Amnestie nese rysy práce justiční mafie
A co když takový seznam existuje? Jenom je pro nás, prosté občany, tajný. Známe přece ty experty české justiční mafie, kteří umí nestandardně ovlivňovat soudní kauzy... Tohle vypadá jako jejich parádní kousek.
Soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka publikoval v MF Dnes názor, že tahle amnestie byla ušita na míru několika kauzám. Píše: „Někdy mi přijde jako záměr, aby se naše trestní řízení nezrychlilo. (…) Možná by bylo jasněji, kdyby pan prezident prozradil, kdo text jeho amnestie připravil a redigoval.“
Třešinka na dortu je předvánoční návrat obžalovaného exmanažera vytunelovaného fondu Trend Miroslava Vlastníka. Tenhle člověk se nechal na pražském letišti v prosinci zatknout po osmi letech útěku, protože se zřejmě rozhodl, že bramborový salát chce tyto vánoce jíst ve vězení. Určitě vůbec netušil, že 1. ledna se mu brány vězení otevřou… A pak že štěstí není muška jenom zlatá! Kdyby se totiž do země nevrátil, tak by se na něj amnestie nevztahovala. Kéž bych mohl věřit tomu, že za tento šťastný návrat nikdo nikde žádnou odměnu neinkasoval.
Nedělá si z nás někdo dobrý den? Dovídám se, že v kauze Český dům v Moskvě, ve které byla způsobena škoda více než 50 miliónů, už bylo zásluhou amnestie zastaveno trestní řízení. To by mě zajímalo, jestli se státní zástupce vůbec odvolá. Kdosi tady sliboval, že se bude bojovat. Nemylme se ale přátelé, žádný velký boj nebude.
Všechno tohle novoroční dění podkopává důvěru v právní stát. K čemu tady pracovat na zákonech, když je stát přestává vynucovat, když zákony neplatí pro všechny? Tahle naše česká amnestie nemá v civilizovaném světě obdobu. Ani amnestie totiž nesmí podkopávat důvěru v právní stát, jehož základem je, že soudy nezávisle a spravedlivě rozhodují o vině a trestu.
Takhle to ale vypadá, když je prezidentem v zemi člověk , který nezná špinavé peníze. Svými kroky omilostňuje tuneláře a podvodníky, podrývá důvěru k demokracii, pomáhá tomu, aby lidé nakonec řekli: Chceme vládu pevné ruky.
Plnou odpovědnost za tyto události ale nese vláda v čele s premiérem. Český prezident není z výkonu své funkce odpovědný. Podpis prezidenta na amnestii znamená, že plnou odpovědnost za jeho krok nese vláda. Je směšný pokus premiéra Nečase tahat prezidenta na připravované jednání Sněmovny, aby svůj krok před poslanci vysvětloval. Právě proto, že prezident je při výkonu své funkce neodpovědný, tak si na něm nemáme co vzít. Z amnestie se musí zodpovídat vláda. Z toho se nijak nevyzuje ani nevylže.
Český premiér Petr Nečas svým chováním degraduje sám sebe a snaží se utéct od odpovědnosti. Stejně trapně se chovají ministři, když ukazují na prezidenta: To on za to může!
V této zemi nežijeme v žádné absolutistické monarchii. Nikdo není nad ústavou. Poslanecká sněmovna nemůže odhlasovat cokoli. Jako poslanec musím ve všem, o čem rozhoduji a hlasuji, respektovat ústavu a zákony. Stejně vláda nemůže žádným krokem překročit ústavu. A proto také prezident nemůže učinit krok, který je v rozporu s ústavou. V právním a demokratickém státě musí být amnestie přezkoumatelná. První nutný krok je proto ústavní stížnost, která poukazuje na to, že v této zemi byla hrubě pošlapána práva občanů na spravedlivý proces, práva obětí a postižených, což je v příkrém rozporu s principy právního státu a posílá nás to někam do necivilizované džungle.
Možná jsem měl kdysi s Václavem Klausem spoustu sporů. Dnes mě ale osoba prezidenta vůbec nezajímá, ani jeho budoucnost. Zajímá mě jediné: co novoroční krok exekutivy dělá s touto zemí.