Co potřebuje česká věda? Poslechněte si, jak to vidí sami vědci

26. 04. 2013 | 13:14
Přečteno 9892 krát
„Mladí vědci se mnohdy jen těžko prosazují vůči starším kolegům, kteří působí ve výzkumných ústavech už desítky let.“

„U nás plýtváme vědeckými talenty, řada skvělých projektů padá pod stůl kvůli malicherným formálním chybám.“

„V současné době nám pomáhá krize na jihu Evropy, do vědeckých týmů přichází řada velmi dobrých španělských vědců.“


Tyto i řada dalších úvah zazněly během čtvrtečního podvečera ve foyer Nové scény Národního divadla. Moderátor a ekonom Tomáš Sedláček si tu povídal se dvěma renomovanými vědci - Václavem Hořejším (který je i úspěšným ředitelem Ústavu molekulární genetiky Akademie věd) a Zdeňkem Strakošem. Jejich diskusi glosoval Marek Janáč, redaktor Českého rozhlasu, dramaturg populárně vědeckého týdeníku Meteor.

Zajímá-li Vás jejich debata, nedostali jste se na Novou scénu ND, nestihli jste on-line přenos našich Interpelací zde na Aktuálně.cz či si je třeba chcete poslechnout ještě jednou, podívejte se na jejich záznam.Redakční kolega Ludvík Hradilek pořídil opět celou řadu zajímavých momentek, které publikoval ve své fotogalerii (a opatřil svými typickými, sarkastickým popisky). Pár z těch, co se mu tam nevešly, nejdete i zde.Zleva Václav Hořejší, Zdeněk Strakoš a Marek JanáčKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

čert }:o) napsal(a):

Sigmund Freud
Vědecká práce je naší jedinou cestou k poznání okolní reality :o)
26. 04. 2013 | 13:59

Bárta napsal(a):

Co potřebuje česká věda?? Prachy, jako všichni kdo žijí ze státních dotací a grantů a návratnost je mizivá.
.
Normální by bylo, že věda má za sebou výsledky a z prodeje patentů a know how zaplatí svoji další činnost i rozvoj. U aplikovaného výzkumu by průmysl viděl jak se mu to vyplatí a investoval by s chutí, ostatně každá automobilka má svoje výzkumné a vývojové oddělení, jinak by do 5 let zkrachovala. A sami vědci budou mít zájem přitáhnout mladé talenty, stejně jako každý podnikatel hledá odborníky pro svoji firmu a každý fotbalový kouč nadané mladé fotbalisty.
Není tomu tak, nejsou použitelné výsledky, zbyly jen boje o granty
26. 04. 2013 | 14:07

Drzá zrzka napsal(a):

čert }:o)

Freude, Freude, vždycky na tě dojde? :-)
26. 04. 2013 | 14:08

Viola napsal(a):

také prý česká věda potřebuje omladit. Všimla jsem si, že panu profesorovi Hořejšímu to docela jde, možná už má ten elixír mládí.
26. 04. 2013 | 14:10

karel napsal(a):

Již jsem to napsal v jednom z předcházejících blogů, že některé ústavy AV ČR spíše připomínají domovy důchodců. Tím nechci říci, že nejsou jednotlivci velmi produktivní do vysokého věku. Ale budí ve mě veselost jeden ústav, kde bývalý ředitel, nomenklaturní kádr ÚV KSČ poskytoval a asi ještě poskytuje know-how ředitelům, kteří po něm nastoupili a neměli ponětí o řízení vědecké instituce. Kromě toho jeden vedoucí oddělení byl posledním předsedou tamní ZO KSČ a jeho pobočník kádrová rezerva na funkci ředitele v nomenklatuře ÚV KSČ. Kromě nich je tam řada přestárlých, kteří zabírají místo těm mladým, kteří těžko hledají jinde uplatnění. AV ČR podle mého názoru by potřebovala zrevidovat tvrzení bývalého předsedy AV, že právě ti přestárlí jsou nejproduktivnější a AV se bez nich neobejde.
26. 04. 2013 | 15:15

Scientific moron napsal(a):

Aerodynamically, the bumble bee shouldn't be able to fly, but the bumble bee doesn't know it so it goes on flying anyway.
26. 04. 2013 | 15:28

Scientific moron napsal(a):

We don't devote enough scientific research to finding a cure for jerks.
26. 04. 2013 | 15:32

psycholog napsal(a):

A monkey, after getting drunk on slivovice or Becherovka, would never touch it again, and thus is much wiser than the president of CR Zeman.
26. 04. 2013 | 15:40

Bárta napsal(a):

Karel- a jsem zase u toho. Kdo pracoval jako vědec za komunistů je podle vás zrůda. Jediný správný je vědec- bývalý fe´ták a opilec z kotelny, disident. A nebo mladí kteří vystudovali politologii nebo si koupili titul v Plzni. Ti to vytrhnou
26. 04. 2013 | 15:48

čert }:o) napsal(a):

Drzá zrzka
Věda Vám řekne že nic nevypadá z blízka
tak hezky jak to vypadalo z dálky :o)
Ale hodím sem pár citátů co si pamatuju

(nevím kdo):
Věda je totiž jako sex
Má nějaké praktické výsledky
ale proto ji přece neděláme :o)

A.Einstein:
Víte nebyl jsem žádný Einstein :o)

Jiří Grygar vyznávající se ze svého
"kréda věřícího vědce" které spočívá v přesvědčení
že kdyby věda objevila něco co by ohrozilo morálku
bylo by její morální povinností tuto skutečnost zatajit! :o)

p.s. Věda je krásná dáma proto má ženský rod
Kdokoli může tvrdit cokoliv vybraným způsobem
svého jazyka a nemusí být studovaným vědcem
aby byl opravdu vědcem
V tom je krása vědy :o)
26. 04. 2013 | 15:58

Drzá zrzka napsal(a):

čert }:o)

Nepíšete příliš vědecky? Někdy je výsledek bádání ukrytý v jednoduchosti, ke které ale člověk dojde poměrně složitou cestou.

Mé oblíbené moudro. Netýká se jenom vědy.

Teoreticky není rozdíl mezi praxí a teorií, prakticky je. :-)
26. 04. 2013 | 16:24

čert }:o) napsal(a):

Drzá zrzka
ale kdeže já a vědecky
jsem jednoduchá duše
která na to přišla
poměrně složitou cestou
Ale Vaše moudro je dobrý
to si vyreju do kopyta :o)
26. 04. 2013 | 18:46

Giordano Lysenko napsal(a):

Věda potřebuje smysluplné úkoly, informace, spolupráci, vybavené prostory s přístroji a materiály, výpočetní techniku a software.
To samo ji nepomůže, pokud nemá vzdělané a zkušené lidi, kteří vznikají pouze v takto vybavených a trvale se rozvíjejících pracovištích.
Pokud tato pracoviště nejsou schopna svými výsledky hravě hradit mzdy, odpisy a každoroční růst po všech stránkách minimálně o 5%, nejde o přežívání ale pomalý zánik. Prostě odumírání, neboť nepřekonávají běžný, dalo by se říci přirozený až příznivý inflační růst 5%. (levněji (se všemi dopady) Vám reálně nikdo prachy nepůjčí). Klasicky: "Kdo chvíli stál, již stojí opodál".
Trvale financovat vědu a vzdělávání dokáží jen silné firmy, silný stát nebo prý tisk dolarů. Prakticky nic nám nepatří a zisky mizí za hranicemi, kde jsou v podstatě použity v zájmu konkurence, tj. proti našemu státu. Prý je to tak správně, protože společnost neexistuje a stát je nejhorší vlastník. Prý to platí i pro Evropu jako celek, Jedinou vyjímkou prý je vyvolený Usrael. Jsme chudí, protože nemáme peníze. Peníze nám půjčí, aby nás ochudili. Tisknout si je mohou jen vyvolení.
No a to je celá věda historická, sociální, ekonomická, vojenská i přírodní s theologií a filozofií. Prostě nemáme kapitál, ale vysoký dluh s vysokým úrokem, a ztrácíme kvalifikaci. Leda, že by ÚSTR vyargumentoval něco lepšího.
Po "restitucích" jsme z celého světa nejsilnější duc-hovně. Naštěstí k nám papež letos nepřijede, tím se hodně ušetří, i času. Amen.
26. 04. 2013 | 20:59

Honza napsal(a):

Ten záznam je bohužel hrozný. Člověk by od vědců tohoto formátu čekal více serioznoszi a méně sarkasmu. Typičtí reprezentanti "výkonové společnosti". Nechápou, že řada vědců či pedagogů nechce tímto stylem soutěžit .....
27. 04. 2013 | 01:55

Mgr. Edward Kelly napsal(a):

Pane Stejskale zbyva zakladni otazka , kdo je ten vedec?:-)))

Dyt bratr Wuajncezslauw nevymyslel nic , akorat se veze s tymem a zada dotace i na koste se kterym nahani bakterie , ktere se mu rozutecou ze skumavky a vyda zpravu na tiskovce s vaznou tvari , ze tricet procent antibiotik je v dnesni dobe ucinnych.To jo!
Ale stale bada , toz to se mu musi nechat .

V politice ,Jezis , jak tam bada, tam je i primo kovany , on dobadal, kdo by dotoval kotlik se spekacky a kdo ne.:-))
27. 04. 2013 | 04:01

patlala paprtala napsal(a):

Bárta napsal(a):

Karel- a jsem zase u toho. Kdo pracoval jako vědec za komunistů je podle vás zrůda.
-----------------------------------------------------------------

Barta , ne neni ,pouze ten ,ktery prezil! :-)))
27. 04. 2013 | 04:14

Emanuel napsal(a):

"Mladí vědci se mnohdy jen těžko prosazují vůči starším kolegům, kteří působí ve výzkumných ústavech už desítky let.“
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Ba , komunistickeho uvelebeneho stareho pohunka(ktery si nedokaze priznat svuj konec vrcholu) vystipe bud zubata, nebo konec dotaci.
Kdyz mladsi zacne publikovat nezavisle na stare struktury v CR ,ma tim padem objednanou letenku , ci zajezd , protoze by s temi konzervatimnimi komunisty nevydrzel
27. 04. 2013 | 04:27

Metan etan propan butan sedlacek...... napsal(a):

"Moderator" Sedlacek pravil : "Veda ? Len pod taktovkou EU ! Zpatky ni krok! Bohavamjebem !Zahulime ! Uvidime! "
27. 04. 2013 | 04:46

ÚSTR napsal(a):

Výzkumné ústavy už jsou desítky let zrušeny. Mladí vědci mají především politicky jasno co mají říkat.
27. 04. 2013 | 08:50

ze života napsal(a):

Poslechl jsem si diskuzi a píši svůj názor. Vše podfinancované, s hlubokým vnitřním dluhem, pod nelítostným a podvodným vnějším finančním tlakem. Nekoordinované, amatérsky řízené a kontrolované, praxe a kvalifikace v průmyslu a vzdělávání postupně vymírají. Alternativou je holá nezaměstnanost. Špatně placení programátoři budou rádi programovat spekulace a vraždící bojové roboty. Nepřipouští se alternativní výklad situace a svobodná kritika. Smutné hry s povrchním ideologickým nálepkováním. Patent na pravdu a lásku a sarin má ÚSTR. Společnost neexistuje a tedy existovat nebude. Absence řádu, kontroly a programu vyhovuje nepřátelům státu a kultury. Zjevná krize a stagnace nutí alespoň Evropu omezit spekulace a daňové úniky. Pomoc slabým regionům musí být trvalá a systémová.
Proti tomu jde snaha nahnat do destabilizované Evropy zbídačený a radikalizovaný islám.
27. 04. 2013 | 11:13

homunculus napsal(a):

Základním předpokladem vědy je stoprocentní poctivost a neustálá sebekontrola
a pochybování o své pravdě. Čili vlastnosti, které jsou v dnešní společnosti
potlačovány přirozenou selekcí - kdo tyto vlastnosti má, zemře hlady dříve,
než se stačí rozmnožit. Závěr je ten, že věda v našem společenském systému
nutně musí upadat. Všelijaká technologická hejblátka výše uvedené předpoklady
nemohou nahradit.
27. 04. 2013 | 20:24

Zas najkej Zdenda Cenda napsal(a):

Je mi to lito, ale v tomto poradu jsem slysel spis tu vatu, hlavu a patu ne. Takove to "zase si stezujeme na to neco, co chybi". Pan Horejsi , znamy z prelomu tisiceleti svymi velkymi kritikami, ma uz ve vsem jasno, hlavne v tom, jak se to ma delat postaru. Dekuji za jeho obsahle vylevy o nekoncepcnostech a politice a o podavani grantu. Je mi ted vice jasno, kam povede ceska cesta ve vede a jeho ustavu. Preji mu aby se tam nenasel nejaky ten nobela, co mu vypali rybnik.
27. 04. 2013 | 21:35

turcan napsal(a):

Naša Československá veda do 1989 sa dostala - vďaka DILETANTOM OF & VPN postupne do úlohy PROSTITÚTKY "demokracie " 1989-2013, ktorá DÁ UŽ LEN TOMU, kto JEJ DÁ - amen?! -27.4.2013
27. 04. 2013 | 21:42

jogín napsal(a):

Debata velice dobrá, plyne z ní jednoznačně, že státní koncepce podpory aplikovaného výzkumu je vyhazování peněz. V diskuzi zaznělo, že věda je dávno tak globalizovaná, že 99% poznatků vzniká mimo česko a tudíž není šance, aby česká věda vyrobila pro nás vhodné ekonomicky významné informace. Hospodářský efekt funguje jinak- nejlepší vědci učí (ve vědě se selektují ti nejschopnější) a ekonomika dostává zadarmo nejlíp připravené absolventy. Vědci nedělají patenty a vynálezy, ty dělají jejich žáci. A je také jasné, proč se ve světě dělá věda na univerzitách. Představa diskutéra Bárty může vést jen k rychlému úpadku vzdělání.
27. 04. 2013 | 22:05

realita napsal(a):

Nejlepší vědci jsou nejlepší, protože mají přístroje a laborantky a nemusí učit.
27. 04. 2013 | 22:19

abcde12345 napsal(a):

grantovy system je sabotaz vedy
27. 04. 2013 | 22:37

ekonomická realita napsal(a):

Česká věda potřebuje prekarizovat řecké, španělské. ukrajinské a slovenské vědce.
28. 04. 2013 | 04:09

xxx napsal(a):

Po shlédnutí mám jenom jeden dojem.

Chamtivá verbež co si chce zajistit maximální životní standard za minimum výkonu. Všichni chtějí peníze a nejsou schopni nic prodat.
28. 04. 2013 | 08:37

Rascak napsal(a):

Místo toho aby nadpis zněl "Co potřebuje česká věda?" by měl znít "Co potřebují čeští daňoví poplatníci?" protože pokud z těch stát nevyždímá dostatek prachů, věda samočinně chcípne na úbytě ať bude sebelepší/sebehorší. Takže, vážení, chytáte hada za ocas...
28. 04. 2013 | 08:45

Bublifuk napsal(a):

CZ věda potřebuje HLAVNĚ mírně prořídnout !
Zdá se,že máme nadbytek vědců ve všech oborech...ale ten přínos- TO JE BÍDA !!
Vědecký titul např v oblasti sportu dnes dostane snad každý hokejista !
28. 04. 2013 | 10:12

George napsal(a):

Ceska veda to zni hrde :-)
28. 04. 2013 | 10:47

drzá držka napsal(a):

Nemyslím, že kdyby prof. Antonín Holý odešel do důchodu, aby dal možnost mladým, tak by to k něčemu bylo. Možná, že kdyby Sedláček odešel do důchodu už po absolvování ekonimické fakulty, tak by se to nijak neprojevilo. To je rozdíl mezi lidmi ducha (Holý) a lidmi žvanění (Sedláček).
28. 04. 2013 | 10:52

pavjan napsal(a):

Když chcete udělat vědeckou kariéru, musíte být loajální ke sponzorům, jinak si neškrtnete. U lizu je velká tlačenice. To znamená, že výzkum není nezávislý. Nejlíp je to vidět v USA, zdravotnictví, výživa - kdo nejde s požadovaným trendem, je vyřízenej. Je to takové velké hokynářství.
28. 04. 2013 | 11:28

Neakademik napsal(a):

Jejich výzkum umět něco zpaměti a pořád to opakovat. Vyzkoumat to, co už vyzkoumané a pořád opakovat.
28. 04. 2013 | 11:33

Nahá pravda napsal(a):

Cizí průmysl si všechno vyzkoumá v zahraničí a tím cíleně likviduje naši vědu a technologii. Pokud vůbec existuje, náš průmysl nemá prachy a vědci bez vybavení a zkušeností dělají křoví, že národ ještě existuje. A ÚSTR to ideologicky jistí. Noví absolventi nových škol mají potíže s chápáním textu a kritického myšlení nejsou schopni. V tomto smyslu dějiny skutečně skončily a jde jen o jejich výklad.
28. 04. 2013 | 11:51

VŠ pedagog účtuje Boží dopuštění: napsal(a):

V posledních 7 mi hubených letech jsem mohl investovat ("utratit") do výzkumu cca 5oo,- K,- ročně. V předchozích tučných letech to bývalo až 1 kK,-/y. Excelentní podmínky dávají excelentní výsledky. Důležitější je ale spásti duše. Ať žijí restituce. Dejte mi pokoj. Amen.
28. 04. 2013 | 12:56

Metanolový Opar napsal(a):

Vědy netřeba!
Opilec je na hradě a podhradí je mu ukradený .Zajímá se jen sám o své JÁ .
28. 04. 2013 | 19:13

Ota Bartoš napsal(a):

Česká věda je věda pro vědu. Není poháněná poptávkou z aplikační sféry, neboť tato je u nás velmi slabě rovinuta. A nechytejte mne za slovo, dobře vím že celé vědní obory ze své podstaty nemají a nemohou mít aplikační návaznost, nebo jí mají velice latentní. O těch zde samozřejmě není řeč.
---
Další problém české vědy je, že mnoho (většina) vědeckých pracovišť jsou oligarchická pelešiště a na vedoucích postech zde stojí lidé, keří již dávno měli sami ustoupit do ústraní. Součástí tohoto problému je i specifický druh korupce v české vědě, většinou formou zneužívání grantových prostředků - jejich vyvádění přes management velkých projektů a investičních akcí (stavby budov), pletichy s realitami pro výstavbu nových výzkumných areálů. Této korupci se tolik daří proto, že česká věda je příliš zahleděna do budování nových institucí a pracovišť, že jí na vlstní vědeckou práci již nezbývá čas a síly.
---
Rád bych uvedl i jmenovité případy, ale to bych se celkem jednoduše identifikoval.
28. 04. 2013 | 21:46

Dizkuzni Maznak napsal(a):

Pan napsal, ze ceska veda je pro vedu... No to se na to podivejme! Kde bys byl Bartosi bez ceske vedy? Nosis cerne placky na ocich, nebo Wichterleho kontaktni cocky? Kdo ti asi zanalyzuje vodu, chytraku? Heyrovskeho polarograf! Kam si das sve ledvinove a mocove kameny, do pytliku? Vis, ze se da na ne aplikovat razova vlna z Prahy? Kde se objevil clovek, ktery dal nemocnym s AIDS nadeji na preziti? Asi v nejakem Paradizu? nebo v Holeho domovskem institutu? Kde se jaksi rodila teorie relativity? V Kopenhagenu nebo v Praze....Jake jsou dusledky ci vyuziti teorie relativity? Kde je svetove slavna relativisticka skola, kde uci zaci prednich svetovych expertu na relativitu? V Praze. Pouzivas mobilni telefon? GPS'ku? Kde myslis, ze se ta teorie relativity nejvic uplatni? Jak se asi da integrovat pamet primo do procesoru? Na tvem umastenem pracovnim stole? Pochybuji! Kde se asi na tom pracuje v Praze, v USA nebo v Parizi? Hadej? Kde se nachazel nas prvni jaderny reaktor? A k cemu to vlastne bylo, asi na vytvoreni podstatne vedomosti nasich spoluobcanu o jadernych reakcich a energetice, nebo na znecistovani Rezskeho ovzdusi a pudy? Myslis, ze v Rezi mame nebezpecny jaderny odpad? Ctes?
Asi se na to zneuzivaji grantove prostredky i v zahranici. Korumpuji se vladni instituce a urednici, potazmo publikum? Kde se asi stavi neco noveho a spis uzitecneho? V zapadni, stredni, vychodni nebo jizni Evrope? Jsou to nase pojistovny, sporitelny a banky, kde se daji lecit lidi s nadory? Jsou to ministerstva? Jsou to budovy a arealy montoven? Je to v Mlade Boleslavi? Je mozne novym automobilem vyresit lidsky genom? Co budou delat tvoje deti, synovci, vnuci? Montovat auta, stavet chaty a admistrativni budovy, prodavat levne asijske zbozi, tisknout elektronicke noviny, penize a predvadet se v bedne jako nejapni politici, mluvici o svetove krizi? Rad bych uvedl i jmenovite pripady, ale to bych je identifikoval, Oto Bartosi.
29. 04. 2013 | 16:23

abcde12345 napsal(a):

Vede se nema vycitat, ze je jen pro vedu. Veda ma sve motivace ve snaze neco poznat, pochopit, vysvetlit. Aplikaci se dozaduji konsti handliri a trafikanti.
29. 04. 2013 | 16:43

skeptický napsal(a):

Monty Burns naživo byl skvělý.Ronald McDonald měl šťastnou ruku ve výběru hostů.
30. 04. 2013 | 10:01

skeptický napsal(a):

Ten profesorův výrok že věda vyrábí lidi kvalitní, použitelné i jinde, mi připomíná doktory ,co jdou do politiky,a lidi s peďákem ,taky "vzdělance" co do oboru nikdy ani nepáchnou.
To má být účel vědy?

Základem je myšlenka.Když ta chybí,tak se tam vědečtí pracovníci zabývají od osmi do čtyř nevědí čím,a doufají,že někoho něco napadne,nebo si někdo omylem olízne ruku,a začnou mu růst vlasy.

S tou Higgsovou částicí to dopadlo přesně jak jsem čekal.
Odpověď mají před očima ,ale pro stromy nevidí les.

Takže : vyhodnocování výsledků bude na několik let,a teď se to bude přestavovat taky několik let,výkonnější magnety.Do penze to vydrží.Když si pomyslím,že se toho účastní 2000 vědců z celého světa,kteří jsou na sebe patřičně hrdí,velká čest.
Ajnštajn potřeboval na vymejšlení jen staré obálky od dopisů.

A jakmile je nějaký obor,kde se doufá že by se to dalo zpeněžit,hned tam každý letí.

Další sporný bod shledávám v tom,že prý objevy za starých časů ležely jak zlato na ulici.Dnes už se těžko něco nového objevuje.
Francouzská akademie věd někdy koncem devatenáctého století tvrdila,že vše už bylo objeveno,a teď se jen bude vše vypočítávat na více desetinných míst.

Ono mít nápad a jít si pro grant je totéž co to zveřejnit.Nějaký šnorer v américe si to dá patentovat první,a myslitel utře.

Nehledě na to,že posudkové komise se skládají ze zkostnatělých profesorů,kteří jedou podle pravidla co sedlák nezná,to sedlák nežere,a soudí lidi podle toho,kolik nasbírali bodů za publikace.
V américe jsou tací arogantní machři ,kteří by něčí práci ani nečetli,pokud nemá dotyčný dva doktoráty.
Ti pak sedí na nobelovských výborech,a diskutují zda ten či onen je dostatečně luminózní.Když na to nemají,tak alespoň rozdávají bludné balvany.
Popřípadě si uspořádají nějaký kongres,a vyhlásí,že Pluto už není planeta nýbrž pes.U nás v malém navrhnou po někom pojmenovat nádraží.

To tu byla před deseti lety byla nějaká vyhláška,že s benzinem do modelů letadýlek co se do toho dává injekční stříkačkou, smí zacházet pouze chemik,nebo osoba s jakýmkoliv vysokoškolským vzděláním.
To taky asi nejspíš vymyslel nějaký vhodně aplikovaný vědec.
01. 05. 2013 | 13:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy