Pohlavek mimo zákon?

07. 03. 2008 | 08:41
Přečteno 43015 krát

Na aktuálně.cz se rozproudila diskuse, jaká že je ta Stehlíková k….. a tak podobně, že chce dát nějaký obyčený facan dítěti mimo zákon. Je skutečně paní ministryně úplně padlá na hlavu?

Podle reakcí pod článkem je zřejmé, že rákoska je to, co na děti nejvíce platí – alespoň dle názoru tak 99,9% obyvatelstva. Jistěže není pravda, že „škoda rány, která padne vedle“, ale sem tam nějaká facka, to je přece více než výchovný prostředek….


Tak poslouchejte, vážení diskutující:

v úterý jsem se potkala s jednou svojí známou a spolupracovnicí. Přišla mi nějaká silně zdrchnutá, tož jsem se zeptala, co se děje.
Řekla mi následující příběh, který se pokusím popsat, ovšem s ohledem na citlivé údaje jej, když dovolíte, lehce anonymizuji.
Minulý týden totiž přítelkyni té mojí známé vyskočila před jejími zraky z okna její
patnáctiletá dcera...
Holčina přišla domů pozdě, okolo 10. hodiny, prý zmalovaná a táhlo z ní
pivo. Prostě pubošský úlet. Na návštěvě u matky byla její matka, tedy
babička dotyčné dívky. Maminka zřejmě cítila potřebu se před vlastní matkou
předvést, že má výchovu dcerunky pevně v rukách, tak začala na děvče ječet,
vyhrožovat bitím a snad padla taky nějaká facka. Děvče pravilo "já to taky
nemusím poslouchat" a než se matka vzpamatovala, otevřela okno a vyskočila z
něj. Bylo to ze třetího patra, byla na místě mrtvá, neboť spadla na hlavu.
Stalo se to minulý týden, a to v Praze na PETŘINÁCH. Pohřeb je snad tento pátek, tedy za pár hodin v jistém pražském kostele…
Takže doporučuji všem diskutujícícm na tomto webu, aby si v pátek zašli do
kostela, představili si před oltářem bílou rakev s vlastním dítětem a zauvažovali, jak to je s tím mlácením dětí a řvaním ně ně.

Čímžto se s Vámi loučím..... jak se od úterka, když jsem se tuto zprávu dozvěděla, cítím, netřeba rozvádět. Asi tak, jako teď vy všichni. Užijte si to....


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

bigjirka napsal(a):

Dobrý den, paní Klárko, jestliže si někdo neváží vlastního života, proč by ho měli litovat ostatní? Když kluci byli děcka, semtam nějakou dostali na zadek, je to lepší, než duševní týrání dlouhým vysvětlováním. Za výchovu dětí prostě odpovídají rodiče. Tečka. Dežomila ať se vrátí projektovat výchovu do Kazachstánu. Aby bylo jasno, nezastávám se žádného mlácení a týrání, to je přece trestným činem už dneska. Stát se montuje do rodin a následky tady vidíme, prý je rozvedeno snad 60% párů. Je to proto, že to stát vlastně podporuje, "samoživitelům" připlácí, místo aby nezodpovědné rozvádějící se rodiče potrestal. Ingerence státu do rodin je cestou do pekel. Stát ať se snaží snížit výdaje, nesrat se do všeho a nechat víc peněz v našich kapsách.
07. 03. 2008 | 08:56

Cryzpin napsal(a):

Nejsem pravnik, ale neni nahodou obecne na zakony kladen pozadavek, aby byly ucinne prosazovatelne, jinak jsou kontraproduktivni? Neplati to nahodou prave pro tento pripad? Pohlavky vyuziva v CR placnu milion lidi, vsechny za to potrestate? Nenechte se vysmat obe dve :/
07. 03. 2008 | 08:59

klarasamkova napsal(a):

jasně, základní úcta k tomu druhému - třeba dítěti - je totiž něco, co zde všeobeně uniká. To, že bití je využíváno jako obecně akceptovatelný způsob výchovy neznamená, že to je jednak správné, jednak účinné. Když se podívám na naši mládež okolo, tak vidím, že ta výchova se nám fakt daří!
07. 03. 2008 | 09:06

Deny napsal(a):

Je to samozřejmě smutný příběh. Jen se mi nechce věřit, že by Vámi popsaná situace (pozdní příchod domů pod vlivem alkoholu a přítomnost babičky) byla tím pravým důvodem skoku z okna. Možná poslední kapkou. Ale jak fungovala ta rodina? Měla ona dívka otce nebo byli manželé rozvedeni a na výchově dívky se podílely pouze dvě ženské? Hádal bych, že ano...
Samozřejmě fackovat, bít patnáctiletou dívku je nesmysl. Je to mladá slečna. Mladí lidé vidí, že kdo nepije není in. Pije, chlastá se v televizních seriálech, běží reklamy na alkohol atd. Je to ale především výchovné selhání její matky. Ale plácnutí na zadek malému dítěti je OK
07. 03. 2008 | 09:06

Ročník 53 napsal(a):

Paní Samková. To je prostě úlet opilé dívky. Kdyby byla střízlivá, z okna by neskákala.
Víte, onu tu výchovnou facku někdy potřebuje dítě jako sůl. To v tom případě, když rodičovská autorita selhává. Nezaměňujte prosím s týráním!
Já byl třeba ve škole takový třídní šašek, který několikrát zesměšnil učitele fyziky. Jednou mě uprostřed hodiny vytáhnul na chodbu, kdy mi v soukromí domluvil dvěmi fackami přes celou hubu. Jinak to nazvat nejde. Od té doby mě fyzika začala bavit, přestal jsem mu na hodinách vyrušovat, a celkově mi ty dvě facky pomohly daleko lépe, než dvacet poznámek.
Jsem velkým nepřítelem fyzického trestání dětí, ale někdy si to dítě ten fyzický trest doslova vynutí. Když výchova nejde dost dobře dítěti do hlavy, musí to jít přes zadek. Věřte že to pomáhá, a není to týrání.
07. 03. 2008 | 09:08

jarpor napsal(a):

Dobrý den,

tragedie je ztráta každého života.
Paní doktorko, popisujete až tragický konec. Chybí mi Váš pohled, zda vůbec a jak fungovala rodina dávno před tím, než došlo k "puboškému úletu".

Bigjirka to napsal tvrdě ale pravdivě !

Ohýbaj mňa mamko, dokud su já Janko, až já budem Jano, neohneš ma mamo.
Jistě to znáte a já toto přísloví shledávám pravdivým i nyní.
Hezký den
07. 03. 2008 | 09:09

Karl von Bahnhof napsal(a):

Tak tohle už je moc velká blbost.

Paní Kláro, vůbec nechápu, jak můžete použít tak stupidní příklad a jakoby paušalizovat, že vlastně facka vede k sebevraždě. Jste vůbec normální?
K sebevraždě vede mnoho různých cest a zrovna scénka s babičkou není ten pravý příklad. Pravděpodobně měla ta dívka problémy někde jinde než doma a to se v pubertě stává velmi často. Já Vám dám příklad z vlastního života: Mám ještě 2 sourozence, jsme od sebe cca 2 roky a já ten prostřední. Od malička jsem byl s bráchou pěknej hajzlík (sestřička byla hodná:)) a tak nás milí rodičové řezali snad i preventivně. Ne za známky, nebo alkohol v pubertě, ale za opravdové prohřešky (rozbitá okna, hlavy, lampy,auta, drzé a hrubé chování ve škole....) jojo, a musím říct, že se tělestné tresty nemíjely účinkem (jen občas). nakonec z nás vyrostli slušně vychovaní lidé.

Dnes se moc bití nepoužívá a jde to znát. Tuhle v obchodě mě zarazila scéna, kdy malý spratek ječící brečící zmýtající se po podlaze, chtěl nějakou stupiditu koupit..Maminka nad ním stála a dítěti vlídně domlouvala a samozřejmě se ostatním omlouvala. Když se toto stalo mě, mamina mě jednou rukou chytla za moje malé ručičky, dostal jsem nářez přímo v obchodě a byl klid...vícekrát se to neopakovalo.

Jestli projde nějaká taková pitomost, jako zákaz bití dětí (nemyslim týrání, ale klasické tělesné trestíky), tak bude republika plná takovejch zmetků, kteří se budou ohánět svymi právy již v 5ti letech a o povinnostech a disciplíně, či slušném chování si nechají jen zdát.
07. 03. 2008 | 09:15

Ládik napsal(a):

Škoda, že někam neskočil Rath, když dostal facku od Macka.
07. 03. 2008 | 09:21

Kamil napsal(a):

Souhlasíms diskutujícími. U dětí je třeby už od malička pěstovat odpovědnost za všechny lumpárny, které provedou. Zároveň neexistuje jednotný postup, jak docílit kýženého výsledku. Myslím si že každý rodič řešil někdy dilema, jaký trest při výchově použít a je zde každá rada drahá. Na každé dítě platí něco jiného. Největší chyba je, když si necháme dítě přerůst přes hlavu a pak se snažíme situaci lámat přes koleno. To byl asi popisovaný příběh. Hezký den.
07. 03. 2008 | 09:35

baf napsal(a):

Už několikrát jsem zastavil rodiče kteří své dítě na veřejnosti doslova řezali. Relativně normální rodiče, alespoň na pohled. To je myslím největší problém "výchovného na zadek", že to člověk dělá v afektu a může ztratit kontrolu. Nebo je tady snad někdo, kdo "výchovně" udeří dítě zcela chladnokrevně? Pak jde o jistý sadismus...

Ale jinak jsem to u svých dětí praktikoval také, také v rozčilení,ale myslím že se tím daří zastavit situace řítící se do větších problémů. Jistě, záleží na míře. Domnívám se, že ochrana dětí před týráním je u nás zákonem ošetřena a ve valné většině jde jen o lhostejnost okolí, jaké to někdy bere konce.

Myslím, že tyhle dvě věci nelze spolu srovnávat a stejně je zákonem postihnout. Už vidím zástupy případů k řešení, u paní Doktorky, kdy rozhádaní rodiče podávají žalobu za žalobou.

Je snad paní ministryně motorem vyšší zaměstnanosti advokátů? :-)
07. 03. 2008 | 09:43

Tom napsal(a):

Dobrý den,
možná bychom se mohli podívat za hranice. Mám osobní zkušenost z Německa, kdy mi několikrát v MHD děti okolo 7 let (odhadem) lezly málem i do batohu a z rodičů, kteří je neustále slovně napomínali, si nic nedělaly. Prostě je ignorovaly. Zvlášt zoufalý byl jeden tatínek, který na dcerku zkoušel snad všechny výhružky. Prostě si s s ním doslova ...
V takové situace by jeden pohlavek (či jenom aby ji chytl a posadil na sedačku než autobus zastaví a ona si rozbije pusu) stačil aby se ušetřila spousta starostí, ale v Německu to nelze.
Na druhou stranu:
ve skautském oddíle potkávám velké množství kluků a vidím, že tvrdá výchova má horší výsledky než mírná. Chce to míru. Ne zákon.
07. 03. 2008 | 09:44

klarasamkova napsal(a):

jo, já jsem zapomněla. Když se setkáte s blbou úřednicí, tak ji zmlátíte. Kreténovi šéfovi dáte facku a pitomci, co do vás vrazil na chodníku, taky. Však si to zaslouží a evidentně neví, jak a co mají dělat!
A že do dítěte je nutno narvat slušné chování?? Jasně že ano!! Někoho ale přimět, aby se choval slušným způsobem, je otázka komunikace....komunikace...komunikace... ten, kdo se uchýlil k síle, byť i vůči malému dítěti (proboha - vůči malému dítěti!!) ve své vlastní komunikaci selhal. K tomu není dle mého názoru co dodat. KVS
07. 03. 2008 | 09:45

MEZ napsal(a):

Tak to je fakt úlet. Proboha doufám, že tahle paní není v nějaké politické funkci! Doporučuji přeměření IQ.
07. 03. 2008 | 09:46

David napsal(a):

Ona kombinace piva a s kouřením sušené trávy dělá svoje. Mozek těhle dnešních dětí bych opravdu nechtěl mít. To od Vás nebyl dobrý příklad.

Problém byl asi úplně jinde, paní doktorko. Je v dněšním vztahu rodičů k dětem, který nezachovává žádný vzájemně respektovaný odstup rodičů od dětí a naopak. Sám jsem to zažil, když si matka ze své dcery ve 13 letech udělala partnerku a brala ji za sobě rovnou. To sebevědomí pubertální holky - no hrozné.

A pak se divte, že pod vlivem alkoholu a někdy i drog tihle adolescenti dělají psí kusy. Žijeme lépe a radostněji, ať to trvá věčně. Džamila tohle nespraví žádným fackovacím zákazem, to jen zhorší celkovou situaci.

Ale téma je to zatraceně dobré, to bude zase parádní diskuse. Uź se těším.
07. 03. 2008 | 09:46

Železnohorský napsal(a):

Udivuje mě, že zrovna tohle navrhuje pravicová vláda. To je přece komunistický pohled jak vyšitý. Pouze stát (a strana) ví, jak se mají vychovávat děti... Jinak souhlas s bigjirka, Ročník 53 a KvB.
07. 03. 2008 | 09:46

Charlie napsal(a):

Materiálně bohatá společnost zchudla zřejmě citově.
Něco v té naší přetechnizované době zaměřené skoro výhradně na zisk nehraje. Před nějakými 50ti léty by se těžko našel student postřílející desítku spolužáků (Německo, Finsko) a pak sebe, nebo skupina mladých sebevrahů (Finsko),nebo skupina ukopající bezdomovce k smrti (u nás).

Dětičky obalené do hmotné bavlnky zřejmě trpí nudou ze života, nedostatkem citu svých rodiců. I z přísných rodičů musí děti cítit lásku, zájem o ně, kamarádství, laskavost a dobrotu.
Vulgarita, bezohlednost a nenávist se rozšířila jako rakovina i v Čechách.
Začíná to nenávistí politiků, pokračuje na silnicích a v bulvárních novinách, končí nenávistí na blozích.
P.S. každý z nás by se měl zamyslet (nejlépe v kostele), zda svými činy a postoji k tomuto ovzduší nesnášenlivosti nepřispěl.
07. 03. 2008 | 09:48

sidney napsal(a):

Naše společnost je přeregulovaná. Další a další zákony pouze zhoršují situaci. Nic ve zlém proti pí. doktorce, ale jsou zde tisícxileté zkušenosti a musím říci, že je zatím nikdo nedokázal popřít. Prostě jistá míra násilí je ve společnosti potřebná, protože lidé se potřebují něčeho bát, boha, trestu, potažmo facky, ale ta potřeba tady je. protože kdybychom se nebáli, tak všudypřítomná agrese by zaplavila svět a bylo by po společnosti. A to, že dítě dostane občas pohlavek nebo na zadek nic zlého nevykoná. Většina z nás jsme nějaký ten výprask zchytali a jak vidno , přežili jsme to ve zdraví. Nedávno jsem četl názor renomovaného psychologa, který se pozastavoval nad tím, že se dnes hroutí lidé pod problémy, které za starého Rakouska vůbec problémy nebyly. Osobně si myslím, že facka v pravou chvíli nadělá zázraky. Zejména u zpovykaných dětí, které na rozumné a jiné argumenty nedají. Občas pomůže i dospělým. Zákony a regulace pouze zatlačí lidi do ilegality, kde pak probíhají mnohem horší scény...Jen ne probůh další zákony, když již ty současné za nic nestojí.
07. 03. 2008 | 09:53

george napsal(a):

Stupidní nicneříkající článek s rádoby osobním doporučením autorky. Jako advokátka zajisté víte, kolik přestupků je člověk schopný spáchat v jediný den svého života. Bude mě někdo chtít peskovat za to, že vychovávám desítku let své děti a učím je pokoře, zodpovědnosti a poslušnosti? Kolik dětí jste vychovala Vy, když z výše uvedeného příkladu, kdy je patrné, že ta možná facka přišla pozdě, jste až natolik rozhozená?
07. 03. 2008 | 09:53

Karl von Bahnhof napsal(a):

Klaravesela: Vy už si z nás opravdu děláte legraci?

Víte jaký je rozdíl mezi dospělým člověkem a dítětem?

Dospělý člověk chápe a lze se s ním rozumně domluvit, navíc většina dospělých zná hranice a má jisté vychování. To samé o dětech tvrdit nelze. Pochybuji o tom, že 4,5ti letý rozmazlený fracek pochopí vaši domluvu rovný-s rovným. Akorát se vám vysměje do xichtu.
07. 03. 2008 | 09:54

Aleš Jakeš napsal(a):

To, že je lepší vychovávat dítě bez pomoci fyzických trestů je samozřejmě lepší než pohlavky a rány na zadek. Jak už jeden diskutující naznačil, mám ale velké pochybnosti o účinnosti takového zákona. Jak bude fyzický trest posuzován? Lehký pohlavek nebude trestný čin, jedna rána vařečkou ano? A kdo bude žalobce - dítě, soused, manžel řešící problémy soužití? Fyzické týrání je trestné už teď a jistě se dají podle něj řešit i některé rodičovské "excesy". Mimoto psychické týrání přehnanými zákazy, domácím vězením apod. může být pro psychiku dítěte horší než ten zprofanovaný lepanec a to může vést až ke koncům popisovaným autorkou blogu. Nahrazovat výchovu, osvětu atd. zákony a nařízeními je sice jednoduché, ale neúčinné nebo i stav zhoršující řešení.
07. 03. 2008 | 09:54

jarpor napsal(a):

Paní doktorko,

negeneralizujte a nepřehánějte
07.03.2008 09:45:18.

Takhle si skutečně příspěvky nepřekládám !

Je snad něco jiného výchovný pohlavek a a "uchýlení se k síle k malému dítěti".

Takhle genaralizujete i ve Vaší advokátní praxi ?
07. 03. 2008 | 09:58

jaryn napsal(a):

Paní Kláro,
psala jste ten článek vůbec vy?
Nechce se mi věřit.

Zastáváte názor sjednoceného přístupu k výchově dětí bez bití. To ja taková kravina, že větší ani napsat nemůžete, stejně jako kdybyste řekla, že se cokoliv dá řešit pouze a bezvýhradně bitím. Kristapána, člověk s vaším IQ....
Zkuste podobnými zákazy taky zakázat lidskou hloupost, násilí mezi lidmi obecně a předpisem vnuťte pravdu a lásku.
Další polemiku s vámi na toto téma považuji za zbytečnou. Jste v této otázce extremistka, bez reálné pružné reflexe k okolnímu světu a navíc působíte brožurkově ploše.
Přečtěte si příspěvek bigjirky,Denyho, Ročníku53... tam to je. Normální život.
jaryn
07. 03. 2008 | 10:01

pep napsal(a):

Milá paní Samková,
z jednoho případu přece nemůžete zevšeobecňovat.
Znám celou řadu lidí (odhadem několik stovek), já mezi ně taky patřím, kteří v mládí nějakou tu facku dostali. Nejednou. Nikdo z nich z okna nevyskočil.
07. 03. 2008 | 10:03

Venca napsal(a):

Karl von Bahnhof:
ta maminka, která tomu dítěti domlouvala, to dělala rozhodně líp než vaše matka. Děti v tomhle období jsou zavaleny emocemi, které nedokáží ovládat. Ne že by byly rozmazlený. Nemůžou za to. To je vývoj. Když dítě v tomhle stavu seřežete, tak mu opravdu nepomůžete a jeho vývoj poznamenáte negativně. To je ostatně vidět na tom, co píšete. Třeba byste nebyl takový hajzlík.
07. 03. 2008 | 10:06

valburga napsal(a):

Paní doktorko, v tomhle bych si troufla souhlasit s bigjirkou a dalšími pány, kteří se k němu přiklánějí. Vychovali jsme s manželem čtyři děti a jsem dost hrdá na to, že všechny jsou vzdělané, pracovité a poctivé. Je pravda, že nebyly problémové, ale byly to živé, temperamentní, zdravé děti. U nás doma platila jedna skálopevná zásada, nepoužívaly se pohlavky ani facky, ale sem tam na zadeček také dostaly, hlavně v předškolním věku.
To jsou vzpomínky stárnoucí ženské a nemají obecnou platnost, ale jakmile se stát začne plést do natolik intimních sfér rodinného života jako je výchova dětí, sebere rodině další z jejích kompetencí a tato rodina, už dnes oslabená, se bude rozkládat ještě víc.
Domnívám se, že už dnes je vliv státu v této oblasti silnější než by měl být, viz odebírání dětí z rodin, které je milují a podle svého se o ně starají, jen nejsou dostatečně sociálně konformní ap. Myslím, že příkladů známe všichni víc než dost.
Buď je tento zákon zbytečný a vydává se jen, aby se zvýšila prestiž této republiky z pohledu politické korektnosti. Nebo je to další krok od demokracie k totálnímu vlivu paternalistického státu na život jedince.
Nikde v historii nenajdete precedens k něčemu takovému, ani tam, kde panovník měl skutečně otcovské postavení vůči svým poddaným. Když už bylo dvěma lidem povoleno založit rodinu, nikdo se jim do chodu této rodiny (s výjimkou povinnosti zachovat určitá povolání a i z té se dalo vyvázat) nepletl. A to hovořím o "temném středověku".
07. 03. 2008 | 10:07

Kotas napsal(a):

To je opravdu demagogie! Skoro se mi chce verit že spot psal nekdo od konkurence aby vám odlákal klienty...

Nota bene přimerené fyzic. tresty detem schvaluje i prední český psychiatr Cyril Hoschl
07. 03. 2008 | 10:09

Deny napsal(a):

Dnes nemáte svůj den paní doktorko.
Na blbou úřednici si půjdu stěžovat, pokud mám kreténa šefa, tak změním třeba zaměstnání a pokud potkám pitomce na chodníku, no nikdo nejsme dokonalí.
Podle Vašeho doporučení by jsme pak měli třeba zlodějï chycenému při vloupání do domu domluvit, až to nedělá, s bankovním lupičem komunikovat a radši vůbec propustit všechny kriminálníky z vězení, protože vlastně selhal stát a my všichni, že jsme s nimi maximálně nekomunikovali, že jsme jim patřičně nevysvětlili, že porušovat zákony se nemá.
07. 03. 2008 | 10:09

Selen napsal(a):

Karl von Bahnhof napsal přesně to, co bych jinak psal já. Negativní vlastnosti jsou v lidech odmala. Viděl jsem video dokumentaci ze studie chování nejmenších dětí, které dostaly za úkol sedět na židli zády ke stolku na kterém se hýbala nějaká hračka a nedívat se na ni. Když pracovník na 20vteřin odešel, skrytá kamera odhalila, že ani jedno se neudrželo nepodívat se, co to je. Na tom není nic zvláštního, kdyby po následujícím dotazu všechny do jednoho nezalhaly, že se neotočily. A to opakovaně, ve věku 3-4 roky. Už to malé děcko ví, že zákaz je možno beztrestně porušit, když to nikdo nevidí. Prostě pojem morálky není vrozený a musí se naučit a k tomu nestačí pouze cukr, ale je nutný i bič (obrazně). Vždycky když uvidím dětskou scénu v obchodě nebo na ulici, vzpomenu si na vyprávění své matky. Udělal jsem to prý jednou, dostal na místě přede všemi pěkně na zadek a už to nikdy nezopakoval. Vykomunikovat se to jak často vidím zkrátka nedaří...
07. 03. 2008 | 10:09

JKK napsal(a):

Milá paní. Jste demagog a ještě k argumentaci nechutně využíváte cizího neštěstí. Pokud se nejedná o případ sadistických rodičů tak dotyčná slečna vyskočila z okna zejména kvůli tomu, že to neměla v hlavě v pořádku. Pokud tam je chyba na straně rodiče, pak ve výchově, nikoliv facce. Doporučil bych vám navštívit například léčebnu drogově závislých a podívat se, jak dopadnou děti (často bohaté a rozmazlované) kterým bohužel nikdo v životě nenafackal!

Patřím spíše k těm mladším, kteří nedávno byli vychováváni a děti teprv vychovávat budou. Proto se cítím být oprávněn vyjádřit se k tomu z tém "postižené" (bité) strany. Tělesné tresty na školách jsou dnes přísně zakázány. Přesto byl náš učitel tělocviku takový formát, že když jsme někde na lyžáku nebo výletě něco provedli, dostali jsme baňu až nám tekla červená. Budete se divit, ale všichni mí kolegové (kluci/muži) to brali jako chlapské vyřešení problému. Nutno přiznat, že tech pár facek u nás nikdy nikomu neublížilo a nebyl nikdo, kdo by pochyboval, že dostal oprávněně natož pak, aby si stěžoval.

Moji rodiče se mi skutečně věnovali. Podporovali mě kde mohli a párkrát jsem skutečně dostal na prdel, jednom mi dokonce tekla červená. Nejsem ani sociopat, blázen, sadista či masochista, ani neskáču z okna. Neberu drogy a nechlastám. Proč? Protože kdybych s tím v odbě, kdy jsem neměl rozum začal, dostal bych takovou, že by mi hlava upadla! Přeji vám hodně zdaru ve výchově dětí či vnoučat a přaji vám, aby jste té chybějící facky jednou "u rakve" nelitovala!
07. 03. 2008 | 10:10

Vilém napsal(a):

Účinné prosazení zákona by mohl být problém, ale kvůli nemožnosti potlačit krádeže ještě nikdo nenavrhl jejich legalizaci.

Překvapuje mne, že někteří lidé považují práva svých dětí, aby nebyly fyzicky napadány, za jakési státní vměšování do svého práva je mlátit podle vlastní úvahy. Potřebná míra násilí existuje především tehdy, když společnost požaduje ušlápnuté devótní roboty na jedné straně a naduté šéfy a pohůnky na straně druhé - jenže to není nic nezbytného, v řadě zemí už zákazy fyzických trestů existují a společnost se tam nerozpadla.
07. 03. 2008 | 10:11

Ročník 53 napsal(a):

Paní Veselá, pokud se stkám s blbou úřednicí, už ji nemohu vychovat, protože nebyla vychována už v dětství.
Jako rodič však nesete zodpovědnost za své děti. Také za jejich výchovu, na to nezapomeňte. Když jako šéfová ponesete zodpovědnost za své podřízené, můžete ty špatně pracující propustit, potrestat odnětím odmněn a pod. Dospělý člověk si dokáže spojit trest s přestupkem. Dítě však ne. Je to jako se psem. Psa také musíte potrestat hned, aby si spojil trest s příčinou. Potrestejte dítě za něco, co provedlo před 14 dny a bude mít pocit nespravedlnosti. Dítě musí dostat nějaký rámec pravidel a v těchto mezích se musí chovat.
U nás v domě také máme takového nevychovaného fracka. Měl vše co chtěl ve stylu americké výchovy. Teď je mu asi kolem třiceti, své rodiče několikrát zbil, takže mu raději nechali byt a odstěhovali se v důchodu na chatu na venkov. Ten člověk vůbec nechápe, že by se dopouštěl něčeho nemorálního. Chápete ten rozíl mezi jeho výchovou a týráním dítěte?
Kdysi byly uzákoněny fyzické tresty na školách. Nevím nic o tom, že by žáci houfně páchali sebevraždy. Váš výklad výchovného pohlavku a týrání je míchání jablek s hruškami.
07. 03. 2008 | 10:13

San Antonio napsal(a):

díval jsem se do zpravodajství a žádný takový případ se v uvedeném čase na Petřinách nestal, autorka pravdepodobne blafuje nebo si z ní nekdo vystrelil
07. 03. 2008 | 10:16

Železnohorský napsal(a):

A propó: Rodiče mě (a sourozence) taky sem tam "zfackovali", protože jsem si to zasloužil - a následky to nezanechalo, nejsem (ani nikdo ze sourozenců) alkoholik, kriminálník, zapškloun... Sám jsem své, nyní dospělé, děti nikdy neuhodil ani náznakem - následky to nezanechalo, nejsou frackové, feťáci či morální zpustlíci... V mlácení či nemlácení to není, je to ve vztazích a v hodnotových žebříčcích toho kterého rodinného společenství (a taky trochu v genech). Příklad jste opravdu nezvolila dobře. Bez zveřejnění souvislostí je to jen prezentace vašeho aktuálního pocitu, nic víc. Škoda, téma týrání je jinak hodně nosné...
07. 03. 2008 | 10:18

jaryn napsal(a):

Venco,
blahopřeji k hlubokomyslné úvaze. Ano, děti jsou v tom věku emoční, logiku značně postrádají. PROTO těžko funguje vysvětlování, hlavinky jim to schroustají po svém. Ale v krizové situaci jedna přesně mířená umí zázrak. Zhuštěná informace, že se rodič opravdu zlobí, že dítě překročilo akceptovatelné meze, že rodič odmítá další podobné excesy, že diskuze se o věci nevede. A jestli na to které dítě to je nebo není správná cesta pozná jen a jen rodič. Žádný úředník, právník, ochránce práv či který čerchmant.
A jestli Karlovi von Bahnhof budete i nadále nadávat do hajzlíků, zasloužil byste jednu i dnes. Asi vám rodiče meze zrovna moc nenastavili.
07. 03. 2008 | 10:18

David napsal(a):

Paní doktorko, při vší úctě k Vám, přiznejte, že máte stejný názor, jako většina nás mužů. Já taky párkrát zaslouženě dostal pár facek a dnes na to laskyplně vzpomínám. Dnes už mi nemá kdo z lásky ubalit a někdy bych to potřeboval i v pokročilém věku.

Já Vás podezřívám, že jste tu diskusi odstartovala schválně, aby bylo vidět, že je Džamila s tím návrhem zákona úplně ujetá. Aby tady prostě bylo hodně nesouhlasných názorů. Jsem zvědav, jestli do diskuse přispěje taky nějaká zralá žena, my chlapi máme v hlavě jasno ohledně výchovy dětí. A nepřipomínejte mi, prosím, vraždu malého Honzíka Rokose, to sem určitě nepatří.
07. 03. 2008 | 10:20

Alun napsal(a):

Myslím si, že odpůrci tělesných trestů mají zkušenosti s hodným dítětem (většinou holčička). Mají pak pocit vlastních mimořádných výchovných schopností, jenže nezažili kluka - opravdu rošťáka - který od mala zkouší, co mu projde. Jak jinak lze reagovat na takovýto výkon :) https://www.youtube.com/watc...
než pěkným výpraskem, nejlépe hned a na holou?
07. 03. 2008 | 10:20

Saliven napsal(a):

Občasný výchovný pohlavek nemůže žádné dítě dohnat k sebevraždě. Tenhle příspěvek má nádech demagogie, to se na mě nezlobte.
07. 03. 2008 | 10:21

San Antonio napsal(a):

2 Vilém:

píšete: "někteří lidé považují práva s v ý ch dětí" - vy ste nic nepochopil, jakých "svých" dětí v koncepci Stehlíkové a spol. to už nejsou žádné Vaše deti! Ale deti státu, polit. korektnosti, práva, genderu a bůhví čeho ale určitě né Vaše...

P.S. - když řeknete "moje dcera" - tak se za to navrhuje pokuta až 50 000 kč, jelikož naznačujete vlastnický vztah k ní a stát vás musí preventivne potrestati (chce to i Brusel) :D
07. 03. 2008 | 10:21

Ludvik napsal(a):

Ale fuj, to je příběh, který je v daném kontextu spíše citovým vydíráním ne argumentem. Podstanější ale asi je, nakolik se má stát legislativou plést lidem do života a návrh, o které se tady diskutuje, už pro mne je daleko za touto hranicí. Navíc bude asi poměrně komplikované řešit z takového zákona plynoucí situace - například když dítě zažaluje rodiče, protože na ně třeba zrovna dostane vztek. Myslím, že soudy by se měly věnovat a utrácet mé daně za věci rozumnější. Není problém vymyslel co nejvíce zákonů, problém je potom s nimi žít :-)).
07. 03. 2008 | 10:22

Silvie napsal(a):

Paní Samková, ve vší úctě, uvádíte tady skutečně případ trochu mimo mísu. Sama píšete ,že holka byla podnapilá, kdoví, jestli ne zdrogovaná. Nemyslím, že by moje dítě kvůli pohlavku skákalo z okna. Z Džamily Stehlíkové padají podobné perly pokaždé, když se veřejně projeví. Pokud jste někdo včera sledoval pořad paní Jílkové, vystupovala tam "psycholožka" Nováčková, která tam taky šířila podobná "moudra". Tuto dámu jsem měla čest slyšet několikrát a opravdu ráda bych ji viděla v akci s jejími vlastními dětmi, když byly malé. V podstatě nikdo ze zúčastněných s ní nesouhlasil, a to zásadně ani renomovaný psychiatr Cyril Höschl, který byl z rádoby odborných rad "psycholožky" již řádně otrávený. Dokonce i v Americe dnes revidují metodu tzv."liberální výchovy" po sériích vražedných atentátů žáků na spolužáky a učitele. Dítě musí mít vytyčené nějaké hranice a vědět, že po jejich překročení následuje trest. Rozumně uvažující rodiče nikdy nedovolí, aby jim z dítěte vyrostl nevychovaný arogantní spratek jen proto, že v dětství podle podobných "psycholožek" neomezovali ničím jeho "osobnost".
07. 03. 2008 | 10:25

Vilém napsal(a):

Antonio
Ano, jsem příznivcem individuálních práv, nikoli státu složeného z rodin v čele s alfa samcem.

Jazyková rovina má jistě také svůj význam, slovo moje ovšem neznačí jen vlastnický vztah - jsou také moji oblíbení myslitelé, zásady atd.
07. 03. 2008 | 10:25

Venca: napsal(a):

jaryn:
klid nikomu nenadávám. KvB to o sobě psal sám.
Podle mě ale není emoční nával dítěte krizová situace. To vysvětlování se samozřejmě musí umět. Děti mají svou logiku. Ale chápu, že když to někomu nejde, tak se uchýlí k násilí. Jen tvrdím, že to není správný a tomu dítěti to ubližuje. To je prostě vyzkoumaný fakt.
07. 03. 2008 | 10:26

Honza napsal(a):

Já jsem za svého dětství dostal pár výprasků a za většinu z nich jsem docela vděčný. Teď.

V dětství jsem byl pěkné kvítko a myslím, že právě to + další tresty + vysvětlení za co a proč, způsobily, že nejsem nízkokvalifikovaný dělník (v lepším případě, horší vynecháme), ale studuju vysokou.
07. 03. 2008 | 10:27

Tomáš Dlouhý napsal(a):

Děti nemám, ale stejně si myslim, že nějaká facka neuškodí. Jestliže poukazujet na stav dnešní mládeže, tak ten není způsoben tím, že sem tam padne nějaká facka a navíc dne jich jistě padá více než něž před dvaceti lety. Podívám-li se na stav mládeže v zemích kde je facka trestná či nějak postižitelná, tak rozhodně nelze říci, že by tam byla mládež nějak více vyspělá než jinde. Samozřejmě nesouhlasím s týráním dětí apod., ale to už je trestné i dneska a jestliže Vás Kláro mlátili hlava nehlava, tak je asi něco jiného když mě obča rodiče "nařezali", naví když jsem si to určitě zasloužil.
07. 03. 2008 | 10:28

Pepa3 napsal(a):

Vážená autorko, nebylo by lepší slušné lidi ve slušných (a okolím za slušné považovaných) rodinách nechat, ať vychovávají slušné děti tak, jak chtějí? Mám tři dospělé potomky a několik vnoučat. Při jejich výchově jsem často facku nebo ránu na zadek použil (když nepomohla někdy i opakovaná domluva). Z žádného z nich nevyrostl násilník, jak je uvedeno v článku na aktuálně.cz, ale všichni svědomitě pracují, nepijí, nekouří a starají se o rodinu. Jeden z mých spolupracovníků vychovával svého stejně starého syna podle Vašich návodů. Každý přestupek řešil dlouhou domluvou. Syn v šestnácti letech skočil do Macochy, protože se cítil psychicky týraný. Nezdá se Vám, že mladá generace hrubne zejména proto, že si děti mohou všechno dovolit, že když někdo cizí napomene dítě z určitých kruhů, sklidí za to "spravedlivý" hněv jeho rodičů a pod.?
07. 03. 2008 | 10:28

jaryn napsal(a):

Alune,
přesně tak. Tomu hošíkovi bych ji přišil během pikosekundy a můžeš si být jistej, že už by to víckrát nezopakoval.
A chtěl bych vidět tutéž situaci v podání užvaněných ochránců... Jediný výsledek: takové dítě odejde s pocitem, že i nadále může, protože se nic NESTALO.
07. 03. 2008 | 10:29

baf napsal(a):

Venca 10:26. Věřím, že umíte dětem věci vysvětlovat, ale zatraceně se pletete v tom co lze označit za krizovou situaci, kdy na vysvětlování máte vteřiny....
http://www.katastrofy.com/s...
07. 03. 2008 | 10:31

San Antonio napsal(a):

nepijí, nekouří - tím bych se zde zrovna nechlubil víte o kolik okradli stát na spotřební dani? Víte kolik penez ted chybí na bohulibé projekty feministek a DJamil? :))
07. 03. 2008 | 10:33

pH 77 napsal(a):

Problém možná nebude v tom, že holka dostala i facku, ale v tom, že nejspíš byla citově vydíraná a "nechtěla to už dál poslouchat."
07. 03. 2008 | 10:36

Mad Maxx napsal(a):

2 Silvie - Taky jsem ten pořad včera videl, a učitele ZŠ fakt lituji, když jim radí odborníci a la "psycholožka" Nováčková.

Z pořadu nejvíc souhlasím s panem Hoschlem - mluvil z nich jako jediný rozumne - líbilo se mi jak se ironicky pustil do to prechytralého - ocenovaného ředitele ZS
07. 03. 2008 | 10:37

Lucie napsal(a):

to Silvie: naprostý souhlas, také si myslím, že příběh paní Samkové není o tom, že matka zařvala na dceru a ta kvůli tomu vyskočila z okna. S prominutím z článku mám pocit, že na hlavu padlá není jen paní ministryně
07. 03. 2008 | 10:40

katka napsal(a):

Tahle situace je strašná, už kvůli pocitu selhání, které si ta matka sebou ponese celý život. Děti jsou naše geny a naše výchova. Mnohdy se ve svých vidím a nejsou to rozhodně mé nejlepší stránky. Říkám svým dcerám, že mnoho situací je pro mne nových, že mně dostávají do problémů které jsem nikdy před tím neřešila a ani jsem nečekala, že je řešit budu a ať jsou ke mně tolerantní když někdy přestřelím. Ony také někdy přestřelí a tak se učíme i vzájemnému odpouštění.
07. 03. 2008 | 10:42

Mstitel s píšťalou napsal(a):

nechcete rovnou dát dítě do ústavu, aby se o něj staral stát, když to zvládne úplně nejlíp?

kolik dětí jste sama vychovala? a jak vychovávali Vaši rodiče Vás? Je nesmysl spojovat sebevraždu s fackou... já se ve 14, 15 ožral kolikrát a i když sem dostal po hubě, nikdy by mě sebevražda nenapadla.
07. 03. 2008 | 10:42

jaryn napsal(a):

Proč mám tak blbej pocit, že článek paní Samkové zapadá do "politicky korektních" schémat pseudochování a pseudomorálky, který se nám snaží (po vzoru jistých degenereujících zemí) dnes vnucovat?
Potláčení instinktů, ověřených vzorců chování a tisíců let zkušeností a nahrazování tlacháním novopečených odborníků.
07. 03. 2008 | 10:45

Monika napsal(a):

Paní Kláro, naprostý souhlas s Vaším názorem!!! Jak říkal TGM "Mějte úctu k duši dítěte".
Argumentovat proti těm, co vyznávají násilí na dětech, je zřejmě zhola zbytečné, tak jsem Vás jen chtěla ujistit, že jsou i rodiče,kteří své děti nemlátí.
07. 03. 2008 | 10:47

prog 0473 napsal(a):

neuvěřitelné!tak už se i toto k nám blíží,že budeme mít strach z toho co udělají naše děti,tak jako je to na příklad v USA,kde se střílí a zabíjí i na školách.Je to prostě povinnost nás všech tomu zabránit a naše děti řádně vychovávat!Rád jsem četl vaše blogy ale dneškem končím,to je demagogie od vzdělaného člověka,kterou bych zrovna od vás nejmíň čekal.
07. 03. 2008 | 10:55

BigDad napsal(a):

Tak si říkám, kdepak asi maminka té mrtvé dívky zaspala ve výchově? Myslím, že pes je zakopín právě v minulém nezvládnutí paní matkou, kerá se najednou začala předvádět.
07. 03. 2008 | 10:55

skeptický napsal(a):

Existují zde lidé,prosazení na místa zodpovědnosti a autority,kteří shora plánovitě podrývají stát a rozeštvávají všechny proti všem.Vyzkoušeno ve vyspělých zemích,nám se to nevyhne.
Dítě dostane facku,udá rodiče,ten půjde bručet.Ejhle,náš Morozovec je na světě.Dítě nezná mez,domluva nestačí.Výsledek,naprostá ztráta kontroly,a bezmoc.Zaměstnanost pro quasi vědce,jako psychology,dále právníky,policii,která by měla honit mafiány,soudy,vězeňský sektor ,atd.Kdybyste věděli,že policie nesmí použít sílu,tak se jí vysmějete do očí,až Vám řekne,že jste zatčen.
Ten zákon není první pochybný ,který se tu za posledních dvacet let prosadil,a jsem si jist,že prosazen bude.

Placená smečka komentátorů a novinářů nám zdůvodňuje tyto nové ideologie,o kterých předem vědí,že vedou do pekel.
Stejně jako s komunismem,tam se také vědělo předem,kam to povede.

Ti lidé jsou škůdci,a roztrhl se s nimi v poslední době pytel.
Až teď v CERNU ve Švýcarech vyrobí tu černou díru,doufám,že půjdeme do hajzlu všichni,i s americkými vynálezy.
Myslím,že uvedený příklad jako zdůvodnění potřeby podobného zákona dost kulhá,a to na obě nohy.
07. 03. 2008 | 10:56

Antonín napsal(a):

A nebylo by lepší rovnou napsat zákon jako manuál na výchovu dětí? Proboha copak nemáme už těch nesmyslných předpisů dost? Já bych navrhoval taky zákon, že děti nesmí tlouct rodiče. To se totiž taky děje.
07. 03. 2008 | 10:58

Karl von Bahnhof napsal(a):

Monika:

pletete si stejně jako paní Samková nebo Stehlíková pojmy: Násilí na dětech X výchovný tělesný trest.

Ano, jsou rodiče, které děti nemlátí a mají určitě své důvody :
Dítě je hodné
Dítěti postačí domluva či jiný trest (zákazy apod.)
Nebo nebijí děti z přesvědčení, i když jsou nezvladatelné a jsou tedy smířeni s tím, že si dítě dělá co chce.
07. 03. 2008 | 10:58

Silvie napsal(a):

Mad Maxi,asi máte na mysli toho učitele z Dobrovic. Toho znám osobně ,protože jsem kdysi pracovala na oddělení péče o děti a byla jsem se tam na jednu problémovou holčičku zeptat. Pan ředitel to sice s dětmi skutečně umí, děti ho milují, ale zlé jazyky tvrdí, že z této školy vycházejí s malou šancí udělat zkoušky na střední školu. Sám se mi kdysi chlubil tím, že v jeho hodinách se děti mohou volně pohybovat a nemusí sedět v lavicích, ale nevím, je-li podobný chaos nějakým přínosem. Podle mého soudu je tato škola přeceňována a někdo by měl statisticky vyhodnotit, kolik dětí se z ní (oproti školám s vyššími nároky na výuku) dostane na střední školu. Faktem je, že ale dokáže vhodně motivovat děti, které předtím odmítaly do školy chodit.
07. 03. 2008 | 11:00

Quido Doktor napsal(a):

No, pár facek by potřebovali jak Samková, tak Džamila, aby se probudily do reality. V době, kdy násilí vládne světu, vraždy, znásilnění a pod. jsou dnes a denně hlavní náplní zpráv, tak si není možné myslet, že se děti dají vychovat jen domlouváním. Při první příležitosti to dají rodičům pěkně vyžrat.
Tím neomlouvám týrání dětí - jak psychycké, tak i fyzické. Mnohdy je nezájem o výchovu a to, co dělají mnohem horší než pár na zadek.
07. 03. 2008 | 11:03

Veronika napsal(a):

Mila pani,
tu rodinu jste neznala a nemate pravo si ji brat do ust. Clanek jste podlozila neoverenymi informacemi. Minimalne polovina veci, ktere jste uvedla, jsou nepresne a tedy pribeh zkresluji. Shodou okolnosti jsem tu divenku znala a za tech par hodin na ten pohreb jdu...
07. 03. 2008 | 11:04

pH 77 napsal(a):

Možná by paní ministryně mohla žádat zákaz veškerých trestů obecně! Lupičům, vrahům a podvodníkům přece nemusíme napařovat pokuty, roky ve vězení či veřejně prospěšné práce. Vlídné slovo a konstruktivní příklad tyto lumpy dokáže proměnit ve slušné občany snáze.
07. 03. 2008 | 11:04

wormsik napsal(a):

Vážená paní Samková, plácla jste někdy své dítě přes zadek? A pokud ano, jakto že ještě žije?
07. 03. 2008 | 11:06

Silvie napsal(a):

Zelení vládu skutečně obohatili o cenné exempláře - Stehlíková, Kuchtová, Jacques... Mám dojem, že "Džamila" má občas obsedantní pocit, že musí zásadním způsobem projevit svou iniciativu a angažovanost a vytvoří nějaký podobný paskvil, který pak parlament v tichosti odpíská.
07. 03. 2008 | 11:08

Liška napsal(a):

Antoníne, jak to že děti nesmí tlouct rodiče? To myslíte vážně, dyt to je jedno ze základních dětských práv obsažených v Charte dětských práv, kterou ratifikovala i CR (jeste za Tošovského), neberme detem jedno z jejich novodobých práv, zamyslete jak by se asi cítil 10-tiletý kluk který by nesmel serezat svoje rodiče, víte jak by se cítil mezi svými vrstevníky?
07. 03. 2008 | 11:14

Mstitel s píšťalou napsal(a):

Silvie: To víte, to ta rovnoprávnost a co nejvíce žen v politice. Vzpomeňme na ministryně zdravotnictví:) Nebo Parkanová v obraně? A Džamila je opravdu výkvět... nijak ji nechci urazit, ale to co předvádí hraničí z blbostí.

Další perly byly Kuchtová a Buzková.... kdo bude další?
07. 03. 2008 | 11:15

Čochtan napsal(a):

Úder do hlavy, facka, to nemusí být z lékařského hlediska to pravé. Ale rákoska na prdel, to nemůže škodit.

Dítě hledá hranice, co si všechno může dovolit. Je nutné mu důrazně ukázat: Tady jsou mantinely, tady tvrdě narazíš.

Když mu ty hranice neukážete, uškodíte mu nesrovnatelně víc, než výpraskem.
07. 03. 2008 | 11:17

Karel Mueller napsal(a):

Paní Samková,
to, co píšete je jedním slovem katastrofa. Je mi 53, potkávám mladou generaci a zřetelně vidím, jak jsou mnohdy slabí i neodpovědní, často na hranici životaschopnosti. Vidíte to i v managementech, kde za naleštěným zevnějškem není ... nic. Kvalitou vzdělání, inteligencí a především mentálně.
Vyrůstal jsem v patriarchální rodině. Tenkrát ještě alespň někteří muži zůstali muži. Samozřejmě jsem měl všechny pubertální i postpubertální nectnosti. Ale táta měl pramalé pochopení ... A kdybych v 15 přišel podnapilý, tak bych strávil zbytek života v kotrmelcích, jak s oblibou říkával. Takže mj. jsem nikdy nepil a opilost jsem považoval za projev naprosté méněcennosti. Vyrostla z nás generace, která se nerozklepe, když na ní někdo houkne. Není na prášky v krizových situacích. Rány je schopná přijímat i rozdávat. A také vědomá si toho, že za chyby se platí ... a to někdy docela tvrdě a musí spoléhat jen sama na sebe.
Co Vy to dnes produkujete ...
07. 03. 2008 | 11:22

EMA napsal(a):

Z uvedených příspěvků mám pocit, že se na problém výchovy dítěte naše společnost dívá černobíle - buď své dítě biju nebo mi z nej vyroste fracek nic mezi tím neexistuje. (Mimochodem myslím, že největší výchovné problémy vyplývají z toho, že se rodiče svým dětem dostatečně nevěnují, a pak už to žádná facka nevytrhne). Neexistují snad jiné výchovné metody jako odměny, tresty v podobě práce, omezení výcházek apod? Z osobní zkušenosti si pamatuju, že nejvíc na mě zabíralo domácí vězení!!!Facka mě akorát dožrala a zvýšila agresivitu vuči rodiči. Domnívám se, že výjimečné plácnutí přes prdel v předškolním věku není problém. Ve vyšším věku může možná i škodit. Jak psal výše Vilém: aby se z našich dětí nevyklubali uťápňutí zbabělci. Jinak souhlasím, že zákony se výchova až tak řešit nedá. A také chci upozornit, že nikdo z nás navrhovaný zákon nezná. Co jsem měla možnost se dočíst, tak mi z toho vyplývá, že by se mělo jednat především o nasílí na malých dětech (kojenci).
07. 03. 2008 | 11:23

Saliven napsal(a):

Učitel národů J.A.Komenský neměl nic proti tělesným trestům, celé generace s tělesnými tresty vyrůstaly a pokud tyto tresty nenabyly rozsahu týrání, tak byly drtivé většině ku prospěchu. V dítěti se prostě musí vychovávat úcta k autoritám a to někdy bez drobného násilí (rozumný pohlavek, ne vzít bejkovec nebo francouzák!!!) nejde. Jde spíše o způsob použití - dítě musí vědět za co ten pohlavek byl a rozhodně tento prostředek má být používán s rozmyslem.

Většina lidí, kteří jsou proti tělesným trestům (absolutně) nikdy neučila, neměla děti a nebo měla doma takovou harmonii, že děti neměly žádné patologické návyky. Bohužel ideální situace jsou ve velice málo případech a tak se občas jedna střelit musí (když je za co). Osobně jsem jich pár taky dostal a bylo to dobře.
07. 03. 2008 | 11:23

Fejcha napsal(a):

Mám kamaráda, který své děti nikdy neudeřil a jsou naprosto bez problémů. Přistupovat k výchově s tím, že občas to jinak nejde je jen zakořeněná věc, které se každý chytá, protože je to nejjednodušší a nejméně pracná cesta, jak dítě hodit do latě.
07. 03. 2008 | 11:24

JARKA napsal(a):

Vážená paní Samková, někdy s vašimi slovy nesouhlasím, ale teď vám dávám zcela za pravdu - řevy, nadávky a facky totiž vůbec nic neřeší (nikdy neřešily)- je to taková pomsta, nás rodičů, protože se v tom momentě cítíme bezradní a tak trochu poražení tím zatraceným puberťákem ...
můj tatínek vždycky říkával ... facka není žádný argument ... a já mu dnes dávám plně za pravdu a tak se v naší rodině ani neláteří ani nepohlavkuje, protože to nikam nevede. skopičiny našeho dítka řešíme diskusí, a řeknu vám je to někdy opravdu zajímavé ... je dobré umět poslouchat ty druhé - i když se jedná o dítě a o tom to vlastně všechno je - umět naslouchat ...i když jsou podle nás mladí a hloupí
07. 03. 2008 | 11:24

Saliven napsal(a):

Mimochodem je dobře zdokumentováno, že dítě se lépe vypořádá s fackou než s verbálním ponižováním.
07. 03. 2008 | 11:26

Čochtan napsal(a):

Výprask je ve výchově dítěte něco jako záchraná brzda ve vlaku. Taky za ni netaháme při každé blbosti, ale bez ní by to asi nešlo.

Džamila svou hloupostí škodí této zemi a měla by se vrátit odkud přišla.
07. 03. 2008 | 11:27

Dave napsal(a):

Ja bych stoprocentne postavil jakykoliv ,,pohlavek,, mimo zakon, protoze pokud je nekdo tak ubohy, ze ma potrebu tlouct i vlastni dite tak by mel sam navstivit psychiatra a ne to resit tim, ze ho bude pohlavkovat. Myslim si, ze tuhle bolsevickou vychovu zazila vetsina z nas a chtel bych videt naivku, ktery bude i v dospelosti tvrdit, ze mu ten pohlavek pomohl si neco srovnat v hlave.:-)))) Kazdy psycholog Vam rekne, ze pohlavek naprosto nic neresi. Pomuze to maximalne slabochovi, ktery si tim pohlavkem, alespon na chvilku psychicky ulevi a ukaze tak, ze neni schopny ovladat ani sam sebe. Ale pro to dite, ktere ten pohlavek dostane to nema naprosto zadny vyznam. A pokud nekdo tvrdi, ze bez pohlavku to nejde tak nema pravdu. A takove ty keci o tom ,ze kdyz nebudu deti bit tak z nich vyrostou rozmazleni frackove to jsou jen vymluvy pritivnich lidi, kteri neumi priznat, ze jejich vlastni deti je skoro nezajimaji a nevenuji se jim a kdyz prijdou z prace jedine co je zajima je televize nebo kamaradi v hospode.
07. 03. 2008 | 11:31

kolemjdoucí napsal(a):

Než jsem začala číst tuhle diskusi, říkala jsem si, že ten zákon je pěkně nesmyslnej úlet. Po přečtení té spousty arogantního přesvědčení o své neomylnosti a moci nad životy (patrně nejen vlastních dětí) začínám vážně uvažovat o jeho smysluplnosti.

Taky jsem na své děti použila fyzické tresty, ale vždycky jsem to brala jako svoji neschopnost a prohru...
07. 03. 2008 | 11:31

Saliven napsal(a):

Dave:
Potřeba tlouct dítě nemá s výchovou nic společného. O tom se tady vůbec nediskutuje.
07. 03. 2008 | 11:33

Misterio No.1 napsal(a):

Pani Samkova,
Vase blogy ctu velmi rad, vzdycky se mi zdalo, ze mate rozumny pohled na svet. Tentokrat vam ale moc nerozumim a musim rict, ze jsem spis cekal nejake duvody, proc navrh pani Stehlikove nepodporit.
Je jiste tragedie, co se vasi zname stalo, ale vzdyt to neni argument pro prijeti onoho zakona- to budeme mit zakony opravdu uplne na vsechno?
Ja jsem byl peknej vejlupek a neco jsem se rodicu natrapil a hodne jsem jich schytal... Vubec se nasim nedivim, ze jim casto ruply nervy a musim uprimne priznat, ze v 99% procentech pripadu jsem si to plne zaslouzil. Proste nebyla jina moznost, jak mi to nebo ono vysvetlit a buhvi co by ze mne bylo, kdyby me nasi "neusmernovali"!
Jeste jsem taky chtel podotknout, ze pani Stehlikova je... ja si ted nemuzu vzpomenout, jak se to rika slusne safra... No proste kdyz je schopna argumentovat tim, ze s telesnymi tresty souhlasi "pouze" 80% rodicu, tak by si mela zopakovat za prve matematiku, za druhe si precist neco o demokracii - osmdesat procent je vetsina a ona si muze myslet co chce, vetsina v demokracii rozhoduje.
Taky si myslim, ze kazdy ma pravo si svoje deti vychovavat jak chce! Pisu "vychovavat", tyrani je neco jineho.
07. 03. 2008 | 11:34

Čochtan napsal(a):

Paní Kláro, kdyby ta facka padla o pár let (měsíců ?) dřív, tak by ta dívka nejspíš dnes žila.

Kdyby ta holka nebyla přesvědčená, že alkohol a drogy jsou její svaté lidské právo, tak by neskočila pod vlivem drog z okna.

Ta facka nebyla příčinou. Tohle je jasná drogová záležitost. Při vší úctě, tohle Vám ulítlo.
07. 03. 2008 | 11:36

Saliven napsal(a):

Čochtan:
Ten příklad co tady paní doktorka předložila evidentně vůbec nebyl o jedné facce.
07. 03. 2008 | 11:37

Saliven napsal(a):

JARKA+Kolemjdoucí:
Každý to tomu dítě neumí vysvětlit jako klinický psycholog. Zase si nehrajme na ideální svět.
07. 03. 2008 | 11:38

Dave napsal(a):

Saliven:: :-))))))Tomu co si ted rekl se rika ukazkova demagogie...Je jasne videt, ze jsi pro pohlavky a tak to zamluvis tim, ze pohlavek je furt lepsi nez verbalni ponizovani. To je jako kdybych rekl cloveku, ktery ma rakovinu ve 4tem stadiu, at je v pohode, ze mohl skoncit jeste hur - mohl mit treba Alzhaimra. :-)))
To , ze nemuzes dite verbalne ponizovat to je snad samozrejmost.
07. 03. 2008 | 11:39

Smil Flek z Nohavic napsal(a):

Paní doktorko, myslím, že by se zde měla vyjádřit Vaše dcera. Jestli ani jednou jedinkrát za celý svůj život od Vás nebo Vašeho manžela nedostala ani jeden "pohlavek", ani jedenkrát pár "na holou", ani jedenkrát jste ji nedala do postýlky aby se Vám nemotala pod nohy třeba při stěhování nábytku, pak podobné "příběhy" klidně pište a anonymizujte dále a prozraďte nám, jak se bez tělesných trestů obejít. Pokud předchozí neplatí, měla byste se věnovat práci jakékoliv ale jiné...
07. 03. 2008 | 11:40

Dave napsal(a):

To Saliven::: Ahaaa tak se mi to teda asi jenom ,,zdalo,,. A o cem se tu teda podle tebe diskutuje kdyz ne o vychove deti????
07. 03. 2008 | 11:41

Čochtan napsal(a):

Misterio No.1
V Radiu Impuls bylo kdysi intervieuw s jedním "předákem", a ten tvrdil, že víc než 70% není většina.
07. 03. 2008 | 11:41

Saliven napsal(a):

Dave:
Potřeba dítě mlátit = fyzické týrání. On je trochu rozdíl mezi výchovným pohlavkem a fyzickým týráním. No trochu, on je ten rozdíl hodně velký. Týrat děti se nesmí už teď, to není to o čem je ten návrh paní Stehlíkové.
07. 03. 2008 | 11:43

Dave napsal(a):

To Saliven:: A ty z toho nedelej nejakou vedu pro hornich 10 nejchytrejsich lidi na svete. Pokud nekdo neni schopen vychovavat vlastni deti aniz by je musel jakkkoliv ponizovat tak pro nej plati jednoducha rada - NEPORIZUJTE SI JE
07. 03. 2008 | 11:44

Saliven napsal(a):

Dave:
Ano, já pro pohlavky jsem. Když se užívají s rozumem a když po nich neulítne dítěti hlava. Jen jsem to konstatoval, tak to prostě je a s demagoií to nemá nic společného. V této souvislosti jsem narážel na naše školství, kde se nesmí mlátit děti, tak se aspoň ponižují.
07. 03. 2008 | 11:45

Saliven napsal(a):

Dave:
A jsme u ideálního světa. Můžu se zeptat na vaše zkušenosti s výchovou dětí?
07. 03. 2008 | 11:45

karel vovesný napsal(a):

Kdysi se říkalo, že je škoda každé facky, která minula cíl... Rodiče dávají výchovnou na zadek, policajti kopou a bijí lidi, aby si to zapamatovali, protože jim pomáhají a chrání je..., v hospodě se popero z kvůli fotbalu, hokeji, ženské, nebo jen tak.Co z toho plyne, rádi se fackujeme, bijeme a řežeme své děti, omyl. Jenom se občas stane, že někomu prasknou nervy, když ho ten druhý vytočí a on předtím měl nějakou stresovou situaci. Obdivuji paní Samkovou, že ona vždy dokáže zachovat stoický klid, i když je vytočena. měla by nám dát nějaký návod, jak se to dělá...
07. 03. 2008 | 11:46

Dave napsal(a):

To Saliven::No jenze ja jsem to prave myslel i na ty tvoje ,,vychovny pohlavky,, ono vubec to slovo ,,vychovny,, je silne demetni prirovnani v tomto smyslu.
07. 03. 2008 | 11:46

Saliven napsal(a):

Dave:
Získáváte cenu pro nejlepšího rodiče v historii lidstva, jestli jste dítě nikdy neponížil, ani neuhodil. Ještě by jste mi to mohl zevrubně popsat, mohlo by se mi to hodit. Předem děkuji.
07. 03. 2008 | 11:47

monika napsal(a):

Karl von Bahnhof
Vy dělíte děti na hodné a zlé?
A kdo rozhoduje o tom, které děti jsou hodné a které zlé? Nejsou to náhodou rodiče? Dítě, které je nuceno fackami měnit své postoje a názory, asi těžko bude respektovat názory jiných a pokud bude mít fyzickou či mravní převahu, využije násilí k prosazení svého, protože tak je tomu naučené. Jsem lékařka, takže začnu rozlišovat pacienty na "hodné" a "zlé", těm druhým nebudu nic vyzvětlovat, jsi kuřák? Dostaneš zprava a zleva, protože si ničíš zdraví! Tlustý pán či paní? Pěstí do nosu, moc jíš a víš, že se to nemá! Nesportuješ? Pohlavek, až břinkneš hlavou o stůl! Jak již psala autorka výše - proč aplikovat násilí jen na děti? Fackujme se navzájem!
07. 03. 2008 | 11:48

Čochtan napsal(a):

Na hysterické záchvaty je facka velice účinný prostředek.

Je to už dávno, bylo nás víc na běžkách a zastihla nás sněhová bouře. Jedna holka ztratila nervy, sedla do sněhu, že dál nepůjde a řvala jak dítě.
Dvě facky stačily, během okamžiku se probudila jak ze sna, a za půl hodiny jsme byli na boudě. Bez těch facek by asi zmrzla.
07. 03. 2008 | 11:48

Dave napsal(a):

Mam dve deti 15 a 12. A ani jednou jsem na ne nepouzil sebemensi pohlavek. Stacilo zvyseneho hlasu. Jde o to si vybudovat prirozeny respekt, ale je jasny, ze tezko si vybuduje prirozeny respekt u deti otec, ktery si svych deti skoro nevsima a vubec se nezajima o to co je bavi co je stve apod. Vsechno je to jen o dialogu...A nerekl bych to co tu tvrdite, ze by to bylo neco z rise snu a, ze ve skutecnosti je to nemozny. Jde jen o pristup k tem detem a o to je brat trochu vic vazne. Zadna veda v tom neni.
07. 03. 2008 | 11:50

martys napsal(a):

po přečtení tohoto blogu mě napadá jenom něco o magorech....
07. 03. 2008 | 11:50

Saliven napsal(a):

monika:
Vy moc dobře víte, že je obrovský rozdíl mezi dítětem a dospělým, takže proč taková melodramata? Každý nemá vaše vzdělání, aby to uměl dítěti psychologicky vysvětlit, nemá to ani většina těch, co to vzdělání mají a neumí to většinou ani ti, kteří by měli být nejpovolanější a to učitelé.
07. 03. 2008 | 11:51

bibiana27 napsal(a):

Tak abych taky prispela. Poradnej vyprask jsem dostala ve 4letech, kdyz jsem se nechala vyhecovat od starsich k jedne dost riskantni veci, ikdyz jsem to mela prisne zakazane. No a mama me pristihla, to byl teda opravdu poradnej vyprask drevenou vareckou, az ji mama o me prerazila a tyden jsem si nemohla na zadek ani sahnout. Jedinej vyprask v mem zivote. Jinak se to u nas resilo sem tam pohlavkem nebo fackou a naposledy jsem dostala facku ve 14. Jde taky o to, co za dite zabira, ten vyprask v mem pripade zabral dost a 100%, uz jsem se potom nikdy od nikoho nenechala do neceho vyhecovat. Nasi sousede meli holku a kluka, na holku zabiraly jen vyprasky a na kluka zabrala jen domluva. To je ale vec, na kterou musi rodic prijit sam.
07. 03. 2008 | 11:52

Saliven napsal(a):

Dave:
Kdyby jste jim dal facku, možná by cítili menší příkoří, než když jste "zvednul hlas". Možná. Teď už se pohybujeme na tenké hraně relativizace.

Jinak vy tady mluvíte o přirozeném respektu. To je sice moc hezká věc, ale jen málokdo to umí bez autoritativního vystupování. Je třeba si říct, že ne všichni na světě jsou takoví borci a teď se vracíme zpátky k tomu co jsem psal - nejsme v ideálním světě.
07. 03. 2008 | 11:53

Karl von Bahnhof napsal(a):

monika:

děti dělím na hodné a zlobivé. (ne zlé).

dítě nemá ani postoje ani názory... většinou kopíruje to co někde vidí a rodič by mu měl ukazovat hranice a učit ho rozlišovat co je dobré či špatné, co se smí a co se nesmí. Dítě to samo od sebe není schopno rozlišit. Já vidím, že si představujete, že rodiče mlátí své děti hlava nehlava...ale to přece není pravda.

Jsou jisté hranice, kdy je facka velmi účinná a naopak.

A jak jsem napsal výše, paní Samková dává dokupy dospělé a děti. Dospělý má ovšem rozum a bývá již většinou vychovaný, takže je s ním domluva možná. O dítěti to neplatí.
07. 03. 2008 | 11:54

Čochtan napsal(a):

A co vlastně jde ?
Vlastní děti budem stejně vychovávat po svém, a když se to Džamile nebude líbit, ať přijde. Může ty facky dostat ona.
07. 03. 2008 | 11:54

Deny napsal(a):

@ Smil Flek z Nohavic
Někde paní doktorka myslím psala, že má hyperaktivní děti. Když k tomu přidáme, že její manžel podle svého původu také asi nepatří mezi klidné Angličany a předpokládám, že paní doktorka je emancipovaná žena, né nějaká uťápnuta pipka, tak to u nich doma musí být jiště pěkná Itálie.
Opravdu i já bych rád znal výchovné metody paní doktorky.
07. 03. 2008 | 11:54

bob napsal(a):

Paní samkové se povedlo rozproudit diskusi úplně jiným směrem, než chtěla. A to tak, že se tady setkává několik diskutujících, kteří se předbíhají v tom, kdo je lepší nebo horší rodič, kdo děti bije a fackuje a kdo ne... Tak o tom tento příběh asi nebyl a diskuse měla být vedena jiným směrem.
07. 03. 2008 | 11:55

Saliven napsal(a):

Podívejme se na to z druhé strany. Ptám se - můžeme postavit rovnítko mezi občasnou fackou a jakoukoliv recidivou? Já si troufám tvrdit, že ne, proto mi připadá návrh paní ministryně mimo realitu. Každý rodič má zodpovědnost za dítě a jeho výchovu a je na zvážení každého rodiče jak to zvládne. Tohle linkování rozhodně ničemu nepomůže, lepší by rozhodně bylo zlepšení práce sociálních pracovníků nebo škol.
07. 03. 2008 | 11:56

valburga napsal(a):

Emo, to myslíte vážně, že trestat by se mělo prací? Přistupujete k tomu tak i v dospělosti?
07. 03. 2008 | 12:02

kolemjdouci napsal(a):

Jakékoli násilí na dětech je špatné.
Problém je, že takové chování má zažita většina rodičů a změnit to, si nedovedou představit.

Tvrzení, že to má výchovný charakter je zavádějící.

V každém případě, kde bylo použito násilí to lze řešit bez jeho použití!

Je jednodušší dát někomu pohlavek, než si s ním sednout a promluvit si.
Ale promluvit si o tom, je pro dítě mnohem lepší, než ten pohlavek.
07. 03. 2008 | 12:03

Monika napsal(a):

Saliven:
Jaký je ten obrovský rozdíl mezi dítětem a dospělým?
Snad v míře zkušeností, vzdělání. Ale emoce jsou naprosto stejné - bolest, ponížení, strach, obavy, úzkost, to vše prožívámě stejně. A člověk nemusí mít žádné vzdělání k tomu, aby uměl soucítit se svým dítětem. Zbít 4 letou holčičku za to, že se nechala "vyhecovat" k něčemu špatnému (viz příspěvek výše), je přece totální selhání matky - měla být s dítětem a ne ho nechat bez dozoru! Anebo - možná to právě bylo dítě zvyklé poslouchat "na slovo" - tudíž jakoukoliv autoritu, která se právě vyskytla! Mě prostě nikdo nepřesvědčí o tom, že se děti mají fyzicky trestat a jsem pro zákon, který to jasně zakazuje!
07. 03. 2008 | 12:05

ego napsal(a):

Pěkně hloupý příklad aneb, pohlavkem to začíná a vyskočením z okna končí? Měla jí matka zlomit nohu, to by k oknu nedoskákala.
07. 03. 2008 | 12:08

Karl von Bahnhof napsal(a):

Monika:

zákon je kravina. a nikdo vás nepřesvědčuje, že se má to či ono..je to jen na Vás jako na rodiči. Nikdo nejde do výchovy prvoplánovitě s tím, že bude dítě řezat. Zákon má pouze dítě chránit, aby nedocházelo např. k týrání....
07. 03. 2008 | 12:10

klaaarka napsal(a):

Vážená paní doktorko,

já tomu rozumím tak, že tento blog jste napsala pod dojmem velmi tragické události. Života je mi samozřejmě líto, ale věc je složitější. Jak již někteří psali, z Vašeho článku je těžko říct, co k nešťastnému skoku z okna vedlo. Pokud byla dotyčná dívka dlouhodobě bita a bylo na ni ječeno za každý poklesek, mohl to asi být důvod. Takové "výchovy" se nezastávám.

Ale faktem je, že děti, zejména předškolní, jsou vůči rozličnému vysvětlování a přesvědčování často poměrně imunní a pokud je situace akutní nebo jde o záležitost bezpečnosti toho dítěte (např. nevběhnout do silnice), plácnutí přes zadek - rozhodně ne pohlavek nebo facka po hlavě - funguje na většinu dětí jako rychlé a intenzivní sdělení toho, že to, co provádí/provedlo, je opravdu "vrchol" a nikdy, nikdy to už nesmí udělat.

Pochopitelně, aby tento trest takto fungoval, je třeba s ním šetřit. Rovněž musí být přiměřený účelu, cílem tedy není rozhodně dítěti nijak ublížit. Každý, kdo má malé děti, určitě ví, že dítě bude po takovém plácnutí plakat i v případě, že bylo lehké a bezbolestné - prostě z toho pocitu, že pozná, že "teď už se maminka/tatínek FAKT hodně zlobí".

Moje námitky proti navrhovanému zákonu pramení z obavy, že bude docházet ke kriminalizaci rodičů užívajících, třeba i řídce, takovýchto výchovných prostředků, a to případně i zcela účelově (například u rozvedených rodičů, kdy jeden druhému dítě jen nerad "půjčuje". I pokud by pak dotyčný "narušitel zákona" byl u soudu úspěšný, je to poměrně traumatizující.

Těším se na Vaše další názory k tomuto tématu.
07. 03. 2008 | 12:13

Saliven napsal(a):

Monika:
Hlavně je rozdíl v tom, že zatímco dospělý už ví co je špatné a co ne (aspoň by měl), dítěti se to právě tou občasnou fackou vysvětluje. Vy to možná umíte bez facek, ale co když někdo ne? To, že cítí dítě bolest? Ano, cítí a s tou bolestí si bude do konce života spojovat něco, co dělat nemělo. To, čeho se musí společnost vyvarovat, je týrání dětí. Ale občas jedna lehká facka, když dítě provede co nemá? To si troufám říct, že neublíží nikomu.

Zbít dítě je zrůdnost, která by se měla přísně trestat, ale to je trestné už teď.

Já vám řeknu jak to bylo u mě - dokud jsme nebyl schopen moc pochopit, o co jde, tak jsem občas jednu schytal, a od nějakých plácnu, 12ti nebo 13ti let už nevím, už mě nikdo nemlátil, proto už jsem byl schopen pochopit co se po mě chce.

Proto shrnu jak to vidím já - facka by se primárně používat neměla (on to ani nikdo rozumný rád nedělá), ale v některých situacích je to nejlepší řešení. Ovšem facka musí mít pouze výchovný charakter - aby si dítě uvědomilo, tzn. opravdu zlehka, ne urazit hlavu. Potom to shledávám jako relevatním výchovným prostředkem pro většinu rodičů. Pokud to někdo umí bez nich, jen lépe - cílem je vychovat slušného člověk a pokud to nejde bez facek, tak se musí s fackami.
07. 03. 2008 | 12:13

bibiana27 napsal(a):

Tady si nekteri pletou nasili na detech a vychovu. To ze jsem mela neco prisne zakazane, ale prece kdyz to dokazou deti o neco starsi, tak ja prece taky .. to dokazes, nebud srab atd ... to zna kazdy. Monika asi nikdy nezazila skupinu deti pohromade a asi svych detem bude porad behat za zadkem. Pripisu sem vice podrobnosti. Stalo, kdyz jsme byli u nasich znamych na zahrade, kde nas mensich deti bylo vic ( 6 deti mezi 4-7 roky ). Kdyz si dnes uvedomim, jak snadno jsme se mohli zabit, tak se mame ani nedivim, ze me tak zerezala. Meli jsme prisne zakazano lezt na ten okrasnej plot, ktery mel na konci ozdobne 30cm dlouhe hroty. Mohli jsme vsechni dopadnout jako jednohubky.
07. 03. 2008 | 12:14

EMA napsal(a):

Valburga:
práce navíc a zadarmo se jako trest přeci používá i u dospělých, co takové pomocné prospěšné práce. za lehčí přestupky se tyto tresty používají - o jejich účinnosti je diskuze jiná
07. 03. 2008 | 12:15

Saliven napsal(a):

bibiana27:
Tak přesně o tenhle plot si můj bratránek roztrhnul ruku. Sice mu maminka 5x říkala, že tam lézt nemá, ale stejně tam vlezl. Kdyby mu jí předtim střihla, tak se možná nestalo nic.
07. 03. 2008 | 12:18

Silvie napsal(a):

Tady se přece nehovoří o fyzickém týrání, ale o občasném záhlavci nebo pár na zadek. Jestliže se mi dvouleté dítě zavěsí s řevem v obchodě na ústřední topení, protože mu nechci koupit bonbóny, nebudu s ním vést hodinový filozofický hovor, prostě mu jich pár vrazím. Je to rozhodně výchovnější a taky ohleduplnější k ostatním. Zvedá mi adrenalin, když vidím neschopné bezohledné matky, které nechají své děti obtěžovat okolí, protože přece nemohou omezovat jejich svobodný rozvoj a osobnost. V naší rodině je vidět, že dítě respektuje jenom rodiče, který je důsledný a ve správné chvíli i přísný. Výhradní autoritou pro dítě jsem já, z otce, který ho nikdy neuhodil ,si dělá šprťouchlata a jedná s ním, jako se sobě rovným. Psychiatr Höschl včera zmínil ještě jednu podstatnou věc - dítě, které je vychováváno bez jakýchkoliv trestů a omezování, místo respektu k autoritám, v bláhové víře, že všichni sednou na prdel, až vyrazí do světa, těžce upadne při vstupu do tvrdé reality na ústa. Tak na to občas při výchově myslete.
07. 03. 2008 | 12:22

Charlie napsal(a):

krátké doplnění mého předchozího komentáře:

V pubertě bohužel někdy jsou emoce příliž silné a tomu odpovídají i neuvážená gesta. Tam je třeba mít obzvláště pevné nervy a vést diskusi uvážlivě. Každé dítě je jiné a také reaguje odlišně.
Na druhou stranu, pokud dosavadní život má i spoustu hezkých zážitků a dobrých vztahů, tak se přece neopouští oknem pod návalem momentálních emocí.
Přesto je poslední dobou nápadná neúcta mladších lidí ke svému životu (natož cizímu). Svědčí to stále větší citové plochosti (a tím i hrubosti) dnešní společnosti.

Právě blog paní KVS otevřel (na základě konkrétní otřesné události) diskusi:
co je to za společnost, ve které nestojí za to žít?
07. 03. 2008 | 12:23

Deny napsal(a):

@ Monika
Cituji Vás: Zbít 4 letou holčičku za to, že se nechala "vyhecovat" k něčemu špatnému (viz příspěvek výše), je přece totální selhání matky - měla být s dítětem a ne ho nechat bez dozoru!
Uvedu příklad, který se mně bohudík nestal,ale vím, jak bych zareagoval. Učím své děti,že se přechází silnice na přechodu a že se musí vždy několikrát rozhlédnout. Pokud by se ale stalo, že se mé dítě jednou nerozhlédne a auto musilo intenzivně brzdit, možná by i řidič strhnul řízení a boural, jen aby mé dítě nepřejel, tak bych své dítě opravdu potom tak seřezal, aby na to do smrti nezapomnělo. Dle Vás bych selhal jako rodič, protože "jsem ho nechal bez dozoru". Ale dítě se musí učit samostatnosti a musí za čas převzít za svoje chování odpovědnost a nést i následky. Vy budete dítě opečovávat nejradějí až do důchodu, aby jste nezklamala jako matka, já bych dítě v tomhle případě zmastil, aby si to navždy pamatovalo. Můj výprask bude jiště účinější než Vaše kázání typu: "Ale to nesmíš Pepíčku, auto by ti udělalo bebí"
07. 03. 2008 | 12:23

Saliven napsal(a):

Silvie:
Naprostý souhlas. Poslední dobou spolu nějak moc souhlasíme. Není to divné? :-))
07. 03. 2008 | 12:24

Saliven napsal(a):

Deny:
S vámi též souhlas. :-)
07. 03. 2008 | 12:25

bibiana27 napsal(a):

to Salivan a Deny : muslim, ze souhlasite, ze v mem pripade rozhodne neslo o tyrani ditete, ale o velmi zarantni vychovny prostredek. Dostala jsem jen jeden takovy vyprask a hned jde o tyrani ?
07. 03. 2008 | 12:26

bakulab napsal(a):

V zemi, kde je fyzicky týrano skoro 30% dětí, mnoho žen, seniorů a dalších slabších jedinců, není divu, že se všichni budou vehementně vysmívat kriminalizování facek. Protože přece škoda facky, která padne vedle. Mě otec mlátil hlava nehlava, dodnes je maximálně hrdý na svoji autoritativní výchovu. Já z toho mám dodnes trauma. Myslíte, že si to on uvědomuje? Ne, přeci byl ten správný vychovatel... A nikdo mu neměl odvahu říct, že takhle tedy pane neee. Fandím jakékoliv snaze zákonnou úpravou rodičům vysvětlit, že takto se nevychovává, když už jsou sami naprosto omezení.
07. 03. 2008 | 12:27

Vico napsal(a):

Paní blogerka napsala takový nesmysl, že ani nemá smysl polemizovat. Její článek je zajímavý spíš tím, že poodhaluje úroveň samotné blogerky, která tu před nedávnem posuzovala soudcovský stav a poté i své kolegy advokáty. Není-li její článek a její následné reakce jen předčasným aprílovým žertem,nelze jinak, než její blog označit za pavlačový a v lepším případě za pokleslou advokátskou závěrečnou řeč, kterou bere vážně jen její klient s poněkud nižším IQ.
07. 03. 2008 | 12:28

Saliven napsal(a):

bibiana27:
V takových případech to myslím opodstatnění má. Ale zase s mírou - dát mu jich 20 na zadek, ne mu zlomit sanici.
07. 03. 2008 | 12:28

Saliven napsal(a):

bakulab:
To co popisujete, je jasné týrání. To nemá s normou o které tu diskutujete prakticky nic společného. To, co jste prožíval vy řeší současná legislativa a ve vašem případě je to spíše selhání okolí, které si ničeho "nevšimlo", případně sociální péče, které to neřešila.
07. 03. 2008 | 12:29

Abri napsal(a):

Článek slavné paní doktorky přesně vystihuje, proč ji odborná veřejnost nemůže ani cítit. Vybere černobílý dramatický příklad bez kontextu, udělá z něj pohádku z mechu a kapradí a následně lidem vsugerovává představu, že pohádka má jediný správný závěr a to je ten její. Článek je hloupý, co dodat...
07. 03. 2008 | 12:30

valburga napsal(a):

to Ema
To nic nemění na tom, že trestat dítě prací, znamená vypěstovat v něm odpor k práci na celý život. Jsme zas u toho, co funguje u dospělých nefunguje u dětí.
to Dave, Monika a další
Znám také pár takových, co své děti "trestají" zvýšeným hlasem a nekonečným vysvětlováním. Ten zvýšený hlas i vysvětlování mnohdy ponižují mnohem víc. Zažila jsem na ulici tatínka, který řval na svého cca šestiletého synka: "To by sis přál, abych ti jednu vrazil a měl bys pokoj, ale tu radost ti neudělám. O takový ho.no jako jsi ty si já ruku špinit nebudu."
To myslím vypovídá samo za sebe. Dospělý dokáže dítě psychicky týrat velmi efektivně. A ještě může být hrdý, protože on dítě přeci nebije!
Trvám na jedné věci: jestliže stát uznává, že rodina je natolik svéprávná, aby na sebe vzala riziko početí a zrození dítěte, péči o jeho fyzické a psychické blaho, náklady na jeho výchovu a výuku, pak musí být natolik svéprávná, aby se jí do výchovy nikdo nevměšoval. Už dnes je problém s domácí výukou, s odmítnutím jistých školních praktik a to opravdu chcete, aby to pokračovalo dál? Nezastávám se těch, co své děti týrají, ať jsou postiženi se vší přísností zákona. Ale do výchovy ať se stát rodičům neplete.
07. 03. 2008 | 12:30

Silvie napsal(a):

Salivene, když nejde o "modré ptáky", tak asi ano.
Deny, s tím přechodem bych reagovala naprosto přesně a párkrát jsem ji minimálně brutálně seřvala na ulici, protože se nerozhlédla. Je mi úplně jedno, co si o tom myslí Džamila, ale funguje to. Od té doby se vždycky rozhlídne. A tvrdé sankce přicházejí vždycky za lhaní - tam domluva selhává.
07. 03. 2008 | 12:31

Saliven napsal(a):

valburga:
Váš příspěvek ja balsám na mojí duši. Naprostý souhlas.
07. 03. 2008 | 12:32

PETRA napsal(a):

Chtěla bych vidět jak obě paní vychovávají nebo vychovávaly své děti. Ať si samy sáhnout do svědomí, pak poučují ostatní a dávají prapodivné návrhy. Mohou přijít ke mě a názorně mi ukázat výchovu mého hyperaktivního a trochu mentálně zaostalého syna,ráda je přivítám a nechám se poučit,jsou podle všeho asi mnohem lepší než naše psycholožka. Myslím,že spojovat tento případ(té dívky) s pohlavkem a naplácáním na zadek v dětství mi připadá zcela zcestné.
07. 03. 2008 | 12:38

valburga napsal(a):

to Saliven
Nevýslovně mě štve, jak se dnes ošetřuje pomocí zákonů každá pitomost. Vede to jenom k tomu, že lidé jsou čím dál méně ochotní nést zodpovědnost sami za sebe a za svou rodinu. Každá taková blbina jako "fackovací" zákon tuhle nesamostatnost ještě posílí.
07. 03. 2008 | 12:39

Monika napsal(a):

Deny:
Váš příklad s přechodem pro chodce je zavádějící - máte snad statisticky dokázáno, že fackované děti jsou na přechodech opatrnější než děti nefackované?! Já ten význam "protifackovacího" zákona vidím v tom, že by měl být zaměřen proti rodičům, kteří své děti opravdu nepřiměřeně fyzicky trestají, ale kteří ještě svými tresty nenaplnili skutkovou podstatu "týrání" dětí. A jen tak na okraj - mě rodiče nikdy fyzicky netrestali, tudíž ani já své děti fyzicky netrestám. To je ten kruh, ve kterém se všichni pohybujeme.
A jestli budu opečovávat své děti do důchodu - v jistém pozitivním slova smyslu ano, nikdy mě nepřestanou zajímat.
07. 03. 2008 | 12:41

ventos napsal(a):

aaach jo, paragrafy jsou pružné a dají se ohýbat všelijak, ale život je něco jiného, ... facka není trest ale prostředek komunikace když ostatní selžou (ale pozor, ne když dojdou argumenty :-o)) ... komunikace s opilcem je nesmysl, což uvedený příklad dokládá ... a mimochodem, dovozuju správně že v případě nepřítomnosti matky by dotyčná dceru uložila a probrala by to s ní další den ?? co tedy v tom případě zakázat matkám vstup do domácností potomků ??? že byste na to s džamilou načrtly nějaký zákon ...
07. 03. 2008 | 12:44

Karl von Bahnhof napsal(a):

Monika...hm, tak to stačí zpřísnit zákon o týrání...
07. 03. 2008 | 12:44

michal105 napsal(a):

Absolutně souhalsim. Nesnášim mlácení bezbraných dětí. Ať už udělají cokoliv. Stejně to nikdy nepomůže a dítě si myslí svoje. Oni jsou to taky lidi. Jen mají větší fantazii a občas dělají blboti. A my rodiče si na nich beztrestně můžeme vylévat naše komplexy.
Nejraději bych zavedl fyzické tresty v zaměstnání. Když udělá zaměstnanec chybu, dostane pár facek, aby si to pamatoval.
07. 03. 2008 | 12:45

jarryd napsal(a):

Na toho meho maleho rostaka nejakou tu korunu na pokutu klidne obetuji.
07. 03. 2008 | 12:46

Silvie napsal(a):

Džamila by měla svou agilitu upřít zcela jiným směrem. Pro společnost nejsou nebezpeční rodiče, kterým na výchově jejich dětí záleží a proto je občas přiměřeně potrestají. Problémem je spíš etnikum, které požívá zvláštních výsad a sympatií paní ministryně, ačkoliv své děti nevychovává vůbec a nechává je růst ,jako dříví v lese. To, jak to s jeho dorostem v reálu dopadá, vidíme všichni. Tento stát se o mně nijak nestará, nikdy jsem od něho nežádala ani korunu a nenechám si od něho tedy ani kecat do výchovy vlastního dítěte. Díky bohu, je v tomto státě většina rodičů normálních, což se zajisté týká i poslanců.Nerada bych skončila jako někde v USA, kde se roční dítě nesmí koupat nahaté v moři, poněvadž to pobuřuje "humanisty".
07. 03. 2008 | 12:48

Silvie napsal(a):

Salivene, asi vás dnes potěším. Ještě jedna taková kravina vzejde z hlavy někoho z vládní koalice (nedosti na návratu Čunka do vlády) a začnu se modlit za pád této vlády.
07. 03. 2008 | 12:50

klaaarka napsal(a):

@michal105: Není pravda, že to "stejně nepomůže" Já jsem v dětství dostala výprask 2x - slovy dvakrát - a můžu vás ubezpečit, že obě věci jsem si pamatovala a nikdy je už nezopakovala.

Samozřejmě, pokud někdo dítě bije za každou neposlušnost nebo dokonce za špatné známky, je to týrání.

Jen mám strach, že zákon to nebude umět odlišit a kompetentní orgány nebudou chtít.
07. 03. 2008 | 12:52

Saliven napsal(a):

Silvie:
Já bych zas tak tvrdý nebyl - tohle je zrovna ne úplně podstatné téma, navíc si nemyslím, žeby to prošlo byť ve vládě. Já bych vládě vyčítal jiné věci - např. snížení dotací na hendikepované občany, takže se je firmám nevyplatí zaměstnávat a nebo plošné snížení nemocenských. Tohle ne, to je jenom taková Stehlíkové naivita.
07. 03. 2008 | 12:52

Saliven napsal(a):

Tento zákon může vést k paradoxu. Zodpovědný rodič, který občas dítě plácne (zaslouženě!!!) bude kriminalizován, což bude mít pro dítě mnohem traumatizující dopady než samotná facka (o několik řádů). A ten, kdo dítě opravdu týrá, ale na koho nedosáhne zákon a nebo ten, kdo týrá psychicky, což je ta nejhorší forma teroru, tan unikne. Vy, kteří tu bojujete proti "mlácení" dětí za každou cenu, mějte toto na zřeteli.
07. 03. 2008 | 12:54

Silvie napsal(a):

Jenže , stokrát nic, Salivene, umořilo osla. Já už ty tři grácie s Čunkem a somnabulním knížetem asi dlouho nevydýchám. A včera ta šílená psycholožka Nováčková...
07. 03. 2008 | 12:55

Karl von Bahnhof napsal(a):

Silvie:

a pozor, za chvíli nebudete moci chodit nahá před dítětem a ani dítě nebude. nakonec budou děti žalovat své rodiče za násilí a pedofili (za pohlavek a nahotu)
07. 03. 2008 | 12:56

tomas 2 napsal(a):

Jestli se na něčem lidi ale opravdu zásadně neshodnou, tak je to výchova dětí, je známé, že skoro každý na to más svůj, ten nejlepší a zaručeně nejsprávnější recept a jen skutečně minimum, si vpřípadě neúspěchu dokáže přiznat, že to dělali blbě.
Ale k tématu, jsou země, kde se skutečně děti nebijou, tedy ani nefackujou /Kanada/, určitě by stálo zato udělat nějakou statistiku, do jké míry jsou tamní děti horší.
Zdravím.
07. 03. 2008 | 12:56

Idvo napsal(a):

Paní doktorko Samková, děkuji Vám! Připadám si v naší zemi strašně sama. Nikdy jsem svou dceru neuhodila (dnes třicetiletá učitelka) stejně jako naši rodiče nebili nás. Ke komu se máme chovat slušně, když ne k dětem? Je zakázáno uhodit vězně, kriminálníka, ale je dovoleno tloci děti?! Však ony nám to vracejí..Bohužel se tu projevuje cosi jako šikana - v dětství mě doma mlátili, tak já to vrátím dětem...je mi z toho smutno.
07. 03. 2008 | 13:06

jiri napsal(a):

No jestli paní Klára povídá podobné pohádky i u soudu.... Co má tenhle příběh společného s diskusí o tom zda dát či nedat pohlavek dítěti? Mně z toho vyplývá jediné - na děti se musí zakázat i křičet.
07. 03. 2008 | 13:07

Deny napsal(a):

@ Monika
Moniko, když se spálíte o sporák, co to s Vámi udělá? Příště, když uvidíte sporák, tak se Vám vybaví bolest a dáte si pozor. Mnozí chlapi (možná i ženy) mi dají za pravdu, že když se někdy nadmíru opijete jedním druhem alkoholu, třeba rumem, tak následující čas je vám špatně jenom při pohledu na lahev. Takové reflexy pana Pavlova.
A děti, zvlášť ty malé, jsou taková "zvířátka". Na ně nic jiného neplatí, než plácnutí přes zadek. Snad mi nechcete povídat, že dvouletému dítěti budete deset minut domlouvat, že např. sirky nejsou na hraní. Já mu je prostě vezmu a dostane při druhém prohřešku plácnutí.

U nás ve světe dospělích jsou za různé prohřešky různé tresty. Napomenutí za přestupek, finanční pokuta, podmínka, pár let natvrdo, či doživotí. A teď mi řekněte, jak to řešíte Vy u Vašich dětí, když dítě udělá prohřešek? U malého prohřešku mu to vysvětlujete minutu, že se tak nemá chovat,u většího půl hodiny a když se např. nerozhlídne na přechodu, tak tři hodiny? Garantuji Vám, že po půl minutě Vašeho kázání dítě "vypne" a nebude Vás vnímat.
Takže statistiky na to, že dítě "fackované" je opatrnější asi nejsou. Ale jsou dětské prohřešky, které se musí potrestat "tvrdě", a to především v zájmu dítěte. Protože když Vám auto usmrtí dítě, druhou šanci na život nemá
07. 03. 2008 | 13:08

Martin napsal(a):

Tahle srdcervoucí historka má být jako snad argument pro zásahy státu do soukromí rodiny??? Bože chraň naši zemi od právniček typu K. Samková!!!!!!!!!!!!!!!!!
07. 03. 2008 | 13:09

Silvie napsal(a):

Tomasi, v Kanadě jsem nebyla, ale žila jsem dlouho v sev.Itálii. Tamní zpovykaní spratci jsou tou nejlepší antikoncepcí. Moje dcera, ačkoliv velmi malá, se chovala v restauraci jako dospělá (bylo samozřejmostí, že od útlého dětství hlasitě všechny zdravila a za všechno poděkovala), šestiletý italský synovec jako naprostý debil, který nám svým nechutným stolováním otrávil celou večeři. Když jsem v Itálii dítě plácla přes zadek, díval se na mně konsternovaně celý park. Jejich fakani své okolí (včetně dospělých) brutálním způsobem obtěžovali, ale matičky v klidu klábosily na lavičkách. Nejúžasnější bylo, když moje kamarádka asi deset minut volala na dceru, aby přišla : zlatíčko, poklade , amore... já jsem jednou zařvala a dítě stálo v pozoru vedle mne.
07. 03. 2008 | 13:10

rappi napsal(a):

měla holka bydlet na malém městě v jednopatrovém domku a takováhle kravina by se jí nikdy nestala!
A jestli chcete s těmi pseudo-výchovnými metodami (bez jakéhokoliv rodičovského usměrňování) tak se prosímvás nejdřív běžte mrknout do USA, kde ještě nezletilé děti se chovají k rodičům tak hnusně, že tito rodiče se radši stěhují od nich pryč !

a poslední: kecat každému do všeho z moci úřední, to je taková veselá levičácká zábavička. Asi je v tomhle národě zakořeněná víc, než si jsme schopni připustit.

Bojím se chvíle, kdy mi frau Stehlíková bude diktovat, jakým způsobem si mám utírat zadek, abych co nejméně poškozoval společnost...
07. 03. 2008 | 13:11

Jakub II. napsal(a):

Písmo svaté hovoří jasně.
A sorry, ale Slovo Boží je pro mne poněkud závažnější, než bláboly demoliberálních idiotů. Pokud matka dceru celou dobu nechávala být(meine güte, co to je? Patnáctiletá holka aby chodila sama v noci ven? ) a pak jí jednou ruply nervy, není se co divit, že se frocek vzepřel.
Přísloví 13,24
Kdo šetří hůl, nenávidí svého syna, kdežto kdo jej miluje, trestá ho všas.
07. 03. 2008 | 13:13

Solun napsal(a):

Něco by se s fackováním dětí mělo udělat. Ne to přísně trestat, ale regulovat určitě. Je to ale složitá věc k diskuzi.
07. 03. 2008 | 13:16

EMA napsal(a):

Silvie:
a to je přesně obrázek dítěte, který bych jako rodič zažít nechtěla, aby mé dítě skákalo jak já písknu - jako cvičená opice.o tom to je. každý chápeme výchovu jinak a podle toho volíme metody. co až vaší dceři bude 14 let a přeroste vás o hlavu - jakou metodu zvolíte tehdy?? když vaš nejsilnější výchovnou metodou je facka. Aby se nám ty facky jednou nevrátili.
07. 03. 2008 | 13:27

cancour napsal(a):

Vy tu tragédii vážně považujete za důsledek té facky? To snad nemůžete myslet vážně.
07. 03. 2008 | 13:28

arche napsal(a):

Facky by měl přísně regulovat stát. Nejlépe tak, že by celou výchovu dětí převzali státní úředníci; ne každé dítě je tak úžasné, jak Pavlík Morozov, aby bez rozdílu příbuznosti hlásil nepřátele lidu. Jen tak se zajistí, že nebude fyzických trestů používáno a tak dosáhneme konečně ideálů sjednocené Evropy --- oproštění od tmářských násilnických atavismů.
07. 03. 2008 | 13:30

Ropizbo napsal(a):

Zdá se, že jste zcela mimo obraz.
Dotyčná zcela jistě reagovala ne na tu facku, ale na to předchozí hysterické řvaní své matky. Tak z toho nedělejte zástupný problém. tím skutečným problémem té matky bylo, že si s dcerou předem nedomluvila jasná pravidla ohledně pití alkoholu, návratu apod. případně, že svou nedospělou dceru na ten mejdan bez doprovodu vůbec pustila. Pokud nemá 18, nemá tam co dělat. Pokud už měla osmnáct, byla ta scéna vcelku zbytečná.
07. 03. 2008 | 13:33

Terry napsal(a):

Doufám, že pohlavek politikovi (viz např. Macek-Rath) nebude taky protizákonný.
07. 03. 2008 | 13:34

cancour napsal(a):

To EMA: Ano, každý chápeme výchovu jinak a podle toho volíme metody. Proto nevím, proč by do toho měla najednou strkat rypák Džamila a nařizovat lidem, jaké metody jsou ty jediné správné a jaké jedině se mají používat.
07. 03. 2008 | 13:34

Dáda napsal(a):

O čem se tu bavime? Kde to skonci. Diteti budu muset vykat, ze zakona ho budu muset nechat u sebe bydle, bude mit pravo na svuj pokoj, delat si co chce, koukat na televizi, davat mu kapesny... . To je blbost. Takhle z nich vyroste zver bez ucty k tradici a uznavanym stereotypum.
07. 03. 2008 | 13:36

Silvie napsal(a):

Emo, já se tedy nedomnívám, že pokud dítě na zavolání skutečně přijde, je cvičenou opicí. Spíš jde o normální, slušně vychovanou dceru, respektující autoritu - na rozdíl od těch ostaních, kteří matičkám skákají po hlavách. Vzhledem k tomu, že se mi dcera úplně se vším dobrovolně svěřuje(ať už jde o trápení nebo radosti předpubertálního věku), asi nebudu tak špatnou matkou. Rozhodně ale nebude v patnácti letech vymetat diskotéky a chodit domů opilá. Facka nesmí být běžnou metodou,jak umravnit dítě, ale musí pro něho být mementem - pozor, tady jsem přestřelilo. Pokud vaše dítě nemá úctu k vám, jako matce(jste-li vůbec matkou) a vaše příkazy nerespektuje, pak vás mohu jen politovat.
07. 03. 2008 | 13:37

Déžo napsal(a):

no, to jste zvolila příkad. možná by neškodilo se před takovýmito výpotky zamyslet - tedy, je-li čím.
07. 03. 2008 | 13:45

Silvie napsal(a):

Tak se vážení, Emo a spol. - podívejte na stránky iDnes - "ministryně Stehlíková včera večer zmírnila svůj návrh s tím, že občasný pohlavek může být v pořádku". Ta paní prostě nezklame - čekala jsem po tom "výprasku", co utržila tady i v Lidovkách, že přijde opět nějaké dementi, jako je jejím zvykem. To je opravdu populistka par excelence...
07. 03. 2008 | 13:45

petr napsal(a):

Je to sice smutné, a možná i neslušné. Vzhledem k Vašemu povolání bych Vás považoval za nebezpečnou pro společnost. S Vašimi názory se opět vrátíme k přírodě. "Budou z nás zase zvířata".
07. 03. 2008 | 14:04

RK napsal(a):

ten článek pí Samkové jako příklad je opravdu tragický. Nicméně v 15 letech opilý/neopilý s nedá už moc fackovat. Po revoluční západní vlna udělala z dětí něco nedotkutelného. Děti se toho velmi rychle chytly a teď ani kantoři ani rodiče nevědi co s nima.
Občas dát výchovný pohlavek, plácnout přes zadek nelze samozřejmě slučovat s tvrdým seřezáním nebo snad týráním.
Prevence je základ. Nebo chceme, aby nedotknutelné děti nám lezly přes stoly, řvaly atd, tak ja to vidíme u západních rodin na dovolené ?? Nikdo se jich nevšimne nebo bojí zasáhnout. Potom to taky může dopadnout jako v Americe, že v dětství netrestaný puberťák vytáhne 9 mm a odstřelí Vás jen proto, že jste si ho dovolil/la napomenout.
Nemělo by se nic přehánět
07. 03. 2008 | 14:05

Kačislava napsal(a):

Vážená paní Kláro, osobně si myslím, že ten zákon by byl velice nešťastný. Jako většina podobných zákonů by se totiž nakonec neobrátil proti rodičům, které své děti týrají, ale postihne úplně běžné rodiny, kde rodiče plácnou dítě přes zadek, když jim utíká přes silnici. Máme přece podobnou zkušenost s trestáním pěstitelů marihuany, kdy se odsuzují důchodci, kteří si vypěstovali pár rostlinek, ze kterých vyrábějí mast na bolavé klouby (vím, že se tento přístup už obrací, nicméně už se stalo). Váš příběh je samozřejmě tragédie v afektu, myslím však, že viníkem tu není facka, ale možná nějaké dlouhodobě neřešené problémy či pubertální deprese (ve čtrnácti a patnácti mi sebevražda přišla na mysl několikrát a rodiče mě netloukli).
07. 03. 2008 | 14:08

bigjirka napsal(a):

Malinko to upřesním. Facku chlapci ode mne nedostali nikdy (alespoň si na to nepamatuju). Tak asi jednou, dvakrát do roka dostali nářez na prdel rukou. Nevím, tak naposledy v 9 letech? V nástroji necítíte sílu úderu... Na Silvestra mladej málem dostal ve 23. Napil se a vyváděl a ryčel jako jelen a nadával. Vyjel jsem po něm, měl kliku že zdrhnul. Druhej den jsme to probrali a on pochopil, že na něj alkohol působí nějak dost špatně. Chtěl jsem po něm závazek, že nevypije víc než nějaká dvě tři piva a on řekl, že nebude pít vůbec. Neviděl jsem ho od té doby pít ani jsem to z něj necítil. Mlátit děti je skutečně špatné... A Dežomila Stehlíková ať odjede na Bajkonur a zastoupí Lajku.
07. 03. 2008 | 14:30

Alex napsal(a):

Klára Veselá 07.03.2008 09:06:03
No paní Veselá-Samková, právě proto, že se v poslední době rozmohl styl demokratické výchovy dětí, tzn., že si mohou dělat, co chtějí, tak kolem sebe vidíme, jak se ta výchova některým rodičům opravdu "daří". Občas dobře řízený pohlavek (aby se potomkovi rozsvítilo v hlavě) nikomu ještě neuškodil. Dlouhé vysvětlování dost často nikam nevede, děti to nevnímají a hlavně jim to jde druhým uchem ven. Pokud potomek např. vběhne do ulice pod auto, protože neposlouchá, tak ta rychlá facka je zcela na místě a věřte, že nejde o to, že neposlechl, ale proto, že mu šlo o život. Nemyslím si, že děti obačs potrestáme kvůli rodičovskému egu, ale hlavně kvůli nim. Protože když z nich vyrostou nevychovaní a bezohlední frackové, je to hlavně k jejich škodě. (I když člověk vlastně neví - viz naše politická scéna)
07. 03. 2008 | 14:38

Golem napsal(a):

Škoda každé rány, která padne vedle. Staré české přísloví.
07. 03. 2008 | 14:41

janik napsal(a):

Přikláním se k většině názorů, tohle je fakt trošku moc. Zde se zřejmě jednalo o dlouhodobý neřešený konflikt rodič - dítě, kterého si ovšem rodič nepovšiml a tudíž jej nijak neřešil, anebo (možná hůř) si problému všiml, ale nepřikládal mu význam. Myslím si, že tam, kde je důvěra, láska a péče je prostor i pro sem tam facku, tam, kde není, může být jedna facka (navíc špatně načasovaná - řešili jste někdy něco s opilým člověkem??) cestou z okna..
07. 03. 2008 | 14:42

jaryn napsal(a):

Shrnuto prozatím:

- většina diskutujících uznává fyzický trest jako krajní východisko a občas či výjimečně jej používá
- menší část diskutujících nepoužívá fyzické tresty vůbec a odmítá je zcela
- nikdo z diskutujících neobhajoval bití jakožto běžnou součást výchovy

Závěr si může každý udělat sám. Rád bych jen připomenul, že Džamila je placena z našich daní, nikoliv z Kazachstánských...
07. 03. 2008 | 14:44

jaryn napsal(a):

Mimochodem, jedna poznámka na okraj:
výchovu bez bití a bez omezování dětí nějakými hloupými zákazy či dokonce nucením k něčemu můžeme dnes a denně sledovat u jistého domácího etnika. Zajisté následováníhodný příklad...
07. 03. 2008 | 14:51

Janik napsal(a):

Navíc, doprčic, proč furt v tomhle státě nikoho nezajímá, že tím, že něco zakážu, to přece nevymýtím. Místo toho, aby vypracovali slušný rámcový program, (který by byl součástí dejme tomu vzdělání) kterej by odmala dětem vštěpoval, jak se naučit žít s partnerem (koukněme na naši úžasnou rozvodovost) a jakým směrem by se měla udávat výchova dětí (co v nich rozvíjet, jak je motivovat, jak je vůbec pochopit), se prostě něco zakáže. Gratuluju, kdybych se hůř učila, mohla jsem bejt politikem...
07. 03. 2008 | 15:02

bigjirka napsal(a):

Stát by především měl přestat odměňovat nežádoucí chování a měl by poskytovat výhody úplným rodinám.
07. 03. 2008 | 15:07

jaryn napsal(a):

To Janik:
jo, srát se do lidí, lajnovat život, sociálně inženýřit, a hlavně zakazovat. Pokusy popsat život předpisy, nařízeními a zákazy.
Donašečů a bonzáků ráj. Kriminál ve jménu svobody.
Svět k nežití.
07. 03. 2008 | 15:13

Korsika napsal(a):

Škoda každé rány, která jde vedle
07. 03. 2008 | 15:17

klarasamkova napsal(a):

AD Smil zkusili Flek z Nohavic: ano, máte pravdu. Dětí se jako obvykle nikdo na nic nezeptal. Necháím tento blog a diskusi přečíst svojí dceři a její reakci uveřejním.

AD Bob: jistěže měla být diskuse vedena zcela jiným směrem. jenže to by nebylo tak poutavé, že.. Bohužel snad nikdo z diskutujících nepochopil, že tento článek není priomárně o nějakém zákoně, ale o tom, jakým způsobem vychováváme svoje děti. Násilně a tím pádem k násilí. Jak vidno, téměř všichni s tím souhlasí.

AD Monika - díky za podporu. Stejně jako Vy jsem přesvědčena, že emoce mají děti i dospělí stejné, stejně jako reflexi vlastního já (velmi přesně psychologicky zjištěno od kdy...) v tomto směru si tedy jsou dospělí a děti rovni. Není důvod mlátit, pa třeba i plácnout děti. Že byste třeba někdo zkusili plácnout po zadku okolojdoucího páníčka, co nesebral exkrement po svém psu.

AD Charlie: Vaše reakce z 12:23 - díky za podporu...

Vy všichni (skoro) říkáte, že jedna fakca nic nedělá. Dělá - naprosotu ránu na duši, podezírání, ztrátu důvěry.
Existují dosti přesné psychologické studie svědčící o tom, že brutalita světových válek má kořeny v přísné a mocenské výchově, obvyklé od přelomu století dále....
Jak chcete být všichni respektováni, když nerespektujete druhého??
KVS
07. 03. 2008 | 15:19

Lukas napsal(a):

Autorka proti sobě klade dva způsoby výchovy. Jeden vedený čistě za pomoci komunikace a druhý s využitím fyzických trestů. Ten druhý chápe jako zcela špatný a požaduje jeho zakázání. Své požadavky zdůvodňuje uvedenou příhodou.
Pokud se nad touto příhodou zamyslíme, je tu jeden menší problém. Matka mrtvé dívky nepoužila fyzický trest, použila komunikaci (i když špatně zvládnutou). Z toho vyplývá, že dívka spáchala sebevraždu v důsledku nezvládnuté výchovy pomocí komunikace. Ono to už jasně vyplívá z faktu, že dívka vyskočila z okna se slovy „já to taky nemusím poslouchat“ a ne „už mě nemlať“.
Příhoda pouze ukazuje, že výchova pomocí komunikace v tomto případě zcela selhala. O účinnosti fyzických trestů nedává žádné relevantní informace. Přesto to autorce nebrání požadovat na základě dané příhody jejich zakázání. Od právníka bych čekal trochu logičtější argumentaci.
07. 03. 2008 | 15:20

Korsika napsal(a):

Milá paní Veselá, znovu musím napsat, že je škoda rány, která jde vedle. Vychoval jsem dceru, dnes je vysokoškolačka, umí 4 světové jazyky a samozřejmě dostala občas, když zlobila přes prdelku, nijak jí to neublížilo, ani to na ní nezanechalo žádné stopy. To samé říkal moje maminka, když mne občas plácla a já žádnou ránu na duši nikdy necítil a necítím dosud. Už jsem v penzi a když vidím dnes ty rozmazlené děti a jejich matky, tak si myslím, že by na tu prdelku potřebovali obě.
07. 03. 2008 | 15:29

Korsika napsal(a):

oprava prosím - potřebovaly
07. 03. 2008 | 15:33

studeny cumak napsal(a):

Muj milovany tata na mne vztahnul ruku asi 2x - jednou jsem se vytrhla babicce a vbehla do silnice, bylo mi asi 6-7. zajimave je, ze i tehdy jsem chapala, ze kdyz me mydlil, tak byl sileny strachy a uzkosti, protoze mne moc miloval. Nekonala se zadna rana na dusi a stale na neho s laskou vzpominam.
07. 03. 2008 | 15:43

Janik napsal(a):

milá paní veselá, jedna facka ránu na duši rozhodně neudělá, jde právě o tu důvěru mezi rodičem a dítětem, jestliže je dítě vedený k tomu, že má nést zodpovědnost za své chování a přijmout také adekvátní trest (v rámci zachování důslednosti výchovy), jedna facka ho opravdu z vokna nepošle, já do psychologie tak trochu dělám a rozhodně ran na duši člověk v průběhu života dostane daleko víc. Znovu opakuji, že případ, o kterém tak "dojemně" píše autorka článku je následkem dlouhodobého strádání, frustrace a následné deprivace, nikoli důsledkem jedné facky.
07. 03. 2008 | 15:45

Vico napsal(a):

Klara Vesela : Vy teda dnes máte den! Ubveďte příklad nějakého válečného "nebrutálního" konfliktu. Vaše behavioristická teorie o příčině válečných konfliktů je opravdu unikátní. Většina diskutujících tu vůbec brutální způsob výchovy neobhajovala. Pokud jste si takto vyložila většinu diskuzních příspěvků, diskvalifikuje vás to jako právničku. Ránu na duši dítěte může způsobit i velmi zlé slovo. Budeme-li obecní, tak zlý čin. Mnoho lidí, kteří nemají vaše právnické vzdělání, tu ukázali o sto procent více obyčejné lidské moudrosti než-li vy, nezlobte se.
07. 03. 2008 | 15:49

Karel napsal(a):

Tento článek od p. Samkové je populismus jak vyšitý. Větší zhovadilost jsem zde snad ještě nečetl. Důvod pro vyskočení z okna již dobře popsalo dost diskutujících výše.
Na tomto článku mi nejvíce vadí, že možná i pro dobrou věc se neargumentuje fakty, ale hraje se na city lidí. Mimochodem v západních zemích se již ustupuje od volné výchovy, protože zjistili, že to nemá efekt a občasnou větší přísnost prostě nic nenahradí
07. 03. 2008 | 15:57

Deny napsal(a):

Paní doktorko, když "páníček nesebere exkrement po svém psu", nemusíte ho plácnout přes zadek, od toho máme policajty. Dotyčný dostane třeba pokutu či napomenutí. To je trest pro dospělé.
Notujete si s Monikou, že Vás podpořila. Monika zastává názor, že úraz, neštěsí, které si dítě případně způsobí, je pochybení rodiče, že dobře dítě nehlídal. Takže podle této teorie je třeba stát dětem za zadkem, neustále je kontrolovat, špehovat, aby se jim něco nestalo a v případě prohřešku domlouvat, komunikovat. Dovedu si představit, že takové dítě bude mít svých starostlivých rodičů za chvíli plné zuby, buď uteče z domova nebo bude na rodiče drzé, protože to bude chápat jako jejich slabost.
07. 03. 2008 | 16:20

Zuzana napsal(a):

Taky jsem zazila bezva vychovu po socialisticku - skoro kazdodenni vyprasky vsim moznym co bylo po ruce, pohlavky a facky s vraceckou od zdi i vzduchem jsem se naucila litat... Kdyz mne v osmnacti otec malem uskrtil a zavolala jsem na nej policii, tak s tim nic neudelali - nikomu se vlastne nic nestalo, ze.. a to mel otec uz minimalne jeden ohlaseny utok.. dnes se rodice divi, ze s nimi nejsem prilis ochotna komunikovat. No, ja si vzdycky totiz vzpomenu, jak jsem cele detstvi a mladi slychavala, ze jsem puvodem vsech jejich problemu a ze vlastne klidne muzu spachat sebevrazdu..dnes slycham, jak se o ne malo staram - nemam pocit, ze bych cokoliv dluzila, spis naopak.
07. 03. 2008 | 16:34

Alena napsal(a):

Děti se prostě nebijou, protože jsou slabší. Čemu na tom nerozumíte, lidi? To, že děcko vyvádí v obchodě, je jeden z osvědčených způsobů, jak získat pozornost. Čím je děcko citově zanedbanější, tím urputněji se snaží alespoň nějak na sebe upozornit. Že to není pro okolí příjemné, je jasné. Ani to být příjemné nemá. Dítě má nárok na rodičovskou lásku, pozornost a soucit, až pak následují materiální statky. To, že mnoho rodičů pořadí zaměňuje, je důsledkem nevhodného chování mnoha dětí. Myslete na to, až budete obhajovat své zaneprázdnění tím, že to děláte "pro děti". A děti se netlučou, ne že ne!
07. 03. 2008 | 16:36

fudoshin napsal(a):

nemyslím si,že ta dívka byla jenom opilá.navíc nelze vyloučit,že by skočila z okna i po jiné zámince nebo i bez.tím to nechci zlehčovat,ale většina dětí by z okna nevyskočila snad ani kdyby je měl někdo vyplácet baseballovou pálkou...opravdu si myslím,že to nelze zevšeobecňovat.jinak chci uvést,že jsem v zásadě rozhodný odpůrce fyzických trestů.pokud se bavíme o facce jako úderu na tvář jsem zásadně proti.ale pohlavek nebo plácnutí přes zadek je něco jiného.a pokud v tom dítě vycítí tu starost a lásku,která by v tom měla být, nemůže dojít k úhoně.pokud si někdo něco ventiluje nebo bije děti,aby měl klid a nevěnuje se jejich objektivním problémům,je to něco jiného...je to jako v té štajdlově písni o tom,že "ti budu muset pár facek dát,právě proto,že tě mám tak rád".jinak já byl svědkem scény,která mě dodnes udivuje. vešel jsem do obchodu, kde byla kromě prodavačky ještě sympatická mladší maminka a taková docela samostatně a opravdu po všech stránkách na pohled prospívající mladá dívka.a ta najednou spustila neskutečný ječák,naprosto bez důvodu,jako malé dítě,jako siréna.a matka prakticky bez zaváhání jí vrazila vážně neskutečnou facku,takovou jsem snad neviděl.a dívka zmlkla jako když dáte dítěti dudlík.ani fňuknutí,ani kňourání,žádná uraženost prostě nic.jako kdyby jí dala herdu do zad,když někomu zaskočí,divže jí nepoděkovala.a pokračovali v hovoru s prodavačkou.opravdu jsem nevěřil svým očím a od té doby vím,že děti lze i s nějakou fackou určitě bez úhony vychovat,ale asi to chce fortel...
07. 03. 2008 | 16:44

pia-mia napsal(a):

Tahle společnost na tom snad nikdy nebyla hůř, když dostávají prostor takoví demagogové a příživníci jakou je tahle zhoubná bakterie Samková.

Hledat v asociálním či zkratovém jednání vochlastů, feťáků a romských příživníků normu a kriminalizovat nesouhlasné reakce slušných spoluobčanů, to je normální systémová genocida.

Kdo zažil tu zoufalou bezmoc při setkání s "chytrým" ožralou, náladovým feťákem, kterej si vymáhá svý práva a nároky, kdo čelil romský tlupě která si vymáhala obsah kapes pod hrozbou zabitím, a podobné situace ve kterých policie nic nezmůže protože obvykle chybí svědci, tak musí říct, že takle Samková je normální hovado kéž by chcíplo prackou svejch oblíbenců.
07. 03. 2008 | 16:44

Alena napsal(a):

ještě k tomu neštěstí: puberta a období po ní je velmi těžký čas. Člověk je zaplavený hormony, prožívá spoustu nových věcí, vnímání je zostřené, všechno je "buď a nebo". Nejsem neurolog, ale četla jsem, že dochází k přestavbě mozku, resp. přibývání synapsí apod. Stačí pak třeba rozchod s láskou nebo kamarádem, do toho trochu alkoholu, nějaké problémy v rodině, neštěstí je hotové. Může se to stát každému z rodičů, je to těžký věk. Puberťáci totiž nekomunikujou s rodiči, takže o existenci nějakého problému nemusíte mít ani tušení. Vám všem mudrlantům, kteří jsou si tak jistí, že se to jim nemůže stát, vzkazuju, že vám přeju, aby to ve vašem případě byla pravda. Ale třeste se: přijde puberta, váš milovaný a konsensuální potomek se změní v nepříjemného a nepřátelského člověka a vám nezbyde než to nějak přečkat. A to bude možná ten lepší případ. Proto vám radím: nesuďte, neb sami nevíte, co vás čeká. Upřímnou soustrast matce zemřelé dívky. Je to velká bolest.
07. 03. 2008 | 16:57

pan Dulezity napsal(a):

Ja si stej ne myslim ze pani Z.je k...zfetovana holka muj nazor nezmeni,maminka mela byt rada ze se ji holka vratila z flamu zdrava a serezat ji rano.Zadnemu diteti par facek ,jeste nikdy neuskodilo.Co nemaji na ministerstvu nic lepsiho na praci,nez se zviditelnovat takovyma kravinama.Tyto lidi my volime. volime,,pani Kuchtova,Liska,atd.,kde to Zeleni berou.
07. 03. 2008 | 17:03

janik napsal(a):

Heleďte, pojďme se tady prosím neurážet, to jen tak na okraj. Já taky nejsem zastáncem týrání dětí, ale je sakra rozdíl týrání a výchovnej facan!! Myslíte si, že když hysterickejm a labilním rodičům zakážete děti bít, tak to dodržej? Na veřejnosti možná jo, ale stylem psychického teroru (urážky, ponižování, neskutečnej řev, výhružky typu "počkej doma" apod.)... V psycho se mi taky líbí humanistickej směr, ale jak zareagujete, když jedno vaše dítko pořád tluče to menší a přes opakované vysvětlování, že ho to bolí, to dělá pořád? Já mu teda jednu šoupnu a vysvětlím mu, že přesně takhle to bratříčka taky bolí a že přesně takhle se mu to taky nelíbí... Autorce článku vzkazuji, že měla-li to býti forma obhajoby, jsem ráda, že vím, na koho se nemám v případných soudních sporech obracet, chci-li něčeho dosáhnout..
07. 03. 2008 | 17:07

bibiana27 napsal(a):

Mila pani Vesela, vas prispevek z 15:19:45 je uplne mimo misu. Obcasna facka nebo placnuti po zadku preboli, ale slovni napadani ditete ze strany rodicu je mnohdy mnohem horsi a to nezmizi nikdy.
Naprosto souhlasim se zaverem od Jaryn 14:44:41.
Pokud se jedna o Zuzku 16:34:42 tak tohle kazdodenni biti nema s vychovou nic spolecneho, to je jasny pripad tyrani ditete.
Pokud chcete nekoho chranit, tak chrante hlavne deti jako je Zuzka.
07. 03. 2008 | 17:10

Sulda napsal(a):

... jeden starej pan učitel studentům na peďáku říkaval: Děcka jsou citlivý stvoření a nejvíc jsou citlivý na p*deli... a já si to myslim dodnes.
07. 03. 2008 | 17:17

pia-mia napsal(a):

vše co dělá Stehlíková je špatné a netřeba nad tím přemejšlet.
Tudíž ani nevznáším otázku zda někdo zná alespoň jeden nápad té hlupačky který by neměl hluboký asociální dopad ..
07. 03. 2008 | 17:18

zdesta napsal(a):

Žádný rozumný rodič si neudělá ze svých dětí fackovací panáky.Nějáké to plácnutí přes zadek,používá jako krajní prostředek.Vychoval jsem dvě dcery avelice dobře jsem věděl,co na kterou platí a co ne.Jen jedenkrát jsem to neustál s nervama a plácnul jsem svou 14letou dceru přes ciferník. Samozřejmě neměla určitě chuť skákat s okna a velice brzy sí byla vědoma, proč se tak stalo i moji neadekvátní reakci.Dlouhodobý problém jsem měl spíše já,než má dcera.Pokud rodič trestá v afektu může toho dost pokazit.
07. 03. 2008 | 17:21

Iva napsal(a):

Já jsem po přečtení článku o navrhovaném zákoně hodně přemýšlela a hodnotila svou výchovu a výchovu mých dětí. Na mých dětech mi záleží, není to tak že bych se o ně nezajímala, a po příchodu z práce šla do hospody jak tu psal někdo výše. pročetla jsem si celou diskusi. Nejsem zastánkyní nějakých fyzických trestů, ale po zkušenostech s mými dětmi, bohužel jsem byla nucena "na zadek" použít, a nemyslím si že to bylo selháním po nedostatku argumentů, znám i děti hodné a poddajné, já mám děti tvrdohlavé, které na jakékoli vysvětlování nereagují, když se zaseknou, tak s nimi nehne ani vlak (a to od útlého věku), do dvou let jsem žádné tresty nemusela používat, potom nastala období vzdoru, vztekání a můžu říct, že jedna dobře mířená na prdel vyřešila to, co hodiny domluv nedokázaly. Nejsem pro nějaké řezání dětí, ale každé dítě je jiné a některé opravdu nezajímá jediný zákaz nebo omezení, jejich tvrdohlavost je ukázková...a pokud uzákoníte postih pro rodiče snažící se své děti slušně vychovat, najdou se zlomyslní udavači a možná rozbijete fungující rodinné prostředí... a jestli někoho jeho dítě nezajímá, tak se ho přece ani nemusí snažit vychovávat a unavovat se nějakým zájmem o to, kdy je vhodné ho potrestat či odměnit. Ten bude z obliga tak jako tak.
Myslíte si že takovým zákonem zabráníte týrání dětí? To je trestné a ti lidé to stejně dělají! Já nevím zda tohle něco vyřeší, oháníte se Německem, kolik se tam v posledním roce našlo mrtvolek dětí, kterých se zbavily jejich matky? To už si nepamatujete?
Mám obavy, že se zítra probudím v nějaké Orwellovské vizi!
07. 03. 2008 | 17:22

janik napsal(a):

Mě taky docela baví, jak tady budou prosazovat protifackovací zákon politici, kteří se v pohodě zfackujou ve Sněmovně..:)
07. 03. 2008 | 17:23

baf napsal(a):

Citace z tisku "Trestat děti by se mělo prostě jinak než fyzicky. Existují i pozitivní tresty. Například, že se dítěti zakáže televize nebo počítač.“

Dítě tak podle Stehlíkové trpí daleko více, než kdyby se trestalo fyzicky."

Ad absurdum, je tedy účelem nefyzických trestů dítě psychicky více deptat? Dle naší ministryně zřejmě ano.

Vážená paní, Vy skutečně neznáte míru a trpíte extrémem. Mimochodem, znám pár hysterických matek, které neumí nic než citové vydírání. Následky na dětech jsou více než patrné. V tomto případě opravdu lepší "jedna rychlá na zadek" než celodenní dusno. Chudák dítě.
07. 03. 2008 | 17:25

klarasamkova napsal(a):

Aleno, díky za první, skutečně první slovo soustrasti, které zde zaznělo.
jinak jsem bakterie. Inu, i ty jsou potřeba. Všichni se teď cítí být omezováni a všichni mají omezování plné zuby... jistě, na to mají právo. děti mají právo na to, aby byly milovány, a to bez jakékoliv podmínky.

Ještě jeden dotaz. Prosím vás, moji milí diskutující: proč si myslíte, že jediný druh trestu je fyzický trest? několikrát tady byla nadnesena i otázka psychického týrání, jistě, ale copak neexistují jiné tresty? Jeden - ten nejúčinnější - znám a používám jej, jak se zdá, zatím s úspěchem: odmítnu komunikovat. Ovšem naprosto nejlepších výchovných výsledků lze dosáhnout opačným způsobem - motivací. A vůbec nejlepším způsobem a jediným skutečně funkčním je osobní příklad.... ale to zase moc bolí rodiče, že. KVS
07. 03. 2008 | 17:27

Adnirál Babočka napsal(a):

Zase se někdo chce zviditelňovat na blbosti. Počátek toho skoku s okna byl již v útlém věku a bůhví, jaká to byla v podstatě rodině. Zásada-nelze plísnit přiožralého, to platí ve všech případech. Pokud se týče minoritního obyvatelstva, tak by se měli řezat všichni a napočkání a samozřejmě beztrestně.
07. 03. 2008 | 17:32

janik napsal(a):

A to jako má být motivací "nekomunikace" - čeho tím prosím dosahujete?? Evidentně jste dotčena výchovou alá citové strádání (odmítám s dítětem komunikovat, ono to vnímá tak, že ho zavrhuji!!), a stejně tak to od Vás přejmou Vaše děti. Není nic legračnějšího než vidět trucujícího dospělýho (kterej se tímhle svým projevem ovšem vrací do svých dětských nevyřešených krizí, což je v 45 docela průser). Já si neumím představit, že by za mnou přišel do poradny klient, kterej má svůj určenej program, opakovaně ho porušuje a nedodržuje stanovená pravidla a já bych ho "vytrestala" tím, že s ním nebudu mluvit, tak to je fakt vostrý. To troška zavání syndromem zavrženého dítěte. Nicméně Vás tímto začínám chápat...
07. 03. 2008 | 17:35

Zuzana napsal(a):

Klaro, ja te taky chapu a souhlasim. Tohle ale v soucasne dobe v Cechach pochopi, to se vivine mozna az za nekolik generaci - pokud nepujdeme v kulturni evoluci opet o 40 let nazpet..
07. 03. 2008 | 17:37

Zuzana napsal(a):

Omlouvam se, chtela jsem napsat, ze to v soucasne dobe v Cechach tezko nekdo pochopi.. to jen aby mne pak zase nekdo nekritizoval za chybejici vetny clen :-)
07. 03. 2008 | 17:38

janik napsal(a):

to Zuzana: a za hrubku - něco se vyvíjí, nikoli vivíjí...:)
07. 03. 2008 | 17:39

fafnir napsal(a):

Paní Samková
Když bude chtít roční dítě sáhnout na rozpálená kamna,tak mu to vaše klepnutí přes ruku zanechá nezhojitelnou ránu na duši.Tak nějak jste to myslela ne?
A nebo je to rafinovanější.Nový zákon,často porušovaný,slušný klacek na partnera,dobré výdělky pro právníky.Soudím ,že to druhé je správně.
07. 03. 2008 | 17:40

Iva napsal(a):

..pani Vesela Samkova, tim poslednim příspěvkem, jste mne tedy dostala! Nemyslím si že tu někdo tvrdil, že fyzický trest je ten jediný, já úspěšně používám také i jiné prostředky, v případech kdy fungují. Psycholožka by vám o vaší "nekomunikaci" s dítětem také asi něco řekla pokud by v jejím zájmu byla hlavně argumentace a dokazování jako je to i v této diskusi. Nezpochybňuji ani názor, že děti jsou slabší atd. Vždycky jsem byla spíše lidumil a nejraději řešila věci nekonfliktně, jak doma, tak mimo domov...ale promiňte chytat se hlavně těch nejarogantnějších příspěvků při dokazování toho, že vy to umíte lépe...to mi zavání tím co kritizujete, nedostatek argumentů = útok.

to že ne všichni přejí upřímnou soustrast ještě neznamená, že nesoucítí, ale třeba jen považuje tuto diskusi za diskusi o navrhovaném zákonu a ne jen příležitost ke kondolenci. Sama jste psala obecně a vysvětlila důvody
07. 03. 2008 | 17:40

bibiana27 napsal(a):

Pani Vesela, to jako resite problemy s detmi tim, ze trucujete ?
07. 03. 2008 | 17:43

Janik napsal(a):

to Iva: moc pěkně napsáno. Výchovný styl paní autorky Veselé již nebudu dále komentovat, máte naprostou pravdu.
07. 03. 2008 | 17:44

Alena napsal(a):

Když se narodily moje děti, dostala jsem od nich ohromný dar. A to sice potřebu stát se lepším člověkem. Uvědomila jsme si totiž, že pokud chci, aby mé děti nepily, nekouřily, nalhaly, nepodlézaly ani se nevytahovaly, musím být v prvé řadě taková já sama. Nebo aspoň o to usilovat. Daří se mi? Nevím, čas ukáže. Každopádně mi možná zachránily život. Úplně rostu, když si mi někteří rodiče s cigaretou v ruce stěžují, že přistihli svého potomka při kouření. Nebo líčení následků svého posledního mejdanu korunují litaniemi na svého potomka, co se tuhle domů připotácel opilý. Tatínek se vychloubá, jak vyzrál nad berňákem a přitom láteří na syna, jak lže, popř. mu krade peníze z peněženky. Děti se nemají mlátit už proto, aby neměly strach nám říct pravdu o nás samých. Občas jsem chlapce udeřila, když mi vběhli bez varování do silnice nebo se pokoušeli skočit do rozvodněné řeky. Jsou velmi temperamentní. Ale tozhodné ne říkám bití přes hlavu a obličej. Je to ponižující a nikdo z dospělých by to taky rád neměl, že.
Takže já hlasuju pro osobní příklad a soulad mezi rodiči.
07. 03. 2008 | 17:46

Iva napsal(a):

k tomu co psala janik. naprosto souhlasím a také už začínám rozumět proč někdo tak vehementně obhajuje extrémy

On totiž ani jeden extrém není přínosem, ani přílišná přísnost a tresty, ale ani naprostá volnost. Viděla jsem to na kamarádce z gymnázia, která měla se svým bratrem naprostou volnost ve všem co dělali, žili jen s matkou, která chtěla být hlavně jejich kamarádka a být jimi milována....nebudu o jejich životech psát, je to jejich soukromí, v nejmenším jim však nezávidím
07. 03. 2008 | 17:49

zdesta napsal(a):

Sebevraždu nemůžeme vyloučit ani u dospělého jedince.Dokonce důvody mohou být stejné.Je to pathologická záležitost.Rozhodně odmítám tvrzení,že facka je důvedem k sebevraždě.Je to souhrn negativních vlivů,které dotyčný nedokáže adekvátně řešit.Že jsou tyto případy smutné a tragické tu cvšem neřešíme.
07. 03. 2008 | 17:52

Eva napsal(a):

Tak to není moc dobrý příklad. Pokud matka nafackuje dceři proto, aby se ukázala, a navíc před třetí osobou, a dceři je patnáct, tj. dost citlivý věk, navíc požila - možná poprvé - není se co divit tomu, co holka udělala.
07. 03. 2008 | 17:52

Iva napsal(a):

To Alena: Nechci po svých dětech nic víc než po sobě samé, netrestám je když se přiznají dobrovolně a pravdivě k nějakému průšvihu, přesto si nemyslím že regulace našich životů do absurdních mezí a dávání argumentů jakýmkoli udavačům k vyřizování jejich účtů, i když nakonec třeba dokážete opak, celý ten proces vás i děti poznamená... to prostě podle mne není řešení
07. 03. 2008 | 17:57

janik napsal(a):

a nejhorší na tom je, že jedná-li někdo extrémně pozitivně, jsou nutně situace, kdy jedná extrémně negativně - říká se tomu narcistický styl výchovy, samozřejmě nedůsledný - dítě lítá z extrému do extrému a v podstatě neví, co je teda správné a co ne, to se pak stěží hledají a nacházejí nějaké hodnoty, postoje, názory apod. Takovým dětem se stává, že dospívají hodně pozdě, někdy vůbec, jejich reakce bývají nepředvídatelné a pro okolí dosti matoucí => mají problém se někam zařadit, těžko se setkávají s pochopením, bývají skvělými manipulanty (zejména přes city), nedokáží vydržet ve stabilním vztahu, jsou nespolehliví....
07. 03. 2008 | 17:59

Iva napsal(a):

to janik: opět mi nezbývá než souhlasit a příklady vidím i v reálu kolem sebe, ne jen v akademické rovině
07. 03. 2008 | 18:02

růža napsal(a):

Zajímavé příspěvky, z kterých vyplývá, že jsme buď skoro všichni naprosto tupí a neschopní vychovávat své děti, nebo potřebujeme poučit a usměrnit názory paní Samkové. Skoro nikdy v životě jsem ani své ani cizí děti neuhodil, ale to neznamená, že tolerance a velkorysost je vždy na místě. Prostě děti v určitém věku potřebují vychovávat proti své vůli. Pokud to nefunguje, nebudou ve společnosti, která ctí určité mravní zásady a hodnoty, fungovat ani oni... A budou nás citově vydírat jako třeba paní Samková!
07. 03. 2008 | 18:06

Daniel Habětínek napsal(a):

Tak tomu říkám kardinální úlet. Ještě bych byl ochoten věřit tomu, že z okna vyskočila babička anebo ona matka, protože už déle nebyly schopny snášet tupost své dcery, ale tohle je fakt spíše komické, než tragické... ať mi prominou pozůstalí. Jinak věřím tomu, že naši poslanci si tenhle pohlavkovací zákon odhlasují, už se těším, naše děti nebudeme moci fackovat, ale s pistolí do školy budou moci chodit - bude to stejně geniálně vymyšlené jako v Americe.
Díky bohu, že většina lidí je rozumných, soudě alespoň podle výše uvedených příspěvků.
Dan
07. 03. 2008 | 18:14

pia-mia napsal(a):

tady je to škoda času
Tahle, stejně jako ta hlupačka Stehlíková mají zkušenosti leda tak z romských rodin, kde se zřejmě několikaminutová láska zakončená incestem střídá s celodenním násilím a teď nám budou psychopaticky vsugerovávat, že to máme doma stejný a jen ony nás teď zachráněj...
07. 03. 2008 | 18:18

Korantes napsal(a):

Jako zpravodajec TV Nova se musím smát. Veselá to seti povedlo !! Všem vám mohu oznánmit, že se nic takového nestalo, jinak by jste to měli i s adresou v našich hl.zprávách !!!
07. 03. 2008 | 18:20

janik napsal(a):

To Růža: No hlavně si myslím, že tady diskutují lidé, na které se tento Zákon až tak nevztahuje. Rodiče, kteří tady diskutují touto formou v podstatě projevují zájem o své (či ostatní) děti a už to je fajn, že prostě nejsou lhostejní. Myslím, že každý z nás "příspěvkářů" se snaží být nejlepším rodičem, kterým samozřejmě není nikdo z nás, ale žádný z nás nevychovává svý děti jinak než v souladu se svým svědomím, přesvědčením apod. Pochybuju o tom, že rodiče, díky kterým zákon vzniká (zřejmě - politika je žena mnoha tváří:)) vůbec vědí, že se něco takovýho děje. To jsou prostě lidé s jakousi "patologickou osobností" a obávám se, že Zákon je z této nemoci nevyléčí a nevyléčí ani jejich děti. Jinak, je hezký sledovat, jak tady každej hájí svý názory a je fajn je znát a některými se třeba nechat ovlivnit.
07. 03. 2008 | 18:24

janik napsal(a):

No teď zrovna lovim na netu, jestli neco takovyho tema zpravama prolitlo, protoze mam za to, ze ne...:)
07. 03. 2008 | 18:25

baf napsal(a):

pia-mia, jejich narážky jsou nechutné. Jdou si debatovat někam mezi své hololebce. Se divím, že je p. Stejkal ještě nesmazal. Hlavně to ze 16:44:56
07. 03. 2008 | 18:26

zdesta napsal(a):

Každý solidní rodič ví jak je výchova potomka složitá a jak člověk hledá ta nejoptimálnější řešení.Každý člověk je vyjimečný ato hledání vyžaduje inteligenci a především zájem.Žádný univerzální recept neexistuje.Stát ve školní výchově dětí uplně kašle na akceptování nějaké etiky, morálky a.t.d.Náhle se začne starat o interní záležitosti rodiny.Považuji to za farizejství a zbytečnou starost.
07. 03. 2008 | 18:28

valburga napsal(a):

Vážená paní Veselá, to myslíte vážně, že rodič, která třepne dítě po zadečku ho bezpodmínečně nemiluje? To si opravdu myslíte, že s batoletem, které plácli přes ruku sápající se po ostrém noži, rodiče nekomunikují? Opravdu jste o tom přesvědčená? Tady přece nikdo neobhajoval bezhlavé mlácení. Většina diskutujících připouštěla odůvodněný fyzický trest jako JEDEN z výchovných prostředků. Kam se poděla Vaše právnická logika?
Mě zas děsí tzv. tichá domácnost. Každý soudný psycholog Vám potvrdí, že menší újmy dojde dítě v rodině, kde bují všechny druhy emocí, taková malá Itálie, než v rodině, kde se trestá Vámi popisovaným způsobem. "Nekomunikuji = odmítám ti svou lásku". Brr! To nám doporučovali na cvičáku dělat se psem.
Myslím, že s názorem na místní diskutující byste měla počkat, až zhodnotíte svou výchovnou metodu, až Vaše dítě dospěje.
A na závěr znovu dodávám, různé rovnocenné výchovné směry nemají být regulovány zákonem.
07. 03. 2008 | 18:32

Honza napsal(a):

Celý ten článek nebyl šťastný nápad. Pokud to je pravda, budou se do Vás diskutující navážet a Vaše trauma se jen zvětší. Navíc bych Vám sám položil otázku, jestli šlo o výchovu (ten řev a ječení) nebo nějaký úlet. Pokud to druhé, tak to patrně není možné dávat za vzor a důvod pro zavedení zákona, který má zřejmě zcela omezit i výchovné naplácání dítěti.

Ten příběh mi ale připadá dost divoký a reakce dívky nepřiměřená situaci. Asi by tam muselo být víc, než jen pivo. I kdyby nebylo, tak nemůžete takový extrémní případ dávat jako jeden z možných důvodů pro přijetí dost absurdního zákona.

Už tu bylo zmíněno, že jedna ze základních pouček (učím na PF - UK) je ta, že nemá smysl zavádět zákon, který nelze účinně prosadit.

Za druhé týrání dětí a podobné praktiky jsou TRESTNÉ už nyní, nejde o nějaké tolerované jednání. (Problém je v tom, až 50 dětí ročně je u nás utýráno a dozvídáme se to až ex post.) Údajně se také přijde cca jen na 1/6 případů týrání, které nekončí smrtí. Je to obtížné zjistit, což neznamená, že se o to nemáme pokoušet. Ovšem jak paní ministryně chce zjistit, jestli dítě dostalo doma plácnuto, když všechna domlouvání selhala, nebo ne, to netuším. Nedokážeme zjistit, že je dítě bito, ale máme ambice zjistit, že dostalo naplácáno?

Doufám, že uvažovaný zákon také zavede nějaké, třeba TV, kurzy, jak nahradit výchovné naplácání na zadek. Rád se poučím. :-)

Mám dvouleté dítě a docela by se mi hodilo, když si postaví hlavu, že bude strkat prsty, kam nemá, NAVZDORY OPAKOVANÉMU VYSVĚTLENÍ, KTERÉMU ROZUMÍ (!), čím nahradit malé plácnutí přes ruku. Kdo to nezažil, neuvěří, jak účinné a rychlé to je.

Takže zdůrazňuji, že nesouhlasím s fackami u dětí žádného věku, ale nevím, kde je s plácnutím přes ruku nebo naplácáním na zadek (ono stačí už ho jen chytit a ví, že to je vážné), nějaký problém.

Ono by tedy stálo za to, kdyby se rozlišovala výchova a výchovné prostředky od týrání. Ovšem, pokud v tom má někdo zmatek, tak se dočkáme nejenom nedodržovaného, ale i neprosaditelného paskvilu. A možná nových Pavlíků Morozovů. (Dovedu si představit, jak nějaké dítě zapřemýšlí a půjde říct na sociálku, že dostalo nasekáno a jaké popotahovačky začnou. Nikdo se nebude ptát, za co to bylo, ale že to bylo.)

Pak je taky otázkou, zda by zákon neměl zakazovat i psychické týrání. Ono se ne marně říká, že slovo napáchá větší škody, než rána.
07. 03. 2008 | 18:41

skeptický napsal(a):

Veškeré polemiky jsou k ničemu.Každý soudný člověk si udělá obrázek,a většina přispívajících zde je soudná.

Tím rozhodně nemyslím bloggery,nadpoloviční většina tu lže,jak když tiskne,anebo lobbuje názory podle zadání svého zaměstnavatele,a to dost průhledně a blbě.

Jedná se zde o další v řadě opresivních zákonů sloužících k paralyzování společnosti.

Všechny tyhle vynálezy,které nám zde vnucují,feminismem počínaje,přes harašení,diskriminaci na všechny možné způsoby,ochranu menšin,ochranu a glorifikaci jedněch sexuálních úchylek,a kriminalizaci jiných,ochranu dětí,žen,prostředí,reformy školství,až po zákazy shromažďování,svobody slova a názoru.Prakticky legalizování drog,štvaní nekuřáků proti kuřákům.Všechno pod pokryteckou rouškou dobré věci.

Není pochyb,že všechny tyto věci mají jistý merit,ale vždy byly ošetřeny v zákonech.

I když je tato diskuse svedena na scestí,kde se lidé spíše zabývají pro a proti fyzickému trestání, hlavní nebezpečí,v podobě zákona, je ignorováno většinou diskutujících.

Je jasné,že lidé,kteří tyto zákony prosazují,včetně organizací,k tomu sloužícich,dobře vědí,že škodí.To už bylo úspěšně vyzkoušeno jinde.A mají dostatečnou moc tyto zákony prosadit,a v nich nástroje na odstraňování nepohodlných.Goebbels i ruské ministerstvo propagandy by se mohlo učit.
Kladivo na čarodějnice,a jsme zase v moci inkvizice.Rozděl a panuj.Člověk člověku vlkem.

Dočkáme se skupinových terapií osvícených utlačovaných rodičů,vedených osvícenými psychology,kteří budou přednášet
"tough love"-tvrdou lásku,dle amerických vzorů.
Rodič hrdě vstane a řekne : Moje dvanáctiletá dcera mi řekla,že jsem kráva.A já ji na to : máš zaracha.
Potlesk přítomných rodičů.
Když se o pár let později dostane zákonitě do konfliktu se zákonem,a řekne něco podobného policistovi,násilí se obratem dočká.Bohužel pozdě.

Na některé děti prostě nic jiného nezabere.
V Indii slůně přivazovali řetězem za nohu ke stromu.V dospělosti pak stačil provázek.
07. 03. 2008 | 18:56

Ccecil napsal(a):

K blogu, je to síla. Demagogie nehrubšího zrna. Poznámkou k tomu snad jen dodám, že ta facka velmi zjevně přišla příliš pozdě, kdy pouhé domlouvání přerostlo v opilství, naprostou neúctu k matce a kdoví, snad i k užívání drog. Nedivil bych se, kdyby dívka měla v okamžiku skoku na sobě oblečený obleček supermana.

Co se týče stupidního Džamilozákona, navrhuji se nezastavit a pokračovat dál. Když už rodiče nejsou oprávněni se o své děti starat, zavřete je všechny do ústavů, kde jim budou pracovníci trpělivě vše vysvětlovat. Rodič bude mít jediné právo. Platit výživné na svého potomka. Prosím žádné tresty a omezování. To můžete udělat až v 18. A pak natvrdo. Asi rovnou zavřít.
07. 03. 2008 | 19:07

lisak napsal(a):

jezismarja, co to, draha pani, placate? muzu vam rict tisice pribehu, na zaklade kterych ukazu, ze je spatne cokoliv, na co si vzpomenete (od demokracie po cervenou cocku) a na zaklade toho navrhnu zakaz. trochu citoveho vydirani vzdycky pomuze, ze. muzu vam rict jiny pribeh - kdy nikdo na nikoho nekricel a potomek pak treba nekoho zabil. ma to cenu? nema. mimochodem, ten napad je uplne k nicemu. normalni clovek svoje deti pravidelne a cilevedome nebije, ten kdo chce, znici ho psychicky mnohem lepe.
07. 03. 2008 | 19:30

Kopidová napsal(a):

Vážená paní Samková, ač ten příklad, který uvádíte, se mi zdá též padlý na hlavu, s vaším názorem v podstatě souhlasím (tedy i s paní Stehlíkovou). To, že bití dětí je špatné, je jasně znát z celé této diskuze. Tito lidé zažili v mládí takové zacházení, které se jim vtisklo do duše jako žhavé železo, že nejsou schopní začít jednat jinak. Možná ani (podvědomě) nechtějí dopřát svým dětem lepší život. Sama zatím děti nemám, a nemůžu říct, že až je budu mít, nikdy je neuhodím. Vím ale, že až/jestli to udělám budu toho hodně litovat. Živím se totiž bohužel takovým povoláním, že vidím, jak vyrůstají děti, jejichž rodiče rány nikdy nelitují.
07. 03. 2008 | 19:38

Kopidová napsal(a):

Promiňte, vážená paní Veselá-Samková.
07. 03. 2008 | 19:39

Alice napsal(a):

Nezlobte se, ale Váš článek je naprosto zavádějící. Nevíme vůbec nic o vztahu matky a dcery, výchově, duševním zdraví dcery atd. Soudit, že skočila kvůli křiku a pár pohlavkům je nesmysl a účelově využitá či spíš zneužitá dedukce.Možná jen to dítě nemělo nastavené hranice, kam až může zajít, možná právě proto, že nikdy pár pohlavků nedostalo.Těžko soudit, ale k tématu rozhodně Váš článek nemá co říct, protože je nesmyslným paušalizováním.Alice
07. 03. 2008 | 19:42

bibiana27 napsal(a):

to Kopidova : Az budes mit deti, mozna svuj postoj zmenis.
07. 03. 2008 | 19:50

Kopidová napsal(a):

bibiana27 - Možná si ten můj příspěvek přečtěte ještě jednou ... Napsala jsem právě, že nevím, jak se zachovám, až děti mít budu.
07. 03. 2008 | 19:59

lisak napsal(a):

to kopidova: tak tak,kdo ma jiny nazor (na cokoliv: vladu nebo vegetarianstvi) je bud nedostudovany/podplaceny/zly, zde v modifikaci "byl v mladi tyran", coz speje ke svemu vyvrcholeni, ze "mžná ani (podvědomě) nechtějí dopřát svým dětem lepší život" chacha. jednim z tech tyranych zlych lidi je i cyril hoschl ...http://zpravy.idnes.cz/psyc...
07. 03. 2008 | 20:06

Ccecil napsal(a):

2 Kopidová

Evidentně nevíte voco tady go.

Násilí a jiné hrozby jsou jako sůl. Musí jich být minimálně, ale bez nich to prostě nejde.
Nemá cenu vyhrožovat násilím, či čímkoliv jiným, nejsme-li ochotni hrozbu splnit. To platí i ve vztahu k dětem. Je prostě potřeba někdy hrozbu vyplnit, jinak je k smíchu a nemá patřičný efekt. Řekneme-li dítěti "jestli to ještě jednou uděláš, dostaneš na zadek" musí zákonitě po akci následovat reakce na zadek. Ikdyž to třeba trhá srdce. Je to totiž investice do budoucnosti. Ví-li dítě, že hrozba může být splněna a že se jedná o realitu, poslechne. Vychoval jsem tři děti. U každého z nich bylo potřeba v určitém okamžiku tuto hrozbu splnit. Srdce mi to trhalo, ale věděl jsem, že to udělat prostě musím. Je to jako trhání mléčných zubů. Bolí to, ale když se to neudělá, bude mít dítě poškozený chrup. Pozitivní na tom bylo, že to stačilo udělat pouze jednou a napříště stačila pouze domluva. Je paradoxem, že právě hrozba fyzickým trestem a její splnění dokáže do budoucna právě jakékoliv násilí odstranit. Všichni totiž ví, na čem jsou.

Děti vychovávané liberálně, kde nikdy po hrozbě nenásledoval predikovaný čin, jsou naopak nezvladatelné a stávají se pro své okolí hrozbou. Myslí si, že jim vše projde a právě proto často skoncí v kriminále. Právě takoví jedinci, co jsou zvyklí, že jim bude někdo neustále něco vysvětlovat a oni na to mohou kašlat, jsou největší sobci a hrozbou pro naši společnost.
07. 03. 2008 | 20:12

Kopidová napsal(a):

lisak: Hm, zeptám se blbě: můžu mít teda jiný názor než vy?

Ccecil: Myslím, že se názory zas tak neliší. Vás bolelo srdce, když jste musel bít svoje děti, já čekám, že jestli je uhodím (protože stále nevím, zda ano či ne) bude mi to hodně líto. Mým názorem ale je, že velké procento lidí nebolí srdce, když své děti bijou. Je jim to totiž úplně jedno, neuvědomují si dosah toho, co dělají. A takoví lidé nevychovávají ale mrzačí duši. A co tak skromně pozoruju, v Česku je jich víc než jinde (ale podotýkám, že je to jen názor, nikdy jsem jinde než zde nežila).
07. 03. 2008 | 20:21

janik napsal(a):

To Kopidová: Vaše názory jsou zajímavé, ale jsou zřejmě značně ovlivněny Vaší profesí, kdo se denně stýká s důsledky násilí, nahlíží na něj jinak. Chápu Vaši obavu, ale předpokládám, že celorepublikový průzkum v oblasti srdečních bolestí při bití vlastních dětí by Vám za pravdu nedal...
07. 03. 2008 | 20:28

Malinak napsal(a):

Paní Samková. Já považuji váš článeček za zcela nepřípadný. Se silně citovým podbarvením tahdy popisujete tragickou událost, která je svým způsobem vyjímečná a proto nepřípadná. Já jako učitel znám dvě velké skupiny dětí, které se vyvíjejí patologicky vůči společnosti. Jedna skupina je těžce tělesně trestána a druhá není trestána vůbec. Proto to, co vy a paní Stehlíková propagujete, považuji za extremismus. Zakazovat rodičům zákonem jakýkoliv fyzický trest je extremismus. Rodiče, kteří své dítě netrestají, mu také často vše povolují. A pod rouškou moderního rodičovství si léčí svůj vlastní komplex z toho, že se dítěti nevěnují. Nazývají se hrdě "moderními rodiči".
07. 03. 2008 | 20:28

Martin napsal(a):

Děkuji, že souhlasíte s 90 procenty občanů této republiky!
Ta dívka vyskočila se slovy, cituji:
"Tohle nemusim POSLOUCHAT!"
Kdyby ji dali hned z kraje par facek byl klid
07. 03. 2008 | 20:34

Ccecil napsal(a):

Napíšu to tedy jinak. Hrozit trestem a být schopen naplnit hrozbu je velmi důležité. Jinak je človět pro smích a nemá a ani nemůže mít autoritu. Ta se ale nebuduje pouze na strachu. Nikdy. Jestli si někteří jedinci myslí, že tlouct denně děti je nějaká výchova, tak jsou úplně mimo. To je spíš naprosté selhání.

Jde tady ale o úplně jinou věc. Stupidní moudra paní Džamily a děsím se, že i autorky tohoto blogu. Absolutně se jim ztrácí rozlišovací schopnost mezi potřebným vyjímečným použitím násilí jako výchovného prostředku a přehnaným používáním hrubé síly ke zdůraznění nadřazenosti. To druhé je zlé. To je to bití hlava nehlava za každou hloupost. Ale pro Boha to neznamená, že budeme dávat pokuty rodičům, když plácnou dítě přes zadek? To by bylo tak zrůdné a kontraproduktivní, že se mi ani domýšlet nechce. Generace udavačů a afektovaných sobeckých jedinců, která by z toho povstala by byla děsuplná. Tyto ženy může snad omluvit jen fakt, že samy nikdy nikoho nevychovávaly a tedy vše jsou jen knížecí rady. Bohužel Džamila má jistou pravomoc tuhle blbost prosazovat do zákona. Kolikátá už je v té dlouhé řadě raději ani nebudu domýšlet. Asi jí ještě nedošlo, že žádný zákon chování lidí nezmění sám o sobě. A na domácí násilí si je možné posvítit jinými přostředky mnohem účiněji, bez kontraproduktivních nesmyslů.
07. 03. 2008 | 20:37

Honza napsal(a):

Slečno Kopidová, vraťte se na zem, emoce Vám přerůstají přes hlavu a urážíte všechny kolem.

Já jsem v životě, co si pamatuju, dostal cca 10x na zadek. Nekřičel na mě nikdy nikdo. Moje dítě dostalo už několikrát, nejvtipnější na tom bylo to, že kdy to byly tři rány rukou na zadek, tak mělo vždycky jednorázové plenky a přes to kalhoty. Takže jediný, kdo něco cítil, jsem byl já. Dítě ale vědělo, že nastal průšvih, když jsem po 10 minutách vysvětlování, že na parapet lézt nesmí a sedět tam už vůbec ne, sáhl k těmto DRASTICKÝM činům. Ještě bych Vás rád upozornil, že jsem ho nejméně jednou během těch 10 minut sundal dolů a ono vylezlo nahoru a vesele se smálo. Dobře vědělo, o co jde.

Buďte tedy tak laskavá a opusťte optiku svého povolání (nevím, jaké je, kromě Vašeho náznaku). A rozlišujte prosím, když někdo dítěti naplácá a když někdo dítě fyzicky týrá.

To, že se denně pohybujete v prostředí rozvrácených rodin, vidíte týrané a poškozené děti, setkáváte se s dětským alkoholismem a narkomanií, to ještě neznamená, že takoví jsou všichni.

Váš postoj, že jsem byl v dětství týraný a dnes týrám své dítě, mě hrubě urazil. Dotkl se i mých rodičů.

Měla byste si držet od věci trochu odstup a přemýšlet, než něco plácnete. Ne nadarmo se říká "dvakrát měř a jednou řež".

Pokud jde o názory, může mít každý, tedy i Vy, takové, jaké chce. To ale neznamená, že když to bude názor blbý a urážlivý, že mu musí být tleskáno.

U jména mám uvedený e-mail, tak mi můžete klidně napsat adresně.
07. 03. 2008 | 20:38

LEVAK napsal(a):

Jan Amos Komenský napsal:Metla vyhání děti z pekla!Džamila a zřejmě i Vy paní doktor jste o něm asi vůbec neslyšely!Vyznávate určitě tkzv. pozitivní(americký)systém výchovy dětí.Např. tam chlapeček v první třídě vstane z lavice a jde do rohu místnosti a vykoná zde malou potřebu.Jakmile se vrátí zpět na své místo přiskočí paní učitelka,pohladí ho po hlavě a pochválí ho za to,že tu malou potřebu nevykonal na místě kde sedí a tak by se dalo pokračovat!Takové zhůvěřilosti jaké zde uvádí paní Kopidová a ostatní jen přispívají k vychově mladistvých vrahů,lupičů a sadistů!Mně když jsem fyzicky trestál své děti,srdce nebolelo,protože jsem byl a dodnes jsem přesvědčen,že jsem to dělal pro jejich dobro.A tak zřejmě uvažoval i můj otec a jeho otec atd.Já prosím všechny současné rodiče,zapomeňte na Makarenka a americký styl výchovy a zachovejme si svůj středoevropský standart.Apropo,paní doktor, jestliže se ve Vámi popisovaném případě se jednalo o to jak se předvede matka a bylo to způsobem novým, tak se vůbec nedivím reakci té dívky.Bylo to nestandardní vybočení z normálu z obou stran!
07. 03. 2008 | 20:45

Honza napsal(a):

P.S. Pro slečnu Kopidovou.

Vaše tvrzení, že dle Vašeho pzoorování, je lidí týrajících své děti zde (míněno v ČR) více, než jinde, je kouzelné.

Sama přiznáváte, že jste nikde jinde nežila. Znáte jen ČR. Ale z porovnání s něčím, co neznáte a tedy není, docházíte k tomu, že v ČR je toho více.

To je xenofobie naruby. Je to stejné, jako kdybych psal, že v Itálii, kde jsem nikdy nebyl, to je hezčí, než v ČR.

Buďte tak laskavá, otevřete si internet, a aspoň si projděte weby určené problematice týraných dětí a seznamte se se statistikami. Pak sem napište, že dle statistik jsme na tom tak a tak, třeba i hůře, a bude to mít jinou váhu.

Promiňte mi tu náročnost. Učím na VŠ, sice jen právo, ale přesto i v tomto oboru musí být každý názor nějak podložený.

Tak se mějte hezky.
07. 03. 2008 | 20:45

Kopidová napsal(a):

Janik: Váš "Celorepublikový průzkum v oblasti srdečních bolestí při bití vlastních dětí" mě fakt pobavil. :))) Možná by i stál za to. :)))

Ccecil: "Jestli si někteří jedinci myslí, že tlouct denně děti je nějaká výchova, tak jsou úplně mimo." - Myslí, pane Ccecile, bohužel jo. S prvním odstavcem vašeho příspěvku souhlasím.

Honza: S dovolením se vám nebudu omlouvat, protože nemám pocit, že bych vás urazila. Za prvé jsem vás před pěti minutami ještě neznala, a za druhé jste mohl urazit spíš vy mě: tím, že jste napsal, že moje názory jsou blbé. Ale nebojte se, omluvu po vás nechci. :)))

Btw. taky jsem byla vychovávána zcela tradičním způsobem s občasnými tělesnými tresty. Ač v milující rodině. Moji rodiče věděli, že síla a moc, kterou nade mnou v tu chvíli uplatňují, se musí dávkovat na lékarenských vahách. A nevím, jak, ale taky se jim podařilo vychovat mě k tomu, že fyzické násilí nic neřešilo a je naprosto nepřípustné ...
07. 03. 2008 | 20:52

Kopidová napsal(a):

Honza: Díky. A připadá vám stejně kouzelný můj dovětek, že je to jen můj skromný názor? Protože mi vytýkáte to, co sama zpochybňuju ...

Jinak:
http://novinky.cz/clanek/15...
http://www.fod.cz/tyrani.htm
http://www.bbc.co.uk/czech/...
07. 03. 2008 | 21:01

janik napsal(a):

to Kopidová: paní Kopidová, tak oč se tedy chcete opírat ve svých názorech? Nebo navrhněte jinou výzkumnou metodu, kterou by Vám už konečně došlo, že každý milující rodič vnitřně krvácí, když vidí "vyčítavosmutneprovinilé" oči dítka, který potrestal tím, že mu jednu šupnul, protože nebylo zbytí... Nechci se Vás nijak dotknout, ale nemusela byste svou (s prominutím) hloupost dávat tak okatě najevo. Cílem diskuse není se do někoho navážet, ale diskutovat. Děkuji.
07. 03. 2008 | 21:03

Kopidová napsal(a):

janik: Pobavilo mě to ve smyslu, že mi to přišlo poetické a vtipné vyjádření podstaty. Řekla jsem si, že asi máte smysl pro humor.
07. 03. 2008 | 21:07

Honza napsal(a):

Podívejte se, dělejte si, co chcete. Vy tomu, co píšu, rozumět nechcete. Tohle je jen plácání do vody. Ocenil bych, kdybyste alespoň svým rodičům řekla do očí, že Vás poškodili, když to bylo to naplácání, byť na lékárenských vahách. Ocenil bych, kdybyste mě do očí, nebo aspoň na mail, napsala, že jsem poškozený a rodiče mě zdeformovali, tak jako Vás. Ale ocenil bych i to, kdybyste mi tu v té diskuzi zcela nezávazně napsal, jak bych měl řešit situaci s parapetem.

A máte pravdu. Promiňte mi prosím. Vaše názory nejsou blbé. Jsou jen nevyzrálé.

"To, že bití dětí je špatné, je jasně znát z celé této diskuze. Tito lidé zažili v mládí takové zacházení, které se jim vtisklo do duše jako žhavé železo, že nejsou schopní začít jednat jinak. Možná ani (podvědomě) nechtějí dopřát svým dětem lepší život." Popřemýšlejte o sobě. Představte si, že by tohle někdo přinesl a přečetl Vašim rodičům.

Nic proti Vám. Mě tam chybí jen ta zmínka o lékárenských vahách.

"A co tak skromně pozoruju, v Česku je jich víc než jinde (ale podotýkám, že je to jen názor, nikdy jsem jinde než zde nežila)."

A tohle také promyslete, už jsem o tom psal výše.

A promiňte mi to "hnidopišství", také jsem zdeformovaný svým povoláním. Naučilo mě tomu, že ta slova mají být vážena také na lékárenských vahách, stejně jako chirurg neoperuje kuchyňským nožem. (Kromě amerických akčních filmů typu Pohotovost apod.) To mi Vaše komentáře silně připomínají.

Také se tomu říká "vylít s vaničkou i dítě".

To, že v těchhle diskuzích vystupuje velmi často vrstva lidí, které říkám "internetová inteligence", neznamená ještě, že se jim musíte přizpůsobovat.

V každém případě pamatute na to, že svými nevyzrálými názory, které místy postrádají vnitřní logickou soudržnost, škodíte (snad) dobré věci, které chcete pomoci.
07. 03. 2008 | 21:10

valburga napsal(a):

Cítím se autoritou ve svém oboru a to mě vede k tomu věřit autoritám i v jiných oborech. Proto se domnívám, že nejlépe bude přečíst si na iDnes, co k problematice trestů říká autorita nad jiné povolaná, MUDr Cyril Höschl. Svůj názor tam vyjadřuje velice pregnantně, ale zároveň srozumitelně pro všechny vrstvy čtenářů. Odkaz sem dal lišák o něco výše. Z pohledu jeho slov se naše debata stává jen plácáním amatérů (spíš diletantů):-).
07. 03. 2008 | 21:12

klaaarka napsal(a):

Paní Veselá-Samková,

píšete: "copak neexistují jiné tresty? Jeden - ten nejúčinnější - znám a používám jej, jak se zdá, zatím s úspěchem: odmítnu komunikovat."

Souhlasím, že tohle bude platit na dejme tomu školní dítka a i tam zejména na dlouhodobější vzorce chování, jejichž dodržování je sice žádoucí, leč porušení není fatální (např. uklízet si po sobě, dělat si domácí úkoly včas, pomáhas při mytí nádobí, pozdravit a poděkovat v příslušných situacích...)

Nicméně na, řekněme, dvou- až tříleté dítě, v situacích pro dítě nebezpečných, jako je například lezení na parapet, jak popisuje pan Honza výše, nebo "vytrhnutí se" z ruky a vběhnutí do silnice, pojídání věcí k tomu neurčených, strkání si do ucha věcí jakýchkoli... Pokud toto řešíte tak, že s dotyčným capartem nemluvíte, pak klobouk dolů. Četla jsem u Vás již dříve, že máte mimořádně nadané a chytré dítě (nebo snad děti, teď si nevzpomínám) - pokud jsou tedy až tak mimořádné, že na ně v tak úzlém věku platilo "nemluvit s nimi", pak Vám gratuluji. Ale věřte mi, že všechny děti takové nejsou.
07. 03. 2008 | 21:17

Honza napsal(a):

Pro slečnu Kopidovou:

Honza: Díky. A připadá vám stejně kouzelný můj dovětek, že je to jen můj skromný názor? Protože mi vytýkáte to, co sama zpochybňuju ...

Jinak:
http://novinky.cz/clanek/15...
http://www.fod.cz/tyrani.htm
http://www.bbc.co.uk/czech/...
07.03.2008 21:01:58

Výborně, konečně. Všimněte si, o čem ty články jsou. Vy píšete o fyzicky trestaných dětech, ale myslíte TÝRANÉ děti (o tom jsou ty články).

Proto se mě to dotklo. Nemůžete takhle míchat pojmy. Vy myslíte na těch cca 15% rodičů, kteří své děti více nebo méně poškozují a v tom s Vámi souhlasím.

Ale používáte slova, která směřují i k těm 70% rodičů, kteří své děti čas od času přiměřeně situaci, nelze-li jinak, fyzicky potrestají.

Musíte tyhle dvě skupiny rozlišovat. Nenapsala jste nám, v jakém povolání pracujete, ale jistě ve Vaší péči nejsou primárně děti z té 70% skupiny, kam patříte i Vy a já (co do péče v dětství), , ale hlavně děti z té 15% skupiny. Zajímalo by mě, kolik je tam z těch druhých 15%, co jim rodiče nikdy nenasekali.

Takže prosím rozlišujte pojmy. V právu je to důležité. A bavíme se o právním problému.
07. 03. 2008 | 21:17

Kopidová napsal(a):

Honza: Já myslím, že vám snad rozumím, jen s vámi prostě nesouhlasím. Do očí vám to samozřejmě neřeknu, protože vás neznám. A i kdybych vás znala, těžko bych mohla soudit, zda jste zdeformovaný či ne. Pojďme se spíš bavit o těch faktech.

Případ s parapetem jsem nějak nezaregistrovala ...

PS: Máte pravdu, že slova nevážím, je to nezávazná diskuze, ne dizertační práce.
Rozhodně ale trvám na tom, že zde nikoho neurážím. Nevadí mi ale ani, že říkáte, že mé názory jsou blbé, protože je to jen diskuze, z toho se nestřílí. Taky bych vám to řekla, kdybych takový slovník používala.
07. 03. 2008 | 21:21

lisak napsal(a):

to kopidova: jiste, ze muzete mit svuj nazor, nevim, proc se me na to ptate, rozdilne nazory jsou v demokracii normalni. ja muzu svobodne vas nazor (tj naprosto nepripustne fyzicke nasili) posadit na gaussovu krivku a to na jeden z krajnich polu - druhym je reseni situaci prevazne nebo vyhradne fyzickym nasilim. nekolik diskutujicich se vam pokusilo vysvetlit, ze obe takova fundamentalni pravidla jsou podobnym nestestim - necekam, ze by to s vasim nazorem hnulo a pro me za me, klidne si ho mejte. cela vec se stane komickou, az se nazor, se kterym nesouhlasi 80 procent lidi vcetne rady psychologu stane zakonem a pohlavek diteti trestnym cinem. konecne, mohli bysme mit vetsi smulu a mit za ministryni treba katolicku, ktera se mysli, ze spatny je sex pred svatbou, ze.
07. 03. 2008 | 21:22

bigjirka napsal(a):

Potřebujeme úplně normální rodiny, jako byly na světě, co svět pamatuje. S tatínkem, maminkou, dětmi. O výchově dětí rozhodují rodiče, pokud nedojde k abnormalitám a excesům, které jsou trestné už dnes, leč jsou málo stíhány. Všechny, víceméně bolševické metody, srát se do rodin zkrachovaly a nevedly k ničemu. Opravdu nevím, o čem je vlastně řeč. Když vidím malé tyrany v obchodech, říkám synkům "vidíte, od čeho jsme vás uchránili"? Samozřejmě, že to taky zkusili, přiletěla výchovná řiťovka a zázrakem byl klid. Když nechtěli něco jíst, dostali chleba a vodu dosyta. No, pár jídel jsme taky z repertoáru vynechali pro opakovaný úspěch, většinou to byla jídla znechucená ve školce či škole...
07. 03. 2008 | 21:25

Honza napsal(a):

To valburga: Díky. Tím je řečeno prakticky vše. S názory tam uvedenými musím souhlasit.
Na ZŠ jsem chodil 1982-1990 a situace v porovnání s dneškem byla pravděpodobně neporovnatelná. Kolegyně mi tvrdí, že na škole v Chomutově, odkud jsem, řešili (její tchýně u toho měla být) případ, kdy se dva 12letí kluci pokusili znásilnit či znásilnili nebo to bylo za oboustranné spolupráce (?) 13letou spolužačku. To mi ta dobrá duše říkala, když jsem jí tvrdil, že situace je asi horší, ale ne snad nějak zásadně.

Ale tou otázkou školství a role rodičů utíkám od tématu, kterým je fyzické trestání (nikoliv týrání) dětí. Za to se omlouvám, ale mazat to už nebudu.
07. 03. 2008 | 21:25

skeptický napsal(a):

To:kopidová

Poruším svůj zvyk se neobracet adresně na ostatní diskutující.

Vzhledem k tomu,že vlastní děti nemáte,jestli se nepletu,mi váš postoj připomíná pannu,která chce v Perlovce poučovat děvčata o sexu.

Že Vás jistý způsob výchovy dovedl k závěru,že fyzické násilí je naprosto nepřípustné,je chvalitebné,a může být životním mottem ve Vašem soukromém životě,a přeji Vám,že tak dosáhnete mnoha úspěchů.
Týrání dětí odsuzuji,ale odsouzení rodičů k naprosté bezmoci bych zase považoval za nepřípustné já.
07. 03. 2008 | 21:26

Kopidová napsal(a):

Honza: Já právě tvrdím, že ne jen 15 procent, ale daleko víc rodičů neumí používat fyzické tresty adekvátně, marginalizuje je a neuvědomuje si, jaký dosah můžou mít, když se mez překročí.
Navrhovaný zákon paní Stehlíkové by mohl být (neznám obsah) něco jako zbrojní pas na pádnou ruku.
07. 03. 2008 | 21:28

4:stav napsal(a):

bohužel nikdy nic neumíte udělat tak aby to nebylo na hlavu, je přece rozdíl když dítě dostane náhodný pohlavek od rodiče v afektu a když jde o pohlavek třeba od nevyrovnané osoby, která si tím často nebo neustále vypouští své ventily nebo pudy - ovšem striktní zákon pohlavku klidně připraví dítě o skvělého rodiče a tvrdím, že i rodič co zpohlavjuje dítko, protže to jeden nebo druhý nezvládá lépe nebo oba není nebezpečný, naopak lepší než veškerá vaše náhradní péče - co já dostal pohlavků od mámy, ale kdybyste mi ji tenkrát vzali kvůli vaší pseudospravedlnosti, dnes bych vás asi střílel
07. 03. 2008 | 21:32

Ccecil napsal(a):

Navrhovaný zákon Džamily by mohl být a s největší pravděpodobností je KRAVINA jak je s prominutím v tom Bursíkově stádu zvykem.
07. 03. 2008 | 21:36

Honza napsal(a):

Pro slečnu Kopidovou.

Další chyba je, že se nečte všechno a v kontextu. Tady to s tím parapetem máte znova:

"Já jsem v životě, co si pamatuju, dostal cca 10x na zadek. Nekřičel na mě nikdy nikdo. Moje dítě dostalo už několikrát, nejvtipnější na tom bylo to, že kdy to byly tři rány rukou na zadek, tak mělo vždycky jednorázové plenky a přes to kalhoty. Takže jediný, kdo něco cítil, jsem byl já. Dítě ale vědělo, že nastal průšvih, když jsem po 10 minutách vysvětlování, že na parapet lézt nesmí a sedět tam už vůbec ne, sáhl k těmto DRASTICKÝM činům. Ještě bych Vás rád upozornil, že jsem ho nejméně jednou během těch 10 minut sundal dolů a ono vylezlo nahoru a vesele se smálo. Dobře vědělo, o co jde."

Účastník klaaarka to našel, dodal ještě jiné kouzelné momenty z výchovy dětí. To naše naštěstí nikdy nesprávné věci nejedlo (tedy envím o tom) :-), do tělesných otvorů si je taky nestrkalo, nože nebralo, na kamna nesahalo.

Kamna jsou důsledkem mého ZRŮDNÉHO zásahu, kdy jsem tomu dítěti v cca 10 měsících (už čile běhalo), když projevilo zájem o zapálený sporák, chytil ručičku a řekl "pálí, auau" a zeptal se, jestli to chce zkusit a přitáhl na 30 cm z boku (asi jsem ho musel vzít do náruče, aby tam dosáhlo). A kupodivu zájem nemělo a od té doby také ne. (Za rok a půl tři připomenutí, už jen ve formě dotazu, zda to chce zkusit.)

Bohužel ve věku 10 měsíců prostor pro diskuzi nebyl.

Ale už toho nechme, jesli chcete, napište mi sem recepty, jak bych mohl popsané situace řešit bez toho, že bych se dítěte dotkl (tím myslím i to, že ho chytím za ručičku). Rád se poučím. Neplácám ho rád. Ne kvůli tomu, že ho to bolí (protože to skoro necítí), ale kvůli tomu, že to jsou vyhrocené situace a chyba se stala někde předtím. Bohužel někdy to je tak, že chyba je v tom, že se dítě odpoledne vzbudilo ne po dvou hodinách, ale po 1,5 hodině. A když je malé dítě mizerně vyspalé, tak to nevyřešíte jinak, než že se snad vyspí v noci lépe. Ale na to jednou přijdete sama. A žádná rada, než ta, že musíte ve zdraví oba přežít do večera a čas neurychlíte, není.
07. 03. 2008 | 21:36

valburga napsal(a):

Honza ve svém poslední odstavci myslím vystihl přesně to podstatné. Nejde přece o to, aby dítě fyzický trest bolel, ale aby pochopilo, že se děje něco mimořádně závažného. A to verbálně vysvětlujete v prvních pěti letech života velmi těžko.
07. 03. 2008 | 21:49

klarasamkova napsal(a):

To jsem to zase jednou pěkně schytala! Nicméně, aby bylo ještě jednou jasno. Považuji za nepřípustné, naprosto, úplně a zcela, fyzicky trestat dítě, zejména pak ve vlastním afektu. Ve chvíli, kdy je rodič v afektu, je, nejde vůbec o dítě ani o jeho prohřešek. Jde o afekt rodiče.
Zvláštní, že nikdo se nepozastavi nad tím mnou navrhovaným prostředkem, který považuji za skutečně nejúčinnější, respektive, jediný účinný: vlastní příklad. Jak jsem řekla, příloiš náročné pro rodiče, tak to raději sveďme na děti, že na nic jiného než bití nereagují.
Jinak mojí dceři je devět let, tak snad jsem ještě nezapomněla na to, jaké to bylo, když se nemohla dokomunikovat.
Velmi, velmi, velmi obtížné....
Jistže výše uvedený případ byl extrém.... nu, avšak extrémy vymezují mantinely.
Jestliže dítě zažije ten všeobjímající pocit, že je zbytečné a nemilované, tak ten pocit je skutečně smrtonosný, zvlášť v tomhle věku. Je nakonec jedno, jestli se jedná o
pasivně agresivní, skrytě násilnou nebo otervřeně agresivní výchovu. (Což správně podotkla řada diskutujících).
Neverbální nebo ne -fyzické násilí může být stejně brutální. Nemáte dojem, vážení diskutující, že i tady, v této diskusi se k sobě chováte přesně tak, jak se chováte ke svým dětem? Pěkně se nenávidíte navzájem, téměř k smrti, jen proto, že někdo jiný má jiný názor. Nadávky, tupení, snižování lidské důstojnosti. Začínáte tím u dětí a sami si pak toho dopřáváte plnými doušky až do hrobu. Jen, nenávist, ponižování. Žijte blaze - já tak žít nechci a nehodlám, pročež vám všem přeji dobrou noc... klára
07. 03. 2008 | 21:52

klaaarka napsal(a):

Pní Veselá-Samková,

v pedchozích článcích jste mne zpravidla oslovila pozitivně, ne-li přímo nadchla. Váš dnešní styl komunikace je mi tím nepochopitelnější.

Zajímalo mne, jak jte "vychovávala" své dítě, zejména v situacích jej ohrožujících, v době, kdy domluvám nerozumí. Jediné, co jsme se dozvěděli, bylo, že to bylo "velmi, velmi obtížné"

Neustále se vracíte k tomu, že je špatné dítě týrat, že nesmí být vstaveno pocitu, že je nemilováno. V tom myslím nikdo z diskutujících neoponoval. I já jsem v dětství dostala sem tam jednu výchovnou a rozhodně to ve mně nevzbudilo pocit, že nejsem milována. Občas na zadek a jinak hodně pozornosti a zájmu, lásky, her, to bylo to, čeho se mi od rodičů dostávalo, a - ačkoli samozřejmě nemám jinou vlastní bezprostřední zkušenost - myslím, že mi dali tu nejlepší výchovu, jaké se mi mohlo dostat.

Jinak 100% souhlasím s názory pana Honzy, celkem se nás tu vlastně většina shodne. Každý ať si z toho vyvodí, co chce.

Paní Veselá-Samková si z toho například vyvodila, že se všichni navzájem nenávidíme.
07. 03. 2008 | 22:08

Deny napsal(a):

Už to tu jednou v diskuzi zaznělo, vypíchnu to znovu. Pravá příčina nového "fackovacího" zákona nemusí být ochránit děti, ale aby byl bič na rodiče, aby bylo více udání, podnětů, šetření, tedy aby právníci měli více práce. Ve státě máme moc právníků a jaksi se asi nestačí uživit. Právnické školy jsou narvané. Právníků je třeba zaručit více práce. Možná, že to může být i důvod angažovanosti, lobingu, paní doktorky
Mám známou soudkyni, dělá rozvody. Z vyprávění vím, jaká je s advokáty při soudních stáních někdy potíž. Strany by se snad i dohodly, ale jejich advokáti na dohodu většinou odmítají jít, čím více průtahů, tím větší palmáre.
07. 03. 2008 | 22:08

klaaarka napsal(a):

Ještě k paní Veselé-Samkové:

Ano, vlastní příklad je skvělý výchovný prostředek. Ale k tomu, aby batole nevlítlo do silnice, nelezlo na okno nebo si nestrkalo do pusy věci ze země, tak nějak většinou nestačí jen to, že to nedělají jeho rodiče!!!

Achich...
07. 03. 2008 | 22:09

Honza napsal(a):

Paní doktorko, trochu to přeháníte. Pokud jde o mě osobně, vůči slečně Kopidové, ale ani vůči Vám, žádnou nenávist nepociťuji.

Vaše tvrzení, že z mých výroků, ať už jsou jakékoliv, vyplývá i vztah k mému dítěti, jsou nehorázné. Už jen proto, že s ním nekomunikuji přes anonymní diskuzní server.

Buďte tedy zdrženlivější.

A pokud jde o ty vlastní příklady, nasazuji je, kde mohu. Věřte mi ale, že moje dítě mě v životě na parapetu sedět nevidělo. :-))) To byl nápad, na který přišlo samo. A rozhodně jsem ho nesundaval v afektu. (Nevidělo mě na parapetu, protože není u toho, když myju okna - aby nenastydlo a aby to nechtělo zkoušet samo.)

Když píši o zdrženlivosti, tak myslím vážně to, co jsem napsal výše. Škodíte svým extrémním postojem a pokřikem dobré věci. Lidé týrající děti se mi hnusí a je třeba je postihovat. Ovšem postavit naplácání malého dítěte mimo zákon, je dost divoké. Jako právnička, a tedy má kolegyně, byste mohla vysvětlit, jak by se ten zákon prosazoval. A jak by se řešily, jistě ojedinělé, případy malých "Morozovů".

Mějte se hezky.
07. 03. 2008 | 22:14

skeptický napsal(a):

I muži mají své dny...
07. 03. 2008 | 22:16

Ccecil napsal(a):

2 klaravesela
Ne, opravdu se nechci chovat k někomu agresivně. Nemám k tomu důvod. Ale mám moc pádný důvod stát za svým tvrzením, zvláště mám-li na své straně logiku věci a spoustu relevantních argumentů.

Opravdu, paní autorko blogu, myslím, že jste napsala něco jiného, než jste myslela, že píšete. Myslím, že se tady všichni svorně shodneme, že zbytečně přehnané násilí je špatné. O tom snad není pochyb. V čem se ale diametrálně lišíme, je názor na použití násilí vůbec. Vy jste absolutně proti jakékoliv formě projevu nadřazenosti formou síly. Považujete to za negativní v jakékoliv podobě. Dítě je pro vás partner v každém věku. Já s vámi tento názor nesdílím. Dítě není partner. Nemůže být už z povahy věci, dokud nedospěje. Přiměřená forma násilí je totiž přirozená forma komunikace. Je velmi přímočará a jasná i tam, kde žádná verbální komunikace není možná. V přírodě to tak funguje od nepaměti. Co je jejím cílem? Není to násilí pro násilí, ale jde o to, jasně určit pravidla hry. Jasně určit mantinely co je a není povoleno. Je-li násilí správně použito, nemusí být používáno opakovaně, stačí pak jen poukázání na něj a je naprosto jednoznačné a jasné o co jde. Nikdo není na pochybách. Verbálním vysvětlováním nikdy nedosáhnete stejného účinku, ikdyž si třeba chvíli myslíte něco jiného. Ne. Tak to prostě nefunguje. Alespoň v drtivé většině případů.

Ale abychom si rozuměli, pod pojmem násilí si představte pouze nezbytné kroky pro prosazení rodičovské autority. Žádné afekty, mlácení hlava nehlava a podobně. Jistě, s chladnou hlavou lze afekt pěkně zahrát a nějaký rozbitý předmět může mít také zajímavý efekt. Je ale potřeba zdůraznit, že tyto akce musí být vyjímečné. Mohou jimi být už ze své podstaty. Vymezí hranice a tím to skončí. Vše nad tento rámec už je nepřípustné.

Liberální výchova, která nezná pojem fyzický trest a neumí tento vymoci je sama o sobě zhoubná. Trest "nemluvím s tebou" je totiž mnohem patologičtější, než pár facek. Z dětí posižených touto výchovou se stávají sobci, neznající meze. Mají narušeno vnímání pojmů vina a trest. Považují se často za střed světa, většinou své chování mají za privilegované a za všech okolností nezpochybnitelné. Že jsou na světě taky jiné bytosti a tyto mají svá práva je povětšinou nezajímá. Nemají a ani neznají hranice.

Zajisté se mnou budete souhlasit, že zbytečnému domácímu násilí je potřeba bránit. Jiná věc je, jak se kdo bude stavět k té liberální a k té klasické výchově, kdy je násilí dávkováno přiměřeně věku a potřebám výchovy. Já si myslím, že nikoho k té liberální výchově nemáte právo nutit. Chcete-li ji používat, budiž, je to vaše plné právo. Vaše právo ale není nutit k tomu všechny okolo a to ke všemu ještě notabene zákonem. Nechci se dožít toho, že mi vnuk poté, co rozbije schválně okno a dostane ode mne na zadek bude vyhrožovat udáním. To opravdu nechci. Můj názor, že vůbec myšlenka podobného zákona je svým způsobem nemorální zhůvěřilost a na tom trvám. Dobrou noc.
07. 03. 2008 | 22:32

MisfiT napsal(a):

Dcerka nejspíše byla pod vlivem nějaké drogy, jejíž užívání bylo způsobeno nedostatečným mlácením (výchovou) v ranném dětství. Nu což, alespoň je o jednoho feťáka a budoucího klienta protidrogových léčeben placených z našich daní méně.
07. 03. 2008 | 22:56

Javít napsal(a):

Paní doktorko, sama říkáte, že výchova je na naší mládeži znát.
Souhlasím s Vámi. Kolem naší zahrady chodí denně do školy mládež ve věku kolem 14 let.
To co od nich velmi často slyším je otřesné. Když je na to opatrně upozorním, dostane se mi odpovědi "co je ti do toho", to je ta slušnější odpověď, tu neslušnou odpověď raději nezveřejním.
Nedopalky cigaret, krabičky od cigaret, zbytky svačin či alespoň obaly z nich apod. nám hází u zahrady na zem, nebo dokonce do zahrady. Asi z pomsty za to napomínání.
Také jsme byli mladí, ale když jsme něco provedli, dostali jsme od nejbližšího dospěláka "přes hubu" a byli jsme okamžitě umravněni. Doma jsme si raději nestěžovali, věděli jsme, že bychom dostali ještě přidáno s průvodním proslovem od táty "nekecej, já dobře vím co umíte".
Nemám dnes pocit, že bych z toho měl nějaké mindráky.
Roste agresivita, násilí, bezohlednost, a my máme kolem toho chodit po špičkách ? Aby to nebohé, vztekající se dítě neutrpělo na sebevědomí ?
Takže souhlasím s ostatními, drobný tělesný trest je naprosto nutný, jinak tu mládež nikdo neumravní.
07. 03. 2008 | 23:08

lisak napsal(a):

pani vesela, je podivuhodne cist lamentaci nad tim, jak pohlavek zpusobi v diteti pocit, ze je zbytecne a nemilovane a soucasne se dozvedet, ze vhodnym pristupem je treba nekomunikovat. ano, takove zatvrzele mlceni je pro dvoulete ditete mnohem pochopitelnejsi nez durazne recena veta nebo placnuti pres ruku,ze. skvela odborna prace! zajimalo by me, jak moc se opirate o odborne prace, kolik jste cele tematikce venovala casu. ale vy se spis nesete na sve vlne presvedceni a intuitivniho pocitu a la "kdo placne dite, nenavidi svet". dobra, tak jestli takhle vznikaji zakony...navrh pani stehlikove neresi tyrani deti, je jen statnim narizenim, jak vychovavat deti. s takovym druhem socialniho inzenyrstvi se stane vzdy totez - s vanickou vylijete i dite. zdravim
07. 03. 2008 | 23:10

Tom napsal(a):

přečetl řadu reakcí paníVeselé Samkové a mám jediný dotaz na ní kolik máte dětí?
Z toho co tady píšete soudím ,že žádné.
07. 03. 2008 | 23:14

ales napsal(a):

Je to smutnej příběh a je mi to líto.
Nicméně k diskusi o zákonu proti fackám. Kdyby na ní máma jenom řvala - bez facky - to by neskočila? Může zákon takové situaci zabránit? Ostatně dítě se dá sadisticky týrat klidným hlasem a je to mnohem horší než facka. Naopak facka může od takového skoku odradit lépe než tři hodiny výčitek. Obávám se, že snaha ošetřit všechna zákoutí života zákonem může vést než k průseru. Třeba ale budou v novele vyjmenovány zákonné důvody, pro něž je možno facku zasadit. Mohu být trochu morbidní (s omluvou)? Podle zákona měla matka na dceru zavolat policii a nechat ji odvést na záchytku, případně udat sama sebe jako její zákonnou zástupkyni, že připustila její požívání alkoholu.
07. 03. 2008 | 23:20

zdeněk napsal(a):

a je vůbec vhodné aby děti byly vychovávány rodiči? vždyť ti k tomu nemají potřebnou kvalifikaci
07. 03. 2008 | 23:37

Twisted napsal(a):

To Klara Vesela Samkova:

Pani autorko, dekuji Vam za tento blog. Je velmi smutny. Diskuze pod nim je take smutna. Nejprve mi nadzvedla zaludek. Ale co rict ted, kdyz moje zlost presla?

Myslim si, ze to, co chybi v drtive vetsine spousty rodin v teto zemi je bezpominecna laska. Prijeti bez podminek. Jsem nazoru, a ten si budu obhajovat do konce zivota, ze pokud se rodic uchyli specielne k facce ci k pohlavku, selhal. Jsem presvedcen za nase ceska rodinna kultura produkuje jedince, kteri maji strach. Protoze rodinna atmosfera je ve vetsine rodin studena. Vlece se to od rodiny, pres skolku, skolu az do dospelosti. A zminene instituce na tom maji nezanedbatelny podil. Ale hlavni pricinou je rodina. Pro dite je uzasny pocit, kdyz vi a ma jistotu, ze at uz udela cokoli, je milovano. Bez podminek. Proste proto, ze je ditetem svych rodicu. Vychova komunikaci s doprovodem nefyzickych ci neslovnich trestu je podle meho soudu daleko lepsi.
Ale znovu a hlavne, jde o to, zda-li ma dite jistotu, ze je milovano.
07. 03. 2008 | 23:45

Atka napsal(a):

Podle mne je to další nesmysl paní Džamily.
Celou diskusi jsem nečetla, tak se možná opakuji, ale: Jak se budou trestat rodiče, kteří dají rozvernému dítěti pohlavek? Půjdou "sedět", nebo na veřejně prospěšné práce? Nebo budou platit pokutu? Nebo jaký trest dostanou, aby to nepoškodilo děti?
Kdo dal paní Džamile právo takovýmto způsobem zasahovat do normálních rodin? Podle mne nemá ve vládě co dělat!!!
Moji synové jsou již dospělí vzdělaní lidé za které se vůbec nemusím stydět. I když byli celkem hodní, párkrát došlo i na výprask. Například když byly mladšímu asi tak 3 roky, chtěl si něco vynutit tím, že s řevem upadl na podlahu a tam sebou začal mlátit. Tak jsem ho zvedla, dostal na zadek a jeho divadlo okamžitě skončilo. Víckrát se o nic podobného nepokusil. Jsem přesvědčena, že včasným přiměřeným zásahem se předešlo dalším podobným scénám.
A když vidím některé dnešní puberťáky, myslím, že někdy by jim dobře padnoucí facka jen prospěla.
07. 03. 2008 | 23:48

Twisted napsal(a):

Atka

"Kdo dal paní Džamile právo takovýmto způsobem zasahovat do normálních rodin? Podle mne nemá ve vládě co dělat!!!"

Problem je to, ze to, co vy povazujete za normalni ceskou rodinu, jeste nemusi byt ta nejlepsi varianta.
Stejne jako vas vyprask diteti, kdyz si chtelo neco vynutit. Jake divadlo? To je normalni reakce ditete. Treba kdybyste ho nezvedla a nedala mu na zadek, vykricel by se a byl by klid, vedel by, ze takhle se k tomu nedostane. Prisel by si na to sam. Po vyprasku si mohl do podvedomi zapsat, ze pokud o neco hodne stoji, dostane na zadek. Zatipla jste jeho prirozeny emocionalni tok a pretavila ho ve strach. Myslite, ze to bylo nejlepsi?

Ale mam obavu, ze z Vasi bubliny uz se nedostanete.
07. 03. 2008 | 23:58

Jetvart napsal(a):

Tady jste myslím trochu mimo. Pokud bude tomu rozumím bude zakázáno fyzické násilí, nikde nebylo psáno, že by mělo být pokutováno křičení na děti. Pokud k tomu dojde, bude to znamenat víc utajeného násilí (místo plácnutí na zadek zmáčknutí ručičky malého dítěte, to není vidět) a více toho křičení na děti. Spíš, než k plácnutí na zadek pak dojde k nekontolovatelnému výbuchu když rodiči který se dlouho ovládal selžou nervy. Podle statistiky je spíš víc sebevražd v zemích kde se děti nebijí. Pokud tu mluvím o bití a fyzickém násilí, myslím tím pouze symbolické plácnutí, týrání dětí už zakázáno je.
Sám jsem přesvědčen, že jak fyzické násilí tak psychické jsou stejně špatné a vím, že děti se dají vychovat i bez toho, ale chce to víc času a spolupráci.
07. 03. 2008 | 23:59

Jetvart napsal(a):

Tady jste myslím trochu mimo. Pokud bude tomu rozumím bude zakázáno fyzické násilí, nikde nebylo psáno, že by mělo být pokutováno křičení na děti. Pokud k tomu dojde, bude to znamenat víc utajeného násilí (místo plácnutí na zadek zmáčknutí ručičky malého dítěte, to není vidět) a více toho křičení na děti. Spíš, než k plácnutí na zadek pak dojde k nekontolovatelnému výbuchu když rodiči který se dlouho ovládal selžou nervy. Podle statistiky je spíš víc sebevražd v zemích kde se děti nebijí. Pokud tu mluvím o bití a fyzickém násilí, myslím tím pouze symbolické plácnutí, týrání dětí už zakázáno je.
Sám jsem přesvědčen, že jak fyzické násilí tak psychické jsou stejně špatné a vím, že děti se dají vychovat i bez toho, ale chce to víc času a spolupráci.
08. 03. 2008 | 00:00

Jetvart napsal(a):

Váš systém proti spamu je otravnější než spam.
08. 03. 2008 | 00:03

Twisted napsal(a):

Jetvart: Ale to nevadi, aspon Vas prispevek neprehledneme :))
08. 03. 2008 | 00:06

Libor Svoboda napsal(a):

Návrh paní ministryně patří do koloritu této vlády a je úrovní někde u přednosti chodců před tramvají...
Nemám pocit, že fyzické násilí bylo hybatelem ke skoku z okna, spíše infantilní vychloubání se matky nad dcerou před vlastní matkou, a tedy naprosto rozvrácené transakce v rodině - to je ale dlouhodobý proces. Rozlišujme spíše rovný typ komunikace rodič - dítě, byť je někdy i o fyzickém kontaktu, a na druhou stranu pranýřujme a bojujme proti ponižování a týrání dětí, i když nemusí jít vůbec o fyzický kontakt. Nakonec i J. Á. Komenský to ve Velké didaktice popsal velice dobře - tuším, že metličku používal...
08. 03. 2008 | 00:13

Monika napsal(a):

Paní Kláro, je vidět, že jste píchla do vosího hnízda! Zřejmě je u nás opravdu normou násilí na dětech (pokud se někdo alibisticky domnívá, že fyzický trest a týrání jsou odlišné pojmy, tak se mýlí, je to totéž, jen s jiným subjektivním zbarvením - co je pro jednoho fyzický trest, je pro jiného týrání). Žádný obhájce facek nenapsal - rodiče mě nebili, ale já své dítě biju. Jen tím potvrzují, že jsou sami "bitými dětmi" a že násilí přijali jako normu, že ji aplikují na svých dětech a obhajují jako jedinou možnou. Začarovaný kruh.

Závěrem pár slov autorů knihy "Respektovat a být respektován", která se do této diskuze, myslím, velmi dobře hodí (knihu jsem nečetla, jen vím, že je psychology doporučována):

Mnoho dospělých má za to, že je třeba mít děti především rád a myslet to s nimi dobře. Jsme přesvědčeni, že to nestačí. Ve jménu lásky a dobrých úmyslů se někteří lidé cítí oprávněni používat i takové výchovné prostředky, které se neslučují s respektem a lidskou důstojností - vyhrožování, tresty, zesměšňování, moralizování, „uplácení“ odměnami a další. Často ještě s mylnou představou, že u dětí je to „přece něco jiného“ než u dospělých.

Proto za nezbytnou podmínku úspěšné výchovy považujeme vedle lásky také respekt k dětem. Dospělí si přejí, aby se děti chovaly s respektem k druhým lidem. K tomu je ale nutné, aby samy „na vlastní kůži“ zažily respekt od dospělých. Nestačí, když o vzájemném respektování pouze uslyší nebo jej vidí v chování dospělých mezi sebou.

Respektovat děti znamená vědomě opustit mocenský, manipulativní přístup ve výchově a vzdělávání. To neznamená, že si pak děti budou dělat, co chtějí. Existují respektující a přitom účinné způsoby, jak zprostředkovávat dětem tolik potřebné hranice chování. Jejich účinnost spočívá v tom, že budují morálku opřenou o zvnitřněné hodnoty, podle nichž budou děti zvažovat své chování i tehdy, když na blízku nebude žádná „kontrola“.

Některým lidem stačí, že se děti navenek chovají dobře a dělají to, co se po nich chce. Způsobům, jakými toho dosahují, nevěnují příliš pozornost (přístup „účel světí prostředky“). Nevidí důvod něco měnit, protože se většinou nezamýšlejí nad tím, co všechno se děje „uvnitř dítěte“. Těm nabízíme pohled na skrytá poselství těchto prostředků, na jejich dlouhodobější dopad na sebeúctu dětí a na to, že mohou vést k pouhé poslušnosti namísto vytváření skutečné zodpovědnosti a samostatnosti.
08. 03. 2008 | 00:30

Václav Kadlec napsal(a):

Paní Veselá-Samková,

úplně s Vámi souhlasím, fyzické tresty do výchovného arsenálu nepatří. Ale obávám se, že v Česku, kde je zažit mýtus o fackách padajících vedle, s tímto názorem moc neuspějeme - stejně jako neuspěje ministryně Stehlíková :) To je podobné jako snažit se uspět s názorem, že kuřáci obtěžují nekuřáky, že rychlá jízda je nebezpečnější než pomalá nebo že Rom nemusí být apriori méněcený :)
08. 03. 2008 | 00:32

Atka napsal(a):

To Twisted
Tak jsem se zasmála: "Zatipla jste jeho prirozeny emocionalni tok a pretavila ho ve strach. Myslite, ze to bylo nejlepsi?"
Mohu vás ubezpečit, že žádným strachem netrpí, naopak.
Ale viděla jsem několikrát matku, která na veřejnosti bezradně rudne když její miláček sebou mlátí o zem, protože ona mu nechce koupit to či ono za nemalé peníze. A nebyl to první podobný výstup oné ratolesti. Jak dlouho se má takový výstup trpět? Zažila jsem také, že dítě místo toho, aby se svíjelo na zemi, mlátilo hlavou o zeď, když nebylo po jeho (dítě netrpí žádnou nemocí). Měla ho matka v klidu nechat, až si rozbije hlavu a přijde na to?
Vážený, kolik jste vychoval dětí a jak jste je připravil do života? Četl jste názory v této diskuzi?
08. 03. 2008 | 00:43

valburga napsal(a):

Tak teď jste tomu, paní doktorko nasadila korunu! Napřed napíšete článeček, kde se soudný člověk ptá, zda jste příběh skutečně někde slyšela nebo si ho účelově vycucala z prstu. Když jste se v diskusi nedočkala nadšeného souhlasu, ale na dnešní a internetové poměry velmi slušné a konstruktivní kritiky, uvedla jste samu sebe do afektu a s výkřiky, že se nebudete účastnit nenávisti na tomto blogu, jste utekla.
Jestli je tohle dospělé a zralé chování někoho, kdo se chlubí patentem na výchovu, tak už je asi opravdu možné všechno. Vy nejenom, že jste vůbec nevzala v potaz argumenty odpůrců, vy jste je snad ani nečetla a jako to tříleté dítě v samoobsluze stále jen dokola opakujete to své.
Pokud jste mě o něčem přesvědčila, tak jen o tom, že ten dnešek byl, oproti Vašim minulým článkům, jakýsi podivný emocionálně hysterický úlet.
08. 03. 2008 | 01:19

vafle napsal(a):

byla jsem vychovavana systemem naproste poslusnosti a fyzickym trestem vzdy a za vse. matka mela rakosku na kredenci a otec bil vzdy v afektu a bez rozmysleni. pak se chlubil, jak mne a mou setru ma vychovane...
cely zivot s tim bojuji,vlastni sebepodcenovani jsem prekonala az nekdy ve 40 letech a s vychovou vlastni dcery jsme mela velke problemy, protoze ten nauceny muster mne tlacil do fyzickych trestu a bylo to strasne to prekonat a treba 10x opakovat nejaky zakaz a netlouct.
Preji vsem radostne detstvi bez fyzickych trestu. Neb pokud dospely bije dite, je to znamka jeho slabosti a neschopnosti. Jak ctu diskuzi, bojim se, ze Makarenkovo dedictvi ma v cechach opravdu silne zazemi. a to je moc smutne.
Deti se opravdu daji vychovavat bez fyzickych trestu. Kazde spatne chovani ditete je dusledek spatneho pusobeni rodicu. Vzdy je za tim nejaky problem a ten je treba resit.Zachvat vzteku na podlaze obchodu je neco podobneho jako vypnuta pojistka. Tim ze tam dame novou, tedy dite "zpacifikujeme" neznamena, ze jsme poruchu vyresili.Pouze na nejakou dobu potlacili, aby pak vybuchla v daleko vetsi mire.
Ptejme se tedy sebe, kde jsme udelali chybu.
08. 03. 2008 | 01:30

pavla napsal(a):

paní Veselá, nechtěla bych se dožít toho, aby se děti chovaly díky volné výchově tak, jak jsem to viděla v Německu. Přesně, jak to popsal Karl v.Bahn. Vstávají mi vlasy na hlavě, když vidím ty rozmazlené spratky, jak se válejí v obchodech, aby si něco vydupali. A co si tam dovolí! Skáčou po všem, co se jim zachce,rodiče klidně kopnou, no hrůza. A rodiče na to nic. Sestra tam žije mnoho let a když mi vyprávěla, jak u jedné rodiny uklízela, leštila zrcadlovou stěnu a sym majitelů neustále chodil za ní a špinil to, rodiče na to opět nic neřekli, tak toto bych nevydržela. A když mi říká, co si tam děcka dovolí k učitelům a ti opět nesmí ani nic říct, natož pak jim nadat nebo vrazit, tak pak se nemůžeme divit, že si klidně donesou do školy zbraně a střílejí. Výchova je vždy problém. Každý rodič musí vědět, co na jeho dítě platí. Mám 5 dětí, každé je jiné. Na jednu dceru jsem jen zvýšila hlas a už natahovala /měla jsem jí vrazit, protože dnes je drzá nejvíc/, druhým vždy prospěla nějaká ta facka nebo na zadek. Musím říct, že ti starší jsou slušní,až na tu jednu drzou, ale i tak je to jinak OK, ale má poslední 13letá dcera,na kterou jsem již kolikrát neměla nervy a důslednost,je pěkně občas nedobrá. Snad to po pubertě přejde. Ale taky mi několikrát utekla z domu, když jsem jí řekla, že lže a věděla jsem, že opravdu lže, pak mnohokrát demonstrativně lezla do okna. Myslím, že by nevyskočila, ale člověk má samozřejmě v ten moment obavu. Sama jsem se kdysi tak chovala a divím se rodičům, že mě nemlátili víc, než jsem dostávala. Byla jsem taky z několika sourozenců a s bráchou jsme byli fakt výlupci. Dnes by za ty modré šráky, co jsme tenkrát mívali na nohách a zadku, rodiče zavřeli. A oba dnes shodně říkáme, že měli ještě přitvrdit, protože jsme si to zasloužili. A je fakt ten, že jsme si ani tenkrát nemysleli, že bychom dostali neprávem. A někdy nám ani ten výprask nestačil, o domluvách ani nemluvě. Dnes jsme všichni taky slušní lidé a opravdu myslím, že nám ten nářez neublížil. Naopak naše sestra nejmladší, která snad nikdy nedostala, tak dnes říká, jaká byla mrcha a jak rodiče zneužívala a že jí vadí, že tenkrát nedostávala. Jinak samozřejmě přílišné a časté bití odsuzuji, ale zákon o facce je fakt kravina. Vše se to pak celé společnosti jednou vrátí. Myslím, že od toho Západu zas nemusíme přebírat úplně všechno. Dřív byly rákosky, děti si rozhodně nedovolily to co dnes a vyrostly z nich většinou slušní lidé. Protože na každého slova neplatí.
08. 03. 2008 | 01:37

pavla napsal(a):

Paní Veselá, ještě bych řekla, že bych měla obavy, pokud bude trestná i facka, jestli se mnoho rodičů neuchýlí k psychickému násilí. Budou vědět, že dítě nesmí uhodit, tak třeba na něj budou více řvát nebo jim dávat tresty takové, které jejich psychiku daleko více naruší než nejaká facka. A myslím, že každý psycholog ví, že to psychické násilí je mnohdy daleko horší než fyzické.
08. 03. 2008 | 01:44

Kopidová napsal(a):

Nevím, jestli si to ještě přečtete, ale tady jsou návrhy ohledně parapetu (reakce na příspěvek z 07.03.2008 21:36:32): 1. zavřít okno, 2. odstranit z blízkosti parapetu křesla, apod., po kterých může batole nahoru vylézt, 3. jít do jiného pokoje, 4. najít mu jinou zábavu, 5. hrát si s ním, 6. jít na procházku ...

Jinak na vás, myslím, sedí "potrefená husa nejvíc kejhá". Protože paní Veselá-Samková vůbec nereagovala adresně na vás.
08. 03. 2008 | 02:41

Alfons napsal(a):

Samková je duševně na úrovni 3letého dítěte. Nechápe co zde většina lidí vysvětluje.
08. 03. 2008 | 05:11

Alfons napsal(a):

Samková je duševně na úrovni 3letého dítěte. Nechápe co zde většina lidí vysvětluje.
08. 03. 2008 | 05:12

ijax napsal(a):

Tak jsem si pročetla názory spoluobčanů a je mi úzko...Nikdo nikoho vlastně "neposlouchá" , ale vzápětí má na to názor. Rozumím "zoufalství" Honzy, který pouze znovu a znovu vysvětluje, proč NĚKDY dá dítěti lehkou výchovnou, a Kopidová (např.) znovu a znovu směšuje pojmy s dojmy. Lehká výchovná není týrání, milá Kopidová, a bez urážky, trochu pokory, zvlášť v situacích , které neznáte. Je to tu tak jak je to běžné v dalších oblastech života, neposlouchat druhého, jen slyšet. A hlavně soudit, aniž bychom "ušli míli v šlépějích bližního". Pochopila jsem, co chtěl Honza sdělit, i když jsem sama svého syna nebila . Stálo to opravdu velké úsilí (LMD), dnes je mu 20, studuje a je v pohodě,sám ale vidí důsledky tzv. demokratické výchovy-nevýchovy dnešních dětí: žádný respekt k svobodě druhého, hrubost, vulgarita, alkohol, drogy, kouření.

P.S. Cítím potřebu se ohradit proti názorům, že zlobivé děti jsou především z rozpadlých, rozvrácených rodin. Viděla jsem kolem sebe děti z úplných rodin a často hrůza! Často tyto děti z úplných rodin mají jen víc krytá záda, nikdo si jich tolik nevšímá a leckdy mají také "lepší" výchovu k tomu, jak to dělat, aby jejich křivárny nebyly vidět.
Jak mi jednou řekla jedna učitelka: "Samozřejmě jste špatná matka, protože jste rozvedená!" A bylo naprosto jedno, že syn byl jedničkář, sportoval, měl další koníčky, choval se slušně - prostě byl z rozvrácené rodiny!!!
A taky jsem nikdy nic nedostala jen proto, že jsem samoživitelka, to je opravdu ubohý názor Bigjirko! Spočtěte si například na co má nárok samoživitel s 1 dítětem a zjistíte, že skoro na nic.

Přeji všem příjemné plynutí života.
08. 03. 2008 | 06:03

Thales napsal(a):

Jistě uznáte, že česká přísloví vznikala po staletí na základě mnohokrát ověřených zkušeností mnoha lidí, bez ohledu na věk, vzdělání a sociální příslušnost.Jsou to takové kamínky do mozaiky pravdy a jedno z nich říká " Škoda každé rány, která vedle padne".
08. 03. 2008 | 07:39

Honza napsal(a):

Pro slečnu Kopidovou dodám ještě několik vysvětlení k tomu parapetu.

1) Nemůžu odstranit vše, protože pod parapetem je ústřední topení. To těm malým dětem úplně stačí.

2) Okno je přirozeně zavřené. :-) Bohužel není nerozbitné, ale to není hlavní problém. Je ve výšce cca 70 cm a já mám strach, že by následky pádu, s případnou ránou do topení, mohly být také nepříjemné.

3) Psal jsem, že jsem s dítětem cca 10 minut komunikoval, to znamená i hledání jiných zábav, lákání na cokoliv (kromě bonbónů) apod. Reakce nula, protože největší zábavou bylo opětovné lezení na okno.

4) Procházka je nejlepší věc, ale začátkem roku v 18.45 hod. to už asi nejde. Dokonce ani když neprší, něsněží, není mlha apod., protože za 20 - 30 minut je u nás čas na mléko a koupání a v osm spát.

K potrefené huse. Máte tu můj mail. Až budete chtít, napište mi, třeba i tehdy, až zažijete smíšené pocity hrdosti nad tím, co Vaše dítě dokáže, a nutnosti jej nějak za některé skvělé výkony potrestat. (Vytažení nože z bezpečnostně zajištěného šuplíku - skvělé, že je zručné, ale šuplík je zakázaná zóna atd.)

A když budete mít cestu do Prahy, dejte vědět, zastavte se na PF - UK, zvu Vás na kafe nebo na matonku, abyste tu husu viděla v akci. :-)

Je trochu smutné dělat si o jiných obrázek na základě anonymních diskuzí.

K čemu to vede, se podívejte sem:

http://www.prf.cuni.cz/pfd (do některých starších vlákem). Studenti PF- UK někdy budí dojem, že to jsou asociálové - třeba když oceňují, že díky tomu, že má přísný učitel rakovinu, budou mít lehčí zkoušky. Jinak zjistíte, že jsou celkem fajn, jen pod rouškou "anonymity" to vypadá jinak a emoce se hrotí.

Prootže dlouho sleduju počítače apod., tak vím, že se tomu říká flame-wars.

Tak se mějte a držte si odstup.
08. 03. 2008 | 08:13

Ccecil napsal(a):

Honzo, plně s vámi ve vašem boji s blbostí soucítím. Chvíli mi to totiž připadá, že protistrana ani nechce pochopit rozumné a dobře odůvodněné argumenty. Prostě hluchá a slepá a neustále si vede svou jako na kolovrátku. Ten parapet je naprostá klasika. Je to patologické chování dnešní doby.
Matně si vzpomínám na případ z doby cca před 8 lety. Tehdy malé dítě odběhlo matce bavící se s kamarátkou na kraj lesa, kde byly složeny klády. Nedbaje volání začalo lézt na tu hromadu a co následovalo si dovedete představit. Smrtelné zranění. V diskuzi se pak všichni rozdělili na dva tábory. Jeden nadával matce, že nedržela dítě na vodítku, druhý nadával na dělníky, kteří to u lesa složili. Svět ale není vypolštářované místo, kde nehrozí žádné nebezpečí a ani ho z něj nelze udělat, jak si mnozí myslí. Úplně primární chyba byla totiž v chybějícím fyzickém trestu na počátku výchovy dítěte. To totiž neznalo meze a volání matky bralo jen jako doporučení o kterém se bude diskutovat. Jistě, můžete držet dítě celý život na různých vodítcích, ale co z něho pak vyroste? Kdyby nebyly klády, našlo by se něco jiného a ve světě je i spousta jinoho nebezpečí, kde žádné vodítko nepomůže.

Plácnutí přes zadek, které zachrání život je totiž tou nejlepší investicí, kterou dětem můžeme dát.
08. 03. 2008 | 08:59

bigjirka napsal(a):

ijax, asi si dost vyděláte, alespoň že tak. Samozřejmě, ještě, aby někdo dostával něco jen proto, že je samoživitel, to by byla motivace! Dítě potřebuje úplnou rodinu a dva rodiče s normálními mužskými a ženskými vzory chování. Pak má šanci je převzít a replikovat ve svém životě. Semtam nějaké to plácnutí po zadku je humánnější, než dlouhé trýznivé výklady. Myslím, že většina z nás to tu vnímá docela normálně. Zákon proti týrání existuje už dneska, jen ho pořádně využívat. Další zbytečný zákon na to, aby se stát sral už úplně do všeho, bych považoval za vyloženě škodlivý. Což přidat třeba zákon, že se nesmí onanovat, vařit rajská polívka a nahlas klít i v soukromí? Ta holka žádnou facku nedostala, ale byl tam nátlak psychický. Takže já bych měl jiný návrh: Dežomilu Stehlíkovou vyslat jako misionářku zpátky do Kazachstánu, vyškrtat všechny zbyteční=škodlivé zákony, pronásledovat důsledně excesy, jako je týrání blízkých osob, preferovat normální úplné rodiny, aby si každý rozmyslel rozvádění pro kraviny. Ve svém okolí jsem viděl, že žádný rozvod ničemu nepomohl - staré problémy se nevyřešily, nové přibyly, děti přišly o vzor druhého genderu. A výchova - viz předchozí příspěvek - ale ještě tohle asi nezaznělo: dítě musí znát mantinely a právě výchova je o nastavování těch mezí. S lidmi, kteří nemají meze, je to v dospělém životě těžké.
08. 03. 2008 | 09:34

Saliven napsal(a):

Paní doktorka a někteří další vycházejí z trochu nesprávné teze - když něco umím já, musí to zvládnout ostatní. Milí odpůrci výchovných tělesných trestů (teď nemluvím o týrání) vraťte se zpátky do reality. Vy možná jste dokonalí rodiče, vaše děti jsou perfektní, a nikdy jste násilí nepotřebovali, ale všichni nejsou a NEMŮŽOU být jako vy. Někdo prostě není dokonale empatický a dokonale komunikativní.

Lidé jsou různí a jakože všichni nemůžou mít vysokou školu, protože na to nemají potenciál, tak ani všichni nemůžou umět vychovávat dítě bez pohlavku. Touto normou se udělá jen jedna věc - budou se zbytečně kriminalizovat jinak dobří rodiče a schválně si tipněte, jestli je pro dítě více traumatizující jedna facka a nebo rodič v kriminálu. A to pomíjím, že mnozí rodiče budou místo plesknutí používat jiných metod a to mnohem více škodlivých (psychické týrání, citové vydírání, apod.).

Drobné výchovné fyzické tresty, užíváné s mírou a rozumně považuji za relevantní, samozřejmě v krajním případě.

PS: Docela by mě zajímalo, jak vysvětlit 0-5ti letému dítěti, že dělá něco špatně bez plácnutí nebo křiku, když většině pojmů ještě nerozumí a reaguje spíše pudově.
08. 03. 2008 | 09:39

Sobotka napsal(a):

myslím že takový článek + návrhy slečny Stehlíkové odradí řadu lidí od toho mít deti, coz bude mít neblahý vliv na důchodový systhém
08. 03. 2008 | 09:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy