Pandemie nesmí zarazit rozvoj nadaných dětí
Vždy mě mrzí, když kolem sebe vidím nenaplněný potenciál. Často to bývá například startup se skvělou myšlenkou, kterou ale nedokáže rozvíjet a dotáhnout k úspěchu. Nebo to může být sportovec, který v mládí exceloval, ale v určité chvíli se zasekl a je z něj jen „bývalý velký talent“. To jsou ovšem pouze jednotlivé případy. Nynější, už téměř roční zásek v normálním fungování školství nehrozí poškozením jednotlivců, ale „pohřbením“ celé jedné generace nadaných dětí.
Zabržděné školství ovlivní jednu celou generaci
Jak optimisticky zněly předpoklady, že se uzavřené základní a střední školy otevřou znovu v listopadu? Ve světle každodenních tisíců pozitivně testovaných bohužel tato slova s odstupem času zní spíše jako špatný vtip. Provizorní nouzový stav ve školství trvá, a přestože učitelé i nadále vedou výuku, problémy nezmizely. Nyní je už zcela jasné, že pandemie a omezení s ní spojená negativně ovlivní celou jednu generaci školáků. Současná podoba výuky kromě toho představuje značné bezpečnostní riziko.
Hackeři mohou udělat zločince z každého – i z vás
„Další internetová služba, další registrace, další heslo. Pak jsou tu přístupové údaje na Wi-Fi, do počítače, do e-mailu... Kdo se v tom má pořád vyznat? A stejně na tom počítači nemám nic zajímavého, co by koho mohlo zajímat. Takže nové heslo bude... heslo123?“ Tato malá ukázka myšlenkového pochodu ukazuje na jeden z největších omylů, který můžete mít při ochraně proti zločinu v kyberprostoru – že jste pro hackery bezcenní, a proto není důvod se dostatečně chránit. Hackeři vás ale dokáží využít téměř kdykoli. Mohou z vás dokonce udělat i spolupachatele trestného činu, aniž byste o tom věděli.
Dobrá zpráva pro Česko – korona nemá jen poražené
Dlouhé měsíce jsme zásobováni zprávami o propadech ekonomiky a složitém návratu do situace před pandemií – nejnověji se přidal ČSÚ s novinkou o poklesu ekonomiky o 11 procent. Není pochyb o tom, že se celá řada oborů a firem budou velmi složitě léčit z rány, kterou jim letošní rok uštědřil. Nemusí být ale vše tak černé: Kromě těch, kteří padli koroně za oběť, totiž zároveň najdeme celou řadu oborů, které se oklepaly velice rychle a přes krátký propad znovu rostou. A dobrá zpráva je, že z toho velmi dobře může těžit i Česká republika, a to i do budoucna.
Aplikace jsou dnes na všechno. I na šmírování
Jednoduchá otázka na úvod: Kolik máte na svém mobilu stažených aplikací? 30? 40? Nebo mnohem víc? Přiznám se, že přesný počet na svém smartphonu také neznám. Vlastně na tom příliš nezáleží, dokud stačí paměť, stahujme, jak je libo. Důležitější je jiná věc: Máte představu, kdo jednotlivé aplikace vydal a k jakým datům mají přístup? Pokud ne, bylo by dobré je čas od času zkontrolovat. Ne každá aplikace totiž dělá jenom to, co od ní žádáte – a vaše data mohou končit v cizích rukou.
Podpořme startupy. Jinak bude Česko montovnou navždy
Česká ekonomika zažívá nejhorší propad od dob ekonomické krize v roce 2008. Je jen málo firem, které koronavirová stopka nezasáhla. OECD hovoří o propadu HDP o 9,6 procenta, což nás řadí na 5. místo na tomto veskrze nelichotivém žebříčku. Je naprosto na místě rozebírat, co nyní vláda dělá pro nastartování ekonomiky. Zdá se totiž, že na jednu skupinu firem úplně zapomněla. Mluvím o mladých firmách, startupech, chcete-li. A hazarduje tím s budoucností českého podnikání.
Koronavirus usíná, kyberzločinci nikdy
Po týdnech, kdy zprávám vévodily pouze rostoucí statistiky nových případů a další zákazy, se konečně země může trochu nadechnout. Namísto krizového řízení přichází čas události zanalyzovat a začít podnikat kroky, abychom byli propříště lépe připraveni. A nemyslím tím pouze studium viru samotného, vývoj vakcíny a dozásobení rouškami. Pandemie bohužel ukázala, že existuje řada lidí a organizací, kteří ji s radostí zneužijí pro svůj osobní prospěch, nebo zkrátka proto, že chtějí škodit. A že i na takové je potřeba se důkladně připravit.
Korona šmejdi útočí i na síti. A roušky na ně nestačí
Každá krize má své hrdiny, ale i zločince - party chytráků, kteří se na ní snaží vydělat. Současná doba koronavirová ukazuje, že ani takto vážná situace chování „šmejdů“ neovlivní. Fyzicky to může být kšeftování s rouškami nebo antibakteriálními gely za astronomické ceny. Virtuálně pak koronavirovou pandemii využívají původci spamu a podvodných e-mailů k masivnímu šíření vlastní „nákazy“. Dostal jsem už i nabídku na „využití uměle vyvolané krize CORONAVIRUS ve svůj prospěch” od šmejdů nabízejících finanční produkty. Technicky nejde o nic nového, není v tom žádná velká věda. Podvodníci si prostě našli nové téma, které budí pozornost. Co na tom, že zneužívat současné situace je vrchol hyenismu. Hlavně, že to funguje lépe než „Můj strýc z Afriky zdědit 10 milionů dolarů, potřebovat vaši pomoc!“.
Andělský investor? Pět věcí, které ho z vás (možná) udělají
Co vlastně musí člověk udělat pro to, aby se stal andělským investorem? Jaké jsou nutné předpoklady? Jak asi tušíte, neexistuje žádná škola nebo univerzita, jejíž absolventi by se stávali úspěšnými andělskými investory. Samozřejmě je potřeba mít dost peněz – ale ani o samotných penězích to až tolik není. O čem to tedy vlastně je? Pokusil jsem se shrnout pět základních věcí, které musí člověk mít, aby mohl v roli investora pomáhat jiným lidem rozjíždět podnikání.
Andělské investice v Česku – božský nápad, nebo dárek z pekla?
Možná jste někdy uvažovali o svém vlastním startupu. Možná už jeden (nebo několik) máte za sebou a možná jste s ním už i udělali díru do světa. Možná vás ale jenom baví pozorovat ten cvrkot kolem mladých byznysů. V každém případě už jste o nich s největší pravděpodobností slyšeli. Ale téměř za každým startupem, jehož zakladatel nemá bohatého strýčka, který by mu vypsal bianko šek, stojí v začátcích člověk, který uvěří jeho nápadu a nabídne své vlastní prostředky a zkušenosti.