Je odložení deregulace dobrou zprávou pro majitele domů?

19. 03. 2009 | 10:35
Přečteno 10031 krát
Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda v rozhovoru na Z1 10. března na připomínku Barbory Tachecí, že navrhované „odložení deregulace nájemného je dobrý nápad možná pro nájemníky, už zdaleka tak dobrý nápad to není pro majitele těch domů“ neuvěřitelně prohlásil:„To není pravda, to je právě dobrá zpráva pro majitele domů“.

Na otázku proč, uvedl: „protože představte si, že vlastníte panelák a my Vám řekneme,že dneska je deregulované nájemné a v tom paneláku máte třeba třicet nájemníků a z toho Vám patnáct řekne ,že na to nemá.| Co s nimi uděláte? To je vystěhujete? Nebo máte pro ně alternativu? Nemáte“.

Přestože majitelé domů u nás vyslechli a vytrpěli už ledacos, včetně pokračující nepřípustné ignorance v jejich prospěch kladně rozhodnutých již více než 30 nálezů Ústavního soudu, takovou várku demagogie a nepravd diváci od vládního přestavitele už dlouho neslyšeli.

Dle nedávných údajů Ministerstva pro místní rozvoj by při současném znění zákona č. 107/2006 Sb. (tj. při skončení první fáze deregulace 31.12.2010) mohlo mít příští rok 40 000 domácností problém s úhradou zvýšeného nájemného, z toho 2000 vážný. Tisková zpráva ministerstva z 11.července 2008 uvádí, že lokálním zvýšením tržních cen bytů, ze kterých je vlastní nájemné principielně správně odvozováno, by v příštím roce 60 000 nájemníků mohlo mít nárok na státní příspěvek. Je-li podle ministerstva v Česku 700 000 bytů s na úkor ostatních bezdůvodně a bezzásluhově zvýhodňovanými „regulovanými“ nájemníky, kteří toto asociální plošné privilegium u nás získávají náhodně nebo spekulací, jde o 8% těchto nájemníků, což není nijak neúměrný podíl.V zahraničí bývá často vyšší.

K předloženému návrhu na další prodlužování protiústavní deregulace, který problém neřeší, pouze jej nepřípustně jen dále odsouvá, je třeba mj. zdůraznit jeho příkrý rozpor i s několika nálezy Ústavního soudu. Soud několikrát judikoval, že prodlužování protiústavní regulace nájemného je nejen nežádoucí, ale i nepřípustné. Kromě toho opakovaně potvrdil známou, ale u nás nerespektovanou zásadu, že „je nepřípustné břemeno řešení sociálních problémů nájemníků přenášet ze státu na majitele domů“

Další prodloužení protiústavní regulace nájemného navrhovatelé zdůvodňují tím, že lokálním zvýšením cen bytů někde, oproti původním představám, může dojít k vyššímu zvýšení regulovaného nájemného. Hovoří o jakýchsi 20%, o které prý nájemné mělo v průměru ročně růst. Není jasné, kde na oněch 20% přišli, neboť při prezentaci onoho „deregulačního“ zákona č. 107/2006 Sb. ministr Martínek zásadně odmítl uvést jakákoli limitní či průměrná procentní zvýšení zčásti deregulovaného nájemného.

Jelikož i dle zprávy Ministerstva financí ČR pro OECD normální, tedy svobodně uzavírané smluvní nájemné, do doby, než mohl být zákon č. 107/2006 Sb. uplatněn, tj. až do konce roku 2006 v průměru činilo 3,5 násobek protiústavního regulovaného, aby se konečně tyto hladiny zhruba vyrovnaly, nikdo - a to ani při stagnaci cen bytů- nemohl počítat s pouze 20procentním ročním zvyšováním regulovaného nájemného. Renomovanou Patria Financí byla v té době, aby byly konečně zlikvidovány jí vyčíslené roční 22 miliardové ztráty, způsobené majitelům regulací nájemného, potvrzena nutnost minimálně třicetiprocentního ročního zvyšování regulovaného nájemného. Jednoduše lze odvodit, že zrušení v průměru 3,5 násobného rozdílu po dobu zákonem stanovených čtyř let vyžaduje 37procetní roční zvýšení nájemného.

Vraťme se k nehoráznému a jednoduše vyvratitelnému prohlášení ministra Svobody, že prodloužení deregulace „je právě dobrou zprávou pro majitele domů“. Vyjdeme -li z jím uváděného příkladu, který je atypický jak vlastnictvím paneláku soukromou osobou, ale zejména nadměrným, jím uváděným podílem nájemníků, kteří na odpovídající nájemné skutečně nemají, těmto nestačí pouze jednoduše říci „že na to nemají“, ale budou muset se především sami snažit problém řešit. A nikoli, jako je tomu až na výjimky dosud, na úkor majitelů domů. Budou - li splňovat stanovená kriteria, uplatněním žádosti na přispění státu, snížením zbytných výdajů, snahou přizpůsobit své bydlení objektivním potřebám a možnostem, atd. Je nutné konečně ukončit nehoráznou a nepřípustnou argumentaci, kterou u nás slyšíme více než 15 let, že „nelze patřičně zvýšit regulované nájemné, protože jsou drahé jiné komodity, energie, služby, a další.“ . Proč nikdo nezkusí takto argumentovat ČEZu, vodárnám, plynárnám, obchodníkům, řemeslníkům, atd.? Vysmáli by se mu a dodávky zboží a služeb těm, kteří za ně jejich cenu kompletně neuhradí, okamžitě ukončili.

Zpět k ministrovým nehorázným slovům, že navrhované prodloužení deregulace „je dobrou zprávou pro majitele domů“. Jestliže by určitá část - dejme tomu 5% nájemníků skutečně neměla na úhradu od příštího roku někde zvýšeného nájemného - kterážto situace by při řádně nastavené státní podpoře téměř neměla (nebo jen dočasně) nastat, neznamená to, že tito přestanou platit vůbec. V nejhorším případě uhradí alespoň letos placené nájemné. Tím majitelům bytů, včetně obcí, způsobená ztráta by byla minimální ve srovnání se ztrátou miliard korun, kterou by soukromým majitelům, ale i veřejným rozpočtům způsobilo navržené prodloužení deregulace. Jeho realizace by problém, navíc s tím způsobenými miliardovými ztrátami i veřejných rozpočtů pouze oddálila, což není objektivně žádoucím, natož systémovým řešením.

Zákon č.107/2006 Sb. byl po dodnes trvající nepřípustné ignoranci pro všechny závazných nálezů Ústavního soudu přijat především na základě oprávněné stížnosti asi 5000 majitelů domů, podané u Evropského soudu pro lidská práva. Tento zákon jakýmsi způsobem - a jen zčásti, řeší první fázi deregulace nájemného. O první fázi deregulace se jedná proto, že tímto zákonem, resp. na něj navazujícími Sděleními MMR v naprosté většině obcí ČR není respektována ani elementární úroveň nájemného ve smyslu ekonomicky oprávněných nákladů. A to ani tam, kde normální, tedy místní smluvní nájemné těchto „nákladových“ úrovní běžně dosahuje. Úrovně nákladů prosté reprodukce - dnes zhruba 57 Kč/m2 a více, by zákonem zvané „cílové“ regulované nájemné v roce 2010 dle posledního Sdělení MMR č. 214/2008 Sb. mohlo dosáhnout v pouze 101 městech, což jsou jen 2% obcí ČR. Zákonem uváděné „cílové“ regulované nájemné v roce 2010 (bez nyní navrhovaného prodloužení deregulace, které by situaci majitelů, včetně veřejných rozpočtů ještě zhoršilo) v průměru vychází na pouhých 40-80% v místě obvyklého svobodně uzavíraného smluvního nájemného.

Záležitost je nutné řešit nikoli protiústavním odsunutím možného zrušení plošné a asociální protiústavní regulace, ale rychlým přijetím v Evropě běžného adresného příspěvku skutečně potřebným v přiměřených bytech. Tomu se „nechudí“ regulovaní nájemníci, kterých je naprostá většina, dosud zuby nehty brání, protože tím umožněnou skutečnou deregulací by přišli o svá, na úkor ostatních poskytovaná bezdůvodná a bezzásluhová privilegia.

Navrhovaným prodloužením deregulace se stát vystavuje riziku o to vyšších kompenzací ztrát, způsobených majitelům protiústavní právní a ekonomickou regulací. Ty na základě rozhodnutí Štrasburského soudu bude stát - tedy my všichni - namísto dlouhodobě privilegovaných regulovaných nájemníků, povinen majitelům zaplatit.

Většinou se zatím hovoří jen o protiústavní ekonomické regulaci. Přitom ještě daleko důležitější je odstranění diskriminace majitelů domů a bytů ve smyslu nutného narovnání vztahů v oblasti právní.

Obdobně, jako má možnost podat výpověď z nájmu bytu nájemník, musí mít možnost ukončit nájemní vztah i vlastník bytu. A to bez dosud v ČR existujících nevolnických povinností bývalého pronajímatele bývalému nájemníkovi - dokonce i neplatičům! zajistit jejich další bydlení, často rovnocenný náhradní byt. Zejména v té naprosté většině případů, kdy „regulovaní“ nájemníci nemají řádné, nebo vůbec žádné nájemní smlouvy, splňující na ně zákonem kladené obligatorní náležitosti.

Musí být konečně i u nás respektovány jak článkem 11 odst. 4 Listiny základních práv a svobod stanovené tři kumulativní podmínky možnosti omezení vlastnického práva, z nichž jednou je odpovídající náhrada vlastníkovi, tak základní atributy všech nájmů, kterými jsou oboustranná dobrovolnost, dočasnost a odpovídající úhrada majiteli za dočasnou možnost užívání jeho věci.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy