IPCC versus politické tlaky
Tyto informace se objevily i na Aktualne.cz (zde). Nevím, do jaké míry jsou tyto požadavky autentické, neměl jsem možnost vidět jejich znění v původní podobě, "nepřefiltrované" přes sdělovací prostředky, ale předpokládejme, že se od těch autentických významově moc neliší. Zkusme se na ně podívat z pohledu klimatologie:
Německo žádalo, aby byla informace o dramatickém zpomalování oteplování naší planety úplně vymazána, protože je "matoucí". Podle našich západních sousedů jsou totiž relevantní jen změny v řádu dekád a století.. Nesouhlasím. Standardní klimatologické období je nejméně 30-leté, je ale jasné, že pokud 15 let trvá jakási neočekávaná věc, jistě to ovlivní i 30-leté průměry, trendy a podobně. Je tedy na čase se k této věci vyjádřit. A navíc - pokud by se posledních 15 let naopak výrazně oteplovalo, tento argument by zřejmě nepadl a všichni by to brali jako "alarmujíci" zjištění...
Spojené státy zase usilovaly o to, aby experti do zprávy zařadili "nejpravděpodobnější vysvětlení" překvapujícího jevu, totiž že teplo absorbuje oceán. To je ovšem pouze jedna z teorií, kterou dosud nikdo neprokázal. . Souhlasím. Je to Jedna z teorií, ale poměrně dobře podložená vysledky měření sítě ARGO. Navic tato měření ukazují, že množství tepla v oceánu nevykazuje žádnou stagnaci, tam rostoucí trend pokračuje. Osobně jsem toho názoru, že je to nejpravděpodobnější vysvětlení.
Belgie zase namítala, že rok 1998 byl příliš teplý, a graf oteplování tudíž vypadá moc "ploše".. Poměrně sporná záležitost. Jak graf vypadá, to nesmí být argument. Tady je zjevná snaha přizpůsobit výsledky jakési předem hotové představě "strmého" grafu. Na druhou stranu volba roku počátku a konce je pro výpočet lineárního trendu dost důležitá, mohou se tam ale uplatnit i různé náhodné vlivy. Proto je jistě dobré zvážit více variant. Rok 1998 byl sice dost teplý, což může snížit trend teplot od roku 1998 dále, ale na druhou stranu i teploty roku 1998 jsou součástí teplotních řad. Dáme-li začatek řady za rok 1998, bude řada krátká a zjištěné trendy statistiky méně průkazné. Dáme-li naopak začátek před rok 1998, budeme aplikovat lineární trend na řadu, ve které je zjevně zlom v trendu.
Maďaři narovinu prohlásili, že to bude voda na mlýn skeptikům.. Nesouhlas, to je vyloženě politický argument. Pokud jde o reálně naměřenou věc, musí být úplně jedno, jestli je to voda na mlýn klimaskeptikům nebo třeba Greenpeace.
IPCC si riziko politických tlaků uvědomuje. Právě proto budou například připomínky, vzešlé z Expert Review nebo Government Review sice zveřejněny, ale anonymizovány, jak bylo předem oznámeno. Je to z toho důvodu, aby nikdo, kdo připomínku vznese, nemohl mít problémy z toho, že jeho připomínka není v souladu s oficiální "doktrínou" příslušného státu.
Brzy uvidíme, do jaké míry IPCC případné politické tlaky ustojí...