O tom, že fotbal je nebezpečnou hrou, není pochyb.
Riziko zranění pohybového aparátu, stejně tak jako výskyt náhlých úmrtí jsou vyšší než v jiných sportech, což při masovosti fotbalu představuje nezanedbatelný problém.
O moc lépe než samotní fotbalisté na tom nejsou ani fanoušci v ochozech. S výjimkou Německa a Anglie jsou fotbalové stadióny plné agrese a nepřátelství, a jak dokazuje příklad posledního derby pražských ¨S¨, může i obyčejný fanoušek na našich stadiónech lehce přijít k úhoně.
Člověk by si řekl, dobrá, budu si tedy fotbal užívat v televizi. Ani taková aktivita však není bez rizika. Jak ukazuje poslední studie z letošního roku, v které němečtí lékaři pečlivě analyzovali riziko srdečních příhod v průběhu fotbalového světového šampionátu v Německu v roce 2006, byl výskyt akutních srdečních příhod v dnech, kdy hrál německý tým zhruba třikrát vyšší oproti běžnému období. Nejhorší bylo z tohoto pohledu čtvrtfinále Německo vs. Argentina, z kterého Německo postoupilo až po dramatickém penaltovém rozstřelu. Podobně tomu bylo při mistrovství světa ve fotbale v roce 1998. Po prohře Anglie s Argentinou (opět po penaltách) byl v nemocnicích ve Velké Británii zaznamenán významný nárůst příjmů pacientů s akutním infarktem myokardu. Z těchto studií vyplývá, že nejrizikovějšími momenty jsou právě penaltové rozstřely.
Proto odborníci před nadcházejícím evropským šampionátem v Rakousku a Švýcarsku varují před přílišným fanděním. Doufejme, že naši sportovní fanoušci jsou v tomto ohledu odolnější a české ambulance zůstanou jejich náporu v červnu ušetřeny.