Amnézie Kalouskova náměstka

12. 04. 2013 | 15:13
Přečteno 6409 krát
Náměstka ministra financí zodpovědného za audit strukturálních fondů dostihla v nedělních „Otázkách Václava Moravce“ amnézie.

Současná diskuze nad tím, kdo může za to, že došlo k selhání systému čerpání evropských dotací na Severozápadě, pokračuje. V průběhu nedělní diskuze náměstka ministra financí Miroslava Mateje s mosteckou senátorkou Alenou Dernerovou došlo k výměně názorů nad tím, kdo za co může a jak dál.

Kalouskův náměstek Matej upřesnil, že ministerstvo mohlo v operačním programu provádět audit, na něj však mohlo dojít až zpětně. "Auditní orgán nemá možnost jít na audit evropských prostředků dříve, než jsou vyžádány z Evropské unie," uvedl s tím, že mezi vyplacením dotace ze státních peněz a jejich tzv. certifikací, tedy vyžádáním od EU, často uplyne i několik let.

Jenomže informace pana náměstka bohužel není tak úplně přesná a v použitém kontextu zavádějící.
Podle odstavce 1 článku 62 nařízení Rady (ES) č. 1083/2006, z 11. července 2006 o obecných ustanoveních o Evropském fondu pro regionální rozvoj, Evropském sociálním fondu a Fondu soudržnosti, Ministerstvo financí jako takzvaný auditní orgán ve vztahu ke zmiňovanému operačnímu programu ROP SZ:

a) zajišťuje provádění auditů za účelem ověření účinného fungování řídicího a kontrolního systému operačního programu;
b) zajišťuje provádění auditů operací na vhodném vzorku pro ověření vykázaných výdajů.

Pan náměstek tak před zraky milionů diváků zapomněl zmínit několik podstatných věcí! Jeho auditoři opravdu provádějí nejenom ex-post audit operací na vhodném vzorku výkazů vykázaných až s ročním a delším časovým zpožděním. Mimo to ale také musí a provádí od roku 2007 audity systémové.
Tyto systémové audity se zaměřují na operační program jako celek a hodnotí každý rok tzv. klíčové prvky systému. Jedním takovým prvkem je například hodnocení a výběr projektů, které na severozápadě selhalo a za které udělila Evropská komise 10ti procentní korekci v řádu stovek milionů korun. Takže audit MF dlouhé roky systém auditovat měl a musel! Na nic bohužel nepřišel…

Další věc, kterou si také pan náměstek v přímém přenosu nevybavil, je realizace nezávislého auditu shody u všech subjektů implementačních struktur České republiky pro programové období 2007-2013. Tento audit si jeho ministerstvo nechalo za 21.000.000,-- Kč vypracovat od renomované auditorské společnosti v roce 2007. Ani tento první velký systémový audit neodhalil špatné nastavení systému na Severozápadě, které nyní někdo bude muset zaplatit.

A proč o tom všem píšu? To je jednoduché. Já oceňuji, když někdo dokáže přiznat chybu. Třeba samotný pan ministra financí Kalousek, který v přímém přenosu na své tiskové konferenci uvedl, že jeho úřad minimálně pět let porušoval zmíněné obecné nařízení, když nezajistil funkční nezávislost auditorů.

Na druhou stranu se mi opravdu nelíbí, když státem placený politik občany uvádí v omyl tím, že uvádí nekompletní a nevyvážené informace. Člověk by ho potom mohl vnímat jako malé dítě, které když se stane průšvih, hází vinu na všechny kolem sebe.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jiří V napsal(a):

Kdy už pochopíme že celé Evropské fondy je zbytečný nesmysl, sloužící jen ke kradení a posílení moci zbytečných úředníků.
Fondy mají význam u nadnárodních projektů, do kterých by jednotlivé státy samy nešly a nezvládly je. Až se bude stavět kanál Dunaj-Labe, nadnárodní dopravní koridory apod. chápu že je to v zájmu celé Evropy a jedna země by to sama nezvládla a neudělala.
Vše ostatní je nesmysl a zástěrka pro zlodějiny. Peníze mají zůstat tam kde se zisky vytvořily, tam vědí nejlépe co potřebují a na co peníze využít.
Ostatní řeči jsou zbytečné
12. 04. 2013 | 15:41

Důchodce68r napsal(a):

Jiří, OK.

.... a co si o tom všem (a mnohém jiném) mám jako důchodce s omezovanou valorizací důchodu myslet?
Jen se těšit na hromadnou defenestraci ministerstva, z těch nejvyšších poschodí?
Nebo vymýšlet nějaký nový postmoderní cílený terorizmus?
Jenom modlit se rozhodně nebudu.
12. 04. 2013 | 16:50

VFISCHER napsal(a):

DOTACE - DOTACE -DOTACE ! HRR NA NĚ !
Mafiánské řežby partajních klanů o ovládání koryt státní kasy vyhřezly do katastrofálního neumětelství a diletantství při administrování bruselských dotačních penězovodů ! ! Gigantická armáda parazitního úřednictva si strká Černého Petra, kdo víc a jak hloupěji kradl ! To je přímý důsledek definitivního rozkladu a kolapsu veškeré státní správy na všech úrovních, umocňěného mafiánským gangsterismem zkorumpované policie a justice ! Takže, betonová lobby, loupeže v oblasti informačních technologií a systémů a v neposlední řadě rozkradení všech myslitelných dotačních fondů a zdrojů - realita neokoloniální montovny plechů, banánistánu Absurdistán - Kocourkov - Gangsteristán ! Ještě chybí koncentráky pro líné, nemocné a přestárlé socky !
12. 04. 2013 | 18:45

Josef Hexensus napsal(a):

Autore , kde jste chytil takove prijmeni?:-DDDD
12. 04. 2013 | 19:25

zemedelec napsal(a):

Všichni se napakovali,ale vinen je někdo jiný.
Stejně o to přijdou v daňových rájích,dobře jim tak,až se to prolákne,přijdou i o to co tady vlastní.Nesváděl bych všechno na Kalouska,má kolem sebe ještě vychytralejší než je on.
12. 04. 2013 | 19:41

Lukas Wagenknecht napsal(a):

Josef Hexensus V porodnici:-D
12. 04. 2013 | 20:06

papilio napsal(a):

Takže začalo platit Drábkovo původně církevní restituční pravidlo-co bylo ukradeno,musí být vráceno(já vím,že původně to řekl Lux,ale on už není in).Ale stejně mám pocit,že volání po zrušení evropských dotací je projev zpravidla přihlouplého Pražáka s plackou od stolu kavárny Slávie!
13. 04. 2013 | 10:35

Karel napsal(a):

Náměstek je kopií svého ministra. A Kalousek? Ten už měl 10 let sedět.
13. 04. 2013 | 13:15

vasja napsal(a):

Pro začátek byste měl aspoň zazývat věci pravým jménem.
Říkate tomu "selhání" v čerpání, ale je to prachsprostá zlodějna.
Kalousek měl teda líp hlídat, aby politici a úředníci nekradli.
No a taky zauvažovat, jestli vlastně eurodotace nejsou určené k rozkradení, páč jak jinak sehnat věrné a všehoschopné eurohujery, než jim dát blíznout a hnedle má Brusel hromadu "Evropanů".
13. 04. 2013 | 14:26

jura napsal(a):

všeechny dotace jsou naše prodrbané peníze, nic více. A na tom se živí paraziti, kteří dělají audity. Kolik peněz se dalo za audity, všechny, co se kdy zadaly od roku 2OOO by bylo ohromné číslo a za těch 20 let "svobody" to bude dělat jeden státní rozpočet, nejmíň
13. 04. 2013 | 16:50

Kaktus napsal(a):

Nehlídali jsme chlast, nehlídáme DPH a vy se divíte, že neuhlídáme dotace.
Ale úkol jsme splnili. Do důchodu v 70-ti, soukromý pilíř jsme spustili a církevní restituci jsme úspěšně odsouhlasili.
Zvýšení DPH se nám podařilo realizovat už na 15% za potraviny.
A máme našlápnuto abychom příští rok s Kadlem opět ve volbách sestavili "naši" rozuměj KalousKadlovu vládu.
13. 04. 2013 | 20:03

řekni ďáblovi ne napsal(a):

Pokud by opozice měla tvořit vládu, čekám, že její prvním aktem bude návrh v OSN a v Bruselu, aby se neprodleně uvalily sankce a blokáda na daňové ráje.
14. 04. 2013 | 08:48

OVM RULES napsal(a):

OVM je nejkvalitnější debatní pořad díky svému moderátorovi, pravidelně sleduju. Moc často se nestává, abych někdo nepřišel, neudělal si čas (hosté jsou zváni s týdenním předstihem) . Trochu mi uniká proč bloger nehovoří o amnéziiv prvé řadě u hejtmana a vícehejtmanky, kteří odmítli pozvání, aby veřejnost informovali o situaci...Divák neznalý problému se v prvé řadě ptá proč odmítli pozvání oba dva...nemohu se zbavit pocitu, že autor tohoto blogu čtenářovi něco podsouvá a jedná tendenčně, když tuto podstatnou skutečnost zamlčel...palec dolu
14. 04. 2013 | 15:34

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Problém je zcela jinde,samotný fakt, že některý podnikatel dosáhne na dotaci z EU, a je zvýhodněn proti ostatním je významný korupční faktor, to, že dá významný sponzorský dar nějaké straně, a pár dalších šupů se ztratí cestou,to je "Uďo úplně noumávní". .
Druhý model je, že nějaká státní organizace z dotací EU koupí úplně zbytečný a násobně předražený počítačový software, nebo audit, a chlapci u lizu si máznou kapsu s firmou, která to v lepším případě provede, v horším zajistí, to že vznikla dva dny před vyhlášením výběrového řízení, to je "Uďo úplně noumávní".
S EU do prd.le a nikdy jinak!
S EU na věčné časy! (posledně to trvalo 40 let, tak to se mám na co těšit.)
14. 04. 2013 | 22:09

amnézie autora napsal(a):

Krajská zdravotní chce po Deloitte 100 milionů za kritický audit

Ústí nad Labem 25. května (ČTK) - Ústecká nemocniční firma Krajská zdravotní žaluje firmu Deloitte a chce po ní omluvu a odškodné 100 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Deloitte prověřoval v roce 2010 nákup přístrojů za 417 milionů korun a konstatoval, že zakázka byla výrazně předražená. Ministerstvo financí teď chce po nemocniční firmě vrátit 176 milionů korun.

Oni naznačují, že se jedná o systémová pochybení při hodnocení projektů. Návrh zrušte program z toho nevyvozují, ale kdybych já byl úředníkem v Bruselu a dal na slova Deloitte, musel bych o zrušení programu minimálně uvažovat," dodal Markvart.

Dotační úřad kontruje tvrdou kritikou. Chyba je podle něj v auditu. "Domníváme se, že společnost Deloitte v tomto případě odvedla dost mizernou práci. Je tam spousta školáckých chyb, smíchali třeba dokumentaci ke dvěma různým projektům a rozpor vydávají za chybu. Nejsme bezchybní, ale vytýkají nám chyby, které se nestaly," řekl Markvart a radí ministerstvu, aby za takový audit raději ani neplatilo.


Kdybychom se řídili selským rozumem, platit by měl Deloitte za zpackané audity.
12. 05. 2013 | 19:47

aaa napsal(a):

to amnézie autora:
pan Markvart je trestně stíhaný za zlodějiny v dotačním úřadu, určitě je proto dobré, abyste citoval jeho komentáře ke zpackanému auditu, nejste náhodou jeho milenec...
26. 05. 2013 | 08:01

Jiří napsal(a):

Jen tak pro informaci. Vedoucím auditorského týmu u ROP SZ byl, pokud se neplete pan Wagenknecht, v té době ještě kopající za družstvo Deloitte.
01. 07. 2013 | 12:50

outletmyftx napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jackets</a> torgo http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose outlet
25. 02. 2014 | 21:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy