Pandemii lze zneužít k lecčemu. Dobře to ví Rusko.

28. 03. 2020 | 18:15
Přečteno 3945 krát
Ve švédském vesmírném středisku Esrange pořádalo americké výzkumné centrum New Generation Warfare Centre na sklonku minulého roku Evropsko-americký bezpečnostní dialog. Vědci v řídící centrále tohoto vesmírného střediska nám říkali, že zde každý den čelí kybernetickým útokům. Ne všechny jsou iniciovány Ruskem, ale většina ano. Sám fakt mě až tolik nepřekvapil, ale četnost výskytu přeci jenom trochu ano. Opravdu zde Rusové kyberneticky útočí každý den?
Jenomže člověk by se asi ani tolik divit neměl. Ruský režim, který byl nedávno obviněn vyšetřovateli OSN z toho, že páchá masově válečné zločiny v Sýrii, je schopen evidentně téměř čehokoliv. A tak ani nyní nezaváhal a začal promptně zneužívat krizi spojenou s pandemií koronaviru.Armáda Spojených států si navzdory globální pandemii udržuje vysokou míru připravenosti. To platí jak o jejích bojových jednotkách, tak o velitelských strukturách, ale i o nezbytné flexibilní interakci s obrannými výbory obou komor amerického Kongresu. Jistá restriktivní opatření nicméně musela být přijata, a to nezůstalo nepovšimnuto ruským strategickým letectvem. Omezení, dopadající na americkou armádu, využívají aktuálně Rusové k tomu, aby ve zvýšené míře pronikali do amerického a kanadského vzdušného prostoru. Americké a kanadské obranné systémy zaznamenávají v současné době průniky ruských strategických bombardérů přes Aljašku nad jejich území až třikrát za týden!
Rusové si neuvědomují, že to jen utvrdí americké stratégy v tom, že agresivní politika Ruska je za daných okolností trvalou záležitosti. Ve všech relevantních analýzách a doporučeních nyní převažuje odhad, že s tímto chováním Ruska je třeba v perspektivě několika dalších let počítat jako s danou věcí.
Takhle si Rusko odvolání sankcí opravdu nezajistí. A to je koneckonců dobře. Na mušce ale Rusové nemají jen Spojené státy, nýbrž také Severoatlantickou alianci.

O co Rusku ve vztahu k NATO jde? Rusko si je vědomo toho, že je vojensky slabší. Moc dobře také ví, že je i mnohem ekonomicky slabší než Západ. Dlouhé soupeření, pokud by k němu došlo, by si nemohlo dovolit. Proto útočí na politický systém zemí NATO, kde tuší, správně, jistou slabinu. U demokratické multilaterální organizace, jakou NATO je, vyžaduje totiž spuštění řady vojenských opatření nejprve politické rozhodnutí. Pro mnohé z nich to platí i v době již započatého konfliktu. Proto chce Rusko politický rozhodovací systém aliančních zemí co nejvíce oslabit.

Ne náhodou si i v době nynější koronavirové krize, vybralo za cíl zranitelné místo Aliance. Proč je jím právě Pobaltí, je popsáno zde: https://www.evropskehodnoty.cz/wp-content/uploads/2019/04/Význam-a-modality-odstrašen%C3%AD.pdf

Vojáci NATO sloužící na teritoriu Pobaltských zemí, jsou pravidelným ruským dezinformačním útokům vystaveni již delší dobu. Objevily se například zfalšované obrázky německých vojáků kreslících svastiky na židovském hřbitově v Litvě. (Židovská tematika je využívána k atakům na Litvu poměrně běžně.). Ruské servery popisují údajné konflikty aliančních vojáků s místním obyvatelstvem. Napadeny byly ale už i osobní stránky litevského ministra obrany. Není to tedy nic nového.

