Rozvojová pomoc na vlastní kůži
Možná si kladete podobné otázky a nestačí Vám jen mediální obrazy a fotky vašich známých. Možná si občas si pohráváte s myšlenkou poznat a vyzkoušet si život pod hranicí blahobytu na vlastní kůži. Takových možností přibývá. Vydat se do odlehlých komunit a dalekých zemí jinak než turisticky se v poslední době v západním světě stává trendem, který přitahuje čím dál více především mladých lidí. Rostoucí počet dobrovolnických organizací nabízí příležitosti vypravit se například na pár měsíců třeba vyučovat angličtinu do vesnické školy v Jižní Americe, zapojit se do ochrany přírody kdesi v Asii či pracovat s dětmi ulice v chudinských slumech Afrických měst.
Tyto iniciativy umožňují dnešní dospívající generaci poznat a zažít to, co si generace jejich rodičů sotva dokázala představit. Nenabízí jim ale jen globální rozhled. Díky zrcadlu nastavenému Západnímu způsobu života takové zkušenosti mění a ovlivňují myšlení, spotřební chování, volební preference, hodnoty a vlastní občanské angažmá těch, kteří se vrací zpět do „civilizace“. Tento fenomén bude s pokračující globalizací zřejmě narůstat, a bude stále snadnější pro každého zvídavce si něco podobného vyzkoušet.
Proč však o tom zde píšu? K takovým iniciativám patří totiž i program GLEN (Global Education Network of Young Europeans), jehož českou partnerskou organizací je INEX - Sdružení dobrovolných aktivit. Jde o síť jedenácti evropských dobrovolnických organizací, jíž mimojiné vděčím za zážitky a zkušenosti, které přispěly ke vzniku tohoto blogu. A protože do uzávěrky uzávěrky přihlášek na letošní projektové stáže v Africe a Asii už zbývají sotva tři týdny, dovolím si jí teď udělat malou reklamu :)
Tříměsíční projektové stáže nabízené programem GLEN jsou zaměřeny na různá převážně sociální témata. Účastníkům skýtají zajímavou příležitost pracovat pro neziskové a nevládní organizace působící v těchto zemích, poznat místní kulturu, získat cenné zkušenosti do života a zároveň se podělit o ty své. Během svého pobytu si mimo jiné mohou udělat i vlastní názor na otázky položené v úvodu. Svou pouhou přítomností si člověk snáze uvědomí, jak on sám působí na místní komunitu a lidi, s nimiž se setkává, tvoří a pracuje.
V letošním roce je možné vyrazit do Keni, Zambie, Nigérie, Mongolska, Vietnamu nebo Jemenu. Pracovní náplň je u jednotlivých projektů různá, od práce v geografii, přes mediální podporu a marketing až po sociální a pedagogickou činnost. Ostatně o mnohých z nich se můžete dočíst právě na tomto blogu. Náklady na účast v programu jsou hrazeny z prostředků evropských donorů, české zahraniční rozvojové spolupráce a Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Pokud je vám tedy mezi 21 a 30 lety, umíte anglicky, prahnete po dobrodružství a máte chuť nenechat si své zážitky po návratu jen pro sebe a své nejbližší, je nejvyšší čas vybrat si zemi, projekt a stáhnout si přihlášku.
V případě přijetí na stáž absolvujete dva intenzivní přípravné semináře spolu s dalšími dobrovolníky z jedenácti členských organizací GLENu z celé Evropy. Mezi červnem a říjnem strávíte tři měsíce na projektu a po návratu z něj už zbývá jen vrhnout se do nějaké rozvojově-vzdělávací aktivity. Bývalí čeští účatníci programu GLEN se dnes angažují například v různých českých i zahraničních neziskových organizacích, pracují v médiích, realizují různé rozvojově-vzdělávací projekty, nebo si třeba jen tak blogují :)
Uzávěrka přihlášek sklapne 25. ledna. Dálavám zdar!