Aby se pes neztratil…
Na „bouchálisty“ se neobracím, protože ti, jak jsem poznal, nic nechápou, kromě své podivné potřeby dělat kravál a tím často porušovat třeba obecní vyhlášky. Jediné, co jsou schopni pochopit, jsou jejich utržené prsty. Pozdě, ale přeci…
Každý má právo sám se svou hloupostí o nějaký ten prst připravit, pokud si o to koleduje. A několika z nich se to jistě i letos podaří. Prosil bych je ale, aby v diskusi nereagovali. Tento článek není určen jim a jejich utržené prsty řešit nebudu. Není mi jich líto. Je to jejich volba a jejich riziko. Obracím se pouze k majitelům psů, protože psů mi líto je…
Skoro všechny případy ztracených psů jsou v této době kvůli petardám. Každý rok na Silvestra uteče v panice spousta psů. Podle statistik se jich skoro polovina už domů nikdy nevrátí. Buď se zcela ztratí, nebo v panice vběhnou pod auto nebo třeba pod vlak. Takže pár věcí, které byste mohli, pro bezpečnost Vašeho psa, zvážit:
Pokud máte běžně psy venku, vezměte je na tu jednu noc domů. Pes v panice dokáže přeskočit i hodně vysoký plot nebo se podhrabat. Najděte jim nějaké klidné místo, pokud možno uprostřed budovy.
Venčete zásadně na vodítku, na flexi nebo na stopovačce. Plus pevný obojek nebo kšíry. Nespoléhejte se na to, že je venku zrovna klid. Za vteřinu může být všechno jinak.
Pokud venčíte mimo oplocené prostory, dejte psovi na obojek něco s identifikací. Venku by měl mít pes každopádně známku, ale pouzdro nebo známka s kontaktem na Vás (minimálně telefonní číslo) neuškodí. O výhodách čipu (samozřejmě zaregistrovaného v některé registrační službě) snad ani psát nemusím. Takto označení psi, pokud se dostanou na veterinu nebo třeba do útulku, se většinou vrátí domů velice rychle.
Psi ovšem dokážou někdy přetrhnout i pevný obojek nebo se z něj dokážou vyvléknout. Proto je lepší používat obojky dva. Jeden na vodítko a druhý na známku nebo pouzdro s identifikačními údaji. Pokud pes přetrhne obojek s vodítkem, zůstanou mu na krku alespoň ty identifikační věci. Mít je na obojku, kam připínáte vodítko, může být občas riskantní.
A pokud už se pes ztratí, kromě obvolávání útulků a veterin rychle informujte i službu Psí detektiv. Ta má stále rostoucí počet spolupracovníků, kteří pomohou Vašeho psa hledat. Od sdílení informací na Facebooku, přes vylepování letáků až po hledání přímo v terénu. Úspěšnost hledání mají poměrně vysokou.