Další nesmysl z Letenské

30. 06. 2013 | 09:18
Přečteno 12681 krát
Interní audit má být kontrolou pod dohledem účetních!

Člověk se už v poslední době ani nestačí divit nesmyslům, které úředníci Ministerstva financí vymýšlejí k tomu, aby zlikvidovali vnitřní řídící a kontrolní systém. A tak se nám mimo korupční novelu zákona o finanční kontrole, nebo nový ministerský návrh zákona o řídícím a kontrolním systému, kterým chce náměstek ministra zakonzervovat současný netransparentní proces kontrol finančních úřadů s jejich odpouštěním, objevila další ryze česká novinka.

Úředníci se rozhodli, že udělají z interních auditorů inspekční pracovníky, kteří budou pracovat na písknutí účetních. Nově budou muset podle návrhu vyhlášky o schvalování účetních závěrek některých vybraných účetních jednotek, kterou můžete nalézt v informačním systému eklep, organizovat svoji práci tak, aby docházelo k předběžnému posouzení úplnosti a průkaznosti účetnictví. Ministerstvo tak navrhuje upravit i zákon o finanční kontrole tak, aby roční zpráva obsahovala mimo jiné též uvedení informací relevantních k úplnosti a průkaznosti účetnictví.

Takže management si uleví a bude moci přehazovat odpovědnost za selhávání v účetnictví na interní auditory. Ti naopak budou muset auditovat účetní výkazy a nebudou mít čas na standardní audit založený na plánování podle rizikovosti jednotlivých procesů.

Bude dělat služku managementu s hlavním cílem, odvést pozornost od samotného interního auditu. Vždyť kdo by potřeboval v česku audity veřejných zakázek, hospodárnosti efektivnosti a účelnosti, pořizování majetku, mezd nebo jiných rizikových procesů.

Co na tom, že je to v rozporu s mezinárodními standardy. Co na tom, že externím účetním auditorem v celé veřejné správě má být NKÚ, což se v česku doposud nepodařilo.

To úředníky z Letenské netrápí už posledních třináct let, za kterých se podařilo ochromit vnitřní řídící a kontrolní systém tak, že dneska nikdo nenese za nic odpovědnost. Proč to tedy ještě více nezkomplikovat. Takováto ryze česká řešení, která jdou proti mezinárodní dobré praxi, nás stojí miliardy nejenom na předražených zakázkách typu státní pokladny, ale také na neefektivním rozdělovaní veřejných prostředků.

Je to další kamínek do mozaiky likvidace veřejné správy v České republice. Všichni si neustále stěžují na korupci, ale posílení kontrolních mechanismů ve veřejném sektoru skutečně asi nechce nikdo. Kdo by stál o funkčního externího účetního auditora v podobě NKÚ, nebo alespoň trochu funkčně nezávislého interního auditora. Asi jenom obyčejný daňový poplatník nebo naivní blázen…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kat Mydlář napsal(a):

Když to řídí ten co vyhlásil džihád svým spoluobčanům, tak přece není se čemu divit!
30. 06. 2013 | 09:35

nkonec den nezačíná tak špatně napsal(a):

Pane Wagenknechte, po dlouhé době jeden přínosný blog na těchto stránkách.
Jen si nejsem úplně jistý (týká se profilu), jestli má cenu používat český genitiv v anglickém názvu nebo psát k v advocacy.
Nekritizuji, jen se ptám.
30. 06. 2013 | 09:44

zemedelec napsal(a):

Pane Wagenknecht.
Výborně.
A tenhle hrad,chce někdo zbourat Kalouskovi.Celou dobu si ho staví,aby ovládnul a manipuloval celou vládou,ale i parlamentem.
30. 06. 2013 | 09:51

Martin napsal(a):

Vážený pane, a vy si myslíte, že tohle voliče Miloše Zemana zajímá? Ba ne, ti jsou zase na pár let spokojený, jak to ten bourák tomu zlýmu Kalouskovi nandá a jak si oni mohou klidně sedět v hospodě a nadávat a nemyslet...
30. 06. 2013 | 09:55

Lukáš Wagenknecht napsal(a):

To nkonec den nezačíná tak špatně
Dobrý den, díky za upozornění, máte pravdu, že lépe je užití původního cizojazyčného originálu.
30. 06. 2013 | 10:00

Al Jouda napsal(a):

To nic, přijde nový ministr financí a vše bude jinak ! :)))))
30. 06. 2013 | 10:28

urednice petra napsal(a):

Nejzajímavější je to, že za těmito demagogiemi stojí osoba pana náměstka Gregora, který je v médiích veleben jako apolitický odborník. Je to samozřejmě hloupost, protože je to pravá ruka Kalouska, která ničemu věcně nerozumí. A tak jsou české ovce oblbovány médii o odbornosti takovýchto Gregorů, kteří nic neumí, jenom škodí národu. Zeman je bud bez informaci, že si chce takové svině nasadit do vlády, nebo je s Kalouskem domluvený...
30. 06. 2013 | 10:47

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkný článek, je osvěžující číst něco konkrétního od odborníka. No vidíte pane autore a to se někteří lidé diví svatému rozhořčení pana ministra Kalouska, že snad následkem demise vlády nebude moci zavádět takováto bohulibá opatření. Co když se ministrem financí stane člověk se znalostmi a navíc chutí skutečně něco dělat něco proti korupci?
30. 06. 2013 | 11:05

David napsal(a):

"...Co na tom, že externím účetním auditorem v celé veřejné správě má být NKÚ, což se v česku doposud nepodařilo.

...Kdo by stál o funkčního externího účetního auditora v podobě NKÚ, nebo alespoň trochu funkčně nezávislého interního auditora. Asi jenom obyčejný daňový poplatník nebo naivní blázen..."

------------------------

Z mého laického pohledu by stačil pro celý stát jen jeden nezávislý kontrolní orgán, a to NKÚ i za cenu, že by se počet jeho zaměstnanců třeba ztrojnásobil. Do jednoho úřadu - NKÚ - bych začlenil i VŠECHNY ty různé státní inspekce, jako např. - potravinové, obchodní, veterinární apod.

Jinak všechny ty ostatní soukromé auditorské firmy bych zrušil, protože jsou velmi, velmi náchylné ke korupci. K čemu nám jsou ty certifikace, audity, dozorčí rady a pod., když je to vše prolezlé korupcí. Myslím si, že jeden státní kontrolní úřad - NKÚ - by plnil své povinnosti nejlépe.
30. 06. 2013 | 11:11

starý jezevec napsal(a):

Ferenc a Lorenc
https://www.youtube.com/watch?v=S_SA0aB7w7A
30. 06. 2013 | 11:32

JuKuk napsal(a):

Česko se utápí v podružnostech, to je nejlepší způsob jak zajistit moc oligarchii, v tomto případě rusofilního, resp. normalizačního etického ražení. Podobných aktů mimo civilizaci najdeme tisíce na všech úrovních.
Jde však opravdu o základní otázku, kterou klade málokdo, resp. na jejíž položení zde není intelektuální podhoubé: jaká je identita tohoto obyvatelstva a státu?
Česko je nesrovnatelné s Českými zeměmi či Československem z hlediska kulturního. Normalizační a postnormalizační destrukci však vnímá stále menší počet obyvatel, z toho mála, které před ní varovalo. Většina si na destrukci zvykla a už není schopna vnímat destrukci destrukce.
Politické strany jsou tvořeny členstvem, které má normalizaci v krvi, emigrace nesouhlasných je pro ně normou, ostatně jsou to - podle nacionálněnormalizačního klíče- nepřátelé. Opouštějí přeci zemi, která oplývá...Český padesátník je ve své většině nenávistný, zklamaný, či naopoak- císař ve svém Mybachu, zákeřný, v obou případech nevzdělaný...
Konečně se dostal k moci. Tisíce mladých lidí, kteří mají západní vzdělání
jsou mu nepřítelem. Český sedmdesátník je ve své většině kolaborujícíc, pasivní, nevzdělaný....Česká společnost nemá žádné pevné hodnoty.
Zatímco v mnoha zemkích lidé jdou do ulic , aby dali najevo pocit ohrožení demokracie, v Česko jdou do ulic do oboje proti cikánům, a ještě za halasného ryčení médií, která dokonce romy nazývají Nečechy.
Takže, taková země si nezaslouží nic jiného než naprostý rozvrat.
30. 06. 2013 | 11:37

pamětník napsal(a):

Autor
vypíchl přesně, o co Miroslavu Kalouskovi jde. O co nejširší možnosti pro uplatňování svých osobních zájmů a o osobní beztrestnost za kriminální činy.
Nick Marti se zásadně mýlí, že voliče Miloše Zemana to nezajímá. Naopak, však právě proto jej volili, Martin samozřejmě ne. Asi ví, proč.
30. 06. 2013 | 12:14

pamětník napsal(a):

Oprava: nick Martin...
30. 06. 2013 | 12:15

KvL napsal(a):

to: JuKuk
Ano správné je položit si otázku o tom, jaká je vůbec identita obyvatel tohoto státu. A je to i trochu sud s prachem, umí se to totiž zvrhnout ve slovní válku Čechy vs. Morava. Ale to že k tomu na internetu dojde je dobrým signálem, že to s tou identisou není zase tak zlé.

Ano mají to politici ještě v krvi, ale musí dojít ke generační obnově, jenže zatím nemáme dostatek lidí, kaří by to vzali za současné politiky, potřebujeme tedy ještě nějakou dobu, možná ještě 10-15 let, než bude dostatek nových lidí, ale i pak bude docházet jen k pomalejší obmněně.

Inspirace tím, co se děje na západě je bezesporu dobrá, ale také tím, co se děje na dálném východě. Nevidím jako naprosto ideální bezmyšlenkovité přebírání všeho jen z jedné strany a to ještě nekriticky. Například je vidět na západě a severu, kam vedla přílišná otevřenost vůči cizincům, tomu bysme se měli vyhnout.

Proč se snažíme vzděláváním přiblížit Británii, americe... a ne třeba Japonsku a J. Korei?
30. 06. 2013 | 13:06

JuKuk napsal(a):

Čím látají voliči Zemana?
Lze jen težko najít rozdíly v technolgických postupech Zeman/Kalousek/Klaus.
Lze i těžko najít cosi rozdílného v obsahu, jen make-up je rozdélný.
Problém českého voliče obecně je vrchnostenský syndrom: bezbřehá víra, že moc je určena vrchnosti, a vrchnost je buď hodná či zlá. Až Kalousek padne, mnoho lidí bude říkat, jako v jiných případech, vždyť zase nebyl tak špatný.
Obecně je tato dobrovolná podřízenost výsledkem neskutečné uzavřenosti české společnosti, hluboké nevzdělanosti, minimálně ve věcech společenských, a naprosté neochoty chápat, jak žijí jinde. Jen tak se mlže stát, že jsou obdivovány vůdci a země, ve kterých se opravdu žije bídně, a zatracovány země, ve kterých se žije lépe.Tento postoj je nejsilnějším důkazem oné českolenosti.
Za pracovitost se tu již dlouho, dobrých stopadesát let, vydává fyzická práce, nikoliv práce intelektuální. Neznám v tomto ohledu místo intenzivnější práce než čísnké, korejské, ruské převýchovné tábory. Nelze však říci, že by se v nich žilo lépe , naopak.
Jistě - je to metafora. Pot ve tváři, upracované ruce mohou být symbolem totality i demokracie s tím rozdílem, že demokracie vyžaduje ještě cosi jako duchovní práci, samostatnou, nekolektivní, soustředěnou sebekultivaci. Takový stav je v této zemi zcela nedosažitelný.
Kalousek a jeho úředníci se nechovají jinak než většina obyvatelstva. Takže je nepochopitelné, proč to onu většinu uráží.
30. 06. 2013 | 13:06

Petr. napsal(a):

Přesně byl popsán jeden z mnoha dílků neschopné české státní a veřejné správy.
30. 06. 2013 | 13:09

JuKuk napsal(a):

KvL
Myslím, že si pletete identitu s bezmyšlenkovitou příslušností. Identita je poměrně komplexní znalost, závazek k nějakým pravidlům a hodnotám nikoliv hájení nějakých barev,nějaké skupiny,komunity, státu, když se o ně někdo opře.
30. 06. 2013 | 13:10

Občan napsal(a):

Interní audit, externí audit, finanční audit, audit výkonnosti, audit dle zákona o finanční kontrole ve veřejné správě, holinky, hodinky - všechno jedno.

Autore, autore...
30. 06. 2013 | 13:48

Jemnický napsal(a):

Lukáš Wagenknecht

Otázka na auditorskou firmu: Kolik bude tento audit stat?
Odpověď: To se odvíjí od tocho, co všechno potřebujete zakrýt.

V hřebšíně v Kladrubech byly náklady na audity až 10% příspěvku na provoz hřebčína.

Tož, to sú ty audity.
30. 06. 2013 | 14:09

pamětník napsal(a):

JuKuk
se mýlí. "Problém českého voliče obecně je vrchnostenský syndrom: bezbřehá víra, že moc je určena vrchnosti, a vrchnost je buď hodná či zlá." To není problém méně početných národů, ale naopak těch mnohopočetných. U těch (v Evropě Němci či Rusové) převládá vrchnostenský syndrom, což je základem jejich mnohopočetnosti. Rezignace anebo potlačování rozdílných názorů či přístupů. Naopak Čechům je vytýkána nejednotnost, rozhádanost a neakceschopnost. To nemá nic společného s vrchnostenským přístupem, naopak. Češi nikdy si na vrchnost nepotrpěli.
30. 06. 2013 | 14:57

pamětník napsal(a):

Petr.:
"Přesně byl popsán jeden z mnoha dílků neschopné české státní a veřejné správy" Naopak, nepřesně. Výkon české státní a veřejné správy je mizerný následkem nejednotnosti a řevnivosti politických partají a jejich lídrů, ze kterých vyniká právě Miroslav Kalousek jako koncentrát veškeré špatnosti politikaření. Právě proto je neoblíbený u většiny občanů. O ostatních nesmyslných zavádějících tvrzeních nicku JuKuk nemá význam se zmiňovat.
30. 06. 2013 | 15:05

pamětník napsal(a):

Dnes u Václava Moravce v ČT Miroslav Kalousek potvrdil, že mu jde o osobní beztrestnost za kriminální činy. A proto se snaží uplatnit stojedničkovou většinu ve Sněmovně, dokud je čas, pro nastartování procesu, na jehož konci by mělo být jmenování Jiřího Rusnoka premiérem potažmo celé vlády označeno za svévolný čin prezidenta. Kalousek v tv hřímal, že vládě Zemanových kamarádů parlament nesmí schválit nic a na dotaz moderátora, zda ani dobrý návrh rozpočtu, přikývnul, že ani ten. Miroslav Kalousek se čím dál víc projevuje jako škůdce tohoto státu.
30. 06. 2013 | 15:13

Dalimír napsal(a):

Nepotřebujeme zde žádné pochybné vlády kterých již v minulosti bylo dost a "předvedli své schopnosti" I vlády odborníků stály za prd ! Občané potřebují hlavně v každém okresním městě alespoň dva úřady na ochranu spotřebitele a pořádný dohled nad úředníky na všech stupních finančních správ ! Je hrůza sledovat co ti soukromníci v téhle "demogracii" předvádí a čeho jsou schopni ! Fuj tajb, zlatá socialistická totalita !!
30. 06. 2013 | 15:23

Meo napsal(a):

Co byste chtěli od alchymisty Kalouska, bez jakéhokoliv ekonomického vzdělání. Když máme nějaký malý zdravotní problém, jdeme ke svému lékaři. Při větším problému nás odešle k odborníkovi. Proč nám tedy vládnou politici, kteří svým přiděleným rezortům mnohdy nerozumí a nikoliv odborníci. Takže pane Kalousku, až budete mít nějaký zdravotní problém, vyhledejte politika, nikoliv odborníka. Přesně ve stylu, který prosazujete.
30. 06. 2013 | 15:45

KvL napsal(a):

to: pamětník
On ten náš problém s vrchností bude asi tím, že jsme ve zhruba pravidelných intervalech přicházeli o elity, buď jsme o ně přišli tak, že odešli, nebo nám je někdo pozabíjel, nebo jsme si část elity vyhnali sami. (lehce deformované dějepisectví 19. století na tom má taky podíl)

Ale musely tu k tomu být asi nějaké genetické předpoklady, jistý papež (nepamatuji si jeho jméno) už snad někdy v 15. století popsal základní rysy obyvatel českého království, kupodivu se to shoduje s tím, co se tu o lidech říká, že radši sedí v hospodách a nadávají, místo toho, aby něco dělali.

Když si to tak vezmeme, tak nám velká část elit odešla po té neslavné akci na Bílé hoře, potom ve 20. století část elit zlikvidovali za války, po válce se použila kolektivní vina, zase se část elit (kolik to bylo procent nevím) odsunula, pak nastal převrat a vlny emigrací, popřípadě přesuny na určitá místa, což mělo taky určité důsledky. Teprve poslední dvě desetiletí je možné využít k tomu aby nové vznikly.

Ale jak řekl Masaryk, když se ho ptali, co by přál nové republice. Alespoň 40 let klidu. (je to hodně volná citace, já vím, ale jde o tu myšlenku)
30. 06. 2013 | 16:43

Zbyněk napsal(a):

Autore, pan Rusnok má problém, sehnat někoho na finance, Kalousků u nás není nazbyt. Jeden, který to uměl, bohužel zemřel, tak kromě Kalouska, který to nevezme, zbývá pouze prodlužený pan Fischer. Tak se hrome nabídněte, když z ohlasů zde je patrné, že problematice rozumíte.
30. 06. 2013 | 16:58

JuKuk napsal(a):

pamětník.

Pokud jde o Němce a vrchnostenský mindrák, pak je to jedna z oblíbených báchorek vzhledem k německému charakteru reatativně demokratické , měšťanské společnosti, který je dokladován již Tacitem. Základem německé společnosti je měšťanstvo, nikoliv vrchnost. Trochu historie nikoho nezabije. Pokud jde o Rusko, tam vrchnostenský mindrák také není, vrchnostenský mindrák předpokládá jistou míru svobody jedince a jistou míru společenské odpovědnosti elit, což Rusko nezná.
U Vás se ale nedá dohledat základní znalost historie, jak dlouhodobě pozoruji, takže často píšete zcela zbytečně: bez brčka žabinec neuvaříš.
30. 06. 2013 | 17:09

pamětník napsal(a):

JuKuk
si nevšiml, že jsem pamětník, a proto vím, že za Tacita žádný německý ´reatativně demokratické , měšťanské společnosti´ neexistoval. :)
A z nedávné historie známe všichni německý vrchnostenský mindrák vom Führer.
30. 06. 2013 | 18:54

pamětník napsal(a):

Doplněk: ...německý charakter....
30. 06. 2013 | 18:55

pamětník napsal(a):

JuKuk:
"... jak dlouhodobě pozoruji..."
Pod jakým nickem? :))
30. 06. 2013 | 18:57

Občan napsal(a):

Autore, upravte si profil.
Od 1. 6. 2013 jste ředitelem odboru interního auditu v DP HMP, a.s. - http://cz.linkedin.com/pub/lukas-wagenknecht/13/298/b42

S čímž minimálně eticky hapruje Vaše soukromá firma Kordex System, s.r.o. (od 2010), která se mimo jiné zabývá účetními a auditorskými činnostmi.
U řadových zaměstnanců může být něco takového důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru pro zvlášť hrubé porušení pracovní kázně; u zaměstnance veřejnoprávního subjektu pak i pro porušení Zákoníku práce a s ním souvisejících předpisů. Ovšem to se týká jen řadových zaměstnanců...
30. 06. 2013 | 19:28

Lukáš Wagenknecht napsal(a):

to Občan

Děkuji za Vaše upozornění. Bohužel ve Vašem komentáři uvádíte úmyslně nepravdivé informace. Společnost Kordex System, s.r.o. se nikdy nezabývala účetními a auditorskými činnostmi. Možná byste se měl zamyslet a v oblasti etiky řešit sám sebe. Příjemný večer.
30. 06. 2013 | 22:39

Občan napsal(a):

Pane Wagenknechte,
tohle -
Klasifikace ekonomických činností - CZ-NACE
38: Shromažďování, sběr a odstraňování odpadů, úprava odpadů k dalšímu využití
431: Demolice a příprava staveniště
461: Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení
46900: Nespecializovaný velkoobchod
471: Maloobchod v nespecializovaných prodejnách
55: Ubytování
68: Činnosti v oblasti nemovitostí
69200: Účetnické a auditorské činnosti; daňové poradenství
731: Reklamní činnosti
74300: Překladatelské a tlumočnické činnosti
772: Pronájem a leasing výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost

má Vaše společnost zapsáno v ARES (předpokládám, že víte co to je). Pakliže je některý z Ministerstvem financí zveřejňovaných údajů nepravdivý, požádejte o změnu v zápisu. Do té doby nelze jinak než vycházet z údajů uváděných oficiálními registry.
30. 06. 2013 | 23:10

veronika napsal(a):

Vážený pane,

Váš článek je plný plopravd a lží. Nevím z jakého důvodu se snažíte dezinformovat veřejnost, ale pravděpodobně Vám jde o snazu se zviditelnit a vystupovat jako odborník na všechny otázky účetnictví, řídících a kontrolních systémů a interního auditu.
Proč neuvádíte přesná znění jednotlivých §, proč neuvedete v rozporu s jakým standardem je to, že do roční zprávy interního auditu uvedou interní auditoři, že zjistili při auditech skutečnosti, které by mohly způsobit neúplnost nebo neprůkaznost účetnictví. Proč neřeknete čtenářům, že na základě analýzy rizik je možné i proces účetnictví zařadit do plánu interního auditu?
Pomluva je nejlepši, těžko se vyvrací. Je lepší si vymýšlet než pravdivě informovat.
01. 07. 2013 | 09:04

Lukáš Wagenknecht napsal(a):

to Občan

Děkuji za Váš komentář. Bohužel musím zopakovat ještě jednou, že uvádíte úmyslně nepravdivé informace. Pokud si neumíte ověřit zdroje ze kterých čerpáte, měl byste se nad sebou zamyslet. Vycházejte si z čeho chcete, ale slušný člověk si předem ověří informace. A mimo jiné dokonce i v ARES jsou na správném místě uvedeny informace pravdivé. Ale je vidět, že jste jako zkušený lustrátor objevil chybu v systému. Můžete se tedy realizovat a poradit úředníkům z MF.
Jinak díky za věcnou debatu k mému článku.

Příjemný den.
01. 07. 2013 | 09:04

Lukáš Wagenknecht napsal(a):

to Veronika

Děkuji za Váš komentář. Co se týká zařazení auditu zaměřeného na účetnictví je samozřejmě možné, pokud pro danou společnost tato aktivita působí nejvýznamnější rizika. V praxi jsou ale ve veřejném sektoru dozajista rizikovější oblasti, které ve svém komentáři uvádím. Nicméně obecně deklarovat povinnost zaměření interního auditu v souvislosti s účetní závěrkou je proti definici interního auditu resp. rámci profesní praxe interního auditu. Jinak jsem článek napsal proto, že už mám osobní zkušenost s tím, jak se některé veřejné subjekty připravují na implementaci této vyhlášky. U jedné nejmenované instituce, kde je moje známá interní auditorkou, dostal interní audit od ředitele pokyn, aby vyčlenil své kapacity na auditování účetní závěrky a aby byl k ruce hlavní účetní. Proto mi věřte, že nejde o pomluvu ale realitu. Ještě bych doplnil, že většina interních auditorů nemusí mít kvalifikaci na audit v oblasti účetnictví. Toto je parketa NKÚ nebo externích auditorů. Poslední věcí, která je problém v České republice je veliké množství útvarů interního auditu, které mají pouze jednoho auditora. Ten už toho moc jiného zauditovat nestihne. I toto je v rozporu s rámcem profesní praxe.
Příjemný den.
01. 07. 2013 | 09:21

auditor napsal(a):

Veronika

Veroniko, je vidět, že tomu nerozumíš tak neurážej, lžeš jenom ty sama. Dělám auditora dlouhé roky a mohl bych dlouze psát o tom, jak je u nás interní audit na nic. Teď abych se místo auditu na dotace zabýval debilní mezitimní závěrkou. Toto bylo Kalouskem vymyšleno jenom proto, aby se odvedla pozornost od důležitých věcí.

Pane Wagenknecht děkuji za článek, který vystihuje skutečnost. Chápu, že to není jednoduché lidem vysvětlovat. Tady ti umělové jenom kritizují, sami by ale nic veřejně pod svým jménem nenapsali, protože mají v kalhotech. Jsou to vlastně chudáci. Držím palce.
01. 07. 2013 | 09:32

jozka napsal(a):

KvL:

ad jistý papež (nepamatuji si jeho jméno) už snad někdy v 15. století popsal základní rysy obyvatel českého království, kupodivu se to shoduje s tím, co se tu o lidech říká, že radši sedí v hospodách a nadávají, místo toho, aby něco dělali.

Moc hezky napsane. Specialne pro to patnacte stoleti, kdy Cesi sezenim v hospodach zahaneli papezske vyslance zpatky za pohranicni hvozd. Neco lepsiho by tam nebylo?
01. 07. 2013 | 09:46

Občan napsal(a):

Pane Wagenknechte,
interní auditor by měl mít především kvalifikaci pro audit peněžních toků uvnitř i vně firmy či instituce.
Protože co jiného než kontrola finančních toků a činností na ně navazujících může upozornit na možná rizika v hospodaření?

Pohyby financí v širších souvislostech (například vazba na veřejné zakázky a jejich administraci, vazba na vnitřní a vnější právní služby, vazba na využití služebních vozidel, vazba na proplácení cestovních nákladů, vazba na využití výpočetní techniky, vazba na využívání kvalifikace zaměstnanců apod.) vypovídají o firmě či instituci mnohem víc než vyhodnocování "člověkohodin" nebo počítání "spotřebovaných náplní do propisovaček". Zejména v institucích, kde je výkon jednotlivce tak proměnlivý, že je fakticky neměřitelný. Což se týká jak veřejných orgánů a institucí vč. správních, tak soukromých správních sekcí.

Jen bych upřednostnil opačné pořadí - hlavní účetní by měl být k ruce internímu auditorovi. Stejně jako by mu měl být k ruce vedoucí personálního odd. a vedoucí právního odd.

Předpokládám, že namítnete nezávislost interních auditorů. Té by bylo lze dosáhnout jedině tak, že by stát pro veřejnou sféru vytvořil státní institut interního auditu, který by fungoval podobně jako NKÚ; ovšem s mnohem větším počtem pracovníků. Ti by buď plánovaně, nebo operativně (na zavolání) prováděli audity u veřejnoprávních subjektů. Mohl by do něj být tranformován třeba ČIIA.
Interní auditor, který je současně zaměstnancem auditovaného subjektu, nemůže z podstaty svého právního postavení být nezávislým. Tak to je ve veřejné i v soukromé sféře.

Znovu musím položit již několikrát položenou otázku - PROČ nezveřejníte paragrafové znění návrhu zákona o interním auditu, který by konkuroval současným předpisům upravujícícm vnitřní kontrolu ve veřejném sektoru?
Pak by bylo o čem diskutovat. Takto to je jen Váš článek, Vašich několik velmi obecných tezí a nic dál.

Ad ARES - výpis ze Živnostenského rejstříku, vedeného MPO, je ještě o fous zajímavější :o))
01. 07. 2013 | 10:04

alibaba napsal(a):

Toto všechno začal tuneldědek v devadesátých letech a úspěšně v tom pokračuje i tým Kalouse. Nikdo z rádoby pravicových politiků nechce aby ve státní správě fungovala kontrola. To nebudou chtit politici nikdy. Těm je u zadele jestli to má být tak spravne. A zaměstnat auditory blbinami se jim hodi, aby mohli v klidku krast.
01. 07. 2013 | 10:25

Lukáš Wagenknecht napsal(a):

to Občan

Děkuji za komentář. Bohužel místo toho abyste se omluvil píšete nesmysly a nějaké divné smajlíky. Co se týká návrhu zákona, veřejně dostupný je už mnoho týdnů. Je to opět důkaz, že si buď neověřujete zdroje informací nebo úmyslně lžete. Je zřejmé, že nechcete diskutovat, ale máte zájem pouze urážet. Proto už nebudu na Vaše lži reagovat.
Příjemný den
01. 07. 2013 | 10:50

alibaba napsal(a):

Nejlepší ministr financí na světě se trochu spletl:-DDD
Škoda, že nezůstane na MF navěky. Podle mě bude nejlepší nástupce Klaus. Zeman ho má rád, je to nestranný odborník a určitě pomůže této zemi ze všech nejvíc. Zhasne a budeme všichni čekat nato, abychom se dozvěděli co je ještě možné ukrást...
01. 07. 2013 | 11:02

Občan napsal(a):

Tak nesmysly, říkáte?
To byste je měl konkretizovat.

VÁŠ návrh zákona je někde dostupný? Pak jistě můžete snadno vložit odkaz na něj. Velice rád si jej přečtu a poté můžeme diskutovat.
01. 07. 2013 | 11:12

Vandal napsal(a):

Bylo dlouhou dobu zhasnuto-teď se začíná rozsvicovat a Kalousek chce ukrást vypinač-aby byla opět dlouhou dobu tma(než se vše promlčí!!!!!Rychle zaplaťte dobré "elektrikáře" ať dají svícení co nejrychleji dohromady.
01. 07. 2013 | 11:35

Antonín napsal(a):

Pane Wagenknechte,

jak se slučijí vaše rádoby objektivní kritické informace s vašimi politickými ambicemi? Je všeobecně známo, že jste se snažil nejdřív probojovat na pozici náměstka ministra financí. Když se vám to nepovedlo, zamířil jste na MMR, ale tam jste taky neuspěl. V světle těchto skutečností už vaše kritika nepůsobí až tak věrohodně. A to pomíjím váš vyhazov z Deloitte, kde se na vaší nekvalitní práci již nemohli déle dívat.

Takže kritizovat je moc hezké, plivat na druhé jednoduché, ale zamést si před vlastním prahem trochu složitější.
01. 07. 2013 | 12:55

pamětník napsal(a):

jozka:
"V Čechách zná bibli každá prostá žena lépe, než římští biskupové a kardinálové."
Papež Pius II. - obč. Silvio Piccolomini.

Asi si ji přečetli v hospodě.
01. 07. 2013 | 13:26

pamětník napsal(a):

KvL:
Výrok papeže Pia II. jste popletl podle toho, k čemu zřejmě Vy máte nejblíž - k hospodě.
01. 07. 2013 | 13:31

Jamal Sopranista napsal(a):

To je totéž, jako když generálové jednají o redukci armád.
01. 07. 2013 | 14:05

Tomáš napsal(a):

Co jste napsal je blábol.

Novela vyhlášky nic zásadního nemění. Pokud byste četl pozerně, zjistil byste, že novelou se nemění ani odpovědnost za účetnictví, ani rozsah činností interních auditorů. Jediná nová povinnost, která by tak měla vyplynout pro interní audit je povinnost uvést v roční zprávě skutečnosti, které by mohly způsobit neúplnost nebo neprůkaznost účetnictví. Samozřejmě za předpokladu, že na základě ročních výsledků své práce interní auditor těmito skutečnostmi disponuje.

Což mě nutně vede k závěru, že jste tu novelu buď nečetl, nebo že podáváte záměrně zkreslené informace se snahou dezinformovat čtenáře a zdiskreditovat Ministerstvo financí. V tom si ale musíte udělat jasno vy sám.
01. 07. 2013 | 15:04

Lukáš Wagenknecht napsal(a):

to Tomáš

Podívejte se prosím na § 13 odst. 2 a § 18 odst. 3 a § 26 odst. 2 navrhované vyhlášky.
Příjemný den.
01. 07. 2013 | 17:10

jin napsal(a):

Po zkušenosti s "policejními plukovníky" se Mirda diktátor rozhodl,že si budou sami vyšetřovat a soudit co budou chtít.On "nejlepší ministr financí EU" se přeci nebude někomu zpovídat !
01. 07. 2013 | 19:28

auditor napsal(a):

citace z vyhlášky:

§ 13
(1) Dotčená účetní jednotka v průběhu účetního období organizuje činnosti související se schvalováním své účetní závěrky tak, aby docházelo k předběžnému posouzení úplnosti a průkaznosti účetnictví a vyhodnocení předvídatelných rizik a ztrát, a to alespoň vždy k okamžiku sestavení mezitímní účetní závěrky.
(2) Činnosti uvedené v odstavci 1, které dotčená účetní jednotka organizuje v rámci procesů interního auditu a finanční kontroly podle jiného právního předpisu ), případně jiných obdobných povinností stanovených jiným právním předpisem ), směřují zejména k zajištění dokumentů podle § 5 odst. 1 písm. b) a c).

§ 18
3)Bližší podmínky vymezení podkladů pro schvalování a časový a věcný harmonogram činností, včetně podmínek součinnosti útvaru interního auditu, stanoví dotčená účetní jednotka zpravidla vnitřním předpisem.

Takže pan Matej, lže jako když tiskne...
Účetní jednotka organizuje mj. prostřednictvím interního auditu činnosti související se schvalováním účetní jednotky. Vaše arogance je opravdu neskutečná. Si asi myslíte, že když jste pod kuratelou Kalouska, můžete lhát, lhát a lhát donekonečna.

Už aby Vás nějaká další politická kreatura vyčistila společně s Vaším spolužákem Gregorem, který nastavil zrůdný český model fondů EU.
01. 07. 2013 | 21:20

Frank51 napsal(a):

Je nejvyšší čas tyto Kalouskovy kumpány vypráskat bičem.
02. 07. 2013 | 06:10

Michaela napsal(a):

pro Antonín
Reakce na informace pana Antonína (Pane Wagenknechte,
1) jak se slučijí vaše rádoby objektivní kritické informace s vašimi politickými ambicemi? Je všeobecně známo, že jste se snažil nejdřív probojovat na pozici náměstka ministra financí. Když se vám to nepovedlo, zamířil jste na MMR, ale tam jste taky neuspěl. V světle těchto skutečností už vaše kritika nepůsobí až tak věrohodně.
2) A to pomíjím váš vyhazov z Deloitte, kde se na vaší nekvalitní práci již nemohli déle dívat.)
Prosím, můžete mi přiblížit informace tohoto typu?
1) Jak obecně a pro koho jsou známy nesmysly, které uvádíte _ je to reakce na články, kterými autor reagoval na zhovadilosti, kterými nás krmí MF a MMR?
2) Víte opravdu o skutečném důvodu proč byl autor odejit z fy Deloitte? Rozhodně to nebyla nekvalitní práce.
Vzhledem k vašim negativním diskuzním příspěvkům nejen k problematice, kterou řeší pan Wagenknecht, ale i u jiných článků jiných autorů s jinou tematikou, mi připadá, že jste rozený negativista - není to osobní zakomplexovanost? A co takhle Vaše práce, nejste z MF? Ale asi budete normálka čuramedán (promiňte, je to můj osobní názor).
Přeji pěkný den.
02. 07. 2013 | 07:38

Standa M. napsal(a):

A co by jste chtěli, aby v Kocourkově vznklo. Proč všechno nepřekroutit, kdyř se to hodí. Musí se vymýšlet činnost a ne přebírat to, co je jinde zavedené a funguje to. Švejci táhnou do boje proti korupci.
02. 07. 2013 | 10:31

Jan napsal(a):

Vzkaz všem politickým stranám !Nerejpejte pořád do vlády premiéra Rusnoka !Občané chtějí vládu,aby to v republice šlo k lepšímu.A tou by mohla být Rusnokova vláda!Občané Vám kašlou na Vaše stranická koryta,že zrovna VY chcete být u moci !Varuji Českou televizi,která je patrně v rukou pravice,přestaňte rýpat do pana Rusnoka !!Na Vaše protiRusnokovské keci nejsme zvědavi !!Sláva prezidentu Zemanovi-zachránci národa !!
02. 07. 2013 | 12:30

pamětník napsal(a):

Nazvat někoho čuramedánem a pak mu popřát pěkný den je docela vtipné. :)
02. 07. 2013 | 16:10

auditor napsal(a):

Česko nezvládlo kontrolu nad čerpáním peněz EU. Bylo nejhorší, uvádí unijní zpráva.
Dokument kritizuje činnost českého ministerstva financí, které má na starosti kontrolu systému čerpání peněz v jednotlivých operačních programech. Tato kontrola v Česku jako v jediné zemi EU nefungovala. "U jednoho auditního orgánu (Česká republika) bylo zjištěno, že v podstatě nefunguje," stojí ve zprávě.

Pane Mateji, zase budete plácat hovadiny, že se nic nestalo?

Občane co budeš plácat na obranu kalouska teď...
03. 07. 2013 | 08:39

Martin napsal(a):

Ústavní soud zrušil ve zdravotnictví nadstandardy a snížil poplatek v nemocnicích ze 100 kč na 60 kč.Budoucí ministr zdravotnictví Holcát jako by na to nedbal a z televize jsem se dověděl,že chce nadstandardy zavést v nemocnici !Pane Holcát!Nemůžete se na zdravotnictví dívat tak, co by se hodilo nemocnici v Motole !Ale dívejte se co chtějí občané !Ti nadstandardy nechtějí,chtějí snížení poplatku v nemocnici a zrušení poplatku 30 kč u lékaře !Pokud nebudete konat tak jak chtějí občané tak si v příštích volbách ani neškrtnete !!
03. 07. 2013 | 11:12

auditor napsal(a):

občan

Protikorupční policie obvinila několik osob v kauze nákupu zdravotnických přístrojů společnosti Krajská zdravotní.
"Kriminalisté tento týden obvinili čtyři bývalé členy představenstva akciové společnosti Krajská zdravotní se sídlem v Ústí nad Labem," potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.
Policie obviněné stíhá pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku a trestný čin pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.
Nákup zdravotnických přístrojů zkoumalo hned několik auditů. Kontrola společnosti Deloitte, kterou si najalo ministerstvo financí, odhalila předražení až o 100 %.
Naopak audity, které si nechala zpracovat Krajská zdravotní, nikdy žádné chyby neodhalily. Protikorupční policie se zakázkou zabývá od roku 2008.

Tak co občane, ještě pořád budete pomlouvat práci autora?
Předpokládám že ano, protože Vás platí kalousek a matej, který celou dobu audit brzdil a nakonec donutil Deloite aby ho vyhodili.
03. 07. 2013 | 11:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy