JAK TO ČTU JÁ – Covidová sezona 21/22 se rozjíždí – bude opět medaile?
Zdá se mi zjevné, že o tom, jak se bude pandemie vyvíjet následující covidovou sezonu a zda se obejdeme bez lockdownu, rozhodne především to, jestli budeme umět najít taková vyvážená částečná opatření, která udrží šíření viru v rozumných mezích, a zda budeme schopni tato částečná opatření dodržovat. Hledání takové rovnováhy nebude jednoduché tím spíše, že vláda chytrá řešení neumí. Naopak ji vždy šla dobře jen plošná a jednoduchá opatření typu zavíraní škol.
Ač v současnosti máme 7.000 nakažených denně, vláda zaujala strategii bohorovného vyčkávání, kterou výstižně popsal legendární seriál Ano, pane ministře. Vrchní koordinátor očkování Babiš vypadá, jako že už ho to nebaví, nezajímá a odkazuje se (chtělo by se říct konečně) na činnost ministerstva zdravotnictví. Bohužel tomu šéfuje ministr, který skládá reparát za loňský nezdar, a matně tuším, že to nedá ani letos. Ministrův tým se zbavil všech externích odborníků (např. skupiny MESES) a konečně může v klidu a s plnou odborností bojovat s pandemií. Máte-li však u jejich opatření pocit chaosu a absence smyslu a logiky, pak sdílíte stejnou pozici třeba s ministrem školství Plagou – strašidelný rozhovor s ním jen pro silné povahy si lze poslechnout zde:
https://radiozurnal.rozhlas.cz/stanovenou-hranici-pro-plosne-testovani-jsme-prekrocili-presto-k-nemu-nedoslo-8611639
Ministerstvo zdravotnictví věrno svému názvu ukazuje známou pravdu, že tu není pro pacienty, ale pro zdravotnické instituce. Celou dobu cílí epidemii na to, aby se nepřeplnila zdravotnická zařízení. Zdá se mi, že přitom zcela ignorují fakt, že důsledkem vysokých počtů nakažených jsou i vysoké počty mrtvých. Loni nám počty nakažených v říjnu vyběhly rekordně vysoko a do konce covidové sezony se je nepodařilo relevantně snížit. Pro porovnání – německý rekord z tohoto týdne je 37.120 nakažených za den, což odpovídá cca našim 4.600 nakažených, tedy úrovni, která u nás loni způsobila sebeuspokojení a podnítila předvánoční rozvolňování. Nikdy oficiálně nepřiznaná strategie (ne)řízeného promořování nám loni vynesla 30.000 mrtvých, což nám v rámci EU vydalo na krásnou stříbrnou medaili v disciplíně počet mrtvých na 1 mil. obyvatel!
Rád bych se mýlil, ale obávám se, že aktuálně přijatá opatření nebudou mít na počty nakažených žádný významný vliv a čísla budou spíš stagnovat. Rozhodně však nebudou významně klesat. Tlak na očkování dalších lidí přinese výsledky nejdříve za 5 týdnů. Ostatní opatření jsou spíše formální, hodně bude záležet především na tom, jestli se vlivem zhoršujících čísel zlepší přístup lidí k důslednému plnění stávajících opatření. Tak nějak pod čarou je přitom už nyní zavřená významná část školních tříd. Polovina mých kolegyň majících školní děti má aktuálně své potomky na karanténě, a to nežijeme v těch nejpostiženějších okresech.
V létě jsem trávil část dovolené s kamarádem, který trvale žije poblíž Londýna. Popisoval mi filozofii přístupu britské vlády ke covidu, která údajně spočívá v tom, že již nebudou přijímána žádná další proticovidová opatření (kromě karantény nakažených a těch, kteří s nimi přišli do styku). Britové přece dostali od vlády možnost zdarma se očkovat a je tak jejich odpovědností si chránit své zdraví. Z médií vím, že tam některé dny byla vysoká čísla nakažených i zemřelých, také mnoho lidí bylo v karanténě (takže nechodili do zaměstnání), nicméně britská vláda si zatím svůj postoj drží. Mám pocit, že k tomuto postoji nepřiznaně směřuje i naše vláda. Můžeme se jen dohadovat, jestli je to záměr nebo další projev její neschopnosti. Byl-li by tento přístup záměrem, byl by projevem nevídané důvěry v dospělost našeho národa. Nejsem s ovšem zcela si jist, jestli si tuto důvěru zasloužíme.
Před třemi týdny jsem zde zveřejnil první příspěvek k aktuální covidové situaci, kde jsem předpověděl, že při dodržení tehdejšího čísla R budeme mít před Vánoci denní průměr 8.800 nakažených a na covid bude v tu dobu umírat 100 lidí denně. V druhém plánu jsem naznačoval, že je potřeba začít konat. Vývoj situace byl však v minulých týdnech mnohem rychlejší, neboť číslo R nečekaně vzrostlo. Důvody pro náhlé a zdánlivě neodůvodněné změny čísla R z dat vyčíst neumím, to musí říct epidemiologové. V médiích jsem od odborníků zaznamenal dva – (i) zdá se, že covid vykazuje stejnou sezonnost jako chřipka, tj. na podzim a v zimě se šíří lépe, a (ii) s podzimním ochlazením trávíme více času ve vnitřních prostorech.
Nicméně, stále mi z čísel ÚZISu vychází, že při současné úrovni proočkovanosti umírá přibližně každý devadesátý nakažený (loni před započetím očkování to byl každý padesátý nakažený). Před deseti dny jsme měli cca 2.600 nakažených, aktuální sedmidenní průměr je 35 zemřelých denně. Z toho vyplývá, že z dnešních 7.000 nakažených bude za dva týdny umírat cca 80 lidí denně. Toto číslo by znamenalo cca 2.500 mrtvých měsíčně (pro porovnání – to je 5x více než je roční počet obětí dopravních nehod v ČR). Budu-li předpokládat, že se stávající čísla nebudou měnit a budou stagnovat a že covidová sezona bude opět trvat do konce dubna, tj. 6 měsíců, vypadá to, že letos skončíme s nějakými 15.000 mrtvými.
Je tak dost pravděpodobné, že by to na EU medaili mohlo stačit i letos.
V zájmu zachování duševního zdraví nepoužívám sociální sítě. Pokud chcete na můj blog a na moje názory jakkoli reagovat, udělejte to prosím pěkně postaru a pošlete mi email na martin.stepan@aspekt.hm
Za jakoukoli zpětnou reakci budu rád, nicméně si vyhrazuji právo neodpovědět.
Chcete-li být upozorňování na moje další příspěvky, zašlete mi prosím na výše uvedený mail vaši emailovou adresu a já si vás zařadím do maillistu.