Budoucnost Ostravska? Uhelný prach sedl do očí ..

11. 10. 2013 | 13:56
Přečteno 5786 krát
Dnes se v Ostravě – Vítkovicích konala pracovní snídaně na téma „Budoucnost Moravskoslezského kraje“ za přítomnosti čtyř ministrů v demisi, vláda v demisi byla tedy téměř usnášeníschopná. Pohled do budoucnosti byl samozřejmě ovlivněn i současnými problémy dolu Paskov a jak se dalo očekávat, diskuze o uhlí a oceli byla opět dominantním tématem dne.


Ministři Toman, Balvín, Cienciala a Pecina a s nimi velkoprůmyslník Jan Světlík se pustili do otevřené debaty s cirka 150 reprezentanty Ostravska.

Jaká je tedy podle nich budoucnost Ostravska? Zkusme tedy pár vybraných a doslova zarážejících citací přítomných ministrů.

• Pod dolem Paskov leží uhlí za přibližně 100 miliard, stát může donutit vlastníka ve vybraných oborech, aby je vytěžil i za cenu ztrát,
• Musíme se vrátit 10 let zpět a vytvořit jeden velký ocelářský podnik, narovnat řetězec přidané hodnoty, zvýšit spotřebu uhlí, oceli a velkých strojírenských výrobků,
• Malé podniky jsou sice hezké, máme je rádi, ale bez velkých podniků se neobejdeme, musíme opět vrátit investiční pobídky a podporovat velké investory,
• Nebudeme podporovat české podnikatele, protože neumíme poznat, který kapitál je český,
• Musíme vybudovat vodní kanál na Odře, aby mohly velké ostravské strojírny převážet obrovské ocelové celky,
• Musíme se vrátit k surovinové soběstačnosti naší republiky a dál těžit uhlí, kde ještě je ...

Chvílemi jsem nabyl pocit, že přesun v čase 30 let do minulosti je minimálně na Ostravsku možný. Musíme, musíme, musíme .. opět jen vyjádření notorických plánovačů, nikoliv reakce na reálný vývoj na trhu. Jistě, určitě není potřeba nechat spekulanta, aby si dělal ve státem regulovaném těžním průmyslu, co se mu zachce, ale to má být ona budoucnost? Když je i dnes 9 let po privatizaci OKD pod Paskovem uhlí za 100 miliard, proč to tedy socialisté a Zeman prodali spekulantovi za pouhé 4 miliardy? A nyní nám opět chtějí plánovat naši budoucnost?

Malinký záblesk světýlka přes uhlím nezaprášené brýle zazněl alespoň od rektora Vysoké školy báňské, který zdůraznil, že budoucnost je především v nových podnicích, které vzniknou a využijí nové vyspělé technologie, dále zástupce významné IT firmy, aby se konečně lidé na Ostravsku naučili anglicky, či volání po zrušení plateb DPH a daní podnikatelům z faktur, které nedostali zaplaceno a zastavit vratky daní notorickým neplatičům.

Objektivně je potřeba pánům ministrům poděkovat, alespoň do Ostravy přijeli a diskutují, což je jistě krok správným směrem, vyrazili z Prahy východním směrem, neboť to bude právě Východ, kdo bude v dalších dvou dekádách udávat světové trendy a kde bude možné uplatnit české služby a produkty.

Celkově je však dobře, že tato vláda je v již demisi, neboť zjevně nedokážou vůbec pochopit, že svět je dnes již úplně jinde.

Potenciál zaměstnanosti se v tradičních sektorech již díky globalizaci vyčerpal, přichází relokalizace a růst místních ekonomik. A ty potřebují nové vysoce kustomizované technologie, vertikální hydroponické farmy, 3D tiskárny, nová digitální řešení, umělou inteligenci, hi-tec elektromobily atd, atd. Ve všech sektorech lidské činnosti přichází nové technologie a příležitosti pro tisíce nových pracovních míst. Jen je potřeba tomu jít trochu naproti a neztrácet čas, být mezi prvními.

Ale to se musíme začít dívat do budoucnosti jako skuteční čeští podnikatelé, kteří využívají světových trendů, žijí a podnikají v regionu, prostě jsou na Ostravsku doma. V politice potřebujeme schopné koordinátory akcí a interakcí mezi privátním a veřejným sektorem, nikoliv dát moc do rukou notorických plánovačů, jimž sedl uhelný prach do očí ..

Zdař bůh! ☺

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Míla napsal(a):

Ládíku
Vaše parketa.Jako místní máte určitě větší přehled.
11. 10. 2013 | 14:10

Pavel napsal(a):

To autor :

Uměl by sociální inženýr Vašeho par excelance formátu vysvětlit proč např. těžce hightech společnosti SONY, TOSHIBA, PANASONIC mají velké problémy, a proč Samsung či LG nikoliv ?

Děkuji.

Reaguji na Vaši větu
"A ty potřebují nové vysoce kustomizované technologie, vertikální hydroponické farmy, 3D tiskárny, nová digitální řešení, umělou inteligenci, hi-tec elektromobily atd, atd."

Ty výše uvedené obory, kde vezmete mozky, kdo je zaplatí, dlouhodobě ?
Kdo vezme riziko vysokých nákladů a nejistých výsledků, viz. úplně první věta nahoře ?

Vy ?

PS.
Naučíme poroučet větru, dešti, .....
11. 10. 2013 | 14:16

Pavel napsal(a):

Ládíííííík.

To jste měl říci hned pane Witassku !

To já bych Vašnostu neobtěžoval.
11. 10. 2013 | 14:20

liborwitassek napsal(a):

Jsem mimo jiné kybernetik, tedy inženýr, ale nikoliv sociální. Malí a střední podnikatelé jsou největším zaměstnavatelem i na Ostravsku, již dávno nikoliv hutě či doly. Já jsem na Ostravsku vytvořil ca 2 desítky pracovních míst v jedné firmě, další místa jsme zajistili díky Rekvalifikačnímu centru CNC strojů a mechatroniky v Opavě. Toto centrum již zajistilo dobře placenou práci pro více než 180 lidí, původně nezaměstnaných. Chcete-li, přijeďte se podívat, uvidíte výrobky hi-tec pro letecký či automobilový průmysl. Máme již několik let miniaturizovaná kustomizovaná CNC centra, špičkové mechatronické soustavy a také systémy umělé inteligence. Ano, jsem řekněme malý, možná střední podnikatel a tak na rozdíl od "sociálních inženýrů" asi méně mluvím a více pracuji. Přesto si myslím, že vím, o čem píšu a na řadě konferencí u nás i ve světě mluvím. Děkuji za příspěvek.
11. 10. 2013 | 14:25

Pavel napsal(a):

TO autor :

Děkuji za věcnou odpověď. Smekám.
Omluvu snad přijmete.

PS.
V kontextu Vaší odpovědi byla moje otázka hloupá.
11. 10. 2013 | 14:31

liborwitassek napsal(a):

Milý Pavle, děkuji za komentář, mne dnes ti "Pláteníci" ve Vítkovicích tak vytočili, že jsem si musel zde na Aktuálně.cz vylít dušičku a určitě mé články zpětnou vazbu potřebují, nejsem rozhodně vševědoucí ani dokonalý. Takže budu rád za kritické hlasy i v budoucnu a děkuji za ty dosavadní. Přeji všem krásný víkend, vyrážím totiž na ryby, dnes mi přišel nový špičkový rybářský prut z kompozitního materiálu, dovezený z Japonska (osmimetrový superpružný technologický ďábel), snad na to i ty české štiky zaberou :-)
11. 10. 2013 | 14:37

Bakalův nezvaný host napsal(a):

V předu vyšel hloupý a demagogický článek, jako objednaný hazardem

„Konec hazardu. Propuštěných bude víc než horníků“
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/podnikani/clanek.phtml?id=792392

V článku buď z hlouposti či záměrně je vynechán fakt, že peníze, které lidé zákazem hazardu ušetří, utratí jinde.

Hazard by se mohl promítnout v zaměstnanosti pozitivně jen tehdy, pokud by obíral turisty. Zákazem očekávám pozitivní dopad na ekonomiku a zaměstnanost.
11. 10. 2013 | 14:41

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Hazard lze přirovnat ke kapsářství a svaz kapsářů se bouří proti zákazu kapsářství s tím, že to prý připraví lidi o práci.
Ano kapsáři přijdou o práci, ale to, co lidem zůstane v kapsách podpoří ekonomiku jinde.
11. 10. 2013 | 14:54

Bilquis napsal(a):

Díky za váš text, i když nejsem ani ekonom ani technokrat. Trochu mne děsí - neboť jsem absolvent společenských oborů - to směřování do výroby. A co služby? A co umění? A co filozofie? Někdy mám pocit, že začínám prožívat realitu některého z románů Aldouse Huxleye.
11. 10. 2013 | 14:56

Anna napsal(a):

Libor Witassek
"Malinký záblesk světýlka přes uhlím nezaprášené brýle zazněl alespoň od rektora Vysoké školy báňské, který zdůraznil, že budoucnost je především v nových podnicích, které vzniknou a využijí nové vyspělé technologie, dále zástupce významné IT firmy, aby se konečně lidé na Ostravsku naučili anglicky, či volání po zrušení plateb DPH a daní podnikatelům z faktur, které nedostali zaplaceno a zastavit vratky daní notorickým neplatičům."
----------------------------------------------------------

Od září 2006 do července letošního roku tu nevládli socialisti.
Prosím, můžete mi odpovědět:
1. Proč je drobné a střední podnikání u nás poměrně svízelné, přestože tu cca 7 let vládla pravice ?
2. Uvedl pan rektor konkrétně ty nové podniky, které vzniknou a využijí nové vyspělé technologie a proč dosud nevznikly?
3. Uvedl onen zástupce významné IT firmy kolik lidí se znalostí angličtiny by na Ostravsku zaměstnal a specifikoval další požadavky na vzdělání kromě angličtiny?

Jsem OSVČ, živím se jako programátor analytik, můj muž cca 15 let poměrně úspěšně podniká. Ve Vašem předchozím blogu jsem Vám položila dvě otázky, tak můj příspěvek přikládám, abyste ho nemusel hledat:
Anna napsal(a):

Libor Witassek

Prosím Vás o odpovědi na otázky:
1. Jak si vysvětlujete, že v zemích Skandinávie se dle každoročně sestavovaného žebříčku „Prosperity Index“ žije nejlépe? Index totiž hodnotí nejenom ekonomickou vyspělost, ale taky kvalitu života občanů.
Přitom celkově 1. Norsko je v hodnocení Economy druhé a celkově 3. Švédsko je v Economy páté, celkově 12. USA jsou v Economy dvacáté.
http://www.prosperity.com/Ranking.aspx

2. Můžete na příkladu Detroitu doložit Vaše teorie?
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10362035934-requiem-pro-detroit/

Předem Vám děkuji za odpovědi. Hezký den
10. 10. 2013 | 09:18
11. 10. 2013 | 15:04

liborwitassek napsal(a):

Jistě, i služby se budou rozvíjet. Zde jsou 2 trendy, globální automatizace, která část služeb zcela vytlačí z trhu a nahradí je virtuální automaty, či prostě IT a pak ta druhá část, kde se začne dramaticky rozvíjet sektor volnočasových aktivit a wellness. A zde bude mnohem více i kultura, umění, i ona filozofie. Ekonomika jen sleduje potřeby občanů/spotřebitelů, nikoliv naopak, jak si to myslí notoričtí plánovači :-)
11. 10. 2013 | 15:05

Bavor napsal(a):

"Umělou inteligenci" by potřeboval sám pan Witassek, aby si uvědomil, jakým nesmyslem je jeho rada "relokalizovat" ekonomiku a tím údajně zvýšit zaměstnanost. S tímto nesmyslem přišel pan "světový ekonom" Zelený, který se od počátku "privatizace" přiživuje v Česku v různých správních a dozorčích radách ve státních podnicích jako jsou Lesy ČR, České aerolinie a působí v pofiderných poradenských orgánech jako je NERV a pan Witassek jej opakuje.Trendem v moderní výrobě je racionalizace, která vede k soustřeďování výroby do velkých firem. A každá z těchto firem POTŘEBUJE PLÁNOVÁNÍ, což je právě ta "koordinace a interakce" kterou tak zdůrazňuje pan Witassek v závěru svého textu. Řešením SOCÍÁLNÍCH problémů není krok zpět v organizaci práce a popření pokroku ve výrobě, ale změna společenských vztahů, zejména vlastnictví.Chraň nás pánbůh před ekonomy Zeleným a Witassekem!
11. 10. 2013 | 15:06

Pavel S napsal(a):

Witasku,
1/ vykašlete se na rýpání do dnešní vlády, ta je jen udržovací do předčasných voleb, ekonomiku země nestihne výrazněji ovlivnit.
2/ Cinkali jsme klíči a nechali rozkrást republiku, teď se divíme následkům, a ten hlavní rozvrat teprve přichází
3/ Každý bl.. ví že nejvíc se vydělá na vysokém know how a sofistikovaných výrocích, že v lázeňském městě se žije lépe než ve městě s těžkým špinavým průmyslem a jiná moudra. Tak blbé fráze neměli ani soudruzi za starých časů, a pokud měli, dokázali to alespoň nějak realizovat. V době kdy si každý může podnikat jak chce, a uživit se musí jak umí je to plácání do vody.
Sofistikovaný průmysl potřebuje totiž investice, výzkum na které tu nikdo nemá, a ze zahraničí by byli blbí kdyby to dávali do tak podivné země jako jsme dnes my.
11. 10. 2013 | 15:07

liborwitassek napsal(a):

To Anna:

1. Malé a střední podnikání je svízelné, protože zde jsou zdevastované trhy volné, ovládané oligopoly, celé řetězce přidané hodnoty jsou v rukou různých mafií a estébáků, k tomu přidejte neschopné soudy a vymáhání práva, k tomu one absurdistán v podobě odvodu daní z peněz, které jste nedostala atd, atd. těch důvodů jsou tisíce, ale touhu člověka tvořit to nezastaví, jen je to prostě těžší.

2. Ne, pan rektor nedostal prostor pro delší vyjádření, plánovači mleli a mleli ty své hutě a doly.

3. IT firma si stěžovala, že jim místa utíkají do Číny a Indie, protože skandinávský majitel nechce denně řešit problém, že se nedokáže v Ostravě domluvit v taxíku či v restauraci, což v Číně ani Indii řešit nemusí. Na další diskuze nezbyl čas.

K předchozím dotazům:

Ve Skandinávii máme sesterskou společnost, hlavním důvodem prosperity je rovnováha trhu, který neovádají mamutí společnosti, ale je naopak velmi pružný a tvořen především malými a středními podniky, mnohem více OSVČ, fungující justice, nezaplatíš faktury, za 2 měsíce nejsi .. opět, těch důvodů je více, ale daně již dávno nejsou klíčem k řízení ekonomiky, musí se řídit síťově, hlídáním rovnováhy a regulací pravidel, nikoliv "neviditelnou rukou trhu". (Mimochodem, ona byla velmi viditelná, Klaus a jeho kamarádi nejsou chudí důchodci ..).

Detroit je složitý případ, dorazil jej Obama, který svými státními zásahy zcela zdeptal důchodový systém amerických měst, ale zaděláno na bankrot již měli více než 40 let. Přesto, mohu doložit alespoň jeden příklad. Dnes v Detroitu vznikají místní komunity, které v někteřých čtvrtích zakládají vertikální ekologické hydroponické farmy a tisíce lidí začaly vyrábět čerstvé potraviny, které spotřebovávají sami, nebo prodávají v místních restauracích a do místních supermarketů. Wallmart to podporuje ve své strategii a v prodejnách Wallmartu najdete již dnes ca 50% produktů vyrobených do 30 km od prodejny. To samo o sobě nestačí, bez systémové podpory zvenčí se Detroit oživit rychleji nedá, příliš se propadl a americká mentalita je jiná než evropská, individualistická kultura nestojí o to zachraňovat ty "neschopné". Bude to prostě takové malé provinční město, možná dobré pro filmaře ..
11. 10. 2013 | 15:18

Pavel13 napsal(a):

Kolem Bakaly je povyku, jako by chtěl vypnout ostravskou čističku odpadních vod. Proč bychom vůbec měli drancovat naši zemi, těžit suroviny a vyrábět energii, které nikdo nechce? To fakt nemáme jiné cíle?
11. 10. 2013 | 15:28

liborwitassek napsal(a):

Milý Bavore, je možné, že to co pan profesor Zelený přednáší, to já realizuji v praxi. Rád si jej více nastuduji, děkuji za námět. Mé reálné výsledky mluví jasně, viz můj komentář výše, mé firmy fungují. Nabízím vizi a důkazy z praxe, že relokalizace funguje a objel jsem celý svět a v řadě zemí to již jede na plné pecky, dokonce i v Číně jsou již první relokalizovaná města. První vertikální farmu otevřu v Opavě v příštím roce, za své, bez dotací, ty nechci, protože nechci, aby mne ovládali neschopní úředníci a diktovali mi, co mám dělat. Co nabízíte Vy? "Plánování o nás bez nás?" Ano, každý podnikatel plánuje, ale na základě rychlého sledování akcí a interakcí na živém neustále se měnícím trhu, nikoliv jako "notoričtí plánovači", kteří o trhu nic nevědí a slibují věci, které jsou s globálními tržními a společenskými trendy v rozporu. A globální trendy my malí Češi neotočíme proti větru, lepší je tyto trendy využít .. :-)
11. 10. 2013 | 15:30

born65 napsal(a):

LW 15:05
[cit: "...se začne dramaticky rozvíjet sektor volnočasových aktivit a wellness. A zde bude mnohem více i kultura, umění, i ona filozofie..."]
Utopie. Úplně jako od Thomase Morea. Jenže v jeho Utopii se pracovalo 6 hodin denně. Už to chystáte? Chci vidět, jak člověk po 12 hodinové práci bude natěšený a dychtivý docházet do vědeckých knihoven, do diskusních filosofických klubů, za uměním do galerií, muzeí, na sportoviště... Navíc - nové představy školských reformátorů mají za cíl odhodit všechen zatěžující balast (výuku dějepisu, přírodopisu, zeměpisu, výtvarné výchovy atd.) a sekat jak Baťa cvičky jednozávitové fachidioty, možná perfektně vzdělané v IT a matematice, ale bez GPS navigace bezbranné, bez chytromobilů neschopné se jakkoli rozhodnout, cokoli pochopit (text, sdělení uměleckého díla aj.).
Vážně nevím, jaké to vaše horoucí zanícení má skrytý podtext.
11. 10. 2013 | 15:38

Anna napsal(a):

Libor Witassek

Děkuji Vám za odpovědi. Socialisti tu posledních cca 7 let nevládli. Cituji:
Česká republika je podle nedávno zveřejněné studie Světové banky s názvem Doing Business Report 2013, která hodnotí podmínky pro podnikání v 185 zemích světa na 65. příčce. Česko si tak pohoršilo o jedno místo oproti loňsku. Celkově došlo dle studie k výraznému zhoršení podmínek pro podnikání po celém světě.

Česká republika se umístila až na pětašedesátém místě. Postavení se za pět let změnilo minimálně. Vynikáme v registraci nemovitostí, slabou stránkou je složitost činností vedoucích k zahájení podnikání, doba a nákladnost připojení k elektrické síti. Daňový systém je stále příliš složitý. Nepříliš přátelské podnikatelské prostředí či složité podmínky při založení nové firmy v ČR potvrzují i společnosti zabývájící se prodejem takzvaných ready-made společností.

Před Českem jsou dle studie země jako Ghana, Bělorusko, sousední Slovensko či Polsko.
http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/studie-svetove-banky-doing-business-report-2013-zhorseni-cr-65-misto-25205.html

Na Detroit jsem se ptala, z jakého důvodu došlo k žalostnému stavu Detroitu, jestli podle Vás v tom mají prsty američtí plánovači. Jak obživu někteří tamní obyvatelé dnes řeší, je uvedeno přímo v článku, na který jsem dala dotaz.
-----

Která politická strana podle Vás změní dosavadní stav u nás k lepšímu v zaměstnanosti, školství, drobném a středním podnikání?

Předem Vám děkuji za odpověď.
11. 10. 2013 | 15:44

liborwitassek napsal(a):

Born65: Sektor volnočasových aktivit se rozvíjí již dnes, např. prodej kol pro cyklisty je dramaticky na růstové křivce, desítky nových výrobců, a to nejsou kola typu Ukrajina či Eska na každodenní cestu do rachoty. Stačí vyrazit na cyklostezky o víkendech a uvidíte jen jeden z mála příkladů "utopie" v praxi, nebo si zajeďte teď na Monte Baldo do Itálie a uvidíte tam desetitisíce fanoušků no kolech z celé Evropy, na další příklady teď nemám moc času, chytám totiž ryby a kolem mne jsou desítky dalších rybářů s vybavením za desetitisíce (často vyrobeným u nás), i těch přibývá každoročně jako hub po dešti a už se skoro k těm řekám a jezerům nevlezeme a tak bych mohl pokračovat v té mé "utopii" .. :-))
11. 10. 2013 | 15:46

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Annu
Na to jeho „mnohem více OSVČ „ se toho génia zeptejte na konkrétní čísla

Tady je máte ode mne dopředu
Number of enterprises in the non-financial business economy by size class of employment
From 0 to 9 persons employed 

ČR 968121 

Švédsko 623087 

Problém Česka je především velký počet OSVČ, Švédsko jich má podstatně méně.
11. 10. 2013 | 15:47

liborwitassek napsal(a):

Anna: Ano, Detroit dohnali k bankrotu američtí plánovači, kteří nesledovali vývoj na světovém trhu a mysleli si, že tam ty auta budou věčně, asi jako si myslí jiní plánovači, že v Ostravě půjde dům a plameny z komínů věčně. "Notorický plánovač" je ten, kdo si myslí, že může řídit ekonomiku dlouholetými plány a diktovat druhým, co mají dělat. Neuvědomují si, že původně spojité trhy se globalizací změnily na nespojité a silně turbulentní. A je úplně jedno, zda je to plánovač modrý, rudý nebo oranžový atp.

Světová ekonomika se propojila v obrovskou a neustále se měnící síť, "plánování" se ve většině sektorů musí měnit ze dne na den, musíte neustále sledovat akce a interakce na trhu, plánování je spíše dnes o rychlé akci než sepisování plánů. Viz Švýcarsko, které během 1 týdne změnilo podporu ekonomiky, když na jejich frank zaútočili spekulanti z celého světa, vláda tam reagovala během pár dní a zvýšila výdaje do inovačních center a zafixovala kurz měny na 0,8. Kdo inicioval tyto akce? Zaměstnavatelské svazy a vláda ihned zareagovala. Proto se tento proces musí dělat systémem "bottom up", nikoliv "top down" a politici by se měli zaměřit na koordinaci akcí a hlídání rovnováhy trhu, nikoliv na přímé zásahy do tržní směny.

Na tomto fóru nechci dělat propagaci žádné politické straně, když budete pozorně hledat na Internetu, najdete mé preference jinde. Principielně však mohu říci, že já budu kroužkovat ty nezávislé kandidáty, kdo nemají stranickou příslušnost a prokázali v praxi mimo politiku, že něco umí. Ti, kdo "makali" 20 let v parlamentu, nejsou mými favority a jsou takoví ve všech stávajících parlamentních stranách, stejně jako nebudu volit ty, kdo se jakkoliv zapletli s minulým režimem, byť jen členstvím v KSČ, o StB nemluvě ..
11. 10. 2013 | 15:58

Anna napsal(a):

Bakalův nezvaný host

Díky za informaci.
Proč je podle Vás problém Česka především velký počet OSVČ?
11. 10. 2013 | 15:58

liborwitassek napsal(a):

Pro geniálního Bakalova hosta, čísla OSVČ v Česku jsou naprostý nesmysl. OSVČ jsou dnes novodobí otroci v řadě sektorů, kterým bylo nadiktováno, že budou přijati na IČO a nic jiného jim nezbylo. Je to důsledek Švarc systému, který je dnes u každé malé stavební firmy, sádrokartonářů, dokonce na práce v lese atd. To nejsou skuteční podnikatelé, kteří realizují své podnikatelské záměry a nápady. Ostatně všichni právníci v této zemi jsou OSVČ, i ty stovky zaměstnanců v největších právních firmách, protože platí takto mnohem menší daně ..

Švarc systém je ve Skandinávii nelegální. Nemůžete nahradit mzdu fakturací. To jen pro pořádek a milovníky zaručeně správných čísel.
11. 10. 2013 | 16:02

Zdeněk Brom napsal(a):

Bavor:

Cituji: "..nesmyslem přišel pan "světový ekonom" Zelený, který se od počátku "privatizace" přiživuje v Česku v různých správních a dozorčích radách ve státních podnicích jako jsou Lesy ČR, České aerolinie a působí v pofiderných poradenských orgánech jako je NERV a pan Witassek jej opakuje."

Profesor Zelený byl jeden z mála, který v roce 1990 varoval před následky privatizace, které u nás byla chystána. Za to byl z této země doslova vystrnaděn Klausem a jako boys. Takže uberte na rétorice a přidejte na znalosti faktů.
11. 10. 2013 | 16:05

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Annu.
Protože mikro podniky mají nízkou produktivitu a mohou být jen doplňkem větších nebo pro některé oblasti ekonomiky. Sériovou výrobu pro export tam nezavedete. Potřebovali bychom více firem někde kolem 50 – 100 zaměstnanců.
11. 10. 2013 | 16:06

Zdeněk Brom napsal(a):

liborwitassek:

Pláteníci :) To sedne. Nic proti plánování, ale je rozdíl mezi plánováním a plánováním po plátenicku.

Mimochodem, ten seriál Okres na severu by měl být reprízován co nejvíce.
11. 10. 2013 | 16:07

Anna napsal(a):

Libor Witassek

Děkuji za odpověď.

Švýcarsko je pro mě příkladem:
- protože ve Švýcarsku, se prosadila tato definice liberalismu:
Svoboda a zodpovědnost – pro každého bez rozdílu. Svoboda a zodpovědnost jak ekonomická, tak politická, tak sociální. Tito liberálové jej považují za jedinou alternativu k tržnímu fundamentalismu, „divokému kapitalismu“ (svoboda bez zodpovědnosti) na straně jedné a k „všeovládajícímu státu“ (zodpovědnost bez svobody) na straně druhé. Nepovažují se za ani pravé, ani levé. Poukazují na to, že svoboda bez zodpovědnosti směřuje k rozpadu společnosti na „mocensko-politické klany“, jejímž zájmům je společnost vydána napospas. Zároveň poukazují na to, že zodpovědnost bez svobody vede k totalitě a k rostoucí byrokracii, jejímž zájmům je společnost nakonec podřízena.

- pro politický systém s přímou demokracií.
11. 10. 2013 | 16:11

Anna napsal(a):

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Annu.
Protože mikro podniky mají nízkou produktivitu a mohou být jen doplňkem větších nebo pro některé oblasti ekonomiky. Sériovou výrobu pro export tam nezavedete. Potřebovali bychom více firem někde kolem 50 – 100 zaměstnanců.
------------------------------------------------------------

Souhlasím. Problém tedy je nedostatek firem s více než 50 zaměstnanci. Ale ten není způsobený stávajícím počtem OSVČ.
11. 10. 2013 | 16:17

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Annu.
Spíše je to tak, že jelikož máme málo firem s desítkami zaměstnanců, které by zaměstnaly, tak máme hodně OSVČ. Pro ekonomiku by bylo výhodnější přesunout asi půl milionu OSVČ do firem s vyšší produktivitou a se schopností exportovat.
11. 10. 2013 | 16:25

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Annu.
Ještě ty malé podniky do 10 zaměstnanců
Švýcaři 93763 
Německo 1706164
Rakousko 263804 
Máme téměř desetkrát více než Švýcaři, 5 x než Rakušané a téměř tolik, co Německo
11. 10. 2013 | 16:34

Anna napsal(a):

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Annu.
Spíše je to tak, že jelikož máme málo firem s desítkami zaměstnanců, které by zaměstnaly, tak máme hodně OSVČ. Pro ekonomiku by bylo výhodnější přesunout asi půl milionu OSVČ do firem s vyšší produktivitou a se schopností exportovat.
-------------------------------------------------------

To ano. Jenže to je nerealizovatelné. V OSVČ je spousta drobných živnostníků různých profesí, takže sloučit je v dané oblasti do jedné středně velké firmy se schopností exportovat je nemožné. Navíc proč by daná firma měla vzniknout sloučením živnostníků, když je tak velká nezaměstnanost?

Když jsme se s mužem před pár lety odstěhovali z Prahy, zvolila jsem OSVČ místo denního dojíždění za prací, přestože jsem v posledním zaměstnání byla přes 10 let a velmi spokojená i s platem. Naštěstí se mi daří sehnat zakázky, vydělávám velmi slušně a nemusím dojíždět. Být zaměstnancem pro mě však bylo mnohem pohodlnější a příjemnější, protože jsem se věnovala jen své práci (jako programátor analytik).
11. 10. 2013 | 16:47

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jestli dožiju, tak za měsíc tu budu v této tzv. průmyslové krajině bydlet, po našímu, měškat, šedesatsedum roku.
Sockom blahoslaveny včil paskov je enem o pár kilometrů dal.
A už kdysi před štyryceti, padesáti lety jsem navrhoval toto:
Jo a co takhle souzi vyrabovat konečně ohradník pod centrem ostravy.
Je tam uhla možná víc než pod paskovem.
Cesntrum Ostravy se konečně propadne, stejně se vylidňuje, svět tolik železa už nepotřebuje.
Tanků není třeba, že atd atd.
Světu mír tenkrát, ne.
No a já budu konečně bydlet na břehu krásného jezera a když včíl milouš ještě vybuduje konečně ten kanál, další skvěle sockom dílo jistě, které už beztak navrhoval aji áda, když začal stavět novou huť, tak se mi konečně splní můj dětský sen.
Otevřu si u zahrady půjčovnu loděk.
Veselé krizování a po našimu tež - zehni se vole, bo zje na dole.
http://wbgarden.com/wbgarden%20autumn%20visitors.JPG
11. 10. 2013 | 16:54

Bavor napsal(a):

liborwitassek napsal(a):
Milý Bavore, je možné, že to co pan profesor Zelený přednáší, to já realizuji v praxi. Rád si jej více nastuduji, děkuji za námět. Mé reálné výsledky mluví jasně, viz můj komentář výše, mé firmy fungují. Nabízím vizi a důkazy z praxe, že relokalizace funguje a objel jsem celý svět a v řadě zemí to již jede na plné pecky, dokonce i v Číně jsou již první relokalizovaná města.KONEC CITÁTU.
Pane Witasseku, zkuste relokalizovat hutě, nebo doly. A nebo zkuste relokalizovat výrobu bot, nebo automobilů. Tu relokalizovanou ekonomiku v Číně, to myslíte ty pece na výrobu železa v každé vesnici? To si má každý havíř otevřít vlasní dílo? Vám podnikání vychází, protože máte peníze. Zaměstnal jste cca 200 lidí na ostravsku. To je chválihodné, ale co bude s těmi dalšími 100000 nezaměstnaných? Co máte proti plánování? Plánovat MUSÍ každá firma, čím větší, tím lépe. Plánovat musí i stát, aby nedocházelo vlivem "svobodných trhů" k výkyvům v zásobování vodou, teplem elektřinou, potravinami. To "neplánování" mají v oblibě spekulanti a podobní přížívníci, kteří nedostatku, nebo přebytku čehokoliv využívají k vlastnímu obohacení na úkor spotřebitelů bez toho, aby do výroby vložili cokoliv z vlastní práce. Dnešní výpočetní technika by to měla usnadnit a zpřesnit.
11. 10. 2013 | 16:54

Yosif K napsal(a):

Anna napsal(a):
1) Na Detroit jsem se ptala, z jakého důvodu došlo k žalostnému stavu Detroitu, jestli podle Vás v tom mají prsty američtí plánovači. Jak obživu někteří tamní obyvatelé dnes řeší, je uvedeno přímo v článku, na který jsem dala dotaz.
2) Která politická strana podle Vás změní dosavadní stav u nás k lepšímu v zaměstnanosti, školství, drobném a středním podnikání?
11. 10. 2013 | 15:44

ad 1) DETRoIT ZNIČILI SOSALISTI - ODBORÁŘI

Pracoval jsem téměř deset let v zahraničí mezi američany. Jak republikáni tak demokrati si posílají mezi sebou link: http://www.thewcrp.com/media/hiroshima-vs-detroit/

a) obrázky Hirošimy - v roce 1945 v ruinách a dnes je to výstavné město vzorně upravené, obrázek prosperity a bohatsví s podtitulkem "Hirošima 62 let po výbuchu atomové bomby".
b) obrázek Detroitu - v roce 1945 město výstavné město vzorně upravené, obrázek prosperity a bohatsví a dnes ze 60% v ruinách. "Detroit po 62 letech teroru radikálních odborářů"

Hirošimu zničila atomová puma ale pak tam 67 let neblbli odboráři.
Detroit nezničila atomová puma ale 67 let tam blbli odboráři na kvadrát, terorizovali až uterorizovali zaměšstnavatele a to oni zničili detroit hůře cca stejně jako Hirošima byla zničena atomovou pumou.

Hlavní rozdíl mnezi Hirošimou a Detroitem je v intenzitě činnosti falešných přátel proletošů = odborářů.
---V japonsku odboráři stávkují čistě symbolicky - totiž pracují dál závratným japonským tempem ale na znamení tichého protestu mají na rukávě bílou pásku. De facto tedy nestávkují. V případě krize berou bez reptání HŮŘE PLACENÁ MÍSTA A A DOJÍŽDĚJÍ DO JINÝCH JOBŮ třeba i stovky kilometrů. 90% japonskýcjh dělníků má maturitu nebo rovnou VS a opravdu si něco praktického ze škol technického směru odnesli. Díky tomu se Hirošima vzmohla z trosek k bohatsví a kráse.

---V Detroitu je jiná pracovní síla - místo pracovitých a vzdělaných Japonců jsou to halvně afroameričané s nevalým vzděláním. Odboráři úsoěšně organizovali stávky které trvaly měsíce, přinesly desítky miliard USD přímých škod a vystávkovalz si mzdy jako 55 USD na hodinu pro nekvalifikované solvináky a že ten nebude dělat to a jinej zase ono atd. Solvináci si vystávkovali tak vysoké mzdy atakové rpacovní extrabuřžty že jejich zamětsnavatelé meli o 3-5 tisíc USD vyšší náklady na automobuil než Japonci a ted jejich zamestnavatelé de facto zkrachocvali a solvinávci mají definitivně po pi...i. Jejich zbytky makají za polovic, ale už je pozdě, automobilový průmysl se v USA přestěhoval na jih, kde jsou nižší muzdy než byvali v detroitu a kde odboprářské bandy nemají tu moc kterou mívali v Detroitu.

ad 2) probopha pokud nechcete vidět dělníky padající do bídy tak nevolte levici!

levicoví trulanti navrhují serii opatření které nejspíše rozvrátí zaměsntanost jako nic jiného:
1) zkrácení odpisů na oživení investic - podnikatelé pak milerádi nahradí solvináky různými manipulátory a podavači atp - budou k tomu nuceni daněmi - a pracovní místa solvináků půjdou do p...i.
2) zvýšení minimálních mezd - dtto - podnikatelé pak milerádi nahradí solvináky různými manipulátory a podavači atp - budou k tomu nuceni daněmi - a pracovní místa solvináků půjdou do p...i.
3) zvýšení podpor v nezaměstnanosti - přibude solvináků kterým se oplatí brat podporu než pracovat.
4) zvýšení odvodů pro malé OSVC - přibude ičařů kterým se oplatí raději brat podpory než pracovat.

Pokud máte opačný názor - zajímalo by mne čím si to zdůvodníte než slepou uhlířskou vírou v CSSD.
11. 10. 2013 | 17:10

Yosif K napsal(a):

Tohle si fakt otevřte:

http://www.thewcrp.com/media/hiroshima-vs-detroit/

What has caused more long term destruction – the A-bomb or U. S. Government (Democrat) welfare programs created to buy the votes of those who want someone to care for them?

Think about it.
Velmi volný překlad:
Co způsobilo trvalější škody? Atomový puma nebo sociální prgramy určené na koupi hlasů těch solviŇáků co chtějí at se o ně stará stát?

Přemýšlejte......
11. 10. 2013 | 17:16

Bavor napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a)11. 10. 2013 | 16:05 :
Bavor:
Profesor Zelený byl jeden z mála, který v roce 1990 varoval před následky privatizace, které u nás byla chystána. Za to byl z této země doslova vystrnaděn Klausem a jako boys. Takže uberte na rétorice a přidejte na znalosti faktů. KONEC CITÁTU.
Vážený, Milan Zelený byl odpůrcem KUPONOVÉ privatizace, ale vůbec se nevzpíral rozprodeji českého průmyslu velkým korporacím. Nikdy neprotestoval proti takovéto privatizaci českého průmyslu.Taková jsou fakta.
11. 10. 2013 | 17:19

Míla napsal(a):

Yozifku
a platové podmínky Německu,Rakousku,Francii,severských státech si také vystávkovali odbory?
11. 10. 2013 | 17:21

Zdeněk Brom napsal(a):

Bavor:

Nesmyslné rozprodeje a tunely vyplynuly právě z kuponové privatizace.
11. 10. 2013 | 17:22

Kelt napsal(a):

Pane Witaseeku,
cituji"když je dnes 9 let po privatizaci OKD a pod Paskovem je uhlí za 100 mld.,proč to tedy socialisté a Zeman prodali spekulantovi za pohé 4 mld.?"
To je argumentace místních "Pepků Vyskočů".
Takže:
1/"socialisté"neprodali uhlí",ale minoritní balík akcií na základě odborného posudku nezávislé zahr.firmy.
2/neprodali ho spekulantovi Bakalovi,ale zcela jinému subjektu,od kterého zhruba po čtyřech měsích koupil "Bakala"stoprocentní balík akcií
Po této Vaší historizující "pravdě"má celý Váš článek stejnou hodnotu-nulovou.
11. 10. 2013 | 17:22

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Kelt.
Ten výkřik autora je možná demagogický i v tom, že se neprodávalo uhlí, ale firma.
Pokud je mi známo, tak uhlí se prodává těžařům zvlášť a těžaři zde vydírají, že to zůstane v zemi a stát z toho nic mít nebude.

Například zde:

„Zároveň je Nečas ochotný jednat i o nápadu poslance Milana Šťovíčka (VV), který chce, aby stát neprodával těžařům uhlí tak lacino. To by mohlo státu vynést až 2,5 miliardy korun; tři hnědouhelné firmy loni vydělaly celkem 6,2 miliardy. „
http://byznys.ihned.cz/c1-53960700-moje-vlada-prolamovat-limity-tezby-hnedeho-uhli-nebude-slibil-necas
11. 10. 2013 | 17:38

leninovi dědici,jdeme volit pravici napsal(a):

soudruzi to dají se soudruhy odboráři dohromady tím že budou těžit uhlí za5000kčtuna a výhodně prodávat za 2500kčtuna.Touto vymyšleností podrazíme nohy hloupému Bakalovi,kterému se těžit" NEVYPLATÍ" a tím se prokutáme do vysněného blahobytu a rovnosti pro všechny.Tento zázrak budou přenášet televizní stanice do celého světa , min.kultury Balvín pojede do Bruselu vyprosit zvláštní dotaci, kterou dostane vybraný autor opery "ČERNÁ HROUDA".Operu bude hrát nově zřízená(pouze pro tento kus)cestovní část N.D.Lístky v ceně 1tuny draze vykutaného uhlí,budou odborové organizace proplácet divákům zcela,ale pouze členům odborů!!!tím zasadí smrtelnou ránu pochybovačům.Nastane ráj rovnostářství a důl Paskov vejde do dějin odborů jako--- Velká díra co si na sebe vydělala.
11. 10. 2013 | 18:02

Yosif K napsal(a):

Bavor napsal(a):
1) Zaměstnal jste cca 200 lidí na ostravsku. To je chválihodné, ale co bude s těmi dalšími 100000 nezaměstnaných?
2) Co máte proti plánování? Plánovat MUSÍ každá firma, čím větší, tím lépe.
3) Plánovat musí i stát, aby nedocházelo vlivem "svobodných trhů" k výkyvům v zásobování vodou, teplem elektřinou, potravinami.
4) To "neplánování" mají v oblibě spekulanti a podobní přížívníci, kteří nedostatku, nebo přebytku čehokoliv využívají k vlastnímu obohacení na úkor spotřebitelů bez toho, aby do výroby vložili cokoliv z vlastní práce.
5) Dnešní výpočetní technika by to měla usnadnit a zpřesnit.
11. 10. 2013 | 16:54
ad 1) Pane Bavor, zbytečně podléháte předvolební hysterii SPOZ a CSSD....
V devadesátejch letech bylo propuštěno přes sto tisíc lidí z OKD a nevypukly žádné bouře. Všichni si práci našli - v topm je kouzlo tržní ekonomiky. Lidi si najdou praáci sami. Přišel na to už i Raul Castro. Vyhazuje na dlažbu milion Kubánců, spolíhá se na to že se nějak sami uživí, pokud je nebude moc buzerovat tak to taky tak dopadne, nějak se uživí sami, něco se prostě najde. Dnes jich má přijít o práci 2500 lidí a vy mluvíte o 100 tisících? kde jste si toto číslo vycucal proboha? Tahle snad neřekl ani Zeman.....
ad 2) No když plánuje firma tak se může a nemusí splést. Kdzž plánuje stzát tak je to čcrtý stupen plejtvání utrácení peněz cizích lidí, pro benefit ciozích lidí. Pak se toho rozkulačí a rozkrade nejvíc, minimálně se vesele plánují blbosti jako DOL a
a dálnice Olomouc Hradec nemá ani určenou trasu.
ad 3) když stát plánoval telefonní linky tak se čekalo na telefon 20 let a musle jste i pak dat několik tisíc úplatek.
Když stát plánoval potraviny tak to skončilo v SSSR a ostatních státech ostbloku s vyjímkou CSSR a NDR a Madarska hladomorem, v CSSR byla přitom záponá spotřební dan na většině potravin minus 80%, system byl těsně před kolapsem.
Jenda z mála věcí co stát by měl naplánovat tak by byla dálnice Mohelnice Hradec a hejtmani modří ani oranžoví s tím nehnuli ani o píd.
ad 4) spekualntům se nejlépe dařilo když vše plánoval stát. Zelináři, řezníci a pumpaři byli na společenském žebříčku hned za ředitelama PZO a STB.... máte snad dnes problem sehnat maso????? Svíčkovou nebo něco tak?
ad 5) centrální mozek lidstva - soustavu MINSK - měli v Moskvě, pracovali na tom tými akademiků a vysledek byl ten že po celém SSSR se dalo maso, uzelenina a ovoce koupit leda u soukromníků ze záhumenku.

Samozřejmě by dělnasům a horníkům na ostravsku bodlo kdyby tam přišel ještě jeden Hyundai - nebo třeba větší množství menších podniků - ale průmyslový park tam je a je poloprázdný.
A nalákat do něj podnikatele tím že tam mají zaměstnat byvalý horníky kteří se nechali zdivočet odborářskými štváči a Bakalovi vymlátili kanceláře - no to asi není ta nejlepší reklama......

Zase se jeví stará známá pravda - nejhorší škůdci dělníků jsou dělnické odbory.
11. 10. 2013 | 18:17

Petr Havelka napsal(a):

Pane Witasseku

Němce drží střední a malé technologické firmy, které spolupracují s celým světem, ČÍNA :)
Číňané vstupují do maýlch a středních německých firem a na "oplátku" nabízejí čínský trh za značku Made in Germany se v Číně platí.

U nás chybí tradice malých a středních firem. Co je velké zahnívá.

Cituji:

Dnes hýbe ekonomikou téměř výhradně viditelná ruka. Obří korporace spotřebitelskou dynamiku spíše utvářejí, než aby na ni jen reagovaly. Disponují dostatečnými prostředky k tomu, aby poptávku nejen uspokojovaly, ale také ji samy generovaly. Otázka tedy zní - není-li již volná soutěž atomizovaným souhrnem tržních hráčů, nýbrž gigantickým jednolitým tělesem, znamená to, že trhy již nejsou opravdu konkurenční?

Podle našeho názoru ano. Jsme přesvědčeni, že je-li moc soustředěna jen v několika málo rukou, stává se soutěž měkčí. Pokud 500 lidí v určitém prostředí sleduje své vlastní zájmy, je nesmírně obtížné dosáhnout jakéhokoli konsenzu. Ovšem skupinka pouze několika hráčů se již dokáže dohodnout mnohem snáze

Čtete-li manažerskou literaturu, jistě jste již narazili na frázi "udržitelná konkurenční výhoda". Právě o ni všichni manažeři všech společností usilují; je to jejich svatý grál, nejvyšší odměna za snahu o tržní výjimečnost. Význam této fráze je jednoduchý - firma musí usilovat nejen o to, aby se prosadila na současném trhu se svou aktuální nabídkou, ale musí se rovněž nějakým způsobem pojistit, aby její výhoda nebyla jen dočasná.

Čtete-li manažerskou literaturu, jistě jste již narazili na frázi "udržitelná konkurenční výhoda". Právě o ni všichni manažeři všech společností usilují; je to jejich svatý grál, nejvyšší odměna za snahu o tržní výjimečnost. Význam této fráze je jednoduchý - firma musí usilovat nejen o to, aby se prosadila na současném trhu se svou aktuální nabídkou, ale musí se rovněž nějakým způsobem pojistit, aby její výhoda nebyla jen dočasná.

http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/pop-ekonomie/kdy-nam-ochabla-neviditelna-ruka-trhu_194210.html
11. 10. 2013 | 18:19

Petr Havelka napsal(a):

Pokračování

Udržitelná konkurenční výhoda tudíž jinými slovy znamená spoutání neviditelné ruky trhu. Ve světě Adama Smithe platí, že pokud výrobce zareaguje na tržní příležitost jedinečně hodnotnou nabídkou, zákazníci se mu odmění mimořádnými zisky. Těch si ale okamžitě všimnou ostatní výrobci, kteří přispěchají s vlastními nabídkami. Zákazníci mají brzy na výběr mezi mnoha možnostmi, začnou výrobce tlačit ke snižování cen, a mimořádné zisky se tudíž dříve či později vrátí k rovnováze. Zákaznický trh je pro každou firmu pohroma, které je nutné pokud možno zabránit. A to byl také od počátku hlavní cíl a smysl managementu.

Sečteno a podtrženo: neviditelná ruka je nepřítelem udržitelné konkurenční výhody - a každá firma usilující o udržitelnou konkurenční výhodu je nepřítelem neviditelné ruky.

Tlusté kočky? Líné kočky!

V oligopolních podmínkách, kde se mohou velcí hráči implicitně shodnout na společném postupu, tudíž trh nikterak nepřipomíná nepřetržitou, lítou konkurenci. Zájmem všech lídrů trhu je naopak udržovat stabilní prostředí a ziskové ceny. Z oligopolu se rodí konsenzus mezi jednotlivými výrobci, a protože tento konsenzus zaručuje vyšší ceny, mají výrobci motivaci oligopol zachovávat. Tlusté kočky se zkrátka nikdy neservou tak, jak to dokážou ty toulavé.

Poslední větu bychom možná měli stáhnout, protože již vidíme, jak se kočičím špekounům ježí chlupy. Samotné spojení "tlusté kočky" (idiom fat cats, pozn. red.) ostatně vzbudilo nemalé pobouření v podnikatelské komunitě, už když jej použil Barack Obama. "Nekandidoval jsem na prezidenta, abych pomáhal smečce tlusťochů z Wall Street," řekl v prosinci 2009 v rozhovoru pro stanici CBS. Následujícího roku byla jeho vláda mnohokrát nařčena z nepřátelství vůči soukromému sektoru, nikoli jen politickou opozicí, ale i uvážlivými manažery jako Jeff Immelt, šéf koncernu General Electric.

My ji však nestáhneme, protože je vždy užitečné povšimnout si, která potrefená husa se ozvala. Tu je pak třeba oddělit od hejna a konfrontovat. Uvažujte o tom, prosím, s otevřenou myslí, bez předsudků, ať už se řadíte v politickém spektru kamkoli. Člověk nemusí být zastáncem zájmů velkého byznysu, aby mohl být zastáncem principu volného trhu. Ve skutečnosti - jak jsme ukázali - jsou tyto dva světonázory zcela protichůdné.

Když selžou reflexy

V podvědomí americké veřejnosti je zakořeněná představa, že kdo hájí volný trh, je přisluhovačem velkých korporací. Lidé s konzervativním, pravicovým smýšlením se v politických debatách reflexivně stavějí na stranu byznysu. Je důležité si však uvědomit, že ačkoli korporátní manažeři navenek používají rétoriku zastánců volného trhu, ve svém vlastním odvětví se volné konkurence naopak děsí.

Někdy je obtížné rozeznat, čemu manažeři, již se označují za zastánce volného trhu, doopravdy věří, jelikož tak často hájí právo firem s již velmi silnou tržní pozicí na další posilování této pozice všemi dostupnými prostředky. Jsme tudíž hluboce přesvědčeni, že pod heslem volné soutěže dopřáváme ohromnou tržní sílu velkým korporacím, přičemž na řadě trhů nepanuje žádná skutečná konkurence, nýbrž pseudokonkurence.

Článek, jehož autory jsou Julia Kirby a Chris Meyer, vznikl ve spolupráci s Finmagem.
11. 10. 2013 | 18:22

Yosif K napsal(a):

Míla napsal(a):
Yozifku
a platové podmínky Německu,Rakousku,Francii,severských státech si také vystávkovali odbory?
11. 10. 2013 | 17:21
V SRN, Rakousku a v severských státech se téměř nestávkuje. V SRN a Rakousku měli i dělníci strach z komančů a proto raději nestávkovali (kromě železnice a Lufthansy - druhdy polostátních podniíků. V SRN byli komanči dokonce v ilegalitě....) a ve švédsku i komanči se chovali jako tichošlápkovitá sorta socdem která v klidu pořádala diskusní kroužky v závodních jídelnách nebo malé poklidné demošky v parku a třídnímu a stávkovému boji se vyhýbala jako čert kříži.

V SRN a skandinávských státech jsou mzdy které nabízejí sami od sebe podnikatelé, dokonce tam ani není institut minimální mzdy.

Ve Franci jsou mzdy vystávkované a Francie jde celá do p...i hlavně dělnický pracovní místa - řečeno po dělnicku.....
11. 10. 2013 | 18:25

KvL napsal(a):

Mám nápad jak zvýšit spotřebu uhlí a zaměstnanost, v naší republice je ještě několik desítek provozuschopných a do tohoto stavu uveditelných parních lokomotiv, vzhledem k jimi dosahovaným rychlostem a tomu, že velké množství našich tratí na vyšší doposud není, mohly by jezdit místo dieselových lokomotiv a tím by došlo ke zvýšení spotřeby uhlí a snížení importu paliv, navíc vzroste zaměstněnost, protože bude zapotřebí topičů.
Taky by se z uhlí dal vyrábět benzín, pokud je opravdu tak levné. Nebo postavme široký rozchod z Polska do Ostravy, co do Ostravy, klidně až do Karlových Varů a pak můžeme uhlí vozit až na Sibiř a na lodích do Japonska.
Nebo bysme mohli zavřít jaderné elektrárny, když to po nás neustále Rakousko a nahradit jejich produkci zvýšením produkce v elektrárnách uhlených a tím by se dala zvýšit spotřeba uhlí.

(Berte to tak trochu jako vtip, doufám, že je takový napad nenapadne)
11. 10. 2013 | 18:27

Rumcajs napsal(a):

Uhli za 100 mld., jehoz vytezeni prijde na 150 mld ,nema zadnou hodnotu.

Planovaci a pratele socialnich jistot casto strasi nezamestnanosti,ale pravda je takova, ze kdyz se nejaky dychavicny moloch nechal padnout, z jeho popela vyrostlo casem x mensich zivotaschopnych firem. Kdezto kdy se ten moloch sanoval, vetsinou polykal jenom dalsi penize aniz by kdy dosel k prosperite.
11. 10. 2013 | 19:18

Parabellum napsal(a):

KvL

Také by se daly zadrátovat hranice, a znárodnit kapitalistický majetek, že. Na to konto by na nás celý svět, se kterým obchodujeme, vyhlásil embargo, a bylo by popiči jak s ropou tak plynem. A uhlí by se následně dalo těžit nikoli jako energetická surovina, ale jako ideologická potřeba, která se bude využívat ke čmoudění z komínů, aby se kapitalistům dokázalo, že kola dějin se točí i bez nich:-))))
11. 10. 2013 | 20:11

ex-nemo napsal(a):

Opět tu opakuji názor profesora VŠB v Příbrami Bohumila Stočesa jednoho z největších montánních odborníkú u nás, názor vyslovený před skoro sto lety a stále platný, protože logický.
Udržování beznadějně nerentabilních dolů je nesprávné, práce na takových dolech nepřináší užitek nýbrýž škodu, protože odčerpává výsledky práce druhých. To prohlásil člověk, který se celý život živil hornictvím (jako já) a dost se v něm vyznal.
Nicméně páni ministři i pak Witassek si lámou hlavy úplně zbytečně.Stejný, ba horší problém už někde řešili a vyřešili, totiž v Británii, když uzavřeli pětkrát tak velké doly než OKR v jižním Walesu. Majorova pravicová vláda byla iniciátorem tohoto revitalizačního procesu, který dopadl nad očekávání dobře.
Pravdu dávám panu autorovi v jednom. Je potřeba se naučit anglicky. Pak sednout na letadlo a podívat se jak to v té Anglii dělali a udělat to taky tak.
Toť vše; ale myslí-li si pan Witassek že posadí-li havíře k pásu montovat nějaké mikrosoučásti povede k úspěchu, je asi na omylu.
11. 10. 2013 | 20:22

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, trochu o zlatokopech haviřskych.
Černé zlato ne.
Ta zmiňovaná tu ďura paskov je jen pár metrů od moji zahrady.
Nejdražší uhlí na světě a já to zase díky sockomu budu asi platit, jak tenkrát když to úžasné sockom dílo otvírali.
Náborové příspěvky pro zlatokopy z celé republiky - na tehdejší dobu luxusní.
Byty okamžitě a zadarmiko, na tehdejší dobu luxusní.
Platy, na tehdnejší dobu luxusní.
A spousty další a neskutečných výhod na tehdejší dobu luxusních atd atd.
Za čí peníze asi tak, že.
Staři haviři tu enem hlavami vrtěli.
Zehni se vole bo sje na dole, říkali furt těm mladým přivandrovalcům ze žiliny, michalovců atd.
Kluci z uhelného průzkumu, v dědině, už tenkrát věděli, že je tam sice dobrý uhel, ale ekonomicky na dvě věci.
No ale zpátky k zlatokopům.
Slušný zlatokop, rabuje a rabuje a rabuje, ale když claim vyschne, pokorně sbalí bágl, zabalí poslední nugát pro horší časy a táhne dál.
Volně podle jistého londona.
Těm tzv našim zlatokopům, černým, dali medaile, hrdiny sockom práce, jako kdyby jiné lidské konání nebylo důležité a vypěstovali v nich neskutečný pocit – jsem horník a kdo je víc.
Tož tak přo patku, sockom vam pomože, do hrobu určitě.
Veskriz.
http://ateo.cz/f/images/z/ZavadilLM.jpg
11. 10. 2013 | 20:34

Yosif K napsal(a):

ex-nemo napsal(a):
Toť vše; ale myslí-li si pan Witassek že posadí-li havíře k pásu montovat nějaké mikrosoučásti povede k úspěchu, je asi na omylu.
11. 10. 2013 | 20:22
Jak říkávala Gertruda Steinová: Hornik je hornik je hornik.
Horníka ve 40 letech opravdu těžko učit montáži mikrovlnek (což byl jeden z programů zaměstnanosti - LG montoval v Yorkshire mikrovlnky atp - tehdy byly v GB zplundrované 30 lety socíku o polovic nižší mzdy než v jižní Korei).

V GB byly solidní "hornické renty" - nebyl problem se propít až do starobní penze. V česku se to bezpochyby vyřeší nemlich stejně, tedy pokud se Zemanovi nepodaří natlačit do Ostravy nějakýho Bridgestone, pakliže s někým takovým jednají.....

Ovšem lákat investory do města kde dělnasi řeší spory se zamětsnavatelem zdemolováním kanceláří může být problem.

Socdem a odboráři zase svou demagogií a štvaním nadělali do dělnického hnízda, suma sumárum dělnické odbory jsou největšími škůdci dělnictva......
11. 10. 2013 | 20:38

ex-nemo napsal(a):

ad Wb garden
No to doufám že jsi si těch ohromnbých výhod hornictví taky užil, ještě když to máš tak blízko ! To bylo otevřené všem, dokonce i politicky nespolehlivým. A pořád tam jaksi lidí nenadbývalo; dokonce i dneska tvoří značnou část zaměstnanců cizinci; čím to asi je ?
Ach, ta závist, ta naše čecháčkovská závist !
11. 10. 2013 | 20:52

KvL napsal(a):

to: Parabellum
Hranice bych nedrátoval, to se mi nelíbí. Většina lidí by stejně neodešla, ať by se tu dělo co chtělo (a není mi to jasné),

Jenomže je problém v tom, že vlastně ani nevíme, kolik uhlí vlastně máme. Existují totiž ještě hluboké pánve, které nikdo pořádně nezkoumal, kupříkladu Němčičská pánev, asi tak 3km pod zemí. http://geologie.vsb.cz/loziska/exkurze/exkurze2004/

a jestli se neluftli, tak by měly být zásoby uhlí pro nás dostatečné http://geologie.vsb.cz/loziska/loziska/loziska_cr.html#Evidovan%C3%A1%20lo%C5%BEiska%20energetick%C3%BDch%20surovin
(vím, že u ropy jsou to nebilanční zásoby, ale stejně se mi ten údaj nezdá)
11. 10. 2013 | 21:06

Yosif K napsal(a):

Kelt napsal(a):
Pane Witaseeku,
cituji"když je dnes 9 let po privatizaci OKD a pod Paskovem je uhlí za 100 mld.,proč to tedy socialisté a Zeman prodali spekulantovi za pohé 4 mld.?"
To je argumentace místních "Pepků Vyskočů".
Takže:
1/"socialisté"neprodali uhlí",ale minoritní balík akcií na základě odborného posudku nezávislé zahr.firmy.
2/neprodali ho spekulantovi Bakalovi,ale zcela jinému subjektu,od kterého zhruba po čtyřech měsích koupil "Bakala"stoprocentní balík akcií
11. 10. 2013 | 17:22
1) socalisté lépe řečeno osbolševici na MPO prodávali posbolševikům z KARBON INVESTU. Souzi udělali souhům cenu a VELMI M2KK0 PRIVATIZAČNÍ PODMÍNKY. Koláček a Votava podobně jako bolševici z MUSu koupili důl za peníze dolu samotného. Jinými slovy za pět prstů a vše bylo mezi bolševiky OK.

Problem nastal kdzž bolšedvici Koláček a Votava prodali doly za 10 miliard Bakalovi. Ten není ani bolševik, ani bývalý bolševik, investoval a ještě si sprosták nechal vyplácet dividendy, a nechce provozovat důl který má ted ztrátu 1,5 miliardy ročně, navíc není to soudruh jako je Koláček a Votava, plivejme tedy na něj, všichni poctiví levičáci plivejme na něj, je to darebák, nebyl v KSC, nebudoval komunismus.
11. 10. 2013 | 21:12

ZdeněkJ. napsal(a):

wbgarden
"....zabalí poslední nugát pro horší časy a táhne dál...."
A ještě by mohl zabalit hořkou čokoládu nebo pralinky.
11. 10. 2013 | 21:52

SuP napsal(a):

Ať si horníci založej družstvo a těžej si to uhlí za svý, vydělat na to můžou jeho prodejem. A "...poslanec Milan Šťovíček (VV),..." jim tam může dělat přecedu. Budou mít práci a uhla za 100 miliard. No neberte to.
11. 10. 2013 | 22:13

drzá držka napsal(a):

Witassek, oni doma neplánujou a ani si neplánujou svůj osobní život, že tak nesmyslně cancaj?
11. 10. 2013 | 22:39

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ponorkáři bývalý, moje mama byla selska děvucha, djpvs, takže já žiju na dědičné hroudě sockome z čech, když už mluvíš o závisti.
Z mozolů svých a svých předků.
Žadne davki, sebrali nam co mohli, komouši.
To jistě ponimaješ propagandisto.
Takže ukaž taky co kromě sockom propagandy umíš čecháčkovský.
Ať se též posmějem.
Jinak podzim tu v tzv. průmyslové krajině vypadá i takto.
Veskriz.
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20-%20autumn%202009/album/slides/wbgarden%20autumn%2030.html
11. 10. 2013 | 23:34

Jakelin de Mailly napsal(a):

wbgarden

Vidím, že naše rody mají stejnou historii.
12. 10. 2013 | 00:19

Pavel13 napsal(a):

My už toho Bakalu k té těžbě donutíme, i kdybychom mu měli ke každé vytěžené tuně přidat zlatou cihlu z ČNB!
Zas buděme na Ostravsku rubať jako na Donbase!
12. 10. 2013 | 04:54

buldatra napsal(a):

Co s Ostravskem?

Když už naši nejlepší z nejlepších, papaláši vezdejší, za téměř čtvrtstoletí dokázali, že nic rozumného vymyslet nedokáží, měli by se toho chopit ostatní.

Asi by proto nebylo od věci vyhlásit nějakou celostátní soutěž o nejlepší nápad pro budoucnost Ostravska..Podpořit to vysokou odměnou pro vítěze, třeba miliardou a vsadím boty, že se něco opravdu betálnýho vymyslí.
Lidi u nás nejsou blbí a jsou-li motivováni, vždy to jde.

Zatím ale vidím všude, na Ostravsku jakbysmet, demotivaci. A to je špaténka.

Z horníků minulý režim udělal cosi jako privilegovanou vrstvu. Motivoval je a horníci se mohli přetrhnout. Je jich mnoho a uhlí a jejich práce už není na pořadu dne, motivace veškerá žádná, nasranost vzrůstá. Mohli by být sirkou vhozenou do barelu s benzínem. Pak už by bylo pozdě hledat nějaké rozumné řešení.

Nejhorší je zavírat oči a zacpat si uši, protože ten problém tu je a není malý. Nějaký řečičky kolem o rekvalifikaci a drobném podnikání a stěhování se za prací někam (kam?) jsou k ničemu, jak letitá praxe ukázala.
Proto to chce vrátit se zpět na zem a zeptat se lidí. Víc hlav víc ví.
12. 10. 2013 | 08:36

ex-nemo napsal(a):

wb garden
Takže ten sockom mi stačí, dále diskutovat se sprostým selským gruchem nemíním i když si dal vznešený anglický nick. Měj se dobře a můžeš zuřit nadále,jak ti havíři se mají dobře a ty zřejmě ne. Diskuze s primitivem který neumí než sprostě nadávat je asi stejně produktivní jako teď těžba na Paskově (vlastně Staříči, v Paskově už je jen prádlo)
12. 10. 2013 | 08:51

Anna napsal(a):

Libor Witassek
"Malinký záblesk světýlka přes uhlím nezaprášené brýle zazněl alespoň od rektora Vysoké školy báňské, který zdůraznil, že budoucnost je především v nových podnicích, které vzniknou a využijí nové vyspělé technologie, dále zástupce významné IT firmy, aby se konečně lidé na Ostravsku naučili anglicky, "

"3. IT firma si stěžovala, že jim místa utíkají do Číny a Indie, protože skandinávský majitel nechce denně řešit problém, že se nedokáže v Ostravě domluvit v taxíku či v restauraci, což v Číně ani Indii řešit nemusí. Na další diskuze nezbyl čas."
---------------------------------------------------------------

Umět angličtinu a další světové jazyky je bezesporu výhoda. Znalost angličtiny u všech obyvatel Ostravska by však nevyřešila problém Ostravska s nezaměstnaností. V USA a Velké Británii převážná většina lidí mluví anglicky, přesto mají problémy s nezaměstnaností.

IT firmou uvedené zdůvodnění považuji za absurdní z těchto důvodů:
- švédský majitel firmy, který "nechce denně řešit problém, že se nedokáže v Ostravě domluvit v taxíku či v restauraci", by kvůli tomu nepřeváděl místa do Číny a Indie, ale jezdil autem firmy či z půjčovny a chodil do restaurací na Ostravsku, kde se anglicky domluví,
- švédský majitel firmy, který "nechce denně řešit problém, že se nedokáže v Ostravě domluvit v taxíku či v restauraci", by kvůli tomu nepřeváděl místa do Číny a Indie, ale do anglicky mluvících zemí.
Podle mě pracovníci, jejichž místa majitel firmy převedl do Číny a Indie, neodváděli za svůj plat práci, se kterou by byl majitel firmy plně spokojený.
Podle mě tato IT firma svádí své problémy s převodem míst do Číny a Indie na neznalost angličtiny některých lidí na Ostravsku.

------------------------------------------------------------

"Potenciál zaměstnanosti se v tradičních sektorech již díky globalizaci vyčerpal, přichází relokalizace a růst místních ekonomik. A ty potřebují nové vysoce kustomizované technologie, vertikální hydroponické farmy, 3D tiskárny, nová digitální řešení, umělou inteligenci, hi-tec elektromobily atd, atd."

"Objektivně je potřeba pánům ministrům poděkovat, alespoň do Ostravy přijeli a diskutují, což je jistě krok správným směrem, vyrazili z Prahy východním směrem, neboť to bude právě Východ, kdo bude v dalších dvou dekádách udávat světové trendy a kde bude možné uplatnit české služby a produkty."
---

Proč mi to jen připadá jako projev plánovače???
12. 10. 2013 | 09:22

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ponorkáři bývalý, a co jsem ti tak měl odpovědět na tvá moudra o mém užívání výhod havířských.
Jinak si pochopitelně diskutu s kým chceš, zatím je tu ešče furt demokracie, myslím.
Jo a pokud nevíš, jak vypadají sprostá slova, přijď se do ostravy vyučit.
Baník ....
Veskriz.
http://ateo.cz/f/images/s/SasekSkromach.jpg
12. 10. 2013 | 09:46

věrozvěst miloš napsal(a):

Ministři Rusnokovy vlády by měli odejít spíš za několik týdnů než měsíců. Přitom se ale chovají jako kdyby měli vládnout na věčné časy a nikdy jinak.
12. 10. 2013 | 10:58

Kelt napsal(a):

Yosif K.,

zase LŽETE,jako když Rudé Právo blahé paměti psalo a Goebbels řečnil.
Privatizace OKD proběhla v rámci KUPONOVÉ PRIVATIZCE mezi roky 1966-1977 za "socialisty"KLAUSE.
Minoritní podíl akcíí-46% prodala až soc.dem.v roce 2004.
Když již LŽETE,tak alespoň tak,aby se to nedalo ověřit-děláte svému zaměstnavateli medvědí službu.
Zcela oprávněně Vás zde ironizují termínem "Josífek avanti papula".
12. 10. 2013 | 11:03

on your own napsal(a):

"zvýšit spotřebu oceli..."

V Ostravě nějak pozapomněli nebo si nestihli za čtvrtstoletí všimnout, že už jim nepřichází shora z Kremlu žádné direktivy ohledně požadované produkce oceli pro zbrojní průmysl Varšavské smlouvy. Vyrábět tisíce ocelových tanků, děl a tuny munice už zkrátka nikdy nebude potřeba.
Dnes lze levněji nakoupit ocel v Rusku a Číně včetně dopravy, i proto, že pochází ze sléváren přímo v lokalitách, kde se nejen uhlí ale i rudy přímo těží, a je už dnes v dostatečné kvalitě. Tomu se na Ostravsku nákladově konkurovat nedá.
Teoreticky lze vyrábět něco o řád kvalitnějšího, jako různé superslitiny a kompozity, které se od běžné produkce oceli odliší kvalitou a orientací na trhy. Ale asi sotva ve stejném objemu.
Lze se přeorientovat v rámci odvětví na vyšší přidanou hodnotu než jsou polotovary a zároveň s vysokou spotřebou oceli, jako na loděnice, stavět trupy říčních nebo menších tříd námořních lodí, jako to funguje v Polabí. Ovšem k něčemu takovému možná chybí ten zmiňovaný plavební kanál, který by umožnil přepravu větších objektů.
Problém Ostravska zůstává nadále problémem Detroitu, nebo slovenského Pováží - regionu se zděděnou výrobní monokulturou z úplně jiných časů a s účelem, který s těmi časy nenávratně pominul, a s nedostatečnou diverzifikací, kvůli níž s několika málo nepříliš technologicky náročnými odvětvími tváří v tvář asijské cenové konkurencí stojí a padá.
Plánovači se ještě mohou, než budou propuštěni, hodit k tomu, že shora maximálně připraví podmínky pro diverzifikaci a podporu spontánní iniciativy zdola, pokud možno ne ve formě dotací, které byněkdo musel zaplatit, ale ve formě zjednodušení prostředí a posílení infrastruktury (to asi skutečně je nutné plánovačské zlo), aby k oživení bylo co nejméně byrokratických i technických překážek. Těžko můžete bez dostatečně svižné a levné dopravní obslužnosti vyvážet něco konkurenceschopného do světa.
Místo polochcíplého polospícího rezivějícího města poddolovávajícího samo sebe a plného hald, přemýšlejícího jak obnovit neobnovitelné poměry minulosti založené na hornictví a hutnictví, které se už nikdy nevrátí tak jako pohádka mládí a dvacáté století, by se Ostravsko mělo znovu stát rozvojovou průmyslovou zónou, jako jsou v Kolíně, Plzni, Žatci, okolí Brna a mnohde jinde, nebo za hranicemi v Polsku. A porozhlížet se nejen po okolí, nebo sousedních zemích, ale po zbytku světa, kde a pro co hledat odbytiště své produkce. Mají si kde vzít příklad. A těžko mohou očekávat, že se o jějich blaho budou za ně starat v jiných, konkurenčních regionech. Ani že je natrvalo z dobré vůle budou zachraňovat kočující velcí zahraniční investoři odkudkoli, jako neslavný brněnský Flextronics, kteří kalkulují jen s existencí investičních pobídek a pak tradá zase jinam.
12. 10. 2013 | 12:22

hint napsal(a):

Není třeba hnát nezaměstnané hned na budování dálnic, vodních kanálů nebo jiných miliardových akcí, stačilo by i něco lacinějšího, co přitom notoricky chybí - kopání výkopů pro obecní optické telekomunikační sítě, i tam, kde to operátory budovat nezajímá. To je pro nevytížené stavební firmy příliš malé sousto, najmout na to komerční výkopové firmy je pro mnohé obce příliš drahé, a ty firmy najímají dovezené cizince, zatímco nezaměstnaní horníci berou sociální podporu.

V Česku skoro všude kromě větších a středních měst (v rozporu s image, který o sobě Česko do světa dělá jako technologická země), je problém dobrat se kvalitních telekomunikačních služeb na moderní infrastruktuře, a vůbec mít takovou infrastrukturu, která by je do budoucna kapacitně umožňovala. Dodnes je velká část obcí a vesnic odkázána na staré telefonní dráty natahané plánovači za hlubokého komunismu za státní peníz (protože předtím ani potom se nenašel nikdo jiný, komu by se to tržně vyplatilo se ziskem budovat), a na služby jednoho nanejvýš dvou monopolních operátorů na nich. Případně na předražené mobilní sítě, kapacitně omezené a nepokrývající celé území, pokud vůbec mají pokrytí a je příznivé počasí. Jinak jsou obce a zájemci odkázáni na různá zbastlená amatérská nebo místní řešení, která pro použití v podnikání (třeba pro umístění bankomatu v obci) nebo v úředním provozu nejsou dost spolehlivá.
Je to jedna z věcí, které trh sám neumí vyřešit (a na to tržní fundamentalisté zapomínají), i když na trhu mezera a poptávka je, a které se bez koordinace plánovačů resp. obcí a úředníků neobejdou. V menších lokalitách nikdy nebude tržně zajímavé pro komerční subjekty budovat sítě na vlastní náklady, a tam kde to zajímavé bylo, už se stalo. Především z důvodu, že takové investice jsou drahé kvůli ceně výkopových prací.

V kontrastu s tím pracovní úřady na Ostravsku, v severních Čechách i jinde platí podporu za nicnedělání tisícům kvalifikovaných horníků a jiných kvalifikovaných lidí, kteří by si dokázali poradit s bagry i s krumpáči, kdyby je úřad práce organizovaně v rámci regionu využíval. Jejich práce vyjde levněji, než dodaná komerčními firmami, což by mnohé obecní rozpočty neutáhly, přestože sítě by se obcím hodily. I v zapadlých regionech to dokáže v dlouhodobém výhledu přinést obcím nějaké výnosy z pronájmu od operátorů a pracovní příležitosti. A taky se nezdá, že by kvalitnější telekomunikační sítě byl ochoten do zapadlých vesnic přivést kdokoli jiný.
12. 10. 2013 | 14:03

zemedelec napsal(a):

Pane Witassek.
Jdu dost dlouho,tak nevím jestli zaznamenáte o co mě jde.
U těch odcházejících firem,co je problém?
Končí jim daňové prázdniny,vysoké náklady,nebo ještě něco jiného.
Můj názor je,že to není kvalitou výroby,mzdovými náklady,ale celkové náklady a právě za energie.
12. 10. 2013 | 17:10

Yosif K napsal(a):

Ohledně Detroitu:
Je názor že za úpadek Detroitu může příliš MNOHO přerozdělování,
je názor že za úpadek Detroitu může příliš MÁLO přerozdělování.

Detroit je však i v sociálně myslící Francii,
Detroit je však i v sociálně myslícím Dánsku,
Detroit je však i v sociálně myslícím Švédsku,
Detroit je však i v sociálně myslícím Norsku.

I v Kodani, Goteborgu, Stockholmu a Oslu jsou čtvrti kde všechno lidem padá na hlavu a kam se bojí i policisté, čvrti kde raději policie nezasahuje pokud lidičky nezačnoiu vypalovat celé domy.

Problém je v nečem jiném než v nedostatku přerozdělování.
Problém je v nečem jiném než v nedostatku tradičního "státního" plánování.
Problem je v kulturním backgroundu těch či oněch lidiček tu či onde. Ten se sice změnit dá, ale v průměru to jde dost pomalu - a zase jak u koho.

Obecně lze říct že čím vyšší vzdšlanost tím menší problémy, přičemž enkterá etnik "sama od sebe" přikládají vzdělanosti velký význam a některá etnika na vzdělanost dlabou. A nemá to nic společného s příslušností ku "kovkazské rasové skupině" viz studijní úspěchy činanů a korejců a vietnamců třeba i v USA.

Pokud se někdo chce navážet do Detroitu jako do příkladu selhání trhu, at se podívá kdo v Detroitu bydlí.

Pokud někdo chce dávat švédsko jako příklad úspěchu či neúspěchu socalistického plánování at se podívá do Goteborgu a Stockholmu Husby atd atd - samozřejmě je evidentní souvislost s tím kde které etnikum bydlí atd atd.

Zajímavé je jak levicoví soudruzi brojí proti "exportu demokracie" do států kde se nějak moc demokracie zatím nechztá. Na druhé straně nadšeně žádsjí export švédských poměrů do česka. Proč ne? Češi nejsou sice Somálci ale nejsou ani švédi. Věci se nemění tak rychle aby se švédské poměry daly zavést v česku během jednoho volebního období nějakým befelem z Lihového Domu.

Dále - plánují ve skandinávii ze státního sektoru zachranovat hute nebo strojírny nebo ericssona nabo Nokii? Většinou nikoliv.

Dále - pro některý sociální skupiny jsou tzv "montovny" lepší alternativa než někde krouhat zelá nebo kopat kanály. Dále na montovny se nabalují VĚTŠINOU i sofistikovanější věci - R and D atd.
13. 10. 2013 | 02:47

Yosif K napsal(a):

zemedelec napsal(a):
U těch odcházejících firem,co je problém?
Končí jim daňové prázdniny,vysoké náklady,nebo ještě něco jiného.
Můj názor je,že to není kvalitou výroby,mzdovými náklady,ale celkové náklady a právě za energie.
12. 10. 2013 | 17:10
Mzdový náklady v mnoha přřípadech roli hrají. Když firma stěhuje výrobu do Rumunska tak jsou mzdový náklady určitě dominantní, jinak by tam nelezli. To je život, to je cena za to že mzdy jsou v česku vyšší než v Rumunsku. Johnson Controls však otevírá JINÝ PROVOZ v česku atd. Nakonec i solvináci nejakou práci najdou, netřeba něco extra dotovat atp.
13. 10. 2013 | 02:51

Yosif K napsal(a):

Pane Hint - pokud nekjdo zkusí jakkolic zamenstnávazt nezaměstnané přes obce atp, tak bude obviněn z otrokářství pokud nebude platit plné tržní mzdy.

Pokud bude platit plné tržní mzdy, tak to přijde na stejný peníze jako najmout soukromou firmu.
13. 10. 2013 | 02:53

Kelt napsal(a):

Yosif K.,
"Pane Hint-pokud nekjdo zkusí jakkolic zamenstnávazt nezaměstnané přes obce atp,tak bude obviněn z otrokářství pokud nebude platit plné tržní mzdy.
Pokud bude platit plné tržní mzdy,tak to přijde na stejný peníze jako najmout soukromou firmu."

Tento nesmysl dokumentuje Vaši absolutní ekonomickou negramostnost.
Najatá firma bude účtovat kalkulovanou cenu,která kromě mzdy,odvodů z mezd, režijních a přímých nákladů také zahrnuje zisk.
Držte se raději teorie,že všechny problémy EU spočívají v rozhozu peněz lumpenproletariátu z helikoptér-to je sice také hloupé,ale alespoň úsměvné.
13. 10. 2013 | 10:10

malorolník napsal(a):

ty vertikální hydroponické farmy, to bude fajn, umožní pěstovat banány i v podkrkonoší a když bude dost levných banánů, tak to bude důkaz, že kapitalismus zvítězil nad lží a nenávistí
13. 10. 2013 | 10:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy