Sháníme obec, která zažaluje stát. Zn.: hazard

10. 01. 2012 | 06:30
Přečteno 12995 krát
Konkrétně se to jmenuje ústavní stížnost, podává se k Ústavnímu soudu a jejím obsahem bude stížnost na stát. Stěžovat si bude obec na Ministerstvo financí, které odmítá zrušit povolení pro hazardní přístroje, jež jsou v rozporu s obecní vyhláškou. Tím Ministerstvo porušuje ústavní právo obcí na samosprávu. Až obec u soudu vyhraje, celý hazardní byznys se sesype jako domeček z karet.

Jelikož jsem tady ale nový, dovolte prosím nejprv intro: Usiluji o regulaci hazardu. Do zákonných mezí, do parametrů civilizovaného světa. Usiluji, abychom nebyli hazardním rájem, kde je hazardních přístrojů nejvíc na světě. A ne že já usiluji, ale my usilujeme. „My“ je občanské sdružení Krnění. Je to spousta lidí okolo něj; ti například vytvořili projekt Mapyhazardu.cz, který mapuje nelegální povolování hazardních přístrojů. Jsou to obce, jež na svém území hazard nechtějí. Je to Veřejný ochránce práv, který s Ministerstvem financí vede přes rok a půl trvající právní spor. Je to dokonce i Ústavní soud, který se opakovaně vyjádřil, že Ministerstvo financí nerespektuje zákon a Ústavu.

Podařilo sem nám, Krnění, toho zatím dost. Zjistili jsme, že Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska (TOP09) porušuje zákon o loteriích. Navzdory tomu, že ombudsmanovi slíbilo a interní metodikou stvrdilo, že už bude hodné a vyhlášky obcí bude respektovat. Naprášili jsme toto zjištění ombudsmanovi, který je s Ministerstvem financí ve při a vyzvali jsme Kalouskův úřad ke zrušení nelegálních hazardních přístrojů. V Krně jsme v průběhu uplynulých dvou let přiměli zastupitele k přijetí tří vyhlášek, které hazard skutečně – nejen na papíře – regulují. Třeba v červnu přijalo zastupitelstvo města Krna dobrou vyhlášku hned týden po nálezu Ústavního soudu, který otevřel pro obce nové možnost regulace hazardu.

Spojili jsme se s programátorem Michalem Valouškem, který naprogramoval MapyHazardu.cz. Jejich prostřednictvím spolu s Vámi mapujeme, kde jsou hazardní přístroje provozovány v rozporu se zákonem. Ke dnešnímu dni jste zatím alespoň z části zmapovali 62 obcí. V současné době vyvíjí Michal novou verzi map, která reaguje na novou legislativu. Spuštění nové verze plánujeme na začátek února.

Hlavně jsme ale dokázali rozšířit dobré zkušenosti do celé republiky. V listopadu minulého roku jsme rozeslali manuál Jak ve Vaší obci regulovat hazard do úplně všech více než šesti tisíc obcí České republiky. V manuálu ukazujeme obcím, proč je nezbytné hazard regulovat i přesto, že z toho obci plynou do rozpočtu nějaké peníze. Ukazujeme, jak má vypadat účinná obecně závazná vyhláška. Vycházíme přitom, krom vlastních názorů, z argumentace Veřejného ochránce práv a z argumentů, které použil Ústavní soud, když řekl, že vyhlášky Chrastavy a Františkových Lázní jsou v pořádku. Manuál se chytl. Několik obcí, například Náchod či Židlochovice, přijalo vyhlášku, zakazující hazard na celém území obce, v našem znění. S mnohými dalšími obcemi čile komunikujeme. Namátkou Klatovy, České Budějovice, Litvínov. Dalším obcím rádi pomůžeme. Ozvěte se nám: brneni@gmail.com.

„A proč teda jsou herny stále na každém rohu?“, zeptala se Alenka Bílého králíka. Pes je zakopán na Ministerstvu financí. Přes tři nálezy Ústavního soudu, přes pregnantní argumenty předložené Veřejným ochráncem práv, přes opakované stížnosti obcí, měst i nás, hraje Ministerstvo hru o čas. Kalousek ví, že jeho právní názor, který se zakládá na tom, že ignoruje kompletně všechna regulační ustanovení zákona, je obhajitelný stejně jako placatost země. Hraje se o každý den, po který mohou hazardní firmy svůj byznys provozovat. Sto a víc miliard, která se v hazardu ročně protočí, nejsou žádné drobné. Odpověděl Bílý králík.


Která obec bude první?

To, co nyní potřebujeme, je sehnat obec, která:

a) má či přijme dobrou obecně závaznou vyhlášku,
b) podá k Ministerstvu financí tzv. žádost o přezkum, kde Ministerstvo vyzve, ať zruší povolení v rozporu s touto vyhláškou,
c) v případě, že Ministerstvo financí odmítne přezkum provést a automaty nezruší, tak jako to neudělalo v Krně či Lanškrouně, podá ústavní stížnost.

Podání ústavní stížnosti na stát, i když to zní celkem drsně, se není třeba bát. K podání vyzval obce sám Ústavní soud. (str. 12):

„Jakmile ministerstvo financí zjistí kolizi vydaných povolení s obsahem obecně závazných vyhlášek, je povinno ze zákona zahájit řízení o přezkumu těchto povolení a postupovat v intencích § 43 odst. 1 loterijního zákona. Toto ustanovení totiž předpokládá zrušení vydaných povolení nejen v případě, kdy vyjdou dodatečně najevo skutečnosti, pro které by nebylo možno loterii či jinou hru povolit, ale také tehdy, pokud tyto skutečnosti nastanou i po vydání povolení. Pokud tak ministerstvo financí nepostupuje, je to naopak ono, kdo zasahuje do ústavního práva na územní samosprávu obcí. Ústavní soud proto předesílá, že v takovém případě by mohl přikročit nejen k individuální ochraně dotčených obcí například v řízeních o komunálních ústavních stížnostech, ale jak již shora uvedeno, též by musel vážit, zda je samotné rozdělení pravomocí mezi stát a územní samosprávu v této oblasti, resp. svěření rozhodování o povolení umístit provozovnu loterie či jiné hry na území obce ministerstvu financí, ústavně konformní z pohledu zaručeného práva na územní samosprávu .“

Možná to k Ústavnímu soudu dostane jako první některá z výše uvedených obcí, možná některá z těch, co si přečtou tuto výzvu. To je celkem jedno. Hlavně, aby se to už stalo. V současném stavu, kdy Ministerstvo financí čeká jen na ránu z milosti, je škoda každé minuty.

Pokud o nějaké obci, která by ráda ze svého území hazard dostala, víte, dejte nám to vědět. brneni@gmail.com. Díky.

3 = 0

A ještě k jedné „problematice“. Asi jste někdy v poslední době slyšeli cosi o tom, že nyní platí jakési tříleté přechodné ustanovení, po které nelze povolení pro hazardní přístroje odnímat. Tak na tuto hloupost šířenou Ministerstvem financí rychle zapomeňte. Tři roky jako přechodnou lhůtu sice do novely zákona o loteriích zákonodárci propašovali, ale jednak stačí po vzoru Františkových Lázní přijmout vyhlášku podle zákona o obcích, § 10, písm. a), kde žádná přechodná doba není, jednak ono přechodné ustanovení je v rozporu s Ústavou, tedy ho lze ignorovat. Slovy Ústavního soudu:

„Je notorietou, že loterie a jiné podobné hry se vyskytují převážně na okraji společensky akceptovaných aktivit, samozřejmě v míře různé podle typu a parametrů té které hry. Svými skutečnými dopady mohou negativně ovlivnit individuální osudy jednotlivců, jejich blízkých a ve svém důsledku i širšího okolí. Ostatně ne nadarmo jsou v obecném jazyce tyto hry označovány jako hazardní. Fenomén tzv. patologického hráčství se v dnešních společenských poměrech vyskytuje stále častěji. Herny, lákající k okamžitým a zdánlivě snadným výhrám, se staly typickým koloritem nejen předměstí českých měst, ale už i jejich center a center menších obcí, a se všemi navazujícími společensky škodlivými aktivitami představují ohrožení veřejného pořádku a pokojného soužití v obci. Záměr obcí tyto činnosti na svém území regulovat se tak z tohoto pohledu jeví jako cíl legitimní. Ústavní soud proto uzavírá, že nelze připustit takový výklad podústavních předpisů, který by ve svém důsledku vedl k popření ústavně zaručeného práva územních samosprávných celků na samosprávu v tom smyslu, že by obce byly zbaveny možnosti rozhodovat ve formě obecně závazných vyhlášek o tom, kde se mohou na jejím území vyskytovat provozovny loterií a jiných podobných her, bez ohledu na to, jaké je jejich vnitřní technické uspořádání. Zda se toto oprávnění obcí na úrovni zákonné úpravy bude opírat o zvláštní zákon ve smyslu § 10 písm. d) zákona o obcích, či zda se bude opírat o generální klauzuli § 10 písm. a) zákona o obcích za účelem zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku, se již nejeví jako podstatné. “

Tož tak.

P.S.: Blog předpokládal, že dopady hazardu na zdraví obyvatel (až statisíce problémových a závislých gamblerů) jsou Vám známy. Ne-li, můžete si o tom něco přečíst ve studii Občanů proti závislostem, jejíž předchozí verzi používá i Ministerstvo financí pro tvorbu nového zákona (ale bohužel ji asi nečetlo), ve studii senátora Novotného z roku 2008, nebo na stránkách Casinowatch.org.

P.P.S.: Pokud Vás zajímá historie porušování zákona o loteriích, přečtěte si blog na Respektu či na Datablogu.cz. Slajdy k přednášce o tom, co všechno porušuje Ministerstvo financí, najdete na Prezi.com.

P.P.P.S.: Co natočíte za dvě hodiny v sobotním odpoledni v Krně: http://vimeo.com/34438514

Krnění-S Matějem Hollanem from Krnění on Vimeo.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy