Pěšákem v bitvě o Národní třídu 17.11.

15. 11. 2009 | 20:55
Přečteno 11707 krát
17.listopadu 1989 jsem byl ve studentském průvodu z Albertova na Národní třídu.

Nebojte se, nebudu líčit, jak to bylo strašné a jak se nám podařilo něco fantastického, co změnilo dějiny této země a snad i světa. Zkuste číst dál.

Nebyl jsem žádný hrdina ani disident a podobně jako řada dalších účastníků té demonstrace bych na ni možná nešel, kdybych tušil, co na jejím konci hrozí.

Ostatně v závěru té demonstrace jsem vůbec netušil, že jsme na Národní obklíčeni ze všech stran. Pokud jsem svojí maličkostí pomáhal ten večer dějiny psát, pak trochu nevědomky. Pochopitelně nikdo nemohl tušit, že zrovna 17.listopad bude začátkem konce.

Tehdy ve dvaceti mi to ovšem chvílema docela připadalo, že jsme na Národní a potom stávkami a dalšími demonstracemi přepisovali historii. Dnes samozřejmě vidím mnohé jinak. Hlavně to, že všude okolo ve střední a východní Evropě už se režimy dávno drolily a že ani naši komunisté už nemohli počítat s podporou Moskvy a jejích tanků, když by došlo na nejhorší

Že to vlastně byla spíš ostuda, že u nás vše trvalo tak dlouho (ano, kromě Poláků, Maďarů a východních Němců nás předběhli i Bulhaři) a že režim by se dříve nebo později stejně sesunul i bez 17.listopadu, patrně někdy v první polovině roku 1990.

Nemyslím, že by bylo zas tak co slavit, pokud nepovažujema za důvod ke slavení samotný fakt, že komunismus prostě skončil.

Ale zpět na to páteční odpoledne na Albertově před dvaceti lety. Šlo se hlavně proto, že ta demonstrace byla povolená. Odpadly obavy, že výsledkem účastí na podobném podniku bude zatčení a vyhození ze školy.

Představa, že budu muset zametat ulice nebo házet lopatou na stavbě dálnice kvůli tomu, že mě seberou na demonstraci, nebyla moc lákavá..

Krátce před 17.listopadem jsem byl poprvé a naposled na nepovolené demonstraci. 28.října na Václaváku. Policisté tehdy nikoho nebili, naopak jeden šel na nás po dobrém a nahoře u stánku s klobásami – pod vchodem do stanice metra – tvrdil, že máme jít radši domů, protože nic nezměníme a oni také ne.

Člověk měl ale pořád potřebu ohlížet se za sebe, na nepovolené demonstraci neměl nikdy nikdo nic jisté. Ale 17.listopadu se šlo beze strachu. Všechno bylo pod hlavičkou SSM, nikde žádný policista v uniformě.

Jít po Praze a volat hesla proti komunistům byl tehdy jedinečný pocit. Navíc jsme se dobře bavili, třeba voláním na lidi, kteří nás sledovali z otevřených oken: „Už to začalo!“

Skoro bych řekl, že kdyby to nezastavili na Národní, došli bychom až na ten Václavák a tam byli až do rána.

Na samotné Národní jsem měl štěstí. Nevím proč, ale ačkoliv jsem prošel tím pověstným podloubím, odkud tolik lidí vylezlo zkrvavených, na mě žádná rána nepřistála. Držel jsem se staré bráchovy rady hlavně si chránit hlavu, takže jsem ji měl skloněnou a na ní ruce.

Pamatuji si jen neuvěřitelně rychlý pohyby těch bijících policistů. Obzvláště jednoho velmi vysokého, který mydlil několik lidí hlava nehlava v rohu, kde je dnes ten pomníček s rukama a kam se chodí na výročí dávat květiny.

Měl jsem z těch policajtů dojem, jako když si starou vinylovou desku pustíte na gramofonu rychlosti 45 místo 33 nebo když se přetáčí film na videu dopředu. Prostě bili a kopali strašně rychle, jako kdyby někam spěchali.

A další věc, na který se nezapomíná, byl křik holek všude kolem. Prostě ženský řev z plných plic, strachu a šok..

Po podloubí následoval útěk Mikulandtskou ulicí. Později jsem četl, že jí policisté zavřeli a lidi mlátili i na chodbách a schodištích domů, kam se schovávali. Já jsem se dostal ven bez problémů.

O ulici dál ale už byli někteří lidi zranění, krváceli, sotva se drželi na nohou. Taxikáři je odmítali brát, několik jich radši vyrazilo rychle pryč.

Památkou na 17.listopad tak nakonec byl hlavně vosk, který jsem měl po celé bundě. Ze svíček, které jsem držel.

V noci se mi pak kupodivu o demonstraci nezdálo. Ale: když jsem pak už v týdnu okupačních stávek vyráželi takzvaně agitovat mimo Prahu, jel jsem do Karlových Varů.

V tehdejším Divadle Vítězslava Nezvala jsem řečnil o tom, jaké to bylo na Národní třídě, ovšem před poloprázdným hledištěm. V zákulisí jeden z místních herců – pán kolem pětašedesátky – předpovídal, že to stejně nevyjde. Že zvýší lidem platy a bude konec. „Neučte mne znát dělnickou třídu, já o ní vím své,“ mával rukou.

Na cestě zpět jsem jeli v noci vlakem s přestupem v Lysé nad Labem. Asi ve tři ráno jsme čekali na spoj do Prahy celý promrzlí a rozespalí. Pak jsem ve vlaku usnul, tamní špína mi ani nevadila a připadalo mi, že zdálky slyším velkou demonstraci, která něco skanduje. Asi za to mohlo to dunění vlaku, ale když jsem ráno vystoupil na Masaryčce (pardon: Nádraží Praha-Střed), nějak jsem si byl najednou jistý, že všechno dobře skončí.

Na další výjezd jsem jel už o něco později, když bylo jasné, že všechno skončí dobře, do Hradišťka u Štěchovic, kousek za Davlí u Prahy. Tady na nás přišla plná hospoda, ale sešlost vyvrcholila hádkou, kdy byl nebo nebyl ve straně a teď se snaží převléknout kabát.

První noci okupační stávky byly trochu vyplněné obavami, že režim ještě může zasáhnout. Ale čím dál víc bylo jasné, že prohrát už se asi nedá a společné večery a noci se měnily v happeningy a debatní kroužky o tom, co budeme dělat, až se vyhraje. Jaké má kdo plány. Vědomí, co všechno najednou můžeme a že se před námi otevírá svět, stálo za to.

Noční toulky Praho a vylepování revolučních plakátů po zdech se postupně měnil také spíš na zábavu, jak bylo stále jasnější, že se vyhrává. Vítaným zpestřením byl incident u Smíchovského pivovaru. Místní bdělý muž – patrně milicionář v civilu – hnal mě a mého kolegu od bran tyčí. Informací prý mají dost a od nás je nepotřebují.

Jak jsem napsal na začátku. 17.listopad nebyl podle mne žádným hrdinským odporem vůči totalitě, spíš ranou z milosti pro skomírající a shnilý režim. Patos a dramatická gesta mi k tomu ve vzpomínkách moc nesedí, jakkoliv na to postupné probourávání se do svobody vzpomínám docela rád.

Ale přijde mi to už strašně dávno. Když jdu dnes po Národní třídě, někdy si na to vůbec nevzpomenu a když ano, tak si říkám, že to snad ani nemohlo být tady, jak už je to dávno.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Špekay napsal(a):

Dobrý, mladej, dobrý.
Tento text zdá se mi býti rozumným.
15. 11. 2009 | 21:14

Gru napsal(a):

Příjemné překvapení, čekal jsem výlevy nějakého "demokratického" svazáka, a on to je inteligentně pravdivý pohled normálního člověka. Díky za to.
15. 11. 2009 | 21:39

dej2 napsal(a):

Hezky napsané a věřím Vám.Tohle nepíše žadnej rychlohrdina ze 17.XI.89.Takovýchto příběhů byla spousta,akorát se o nich nepíše,líp se prodá,kolik stálo nové fáro moderátora xy a pod.hovadiny.Dík za milou vzpomínku.
15. 11. 2009 | 22:31

Ikena napsal(a):

Ano, nebyt Vas mladych, udelali jste dobre.. Skvele napsane, hlavne z toho cisi uzasna skromnost.
Co jini z toho vytriskali a jeste vytriskaji..

Dik a zustante vzdy tak objektivny.
15. 11. 2009 | 22:40

im napsal(a):

"...17.listopad nebyl podle mne žádným hrdinským odporem vůči totalitě, spíš ranou z milosti pro skomírající a shnilý režim. Patos a dramatická gesta mi k tomu ve vzpomínkách moc nesedí..."

Máte dar výstižné zkratky, Martine. Mnoha lidem nesedí ani patos a velká gesta některých pamětníků, třeba paní Vášáryové z posledního blogu,kterak vyzývá k vytvoření mýtu o listopadu (My sami musíme vytvoriť a udržať mýtus o Novembri, ktorý tu zostane aj po tom, čo vymrieme). Zdálo se mi nejdřív, že to myslí ironicky, ale ne, opravdu to myslí doopravdy. No co na to říct?
15. 11. 2009 | 23:07

Lojza napsal(a):

Pane Martine Nováku,
udělal jste mi radost.I já si Vás vážím za skromnost a objektivitu.Mám podobné zážitky z r.1969, kdy jsem byl jako účastník demonstrace proti okupaci v Praze zatčen, zmlácen a 16 dní ve vazbě na Pankráci.
16. 11. 2009 | 00:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Fajn, stručné, jasné, výstižné.
16. 11. 2009 | 00:38

Vico napsal(a):

Nepotěšil jste mne Martine Nováku, ale já vás rovněž nepotěším.../řekl by mýtolog z povolání/

Dokud tu budou střízliví přímí účastníky 17.listopadu, bude se tvořit mýtus velmi těžko. Aspoň jeden mrtvý, kdyby tu byl...

Faktem je, že už i ti Bulhaři i se svými tureckými záchody nás předběhli. Kdo kromě nás zbýval? Ještě Rumuni.

Naděje, že by tu mohla vzniknout nějaká obdoba Běloruska tu pro sklerotický režim nebyla. Inu ta "něšťastná" geografická poloha se stala šťastnou.

Mýtům příliš nepřizpívá, že 17.listopad překvapil i naše disidenty včetně Havla. Pokud se mělo něco semlít, tak až na den věnovaný přijetí Všeobecné deklarace lidských práv tedy 10.prosince.

Při vší úctě k V.Havlovi, novým prezidentem osvoboditelem se nestal navzdory snahám mýtologů.

Svoboda,již přezrálá, visela pěkně dlouho na stromě a stále ne a ne ji utrhnout. Nakonec spadla prakticky sama, jak švestka na zahrádce paní Nuby.

Na rozdíl od ní, jsme z ní příliš dobrou slivovici nevypálili.

p.s.Ale pít se dá.
16. 11. 2009 | 08:24

Jiraak napsal(a):

ta svoboda mohla nad hlavou viset klidně doteď.. někdo musí být první, kdo se jí dotkne a vezme si jí.. pokud se o ni chce podělit, jako Havel, je to dobře.. pokud ji někdo chce zneužít pro sebe, jako současná "politická" representace, vede to zpět do nesvobody.. Na Listopadu se slaví, a měl by dál, především přechod od pasivity ušlápnutých obětí do role lidí, kteří si, po čtyřiceti letech nesvobody onu vybojovávají zpět. Každý měrou vlastní odvozenou od své osobní statečnosti. Jistě, bylo možné přeběhnout Národní třídu bez úrazu, ale stačilo se více zaposlouchat do hysterického křiku žen, plného starchu a třeba se nějaké zastat, aby nedostávala obuškem ona, a myslím, že nějaký pěkný úraz by z toho byl.. Je hezké, moci projevovat vlastní názory a prožité zkušenosti, ale nehodí se relativizovat pohledy druhých.
16. 11. 2009 | 09:33

Think loeb napsal(a):

Má hlavní vzpomínka na události po 17.listopadu jsou:
1. ohromné množství xeroxových kopií systematicky distribuovaných po školách a institucích - v době, kdy všude byly maximálně cyklostyly

2. "spanilé jízdy očitých svědků", kteří "vyráželi takzvaně agitovat mimo Prahu" tj. po všech koutech země. Byly jich spousty a sugestivně popisovali "masakr na Národní" v kulturních domech a divadlech těm, kdo o akci vůbec neměli potuchy.

Zajímalo by mě, kdo to tenkrát financoval - v tak systematické a velkolepé podobě. Pomůžete mi?
16. 11. 2009 | 10:08

jogín napsal(a):

Trošku jiné pocity- hlavní byl, že teď je čas něco udělat, i když je to risk. Kolegyně na Slovensku se mě týden předem ptala, proč už v Praze něco neuděláme a moje odpověď byla, počkejte v pátek. Kupodivu i někteří velmi inteligentní lidé blízkost zlomu necítili.
16. 11. 2009 | 10:41

trouba napsal(a):

/martine to co jste napsal, je děsně krásný/zdravý, nezávislý rozum a dobré srdce/to je naděje/ rozsvítil jste mi den/děkuju/
16. 11. 2009 | 10:50

JC napsal(a):

Think loeb,
Já si zase vzpomínám, že "u koně" bylo vždy dostatek jídla, pití a kuřiva/komunismus v praxi :-))/.
Lid prostě přešaltroval z " kdo nekrade okrádá rodinu" na "kdo nekrade okrádá studenty" :-))
16. 11. 2009 | 11:15

nedostižitelný napsal(a):

Opět jedna z dobře zmanipulovaných OVCI.Gratuluji
16. 11. 2009 | 11:59

muhaha napsal(a):

Hrdinove, kdyz vam to povolila SSM, tak jste sli demonstrovat a ted si hrajete na nejvetsi bojovniky proti socialismu.
16. 11. 2009 | 12:22

JPoznání napsal(a):

Bez násilné, postkomunistické agitace na chlup se podobající té každodení komuniské, kterou mám stále v živé paměti, přesvědčíte určitě víc lidí, než média s obehranými deskami. Proto díky za názor bez fanatické hysterie. Po pravdě nebýt Čechů žíjících v ČR i se svojí pokřivenou morálkou, tak by snad i ta revoluce povedla. V jednom mám již od té doby ale jasno, naděje na změnu nepřichází se změnou režimu, ale se změnou myšlení a morálky, případně odchodu lidí jinam a k tomu bohužel nedošlo.
16. 11. 2009 | 12:32

vachmajstr napsal(a):

atmosféra byla tenkrát naprosto báječná, skandovaly se i věci jako "deset tisíc bojlerů" (v narážce na Jakešovu záměnu bojler/brojler). Lidi se fakt bavili, byl to v podstatě hapening, jen s blbym koncem. Taky jsem nalákal pár spolužáků na akci s tím, že tentokrát je to povolený, "nic se nemůže stát, pojďte...". Tenkrát bylo všem jasný, že "něco" musí přijít, všude kolem se to hroutilo a tady prostě muselo k něčemu dojít taky. Z národní si pamatuju nejen řev, ale taky zpočátku dlouhý váhání, zpěvy (národní songy mě neberou a přišlo mi to směšný, dávat každejch pět minut "Oral jsem ale málo"... nebo hymnu :). POtom na konci si pamatuju hlavně ten hroznej pres, kdy to tlačili skrz podloubí ven. Jednu chvíli bylo nemožný zvednout ruce v davu, blbě se dejchalo, lidi si šlapali na boty a nechtěně si je zouvali, ztráceli. Ale to zažijete klidně i na fotbale nebo na koncertě...V podloubí jsem měl relativně kliku, jen dvakrát přes záda, abych si to pamatoval :), druhej den tam byly jelita... na vyvalenym jelitu, který v rádiu poslouchalo uvěřitelnou zprávu, že tam někoho zabili...
K těm výjezdum, někdo se nahoře ptal: taky jsem dvakrát vyjel, auto bylo spolužáka, plečka, jídlo jsme si koupili, tušim že jednou to bylo divadlo /Teplice?/ a pak nějakej podnik na severu, kde na nás nevěřícně zírali a mlčeli. Ale spíš věřili, protože ještě po pár dnech byla na nás vidět nehraná vyvalenost (a na některých možná i šok). Organizace: stávkovej výbor, vesměs studenti... Pužil někdo demonstraci jako rozbušku? Možná. Ale stejně by to bouchlo...muselo.
16. 11. 2009 | 12:34

Gren napsal(a):

Buďte rád pane Novák,že jste tenkrát zadarmo vystudoval a dneska máte práci za kterou vám zaplatí.Sta tisíce lidí takové štísko neměli.Vy jste měl strach,aby jste neskončil u lopaty,ale představte si,že tisíce lidí dnes nemají na základní lidské živobytí.Více jak půlka národa pobírá dávky sociální podpory v chudobě.
Prezentujete se jako skromný hrdina,ale mlčet by asi bylo pro vás výstižnější.
16. 11. 2009 | 12:37

Karel napsal(a):

Já si pamatuji, že jsem chodil na všechny demonstrace (byl jsem mladý a viděl jsem v tom kromě jiného jakýsi adrenalin, nikdy jste nevěděl, jak vás ti policisti proženou), ale ten 17. listopad mne vůbec nenapadlo, že se něco bude dít (podobně disidenti vč. Havla ani nebyli v Praze). Dodnes mne mrzí, že jsem toho 17. listopadu u toho nebyl. S tím bitím studentů je to zvláštní, protože na všech ostatních demonstracích se chovali policisté poměrně korektně. Skoro jako by tomu tajná policie chtěla trochu pomoci ........ to se pak těžko vytváří mýtus.
16. 11. 2009 | 12:41

Pepa Řepa napsal(a):

im napsal(a):
"...17.listopad nebyl podle mne žádným hrdinským odporem vůči totalitě, spíš ranou z milosti pro skomírající a shnilý režim. Patos a dramatická gesta mi k tomu ve vzpomínkách moc nesedí..."

Máte dar výstižné zkratky, Martine.
----------------
A vy, milá im, máte zase dar vystihnout z článku to podstatné a pravdivé.
Dobrý článek.
16. 11. 2009 | 12:41

JPoznání napsal(a):

A tak mě tak často v těchto souvislostech napadá, že spokojenost jedněch je dána snadným ziskem majetku, o kterým by se jim za komunistů jen zdálo, spokojenost druhých je dána především tím, že si dnes mohou dělat naprosto vše, co je napadne bez toho, aby se museli zamyslet nad svým počínáním, nebo mít dokonce strach, že ho zavřou a jiní prostě žili doma v takové morální bídě a materiální nouzi, že jim i tahle hektická doba a naprosto egocentricky zparchantělé společenství, připadá skvělé. Nuže svoboda ano, asi tak stejná, jako za komunistů, tenkrát by vás za váš projev zavřeli do báně, dnes jsou mnozí z vás v báni na svobodě a máte se hůře, než mnozí dnes zavření, kteří nemusejí pracovat, sledují televizi a o jejíchž nároky se jim stará vláda. Tady přišly změny k lepšímu, tady ano, otázkou je, proč to nepociťují jiní, nezavření.
16. 11. 2009 | 12:49

Honza napsal(a):

Pokud je ten text myšlen vážně (což doufám) a ne ironicky (čemuž chci nevěřit), pak Vám skláním hlubokou poklonu: konečně někdo napsal pravdu a asi nemá (ani vnitřní) potřebu dělat ze sebe kašpara ... Díky, ať se Vám daří i nadále pravdu nejen psát, ale v pravdě i žít aspoň tak, jako dosud !!!
16. 11. 2009 | 13:12

Hanák napsal(a):

Také se skandovalo nejsme jako "ONI" a za 20let máme jen dva prezidenty a nemůžeme si je volit. Volíme je jen prostřednictvím lidí na které se nedá spolehnout (poslanci, senátoři)lžou jak když....
16. 11. 2009 | 13:19

optimista napsal(a):

To autor: Tady vidíte, jak demokratický a humanistický byl socialismus, mohli jste dělat v 89 bordel a nic se vám nestalo. Jen škoda, že jste nežil za německé okupace -fašismu, to by byl asi jiný adrenalin, ale nikdy neříkej nikdy, vy se ho určitě ještě dožijete a pak si to určitě užijete v lágru nebo u zdi.
16. 11. 2009 | 13:31

Martínek Nováček napsal(a):

Pane Martine! Viděl jsem i jiné věci, za které by se revoluce mohla stydět. Vracel jsem se z Prahy po nějakém pracovním jednání. Vlakvedoucí, nalitý jako deka, vykládal cestujícím něco o demonstraci na Václaváku. Do vagónu nastoupila stařenka, zmoženým, dvacetiletým revolucionářům ani nenapadlo, aby ji pustili sednout. Za dva měsíce v jedné čekárně u doktora jsem vyslechl rady zkušeného harcovníka študákům, co mají lékaři říkat, aby jim předepsal lázně, i když policajta na Národní ani neviděli. Tak to jsem také viděl, a také vidím to, co se nepovedlo, co bylo lidem a jejich sametovce ukradeno a je toho dost.
16. 11. 2009 | 13:48

HB napsal(a):

Je mi 30let a jen vzpomínám na pár útržků.Jak přišla naše mladá učitelka přírodopisu do třídy a začala nám vyprávět proč má monokla na oku a proč chodí schoulená.Jako první nám vyprávěla co se stalo 17.listopadu na Národní třídě,protože tam byla - než stihla utéct tak dostala pár kopanců do žeber a obličeje - do půlky prosince ji ještě stihli vykopnout i ze školy.....protože nás přestala učit a vyprávěla nám co se děje a o co vlastně jde.Neměli jsme z toho moc rozum v 5.třídě,ale poznali jsme že se něco děje,najednou jsme poslouchali při hodinách Kryla a nikdo se už neučil a 17.12. už jsem šla Národní třídou s tatou i mamčou a nasávala atmosféru.Bylo to nezapomenutelné.Ještě teď si to umím vybavit ten pocit...držet svíčku v ruce a cítit všude vzrušení a radost.Byla jsem 10-ti letá holka,nevěděla jsem jak velká věc se děje,ale cítila jsem to ze všech lidí kolem sebe.
Je fuk co a jak se vlastně stalo,hlavně že se to stalo a nejdůležitější je,aby se na to nezapomnělo a svoboda zůstala a my ji cítili tak jako nyní.Cítíte ji že?....ahhh to je paráda:-))
16. 11. 2009 | 13:49

Manfred Strnad napsal(a):

Nic nového v českém národě. Když Karel Čapek v jednom ze svých esejů vzpomínal na 28. říjen 1918,vystihl událost zrození republiky takto: Vždyť ona to byla vlastně procházka po Václavském náměstí... necituji přesně, ale přesně v tomto duchu Čapek historický okamžik našich dějin popsal. R-U se zhroutilo, nezbylo než "hrdinně" vyhlásit republiku. Takoví prostě jsme, ale v mlýnici střední Evropy asi ani jiní být nemůžeme. Ve II. sv.v. zahynulo šest milionů Poláků (Čechů 128 tisíc), pokud by nás nepřežilo šest milionů, tak už vlastně skoro neexistujeme. I když svalovat českou povahu jen na problematický region a malý počet obyvatel není úplně vpořádku. Maďarů nikdy nebylo víc, ale dokázali si vydobýt "U" v rámci "R" a vždycky se o to svoje prali. Inu, Hunové, jiná povaha... Pěkně a výstižně zpívá Nohavica: ...pivíčko v sklenicích zvedeneme... a dobré uzené...ty naše Rakousko, už to máš spočtené!
16. 11. 2009 | 13:50

zitny napsal(a):

To Think Loeb
…mám z národní podobné zážitky, i když jsem o generaci starší... pamatuji si jak jsme stáli s kolegou jeřábkem před průchodem k mikulanské, a když se rozhučely motory transportérů jen jsme se na sebe podívali „...a teď to posrali...”, byla to prostě válka nervů. Co ale bylo úžasné: spontánní reakce studentů hned v pondělí – obdivoval jsem jejich organizační schopnosti, výdrž, samostatnost (a nikdo mne nepřesvědčí, že byli organizováni shora), vlastně jim stačilo jen pomáhat (tonery a počítače z výpočetního střediska strojní fakulty kde jsem pracoval)... Rozplánování výjezdů si řešili sami podle toho, kde měli nějaké známé-obvykle rodiče: vzpomínám si na ZPA Trutnov, kde jsem jel se dvěma studenty jejich vlastním autem (omlácenou škodovkou). V ZPA nás mezi dělníky vůbec nepustili, zavřeli do kumbálku u vrátnice a zavolali VB. Tam nás masíroval ředitel ZPA, předseda SSM a předseda ZV KSČ, jenže VB nejela a nejela... A ředitel ZPA řekl, že už nemá čas, protože musí jet s rodinou na chatu... snad i to bylo charakteristické.
16. 11. 2009 | 13:59

optimista napsal(a):

To HB: Tak si to můžete znova vyzkoušet, nic vám v tom nebrání vzít si svíčku a cítit vzrušení a radost. Doufám, že máte stejné pocity na pracáku a v obchodech.

To Strnad: Těch Čechů zahynulo 360 tisíc, nemáte správné údaje nebo je nechcete mít.
16. 11. 2009 | 14:00

HB napsal(a):

To optimista:
Děkuji:-) Mám stejný pocit stále. Jsem na mateřské a beru podporu,mám dvě děti chlapečka rok a půl a holčičku 2měsíce a stejně je nám fajn,protože s manželem žijeme ve svobodě a máme možnost volby jaký život v jakých podmínkách a kde a za kolik budeme žít:-)))
16. 11. 2009 | 14:07

optimista napsal(a):

To HB: Ale co ta svíčka, už na ni není ???!!!!
16. 11. 2009 | 14:10

milov napsal(a):

Martine, je to krásně, mile a reálně popsáno. Na to, že jste tehdy studoval v Praze a já v Budějicích, tak je to studenstké stávkování jak přes kopírák.
Množení letáků na cyklostylu, lepení po městě, spanilé jízdy do okolních měst. Ohromná solidarita neznámých lidí, kteří nosili jídlo i peníze...

A začátek byl tak nenápadný. "Jenom" schůze celoškolského výboru SSM, ze které měla vzejít petice na podporu stávkujících studentů v Praze. Ve výsledku byl výbor odstaven, do vedení studentů se dostali aktivní buřiči. Začala stávka a pravidelné demonstrace v areálu školy. A opět zlom a šlo se do města... Skutečně jak přes kopírák.
Souhlasím - nebyli jsme žádní hrdinové, jen jsme šli do toho po hlavě. Vlastně bezhlavě.:-)
A proto moc děkuji. Vám za článek a osudu za možnost být v listopadu 1989 kolečkem stroje, který pomohl zbořit pískový hrad režimu.
16. 11. 2009 | 14:13

vachmajstr napsal(a):

to optimista: "Tady vidíte, jak demokratický a humanistický byl socialismus, mohli jste dělat v 89 bordel a nic se vám nestalo. Jen škoda, že jste nežil za německé okupace -fašismu, to by byl asi jiný adrenalin, ale nikdy neříkej nikdy, vy se ho určitě ještě dožijete a pak si to určitě užijete v lágru nebo u zdi."
Jste žlučovitej nenávistnej demagog.
16. 11. 2009 | 14:14

HB napsal(a):

Je na to,na co člověk doopravdy chce aby bylo:-))
16. 11. 2009 | 14:16

optimista napsal(a):

To vachmajstr: Já jsem podle vás alepoň nějaký, ale co vy, co jste vy zač???
16. 11. 2009 | 14:22

optimista napsal(a):

To HB: Gratuluji, takový optimismus a pozitivní myšlení jsem už dlouho nezažil, dík za příklad v této době :-)
16. 11. 2009 | 14:24

Karel napsal(a):

Já byl tehdy v osmé třídě na základní škole (jazykovka, Horáčkova 1100, Praha 4) - tedy od 3. třídy ruština, od 5. angličtina. A v osmé třídě (v září 1989) jsme měli nový předmět - anglickou konverzaci. Přišla mladá paní a řekla "My name is Mary McStay and I work for U.S. government". Učili jsme se hlavní města států unie, povídala o tom, že budou stávky (prý horníci) a že padne režim. Pouštěla nám Hvězdné války (3 díly) a Ramba (v angličtině). Jednou nás vyslýchali na obvodním oddělení VB ohledně těch filmů. Změna režimu musela být připravená, to mi nikdo nevymluví. Měnila se legislativa (soused-bývalý voják si založil firmu už v létě 1989 - tedy "před listopadem").
16. 11. 2009 | 14:25

Manfred Strnad napsal(a):

Optimistovi: Zřejmě máte počet českých obětí II. sv.v. ověřený a určitě se o něj nebudu přít. I kdyby byl jen jeden mrtvý, válka je samozřejmě zločinná akce... Přesto mě před časem při sledování jednoho publicistického pořadu zarazil ten obrovský rozdíl v počtech polských a českých obětí války (od té doby mám v paměti zaxifované číslo 128 tisíc, ale paměť může být ošidná.) Když už jsme u čísel, člověk zamrazí, když se sčítají mrtví na silnicích (např. od roku 1945 dodnes), jsou to taky desítky tisíc! ... Chtěl jsem jen říct, že Poláci se perou krev nekrev, když o něco jde, Maďaři jakbysmet, ale u nás se rodí významně menší počet lidí ochotných nasadit za "něco" nebo někoho život, než je tomu u dvou zmíněných národů. U Poláků to vzhledem k početní velikosti tolik nepřekvapuje, ale u Maďarů docela ano. Zřejmě si přinesli "z těch stepí" jinou náturu. A díky ní přežili. My jsme konec konců taky přežili díky své povaze - v jiných podmínkách jiným způsobem. Zákon přírody zní přežít! Všichni se vlastně chovají podle své přirozenosti...
16. 11. 2009 | 14:30

Eliška napsal(a):

Kdo a proč povolil tuto demonstraci. Čí byl na tom papíře podpis?Přemýšlel o tom z Vás někdo.? Všechny ostatní podobného charakteru byly zakázané...Aha ještě nic?????
Ovečky nahnané šikovným honícím psem , ve správnou dobu na správné místo...
Jinak děkuji za článek střízlivě a velmi skromně napsaný bez touhy po ovacích..
Já byla tehdy máma dvou malinkatých dětí, manžela (vojáka z povolání)odvolali kvůli pohotovosti a my 14 dní nevěděli kde je...živý, mrtvý ...seděla jsem tehdy u televize a brečela , že je to začátek války. Tiskla jsem ty moje kuřátka k sobě a strašně jsem se bála co s nima bude.
A dnes jsou z nich dospělí lidé a já ruku poctivě nasrdce bych klidně vyměnila tu dobu za tu dnešní.Bydlím na malé vesnici a tehdy jsme si tady společně všichni z vesnice postavili obchod, kulturák, hospodu..makali jsme na tom každou volnou chvíli v akci -Z..pro mladé dobrovolně a zadarmo..Já ještě s bříškem vozila kolečka a tahala cihly ..Dnes nemám kde nakoupit,protože "náš"obchod byl několikrát prodán a nyní zrušen. Pro pitomej rohlík si musím jezdit autobusem do vesnice vzdálené 6 km.Takže mě vyjde na celý dopoledne a asi deset korun ...a to už nemluvím o těch chudácích starších co nevydrží kvůli rohlíkům a chlebu stát dvě hodinu v mrazu na zastávce aby se dostali domů. Možná se vy tam v Praze a ve velkých městech máte skvěle. Mě osobně se chce z pohledu na dnešní společnost opravdu zvracet.Morálka zůstala jen slovem. Malý Čech byl vždycky někam dostrkán. Jako my teď do EU.. Jsem zvědavá jak si budem jezdit pro rohlíky za Eura..To je o obyčejným životě obyčejných lidí. Podotýkám , že jsem nebyla a nejsem komunista .Je to jen pohled mámy která svý děti poctivou prací taktak uživila.A který se vůbec ale vůbec nelíbí do jakýho světa je před pár lety kdy dospěli musela vypustit.Nebezpečného, zrádného, asociálního, nelidského..Všechno si za peníze nekoupí.
16. 11. 2009 | 14:42

Manfred Strnad napsal(a):

Karlovi: Mnohé detaily nasvědčují tomu, že změna režimu byla připravená. Živě si pamatuji na televizní zprávy z doby krátce po r. 1989, kde Ruml v nějaké souvislosti naznačil, že až nebude mít politickou funkci, řekne, jak to "tehdy" doopravdy bylo. Pamatuji si na jeho rozrušený obličej i tón hlasu, něco nebo někdo ho musel tehdy "vytočit", že se odhodlal k takovému prohlášení...Tak stále čekám, kdy vyjde s pravdou ven... Samozřejmě se hned tak nedočkáme. To by mu dali! Pozoruhodným detailem je i autoatlas zakoupený v r. 1989 (..."dáno do tisku v srpnu 1989"...), kde se nachází město Zlín! Žádný Gottwaldov! Je teoreticky možné, že soudruzi už před listopadem přejmenovali Gottwaldov zpátky na Zlín, ale o tom pochybuji. Ví to někdo? Spíš mi připadá, že už "někdo" věděl, že zase bude Zlín...
16. 11. 2009 | 14:46

Michal napsal(a):

1) to, ze se ta zmena stala, je dobre, nehlede na to, ze jsme stale v urcite fazi transformace spolecnosti
2) to, ze jsme si ji prilis nevybojovali je fakt, nicmene to neznamena, ze by proto ta zmena byla spatna
3) idealy budou vzdycky pokulhavat za moci, ale to neznamena, ze by se jich lidi meli vzdavat
16. 11. 2009 | 15:57

Honza napsal(a):

To Manfred Strnad: 360 tisic obeti svetove valky v Ceskoslovensku je cislo, ktere se traduje, ale asi neni spravne. Napriklad taky zahrnuje zahynulé sudetske Nemce, hrdinsky padle v uniformach Wehrmachtu...(-:)

Co se "připravenosti" převratu týče: spiklenecké teorie nelze vyvrátit, ale pro tuhle opravdu nic nesvědčí. Naopak, pád komunismu v celé Evropě všechny překvapil, CIA, KGB, kremlology, všechny...G. Bush starší nevěděl, co má dělat, M. Thatcherová byla z pádu zdi upřímně nešťastná. Vzpomeňte si, jak to dopadlo, když se KGB pokoušela zorganisovat puč u nich doma o dva roky později. Ne, na spiknutí to opravdu nevypadá...
16. 11. 2009 | 17:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Manfred Strnad:
Zlín se tak jmenoval i za komunistů, stačí nahlédnout do map po 1969, byl částí Gottwaldova. Dnešní velký Zlín je přejmenovaný Gottwaldov.
16. 11. 2009 | 17:08

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Honza:
360 tisic obeti svetove valky v Ceskoslovensku zahrnuje především československé Židy.
16. 11. 2009 | 17:10

Karel napsal(a):

Je otázka, jak se to počítá. Češi ve válce nebyli, zato po válce profitovali na německých nemovitostech po odsunutých. Regulérní česká armáda bojovala naposledy někdy za Jiřího z Poděbrad.... To je také hlavní smysl Evropské Unie, aby se do budoucna předešlo konfliktům v Evropě a omezenému nacionalismu. Všechno ostatní je až druhotné. Mělo by se o tom více mluvit.
16. 11. 2009 | 18:20

Tonda napsal(a):

Martinovi děkuju za hezkou vzpomínku.

pro optimista: tyhlety ufňukaný případy jako jste vy už mě jen baví. je mi 40 a za těch 20 let jsem potkal 1 (slovy jednoho) člověka, resp. rodinu, kde jsem opravdu viděl bídu. spíš to ale byla shoda nešťastných okolností než cokoliv, za co by mohl režim. většina těch, kteří pláčou, že se mají špatně se ve skutečnosti mají celkem dobře. jsou to podobné případy, jako někteří bezdomovci, kteří se sice na první pohled mají špatně, ale na cigára a alkohol jim pořád nějak zbývá...
Nedávno jsem mimochodem byl pár dní na pracáku. A víte proč? Prostě jsem využil možnosti nechat si po dobu dočasné nezaměstnanosti zaplatit sociální a zdravotní pojištění. Tipuju, že jsem tam nebyl podobný případ zdaleka sám. TO jsou ty statistiky nezaměstnanosti. A podle toho, co jsem tam viděl, tak lidí, kteří jsou nezaměstnaní déle než dva měsíce a není to jejich vina, je naprosto zanedbatelné minimum. U většiny je problém jinde - třeba v tom, že toho moc neumí a za schopnostem adekvátní plat se ji nechce dělat, nebo se nechtějí kvůli práci stěhovat nebo mají jiné důvody, za které ovšem nemůže stát.
Já osobně si myslím, že to, že se tady v téhle diskusi můžeme svobodně bavit, je už samo o sobě důvod k oslavám - před dvaceti lety by to rozhodně nešlo.
A moje zkušenost je taková, že vlastně jediní, kteří na polistopadový vývoj nadávají (ne tedy, že by jich bylo málo) jsou ti, kteří čekali, že budou lítat pečení holubi sami do úst resp. že někdo něco udělá za ně. A ono se to nestalo a tak jsou zklamaní a viní za to ty ostatní...
16. 11. 2009 | 19:21

A. Kudlička napsal(a):

Hezky napsané.Dík za milou vzpomínku. Byl jsem tam taky(jsem ročník 1970) a mohu jen potvrdit stejné zážitky.
Po revoluci politické jsem však udělal ještě revoluci duchovní- sám v sobě, v mém srdci. Za jednu z nekonečně mnoha špatných stránek komunistů považuji ateistickou filozofii. V rusku přesvědčovali komunisté prostý lid (věřící v Boha) k ateismu takto: řekli lidem -běžte do kostela a modlete se o ten váš chléb vezdejší, a pak uvidíme....a tak lidé šli a modlili se v kostele jako vždycky a když potom vyšli ven, komunisté se jich zeptali: Tak co, máte chleba? Dal vám ten váš Bůh chleba? A prostí lidé řekli - ne nemáme. A tak potom komunisti přivezli před kostel nákladák chleba a řekli lidem: Tady máte.Vezměte si kolik chleba chcete. Tak kdo je lepší - my nebo Bůh!?? A prostí venkované odpověděli : Vy jste lepší...
Nebyli dost inteligentní, aby je mohli filozoficky porazit, a tak se stali ateisty , komunisty. Nezeptali se : A odkud jste vy vzali ten chleba? Můžete snad vyrobit mouku, vodu, sůl... ingredience chleba ve vaší továrně??? NE, vy můžete jen vzít tyto věci a upéct je(za pomoci ohně- energie Boha), transformovat. Ale složky jsou dány od Boha, musíte zasít, musíte mít osivo(které se nedá vyrobit), musí pršet a svítit slunce a teprve pak jde udělat mouka a chleba.
My jen bereme složky z přírody a používáme je k našim věcem, a pokud je nepoužíváme pro službu Bohu,v podstatě krademe.
Takže at jsme kdokoliv a at je jakýkoliv politický systém, pokud nepoužíváme VSECHNO pro službu Bohu, nemůžeme být dokonale štastní.
Proto se lidé cítí tak trochu zklamáni, že se nesplnila jejich očekávání z revoluce. Musí nastat změna vědomí!To je ten klíč. Je čas na další revoluci , tentokrát tu trvalou- v našem pohledu na svět. A nejen pohledu, ale hlavně jednání.
Děkuji Vám za trpělivost.
Musím už jít vařit..... z ingrediencí od Boha,.....a pak mu to s láskou nabídnu k ochutnání na oltáři, a pak to rozdáme všem jako posvátné jídlo zvané prasádam ( v překladu ze Sanskrtu prasádam znamená "milost") a potom vyrazíme slavit do centra Prahy zpíváním transcendentální
(duchovní)vibrace
Hare Krišna, Hare Krišna,
Krišna Krišna ,Hare Hare,
Hare Ráma, Hare Ráma,
Ráma Ráma, Hare Hare.
Zkuste to taky a uvidíte sami. Udělejte tu opravdovou revoluci...
17. 11. 2009 | 12:00

Pepa Řepa napsal(a):

Tak jsem tu vibraci zkusil.
Hare Krišna, Hare Krišna,
Krišna Krišna ,Hare Hare,
Hare Ráma, Hare Ráma,
Ráma Ráma, Hare Hare.
Psi začali výt.
Pane koudelko, je to dobře nebo špatně?
17. 11. 2009 | 20:46

Oslýk napsal(a):

Díky za poctivý text od někoho, kdo tím nechce zjevně nic dokázat a nemyslí tím něco jiného.
17. 11. 2009 | 21:02

Modrý Petr napsal(a):

A tak to bylo i nebylo a reakce na tento blog jsou pitome hezky i pitome osklive i sem tam chytre, ale zase je to jenom kecani, a ackoliv Havel vcera povidal, ze ma dojem, ze zase neco visi ve vzduchu, tak ja cejtim akorat podzim. Ale sakra, pred dvaceti lety to byl smrad z chemicky a pak strach z fizlu a milici malem povolanych na koleje, a pak uz to jelo nejak samo, a nemeli jsme zadne kopirky, holky datlovali pres kopirak a my to po nocich lepili a kdo byl tehdy hajzl, zustal jim a naopak. Nikdy to nebylo lepsi nez ted. Radsi dzungli nez zoologickou.
17. 11. 2009 | 21:12

Oslýk napsal(a):

Pepa Řepa:

Koudelka je špatně. Moc, moc špatně. Ale to jste si už asi všiml.
17. 11. 2009 | 21:22

Vysedlina pathologická napsal(a):

Nějak mi unikl tento krásný blog.
Věřím Vám...
19. 11. 2009 | 15:56

J.H. napsal(a):

Já to jen dokreslím. Nebyl jsem tam přímo,ale setkal jsem se s člověkem,který byl v "pohotováku" a mlátil to jak řekl hlava nehlava a smyslů zbavený. Vzhledem,že znám jeho rodiče a i děti,tak jsem mlčel a nechal ať si s tím žije. Nedávno jsme se jen tak potkali. Je bez práce a nemůže o žádnou zavadit. A jak si tak ztěžuje tak najednou povídá. Stejně bych se nezachoval ani dnes jinak. Bil a řezal bych je znova a ještě prudčeji a zvlášť kdybych věděl jak to všechno dopadne!Díval jsem se na něj a říkal jsem si. Tak takhle vypadá zoufalost a bezmocnost. Stál přede mnou člověk s potlačeným svědomím,bez sebereflexe a přetékající nenávistí ke všemu kolem sebe. Nejen k režimu !Také "produkt " 17 listopadu.O to více se vyjímá bití v prsa některých "zasloužilých revolucionářů" ,ale o to více vyniká chování a přístup k dění a výsledkům pana Havla.Myslím,že vše co řekl a napsal jako varování a memmenta je potřeba brát jako státnickou prozíravost. Mnohdy to vypadalo jako bojácnost a ustrašenost ,ale dnes se ukazuje,že měl správná vidění.Je strašná škoda ,že se polistopadový vývoj dá hodnotit i slovy : "Zloděj křičí ,chyťte zloděje" !A úřad pro zkoumání "čehokoliv" pod vedením pana Žáčka přilévá jen oheň a síru do bandy s nenávistí a příkořím !Ať si přiléví,ale ne ke všem zveřejněním dozrál čas a ne vše je tak jak je psáno.Vždyť to vše psali lidé ! A vzniká otázka. Jací to byli "lidé" ? Mnozí sledovali především své vlastní cíle a neváhali kvůli tomu lýt špínu na druhé.Ale třeba to bylo vše úplně jinak .Třeba jsem slepec,který nevidí to dobré a všímá si pouze toho špatného a třeba.....
20. 11. 2009 | 13:22

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 11:21

gucci napsal(a):

good post,thank you
31. 12. 2009 | 07:09

gucci napsal(a):

good post,thank you
31. 12. 2009 | 07:10

drugstore napsal(a):

Naše země má opravdu hodně změnilo. tím lépe!
09. 01. 2010 | 13:38

Astaga.com lifestyle on the net napsal(a):

your article is excellent,i really love it.
14. 01. 2010 | 12:02

nowGoogle.com adalah Multiple Search napsal(a):

sungguh informasi yang menarik
16. 01. 2010 | 16:36

Poptropica napsal(a):

thanks you very much
11. 02. 2010 | 23:23

Tv Online napsal(a):

thanks you
18. 02. 2010 | 00:49

tiffany napsal(a):

sungguh informasi yang menarik
19. 02. 2010 | 08:53

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 05:48

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 05:50

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 05:52

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much
03. 03. 2010 | 14:16

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
06. 03. 2010 | 00:24

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 06:03

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 01:54

montblanc watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 01:58

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:04

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:06

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 01:10

breitling bentley watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 02:01

breitling air wolf watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 02:05

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 01:52

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 01:56

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 03:28

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 03:30

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 03:30

http://www.sharembt.com/mbt-new-products napsal(a):

<a href="http://www.sharembt.com/mbt...">Mbt changa

shoes</a> can help control weight, eliminating also believe and neck

pain, injury, lazy. <a href="http://www.sharembt.com/mbt...

237.html">Mbt lami sale </a>manufacturers are also guaranteed main

battle tanks will increase the wearer's posture and cheap.<a

href="http://www.sharembt.com/mbt...">mbt m walk

shoe</a> tone muscles to help them.
13. 03. 2010 | 09:53

http://www.sellmbt.com/mbt-lami-shoes-c- napsal(a):

I got one pair of <a href="http://www.sellmbt.com/wome...

237.html">mbt m walk shoe </a>from Kicksin. Love my MBT! I have flat

feet and often find it difficult to find comfortable <a

href="http://www.sellmbt.com/wome...">mbt chapa

shoes </a>...that is until I discovered <a

href="http://www.sellmbt.com/mbt-...">mbt lami

shoes</a>!
13. 03. 2010 | 10:00

jhj1989 napsal(a):

生长激素缺乏症的<a href="http://www.ghdivstyle.com">四斯泰勒“/ 1”头发straighener创建您想要的头发,最便宜的和高品质的“1的HREF =”http://www.ghdivstyle。 com“的”生长激素缺乏症四斯泰勒直发器“/ 1”最多节省50%优惠,免费送货!无税!
15. 03. 2010 | 08:30

breitling colt napsal(a):

17. 03. 2010 | 05:51

breitling classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
17. 03. 2010 | 05:55

breitling cockpit napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
17. 03. 2010 | 05:58

bvlgari assiomad napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
20. 03. 2010 | 05:30

bvlgari b zero 1 napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
22. 03. 2010 | 08:20

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 01:55

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 02:43

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:24

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:56

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 03:52

eyeglasses online napsal(a):

# I really like this <a href="http://www.glassesshop.com/ "><strong>eyeglasses online</strong></a> article, and hope there can be more great resources like this.

# Great article, it's helpful to me, and I also like the useful info about <a href="http://www.sunglasseslife.c..."><strong>Ray Ban Sunglasses</strong></a>.

# This is the best <a href="http://www.glassesshop.com/ "><strong>eyeglass frames</strong></a> article I have ever found on the Internet.
01. 04. 2010 | 09:57

watchvisa napsal(a):

happy every day!
09. 04. 2010 | 04:20

Bar Mitzvah napsal(a):

It would be great if you have other great things
09. 04. 2010 | 11:51

omega watches napsal(a):

<a href="http://www.omegawatchessale...">IWC Aquatimer Automatic 2000 IW3568-02 Sale</a>
<a href="http://www.omegawatchessale...">Audemars Piguet Royal Oak Chronograph 26300st.oo.1110st.08 Sale</a>
<a href="http://www.omegawatchessale...">Rolex Datejusts Jubilee SS White dial bar markers - Ladies Sale</a>
10. 04. 2010 | 08:05

buy wholesale napsal(a):

thank you for your working
12. 04. 2010 | 06:43

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
17. 04. 2010 | 04:55

Christian Louboutin napsal(a):

No one can ignore Christian Louboutin shoes in the fashion world exists. In the world-famous Christian Louboutin red soles and heels of the two types of features. In Europe and the United States, a chase of a large number of hot stars Christian Louboutin sale. When you see a red soles you can certainly figure out it out, that is Christian Louboutin shoes. Has become a symbol of red shoes, as it appeared. However, you never forget the beauty of Christian Louboutin shoes Christian Louboutin to you. You do not even out of the interior of the case, and your slim, beautiful and elegant legs are easily the human eye. Now you have the opportunity to be part of, you only need chooes the one you like.
Christian Louboutin copies offered on the market now can get a good price the first attractive Louboutin shoes all the features. Repeat all the original brand includes exciting features. Original Louboutin shoes are the only one recognized by the shiny red signature mark.
http://www.christianloubout...
24. 04. 2010 | 08:12

Christian Louboutin bay napsal(a):

<p>It is amazing to pair your <A href="http://www.christianloubout...">Christian Louboutin Pumps for sale</A> with a hot new handbag or messenger bag. <STRONG>
<A href="http://www.christianloubout...">Christian Louboutin Outlet</A></STRONG> Lower body of the brown checked skirt is dramatic focus. Scarves and skirts in bright colors of the same color, so that <A href="http://www.christianloubout...">Cheap Christian Louboutin Shoes Sale</A> we are more vivid and eye is also up for promotion.
<A href="http://www.christianloubout...">Buy Christian Louboutin bay </A> wins a great reputation among the public.<A href="http://www.christianloubout...">Cheap Christian Louboutin Shoes Sale</A> has wined a great reputation among the public. This brand <A href="http://www.christianloubout...">Christian Louboutin classic collection</A> has never left behind the fashion. I also love to wear Christian Louboutin shoes</p>
27. 04. 2010 | 05:00

cheap air jordan shoes napsal(a):

very comfortable jordans sneaker for either basketball or to make any chill out outfit look clean. I love air jordan shoes ! Great Buy! This product was delivered very quickly. I would definitely buy from http://www.jordanshoesforsa...
24. 05. 2010 | 02:51

sale nike dunk sb napsal(a):

I like shopping and http://www.nikesboutlet.com/ is my favorite place to shop. Everything nike dunks shoes and Vibram FiveFingers you can imagine is offered
24. 05. 2010 | 02:51

Amie25Hays napsal(a):

All people deserve good life time and <a href="http://lowest-rate-loans.co...">personal loans</a> or just bank loan would make it much better. Just because freedom depends on money.
24. 05. 2010 | 03:00

A. Kudlička napsal(a):

Dobrý den, pane Novák, chtěl bych Vás poprosit o svolení ke zkopírování tohoto článku pro můj blog. Děkuji . Hezký den A. Kudlička. alalanath(zavináč)gmail.com
07. 06. 2010 | 10:53

uggsofaufanfan napsal(a):

http://www.uggsofau.com雪地靴超高层
23. 08. 2010 | 09:32

EMICSOFT napsal(a):

The best iPad Converter software can convert to iPad format from AVI, WMV, MPEG, DivX,

XviD, VOB, 3GP, FLV, SWF, etc. to iPad MPEG-4, H.264 MPEG-4, MP3, AAC, AIFF and WAV.
http://www.emicsoft.com/ipa... iPad Video Converter
http://www.emicsoft.com/dvd... DVD to iPad Converter
http://www.emicsoft.com/ipa... iPad to Computer

Transfer
http://www.emicsoft.com/ipa... iPad Manager
http://www.emicsoft.com/ipa... iPad Transfer
http://www.emicsoft.com/blu... Blu ray to iPad

Converter
http://www.emicsoft.com/ipa... iPad to Mac Transfer
http://www.emicsoft.com/ipa... iPad Converter for

Mac
http://www.emicsoft.com/mac...
http://www.emicsoft.com/ipa...
24. 08. 2010 | 05:28

NFL Jerseys napsal(a):

Just needed you to know I have added your site to my Google bookmarks <a href="http://www.nfl-malls.com"> NFL Jerseys </a> because of your extraordinary blog layout. But seriously, I think your site has one of the freshest theme I've came across.
03. 11. 2010 | 05:07

Shop ED Hardy Online napsal(a):

all the commenters here! It's always nice <a href="http://www.edhardyonlinesho...">Shop ED Hardy Online</a> when you can not only be informed, but also engaged! I'm sure you had joy writing this article.
03. 11. 2010 | 08:01

UHOVUHLVL napsal(a):

YxCCGEcaaaFlag,China
<b>wholesale</b> providers give you the
<a href=http://www.ecaaa.com>wholesale handbags</a>
<a href=http://www.ecaaa.com>miumiu handbags</a>
<a href=http://www.ecaaa.com>cheap lv handbags</a>
<a href=http://www.ecaaa.com>dolce gabbana handbags</a>
<a href=http://www.chinawholesale20...>wholesale tee shirts</a>
<a href=http://www.chinawholesale20...>polo tee shirts</a>
<a href=http://www.tradeyx.com>cheap Christian Louboutin</a>
<a href=http://www.tradeyx.com>Christian Louboutin choes</a>
<a href=http://www.betweencity.com>mac cosmetics</a>
<a href=http://www.betweencity.com>mac mascara</a>
<a href=http://www.chinachemtrade.com>Pharmaceutical Intermediates</a>
<a href=http://www.chinachemtrade.com>Pharmaceutical Chemicals</a>

cheap high quality clothing,jerseys,handbags.
04. 11. 2010 | 06:57

using viagra napsal(a):

leave out the former, i. e., the antipyrin, and, http://orderonlineviagra.org viagra without prescription alcoholic no precipitation may take place, as the, ide, liberates iodine from iodides, and bromine, http://cialis-generic-online.net buy cialis 10mg with glycerin, water or alcohol with the solid, Aq. Hydrog. Perox J iv <a href=http://orderonlineviagra.org#4,76767E+75>viagra</a>, the menthol with the phenol in a mortar and added, vents this change and for this reason, corrosive, <a href=http://cialis-generic-online.net#6,25445E+22>cialis generic</a>, cipitated, like other alkaloidal salts, by, sweet spirit of niter, a sharp chemical reaction, <a href="http://orderonlineviagra.org#99847">order online viagra</a>, Acidum Chromicum. See Chromii Trioxidum. Ferrous Salts. There are but two ferrous salts, <a href="http://cialis-generic-online.net#88094">cialis prescription</a>, it occasionally is, with, calomel, it converts,
13. 01. 2013 | 13:31

Robiex26 napsal(a):

<p>Grace Kelly simply has to <a href=http://www.llouisvuittonbagsuk.co.uk>louis vuitton outlet</a> go down in the fashion history books as one of the most flawless and elegant specimens the red carpet has ever seen . I found JJ Winters bag the first <a href=http://www.mulberrybags8uk.co.uk>mulberry bags sale</a> time according to a Hilary Duff street photo . You can get goods at six discount price from Saks on the Cyber Monday . As a wholesaler,you <a href=http://www.llouisvuittonbagsuk.co.uk>louis vuitton bags uk</a> could sell to various retail fashion boutiques,clothing or department stores . Use right cleaner to do necessary <a href=http://www.lvwalletoutlet.co.uk>cheap lv wallet</a> washing . Something that <a href=http://www.mulberryhandbags4outlet.co.uk>mulberry handbags</a> always tends to surprise people in business is the importance of branding . Originally, straw bags are made just for housewives to carry <a href=http://www.lvwalletoutlet.co.uk>lv wallet sale</a> food . Its floral <a href=http://www.mmulberrypursesale.co.uk>mulberry purse outlet</a> design and Bohemian style are amazing . The collection pieces will begin <a href=http://www.mmulberrypursesale.co.uk>mulberry purse discount</a> selling in some days later.</p>
02. 02. 2013 | 00:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy