Čeká nás "tisíciletá zima"???
Celá tato informace se dá shrnout jedním slovem: kachna. Ne že by nemohla přijít chladná zima, to může. Stejně jako kdykoli v minulosti a kdykoli v budoucnosti. Informace o mimořádně chladné zimě, tak, jak byla prezentována, má ale několik zásadních problémů:
1. Předpověď charakteristik celé sezóny (ročního období) s několikaměsíčním předstihem je poměrně typickou tzv. klimatologickou sezónní předpovědí. Takové předpovědi vydává jen několik klimatologických center na světě. Některá centra sice předpokládají, že nastávající zima může být teplotně podnormální, ale shoda mezi nimi zdaleka není jednoznačná.
2. Taková předpověď nemůže být formulována deterministicky (tedy „jak bude“), ale pravděpodobnostně (tedy jaká je pravděpodobnost teplotně podnormální, normální nebo nadnormální zimy).
3. Nevíme, jaký byl průběh jednotlivých zim před několika sty lety, vlastně ani nevíme, jak taková „tisíciletá zima“ vypadá. Nevíme, jak se v průběhu těchto zim nebo před nimi choval Golfský proud. Z tak nejasných informací nelze odvozovat žádné závěry pro charakter nadcházející zimy. Natož potom, že by měla být "tisíciletá"...
4. Ani údajné zeslabení Golfského proudu není tak jasné, jak je nám v článcích prezentováno. Voda v severním Atlantiku je totiž stále o něco teplejší, než je dlouhodobý normál, což pro zeslabení Golfského proudu rozhodně nesvědčí. Nehledě na to, že intenzita Golfského proudu běžně kolísá ve velice širokých mezích.
5. Zimy v Evropě jsou ovlivňovány především tzv. severoatlantickou oscilací (NAO – North Atlantic Oscillation), tedy charakterem tlakového pole nad severním Atlantikem (Islandská tlaková níže, Azorská tlaková výše). Tyto tlakové útvary silně ovlivňují transport vzduchu nad evropský kontinent. Hlavně na nich totiž záleží, jestli k nám v zimě bude proudit spíše teplejší vzduch z Atlantiku nebo spíše chladný vzduch od severovýchodu. Ne že by jejich vlastnosti byly zcela nezávislé na intenzitě Golfského proudu, ale je celkem jasné, že vliv Golfského proudu tady není přímý, ale zprostředkovaný (přes existující, ale poměrně volné vazby mezi teplotou povrchu oceánu a „intenzitou“ Islandské níže a Azorské výše). Vazba zimních teplot na intenzitu Golfského proudu tedy není ani fyzikálně přímá a i ze statistického hlediska je poměrně volná. Rozhodně tak volná, že prakticky neumožňuje předpověď tak extrémního jevu, jakým je "tisíciletá zima".
Těžko říci, kde uvedená informace o „tisícileté zimě“ vznikla, co z toho opravdu pochází od polských klimatologů a co zkreslila média. Každopádně jsou ale takovéto zprávy „medvědí službou“ celé klimatologii…