Současná pandemie poskytla Kremlu jen další dobrou příležitost, jak znejistit obyvatelstvo a rozhodovací politické struktury těchto zemí. Taktika sahá od běžné protizápadní a proti-Alianční propagandy na ruských informačních serverech, přes dehonestující kampaň na pro-ruských lokálních webech, až po nabourávání se do oficiálních stránek administrativ Pobaltských zemí či jejich významných zpravodajských platforem.

V lednu kdosi umístil vymyšlený příběh na litevský zpravodajský server „kauno.diena.lt“ o tom, že jeden z vojáků americké motorizované divize, sloužící v této zemi, byl testován jako pozitivní na Covid-19. Zpráva po několika minutách ze serveru zmizela. Za tu dobu však byla mnohokrát nasdílena. Podobně byl napaden i další informační server Pobaltských zemí - „Baltic News Service“.
V březnu se objevila falešná zpráva na informační portálu „Delfi“ o tom, že rozsáhlé alianční cvičení Defender 2020, které muselo být v důsledku koronaviru personálně limitováno, bude nadále probíhat v Pobaltí tajně.
Proruská média rozšiřují fámy o tom, že vlády Pobaltských zemí chtějí zneužít krizi k omezení svobody slova či že před koronavirovou krizí záměrně zničily „strategické zásoby potravin“.

Na tyto a podobné dezinformace reagují v případě napadání jednotek NATO speciální armádní útvary pobaltských zemí, které monitorují otevřené informační zdroje 24hodin, 7 dní v týdnu. V ostatních případech jsou zapojeny také sekce „strategické komunikace“ ministerstev zahraničí těchto zemí. Do systému čelení dezinformacím bylo v Pobaltí investováno nemálo peněz a administrativních kapacit. Jde o národní bezpečnost.

Dezinformace, hybridní válčení a s tím spojené vytváření vlivových sítí ve střední a východní Evropě je součástí ruské vojenské strategie. Ruský režim, jehož korupční skandály, iritují čím dál víc Rusů, staví do velké míry svou legitimitu na schopnosti vést válku. Proto se ruská mašinérie nemůže zastavit ani nyní, v době globální pandemie. Ba právě naopak, hledá si specifická „okna příležitostí“.

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale jde o životní zájmy našeho státu. Pokud je útok veden na zranitelné místo Severoatlantické aliance, která je základním garantem naší bezpečnosti, musíme k tomu přistupovat s maximální vážností.
Česká republika je ruskými tajnými službami využívána jako jakési regionální centrum pro řízení vlivových operací. Je proto dobře, že má náš stát poměrně solidní institucionální zázemí na čelení hybridním a dezinformačním hrozbám. Vzniklo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra. Funguje spolupráce státní administrativy se specializovanými firmami na boj s dezinformacemi, jako je Semantic Visions, nebo na bezpečnost zaměřenými think-tanky, jako je PSSI nebo Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty. Právě Evropské hodnoty provedly vloni komparativní analýzu veřejně dostupných výstupů všech relevantních zpravodajských služeb v euroatlantickém prostoru zaměřených na ruské a čínské vlivové operace. V návaznosti na to publikovaly shrnující analýzu ve formě informativní příručky:
https://www.europeanvalues.net/vyzkum/handbook-on-countering-russian-and-chinese-interference-in-europe/

V rámci armády ČR vzniklo Velitelství kybernetických sil a informačních operací. Do Litvy vysíláme úkolové uskupení elektronického boje. Šéfem, dnes již slavného, NUKIBu se stal člověk nad jiné povolaný. Generál Karel Řehka, který má za sebou nejen elitní vzdělání a skvělou profesní kariéru, ale také na téma informační války i publikoval.

Nelze však usnout na vavřínech. Nepřátelské státy se učí z vlastních chyb a vyvíjejí stále nové metody vlivových operací. Všechny české kapacity je třeba pravidelně testovat, a to mimo jiné i z hlediska schopnosti jejich součinnosti s partnery z ostatních aliančních zemí. Pandemie pomine, ale ruská taktika je trvalá. Naše země na to musí být připravena.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy