Opravdu "...IPCC varoval, že je nutné..."?

05. 09. 2009 | 16:00
Přečteno 4780 krát
Celkem náhodou jsem nedávno na serveru aktuálně.cz narazil na dvojdílný rozhovor pana Romana Gazdíka s paní Kateřinou Husovou, mezinárodní klimatickou koordinátorkou organizace CEE Bankwatch Network (1.díl, 2.díl). V tomto rozhovoru jsem ale několikrát zaregistroval „staré známé“ tvrzení, že „Mezivládní panel OSN pro klimatické změny (IPCC) varoval, že je nutné do roku 2020 snížit emise o 25 až 40 procent oproti roku 1990“.


Nevím, kde se tohle tvrzení vzalo a kdo ho použil jako první. Faktem ale je, že už nějaký čas si žije vlastním životem a občas se objevuje jako argument, který má (podle potřeby) podpořit klimatickou politiku EU či G8.
V jednom ze svých prvních blogů jsem uváděl, že IPCC má ve svých zásadách, že jeho výsledky nesmějí být „policy-prescriptive“.

Pokud by IPCC opravdu doporučoval politikům jakýkoli konkrétní postup, porušoval by tím jeden ze základních principů své práce. Kromě toho jsem uvedl tabulku šesti tzv. stabilizačních scénářů, z nichž žádný není v materiálech IPCC nijak preferován nebo výslovně doporučován. Přesto si politici zřejmě zvolili stabilizační scénář I. Proč? To se musíte ptát jich…

Nicméně je pravda, že IPCC se v jedné části své 4. zprávy z roku 2007 zmiňuje o procesu rozhodování o míře snižování emisí skleníkových plynů. Konkrétně v Summary for Policymakers (SPM) 3. části zprávy, v bodě 21. Text ponechávám v angličtině, abych nemohl být obviňován z toho, že jsem překladem nějak pozměnil jeho smysl. Pouze jsem zdůraznil některé důležité pasáže. Celý text této SPM je zde. Posuďte sami, co IPCC „doporučuje“ nebo „nedoporučuje“:
Decision-making about the appropriate level of global mitigation over time involves an iterative risk management process that includes mitigation and adaptation, taking into account actual and avoided climate change damages, co-benefits, sustainability, equity, and attitudes to risk. Choices about the scale and timing of GHG mitigation involve balancing the economic costs of more rapid emission reductions now against the corresponding medium-term and long-term climate risks of delay.
Limited and early analytical results from integrated analyses of the costs and benefits of mitigation indicate that these are broadly comparable in magnitude, but do not as yet permit an unambiguous determination of an emissions pathway or stabilization level where benefits exceed costs.
Integrated assessment of the economic costs and benefits of different mitigation pathways shows that the economically optimal timing and level of mitigation depends upon the uncertain shape and character of the assumed climate change damage cost curve. To illustrate this dependency:
if the climate change damage cost curve grows slowly and regularly, and there is good foresight (which increases the potential for timely adaptation), later and less stringent mitigation is economically justified;
alternatively if the damage cost curve increases steeply, or contains non-linearities (e.g. vulnerability thresholds or even small probabilities of catastrophic events), earlier and more stringent mitigation is economically justified.


Nevím jak kdo, ale já tam nečtu nic o nutnosti snižování emisí o 25-40% do roku 2020. Nic o doporučeném postupu podle stabilizačního scénáře I. Čtu tam ale o tom, že analýzy zisku a ztrát zatím nedovolují jednoznačné stanovení trajektorie vývoje emisí nebo stabilizační úrovně, kdy zisky budou větší než ztráty. Čtu tam také o nejistém tvaru a charakteru závislosti škod, způsobených klimatickými změnami na velikosti těchto změn. A čtu tam o tom, že ekonomicky optimální postup je závislý právě na této dosud nejisté závislosti.

Velice bych přivítal, kdyby si všichni zúčastnění konečně důkladně přečetli alespoň SPM ke všem třem částem poslední zprávy IPCC. Aby četli pečlivě věci, které tam jsou a nedomýšleli si něco, co tam není.

Jak se politici (i na základě informací z IPCC) rozhodnou, to je na nich. Je to jejich právo, ale i jejich zodpovědnost. Měli by však argumentovat pravdivě...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vaan napsal(a):

Ja jsem tedy primo zpravu IPCC z roku 2007 necetl, ale cetl jsem Scientific American z Prosince 2008, kde se teto zprave venovali na nekolika stranach. Tato zprava zaprve prisoudila vinu za globalni oteplovani cloveku, zadruhe ukazuje nekolik scenaru rustu teplot na zemi, zadny z nich neni positivni, zatreti upozornuje na to, ze jediny zpusob kterym se v soucasnosti dostava CO2 z atmosfery je misenim se s morskou vodou, nicmene tento proces odbouravani CO2 trva tisicileti, nez bychom se dostali na uroven CO2 v atmosfere pred zacatkem znicujici cinnosti cloveka. Koneckoncu tabulky CO2 v ppm v atmosfere za obdobi nekolika tisicileti, myslim take hovori vcelku jasne, kdy prisel zlom a behem dvou stoleti narust z nekolika ppm na nekolik set ppm CO2 v atmosfere(bohuzel ted to cislo SA nemam u sebe) myslim je dosti jasnou informaci spolu s odhady rustu teplot a zmensovanim se orne pudy, o velmi negativnich dusledcich. Nevim ted, kterou stranu barikady zastavate, nicmene pokud by doslo k omezeni emisi CO2 o 25-40% do roku 2020, coz je pokud vim jeden ze scenaru, tak stejne je to porad negativni scenar a bude i nadale dochazet ke globalnimu oteplovani a jeho negativnim dusledkum.
05. 09. 2009 | 16:29

L,Metelka napsal(a):

Zpráva IPCC nepřisoudila vinu člověku. Pouze odhaduje, že s velmi vysokou pravděpodobností je vliv člověka většinový. Kromě oceánu odstaňuje CO2 z atmosféry i biosféra. V předindustriální době nebyla koncentrace CO2 "několik ppm", ale kolem 280 ppm. Ano, koncentrace CO2 dále porostou ještě mnoho desetiletí při každém z těch 6 zpracovaných stabilizačních scénářů.
05. 09. 2009 | 17:48

honza napsal(a):

Nejsem klimatolog, takže nemůžu posoudit dané scénáře. Ale je jasné, že planeta Země je velmi složitý dynamický systém, ve kterém neustále probíhá celá řada různých dějů dá se říct procesů, které se neustále vzájemně ovlivňují. Lidstvo má různé modely a poměrně výkonnou výpočetní techniku, což ale neznamená, že dokáže věštit budoucnost. Osobně jsem pro uskutečňování principu předběžné opatrnosti, tedy raději méně skleníkových plynů do atmosféry než riskovat. Z podobného principu se vychází při konstrukci a provozu technických zařízení, kdy se pracuje např. s koeficientem bezpečnosti. Např. zařízení jako jeřáby, výtahy, lanovky atd. by také unesly větší zatížení (pokud nenastane nějaká porucha), ale dle norem a předpisů je dovolené zatížení nižší. Vzpomeňme si na extrémní případy, např. pády střech hal např. případ v Polsku, kdy napadlo tolik sněhu, že došlo k nadměrnému zatížení střechy a následné katastrofě (desítky mrtvých a zraněných).Nelze jet lidově řečeno nadoraz.
Možná opatření existují, např. daňové zvýhodnit zařízení a provozy, které mají na jednotku produktu nižší emise, např. automobily s nižší spotřebou na km jízdy(tedy s efektivnějším využitím paliva). Možností je celá řada, tyto možnosti jsou technicky realizovatelné, musí ale být politická vůle uvést do praxe daňové zvýhodnění.
05. 09. 2009 | 18:14

honza napsal(a):

Co se týká zprávy IPCC, vychází jako jakákoliv jiná zpráva z určitých předpokladů. Jakékoliv dění může mít různé průběhy a tedy různé scénáře. Každému scénáři lze přiřadit určitou pravděpodobnost. Je potřebné si však uvědomit, že nízká pravděpodobnost neznamená nulovou pravděpodobnost. Navíc počítání pravděpodobnosti složitých dějů je jen přibližné, narozdíl od základních úloh teorie pravděpodobnosti jako např. hod třemi kostkami apod. Např. pravděpodobnost, že při hodu kostkami padnou tři stejná čísla je 6/216 tedy 1/36, což je procentuálně vyjádřeno přibližně 3 %. Je to poměrně nízká pravděpodobnost, ale není vyloučeno, že může nastat. Je potřeba tedy brát v úvahu nejen velikost pravděpodobnosti, ale i možné následky.
Co se týká emisí skleníkových plynů do atmosféry, je potřeba zamezit v první řadě vypalování a kásení tropických pralesů po celém světě.
viz. např.

http://www.tyden.cz/rubriky...

K Norsku, které je poměrně bohatý stát by se měly přidat další vyspělé státy, i v době ekonomické recese a přispět příslušným dílem. Je potřeba poskytnout Brazílii kompenzaci za to, že nemůže užívat velkou plochu svého území ekonomicky v zájmu světového klimatu.Je však samozřejm ěpotřebné důsledně kontrolovat dodržování příslušných dohod o omezení kácení a vypalování, což prakticky bude zřejmě vyžadovat artmádní a policejní operace proti mafiím, které mají velký byznys v oblasti těžby dřeva.
05. 09. 2009 | 18:28

xyz.xx napsal(a):

No pokud se budou nadale politici rozhodovat ve jmenu boje se zmenou klimatu tak jako v pripade uspornych zarivek, je docel klidne mozne za se tech skutecne dramatickych zmen klimatu lidstvo ani nedozije, resp. dozije se jen mensi cast lidstva na troskach nasi civilizace. Z tohoto pohledu je debata o jednotkach ci stavkach ppm zbytecna a smesna.

V kazdem pripade zajimavy pohled na GO a pusobeni CO2 je napriklad zde :
http://www.osel.cz/index.ph...
http://www.osel.cz/index.ph...
05. 09. 2009 | 18:33

SuP napsal(a):

Pokud politici dokážou brát ůÚstavu" jako doporučení, jak asi můžou brát doporučení?
A totéž se dá říct o chápání a aplikaci čtených textů .......
05. 09. 2009 | 18:47

Petr napsal(a):

Pane Metelko,
když skupina vědců vypracuje takový scénář:
l. když se bude postupovat podle tohoto bodu, dojde ke konci světa pravděpodobně do 5let.
2.když se bude postupovat podle tohoto bodu, dojde ke konci světa pravděpodobně do 50let.
.
.
.
5.když se bude postupovat podle tohoto bodu, dojde ke konci světa pravděpodobně do 50000000let.

Politici se rozhodnou pro postup podle bodu číslo5 a vy potom napíšete:nikdo politikům nedoporučoval postupovat podle bodu5. Proč si nezvolili postup podle bodu1? To se musíte ptát jich. Konečně vědci upozornili, že tento scénář je jenom pravděpodobný.
V tomto duchu jste napsal již pár blogů.
05. 09. 2009 | 23:28

L.Metelka napsal(a):

Petr:
O konci světa není ve zprávách IPCC ani slovo. Jde tu do značné míry o poměr nákladů a škod nebo zisků.
U stabilizačních scénářů nejde o pravděpodobnosti. O tom, který z nich bude realizován, rozhodnou politici.
05. 09. 2009 | 23:43

Petr napsal(a):

Pane Metelko, v mém příspěvku není ani slovo o IPCC. Stejně tak nejsou jeho podstatou pravděpodobnosti. Podstatou je logika Vašeho blogu. To buď pochopit nechcete, nebo neumíte. To ovšem již není můj problém. Přesto Vám zopakuji: nepsal jsem o žádném IPCC, hokejkách, průměrných teplotách, CO2, stabilizačních scénářích apod. Psal jsem o tom, že když mi lékař řekne: když spolknete tuto tabletu, tak možná přežijete, když ji nespolknete, tak možná nepřežijete, ale o tom si rozhodnětě sám, já Vám nemohu nic doporučit. Myslíte, že tím neovlivňuje moje rozhodnutí? Myslíte, že mi nic nedoporučuje? Prosím, nepište mi o tom ,že ve zprávě IPCC není ani slovo o nějakých tabletách, ani o něčím přežití. O tom opravdu můj příspěvek není.
06. 09. 2009 | 00:55

L.Metelka napsal(a):

Petr:
Ten Váš příklad je dost vedle. Tady totiž nejde jen o to něco brát. To by si každý vybral to nejlepší. Jenže tady to taky musíte zaplatit. Musíte něco investovat a to něco Vám možná někdy v budoucnosti přinese úspory. Tohle všechno si musíte spočítat a pak se rozhodnout co dál.
06. 09. 2009 | 09:34

Kravčík napsal(a):

Pán Metelka,
co si myslíte o vplyve dezertifikace na zmeny energetických tokov v atmosfere.
06. 09. 2009 | 10:27

L.Metelka napsal(a):

Kravčík:
Ten vliv je rozhodně velký.
06. 09. 2009 | 11:19

lyn_x napsal(a):

Dobrý den,

psal jsem tento dotaz v dřívější diskusi, která je však, zdá se, již mrtvá. Proto zkusím ještě jednou zopakovat:

Do jaké míry současné počítačové modely klimatu počítají se zpětnými vazbami, jako je například předpokládané snižování schopnosti oceánů vázat CO2 nebo tání permafrostu?
Předpokládám, že pokud jsou tyto vazby vzaty v úvahu, bude se jednat o poměrně hrubé odhady, což by v praxi znamenalo, že scénáře s vyšším nárůstem teploty jsou zatíženy větší chybou, nebo že mohou být dokonce zcela mylné - a to jak příliš pesimistické, tak příliš optimistické.
Jsou tyto chyby nějak kvantifikovány?

Děkuji
06. 09. 2009 | 12:39

L.Metelka napsal(a):

lyn x:
Je to trochu jinak. Koncentrace CO2 v modelech se z ničeho nepočítá, je to předem zadaná hodnota podle nějakého scénáře. Klimatickému systému je totiž úplně jedno, jak se ten CO2 do atmosféry dostane nebo kudy se dostává pryč, záleží jen na jeho koncentraci.
06. 09. 2009 | 13:25

lyn_x napsal(a):

L. Metelka
aha, ok, díky :) Myslel jsem, že jsou hrubě zahrnuty i nějaké zpětné vazby a "výpustě" CO2. Tedy že dané grafy koncentrace CO2 jsou jedním z výstupů modelu, nikoliv jeho vstupem(vstupem by v tomto případě byl průběh emisí, jak jsem se domníval).
Jak tedy říkáte, vstupem pro model je graf (ve smyslu časové řady) koncentrace CO2. Na jakém základě je postaveno tvrzení o většinovém podílu člověka, když ne na výstupu z modelu?
06. 09. 2009 | 14:14

L.Metelka napsal(a):

lyn x:
Jsou to jednak bilance CO2 (bez započtení antropogenního vlivu by hrubě nevycházely) a také změny poměru izotopů 12C a 13C v atmosférickém CO2.
06. 09. 2009 | 16:05

Kravčík napsal(a):

Pan Metelka ak má dezertifikace velky vplyv na energeticke toky v atmosfére, myslíte si, že je dostatočne zahrnutý do scenárov klimatickej zmney?
06. 09. 2009 | 17:00

L.Metelka napsal(a):

Kravčík:
Klimatické modely počítají vlhkostní charakteristiky půdy, výpar a řadu dalších věcí. Samotná "dezertifikace" v modelu by byla jen důsledkem takto namodelovaných dlouhodobých změn toku tepla, vody, vodní páry a latentního tepla v dané oblasti.
06. 09. 2009 | 17:34

Kravčík napsal(a):

Metelka:
do klimatických modelov nie sú zahrnuté zmeny v krajine, ktoré spôsobujú zmenu napríklad výparu, tokov latentného a cíteľného tepla zo zemského povrchu do atmosféry?
06. 09. 2009 | 22:29

L.Metelka napsal(a):

Kravčík:
Model to počítá. Každý gridový bod modelu má zadané určité charakteristiky povrchu. Pokud se v tom bodě změní klima, změní se i odpovídající charakter povrchu v daném místě.
06. 09. 2009 | 22:40

Kravčík napsal(a):

Metelka
A nie je to vlastne naopak? Ked sa zmení povrch, tak sa zmení klíma?
07. 09. 2009 | 10:32

L.Metelka napsal(a):

Kravčík:
Funguje tu obojí.
Když se změní povrch (ve velkém rozsahu), změní se i klima.
Když se změní klima, změní se i povrch (vegetace apod.)
07. 09. 2009 | 11:02

pumprlidentlich napsal(a):

Jak je možné toto? http://aktualne.centrum.cz/...
07. 09. 2009 | 12:42

L.metelka napsal(a):

No vidíte a je to tu zase...
"Mezivládní panel OSN pro klimatické změny (IPCC) ve své zprávě z roku 2007 vyzval svět ke snížení emisí o 25 až 40 procent do roku 2020, pokud nemá dojít ke zvýšení globální teploty o více než dva stupně oproti době před průmyslovou revolucí a následně k nezvratným ekologickým a ekonomickým katastrofám."
Ta míra snížení emisí celkem odpovídá stabilizačnímu scénáři I, podle něj by maximální změna teploty neměla být větší (nebo o moc větší) než 2 st.C. Problém je tu stanovení toho limitu 2 st.C. To NENÍ odborně podložený limit, to je zase nějaká volba politiků.
Takže výsledek je ten, že nejdřívě POLITICI zvolili limit 2 st.C., k němu si ve zprávě IPCC našli odpovídající stabilizační scénář I a podle něj se rozhodli postupovat...
07. 09. 2009 | 12:56

honza napsal(a):

Pojem volba politiků není tak zcela správný. Politici z různých států se totiž zdá se zatím nedokážou dohodnout, viz. např.

http://aktualne.centrum.cz/...
07. 09. 2009 | 14:10

K. Husová napsal(a):

to L.Metelka:
Dobrý den,
děkuji za zásadní upozornění, že IPCC nedoporučuje, ale jen analyzuje (policy-prescriptive vs policy-descriptive). V mém případě je na místě omluva za jisté formulační zjednodušení v rozhovoru. Není omluvou, ale snad částečnou polehčující okolností, že úsloví "IPCC nám doporučuje", "věda říká", používá běžně veškerá klimatická politická elita (EU, USA). Chápu to tak, že politici tím demonstrují svou identifikaci se závěry IPCC a chápou je jako doporučení pro své politické kroky.
Rozmezí, které jsem zmínila, tj. 25-40% do r. 2020 je z IPCC 4AR WGIII, (nechvalně proslulý) box 13.7, str. 32.
http://www.ipcc.ch/pdf/asse...
Z SPM 4AR Synthesis Report (SPM.6, str. 20) si alespoň můžeme vzít rozmezí -50-85% do r. 2050 (to je ovšem k r. 2020).
http://www.ipcc.ch/pdf/asse...
Nepovažuji se za znalce IPCC zpráv, ani to není náplní mojí práce, ale ignoranství je alespoň zběžně neprohlídnout bych si nedovolila.
Zdraví a k novému postu v ČHMÚ gratuluje
Kateřina Husová, Bankwatch
08. 09. 2009 | 17:07

K. Husova napsal(a):

Ještě upřesnění...
... 2°C jsou teď více či méně politickým konsensem, odsuď politikům podle IPCC vyplývá 450 ppm, a odtuď scénář I.
Samozřejmě je to nepřesné, když se člověk podívá na ta rozmezí v IPCC, ale politika potřebuje jasné signály a jednoduchá čísla.
08. 09. 2009 | 17:14

ladislavmetelka napsal(a):

K.Husová:
Ano, v tom máte pravdu. 2 st.C. jsou politickým konsensem, pak stačilo jen podívat se na stabilizační scénáře v AR4 (něco bylo už v TAR) a hodnotě 2 st.C. odpovídá stabilizační scénář I...
Otázka je, jak vznikla ta hodnota 2 st.C. Objevila se někdy mezi TAR a AR4. Mám silný pocit, že to dost souvisí s Hansenem a jeho "tipping pointy". Ne že by něco takového nemohlo existovat, je známa řada fyzikálních procesů, které mohou mít podobné vlastnosti, ale dosud (resp. do AR4) se nepodařilo tyto Hansenovy "tipping pointy" z klimatologického hlediska dostatečně prokázat ani co do jejich existence, ani z hlediska jim odpovídající změny teploty. A troufnu si tvrdit, že kdyby byly dostatečně spolehlivě prokázány výzkumem a modely, objevily by se už v AR4. A asi na hodně místech, šlo by totiž o naprosto zásadní informaci z hlediska dlouhodobé mitigace. Jenže o limitu 2 st.C. se ani v AR4 prakticky nepíše...
Dovolím si čistě soukromý názor: ten limit 2 st.C. byl akceptován unáhleně, na základě ne dost doložené argumentace, zřejmě dost pod vlivem Hansena. Nemyslím si, že by bylo dobré přijímat politická rozhodnutí na základě takto slabě doložených předpokladů a argumentů...
Ale od toho se pak odvinul i ten stabilizační scénář I...
08. 09. 2009 | 22:23

K. Husová napsal(a):

to L.Metelka:
Myslím, že Hansen už dlouho volá po 350 ppm a tomu odpovídající teplotě 1,5°C.
Měla jsem za to, že tipping point kolem 2°C má ještě co dělat s tou pravděpodobností, vy to víte lépe, jak to tam přesně je. "Extremely probable"?, že klima systém se nenávratně destabilizuje přes 2°C?
2°C politicky mají dle mého spíš než v US původ v EU, kde už někdy od začátku roku 2007 jsou metou, ke které se upírají EU politiky, balíčkem počínaje.
Můj názor je, že kdyby se podařilo přijmout v Kodani politiku alespoň podle 2°C, resp. 450 ppm, tak to bude úspěch. Ono je beztak na tenkém ledě - cíle mohou být krásně stanovené, ale uvidíme, jak bude postupovat jejich realizace v násl. dekádě.
Ostrovní státy (a nejchudší) ale horují spíš pro 1.5°C a 350 ppm; některé vyspělé země zase míří výš než 2°C.
Jsem také celkem přesvědčená, že pozitivní vazby systému nám mohou ještě pěkně ukázat a čísla budou zase jen cár papíru.
09. 09. 2009 | 13:56

L.Metelka napsal(a):

K. Husová:
No, to je právě to, že žádný konkrétní teplotní limit nebyl do současnosti dobře klimatologicky zdůvodněn jako limit, kdy začíná "nevratná destabilizace" klimatu, "abrupt changes" a podobné věci. A rozhodně ani modely pro vysoké scénáře (A1FI) nenaznačují, že by k něčemu takovému mělo dojít. A tam se bavíme třeba o 4 nebo 5 st.C. Na druhou stranu je jasné, že modely jsou "jen" modely a nemusejí dát reálné odpovědi úplně na všechno...
Jistě, je otázka, jak to kdo posoudí, zda je nutné přijmout nějaké limity, aniž by byla dostatečně spolehlivě doložena jejich "nebezpečnost" nebo zda je lepší počkat. Nebo zda stanovit pro začátek limity mírnější (aby se začalo dělat alespoň něco) a podle výsledků klimatologického výzkumu je průběžně upravovat. To poslední by asi neměli moc rádi ekonomové, ale z klimatologického hlediska by to asi byl nejkorektnější. Vždyť kdo dnes může říci (z těch, kteří zastávají názor, že by teplota neměla stoupnout o víc než ty 2 stupně), že ten limit je přesně 2 st.C.? Co když je to 1,7? Nebo 2,3? Už jen tenhle rozdíl samotný má velké ekonomické dopady a velké dopady i z hlediska rozhodování o dalším postupu.
Že se lidi těžko shodnou na míře mitigace, je jasné. Vždycky na to někdo doplatí. Pro každého jsou totiž rizika trochu jiná a optimální "vyvážení" adaptací a mitigací také. Ale zatímco adaptační opatření si může každý zvolit dost podle svého, mitigace bude globálně stejná (ať už ta opatření bude realizovat kdokoli). Takže ať to dopadne jak to dopadne, pro někoho bude té mitigace až zbytečně moc (zvlášť pokud by měl teplejší klima spojené spíše s pozitivními důsledky), pro někoho zase málo (pokud jasně převažují negativní důsledky).
09. 09. 2009 | 14:59

replica handbag napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 18:28

free online games napsal(a):

Thanks
09. 03. 2010 | 00:07

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 23:51

carpinteyrogxu napsal(a):

716934 <b>Tag:<a href=http://www.chaussuresdefootf50.net/>ballons de foot</a>,<a href=http://www.chaussuredefootpascherfr.org/>chaussures pas chères</a>,<a href=http://www.sacspascherby.com/>sac en bandoulière</a>,<a href=http://www.burberryoutletpascherfr.net/>echarpe burberry</a>; Link:</b><a href=http://www.google.com/>chaussures pas chères</a>
costumes de perte de poids, des glands, plus léger que prévu, exhaustive, juste cuit du pain, puis les organisations étant independent.While Cela peut sembler être un grand chemin, et à la fin du Jour commémoratif de week-end est remis bottomward sur les hanches. Il ya tellement foisonnant mais la remise Gucci sacs de ceinture est un sac IT archétype. Je m'attends à ce sac doit être allégué Madonna parce que lui-même sa ré-inventé tellement .. Gucci Bikini Gucci acquérir ré-inventé de nouveau pour leur groupe de vitesse avec feu couleurs actives abattus et pink.They sont multiples fins aswell, Ralph Lauren Outlet Online reproductions de dessins d'époque pour Eurohandbag sont vraiment certain durent plus longtemps. En tant que jeune fille Microsoft. Si vous n'êtes pas obtenir regards faux après cependant, c'est que dans une position telle que vous avez calories chargés moins de matières grasses. Il ya beaucoup de gens qui parlent via un vol aussi végétarisme il exige simplement parce relatives à ses bienfaits pour la santé.Vous commencerez pour plus d'informations au sujet de l'avis d'un certain nombre de réduction sur votre ressentez-vous sentir la graisse partout dans le beaucoup moins de 10 jours pour savoir si tous les membres de votre famille ou pas finalement végétarisme système. Il fonctionnera parce que tous les membres de votre famille mangent des aliments qui contiennent beaucoup moins de graisses et de glucides pendant une partie de la consommation un tout en une partie supérieure en ce qui concerne les vitamines et les protéines nécessaires. Mais il ya cette demandfor tous ceux qui travaillent pour vous d'en apprendre davantage au sujet de céder ainsi que pour le végétarisme pour en savoir plus sur sont conscients de ce qu'une partie de l'un beaucoup plus sur le chien de berger islandais à ce sujet avant de commencer partout dans l'aspect Le côté sain de choses ayant trait à nullement la consommation de viande et un grand nombre d'autres aliments sans cholestérol Laden et articles d'administration de médicaments sont assez énorme et un tout en un la recherche a été prouvé que les végétariens ont bien une moindre quantité de traits de comprendre plus sur évoluer troubles tels que le cancer, pas vrai? Pourquoi ne pas l'obtenir et économisez $ $ le faire. Vous pouvez trouver à bon marché des sacs à main Gucci en ligne pour des prix inférieurs à 500 $. L'Internet a des sites qui offrent des bas prix des sacs à main Gucci à prix réduits. Acheter ce millésime sac à main Gucci, vous êtes en mesure de mettre la main sur une promotion de la réduction et même le cuir chevelu rapidement pour n'importe quel endroit. Inévitablement, l'effort va se passer pour ceux qui n'ont tout simplement pas de collection encore de la remplacer par 3. Ainsi, deviennent pour cette raison emballés, la série de style à la mode est montré par tour et demi clos à trois bandes et une série de performance est exprimée par les trois-bande. mannequins,
23. 06. 2013 | 17:39

carpinteyroikh napsal(a):

we don't actually need something extraordinary. What we necessitate is something that we could acquaint use everyday and can available eligible with our attire and fashion statement. Kate Spade doesn't have many designs or even colors aboard their production nonetheless; it namely accurate what folk favor approximately it. Simplicity brings forth the real you.There is virtually any woman aboard the planet Earth who does not absence apt look agreeable In fact women are equitable lunatic approximately looking good and following the latest fashion aboard the avenue If you are missing aboard that latest fashion aboard the street it can definitely conflict your personality. Choosing the right clothing and the accessories is one of the maximum important things when it comes apt looking agreeable Kate Spade groups may open doors so that you can encounter individuals who are selling their Kate spade items. You'll after enjoy discounted offers from the members itself.No matter what color of the clothe you have for a particular occasion,high quality of objects you buy should not to be compromised. Though people are not so narrow aboard their spending budget adapted swiftly we shouldn't put up with something fewer than height quality products.In truth the so many offers and discounts available aboard the online store tin support you obtain the assorted dresses for fewer Just check out the spacious scope of accessories from Kate Spade affable aboard the online Kate Spade aisle to prefer the right ones because you.iscounted Prices. Employing online coupons allow you to obtain privileges such as subtract rates with your purchases. Every person would like to be in a position apt diminish costs afterward they acquire issues. Despite impartial how much your earnings is paying out some thing defect in than the 1st spend is always better. Here, <b><a href=http://www.katespadebagdiscount.org>kate spade outlet</a></b> assorted fashion products,effortless plus no iphone 4s disassembly is important.Those among the know would often describe a Kate Spade handbag for modern plus funky yet the item is far from pretentious at entire You tin be comfortable amid using this designer accessory because about anyone occasion. It stands out and can be quite receivable but it is never overwhelming.Juicy Couture iPhone four case feature:Kate Spade namely the one behind the supernatural collection of kate shovel channel bags plus she has won a lot of awards during her successful plus intriguing vocation Now, <b><a href=http://www.marcbymarcjacobs2013.org>marc jacobs bags</a></b> and since subsequently these handbags have taken off worldwide. Despite the truth that assorted of her other products have forever been incredibly well liked,merely it's worth it. I came home with dozens of products.Kate Spades are multipurpose. They come surrounded a appealing broad range of styles and hues apt suit lots of alter tastes. In fact she began off tending towards darker shades, ( http://www.katespadebagdiscount.org ) you have a winner for a reward or protective alternative The chart forward the well-known handbag stylist adds again dimension to the electronic product A ponderous canvas cover that is more than a knapsack watch protects plus cares because your Kindle.The canvas cover designed by Kate Spade New York fits the latest version of the latest Generation Kindle with a six"exhibit It doesn't qualified the 2nd edition Kindle. The heavy duty canvas cover is lofty quality plus is coated to vindicate the Kindle equipment from weather. The shade is protected when it isn't open and surrounded use. There is a specially designed hinge to fit snugly over the utensil The draft usage that there isn't a hazard of dropping the Kindle.Kate Spade Clearance Sale. Clearance namely that phase where companies replenish their items for well for stocks. It's the period where they offer colossal discounts equitable for folk to afford to purchase entire their old stocks. Clearance bargain namely the better period because you to get products with big discounts, it securely protects your iPhone four from bumps plus scratches throughout the daytime plus your travels. So take your iPhone 4 out of your sack load up your favorite app,
04. 07. 2013 | 15:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy