think tankem Brookings Institution, potvrdily názor odborníků, že stávající volební systém do obecních zastupitelstev je pro voliče nesrozumitelný. Naproti tomu systém D21 nenutí voliče k výběru menšího zla a umožňuje jim volit kandidáty napříč stranickým spektrem. Dalším důležitým výsledkem je, že – navzdory některým pesimistickým předpovědím - minusové hlasy dávali voliči ve většině případů populistům a extremistům, nikoliv konsenzuálním kandidátům. V důsledku toho porazila v senátních volbách podle D21 ve Zlíně Alena Gajdůšková (ČSSD) s přehledem Františka Čubu (SPO). Deset z dvanácti testovaných senátních obvodů přitom mělo stejného vítěze jako v reálných volbách, což ukazuje, že jednokolová volba podle D21 spolehlivě detekuje vítěze druhého kola. D21 přináší silné vylepšení i proti dvojkolovému volebnímu systému do Senátu, ačkoliv tento není tak absurdně špatný jako volební systém do poslanecké sněmovny. D21 navíc ušetří peníze za druhé kolo a zásadně zvýší volební účast (což platí to i pro volbu prezidenta).

Experiment prováděný při komunálních volbách mimo jiné ukázal, že voliči si velmi přejí zavedení přímé volby starostů. Pro její zavedení se vyslovilo 71 % respondentů, proti 19% (zbytek zvolil možnost „nevím“). V případě, že by se primátor Prahy volil systémem D21, stal by se jím kandidát TOP 09 Tomáš Hudeček, až na druhém místě se umístila kandidátka hnutí ANO Adriana Krnáčová. Hudeček by vyhrál i v případě, ze by voliči měli jen jeden hlas.

Letošní volební experiment potvrdil, co ukázal i ten loňský, jehož výsledky se dají shrnout do věty: populisté a extremisté prakticky bez šancí, voliči hlasují pro kvalitní osobnosti. Kdyby se loni volilo do Sněmovny podle D21, KSČM by měla jen pár poslaneckých míst, a nemohla by tak parlament blokovat. Minusovými hlasy voliči loni ztrestali i politiky typu Miroslava Kalouska, který jich tehdy obdržel vůbec nejvíc (a samozřejmě by se do sněmovny nedostal.) Naopak nejlépe vyšel z hlasování podle D21 Kalouskův stranický kolega Karel Schwarzenberg.

Je pro mě zábavné a fascinující, i když trochu smutné, sledovat typicky české škarohlídství, negativismus a skepsi mnoha českých samozvaných expertů, kteří mají silné a neochvějné názory, proč by D21 neměla fungovat.

Fascinující je srovnávat tyto týpky s mezinárodními experty s otevřeným pohledem a jasnou myslí. Tito lidé chápou sílu kvalitativního zlepšení politických i nepolitických aplikací D21. O spolupráci mají zájem nejen odborníci ze Stanfordu. Naším výzkumným partnerem je i již zmíněný Brookings Institution, Cambridge University mi na základě D21 nabídla fellowship, zájem o pilotní testováni má UNICEF, Světová banka, kalifornské iniciativy a města zabývající se konceptem participativniho rozpočtování, švýcarská a bruselská výzkumná centra a banky.

Má-li se do politiky vrátit Havlova slušnost a smysl pro život v pravdě, je třeba politiku otevřít lidem, kteří ctí tyto hodnoty. V dlouhých seznamech kandidátů sestavovaných stranickými sekretariáty se slušní lidé ztrácejí. Volební systém D21 s takovýmito seznamy nepočítá. Naopak voličům velmi zpřehledňuje peloton kandidátů tím, že každé straně nebo hnutí umožňuje nominovat na kandidátní listiny maximálně dvě jména. Když k transparentnosti a jasnosti voleb dle D21 připočteme vlastnosti tohoto volebního systému, je jasné, že volby podle D21 přinesou české politice radikální, až revoluční, pozitivní změny.

Václav Havel probudil v lidech před pětadvaceti lety velké naděje. Mnohé z nich se nenaplnily. Je možné, že historici budou první čtvrtstoletí po listopadu 1989 hodnotit jako éru postupného ubývání Havla a přibývání Klause a Zemana. Pro naši zemi a pro nás pro všechny je extrémně důležité, aby příštích 25 let proběhlo přesně naopak: jako období ubývání Zemana a Klause a naplňování odkazu Václava Havla. Oslavy 17. listopadu 2039 pak budou velkolepé.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy