Klaus, Jakl, Blažek – největší právní blamáž v historii České republiky
Tak jsem se v neděli na Primě ptal pana Jakla, kde má onen evropský judikát, který by ospravedlňoval zastavení stíhání po šesti či osmi letech. Stejně se ptala i Česká televize a kdekdo další. Nakonec se nám dostalo odkazu na jeden jediný případ „Santos versus Portugalsko“, který se odehrál u Evropského soudního dvora pro lidská práva v roce 1999. Teď s ním hradní chlapci pan Jakl či Koudelka opakovaně šermují v médiích.
Má to jeden malý háček nebo spíš pořádný hák. Nikdo ze jmenovaných zřejmě o této kauze skoro nic neví. Kdyby si dali tu práci a přečetli si, o čem ta kauza je, muselo by je to notně vyděsit. Poskytuje totiž jasný a pádný důkaz proti zvůli a cynismu oné tlusté čáry za minulostí, které říkají amnestie, kterou nám připravili a která nemá být ničím jiným, než tečkou za včerejšími tunely a podvody.
Možná jim překáží francouzština. Nikdo si nedal tu práci, aby si přečetl případ „Santos proti Portugalsku“ - příběh pana Santose, který dostal nekrytý šek a podal trestní oznámení na toho výtečníka. Ten ale se stal nezvěstný a k soudu se nedostavoval. Tady je jádro pudla. Pánové z Hradu a ministerstva spravedlnosti si bohužel o této kauze přečetli pouze odstaveček ve stati profesora Jana Musila „Rychlost trestního řízení“. Pan profesor se v tomto textu bohužel spletl. Ten kdo nechodil k soudu nebyl stěžovatel jak chybně uvedl pan profesor, ale pachatel, který se vyhýbal spravedlnosti stejně jako naši čeští tuneláři.
Pan Santos podal civilní žalobu kvůli odškodnění. Dlouho se nic nedělo. Proto se obrátil na Evropský soud.
Evropský soud pro lidská práva se žalujícího pana Santose zastal. Postavil se na jeho stranu a konstatoval, že podle článku 6 odst. 1 příslušné listiny došlo průtahy k poškození jeho práv. Přisoudil mu odškodnění 800 tis. escudos za nemateriální újmu, kterou tím utrpěl. Evropský soud zároveň vyslovil přesvědčení, že civilní řízení bude v Portugalsku dokončeno a rozhodne o konečném odškodnění.
Co tedy plyne z chování Evropského soudu? Naprostý opak toho, co dovozuje Klaus, Jakl či Blažek. Žádné ukončení řízení kvůli průtahům, aby oběť ostrouhala mrkvičku. Evropský soud chrání právo obětí na náhradu škody. Tento rozsudek se v žádném případě nedá použít jako argument pro zastavení dlouhotrvajících trestních řízení. Klaus, Blažek ani Jakl určitě vůbec neví, že si zde stěžoval ne stíhaný, ale poškozený. Oni zřejmě vůbec netuší, že zde šlo o průtahy při civilním řízení o náhradu škody způsobené poškozenému a naprosto ne o stížnost proti délce trestního stíhání ze strany pachatele.
Je děsivé pomyšlení, že tito naši „vašnostové“ rozhodují o tak vážné věci jako je amnestie s dopadem pro desetitisíce lidí – stíhaných stejně jako obětí – a nedali si ani práci ujasnit si řádně argumentaci - plácají si to v televizi a vlastně ani neví o čem mluví. Anebo to ani pořádně nechtějí vědět, vzali, co bylo nejblíže po ruce, protože tu jde o úplně něco jiného než je nějaká pitomoučká spravedlnost pro okradené.
Vyzývám, aby všichni z Hradu a ministerstva spravedlnosti aspoň přestali lhát. Přestaňte lhát o tom, že po téhle vaší amnestii v případech zastavení trestního stíhání mají oběti všech těch tunelů a podvodů nějakou šanci domoci se odškodnění či náhrady. Občané, kteří bohužel svěřili své peníze podvodným bankám, kampeličkám či různým společnostem, které z nich vytáhli peníze, mají ve svých sporech jako protějšek právě tyto firmy a obchodní společnosti. Pokud zahájí civilně právní spor, tak to bude vůči firmě, která jim dluží prostředky. Pokud se podvodů dopustili manažeři ve vedení těchto společností, tak tyto fyzické osoby nesou odpovědnost jen tehdy, pokud jim bude prokázáno, že spáchali trestné činy. To ale amnestie vylučuje. Amnestie trestní řízení zastavuje a podvodníci jsou prohlášeni za nevinné. Pokud poškozený podá žalobu, ale nemůže doložit, že někdo spáchal trestný čin a způsobil mu škodu, nemá šanci. Proto říkám, PŘESTAŇTE LIDEM LHÁT! Hodili jste všechny tyto poškozené a oběti přes palubu. A ještě jim slibujete těšínská jablíčka.
Korunku tomu všemu nasazuje dnešní prohlášení Karla Schwarzenberga, který říká, že by to alespoň částečně těm poškozeným mohl uhradit stát. To je paráda. Uloupené miliardy zůstanou všem těm podvodníkům Chvalovskému, Berkovi, Pitrovi, Větrovcovi a mnoha dalším a my občané se složíme, abychom těm tisícům okradeným chudákům jejich ztráty trošku zmírnili. K čemu tu pak k sakru máme všechnu tu justici, policii, soudy atd.?
A králem všech těchto kouzelníků je zase pan Kalousek, který prohlásil, že vláda je zodpovědná za způsob provedení a ne za rozsah amnestie. Pěkně jste to vymyslel pane ministře. Jen bych vám doporučil, abyste si přečetl příslušnou učebnici pana R. Suchánka z Právnické fakulty, kde byste se dozvěděl, co musí vědět každý student ke zkoušce, že za obsah stejně jako rozsah amnestii je plně odpovědná vláda. Dokonce i Ústava to říká jasně v článku 63 odst.4.