Na začátek roku školního

31. 08. 2008 | 18:34
Přečteno 3137 krát
Byli jsme vyzváni našim blogvedúcim, bychom se vyjátřili k začátku nového školního roku. Co k němu řídi?? Že moje dítě se TEŠÍ do školy (ano, do té soukromé školy pro nadané děti, o níž jsem nevěděla, zda dceru do ní přihlásit či nikoliv tak, jak jsem popsala ve svém loňském článku "V září škola září".) Těší se nikoliv jen na kamarády a učitelky, těší se na učení. Problémy se školstvím však zůstávají - když kvůli ničemu jinému tak pro to, že se vnucuje otázka, co po páté třídě, kdy její škola končí. Osmiletá gymnázia zdaleka nejsou tak ideální, jak se na první pohled jeví a projevuje se i řada dalších otázek. Povzbudivé je, že problémy se školstvím jsou na zeměkouli všude (ejhle, další projev globalizace). O problémech trochu jiného druhu hovoří kráááásný z dalších putovních e-mailů, které mi v poslední době zahltili schránku. Užijte si jej taky

School Answering Machine

The message
Pacific Palisades High School California staff voted unanimously to record on their school telephone answering machine

This came about because they implemented a policy requiring students and parents to be responsible for their children's absences and missing homework.

The school and teachers are being sued by parents who want their children’s failing grades changed to passing grades - even though those children were absent 15-30 times during the semester and did not complete enough school work to pass their classes.

The actual answering machine message for the school:

Hello! You have reached the automated answering service of your school. In order to assist you in connecting to the right staff member, please listen to all the options before m aking a selection:

To lie about why your child is absent: Press 1

To make excuses for why your child did not do his work: Press 2

To complain about what we do: Press 3

To swear at staff members: Press 4

To ask why you didn't get information that was already enclosed in your newsletter and several flyers mailed to you: Press 5

If you want us to raise your child: Press 6

If you want to reach out and touch, slap or hit someone: Press 7

To request another teacher, for the third time this year: Press 8

To complain about bus transportation: Press 9

To complain about school lunches: Press 0
________________________________________________________

If you realize this is the real world and your child must be accountable and responsible for his/her own behavior, class work, homework and that it's not the teachers' fault for your child's lack of effort: Hang up and have a nice day!

If you want this in Spanish, move to a country that speaks it!

In GOD we Trust

P.S. V naší škole bych vytočila. Kvalita školních obědů je FAKT strašná. A nejen na jedné konkrétní škole - je to všeobecný jev, nad kterým je skutečně nutno se zamyslet. Co si o školním stravování myslíte vy??Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mirka napsal(a):

S jídelnami na základní škole i gymnáziu jsem byla velmi spokojená. Kam se hrabe menza na Albertově...
31. 08. 2008 | 21:03

Ovi napsal(a):

Dovoluji si zavzpomínat na mé školní stravování. Na základní škole to nebylo špatné, na průmyslovce v Ostravě dokonce výborné, nejhorší to bylo v menze VŠB v Ostravě. Ale to už je přes 40 let, tak se k současnost raději nevyjadřuji, protože moji synové i vnuci se ve škole nestravují.
31. 08. 2008 | 21:35

Pamětník napsal(a):

To Ovi:
Na základní škole bylo stravování mizerné. Na průmyslovce v Ostravě to šlo, a v menze na VŠB byl už výběr, tak to bylo dobré (za 2,60).
Před 38 lety.
01. 09. 2008 | 07:08

Deny napsal(a):

Vážená paní doktorko, zkuste si prosím připustit myšlenku, že Vaše dítko se do školy může těšit také proto, že je to Vaše zásluha. Věhlasná právnička, obhájkyně lidských práv, to si učitelé v soukromé škole musí sakra dát pozor, aby dceři takové maminky, jako jste Vy, nebylo "ubližováno", a aby se dceři ve škole líbilo
Já bych osobně dítě do soukromé školy nedal, nejde o peníze, o školné, ale o to, že cílem soukromé školy je především spokojenost rodičů - plátců školného. I děti budou spokojené, pokud se na ně nebudou klást velké nároky, budou si s nimi hrát, ale otázkou je,zda je něco naučí. To uvidíme za rok, až se Vaše dcera dostane na nějakou "normální" školu, pokud zase nepůjde na soukromou
01. 09. 2008 | 15:22

kOkOooo napsal(a):

Deny: Když jde podle Vás soukromým školám o co největší spokojenost rodičů a žáků, které se snaží dosáhnout například nízkými nároky a náročností, jak mi vysvětlíte, že nejlepší světové školy jsou soukromé a vybírají nemalé školné? Proč podle Vás platí rodiče nemalé částky za vzdělání svých potomků, když tvrdíte, že státní školy jsou kvalitnější a zdarma? A jakou motivaci potom k poskytování kvalitního vzdělání dle Vás mají státní školy? Těším se na vaše odpovědi
01. 09. 2008 | 18:52

Pepa Řepa napsal(a):

We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone
Hey! Teachers! Leave them kids alone!
All in all it's just another brick in the wall.
All in all you're just another brick in the wall.

We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone
Hey! Teachers! Leave them kids alone!
All in all it's just another brick in the wall.
All in all you're just another brick in the wall.
01. 09. 2008 | 20:27

Deny napsal(a):

@ kOkOooo
Dobrý den, jistě Vám neodpovím komplexně, je to široké téma. Já jsem reagoval za soukromou základní školu, Vy máte na mysli nejspíš světové západní univerzity. Světové západní školy mají jméno,které si vytvářely mnoho let a toto jméno přitahuje. Tyto školy si mohou vybírat, proto si mohou dovolit i vysoké školné. Navíc nesmíte zapomenout, že některé tyto školy nabízejí i stipendium za výborný prospěch či sportovní úspěchy. Položím Vám otázku. Proč naše základní školy nenabízejí bezplatné studium pro velmi nadané žáky, když jsou tak výborné? Nenabízejí, protože jim jde především o zisk.
Ze svého okolí znám případy, že se dítě nedostalo na státní střední školu z důvodu špatného prospěchu, tak ho rodiče šoupli na soukromou,když na to mají. Jejich dítě neuspělo v konkurenci mezi svými vrstevníky a díky solventním rodičům ale studuje. Už jenom z tohoto pohledu soukromé školy nemohou mít nastavenou vysoko vzdělavací laťku, protože tyto "studenty" vyhodit nemohou, potřebují pro svou činnost peníze jejich rodičů. A pak to jde tak daleko, že si i některý rodič dovolí "koupit svému dítěti maturitu", viz gymnázium Pod Vyšehradem, nebo jak se jmenovalo.
Má dcera šla na základní jazykovou školu, brali každého čtvrtého. A uspěla. To je pro mě kritérium, uspěla v konkurenci. Kdo neuspěje a má bohaté rodiče, jde třeba na soukromou školu a jeho rodiče jsou spokojeni, protože pro dítě udělali to nejlepší, že? Naopak. Tito rodiče dítěti škodí, zametají mu cestičku, aby se nemuselo moc učit a mělo papír na vzdělání a přitom nic neumělo. Proto naše soukromé současné školství, tak jak jsou nastaveny pravidla, neschvaluji.
01. 09. 2008 | 20:38

Čochtan napsal(a):

Dany,
ono to může být i jinak. Soukromá škola může mít lepší učitele, (protože jim může víc zaplatit) i lepší podmínky pro výuku, a tak není divu, když dítě dosáhne lepších výsledků.
Neříkám, že je to tak všude, ale je to přinejmenším možné. Já jako soukromý učitel matematiky (doučování) mám nesrovnatelně lepší výsledky než státní učitelé na mnichovských školách. Jenže já stojím 20 Euro za hodinu. Nic moc, ale učitel na státní škole nestojí rodiče (kromě daní) nic. Co nic nestojí stojí za nic.
02. 09. 2008 | 07:19

Čochtan napsal(a):

Tady je nejlepší škola Schule Schloss Salem. http://www.salemcollege.de/
Privatní špičková internátní škola.
02. 09. 2008 | 07:25

Deny napsal(a):

@ Čochtan
Nelze přeci srovnávat státní školství, kde má učitel např. 30 žáku a Váš příklad, kdy se věnujete doučování a máte jednoho, možná dva žáka na hodinu.
Na Západě to bude trochu více o prestiži, o snobárně. Když mají rodiče peníze, přeci nebudou dávat děti do státních škol mezi "socky". Je to to samé, jako si manažer firmy nekoupí v Německu Fiata nebo Škodovku, ale Mercedes. Pokud pak vznikne poptávka ze strany rodičů, aby dávali děti do jiných škol než státních, a tato poptávka bude výrazná, budou mít i soukromé školy dostatek peněz na lepší učitele a pak opravdu může nastat situace, že výuka v soukromých školách může být kvalitnější.
Ale pořád si myslím, že kvalitnější vzdělání by měly dostat děti, co jsou nadané, mají snahu a touhu se učit a něčeho dosahnout a ne ty, jejichž "předností" je pouze to, že mají bohaté rodiče.
02. 09. 2008 | 09:10

Čochtan napsal(a):

Salem má stipendium pro nadané děti.
02. 09. 2008 | 09:20

Deny napsal(a):

@ Čochtan
Tak to u nás nic takového není, ale hovořilo se, že v soukromé internátní škole pana Kellnera v Babicích budou moci být přijati i nadané děti ze sociálně slabých rodin. Jestli to tak je a zda to funguje, nevím.
02. 09. 2008 | 10:52

klarasamkova napsal(a):

Deny, jistěže tady jsou (asi) soukromé školy, které mohou fungovat tak, jak říkáte. Zatím mediálně je známá jedna kauza, což mi ovšem nepřipadá mnoho...
Představa, že se mne někdo jako advokátky bojí a proto mojí dceři odpouští učivo, je.... legrační, při vší úctě.
A ještě jedna věc: vaše dítě obstálo v soutěži a Vy jste na to hrdý. Já nechci za každou cenu obstát v soutěži. nechci, aby moje dítě za každou cenu obstálo v soutěži. Chci, aby bylo š´gtastné a spokojené, vyrovnané a oprávněně sebevědomé. Jedním z největších potěšení, které život přináší, je potěšení intelektuální. Jeho nedostatek, mimochodem, je psychosomatizujícím spouštěčem i fyzických chorob, což potvrdí každý, kdo šel okolo etikoterapie a podobných názorových útvarů.
Není potřeba soutěžit. je potřeba se rozvíjet BEZ ohledu na soutěž. V tom se prostě my dva neshodneme.... Povíme si to za 30 - 40 let: čí dítě bude rozvedené, čí bude mít více fyzických a psychických obtíží, čí bude neurotičtější, nemocnější, nespokojenější... KVS
02. 09. 2008 | 12:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy