Spoluodpovědnost za amnestii nese celá vláda a především premiér Nečas!

10. 01. 2013 | 11:12
Přečteno 3278 krát
Jeho výmluvy, že neměl jinou možnost, než ji podepsat, jsou trapné.
Pokud by ji nepodepsal, žádná amnestie nebude.


Je to smutné o to víc, že vláda se při svém vzniku označovala za vládu výrazně protikorupční.
Nikdy se jí ovšem nepodařilo výrazně zabojovat proti korupci a řada jejích ministrů právě kvůli podezření z korupce musela odstoupit.
Premiér Nečas stále více lavíroval mezi stranickými mafiány, až se jimi nechal udolat, což se naplno projevilo i v případě výměny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který byl trnem v oku těm, kterým hrozilo, že na ně spravedlnost dosáhne.
Je pozoruhodné, kolik času a energie vláda věnovala amnestii ex post.
Pochopitelně, někteří ministři se mohou cítit poškozeni premiérovým podpisem, protože i oni jsou nyní spoluodpovědní a masová vlna společenských protestů je nenechává klidnými, snad až na ministra Kalouska.
Své pochybnosti však měli vyjádřit dříve, pokud je ovšem premiér Nečas o připravovaném kroku informoval. Postupně se totiž ukazuje, že takový rozsah amnestie nebyl náhodný, ale byl dobře promyšlený a předem připravený.
Skutečnost, že si premiér obrovskou nevoli ve společnosti uvědomuje, a že ho hluboce zasáhla, je dojemné. Měl by však přestat hledat výmluvy a argumenty, proč musel amnestii podepsat a měl by otevřeně přiznat, že selhal, omluvit se národu a odstoupit!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Badal napsal(a):

když my víme prd jaké hrátky tam kluci hrají. Odvolání Peak vyřízené během 16 minut jasně napovědělo, že jsou tam nějaké dohody v duchu když pro mne uděláš XXX, já pro tebe jakoukoliv křivárnu YY.
Samozřejmě že podpis premiéra není formalita. Kdyby nepodepsal, amnestie není. Když podepsal, má stejnou zodpovědnost a podíl jako Klaus
10. 01. 2013 | 11:20

J.V, napsal(a):

Zajímalo by mne zda se amnestie vztahuje i na Koženého- to se také táhne více než 8 let
10. 01. 2013 | 11:22

jakr napsal(a):

A za druhé - Nečasovy výmluvy, že "nemohl jinak než podepsat," jsou - jak všichni víme a dnes máme široce potvrzeno ústavními i jinými právníky - nestydatou a drzou LŽÍ PANA NEČASE.
Takový člověk nemá sebemenší právo být v nejvyšším státním úřadě a měl by i z tohoto důvodu OKAMŽITĚ ODSTOUPIT !!
10. 01. 2013 | 11:24

David napsal(a):

Novinky.cz:

Pavel Rychetský k amnestii: Jsme svědky neuvěřitelného diletantismu

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) prohlásil, že prezidentská amnestie byla připravena diletantsky. Premiér Petr Nečas (ODS) si měl podle něj před svým podpisem prezidentského rozhodnutí nechat zjistit, jaký bude mít amnestie dopad. Tak vážný krok nemůže podle Rychetského udělat sám prezident.

10.1.2013

"Jsme svědky neuvěřitelného diletantismu. Od roku 1920 všechny amnestie připravovala vždycky vláda v čele s ministrem spravedlnosti, nikoli Hrad," řekl HN Rychetský.

Podle něj je takzvaná kontrasignace premiéra v ústavě proto, aby vláda mohla mít amnestii nejen připravenou, ale aby také posoudila její dopady.

"Není v kompetenci prezidenta ani premiéra to posoudit, to musí udělat armáda úředníků ministerstva spravedlnosti," sdělil Rychetský. Vláda si podle něj měla nejprve zjistit, koho amnestie vlastně očistí.

Nečas ve středu novinářům řekl, že amnestie je výsostným právem prezidenta a předseda vlády podle ústavních zvyklostí svým spolupodpisem pouze potvrzuje, že není v rozporu s právním pořádkem.

Nečas mohl Klause klidně zastavit, míní ústavní právníci

Prezident Václav Klaus v úterý v emotivním prohlášení pro Českou televizi označil kritiku amnestie za útok proti své osobě a myšlenkám, které zastává.

http://www.novinky.cz/domaci/289842-pavel-rychetsky-k-amnestii-jsme-svedky-neuveritelneho-diletantismu.html

--

Jestli-že taková důvěryhodná autorita, jakou bezesporu je Pavel Rychetský o amnestii prohlásí, že : "Jsme svědky neuvěřitelného diletantismu", a to není sám, tak to je jen důkazem, že Klaus a ta banda vlezdoprdelků kolem něho LŽE a manipuluje s občany.

--

"...Jeho výmluvy, že neměl jinou možnost, než ji podepsat, jsou trapné.
Pokud by ji nepodepsal, žádná amnestie nebude.

... Postupně se totiž ukazuje, že takový rozsah amnestie nebyl náhodný, ale byl dobře promyšlený a předem připravený.

...Měl by však přestat hledat výmluvy a argumenty, proč musel amnestii podepsat a měl by otevřeně přiznat, že selhal, omluvit se národu a odstoupit! ..."

-----------------------------

Mafiáni nejsou žádní hlupáci!

TO NEBYL ŽÁDNÝ DILETANTISMUS!

TO BYL ÚMYSL!!!
10. 01. 2013 | 11:40

DH napsal(a):

V zásadě hlavní přisluhovač lukoil Zemana, pro zabezpečení své budoucnosti tento Zemanovec Pavel Rychetský, jako muž obé tváře.

Premiér Petr Nečas prezidentovo nečekané rozhodnutí bez váhání spolupodepsal, aniž si nechal zjistit, jaký bude mít amnestie dopad.
Úplně tím podle mne rozboural způsob, jak se o amnestiích rozhodovalo.

Ten samý Zemanův přisluhovač v otázce stížnosti senátora Tomia Okamury.

S úsměvem jemu vlastním vyhlásil nález soudu ano tento Pavel Rychetský, který byl v kauze soudcem-zpravodajem je kdykoliv ochotný za Zemana právně přelstít pravidla matematické statistiky.

Proto Pavel Rychetský v současnost velmi intenzivně řeší otázku prezidentovy amnestie a to, zda premiérův podpis pod ní je, či není pouhá formalita.
Prostě kovaný Zemanovec se pozná na dálku!!
10. 01. 2013 | 11:43

papalalulu napsal(a):

Myslím ,že poteče krev a bude to hodně bolet.Takovou bandu xindlů jedině krví jde vymyzat.Oni si s nás dělají kalešvánku.
10. 01. 2013 | 11:46

olga napsal(a):

V Bibli je něco jako že tam kde je zákon, tam je hřích.
Máme příliš zákonů, a tím i příliš mnoho vězňů. Za chvíli nás budou trestat asi i za to, že dýcháme. Řešení je přece někde jinde než v trestu. Podmínky. Špatné zákony ...
Upravme podmínky. Odpadne trestná činnost.
Přece se říká. Příležitost dělá zloděje.
A tresty? Za polití partnerky pivem - 9 měsíců. To mluví!
10. 01. 2013 | 11:49

jaj napsal(a):

Jestli vyhraje prezidentské volby Zeman, tak budeme v ještě větší pr..li a v ještě větším marasmu, než jsme teď ! A bez možnosti změny na dalších minimálně 5 let !
10. 01. 2013 | 11:57

Fox napsal(a):

O jakém zvyklostním právu to Nečas mluví. Když za návrhem amnestie vidím křivárnu, tak ji nepodepíši. Kdyby byl svéprávný, tak to nepodepíše. Nesvépravného premiéra a vládu nechci a nedůvěřuji jí.
Zvyklostním právem bylo, že předseda vítězné politické strany sestavoval vládu. Klaus toto právo také porušil.
10. 01. 2013 | 12:04

Bareš napsal(a):

Naivní Olgo, také jste podlehla báchorkám jak všichni vězni jsou nevinní. Proboha.
Ale máte pravdu, teď mají všichni čistý trestní rejstřík. Zápis v něm bude mít Tykadlo Svoboda a už ho tam má policejní ředitel Lessy.
.
V krmnálech nesedí moc lidí proto že by zákony proti zločinnosti byly moc přísné, ale proto že se tu po r.89 rozpadla morálka společnosti, být kriminálník a zloděj je normální i mezi poslanci a ministry.
Dříve se lidi styděli, když byli v kriminálu za krádeže. A styděla seza ně i jejich trodina. Po cinkání klíči nám disidenti vysvětlili, že v kriminále jsou nejlepší lidi. A dnes, všimněte si, vězni když odcházeli po amnestii, vesele mávali na kameru a poskytovali rozhovory. Po studu ani stopy, jen hrdost jak s námi vyjebkali, že jsme je museli živit, a oni nepracují, meditují a posilují.
10. 01. 2013 | 12:11

Jana Pechová napsal(a):

Vzhledem k tomu, že prezidenta Klause po tak dlouhém působení na vysokých politických postech není možné považovat za člověka, který by neznal Ústavu ČR, a přesto si nechal amnestii pokoutně připravit Hradem, je to podle mého laického úsudku na obžalobu z velezrady, která mj. zahrnuje i takové chování a jednání, které směřuje proti demokratickému řádu republiky.
(Což by tedy měl být i moment, kdy Ústava ČR svěřuje odpovědnost vládě, ale prezident nezajistí její dostatečné informování - o čemž příprava amnestie mimo ministerstvo spravedlnosti opravdu nesvědčí.)
Záležitost je i na rezignaci premiéra, který ve svojí roli jednoznačně selhal.
10. 01. 2013 | 12:15

LUF napsal(a):

Myslím že Nečas neměl zájem na amnestii pravděpodobně na rozdíl od Klause, prostě to vzal jako formalitu a podepsal. Zkuste šéfovi říct tohle vám nepodepíšu. Je pravda, že ve své funkci zodpovědnost nese
10. 01. 2013 | 12:25

Robespierre napsal(a):

Pan Rychetský nestačí vydat zdůvodnění stanoviska k stížnosti pana Okamury (jediného zvolitelného outsidera prezidentských voleb), zato ale bude kompromitovat Ústavní soud vydáváním předběžných vyjádření ke kauze, kterou soud teprve bude projednávat.

Ústavní soud je naprosto nedůvěryhodná instituce, kterou je třeba rozehnat, její zakotvení v právním řádu zrevidovat a ustavit znovu na základě přímého lidového hlasování - za každý kraj jeden soudce.
Soud, který může ano vyložit jako ne a neváhá sám sobě zvyšovat důchody je ničemný.

Pevně doufám, že se pan Okamura obrátí na Evropský soud pro lidská práva.
10. 01. 2013 | 12:28

joe napsal(a):

Hovorko, myslíte, že šlo uhlídat to stádo českých veksláků, zelinářů, taxikářů, rudých lampasáků, STBáků, esenbáků, křivých komoušů, křivých soudců a prokurátorů, ředitelů, poslanců, kolaborantů, rudých novinářů, udavačů, dalších všehoschopných šmejdů a čecháčků (viz cibulkovi seznamy) při privatizaci a náslesledujících procesech v tzv. demokracii, kdy na silových ministerstvech byli Havlovi kamarádi-kulisáci pár lidmi, kteří to mysleli dobře? Vy jste chování této pakáže hrdinsky svedl na jednu osobu a doufáte že až odejde tak bude dobře, že se tato pakáž polepší? Další prezident nás vžene plně do spárů EU a to budeme teprve koukat. Doufám, že pak budete zase hrdina a něco hezkého nám o tom napíšete!!!!
10. 01. 2013 | 12:36

Borochovsky napsal(a):

"Když se páni chovají jako prasata,je třeba je zapíchnout."Citace z románu Romain Rolland-Dobrý člověk ještě žije.
10. 01. 2013 | 13:22

Mac napsal(a):

upocený svazáček Nepohoda, který 23 let dřepí v sesli zasloužilého nomenklaturního kádra a který si vůbec nedokáže představit, že by měl ještě někdy "normálně" pracovat - ten, že by dobrovolně odstoupil???

tedy pane Hovorko, vy jste ještě větší idealista, než jsem myslel :-))))
10. 01. 2013 | 13:56

Gru napsal(a):

Robespierre

Volba soudců ústavního soudu lidovým hlasováním?
To ovšem nikde na světě není.
Obecně - ukazuje se to hlavně v USA, kde až na výjimky jsou soudci a prokurátoři voleni - žádný soudce není tak málo nezávislý, jako ten, který je volen "lidem". Ti nesoudí podle práva, ale dle "veřejného mínění", které jim sdělí noviny. Pokud ne, nejsou už příště zvoleni...
10. 01. 2013 | 13:56

Pavel13 napsal(a):

Jojo, hlavně, že nás neustále poučují, jak si máme přečíst všechno co podepisujeme, nepodepisovat čemu nerozumíme, před podpisem prostudovat podmínky, poradit se s odborníky ... a když to občane neuděláš, nediv se, že u tebe jednou zazvoní exekutor.
10. 01. 2013 | 14:14

PB napsal(a):

Těší mě jen to, že Klaus i Nečas (o Kalouskovi nemluvě) svůj katastrofický (politický) konec toliko oddálili.
Nemám křišťálovou kouli, ale takové panáčky nic dobrého nečeká.
Pokud na ně budou (a zatím jsou) krátké zákony, již od Starověkého Říma víme, co se konalo. Jsem klidná, čas je nám nakloněn!
10. 01. 2013 | 14:51

resl napsal(a):

Jestli nechce Nečas odstoupit, až Klaus nastartuje a vrhne se do přečasných voleb. Asi něco na zbabělce N. bude mít ze starých časů.
10. 01. 2013 | 15:11

Otázkář napsal(a):

Stručné, jasné, výstižné. Problém je, že Petr Nečas za více než 20 let v politice získal stejnou hroší kůži (navzdory vzhledu třídního šprta) jako lidé typu Klause a Kalouska. Tudíž jej podobné výzvy nechávají chladným.
10. 01. 2013 | 15:51

ženská napsal(a):

Všichni stále říkají, že premiér by měl odstoupit. Slova, slova a zase slova. Proč už se konečně nenajde někdo, kdo napřáhne a kopně jej konečně do řiti?
10. 01. 2013 | 16:36

Libertad napsal(a):

Pane Hovorko,

Váš čas příjde.

S upřímým pozdravem
Sidonio Libertad
10. 01. 2013 | 23:24

xxx napsal(a):

Zcela souhlasim. Vse nejlepsi v novem roce 2013 a hlavu vzhuru: Vas cas prijde.
Do te doby Pan Buh s lidovci.
11. 01. 2013 | 00:20

Jan Šafr napsal(a):

Odpovědná je vláda, nikoli pouze premiér. Způsob schválení amnestie je tedy v rozporu s ústavou! Nikdo nemůže být zodpovědný za něco, co neschvaloval. Nechápu, co tedy brání tomu, aby byla pravomocně zrušena.
15. 01. 2013 | 23:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy