Archiv článků: červen 2007

25. 06.

Věda uhání kupředu, nám vlak však zřejmě již dávno ujel

Libor Vítek Přečteno 11038 krát

V poslední době je možno slyšet z úst vládních a ministerských úředníků, ale i od akademických činovníků, že stav české vědy není sice úplně růžový, ale postupně se zlepšuje zejména díky vládním prioritám podpory vědy a výzkumu. Na základě těchto článků se snažím uvěřit, že už opravdu začínáme dohánět Evropu. Pohled na ekonomická data je však velkým rozčarováním.

Je realitou, že hospodářský rozvoj je předcházen technickým pokrokem, který je založen na inovacích. Téměř výhradním zdrojem inovací je vývoj využívající poznatků z vědy a výzkumu. Toto je nejlépe vidět v mikroekonomice. Podnikům, které vydatněji investovaly do vědy a výzkumu, roste obrat i zisk (samozřejmě nikoliv automaticky, nýbrž jen při splnění celé řady podmínek).

Jaká je tedy v tomto ohledu situace v České republice? Nutno říci, že neradostná. Již v roce 2001 byla v Hodnotící zprávě Evropské komise o pokroku České republiky v procesu přistoupení k EU naše země kritizována za nízký podíl HDP vynakládaný na vědu a výzkum státem, absenci legislativy týkající se veřejných výzkumných institucí a ochrany duševního vlastnictví, špatné laboratorní vybavení, či nedostatečnou podporu pro přebírání technologií, zejména směrem k malým a středním podnikům. Prakticky žádná z těchto podmínek se v průběhu dalších 6 let nezměnila.

Jak vyplývá z pravidelných Hodnocení konkurenceschopnosti pro Světové ekonomické fórum, nepatří ČR mezi vysoce konkurenceschopné země. Pole tzv. indexu konkurenceschopnosti GCI pro rok 2006 (zahrnujícího celou řadu kritérií, jako jsou například podíl vědeckých pracovníků na 1000 pracovníků, výdaje na vědu a výzkum ve vztahu k HDP, počet a nárůst mezinárodních patentů na milión obyvatel, počet výzkumných publikací na milión obyvatel) byla v roce 2006 ČR hodnocena na ¨pěkném¨ 29. místě těsně před Tunisem a Barbadosem.

Podíváme-li se na alespoň některé údaje, zjistíme nelichotivé skutečnosti. Zatímco podíl vědců na 1000 zaměstnanců činí v zemích původní evropské patnáctky 5,9, v Japonsku 10,2 a ve Finsku 15,7 pracovníků, činí tento poměr v ČR pouze 3,2/1000 pracovníků (údaje za rok 2004).

Podobně katastrofálně vyznívá i další sledovaný parametr, a to vývoj prostředků na výzkum a vývoj ze státních zdrojů. Zatímco ještě v roce 1991 dával stát na tyto účely 2,03% HDP, v roce 2000 již jen 0,60%, v roce 2006 dokonce pouze 0,57% HDP. Přitom se vláda svým usnesením č. 249 z března 1999 zavázala zvýšit státní výdaje na výzkum a vývoj na 0,7% HDP již pro rok 2002.

Srovnáme-li skutečná či plánovaná data s údaji světově vyspělých států, zjistíme, že v EU (opět země původní evropské patnáctky) se v průměru vydalo v roce 2004 na vědu a výzkum celkem 1,9%, ve Spojených státech 2,7%, v Japonsku 3,1%, ve Finsku dokonce 3,5%. Česká republika za těmito čísly výrazně pokulhává, přitom HDP v ČR činí i po přepočtu podle parity kupní síly jen necelé 2/3 HDP zemí původní evropské patnáctky (údaje za rok 2005), což dále významně snižuje objem prostředků vynakládaných na vědu a výzkum v ČR ve srovnání s EU. Nutné je také dodat, že podle Barcelonské deklarace členských zemí EU z roku 2000 doporučuje EU zvýšit celkové výdaje na vědu a výzkum do roku 2010 na úroveň 3% HDP, což je pro ČR hodnota v blízké budoucnosti prakticky nedosažitelná. Současná vláda hrdě deklarovala, že ponechá 0,6% HDP na vědu a výzkum i po další 3 roky a nebude tedy toto procento snižovat. Za svoji ¨štědrost¨ premiér očekává, že ¨tyto prostředky budou využity na špičkový výzkum¨ (aktuálně.cz, 17.5. 2007). Inu klasika, za málo peněz chtějí hodně muziky.

Podobně nepříznivá situace panuje i v oblasti přihlášek vynálezů jako výsledků výzkumu a vývoje. Produkce nových vynálezů je v ČR na velmi nízké úrovni, stejně tak jako jejich rozšiřování do zahraničí, což je způsobeno jak nedostatkem patentovatelných produktů, tak také nedostatkem finančních prostředků na jejich přihlašování a udržování. Česká republika byla například v roce 2004 schopna podat celých 15 přihlášek špičkových vynálezů do všech tří hlavních patentových úřadů, tedy Evropského, Spojených států amerických a Japonska (tzv. triád), zatímco Německo podalo ve stejném období takových patentů 7111 a Japonsko 13564. Alarmující je v tomto ohledu také srovnání majitelů patentových práv v ČR za rok 2001 poskytnuté Úřadem průmyslového vlastnictví. V ČR vlastnili v tomto roce domácí majitelé pouze 18%, tedy necelou pětinu patentovaných technických řešení platných v ČR. Ačkoli nelze opomenout vliv globalizace, je jasné, že ČR se stává pouhým pasivním konzumentem nových technologií a její podíl na aktivní tvorbě a vývoji je velmi nízký.

Na závěr nelze než citovat proslulý výrok prezidenta Klause na adresu české vědy pronesený na setkání s českými vědci na Akademii věd před 2 lety, že ¨pro vědu je lepší chudoba než opulentní život, který ubíjí myšlení¨. Těžko se potom dá divit, že česká věda na světovém kolbišti pouze paběrkuje.

02. 06.

Alkohol, metla (nejen) Čechů

Libor Vítek Přečteno 11544 krát

Velmi jsem uvažoval, jestli téma zdravé výživy a životního stylu vůbec někoho zajímá. Většinou se setkávám s pacienty, kteří o své zdraví příliš nedbají a kteří se domnívají, že to je ¨přece starost lékaře, aby je vyléčil¨. Proto mě mile povzbudil relativně příznivý ohlas na můj první příspěvek. Abych nebyl obviňován z ¨amerikofilie¨, jak v některých komentářích zaznělo, věnoval bych tento příspěvek problému veskrze českému, a to konzumaci alkoholu. Nechci hovořit o notoricky (docela trefné slovo ve spojení s tématem alkoholu) známých škodlivých účincích alkoholu na játra (cirhóza jater), slinivku břišní (chronický zánět tohoto orgánu), či na rozvoj některých nádorových onemocnění, které typicky doprovázejí nadměrné požívání alkoholu. Chtěl bych pouze připomenout některá alarmující data týkající se vlivu alkoholu na rozvoj obezity, cukrovky, či vysokého krevního tlaku.

Každý asi ví, že Česká republika se každoročně umísťuje na prvních místech ve spotřebě alkoholu na jednoho obyvatele. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace z roku 2003 zkonzumují Češi za rok neuvěřitelných 16 litrů čistého alkoholu na osobu ve věku nad 15 let. Před námi je už jen Lucembursko. Podle téže zprávy 26% mužů a 13% žen holduje alkoholu způsobem, který je pro zdraví vysloveně nebezpečný. A jak to vše souvisí s obezitou a dalšími ¨civilizačními¨ nemocemi? Konzumace alkoholu představuje pro organismus značnou energetickou zátěž. Existuje přímý vztah mezi hodnotou body mass indexu (či obezitou) a množstvím pravidelně konzumovaného alkoholu. U osob pijících v průměru 2 piva denně představuje příjem takto získané energie 12% z celkového energetického příjmu, u osob pijících více je toto procento přirozeně mnohem vyšší. A obezita úzce souvisí s výše uvedenými nemocemi. Nadměrný příjem alkoholu vede navíc k poškozování jater a ke zvýšení jaterních testů, které je rizikovým faktorem pro rozvoj cukrovky, vysokého krevního tlaku a chorob srdce a cév. Přitom zvýšené jaterní testy má v USA až 10% ¨zdravé¨ populace a v České republice jsme na tom nepochybně hůře, ačkoli podrobná epidemiologická data k dispozici nemáme.

Myslím, že tato fakta stojí minimálně za zamyšlení, obzvláště když si uvědomíme, že velké pivo stojí v mnohé restauraci méně než sodovka.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy