Na co úředníky, lepší zakázka za 17 milionů…

18. 03. 2013 | 12:21
Přečteno 4574 krát
Představte si, máme už konečně v Česku návod, jak se dělá veřejná strategie! Nakonec jenom za 8.415.000,-- korun.

Byl jsem v čím dál větší depresi z toho, že Česká republika není na centrální úrovni strategicky řízena. Samá kauza při rozdělování dotací, samé selhání z vládních mnohamilionových projektů typu státní pokladna, S-karta a podobně. Nedávno mě ale jedna kamarádka příjemně potěšila. Už nemusím být smutný. Všechno je vyřešené. Představte si, že máme v Česku návod, jak se dělá veřejná strategie. A ani to tak moc nestálo, jenom 8.415.000,-- CZK.

Díky nádhernému projektu „Metodika přípravy veřejných strategií“, hrazeného z Evropského sociálního fondu, již české úřady ví, jak se taková veřejná strategie má dělat. Stačí jen kliknout na www.verejne-strategie.cz. Najdeme zde komparativní analýzu, návrh institucionálního rámce a regulatorního prostředí strategické práce, akční plán, spolupráci na přípravě tvorby Strategie veřejných služeb, oponenturu procesu pilotního testování a nesmí chybět oponentura navržených změn v Metodice. Zní to opravdu báječně! A k tomu všemu Ministerstvo financí ušetřilo miliony. Předběžně na tuto analýzu naplánovalo cenu dvakrát vyšší, 16.920.000,-- CZK. Kapka v moři, ani náhodou… Je vidět, že to ministerstvo myslí s rozpočtovou odpovědností opravdu vážně a začíná nám za „všechny prachy“ řídit celý stát. Abych nebyl jednostranný a nevychválil jen jeden projekt, jsou tu podobné zajímavé projekty. Tak například „Příprava realizační studie projektu reformy kontrolních a dohledových procesů v rezortu Ministerstva financí“ za 8.793.000,-- CZK, nebo moje oblíbená „Studie proveditelnosti Jednoho inkasního místa pro příjmy veřejných rozpočtů“ jenom za 15.700.950,-- CZK. A tak milion k milionu a možná bychom nasčítali celý deficit státního rozpočtu.

Proč mi takovéto věci vadí? Aby nedošlo k omylu, vůbec neřeším výstupy uvedených projektů. I když mnohdy můžeme pochybovat, jestli ta či ona „dobrá rada“ má smysl, a jestli se jí bude někdo řídit (většinou tyto studie končí v šuplíku na ministerstvu). O neregulovaném nesmyslném outsourcingu víme všichni. Víme, že projekty typu ICT, právní služby, poradenství, marketing nebo nesmyslná reklama, jsou hlavní nástroj jak v miliardách tunelovat veřejné rozpočty. Tak proč mi tedy vadí, že poradenské společnosti dělají za pár milionů věci, které má plnit stát? Je to jednoduché. Na jednu stranu všichni nadávají na kvalitu a počty úředníků. Na druhou stranu politici jejich práci řeší přes někoho z venku. Proč není outsourcing regulovaný? Proč se při outsourcingu nehodnotí principy 3E - hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti. Proč může každý politik rozhazovat miliony za něco, co je v náplni jeho podřízených a za co on sám odpovídá?

Pojďme se ještě podívat, co se vlastně stane, pokud úkoly ministerstva neřeší úředník ale externista. Je to jednoduché. Po dokončení zakázky z úřadu odejde společně s firmou také know-how, samozřejmě pokud nějaké ta či ona firma skutečně vůbec měla. No, a pokud se to náhodou úplně nevydaří, má politik šanci i po čase na někoho svést vinu za vymyšlenou předraženou hloupost. On za to přeci nemůže, když mu to poradili renomovaní experti. Dokud se tímto někdo nezačne opravdu zabývat, budu skeptický k zájmu o opravdovou změnu.

Na závěr bych rád vyslovil dvě přání. Kéž by podle pravidel tvorby veřejných strategií někdo vypracoval strategii na regulaci smysluplného outsourcingu. Kéž by podle zmiňovaného blábolu někdo vypracoval strategii pro personální stabilizaci kompetentních úředníků. Za sebe bych určitě ocenil, aby to nebylo formou veřejné zakázky. Aby tato veřejná zakázka nebyla spolufinancována v rámci projektu z Evropského sociálního fondu. No a nakonec aby tento projekt nedělala externí poradenská společnost navázaná na toho či onoho politika nebo mafiána.

Bude to těžké a jednou se to možná podaří, pokud se o takové věci začne zajímat co nejvíce občanů.


Good Governance podporuje projekt Rekonstrukce státu null
null

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

Zaklínadlo: však je to zaplaceno z dotací je bohužel všudypřítomné a všemocné.
K čemu je tu takový počet úředníků a k němu tolik všelikých poradců a externích zakázek, to opravdu možná ani ten Bůh neví.
18. 03. 2013 | 12:28

gaia napsal(a):

Baba Jaga

já to vím.

Je nutné udržet určitou životní úroveň a zaměstnanost v Praze. Je tam mnoho lidí. Kdyby tam bylao tolik nezaměstnaných jako např. v Bruntále a ti zaměstnaní by měli také takové platy, jako v Bruntále, Mostě , Sušici apd., byla by to opravdu obrovská masa naštvaných a zoufalých lidí na malém porostoru a pak by skutečně těm bohatým šlo o život. Janouškovu Romanovu atd vilu by nezachránili ani kamery ani eskadry ztanků.

Pražáci musí dostat nažrat, jinak se tam požerou navzájem.

Na zbytku republiky nikomu nezáleží.
18. 03. 2013 | 12:34

Baba Jaga napsal(a):

To: gaia
Ještě občas bývá diskutované odtržení se zbytku republiky od Prahy. Hlavní město Čihošť - dějiště zázraků.
Co Vaše navštěvování poslanců - učitelů? Tu tabulku na ministerstvo netlučte, možná je památkově chráněné a jistě byste poškozením jeho fasády způsobila škodu většího rozsahu...
18. 03. 2013 | 12:46

Jirka napsal(a):

Proč nedělají koncepční projekty úředníci na ministerstvech? Protože je vyhodili, zvláště po nástupu Kalouska a jeho snižování stavů a šetření "ať to stojí, co stojí". A tak na rozhodujících místech jsou buď mladí kecalové vychovaní v seminářích manažerství sice někde na odborné fakultě, ale jen těch, kteří nestačili na seriózní odborné znalosti a tak se dali na manžérství, aby školu udělali. Anebo to samozřejmě jsou i děti politických spřízněnců té či oné strany, která si uzurpovala určité ministerstvo.
Ilustrativní ukázkou je Bártova superkoncepce dopravy. A kdo s tímhle hlídačem košíků před samoobsluhou a nedostudovaným medikem nesouhlasil, toho bezmilosti vyrazil ze státní správy. Ttak teď když se něco potřebuje koncepčně udělat, tak se to musí dát jako nějaká zkázka někomu. Samozřejmě to vyjde přinejmenším daleko dráž.
A ze stejného rangu ni připadá autor tohoto článku. Vypráví nám tady pár akademických frází z manažerského semináře někde na univerzitě v Pardubicích aniž ho vůbec napadne se zabývat otázkou, v čem by třeba problém mohl spočívat. Hlavně že je pak napadne nechat si souhlas podepisovat jemnovitě od poslanců či senátorů. A kdo nepodepíše, toho začnou tihle pardubičtí experti máchat v médiích, že třeba schvaluje korupci. Jaký je rozdíl mezi nimi a výše zmiňovaným Bártou a všemi jeho Véčkaři, to opravdu netuším.
18. 03. 2013 | 12:50

seriózní chlapík napsal(a):

Přesně. Démon liberalISMUS nás požral. Zoufale chybí regulace na všech místech kam dohlédneme.
18. 03. 2013 | 12:51

seriózní chlapík napsal(a):

Autor, Jirka

Nechat dělat koncepty úředníky je hrubý omyl. To musí vždy dělat někdo, ale opravdu "zvenku". Úředníkovi zájmy nejsou slučitelné se zájmy státu.
18. 03. 2013 | 12:54

gaia napsal(a):

Baba Jaga

dnes jsem šla zakoupit ohoz, abych nebyla v Praze za socku a hned, jak se zlepší počasí, tak vyrážím. U nás dnes -0,8°C, sníh s deštěm, psa by nevyhnal.
18. 03. 2013 | 12:58

taffy napsal(a):

zuřivé útoky na státní úředníky pod nejrůznějšími záminkami mají zakrýt to, že gangsteři ovládnuvší tento stát, si budují
paralelni stát. místo státních úředníků rozhodují poradci, najaté firmy a nikým neviditelní a nikomu nezodpovědní kmotři.
komu slouží tyto paralelni struktury ? to není jisté...
18. 03. 2013 | 13:21

český maloměšťák napsal(a):

Outsourcing je mnohdy takový jakýsi outflowing. Kdy zdrojem je hloupý či líný nebo zbabělý daňový poplatník a vyváděným jsou jeho peníze.

Někdy mám takový dojem, jako bychom už žili ve fašismu. Kdy platí hlavně toto krédo : " Nadřízený /vůdce/ rozhodne - my/úředníci/ poslechneme ! "
Někdy se to ale proflákne a pak musí i takový borec jako je inženýr Kalousek hodit např. Drábka přes palubu - protože to celé jeho šiška nedobře zadministrovala.
Taková Parkanová.... coby dobře vycvičená opice - je totiž jen jedna.
Tu je třeba si hýčkat. Ta zoutsourcuje snad i nanebevzetí inženýra Kalouska.

Anebo si vychovají nové opice :

" Kdo vycvičí opici a na úřad ji přivede - tomu se pod námi dobře... celá leta povede! "
18. 03. 2013 | 14:26

Občan napsal(a):

Njn, tak to holt dostal někdo jiný. Takhle to prostě v businessu chodí a chodit bude, dokud budou smět Kalouskové "outsourcovat".
Schopné úředníky už stihl on a jeho destrukční squadra vyházet nebo znechutit tak, že odešli sami, a ti zbylí strategie zpracovávat nesmějí, protože tím by viděli kmotrům pod pracky.

Na projekt "Metodika přípravy veřejných strategií" bylo vyčleněno dokonce 22 500 000.- Kč a realizovat ho mělo MF ČR:
http://www.esfcr.cz/projekty/metodika-pripravy-verejnych-strategii

Projekt „Příprava realizační studie projektu reformy kontrolních a dohledových procesů v rezortu Ministerstva financí“ realizovala PricewaterhouseCoopers Česká republika, s.r.o.

A poslední zmíněný - „Studie proveditelnosti Jednoho inkasního místa pro příjmy veřejných rozpočtů“ - zpracovávala Deloitte Advisory, s.r.o., pro niž ještě v srpnu roku 2009 pracoval i autor blogu (ve funkci "Senior Consultant | Enterprise Risk Services")

Nick "taffy" to popsal krátce, přesně a výstižně.
A speciálně na "Rekonstrukci státu" jeho popis sedí jak zadel na hrnec...
18. 03. 2013 | 14:33

Lála napsal(a):

Absolutně souhlasím s autorem. Místo toho, aby stát řešil svoje věci jak má, politici rozhazují za naše daně miliardy svým poradcům. Jestli kalousek vyhodil miliony za to jak napsat koncepci, místo toho, aby to udělali jeho úředníci, tak by měl jít sedět za zneužití pravomoci úřední osoby.
18. 03. 2013 | 19:27

král napsal(a):

Pane Wagenknecht,

připojte se s těmito opatřeními k již založeným opatřením protikorupčních aktivit, které se spojili a budou tato opatření prosazovat veřejně na senát a vládu.
Samozřejmě, že tato opatření jsou logická a každý prostý člověk předpokládá, že opatření o kterých píšete jsou automaticky v té jejich vladní strategii, dokumentu a ne-li je to jako by nic neudělali v boji s korupcí...

Ovšem toto je potřeba nahlas volat směrem k parlamentu a vládě aby lidé věděli, jak to ve skutečnosti Kalousek, Nečas a spol myslí, tedy napsat blábol, aby se na čas zavřely huby.

Každý dneska ví, že se vyparcuje projekční plán za milióny na něco, co je bezúčelové, nepotřebné, jen aby se peníze přehrály rodinným příslušníkům jednotlivých vedoucích úřadů aby si ukradené peníze rozdělili mezi sebe. A´T jsou to pozemkové úřady v každém městě, stavební úřady - staví se tam, kde je třeba 2.st. povodňové oblasti a ze zákona se nesmí stavět a přesto tam vyrostlo plno vilek,právní překlady na úřadech.

Ano toto jsou ty ukradené miliardy, které teď chybí. Tedy víme, kde se peníze kradou, ve státních institucích, které vede vláda Nečase, Kalouska a která neudělala nic efektivního a žádné okamžité opatření ke zmrazení nakradeného majetku úředníků, kteří vědomě manipulovali a ani nebyli vyhozeni okamžitě z úřadu, jen aby teď zakrývali stopy...

Proto nezbývá než čekat, jak ODS, TOP skončí s vládou a posílit pravomoci a frekvenci kontrol NKU, protikorupční policie.

Ty miliardy jsou u těchto úředníků a na ně napojené projekční firmy, právnické -poradentské firmy, IT a u rodinných příslušníků a místních politiků.

Proto Nečas s Kalouskem napíšou jen nadpis Boj s korupcí a tím vše končí, jen hrají nyní na čas, aby se zakrývali stopy, jinak by obratem ruky ze dne na den přijali ve vládě okamžité účinné opatření ke kontrole ze strany NKÚ ve spolupráci s protikorupčními odborníky policie za účelem kontroly efektivního, úsporného nakládání s veřejnými prostředky na úřadech v každém městě s okamžitou odvolatelností úředníků..

Toto se nestalo a proto tato vláda nekoná nic v boji s korupcí a jen korupci nadále podporuje a sama se korupčně chová!
19. 03. 2013 | 09:33

NKÚ napsal(a):

No vidíte a ten co to nastavil V.Klaus, který tvrdil veřejně, že volná ruka trhu bez kontroly je to nejlepší, je ten který je hlavní viník, jelikož toto vše on mohl zarazit, ale nebylo to v jeho zájmu, jak popisuje pan Stráský.

No a když Klaus ten kruh uzavřel tím, že ještě ty zloděje osvobodil a vládní a výkonná moc v ČR ,nejvyšší soudy v ČR mu to posvětili je vš uděláno.

No a teď hurááá na sjezdovku do Špindlu! ... Nebo raději do Colorade-USA ??? No a potom s právníky a podnikateli na golf do Dubaje, no potom ještě napíšeme knihu, jak jsme tunelovali ČR a z Těch , které jsme okradli, ještě vytáhnem poslední peníze za mou knihu....Aaaaaaa jedéééém z kopce dolůůůůůůů.......Tradáááá
19. 03. 2013 | 09:54

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 10:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy